Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 307  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Lynggaard. Nøglevedhæng med ametyst
Ole Lynggaard. Nøglevedhæng med ametyst . Ole Lynggaard. Nøglevedhæng af 18 kt guld, prydet med en briolettesleben ametyst samt to brillanter, samlet ca 0.02 ct., Farve: Top Wesselton , Klarhed: VS. Længde: ca 7,9 cm. Varenr: 4297554

DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 19:29:00 DKK 2.500
Verner Panton. Fire Stole model VP ONE farve Fjord med hvid malet stel (4)
Verner Panton. Fire Stole model VP ONE farve Fjord med hvid malet stel (4) . Verner Panton (1926 -1998). Fire VP 'ONE' stole i farven 'FJORD"' med hvidmalet stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Filt sko medfølger. Formgivet i 1955 og anses som Verners Pantons første stol. Sædehøjde 50 cm. Produceret af Montana. ... Varenr: 4345300 DKK 4.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-07-2016 19:29:00 DKK 2.300
Brændestativ. Væghængt samt gulvstående model
Brændestativ. Væghængt samt gulvstående model. Brændestativ / Brændereol udført i pulverlakeret sort stål med bagplade. H. 195 cm. B. 52 cm. D. 23 cm. Bolte mv. til vægophæng medfølger. Kan benyttes som gulvmodel eller vægmodel. Varenr: 3613331

DKK 2.750 DK, Helsingør, Støberivej 28-07-2016 19:30:00 DKK 1.600
Dimitri Jelezky, Green Lady, 2015. Blandingsteknik på bøttepapir
Dimitri Jelezky, Green Lady, 2015. Blandingsteknik på bøttepapir. Dimitri Jelezky, Green Lady, 2015. Blandingsteknik på bøttepapir. Signeret, dateret og med betegnelse på bagsiden. Mål: 75 x 55 cm. Varenr: 4219937 DKK 3.719 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 19:30:00 DKK 1.116
Fritz Oellers, Öl auf Leinwand, Magd beim Äpfel schälen
Fritz Oellers, Öl auf Leinwand, Magd beim Äpfel schälen. Fritz Oellers, Öl auf Leinwand, Magd beim Äpfel schälen, unten links signiert: Fritz Oellers, Düsseldorf. Altersgemäßer Zustand. Maße ca.: 50 x 40 cm. Varenr: 4312113 DKK 1.860 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2016 19:30:00 DKK 1.339
Poul Henningsen. Bordlampe. 'PH 3½-2½ Kobber Bord' - Limited Edition
Poul Henningsen. Bordlampe. 'PH 3½-2½ Kobber Bord' - Limited Edition . Poul Henningsen. Bordlampe med stel af blankpoleret kobber 'PH 3½-2½ Kobber Bord' - Limited Edition. Overskærm af massiv kobber samt tilhørende hvid underside, mellem og underskærm af opalglas. H. 45 cm. Ø 33 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. OBS de første fotos er modelfoto. Varenr: 4320781 DKK 10.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 19:30:00 DKK 7.000
Porcelaine De Paris. Håndvask af fajance
Porcelaine De Paris. Håndvask af fajance. Porcelaine De Paris. Muslingeformet håndvask af hvidglaseret fajance med kannelleret stamme, dekoreret med blomsterstafferinger, blandingsbatteri af kobber med rester af forgyldning. H. 90, B. 63, D. 47 cm. Brugsslitage, drejegreb med afslag. Varenr: 4333290 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2016 19:30:00 DKK 325
Geneve halskæde, 14 kt. hvidguld med brillanter - 0.32 ct.
Geneve halskæde, 14 kt. hvidguld med brillanter - 0.32 ct.. Geneve halskæde af 14 kt. rhodineret hvidguld i doseret forløb fra ca. 5,5-10,2 mm. Prydet med ni brillanter, tilsammen ca. 0.32 ct. Farve: Wesselton - Top Crystal (H-I). Klarhed: SI1-SI2-P1. L. 43,2 cm. Vægt ca. 38,4 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4336561 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 19:30:00 DKK 7.000
Silkeborg, sideboard / skænk / skab i teak
Silkeborg, sideboard / skænk / skab i teak . Silkeborg, sideboard / skænk / skab i teak. Kasseformet konstruktion, teak delvis fineret, 2 skydedøre, fire skuffer, disse i midten. Mål H ca. 77 cm, B ca. 200 cm, D ca. 45,5 cm. Aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4338201 DKK 4.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 19:30:00 DKK 2.975
Samling pick-uphuse samt pick-up arme, Ortofon og Siemens (11)
Samling pick-uphuse samt pick-up arme, Ortofon og Siemens (11). Samling pick-uphuse samt pick-up arme. Ortofon pickuphuse nogle med pickup. Moving coil mono. To æsker med original logo. To tonearme, tolv tommer, løs lodning på ene - med pickup Ortofon. To Siemens pickup-arm med pickup. Lauritz.com indestår ikke for funktionen. (11) Varenr: 4343717 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 19:30:00 DKK 1.050
Gunnar Nylund för Rörstrand, vas
Gunnar Nylund för Rörstrand, vas. Gunnar Nylund för Rörstrand, vas. Glaserad keramik. Höjd: 24cm. Smärre ytslitage, någon glasyrkrackelyr. Andrasortering. Varenr: 4344422 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 28-07-2016 19:30:00 DKK 255
Taklampa
Taklampa. TAKLAMPA, 1900-talets slut, kupa i plast, stomme delvis i aluminium och förkromad metall, elektrifierad, justerbar höjd med vajrar, diameter ca 46, höjd 45 cm Varenr: 4344995 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2016 19:30:00
Se mere
Ole Palsby. Salming opbevaringsglas. (10)
Ole Palsby. Salming opbevaringsglas. (10). Ole Palsby. Salming opbevaringsglas. Højden på galssene varierer mellem 21 - 26 cm. (10) Varenr: 4345764 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 19:30:00 DKK 475
Stort vitrinskåp, 3 dörrar, svart antikbemålning
Stort vitrinskåp, 3 dörrar, svart antikbemålning . Stort vitrinskåp. Skåp med tre dörrar i fransk lantstil av svart antikbemålat trä. Invändigt svartmålat. Överdel med vitrin med glasade dörrar med spröjs. Svartmålad inredning med hyllinredning. Nederdel med tre skåp med paneldörrar samt däröver lådor. Tvådelat. Höjd 200 cm, bredd 165 cm, djup 42... Varenr: 4292459

DKK 6.125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-07-2016 19:30:00 DKK 4.554
Skab i sortbemalet metal. Rustikt container look. Industrielt design.
Skab i sortbemalet metal. Rustikt container look. Industrielt design.. Skab i sortbemalet metal. Rustikt container look i industrielt design. Indvendigt sortmalet. Front med to skuffer samt to låger bag hvilke hylder. Kan eventuelt benyttes som klædeskab/garderobeskab. H. 188 B. 98 D. 56. Modelfoto. Variationer i 'antik looket' må derfor forventes. Varenr: 4340725

DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-07-2016 19:30:00 DKK 3.400
Spejl med ramme af mahogni og nøddetræ, 1900-tallet
Spejl med ramme af mahogni og nøddetræ, 1900-tallet. Spejl med ramme af massiv og fineret mahogni, 1900-tallet. H. 137 B. 61 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4341295 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-07-2016 19:30:00 DKK 300
Falke Bang cd, Skulptur af bronze. Fugle på foderbræt
Falke Bang cd, Skulptur af bronze. Fugle på foderbræt. Falke Bang 1912-1998 cd. Bronzeskulptur "Fugle på foderbræt" udstillet på Charlottenborg 1977/78. Sign. Falke Bang, Unika 1976. H. 16 cm. Varenr: 4341879 DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2016 19:30:00 DKK 650
Toiletbord og to taburetter (3)
Toiletbord og to taburetter (3) . To-delt toiletbord med vippespejl, bord med to skuffer i sarg. Udført af mahogni, greb og sko af messing, endvidere to tilhørende taburetter af mahogni, sæder betrukket med velour. H. 78 cm. L. 120 cm. D. 70 cm. Taburet sædehøjde. 51 cm. (3) Varenr: 4342419 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 19:30:00 DKK 325
Pendler, lakerede, mrk Lyfa & Carl Thore, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Pendler, lakerede, mrk Lyfa & Carl Thore, 1900-tallets 2. halvdel (2). Pendler, lakerede, metal, mrk. LYFA & Carl Thore, 20. århs 2. halvdel, Ø 29-36 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. tryk. (2) Varenr: 4344615 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2016 19:30:00 DKK 300
Royal Copenhagen. Figur nr. 1713, faun med frø
Royal Copenhagen. Figur nr. 1713, faun med frø. Royal Copenhagen. Figur nr. 1713, faun med frø. H. 12 cm. 1. sort. Varenr: 4345442 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 19:30:00 DKK 475
Kristall Bowleset mit Vase und Schalen (16)
Kristall Bowleset mit Vase und Schalen (16). Bowleset mit Vase und Schalen, Kristall, bestehend aus Kristallbowle (H. mit Deckel 32 cm, D. ca. 25 cm) mit 12 Bowlegläsern (H. 7 cm), 2 Kristallschalen (jeweils D. 29,5 cm). 1 Kristallvase (H. 22 cm). Geringfügige Gebrauchsspuren, eine runde Schale mit bestoßener Zacke. (16) Varenr: 4345955 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2016 19:30:00 DKK 298
Illum Wikkelsø. Gyngestol
Illum Wikkelsø. Gyngestol . Illum Wikkelsø. Gyngestol af massivt egetræ med tremmeryg, formbøjet fineret sæde, Fremstillet hos N. Eilersen. Formgivet 1958. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4345133 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2016 19:30:00 DKK 1.150
Axel Thygesen. Barne safaristol af bøgetræ, prototype
Axel Thygesen. Barne safaristol af bøgetræ, prototype. Axel Thygesen 1927-1976. Barne safaristol af bøgetræ, sæde og ryg udspændt med kernelæder, armlæn af kernelæder. Stolen er en prototype, og aldrig sat i produktion. Fremstår med brugsspor, skjolder på betræk samt afslag på forreste venstre ben. Proveniens: Boet efter møbelarkitekt Axel Thygesen... Varenr: 4347550 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2016 19:30:00 DKK 325
Kent Jensen. Akryl på duk. 'American Dream'
Kent Jensen. Akryl på duk. 'American Dream'. Kent Jensen (född 1965). Akryl på duk. Abstrakt komposition. "American Dream". A tergo signerad, betitlad och daterad 2016. Oramad. 80x30. Spännramens tjocklek: 4 cm. Varenr: 4327792 DKK 1.570 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 19:30:00 DKK 628
Pendel af messing
Pendel af messing . Pendel af messing. H. 29,5 cm. Ø 46 cm. Fremstår med patina. Varenr: 4308807 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 19:31:00 DKK 325
Sparkbil med flak, 'Christianiacykel-stil', 1960/70-tal, Danmark
Sparkbil med flak, 'Christianiacykel-stil', 1960/70-tal, Danmark . Sparkbil med flak, 'Christianiacykel-stil', 1960/70-tal, Danmark. Stomme i trä och metall, sits i polykromt konstskinn. Flak dekorerat med röda tryck av bl.a musicerande nallar. Bakstycke med klistermärke av två dansande matroser. Längd ca 74 cm. Bredd ca 33 cm. Höjd ca 38,5 cm. Framstår ... Varenr: 4324321 DKK 1.963 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 19:31:00 DKK 628
A. Michelsen, Marguerit broche m.fl., sølv og sterling sølv (2)
A. Michelsen, Marguerit broche m.fl., sølv og sterling sølv (2). A. Michelsen. Broche af forgyldt sterlingsølv, prydet med hvid emalje. Ø 5 cm. Samt broche af sølv, prydet med blomst, blad og snirkler. Ø 3 cm. Vægt Marguerit broche. Ca. 30,2 gram. Samlet vægt. Ca. 37,4 gram. Fremstår med brugsspor samt senere monteret øsken på Marguerit broche (tinloddet). (2) Varenr: 4341888 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 19:31:00 DKK 325
Samling danske & udenlandske mønter & danske sedler (4)
Samling danske & udenlandske mønter & danske sedler (4). Samling danske & udenlandske & danske sedler, bl.a. danske erinderings- / jubilæumsmønter bl.a. 1 stk. Polarår 100-kr, 1 stk. Dronning Margrethe II & Prins Henrik 200-kr. m.m., 1 stk. 13 danske møntalbum(ej komplette), udenlandske mønter bl.a. 1 stk. 1871 Spain 5 Pesetas, 1 stk. 1888 Spain 5 ... Varenr: 4343966 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2016 19:31:00 DKK 2.200
Samling Illustreret Videnskab Samling af tidsskriftet ( ca. 300 stk)
Samling Illustreret Videnskab Samling af tidsskriftet ( ca. 300 stk). Illustreret Videnskab fra første udgivelse 1990-til 2009. Næsten komplet.( mgl. nr. 4 1990, nr. 8 2000 og nr. 4 2001) (Ca.300 stk.) Varenr: 4344022 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2016 19:31:00 DKK 300
Georg Stoopendaal, porträtt föreställande Mosse Stoopendaal, gouache och akvarell (bus)
Georg Stoopendaal, porträtt föreställande Mosse Stoopendaal, gouache och akvarell (bus). Porträtt föreställande Mosse Stoopendaal av Georg Stoopendaal (1866-1953). Gouache och akvarell på papper. Monogramsignerad. Text a tergo*:'Målad av Georg Stoopendaal, modellen är Mosse Stoopendaal'. Bildytans mått: 18 x 15 cm, ramens mått: 39 x 35 cm. Glasad, ramad samt monterad i passepartout. Varenr: 4345355 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 28-07-2016 19:31:00 DKK 236
<<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 307  >>