Kategori  Vurdering

Ubekendt kunstner.

Varenummer: 1321705
Hammerslagspris: DKK 750
Vurdering: DKK 1.500
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
UBEKENDT KUNSTNER. Olie på lærred. 'Kristus og disciplene i Emmaus'. Usigneret. Mål 86 x 95 cm. Indrammet 102 x 111 cm.

Kopi efter kendt kunstforfalsker ved navn Han van Meegeren (1889-1947) som malede dette motiv i 1937 og som formåede at sælge det som værende malet af den verdensberømte maler Jan Vermeer (1656-1705). Han forfalskede desuden flere af de store mestre og blev senere dømt for dette.

Bemærk ændret tekst!

Auktionen afsluttes:  31-07-2008 15:15:00
Showroom:  DK, Næstved, Gl. Holstedvej