Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 344  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld . BROSCH, 18 k guld, i form av blomkvist, dekor med 9 fasettslipade vita stenar, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1946, längd 5,5 cm, vikt ca 6,2 g Varenr: 4380217 DKK 1.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-09-2016 16:24:00
Se mere
Thams. To-pers sofa
Thams. To-pers sofa. Thams. To-pers sofa med løse hynder betrukket med sort læder. Aftageligt betræk. H. 70 L. 160 D. 80 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker. Varenr: 4370802 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2016 16:26:00 DKK 300
 Dansk riflet perkussionsmusket M.1831/48,
Dansk riflet perkussionsmusket M.1831/48,. Dansk riflet perkussionsmusket M.1831/48, Tapriffel / Jægerriffel, ex M.1831 for jægere. Lås mærket M 1831 samt 1840-1302, serienummer 1302,, lås med sikringshage. Alle beslag i jern, aftrækkerbøjle samt sideblik i messing. Løb med riffelgange samt klap visir og regimentsstempling 1 K R JC. ... Varenr: 4367647 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2016 16:27:00 DKK 7.000
Rullklaffsekretär teak
Rullklaffsekretär teak. RULLKLAFFSEKRETÄR, 1950/60-tal, teak, inredd med lådor, utdragbar skrivskiva, höjd 96, 90x45 cm, nyckel finns Varenr: 4380218 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-09-2016 16:28:00
Se mere
Teservis, flintgods, Norge, 1900-talets tredje kvartal (30)
Teservis, flintgods, Norge, 1900-talets tredje kvartal (30) . Teservis, glaserat flintgods med räfflad dekor. Märkt Stavanger, Norge. 30 delar bestående av 1 tekanna, 1 gräddkanna, 1 sockerskål, 10 koppar, 8 fat samt 9 assietter. Bruksspår, sockerskålen har spricka genom gods. (30) Varenr: 4367095 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2016 16:29:00 DKK 234
Dansk møbelproducent, lænestol, sort skind
Dansk møbelproducent, lænestol, sort skind. Dansk møbelproducent, lænestol med stel af bøgetræ, betrukket med sort skind, justerbar ryg. Fremstår med brugsspor, enkelte pletter på skind. Varenr: 4380017 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2016 16:29:00 DKK 300
Sølvbestik - Tangmønster mm - 2000 gr (51)
Sølvbestik - Tangmønster mm - 2000 gr (51). Sølvbestik - Tangmønster bestående af: 12 gafler L 21,5 cm, 12 teskeer L 13 cm, 12 skeer L 22 cm. Andre mønstre: 12 skeer L 18 cm (med gravering), 2 serveringsdele L 18 cm (med gravering) samt øloplukker L 11,5 cm. Samlet vægt af dele uden stål ca 2000 gr. (51) Varenr: 4379161 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-09-2016 16:31:00 DKK 2.700
Peter Reuter, 3 imaginære landskaber, 1980'erne/90'erne (3)
Peter Reuter, 3 imaginære landskaber, 1980'erne/90'erne (3). Peter Reuter (1936-2002), 3 imaginære landskaber, 1980'erne/90'erne. Pigmentfarver på bøttepapir. Betegnet på bagsiden med kunstnerstempel. Mål: ca. 70 x 80 cm. Det ene billede fremstår med beskadigelse på et hjørne. (3) Varenr: 4348798 DKK 5.949 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-09-2016 16:32:00 DKK 297
Skål Kina
Skål Kina. Skål Kina, 1900-tal. Blåmålad rutdekor på krackelyrbotten. Handmålad signatur. Mynningskant och fotring klädda med mässingsring. H: 11 cm. Diam: 14 cm. Varenr: 4349088 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2016 16:32:00 DKK 254
Fat Kangxi
Fat Kangxi. FAT, 1 par, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), dekor i "Fem Färger" av cirkelformationer av blommor och växter i emaljfärger, järnoxid samt guld, diameter 31 cm Varenr: 4380219 DKK 4.682 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-09-2016 16:32:00
Se mere
Fagerhult, armatur 'Ten° Line Lamell', 2 st
Fagerhult, armatur 'Ten° Line Lamell', 2 st. Lysrörsarmaturer "Ten° Line Lamell", 2 st, grålackerade med lamellreflektor, wireupphängning. Tillverkade för Fagerhult. Längd 130 cm, bredd 18 cm, höjd 5 cm. Smärre slitage. (2) Varenr: 4353523 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-09-2016 16:35:00 DKK 234
Armring af 8 og 14 kt. guld, samt Panserarmlænke af 14 kt. guld (3)
Armring af 8 og 14 kt. guld, samt Panserarmlænke af 14 kt. guld (3) . 2 armringe af guld, ene af 14 kt. guld, prydet med ciselereinger, lukke er monteret med sikkerheds hasp. Omkreds ca. 17½ cm. Bredde ca. 7 mm. Er stemplet 585 og Surel. Vægt ca. 15,4 gram. Samt armring af 8 kt. guld, lukke er monteret med sikkerheds hasp. Omkreds ca. 17½ mm. Bredde ca. 9 mm. Vægt ... Varenr: 4366908 DKK 6.500 DK, Herning, Engdahlsvej 02-09-2016 16:35:00 DKK 5.000
Koppchen mit Untertasse, Wien 1749 - 1820
Koppchen mit Untertasse, Wien 1749 - 1820. Koppchen mit Untertasse, Wien 1749 - 1820, Porzellan mit Felsdekor in Blau Unterglasur, H. ca 5 cm, Durchmesser ca 13 cm. Tassenrand mit 2 kleinen Abschlägen, Fußinnenseite mit kleinem Abschlag. Varenr: 4228591 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-09-2016 16:36:00 DKK 297
Kolonner i barockstil
Kolonner i barockstil. KOLONNER, 1 par, bemålat trä, barockstil, skuren dekor i form av vinrankor, höjd 255 cm Varenr: 4380220 DKK 9.363 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-09-2016 16:36:00
Se mere
Hane, hulstøbning af bronze, patineret
Hane, hulstøbning af bronze, patineret. Hane, hulstøbning af bronze, patineret. Fremstår med brugsspor, halefjer med rustplet. Mål: H. 55, L. 55 cm, i alt 26 kg. Varenr: 4349377 DKK 8.924 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-09-2016 16:36:58 DKK 3.718
Fiskestænger samt multihjul (4)
Fiskestænger samt multihjul (4). 2 ABU fiskestænger, 8 og 10 fod samt 2 ABU Ambassadeur multihjul, 5500 C3 og 3500 CS i originale kasser. Købt for ca. 12 år siden. Brugt få gange med minimale brugsspor. (4) Varenr: 4369046 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2016 16:38:21 DKK 625
Fat, möjligen Elme glasbruk, 1970-tal
Fat, möjligen Elme glasbruk, 1970-tal. Fat, möjligen Elme glasbruk. Delvis tonat och färgat glas. Diameter: 30 cm. Mindre repor. Varenr: 4371219 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2016 16:39:00 DKK 234
Hänge kedja
Hänge kedja. HÄNGE, 18 k guld, 6 gammalslipade samt 9 diamanter med rosenslipning, fasettslipad blå sten, 1800-tal, höjd inkl ögla 2 cm, KEDJA, 18 k guld, längd 64 cm, vikt ca 4,5 g Varenr: 4380221 DKK 1.951 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-09-2016 16:40:00
Se mere
Labofa - Par kontorstole med blå uld (2)
Labofa - Par kontorstole med blå uld (2). Labofa - Par kontorstole model L5503, sæde og ryg betrukket med blå uld, på drejelig 5-pas fod på hjul, justerbar. Fremstår med små brugsspor. (2) Varenr: 4365074 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2016 16:41:00 DKK 300
Jette Klingbech, olie på lærred, 'Den grimme ælling'
Jette Klingbech, olie på lærred, 'Den grimme ælling'. 'Den grimme ælling' af Jette Klingbech, olie på lærred, sign. og betitlet på bagsiden, 'Den grimme ælling', Jette Klingbech 2004, 80x60 cm. (84x64 cm). Varenr: 4377130 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2016 16:41:00 DKK 300
Serveringsbord nyrenässans
Serveringsbord nyrenässans. SERVERINGSBORD, 1800-talets slut, nyrenässans, valnöt, skiva i cararramarmor med blodränna, sida med handuks hållare, låda i sargen, hyllplan, skylltmärkt CE Jonssons möbelfabrik, Stockholm, höjd 76, 81x55 cm Varenr: 4380222 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-09-2016 16:44:00
Se mere
Et par Holmegaard bordlamper af glas, model One (2)
Et par Holmegaard bordlamper af glas, model One (2) . To Holmegaard bordlamper, model One. Fremstillet af mundblæst glas i et stykke. Formgivet af Maria Berntsen. H. Ø 29,5 cm., 40W / E14-fatning. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4380063 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2016 16:46:00 DKK 350
Schubladenkommode
Schubladenkommode . Schubladenkommode mit Messingbeschlägen und 4 Schubladen. Altersgemäßer Zustand mit starken Bestoßungen. Keine Schlüssel vorhanden. Maße ca.: H 90 B 94 T 49 Varenr: 4342824 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2016 16:47:00 DKK 297
Skulptur udformet med en antik romersk figur som forbillede, kunststen (2)
Skulptur udformet med en antik romersk figur som forbillede, kunststen (2). Skulptur udformet med en antik romersk figur som forbillede. Sidevægge af kunststen (materiale af marmormel og polyester), grønlig patineret. Todelt konstruktion, figuren kan tages af soklen. Forestiller formentlig sejrsgudinden 'Victoria', sokkel med latinsk inskription. H. 216 cm, B. 55 cm, D. ... Varenr: 4318716 DKK 4.834 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 02-09-2016 16:50:00 DKK 2.603
Tine Hind, litografi, 'Prayer'
Tine Hind, litografi, 'Prayer'. 'Prayer' af Tine Hind f. 1953, litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 48/50, Tine Hind 2011, 37,5x56,5 cm. U.R. Varenr: 4378411 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2016 16:50:19 DKK 300
Peter Hvidt & Orla Mølgaard. Fåtölj 'Boomerang chair', FD-134
Peter Hvidt & Orla Mølgaard. Fåtölj 'Boomerang chair', FD-134. Fåtölj 'Boomerang chair', FD-134 Peter Hvidt & Orla Mølgaard, formgiven 1956. Massiv teak med mässingfärgade ben. Textilklädda lösa plymåer. Tillverkade för France & Daverkosen, Danmark. Bredd 61 cm, höjd 78 cm, djup ca 80 cm. Plymåer sannolikt med originaltyg. Bruksslitage, sittdynans undersida ... Varenr: 4378723 DKK 7.803 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2016 16:51:00 DKK 6.866
Tissot. Dame armbåndsur
Tissot. Dame armbåndsur . Tissot. Dame armbåndsur af PVD forgyldt stål. Hvid urskive med punktinddeling, time-, minut- og sekundvisere samt datoangivelse, Safirglas, vandtæt 3 atm. Monteret med integreret leddelt lænke i PVD forgyldt helstål. Ø:37 mm. Original æske medfølger. Lauritz.com indestår ikke for ... Varenr: 4368084

DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2016 16:53:00 DKK 600
Hans J. Wegner. Sofabord af lakeret egetræ
Hans J. Wegner. Sofabord af lakeret egetræ. Hans J. Wegner 1914-2007. Sofabord af lakeret egetræ, finéret rektangulært skydebar bordplade med tillægsplade. H. 46,5 cm, L. m. klap 119 cm L. u. klap 84 cm, B. 52 cm. Fremstillet hos Getama. Brugsspor, samt ridser. Varenr: 4380069 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2016 16:53:00 DKK 325
Lysekrone af messing 1930érne
Lysekrone af messing 1930érne. Fem-armet lysekrone støbt af messing med bladværk h. 65 cm Ø63 cm. Varenr: 4380857 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-09-2016 16:55:00 DKK 300
Et par kandelabre, Louis Seize-stil
Et par kandelabre, Louis Seize-stil. Et par kandelabre af forgyldt bronce. Monteret med fire arme. Dekoreret med ranker og bladværk. 1900-tallet. H. 41 cm. Varenr: 4380070 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2016 16:55:00 DKK 600
<<  1 .. 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 .. 344  >>