Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 298  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
5 vintageringe af 14 kt. guld (5)
5 vintagering af guld, bestående af herrering med synt. safir udført i 14 kt. guld. Str. Ø 21½ mm. Samt af 14 kt. guldring med princess-cut synt. rubin, str. Ø 18 mm. Ring af 14 kt. guld med hvid safir, str. Ø 17.25 mm. Safir med ridser. Lillefingerring med grøn jade, str. Ø 14,25 mm. Ring af ...
Varenr: 4871255
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
08:38:00
Nexø Møbelfabrik. Reolskab af teaktræ
Nexø Møbelfabrik. Reolskab af fineret teaktræ, front med to skydelåger, herover justerbarbare hylder. Fremstillet hos Nexø Møbelfabrik, 1960'erne. H. 182, B. 100, D. 42 cm. Brugsspor.
Varenr: 4891108
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
08:44:00
Samling uforarbejdet rav. Samlet vægt ca. 691 gram.
Samling uforarbejdet ravklumper, fundet ved Sæby. Én ravklump á ca. 28 gram. To ravklumper á ca. 25 gram. Ravklump á ca. 18 gram. Ravklump á ca. 16 gram. To ravklump á ca. 15 gram. Ravklump á ca. 14 gram. Ravklump á ca. 10 gram. Samt 498 gram med stykker mellem ca. 1-8 gram. Samlet vægt ...
Varenr: 4885482
DKK 7.600 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
09:00:00
Desk, English-style 'Partnersdesk'
Desk, English-style 'Partnersdesk’ First half of the 20th century. Mahogany. Leather upholstered table top Each side with 3 drawers. Height 78 cm, 186 x 115 cm. Scratches and marks. Key missing.
Varenr: 4879372
DKK 3.861 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-01-2018
09:26:28
DKK 2.471
Persisk matta, patchwork 293 x 194 cm
Persisk matta i patchworkteknik. Tillverkad av bitar från äldre handknutna persiska mattor. Bitarna kommer från mattor med olika mönster och har sammanfogats för hand, på en botten av bomullsväv. Bitarna är efterinfärgade. Patchwork, mått: 293 x 194 cm.
Varenr: 4875711

DKK 2.008 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-01-2018
09:26:45
DKK 1.467
Ett par fåtöljer, öronlappsmodell (2)
Ett par fåtöljer, öronlappsmodell. Lösa plymåer, avtagbar överdragsklädsel i ljus textil, undertill klädda med domestik, klara att klä om. 1900-2000-tal. Stomme i bok. Höjd ca 105 cm. Bredd ca 75 cm. Djup ca 85 cm. Bruksslitage och fläckar. OBS! modellbilder, avvikelser kan förekomma. ...
Varenr: 4855042
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-01-2018
09:27:01
DKK 232
Jørgen Rasmussen. Kevi kontorstol/ arbejdsstol
Jørgen Rasmussen. Kevi. Alderspatineret kontorstol/ arbejdsstol af bøgetræ, stel af stål, justerbar sæde samt ryg. Formgivet i 1931. Fremstillet hos Fritz Hansen.
Varenr: 4892711
DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
09:47:00
DKK 900
Dansk møbelproducent. Kommode i teak/eg
Dansk møbelproducent. Kommode i teak og eg. H. 115 B. 72 D. 40 cm. Nøgle medfølger. Aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 4892925
09:53:00
Serveringsvagn
SKARABORGS MÖBELINDUSTRI AB, serveringsvagn, ek, 1900-tal, Tibro, låda i sarg, klaff, etikettmärkt i låda, höjd ca 70, 86 (total 124) x51 cm
Varenr: 4890904
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
10:00:00
Se mere
Margareta Örtenblad oljemålning
MARGARETA ÖRTENBLAD (1921-2007), Figur mot rött, signerad M Örtenblad, olja på duk, ca 80x82 cm
Varenr: 4890905
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-01-2018
10:05:00
Se mere
Design Fritz Kurz för Orrefors
VÄGGLAMPETTER, 1 par, design Fritz Kurz, Orrefors, omkring 1900-talets mitt, bruntonat glas, iform av snäcka, mässingfäste, höjd ca 29 cm
Varenr: 4890906
10:10:00
Se mere
Biger Christensen pelskåbe og hat af mink. (2)
Birger Christensen pelskåbe og hat udført i mink. Front med stiklommer, hægtelukke, samt ærmer med opslag. Brystvidde 100 cm. L 116 cm. Ærmelængde 70 cm. Ca. str. 40/42. Minimale brugsspor.(2)
Varenr: 4890673
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
10:10:15
DKK 3.200
Hängskåp 1800-tal
HÄNGSKÅP, för hörn, 1800-tal, imitationsmåleri, bär årtalet 1827, dörrspegel med polykrom dekor av kurbits, höjd ca 96, 64x42 cm
Varenr: 4890907
10:15:00
Se mere
Magritte
MAGRITTE, Edizioni Beatrice D´Este Milano, printed in Italy, affisch, ca 97x67 cm. Skador: Oramad
Varenr: 4890908
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
10:20:00
Se mere
Pelsfrakke Scanblack mink.
Pelsfrakke Scanblack mink. Med stiklommer. Ærmelængde 66 cm. L 80 cm. Brystvidde 102 cm. Ca. str. 42. Minimale brugsspor.
Varenr: 4890435
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
10:24:24
DKK 1.800
Damask Collection. Sengelinned i egyptisk bomuld. (4)
Damask Collection. Sengelinned i egyptisk bomuld. Et sæt bestående af ialt 2 x dynebetræk samt 2 x pudebetræk. Mål: L. 200. B. 140 cm. (4)
Varenr: 4891151

DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
10:24:46
Byrå 1800-talets första hälft
BYRÅ, 1800-talets första hälft, 4 lådig, svartmålad, draghandtag i mässing, höjd 120, 113x46 cm
Varenr: 4890909
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
10:25:00
Se mere
Spegel med skinnklädd ram
SPEGEL, skinnklädd i naturläder, 210x66 cm
Varenr: 4890910
10:30:00
Se mere
Gunilla Digman-Wedel "Trädet med paradisäpplen"
GUNILLA DIGMAN-WEDEL (samtida): "Trädet med paradisäpplen", signerad Gunilla, a tergo betitlad och signerad Gunilla Digman Wedel Waxholm 1970, olja på duk, ca 41x33 cm
Varenr: 4890911
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18-01-2018
10:35:00
Se mere
Kaffekanna silver
KAFFEKANNA, silver, 1900-tal, hamrad dekor, höjd ca 21 cm, vikt ca 576 g
Varenr: 4890912
10:40:00
Se mere
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus (6)
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, buet kopstykke. Nogle stole med lille plakette præget med nummer og de tre tårne fra Københavns Byvåben. Fremstillet hos C. B. Hansen eller Rud Rasmussen, Er noteret i Furnitureindex (RP03004) som ”Town Hall...
Varenr: 4888088
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
10:43:00
DKK 450
Fällstol
FÄLLSTOL, efter Hans J Wegner "Folding chair", bok, snörat ryggstöd samt sits
Varenr: 4890913
10:45:00
Se mere
Vilhelm Wohlert for Louis Poulsen. Par pendler, model 'Satellit' (2)
Par pendler af hvid mat opalglas med tilhørende ophæng. Tegnet af Vilhelm Wohlert. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Satellit'. H. 27 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4890019
DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
10:58:13
Sideboard
Sideboard. Korpus aus Holz, mittig mit Schubläden, an den Seiten jeweils mit Schiebetür, dahinter mehrere Böden. Maße ca: H 92cm, B 198cm, T 48cm. Gebrauchsspuren.
Varenr: 4884918
DKK 1.861 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
10:58:34
DKK 298
Pendellampen, kupfer
Pendellampen, kupfer. Louisiana. Maße ca: H. 20cm, Ø 38 cm. Gebrauchsspuren. Gebrauchsspuren. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion
Varenr: 4863224
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
10:58:56
DKK 298
Alfred Thörne, Forsande bäck
ALFRED THÖRNE (1850-1916): Forsande bäck, signerad Alfr. Thörne, olja på duk, 125 x 75 cm.
Varenr: 4890914
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
11:00:00
Se mere
Nomadetaske af messing, forsølvet metal og flusser, 20 årh
Nomadetaske af messing, forsølvet metal, indlagt ben og farvede flusser, 20. årh. Drevet og ciseleret ornamentik. 13 x 11 x 4 cm. Brugsspor og slitage.
Varenr: 4887873
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
11:00:00
Sideboard / Computerschrank
Sideboard / Computerschrank als Sonderausführung von Tischler. Konstruktion aus Laminertes Holz auf Metall beine mit Schiebetüren. Maße ca: H. ca. 75 cm, L ca. 113 cm, T ca. 55 cm. Gebrauchspuren und Kratzer.
Varenr: 4876062
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
11:00:02
DKK 298
Lloyd of Loom
Stühl aus Korbgeflecht von LLoyd Loom, Gebrauchspuren.
Varenr: 4884904
11:00:22
DKK 335
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch. Sonderanfertigung nach Architektenentwurf
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch. Sonderanfertigung nach Architektenentwurf. Klassisch reduzierte Konstruktion. Material: Schwarzbraun beschichtete Multiplexplatten, über Federn und Schrauben verbunden. In der Tischplatte ist ein Kabelkanal eingearbeitet. H. ca. 77 cm, L ca. 180 cm, T ca. 80...
Varenr: 4876691
11:00:33
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 298  >>