Kategori  Vurdering

Annette Falk Lund f. 1964

Varenummer: 1454791
Hammerslagspris: DKK 500
Vurdering: DKK 1.800
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Annette Falk Lund. Olie på lærred. Betitlet: Kaptajn Nemo. Sign. bagpå med initialer A.F.L. samt dateret 2005. 30 x 30 cm. U.R.

Auktionen er en del af en stor indsamlingsauktion til fordel for Gadepræsten i Odense, Reden, Frelsens Hær og Kirkens Korshær arrangeret af DR Fyn under titlen 'Klejner i kassen'.

Annette Falk Lund er uddannet cand. mag. i Leipzig 1983-89. Hun var fra 1984-88 medlem af kunstnergruppe under ledelse af Wolfgang Petrovsky og havde fra 1989-93 undervisningsarbejde i Jena og Berlin. Fra 1997-98 tegne- og grafikkursus på Glyptoteket og Kulturfabrikken og i 2003-04 uddannede hun sig som kunstnerkonsulent på MAB (Moving Arts and Business).
Annette Falk Lund er medlem af DBF (Danske Billedkunstnernes Fagforening). Og sælger sine malerier gennem Hellerup Kunsthandel.
Hendes værker har været udstillet mange, mange steder rundt om i landet, både seperat og i grupper.

Hele beløbet (hammerslag, salær og gebyr) fra auktionen går til gadepræsten i Odense. Lauritz.com donerer sælger- og købersalær.

Auktionen afsluttes:  19-12-2008 12:29:00
Showroom:  DK, Odense, Kratholmvej

61498 12-12-2008 15:01:17 DKK 500