Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også

Vilhelm Arnesen. Det engelske kongeskib 'Victoria and Albert' ud for Gilleleje, olie på lærred, cd

Varenummer: 4512920
Hammerslagspris: DKK 7.000
Vurdering: DKK 15.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Det engelske kongeskib 'Victoria and Albert' ud for Gilleleje, af Vilhelm Arnesen (1865-1948), olie på lærred, sign. og dat. Vilh. Arnesen 13/9-1903. 94 x 142 cm (110 x 158 cm). I baggrunden af maleriet ses to engelske skibe: Det engelske kongeskib Victoria and Albert og en engelsk krydser af Prince of Wales klassen. Kong Edvard d. 7 aflagde besøg hos Kong Christian d. 9. i 1903.

Auktionen afsluttes:  03-01-2017 20:21:00

126705 03-01-2017 20:18:53 DKK 7000