Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 280  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Antik medaljon
Antik medaljon. Antik medaljon udført af 14kt. guld (testet), prydet med onyksplader, 6 seed perler Ø ca. 1,8 mm. samt med en cabochonsleben rubin, Ø ca. 1,5 mm. Medaljonen har indvendigt plads til et foto eller en lille souvenir. Mål uden øsken ca. 32,8 x 25,2 mm. Vægt ca. 11 g. (brutto). Medaljonen... Varenr: 4519196 DKK 4.092 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 20:20:00 DKK 2.604
Jørgen Nash, serigrafi, 'Jorn' (cd)
Jørgen Nash, serigrafi, 'Jorn' (cd). 'Jorn' fra serien Trojka i Paris af Jørgen Nash (1920-2004), serigrafi, 101/250. Sign. og dateret Jørgen Nash 1981. 75 x 54 cm (95 x 71). Varenr: 4532393 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-01-2017 20:20:00 DKK 1.100
Märklin spor H0. 3046 fransk damplokomotiv med tender
Märklin spor H0. 3046 fransk damplokomotiv med tender . Märklin spor H0. 3046 fransk damplokomotiv med tender. Varenr: 4533190 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2017 20:20:00 DKK 625
Sky Dweller, akrylmaleri, 'When The Sun Touches The Roses'
Sky Dweller, akrylmaleri, 'When The Sun Touches The Roses'. Akryl på lærred, 'When The Sun Touches The Roses', udført af Sky Dweller, udført i 2016, forsynet med et certifikat. Mål: 140x110x3cm. Varenr: 4529006 DKK 8.556 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 20:20:00 DKK 5.580
Børge Mogensen. Fritstående to-pers. sofa, model 2212
Børge Mogensen. Fritstående to-pers. sofa, model 2212. Børge Mogensen. Fritstående to-pers. sofa betrukket med originalt patineret brunt læder med kedersyning, løse hynder i sider, sæde og ryg med dunfyld, ben af massiv mahogny. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2212. Formgivet 1963. H. 76 L. 158 cm. Fremstår med patina på læder og hjørner.... Varenr: 4534112 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-01-2017 20:20:00 DKK 6.200
Keld Moseholm 'Buttet dame?'. cd
Keld Moseholm 'Buttet dame?'. cd. 'Buttet dame?' af Keld Moseholm (f. 1936). Skulptur af bronze. Signeret og nummereret KM, 11/25. H. 12,5 cm. B. 6,5 cm. D. 5,5 cm. 'Alvor og Sjov' er to vigtige temaer i billedhuggeren Keld Moseholms kunst. Med underfundig humor dribler han tilværelsens store spørgsmål i sine værker, hvor ... Varenr: 4474791 DKK 23.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2017 20:21:00 DKK 16.000
Ubekendt kunstner. Udsigt fra vindueskarm med par potteplanter, olie på lærred.
Ubekendt kunstner. Udsigt fra vindueskarm med par potteplanter, olie på lærred.. Ubekendt kunstner. Udsigt fra vindueskarm med par potteplanter, olie på lærred. Sign. Poul S. (Poul Sørensen 1896-1959 ?) samt dateret 34. 89 x 79 (101,5 x 91,5) cm. Fremstår med krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Varenr: 4521154 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:21:00 DKK 300
Rome 5 etchings Barbault 1763
Rome 5 etchings Barbault 1763. ROM - ROME. 5 etchings after JEAN BARBAULT, 1763.. . 5 etchings of buildings in Rome published for the work "Les plus beaux edifices de Rome moderne (..) des principales eglises, places, palais fontaines & c." Published by Bouchard & Gravier in Rome, 1763. About 390 x 530 mm (sheet ca 490 x 630... Varenr: 4534639 DKK 2.352 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2017 20:21:00
Se mere
Märklin spor H0. 28461 togsæt
Märklin spor H0. 28461 togsæt. Märklin spor H0. 28461 togsæt bestående af: tjenestelokomotiv, 2 værktøjsvogne for kran 147 samt generatorvogn. I original æske, denne med fugtskade. Varenr: 4531510 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2017 20:22:00 DKK 1.050
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1960/70'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1960/70'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med knapsyet rødbrunt læder, drejelig fempasfod af forkromet metal. 1960/70'erne. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4536352 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-01-2017 20:22:00 DKK 525
Plakat, 'Rigtigt postdistrikt til København', litografi, ca. 1957
Plakat, 'Rigtigt postdistrikt til København', litografi, ca. 1957. Oplysningsplakat, 'Rigtigt postdistrikt til København' udgivet af Statens Annonce- og Reklamekontor, litografisk trykt hos J. Chr. Sørensen & Co., ca. 1957. 85 x 62 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på hjørnerne, enkelt kort kantrevne. Plakaten er en del af temaauktionen 'Plakatens ... Varenr: 4526718 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2017 20:24:00 DKK 375
Lars Gynning oljemålning
Lars Gynning oljemålning. LARS GYNNING (1920-2003): Perrong, signerad och daterad L Gynning -48, olja på duk, ca 93x64 cm Varenr: 4534640 DKK 1.960 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2017 20:24:00
Se mere
Martin Ballendat, Stuhl Modell Up-Chair für Tonon
Martin Ballendat, Stuhl Modell Up-Chair für Tonon. Martin Ballendat, Stuhl Modell Up-Chair für Tonon. Konstruktion aus Stahlrahmen mit Sitzschale aus Integralschaum, Bezug aus schlammfarbenem Leder, Untergestell mit Beinen aus Walnussholz. Unterseitig bezeichnet. Maße: H 80, B 63, T 57 cm, Sitzhöhe: 45 cm. Ausstellungsstück mit minimalen ... Varenr: 4535293 DKK 2.232 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-01-2017 20:24:00 DKK 595
Bing og Grøndahl. Henning Koppel. Hvid koppel af porcelæn (76)
Bing og Grøndahl. Henning Koppel. Hvid koppel af porcelæn (76). Bing og Grøndahl. Henning Koppel. Hvid Koppel. Div dele stel af porcelæn, bestående af: 7 middagstall. nr. 325 Ø 24,5 cm 6 frokosttall. nr. 326. Ø 22 cm 6 dybe tall. nr 322 Ø 21 cm. 3 kagetallerkner nr 28 Ø 17 cm 3 æggebægre 1 sukkerskål 1 flødekande. 2 lysestager 13 ... Varenr: 4532953 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:24:00 DKK 550
Niels P. Dahlerup. Komposition
Niels P. Dahlerup. Komposition. Niels Peter Dahlerup f. 1929. "Inspireret af Vilhelm Lundstrøm / Lundstrøm med blomster i". Olie på lærred. Sign. og dat. på bagsiden. 100 x 80 cm.N.P. Dahlerup er uddannet på kunsthåndværker-skolen i København, Grafisk Højskole, Akademiets Croquisskole og Holbæk Højskole. Hans udtryk er ... Varenr: 4533119 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:25:00 DKK 350
Märklin. To kraner nr. 7051 (2)
Märklin. To kraner nr. 7051 (2). Märklin. To kraner af metal nr. 7051. H. 30 cm. (2) Varenr: 4533194 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2017 20:25:00 DKK 625
Electrotren, Fleischmann og Lima spor H0. Fire lokomotiver (4)
Electrotren, Fleischmann og Lima spor H0. Fire lokomotiver (4). Electrotren spor H0. To DSB diesellokomotiver heraf ene i original æske. Brugsslitage. Fleischmann 1179 damplokomotiv DB 50 662, ubrugt i original æske. Lima. Diesellokomotiv DB V 20 030, ubrugt i original æske. (4) Varenr: 4530413 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2017 20:25:00 DKK 1.300
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Billion Lights'
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Billion Lights'. Akryl på lærred, 'Billion Lights', udført af Sky Dweller, udført i 2016, forsynet med et certifikat. Mål: 200x100x3cm. Varenr: 4528996 DKK 10.415 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 20:25:00 DKK 6.696
Äldre svensk gruvlagstiftning, 4 vol.
Äldre svensk gruvlagstiftning, 4 vol.. ÄLDRE SVENSK GRUVLAGSTIFTNING (4). Kongl. stadgar, förordningar, privilegier och resolutioner, angående justitien och hushållningen wid bergwerken och bruken. [I]-IV. Stockholm, hos Benj. Gottl. Schneider, 1736/ Kongl. Tryckeriet, 1786/ hos Johan A. Carlbohm, 1797/ hos P. A. Norstedt & Söner, 183... Varenr: 4534641 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2017 20:27:00
Se mere
Arne Jacobsen. To syverstole model 3107, sort læder (2)
Arne Jacobsen. To syverstole model 3107, sort læder (2). Arne Jacobsen. To stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sh. 42 & 44 cm. Nybetrukket med sort læder, dette ej udført hos Fritz Hansen. Varenr: 4532332 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:27:00 DKK 2.000
Keld Moseholm 'Erotisk par der kysser'. cd
Keld Moseholm 'Erotisk par der kysser'. cd. 'Erotisk par der kysser' af Keld Moseholm (f. 1936). Skulptur af bronze. Signeret og nummereret KMJ, 3/9. H. 13,5 cm. B. 6,5 cm. 'Alvor og Sjov' er to vigtige temaer i billedhuggeren Keld Moseholms kunst. Med underfundig humor dribler han tilværelsens store spørgsmål i sine værker, hvor tragik... Varenr: 4474748 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2017 20:28:00 DKK 14.000
Märklin spor H0. 3000, 3029 og 3048 - tre lokomotiver (3)
Märklin spor H0. 3000, 3029 og 3048 - tre lokomotiver (3). Märklin spor H0. 3000 Tenderlokomotiv i original æske, 3029 Rangerlokomotiv i original æske samt 3048 Schnellzug damplokomotiv i original æske. (3) Varenr: 4530546 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2017 20:28:00 DKK 525
Slagbord, egetræ
Slagbord, egetræ. Slagbord med stel og plade af massiv egetræ, par runde klapper. 1800/1900 tallet. H. 77. B. 100, L. 43-144 cm. Fremstår med brugsslitage, skjolder samt løst monteret, senere bordplade med afslag på intarsia. Varenr: 4535123 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-01-2017 20:28:00 DKK 325
Knud Kyhn / Royal Copenhagen. Figurer, stentøj (9)
Knud Kyhn / Royal Copenhagen. Figurer, stentøj (9). Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Figurer af stentøj, dekoreret i sungglasur, best. af: Bjørn der kæmper med slange nr. 21152, siddende bjørn nr. 21737 samt syv andre bjørne, nr. 20140, 20193, 20240, 20271, 20155, 20179 og 20185. H. 9-26 cm. Alle 1. sort. (9) Varenr: 4535073 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-01-2017 20:28:00 DKK 1.800
Märklin spor H0. 3174 MY 1126 ATCS
Märklin spor H0. 3174 MY 1126 ATCS . Märklin spor H0. 3174 MY 1126 ATCS diesel lokomotiv helt i metal. Original æske medfølger. Varenr: 4530527 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2017 20:29:00 DKK 850
Pels af blåræv - bluefox stykker ca str 38
Pels af blåræv - bluefox stykker ca str 38. Pels af bluefox/blåræv stykker, front med stiklommer samt hægtelukning. Monteret med for af grå silkesatin. Længde: 70 cm. Ærmer: 62 cm, Ryg: 100-104 cm. Med brugsspor Str. 38 Varenr: 4528003 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:30:00 DKK 350
Manfred Scharpf, olielasur på tempera på plade 'Ophelia III'
Manfred Scharpf, olielasur på tempera på plade 'Ophelia III'. Manfred Scharpf (f. 1945), olielasur på tempera på plade, 'Ophelia III', signeret nederst til højre: Pinxit Scharpf. Billedmål: 72 x 53,5 cm. Rammens mål: 83 x 64 x 5 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4528547 DKK 22.319 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 20:30:00 DKK 13.391
H. J. Wegner. Spisestole, CH-47 (6)
H. J. Wegner. Spisestole, CH-47 (6) . H. J. Wegner. Spisestole af massivt lakeret egetræ, sæde betrukket med flettet papirgarn. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-47. Fremstår med brugsslitage og lettere løst flet med skjolder og brud på flet (6) Varenr: 4531370 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-01-2017 20:30:00 DKK 800
Tecno Italy, biografsæder/klapsæder/trepersoners bænk fra 1970'erne/80'erne
Tecno Italy, biografsæder/klapsæder/trepersoners bænk fra 1970'erne/80'erne. Tecno Italy, biografsæder/klapsæder/trepersoners bænk fra 1970'erne/80'erne. Konstruktion med fod af sortlakeret metal, tre opklappelige sæder og ryglæn med betræk i rødt stof, borde/hylder til at klappe ud i siden med overflader af sort laminat. Med flere betegnelser. B. 173 cm, H. 93 cm, D. ca.... Varenr: 4532972 DKK 8.184 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 20:30:00 DKK 5.580
Michael Christensen. Rough #3 Daybed
Michael Christensen. Rough #3 Daybed . Michael Christensen. Rough #3 Daybed med stel af 10 mm fladstål og hynde af sort knapsyet læder. Daybed´en er en del af Rough Collection. L. 190 cm. B. 80 cm. H. 31 cm Varenr: 4533625 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:30:00 DKK 3.200
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 280  >>