Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 190  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gunilla Allard. To-pers. sofa samt et par lænestole, model Cinema (3)
Gunilla Allard. To-pers. sofa samt et par lænestole, model Cinema (3) . Gunilla Allard. To-pers. sofa, H. 78 L. 160 sædehøjde 43 cm. samt et par lænestole, H. 78 B. 56 sædehøjde 43 cm., model Cinema. Sæde og ryg betrukket med sort møbelstof, armlæn betrukket med læder, stel af forkromede stålrør. Fremstillet hos Lammhults, Sverige. Formgivet i 1994. Fremstår med få /... Varenr: 3491920 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:48:00 DKK 575
Henry Heerup. Oliekridt på pap cd
Henry Heerup. Oliekridt på pap cd. Henry Heerup 1907-1993. Oliekridt på pap, Komposition. Sign. Heerup 70. 30,5 x 40 cm. Uindrammet. Varenr: 3491654 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 19:48:00 DKK 4.100
Victoriansk skab med opsats, ca. 1900
Victoriansk skab med opsats, ca. 1900. Victoriansk skab af mahogni med opsats, prydet med glaserede keramiske fliser med stiliserede blomster, plade af gråbroget marmor, forneden to døre, drejede ben med ruller. England, ca. 1900. H. 128 B. 110 D. 51 cm. Varenr: 3489337 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:48:00 DKK 325
Dux, soffa, modell Playboy 1970-tal
Dux, soffa, modell Playboy 1970-tal. Dux, soffa, modell "Playboy". Hörnsoffa, tre moduler med löstagbara plymåer. Klädsel i mönstrad plysch. Höjd 63, bredd 200 + 130 cm samt hörnmondul rundad c:a 170 cm. djup 91 cm. Går att kombinera. 1970-tal. Tillverkad av Dux. Slitage, ställvis hårt, samt fläckar. Varenr: 3489819 DKK 3.246 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2014 19:48:00 DKK 264
3 stk. luftgeværer
3 stk. luftgeværer. 3 Luftgeværer, heraf 1 kinesisk 5,5 mm m. kikkert, 1 kinesisk 4,5 mm og 1 Slavia 4,5 mm. Fremstår i blandet stand; 2 rust. Jagttegn eller våbentilladelse fordres. Varenr: 3489912 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 30-07-2014 19:48:00 DKK 325
Poul Henningsen. Pendel. PH5 hvid
Poul Henningsen. Pendel. PH5 hvid. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Tænd! - PH lampens historie omtalt og gengivet s. 272-275 Varenr: 3491286 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 30-07-2014 19:48:00 DKK 475
Otto Käszner, 'Københavnerlampe' Ø 54
Otto Käszner, 'Københavnerlampe' Ø 54 . Otto Käszner, født 1938, ´Københavnerlampen´ af patineret glasfiber med topdæksel af aluminium, Ø 54 cm. Industriel lampe tegnet af stadsarkitekt Otto Käszner, fremstillet til Københavns Kommune ca. 1970. Fremstår renoveret med ny sort ledning, wire ophæng, glasbund, samt konverteret til 230 V. Varenr: 3484190 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 19:48:00 DKK 975
Royal Copenhagen, Golden Summer, fad samt tekande (2)
Royal Copenhagen, Golden Summer, fad samt tekande (2). Royal Copenhagen. Tekande samt fad af fajance, Golden Summer med motiv efter Chr. Joakim. 2. sort. (3) Varenr: 3481845 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2014 19:48:54 DKK 300
Höganäs keramik Gåsavas
Höganäs keramik Gåsavas. Höganäs keramik, `Gåsavas´, majolikaglaserad, höjd ca 25,5 cm. Varenr: 3488763 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 19:49:00 DKK 365
Fransk fad og kinesisk vase af messing (2)
Fransk fad og kinesisk vase af messing (2). Fransk fad af messing prydet med vindruer og vinløv, sign. Dupont. H. 6 cm. L. 37 cm. Samt kinesisk vase prydet med vindruer og vinløv af messing, stemplet i bund. H. 39 cm. (2) Varenr: 3492350 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 19:49:00 DKK 475
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 80 standerlampe
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 80 standerlampe. Poul Henningsen. 1894-1967. Standerlampe PH 80 med mellem og underskærm af opal akryl, top af rød/sort kunststof, forkromet stamme på sort fodstykke. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 131 cm. Varenr: 3493161 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 19:50:00 DKK 2.700
Vico Magistretti, sofa, model Maralunga i læder fremstillet hos Cassina
Vico Magistretti, sofa, model Maralunga i læder fremstillet hos Cassina. To-pers. sofa, model Maralunga, italiensk design af Vico Magistretti, fremstillet hos Cassina. Formgivet i 1973. Solid konstruktion med indstillelige hovedstøtter. Betræk af brunt læder. B. 165cm, H. 76-101cm, D. 85cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læderet er let patineret og stedvist ... Varenr: 3486762 DKK 6.711 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:50:00 DKK 3.729
Kolind, East Asiatic Company Ltd, plakat
Kolind, East Asiatic Company Ltd, plakat . Kolind. The East Asiatic Company. Litografisk trykt plakat. Trykt hos Egmont H. Petersen, København. Bladmål 100 x 62 cm. U.R. Varenr: 3481565 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:50:00 DKK 375
Par hall-lamper med glasindsatser (2)
Par hall-lamper med glasindsatser (2) . Metalramme med runde glasindsatser, udsmykket med floral- og ornamentdekor. H. 103cm, Ø 45cm.(2) Varenr: 3480075 DKK 4.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:51:00 DKK 2.983
Tre blankvåben. To sabler samt enkelt kårde. (3)
Tre blankvåben. To sabler samt enkelt kårde. (3). Tre blankvåben. To sabler: Dansk officersabel M. 1858. Fremstår med enkelte buler på metalskede. Ligeledes militær sabel fra sidste halvdel af 1800-tallet. Antagelig norsk. Prydet med løvehoveder på knop samt parerskinne. Rust på nedre del af skede. Desuden senere reblica-kårde. Våbentilladelse ... Varenr: 3490120 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:51:00 DKK 1.250
Parti med hylssats, samt viktsatser
Parti med hylssats, samt viktsatser. Parti med hylssats i träask, komplett. Viktsats i träask, ej komplett. 3 st. viktsatser på nyare träbrickor, 2 kompletta, 1 med 2 st. 5 grams, saknar 10 gram. Krönta vikter. Varenr: 3490010 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 19:51:00 DKK 243
J. P. Trap, Danmark samt Danske nationaldrager (11)
J. P. Trap, Danmark samt Danske nationaldrager (11). J. P. Trap 'Danmark' bd. 1-10 samt Danske nationaldragter. (11) Varenr: 3481846 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2014 19:51:08 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skrivebord, mahogny
Dansk møbelproducent. Skrivebord, mahogny. Dansk møbelproducent. Skrivebord fineret med mørkbejdset mahogny med udskæringer, front med skuffe og to buet låger bag hvilke hylder, cabriole ben. 1920/30'erne. H. 77 L. 115 B. 67 cm. Nøgle medfølger. H. 77 B. 115 D. 67 cm. Fremstår med slitage på plade. Varenr: 3491608 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2014 19:51:54 DKK 450
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6)
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på seks Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3469826 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2014 19:52:00 DKK 2.700
Holmegaard. Isspand, skåle m.m. (5)
Holmegaard. Isspand, skåle m.m. (5). Holmegaard. Isspand med tang, skåle m.m. af klart og farvet glas. H. 6-17 cm. Fremstår med brugsslitage og ridser. (5) Varenr: 3481844 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2014 19:53:02 DKK 325
Alexander Stroh, oliemaleri 'Tattoo celebration'
Alexander Stroh, oliemaleri 'Tattoo celebration'. Olie på lærred, 'Tattoo celebration' af Alexander Stroh (f. 1953), signeret nederst til venstre, 120 x 100 cm. Varenr: 3457915 DKK 9.694 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:54:00 DKK 4.847
Deckenlampe 'Montgolfière'
Deckenlampe 'Montgolfière'. 6-lichtig, Metallrahmen in Form eines historischen Heißluftballons, kerzenförmige Fassungen. Kettenaufhängung. H 75cm, Dm 50cm. (Ohne Kette). H 236cm (Mit Kette). Varenr: 3480080 DKK 2.237 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:54:00 DKK 298
GAB model 'Chippendale' bestikdele af sølv og sølvplet (22+16)
GAB model 'Chippendale' bestikdele af sølv og sølvplet (22+16). Guldsmede Aktie Bolaget, Stockholm. 'Chippendale' 22 dele bestik af sølv og med skafter af sølv, bestående af: 5 middagsgafler (L. 20,2 cm), 1 middagsske (L. 20,5 cm), 1 dessertske (L. 18 cm), 10 kaffeskeer (L. 12 cm.). Vægt ialt ca. 490 gr. Samt 5 middagsknive med skafter af sølv (L. 22,7 cm). ... Varenr: 3491649 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 30-07-2014 19:54:00 DKK 725
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'. Bronze, patineret, monteret på en rund sokkel, frit svævende torso af en indianer, der holder en bue i venstre hånd og med højre hånd antyder, hvordan pilen spændes. H 82 cm, B 60 cm, D 31 cm. Varenr: 3472996 DKK 5.966 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:55:00 DKK 4.474
Dania-lux m.fl to pendler (2)
Dania-lux m.fl to pendler (2). Dania-lux. Pendel af hvidt plast samt Industriel pendel af matteret plast og grålakeret aluminium. Ø 36-40 cm. Fremstår med lettere slitage, Industriel pendel med mindre afslag på kant. (2) Varenr: 3476045 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2014 19:55:00 DKK 300
To sofaborde af palisander, bl.a. Vejle Møbelfabrik (2)
To sofaborde af palisander, bl.a. Vejle Møbelfabrik (2). Sofabord af palisander ilagt kakler, H. 51, 125 x 84, fremstillet på Vejle Stole- og Møbelfabrik. Endvidere sofa bord af palisander, plade med kakler, H. 50, 152 x 55 cm. Dansk møbelproducent. Fremstår med brugsspor; små ridser/mærker. (2)Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel ... Varenr: 3459624 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:55:00 DKK 325
Rav halssmykker, ca 182 gr (2)
Rav halssmykker, ca 182 gr (2). To halssmykker af facetslebne, polerede ravperler. Længde: 110 cm, vægt: 106 gr. og Længde: 60 cm, vægt: 76 gr. (2) Varenr: 3486841 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 19:55:00 DKK 300
Fickur Elgin, damur, savonett
Fickur Elgin, damur, savonett. Fickur Elgin, damur, savonett, doublé. Subsekund. Startar vid uppdragning, dock ansvarar ej Lauritz.com för funktionen. Bygel saknas. Diam: 3,6 cm. Varenr: 3490004 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 19:55:00 DKK 284
Bert Johnny Nilsson, olja på duk
Bert Johnny Nilsson, olja på duk. Bert Johnny Nilsson 1934-2004. Olja på duk "Fruktbarhet". Signerad och daterad 1981. 114x87 cm. (127x100 cm). Varenr: 3458136 DKK 8.114 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 19:55:00 DKK 4.868
Lådspegel s.k. pigtittare, 1800-talet senare del
Lådspegel s.k. pigtittare, 1800-talet senare del. Lådspegel s.k. pigtittare, 1800-talet senare del. Mahogny, svärtade detaljer. Skuret, upphöjt krön. Fassettslipat glas. L 58 D 19 H 72 cm. Torrsprickor, ena knoppen med avslag. Varenr: 3361147 DKK 649 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-07-2014 19:56:00 DKK 264
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 190  >>