Kategori  Vurdering

Hans Heinerik Nielsen 1910-1985

Varenummer: 2586888
Hammerslagspris: DKK 475
Vurdering: DKK 1.500
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Hans Heinerik Nielsen. Komposition med violinspiller og to tilhørere. Efter motiv af Julius Exner. Olie på lærred. Signeret Heinerik 69. 49 x 62 cm (65 x 77). Hans Heinerik Nielsen er repræsenteret på Museum Ovartaci.

Om kunstneren: Heinerik, som han ønskede at blive kaldt, blev indlagt på Psykiatrisk Hospital i Risskov efter at være blevet psykisk ændret i forbindelse med en hjerneskade under en sabotagehandling på Skanderborg station.
Museets tidligere leder, psykiateren Johannes Nielsen, kendte Heinerik i 1970’erne og 1980’erne og de blev gode venner.
Heinerik var overbevist om, at han var søn af Christian d. X, og hans argumenter for dette var bl.a., at hans mor havde været smørrebrødsjomfru på Marselisborg Slot, da Prins Christian færdedes på slottet. Når Johannes Nielsen købte et maleri, signerede han det Prins Heinerik, fordi J.N. accepterede og titulerede ham som prins af blodet.

Auktionen afsluttes:  30-04-2012 12:31:00
Showroom:  DK, Aarhus, Egå Havvej