Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også

To H.C. Andersen-dedikationer til Emil Melchior i et samlingsbind med noder

Varenummer: 4519397
Hammerslagspris: DKK 7.200
Vurdering: DKK 4.500
Startbud:
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
To H.C. Andersen-dedikationer til Emil Melchior i et samlingsbind med noder. Første dedikation er på en indholdsfortegnelse til 'Kompositioner for Piano', der indeholder uddrag af H.C. Andersens skuespil 'Liden Kirsten' med musik af J.P.E. Hartmann og lyder: 'Den kjære Emil Melchior paa hans Fødselsdag den 17 August 1872 / fra hans Ven H. C. Andersen'. Den anden dedikation er på titelbladet til 'Billeder til Den lille Havfrue. Eventyr af H.C. Andersen componerede for Piano og Digteren med Høiagtelse tilegnede af Axel Grandjean' og dekationen lyder: 'Min musikalske unge Ven Emil Melchior / en Efterhilsen til Fødselsdagen 1873'. I et samlingsbind fra 1870'erne med noder for piano af danske og internationale komponister, en af dem med Emil Melchiors navnetræk. Indbundet i et senere halvbind af kalveskind. Bindet defekt og det meste af ryggen mangler, indvendig plettet. Med enkelte stempler og en indholdsfortegnelse med kuglepen på inderpermen. Den ene dedikation tæt beskåret fra oven. Emil Melchior (f. 1857) var søn af Dorothea og Moritz G. Melchior, der i H.C. Andersens sidste leveår hørte til hans nærmeste kreds og blev en slags familie for ham. Han tilbragte sin allersidste tid på Melchiors landsted 'Rolighed', hvor han døde i 1875.

Auktionen afsluttes:  04-01-2017 19:47:30