Kategori  Vurdering

Joseph Hambrusch, Ferlach. Par haglbøsser kal. 12/70

Varenummer: 4864137
Auktionen er ikke begyndt
Næste bud: DKK 300
Vurdering: DKK 150.000
Joseph Hambrusch, Ferlach. Par haglbøsser kal. 12/70. Våbennumre: 1419 og 1420. Samt numrene 2071-63 og 2072-63. Løbslængde: 72 cm. Totallængde: 114,5 cm. Kolbe længde: 37,5 cm. Bøssemagerens navn samt numrene 1 og 2 er indlagt i løbene med guld. Sidelåsene fremstår fuldgraverede med forgyldte dele, gennembrudte topnøgler med egern. Bøsserne har engelske skæfter, ejektor, todelt foraftrækker med aftrækkerfjeder, forgyldte dobbeltaftrækkere og er boret 1/4 og 1/2. Det ene skæfte er med flettet læderbagkappe. Fremstår begge totalt renoverede med dybe netskæringer, spejlblanke løb, uden slør og ridser samt minimale brugsspor. Fremstillet til Eric Heitzer, Hamborg 18. juni 1963. Bøsserne ligger i mørkebrun læderkuffert med grøn stof indeni. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Eftersyn kun ved aftale.

Auktionen afsluttes:  15-01-2018 17:48:00