Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 316  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fire bordlamper m.m., porcelæn / messing, 1900-tallets 2. halvdel (4)
Fire bordlamper m.m., porcelæn / messing, 1900-tallets 2. halvdel (4). Fire bordlamper m.m., porcelæn / messing, tilbehør bl.a. kantede / runde sokler & låg, 20. århs 2. halvdel, H. inkl mont 46-60 cm. Sokler m.m. Ø 6,5-12,5 cm, L. 12 & Ø 9-10,5 cm. Brugsspor bl.a. afslag på sokkel, stamme løs i fatning. (4) Varenr: 4254718 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-05-2016 19:30:00 DKK 325
Kaeseberg (Tomas Fröbel) 'Rudimente Nr. 21'
Kaeseberg (Tomas Fröbel) 'Rudimente Nr. 21'. Kaeseberg (egentlig Tomas Fröbel, f. 1964) 'Rudimente Nr. 21', 1989, gouache på silkepapir, abstrakte motiver i brunt, gult og rødt på lysebrun baggrund, signeret 'KAESEBERG' med titel og datering nederst til højre, 42 x 59 cm. Varenr: 4194476 DKK 3.731 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2016 19:30:00 DKK 1.493
Blomsterglas, Conradsminde.
Blomsterglas, Conradsminde.. Blomsterglas i blæst mørkeblåt glas, profileret korpus og tunget mundingsrand. Conradsminde , katalog 1840, 1800-årenes 2. halvdel. H. 19,5 cm. Proveniens, Tage Brink Laursens samling Varenr: 4253474 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2016 19:30:00 DKK 400
Prunkvoller Obstkorb
Prunkvoller Obstkorb. Prunkvoller Obstkorb aus Marmorgranulat gefertigt. Der gefüllte Obstkorb gilt seit Jahrhunderten als Symbol des Überflusses. Geeignet für Innen und Außen. Maße ca.: H. 80 cm, D. 45 cm. Varenr: 4252829 DKK 1.866 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-05-2016 19:30:00 DKK 1.119
Trebånds guldring i 18 kt. samt et par vielsesringe i 14 kt. (3)
Trebånds guldring i 18 kt. samt et par vielsesringe i 14 kt. (3). Trebånds ring af 18 kt. guld, rosaguld samt delvist satineret hvidguld. Ringstr. 48 /Ø 15,3 mm. vægt ca. 3,9 gram. Dertil et par vielsesringe af 14 kt. guld. Ringstr. 48 /Ø 15,3 mm. samt 65 /Ø 20,7 mm. vægt ca. 8,4 gram. samlet vægt af alle dele ca. 12,3 gram. Vielsesringene fremstår med ... Varenr: 4248352 DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 19:30:00 DKK 1.550
Spisebord af teak, Slagelse Møbelværk, 1950'erne
Spisebord af teak, Slagelse Møbelværk, 1950'erne. Spisebord af fineret teak, Slagelse Møbelværk, 1950'erne. H. 74, 125 x 84 cm. Total længde, 225 cm. Brugsspor; nogle ridser og skrammer. Varenr: 4251892 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-05-2016 19:30:00 DKK 625
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel. Poul Henningsen. Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 65 cm. Til HID. Litteratur: Jørstian, m.fl.: "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Fremstår med lettere brugsspor og snavset. Varenr: 4244347 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2016 19:30:00 DKK 1.950
Kleines Regal im Stile von Maison Charles
Kleines Regal im Stile von Maison Charles. Kleines Regal im Stile von Maison Charles. Konstruktion aus verchromtem und goldfarbenem Metall, Ablagen aus Glas und Spiegel. B. 61cm, H. 71,5cm, T. 30,5cm. Leichte Gebrauchsspuren, es waren Türen verbaut. Varenr: 4253693 DKK 1.119 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-05-2016 19:30:00 DKK 410
Bang & Olufsen. Beocenter 8500 samt par højttalere model RL 60,2 (3)
Bang & Olufsen. Beocenter 8500 samt par højttalere model RL 60,2 (3) . Bang & Olufsen. Beocenter 8500 samt par højttalere model RL 60,2 med hvid kabinet. Gulvstandere medfølger. H: 11. B: 76. D: 34 og H: 40 - 71. B: 56 D: 20 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3) Varenr: 4252663 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 19:30:00 DKK 650
Grete Jalk. Sofa model 118
Grete Jalk. Sofa model 118. Grete Jalk. Sofa, model 118, stel af teak, løse hynder betrukket med uldstof. Fremstillet af France og Søn. Fremstår med brugsspor. L. 160 cm. Se også varenr 4243118. Varenr: 4243157 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 19:30:00 DKK 1.600
Arne Jacobsen. Par 'Syvere', model 3207 (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syvere', model 3207 (2). Arne Jacobsen. Par 'Syvere', model 3207, fremstillet i formspændt sortlakeret finer på stel af forkromede stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor, mærker, slid på armlæn. (2) Varenr: 4253231 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 19:30:00 DKK 1.200
Omega Constellation herrearmbåndsur
Omega Constellation herrearmbåndsur. Omega Constellation herrearmbåndsur. Ref. nr. 386.1201 Cal. 1270. i urkasse af guld og stål, gylden urskive, time- og minutmarkeringer, tre visere og datoangivelse samt original Omega- stållænke og krone. Quartzværk Ø 40 mm. (inkl. krone). Fremstår med brugsspor. Uret fungerer, men Lauritz.com ... Varenr: 4255351 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 04-05-2016 19:30:33 DKK 8.400
Karl-Erik Häggblad. Svetsgravyr. 'Överbrygga' (BUS)
Karl-Erik Häggblad. Svetsgravyr. 'Överbrygga' (BUS). Karl-Erik Häggblad (1924-2003). Svetsgravyr. "Överbrygga". Komposition. Signerad och daterad 1967. Numrerad 140/320. Inramad. 51x40 cm. Varenr: 4245731 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-05-2016 19:31:00 DKK 242
Four Design. Foldeborde (7)
Four Design. Foldeborde (7). Four Design. Foldeborde med plade af hvid laminat, sammenklappeligt stel af forkromet metal, monteret med hjul på to af benene. H. 72, L. 140, B. 80 cm. Fremstår med lettere brugsspor (7) Varenr: 4254891 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2016 19:31:00 DKK 1.250
Danmark. Tyk grøn mappe med varianter.
Danmark. Tyk grøn mappe med varianter.. Danmark. Tyk grøn mappe med varianter i plastlommer bl.a med noget Grønland, komplet Thule fra no 1-4 m.m. Island med miniark og brev. Samlemappen er fyldt med varianter som er nummererede og skitseret. En del klip med stjerne og pragtstempler. Sider med skillingsmærker og to-farvet øremærker. Varenr: 4255054 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-05-2016 19:31:00 DKK 2.300
Glasskærm/skilt fra Lucky Winner L:54cm., H:62cm.
Glasskærm/skilt fra Lucky Winner L:54cm., H:62cm.. Glasskærm/skilt fra Lucky Winner L:54cm., H:62cm. Står med alm. brugsspor. Varenr: 4253579 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-05-2016 19:31:00 DKK 325
Kai Kristiansen. Fire stole af egetræ, model 42 (4)
Kai Kristiansen. Fire stole af egetræ, model 42 (4). Kai Kristiansen f. 1929.. Fire stole med stel af massiv eg, sæde og kopstykke betrukket med uldstof, sædehøjde 47 cm. Fremstillet hos Schou Andersen møbelfabrik, model 42. 1960'erne. En stole fremstår med reparation. Fremstår ellers med almindelig brugsspor. (4) Varenr: 4253704 DKK 4.500 DK, Herning, Engdahlsvej 04-05-2016 19:31:00 DKK 3.700
Vipp. To pedalspande, toiletbørste samt vasketøjskurv (4)
Vipp. To pedalspande, toiletbørste samt vasketøjskurv (4) . Vipp. To pedalspande, Vipp14, 4L samt Vipp16, 18L. Vipp toiletbørste af forkromet stål. Vipp vasketøjskurv af forkromet stål, låg af træ. Indvendigt monteret med vasketøjspose af råhvid kanvas, afsluttet på hjul. H. 66 cm, Ø. 40 cm. Brugsslitage, mærker og ridser samt mindre buler. (4) Varenr: 4254572 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 19:31:00 DKK 4.400
Mogens Hansen; sofa samt hvilestol (2)
Mogens Hansen; sofa samt hvilestol (2). Mogens Hansen; sofa samt hvilestol model MH80 polstret med hvidt skind. Originale Nortex poyldun indlæg. Mål på sofa; L 208 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. (2) Varenr: 4255353 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 04-05-2016 19:31:43 DKK 425
Zwei Schiffslampen aus Milchglas mit schwarzer, emaillierter Abdeckung (2)
Zwei Schiffslampen aus Milchglas mit schwarzer, emaillierter Abdeckung (2). Zwei Werkslampen / Industrielampen / Industrieleuchten. Industriedesign. Metalldom, mit Schirm und Glas. Maße je Lampe: H. ca. 23cm, Ø ca. 33cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer, Bereibungen, partieller Rostbefall, teils kleine Abplatzer, teils Bestoßungen / leichte Verformungen, teils ... Varenr: 4201639 DKK 1.866 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-05-2016 19:32:00 DKK 933
Christian Pedersen Bellinge cd. Olie på lærred
Christian Pedersen Bellinge cd. Olie på lærred. Christian Pedersen Bellinge, 1897-1984. Landskab. Sign. Chr. P. Bellinge. Olie på lærred. 103 x 136 (120 x 156) cm. Varenr: 4247959 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-05-2016 19:32:00 DKK 350
Sofabord af patineret egetræ
Sofabord af patineret egetræ. Sofabord af patineret egetræ, runde, tilspidsede ben af massiv eg, H. 54, L. 90, D. 57 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Varenr: 4252639 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 19:32:00 DKK 300
Globusbar
Globusbar . Globusbar. Barskab i form af globus monteret i stander. Opklappelig top hvorunder ruminddeling, nyere dato, H. ca. 95 Ø 68 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4253386 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-05-2016 19:32:00 DKK 700
Dukke af bemalet træ, 1900 tallet
Dukke af bemalet træ, 1900 tallet. Dukke af bemalet træ, 1900 tallet. Usign. L. 60 cm. Fremstår med brugsspor, arme knækket af. Varenr: 4253200 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-05-2016 19:32:00 DKK 400
Vilfåtölj. Bent Olsen för Vejle Møbelfabrik
Vilfåtölj. Bent Olsen för Vejle Møbelfabrik. Vilfåtölj. Bent Olsen för Vejle Møbelfabrik. Stomme i skiktlimmad bok. Etikettmärkt. Mått: Höjd 104 cm. Bredd 61 cm. Klädsel med åldersrelaterat slitage. Varenr: 4218303 DKK 1.610 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-05-2016 19:33:00 DKK 644
Sven Kandell. Två oljemålningar på duk. Stilleben (2)
Sven Kandell. Två oljemålningar på duk. Stilleben (2). Sven Kandell (1900-tal). Två oljemålningar på duk. Stilleben med rosor respektive penséer. Signerade och daterade 1928. Inramade. 37x47 cm. Varenr: 4221040 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-05-2016 19:33:00 DKK 242
Ubekendt kunstner. Olie på plade. Katteportræt.
Ubekendt kunstner. Olie på plade. Katteportræt.. Katteportræt, af ubekendt kunstner 18/1900-tallet. Olie på plade. Usign. 19 x 16,5 cm (29,5 x 27,5 cm). Varenr: 4251801 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 19:33:00 DKK 375
Sæt indskudsborde, 1960'erne, dansk møbeldesign (2)
Sæt indskudsborde, 1960'erne, dansk møbeldesign (2). Sæt indskudsborde af fineret palisander, monteret med dele af metal. 1960'erne, dansk møbeldesign. H. 51, 64 x 37 cm. Enkelte ridser og mindre skrammer. (2) Varenr: 4252894 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-05-2016 19:33:00 DKK 300
Vägglampor av Porta Romana
Vägglampor av Porta Romana. PORTA ROMANA, vägglampor, 3 st, patinerad vitmetall, dekor med bladverk, höjd 48 cm Varenr: 4253886 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 19:33:00
Se mere
Hurup Møbelfabrik. 2 pers. sofa
Hurup Møbelfabrik. 2 pers. sofa . Hurup Møbelfabrik. 2 pers. sofa betrukket med sort skind, ben af børstet stål. L. 174 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4250384 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2016 19:33:00 DKK 325
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 316  >>