Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 338  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Elefant af porcelæn.
Elefant af porcelæn.. Elefant af porcelæn, utydelig stemplet. H. 20. L. 28 cm. Varenr: 3734219 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-03-2015 20:13:00 DKK 350
Birte Schuler, oliemaleri, 'Wassermusik'
Birte Schuler, oliemaleri, 'Wassermusik'. Olie/nodeblade/schellak, 'Wassermusik' af Birte Schuler (f. 1969), signatur, titel og dateringen '2014' på bagsiden, 150x60 cm. Varenr: 3690181 DKK 4.477 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-03-2015 20:14:00 DKK 2.985
Omega. Vintage herreur i stål fra ombygget lommeur, ca. 1927
Omega. Vintage herreur i stål fra ombygget lommeur, ca. 1927. Vintage herrearmbåndsur fra ombygget lommeur, cal. 40,6 L, i original urkasse af stål, sort skive med romertal, uoriginalt plexiglasglas, signeret urværk, monteret med ny rem med stålspænde, manuelt optræk. Ø. 48,5 mm. Fremstår med brugsspor, renoveret skive, uoriginal optrækskrone. Uret gik på ... Varenr: 3690991 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-03-2015 20:14:00 DKK 4.500
Bojaner, Tallrik, Kina
Bojaner, Tallrik, Kina. BOJANER, 2 st, TALLRIK, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i famille rose med motiv av blommor, bojaner med snidade rikt ornamenterade lock, tallrikens diameter 23 cm Varenr: 3739678 DKK 1.997 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 20:14:00
Se mere
Mogens Hansen lænestole 2 stk. med 1 skammel.(3)
Mogens Hansen lænestole 2 stk. med 1 skammel.(3). Mogens Hansen lænestole "øreklap" 2 stk. med 1 skammel. Betrukket med sort læder. H. 110 cm. B. 67 cm. Fremstår med lette brugsspor i form af enkle skrammer og mindre ridser. Samt enkle små malerpletter.(3) Varenr: 3733513 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-03-2015 20:14:00 DKK 8.000
Sybord af teak, 1960'erne, dansk møbelproducent
Sybord af teak, 1960'erne, dansk møbelproducent. Sybord af fineret teak, 1960'erne, dansk møbelproducent. H. 50, 63 x 44 cm. Varenr: 3742044 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-03-2015 20:14:00 DKK 375
Cykel, Itera
Cykel, Itera. Cykel, Itera. Återvunnen plast. Handbromsar. Svensktillverkad under 1980-talet. Framstår med smuts samt visst bruksslitage. Medföljer två nyckla till lås. Lauritz.com ansvarar ej för föremålets funktion. Varenr: 3736414 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 02-03-2015 20:14:00 DKK 359
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 6 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 6 st. Stolar 3107 "Sjuan", 6 st, formgivna för Arne Jacobsen. Skal i grålackerat trä, textilklädd ovansida i rött, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen 1990. Bruksslitage, vissa skador på plastkuporna på undersidan, blekt textil med fläckar. (6) Varenr: 3737446 DKK 3.355 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-03-2015 20:14:00 DKK 2.556
Persisk Nain tæppe. 152 x 195 cm.
Persisk Nain tæppe. 152 x 195 cm. . Persisk Nain tæppe. 152 x 195 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3731113 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-03-2015 20:14:00 DKK 400
Kinesiske gravfigurer, Ming 1368 - 1644. (2)
Kinesiske gravfigurer, Ming 1368 - 1644. (2). To gravvogter figurer af blå- og grønglaseret lertøj. Kina, Ming, 1368-1644. H. 22,5 cm. (2) Varenr: 3711687 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-03-2015 20:14:00 DKK 1.100
Seiko Kinetic og Seiko Sports herre armbåndsure (2)
Seiko Kinetic og Seiko Sports herre armbåndsure (2). Herrearmbåndsur fra Seiko automatic, model Sports 5. Urkasse og længe af stål, sort urskive med streginddeling samt datofunktion ved '3'. Vandtæt til 10 bar. Bagkapsel med synligt urværk. Uret fremstår med minimale brugsspor. Leveres i original æske, med brugervejledning samt to ekstra led. ... Varenr: 3734225 DKK 2.200 DK, Herning, Engdahlsvej 02-03-2015 20:14:00 DKK 1.150
Arne Jacobsen. Svanen.
Arne Jacobsen. Svanen.. Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol betrukket med sort skind, med drejelig stamme med firpasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3322. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Litt. C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt ... Varenr: 3736644 DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-03-2015 20:15:00 DKK 12.500
Omega Constellation herrearmbåndsur af guld 18 kt. og stål
Omega Constellation herrearmbåndsur af guld 18 kt. og stål. Omega Constellation herrearmbåndsur af guld 18 kt. og stål, quartz værk, guillocheret sølvskive mrk. Omega Constellation med timeindikationer, time-, minut- og sekundviser samt med datoangivelse, monteret på integreret guld og stållænke i forløb med foldespænde, urhus bagside med nr. 55322009 Mål... Varenr: 3737706 DKK 14.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-03-2015 20:15:00 DKK 10.000
Freeform lounge sofa med organiske ben
Freeform lounge sofa med organiske ben. Freeform lounge sofa. Organisk udformet konstruktion med ben af metal, der har bronzefarvet overflade, betræk af rødt Alcantara. B. 202cm, H. 84cm, D. ca. 90cm. Fremstår med lette brugsspor på benene. Varenr: 3711819 DKK 8.955 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-03-2015 20:15:00 DKK 5.597
Christineholm. 'Klokkeblomst' kaffestel samt skeer (49)
Christineholm. 'Klokkeblomst' kaffestel samt skeer (49). Christineholm. 'Klokkeblomst' kaffestel af porcelæn bestående af: 12 skeer med greb af porcelæn L. 12,5 cm, 12 kagetallerkener Ø 17 cm, 1 skål Ø 13 cm samt 12 kaffekopper H. 6,5 cm med 12 underkopper Ø 13 cm. (49) Varenr: 3734995 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-03-2015 20:15:00 DKK 300
Bordslampa samt kajutalampa
Bordslampa samt kajutalampa. Bordslampa samt kajutalampa. Bordslampa, bronserad metall,1900-tal. Frostad kuppa med ormskinnsliknande mönster. Kajutalampa i mässing, tidigt 1900-tal, kardansk upphängning, vred i porslin. Bordslmapan är 40 cm hög, kupans diameter 22 cm. Kajutalampans höjd 28,5 cm. Bruks och åldersrelaterat ... Varenr: 3731693 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-03-2015 20:15:00 DKK 359
Georg Jensen. Ring i skønvirke med cabochonslebet ravperle, dessin nr. 13
Georg Jensen. Ring i skønvirke med cabochonslebet ravperle, dessin nr. 13. Georg Jensen. Skønvirkering i sterlingsølv med cabochonslebet ravperle, dessin nr. 13. Designet af Georg Jensen. Str. 60 Varenr: 3734315 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 02-03-2015 20:15:00 DKK 1.400
Chesterfield. Tre-personers sofa
Chesterfield. Tre-personers sofa . Chesterfield. Tre-personers sofa med knapsyet patineret rødligt knapsyet og sømbeslået læder, løse sædehynder, stående på runde ben af mørkbejdset træ. H. 76 L. 190 D. 92 cm. Fremstår med brugsspor. Se også item 3735520 samt 3735529 Varenr: 3735524 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-03-2015 20:15:00 DKK 1.400
VernerPanton. Tre flowerpot pendler (3)
VernerPanton. Tre flowerpot pendler (3) . Verner Panton 1926-1998. Tre grønne Flowerpot pendler, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår velholdte, en skærm med udvendige ridser. (3) Varenr: 3735359 DKK 1.700 DK, Vejle, Dandyvej 02-03-2015 20:15:00 DKK 2.900
To klassiske lounge lænestole i gult med fodskammel (4)
To klassiske lounge lænestole i gult med fodskammel (4). To klassiske lounge lænestole i gult med fodskammel. Polstret, klassisk reduceret formgivning, fire ben med gulligt, silkeagtigt stofbetræk. H. ca.60 cm / 43 cm, B. ca. 88 cm / 52 cm cm, D. ca. 86 cm / 52 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, skrammer og slitage, delvist små lakmangler (4). Varenr: 3682391 DKK 4.477 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-03-2015 20:15:00 DKK 2.985
Tissot 'Seastar Navigator'. Vintage herrechronograf i stål, 1970'erne
Tissot 'Seastar Navigator'. Vintage herrechronograf i stål, 1970'erne. Vintage herrearmbåndsur fra Tissot, model Seastar Navigator, i urkasse af stål, sort skive med stregindeks, datoangivelse ved 6" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, tachymeter-lynette, plexiglas, monteret med original stållænke, manuelt optræk. Ø. 39,9 mm. Fremstår... Varenr: 3725533 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-03-2015 20:15:00 DKK 1.350
 Arne Jacobsen. Fire 'Syver'-stole, Model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire 'Syver'-stole, Model 3107 (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Fire stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet lakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og krakkeleringer, flere løse sko. (4) Varenr: 3734614 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 02-03-2015 20:15:00 DKK 3.000
Cohr, diverse skeer af sølv, 'Herregård' (12)
Cohr, diverse skeer af sølv, 'Herregård' (12). Diverse skeer af sølv, 'Herregård' fra Cohr, bestående af 6 dessert- /frokostskeer (L. 18 cm.), serveringsske (22 cm.), 4 diverse marmeladeskeer (10,5, 13,5 og 2x14,5 cm), heraf 2 med forgyldt laf, samt saltske (7,5 cm.) Samlet vægt ca. 402 g. Brugsspor. (12) Varenr: 3736366 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 02-03-2015 20:15:00 DKK 800
Charles Eames. Kontorstol, Aluminium Group, sort læder.
Charles Eames. Kontorstol, Aluminium Group, sort læder.. Charles Eames. Kontorstol fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fempasfod i aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort læder med vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Almindelige lette brugsspor. ... Varenr: 3739571 DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-03-2015 20:15:00 DKK 6.200
Holmegaard. 'Torino', to bordlamper i hvidt opalglas (2)
Holmegaard. 'Torino', to bordlamper i hvidt opalglas (2) . Holmegaard, 'Torino'. To vaseformede bordlamper af hvidt opalglas. H. 33 cm. Ledninger uden stik. (2) Varenr: 3721091 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-03-2015 20:15:00 DKK 425
2 æsker med sølvmedaljer Nobelspristagere 1972 og 1973
2 æsker med sølvmedaljer Nobelspristagere 1972 og 1973. 2 æsker med ialt 11 sølvmedaljer Nobelspristagere 1972 og 1973. Sølvmedaljerne er i finhed 925/1000. Vægt i alt ca. 607 gram. Udgivet af Sporrong. Dokumentation er vedlagt. Varenr: 3735995 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 02-03-2015 20:15:00 DKK 1.450
Kaare Klint. Stol model 3758, 'Den røde stol'
Kaare Klint. Stol model 3758, 'Den røde stol'. Kaare Klint 1888-1954. Stol model 3758, 'Den røde stol', med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med brunt læder. Fremstillet hos Rud Rasmussens snedkerier. H. 83, SH. 45, B 53 cm. Varenr: 3730911 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-03-2015 20:15:00 DKK 1.100
Hans Olsen. Tre stole, teak og skai (3)
Hans Olsen. Tre stole, teak og skai (3). Hans Olsen. Tre trebenede stole af teaktræ, sæder monterede med sort skai. Formgivet 1952, fremstillede hos Frem Røjle med brændestempel herfra. Litteratur: Noritsugu Oda: 'Danish chairs' s. 155. Skai med nogle defekter. (3) Varenr: 3741093 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-03-2015 20:15:00 DKK 675
Arne Vodder. Spisebord med udtræk af palisander samt 2 tillægsplader, 1960erne (5)
Arne Vodder. Spisebord med udtræk af palisander samt 2 tillægsplader, 1960erne (5). Arne Vodder 1926-2009. Spisebord med udtræk af fineret palisander, to halvrunde aftagelige endeklapper, 2 medfølgende tillægsplader m. sarg og god åretegning a 56 cm med minimale brugsspor. 1960erne. H. 72 L. 72 - 290 B. 106 cm. Fremstår med kraftige brugsspor på bordplade i form af blegninger, ... Varenr: 3603528 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 02-03-2015 20:15:00 DKK 3.000
Parti af ferskvandsperlerkæder (10)
Parti af ferskvandsperlerkæder (10) . Parti af 10 perlekæder, af cremehvide ferskvandskulturperler. Form: semirund. Perlediamater ca. 7-7,5 mm. Længde ca. 45 cm. Alle perlekæder er trukket med knuder og monteret med forgyldt lås. Røde smykkeæsker medfølger (10) modelfoto Varenr: 3724990 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-03-2015 20:15:00 DKK 775
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 338  >>