Kategori  Vurdering

Matthies Scheits omkring 1630-1700 Hamborg, 'Lots Töchter machen Ihren Vater trunken'

Varenummer: 1494480
Vurdering: EUR 8.000
(DKK 59.547)
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Matthies Scheits omkring 1630-1700 Hamborg, 'Lots Töchter machen Ihren Vater trunken'. Olie på træ. Signeret forneden til højre 'M Scheits'. Indrammet. Betegnet på bagsiden 'M Scheitz'. Fremstår på midten med horisontal revne (gammel udbedring). Fremstår stedvist med retoucher. H 44cm, B 53cm (billedmål uden ramme). Bl.a. noteret i Thieme/Becker.

JH Transport fragter denne vare til JH's lager i Ishøj for DKK 300 + moms eller til enhver anden adresse i Danmark til dansk indenrigstakst.

Auktionen afsluttes:  24-04-1999 15:43:00
Showroom:  DE, Hamburg, Große Elbstraße