Kategori  Vurdering

Carl Fabergé: Figur af stående storbonde, af udskåret halvædelsten, slutningen af 1800 tallet, H. 18,6 cm.

Varenummer: 2745419
Hammerslagspris: DKK 425.000
Vurdering: DKK 800.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Carl Fabergé: Figur i form af stående storbonde, af udskåret halvædelsten bl.a. ansigt og hånd af calcedon, skæg og hår af brun jaspis, øjne af facetterede blå safirer, frakke af grøn jaspis, vest af brun jaspis med krave af purpurin samt urkæde og knapper af guld, skjorte af hvid kvarts eller ben med knapper af forgyldt sølv, benklæder af sodalit, støvler af sort onyx, kasket af gråsort obsidian og stok af guld, 56 zolotnik. Guldmontering udført af Head-Workmaster Michael E. Perchin (1860-1903), Sct. Petersburg, 1890'erne, figuren antagelig udskåret af workmaster/stenskærer Georgy K. Savitsky. H. 18,6 cm. Tommelfinger mangler, revne på frakkens venstre revers, lille skår på skjortens underkant.
Historik: Det nøjagtige antal af fremstillede figurer kender man ikke. I mange år mente man at antallet lå omkring 40, men efter at man i slutningen af 1900 tallet kendte til ca. 45 figurer i hhv. museer, samlinger og solgt på auktion har man revurderet antallet af oprindeligt fremstillede figurer til ca. 80 hvoraf nogle selvfølgelig er gået tabt i uroligheder og krige siden da.
Proveniens: Direktør i Burmeister & Wain, Jens Schrøder (1917-2010). Jens Schrøder, der var salgsdirektør i B. & W. var ansvarlig for salget af de store skibe til Rusland. Under sin ansættelse i B.& W. i perioden 1956-1987 besøgte han sammenlagt Rusland 88 gange. I perioden fra 1956 - ca.1963 rejste han også ofte - i embeds medfør - i Tyrkiet. Jens Schrøders store samling af russiske ikoner på ca. 100 stk. testamenterede han til Sorø Kunstmuseum i Sorø, hvor de er at se i dag. Litteratur: Lignende figurer afbildet H. C. Bainbridge: Peter Carl Fabergé, plate 100 & 101 samt plate 109 & 110, Jessie Mcnab Dennis i The Metropolitan Museum of Art Bulletin, fig. 13, 14, & 15, Geza von Habsburg: Fabergé, fig. 385, 386, 387, 388 og 389. Elsebeth Welander-Berggren et al.: Carl Fabergé - Tsarens Guldsmed, fig. 21, 22, 23, 24, 25, 26 og 27. A. von Soloskoff: Fabergés Hardstone Figures in Munich, Kunsthall der Hypo-Kulturstiftung, bl. a. fig. 38, 41 og 45.
Frans Birbaum, chefdesigner hos Fabergé, skriver i sine memoir en hel del om disse figurer som han bl.a. kalder: "the most remarkable stone creations" og omtaler specielt billedhuggeren Georgy K. Savitsky som kunstneren der har udført en del af figurerne.
Andre kendte fremstillere af figurerne er værk- og stenskærermestrene Derbyshev, Kremlev og Robert Pestov samt fra omkring 1907 også den meget omtalte billedhugger Boris Frödman-Cluzel.
Samlinger og museer hvor lignende figurer findes eller tidligere har været at se:
Dronning Elisabeth II af England, Sir William Seeds, England, Kongen af Thailand, Metropolitan Museum of Art, New York, A La Vieille Russie, New York, The Forbes Magazine Collection, New York, Pavlovsk Museet, Pavlovsk, Det russiske Videnskabsakademi, Fersmans Mineralogiske Museum, Moskva, The Armory of Kremlin, Moskva.
OBS. OBS. Figuren er på eftersyn mandag 10.12 - fredag 14.12. i tidsrummet fra 11 - 15 samt mandag 17.12. kl. 11-12 kun i nævnte tidsrum og efter forudgående aftale med Henrik Münster-Swendsen på mail henrik@lauritz.com.

Auktionen afsluttes:  17-12-2012 12:00:00