Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 408  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Byrå / chiffonjé  Louis XVI-stil
Byrå / chiffonjé Louis XVI-stil. BYRÅ / CHIFFONJÉ, omkring 1900, Louis XVI-stil, fanérad i valnöt, förgyllda beslag, höjd ca 126, 65x35 cm Varenr: 4573183 DKK 2.354 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-02-2017 19:34:00
Se mere
Chesterfield-stil. Wingback chair /øreklapstol.
Chesterfield-stil. Wingback chair /øreklapstol. . Chesterfield-stil. Wingback chair /øreklapstol betrukket med sømbeslået knapsyet brunt patineret læder, stel af mahogni. 1960/70'erne. H. 112 cm., B. 85 cm., sædehøjde 46 cm. Fremstår med brugsslitage og kradsemærker på skind. Varenr: 4574508 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:34:00 DKK 350
Peter J. Lassen. Montana modul model 4112, dybde 30 cm
Peter J. Lassen. Montana modul model 4112, dybde 30 cm. Peter J. Lassen. Montana model 4112. Åben modul med to rum. Modulet er produceret i 12 mm MDF som derefter er lakeret med vandbaseret lak farve 38 Snow. Bagbeklædningen er lakeret i farve 09 Nordic. hvid. H. 46,8 x B. 69,6 x D. 30 cm. Ophæng til væg følger løst med. Udstillingsmodel som fremstår ... Varenr: 4574797

DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:34:00 DKK 575
 Poul Kjærholm. Seks tillægsringe samt opbevaringsstander af ahorn, til PK-54 spisebord (7)
Poul Kjærholm. Seks tillægsringe samt opbevaringsstander af ahorn, til PK-54 spisebord (7). Poul Kjærholm 1929-1980. Seks tillægsringe samt opbevaringsstander af massiv ahorn, til PK-54 spisebord. Gummiremme til samling af plader medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; ridser og mærker; to plader med afslået hjørne hvor den ene er repareret af møbelsnedker. ... Varenr: 4560347 DKK 20.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:34:00 DKK 13.500
Lars Fantasiformidler Elgidh, akryl / spray på lærred 'Glem lidt at glemme til senere' cd
Lars Fantasiformidler Elgidh, akryl / spray på lærred 'Glem lidt at glemme til senere' cd. 'Glem lidt at glemme til senere' af Lars Fantasiformidler Elgidh f. 1973, akryl / spray på lærred, sign. og dat. Lars Elgidh-06, 100 x100 cm. (104 x 104 cm.) Varenr: 4572185 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:34:00 DKK 300
Chesterfield kontorstol.
Chesterfield kontorstol.. Chesterfield kontorstol betrukket med patineret sømbeslået læder, drejelig og højdejusterbar fempasfod af mahogni med hjul. 1900-tallets 2. halvdel. Fremstår med brugsslitage herunder enkelte mindre huller i betræk. Varenr: 4574413 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:34:00 DKK 400
Peter J. Lassen. Montana model 1231, dybde 38 cm
Peter J. Lassen. Montana model 1231, dybde 38 cm. Peter J. Lassen. Montana modul, model 1231. Modulet er åben med to store rum. Montana er produceret i 12 mm MDF som derefter er lakeret med vandbaseret lak farve 02 Fjord. H. 69,6 x B. 69,6 x D. 38 cm. Ophæng til væg følger løst med. Udstillingsmodel som fremstår med FÅ brugsspor. Varenr: 4574838 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:34:00 DKK 325
BoConcept stole, sort læder på fempasfod (7)
BoConcept stole, sort læder på fempasfod (7) . BoConcept, stole på fempas fod af stål, betrukket med sort læder. H. 81 cm, B. 43 cm, sædehøjde 45 cm, taget fra siden. Fremstår med små brugsspor. (7) Varenr: 4573485 DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:35:00 DKK 425
Cocktailring af 14 kt
Cocktailring af 14 kt. Cocktailring af 14 kt guld, prydet med en gylden similisten. Bredde af front: ca 18 mm. Ringstr. 55 Vægt: ca 8,9 gr Varenr: 4574641 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:35:00 DKK 400
Arne Jacobsen. Cirkulært cafébord
Arne Jacobsen. Cirkulært cafébord . Arne Jacobsen (1902-1971). Cirkulært cafébord, bordplade med hvid laminat monteret med aluminiumskant, forkromet søjle monteret med firpas fod af aluminium. H. 70 cm, Ø 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1990. Fremstår med almindelig brugsspor. Varenr: 4574408 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:35:00 DKK 1.350
Dieter Rams, easy chair/lænestol model 602 fremstillet hos Vitsoe
Dieter Rams, easy chair/lænestol model 602 fremstillet hos Vitsoe. Easy chair/lænestol model 602, tysk design af Dieter Rams fremstillet hos Vitsoe & Zapf. Formgivet i 1960. Understel af støbt aluminium, skal af hvidlakeret plastik med fasthægtet betræk af sort stof. B. 59 cm, H. 67,5 cm, D. ca. 65 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, lette ... Varenr: 4559703 DKK 4.460 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-02-2017 19:35:00 DKK 2.973
KPM / Königliche Porzellan-Manufaktur - Teilservice, Porzellan, weiß (34)
KPM / Königliche Porzellan-Manufaktur - Teilservice, Porzellan, weiß (34). KPM - Teilservice, glasiertes Porzellan, weiß, unterseitig mit Manufakturmarke, bestehend aus: 11 Tassen, H. ca. 11 cm - D. 7,5 cm. 11 Untertassen, D. 14 cm. 10 Kuchenteller, D. 18 cm. 1 Sauciere, H. ca. 10 cm - T. ca. 13 cm. 1 Zuckerdose H. 13,5 cm - D. ca. 11 cm. Gebrauchsspuren. (34) Varenr: 4568188 DKK 1.858 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-02-2017 19:35:00 DKK 818
Peter J. Lassen. Montana opstilling  model 6161, dybde 30 (4)
Peter J. Lassen. Montana opstilling model 6161, dybde 30 (4). Peter J. Lassen. Montana opstilling bestående af fire moduler model 6161. Alle moduler er åben. Montana opstillinger er produceret i 12 mm MDF som derefter er lakeret med vandbaseret lak, henholdsvis i farve 101 Nwe White, 102 New Whote Gloss, 02 Fjord samt 36 Coal. Hvert modul måler H. 35,4 x B.... Varenr: 4574785 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:35:00 DKK 575
Bænk af eg og anilin læder samt strøgslebet rustfrit stål.
Bænk af eg og anilin læder samt strøgslebet rustfrit stål.. Bænk af ubehandlet egetræsfiner, med stel af strøgslebet rustfrit stål. På top sæde betrukket med cognacfarvet anilin læder. Designet af Re:collection, Danmark. L.120 B. 44 H. ca. 25 cm. Varenr: 4560337

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-02-2017 19:35:00 DKK 1.800
Samling ældre lommeure fra 18-1900 tal. (7)
Samling ældre lommeure fra 18-1900 tal. (7). Samling ældre lommeure fra 18-1900 tal. Alle 7 ure med cylendergang og nøgle-optræk, Urkassene er af 0.800 sølv, med hvide emaljerede urskiver (En med sølvskive) med romer/araber-tal. Alle urene gå, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4564144 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:35:00 DKK 525
Samling sølv bl.a. dækketallerknen, 2 fade m.m. (26)
Samling sølv bl.a. dækketallerknen, 2 fade m.m. (26). Samling sølv bl.a. 1 stk. dække tallerken m/ gravering 835S Frederiksen Ø 31,5 cm, 2 fade fra 1917 & 830S Zinglersen L. 24-30 cm samt 23 engelske party sticks / pindemadder spyd af sterlingsølv L. 8 cm. Brugsspor bl.a. mærker. Samlet vægt for dele m/ sølv ca 1169 gr. Samlet vægt for sterling ca ... Varenr: 4572110 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 19:35:00 DKK 1.250
Søren Holst. Tre-pers. sofa model 88, sort skind
Søren Holst. Tre-pers. sofa model 88, sort skind. Søren Holst. Tre-pers. sofa model 88. Stel af børstet rustfrit stål. Sæde, ryg og hynder betrukket med sort læder. Designet 1988. Fremstillet af Hansen & Sørensen. L. 210 cm. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 4573682 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:35:00 DKK 10.000
Omega Lommeure fra starten af 1900 tal.
Omega Lommeure fra starten af 1900 tal.. Omega lommeure fra starten af 1900. Enkelt kapslet urkasse af sølv, ender bagkapsel med medaljon. Hvid emaljeret urskive med arabertal,Time og minutvisere, samt separat sekundviser. Uret går men, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4574735 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:35:00 DKK 375
Corneille, komposition, litografi, cd
Corneille, komposition, litografi, cd. Komposition af Corneille 1922-2010, litografi, nummereret 182/200, sign. og dat. Corneille 94. 23 x 20 cm (39 x 35 cm). Varenr: 4574149 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:36:00 DKK 450
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af grå laminat, monteret med spændeben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen 1988, H. 71 cm, L. 150/250 cm, B. 100 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser på plade og kant. (3) Varenr: 4573614 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:36:00 DKK 3.400
Vas, flintgods, Wilhelm Kåge, Gustavsberg
Vas, flintgods, Wilhelm Kåge, Gustavsberg . Vas, flintgods, Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1925. Glaserad i svagt ljusblå färg. Floral reliefdekor. Märkt Gustavsberg Kåge 1925. Numrerad: 884. Höjd ca 25 cm, bredd ca 14 cm. Bruksslitage. Krackeleringar och smärre missfärgningar. Varenr: 4552850 DKK 1.569 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-02-2017 19:36:00 DKK 785
Dansk møbelproducent. Mini Daybed / bænk med knapsyet anilin læder
Dansk møbelproducent. Mini Daybed / bænk med knapsyet anilin læder. Dansk møbelproducent. Mini Daybed / bænk med knapsyet anilin læder, sort farvet, med let tilspidsede ben af egetræ. H. 32 cm, L. 120 cm, B. 44 cm. Varenr: 4566476

DKK 3.400 DK, Herning, Engdahlsvej 27-02-2017 19:36:00 DKK 1.600
Danmark. Samling mønter - lagerparti
Danmark. Samling mønter - lagerparti. Danmark. Samling mønter - lagerparti i et album samt poser, bestående af, 1 øre, 2 øre, 5 øre, 10 øre, 25 1920'erne-1980'erne, heraf 2 øre 1927 N, 5 øre 1935, 1942, 1945, 1950, 10 øre 1933, 1941 (kobbernikkel), 1945 (zink) m.fl. Vægt ca. 20 kg. Varenr: 4568153 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:36:00 DKK 350
Chesterfield 2 1/2 pers. sofa
Chesterfield 2 1/2 pers. sofa. Chesterfield sofa betrukket med rødbrunt patineret knapsyet dybhæftet læder. L. 190 cm SH. 45 cm. 1900'tallets slutning. Fremstår med brugsspor herunder løse syninger under hynder. Varenr: 4574407 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:36:00 DKK 550
Bing & Grøndahl, fire boullionkopper med låg og underkop (8)
Bing & Grøndahl, fire boullionkopper med låg og underkop (8). Bing & Grøndahl, fire boullionkopper med låg og underkopper, nr. 247, Ø 12 cm. To kopper og fire underkopper er 2. sort. (8) Varenr: 4562418 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:36:00 DKK 325
Gero. Bestik m/ perle mønster af plet m.m. (84)
Gero. Bestik m/ perle mønster af plet m.m. (84). Gero. Bestik m/ perlemønster af plet m.m., bestående af: 6 knive L. 25,5 cm 4 knive L. 23,5 cm 9 knive L. 22 cm 1 kniv L. 20,5 cm 12 middagsgafler L. 20,5 cm 12 frokostgafler L. 18 cm 12 middagsskeer L. 21 cm 11 dessertskeer L. 18,5 cm 1 forskærersæt L. 27-35 cm 2 serveringsskeer L. ... Varenr: 4571532 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 19:36:00 DKK 300
Carl Fagerlund vägglampor
Carl Fagerlund vägglampor. CARL FAGERLUND, vägglampor, 1 par, glas samt gulmetall, höjd ca 18 cm Varenr: 4573184 DKK 1.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-02-2017 19:36:00
Se mere
Salvador Dali‚ The Kings Train, Song of Songs, Farbradierung
Salvador Dali‚ The Kings Train, Song of Songs, Farbradierung. Salvador Dali (1904-1989)‚ 'The Kings Train', aus der Serie 'Song of Songs' aus dem Jahr 1971, Farbradierung aquarelliert mit Schablone und Goldauflage, links unten in Blei nummeriert ‚166/250‘, rechts unten in Blei signiert, passepartouriert und verglast gerahmt, Plattenmaß: H. 40 cm, B. 25 cm, ... Varenr: 4572529 DKK 1.115 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-02-2017 19:37:00 DKK 372
Svend Middelboe for Nordisk Solar. To Verona pendler (2)
Svend Middelboe for Nordisk Solar. To Verona pendler (2) . Svend Middelboe for Nordisk Solar. To Verona pendler med lameller af messingfarvet og hvidlakeret aluminium. Ø 40 cm. Fremstår med få brugsspor (2) Varenr: 4573926 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-02-2017 19:37:00 DKK 350
 Poul Sørensen  cd.  Grønt landskab med sol,
Poul Sørensen cd. Grønt landskab med sol,. Poul Sørensen 1896-1959 Grønt landskab med sol, olie på lærred, Sign. Poul Sørensen 55 x 80 cm ( 70 x 96 cm). Varenr: 4572211 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:37:00 DKK 300
<<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 408  >>