Kategori  Vurdering

William Maitland. 'The History of London [...], 1756, vol 1 og 2 (2)

Varenummer: 4860492
Vurdering: DKK 10.000
William Maitland m.fl.: 'The History of London from its Foundation to the Present Time' i to bind, London: T. Osborne og J. Shipton 1756. 2. udgave. Med 120 kobberstukne kort, plancher, prospekter og planer (nogle foldede), hellæderindbinding med forgyldt dekoration og exlibris-mærker for Robert Williams Jun. og Arthur H. Dyke Acland med våbenskjolde på omslagets inderside. Format pr. bind: 42 x 27 x 6 cm. Fremstår med mindre aldersrelaterede brugsspor/mærker, nogle brunede sider og sider med mindre pletter. Et foldet kort med mindre revne (The South East Prospect of Westminster). Papiret inden bogens start og bogryggene restaureret.
Vigtigt værk om London, første gang udgivet i 1739 som ?'The History of London, from its Foundation by the Romans'?. Illustrationerne viser berømte kirker, gadeplaner, fugleperspektiver af torve, hospitaler m.m. (2)

Auktionen afsluttes:  17-12-2017 20:48:00