Kategori  Vurdering

Bestik, sølv (800), tysk, Wilkens, 173 dele, efter 1886, i kasse (173)

Varenummer: 1522439
Vurdering: EUR 6.500
(DKK 48.382)
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Bestik, sølv (800), tysk, Wilkens, 173 dele, efter 1886, i æske (173) - rigt dekor i relief med rocailler på over- og undersiden i nyrokokostil fra slutningen af 1800-tallet, med monogram 'EB' - 1. skuffe: 1 stor tranchergaffel, 1 stor trancherkniv, 2 sukkeøser med forgylt laf, 3 store serveringsskeer, 1 tesi, 1 sukkerske, 1 kagespade, 1 fiskeforskærergaffel, 1 fiskepotageske, 1 salatgaffel, 1 salatske, 1 isske; 2. skuffe: 12 store gafler, 12 store skeer (1 passer ikke til, form 'Augsburger Faden', med monogram 'JP'), 2 små ovale skeer, 1 aspargespade, 4 kødgafler, 1 stor smørkniv, 1 stor ostekniv, 1 stor kødforskærergaffel, 1 stor kødpotageske; 3. skuffe: 12 store knive, 12 små knive, 12 isskeer med forgyldt laf, 12 kaffeskeer, 12 dessertgafler; 4. skuffe: 12 fiskeknive, 12 fiskegafler, 12 dessertskeer, 12 små fiskegafler med forgyldte spidser, 12 små fiskeknive med forgyldte klinger, i aflåselig kasse af egetræ (nøgle medfølger), sølvvægt ca. 7100 g (vejet uden knive og vorskærerdele med stålmonteringer), fremstår med mindre brugsspor, kasse med nogle slidte kanter, 2 af 4 små fødder medfølger, deraf et løst beslag til højre på nøglehullet knækket.

JH Transport kan fragte denne vare til JH's lager i Ishøj for DKK 300 + moms eller til enhver anden adresse i Danmark til dansk indenrigstakst.

Auktionen afsluttes:  12-05-2009 18:30:00
Showroom:  DE, Hamburg, Große Elbstraße