Kategori  Vurdering

Kai Nielsen 1882-1924. Olie på lærred. Usign.

Varenummer: 1840814
Hammerslagspris: DKK 350
Vurdering: DKK 1.200
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Kai Nielsen. Oliemaleri på lærred. Kystparti fra Sydfyn, usign. (Tidligt ungdomsarbejde), 31 x 42 cm. (44 x 56) cm. Fremstår med krakkeleringer. Maleriet har til dato været i familiens eje. Som femtenårig kom Kai i håndværkerlære som maler. Det viste sig imidlertid, at han havde andre ambitioner, som måtte afprøves, og han startede nu sin kunstneriske karriere med at male landskaber og portrætter sammen med ungdomsvennen Niels Hansen.

Auktionen afsluttes:  05-04-2010 11:58:00
Showroom:  DK, Kolding, Trianglen