Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 257  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Florentiner Hängelampe
Florentiner Hängelampe. Florentiner Hängelampe, Metall, polychrom bemalt, 5-flammig, Glasschirme in Blütenform, H. 60cm Dm. ca 90cm Varenr: 3562277 DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-10-2014 19:36:00 DKK 335
Poul Kjærholm. PK 22 lænestol, orginalt ruskind
Poul Kjærholm. PK 22 lænestol, orginalt ruskind. Poul Kjærholm1929-1980. Lænestol model PK-22 med stel af mat forkromet fjederstål, originalt betræk af ruskind. H. 72 B. 65 sædehøjde 35 cm, Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. N. Oda. 'Danish chairs', beskrevet og gengivet s. 18. Lette brugsspor; ruskind med alm. brugspræg. Varenr: 3571676 DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2014 19:36:00 DKK 11.000
Engelbrechts, elektrisk hæve- sænkebord
Engelbrechts, elektrisk hæve- sænkebord . Engelbrechts Furniture. Elektrisk hæve- sænkebord. Bord med plade af fineret birketræ, stel af antrazitgrå-lakeret metal med perforeret afskærmningsplade. Bord L. 200 cm. D. 90 cm. Fremstår med mærker/skrammer/farveforskelle i træ. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 3593248 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2014 19:36:00 DKK 300
Apotekarskåp, kinesisk stil
Apotekarskåp, kinesisk stil. Apotekarskåp i kineserande stil med 52 lådor. Lådorna märkta med kinesiska tecken. Tillverkat av gammalt almträ, 1900-tal. Bredd 110 cm, djup 57 cm, höjd 178 cm. Varenr: 3593212 DKK 2.023 SE, Norrköping, Finspångsv. 23-10-2014 19:36:00 DKK 789
Samling div. dele sølv bestik, servietringe mm. ca. 650 gram. (30)
Samling div. dele sølv bestik, servietringe mm. ca. 650 gram. (30). Samling div. dele sølv bestik, servietringe mm. samlet vægt ca. 650 gram. uden dele med stål, samt en strøske i sølvplet. (30) Varenr: 3592246 DKK 1.300 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:36:00 DKK 950
Golvlampa, 1940/50-tal. 3-armad,
Golvlampa, 1940/50-tal. 3-armad, . Golvlampa, 3-armad, riktbara ljuskällor. teak samt mässing. 1940/50-tal. Mått H ca 150 cm. Visst slitage. Varenr: 3591488 DKK 647 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 19:36:00 DKK 1.254
Henning Jensen & Torben Valeur. Konferencebord samt 10 armstole af mahogni, model M40 (12)
Henning Jensen & Torben Valeur. Konferencebord samt 10 armstole af mahogni, model M40 (12). Henning Jensen & Torben Valeur. Ti armstole, model M40 med stel af mahogni med synlige samlinger i ryg, sæder betrukket med naturfarvet, læder. Hertil to-delt bord, ligeledes af mahogni. H. 72,5, Ø 120 cm. samlet. Designet i 1968, fremstillet hos Munch Møbler. Patina / brugsspor. Bord med mindre... Varenr: 3588096 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 19:36:00 DKK 4.700
Ældre sølvskeer mm. (8)
Ældre sølvskeer mm. (8). Ældre sølvskeer mm. Bestående af; Seks skeer med teksten 'til erindring' L. 22,5 cm, samt saæt med ske/gaffel i lille æske, indgraveret 'Ove' L. 17 cm. Samlet vægt ca. 320 gram. (8) Varenr: 3592288 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:37:00 DKK 325
Dansk rav. Delvist poleret ravklump, 171 gr.
Dansk rav. Delvist poleret ravklump, 171 gr.. Delvist poleret ravklump fra Nordsøen, Danmark. Mål: ca. 11 x 7,5 x 3 cm. Vægt ca. 171 gr. Varenr: 3590928 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2014 19:37:00 DKK 5.000
Pia Nissen, kompositioner (2)
Pia Nissen, kompositioner (2). Pia Nissen, olie på lærred. To abstrakte kompositioner, den store signeret. H. 50 x 50 cm (54 x 54 cm) og 60 x 50 cm (64 x 54 cm) Varenr: 3587738 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:37:00 DKK 300
Cloisonnévas, Kina 1800-tal med senare fotställ i brons (2)
Cloisonnévas, Kina 1800-tal med senare fotställ i brons (2). Cloisonnévas med fotställ, brons med emalj, Kina 1800-tal. Rund form med utdragen halsmynning, plastisk dekor av maskaroner samt pärlor, polykromt band runt kropp och hals av arkaiserande slag i cloisonnéearbete. Foten med delvis brännförgylld plastisk dekor av bladranka och animaliska tassar, ... Varenr: 3560862 DKK 2.428 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-10-2014 19:37:00 DKK 344
Køkkenchatol af malet fyrretræ, ca. 1840
Køkkenchatol af malet fyrretræ, ca. 1840. Køkkenchatol af brunmalet fyrretræ, front med to låger bag hvilke hylder, indvendigt rødmalet, samt skriveklap bag hvilken hylder, skuffer og rum, ca. 1840. H. 118. B. 120. D. 39 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, afslag, senere bagbeklædning, senere bemaling og senere messingbeslag. Varenr: 3591315 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2014 19:37:00 DKK 325
Bing & Grøndahl: 'Empire' kaffestel af porcelæn (44)
Bing & Grøndahl: 'Empire' kaffestel af porcelæn (44). B&G kaffestel 'Empire' bestående af: Fad nr 96 L 27 cm, 6 kopper nr 102 Ø 7,5 cm, thekande nr 238 H 18 cm, flødekande nr 189 H 10 cm, 10 sidetallerkener nr 28A Ø 15,5 cm, sukkerskål nr 94 Ø 10,5 cm, kaffekande nr 91A H 23 cm, 15 underkopper nr 102 Ø 13,5 cm, trekantet fad nr 40 L 23,5 cm, ... Varenr: 3570384 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:38:00 DKK 1.100
Micro Machines, Hasbro m.m. Samling Star Wars figurer og Startrek i org. æsker, 1980/1990'erne.
Micro Machines, Hasbro m.m. Samling Star Wars figurer og Startrek i org. æsker, 1980/1990'erne.. Micro Machines, Hasbro m.m. Samling Star Wars figurer, samlesæt bl.a. Darth Maul, Obi-Wan Kenobi, Jar Jar Binks, figurer / rumskibe / fly fra bl.a. Episode I m.m. Samt Startrek. Fortrinsvist i org. æsker. 1980/1990'erne. Eftersyn tilrådes. Varenr: 3562421 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 19:38:00 DKK 1.650
E. W. Bach. Høj skænk af palisander, Sejling Skabe
E. W. Bach. Høj skænk af palisander, Sejling Skabe. E. W. Bach. Høj skænk af palisander, front med fire skydelåger, bag hvilke hylder, skuffer og barindretning med spejlfelt, herunder fire skuffer, skråtstillede medeformede ben. Sejling Skabe, 1960'erne. H. 118 L. 200 B. 45 cm. Fremstår med lettere brugspræg. Cites certifikat fra Skov & ... Varenr: 3547368 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2014 19:38:00 DKK 2.100
Le Klint. Bordlampe af messing, model 307
Le Klint. Bordlampe af messing, model 307 . Le Klint. Bordlampe af messing med plisséskærm. Model 307. H. ca 59 cm. Varenr: 3592548 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:38:00 DKK 975
Violin med etikette.
Violin med etikette.. Violin med utydelig etikette: Mog? Kroppens længde 35,9 cm. Lauritz.com indestår ikke for etiketternes attribuering. Varenr: 3593228 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2014 19:38:00 DKK 1.100
Salongsgrupp, 10 delar, gustaviansk stil, 1800- och 1900-tal (10)
Salongsgrupp, 10 delar, gustaviansk stil, 1800- och 1900-tal (10). Salongsgrupp, 10 delar, gustaviansk stil, 1800- och 1900-tal. Vitlackerad salongsgrupp med förgyllda detaljer, stoppade sitsar, klädda i gulrandigt tyg. Soffa, 4 st stolar samt ett par taburetter, 1800-tal. Soffa med knoppar, stolar med spjälad rygg och kopplad benställning. Bord samt karmstolar,... Varenr: 3593218 DKK 4.046 SE, Norrköping, Finspångsv. 23-10-2014 19:38:00 DKK 5.341
Kurt Østervig, sidebord af egetræ
Kurt Østervig, sidebord af egetræ. Sídebord af egetræ med vendbar - henholdsvis rød og grå - formicaplade, tegnet af Kurt Østervig for K.P. Møbler. H. 40 cm. L. 40 cm. B. 40 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3592257 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2014 19:38:00 DKK 1.100
Armband med safirer och briljanter i 18k guld
Armband med safirer och briljanter i 18k guld. Armband med safirer och briljanter, (Behöver repareras) i 18k. Rosettring med safir och briljanter i 18k guld. Ringstorlek: 51 briljanter tot. ca 0.50ct Färg: Wesselton Klarhet: Si1, mått på safir: 9x6,3 mm. Örhängen , rosett med safir och briljanter tot 0.28ct Wesselton Si1-2 Varenr: 3560193 DKK 5.665 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-10-2014 19:39:00 DKK 3.237
Märklin HO. Samling tog, godsvogne, skinner m.m.
Märklin HO. Samling tog, godsvogne, skinner m.m. . Märklin HO. Samling tog, godsvogne, skinner m.m. Tog nr. 299T i æske 37037, DB 89006, 81004, 3029, 24058, 22 godsvogne, 1 kran, 2 Fleischmann godsvogne samt signaler / skinner nr. 74920, 74930, 24994(3 æsker), 24230, 24188(4 æsker), 7039 m.m. Enkelte dele i æsker og fremstår som nye. Fremstår med... Varenr: 3549161 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 19:39:00 DKK 2.100
LEGO. Samling æsker bl.a. 316, 361, 367 m.m.
LEGO. Samling æsker bl.a. 316, 361, 367 m.m. . LEGO. Samling æsker bl.a. Technic 854, 7031, 316, 361, 367, 4726, 387, 8851, 850, 8050, 182 samt diverse sæt i plastposer med brugsanvisning m.m. Fremstår med enkelte brugsspor. Varenr: 3580861 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 19:39:00 DKK 1.150
Aage Gitz-Johansen, maleri 'hvalrosjæger' cd
Aage Gitz-Johansen, maleri 'hvalrosjæger' cd . Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Olie på lærred. Betitlet 'hvalrosjæger'. Sign. Gitz. 69 x 51 cm (55 x 47 cm). Varenr: 3592553 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:39:00 DKK 2.000
Jan Houborg. Skulptur af granitsten, H. 45 cm.
Jan Houborg. Skulptur af granitsten, H. 45 cm.. Jan Houborg, f. 1968. Skulptur af granitsten, H. 45 cm. Monteret på sokkel af lyst poleret granit. Signeret u. bund. Værket er doneret af kunstneren selv. Galleripric ca. 1800,- kr Denne vare er en del af kunstauktionen: 'Ude er godt - men et hjem er bedre' arrangeret i samarbejde med ... Varenr: 3593102 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2014 19:39:00 DKK 350
Samling keramikvaser, skåle mm (18)
Samling keramikvaser, skåle mm (18). Samling keramikvaser, skåle, krukker mm. H 5-22,5 cm. Fremstår uden skår. (18) Varenr: 3590269 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:39:00 DKK 325
Ett par karmstolar i ek. Skaraborgs Möbelindustri (2)
Ett par karmstolar i ek. Skaraborgs Möbelindustri (2). Ett par karmstolar i ek. Skaraborgs Möbelindustri, Tibro. Höjd 85 cm, sitthöjd 44 cm, bredd 58 cm. Ytslitage, en stol med spricka på ryggbrickans överkant. (2) Varenr: 3592843 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 19:39:00 DKK 243
Pendler, Louis Poulsen, AJ-pendel af Arne Jacobsen (2)
Pendler, Louis Poulsen, AJ-pendel af Arne Jacobsen (2). Arne Jacobsen for Louis Poulsen, AJ-pendler, grålakeret. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. ridser, malerpletter m.m. (2) Varenr: 3588340 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 19:39:00 DKK 1.400
Dansk rav. Kolossal ravklump, 701 g.
Dansk rav. Kolossal ravklump, 701 g.. Dansk upoleret ravklump. Fundet ved Vesterhavet, Fanø. Måler ca. 12,9 x 12,5 x 9,5 cm., vægt ca. 701 gram. Fremstår med revner. Varenr: 3593195 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2014 19:39:00 DKK 18.000
Arne Jacobsen. Tidlig 'Myren' stol af Rio palisander, model 3100
Arne Jacobsen. Tidlig 'Myren' stol af Rio palisander, model 3100 . Arne Jacobsen 1902-1971. Tidlig 'Myren' stol. Formspændt skal af finéret palisander, ben af stålrør beklædt med gråt plast. Formgivet 1952, fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Se endvidere varenr. 3551926 Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. ... Varenr: 3551921 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 19:40:00 DKK 3.000
Kirsten N. Klokmose, olja på duk 'Saltstötte'
Kirsten N. Klokmose, olja på duk 'Saltstötte'. Kirsten N. Klokmose, olja på duk 'Saltstötte'. Signerad KNK, a tergo daterad 2014. Oramad: 74x55 cm. Varenr: 3548084 DKK 809 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-10-2014 19:40:00 DKK 243
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 257  >>