Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 296  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Erwan og Ronan Bouroullec. 'Alcove' fritstående sofa
Erwan og Ronan Bouroullec. 'Alcove' fritstående sofa. Erwan og Ronan Bouroullec. 'Alcove' fritstående sofa med stel i forkromet stålrør, sider, ryg samt løse hynder betrukket med lyst 'Credo' stof. Formgivet 2006. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 97 cm. L. 235 cm. D 90 cm. SH 48 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte små pletter, Varenr: 4642921 DKK 18.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2017 19:35:00 DKK 5.800
Konsolentisch mit floralen Motiven
Konsolentisch mit floralen Motiven. Konsolentisch mit floralen Motiven gefertigt aus Holz. Maße: H 115 cm. B. 75 cm. T. 38,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varenr: 4661530 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-05-2017 19:35:00 DKK 298
'Københavnerlampe'. Par pendler, hvidlakeret glasfiber, Ø 38 (2)
'Københavnerlampe'. Par pendler, hvidlakeret glasfiber, Ø 38 (2). 'Københavnerlampe'. Par pendler, hvidlakeret glasfiber, Ø 38 cm. Monteret med topplade af mahogni, konverteret til 230V, monteret med wireophæng. 'Københavnerlampen' er tegnet i 1970’erne af Stadsarkitektens Kontor i Københavns Kommune. Senere lakeret. (2) Varenr: 4663450 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-05-2017 19:35:00 DKK 1.500
Lænestol med stel af mørk poleret bøgetræ betræk af gult stof.
Lænestol med stel af mørk poleret bøgetræ betræk af gult stof.. Lænestol med stel af mørk poleret bøgetræ betræk af gult stof. Fremstår med kraftig brugsslitage, betræk med huller og pletter. Varenr: 4665275 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:35:00 DKK 300
Samling bl. sølvbestik overvejende knive (15)
Samling bl. sølvbestik overvejende knive (15). Sæt på 6 knive H.S.Mathiesen, tre dele rose m.m. Ialt 14 dele. Total vægt 984 gr. Alm. brugsspor (15) Varenr: 4666276 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2017 19:35:00 DKK 325
Gymnastikredskab / hest
Gymnastikredskab / hest . Gymnastikredskab/ hest med højdejusterbare ben af fyr, pude betrukket med ruskind, overdel af lys kanvas, H. ca. 120 cm. Fremstår med alders- og brugsrelateret slitage; skjolder og mærker, mgl. stropper/ remme på overdel. Varenr: 4664448 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2017 19:35:00 DKK 325
Shin & Tomoko Azumi. Tre barstole (3)
Shin & Tomoko Azumi. Tre barstole (3). Shin & Tomoko Azumi. Tre barstole med stel af stål, sæder fineret med eg, justerbar sædehøjde 68-78 cm. Fremstillet hos Lapalma. Model Lem. Fremstår med brugsspræg; ridser. (3) Varenr: 4664452 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2017 19:36:00 DKK 525
Peter J. Lassen. Et par 'Montana' sengeborde/ skuffemoduler. (2)
Peter J. Lassen. Et par 'Montana' sengeborde/ skuffemoduler. (2). Peter J. Lassen. Et par 'Montana' sengeborde/ skuffemoduler af hvidlakeret mdf, med to skuffer i hver. B. 36 cm., H. 24 cm., D. 31 cm. Lette brugsspor og et enkelt lille afslag. (2) Varenr: 4666361 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:36:00 DKK 1.650
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Diverse dele bestik og serveringsbestik af sølv (24)
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Diverse dele bestik og serveringsbestik af sølv (24). Diverse dele bestik og serveringsbestik af sølv bestående af: 'Lotus' 2 middagsgafler og 2 middagsskeer, 'Rex' 4 dessertskeer og 1 middagsgaffel, 'Reventlow' 6 kaffeskeer, 'Frijsenborg' 1 middagsske,'Orchidé' 1 kaffeske og 1 serveringsske, 'Antik Rokoko' 1 strøske, uvist mønster 2 ... Varenr: 4666372 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2017 19:36:00 DKK 550
Ældre vinsamling. Samling med 12 flasker (12)
Ældre vinsamling. Samling med 12 flasker (12). Ældre vinsamling. Samling med 12 flasker. Overvejende Bordeaux. DK: Lauritz.com indestår ikke for vinens drikkelighed. Læs mere om vin her EN: Lauritz.com does not guarantee the drinkability of wine. Read more about wine here SE: Lauritz.com ansvarar inte för vinets drickbarhet. Läs mer ... Varenr: 4521750 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-05-2017 19:37:00 DKK 650
Verner Panton. Par System 1-2-3 stole (2)
Verner Panton. Par System 1-2-3 stole (2). Verner Panton 1926-1998. Par System 1-2-3 stole betrukket med stof, trompetformet fod af aluminium. Formgivet 1973. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor. (2) Varenr: 4663448 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2017 19:37:00 DKK 400
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbare kontorstole, model Aeron Executive B (2)
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbare kontorstole, model Aeron Executive B (2). Donald Chadwick & William Stump: Par multijusterbare kontorstole model Aeron Executive udført i poleret aluminium, genbrugsplast. Formgivet i 1992, fremstillet hos Herman Miller. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varenr: 4665161 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-05-2017 19:37:00 DKK 6.600
Fire stole af bøg og hestehår (4)
Fire stole af bøg og hestehår (4). Fire stole af bøg, sæder betrukket med hestehår, sædehøjde 46 cm. Dansk møbelproducent. Fremstår med brugsspor; porøs polstring. (4) Varenr: 4666047 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2017 19:37:00 DKK 300
Farstrup møbelfabrik m.fl. To gyngestole, hvidmalet (2)
Farstrup møbelfabrik m.fl. To gyngestole, hvidmalet (2). Farstrup møbelfabrik m.fl. To gyngestole af senere uoriginal hvidmalet træ, hynder betrukket med blomstret stof. Fremstår med brugsspor og enkelte afskalninger. Varenr: 4666261 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2017 19:37:00 DKK 825
Perseus og Pegasus med Medusas hoved, figur, metal, bronzeret, efter udkast af Emile Louis Picault, græsk mytologi
Perseus og Pegasus med Medusas hoved, figur, metal, bronzeret, efter udkast af Emile Louis Picault, græsk mytologi. Perseus og Pegasus med Medusas hoved, figur, metal, bronzeret, efter udkast af Emile Louis Picault, fra kollektionen Veronese, H. 42,5 cm. Varenr: 4641681 DKK 3.572 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2017 19:38:00 DKK 335
Medaljon sofa samt armstol. Start 1900 tallet.
Medaljon sofa samt armstol. Start 1900 tallet.. Medaljon sofa samt armstol udført i mahogni. Betrukket med blomstret stof. Start 1900 tallet. Monteret på messing hjul. SH. 42 cm. B.114/61 cm. Fremstår med brugsspor på betræk samt enkelte mindre mærker på stel. Varenr: 4652309 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-05-2017 19:38:00 DKK 300
Engelsk fritstående skrivebord af mahogni 'Partners Desk'.
Engelsk fritstående skrivebord af mahogni 'Partners Desk'.. Engelsk fritstående skrivebord af mahogni 'Partners Desk', sarg med seks skuffer, plade indlagt med delvis guldtrykt læder, på lige tilspidsede ben. George III stil. 19. årh.s slutning.. H. 76 cm. B,. 160 cm. D. 98,5 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, afslag på profiler. Varenr: 4664493 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:38:00 DKK 775
Poul Henningsen. TrePH 3/2 jubilæumspendel
Poul Henningsen. TrePH 3/2 jubilæumspendel . TrePH 3/2 jubilæumspendel Poul Henningsen (1894-1967). TrePH jubilæums pendel med fatning af bruneret messing, monteret med PH 3/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen i en begrænset periode. Ø 30 cm. 2 kant hak i toppen af mellemskærmen. Varenr: 4665910 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2017 19:38:00 DKK 1.800
Bismarck halskæde i forløb, broche og ring af 14 kt. guld (3)
Bismarck halskæde i forløb, broche og ring af 14 kt. guld (3). Samling smykker af 14 kt. guld, bestående af Bismarck halskæde i forløb, lukke er monteret med sikkerheds hasp. L. 43 cm. Vægt ca. 13,3 gram. Svungen broche. Vægt ca. 3,9 gram. Mål ca. 47x23 mm. Samt en solitairering udført i 14 kt. guld, prydet med Cubic Zirkonia. Ringstr. Ø 17,75 mm. Vægt ca. ... Varenr: 4665945 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2017 19:38:00 DKK 1.800
Dansk Møbelproducent. Lav skænk af teak
Dansk Møbelproducent. Lav skænk af teak. Skænk a fineret teaktræ, front med tre skuffer samt to skydelåger bag hvilke hylder og udtræksbakker, opsat på tilspidsede ben af massiv teaktræ. H. 95 B. 175 D. 47 cm. Dansk møbelproducent, 1960'erne. Fremstår med brugspræg, ridser og mærker; afslag greb. Varenr: 4666367 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:38:00 DKK 575
 Stor samling Platter Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen m.m. (352
Stor samling Platter Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen m.m. (352. Bing & Grøndahl bestående af:178 stk. Morsdag platter Ø 15 cm.73 stk. Juleaften Ø18,5 cm. 13 stk. Juleaften Ø 23 cm.3 stk. olympiade 1972 Ø 18,5 cm.2 stk. platter 4.Maj 1945-1970 Ø 23 cm.1 stk platte 11001/6291 stk. platte "Ærøskøbing nr. 619/8361Ø 18 cm.1 stk. platte Grønland nr. 8000/9200 Ø 15 ... Varenr: 4659754 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2017 19:38:00 DKK 1.750
Solitaire ring ca. 0.48 ct.
Solitaire ring ca. 0.48 ct.. Solitaire ring ca. 0.48 ct. Udført i 14 kt guld og prydet med en brillant på ca. 0.48 ct. Farve Champagne. Klarhed: P. Ringstr ca. 51 ø 16,25 mm. Varenr: 4666373 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2017 19:38:00 DKK 1.100
Stol i patineret jern
Stol i patineret jern. Stol i patineret jern som har "gyngefunktion" Fremstår med kraftig patinering i form af rust m.m. H. 102 cm B. 58 cm sh. 43 cm. 20.årh. sidste halvdel Varenr: 4665575 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2017 19:39:00 DKK 700
Kors vedhæng af 18 kt. guld,
Kors vedhæng af 18 kt. guld,. Kors- vedhæng af 18 kt. guld, vægt: 2,0 gr. Prydet med 4 cabochonslebne smaragder og en feskvandskulturperle. Mål: Dertil en grøn silkessnor med dupper af 14 kt guld. Længde: 42 cm. Varenr: 4665774 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2017 19:39:00 DKK 1.300
Jean Salabet, motiv fra Paris
Jean Salabet, motiv fra Paris. Jean Salabet f.1900-?. Olie på lærred. Gademotiv aftenskumring Paris, signeret og dateret 1953. Håndskåret Montparnasse ramme. H.26 x 34 cm (46 x 55 cm) Varenr: 4666034 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2017 19:39:00 DKK 1.200
Retroen. TV møbel af paliander og teak
Retroen. TV møbel af paliander og teak. TV møbel. Kompositmøbel bestående af bordplade af fineret palisander, herunder monteret med 4 moduler af fineret teak med skuffer og hylder, hvilende på ben af forkromet metal. Fremstillet hos Retroen, mærkat herfra. H. 55 B. 222 D. 45 cm. Brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4666371 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:39:00 DKK 525
Kristian Touborg, mixed media. 'Trouble uden afsked', cd
Kristian Touborg, mixed media. 'Trouble uden afsked', cd. 'Trouble uden afsked', af Kristian Touborg (f. 1987), mixed media på lærred, sign. og dat. 08. 120 x 90 cm (127 x 97 cm). Varenr: 4666523 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:40:00 DKK 3.700
Skandinavischer Sessel, weißer Kunstfellbezug, Holz
Skandinavischer Sessel, weißer Kunstfellbezug, Holz. Sessel, Herkunft Skandinavien, Sesselkonstrukion bestehend aus: Sitzgestell, vierbeinigem Untersatz, sowie Armlehnen aus Holz, Sitzpolster mit überzogenem, weißem Kunstfellbezug, hieran ein mit zwei Lederriemen befestigtes Kopfpolster, ebenfalls mit Kunstfellbezug. Maße: H. 102 cm, Sitzhöhe 41 ... Varenr: 4627142 DKK 1.786 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2017 19:40:00 DKK 298
Erik Ole Jørgensen. Fritstående sofa, model EJ-315/3
Erik Ole Jørgensen. Fritstående sofa, model EJ-315/3. Erik Ole Jørgensen 1925 - 2002. Fritstående tre-pers. sofa med stel af sort laseret eg, ryg og løse hynder betrukket med Red Indian læder med hæftede knapper. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315. L. 210 cm. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolster med Italiensk Basic læder fra ... Varenr: 4634784 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-05-2017 19:40:00 DKK 5.600
Samling kinesisk og japansk porcelæn, dekoreret med polykrom glasur, 1900-tallet (4)
Samling kinesisk og japansk porcelæn, dekoreret med polykrom glasur, 1900-tallet (4). Samling kinesisk og japansk porcelæn, dekoreret med polykrom glasur, bestående af hatstand H. 28 cm, vaser H. 21 - 25,5 cm. samt fad Ø. 30,5 cm. 1900-tallet. Fad med glasurafslag på fane. (4) Varenr: 4655799 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2017 19:40:00 DKK 300
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 296  >>