Kategori  Vurdering

Charlotte Amalie Sannom (1846-1923), Limfjorden

Varenummer: 1315343
Hammerslagspris: DKK 675
Vurdering: DKK 1.500
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
CHARLOTTE AMALIE SANNOM. Olie på lærred. Fiskere ved Limfjorden. Signeret monogram CS 1896. 29x43 cm. Fremstår med afskal af maling. Charlotte Amalie Sannom studerede på Vilhelm Kyhns malerskole fra 1875. Hun malede enkle portrætter, men i særdeleshed jyske og sjællandske landskaber i naturalistisk stil.

Auktionen afsluttes:  20-06-2008 14:09:00
Showroom:  DK, Esbjerg, Oddesundvej