Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 207  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Barometer i mahogny, England
Barometer i mahogny, England. Barometer i mahogny, England. Första delen av 1900-talet. H. 95 cm. Varenr: 3510290 DKK 810 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-09-2014 19:08:00 DKK 243
Hans J. Wegner. Seng af teaktræ
Hans J. Wegner. Seng af teaktræ. Hans J. Wegner 1914-2007. Seng af teaktræ, flettet gavl, indvendige mål 195 x 90 cm., gavlhøjde 45 cm. Alm. brugspræg. Varenr: 3529259 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 19:08:00 DKK 350
To Tintin-plakater, 1970 (2)
To Tintin-plakater, 1970 (2). To Tintin-plakater, 'Soltemplet' og 'Tintin', København 1970. 85 x 62 cm. Uden rammer. 'Soltemplet' fremstår med nogle små revner ca. 1 cm. (2) Varenr: 3529928 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2014 19:09:00 DKK 350
Skåp/ skänk, 1900-talets början
Skåp/ skänk, 1900-talets början. Skåp/ skänk, 1900-talets början. Blåbemålat. Med invändigt hyllplan. L 56 D 38 H 113. Kraftigt slitage, renoveringsbehov. Dörren är lös. Varenr: 3526908 DKK 648 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-09-2014 19:09:00 DKK 263
Frodo Mikkelsen, cd. 'The beem', olie på lærred
Frodo Mikkelsen, cd. 'The beem', olie på lærred. Frodo Mikkelsen f. 1974. 'The beem', olie på lærred, sign. samt dat. bagpå Frodo Mikkelsen 2006. 30 x 30 cm. Uindrammet. Varenr: 3529262 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:09:00 DKK 3.400
Ole Mynster Herold. Ode til Salto. Skulptur af poleret granit
Ole Mynster Herold. Ode til Salto. Skulptur af poleret granit. Ole Mynster Herold f. 1946. "Ode til Salto". Skulptur af poleret granit. Sign. under sokkel Mynster Herold. Udstillet Limfjordens censuret udstilling 2010. H. incl. sokkel 35,5 cm. Ole Mynster Herold er primært kendt som billedhugger, Talrige udstillinger bl.a. KP, KS, Polygonen, Siena. Udført ... Varenr: 3529301 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 03-09-2014 19:10:00 DKK 1.150
Finn Pedersen cd. Olie på lærred. Komposition
Finn Pedersen cd. Olie på lærred. Komposition. Finn Pedersen, født 1944. Olie på lærred, signeret på bagsiden. 81 x 100 cm. Maleriet fremstår med skæv blændramme. Dette værk er en del af en større mindeauktion for kunstneren Finn Pedersen 4. september 1944 - 18. juli 2014. Om Finn Pedersen Finn Pedersen født på Bornholm i 1944 – ... Varenr: 3528272 DKK 4.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-09-2014 19:10:00 DKK 2.900
Bord af massiv eg samt armstol af 1900-tallet
Bord af massiv eg samt armstol af 1900-tallet. Bord af massiv eg, 1900-tallet. H. 72 L. 110 B. 68 cm. Fremstår med brugsspor i form af svindrevner, ridser og mærker. Desuden medfølger armstol i empirestil af lakeret massiv bøg og eg, sæde betrukket med stribet uld, 1900-tallets første del. H. 84 B. 59 Sh. ca. 48 cm. (2) Varenr: 3531535 DKK 900 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2014 19:11:00 DKK 300
Garderobsskåp, bemålat, jugend, 1900-talets första kvartal
Garderobsskåp, bemålat, jugend, 1900-talets första kvartal. Garderobsskåp, bemålat, jugend, 1900-talets första kvartal. Front med skåpdörr samt låda. Dörr med fasettslipat glas. Höjd 192 cm, bredd 80 cm, djup 47 cm. Senare bemålning med gulnad samt färgbortfall. Beslag saknas. Varenr: 3531114 DKK 1.620 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2014 19:11:00 DKK 709
Ubekendt kunstner. Emaljevase
Ubekendt kunstner. Emaljevase. Ubekendt kunstner. Emalje på messing. H. 44 cm. Fremstår med enkelt afslag på emalje. Varenr: 3520684 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 19:11:22 DKK 300
Change Banjo-barometer
Change Banjo-barometer. Change Banjo-barometer på plade af mahogni. H. 100 cm. Varenr: 3517158 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 19:11:57 DKK 350
Wiliam Skotte Olsen, cd. Radering
Wiliam Skotte Olsen, cd. Radering. Wiliam Skotte Olsen 1945-2005. Komposition med figurer og huse. Radering, ET. Sign. WSO. 17 x 18 cm. Varenr: 3529265 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:12:00 DKK 500
Bent Lauridsen. Siddende balletpige. Olie på lærred.
Bent Lauridsen. Siddende balletpige. Olie på lærred.. Bent Lauridsen (f. 1926). Siddende balletpige. Olie på lærred. Sign. B-Lau. 70 x 60 cm. (81x71). Varenr: 3530727 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 03-09-2014 19:12:00 DKK 300
Dansk møbeldesign. Højrygget lænestol af teak, 1960´erne
Dansk møbeldesign. Højrygget lænestol af teak, 1960´erne. Dansk møbeldesign. Højrygget lænestol af teak, med betræk af møbelstof. 1960´erne. Uoriginale skruer i bagstykke/rep. Varenr: 3519517 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 19:12:35 DKK 300
Dansk møbeldesign. Lænestol, 1940´erne
Dansk møbeldesign. Lænestol, 1940´erne. Dansk møbeldesign. Lænestol med betræk af dybhæftet knapsyet velour. 1940´erne. BEtræk med brugsslitage. Varenr: 3519521 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 19:12:49 DKK 300
Tal R (Tal Rosenzweig), offset, komposition (cd)
Tal R (Tal Rosenzweig), offset, komposition (cd). Komposition af Tal R (Tal Rosenzweig f. 1967), offset 42/250. Sign. Tal R. Bladmål 76 x 54 cm. U.R. Varenr: 3491074 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2014 19:13:00 DKK 1.250
Peter Skovgaard, olie på lærred, komposition (cd) Golf and more 05
Peter Skovgaard, olie på lærred, komposition (cd) Golf and more 05. Komposition af Peter Skovgaard f.1960, (cd) "Golf and more 05". Olie på lærred, signeret Skovgaard. 120x100. U.R. Varenr: 3530518 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 03-09-2014 19:13:00 DKK 3.700
Poul Henningsen. Bordlampe PH 3½/2, 1930/40erne
Poul Henningsen. Bordlampe PH 3½/2, 1930/40erne . Poul Henningsen. Bordlampe med stamme, fod og fatningshus samt topdæksel af metal, afbryderhus af bakelit med trykafbryder. Tråbenstel monteret med 3½/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen ca. 1930/40erne. Ant. senere skærmsæt; inderskærm med minimale chips. Varenr: 3440492 DKK 12.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 19:13:11 DKK 10.000
Holger Christensen. Skulptur af terracotta
Holger Christensen. Skulptur af terracotta. Holger Christensen. Skulptur af terracotta i form af ung mand, sign. på sokkel HC samt i bund Holger Christensen. H. 32 cm. Holger Christensen har bl.a lavet figurer for Royal Copenhagen. Varenr: 3528365 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:14:00 DKK 350
Cafebord, jernstel, marmorplade
Cafebord, jernstel, marmorplade. Cafebord, stel af jern, rektangulær plade af hvidborge marmor. 1900-tallet. H. 69 cm L. 100 cm B. 51 cm. Stel fremstår med rust. Varenr: 3525705 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-09-2014 19:14:00 DKK 350
Gunnar Bundgaard, olie på lærred, bondedreng med køer (cd)
Gunnar Bundgaard, olie på lærred, bondedreng med køer (cd). Bondedreng med køer af Gunnar Bundgaard (1920 - 2005), olie på lærred. Sign. G. Bundgaard. 35 x 46 cm (51 x 62) Proveniens: Boet efter Doris Poulsen, Randers. Doris Poulsen (1922-2014) var aktiv erhvervskvinde i Randers. I 1952 stiftede hun Broderimessen, som udviklede sig til at være Danmarks ... Varenr: 3531078 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2014 19:14:00 DKK 400
Annette Wier, 'Frokostens Muse', Farblithographie, 1993
Annette Wier, 'Frokostens Muse', Farblithographie, 1993. Annette Wier (1962), 'Frokostens Muse', Farblithographie, 1993, aus der Aalborg Jubilaeums Edition 1994, Edition 105/300, rechts unten signiert und datiert, sowie links unten editiert und mittig betitelt. Die Übersetzung des Titels in 'Muse des Frühstücks' verweist auf die stilistische ... Varenr: 3250359 DKK 745 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-09-2014 19:14:00 DKK 335
Ulf Røll Larsen, akryl på lærred, 'Remember! I did it again and again' (cd)
Ulf Røll Larsen, akryl på lærred, 'Remember! I did it again and again' (cd). 'Remember! I did it again and again' af Ulf Røll Larsen (f. 1948), akryl på lærred, overfladebehandlet med UVA lak. Sign. samt stemplet bag på lærredet. 70 x 140 cm (Dobbelt blændramme). Varenr: 3522560 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2014 19:14:00 DKK 800
Corinto. Sofa betrukket med alcantara
Corinto. Sofa betrukket med alcantara. Corinto. Sofa betrukket med lysebrun alcantara, medestel af børstet stål.. Fremstillet hos Corinto med mærkat herfra. L. 190 cm. Brugsspor. Se også varenummer: 3529426 og 3529432. Varenr: 3529430 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:15:00 DKK 300
Bordsunderede, smidesjärn, 1900-talets början
Bordsunderede, smidesjärn, 1900-talets början. Bordsunderede, smidesjärn, 1900-talets början. Grönlackerat. svängda ben. L 150, b 75, h 86. Färgbortfall, mindre rostangrepp. Varenr: 3526869 DKK 810 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-09-2014 19:15:00 DKK 284
Par Pendler i glas og Messing
Par Pendler i glas og Messing. Par Pendler i glas og Messing, afstandsstykke i Palisander. Hver Lampe Måler: H 25 Ø 15 cm. Producent ubekendt; Orreforsstil. fremstår med brugsspor Varenr: 3132624 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 03-09-2014 19:15:00 DKK 300
Taklampa, Poul Christiansen, modell 'Sinus' för Le Klint
Taklampa, Poul Christiansen, modell 'Sinus' för Le Klint. Taklampa, Poul Christiansen, modell 'Sinus' för Le Klint. Taklampa i veckad, klotformad vit PVC. Formgiven 1957. Klotets höjd samt diameter: 40/ 40 cm. Smärre slitage. Varenr: 3530800 DKK 648 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-09-2014 19:15:00 DKK 1.013
Poul Agger, cd. Skulptur af bemalet lertøj
Poul Agger, cd. Skulptur af bemalet lertøj. Poul Agger født 1936. Skulptur af bemalet lertøj i form af ansigt, sign. PA. H. 20, B. 20 cm. Varenr: 3528341 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:15:00 DKK 400
Nobuko Sugai, gouache, 'Ein einsames Herz' og 'Eine herzliche Beziehung' (2)
Nobuko Sugai, gouache, 'Ein einsames Herz' og 'Eine herzliche Beziehung' (2). Gouache på akvarelpapir, 'Ein einsames Herz' og 'Eine herzliche Beziehung' af Nobuko Sugai, med titel til venstre forneden, signeret og dateret '30.4.1991' og 1.5.1991' forneden til højre, passepartout, indrammet bag glas, 70cm x 100cm (billedmål ekskl. ramme) (2) Varenr: 3502603 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-09-2014 19:16:00 DKK 2.980
Blaupunkt multimediecenter til VW Touareg samt Sony højttalere (2)
Blaupunkt multimediecenter til VW Touareg samt Sony højttalere (2). Blaupunkt multimediecenter til VW Touareg med navigation. Model 7L6035191. Fremstillet hos Blaupunkt. Fremstår med brugsspor. Sony højttaller model XS-F1320. Fremstår ubrugt. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 3480746 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-09-2014 19:16:00 DKK 650
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 207  >>