Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 304  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Lynggaard. Tre Love ringe af guld, rød- og hvidguld 14 kt. (3)
Ole Lynggaard. Tre Love ringe af guld, rød- og hvidguld 14 kt. (3). Ole Lynggaard. Tre Love ringe af guld, rød- og hvidguld 14 kt. Nr. 1. Vægt i alt 13,4 gr. Ringstr. 51 - 52, Ø ca. 16,20 mm. Design Charlotte Lynggaard. Ringene fremstår lettere slidte på siderne. (3) Rettelse 29-10-2014: Varen er ikke nyproduceret, som først beskrevet ved en fejl. Varenr: 3605606 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-11-2014 19:17:00 DKK 2.700
Bob og Dries van den Berghe. Spisebord af kirsebærtræ, model Cirkante
Bob og Dries van den Berghe. Spisebord af kirsebærtræ, model Cirkante . Bob og Dries van den Berghe. Spisebord, model Cirkante, med integrerede udslagsplader. Bordplade og klapper af fineret kirsebærtræ, ilagt aftagelig plade af granit, monteret på sortlakeret sokkel. H. 74,5, L.124-198, B. 124-198 cm. Fremstillet hos Tranekær Furniture. Fremstår med brugsspor og ... Varenr: 3605972 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:17:00 DKK 325
Fritz Hansen. To taburetter med palisander sæde (2)
Fritz Hansen. To taburetter med palisander sæde (2). To taburetter med sæde af palisander finér, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugspor og afskalning på forkromning. (2) Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, ... Varenr: 3494418 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-11-2014 19:17:00 DKK 725
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med skammel, model GE-290A samt GE-290S. (2)
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med skammel, model GE-290A samt GE-290S. (2) . Hans J. Wegner 1914-2007. Hvilestol med skammel, stel af massivt egetræ, løse fjederhynder betrukket med ternet uld. Formgivet 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-290A samt GE-290S. (2) Varenr: 3606911 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:17:00 DKK 3.700
Søren Melson 1916-1984 cd
Søren Melson 1916-1984 cd. Figurkomposition af Søren Melson (1916-1984 cd), olie på lærred, usign. 180 x 145 cm. Enkelte krakeleringer. Proveniens: Foræret til tidligere ejer af kunsteren, som betaling for en lægeregning i 1940'erne. Varenr: 3598811 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:18:00 DKK 325
Christian Dell, Kaiser bordlampe, model 6782, hvid / messing
Christian Dell, Kaiser bordlampe, model 6782, hvid / messing. Christian Dell, Kaiser bordlampe, model 6782 med stamme af messing, skærm og fod af hvidlakeret metal. H. 38 cm. Formgivet i tilknytning til Bauhaus Dessau - Berlin i 1930'erne. Fremstillet hos Kaiser Idell Leuchten ca. 1955. Fremstår med slitage og enkelte afslag og ridser. Varenr: 3602311 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-11-2014 19:18:00 DKK 500
Bob og Dries van den Berghe. Fire stole model 'Iris' (4)
Bob og Dries van den Berghe. Fire stole model 'Iris' (4) . Bob og Dries van den Berghe. Fire højryggede stole Model 'Iris', af sortlaseret ask, sæder betrukket med sort læder. Fremstillet hos Tranekær Møbler. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3605977 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:18:00 DKK 325
Kay Christensen Efterårslandskab med vindmølle i baggrunden.
Kay Christensen Efterårslandskab med vindmølle i baggrunden.. Kay Christensen (1899 - 1981) cd. Efterårslandskab med vindmølle i baggrunden, olie på lærred. Sign på bagsiden Kay C 1922. 42 x 57 cm. Varenr: 3600796 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:18:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107. (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107. (8). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Ny betrukket med sort læder, heraf to med blank anilin læder, Der gives 2 års garanti på polstring. (8) Varenr: 3599998 DKK 21.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-11-2014 19:19:00 DKK 16.500
Flisebord af egetræ, rokokoform
Flisebord af egetræ, rokokoform. Flisebord af egetræ, bordplade med 24 fliser af fajance dekoreret i blåt med blomster, sarg med skuffe, cabriole ben. Rokokoform. H. 67 cm. B. 86 cm. D. 60 cm. Enkelte fliser med revner. Varenr: 3606815 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-11-2014 19:19:00 DKK 300
Lega, Kapapa, Kongo, skyddsmask
Lega, Kapapa, Kongo, skyddsmask. Mask, Lega Kapapa, skyddsmask, Kongo. Skuren i trä. Höjd 12 cm. Varenr: 3607219 DKK 4.022 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-11-2014 19:20:00 DKK 1.609
Natmir Lura, mixed media
Natmir Lura, mixed media. Natmir Lura f. 1977, mixed media, sign. og dat. Natmir '14. 120 x 100. U.R. Natmir Lura er uddannet fra Kunstakademiet i Tetovo, Makedonien. Varenr: 3604964 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:20:00 DKK 400
Par porcelænsfigurer fra B&G (2).
Par porcelænsfigurer fra B&G (2).. Par porcelænsfigurer fra B&G bestående af : Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn, "Fiskerfamilie" 2025, formgivet og sign. Axel Locher. H. 32 cm. 2. sortering samt porcelænsfigur i form af malkepige med mælkespand og kalve nr. 2270, 2. sort. (2). Varenr: 3605699 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 05-11-2014 19:21:00 DKK 350
Svend Aage Madsen, olie på lærred, 'Huse ved fjord, Færøerne' (cd)
Svend Aage Madsen, olie på lærred, 'Huse ved fjord, Færøerne' (cd). 'Huse ved fjord, Færøerne' af Svend Aage Madsen (1928-2009), olie på lærred. Sign. Sam. 100 x 85 cm (103 x 88). Varenr: 3606889 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-11-2014 19:21:00 DKK 8.400
Dank møbelproducent. To-pers. sofa samt par lænestole, 1950'erne. (3)
Dank møbelproducent. To-pers. sofa samt par lænestole, 1950'erne. (3). Dank møbelproducent. To-pers. sofa samt par lænestole med stel af lakeret bøgetræ, løse fjederhynder betrukket med knapsyet, stribet uld. B. 66-120 cm. 1950'erne. Fremstår med slitage og mærker. Hynder med pletter. (3) Varenr: 3605417 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:21:00 DKK 300
Hans J. Wegner. Briks / sovesofa, stel af egtræ.
Hans J. Wegner. Briks / sovesofa, stel af egtræ.. H. J. Wegner. Briks / sovesofa, stel af egtræ, betrukket med uld. Fremstillet hos Getama. L. 206 cm. Fremstår med alm. brugspræg, pletter, ridser og mærker. Varenr: 3563137 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 05-11-2014 19:21:00 DKK 425
Hasselblad tillbehör
Hasselblad tillbehör. 2 magasinlock nya, lins- och bajonettskydd, motljusskydd Ø 60 mm 100-250 i originalask, snabblås för stativ samt vattenpass. Samtliga original. Metz 40MZ-2 blixt samt adapter, och Hasselblad blixtadapter original i obruten förpackning. Varenr: 3569412 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-11-2014 19:21:00 DKK 241
Ole Lynggard Akoya saltvands Kultur perlekæde med 14 kt. kuglelås
Ole Lynggard Akoya saltvands Kultur perlekæde med 14 kt. kuglelås. Ole Lynggard Akoya Saltvands kulturperler ca. 6,5 mm. med 14 kt. kuglelås 8,5 mm. længde ca. 45 cm. Varenr: 3495213 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-11-2014 19:21:00 DKK 4.000
Ejvind A. Johansson. Lille kommode af teaktræ
Ejvind A. Johansson. Lille kommode af teaktræ. Ejvind A. Johansson. Lille kommode af teaktræ, front med tre skuffer, model F 118. Fremstillet for FDB. H. 68. B. 56. D. 28 cm. Litteratur: FDB katalog 1964, side 67. Fremstår med lettere brugsspor; nogle mærker. Varenr: 3607706 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-11-2014 19:22:00 DKK 525
Hans J. Wegner. Skænk samt kommode samt tilhørende overdele, egetræ (4)
Hans J. Wegner. Skænk samt kommode samt tilhørende overdele, egetræ (4) . Hans J. Wegner. Kommode af egetræ, i fronten tre dybe skuffer samt tre mindre, H. 72, 100 x 49 cm. Nøgle medfølger. Skænk med to låger, bag hvilke hylder, H. 72, 100 x 49 cm. Medfølgende to reoloverdele med flytbare hylder H. 109, 100 x 34 cm. Fremstillet hos Ry Møbelfabrik. Fremstår med alders-... Varenr: 3605942 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-11-2014 19:22:00 DKK 1.600
Erik Jørgensen m.fl. Tre stole og bord (4)
Erik Jørgensen m.fl. Tre stole og bord (4). Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Tre stole model Donna betrukket med møbelstof, stel af forkromet stål, sædehøjde 46 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensen model EJ - 11. Fremstår med brugsspor; enkelte pletter. Endvidere bord med oval plade af ahorn, stel af metal, H. 71 105 x 60 cm. ... Varenr: 3604053 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-11-2014 19:22:00 DKK 300
Arne Jacobsen, par væglamper, sortlakeret (2)
Arne Jacobsen, par væglamper, sortlakeret (2). Arne Jacobsen, par væglamper af sortlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillede hos Louis Poulsen, model AJ-væg. H. 24,5 cm. Fremstår med slitage og ridser. (2) Varenr: 3597583 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-11-2014 19:22:00 DKK 1.700
Kusch. Sofabord model Ona
Kusch. Sofabord model Ona. Kusch. Sofabord model 8400 'Ona', med plade af hvid laminat med sortlakeret kant. Firpas stel af poleret aluminium med justerbare sko. H. 50, Ø 80 cm. Udstillingsmodel. Varenr: 3607950

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:22:00 DKK 375
Pendant necklace in 18kt set with diamonds approx. 1.00ct
Pendant necklace in 18kt set with diamonds approx. 1.00ct. Pendant necklace in 18kt set with diamonds approx. 1.00ct . 18kt. white gold, hallmarked 750 Pendant adorned with numerous brilliant-cut diamonds approx. 1.00ct. Colour: -Top Wesselton-(G). Clarity: VS2-SI1-SI2-P1 Total weight: 21.80 gr. Measurements 70 x 50 x 10 mm. Necklace lenght: 50... Varenr: 3036593 DKK 10.424 BE, Antwerpen 05-11-2014 19:22:00 DKK 7.818
Poul Henningsen, par PH-5 pendler, hvidlakerede (2)
Poul Henningsen, par PH-5 pendler, hvidlakerede (2). Poul Henningsen, par PH5 pendler af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Fremstår med slitage og småskrammer. (2). Varenr: 3606723 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-11-2014 19:23:00 DKK 350
Bord af blåmalet og guldstafferet træ, rokokoform
Bord af blåmalet og guldstafferet træ, rokokoform. Bord af blåmalet og guldstafferet træ, plade af sortmarmoreret træ, sarg med skuffe, svungne ben udskåret med bladværk. Rokokoform, 1800-tallet. H. 72 cm. B. 96 cm. D. 68 cm. Varenr: 3606410 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-11-2014 19:23:00 DKK 325
Einar Nordhede. Tre-pers sofa, grønt stof, 1940'erne
Einar Nordhede. Tre-pers sofa, grønt stof, 1940'erne. Einar Nordhede. Tre-pers sofa betrukket med grønt knapsyet stof, ben af bejdset bøgetræ. L. 175 cm. 1940'erne. Fremstår med brugsspor og enkelte pletter på hynder. Varenr: 3605513 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-11-2014 19:23:00 DKK 325
Safaristol, bøg og læder, dansk møbelproducent
Safaristol, bøg og læder, dansk møbelproducent . Safaristol med stel af bøgetræ, armlæn, sæde og ryg udspændt med kraftig patineret kernelæder. H. 68 B. 57, sædehøjde 35 cm. Fremstår med naturlige alders- og brugsspor. Varenr: 3607748 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-11-2014 19:24:00 DKK 625
Kjeld Appel, figurkomposition, akryl på lærred, cd
Kjeld Appel, figurkomposition, akryl på lærred, cd. Kjeld Appel 1960-2013, figurkomposition, akryl på lærred, sign. KA, 120 x 90 cm. Uindrammet. Varenr: 3593009 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-11-2014 19:24:00 DKK 425
Helge Sibast. Tre stole (3)
Helge Sibast. Tre stole (3). Helge Sibast. Tre stole med stel af massivt egetræ, kopstykke af formbøjet fineret teaktræ, sæde betrukket med to nuancer af gult uldstof. Formgivet i 1956. Fremstår med pletter på stof. (3) Varenr: 3605540 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-11-2014 19:24:00 DKK 375
<<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 304  >>