Kategori  Vurdering

Sønderjysk hovedvandsæg, mestermærke for Christian Ernst Struntze Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 4911660

Varenummer: 4890779
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 5.000
Sønderjysk, vaseformet Louis XVI hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, prydet med flusser i klare og røde farver, hanke i siden, guirlander og klassisk ornamentik, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Christian Ernst Struntze (1786-1876). Borgerskab i Fredericia 1812). Under foden nålepunslet med dobbelt navnetræk samt årstal 1832. H. 9 cm. Vægt ca. 28 gr. Fremstår med aldersrelateret patina, revne på en glasflus samt en manglende glasflus. Mesteren er repræsenteret på i Middelfart Kirke, Vejle Museum samt Den Gamle By, Aarhus.

Auktionen afsluttes:  30-01-2018 18:12:00
Showroom:  DK, Aalborg, Nibevej