Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 311  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Soffbord Nordiska Kompaniet
Soffbord Nordiska Kompaniet. SOFFBORD, 1970-tal, teak och rot, inköpt på Nordiska Kompaniet, höjd 53, 130 x 75 cm Varenr: 4281029 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-05-2016 17:24:00
Se mere
Stolar, 1 par, 1920/30-tal
Stolar, 1 par, 1920/30-tal. Stolar, 1 par, 1920/30-tal. Mörkbetsad björk. Handvävd klädsel i ylle. Höjd 101 cm, sitthöjd 46 cm. Ena stolen med trasigt bakben i behov av reparation. Mindre avslag. (2) Varenr: 4283041 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2016 17:24:00 DKK 242
Ole Lynggaard. Brillant hjerte halssmykke, ca 0.33 ct
Ole Lynggaard. Brillant hjerte halssmykke, ca 0.33 ct. Ole Lynggaard. Collier "Hjerte" af 18 kt hvidguld, hjerte i front prydet med brillanter samt cirkel led isat en brillant, i alt 31 brillanter, samlet ca 0.33 ct., farve: Wesselton, Klarhed VS monteret på ankerkæde prydet med fem små hjerter. Længde. ca 56 cm. Vægt: ca 11,3 gr Varenr: 4283195 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 17:24:21 DKK 7.400
Lænestol betrukket med læder
Lænestol betrukket med læder. Lænestol betrukket med læder, monteret på fempasfod. Almindelige brugsspor. 2000-tallet. H. 95, sædehøjde ca. 45 cm. Varenr: 4284724 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2016 17:25:00 DKK 325
Rastad og Relling. Daybed.
Rastad og Relling. Daybed.. Daybad af Rastad og Relling. Madress i ternet stof. Rygpuder i teal uld. L. 150 cm B. 70 cm H. 80 cm. Varenr: 4283196 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 17:25:07 DKK 450
Ubekendt kunstner, 18/1900-tallet, kultegning, motiv med mand med sværd
Ubekendt kunstner, 18/1900-tallet, kultegning, motiv med mand med sværd . Motiv med mand med sværd, af ubekendt kunstner, 18/1900-tallet, kultegning, usign. Skitse af mand med kølle på bagsiden. 28,5 x 26 cm (37 x 44 cm). Varenr: 4283198 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 17:25:38 DKK 300
Semi-antikt orientalsk tæppe med fuglemotiver, uld på bomuld, 316 x 228 cm.
Semi-antikt orientalsk tæppe med fuglemotiver, uld på bomuld, 316 x 228 cm.. Semi-antikt orientalsk tæppe med talrige fuglemotiver samt blomster og bladværk, uld på bomuld, 316 x 228 cm. Medio 1900-tallet. Fremstår med pletter og slitage. Vask bør påregnes. Varenr: 4283199 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 30-05-2016 17:26:05 DKK 900
KA Roos. Soffbord 'Kattvik' med glasskiva
KA Roos. Soffbord 'Kattvik' med glasskiva. KA Roos. Soffbord 'Kattvik' med glasskiva. Stomme av trä. Höjd 51 cm, 65x65 cm. Varenr: 4251219 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30-05-2016 17:27:00 DKK 242
Arne Jacobsen. Fritz hansen seks stole model 3107, udført i bøg og betrukket med uld.  'Syveren' (6)
Arne Jacobsen. Fritz hansen seks stole model 3107, udført i bøg og betrukket med uld. 'Syveren' (6) . Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 'Syveren' med skal af formbøjet bøg, delvist beklædt med uldstof. Monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærker herfra. Almindelige brugsspor, den ene stol med blød ryg, samt tre der mangler bundkop. (6) Varenr: 4281561 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 17:27:00 DKK 1.350
Sofabord samt lampebord i kinesisk stil, mahogni
Sofabord samt lampebord i kinesisk stil, mahogni. Sofabord samt lampebord i kinesisk stil, af mahogni, profileret sarg udskåret med kinesisk ornamentik med hhv. sprosser og hylde mellem benene. Ca. 1940. Aldersrelateret patinering. Hhv. H. 54-64, L. 55-100, B. 40-50 cm. (2)Gentofte samlingen, samlet af Poul Claudius Andersen (1893-1943) og ... Varenr: 4283200 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 17:27:01 DKK 350
Dorthe Falkenberg, akryl på lærred, 'Havets Dronning'
Dorthe Falkenberg, akryl på lærred, 'Havets Dronning'. 'Havets Dronning' fra serien 'Kunst Der Gør Glad' af Dorthe Falkenberg (f. 1959). Akryl på lærred. Sign. Dorthe Falkenberg-H, 80 x 60 cm. (84 x 64 cm.) Varenr: 4250553 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 30-05-2016 17:28:00 DKK 325
Jean Pinto cd, 20 årh. komposition
Jean Pinto cd, 20 årh. komposition. Jean Pinto cd, 20 årh. Akryl på lærred. Abstrakt komposition, signeret med monogram. H.80 x 60 cm UR. Varenr: 4278109 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2016 17:28:00 DKK 300
Johannes Olsson oljemålning
Johannes Olsson oljemålning. JOHANNES OLSSON (född 1945): Komposition med pennor, signerad Johannes O, olja på duk, 35 x 27 cm Varenr: 4281030 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-05-2016 17:28:00
Se mere
Ulla Forsell, vinglas och snapsglas (16)
Ulla Forsell, vinglas och snapsglas (16). Ulla Forsell. Fot i klarglas, ben i vitt glas, kuppa i blå- och vitspräcklig glasmassa. 8 st vinglas, höjd 22,5 cm, 8 st snaps-/starkvinsglas, höjd 11,5 cm. Signerade UF samt daterade -78 (1978). (16) Varenr: 4281244 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2016 17:28:39 DKK 262
Piero Fornasetti: Tabaktopf 1960er
Piero Fornasetti: Tabaktopf 1960er. Piero Fornasetti: Tabaktopf, Mailand 1960er, Steingut, polychrom glasiert mit goldfarbenen Dekoren, Bodenlabel, H. 18 cm, Varenr: 4282660 DKK 1.642 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2016 17:29:08 DKK 1.119
Erik Magnussen. Par væglamper, model Ring VL31 (4)
Erik Magnussen. Par væglamper, model Ring VL31 (4). Pandul. Erik Magnussen. Par væg / loftlamper af metal og plast , model Ring VL31. Ø 28 cm. D. ca. 6 cm, Enkelte ridser samt brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (4) Varenr: 4256758 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-05-2016 17:30:00 DKK 300
Raucherset aus Silber (5)
Raucherset aus Silber (5) . Raucherset aus 835 Silber gefertigt. Bestehend aus: 3 kleinen Aschenbechern durchbrochen gearbeitet. 1 Zigaretten Dose mit Scharnier und Figürlichen Darstellungen, innen vergoldet. 1 Tischfeuerzeug mit Zierwerk und Kartusche aus Silber. Gewicht ohne Feuerzeug gewogen ca.: 253 g. ... Varenr: 4264327 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-05-2016 17:30:00 DKK 1.269
Carl-Henning Pedersen, træsnit, fire kompositioner fra serien 'Himlens Trompeter' cd (4)
Carl-Henning Pedersen, træsnit, fire kompositioner fra serien 'Himlens Trompeter' cd (4). Fire kompositioner fra mappen 'Himlens Trompeter', af Carl-Henning Pedersen 1913-2007, 27x21 cm (42x34 cm) (4) TRYK PÅ! Er en Lauritz.com temaauktion, der samler grafik fra det 20. og 21. århundrede. Se alle auktionerne her Varenr: 4276503 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 17:30:00 DKK 600
Båtmodeller fyra stycken, av nyare tillverkning. (4)
Båtmodeller fyra stycken, av nyare tillverkning. (4). Båtmodeller fyra stycken, av nyare tillverkning. Längder 15 - 50 cm. Slitage samt skador. (4) Varenr: 4280434 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30-05-2016 17:30:00 DKK 262
Hugo Zuhr, landskap, färglitografi (bus)
Hugo Zuhr, landskap, färglitografi (bus). Stiliserat landskapsmotiv av Hugo Zuhr (1895-1971). Färglitografi. Signerad samt numrerad 414/450. Bildytans mått: 43 x 57 cm. Glasad och ramad. Varenr: 4281275 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2016 17:30:00 DKK 242
Skab af eg med snoede søjler, ca. 1900
Skab af eg med snoede søjler, ca. 1900. Skab af finéret eg, i fronten fyldningsdør med druer og sløjfer, flankeret af snoede søjler. Ca. 1900. H. 150. B. 91. D 57 cm. Brugsspor; top med spor efter tidligere overdel. Varenr: 4284733 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2016 17:30:00 DKK 375
Samling af retsbøger (17)
Samling af retsbøger (17). Samling af restbøger. Fremstår med brugsspor. (17) Varenr: 4271573 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2016 17:31:00 DKK 300
Christian Dell, Schreibtischleuchte / Tischleuchte / Tischlampe Modell 6786 für Kaiser Germany
Christian Dell, Schreibtischleuchte / Tischleuchte / Tischlampe Modell 6786 für Kaiser Germany . Christian Dell, Schreibtischleuchte / Tischleuchte / Tischlampe Modell 6786 für Kaiser Germany. Stand aus rot lackiertem Metall, beweglicher Schaft aus verchromtem Stahlrohr, Reflektor aus rot lackiertem Stahlblech. Durchmesser ca. 26,5 cm, H. ca. 45 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und ... Varenr: 4282898 DKK 2.799 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2016 17:31:00 DKK 2.239
Vas Kina
Vas Kina. VAS, SKÅL, Kina, 7/1800-tal, underglasyr i blått, vasens höjd 22 cm, skålens längd 22 cm Varenr: 4281031 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-05-2016 17:32:00
Se mere
Fire fdb armstole af Jørgen Bækmark for fdb (4)
Fire fdb armstole af Jørgen Bækmark for fdb (4). Fire armstole af Jørgen Bækmark for FDB i egetræ. B. 60 cm, SH. 45 cm, H. 77 cm. Fremstår med brugsspor, pletter på betræk. (4) Varenr: 4282084 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2016 17:32:00 DKK 375
Philippe Starck: Cirkulært bord samt to stole fra Amat (3)
Philippe Starck: Cirkulært bord samt to stole fra Amat (3). Philippe Starck. Cirkulært bord af grålakeret metal og kunstmateriale. H: 73 cm. Ø: 50 cm. To stole fra Amat med stel af stål og sæde/ryg af hhv. lakeret træ og vinrød flet. Udstillingsmøbler med let brugspræg. (3) Varenr: 4282117 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2016 17:35:00 DKK 350
Sockerskrin silver
Sockerskrin silver. SOCKERSKRIN, silver, C.G Hallberg Stockholm 1938, gustaviansk stil, höjd ca 10,5, 12x9,5 cm, vikt ca 386 gram, nyckel finns Varenr: 4281032 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-05-2016 17:36:00
Se mere
Anna-Stina Alkman, 'Axel Munthes trädgård', akvarell (bus)
Anna-Stina Alkman, 'Axel Munthes trädgård', akvarell (bus). 'Axel Munthes trädgård', Capri av Anna-Stina Alkman-Rydell (1879-1971). Akvarell på papper. Monogramsignerad. Märkt med konstnärens namn samt titel a tergo. Daterad 1954. Bildytans mått: 20,5 x 29,5 cm. Glasad och ramad. Varenr: 4281274 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2016 17:36:00 DKK 242
Arne Jacobsen. AJ bordlampe, lille model
Arne Jacobsen. AJ bordlampe, lille model. Arne Jacobsen, AJ bordlampe, af grålakeret metal. H. 44 cm. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4281760 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2016 17:37:00 DKK 2.200
18kt Goldenpoint guldarmbånd ca.. 7.69gr <br>
18kt Goldenpoint guldarmbånd ca.. 7.69gr
. 18kt Goldenpoint guldarmbånd ca.. 7.69gr 18kt rhod.white guld, stemplet Armbånd med ovale buede forbindelser med spor af slid og 1 links er mindre bøjet, armbånd med manchet lås Samlet vægt: 7,69 gr Målinger: 19.5 x 11.5 x 1,7 mm Vare vil sende i smykker gaveæske Varenr: 4204484
DKK 2.239 BE, Antwerpen 30-05-2016 17:38:00 DKK 1.679
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 311  >>