Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Frankfurt, DE i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vitrine A-form, kolonialstil, slutningen af 1800-tallet
Vitrine A-form, kolonialstil, slutningen af 1800-tallet. Særpræget vitrineskab med originale gamle glasruder på tre sider. Frontlågen er med ornamental indramning, indfattet retlinjet i siderne. Ingen hylder. Massivt træ, mørkebrunt bejdset. H. 173,5 x B. 59 x D. 40 cm. Ingen nøgle, lågen er lidt skæv, nederst på lågen er træskærerarbejdet defekt. Varenr: 4651386 DKK 7.362 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 14:36:00 DKK 2.603
Model af sejlskib, metal
Model af sejlskib, metal. Model af et gammelt sejlskib, udført i jern, lakeret og bemalet. Opstillingsflade 40 x 16 cm; H. 50 cm. Varenr: 4654412 DKK 5.949 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 15:16:00 DKK 335
Spiegel, Gründerzeit im Holzrahmen
Spiegel, Gründerzeit im Holzrahmen. Längs-rechteckiger, alter Spiegel im Holzrahmen, oben gewölbt. Nussbaum, altes Spiegelglas. B.110 x H.97 cm. Gebrauchsspuren. Varenr: 4670632 DKK 1.859 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 16:08:00 DKK 297
Freischwinger Stuhl gepolstert
Freischwinger Stuhl gepolstert. Set bestehend aus 2 Freischwinger-Stühlen, Sitzfläche geplostert, Armlehnen mit schwarzem Kunststoff verkleidet. B.60 x T. ca. 60 x H.88 cm; SH.46 cm. Varenr: 4645570 DKK < 1.000 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:40:00 DKK 297
Sidebord af støbejern, gueridon
Sidebord af støbejern, gueridon. Sidebord, gueridon i klassicistisk stil på tre ben, som delvist er udformet med figurer. Støbejern, rust-look. H. 60 x bordflade 40 x 40 cm. Varenr: 4654175 DKK 3.160 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:41:00 DKK 297
Stor plante-/blomsterkrukke i klassicistisk stil
Stor plante-/blomsterkrukke i klassicistisk stil. Stor plante-/blomsterkrukke i klassicistisk stil. Greb til højre og venstre med form som vædderhoveder med ringe i munden. Bambuslignende udsmykning. Bronze, grøn patina. H. 46 cm x Ø 46 cm; Ø indv. 38 cm. Let hvælvet bund, krukken vipper i tom tilstand. Varenr: 4669527 DKK 6.321 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:45:00 DKK 372
Schreibtisch, Gründerzeit
Schreibtisch, Gründerzeit. Schreibtisch, Gründerzeit, welcher mit Bierlack lackiert wurde. Er hat fünf. Schubfächer, die Füße sind gedrechselt. Weichholz massiv, Bierlack Oberfläche. B.112 x T.51,5 x H.78 cm. Lack ist brüchig, ein kleiner Knauf bzw. Abdeckung auf der Platte fehlt Varenr: 4619859 DKK 2.231 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:48:00 DKK 297
Schale Kristallglas blau-gelb
Schale Kristallglas blau-gelb. Organisch geformte Schale aus Kristallglas, zweifarbig in blau-gelb, Vermutlich im osteurop. Raum gefertigt. B.32 x T.21 x H.15 cm. Varenr: 4654337 DKK 2.380 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:49:00 DKK 297
Skulptur af en sømand, bronze, signeret
Skulptur af en sømand, bronze, signeret. Skulptur af en sømand med sydvest, der peger ud i det fjerne. Signeret: J. Robert Hannig. Sokkel af grøn marmor, bronze. H. 35 x D. ca. 20 x fodens diameter 13 cm. Varenr: 4669539 DKK 7.808 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:50:00 DKK 335
Klædeskab, blødt træ, ca. 1890
Klædeskab, blødt træ, ca. 1890. Klædeskab med to låger, ca. 1890. Indvendigt med gennemgående hylde og tøjstang. B. ca. 145 cm x D. 58 cm x H. 210 cm. Blødt træ, ubehandlet, ikke voksbehandlet. På gesimsen foroven mangler der et stykke af pyntelisten. Varenr: 4668233 DKK 4.090 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:50:00 DKK 335
Kommode bzw. Waschtisch im Stil der Gründerzeit
Kommode bzw. Waschtisch im Stil der Gründerzeit. Kommode mit schwarz weiß geäderter Marmorplatte im Stil der Gründerzeit. Links hat die Kommode drei Schubladen, rechts einen Schrank, alle mit Holzknäufen versehen. Schlüssel ist vorhanden. B.100 x T.58 x H.75 cm. Weichholz, unbehandelt, ungewachst. Varenr: 4668037 DKK 2.603 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:53:00 DKK 297
Klædeskab med udseende som en kommode, blødt træ, ca. 1890
Klædeskab med udseende som en kommode, blødt træ, ca. 1890. Klædeskab med front med udseende som en kommode; dvs. at fronten ligner et skuffemøbel. Fronten er flankeret af drejede søjler. B. 106 cm x D. 63 cm x H. 185 cm. Blødt træ, ubehandlet, ikke voksbehandlet. Der medfølger ingen nøgle. Varenr: 4668245 DKK 3.346 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:56:00 DKK 297
Par havestole (2)
Par havestole (2). Havestole med armlæn. Smedejern, grønlakeret. B. 61 cm x D. ca. 54 cm x H. 120 cm; siddehøjde 50 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4654189 DKK 3.346 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 17:58:00 DKK 297
Deckenleuchte in Halbkugelform mit Glaskristallen
Deckenleuchte in Halbkugelform mit Glaskristallen. Deckenleuchte in Halbkugelform mit an Drahtgeflecht befestigten Glaskristallen. Fassing Metall im neo-klassizistischen Stil. 3 x E27. Bronze, Kristall, Draht. Durchm. 47 x H.20 cm. Varenr: 4654358 DKK 2.975 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:00:00 DKK 335
Sekretær, blødt træ, ca. 1890
Sekretær, blødt træ, ca. 1890. Sekretær fra slutningen af 1800-tallet. Tre skuffer i korpusset er flankeret af arkitektoniske prydeelementer. Sekretæren har syv indvendige skuffer med mørke trægreb. B. 110 cm x D. 60 cm x H. 120 cm. Blødt træ, ubehandlet, ikke voksbehandlet. Der medfølger ingen nøgle. Varenr: 4667894 DKK 5.800 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:02:00 DKK 632
Skulptur klovn, bronze, bemalet
Skulptur klovn, bronze, bemalet. Skulptur af en klovn, som spiller saxofon. Bronze, med farvet bemaling. H. 48 x ca. 20 x 20 cm. Varenr: 4654208 DKK 3.644 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:04:00 DKK 297
Kommode mit drei Schubladen, Weichholz
Kommode mit drei Schubladen, Weichholz. Kommode mit drei Schubladen. Die Deckplatte aus beigem Kalkstein liegt lose auf. Alle Beschläge sind aus Messing im Jugendstil. Die mittig angebrachten Beschläge für Schlösser haben rein dekorative Funktion. B.96 x T.57 x H.77 cm. Weichholz, unbehandelt, ungewachst. Wasserrand auf der Platte. Varenr: 4668070 DKK 2.603 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:08:00 DKK 297
Set Stühle Denmark, 80er Jahre (4)
Set Stühle Denmark, 80er Jahre (4). Set bestehend aus 4 Stühlen, 80er Jahre. Gestell Holz massiv, schwarz lackiert mit 3 verchromten Verbindungen am Rückenteil. Sitzfläche gepolstert. Auf der Unterseite gestemplet mit: Made in Denmark, Morkov.B.45 x T.42 x H.108 cm; SH.46 cm. Ein Sitzpolster ist lose. Gestelle mit starken ... Varenr: 4645644 DKK < 1.000 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:12:00 DKK 297
Buddha Statue aus Holz
Buddha Statue aus Holz. Buddha Statue aus Holz, farbig gefasst. H.55 x B.31 x T.22 cm. Kleinere Farbabplatzer. Varenr: 4669490 DKK 2.528 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:13:00 DKK 297
Kommode mit Steinplatte um 1900
Kommode mit Steinplatte um 1900. Kommode mit oben 2 kleinen Schubladen und unten 2 großen Schubladen.. Platte aus Steinguss in Granitoptik. Platte wohl in neuerer Zeit aufgelegt. Beschläge aus Messing im Jugendstil. B.107 x T.63 x H.80 cm. Weichholz, unbehandelt, ungewachst. Kein Schlüssel vorhanden. Varenr: 4668088 DKK 2.677 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:16:00 DKK 297
Stuhl mit Armlehnen, Neo-Barock, Skandinavien um 1890
Stuhl mit Armlehnen, Neo-Barock, Skandinavien um 1890. Stuhl mit Armlehnen, Neo-Barock, Skandinavien um 1890. Holz massiv (Eiche), ungepolstert, Maße: B.62, T.43, H.111 cm; SH.46 cm. Gebrauchsspuren an der Sitzfläche. Varenr: 4528897 DKK 2.231 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:20:00 DKK 632
Teewagen, 50er Jahre
Teewagen, 50er Jahre. Teewagen auf Rollen aus den 50er Jahren. Holz, furniert, dunkelbraun gebeizt und Hochglanz lackiert; Messing, Platte 48 x 67 cm; H.72 cm; kleine Ablage 23 x 40 cm, Rollen sind etwas schwergängig. Varenr: 4647386 DKK < 1.000 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:23:00 DKK 297
Truhe mit Bauernmalerei
Truhe mit Bauernmalerei. Truhe mit Bauernmalerei auf dunkelbraunem Grund, gemäß Malerei datiert `1892`. Holz massiv, dunkelbraun gebeizt, Beschläge aus Eisen. Malerei neueren Datums. B.90 x T.52 x H.56 cm Varenr: 4660800 DKK 1.301 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:23:00 DKK 297
Arne Jacobsen, Stuhl Modell 3107 für Fritz Hansen (2)
Arne Jacobsen, Stuhl Modell 3107 für Fritz Hansen (2). Arne Jacobsen (1902-1971). Set bestehend aus 2 Stühlen, Model 3107, Serie 7 für Fritz Hansen., Denmark. Sitrzschale Schichtholz, schwarz lackiert; Gestell Metall verchromt. Unterseitig mit Firmenlogo FH graviert. B. 49,5cm, H. 77,5cm, T. 48cm. Lackierung der Sitzschale ist bestoßen und berieben. ... Varenr: 4660801 DKK < 1.000 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:24:00 DKK 297
Sessel, Stil Louis Quinze, 2. Hälfte 20. Jh. (2)
Sessel, Stil Louis Quinze, 2. Hälfte 20. Jh. (2). Zwei Sessel im Louis Quinze Stil, 2. Hälfte 20. Jh. Gestell aus Holz, dunkel gebeizt und gepolstert. Maße: B. ca. 60, T.58, H.97 cm; SH. 41. (2) Varenr: 4529031 DKK 1.487 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:25:00 DKK 297
Kommode, Weichholz, Gründerzeit, um 1900
Kommode, Weichholz, Gründerzeit, um 1900. Kommode mit drei Schubladen, welche von geschnitzten Zierelementen flankiert sind. Die Abdeckplatte hat eine geschwungene Form. Beschläge aus Messing im Jugendstil. B.113 x T.56 x H.80,5 cm. Weichholz, unbehandelt, ungewachst. Kein Schlüssel vorhanden. Varenr: 4667950 DKK 2.603 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:25:00 DKK 297
Set Stühle, gepolstert, 40er/ 50er Jahre
Set Stühle, gepolstert, 40er/ 50er Jahre. Set bestehend aus 6 Stühlen, 40er/ 50er Jahre. Sitz und Rückenfläche gepolstert. Gestell Holz massiv, dunkelbraun Hochglanz lackiert. B.47 x T.48 x H.83 cm; SH.44 cm. Polsterung hat Flecken; Lack des Holzgestells teilweise berieben, Kratzer. Varenr: 4645546 DKK < 1.000 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:27:00 DKK 297
Skulptur, trommeslager, bronze grøn patineret
Skulptur, trommeslager, bronze grøn patineret. Skulptur af en dreng med tromme (trommestikkerne stikkes separat ind i hænderne). Udført med mange detaljer. Materiale: bronze, grøn patineret Mål: H. 104 x grundflade 53 x 43 cm. Varenr: 4603496 DKK 23.796 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:30:00 DKK 12.642
Sessel mit Armlehnen, Tuolituotanto, Finland
Sessel mit Armlehnen, Tuolituotanto, Finland. Sessel mit Armlehnen. Sitzfläche gepolstert. Gestell Schichtholz Birke, geformt und transparent lackiert. Hersteller: Tuolituotanto, Finland (unterseitig mit Herstelleretikett versehen). B.64 x T.74 x H.88 cm; SH.42 cm. Minimale Gebrauchsspuren. Varenr: 4645871 DKK < 1.000 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:34:00 DKK 297
Sofa chesterfield-stil, fløjl
Sofa chesterfield-stil, fløjl. Halvmåneformet sofa i chesterfield-stil, polstret med beigefarvet fløjl, knapsyet. Sofaen er anbragt på hjul, som er skjult af et forhæng. B. ca. 253 x D. ca. 107 x H. 66 cm; siddehøjde 44 cm. Betrækket fremstår delvist med mindre skjolder, et hjul mangler. Varenr: 4680779 DKK 4.834 DE, Frankfurt, Hessenring 27-06-2017 18:35:00 DKK 335
 1 2 3  >>