Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 349  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Håg kontorstol, model Credo
Håg kontorstol, model Credo . HÅG. Kontorstol betrukket med sort uld, højdejusterbar stel og ryg, fempasfod afsluttet på hjul. Fremstillet hos HÅG, Model Credo. Brugsslitage. Varenr: 4253537 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 20:15:00 DKK 325
Grethe Meyer for Royal Copenhagen. 'Rødtop',
Grethe Meyer for Royal Copenhagen. 'Rødtop',. Grethe Meyer for Royal Copenhagen. 'Rødtop', div. servicedele af fajance bestående af 20 Kaffekopper 20 Underkopper 4 Thekopper 4 Underkopper 20 Sidetallerkner Smørskål og sukkerskål 2 Boullionskåle 2 Æggebærgere (75) Varenr: 4242860 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-05-2016 20:15:00 DKK 875
Illum Wikkelsø. Tre-pers. sofa samt lænestol (2)
Illum Wikkelsø. Tre-pers. sofa samt lænestol (2). Illum Wikkelsø. Fritstående tre-personers sofa med seks ben af teak, sæde, sider og ryg betrukket med uld. Model 450. Udført hos Aarhus Polstrermøbelfabrik. Lænestol medfølger. L. 255 cm. Almindelige brugsspor. Fast polstring.Litteratur: Mobilia no. 35–36, juni-juli 1958. (2) Varenr: 4248421 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 20:15:00 DKK 1.100
Hans J. Wegner. Par 'Hjertestole', af eg, model FH 4104 (2)
Hans J. Wegner. Par 'Hjertestole', af eg, model FH 4104 (2). Hans J. Wegner. Par 'Hjertestole' med stel af egetræ, sæder betrukket med naturfarvet læder. Fremstillet hos Fritz Hansen, model FH 4104. Se også varenr. 4252286 Varenr: 4252287 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-05-2016 20:15:00 DKK 2.600
Kulturperlekæde med kædeforkorter i 14 kt. hvidguld
Kulturperlekæde med kædeforkorter i 14 kt. hvidguld. Kulturperlekæde af 111 perler, ca. 7-7,6 mm. Længde ca. 90 cm. Kædeforkorter i 14 kt. hvidguld med 11 safirer, 1 brillant og 6 enkeltslebne diamanter, ca. 0.08 ct. i alt. P/Top Crystal (I). Varenr: 4224935 DKK 3.358 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-05-2016 20:15:00 DKK 2.239
Rolex GMT Master II (blåt-rødt)
Rolex GMT Master II (blåt-rødt) . Herrearmbåndsur Rolex Oyster Perpetual Date GMT- Master II (Pepsi). Urlænke og urkasse udførte af stål. Sort urskive med runde, fluorescerende timemarkeringer. Separat vindue med dato og lup på kl. 3. Lynette i blåt og rødt (Pepsi), Mekanisk urværk med automatisk optræk. Papirer fra år ... Varenr: 4220181 DKK 55.971 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-05-2016 20:15:00 DKK 37.314
Gucci manschettknappar 1 par 18 k guld
Gucci manschettknappar 1 par 18 k guld. GUCCI, manschettknappar, 1 par, 18 k guld, "Bamboo", vikt ca 15,7 g, etui Varenr: 4252194 DKK 8.050 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 03-05-2016 20:16:00
Se mere
Ett par öronlappsfåtöljer (2)
Ett par öronlappsfåtöljer (2). Ett par öronlappsfåtöljer, 1900-talets senare del. Brokig blommig plommonfärgad textilklädsel, smutsig. H: 105 cm. Sitth: 45 cm. B: 87 cm. Varenr: 4215601 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-05-2016 20:16:00 DKK 242
Rolex Oyster Perpetual Date Yacht Master, Damur, medsize
Rolex Oyster Perpetual Date Yacht Master, Damur, medsize. Rolex Oyster Perpetual Date Yacht Master, Damur, medsize. 1998. 18K Guld och stål. Oysterlänk av stål och guld. Satingrå urtavla med vitt punktindex, Automatisk. Safirglas. Serienr. R228470. Ø 28 mm. Certifikat och box medföljer Nyligen genomgången enligt inlämnare hos Bergströms i Göteborg. ... Varenr: 4231270 DKK 40.251 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-05-2016 20:16:00 DKK 32.201
Hörnsoffa i konstrotting
Hörnsoffa i konstrotting. Style Station. Hörnsoffa i mörkbrun konstrotting, svängt hörn. 3 moduler samt kvadratiskt bord med glasskiva, dynor i mörkgrå textil. Stommar i aluminium. Soffa H: 75 cm. Sitth: ca 43 cm. L: 145 cm. per modul. Längd i vinkel 223 / 223 cm. Kvadratiskt bord H: 37 cm. 69 x 69 cm. ... Varenr: 4235699

DKK 4.830 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-05-2016 20:16:00 DKK 3.140
Safir- og brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld med blåsort safir
Safir- og brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld med blåsort safir. Safir- og brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med større blåsort carrésleben safir på ca. 8,62 x 8,4 x 4,6 mm, flankeret af 3 brillantsleben diamanter på ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI1. Vægt ca. 34 g. L. 2 cm, Tilhørende tynd kæde af 18 kt. guld. L. 40 cm. Varenr: 4239635 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:16:00 DKK 4.800
Drei Armlehnstühle mit Alcantara Bezug (3)
Drei Armlehnstühle mit Alcantara Bezug (3). Drei Armlehnstühle mit Alcantara Bezug, verchromtes Gestell, Sitzfläche und Rückenlehne gepolstert mit hellem Alcantara Bezug, Armlehnen mit lackiertem Buchenholz, Höhe ca. 80 cm, Sitzhöhe ca. 45 cm, Breite ca. 57 cm, Tiege ca. 55 cm. Leichte Gebrauchsspuren, partiell kleine Kratzer und Berieb. ... Varenr: 4243382 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-05-2016 20:16:00 DKK 299
E.C. Ulnitz, opstilling med roser, olie på lærred
E.C. Ulnitz, opstilling med roser, olie på lærred. Opstilling med roser, olie på lærred, Emil C. Ulnitz, 1856-1933, sign. E.C. Ulnitz, dat. 1913, 26,5x20 cm. (41x34) Fremstår med behov for rensning og minimalt farvebortfald. Varenr: 4252261 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 20:16:00 DKK 300
Symphonion.  Speldosa
Symphonion. Speldosa. Symphonion. Speldosa, 1800-talets sista del. Fodral i svartbetsat trä, på locket dekor i skuret bronserat trä. Fungerar vid kontroll, Lauritz.com ansvarar ej för funktionen. 1 skiva medföljer. Varenr: 4253051 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-05-2016 20:16:00 DKK 966
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld . Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af lilla Camira uld. Vendbare med stropper i kernelæder. (3) Varenr: 4144107

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-05-2016 20:16:00 DKK 1.300
Samling LP-plader samt single-plader (ca. 750)
Samling LP-plader samt single-plader (ca. 750). Ca. 500 LP plader i alle genrer, især rock og pop. Blondie, Chick Corea, Kinks, MC 5, Pretenders, Prince, Paul Simon, Hendrix, Fletwood Mac, Ray Charles, Walker Brothers, U-2. Ca. 250 singler af alle slags, bla. Jazz.Blandet stand, dog er alle i originale omslag. Varenr: 4251355 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 20:16:00 DKK 1.350
Rosendahl,Tom Kristensen. Le Mans Herrearmbåndsur
Rosendahl,Tom Kristensen. Le Mans Herrearmbåndsur. Rosendahl, Tom Kristensen, Le Mans Herrearmbåndsur af rustfrit stål med integreret gennembrudt bøjle med cliplås. Sort urskive med sekund, minut, time og datogengivelse. Tachymeter funktion. Safirglas. Schweisisk præcisions ETA Quartzværk. Designet af racerkører Tom Kristensen i samarbejde med ... Varenr: 4245402 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 20:16:00 DKK 1.800
Jo Hammerborg for Fog og Mørup. Pendel af kobber Model Roulet
Jo Hammerborg for Fog og Mørup. Pendel af kobber Model Roulet. Hammerborg. Pendel af kobber. Fremstillet hos Fog og Mørup, model Roulet. H. 19 Ø 33 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4246859 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-05-2016 20:17:00 DKK 550
Siebdrucke Klaus Steinmann Papier (2)
Siebdrucke Klaus Steinmann Papier (2). Zwei Blätter mit Siebdrucken aus einem Mappenwerk (Auflage 500) von Klaus Steinmann(*1939). Polychrome Siebdrucke auf Bütten. Ein Blatt doppelseitig bedruckt, davon ein Siebdruck nummeriert VIII (Offenes Geheimnis1992). Anderes Blatt mit einseitigem Druck, dieser nummeriert IX ... Varenr: 4232445 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-05-2016 20:17:00 DKK 746
Ett par bordslampor, Drimmer, France (2)
Ett par bordslampor, Drimmer, France (2). Ett par bordslampor, Drimmer, France , glaserad keramik. H: ca 78 cm. inkl. skärm. Mindre fläckar och märken på skärmarna, en skärm med skador. Varenr: 4242933 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-05-2016 20:17:00 DKK 242
Joakim Skovgaard for Holger Kyster, serveringsske af sølv med evangelisten Johannes
Joakim Skovgaard for Holger Kyster, serveringsske af sølv med evangelisten Johannes. Serveringsske af let hammerslået sølv tegnet af Joakim Skovgaard (1856-1933) og udført hos Holger Kyster. Skaftende udformet som evangelisten Johannes (dog er den på bagsiden graveret med et kryds ud for St. Andr. og ikke St. Joh.) Stemplet med Joakim Skovgaards mærke samt Holger Kyster. Graveret... Varenr: 4252508 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:17:00 DKK 325
Chatol i barok stil af nøddetræ, 1900-tallet.
Chatol i barok stil af nøddetræ, 1900-tallet.. Chatol i barok stil af nøddetræ, svungen og ligeknækket front med mindre samt to større skuffe, herover skriveklap bag hvilke små skuffer og rum, 1900-tallet. H. 103. B. 104. D. 48 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette ridser og mærker. Varenr: 4253022 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:17:00 DKK 350
Kamin, Ankarsrum 'Viking 86'
Kamin, Ankarsrum 'Viking 86'. Kamin, Ankarsrum 'Viking 86'. Höjd 75 cm. Ca 40x33 cm. Funktion ej garanterad. Varenr: 4233166 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-05-2016 20:17:00 DKK 262
Fr. VII chiffoniere af nøddetræ. Ca. 1870
Fr. VII chiffoniere af nøddetræ. Ca. 1870. Fr. VII chiffoniere af nøddetræ, hvælvet top, front med seks skuffer, på flade kugleben. Ca. 1870. H. 150 cm. B. 99 cm. D. 48 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvis ormstukken, et løst ben, restaureret. Varenr: 4250282 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 03-05-2016 20:18:00 DKK 350
Gucci ring 18 k vitguld Icon Twirl
Gucci ring 18 k vitguld Icon Twirl. GUCCI, ring, 18 k vitguld, "Icon Twirl", 23 briljanter totalt 0,16 ct, mittdel vändbar, ringskena med genombruten dekor av Gucci-logga, ringstorlek ca 16 mm (Gucci 14), vikt ca 7,4 g, etui Varenr: 4252195 DKK 8.050 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 03-05-2016 20:18:00
Se mere
Persisk Kashmar 300 x 200 cm
Persisk Kashmar 300 x 200 cm. Persisk Kashmar tæppe af ældre dato, uld med bomuld i målene 300 x 200 cm Varenr: 4145511 DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2016 20:18:00 DKK 8.000
Pierre Mac Orlan, Les jeux du demi jour mit 12 erotischen Grafiken von Vertès (13)
Pierre Mac Orlan, Les jeux du demi jour mit 12 erotischen Grafiken von Vertès (13). Pierre Mac Orlan, 1926, 'Les jeux du demi jour' mit 12 erotischen Grafiken von Vertès, alle Litografien entnommen und gerahmt, Buch mit starken Gebrauchsspuren, Buch mit Knickspuren, nummeriert '455' (13) Varenr: 4244390 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-05-2016 20:18:00 DKK 299
Alf Svensson for Dux, Hvilestol model 'Galaxy'.
Alf Svensson for Dux, Hvilestol model 'Galaxy'.. Alf Svensson for Dux, Hvilestol model 'Galaxy'. Skal af transparent akrylplast betrukket med dybhæftet sort læder, monteret på firpas drejefod af metal. Formgivet i 1971. Fremstillet af Dux. H. 93/41 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina. Varenr: 4250991 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:18:00 DKK 675
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol af eg, model GE-290
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol af eg, model GE-290 . Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med stel af massivt egetræ, løse hynder monteret med sort læder, H. 92 B. 76 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-290. Stel senere sortlakeret, dette ej udført hos Getama. Hynder nybetrukket hos professionel møbelpolstrer med sort anilin læder. Varenr: 4254816 DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 20:18:00 DKK 8.000
Tissot Visodate Automatic, herrearmbåndsur
Tissot Visodate Automatic, herrearmbåndsur. Tissot Visodate Automatic, herrearmbåndsur i urkasse af forgyldt stål med lys urskive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere samt angivelse af ugedag og dato. Uret har glasbagkasse med kig til mekanisk urværk med automatisk optræk. Uret er monteret med brun læderrem med Tissot ... Varenr: 4235964 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-05-2016 20:18:00 DKK 1.400
<<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 349  >>