Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 388  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Klump uforarbejdet rav ca. 55 gram
Klump uforarbejdet rav ca. 55 gram. Klump uforarbejdet rav ca. 55 gram H 6 cm B 6 cm. Fundet ved Svendstrup. Varenr: 4601232 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 18:50:29 DKK 3.000
 Tandlægeskab af hvidlakeret metal
Tandlægeskab af hvidlakeret metal. Tandlægeskab af hvidlakeret metal, front med to døre bag hvilke hylder. 1900-tallet. H. 163 cm. B. 59,5 cm. D. 36,5 cm. Fremstår med brugsslitage, nøgler medfølger. Møbelhund medfølger ikke. Varenr: 4602931 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-03-2017 18:51:00 DKK 1.300
Elgin fickur
Elgin fickur. ELGIN, fickur, oädel metall, vitemaljerad urtavla, arabiska siffror, blånerade visare, subsekund, plexiglas, verknr: 14577007, diameter 52 mm Varenr: 4602348 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-03-2017 18:51:00
Se mere
Samling mønter og sedler
Samling mønter og sedler. Samling mønter og sedler. Samlingen omfatter danske skillingemønter (16) fra henholdsvis 1715 Fr. IIII, 1771, 1810, 1812, 1818 (1 RBS), 1842, 1856 samt 1857. Royale mønter med Dr. Margrethe, Chr. X og Chr. IX. 1 og 2 kroner i Al Bronze inkl. 2 kr. 1924 m.v. Tre svenske ( bl.a Carl XIV) og... Varenr: 4565224 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-03-2017 18:52:00 DKK 6.000
Jacob Wagner, HAY, stolar 'JW01', 5 st
Jacob Wagner, HAY, stolar 'JW01', 5 st. Stolar "JW01", 5 st, formgivna av Jacob Wagner. Benställning i rostfritt stål, sittskal klätt i textil från Hallingdal. Staplingsbara. Tillverkad för HAY. Framstår med smärre slitage. Varenr: 4601449 DKK 3.908 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-03-2017 18:52:00 DKK 1.211
Par reoler af palisander, 1960'erne (2)
Par reoler af palisander, 1960'erne (2). Par reoler af fineret palisander, 1960'erne. H. 105, 85 x 24 cm.Brugsspor. (2) Varenr: 4602061 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-03-2017 18:53:00 DKK 325
Dansk møbelproducent,  skænk af fineret teaktræ
Dansk møbelproducent, skænk af fineret teaktræ. Skænk af fineret teak. Front med fire låger hvorunder otte skuffer og fire skydelåger hvorbag hylder skuffer samt spejlglas. forneden fire skuffer. H. 112,5 L. 199 D. 46,5 cm. Fremstår med brugsspor/ridser. Varenr: 4601142 DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-03-2017 18:54:00 DKK 1.200
Teeservice aus der Manufaktur Villeroy & Boch, Modell: Delia (48)
Teeservice aus der Manufaktur Villeroy & Boch, Modell: Delia (48) . Teeservice aus der Manufaktur Villeroy & Boch, Modell: Delia. Gefertigt aus Fayence, polychrom Unterglasur staffiert. Unterseitig gemarkt. Bestehend aus: 2 kleine Platten, 2 große Platten, 2 Zuckerdosen, 1 Tablett, 5 Brettchen, 6 Eierbecher, 2 Milchkännchen, 1 ... Varenr: 4601234 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 18:55:00 DKK 2.231
Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Fire 'Bunker' pendler (4)
Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Fire 'Bunker' pendler (4) . Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Fire 'Bunker' pendler af gullakeret metal, 1970'erne. Ø 35 cm. Fremstår med brugsslitage. (4) Varenr: 4601500 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-03-2017 18:55:00 DKK 675
Peter J. Lassen. Montana modul CO16
Peter J. Lassen. Montana modul CO16. Peter J. Lassen.Montana modul model KN12. Åben modul med 9 åben rum. Produceret i 16mm MDF der er lakeret med vandbaseret lak i farve 02 Fjord. H. 104,6 x B.121,7 x D. 38 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser samt skruehuller på indvendig side af modul. Varenr: 4601642 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 18:55:00 DKK 975
Nanna Ditzel, Trinidad stole, model 3298 (2)
Nanna Ditzel, Trinidad stole, model 3298 (2) . Nanna Ditzel. Sæt 'Trinidad' stole af formspændt limegrøn lakeret træ, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3298. H. 84/45 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4602550 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 18:57:00 DKK 1.350
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer (3)
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer (3). Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer bestående af Kone med spand, nr. 1549 1 sort. siddende fisker nr. 2370 1. sort. samt fisker kone nr. 2233 1. sort. (3) Varenr: 4601465 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-03-2017 18:57:00 DKK 1.750
Citycruiser, trehjulet scooter med lader, nøgle medfølger
Citycruiser, trehjulet scooter med lader, nøgle medfølger. Citycruiser, grå trehjulet scooter med lader, nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor samt knust baglygte. NB! Auktionen forlænget pga. rettelse. Varenr: 4585177 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-03-2017 18:59:00 DKK 1.150
Børge Mogensen 1914-1972. Højrygget slædestol model 2254 samt tilhørende skammel model 2248 (2)
Børge Mogensen 1914-1972. Højrygget slædestol model 2254 samt tilhørende skammel model 2248 (2). Børge Mogensen 1914-1972. Højrygget slædestol model 2254 samt tilhørende skammel model 2248 med stel af massiv eg. Løse hynder betrukket med olivengrønt uldstof. Formgivet 1956. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Fremstår med brugsspor og ryghynde har porøst skum. Litteratur: Mobilia 1957, ... Varenr: 4602621 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 18:59:00 DKK 3.700
Illum Wikkelsø. Lænestol af palisander,
Illum Wikkelsø. Lænestol af palisander,. Illum Wikkelsø. Lænestol af palisander, løse hynder betrukket med uldstof, H. 74 B. 68 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos N. Eilersen, model Capella. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder 'slappe' gjorde. Varenr: 4600326 DKK 2.900 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 18:59:35 DKK 900
Sidebord med jugendstilkakler
Sidebord med jugendstilkakler. Sidebord med jugendstilkakler, H. 75 cm, B. 63 cm, D. 47 cm; fremstår med brugsspor, slitage, ridser, afslag på træet, limrester på kaklerne. Varenr: 4568912 DKK 11.154 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 19:00:00 DKK 6.878
Plakat 'Fontenelle 1657-1757, Bibliothèque Nationale', 1957. Lithographie.
Plakat 'Fontenelle 1657-1757, Bibliothèque Nationale', 1957. Lithographie.. Plakat / Ausstellungsplakat 'Fontenelle 1657-1757, Bibliothèque Nationale', 1957. Lithographie. Hinter Glas gerahmt. Maße Rahmen: 89 x 69, Bildmaße: 54 x 39,5 cm. Varenr: 4569569 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 297
Silbernes Tee-/Mokkaservice im Stil des Rokoko (4)
Silbernes Tee-/Mokkaservice im Stil des Rokoko (4). Tee-/Mokkaservice gefertigt aus 800 Silber (punziert), üppig verziert im Stil des Rokoko mit Blumengirlanden. Maße ca.: Tablett, 24,5 x 17,5 cm, Kanne, H. 16 cm, T. 16,5 cm, B. 9,5 cm, Zuckerdose, H. 10 cm, D. 8,5 cm, Sahnegießer, H. 6,5 cm, D. 7 cm. Gesamtgewicht ca.: 912 g. Das ... Varenr: 4582943 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 19:00:00 DKK 2.417
Zuchtperlenarmband, 3rhg. mit GG-Schließe und Brillanten
Zuchtperlenarmband, 3rhg. mit GG-Schließe und Brillanten. Zuchtperlenarmband, 3reihig, 90 x Zuchtperlen, Farbe: weiß, schönes Lüster, Durchmesser ca. 5,5 - 5,75 mm, mit einem Steckschloß in 14 kt Gelbgold, Maße in mm ca. 20 x 10,6Schließe mit 3 Brillanten besetzt zus. ca. 0.03 ct Reinheit: ca. Pique 1, Farbe: ca. Wesselton (H) Länge: ca. 19 cm, ... Varenr: 4594546 DKK 2.974 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 1.153
Brillantring in 585er Gelbgold
Brillantring in 585er Gelbgold. Brillantring in 585er Gelbgold mit 3 Brillanten zus. ca. 0.24 ct, Reinheit ca.: VSI 1 - Pique 1, Farbe ca.: Wesselton (H), Ringgröße: 48, Gewicht ca. 3 Gramm Varenr: 4594554 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 1.264
Brosche mit 1 x Mabeperle in 14 kt Gelbgold
Brosche mit 1 x Mabeperle in 14 kt Gelbgold. Brosche in 14 kt Gelbgold, Durchmesser ca. 26,6 mm 1 x Mabeperle, Durchmesser ca. 15,90 mm, Gewicht ca. 8 Gramm Varenr: 4594557 DKK 2.082 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 1.264
Brillant-/citrinvedhæng, 18 kt. hvidguld
Brillant-/citrinvedhæng, 18 kt. hvidguld. Diamant-/citrinvedhæng i 18 kt. hvidguld Prydet midtpå med 1 oval citrin. Slibning = taffelslebet på oversiden og facetslebet på undersiden, mål ca. længde 14,11 x 9,91 x 5,31 mm Vedhæng kronet af 1 brillant på ca. 0.75 ct, klarhed: ca. P 2, farve: ca. Wesselton (H) Omkranset af 16 ... Varenr: 4595030 DKK 24.538 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 15.615
Ohrclips, 14 kt Gelbgold (2)
Ohrclips, 14 kt Gelbgold (2). Ohrclips (2), 14 kt Gelbgold, Durchmesser ca. 18,47 mm, Höhe ca. 7,89 mm, Gewicht ca. 6 Gramm, Oberfläche satiniert, Gebrauchsspuren Varenr: 4597795 DKK 2.082 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 1.338
Øreclips med diamanter, 18 kt. rødguld (2)
Øreclips med diamanter, 18 kt. rødguld (2). Øreclips i 18 kt. rødguld, håndlavet, med enkeltslebne diamanter på ca. 0.12 ct. i alt, klarhed ca. SI - Piqué, farve: Top Wesselton (G), indfattet i hvidguld, vægt ca. 8 gram. Varenr: 4597796 DKK 3.346 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 1.636
Øreclips (2) med diamanter og kulturperler, 18 kt. hvidguld
Øreclips (2) med diamanter og kulturperler, 18 kt. hvidguld. Øreclips (2) med 35 x 8/8 - diamanter (1 x mangler) ca. 0.70 ct. i alt og 2 brillanter ca. 0.20 ct. i alt, klarhed: ca. SI - Pique 2, farve: Top Wesselton - Wesselton (F - G), 6 x kulturperler creme og lysegrå, diameter i mm ca. 2,11 - 4,01, fin lustre, øreclips - mål i mm: 23,23 x 16,40 x 4,93, ... Varenr: 4597798 DKK 7.808 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 4.462
Brillant-/safirring i 14 kt. guld/hvidguld
Brillant-/safirring i 14 kt. guld/hvidguld. Damering af 14 kt. guld og hvidguld 2 brillanter på ca. 0.36 ct. i alt og 9 brillanter og 1 enkeltslebet diamant på ca. 0.25 ct. i alt Klarhed: ca. VSI - Pique 1, farve: Wesselton (H), 1 gul, facetslebet safir, oval, ca. 0.50 ct. Ringstr. 56, vægt ca. 10 gram, diameter ca. 11,44 mm. Varenr: 4597875 DKK 16.359 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 8.551
Broche med gammelslebne diamanter ca. 0.30 ct. i alt i 14 kt. rødguld
Broche med gammelslebne diamanter ca. 0.30 ct. i alt i 14 kt. rødguld. Broche fra ca. 1900, udført i 14 kt. rødguld med 7 gammelslebne diamanter på ca. 0.30 ct. i alt (1 x ca. 0.17 ct. og 6 x ca. 0.13 ct. i alt) Klarhed: ca. SI - Pique 2, farve: ca. Wesselton Ø ca. 27,63 mm, vægt ca. 7 gram. Original smykkeæske, fremstår med 1 let sammentrykket spids. Varenr: 4600076 DKK 4.090 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 2.603
Damering med 1 turmalin og 10 brillanter i 14 kt. hvidguld
Damering med 1 turmalin og 10 brillanter i 14 kt. hvidguld . Damering i 14 kt. hvidguld med 1 grøn, rund, facetslebet turmalin, ca. 1 ct. og 10 brillanter ca. 0.50 ct. i alt. Klarhed ca.: VSI farve: Wesselton Ringstr. 56, vægt ca. 7 gram. Varenr: 4600133 DKK 12.269 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 4.462
Diamantring i 950 platin, med 3 diamanter
Diamantring i 950 platin, med 3 diamanter. Diamantring i 950 platin 1 princessslebet diamant på ca. 0.52 ct. og 2 brillanter på ca. 0.24 ct. i alt, klarhed ca. VSI 2, farve ca. Top Wesselton (H), stempler: SGG 950 vægt 950 løvehoved Ringstr. 52, vægt ca. 6 gram. Varenr: 4600345 DKK 13.385 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 19:00:00 DKK 7.436
Seks spisestole, dansk møbelproducent mørkbejset bøgetræ. (6)
Seks spisestole, dansk møbelproducent mørkbejset bøgetræ. (6). Seks spisestole, dansk møbelproducent mørkbejset bøgetræ. Fremtræder med aldersvarende brugsspor. (6) Varenr: 4600511 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 19:00:00 DKK 300
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 388  >>