Kategori  Vurdering

Sigvard Marius Hansen, Augusta Blad og Tom Petersen på terassen på Taasinge, olie på træ, 1887 Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 3077776

Varenummer: 3036782
Hammerslagspris: EUR 850
(DKK 6.327)
Vurdering: EUR 1.200
(DKK 8.932)
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Sigvard Marius Hansen (1859 - 1938), Augusta Blad og Tom Petersen på terassen på Taasinge, olie på træ, 1887, med monogram og datering, bagside dateret og med dansk titel 'Augusta Blad og Tom Petersen Terassen Taasinge' (fra anden hånd?), 37 x 46 cm.
Påskrifterne med kridt på bagsiden stammer fra en auktion hos Sotheby's fra år 1994.
Fremstår med rammerelateret slitage langs med kanterne af motivet.

Auktionen afsluttes:  28-06-2013 19:15:00
Showroom:  DE, Hamburg, Große Elbstraße