Kategori  Vurdering

Oluf Høst cd

Varenummer: 2663964
Hammerslagspris: DKK 150.000
Vurdering: DKK 250.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Oluf Høst 1884 -1966. Olie på lærred. Komposition betitlet "Vintersol går ned" 150 x 80 cm. Sign. OH 59.
Proveniens: Malt i 1959 og har siden været i Høst familiens private eje.
Maleriet blev i 2005 udlånt til Høst Museet på Bornholm, hvor det siden har været en central del af den permanente udstilling.

Auktionen afsluttes:  08-08-2012 14:42:07
Showroom:  DK, Helsingør, Støberivej

117823 08-08-2012 14:40:07 DKK 150000