Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 278  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton, a pair of lounge chairs (2)
Verner Panton, a pair of lounge chairs, ‘Wire Cone’, Fritz Hansen. Black-varnished. Pillow in red leather. Slight wear. The seats with scratches and marks. (2)
Varenr: 4881578
DKK 4.633 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-02-2018
10:38:56
DKK 3.398
Gerard Titus-Carmel L'humus l'hymen 1973
TITUS-CARMEL.- TISSERANT, Jean-Marc. L'humus l'hymen. Illustrations de Gerard Titus-Carmel. Montpellier, Fata Morgana, 1973.. 8:o. 2 original etchings. Loose in original printed wrapper.. Limited edition published in 575 ex. num. 41/75 on paper Arches with 2 etchings by Titus-Carmel.. . Provenanc...
Varenr: 4920513
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
10:39:00
Se mere
Par svenske industri pendler. (2)
Par svenske industri pendler med hus af orangelakeret stål og skærm af presset aluminium. Monteret med E40 fatning. H. 56 cm. Ø. 43 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (2)
Varenr: 4908139
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
10:40:35
Giovanni Battista Piranesi etsning
GIOVANNI BATTISTA PIRANESI (1720-1778): "Veduta di un Eliocamino per abitarvi l'Inverno, il quale era rescaldato dal Sole", signerad i plåten, etsning, 42x61 cm. . LITERATUR: The Etchings av Luigi Ficacci (Bokförlag: Taschen) nr 451, sid 345
Varenr: 4920514
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-02-2018
10:42:00
Se mere
Vasile Grigore
VASILE GRIGORE (1935-2012), "Melancolie in trei culori", olja på duk, signerad V Grigore, ca 54x65 cm
Varenr: 4920515
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
10:45:00
Se mere
Børge Mogensen 1914-1972, foldebord
Børge Mogensen, foldebord af egetræ med løs plade. Model 6300. Udført ved Fredericia Stolefabrik. H. 70, B. 72, L. 148 cm. Fremstår med slitage på bordplade
Varenr: 4918972
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
10:47:22
DKK 500
Byrå 1960-tal, teak
BYRÅ, 1960-tal, fanerat i teak, 4-lådig, runda integrerade dragknoppar, höjd 86, 75x37,5 cm, nyckel finns
Varenr: 4920516
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
10:48:00
Se mere
Kaffeservis Rosenthal
ROSENTHAL, kaffeservis, 10 dlr, studio line, förgylld dekor, bestående av: 8 koppar på fat, sockerskål, gräddkanna
Varenr: 4920517
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
10:51:00
Se mere
Holmegaard. glasbesætning (35)
Holmegaard glasbesætning bestående af 8 rødvinsglas, 6 hvidvinsglas, 9 dessert vinsglas samt 12 portvinsglas. fremstår med brugsspor. (35)
Varenr: 4919430
10:52:00
Hatthylla i jugend
HATTHYLLA, jugend, omkring 1900, vitmålad, längd 135 cm
Varenr: 4920518
11:00:00
Se mere
Golvlampa Foscarini
JOZEPH FORAKIS, golvlampa, modell "Havana", Foscarini, vit plast och aluminium, höjd 172 cm, formgiven 2005
Varenr: 4920519
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-02-2018
11:03:00
Se mere
Luft pumpe af galvaniseret og grøn hammer lakeret metal
Luft pumpe fra beskyttelsesrum af galvaniseret og grøn hammer lakeret metal mrk. krone C.F. Udgået fra Nordisk Ventilations fabrik, håndsving medfølger. H. 121. B. 66 cm. D. 50 cm.
Varenr: 4897033
11:03:21
Kommode mahogni
Kommode mahogni, B 70, D 42,5, H 113 cm Nøgle mangler. Brugsspor og finerskade.
Varenr: 4919785
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
11:04:00
Cocktailpinnar enl uppg Firma Sv vTenn
COCKTAILPINNAR, 12 st, enligt uppgift inköpta på Firma Svenskt Tenn, vitmetall, bl a jaspis längd ca 9 cm
Varenr: 4920520
11:06:00
Se mere
Skovby møbelfabrik. Spisebord med udtræk.
Spisebord af egetræ med udtræksplader i begge ender, fremstillet hos Skovby møbelfabrik. Fremstår med mærker og pletter på bordplader. L. 180 /280 B. 102 H. 72 cm.
Varenr: 4918915
11:07:00
DKK 1.200
Grange stolar 8 st
GRANGE, 8 stolar, empirestil, 1900-talets andra hälft, betsad mahogny, textilklädda sitsar samt ryggar, höjd ca 90, sitthöjd ca 40 cm
Varenr: 4920521
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-02-2018
11:09:00
Se mere
Zwei Easy Chairs, 1970er Jahre, wohl Asko, Finnland
Zwei Easy Chairs, 1970er Jahre. Vermutlich Entwurf von Esko Pajamies für Asko, Finnland. Sitzschalen aus Kunststoff, drehbar. Polsterung mit rotem Wollstoff bezogen. Maße: H 75 cm, ø 52 cm.
Varenr: 4919412
DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-02-2018
11:10:15
DKK 819
Skedar i silver
MATSKEDAR, 9 st., BORDSSKEDAR, 9 st., RAGUSKED, STRÖSKED, KAFFESKEDAR, 5 st., silver, modell Gammal Fransk, 1800-tal, delvis Pehr Zethelius, längd ca 13,5-29 cm, total vikt ca 1145 g
Varenr: 4920522
11:12:00
Se mere
Sidobord
SIDOBORD, Danmark, 1900-talets mitt, ek och glas, ca 60x60 cm, höjd ca 45 cm
Varenr: 4920523
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-02-2018
11:15:00
Se mere
Ahlner - Dietman Resan till Odessa linoleumsnitt
AHLNER, Ulf & DIETMAN, Erik: Resan till Odessa eller Stockholm-Basel via Helsingfors, Moskva, Odessa, Kiev, Bukarest, Budapest och Wien, en berättelse i text och bild. Stockholm, Errata förlag, utan år (ca 1970).. Folio. 24 st linoleumsnitt, numrerad 55/75, signerad av Ulf Ahlner och Erik Dietman...
Varenr: 4920524
11:18:00
Se mere
Vägghyllor Hans J Wegner
HANS. J WEGNER, vägghyllor 4 st., Ry Möbler, massiv ek, stämpelmärkta RY samt delvis Made in Denmark, höjd 23, 100x18 resp. 50x18 cm
Varenr: 4920525
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
11:21:00
Se mere
Svensk Iform, tre stabel stole i formbøjet bøgefiner(3)
Svensk Iform, tre stabel stole i formbøjet og lakeret bøgefiner, H 80, B 46, Sh 44
Varenr: 4919838
11:22:00
Sydney Alex K. Kumalo. Komposition, pastel/blandet teknik på papir(CD)
Sydney Alex K. Kumalo(1935-1988, Sydafrika). Komposition, pastel /blandet teknik på papir, sign. Kumalo, dateret 74. Rammemål 110,5x85 cm. Fremstår løs i indramning langs øverste kant.
Varenr: 4909241
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2018
11:23:19
Golvlampa 1920-tal
GOLVLAMPA, 1920-tal, med tre ljuspunkter, smide, dekor av flicka med hind, höjd inkl skärm ca 142 cm
Varenr: 4920526
11:24:00
Se mere
Van Mick. To kompositioner (2)
Van Mick (f. 1968). To kompositioner, forskellige titler alt efter hvilken vej billedet vender, akryl og spraymaling på lærred, sign. VM. 30 x 100 cm. Uden rammer. (2)
Varenr: 4909321
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2018
11:27:00
Karl-Erik Ekselius karmfåtöljer 1 par
KARL-ERIK EKSELIUS, "Mondo", karmfåtöljer, 1 par, för JOC Möbler, aluminiumstomme, klädda sitsar, ryggbricka och armlän av svart textilklädsel, 1960/70-tal, etikettmärkta, sitthöjd 40 cm. . Modellen forgavs 1956
Varenr: 4920527
11:27:00
Se mere
Figurin Christian Thomsen Kunglig Dansk
CHRISTIAN THOMSEN, figurin, Kunglig Dansk, jägare och strövare, figuringrupp med sittande jägare och stövare, porslin, Kunglig Dansk 1985-91, signerad ChTh, höjd 21,5 cm
Varenr: 4920528
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
11:30:00
Se mere
M329/17 & M235/17 To herrearmbåndsure - Ole Mathiesen og Alfa Romeo
To herrearmbåndsure - Ole Mathiesen og Alfa Romeo. Et Alfa Romeo herrearmbåndsur i urkasse af stål med hvid urskive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere samt angivelse af ugedag, dato og 24-timers indikator. Uret har drejelig lynette samt glasbagkasse med kig til mekanisk urværk med ...
Varenr: 4921014
11:30:02
Beistelltisch im Stil von Luigi Colani
Beistelltisch im Stil von Luigi Colani, organische Formgebung. Korpus aus schwarzem Kunststoff, unterseitig mit Filz beklebt. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Maße: H 46, ø 48 cm.
Varenr: 4919415
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-02-2018
11:32:22
DKK 447
Skänk Malmsten
CARL MALMSTEN, skänk, Bodafors, 1900-talets andra hälft, vitmålad, tre lådor i sargen, etikettmärkt, höjd ca 109, 93x41 cm
Varenr: 4920529
11:33:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 278  >>