Kategori  Vurdering

Ubekendt maler, antagelig Rusland, 19. årh.

Varenummer: 2057979
Hammerslagspris: DKK 1.900
Vurdering: DKK 10.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Ubekendt maler. Sceneri med større afventende folkeforsamling ved aftentide. Olie på lærred. Usigneret. 60 x 67(78 x 84) cm. Monteret på nyt lærred, restaureret, krakeleringer, afskalninger. Da en del af personerne har tegninger med er det muligvis ved indgangen til en malerskole. På bagsiden senere label, som indikerer at maleriet har tilhørt Gesandt i Sct. Petersborg 1910-15 Eigil Leth. Ejner Thomasen: Russernes Malerkunst, 1919, s. 83:'I Moskva grundede en kreds af kunstnere med primitive midler en fri malerskole, hvor man i begyndelsen arbejdede uden lærere og korrigerede hverandre indbyrdes. I modsætning til Akademiet, der kun af herremandens hånd modtog bønderne til uddannelse, åbnede denne moskovitiske skole sine kursus for enhver livegen.'

Auktionen afsluttes:  25-11-2010 20:45:00