Kategori  Vurdering

C.A. Lorentzen 1746-1828, tilskrevet

Varenummer: 1211544
Hammerslagspris: EUR 4.500
(DKK 33.495)
Vurdering: EUR 8.000
(DKK 59.547)
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
C.A. Lorentzen, tilskrevet, Troppeparade med kronprins Frederik (VI) omgivet af sine adjudanter, de såkaldte 'Røde Fjer' og kavaleriet, i baggrunden Frederiksberg Slot. Olie på lærred, monteret på træplade. 98 x 143 cm. I samtidig ramme af sortmalet og guldstafferet træ. I området omkring himlen er der flere retoucheringer, i nederste del er der få, mindre retoucheringer, i midten er der en vertikal fold, krakeleringer. Litteratur: John Danstrup og Hal Koch, 'Politikens Danmarkshistorie', bind 10: Gouache med lignende motiv af C.A. Lorentzen på Frederiksberg Rådhus, afbildet s. 357.

Dette er en deLuxe-vare af særlig kvalitet. Effekterne til deLuxe udvælges af et panel af Lauritz.coms eksperter. deLuxe-varer kan efterses i de auktionshuse, hvor de er indleveret.

Se samtlige deLuxe varer

Auktionen afsluttes:  19-06-2008 14:35:00
Showroom:  DE, Hamburg, Große Elbstraße

531255 11-06-2008 22:01:44 EUR 4500