Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 274  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ring with opal, lapis lazulli and emeralds, 14kt. gold.
Ring with opal, lapis lazulli and emeralds, 14kt. gold.. Ring in 14kt. set with opal, lapis lazulli and emeralds. 14kt. yellow gold, hallmarked 14kt.. Ring adorned on with 8 cabouchone-cut opal approx. 1.50ct and also 1 cabouchone-cut lapis lazulli in the center approx. 0.70ct and finally adorned with 8 round-cut green emeralds approx. 0.75ct. Total... Varenr: 3524518 DKK 4.467 BE, Antwerpen 01-11-2014 19:23:00 DKK 2.606
Fåtölj, stålrör och läder
Fåtölj, stålrör och läder. Fåtölj med stomme i böjt förkromat stålrör med sits, rygg och armlän i svart läder. Bredd 67 cm, djup 63 cm, höjd 74 cm, sitthöjd 36 cm. Framstår med visst slitage. Varenr: 3602098 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-11-2014 19:24:00 DKK 261
Kabinetskab, 1 halvdel af 1900-tallet
Kabinetskab, 1 halvdel af 1900-tallet. Kabinetskab, massivt egetræ, lyst, bejdset, 1. halvdel af 1900-tallet, stort, udsmykket skab med kristelige og ornamentale udskæringer, 3 etager, nederste etage er åben, midterste etage med en låge, øverste etage med 2 låger og midtersarg i form af apostlen Paulus med bog, fladere sider med ... Varenr: 3554686 DKK 11.168 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-11-2014 19:25:00 DKK 6.701
Bönemattor (2)
Bönemattor (2). Bönemattor. Två bönemattor med stilliserat mönster, handknutna. Mått: 79x114 cm ull på ullvarp samt 100x165 cm ull på bomullsvarp. Smuts, fläckar. (2) Varenr: 3575988 DKK 965 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:26:00 DKK 241
Spegel med ram i metall/tenn 40-tal med 2 st mindre spegel lampetter(3)
Spegel med ram i metall/tenn 40-tal med 2 st mindre spegel lampetter(3). Spegel med ram i metall 40-tal med 2 st mindre spegel lampetter. Höjd spegel 62 cm mindre speglar 32 cm vardera.(3) Varenr: 3601319 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:26:00 DKK 241
Tapeter 5 st udda handtryckta och dylika, olika längder(5)
Tapeter 5 st udda handtryckta och dylika, olika längder(5). Tapeter 5 st udda handtryckta och dylika, olika längder. Åldersrelaterat slitage, söndriga. Tapeter/föremål kommer från en tapet familj i Malmö.(5) Varenr: 3593597 DKK 1.207 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:28:00 DKK 241
Charles Eames, stolar, modell EA-106 (2)
Charles Eames, stolar, modell EA-106 (2). Charles Eames (1907-1978). Paret stolar från serien 'Aluminium Group' model EA-106 med underrede i polerat aluminium, snurrfunktion. Sits och rygg med svart nät. Modellen formgiven 1958. Tillverkat av Vitra. Fremstår med minimala bruksspår. (2) Varenr: 3594289 DKK 4.022 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:28:00 DKK 3.540
Håkan Lindskog, akvarell (BUS)
Håkan Lindskog, akvarell (BUS). Håkan Lindskog f. 1945, akvarell. Signerad samt betitlad: 'Gryningssontain 1' Mått: 46x30 cm (62x47) Varenr: 3595142 DKK 1.207 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:30:00 DKK 241
Ring med perle og brillanter, ca. 0.90 ct.
Ring med perle og brillanter, ca. 0.90 ct.. Ring med perle og brillanter, ca. 0.90 ct. Udført af 14 kt. hvidguld - stemplet, prydet med 1 hvid Akoya perle Ø ca. 7,3 mm, form: rund, lustre: stærk, og 20 brillanter af i alt ca. 0.90 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: VS1, ringstr. ca. 56 Ø 18,0 mm, med 2 formindskelsesstifter på 52 Ø mm. ... Varenr: 3535003 DKK 7.073 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-11-2014 19:30:00 DKK 5.212
Matservis, 75 delar, Rörstrand, modell 'Gröna Anna' (75)
Matservis, 75 delar, Rörstrand, modell 'Gröna Anna' (75). Matservis, 75 delar, Rörstrand, modell 'Gröna Anna'. Matservis i vitt porslin med grön blomsterdekor i rokokostil bestående av 3 uppläggningsfat i olika storlekar, 18 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 18 assietter samt 26 förrättstallrikar. Smärre bruksslitage, en stor del av tallrikarna ... Varenr: 3599345 DKK 804 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-11-2014 19:30:00 DKK 563
Helmut Newton (efter), dubbelsidig offset litografi i planschformat ur boken 'Sumo'
Helmut Newton (efter), dubbelsidig offset litografi i planschformat ur boken 'Sumo'. Helmut Newton (efter), dubbelsidig offset litografi i planschformat ur boken 'Sumo'. Ena sidan 'Lisa, American Vouge, Key Biscayne, Florida 1974', motstående sida del av 'Bergström, above Paris, Paris 1976'. Bladets mått: 70x50 cm. Oramad. Boken 'Sumo' är utgiven i begränsad upplaga där denna ... Varenr: 3600908 DKK 1.207 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-11-2014 19:30:00 DKK 261
Inge Reusch cd. Maleri
Inge Reusch cd. Maleri. Inge Reusch f. 1946 cd: Figurkomposition. Sign. a tergo I. Reusch 80. Olie på lærred. 40 x 35 (42 x 37) cm. Varenr: 3602873 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-11-2014 19:32:00 DKK 300
Rav/ Bärnsten, 42g unik, falerbohalvön
Rav/ Bärnsten, 42g unik, falerbohalvön. Bärnsten, vikt 42g, mått: 7x5x3 cm. Unik, falterbohalvön Varenr: 3561389 DKK 4.022 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:33:00 DKK 1.931
Carl Otto Hultén, litografi (bus) Carl Otto Hultén
Carl Otto Hultén, litografi (bus) Carl Otto Hultén. Carl Otto Hultén, litografi (bus) Carl Otto Hultén, litografi (bus). Signerad samt numrerad 15/100. Monterad i ram med glas och passepartout. Mått inramad 75x95 cm. Varenr: 3596447 DKK 804 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:36:00 DKK 282
Skrivbord och stol i ek klädd i Tyget Lotus(2)
Skrivbord och stol i ek klädd i Tyget Lotus(2). Skrivbord och stol i ek klädd i Tyget Lotus. Skrivbord 136x75, Höjd 78 cm. Stol bredd 63 cm, höjd 90 cm. Åldersrelaterat slitage.(2) Varenr: 3602874 DKK 2.011 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:36:00 DKK 885
Eric Hansen, linoleumsnitt (10) (BUS)
Eric Hansen, linoleumsnitt (10) (BUS). Eric Hansen f. 1939 Danmark. Linoleumsnitt i svartvitt. Oramade. Samtliga numrerade tillhörande serie på 500. Signerade och daterade Eric Hansen -75. Bildmått: 30 x 23. Passepartout: 65 x 47 cm. (10). Varenr: 3600671 DKK 804 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:36:00 DKK 261
To lænestole (2)
To lænestole (2). To lænestole af smedejern, sæder og ryg med løse hynder, betrukket med strukturvævet stof. H. 94, B. 64, D. 68 cm. Fremstår med pletter på betræk. (2) Varenr: 3593424 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 01-11-2014 19:37:00 DKK 350
24 fl. Donkey and Goat 2011 Helluva Pinot Noir Anderson Valley (24).
24 fl. Donkey and Goat 2011 Helluva Pinot Noir Anderson Valley (24).. 24 fl. Donkey and Goat 2011 Helluva Pinot Noir Anderson Valley. I originale kasser (Oc) (24). Varenr: 3574030 DKK 5.500 DK, Herlev, Dynamovej 01-11-2014 19:38:00 DKK 1.750
Peter Nyborg cd, Deep Sea Oceans IIII
Peter Nyborg cd, Deep Sea Oceans IIII. Peter Nyborg cd. Olie på lærred. 'Deep Sea Oceans IIII' 70 x 90 cm Signeret, dateret og betitlet på bagsiden: P. Nyborg, 2014. Varenr: 3566384 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-11-2014 19:38:00 DKK 700
Signe Hougaard Hansen. 'Sommerfuglebørn'
Signe Hougaard Hansen. 'Sommerfuglebørn'. Signe Hougaard Hansen født 1975. Olie på lærred. 80 x 110 cm. Signeret på forsiden 'Signe Hougaard'. Signeret og betitlet på bagsiden: 'Sommerfuglebørn'. Uddannelse Århus kunstakademi Medlem af kunstnersammenslutningen Nybro Om Signe Hougaard af Tom Jørgensen, Kunstavisen ... Varenr: 3602912 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-11-2014 19:38:00 DKK 625
Tapeter imitation av gyllenläder röd/guld papegoja (8)
Tapeter imitation av gyllenläder röd/guld papegoja (8). Tapeter imitation av gyllenläder röd/guld papegoja. Traditionellt mönster med ett motiv blommor, druvor, fåglar som var populärt på gyllenläder på 1700-talet. Tapeterna handgjorda i Holland. Bredd 56 cm, Längd ca 10 m. Tapeter/föremål kommer från en tapet familj i Malmö.(8) Varenr: 3593579 DKK 8.044 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:40:00 DKK 4.183
Timo Sarpeneva, Iittala, ljusstakar, Festivo (3)
Timo Sarpeneva, Iittala, ljusstakar, Festivo (3). Timo Sarpeneva, Iittala, ljusstakar, Festivo, Signerade TS. H: 8, 12,5, 25 cm. (3) Varenr: 3602875 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:41:00 DKK 422
Arne Jacobsen. 'Ægget'.  model 3316
Arne Jacobsen. 'Ægget'. model 3316 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. 'Ægget'. Ældre model 3316 med firpasfod i massiv profileret aluminium. Formgivet i 1958, som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3316. Fremstår senere ombetrukket med cognacfarvet Aniline læder hos anden ... Varenr: 3582373 DKK 35.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-11-2014 19:42:00 DKK 28.000
Kurt Egon Dejmo, Landskap, Olja på duk (bus)
Kurt Egon Dejmo, Landskap, Olja på duk (bus). Landskap, 'Franskt Landskap', av Kurt Egon Dejmo (f. 1919). Olja på duk. Signerad. Bildmått: 20 x 50 cm. Ramad. Varenr: 3602016 DKK 644 SE, Örebro, Aspholmen 01-11-2014 19:42:00 DKK 241
Sybord i Teak Danmark 50-tal-60-tal
Sybord i Teak Danmark 50-tal-60-tal. Sybord i Teak Danmark 50-tal-60-tal. Mått 60x35 cm, höjd 53 cm på hjul med lådor och fack. Åldersrelaterat slitagr, någon fläck. Varenr: 3601970 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:44:00 DKK 261
Arne Jacobsen. Svanesofa, model 3321
Arne Jacobsen. Svanesofa, model 3321. Arne Jacobsen. Svanesofa monteret på stel af aluminium. Model 3321, formgivet i 1957, produceret hos Fritz Hansen. Litteratur: C. Thau/K. Windum, 'Arne Jacobsen', omtalt og gengivet s.143 og 470. Fremstår senere ombetrukket med hvidt semianilin læder. Brugsspor. Varenr: 3594421 DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-11-2014 19:45:00 DKK 19.000
Preben Henrik Høhrmann. cd. 'Fra mit atelier'. Olie på lærred
Preben Henrik Høhrmann. cd. 'Fra mit atelier'. Olie på lærred. Preben Henrik Høhrmann født 1940. 'Fra mit atelier'. Olie på lærred. Sign. P.H. 80 x 80 cm. (84x84) Varenr: 3597481 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 01-11-2014 19:45:00 DKK 300
Bulgari ring med rosa turmaliner
Bulgari ring med rosa turmaliner. Bulgari ring udført af 18 kt. hvidguld, skinnens kant er prydet med carréslebne rosa turmaliner. Ringstr.: 55, Ø 17,6 mm, vægt: 8,9 g. Varenr: 3565937 DKK 5.026 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-11-2014 19:45:00 DKK 3.723
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole, model 3107 (4). Arne Jacobsen. Sæt på fire stole med formspændt hvidlakeret skal, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, små afslag, krakeleringer samt med senere lakering. (4) Varenr: 3602925 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-11-2014 19:45:00 DKK 3.000
Charles Eames, stolar, modell EA-106 (2). Charles Eames (1907-1978). Paret stolar från serien 'Aluminium Group' model EA-106 med underrede i polerat aluminium, snurrfunktion. Sits och rygg med svart nät. Modellen formgiven 1958. Tillverkat av Vitra. Fremstår med minimala bruksspår. (2) OBS: auktion förlängd. Varenr: 3594293 DKK 4.022 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:48:00 DKK 2.816
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 274  >>