Kategori  Vurdering

Henri de Toulouse-Lautrec, Ambassadeurs. Aristide Bruant, (1892)

Varenummer: 2985500
Vurdering: SEK 120.000
(DKK 92.660)
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Henri De Toulouse-Lautrec f. 1864-1901 Frankrike. Färglitografiskt tryck/affisch. Motiv 'Ambassadeurs. Aristide Bruant dans son cabaret'. Tryckt av Edvard Ancourt, Frankrike 1892. Mått 96x147 cm. Uppklistrad på pannå samt ramad bakom glas. Framstår med pappersförluster, senare ifylld med färg samt vissa missfärgningar. Proveniens: Av Anders Beckman inköpt på 1930-talet i Paris. A Beckman var grundare till Beckmans reklamskola. Han var även initiativtagare till 'AGT', Alliance Graphique International, en världsberömd organisation för affischkonstens befrämjande.

Auktionen afsluttes:  01-07-2013 20:22:00
Showroom:  SE, Stockholm, Slakthusgatan