Kategori  Vurdering

C. W. Eckersberg 1783-1853

Varenummer: 2165379
Vurdering: DKK 70.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Christoffer Wilhelm Eckersberg. Prins Frederik gaar ombord paa fregatten Havfruen 1. maj 1832. Olie på lærred. Usign. Betegnet bagpå C. W. Eckersberg. 19 x 26 cm (31 x 39 cm).

Antageligt forstudie til værket af samme titel. Skibet forest t.h. er Kongens dampskib Aegir.

Auktionen afsluttes:  13-03-2011 21:00:00
Showroom:  DK, Odense, Kratholmvej