Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle varer i Esbjerg, DK der slutter inden for 24 timer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jørgen Høvelskov. Harpestol, sortlaseret ask
Jørgen Høvelskov. Harpestol, sortlaseret ask. Jørgen Høvelskov, Lænestol model "Harpestol", med stel af sortlaseret asketræ, monteret med flagline. Formgivet i 1962. Fremstillet hos Jørgen Christensen Snedkeri. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Litt. Norutsugu Oda Danish Chairs, gengivet og omtalt s.178. Bygge & Bo 1962. Varenr: 4625594 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:05:00 DKK 7.200
Arne Jacobsen. Ægget, lænestol
Arne Jacobsen. Ægget, lænestol. Arne Jacobsen. Ægget, lænestol, model 3316 med vippeanordning samt drejelig profileret firpasfod i massiv aluminium, senere betrukket med patineret vegetabilsk garvet naturfarvet læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998 Bl.a omtalt ... Varenr: 4648283 DKK 38.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:06:00 DKK 31.000
Erik Ole Jørgensen. Tre-pers sofa, model 315. Sort anilin læder
Erik Ole Jørgensen. Tre-pers sofa, model 315. Sort anilin læder. Erik Ole Jørgensen 1925 - 2002. Fritstående tre-pers. sofa med stel af sortlakeret træ, ryg og løse hynder betrukket sort Anilin læder med dybhæftede knapper. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315. L. 210 cm. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolster med sort anilin læder. ... Varenr: 4622457 DKK 28.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:06:00 DKK 4.800
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med moccafarvet læder. Sh 44,5 cm. Læder med armærker. (4) Varenr: 4515303 DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:07:00 DKK 3.400
Poul Kjærholm. Par lænestole model. PK 22, læder. (2)
Poul Kjærholm. Par lænestole model. PK 22, læder. (2). Poul Kjærholm 1929 - 1980. Par lænestole model. PK 22, monteret med betræk i sort læder. Stel i satinbørstet fjederstål. Formgivet 1955. Fremstillet hos E. Kold Christensen. Fremstår med nyt betræk i sort anilin læder fra anden møbelpolstrer.(2) Varenr: 4648277 DKK 35.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:07:00 DKK 8.200
Fuji Swift. Damecykel med kurv. 7 indvendige Shimano gear.
Fuji Swift. Damecykel med kurv. 7 indvendige Shimano gear.. Fuji Swift 2.0. Limegrøn. Damecykel, 52" med Shimano Nexus, 7 indvendige gear. Cykelkurv til styr medfølger i original emballage. Udstillingsmodel, ubrugt. Varenr: 4661817

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:09:00 DKK 1.550
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af blåt læder, drejestel med firpasfod. Stel og armlæn af forkromet aluminium, sædehøjde ca. 53 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4668052 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:11:00 DKK 5.600
Hans J. Wegner. Lufthavnssofa, tre-pers. sofa
Hans J. Wegner. Lufthavnssofa, tre-pers. sofa. Hans J. Wegner 1914-2007. Tr-pers. sofa, Lufthavnssofa, med ben af forkromet stål og nybetrukket med sort læder. Fremstillet hos AP-stolen, model 34/3. L. 210 cm. Sh. 39 cm. Fremstår nybetrukket med Italiensk Basic læder fra Marchetto Pellami. Varenr: 4667633 DKK 22.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:14:00 DKK 16.500
Hans J. Wegner. Fire stole model CH-23 .(4)
Hans J. Wegner. Fire stole model CH-23 .(4). Hans J. Wegner 1914-2007. Fire stole med stel af massivt egetræ, sæder flettet med papirgarn, Fremstillede hos Carl Hansen & Søn, model CH-23. H. 76 cm, SH 42 cm. Litt.: Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs' s. 55. Fremstår med ensartet patina. (4) Varenr: 4668061 DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:18:00 DKK 5.800
Jørgen Bækmark J83B bænk. Eg
Jørgen Bækmark J83B bænk. Eg . Jørgen Bækmark. Bænk model J83B. Udført i massiv eg. Sæde af papirflet. H. 42 cm. L. 102 cm. D. 37 cm. Udstillingsmodel. Varenr: 4658549 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:19:00 DKK 1.300
Nanna Ditzel. Par Trinidad armstole, eg, læder. (2)
Nanna Ditzel. Par Trinidad armstole, eg, læder. (2) . Nanna Ditzel. Par Trinidad spisestole med armlæn, skaller af formspændt fineret eg, stel af sortlakeret stål, en sædehynde betrukket med natur anilinlæder. Formgivet 1992. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Udstillingsmodeller. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4661194

DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:21:00 DKK 1.800
12 fl. Rieflé. Vin D´Alsace 2006. Gewurztraminer. (12)
12 fl. Rieflé. Vin D´Alsace 2006. Gewurztraminer. (12). 12 flasker Rieflé. Vin D´Alsace 2006. Grand Cru Steinert. Gewurztraminer.OBS. Ved endt auktion afhentes varen i 6650 Brørup. Kontakt Lauritz.com efter hammerslag for adresse. (To kasser/12 fl.) Denne vin er produceret af 100% Gewurztraminer druer. Ved foden af Vogeser‑bjergene mellem ... Varenr: 4656884

DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:22:00 DKK 725
Børge Mogensen. Tre samt to-pers sofa, Fredericia Furniture, model 2003/2002 / No.1.(2)
Børge Mogensen. Tre samt to-pers sofa, Fredericia Furniture, model 2003/2002 / No.1.(2). Børge Mogensen. Tre samt to-pers sofa betrukket med Hallingdal uld, runde tilspidsede ben af sort laseret egetræ. L. 142/205 cm. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2003 / No.1. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4667676 DKK 50.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:27:00 DKK 18.500
Hugo Boss Kronograf. Herrearmbåndsur.
Hugo Boss Kronograf. Herrearmbåndsur.. Hugo Boss Kronograf. Herrearmbåndsur med urkasse Ø 46mm af gråt stål. Sort lynette . Urskive med stopurfunktion op til 60 min.. Monteret med sort nylon rem med læder indvendigt. Opbevaringsboks og manual medfølger. Varenr: 4617981

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:27:00 DKK 600
24 fl. Banfi Evoluzione 1 di tre Toscana I.G.T.
24 fl. Banfi Evoluzione 1 di tre Toscana I.G.T.. 24 fl. Banfi Evoluzione 1 di tre Toscana I.G.T. Vinen er produceret af 70 % Sangiovese, 15 % Cabernet Sauvignon, 10 % Syrah og 5 % Merlot druer, der er dyrket på Castello Banfis egne vinmarker i den sydlige del af Montalcino i Toscana. Det er en unik og meget innovativ vin, da den ikke bare er ... Varenr: 4664076

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:29:00 DKK 2.100
Piet hein Super Ellipsebord
Piet hein Super Ellipsebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Elipsebord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Spisebord med bordplade i superellipse form med kant af aluminium. Nylakeret plade. Stel med søjle på sekspasfod af stål. Formgivning 1958. Udført hos Fritz Hansen. H. 70 L 180 B. 120 cm. Fremstår ... Varenr: 4667680 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:30:00 DKK 5.400
Hans. J. Wegner. Skænk med krydsbensstel, model CH304. 1950'erne
Hans. J. Wegner. Skænk med krydsbensstel, model CH304. 1950'erne. Hans J. Wegner 1914-2007. Skænk af teaktræs finer, front med seks skuffer og to skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker, sabelformet krydsbensstel af eg med bøjler af messing. Udført hos Carl Hansen og Søn. H. 125 B. 168 D. 45 cm. Fremstår med brugsspor, brandmærke/skjolder på top, afslag ... Varenr: 4581477 DKK 40.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:30:00 DKK 15.500
Finn Juhl. Sofabord model 5804
Finn Juhl. Sofabord model 5804. Rektangulært sofabord model 5804. Design: Finn Juhl. Udført i valnød, med massiv kehlet kant på bordplade. Måler 60 x 175cm, højde 46cm. Fremstillet hos One Collection. Udstillingsmodel med ridser/mærker. Varenr: 4625456 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:30:00 DKK 2.600
Indisk Bidjar, 195 x 204 cm
Indisk Bidjar, 195 x 204 cm. Indisk Bidjar. Håndknyttet tæppe udført i uld på bomuldsbund. Mål ca. 195 x 204 cm Varenr: 4666695

DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:30:00 DKK 350
Persisk Nain, 198 x 112 cm.
Persisk Nain, 198 x 112 cm.. Persisk Nain. Håndknyttet tæppe udført i uld på bomuldsbund. Mål ca. 198 x 112 cm. Varenr: 4668032

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:30:00 DKK 925
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 2213
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 2213. Børge Mogensen 1914-1972. Tre-personers sofa, nybetrukket med læder, løse hynder med dunfyld. Ben af mahogni. Model 2213. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2213. Ny polstret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac farvet Viking læder fra Arne ... Varenr: 4592300 DKK 35.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:33:00 DKK 6.200
Martin Madsen. 'The Traveling Jungle'.
Martin Madsen. 'The Traveling Jungle'.. 'The Traveling Jungle' af Martin Madsen f. 1971. Akryl på lærred, sign. MM. 60 x 60 cm. UR. Varenr: 4662071

DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:33:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegance læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegance læder.. Arne Jacobsen. Oxford kontorstol nybetrukket med cognac farvet walnut elegance læder, fuldpolsteret. Drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolsteret med cognac farvet Walnut Elegance læder af dansk professionel møbelpolster i Danmark. Varenr: 4665156 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:34:00 DKK 3.700
Franz List, cd. Portræt af 'Fanøkone'/ Kvinde i Fanødragt.
Franz List, cd. Portræt af 'Fanøkone'/ Kvinde i Fanødragt.. Franz List (1898-1986). Pårtræt af 'Fanøkone'/ kvinde i Fanø dragt. Olie på lærred. Signeret F. List, Fanø. Mål: 34 x 31 cm, (43,5x39,5). Varenr: 4618189 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:37:00 DKK 450
DKU WoodWork. Sofabord / sidebord. Teaktræs skive
DKU WoodWork. Sofabord / sidebord. Teaktræs skive. DKU WoodWork. Sofabord / sidebord udført i en massiv teaktræs skive, med blå epoxy ilægninger. Ben af stål, sort lakeret hammerlak. Brændemærket under. H. 46 cm. L. 60 cm. B. 61 cm. Tykkelse: 4,5 cm. Varenr: 4651209

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:38:00 DKK 300
Persisk Patchwork tæppe, 303 x 213 cm.
Persisk Patchwork tæppe, 303 x 213 cm.. Persisk patchwork tæppe udført af ældre håndknyttede tæpper af uld på bomuldsbund. Nu genanvendt til patchworktæppe. Bagside monteret med stof. Mål ca. 303 x 213 cm. Varenr: 4667384

DKK 4.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:39:00 DKK 1.250
Persisk Nain m/ silke, 182 x 117 cm
Persisk Nain m/ silke, 182 x 117 cm. Persisk Nain tæppe. Håndknyttet af uld og silke på bomuldsbund. Fremstår med stor rød medaljon, bundfarven beige med mønstre i sandfarvede, blå og brunlige garner. Mål: 182 x 117 cm Varenr: 4559523

DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:41:00 DKK 625
Erik Ole Jørgensen. Fritstående sofa, model EJ-315/3
Erik Ole Jørgensen. Fritstående sofa, model EJ-315/3. Erik Jørgensen 1925 - 2002. Fritstående tre-pers. sofa med massiv stel af sort laseret eg, ryg og løse hynder betrukket med sort læder med hæftede knapper. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315. L. 210 cm. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolster med Italiensk Basic læder fra Marchetto ... Varenr: 4634787 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:41:00 DKK 3.100
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, D. 100 cm, Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i ... Varenr: 4667414 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:41:00 DKK 3.400
Indisk Kashmar, 66 x 136 cm
Indisk Kashmar, 66 x 136 cm. Indisk Kashmar. Håndknyttet tæppe udført i uld på bomuldsbund. Mål ca. 66 x 136 cm Varenr: 4664736

DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:44:00 DKK 525
<<  1 2 3  >>