Kategori  Vurdering

P.S. Krøyer 1851-1909

Varenummer: 2564278
Vurdering: DKK 700.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
P.S. Krøyer. Olie på lærred. Betitlet "Søndag morgen udenfor en ghitanabolig i Granada" 38 x 30 (50,5 x 42,5 ) cm. Malt i 1878. Signeret og dateret. Trods sin færdige status, stod maleriet senere som forstudie til værket "To sigøjnerkvinder udenfor deres bolig", som i dag ejes og udstilles af Statens Museum for Kunst og må betragtes som et hovedværk. (KMS 1121). Proveniens: Krøyer udstilling på Charlottenborg i 1905 (kat 47) 1923 - Ejerskab af Fabrikant Chr. N. Sødring, senere Grosserer Magnus Christensen, solgt på dennes dødsbosauktion på Charlottenborg d. 13.-14. dec. 1931 (Kat. 61) købt af Fru Caja Hagen og solgt igen på dennes dødsbosauktion den 7.-8. oktober i 1932 (kat 107). Har siden været i rekvirents families ejerskab. Rejsen til Spanien skete i Krøyers unge år i selskab med kunstnerkollegaerne Frants Henningsen, Julius Lange og F. Schwartz. Turen blev skelsættende for Krøyer som i månedsvis studerede store spanske kunstnere som J.A. Ribera, B.E. Murillo og især D.R. Velasquez, hvilket prægede hans kunstneriske udtryk resten af hans liv og virke. Under opholdet valgte Krøyer at rejse alene til Granada i seks måneder og det var under dette ophold at det pågældende værk blev frembragt. Krøyer havde jævnlige brevudvekslinger med sine venner og kollegaer hjemme i Danmark. Herunder Laurits Tuxen. I et længere brev af den 8. juli 1878 til Tuxen, omtaler Krøyer det igangværende værk "Søndag morgen udenfor en ghitanabolig i Granada". Ligeledes gengiver han værket i brevet, i form af en vignet/stregtegning. Det pågældende brev eksisterer stadig og findes i privat dansk eje.

Auktionen afsluttes:  21-04-2012 11:37:00
Showroom:  DK, Helsingør, Støberivej