Kategori  Vurdering

Sønderjysk hovedvandsæg mestermærke for C.A. Jørgensen

Varenummer: 4890781
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 5.000
Sønderjysk, vaseformet Louis XVI hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, prydet med flusser i klare og røde farver, hanke i siden, guirlander og klassisk ornamentik, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for mester Christian Albrecht Jørgensen, Vejle, borgerskab fra 1826, død 1859. . Under foden nålepunslet med dobbelt navnetræk samt årstal 1854. H. 11 cm. Vægt ca. 32 gr. Fremstår med aldersrelateret patina, mindre afslag på flusser. NB Teksten ændret.

Auktionen afsluttes:  07-02-2018 16:47:34
Showroom:  DK, Aalborg, Nibevej