Kategori  Vurdering

Varenummer: 2743745
Vurdering: DKK 1.500
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Ubando Brown, 1900-tallet. Aboriginal kunstner. Olie på lærred.Tre malerier indrammet i passe partoute bag glas - forestillende fugle, næbdyr samt fisk. Sign. bag på maleriet: Ubando Brown. Mål hver: 20 x 29 cm, (36 x 45). (3)
Ubando Brown er australsk kunstner fra det centrale Australien. Hans rødder er funderet i den australske urbefolkning og herfra hentes hans inspiration og udtryksform.

Denne vare er en del af temaauktionen Global Art hos Lauritz.com i Esbjerg.

Auktionen afsluttes:  01-01-1990 00:00:00
Showroom:  DK, Esbjerg, Oddesundvej