Kategori  Vurdering

Jørgen Nash cd (3) Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 2857865

Varenummer: 2750450
Hammerslagspris: DKK 325.000
Vurdering: DKK 650.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Jørgen Nash 1920 - 2004. ’Skæbne-Portrætter’, serie på 3 værker, olie på plade, sign. Jørgen Nash samt dateret 1992. Hvert værk måler 390 x 652 cm og er sammensat af 2 x 4 plader, hvor den enkelte plade måler 195 x 163 cm. I alt 24 plader. Fremstår med enkelte ridser.
Proveniens: Bestillingsarbejde fra Burmeister og Wain, B&W, dansk værftskoncern 1843-1996. Bestilt som udsmykning af den gamle svejsehal på Refshaleøen, København. Svejsehallen blev opført under 2. Verdenskrig.
Litteratur: Værket er omtalt i Weilbachs kunstnerleksikon som et af Jørgen Nash hovedværker. Samt i 'Dansk Kunst. Tusind års kunsthistorie' af Hans Edvard Nørgaard Nielsen. (3)

Auktionen afsluttes:  17-01-2013 14:38:00

1039931 08-01-2013 02:43:26 DKK 325000