Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 310  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Alf Stridfeldt, 2 st litografier, BUS (2)
Alf Stridfeldt, 2 st litografier, BUS (2). Alf Stridfeldt, 1933-2003, 2 st litografier. 'Kattliv'. Signerade och daterade -78 samt numrerade 48/100 och 25/100. 42 x 59 / 59 x 43 cm. Varenr: 3617002 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 26-11-2014 19:21:00 DKK 241
Fåtöljer, gripsholmsmodell, mahogny (2)
Fåtöljer, gripsholmsmodell, mahogny (2). Ett par fåtöljer i Gripsholmsmodell, stomme i mahogny, lösa dynor i ljus textil, mjukt formade ben samt armlän. 1900-talets mitt. Mått B 61 cm, D 55 cm, H 80 cm. Visst slitage. Varenr: 3631825 DKK 1.606 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-11-2014 19:21:00 DKK 883
Smykkesæt udført i delvis 14 kt. guld med granater: Halscollier, vedhæng med kæde og ring (4)
Smykkesæt udført i delvis 14 kt. guld med granater: Halscollier, vedhæng med kæde og ring (4). Smykkesæt udført i delvis 14 kt. guld prydet med facetterede granater bestående af: Halscollier, L: 41.5 cm., vedhæng på 15 mm. inkl. øsken med tilhørende Venezia kæde på 44 cm. og ring, ringstr. 18/56.5. (4) Varenr: 3631457 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 26-11-2014 19:21:18 DKK 675
Art Deco, 2 brocher af hvidguld med diamanter, safir og smaragd
Art Deco, 2 brocher af hvidguld med diamanter, safir og smaragd. Broche med diamanter og safirer, udført af 18 kt. hvidguld, stemplet på inderside, prydet med 31 safirer i forskellige facetteringer, af ca. 1x1 - 1x2 og Ø 1 mm, samt med 76 enkeltslebne diamanter af i alt ca. 0.38 ct., farve: Top Crystal-Crystal ( I-J ), klarhed: SI1-P1, mål max. ca. 39 x 13 ... Varenr: 3586619 DKK 5.952 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-11-2014 19:22:00 DKK 4.464
Hans J. Wegner. Lufthavns lænestol, sort læder
Hans J. Wegner. Lufthavns lænestol, sort læder . Hans J. Wegner. Lufthavnsstol med ben af forkromet metal, nybetrukket med sort 'Savanne' læder. H. 77 B. 61 sædehøjde 38 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP40. Få brugsspor. Varenr: 3570030 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 19:22:00 DKK 6.000
Charles Eames. Kontorstol model EA 205 Soft Pad
Charles Eames. Kontorstol model EA 205 Soft Pad. Charles og Ray Eames. Kontorstol model EA 205 Soft Pad med stel af aluminium, sæde- og ryghynder betrukket med violet patineret læder. Designet i 1969 som en videreudvikling af Aluminium Group serien. Aldersrelateret brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 3632397 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-11-2014 19:22:00 DKK 2.300
Bing &Grøndahl. Modellör Dahl Jensen. Orre
Bing &Grøndahl. Modellör Dahl Jensen. Orre . Bing &Grøndahl. Modellör Dahl Jensen. Orre, modellnr. 1744. 1:a sortering. H. 26 cm. L. 40 cm. Varenr: 3632598 DKK 1.204 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-11-2014 19:22:00 DKK 2.007
Dansk møbelproducent. To lænestole, læder (2)
Dansk møbelproducent. To lænestole, læder (2). Dansk møbelproducent, 1960'erne: Et par lænestole monterede med læder, løse, knapsyede hynder i sæde og ryg; ben af bejdset bøgetræ. H. 70 cm. Fremstår med alders- og brugsrelaterede spor. (2) Varenr: 3632244 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-11-2014 19:22:00 DKK 775
9 fl. Chateau Calon Segur 1998 Saint-Estephe.
9 fl. Chateau Calon Segur 1998 Saint-Estephe.. 9 fl. Chateau Calon Segur 1998 Saint-Estephe. I original trækasse (Owc). Varenr: 3634222 DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-11-2014 19:22:00 DKK 2.800
Hovedvandsæg i form af fisk i sølv
Hovedvandsæg i form af fisk i sølv. Fiskeformet hovedvandsæg af sølv med bevægelig krop og øjne af glasflusser. Oplukkeligt hoved og mund. 1900-tallet. L. 9 cm. Stemplet 830S. Vægt ca. 20 gr. Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion, der sætter fokus på eksklusivt sølv gennem århundrederne. Varenr: 3624359 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-11-2014 19:22:00 DKK 600
Kinesisk fiskekumme samt par bordlamper, 1900-tallets slutning (3)
Kinesisk fiskekumme samt par bordlamper, 1900-tallets slutning (3). Kinesisk fiskekumme samt par bordlamper, H. 29, ø 35 cm & H. inkl mont. 61 cm. 20. århs slutning. Fremstår med brugsspor bl.a. fiskekumme med hårrevne. (3) Varenr: 3619676 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 26-11-2014 19:22:00 DKK 300
Grann & Laglye, skål, sølv
Grann & Laglye, skål, sølv. Grann & Laglye, skål af sølv med glasindsats, København 1940. Ø 18 cm. Vægt 430 gram. Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion, der sætter fokus på eksklusivt sølv gennem århundrederne. Varenr: 3619031 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-11-2014 19:22:00 DKK 1.000
Bing & Grøndahl. Hartmann spise og kaffestel med guldkant (85)
Bing & Grøndahl. Hartmann spise og kaffestel med guldkant (85). bestående af: 10 middagstallerkener Ø 24,5 cm. 10 frokosttallerkener Ø 21,5 cm. 10 kagetallerkener Ø 15,5 cm. 10 suppetallerkener Ø 24,5 cm. 8 kaffekopper, 12 kaffeunderkopper, 5 diverse ovale fade, største fad L. 46 X 36, stor suppeterrine (4 liter), terrineunderfad, 2 sovseskåle (begge med ... Varenr: 3619152 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-11-2014 19:22:00 DKK 2.000
Yoshio Nakajima. Maleri
Yoshio Nakajima. Maleri. Yoshio Nakajima født 1940. "Silence talk". Sign. Yoshio, betitlet og dateret 2000-Oct. på blændramme. Olie på lærred. 92 x 73 cm. (95 x 76 cm.) Galleripamflet medfølger. Varenr: 3607025 DKK 20.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-11-2014 19:23:00 DKK 11.000
Alvar Aalto. Tre borde, ahorn og laminat (3)
Alvar Aalto. Tre borde, ahorn og laminat (3). Alvar Aalto. Tre borde; to kvadratiske borde af ahorn, bordplade med laminat, H. 72, 120 x 120; bord af ahorn med sort laminat, H. 71, 150 x 75 cm. (dette med varmeskade samt større skrammer i plade). Fremstår med brugsspor; nogle ridser og mærker. (3) Varenr: 3632994 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 19:23:00 DKK 325
Diverse glaskugler samt tre armbånd af sterlingsølv 925. (57)
Diverse glaskugler samt tre armbånd af sterlingsølv 925. (57). Diverse glaskugler, heraf syv Troldekugler samt tre armbånd af sterlingsølv 925, bl.a. Pandora. (57) Varenr: 3630195 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-11-2014 19:23:00 DKK 700
Par ametyst- og perle øreringe (2)
Par ametyst- og perle øreringe (2) . Par ametyst- og perle øreringe af 14 kt guld prydede med 10 carréslebne ametyster på i alt ca. 1.30 ct samt to dråbeformede ferskvandskulturperler(10x8 mm). H. 3 cm. Varenr: 3631430 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-11-2014 19:23:00 DKK 800
Cohr m.fl., samling korpus, sølv (7)
Cohr m.fl., samling korpus, sølv (7). Cohr m.fl., samling korpus af sølv, bestående af skåle, bakker samt strøbøsse. 1900-tallet. Samlet vægt 1730 gram, Ø 16 - 26 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte dele med graveringer. (7) Varenr: 3626549 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-11-2014 19:23:00 DKK 2.100
Bang & Olufsen, Beosound Century samt Beogram 1800 (2)
Bang & Olufsen, Beosound Century samt Beogram 1800 (2). Bang & Olufsen, Beosound Century anlæg samt Beogram 1800 pladespiller. Anlæg: H. 33 L. 75 B. 10 cm. Fremstår med lettere slitage, ridser på låg, afklippet antenne. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 3622481 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-11-2014 19:23:00 DKK 825
To sorte bordlamper, glas og keramik, af nyere dato (2)
To sorte bordlamper, glas og keramik, af nyere dato (2). To sorte bordlamper, glas og keramik, af nyere dato. H. 56-62 cm. Brugsspor. (2) Varenr: 3617266 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-11-2014 19:23:00 DKK 325
Peter Dahl, litografi. 'KB:s matsal vid ingången' (bus)
Peter Dahl, litografi. 'KB:s matsal vid ingången' (bus). Peter Dahl, f.1934. "KB:s matsal vid ingången" Ur mappen "KB Konstnärsbuffén" Färglitografi bladstorlek 59x86,5 cm. (84 x 110 cm.) signerad 54/375. Varenr: 3633285 DKK 1.204 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-11-2014 19:23:00 DKK 1.285
Dan Arms, Østrisk jagtriffel
Dan Arms, Østrisk jagtriffel. Dan Arms, Østrisk jagtriffel, kal. 30-06 , serienummer. jbs0424 , monteret med Tasco 3-9x50 sigtekikkert. PL. 61 TL. 110 cm. Våbentilladelse påkrævet. Udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3611602 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-11-2014 19:23:00 DKK 1.550
Anatolsk kelim af silke, 165 x 110 cm.
Anatolsk kelim af silke, 165 x 110 cm. . Anatolsk kelim af silke, 165 x 110 cm. Varenr: 3597296 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-11-2014 19:23:38 DKK 550
Carl-Henning Pedersen. Fantasiens Slot m/ org. tegning/ signatur
Carl-Henning Pedersen. Fantasiens Slot m/ org. tegning/ signatur . Carl-Henning Pedersen. Fantasiens Slot, med 12 orig. litografier. Ex. 66 af 500 sign. af kunstneren, CHP 1968. Orig. kartonbind i plastsmudsomslag med tilhørende kassette, Hans Reitzels Forlag, 1968. Tekst af Gunnar Jespersen. Varenr: 3627397 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 19:24:00 DKK 1.600
Matta, ull rutig, Tuftad 141x202 cm
Matta, ull rutig, Tuftad 141x202 cm. Matta, ull rutig, Tuftad 141x202 cm. Någon fläck. Varenr: 3617689 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-11-2014 19:24:00 DKK 261
Dahl Jensen, figurer, porcelæn (2)
Dahl Jensen, figurer, porcelæn (2) . Dahl Jensen, figurer af porcelæn, i form af Aju Sitra, Balinesisk danserinde, dessin nr. 1322, samt Monuia, Javanesisk danserinde, dessin nr. 1323. H. 15,5 - 19 cm. 1. sortering. (2) Varenr: 3629623 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-11-2014 19:24:00 DKK 1.750
Væglamper, Fog og Mørup, Alfa af Jo Hammerborg. Samt to retro væglamper (4)
Væglamper, Fog og Mørup, Alfa af Jo Hammerborg. Samt to retro væglamper (4). Jo Hammerborg for Fog og Mørup, Alfa væglamper af grålakeret metal, løs skærm, L. 23 cm. Samt to retro væglamper, sortbemalet, flexiarm, L. 36 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3620632 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-11-2014 19:24:00 DKK 675
Pendel med konkav glasskærm, 1900-tallet.
Pendel med konkav glasskærm, 1900-tallet. . Pendel, skærm af opalglas mrk Triplex Krasno, underside konkav formet, fatningsholder af forkromet metal, 20. årh. H. 71 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Varenr: 3620641 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-11-2014 19:24:00 DKK 775
Fransk Christian VIII prisme lysekrone, 1800-tallet
Fransk Christian VIII prisme lysekrone, 1800-tallet . Christian VIII lysekrone med stel af bronze og glas, rigt behængt med prismer, seks arme til stearinlys, indvendig til el. Frankrig 1800-tallets sidste halvdel. CE certifikat, udstedt af E.A. Fogh Krystalbelysning i 2014 medfølger. H. 76. Ø. 52 cm. Varenr: 3632661 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-11-2014 19:25:00 DKK 2.400
Fransk vinreol af jern
Fransk vinreol af jern . Fransk vinreol af jern med plads til 80 flasker. H. 111, B. 57, D. 57 cm. Fremstår med patina, overflade rust. Varenr: 3631910 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-11-2014 19:25:00 DKK 850
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 310  >>