Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Frankfurt, DE i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Esstisch, Holz massiv, 173x80,5 cm
Esstisch, Holz massiv, 173x80,5 cm. Rechteckiger Esstisch aus massivem Holz, dunkelbraun gebeizt. L.173 x W.80,5 x H.77 cm. Gebrauchsspuren. Varenr: 4640428 DKK 2.231 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 14:31:00 DKK 1.785
Verner Panton, stol ’System 123’, model E (2)
Verner Panton, stol ’System 123’, model E (2). Sæt bestående af 2 stole med armlæn fra ’1-2-3 system’, formgivet af Verner Panton (1926-1998). Begge stole er betrukket med det originale, brune stof og monteret på en drejelig trompetfod af aluminium. Produceret af Fritz Hansen. Mål: B. 60 x D. 60 x H. 86 cm; siddehøjde 43 cm. (2) Varenr: 4602589 DKK 11.901 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 17:11:00 DKK 6.136
Konvolut Spielzeug-Auto, 50er
Konvolut Spielzeug-Auto, 50er. Konvolut Spielzeug-Autos aus den 40er/ 50er Jahren für Sammler von Spielzeug und Puppen. Reparaturbedürftig. L.43 x H.14 x B.16 cm; L.66 x B.25,5 x H.29 cm. Unrestaurierter Originalzustand, z.T. defekt (Beim PKW ist eine hintere Verkleidung lose; es fehlt ein Licht auf dem Dach. Beim LKW ist ... Varenr: 4640408 DKK < 1.000 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 17:16:00 DKK 335
Stuhl, 40er Jahre, Chippendale-Stil
Stuhl, 40er Jahre, Chippendale-Stil. Stuhl, 40er Jahre, im Chippendale-Stil. Holz massiv, dunkel gebeizt; Sitzfläche gepolstert (Petit Point Stickerei). Maße: B.44, T. ca. 44, H.94 cm; SH.47 cm. Varenr: 4528919 DKK < 1.000 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 17:30:00 DKK 298
Arne Jacobsen, stol AJ3207 med armlæn (6)
Arne Jacobsen, stol AJ3207 med armlæn (6). Sæt bestående af 6 stole med armlæn, model AJ3207, design: Arne Jacobsen. Alle stole er markeret på undersiden: Fritz Hansen, Made in Denmark 1982. Stolene er polstret med beige hopsack. Armlænene er fremstillet af krydsfiner i teak. H. 76 cm x B. 61 cm x D. 48 cm; siddehøjde 45 cm. Polstringen ... Varenr: 4605263 DKK 8.925 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 17:36:00 DKK 4.463
Tisch, Holz massiv, dunkel gebeizt
Tisch, Holz massiv, dunkel gebeizt. Rechteckiger Esstisch aus massivem Holz, dunkelbraun gebeizt. L.172,5 x D.80 x H.77 cm Varenr: 4614151 DKK 2.603 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 17:36:00 DKK 1.859
Victor Heinrich Seifert, pige med drikkeskål, 1910
Victor Heinrich Seifert, pige med drikkeskål, 1910. Victor Heinrich Seifert: Pige med drikkeskål, ca. 1910. Bronze, marmor. Betegnet på plinten: V. Seifert. Højde inkl. sokkel 29 cm; højde sokkel 7 cm. Varenr: 4629912 DKK 14.504 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 17:57:00 DKK 3.719
Büste Mädchenkopf Jugendstil
Büste Mädchenkopf Jugendstil. Büste, einen nach unten geneigten Mädchenkopf darstellend. Material: Gips, bronziert. H.69 x B. ca. 56 x T. ca. 32 cm. Am Kopf und an der Rückseite berieben bzw. abgebrochener Stuck. Varenr: 4640415 DKK < 1.000 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 18:23:00 DKK 298
Fire stole fra slutningen af 1800-tallet, hvid polstring (4)
Fire stole fra slutningen af 1800-tallet, hvid polstring (4). Stole med højt ryglæn i nyrenæssancestil, massivt egetræ. Mål: H. 136 cm, B. 88,5 cm, D.44 cm; siddehøjde 50 cm. (4) Varenr: 4528828 DKK 5.578 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 18:31:00 DKK 2.231
Lænestol i art deco stil, polstret læder
Lænestol i art deco stil, polstret læder. Lænestol i art deco stil. Polstring: beige læder. Materiale: stel af massivt træ, polstring med læder Mål: B. 99 x D. 100 x H. 80 cm; siddehøjde 40 cm. Varenr: 4603373 DKK 6.694 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 18:35:00 DKK 2.975
Rasmus Christiansen, Militärkapelle, Lithographie, 1913
Rasmus Christiansen, Militärkapelle, Lithographie, 1913. Rasmus Christiansen, Historienbild ohne Titel, ca. 1913. Milltärkapelle marschiert durch einen winterlichen Stadtpark. Kolorierte Lithographie/ Bleistiftzeichnung. Im Passepartout hinter Glas gerahmt. (23,5 x 28 cm) 26,5 x 31,2 cm. Der Rahmen zeigt Abnutzungsspuren. Varenr: 4626098 DKK 1.488 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 18:37:00 DKK 298
Skænk, starten af 1950’erne
Skænk, starten af 1950’erne. Skænk med svungen front og overdel. Fire skuffer placeret i midten, flankeret af et skab i hver side. Overdelen har et lille skabsrum i midten, hylder af glas til venstre og højre. Massivt trækorpus med finer. B. 138 x D. 47,5 x H. 123 cm. Varenr: 4618217 DKK 3.719 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 18:45:00 DKK 1.116
To hjørneskabe i kolonialstil (2)
To hjørneskabe i kolonialstil (2). Sæt bestående af to ens hjørneskabe i kolonialstil. Under de tre hylder foroven befinder der sig et skab med to aflåselige låger (nøgle medfølger). Massivt træ, mørkebrunt bejdset. H. 192 x B. ca. 90 x D. 62 cm. (2) Varenr: 4617849 DKK 6.322 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 18:46:00 DKK 1.859
Tisch rund, Biedermeier mit Mittelfuß
Tisch rund, Biedermeier mit Mittelfuß. Runder Esstisch mit Mittelfuß im schlichten Biedermeier-Stil. Dreipassiger Mittelfuß, der in großen Voluten ausläuft. Holz massiv, Mahagoni gebeizt. Durchm. 105 x H.71 cm. Platte wackelt, teilw. fleckig Varenr: 4529260 DKK 1.339 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 18:49:00 DKK 298
Nanna Ditzel, fire stole ’Trinidad’ med armlæn, Fredericia Furniture (4)
Nanna Ditzel, fire stole ’Trinidad’ med armlæn, Fredericia Furniture (4). Nanna Ditzel (1923-2005): Sæt bestående af fire ’Trinidad’ stole med armlæn, fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3298. Basis af metal, lakeret metallic grå. Sæde, ryglæn og armlæn af formbøjet krydsfiner (kirsebærtræ). B. 64 x D. 48 x H. 83 cm; siddehøjde 43 cm. (4) Varenr: 4627096 DKK 11.901 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 19:09:00 DKK 8.925
Steen Østergard for Cado, to stole, 19'60erne (2)
Steen Østergard for Cado, to stole, 19'60erne (2). Sæt bestående af to røde stole, Model 290, formgivet af Steen Østergaard, udført i 1960’erne, fremstillet hos Cado. (2) Varenr: 4602818 DKK 5.578 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 19:10:00 DKK 3.347
Stilleben med putti og papegøje i stilen fra de gamle mestre, olie på lærred
Stilleben med putti og papegøje i stilen fra de gamle mestre, olie på lærred. Stilleben med putti og papegøje i stilen fra de gamle mestre, genremaleri, uden titel, ikke dateret. Kopi af de gamle mestre. Olie på lærred, indramning med kileramme. (60 x 80 cm) 91,5 x 110 cm. Varenr: 4626986 DKK 3.719 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 19:21:00 DKK 744
Sæt stole, massivt træ, kolonialstil (6)
Sæt stole, massivt træ, kolonialstil (6). Sæt bestående af seks stole i kolonialstil med drejede balusterfødder og grafiske indlægsarbejder på ryglænet. B. 58 x D. 44 x H. 92,5 cm; siddehøjde 46 cm. Træet er allerede gråbrunt som følge af udendørs brug. (6) Varenr: 4614161 DKK 4.835 DE, Frankfurt, Hessenring 28-04-2017 19:33:00 DKK 3.719
Spisebord FH4602, formgivet af Hans J. Wegner, fremstillet hos Fritz Hansen
Spisebord FH4602, formgivet af Hans J. Wegner, fremstillet hos Fritz Hansen. Trebenet spisebord, model FH4602 af Hans J. Wegner (1914-2007), fremstillet hos Fritz Hansen, Danmark. Materiale: stel af massiv birk, bordplade af krydsfiner teak Mål: diameter 120 x H. 70 cm Tilstand: Fremstår med brugsspor på stel og bordplade. Et hak på bordpladens overflade. Varenr: 4636527 DKK 16.363 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 15:57:00 DKK 7.438
Buste, sign. A. Mertens, støbt metal sortnet
Buste, sign. A. Mertens, støbt metal sortnet. Buste af en ældre mand. Signeret: A. Mertens. Materiale: bronze H. 42 x D. ca. 22 cm. Varenr: 4603446 DKK 6.322 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 17:30:00 DKK 3.533
Gammelt gymnastikredskab, buk
Gammelt gymnastikredskab, buk. Buk/gymnastikredskab, træ/læder/metal. Fire skrå træben, delvist med læderbetræk, metalmonteringer. Buk med brunt læderbetræk, H. 100 cm, opstillingsflade 66 x 80 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, læder med patina, træet er slidt og fremstår med kantstød. En fod er brækket af. Gammelt ... Varenr: 4628572 DKK 7.066 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 17:40:00 DKK 2.417
Par skamler eller blomstersøjler, bronze, klassicistisk (2)
Par skamler eller blomstersøjler, bronze, klassicistisk (2). Par skamler eller blomstersøjler, i klassicistisk stil. Foden er formet af tre delfiner, der slynger sig ind i hinanden. Materiale: bronze. Mål: H. 50 cm x fod Ø ca. 40 cm; 'bordplade' Ø 31 cm. (2) Varenr: 4603519 DKK 8.925 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 18:26:00 DKK 3.905
Francois Azembourg für Cappelini.’3Vases’, 2008
Francois Azembourg für Cappelini.’3Vases’, 2008. Vase, ’3Vases’ af keramik, bestående af tre enheder, der støtter hinanden og er fast forbundet med hinanden. Kulørt glaseret i sort, hvid, gul og grøn. Hver vase har en separat indsats. Design: Francois Azembourg, fremstillet hos Cappelini, 2008 H.60 x diam. 32 cm. Varenr: 4641711 DKK 18.595 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 18:26:00 DKK 14.876
Pflanztopf, Blumentopf „Schwan“, Bronze
Pflanztopf, Blumentopf „Schwan“, Bronze. Blumen- bzw.Pflanztopf in Form eines Schwanes. Bronze, L.ca. 37 x H.32 x T. ca. 21 cm; Öffnung 21 x 12 cm Varenr: 4603498 DKK 2.380 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 18:29:00 DKK 781
Stor koklokke på læderrem med alpint broderi
Stor koklokke på læderrem med alpint broderi. Stor graveret koklokke på læderrem med pelskant. På læderremmen er der anbragt broderier med alpine motiver. Spændet har påskriften ’Ehrengabe’. Firmamærket er præget i læderet. ’E. Wessner & Sohn Siebnen’. Materiale: messing, læder, pels H. i alt ca. 55 x D. ca. 22 cm. Varenr: 4603501 DKK 3.570 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 18:29:00 DKK 1.711
Skulptur, trommeslager, bronze grøn patineret
Skulptur, trommeslager, bronze grøn patineret. Skulptur af en dreng med tromme (trommestikkerne stikkes separat ind i hænderne). Udført med mange detaljer. Materiale: bronze, grøn patineret Mål: H. 104 x grundflade 53 x 43 cm. Varenr: 4603496 DKK 23.801 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 18:30:00 DKK 5.207
Skulptur ’Diana’, støbt metal, sign. Milo
Skulptur ’Diana’, støbt metal, sign. Milo. Skulptur af jagtgudinden Diana med pil og bue. Materiale: bronze, delvist grøn patineret. Mål: H. 39 cm; fod 14 x 14 cm. Varenr: 4603407 DKK 5.578 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 18:31:00 DKK 1.116
Gymnastikredskab vintage hest
Gymnastikredskab vintage hest. Gymnastikredskab/hest med understel af træ, metalmonteringer. Korpus er betrukket med patineret læder. Højden kan indstilles i trin. L. 178 cm x H. 100 cm; opstillingsflade 140 x 75 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læderet er patineret, træet er slidt og fremstår med kantstød. De to ... Varenr: 4628565 DKK 8.554 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 18:37:00 DKK 3.347
Schubladenschrank, Kommode, Art Deco
Schubladenschrank, Kommode, Art Deco. Schubladenschrank, Kommode, Art Deco, 30er Jahre. Unterhalb der zwei Schubladen befindet sich ein Schrank; Holzgriffe. Holz massiv, dunkelbraun gebeizt. B.83,5 x T.47 x H.123 cm. Varenr: 4624675 DKK 2.603 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 18:42:00 DKK 1.116
Høj skænk, slutningen af 1800-tallet, nyrenæssance
Høj skænk, slutningen af 1800-tallet, nyrenæssance. Høj skænk fra slutningen af 1800-tallet, i nyrenæssance-stil. Den nederste del har to skuffer og to skabslåger, overdelen har to glaslåger i midten, der flankeres af to halvrunde reoler. Skænken er udført i massivt egetræ og har en marmorplade. B. 164 x D. 61 x H. 101 cm plus overdel H. 140 cm ... Varenr: 4624711 DKK 5.802 DE, Frankfurt, Hessenring 29-04-2017 19:08:00 DKK 2.603
 1 2 3  >>