Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 286  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To engelske vintage ringe af 18 kt. guld med diamanter og safirer. 1900-tallets første halvdel (2)
To engelske vintage ringe af 18 kt. guld bestående af diamantring med 5 diamanter, i alt ca. 0.16 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: SI-P. Samt Safir- og diamantring prydet med 3 ovale facetslebne safirer, flankeret af 8 små rosenslebne diamanter. Vægt i alt ca. 4,6 g. Ring B. 0,44 og 1 cm.
Varenr: 4728578
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
09:14:00
DKK 1.450
To vintageringe af 18 kt. guld, vægt i alt ca. 10 g. (2)
To vintageringe af 18 kt. guld bestående af smaragdring prydet med tre runde smaragder og 4 små enkeltslebne hvide diamanter. Samt engelsk ring prydet to blå spineller og tre hvide facetslebne safirer. Vægt i alt 10 g. Ringstr. 53/16,75 og 58/18,7. Fremstår med brugsspor og hak i midterste ...
Varenr: 4728808
DKK 5.400 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
09:16:00
Stowa Flieger Automatic, herrearmbåndsur
Stowa Flieger Automatic, herrearmbåndsur i urkasse af stål med sort urskive med arabertal, minutmarkeringer samt tre visere. Uret har glasbagkasse med kig til mekanisk urværk med automatisk optræk og er motneret med læderrem med Stowa foldespænde af stål. Ø: 40 mm (ekskl. krone). Uret kommer med ...
Varenr: 4748269
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
09:26:04
DKK 3.700
Klædeskab af teaktræ
Klædeskab af teaktræ, front med skydelåger bag hvilke hylder samt rum med stang til ophæng af tøj. B. 200 cm. H. 226 cm. D. 60 cm. Fremstår med finerskade ved bund, alm. brugsspor.
Varenr: 4748271
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
09:27:47
DKK 1.700
Figur brons Kina
FIGUR, brons, Kina, 18/1900-tal, i form av häst med hovman, grönpatinerad, höjd ca 26, längd ca 18 cm
Varenr: 4748092
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
10:00:00
Se mere
To bauhaus pendler af opalglas (2)
To bauhaus pendler af opalglas i ophæng af forkromet metal, Ø 40 cm. (2)
Varenr: 4748281
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
10:02:33
DKK 500
Et par solitaire brillantørestikker af 14 kt. guld, i alt ca. 0.60 ct. (2)
Et par solitaire brillantørestikker af 14 kt. guld hver prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.60 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI-P1. Vægt i alt uden gummibagstikker ca. 0,6 g. Ø incl. fatning ca. 4,55 mm. (2)
Varenr: 4716951
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
10:05:00
DKK 2.700
Byrå 1800-tal
BYRÅ, 1800-tal, 3-lådig, vitnbemålad, höjd ca 73, 101x41 cm
Varenr: 4748093
DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
10:07:00
Se mere
Samling 3 diamanter, i alt 0.98 ct. (3)
1 gammelsleben diamant, rund: 0.44 ct., Crystal (J) P2- Rondist beskadiget. 1 brillant: 0.31 ct., Crystal (J) SI - Rondist ikke poleret. 1 diamant 0.23 ct., Crystal (J) P2 - Stærkt beskadiget.
Varenr: 4747998
DKK 3.718 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
10:11:19
DKK 744
Herrbetjänt Brevettato
HERRBETJÄNT, Brevettato, Italien, betsad bok, beslag i mässing, på hjul, höjd ca 105 cm
Varenr: 4748094
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
10:14:00
Se mere
Vägglykta smide
VÄGGLYKTA, 1900-talets första hälft, smide, blyinfattat glas, ut från vägg ca 54, höjd ca 31 cm
Varenr: 4748095
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
10:21:00
Se mere
Gun Ernsjöö blandteknik
GUN ERNSJÖÖ (född 1944): Hundmotiv, a tergo signerad och daterad Gun Ernsjöö -14, blandteknik på pannå, ca 64x56,5 cm
Varenr: 4748096
10:28:00
Se mere
Köpmansdisk
KÖPMANSDISK, 1900-talets första hälft, vitbemålad, 6-lådig, lådfronter med fasettslipat glas, dragbeslag i patinerad mässing, höjd ca 92, 142x51 cm
Varenr: 4748097
DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
10:35:00
Se mere
Peter Dahl färglitografi
PETER DAHL (född 1934): Interiör med självporträtt, signerad Peter Dahl, EA, färglitografi, bladmått ca 58x79 cm
Varenr: 4748098
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
10:42:00
Se mere
Charles Eames. Et par stole fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 (2)
Charles Eames 1907 - 1978. Et par fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 med fast stel af forkromet aluminium. Betræk af rødt læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (2)
Varenr: 4714648
DKK 13.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
10:51:00
DKK 5.600
Konvolut Literatur, Skandinavisches Glas, u.a. Glas in Schweden (3)
Konvolut Literatur, Skandinavisches Glas. Bestehend aus: Glas in Schweden 1915-1960, Hrsg. von Helmut Ricke und Ulrich Gronert, Katalog zur Austellung im Kunstmuseum Düsseldorf, Zürich und Stockholm. The Kosta Book of Glass, Kollektionskatalog Kosta, mit Farbabbildungen zahlreicher Entwürfe aus ...
Varenr: 4710084
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
10:53:00
DKK 297
2 Allianceringe med brillanter
2 Alliancering udført i 18 kt. rhodineret guld, begge prydet med små brillanter hele vejen rundt. Samlet ca. 0.75 ct. Ringstr. Ø 18,75 mm. Samlet vægt ca. 2,6 gram. Ene er der en brillant der er faldet ud, men den medfølger.
Varenr: 4720359
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2017
10:54:00
DKK 1.350
Samling erotiske figurer (6)
Samling erotiske figurer og fallosfigurer af bronze og sten. Enkelte små afslag. Mål på største: 13,5 x 14 x 3,5 cm.(6)
Varenr: 4734977
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2017
10:57:30
DKK 450
Orientmatta
ORIENTMATTA, Tuiserkan, ca 317x160 cm
Varenr: 4748099
11:00:00
Se mere
Charlotte Rude & Hjördis Olsson-Une barnstol
CHARLOTTE RUDE & HJÖRDIS OLSSON-UNE, "Dino", barnstol, IKEA, 1970, blålackerad benställning, sits i grön galon, höjd ca 65, diameter 55 cm
Varenr: 4748100
11:07:00
Se mere
H. J. Wegner, sybord af teak og eg, model AT-33, A. Tuck
Hans J. Wegner, 1914-2007. Sybord af teak og egetræ, model At-33, sarg med skuffe inddelt med små rum, herunder original udtrækskurv af peddigrør. H. 55. L. 67. B. 57 cm. klap à 27 cm. Fremstillet hos Andreas Tuck, stempel herfra. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4748388
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2017
11:12:59
DKK 1.950
Pablo Picasso efter
PABLO PICASSO, efter: "Côte d´Azur", färglitografi, Mourlot, Paris, litograf Henri Deschamps, ca 99x65 cm
Varenr: 4748101
11:14:00
Se mere
H. J. Wegner, CH 33, stol af teak og eg
H. J. Wegner. Spisestol med stel af massivt teaktræ og eg. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn model CH-33. Fremstår med brugsspor. B. 55 cm. Sædeh. 45 cm.
Varenr: 4748391
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2017
11:14:24
Et par diamantørehængere af 14 kt. hvidguld. L. 4,7 cm. (2)
Et par diamantørehængere af 14 kt. hvidguld, prydet med 54 små enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.40 ct. Stemplet med engelske gold Hallmarks. Vægt i alt ca. 4,6 g. L. 4,7 cm. (2)
Varenr: 4728191
DKK 5.600 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
11:18:00
DKK 1.650
Sofa med nistret uld
Sofa med nistret uld, forreste ben med små hjul. Længde ca. 190 cm. Sædeh. ca. 43 cm. Små brugsspor.
Varenr: 4748404
11:18:05
DKK 325
Teskedar Finland släktvapen
TESKEDAR, 9 st, Finland, 1800-tal, snäckmodell, mästarstämpel FN, släktvapen Idestam på framsidan, längd ca 15 cm, vikt ca 220 g
Varenr: 4748102
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-08-2017
11:21:00
Se mere
DIA. Brillantring af platin, i alt ca. 0.54 ct
Brillantring af platin, prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.30 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: P1., flankeret af 24 baguetteslebne diamanter på tilsammen ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet DIA med London gold Hallmarks Vægt ca. 5,9 g. B. 0,53 cm. Ringstr. ...
Varenr: 4718817
11:22:00
DKK 850
Samling søkort, ca. 1980/1990erne(ca. 50)
Samling diverse søkort bl.a. Danmark, Middelhavet. Almindelige brugsspor, herunder defekter. Diverse mål.(ca. 50)
Varenr: 4736915
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:22:50
DKK 325
Ole Prip Hansen. Skulptur 'Mand og tårn', cd
Ole Prip Hansen født 1946, cd. Skulptur af bemalet træ, lertøj, legoklodser, sten mm., betitlet: 'Mand og tårn', sign. under soklen Ole Prip Hansen, dateret 2012, H. 58 cm.
Varenr: 4733473
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:24:24
Tre retro standerlamper af brunlakeret metal (3)
Et par retro standerlamper af brunlakeret metal, justerbare skærme, H. ca. 105 cm(den ene med defekt tænd/sluk-knap). Samt dobbeltstammet standerlampe af brunlakeret metal, justerbare skærme, H. ca. 106 cm(den ene virker ikke, ant. defekt fatning, samt mangler ). Alle tre med buler og ridser.(3)
Varenr: 4735626
11:24:40
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 286  >>