Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 320  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bockomslag i lackarbete tema Ryssland
Bockomslag i lackarbete tema Ryssland . BOKOMSLAG, lackarbete, Ryssland, 31x25 cm Varenr: 4496109 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 08-12-2016 19:06:00
Se mere
Patchworkmatta, 285 x 355 cm
Patchworkmatta, 285 x 355 cm. Patchworkmatta, 285 x 355 cm. Tillverkad av äldre fragment från persiska mattor i lilla färger. Bomullsfodral på baksidan. Framstår med slitage. Varenr: 4398047 DKK 6.068 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-12-2016 19:06:00 DKK 1.214
Orientalske genstande (4)
Orientalske genstande (4). Orientalske genstande. Tre Thailandsk bronze buddha hoved, monteret på træfod, samt bedeklokke H. 16-28 cm.(4) Varenr: 4496244 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 08-12-2016 19:06:00 DKK 750
Ole Mathiesen Special Edition herrearmbåndsur stål
Ole Mathiesen Special Edition herrearmbåndsur stål . Ole Mathiesen Special Edition herrearmbåndsur stål, quartz værk, sort skive mrk. Ole Mathiesen Copenhagen, Special Edition, med timeindikationer, time- og minutviser, urkasse bagside mrk. Ole Mathiesen Copenhagen, monteret med sort læderrem. Mål urhus Ø 34 mm. (ekskl. krone). Brugsspor. Varenr: 4495697 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-12-2016 19:07:00 DKK 350
Bismarck armbånd med charms, 14 kt. guld
Bismarck armbånd med charms, 14 kt. guld. Bismarck armlænke af 14 kt. guld, med 6 chrams, Lukke er monteret med sikkerheds hasper. L. 21 cm. Vægt ca. 13,6 gram. Fremstyår med brugsspor, slitage på led. Varenr: 4497002 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-12-2016 19:07:00 DKK 850
Max Mara Weekend. Dunjakke str. 38
Max Mara Weekend. Dunjakke str. 38. Max Mara jakke af dun, med aftagelige ærmer front med lynlåslukning og lommer samt bælte. Fremstår uden brugsspor. Dansk konfektionsstørrelse 38. Fremstår uden brugsspor. Varenr: 4495883 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-12-2016 19:07:00 DKK 875
Dansk møbelproducent. Par lænestole i egetræ.  (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole i egetræ. (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole i lakeret egetræ, armlæn i teaktræ, hynder af olivenfarvet uld. Aldersrelateret slitage. (2) Varenr: 4497170 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-12-2016 19:07:00 DKK 1.300
Unika figurer fra filmen 'Valhalla' (3)
Unika figurer fra filmen 'Valhalla' (3). Tre unika figurer af bemalet gips, i form af Thor, Loke og Quark fra filmen 'Valhalla', efter forlæg af Peter Madsen. H. 27,5 - 30,5 cm. Fremstår med enkelte afslag. Proveniens: Jon Bremerskov, direktør for Svan Film. Produceret i forbindelsen med filmen Valhalla 1986. (3) Varenr: 4496619 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2016 19:07:00 DKK 975
Hans J. Wegner. Daybed / briks, eg
Hans J. Wegner. Daybed / briks, eg . Hans J. Wegner. Daybed / briks med ramme af fineret egetræ, madras og ryglæn betrukket med uldstof. L. 195 cm. Fremstillet hos Getama. Fremstår med brugsspor; skrammer, pletter, finerafslag samt huller i madras Varenr: 4495086 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2016 19:07:35 DKK 1.350
B&G/ Kgl. P: Odd Fellow paltter samt mindeplatter, 1897- start 1900-tallet (6)
B&G/ Kgl. P: Odd Fellow paltter samt mindeplatter, 1897- start 1900-tallet (6). Arnold Krog samt Christian Thomsen for Royal Copenhagen for Odd Fellow Ordenens hospital på Island. To platter af porcelæn bestående af: 'Scto. Georgio Iuvante', Ø 18,5 cm. Fremstillet 1897 samt platte med motiv i form ørn på slagen drage, Sign. monogram. Diam. 22,5 cm. 1901. Dertil Bing & ... Varenr: 4487820 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-12-2016 19:08:00 DKK 300
Albert Ernest Carrier Belleuse 'Kvinna med barn', brons 1800-talets senare del
Albert Ernest Carrier Belleuse 'Kvinna med barn', brons 1800-talets senare del. Albert Ernest Carrier Belleuse (1824-87) 'Kvinna med barn', brons 1800-talets senare del. Signerad, gjutarstämpel samt inslaget nummer. På svart marmorsockel. H inkl sockel ca 36 cm, br sockel ca 35 cm. Varenr: 4494947 DKK 6.068 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 08-12-2016 19:08:00 DKK 4.551
Pakistansk tæppe. 275 x 380 cm.
Pakistansk tæppe. 275 x 380 cm.. Pakistansk tæppe. 275 x 380 cm. Jagtmotiver. Varenr: 4283544 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-12-2016 19:08:00 DKK 975
P. Westergaard. Skænk, teaktræ
P. Westergaard. Skænk, teaktræ . P. Westergaard. Skænk fineret med teaktræ, senere monteret med uoriginale ben af stål. 1960'erne. H. 77 L. 190 D. 42 cm. Fremstår med nogle ridser og skrammer; top delvis fineret med mahogni. Låge med defekt. Varenr: 4495020 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2016 19:08:30 DKK 1.600
Große Tischlampe, cremefarbener Lampenschirm
Große Tischlampe, cremefarbener Lampenschirm. Große Tischlampe, Messing und Kunststoff, auf rechteckigem, flachem Sockelfuß, mit dreiteiligem Lampenbein, rechteckiger, cremefarbener Lampenschirm, glatter Stoffbezug mit monochromem, organischem Linienmuster, mit dünner Kordel umrandet, oben lose aufliegender Blendschutz, Maße: H. 75 cm B. 39 ... Varenr: 4377083 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 19:09:00 DKK 298
Skrin 1700-tal
Skrin 1700-tal. SKRIN, på benställning, barock, 1700-tal, i betsad ek, med karvsnittsdekor, höjd inkl benställning 75,68x45 cm Varenr: 4496110 DKK 2.275 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 08-12-2016 19:09:00
Se mere
Taschen / Handtaschen Damen, Leder (2)
Taschen / Handtaschen Damen, Leder (2). Zwei Taschen / Handtaschen, eine Handtasche / Umhängetasche, Raphael, Köln, Schlangenleder, dunkelbraun, goldfarbener Druckverschluss, längenverstellbarer Henkel, zwei offene Innenfächer, ein verschließbares Innenfach, innen Herstellerprägung, 22 x 21 cm; eine Umhängetasche, Baldan, Italien, ... Varenr: 4379730 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 19:09:00 DKK 298
Ældre Marguritte havebord med fire stole (5)
Ældre Marguritte havebord med fire stole (5) . Ældre Marguritte havebord med fire stole, fremstillet af teak og bemalet metal. Bord med kraftig slitage. Ø 100 H. 67 cm. (5) Varenr: 4492772 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2016 19:09:45 DKK 1.300
Konvolut Ölbilder / Malereien von Max Höpflinger, zwei Lüneburg-Szenen, um 1900 (2)
Konvolut Ölbilder / Malereien von Max Höpflinger, zwei Lüneburg-Szenen, um 1900 (2). Konvolut Ölbilder / Malereien von Max Höpflinger, zwei Lüneburg-Szenen, um 1900, Öl auf Holz / Leinwand, Stadt und Dorfansichten, jeweils unten rechts signiert ‘M Höpflinger‘ und betitelt ‘Lüneburg‘, gerahmt, Bildausschnitt: 17 x 22,5 cm und 48 x 61 cm, Krakelüren in der Ölfarbe auf Holz. (2) Varenr: 4378786 DKK 1.339 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 19:10:00 DKK 298
Nigerianisches Buschmesser
Nigerianisches Buschmesser . Nigerianisches Buschmesser mit einer von Hand punzierten Klinge und einer Messerscheide aus Leder. Der Griff und die Messerscheide sind mit Arabesken verziert. Länge gesamt ca.: 62 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4447660 DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 19:10:00 DKK 744
Dansk møbelproducent. Skænk, teaktræ, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Skænk, teaktræ, 1960'erne. Dansk møbelproducent. Skænk af hvidlakeret træ, front med to skydelåger bag hvilke hylder og bakker sokkel. 1960'erne. H. 84 B. 160 D. 44 cm. Fremstår med brugsspor, senere bemaling. Varenr: 4472821 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-12-2016 19:10:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, 2 barstole (2)
Dansk møbelproducent, 2 barstole (2) . Dansk møbelproducent, 2 barstole. Stel af metal, sæde betrukket med grønt og rødt møbelstof. H. 80 cm. Enkelte små rustpletter på stel. (2) Varenr: 4475546 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-12-2016 19:10:00 DKK 325
Poul M. Volther. Spisestole model J61 (4)
Poul M. Volther. Spisestole model J61 (4). Poul M. Volther. Spisestole med stel af egetræ model J61, sæder betrukket med blåt mønstret stof, formgivet 1952. Fremstillet hos FDB. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 4497023 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-12-2016 19:10:00 DKK 650
Horst Kerstan, Kandern, Keramik Vase der 1980er Jahre
Horst Kerstan, Kandern, Keramik Vase der 1980er Jahre. Horst Kerstan, Kandern, Keramik Vase. Entwurf von 1983. Gedrückt kugelige Form mit kleiner, eingezogener Öffnung, doppelwandig, heller Scherben mit rötlich/braun gesprenkelter Glasur. Am Boden bezeichnet und datiert. Maße ca.: H. 10 cm, D. 17,5 cm.Unter den Warennummern 4486980 und 4486987 finden... Varenr: 4486985 DKK 1.860 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 19:10:00 DKK 1.116
Jagtriffel HOWA Model 1500 i kaliber .308 (7,62x51mm) Winchester med nylonkolbe og rekyldæmper
Jagtriffel HOWA Model 1500 i kaliber .308 (7,62x51mm) Winchester med nylonkolbe og rekyldæmper. Våbennummer B333153. Velholdt japansk HOWA jagtriffel i kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) Cylinderlåsriffel med magasin med hængslet bund samt markering af spændt hane. Kan lades og aflades i sikret stand. Forberedt for kikkertmontering. Ingen rust og intet bruneringsslid. OAL 104 cm, 51 cm ... Varenr: 4492708 DKK 4.500 DK, Helsingør, Støberivej 08-12-2016 19:10:00 DKK 2.200
Just Andersen. Skål, figur, kande mv. (5)
Just Andersen. Skål, figur, kande mv. (5). Just Andersen (1884-1943) Figur af sandsten i form af kvinde, stemplet Just 45. H. 21 cm. Lille kande af tin, penneholder samt figur af diskometal. Skål af patineret bronze. Dessin 1387. H. 6 Ø 13 cm. (5) Varenr: 4492723 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2016 19:10:00 DKK 650
Marmor Deckenlampe im Stile des Jugenstil
Marmor Deckenlampe im Stile des Jugenstil. Marmor Deckenlampe im Stile des Jugenstil, aus Messing gefertigt, eine Brennstelle vorhanden, Maße ca.: D. 40 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Lauritz.com übernimmt keine Garantie für die Funktion. Varenr: 4420736 DKK 2.232 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 19:10:00 DKK 1.488
Skænk af lakeret træ
Skænk af lakeret træ. Skænk af lakeret træ. H. 91 B. 152,5 D. 46 cm. Slitage og defekter. Varenr: 4493776 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2016 19:10:24 DKK 325
Paravent Florentiner Barock
Paravent Florentiner Barock . Paravent Florentiner Barock, 3-flügeliger aus Holz gefertigt, rot gefasst, Dekor mit Akanthusblätter in goldener Farbe, Maße ca.: B. 150 cm, H. 176 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4465401 DKK 2.604 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 19:11:00 DKK 1.860
Tissot. To damearmbåndsure (2)
Tissot. To damearmbåndsure (2). Tissot Seastar damearmbåndsur i stål, hvid skive med arabertal, sekundviser, datovisning ved 3'' position, quartz værk, Ø 27 mm uden krone. Monteret på rem af stål. Endvidere Tissot Stylist damearmbåndsur i gulddoublé, sølvfarvet skive med stregindeks, mekanisk urværk med manuelt optræk, Ø 21 mm ... Varenr: 4493543 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2016 19:11:00 DKK 400
Kacheltisch der 1950/60er Jahre, signiert K. Holéczy
Kacheltisch der 1950/60er Jahre, signiert K. Holéczy. Kacheltisch der 1950/60er Jahre, signiert K. Holéczy. Metallrahmenkonstruktion auf bogenförmigen Füßen. Oben 15 eingelegte Kacheln, bemalt mit einem Unterwassermotiv 'Skalare'. Unten rechts signiert 'K. Holéczy'. Höhe 44 cm, Breite 77 cm, Tiefe 46,5 cm. Normale Gebrauchsspuren. Varenr: 4469513 DKK 1.488 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 19:11:00 DKK 335
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 320  >>