Kategori  Vurdering

Emil Nolde 1867 - 1956 cd, Akvarel, Drengeportræt 17 x 13,5 Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 2499900

Varenummer: 2453389
Hammerslagspris: DKK 765.000
Vurdering: DKK 300.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Emil Nolde. Akvarel. Drengeportræt, sign. Nolde, 17 x 13,3 cm. Værket er en gave fra kunstneren til Christa Kaps der bl.a. plejede ham på sygehuset i Eppendorf. Værket har til dato været i familiens eje. Ifølge aftale med professor M. Reuther, Nolde Stiftung Seebüll kan værket blive registreret i samlingen, hvis dette ønskes. Diverse brevudveksling, fotos og avisudklip medfølger. Ligeledes bogen "Jahre der Kämpfe" med dedikation til Christa Kaps af Emil Nolde 1935. Den slesvig-holstenske kunstner Emil Nolde er en af ekspressionismens mest betydningsfulde malere. Han bliver født i landsbyen Nolde i nærheden af Tønder i 1867 og han tager en uddannelse som træskærer og designer en postkortserie i 1894, som viser bjerge med menneskelige træk. Serien sælger godt og giver dermed Nolde mulighed for at etablere sig som freelance-maler. I 1902 gifter han sig med den danske kvinde Ada Vilstrup. I 1906/7 er Nolde medlem af kunstnergruppen "Brücke" ("Broen"). Ægteparret Nolde bor på Als om sommeren og i Berlin om vinteren. I 1913/14 deltager de i en ekspedition gennem sydhavet. I 1927 flytter parret til Seebüll, Nolde tegner selv beboelseshuset og haven. I 1937 erklærer nazisterne Nolde som dekadent ("entartet") kunstner og giver ham maleforbud i 1941. Nolde fortsætter imidlertid med at male akvareller i det skjulte og skaber derved 1.300 "umalede billeder". Efter krigen modtager Nolde en lang række æresbevisninger. Han dør i Seebüll i 1956. På grund af donationer fra Emil Nolde, findes et stort og alsidigt udvalg af hans arbejder på Statens Museum for Kunst. Den største samling af hans værker findes dog i Nolde Stiftung Seebüll, hvor der i 1957 åbnede et museum for hans kunst.

Auktionen afsluttes:  03-01-2012 15:14:16
Showroom:  DK, Kolding, Trianglen