Kategori  Vurdering

Oluf Carl Schieltved Landskab med bondegård.

Varenummer: 4772326
Hammerslagspris: DKK 300
Vurdering: DKK 1.500
Oluf Carl Schieltved (1829-1891) Landskab med bondegård. Gårdmanden kommer hjem fra marked i vogn og modtages ved havelågen af sin hustru. O C Schieltvewd var første værkmester på Bing og Grøndahl. Olie på lærred. restaureret og opklæbet på plade. Monteret i Damborg ramme. Sign. O. C. Schieltved 1860. B 40 cm. H26 cm. ( 53x39 cm.)

Auktionen afsluttes:  20-09-2017 18:50:00
Showroom:  DK, Aalborg, Nibevej

9024 20-09-2017 10:34:54 DKK 300