Kategori  Vurdering

Hattesen, Holger, 1937-1993

Varenummer: 2420361
Vurdering: DKK 2.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Hattesen, Holger, Motiv fra Neukirchen Flensborg. Olie på træplade. Signeret samt dateret 88. Betgnet bagpå. U/R. 70 x 90 cm. I Danmark: Holger Hattesen havde fra barnsben gennem hjemmet nær tilknytning til tyske kunstnerkredse. Han søgte efter 1973 især sine motiver i landskabet, men som ung malede han abstrakt. Han var et vidtfavnende talent, også som tegner. Han tegnede med en fed blyant, farvelagde med vandfarve, og lagde skygger med farveblyanter. Bogomslag, plakater og mærkater m.v. er oftest kommet det danske mindretal til gode, og han tegnede plakater bl.a. til Sydslesvigs Museumsforening (1989) og til de danske årsmøder (senest i 1994). Hattesen var en vital og provokerende debattør i forsamlinger og i danske og tyske medier. Skønt kritisk over for både dansk og tysk kultur, virkede han med satirisk ømhed for det danske. Udstillinger Grænselandsudst., Åbenrå 1970, 1978; Å-udst. 1973; Odense Centralbibl. 1981; Gal. 12, Silkeborg 1986; Fire sydslesvigere, Fr.cia m.fl. 1987-88; Rådhushallen, Århus 1988. I Sydslesvig: Napoleon 1969/70, Schlesw.-Holst. Landesmus., Gottorf og Kunstverein, Hannover 1969-70; Stadt Land Kunst, Städt. Mus., Flensborg m.fl. 1988-89; Årsmødeudst., Harreslev 1988; Sydslesvigske billeder, Sydslesv. Mus.foren., Mikkelberg, Hatsted 1992-93; Nord. forår, Da. Centralbibl. for Sydslesv., Flensborg 1993. Separatudstillinger: Gal. 14, Århus 1967, 1969; Da. Centralbibl. for Sydslesv. 1984; Center for nord. kunst, Mikkelberg, Hatsted 1988, 1992-93; Mus. Nissenhaus, Husum 1994 (retrosp.).

Auktionen afsluttes:  06-12-2001 13:57:00
Showroom:  DK, Odense, Kratholmvej