Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 297  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af mørkeblåt, let patineret læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Se varenummer 4790243.
Varenr: 4840736
DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
09:38:00
DKK 2.500
Ramme af udskåret og forgyldt træ og gesso, 1800-tallet
Ramme af udskåret og forgyldt træ og gesso. Monteret med tryk. Ramme 1800-tallet. Trykmål 77 x 58 cm. (103 x 86 cm.). Ramme med chips.
Varenr: 4857270
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
09:48:00
Väggpendyl Grönbäck
JW GRÖNBÄCK, väggpendyl, 1900-tal, rokokostil, förgylld, skuren dekor, urtavla med romerska siffror samt märkt JW Grönbäck Stockholm, längd ca 86 cm, pendel medföljer
Varenr: 4861060
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:00:00
Se mere
Tre indskudsborde af teak (3)
Tre indskudsborde af teak, lettere tilspidsede ben, H. 45-47-48 cm. B. 35,5-34-32,5 cm. L. 56-52-47 cm. Brugsspor. (3)
Varenr: 4859886
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
10:03:38
Karmstolar
KARMSTOLAR, 2 st., snarlika, sengustaviansk resp sengustaviansk stil, bemålade, skuren dekor, mönstrad klädsel, sitthöjd ca 42 cm
Varenr: 4861061
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:04:00
Se mere
Landskap oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (England, 1800-tal): Landskap med figur, signerad och daterad J Thomason 1901, olja på pannå, ca 17x36 cm
Varenr: 4861062
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:08:00
Se mere
Slaglåspistol dubbelpipig
SLAGLÅSPISTOL, signerad I. Adam Kuchenreuter in Regensburg, dubbelpipig bockmodell med oktagonala pipor, signatur i silver, kaliber ca 11,5 mm, klaffsikte med 2 klaffar, bakåtvända lås med graverad dekor, säkring framför hanbröst, varbygel med fingerstöd, valnötskolv, längd 41 cm
Varenr: 4861063
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:12:00
Se mere
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-talets senare del, blandstil med gotiska drag, fanerad i palisander, skurna detaljer/krön, mässingsinläggningar, delat spegelglas, ca 199 x 66 cm
Varenr: 4861064
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 11-12-2017
10:16:00
Se mere
Erik Kirkegaard, armstol af eg, betræk af grøn uld
Erik Kirkegaard, armstol med stel af eg, sæde og ryg betrukket med grøn uld, fremstillet hos Høng Stolefabrik, H. 85 cm. Sædehøjde 45 cm. Brugsspor samt rygbetræk med løs kedesyning samt enkelte pletter.
Varenr: 4859885
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
10:19:43
Albin Amelin färglitografi
ALBIN AMELIN (1902-75): Motiv från Vinga fyr, signerad Amelin, färglitografi, provtryck, ca 59x74 cm
Varenr: 4861065
10:20:00
Se mere
Skulptur
SKULPTUR, efter CLAUDE MICHEL kallad CLODION (Frankrike 1738-1814) nymf vid Bacchusstele, 1800-talets slut, märkt Clodion i gjutningen, brunpatinerad brons, höjd ca 34,5.
Varenr: 4861066
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:24:00
Se mere
Standur. Start 1800-tallet.
Standur med kasse i mahogni. Bemalet urskive, denne med rust. Start 1800-tallet. H. ca. 206 cm. Fremstår med svindrevner i kassen samt i bagbeklædning, løse/manglende lister (nogle medfølger) løst hængslet låge, samt en del brugsspor/mangler. Pendul, to lodder, samt optræksnøgle medfølger. ...
Varenr: 4856077
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
10:25:59
DKK 525
Øyvind Heggtveit oljemålning
ØYVIND HEGGTVEIT (Norge 1884-1961): Fiskegubbe vid fjord, oljemålning, signerad Öyv Heggtveit, ca 47x63 cm
Varenr: 4861067
10:28:00
Se mere
Soffa Paradiset
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, soffa, ur möbelfamiljen Paradiset, Triva, Nordiska Kompaniet 1950/60-tal, blå klädsel, längd 180 cm, sitthöjd ca 39 cm
Varenr: 4861068
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:32:00
Se mere
Raleigh, herrecykel. 5789
Herrecykel fra Raleigh med syv gear. Fremstår med brugsspor, låst samt defekt støtteben. Stel str. 56 cm. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varenr: 4861825
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
10:34:02
DKK 375
Indopersoisk akvarell
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Indopersisk, furste med hetär och lutspelerska, signerad, akvarell, 12x8,5 cm
Varenr: 4861069
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:36:00
Se mere
Swakara. Kort jakke af persianer, str. 36/38
Swakara. Persianer jakke, front med hægtelukning. Ærmelængde 50, Længde 73, brystmål 100 cm. str. 38. Tørklæde medfølger. Brugsspor. Ca. Str. 38.
Varenr: 4861829
10:37:35
DKK 375
Abztra. Abstrakt komposition, akryl på lærred, 'Before smoke on the water was born', cd
Abstrakt komposition, 'Before smoke on the water was born', akryl på lærred, Kunstnergruppen, Abztra, bestående af Henri Koe', Kim Michael og Jan Brolykke, bagpå sign. og dat. 2014, 100 x 80 cm. Proveniens til Galleri LABR
Varenr: 4861320
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
10:38:00
DKK 1.250
Roland Kempe oljemålning
ROLAND KEMPE (1907-1991): "Gitarrspelaren", signerad Kempe, olja på duk, ca 93x62 cm
Varenr: 4861070
10:40:00
Se mere
Centurion, herrecykel. 7088
Herrecykel fra Centurion med syv gear. Fremstår med brugsspor, rust på kæde. Låst. Stel str. 48 cm. Stel nr. WAK83643P Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varenr: 4861832
10:40:54
DKK 325
Tibetansk Mahākāla figur af bronze, Qing
Tibetansk Mahākāla figur af bronze med rester af forgyldning og rød maling. Qing. H. 25 cm. Vægt 2633 gr. Denne auktion er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion over orientalsk kunst. Se alle effekterne her.
Varenr: 4841739
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
10:42:00
DKK 1.450
Jeanne Grut for Royal Copenhagen og Aluminia. To undulater af fakance, nr. 479/3188 cd (2)
Jeanne Grut for hhv. Kgl. P og Aluminia. To undulater af fajance. 478/3188. H. 15 cm. 1 sort. Aluminia undulaten med lille brændingsfejl på halen. (2)
Varenr: 4861837
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
10:42:23
DKK 625
Franklin Mint. Modelbil 'The 1886 Benz Patent Motorwagen'
Franklin Mint. Modelbil 'The 1886 Benz Patent Motorwagen'. Certifikat m.fl. medfølger. H. 19,5 cm, L. 33 cm.
Varenr: 4861326
10:43:00
DKK 675
Eames stol
RAY OCH CHARLES EAMES, (4) Vitra, karmstol "Eames Plastic Sidechair DSR", formstöpt plast, benställning i förkromad metall, sitthöjd ca 44 cm
Varenr: 4861071
10:44:00
Se mere
Arne Bang. To vaser med riflet korpus af glaseret stentøj (2)
Arne Bang. To vaser med riflet korpus af glaseret stentøj hhv. AB og dessin 65 samt AB dessin 117 i bund H. 12-18 cm. Dessin 65 med reparation og dessin 117 med revner (2)
Varenr: 4861328
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
10:45:00
DKK 1.250
Lyuben Dimanov färgetsning
LYUBEN DIMANOV (Bulgarien, född 1933): "Famme", signerad, daterad och numrerad L. Dimanov 1972, 2/75, färgetsning, bildmått 44,5x28cm
Varenr: 4861072
10:48:00
Se mere
Charles Eames. Kontorstol, Model EA-119 'Full Leather'
Charles Eames 1907 - 1978. Højdejustérbar kontorstol, model EA-119 med armlæn af poleret aluminium, fempasfod i forkromet aluminium med hjul. Både sæde, ryg og bagpå med betræk af sort læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale/lette brugsspor.
Varenr: 4783274
DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
10:53:00
DKK 12.500
Verner Panton 'Pantella' standerlampe
Verner Panton 1926-1998. 'Pantella' standerlampe formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt metal og plast. H. 130 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, nuanceforskelle, samt uoriginal kugle i messing.
Varenr: 4858615
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
10:55:37
DKK 875
Stolar
STOLAR, 1 par, 1800-tal, sengustavianska, provinsarbete, modell Axet, vitbemålade, bronserade detaljer, främre ben med kannelyrer, svängda bakben, höjd ca 46 cm
Varenr: 4861073
11:00:00
Se mere
Bordlampe af keramik
Bordlampe af lertøj med okseblodsglasur. H 30/51.cm Nr 1773.
Varenr: 4861875
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
11:03:05
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 297  >>