Kategori  Vurdering

Woldemar Hottenroth, olie på lærred, steppelandskab med vilde okser

Varenummer: 4387865
Vurdering: EUR 12.000
(DKK 89.579)
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 20% i salær.
Woldemar Hottenroth (1802-1894), tysk maler fra senromantikken.
Olie på lærred, steppelandskab med vilde okser.
Signeret forneden til højre: W. Hottenroth.
Gylden ramme med fin ornamentik, med let slitage foroven.
Billedmål: ca. 99 x 137 cm.
Rammemål: ca. 105 x147 cm.
Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor, restaureret foroven til venstre med retoucherede tilføjelser, overflade med krakeleringer.

Auktionen afsluttes:  11-12-2015 19:54:00
Showroom:  DE, Düsseldorf, Kappeler Straße