Kategori  Vurdering

Bendt Engelbrecht-Sørensen, 1922-2000. Stadsmotiv med lekande barn (bus)

Varenummer: 2184904
Hammerslagspris: SEK 500
(DKK 386)
Vurdering: SEK 1.000
(DKK < 1.000)
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Bendt Engelbrecht-Sørensen. Stadsmotiv med lekande barn, möjligen Köpenhamn (rammakarens stämpel med adress 'Rødtjørnsvej'). Olja på duk, monogramsignerad BE.S. otydlig datering. Krackelerad, färgbortfall med retusch. 65 x 51 cm. (76 x 62 cm.) NB! Varubeskrivningen ändrad, konstnären identifierad.

JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 300 + dansk moms till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.

Auktionen afsluttes:  28-03-2011 19:19:00
Showroom:  SE, Helsingborg, Garnisonsgatan

830113 27-03-2011 13:03:38 SEK 500