Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også

Charles Eames. Sæt på seks armstole, model EA-107 'Full Leather' (6)

Varenummer: 4554866

Næste bud: DKK 48.000
Vurdering: DKK 65.000
Startbud: DKK 48.000
Charles Eames 1907 - 1978. Armstole / kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af sort 'Premium' læder både foran og på ryg. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Minimale brugsspor, armlæn med almene hårridser.
Denne udgave at 'Aluminium Group' serien med læderbeklædning på ryggen fremstilles hos Vitra mod merbetaling.

Auktionen afsluttes:  28-04-2017 13:55:00
Showroom:  DK, Kolding, Trianglen