Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 283  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jens J. Aagaard. Et par brillantørestikker af 14 kt. guld, i alt 0.70 ct. (2)
Jens J. Aagaard. Et par brillantørestikker af 14 kt. guld, i alt 0.70 ct. (2). Et par brillantørestikker af 14 kt. guld, i alt 0.70 ct. prydet med to brillantslebne diamanter på i alt 0.70 ct. Carat stemplet i ørestikkerne. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI1. Stemplet JAa for Jens J. Aagaard. 2,9 gr. (2) Varenr: 3699528 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2015 13:27:01 DKK 7.000
Hæve- sænkebord samt arkivskab, dansk møbelproducent (2)
Hæve- sænkebord samt arkivskab, dansk møbelproducent (2). Hæve- sænkebord samt arkivskab, dansk møbelproducent Målbord : 220 x 125 cm., arkiv, 160, 92 x 41 cm. Fremstår med brusslitage, nogle mærker (2) BEMÆRK: denne vare er på eftersyn og udleveres fra det gamle Smørum Rådhus, Flodvej 77, 2765 Smørum. Se information om eftersyns- og udleveringsdatoer ... Varenr: 3875938 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2015 13:28:00 DKK 300
Par kinesiske bordlamper (2)
Par kinesiske bordlamper (2) . Par kinesiske bordlamper, hatstands, af porcelæn, med skrifttegn og figurscenerier. H. 52 cm. incl. montering. (2) Varenr: 3893082 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 13:28:00 DKK 550
Seksarmet bordlampe i rokokostil med lampebord (2)
Seksarmet bordlampe i rokokostil med lampebord (2). Seksarmet bordlampe med lampebord. Fra anden halvdel af 1900-tallet. Bordet med stel af metal og glasplade, H. 46 cm. Lampen i metal med seks lysarme monteret til el, fodplade af sort marmor, H. 79 cm. (2) Varenr: 3893202 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2015 13:29:00 DKK 400
Dankok kantine køledisk/salatbar
Dankok kantine køledisk/salatbar. Dankok kantine køledisk/salatbar af mørkfarvet træ og indvendigt rustfritstål. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. BEMÆRK: denne vare er på eftersyn og udleveres fra det gamle Ølstykke Rådhus, Rådhus Allé 1, 3650 Ølstykke. Se information om eftersyns- og udleveringsdatoer og ... Varenr: 3871382 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2015 13:30:00 DKK 1.500
Gutschein über 30 Konferenz Stühle, Martin Stoll
Gutschein über 30 Konferenz Stühle, Martin Stoll. Gutschein über 30 Konferenz Stühle, stapelbar, Holzgestell, Sitz und Rücken gepolstert und mit Stoff bezogen, Hersteller Martin Stoll. Gebrauchsspuren. Abholbar in Hamburg in Rücksprache mit Paul Pauksch: Paul.pauksch@altonale.de, Tel: 040 30603452. Dieser Artikel wurde zur Verfügung ... Varenr: 3880061 DKK 1.119 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-07-2015 13:30:00 DKK 298
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive - nyeste model
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive - nyeste model . Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol model Aeron Executive udført i poleret aluminium, armlæn i sort læder. Formgivet i 1992, fremstillet hos Hermann Miller. Ny model med justérbare armlæn, fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendeligt materiale. Varenr: 3892691 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 06-07-2015 13:30:00 DKK 6.400
Poul Henningsen for Louis Poulsen, TrePH bordlampe, Jubilæumsmodel
Poul Henningsen for Louis Poulsen, TrePH bordlampe, Jubilæumsmodel . Poul Henningsen 1894-1967. PH Bordlampe, model TrePH, jubilæumsmodel med stamme og fod af bruneret messing, monteret med 3/2 skærme af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen i et begrænset antal, i forbindelse med 100-året for PHs fødsel. H. 45 cm. Varenr: 3893223 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 13:32:00 DKK 7.000
Seks hæve- sænkeborde samt fire skuffemoduler, danske møbelproducenter (10)
Seks hæve- sænkeborde samt fire skuffemoduler, danske møbelproducenter (10). Seks hæve- sænkeborde med bordplader af fineret bøgetræ samt stel af metal. Variationer i design; mål 200 x 110 cm., 200 x 80 cm., 200 x 120 cm., 200 x 110 cm., 220 x 90 cm., 200 x 170 cm.; endvidere 4 skuffemoduler, mål 2 á H. 54, 46 x 61 cm., 1 á H. 61, 76 x 42 cm., 1 á H. 54, 65 x 45 cm. ... Varenr: 3871345 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2015 13:33:00 DKK 300
Fem dele glas blandt andet Holmegaard (5)
Fem dele glas blandt andet Holmegaard (5). Fem dele glas blandt andet Holmegaard: Tinmonteret manganfarvet vase i skønvirkestil 12 cm. og tinmonteret grøn vase i skønvirkestil 20 cm. samt blåt fad af glas, Holmegaard, 39 cm. i Ø og Per Lütken for Holmegaard, skål 7 cm. og vase 11 cm. Med brugsspor, fad med nogle ridser (5) Varenr: 3894910 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2015 13:34:00 DKK 300
Sofa og sofabord, bemalet træ, rokokoform (2)
Sofa og sofabord, bemalet træ, rokokoform (2). Sofa og sofabord med stel af grå- og hvidmalet træ, rokokoform. Sofa slut 1800-tallet, bord 20. årh. Fliser af fajance, 20. årh. Sofa betrukket med gobelinmønstret betræk. Sofa med benforlængere, hvoraf flere fremstår løse. Senere bemalede. Brugs- og aldersspor. L. 174. H. 106. Sædeh. 44-45 cm. ... Varenr: 3895239 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 13:35:11 DKK 500
Rundt Fred. VII salonbord af mahogni/nøddetræ, 1800-tallet
Rundt Fred. VII salonbord af mahogni/nøddetræ, 1800-tallet. Rundt Fred. VII salonbord af mahogni/nøddetræ, samt nøddepoleret træ, 1800-tallets slutning. Tre drejede ben og spir. Alm. brugs- og alderspræg. H. 72. Diam. 94 cm. Varenr: 3895242 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 13:35:51 DKK 325
Stort glasdørsparti af Oregon Pine (2)
Stort glasdørsparti af Oregon Pine (2) . Stort glasdørsparti bestående af dobbeltdør med ramme ad fineret oregon Pine. Glas isat. Forneden fodspark af messing. Hver dør B. 113 cm. H. 223 cm. Samlet bredde ca. 226 cm. Tykkelse 4,5 cm. Fremstår med brugsslitage. (2) BEMÆRK: denne vare er på eftersyn og udleveres fra det gamle Ølstykke ... Varenr: 3871759 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2015 13:36:00 DKK 325
Peter Dahl Stockholms Stadion
Peter Dahl Stockholms Stadion. PETER DAHL (född 1934): "Triumfens ögonblick - Löparen", signerad Peter Dahl, 35/296, färglitografi, 74x55 cm Varenr: 3893961 DKK 1.588 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-07-2015 13:36:00
Se mere
To lænestole og skammel, 1800-tallet. Nyrenæssance, ant. Rusland / Baltikum (3)
To lænestole og skammel, 1800-tallet. Nyrenæssance, ant. Rusland / Baltikum (3). To lænestole af eg, samt skammel. Nyrenæssance, 1800tallets slutning. Antageligt fra Rusland / Baltikum. Udskæringer i form af kanneleringer, rosetter, dukatborter m.m. Forben m. messinghjul. Betræk af satinvævet uld. Alm. forventelige brugs- og aldersspor. 1. listeafslag. H. 96. B. 51. Sædeh. 45... Varenr: 3895244 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 13:36:43 DKK 325
Par Chr. VIII lænestole af mahogni, 1800-tallets midte (2)
Par Chr. VIII lænestole af mahogni, 1800-tallets midte (2). Par Chr. VIII lænestole af mahogni, 1800-tallets midte. Hidrører fra fynsk herregård. Prydede med udskæringer i form af kanneleringer, bladværk, blomster og rocailler. Broderet betræk af uld. Ene stol med messinghjul på forben. Brugs- og aldersspor. (2) Varenr: 3895251 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 13:37:25 DKK 300
Par lænestole af mahogni, nyrokoko, 1800-tallet (2)
Par lænestole af mahogni, nyrokoko, 1800-tallet (2). Par lænestole af mahogni, nyrokoko, 1800-tallets slutning. Forben med hjul. Betrukket med rød velour. Udskæringer i form af musling og bladværk. Alm. små brugs- og aldersspor. H. 105. B. 69. Sædeh. 42-43 cm. (2) Varenr: 3895254 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 13:38:06 DKK 450
Arne Jacobsen. Fire dørgreb af messing (8)
Arne Jacobsen. Fire dørgreb af messing (8). Arne Jakobsen, fire dørhåndtag af massiv messing med rosetter. Formgivet til SAS hotel, København. L. 11,1 cm. Rosetter Ø ca. 5 cm. Pinolskrue-montering. Fremstår med patina og smuds. Kan pudses op. (8) BEMÆRK: denne vare er på eftersyn og udleveres fra Lauritz.com Roskilde, Store Hedevej 4, ... Varenr: 3882261 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2015 13:39:00 DKK 2.500
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Brugsspor/ridser. BEMÆRK: denne vare er på eftersyn og udleveres fra Lauritz.com Roskilde, Store Hedevej 4, 4000 Roskilde. Denne vare er en del af en ... Varenr: 3876913 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2015 13:41:00 DKK 1.050
Philips. Fire væglamper (4)
Philips. Fire væglamper (4). Philips. Fire væglamper af lakeret metal, monteret med porcelænsfatninger, 1960/70'erne, H. 20 B. 16 D. 20 cm. Fremstår med naturligt alders- og brugspræg; enkelte med rester efter maling på vægbeslag. (4) BEMÆRK: denne vare er på eftersyn og udleveres fra Lauritz.com Roskilde, Store Hedevej 4, ... Varenr: 3871070 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2015 13:45:00 DKK 350
To 'Københavnerlamper' Ø 46cm. (2)
To 'Københavnerlamper' Ø 46cm. (2). ´Københavnerlampen´ er tegnet i 1970’erne af Stadsarkitektens kontor i Københavns Kommune. Armaturerne, som er produceret af Philips Danmark, er af patineret glasfiber. Ø 46cm. Fremstår med brugsspor samt manglende ophæng. Ikke konverteret til 230V. Modelfoto. Kan variere i patinaen. Varen sælges... Varenr: 3899506 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 13:45:00 DKK 350
H. W. Klein. Par lænestole (2)
H. W. Klein. Par lænestole (2) . H. W. Klein. Par lænestole betrukket med brunt skind, monteret på fempasfod af stål beklædt med imiteret palisander. Fremstillet hos Bramin. 1970'erne. Fremstår med lettere brugsslitage, mindre ridser. (2) Varenr: 3894184 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 06-07-2015 13:45:00 DKK 900
John Frans, seriegrafi, 'Før Ragnarok'
John Frans, seriegrafi, 'Før Ragnarok'. 'Før Ragnarok' af John Frans f. 1949, cd, indrammet seriegrafi, sign. og betitlet 'Før Ragnarok', John Frans 86, 135x159 cm. (142x165 cm). Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Cykelnerven til fordel for Scleroseforeningen til forskning i Sclerose. Lauritz.com donerer ... Varenr: 3895282 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 13:45:05 DKK 375
Pendler, kugleformede, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Pendler, kugleformede, 1900-tallets 2. halvdel (3) . Pendler, kugleformede, lakeret metal, 20. århs 2. halvdel. H. 14 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 3895286 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 13:45:51 DKK 350
Matta, rölakan, monogramsignerad GK, 200x140 cm.
Matta, rölakan, monogramsignerad GK, 200x140 cm.. Matta, rölakan, monogramsignerad GK, 200x140 cm. Ull och lin. Geometriskt mönstrad. Slitage, smärre lukt. Varenr: 3887365 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 06-07-2015 13:45:57 DKK 238
Piedestal i form af søjle af udskåret og bemalet træ
Piedestal i form af søjle af udskåret og bemalet træ. Piedestal i form af søjle af udskåret og bemalet træ, 20/21 årh. H. 152 cm. Fremstår nusset, enkelte afslag kan forekomme. Varelager efter ophørt kunsthandel. Varenr: 3892551 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2015 13:46:00 DKK 725
Leica Z2X. 35 mm. kompakt kamera
Leica Z2X. 35 mm. kompakt kamera. Leica Z2X. 35 mm. kompakt kamera. Leica VARIO-ELMAR 35-70 mm. objektiv. Medfølgende læderetui og batteri. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3872638 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06-07-2015 13:47:00 DKK 300
Carl Fredrik Norberg. Akryl på duk
Carl Fredrik Norberg. Akryl på duk. Carl Fredrik Norberg, f. 1976. Akryl på duk. komposition med ansikten. 40 x 30 cm. Signerad. Ej ramad. C.F. Norberg bor och verkar i Halmstad. Han har tre års utbildning från Fria Målarskolan i Halmstad. Deltagit i samlingsutställningar i Halmstad, Helsingborg och Lund. Varenr: 3894219 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsgatan 06-07-2015 13:48:00 DKK 238
Johanson design. 4 stole med trompet-formet fod (4)
Johanson design. 4 stole med trompet-formet fod (4). Johanson design, Sverige. 4 stole med forkromede stel, drejesokkel på trompet-formet fod. Betrukket med velour. B. 62. Sædeh. 46-47 cm. (4) Stedvis slitage på betrækkene. Varenr: 3892485 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 13:48:00 DKK 375
Parti bajonetter bla till M16,  AK47 med baljor (6)
Parti bajonetter bla till M16, AK47 med baljor (6) . Parti bajonetter, Bajonett M7 till M16, USA med balja. Bajonett M/1888 till Lobelgevär, Frankrike. 2 st bajonetter till AK47, Sovjetunionen med baljor. Bajonett M/96 Sverige. Bajonett, defekt handtag, troligtvis Norge. Längd 25-48 cm. (6) Varenr: 3893078 DKK 1.588 SE, Örebro, Aspholmen 06-07-2015 13:48:42 DKK 417
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 283  >>