Kategori  Vurdering

Carsten Krogstrup. 'The Caravan'. Olie på lærred

Varenummer: 4010076
Vurdering: DKK 30.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Carsten Krogstrup (f. 1963). 'The Caravan'. Olie på lærred. Sign. og dat. på bagsiden Carsten Krogstrup 2011. 125 x 125 cm (129 x 129 cm).
’Carsten Krogstrup fokuserer på individet, de anonyme, som er optaget af egne tanker og gøremål i deres færden på gaderne i den europæiske metropolis. Menneskene i billederne er isolerede, ofte fangede fordybet i deres egne tanker, uden at ænse deres omgivelser. Krogstrup udnytter den underlige fornemmelse af mennesker, som er tabt i rummet – men, som dog er omgivet af en by, som i et splitsekund muligvis er usynlig for dem. Biler, skilte, sporvogne, butiksvinduer, gadebilledets bestanddele er synlige for os beskuere, men for de afbildede er alle disse ting - for en tid - suspenderede. Men, på trods af det romantiske element af melankoli som ligger latent i disse billeder, er de ikke ude lukkende elegiske i tonen. Snarere forholder det sig således, at øjeblikkets isolation af figurerne foran en urban baggrund åbner for en fornemmelse af fremtiden, af andre liv - set og levet andetsteds, både før og nu. For mig refererer disse malerier til den åbne moderne verden af muligheder, som ligger i det moderne storbyliv.’ (Uddrag, Phillip Shiels, kunstanmelder)

Auktionen afsluttes:  22-01-2016 20:30:00
Showroom:  DK, Herning, Engdahlsvej