Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også

Kristian von Hornsleth. Komposition fra 2008. Kill Me Fast. Signeret og dateret.(cd)

Varenummer: 4401426
Vurdering: DKK 700.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Kristian von Hornsleth (født 1963) "Kill Me Fast" kunstværk nr. 7 ud af 9 (10) Lynhurtig kunst. Når motorcykel bliver til kunst. Ducati 1098 årgang 2008, malet af Kristian von Hornsleth med autolak på spraydåse som derefter er påført 15 gang klar lak. Kill me fast projektet er oprindelig udtænkt af Galleri Poulsen i samarbejde med Ducati importøren i Danmark. Projektet bestod oprindelig af 10 stk. sprit nye Ducati motorcykler model 1098. Den første skulle tilfalde Galleri Poulsen. De næste 8 skulle sælges til kunstsamler i hele verden og nr. 10. skulle tildeles Kristian von Hornsleth. Projektet blev afsluttet efter nr. 9 hvilket gør kunstværket helt unik. Alle 9 værker har samme budskab og skulle basalt set være ens, men alligevel unik. Første gang af en af værkerne er på auktion. Ducati 1098 er fuld udstyret og fuld funktionsdygtig men har aldrig været startet siden den kom fra fabrikken i 2007 og skal ses som et unikt kunstværk. Derfor står værket også uden afgift.

Auktionen afsluttes:  03-01-1990 10:42:00
Showroom:  DK, Aalborg, Nibevej