Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 442  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling krystal. Bowle samt ældre glas med ilagte farver mv. (8)
Samling krystal. Bowle samt ældre glas med ilagte farver mv. (8). Samling krystal bestående af: Stor bowle med underfad, H. 36 cm, Ø underfad ca. 30 cm, to ældre glas med facettering samt ilagte farver på kumme, H. 15,5 cm, Bonbonniere/ marmeladeskå, Ø. 11,5 cm, to skåle, Ø. hhv: 21 og 23 cm, samt lille skål på fod. Bowle fremstår med indvendig afslag på kant, ... Varenr: 3803773 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-04-2015 14:53:00 DKK 325
Sydafrikansk jagttrofæ. Hovedmonteret Waterbuck
Sydafrikansk jagttrofæ. Hovedmonteret Waterbuck. Sydafrikansk jagttrofæ. Hovedmonteret Common Waterbuck. Mål ud fra væg til snude ca. 68 cm. Total højde inkl. horn ca. 145 cm. Hornlængde ca. 64 cm. Monteret med faste horn. Varenr: 3815834 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-04-2015 14:53:07 DKK 2.800
To-pers. sofa, cognacfarvet anilinlæder, Stouby
To-pers. sofa, cognacfarvet anilinlæder, Stouby . To-pers. sofa fremstillet hos Stouby møbler, løse hynder betrukket med cognacfarvet læder; puder med dunfyld. Almindelige brugsspor og patina. L. 140 cm. Varenr: 3816710 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-04-2015 14:53:46 DKK 650
Christian X til hest
Christian X til hest. Christian X til hest. Figur af zink, på base af bemalet træ. Stemplet Galster 41. H. 22 cm. Base med mindre afslag. Varenr: 3786368 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 14:54:00 DKK 325
Carl Henning Pedersen, litografi, 'H. C. Andersen suiten'
Carl Henning Pedersen, litografi, 'H. C. Andersen suiten' . 'H. C. Andersen suiten' af Carl-Henning Pedersen (1913-2007). Llitografi, sign. i bly Carl-Henning Pedersen samt dateret 1985, H.C. 75,5 x 55,5 cm. 'H. C. Andersen suiten' er på 24 farvelitografier efter 12 eventyr af H.C. Andersen. Der er udført to litografiske værker til hvert eventyr. Udført ... Varenr: 3816715 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2015 14:54:00 DKK 625
Ubekenst kunstner, Portræt, olie på lærred, Kopi efter selvportræt af Rembrandt
Ubekenst kunstner, Portræt, olie på lærred, Kopi efter selvportræt af Rembrandt. Portræt, kopi efter selvportræt af Rembrandt, ubekendt kunstner, 1900-tallet, usign. 48 x 38 cm. (75 x 64) Fremstår løst monteret på rammen Varenr: 3816713 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-04-2015 14:54:37 DKK 475
Halskæde med brillantvedhæng
Halskæde med brillantvedhæng. Halskæde af forgyldt sterling sølv, med vedhæng af 14 kt. guld og hvidguld, prydet med brillanter, ialt ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed. P1. Længde på kæden er justerbar 42½ og 46 cm. Varenr: 3818453

DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2015 14:55:00 DKK 1.600
Poul Henningsen. Pendel, 'Koglen' i kobber med tilhørende nummerbevis. Ø. 48 cm
Poul Henningsen. Pendel, 'Koglen' i kobber med tilhørende nummerbevis. Ø. 48 cm . Poul Henningsen 1894-1967. Koglen. Ø.48 cm. Pendel, overskærm i mat hvid metal, monteret med blade af kobber. 1. foto er arkivfoto. Tegnet 1957- 1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Litteratur: Tænd PH - lampens historie. Certifikat, baldakin ophængstrisse og ... Varenr: 3771727 DKK 34.000 DK, Kolding, Trianglen 29-04-2015 14:55:00 DKK 26.000
Charles & Ray Eames, lounge lænestol, model Soft Pad EA 222 fremstillet hos Vitra
Charles & Ray Eames, lounge lænestol, model Soft Pad EA 222 fremstillet hos Vitra. Soft Pad Lounge Chair, model EA 222, amerikansk design af Charles & Ray Eames, fremstillet hos Herman Miller. Formgivet i 1969. Stel af forkromet, trykstøbt aluminium, drejelig med vippemekanisme, betræk af sort læder. B. 65cm, H. 100cm, D. ca. 80cm. Fremstår med lette brugsspor, læderet er ... Varenr: 3768345 DKK 14.925 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-04-2015 14:55:00 DKK 10.448
Royal Copenhagen. Stel. nr. 882 (69)
Royal Copenhagen. Stel. nr. 882 (69). Kgl. Porcelæn: stel nr. 882, dele til kaffe- og middagsstel bestående af: 10 middagstallerkner, 10 dybe middagstallerkner, 10 frokosttallerkner, 10 dybe frokosttallerkner, 9 kagetallerkner, 5 kaffekopper, 5 underkopper, flødekande, mælkekande, smørnæb, 4 ovale fade (et med afslag under bund), ... Varenr: 3815161 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-04-2015 14:55:35 DKK 450
Lav skænk, teak, 1950'erne, dansk møbelproducent
Lav skænk, teak, 1950'erne, dansk møbelproducent. Dansk møbelproducent. Lav skænk af finéret teak med låger og skuffer, senere monteret med uoriginale ben af stål. H. 84. L. 190 D. 47 cm. Brugsspor; top med mærker, venstre hjørne med finérskade/trykmærke. Varenr: 3816714 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-04-2015 14:55:42 DKK 325
Aagaard - armlænke af 8 kt. guld og hvidguld
Aagaard - armlænke af 8 kt. guld og hvidguld. Jens J. Aagaard - armlænke udført i 8 kt. guld og hvidguld, skiftende led. L. 18 cm. Vægt ca. 2,8 gram. Varenr: 3818456

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2015 14:56:00 DKK 700
Chatol af rosentræ
Chatol af rosentræ. Chatol af rosentræ prydet med intarsia og bronzer. Front med fire skuffer og cylinderklap, bag hvilken små skuffer og låge. H. 106 B. 96 D. 50 cm. 1900-tallet midte Nøgle medfølger. Varenr: 3813211 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-04-2015 14:56:00 DKK 375
Karmstolar, rokokostil, förgyllda, 1900-tal (2)
Karmstolar, rokokostil, förgyllda, 1900-tal (2). Karmstolar, rokokostil, förgyllda, 1900-tal. Skuren, genombruten dekor. Fast stoppad sits och rygg. Höjd 107 cm, sitthöjd 40 cm, bredd 68 cm. Slitage, skadat klädseltyg. (2) Varenr: 3815188 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 29-04-2015 14:56:00 DKK 298
Spejl af messing, 1900-tallet
Spejl af messing, 1900-tallet. Let ovalt spejl med gennembrudt ramme af messing. 1900-tallet. H. 116 B. 46,5 cm. Varenr: 3816719 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-04-2015 14:56:15 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på lærred, vinterparti
Ubekendt kunstner, olie på lærred, vinterparti. Vinterparti af ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. H. Stilling. 70 x 100 cm (82 x 112). Varenr: 3789640 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-04-2015 14:57:00 DKK 300
Rabami. Seks stablestole (6)
Rabami. Seks stablestole (6). Rabami. Seks stablestole med sæder at plast, stel af forkromet metal. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 3778930 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-04-2015 14:57:00 DKK 300
National. Kassamaskin
National. Kassamaskin. National. Kassamaskin. Röd originallack på maskin, Senare röd lack på nedre låddelen i trä, 1 nyckel till kvittoremsa medföljer, 1 liten nyckel saknas, 1 originalbeslag till kassalådan medföljer. Serienr. 1642 2894068. Mindre slitage. Lauritz.com ansvarar ej för funktionen. H: 54 cm. 50 x 41 cm. Varenr: 3815887 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29-04-2015 14:58:00 DKK 398
Porzellangefäß, China, 19./20. Jhd.
Porzellangefäß, China, 19./20. Jhd.. Porzellangefäß mit Deckel, China, 19./20. Jhd., Florale Verzierung mit Schmetterlingen auf dunkelrotem Untergrund. Verweis auf die Jahre Tongzhi (1862-1874). Maße: H. ca. 44 cm, Durchmesser ca. 26 cm. Varenr: 3809981 DKK 1.493 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2015 14:58:00 DKK 299
Sofabord af rosentræ med fire klapper, rosentræ
Sofabord af rosentræ med fire klapper, rosentræ. Sofabord af rosentræ med fire klapper. H. 60, 50 x 50 cm, udslået 90 x 90 cm. 1900-tallets midte. Fremstår solbleget. Varenr: 3813218 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-04-2015 14:58:00 DKK 300
Charles Eames. Løst stel til 'Segmented Table'
Charles Eames. Løst stel til 'Segmented Table' . Charles Eames 1907-1978. Løst stel til 'Segmented Table'. Sekspas stel af forkromet aluminium med stamme af sortlakeret stål. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra. H. 107 cm. Længde mellem afstandshuller 92 cm. B. imellem fødder 95 cm. L. 250 cm. Fremstår med brugsspor; små ridser og mærker. Varenr: 3816724 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-04-2015 14:58:23 DKK 400
Vilhelm Henriques, olie på lærred, landskabsparti (cd)
Vilhelm Henriques, olie på lærred, landskabsparti (cd). Landskabsparti af Vilhelm Henriques (1882-1966), olie på lærred. Sign. og dateret VH 51. 53 x 64 cm (64 x 75). Varenr: 3813424 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-04-2015 14:59:00 DKK 325
HÅG Signet kontorstol
HÅG Signet kontorstol. HÅG Signet kontorstol, sæde kan skydes frem og tilbage, højderegulerbar lændepude, armlæn kan justeres, betrukket med mønstret sort stofbetræk, monteret på drejeligt stel med fempas fod med hjul. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3810360 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 14:59:00 DKK 300
Charles Eames. Armstol, model EA-107 'Full Leather'
Charles Eames. Armstol, model EA-107 'Full Leather' . Charles Eames 1907 - 1978. Armstol / kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af sort 'Premium' læder både foran og på ryg. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Denne udgave at 'Aluminium Group' ... Varenr: 3751926 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 29-04-2015 14:59:00 DKK 9.000
Baume & Mercier automatik chronograph ur af stål med etui og papirer
Baume & Mercier automatik chronograph ur af stål med etui og papirer. Baume & Mercier automatik chronograph ur af stål med etui og papirer Rund grå og sort urskive med hvide arabertal, delvist fluorescerende sølvvisere 3 sorte chronographangivelser, datoangivelse på kl. 3 Betegnet Swiss made på kl. 6 Rund urkasse af rustfrit stål og sort B & M dobbelt ... Varenr: 3290878

DKK 11.940 BE, Antwerpen 29-04-2015 14:59:00 DKK 8.582
Væglampe udformet som bladværk
Væglampe udformet som bladværk. Væglampe udformet som bladværk. H. 86 cm. Varenr: 3816733 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-04-2015 14:59:47 DKK 350
Diamant ørestikker fra Heartbeats.
Diamant ørestikker fra Heartbeats.. Diamant ørestikker fra Heartbeats. Udført i 14 kt hvidguld og hver prydet med ca. 20 diamanter i alt ca. 0.40 ct. Farve Wesselton til cape/H-N klarhed P2-3. Varenr: 3719675

DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 15:00:00 DKK 1.900
Severin Hansen for Haslev Møbelsnedkeri. Lampebord af teak
Severin Hansen for Haslev Møbelsnedkeri. Lampebord af teak. Severin Hansen for Haslev Møbelsnedkeri. Lampebord af teak med underliggende hylde. H. 52 L. 57 B. 37 cm. Varenr: 3813223 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-04-2015 15:00:00 DKK 325
Omega armbandsur i 18 k
Omega armbandsur i 18 k . OMEGA, 18 k guld, damarmbandsur, ca 1964, mekaniskt urverk (manuell), plexiglas, integrerad länk i 18 k (ej original), cal: 620, verk nr: 21432359, boett nr: 511.008, diameter 19 mm, vikt ca 48 g Varenr: 3815384 DKK 7.954 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-04-2015 15:00:00
Se mere
Omklædningsskab / garderobeskab / locker af metal med 4 rum/låger
Omklædningsskab / garderobeskab / locker af metal med 4 rum/låger. Garderobeskab / omklædningsskab / locker af grå og rød lakeret metal, front med fire låger, bag hvilke hylde og bøjlestang. Nøgler til alle låger medfølger, 2 af cylinderne er nyudskiftet. H. ca. 210 D. ca. 55 B. 119 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser samt mindre buler. Varenr: 3815804 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 15:00:00 DKK 300
<<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 442  >>