Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 231  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gudsmoder Hodegetria ikon
Gudsmoder Hodegetria ikon. Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Hodegetria (Vejviseren) samt Kristus, klædedragter med talrige draperinger. Malt på forgyldt grund på gesso på træpanel. Nedfældet billedeflade, rand dekoreret med fire helgener. Begge sponki på bagsiden er bevaret. Front dekoreret med Ritza af forgyldt ... Varenr: 3623920 DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 20:18:00 DKK 11.000
Sengegavl, hvid-og gråmalet / fransk flet
Sengegavl, hvid-og gråmalet / fransk flet. Sengegavl af hvid-og gråmalet hardwood med franskflet. 154 x 210 cm. 2000-tallet. Varenr: 3654058 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-12-2014 20:18:00 DKK 300
Matbestick i silver modell Disa, 31 delar (31)
Matbestick i silver modell Disa, 31 delar (31). Matbestick i silver modell Disa, 31 delar bestående av: 5 knivar L 21 cm 5 gafflar L 18 cm 16 skedar L 18 cm 4 små gafflar L 14,5 cm 1 thesked L 14,5 cm Sammanlagd vikt ca 1.140 g (31) Varan är del av Lauritz.coms stora temaauktion, med fokus på exklusivt silver genom århundradena. Varenr: 3662842 DKK 1.734 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-12-2014 20:18:00 DKK 1.379
Rolex Datejust. Dameur i 18 kt. guld og stål med brillantbesat skive, 1998
Rolex Datejust. Dameur i 18 kt. guld og stål med brillantbesat skive, 1998. Damearmbåndsur fra Rolex model Datejust, ref.nr.: 79163, A-serie, i urkasse af 18 kt. guld og stål, mørk changerende skrive med juvelereftersat brillantbesat punktindeks, datoangivelse ved 3" position, riflet optrækskrone med logo, safirglas, monteret med jubilee-lænke af 18 kt. guld og stål med ... Varenr: 3597168 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:19:00 DKK 16.000
Bägare, ljusstake och punschbägare i silver, bl a Löfman (14)
Bägare, ljusstake och punschbägare i silver, bl a Löfman (14). Bägare, ljusstake och punschbägare i silver. 12 punschbägare, märkta Ceson. H: 5,3 cm. Bägare: GAB. H: 12 cm. Med inskription. Ljusstake märkt Löfman, H: 8,5 cm. Fylld. Total vikt, ca. 814 gram. (14). Pengarna från auktionen går till Cancerfonden. Varenr: 3662843 DKK 1.182 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-12-2014 20:19:00 DKK 414
6 fl. Chateau Croque Michotte Grand Cru Classé 1994 (6)
6 fl. Chateau Croque Michotte Grand Cru Classé 1994 (6). 6 fl. Chateau Croque Michotte Grand Cru Classé 1994. I original trækasse. (6) Varenr: 3663246 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:19:00 DKK 475
Kay Bojesen, kanin, bjørn og strandsæt. (3)
Kay Bojesen, kanin, bjørn og strandsæt. (3) . Kay Bojesen 1886-1958. Kanin, bjørn og strandsæt, udført i ahorn, eg og bøgetræ. Kanin samt bjørn stemplet, strandsæt fremstår ustemplet. Mål ca. kanin og bjørn H. 16 og 11,5 cm. Strandsæt H. ca. 10,3 cm. Fremstår velholdt. (3) Varenr: 3664185 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 750
Ollech & Wajs 'Avition Chronograph'. Oversize herreur i stål med dato
Ollech & Wajs 'Avition Chronograph'. Oversize herreur i stål med dato. Herrearmbåndsur fra Ollech & Wajs, model Aviation Chronograph, i oversize urkasse af stål, sort skive med stregindesk, datoangivelse ved 6" position, stopursfunktion, chronograffunktion, justerbar lynette, plexiglas, monteret med senere læderrem fra Kaufmann med stålspænde, automatisk urværk. Ø. ... Varenr: 3597161 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 15.000
Pequignet 'Moorea'. Herrechronograf i stål med original rem og spænde
Pequignet 'Moorea'. Herrechronograf i stål med original rem og spænde. Herrearmbåndsur fra Pequignet, model Moorea, i pudeformet urkasse af stål, blåmetallic skive med stregindeks, datoangivelse ved 12" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original læderrem med stålspænde, automatisk ... Varenr: 3605956 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 8.000
Rolex Oyster Perpetual Datejust damearmbåndsur
Rolex Oyster Perpetual Datejust damearmbåndsur. Rolex Oyster Perpetual Datejust, damearmbåndsur ref. 179173. Urkasse af stål med tre visere, forhøjede timemarkeringer og dato. Uret har integreret Rolex Oysterlænke i 18 karat guld og stål med foldespænde. Ø: 26 mm (ekskl. krone). Certifikat og manual medfølger. Serienummer Z976979. Uret ... Varenr: 3663263 DKK 28.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-12-2014 20:20:00 DKK 22.000
Georg Jensen seks cocktailbægre af sterlingsølv, model 479A (6)
Georg Jensen seks cocktailbægre af sterlingsølv, model 479A (6). Georg Jensen seks cocktailbægre af hammerslået sterlingsølv, model 479A. Fremstillet ca. 1926 (det ene bæger med tretårnsmærke 1926). H. 10 cm. Ø 7,5 cm. Vægt ialt ca. 570 gr. Det ene bæger forstærket i bunden. Hidrørende fra dansk privatsamling. (6) .Varen er en del af Lauritz.coms store ... Varenr: 3578269 DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 24.000
Cartier 'Santos 100'. Automatisk herreur i stål prydet med brillanter
Cartier 'Santos 100'. Automatisk herreur i stål prydet med brillanter. Herrearmbåndsur fra Cartier, model Santos 100, ref.nr.: 2656, i kraftig urkasse af stål, prydet med talrige juvelereftersatte brillantslebne diamanter, lys skive med romertal, safirglas, optrækskrone, prydet med facetteret safir, monteret med original krokorem med dobbelt foldespænde af stål, ... Varenr: 3625032 DKK 60.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 48.000
Karel Appel, litografi, komposition
Karel Appel, litografi, komposition. Komposition af Karel Appel (1921-2006), cd, sign. i bly Appel. ( pp ) 55x75 cm. U.R. Varenr: 3640937 DKK 5.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 1.050
Poul Pava cd. olie på lærred komposition.
Poul Pava cd. olie på lærred komposition. . Poul Pava født 1967 Komposition, "Love" Olie på lærred. Sign. Poul Pava 2013. 120 x 80 cm. Uindrammet. Varenr: 3663646 DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 3.400
6 flasker Barolo Luigi Einaudi 'Cannubi' 2008.(6)
6 flasker Barolo Luigi Einaudi 'Cannubi' 2008.(6) . 6 flasker Barolo Luigi Einaudi 'Cannubi' 2008. Robert Parker tildeler 94 point, og kalder den 'Young'. Opbevaret korrekt i kælder siden frigivelse.(6) Varenr: 3664024 DKK 1.350 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-12-2014 20:20:00 DKK 800
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, 'Syveren'
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, 'Syveren' . Jacobsen 1902-1971. Kontorstol model 3117, "Syveren" med skal af formspændt krydsfinér, betrukket med originalt uldstof, monteret på drejelig firpasfod af forkromet stål med hjul, højdejustébar, sædehøjde 45 - 58 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med kraftig brugsspor i ... Varenr: 3665253 DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2014 20:20:00 DKK 1.550
Cottex standerlampe med marmorfod, 5 indstillelige skærme
Cottex standerlampe med marmorfod, 5 indstillelige skærme. Cottex standerlampe med gråbroget marmorfod, 5 indstillelige skærme af forkromet metal. Mål ca. H. 230-240 cm. Fod Ø 38 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garantere ikke for funktionalitet. Varenr: 3525556 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 350
Märklin 3370.
Märklin 3370.. Märklin 3370. Fremstår i original emballage. Varenr: 3665128 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 1.300
Preben Fabricius. Lounge Chair fra Knoll , model 710
Preben Fabricius. Lounge Chair fra Knoll , model 710 . Preben Fabricius (1931-1984). Lounge Chair. Stel af matforkromet stål, hynder med duntop, betrukket med sort anilinlæder. Model 710, fremstillet hos Walter Knoll. B. 74, D. 80, Sh. 41 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 3662380 DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-12-2014 20:20:00 DKK 3.700
Laguiole. Champagne sabel.
Laguiole. Champagne sabel.. Champagne sabel. Champagne sabel af mrk. Laguiole L. 42. cm. i original kasse. Fremstår ubrugt. Varenr: 3665523 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 700
Samling blandet LEGO i tre kasser (3)
Samling blandet LEGO i tre kasser (3). Samling blandet LEGO i tre kasser, bla. løse klodser, æsker uden indhold osv, eftersyn tilrådes. (3) Varenr: 3664189 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 475
Georg Jensen. Fusionsring,18 kt. rosa/ hvidguld. Herremodel. (3)
Georg Jensen. Fusionsring,18 kt. rosa/ hvidguld. Herremodel. (3). Georg Jensen. Fusionsring udført af 18 kt. hvid- og rosaguld. Ringstr. ca. 63,5/ 20,5 mm. Bredde 23 mm. Vægt: ca. 21,7 gr. Formgivet af Nina Koppel for Georg Jensen i 2000. Varenr: 3657913 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-12-2014 20:20:00 DKK 4.500
P. Fabricius & J. Kastholm, sæt lounge lænestole, model FK 84 fremstillet hos Kill (3)
P. Fabricius & J. Kastholm, sæt lounge lænestole, model FK 84 fremstillet hos Kill (3). Sæt lounge lænestole, model FK 84, formgivet af P. Fabricius & J. Kastholm, fremstillet hos Kill. Formgivet i 1962. Drejelig konstruktion med ryglæn, betræk af sort læder. Fempasfod af aluminium med hjul. B. 72cm, H. 80cm, D. 65cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læderet er delvist ... Varenr: 3661109 DKK 9.673 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-12-2014 20:20:00 DKK 5.952
Vintage Tudor Prince Oyster Date Ranger, herrearmbåndsur
Vintage Tudor Prince Oyster Date Ranger, herrearmbåndsur. OPDATERET TEKST! Vintage Tudor Prince Oyster Date Ranger, ref. 90250, herrearmbåndsur i urkasse af stål med mørk skive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere samt datoangivelse. Der er tale om aftermarket skive, som ikke er original. Uret har mekanisk urværk med automatisk optræk og er ... Varenr: 3665193 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2014 20:20:00 DKK 3.200
Rolex Submariner. Herreur i stål med sort skive med dato, ca. 1989
Rolex Submariner. Herreur i stål med sort skive med dato, ca. 1989. Herrearmbåndsur fra Rolex, model Submariner, ref.nr.: 16610, i urkasse af stål, sort skive med punktindeks, datoangivelse ved 3" position, justerbar lynette med arabertal, riflet optrækskrone med logo, safirglas, monteret med oyster-lænke med foldespænde af stål, automatisk urværk. Ø. 40 mm. ... Varenr: 3629090 DKK 38.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:21:00 DKK 33.000
Collier med Akoya perler og lås af hvidguld
Collier med Akoya perler og lås af hvidguld. Collier med Akoya perler og lås af hvidguld, perler trukket på silke, en knude mellem hver perle, runde – semirunde, japanske Akoya kulturperler Ø ca. 8,4 - 8,8 mm, lustre: stærk – meget stærk, naturrelaterede vækstmærker, farve: grå med turkise overtoner, kuglelås udført af 14kt. hvidguld, L. ... Varenr: 3633892 DKK 7.068 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-12-2014 20:22:00 DKK 5.208
Svensk møbelarkitekt. Sofa og armstol (2)
Svensk møbelarkitekt. Sofa og armstol (2). Svensk møbelarkitekt. Sofa og armstol med stel af patineret egetræ. Sofa på fem tilspidsede firekantede ben, svungen knapsyet rygstykke, sæde og ryg med sømbeslået rødt medaillonstof. Sofa L. 180. Sædeh. 45 cm. Samt armstol med svungne armlæn. Sædeh. 45 cm. Udført for Berglund & Andersson Möbler,... Varenr: 3659234 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 20:22:00 DKK 6.000
Sven Ellekær, fire-pers. sofa, kunstlæder, palisander
Sven Ellekær, fire-pers. sofa, kunstlæder, palisander. Sven Ellekær. Fritstående fire-pers. sofa, sider og ryg betrukket med sort skai, løse hynder betrukket med uld, stel af rio palisander. L. 261 cm D. 74 cm H. 70 cm. Fremstår med brugsslitage, mindre krakkeleringer på armlæn. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. ... Varenr: 3663555 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:22:00 DKK 2.200
Charles Eames. Seks skalstole, glasfiber, model DSS (6)
Charles Eames. Seks skalstole, glasfiber, model DSS (6). Charles Eames. Sæt på seks DSS skalstole, forstøbte skaller af glasfiber, monteret på stel af stål. Fremstillet hos Herman Miller. Sædehøjde 45 cm. Skaller og stel med brugsslitage; ridser og skrammer. Nogle mgl. dupper på stel. (6) Varenr: 3664250 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-12-2014 20:22:00 DKK 1.350
N. O. Møller. Spisestole med stel af lakeret egetræ. (5)
N. O. Møller. Spisestole med stel af lakeret egetræ. (5). N. O. Møller. Spisestole med stel af lakeret egetræ, sæder betrukket med flettet snoreflet. Fremstillet hos J. L. Møllers møbelfabrik, model 71. Formgivet ca. 1954. Fremstår med fire ud af fem stole med defekt flet samt almindelige brugsspor. (5) Varenr: 3663487 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-12-2014 20:22:00 DKK 1.400
<<  1 .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 231  >>