Kategori  Vurdering

Jens Søndergaard 1895-1957 cd

Varenummer: 1468052
Vurdering: DKK 35.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Jens Søndergaard. Olie på plade. Utydeligt signeret i bly samt betegnet på bagsiden: Jens Søndergaard 1944. 46,7x64 cm. (54,4x72 cm.).

Oprindeligt foræret til Jens Søndergaards fætter som tak for noget malerarbejde i Jens Søndergaards atelier 1944. Maleriet har ikke tidligere været handlet, da det indtil nu har været i familiens eje. Maleriet har indtil for otte år siden været signeret i bly, men efter en rensning er denne forsvundet.

Auktionen afsluttes:  22-01-2009 14:50:00
Showroom:  DK, Aalborg, Nibevej