Kategori  Vurdering

P.S. Krøyer. Maleri. Fransk landskab med gående landarbejdere.

Varenummer: 3028927
Hammerslagspris: DKK 36.000
Vurdering: DKK 50.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
P.S. Krøyer 1851-1909. 'Cernay-la-Ville'. Fransk landskab med gående landarbejdere, olie på lærred. Usign. Rentoileret. 23,5 x 32 cm.

I foråret 1879 malede Krøyer sine hidtil ypperste landskaber og figurbilleder, gennembrudsarbejderne i hans kunst. Skagens museum ejer to små mesterværker, et selvportræt og et landskab fra Cernay-la Ville, begge malet i 1879, foruden det større firgurbillede 'Kunstnerfrokost i Cernay-le-Ville malet i juni samme år.

Auktionen afsluttes:  20-06-2013 15:11:00
Showroom:  DK, Hørsholm, Vibe Alle

1154168 20-06-2013 15:00:39 DKK 36000
496470 17-06-2013 20:54:17 DKK 35000