Kategori  Vurdering

Vilhelm Hammershøi 1864-1916, tilskrevet

Varenummer: 2209729
Hammerslagspris: DKK 50.000
Vurdering: DKK 50.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Vilhelm Hammershøi, tilskrevet. Portrætbuste af H.C. Andersen udført af H.W. Bissen, bly på papir, sign. V.H., samt dat. utydeligt, 49 x 41 cm.
Værket har været forevist Statens Museum for Kunst, der bekræfter, at tegningen efter deres mening er udført af Vilhelm Hammershøi.
H.W. Bissen modellerede i 1864 portrætbusten af H.C. Andersen og gipsudgaven blev i 1879 skænket Statens Museum for Kunst. Hammershøi har flere gange arbejdet efter skulpturforlæg, blandt andet i maleriet 'Et Græsk Relief, Louvre', der befinder sig på Ny Carlsberg Glyptoteket.
Proveniens: Nuværende ejer har arvet tegningen efter sin farfar, der var møbelsnedker. Ifølge familien erhvervede farfaren tegningen som betaling for et stykke arbejde, som han udførte for én, der havde erhvervet tegningen direkte af Vilhelm Hammershøi.
Tegningen er undersøgt af papirkonservator Per Laursen, der siger, at bortset fra lidt gulnen, samt en lille reparation på næsetippen, er tegningen i god stand, og den har ikke nogen væsentlige fejl eller mangler. Tegningen er nyindrammet af Frese & Sønner i syrefri indramning med museumsglas og sølvramme.

Auktionen afsluttes:  04-11-2011 11:11:45