Kategori  Vurdering

Alvar Aalto, skulptur, Suomussalmi, stridsmonument, 1959 (bus) Denna vara har satts till omförsäljning under nytt varunummer3390820

Varenummer: 3012789
Hammerslagspris: SEK 50.000
(DKK 39.899)
Vurdering: SEK 175.000
(DKK 139.648)
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Alvar Aalto, 1898-1976, Finland, 1958. Skulptur gjuten i brons, Flamma / Liekki, minne av slaget vid Suomussalmi. Skulpturen är ritad av Alvar Aalto och skulpterad av Heikki Häiväoja, f. 1929. Höjd 58 cm, längd 76 cm. Monterad på bottenplatta i trä. Osignerad.

Skulpturen är en av omkring tjugo exemplar som gjöts i brons från Heikki Häiväojas gipsmodell och som kunde köpas av arkitekter anställda vid Aaltos byrå. Två behölls av skulptören Häiväoja och resten levererades till Aaltos arkitektbyrå. Samtliga är enligt Heikki Häiväoja osignerade och onumrerade.

Den fullskaliga skulpturen är sju meter hög och finns placerad i Suomussalmi, Finland och avtäcktes 1959.

Slaget vid Suomussalmi utkämpades mellan finska och sovjetiska trupper under vinterkriget mellan december 1939 och januari 1940. Det sovjetiska målet med kriget var att erövra staden Uleåborg vid Bottenvikskusten och därmed skära av Finland i två delar. Resultatet var en förkrossande finländsk seger trots det kraftiga numerära underläget.

Auktionen afsluttes:  31-03-2014 20:10:00
Showroom:  SE, Stockholm, Slakthusgatan

860665 31-03-2014 20:08:55 SEK 50000