Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 238  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Gjerløv-Knudsen. Lænestol / savstol, bøg og kanvas
Ole Gjerløv-Knudsen. Lænestol / savstol, bøg og kanvas. Ole Gjerløv-Knudsen. Lænestol / savstol med stel af bøgetræ, sæde og ryg udspændt med lyst kanvas. H. 78 B. 70 sædehøjde 32 cm. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Interna. Litt: Frederik Sieck: Dansk møbelkunst s. 91. Fremstår med brugsspor i form af lette skjolder på lærred. Varenr: 3951982 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2015 19:20:00 DKK 525
Fem 'Københavnerlamper' Ø 46cm. (5)
Fem 'Københavnerlamper' Ø 46cm. (5). ´Københavnerlampen´ er tegnet i 1970’erne af Stadsarkitektens kontor i Københavns Kommune. Armaturerne, som er produceret af Philips Danmark, er af patineret glasfiber. Ø 46cm. Fremstår med brugsspor samt manglende ophæng. Ikke konverteret til 230V. Modelfoto. Kan variere i patinaen. Varen ... Varenr: 3948228 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2015 19:20:00 DKK 2.200
Peter J. Lassen for Montana. Ti moduler. (10)
Peter J. Lassen for Montana. Ti moduler. (10). Peter J. Lassen for Montana. Ti moduler bestående af: To væghængte moduler af kobber lakeret MDF, med fire låger og rum. B. 69,5 D.38,5 H. 46,5 cm. Tre væghængte moduler med sorte skuffer. B. 69,5 D. 30 H. 13 cm. Tre væghængte moduler med glaslåger og glashylder. B. 35,5 D. 30 H. H. 46,5 cm. To ... Varenr: 3905100 DKK 22.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2015 19:21:00 DKK 18.000
J. Wouters Gemälde Öl auf Holz Weidende Kühe
J. Wouters Gemälde Öl auf Holz Weidende Kühe. Niederländische Landschaft mit zwei weidenden Kühen und einer Mühle im Hintergrund. Öl auf Holz. J. Wouters. Wohl 19. Jh. Unten links signiert: J. Wouters. 18 x 26,8 cm. Gerahmt. Varenr: 3910513 DKK 1.120 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 02-09-2015 19:21:00 DKK 299
Jens Kongshammer, cd. To kompositioner, olie på lærred (2)
Jens Kongshammer, cd. To kompositioner, olie på lærred (2). Jens Kongshammer 1884-1974. To kompositioner, bypartier, olie på lærred, sign. J. Kongshammer. Hhv. 47 x 36 cm. og 50 x 35 cm. Se også varenummer: 3941629. (2) Varenr: 3941634 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2015 19:21:00 DKK 300
Nordlux lamper (26)
Nordlux lamper (26). Nordlux lamper bestående af tre stk. standerlamper model 'Ray', 4 stk. standerlamper model Ray hver med to lyskilder alle med forkromet stel og matterede glasskærme, vægspot model Gibraltar med to lyskilder, 6 stk. minipendler i ass. farver med stofledning model Funk 1 og 11 stk. små væg / ... Varenr: 3951649 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-09-2015 19:21:00 DKK 475
Opsats af slebet glas med underdel af sølv.
Opsats af slebet glas med underdel af sølv.. Opsats af slebet glas med underdel af sølv, dekoreret med tre Griffe og ornamentik. Stemplet Meyer 12 lødigt. Diam. 18 H. 19 cm. 1800 tallet. Glasskål fremstår med kanthak. Varenr: 3952223 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2015 19:21:00 DKK 650
Karl Lagerfeldt KARL.com jacka storlek 38
Karl Lagerfeldt KARL.com jacka storlek 38. Karl Lagerfeldt KARL.com jacka storlek 38.Jacka i svart ulltyg med svart skinn i axlelpartier, muddar och ärmar. Snedknäppt med dragkedja. Invändigt fodrad med svart tyg.Ej använd. Med tag. Varenr: 3905630 DKK 3.921 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-09-2015 19:21:00 DKK 1.215
Unic Lighting. Fire 'Basket' uplights (4)
Unic Lighting. Fire 'Basket' uplights (4). Fire 'Basket' uplights af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Unic Lighting. Ø 70 cm. Brugsspor; enkelte mærker. (4) Varenr: 3934998 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2015 19:21:00 DKK 325
Samling hele verden med 163 stater og 1915 forskellige KM Nr.
Samling hele verden med 163 stater og 1915 forskellige KM Nr.. Samlingen vejer ca. 10kg. Alt er opdelt i lande i poser, dertil dokumentation på hver enkelt mønt med KM. Nr. Varenr: 3952642 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 02-09-2015 19:21:00 DKK 475
Fat, porslin, Japan 18/1900-tal
Fat, porslin, Japan 18/1900-tal. FAT, porslin, Japan 18/1900-tal, runt med vågig kant, dekor i blått, rostrött och guld, diameter 31 cm Varenr: 3948989 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-09-2015 19:22:00
Se mere
Alvar Aalto, karmstolar NV 45, skinn, 4 st
Alvar Aalto, karmstolar NV 45, skinn, 4 st. Alvar Aalto, 4 st karmstolar modell NV45 i massiv björk med klädsel och armlän i ljust skinn. Tillverkade av Artek, Finland. H 80, B 60, D 50, SH 43 cm. Bruksslitage, vissa märken/repor. (4) Varenr: 3952001 DKK 1.568 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-09-2015 19:22:00 DKK 784
Royal Copenhagen, Musselmalet kaffeservis (18)
Royal Copenhagen, Musselmalet kaffeservis (18). Royal Copenhagen, Musselmalet kaffeservis, 1:a sortering, bestående av 1 kaffekanna, H 23 cm; 11 kaffekoppar med fat, H 6 cm; 6 assietter, diameter 16,7 cm. Ringa slitage. Kaffekannans lock med lagning. 1 assiett med nagg. (18) Varenr: 3948105 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-09-2015 19:22:00 DKK 549
Overpolstret lænestol, 1940'erne
Overpolstret lænestol, 1940'erne. Lænestol overpolstret med mønstret betræk, ben af eg, 1940'erne. H. 97, sædehøjde ca. 40 cm. Brugsspor; senere betræk med kraftig slitage. Varenr: 3934932 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2015 19:23:00 DKK 300
Projektorlærred
Projektorlærred. Projektorlærred i kasse af hvidlakeret metal. Varenr: 3904453 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2015 19:23:00 DKK 325
Dansk Rav. Seks ravklumper, upolerede, 343 gram (6)
Dansk Rav. Seks ravklumper, upolerede, 343 gram (6) . Dansk rav. Seks upolerede ravklumper, Største 74 gram, øvrige: 63,60,55,47 og 44 gram. Ialt ca. 343. Fundet ved Vesterhavet, Fanø. (6) Varenr: 3926992 DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2015 19:23:00 DKK 9.000
Brillanthalskæde af hvidguld 18 kt., ca. 5.00 ct.
Brillanthalskæde af hvidguld 18 kt., ca. 5.00 ct.. Brillanthalskæde af hvidguld 18 kt., prydet med 100 brillanter i forløb, på i alt 5.00 ct., farve: Top Wesselton (G) - Wesselton (H), klarhed: VVS1 - VS2. Vægt i alt 31,9 gr. L. 42,5 cm. Varenr: 3933690 DKK 40.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2015 19:23:00 DKK 32.000
Holländska fårskinn, 4 st i bruna nyanser (4)
Holländska fårskinn, 4 st i bruna nyanser (4). Holländska fårskinn. Mått ca 40x40 cm, totalt 4 st i bruna nyanser. Miljövänligt tillverkade utan krom. Naturlig färg utan blekning och infärgning. Modellbilder, avvikelser och färgnyanser kan skilja.(4) Varenr: 3943609 DKK 1.568 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-09-2015 19:23:00 DKK 784
Två stora Svenska fårskinn, Bruna (2)
Två stora Svenska fårskinn, Bruna (2). Två stora Svenska fårskinn, bruna. Tjock och mjuk kvalitet. Mått ca 100 x 75 cm. Miljövänligt tillverkade utan krom. Naturliga färger utan blekning eller infärgning. Modellbilder, avvikelser och färgnyanser kan skilja. (2) Varenr: 3943607 DKK 1.568 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-09-2015 19:23:00 DKK 725
F. Landt cd. Marine
F. Landt cd. Marine. Frans Landt 1885-1975. Marine. Sign Fr. Landt 1952. Olie på lærred. 35 x 51 cm. (48 x 64) cm. Varenr: 3874171 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2015 19:24:00 DKK 300
Tre marinemalerier. Akvarel samt tryk (3)
Tre marinemalerier. Akvarel samt tryk (3). Tre marinemalerier/ tryk, købt på Covent Garden Market, England samt i Riga. Alle i passe partoute. Mindste signeret JS nr. 42/500, øvrige hhv. tryk samt akvarel. Mål hhv: 5 x 6,8 cm, (13x16). 16 x 19 cm, 25x28).10,5 x 13,5 cm, (25x28). (3) Varenr: 3918225 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2015 19:24:00 DKK 300
Spisebord samt seks stole, teaktræ, 1960'erne (7)
Spisebord samt seks stole, teaktræ, 1960'erne (7). Spisebord med hollandsk udtræk af fineret teaktræ, H. 74 L. 133/200 B. 91 cm. Endvidere seks stole med stel af teaktræ, betrukket med imiteret læder, sædehøjde ca. 46 cm. 1960'erne. Fremstår med brugsspor; bordplade nogle steder med lakgennemslid. (7) Varenr: 3951756 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2015 19:24:00 DKK 475
Täbriz med silkesinslag
Täbriz med silkesinslag. ORIENTMATTA, Täbriz, med silkesinslag, ca 304x206 cm Varenr: 3948990 DKK 15.684 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-09-2015 19:24:00
Se mere
Bang & Olufsen, Beolit 39, bakelit
Bang & Olufsen, Beolit 39, bakelit. Bang & Olufsen, Beolit 39, radio med kabinet, gitter, knapper af henholdvis hvid og mørkebrunt bakelit, på scala står der 'Beolit 40'. H. 23 cm. L. 52 cm. D. 25 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage; manglende scalaramme, én drejeknap med defekt. Bør efterses. Radioen kan tændes, men ... Varenr: 3952883 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2015 19:24:00 DKK 1.200
Plancher med fugle samt to tavler / kort m/ fisk, 1900-tallets 2. halvdel (7)
Plancher med fugle samt to tavler / kort m/ fisk, 1900-tallets 2. halvdel (7). Plancher med fugle 'British Birds 1-5' samt to tavler / kort m/ fisk 'Seefische' & 'Süßwasserfische', 20. århs 2. halvdel. Plancher 64 x 87 cm & kort L. 130 cm. Fremstår med brugs- og aldersrelaterede spor. (7) Varenr: 3933808 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2015 19:24:00 DKK 400
Kaffemølle. mrk. Elka. 1900-tallets midte
Kaffemølle. mrk. Elka. 1900-tallets midte . Kaffemølle. mrk. Elka. 1900-tallets midte. H. 52 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Varenr: 3877750 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2015 19:25:00 DKK 375
To hvalrostænder (2)
To hvalrostænder (2). To hvalrostænder L 40,5 og 39,5 cm. Monteret med ophæng der er limet i bund. Fremstår med naturlige revner. (2) Varenr: 3951766 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-09-2015 19:25:00 DKK 2.400
Vielsesringe m/ brillanter, et par af 18 kt rød/ hvidguld (2)
Vielsesringe m/ brillanter, et par af 18 kt rød/ hvidguld (2). Par vielsesringe udført af 18 kt rød- samt hvidguld prydet med talrige små brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.21 ct. Farve: Wesselton (H). God brillans. Ringstr. ca. 58,5/18,5 mm og 49/15,5 mm. Stemplede 750/ 18 kt, samt monogram for 'Vendome Palace'. Vægt ca. 5,3 gram. Ubrugte uden ... Varenr: 3925661 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2015 19:25:00 DKK 4.000
Børge Mogensen. Shaker stole, model J39, eg (6)
Børge Mogensen. Shaker stole, model J39, eg (6) . Børge Mogensen 1914-1972: Sæt på seks shakerstole af eg, sæde med flettet papirgarn. Formgivet i 1947. Fremstillet hos FDB, model J39. Fremstår med pletter på sæder. (6) Varenr: 3951639 DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-09-2015 19:25:00 DKK 6.800
Peter J. Lassen. Montana reolmoduler
Peter J. Lassen. Montana reolmoduler. Peter J. Lassen f. 1930. Montana modul af sortlakeret mdf, front med to glas låger, monteret med lys. H. 36, L. 70, B. 38 cm. Vægophæng medfølger. Varenr: 3952071 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2015 19:25:00 DKK 350
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 238  >>