Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 268  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
WWF samling fugle, dyr og fisk m.v. (8)
WWF samling fugle, dyr og fisk m.v. (8) . World Wide Fund for Nature samling postfriske mærker, FDC kuverter og maxikort med dyr, fisk, fugle og sommerfugle m.v. Meget stor Anskaffelsprisen Varenr: 3508441 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-08-2014 19:25:00 DKK 400
Flygel, Rönisch 1800/1900-tal
Flygel, Rönisch 1800/1900-tal. Flygel, Rönisch 1800/1900-tal. Svartlackerad med skuren dekor av blomsterurna samt bladslingor. L 140, d 188. Lauritz.com garanterar inte funktionen och ansvarar inte heller för lastning vid avhämtning. Varenr: 3522113 DKK 2.443 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-08-2014 19:26:00 DKK 265
Bang & Olufsen. Beolab 2000.
Bang & Olufsen. Beolab 2000.. Bang & Olufsen. Beolab 2000. Aktiv linkrums højttaler på 41 watt med stereo lyd. Indbygget forstærker, masterlink og betjenings panel. Vægbeslag medfølger. H. 29 cm. L. 40 cm. B. 17 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 3518274 DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-08-2014 19:26:00 DKK 675
Børge Mogensen, øregrund/öresund, bokhyllssystem, Karl Andersson
Børge Mogensen, øregrund/öresund, bokhyllssystem, Karl Andersson. Bokhylla Öresund, formgiven av Børge Mogensen. I ek. System bestående av två underdelar med skjutdörrar samt överdelar i form av bokhyllor. Totalt fem delar. Tillverkat för Karl Andersson. Mått B 134+68 cm, D 46 cm, H 186 cm. Visst bruksslitage/repor. (5) Varenr: 3519561 DKK 1.221 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-08-2014 19:26:00 DKK 1.588
Kruka i terrakotta för trädgårdsbruk
Kruka i terrakotta för trädgårdsbruk. Kruka i terrakotta för trädgårdsbruk. Patina. H: 63 cm. Mynning med avslag. Varenr: 3521483 DKK 1.221 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-08-2014 19:27:00 DKK 1.059
Peder Møller, Axel Holm samt Adolph Marckeprang. Partier m/ storke (3)
Peder Møller, Axel Holm samt Adolph Marckeprang. Partier m/ storke (3). Peder Møller, (f. ca. 1890). Parti af Ribe by samt domkirke. Sign. Peder Møller i bund. Måler ca. 71 x 83 cm. Axel Holm (1861 - 1935). Sign. monogram. Parti med storke i Ribe by. Måler ca. 60 x 66 cm. Hertil tryk efter Adolph Mackeprangs: 'Storkerede'. Usign. Måler ca. 46 x 36 cm. (3) Varenr: 3515933 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-08-2014 19:27:00 DKK 400
Danico, par vaser, hornglaseret lertøj (2)
Danico, par vaser, hornglaseret lertøj (2). Danico, par vaser af hornglaseret lertøj. H. 28 cm. Fremstår med lille afslag på fod. (2) Varenr: 3512316 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-08-2014 19:27:00 DKK 550
Samling tekno biler (7)
Samling tekno biler (7). Samling tekno biler, bestående af bl.a. Scania vabis med tilhørende anhænger, Shell tankbil, Ford Taunus reklamebil med Tekno-mærke på siden mfl. (7) Varenr: 3517333 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-08-2014 19:27:00 DKK 1.700
Samling rav på 920gr.
Samling rav på 920gr.. Samling rav på 920gr. Varenr: 3521653 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 27-08-2014 19:28:00 DKK 575
Gunni Omann. Sofabord af teaktræ, model 100
Gunni Omann. Sofabord af teaktræ, model 100 . Gunni Omann. Sofabord af fineret teaktræ, sarg med hylde, skråtstillede ben. 1950/60'erne. Fremstillet hos Omann Jun. Møbelfabrik, model 100. H. 51, L. 150, B. 53 cm. Varenr: 3522456 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-08-2014 19:28:00 DKK 3.000
Orientmatta, 333x242 cm
Orientmatta, 333x242 cm. Orientmatta, Mashad, 333x242 cm. I behov av rengöring, slitage. Varenr: 3522176 DKK 814 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-08-2014 19:28:00 DKK 1.059
Kista, allmoge 1800-tal
Kista, allmoge 1800-tal. Kista, allmoge 1800-tal. Utvändigt och invändigt bemålad samt daterad 1855. Åldersslitage, ett hörnbeslag löst, medföljer. Nyckel saknas. Mått: 136x60 cm H: 71 cm Varenr: 3519952 DKK 651 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-08-2014 19:28:00 DKK 244
Et par kinesiske vaser af porcelæn, monteret som lamper. (2)
Et par kinesiske vaser af porcelæn, monteret som lamper. (2). Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret i blåt, monteret som lamper. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 3521938 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 27-08-2014 19:29:00 DKK 1.100
Thorvald Hagedorn-Olsen, olie på lærred, landskabsmotiv
Thorvald Hagedorn-Olsen, olie på lærred, landskabsmotiv . Landskabsmotiv af Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-1996), olie på lærred. Sign. Hagedorn-Olsen Lysmål 45x54 cm. Varenr: 3520021 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-08-2014 19:29:00 DKK 675
Poul Henningsen PH 80 bordslampa
Poul Henningsen PH 80 bordslampa. Poul Henningsen PH 80 bordslampa Poul Henningsen (1894-1967) PH 80 bordslampa med skärm av akryl. Fot av förkromad metall på svart fot. Tillverkad av Louis Poulsen. Smärre bruksslitage, samt värmeskada i den inre kåpan, ej synligt från utsidan. Höjd 67 cm, dia 55 cm Varenr: 3520431 DKK 2.443 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-08-2014 19:29:00 DKK 1.873
Per Lütken Dråbevase 24 cm
Per Lütken Dråbevase 24 cm. Per Lütken 1916-1998. Dråbevase af blåt glas. H. 24 cm. Varenr: 3511558 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-08-2014 19:29:00 DKK 550
Danske ravstykker. Delvist poleret rav, 136 g.
Danske ravstykker. Delvist poleret rav, 136 g. . Danske delvist polerede ravstykker. Vejer ca. ml. 25 - 42 g. Største stykke måler ca. 6,5 x 4 x 3 cm. Samlet vægt ca. 136 g. Varenr: 3519969 DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-08-2014 19:29:00 DKK 975
To-pers. sofa, blåt stof 1950'erne
To-pers. sofa, blåt stof 1950'erne . To-pers. sofa betrukket med blåt møbelstof. 1950'erne. H. 75 cm. L. 154 cm. D. 60 cm. Varenr: 3519430 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-08-2014 19:29:00 DKK 1.600
Skolplansch på vanlig korsspindel, 1950-tal
Skolplansch på vanlig korsspindel, 1950-tal. Skolplansch, vanlig korsspindel, Aranea diadema, 50-tal, B: 82, L: 113 cm. Skador. Varenr: 3498207 DKK 651 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-08-2014 19:29:00 DKK 285
C. F. Kling, skulderhoved dukke, nr. 1001 6/0
C. F. Kling, skulderhoved dukke, nr. 1001 6/0. C. F. Kling, skulderhoved dukke, nr. 1001 6/0, stofkrop, underarme og underben af porcelæn. Ca. 1900. H. 35 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage.Proveniens: Boet efter Doris Poulsen, Randers. Doris Poulsen (1922-2014) var aktiv erhvervskvinde i Randers. I 1952 stiftede hun Broderimessen, som ... Varenr: 3452334 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-08-2014 19:30:00 DKK 650
Hans J. Wegner, stol, model PP505 Kohornstolen fremstillet hos PP Møbler
Hans J. Wegner, stol, model PP505 Kohornstolen fremstillet hos PP Møbler. Hans J. Wegner, stol, model PP505 Kohornstolen fremstillet hos PP Møbler. Formgivet i 1952. Fremstilling fra 2011. Stel af mahogni. Sæde med flet, ryglæn med synlige sammenføjningsdetaljer af palisander. Udstillet på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet (nuværende ... Varenr: 3444848 DKK 16.400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-08-2014 19:30:00 DKK 13.046
Lise Malinovsky. Litografi, cd
Lise Malinovsky. Litografi, cd. Lise Malinovsky født 1957. Litografi 76/150, komposition, sign. og dateret Lise Malinowski 97. 28 x 38 cm. Uindrammet. Varenr: 3520912 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-08-2014 19:30:00 DKK 350
To væglamper fra Louis Poulsen, PH-Hat af Poul Henningsen (2)
To væglamper fra Louis Poulsen, PH-Hat af Poul Henningsen (2) . Poul Henningsen, PH hat lampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 30 cm. (2) Varenr: 3520998 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-08-2014 19:30:00 DKK 1.600
Prada sko, nude lak, str. 41
Prada sko, nude lak, str. 41. Prada sko af nude lak. Hæl højde 7 cm. str. 41. Dustbag og æske medfølger. Varenr: 3519267 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-08-2014 19:30:00 DKK 450
Ole Ziger. Olie på plade
Ole Ziger. Olie på plade . Ole Ziger f.1940. Olie på Masonit, sign. Ole Ziger, 132 x 92 cm. Motiv af den kvindelige danske bodybuilder Lisser Frost Larsen. Fremstår med mindre fugtskade nederst på billede. Varenr: 3521432 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-08-2014 19:30:00 DKK 850
Jagtgevær F. Dumolin & Co, Liege. cal 12/65
Jagtgevær F. Dumolin & Co, Liege. cal 12/65. Jagtgevær F. Dumolin & Co, Liege. cal 12/65. Serienr: 44002. Løbslængde: ca. 69 cm. Totallængde ca. 111 cm. Skæftelængde: ca. 36,5 cm. Aldersrelatere slitage, ikke rene løb samt slør i ved hovedbolt. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 3520416 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-08-2014 19:30:00 DKK 300
3 vintage halskæder med ravperler (3)
3 vintage halskæder med ravperler (3). 3 vintage halskæder med ravperler, ene med facetslebne perler i forløb. L. 56 cm. Vægt ca. 25 gram, Anden halskæde med alflange slebne perler. L. 61 cm. Vægt ca. 25 gram. Sidste kæde med mix af større og mindre perler. L. 50 cm. Vægt ca. 32 gram. (3) Varenr: 3522027 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 27-08-2014 19:30:00 DKK 325
Østeuropæisk ravsamling. Upoleret rav, 980 g.
Østeuropæisk ravsamling. Upoleret rav, 980 g. . Upoleret ravsamling fra Østeuropa. Vejer ca. ml. 0 - 23 g. Største stykke måler ca. 4,5 x 5,5 x 2,7 cm. Samlet vægt ca. 980 g. Varenr: 3519955 DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-08-2014 19:30:00 DKK 10.000
Kubistisk figurkomposition, olie på lærred
Kubistisk figurkomposition, olie på lærred. Kubistisk figurkomposition af ubekendt kunstner, olie på lærred, sign. Jacobs -62. 67 x 57 cm. (77 x 67 cm.) Varenr: 3521910 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-08-2014 19:30:00 DKK 300
Jagtgevær Husqvarna side-by-side Model 350CS kaliber 12-70
Jagtgevær Husqvarna side-by-side Model 350CS kaliber 12-70 . Serienummer 234074. Traditionelt svensk Husqvarna side-by-side jagtgevær Model 350CS kaliber 12-70 i god mekanisk stand. Boxlås, automatisk sikring, stramme fjedre, intet slør. Ganske let bruneringsslid, håndslidt, ingen rust bortset fra en skygge i højre løb, venstre løb spejlblankt. OAL 111 cm,... Varenr: 3521093 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-08-2014 19:30:00 DKK 825
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 268  >>