Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 331  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Konvolut Möbel von Brunner
Konvolut Möbel von Brunner. Unterschiedliche maße, Materialen und Farben. Ausstellungsstücken, teils Kratzer.
Varenr: 4802386
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:35:00
DKK 298
Highboard/skab/skænk i teak
Highboard/skab/skænk i teak. Kasseformet konstruktion i teak med fire skuffer, en låge og to skydelåger, bag dem hylder. Betegnet med klæbeetiket, bl.a.: 'Hilker Modell'. H. ca. 142 cm, B. 260 cm, D. 45 cm. Fremstår med alders- og brugsspor.
Varenr: 4785695
DKK 3.721 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:38:42
DKK 930
Rudolf Glatzel für Thonet, Armlehnstühel Modell 641 PF (2)
Zwei 641 PF Armlehnstühle, entworfen von Rudolf Glatzel, Entwurf von 1960. Gestell aus Buche, palisanderfarben gebeizt. Entwurf 1960er, Maße: SH 46 cm; H82 cm; B 46 cm; T. 46 cm. Sitz und Rücken gepolstert und mit blauem Stoff bezogen. Unterseitig bezeichnet. Wenige Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4794714
DKK 2.605 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:39:01
DKK 781
Ole Wanscher, loungestol model Senator 166 i teak fremstillet hos France & Søn (2)
Ole Wanscher, loungestol model Senator 166 i teak fremstillet hos France & Søn. Formgivet i 1951. Træramme, teak. Løse sæde- og ryghynder, med brunt læderbetræk, sæde- og rygpolstring med fjederkernepolstring. Betegnet med producentemblemer. Mål ca.: H. ca. 77 cm, B. ca. 68,5 cm, D. ca. 74 cm. ...
Varenr: 4803113
DKK 13.397 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:39:23
DKK 3.349
Kelim, Teppich, 370 x 150 cm
Kelim, Teppich, handgewebt, Wolle auf Baumwolle, 370 x 150 cm
Varenr: 4784456

DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:40:01
DKK 372
Vestervig Eriksen, fem stole (5)
Sæt på fem spisestuestole/stole i teak, formgivet af Vestervig Eriksen, fremstillet hos Brdr. Tromborgs Eftf. Konstruktion af teaktræ, sædebetræk i lyst stof og kunstlæder. Stemplet på undersiden. Højde: 77 cm, bredde: 50 cm, dybde: ca. 46 cm, siddehøjde: 44 cm. (5)
Varenr: 4794739
DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:40:09
DKK 1.526
Kelim, Teppich, Persien, 365 x160 cm
Kelim, Teppich, Persien, handgewebt, Wolle auf Wolle, 365 x160 cm
Varenr: 4795550
09:40:32
DKK 335
Luca Scacchetti, lænestol, model Hydra fremstillet hos Poltrona Frau
Luca Scacchetti, lænestol, model Hydra fremstillet hos Poltrona Frau. Formgivet i 1992. Stel af forkromet stålrør og aluminium, betræk i gult læder. Fremstår med brugsspor. Mål ca: B. 85 cm.
Varenr: 4771710
09:40:44
DKK 372
Louis Majorelle, vase 'verre de jade' med smedejernsmontering, fremstillet hos Daum Nancy
Louis Majorelle (1859-1926), vase med smedejernsmontering, fremstillet hos Daum Nancy. Farveløst overfangsglas, orange-røde, rosa, gule og violette pulverindsmeltninger, sølvfolieindsmeltninger. Omhyggelig forarbejdet smedejernsmontering med blomstermønster. Signeret i bunden: Daum, lorrainekors,...
Varenr: 4784525
DKK 8.931 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:41:06
DKK 1.005
Marek Braun, 'Pigs love Vegetarians', 2017. Blandingsteknik
Marek Braun, 'Pigs love Vegetarians', 2017. Blandingsteknik på lærred. Stemplet, signeret, dateret og med titel på bagsiden. Mål: 90 x 70 cm.
Varenr: 4794759

09:41:52
DKK 2.047
Korallenarmreif
Korallenarmreif, Biedermeier, Steckschließe mit Sicherheitskette, 1 x Scharnier, Durchmesser ca. 7 cm x 6,5 cm von außen gemessen, Material Silber/Nickellegierung Punze = A auf der Schließe Trage- und Gebrauchsspuren
Varenr: 4779159
09:42:06
DKK 447
Peter Krueger, 'Johns'. Mischtechnik / Collage
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik / Collage auf Leinwand. Unbezeichnet. Maße: 100 x 100 cm.
Varenr: 4784023
DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:42:12
DKK 298
Mini-quad, benzin ATV i blå
Mini-quad, ATV, sølvfarvet ramme, blå beklædning, 49 cm3 slagvolumen. Tankkapacitet 1 liter. Siddehøjde ca. 50 cm, 30 kg vægt, L. ca. 100 cm, B. ca. 55 cm, siddehøjde ca. 50 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Udstillingsmodel.
Varenr: 4795173
09:42:19
DKK 670
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik auf Leinwand. Unbezeichnet. Maße: 100 x 100 cm.
Varenr: 4784024
09:42:25
DKK 298
Lommeur 18 kt. guld
Lommeur, 2 kapsler, 18 kt. guld, stempel = 18 C, 18, 75, S, AB, 320108, ankerværk, schweizisk urværk, viserindstilling på kanten Optrækskrone af metal, mineralglas, urskive med romertal, blomsterornamentik, time- og minutinddeling. Viseroverfladen er let beskadiget. Urkæde, fladt panser, ...
Varenr: 4782137
DKK 4.838 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:42:39
DKK 633
Deutscher Möbelproduzent, Sideboard / Anrichte / Schrank.
Deutscher Möbelproduzent, Sideboard / Anrichte / Schrank aus Teak. Vorbereitet für Wandmontierung. Klassisch reduzierte, kastenförmige Holzrahmenkonstruktion. B. ca. 150 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varenr: 4784077
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:42:52
DKK 298
Henkelkorb in Niello-Silber
Henkelkorb in Niello Silber, 875er Silber. Russische Handarbeit. Maße ca. Höhe 8,25 cm, Durchmesser mit Henkeln ca. 18,5 cm, Gewicht ca. 195,6 GrammPunze = 0 AX in Kartusche / H, ca. Anfang 20 Jhd. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Vergoldung leicht abgetragen
Varenr: 4783338
09:43:11
DKK 558
Gianni Versace, jakke, ruskind, sort med messingapplikationer
Gianni Versace, jakke, ruskind, sort med messingapplikationer (delvist anløbet, 1 knap mangler på ryggen), str. ca. 36/38, skulderbredde ca. 44 cm. Ryglængde ca. 43 cm, udvendig armlængde ca. 53 cm Indvendig armlængde ca. 38 cm Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4795059
09:43:16
DKK 409
Moschino, blazer
Moschino, Couture! Made in Italy, blazer 1/2-lange ærmer I ryggen er der på højde med taljen fæstnet en blomsterbuket af stofblomster Materiale: 69 % acetat, 31 % bomuld Inderfor 100 % rayon Str. ca. 36 Skulderbredde ca. 39 cm 1/2-lange ærmer udvendig 30 cm Ryglængde ca. 55 ...
Varenr: 4795060
09:43:30
DKK 298
Kelim, Teppich, 420 x 180 cm
Kelim, Teppich, handgewebt, Wolle auf Baumwolle, 420 x 180 cm
Varenr: 4795552
09:43:35
DKK 484
Unika vask af flodsten.
Unika vask af flodsten, med glatpoleret inderside samt hul til afløb. Ca. mål 58 x 38 x 15 cm. Color: Riverstone.
Varenr: 4768248

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2017
09:45:46
DKK 1.150
Anni Runte, o.T. Acryl auf Karton
Anni Runte (1948-2015), o.T. Acryl auf Karton. Verso mit Nachlassstempel versehen. Auf weißer Kapa Platte montiert. Maße: H 65 B 50 cm / 10 x 70 cm. Anni Runte arbeitete bis zu ihrem Tod erfolgreich als freischaffende Künstlerin, Layouterin und Web-Designerin.
Varenr: 4760897
09:47:25
DKK 298
Boijan Lilliehök miniatyrmålning
BOIJAN LILLIEHÖÖK (1899-1979): Miniatyr, barnporträtt, signerad och daterad Boijan Liliehöök 1939*, måleri på ben, ca 9,5x7,5 cm, monterad i silverram stämplad H&K Linders guldsmedsverkstad, Stockholm 1939
Varenr: 4810296
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
10:00:00
Se mere
Wolmer Zier, olie på lærred, 'Brænding ved Løkken' (cd)
'Brænding ved Løkken' af Wolmer Zier (1910-1990), olie på lærred. Sign. W. Zier, 44x57 cm. (53,5x66,5 cm).
Varenr: 4810960
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
10:02:35
Ringar halskedja
KRÅSNÅL, 18 k guld, i form av hästsko, dekor med 3 gammalslipade diamanter samt 4 fasettslipade röda stenar, omkring 1900, i etui, RINGAR, 14 st., delvis med stenar, bl a tigeröga, bärnsten, HALSKEDJA, delvis silver
Varenr: 4810297
DKK 1.392 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
10:05:00
Se mere
Sekretär sengustaviansk
SEKRETÄR, sengustaviansk, 1800-talets början, björk, bronsbeslag i rokokostil, invändigt med lådinredning, höjd ca 136, 114x51cm, nyckel finns
Varenr: 4810298
DKK 3.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
10:10:00
Se mere
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-talets slut, fanerad med mahogny, delvis träskuren dekor, ca 103x72 cm
Varenr: 4810299
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
10:15:00
Se mere
Vitrineskab. Hvidbemalet.
Vitrineskab udført i hvidbemalet træ. Profileret top, greb af patineret messing. To glaslåger hvor bag hylder. H. 224 cm. B. 128 cm. D. 47 cm.
Varenr: 4795163

DKK 4.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2017
10:17:00
Byrå England
BYRÅ, 1900-talets andra hälft, England, s.k Tallboy, 2-delad, fanérad i idegrn, beslag i patinerad metall, höjd ca 154, 68x41 cm
Varenr: 4810300
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
10:20:00
Se mere
Philippe Starck. Sæt på fire barstole, model 'Cam El Eon' (4) .
Philippe Starck. Et sæt på fire stabelbare barstole, model Cam El Eon med stel af stål og aluminium, sæde af rød plast. Stolene kan bruges til både udendørs og indendørs brug. Produceret og mærket hos Driade Aleph, Italy. H. 98 cm. sidde H. 67 cm. Fremstår med lette brugsspor. (4) Se ...
Varenr: 4739056
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
10:23:00
DKK 1.050
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 331  >>