Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henrik Pedersen. Spisebord Model Gate, 205x100, eg
Henrik Pedersen. Spisebord model Gate med bordplade af fineret eg, stel med lettere skråtstilletde ben af massiv eg. H 75, L 205, B 100 cm. Udstillingsmodel, fremstår med enkelte små finérskader.
Varenr: 4745962
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-08-2017
19:50:00
DKK 675
Par Focus Seeddesign, væglampe, grøn (2)
Par Focus Seeddesign, væglamper, grønbemalet metal, Med lysdæmper. Ø 14 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4745580

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-08-2017
19:53:00
DKK 650
Targetti. Væglamper / uplights (3)
Targetti. Væglamper / uplights med skærme af matteret glas, montage af sortlakeret metal. D. 24 cm.
Varenr: 4738280
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
10:24:56
H. P. Hansen. Bogreol, palisander
H. P. Hansen. Bogreol fineret med palisander, front med hylder. 1960'erne. H. 120 B. 120 D. 32 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4741336
10:25:09
Samling tegneserier (Ca. 100)
Samling ældre og nyere tegneseriealbum, heriblandt: Fantomet, Spiderman, Wolverine, Coyote, Edderkoppen, X-Men og Superboy. Fremstår med varierende aldersrelateret brugsspræg. (Ca. 100)
Varenr: 4741418
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
10:25:42
Trip Trap vasketøjskurv, teak
Trip Trap vasketøjskurv af teaktræ med pose af lærred. H. 70, B. 48, D. 48 cm. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 4747503
13:00:01
DKK 525
Raleigh de Luxe. Herrecykel, 58 cm
Raleigh de Luxe. Grønlakeret herrecykel, 58 cm stel, 3 gear. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4746947
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
13:16:00
DKK 1.150
Adrian Portmann, offset, fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton (2) cd
Fire kompositioner fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton', fotograferet af Adrian Portmann, offsettryk, 49x39 cm (52x42 cm) (4)
Varenr: 4746959
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
13:23:00
DKK 500
W. Marstrand (tilskrevet , blæktegning
W. Marstrand (1810-1873), tilskrevet, blæktegning af Italiensk præst på æsel. Tidligere i museumsinspektør Carl Neergaards eje 15x10 cm. (26x20 cm.) Usign. I passe-partout.
Varenr: 4746118
13:32:00
DKK 475
Air Breeze. Atlantic Nordic varmepumpe, model KCV 20-028 (2)
Air Breeze. Atlantic Nordic varmepumpe, model KCV 20-028, med varme, aircondition, affugtning og blæsefunktion. Fjernbetjening og manual medfølger. Mål på kasser: 54 x 80 x 27 og 35 x 86 x 25 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2 kolli)
Varenr: 4715625

DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
13:49:00
DKK 1.650
Børge Herman Hansen, olie på lærred, stilleben
Opstilling på bord af Børge Herman Hansen (1918 - 2011), olie på lærred. Sign. BH samt betegnet bag på lærred Børge Hansen 1966. 66 x 93 cm (67 x 94). Fremstår med mindre afskalning.
Varenr: 4747146
14:01:00
DKK 325
Hans J. Wegner. Sofabord model AT15, teak / eg
Hans J. Wegner. Sofabord model AT15 af massiv teak og eg. Fremstillet hos Andr. Tuck. Brændstempel herfra under pladen. H. 48 cm. L. 130 cm. B. 60 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte ridser.
Varenr: 4746943
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
14:05:00
Diverse LP'er (ca. 580)
Diverse LP. Blandet rock, pop, country, jazz. Fremstår med aldersrelateret slid, ridser kan forekomme. (Ca 580)
Varenr: 4747330
14:06:08
Gustav P. Rimmer, olie på lærred, norske landskaber (2)
Norske landskaber af Gustav P. Rimmer (1904-1988), olie på lærred. Begge sign. Rammemål 42 x 57 - 56 x 75 cm. (2)
Varenr: 4747148
14:13:00
DKK 325
Paul Fischer / Bing & Grøndahl. Porcelænsbilleder (2)
Porcelænsbilleder efter Paul Fischer. 'Fiskerkonerne på Gammel Strand. 1917' og 'Højbro Plads set mod Amagertorv ca. 1920'. Udgivet af Bing & Grøndahl som nr. 1585/1750 og 533/1750. 24 x 31 cm. (2)
Varenr: 4746875
14:15:00
DKK 775
Royal Copenhagen. Vaser m.m. (7)
Royal Copenhagen. Vaser, askebæger samt isbjørn. H. vaser 14,5-21,5 cm. Askebæger samt største vase 2. sort. (7)
Varenr: 4746876
14:17:00
DKK 450
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Pendel
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Pendel af messing. Formgivet i 1963. Fremstillet for Nordisk Solar Kompagni. Ø 46 cm. Fremstår med brugsspor og trykmærker.
Varenr: 4747399
14:18:05
DKK 825
W. Marstrand (tilskrevet ), Blæktegning,
W. Marstrand (1810-1873), tilskrevet, blæktegning af Italiensk familiescene. Tidligere i museumsinspektør Carl Neergaards eje 9,2x13,2 cm. ( 29x22 cm.) Usign. Opsat på pap.
Varenr: 4746045
14:20:00
DKK 375
Peter J. Lassen / Montana. Væghængt kommode
Peter J. Lassen for Montana. Væghængt kommode af pinklakeret MDF, front af skuffer og pink greb. H. 46, B. 46, D. 38 cm . Vægbeslag medfølger. Fremstår med brugsspor samt småridser.
Varenr: 4746818
14:21:00
DKK 625
Miniatureportrætter (5)
Miniatureportrætter af personer, senere indramninger i sølv og messing, usigneret. H.5,5-7 cm.17-1800-tallet (5)
Varenr: 4746220
14:22:00
DKK 1.800
Dansk møbelproducent. Lav skænk, teak
Dansk møbelproducent. Lav skænk fineret med teaktræ, front med fire skydelåger og fire skuffer. 1960'erne. H. 81, L. 190, D. 48 cm. Fremstår med brugsspor, finerafslag samt sømhuller i højre kantlist.
Varenr: 4747418
14:28:00
DKK 1.250
A.J.W. Venø, olie på lærred, landskabspartier (cd 3)
Landskabspartier af A.J. W. Venø (f. 1913), olie på lærred. Sign. A. W. Venø. Blændrammemål 30 x 40, 60 x 70 og 40 x 150 cm. (3)
Varenr: 4747154
14:29:42
DKK 325
Julius Exner, blæktegning
Blæktegning af Julius Exner (1825-1910), benævnt "Den sidste Dands", signeret Exner 1865. 17x22,2 cm (29x35,5 cm.) Antagelig solgt på Exners auktion 1911, nr. 183C. jf. påtegning på bagsiden. Lille afslag på ramme.
Varenr: 4746148
14:30:00
Frijsenborg m.m. Sølvbestik (72)
Diverse sølvbestik, primært Frijsenborg, best: af: Frijsenborg 13 middagsgafler, 14 middagsskeer, 24 dessertskeer, 11 theskeer (heraf 6 med privat gravering). Herudover i andre mønstre: 5 middagsgafler, lille stegegaffel, dessertske samt 3 theskeer. Samlet vægt ca 2100 g. (72)
Varenr: 4746934
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
14:31:00
Dansk møbelproducent. Lav skænk, palisander
Dansk møbelproducent. Lav skænk fineret med palisander, front med tre låger, bag hvilke hylder. 1960'erne. H. 54, L. 128, D. 45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og skrammer.
Varenr: 4746962
14:37:00
Ubekendt kunstner, olie på lærred, gårdeksteriør
Gårdeksteriør med høns og hund på hundehus af ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. og dateret København 1896. 27 x 38 cm (41 x 53). Fremstår med to lodrette ridser endende i små afskalninger nederst.
Varenr: 4747761
14:37:59
DKK 1.050
Jørgen Nash, emaljeret fad (cd)
Emaljefad rigt dekoreret i farver af Jørgen Nash (1920-2004). Sign. og dateret 1980. Ø 40 cm. Fremstår med enkelte afslag.
Varenr: 4747157
14:39:00
DKK 1.150
Ib Kofoed-Larsen. Lav skænk fineret med palisander
Ib Kofoed-Larsen. Lav skænk fineret med palisander, front med tre skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker af egetræ, senere monterede uoriginale sortlakerede ben Fremstillet hos Faarup møbelfabrik. 1960'erne. H. 62 L. 238 B. 49 cm. Fremstår med brugsspor og to uoriginale udtræksbakker samt...
Varenr: 4746967
14:42:00
DKK 900
Trip Trap. Vaskeskab, teak
Trip Trap. Vaskeskab af massiv teaktræ, front med to låger, løs topplade. H. 86, B. 90, D. 56 cm. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte skjolder.
Varenr: 4747507
14:43:00
DKK 625
Diverse tysk og japansk kaffe og theservice (25)
Diverse tysk og japansk kaffeservice af porcelæn, best. af: 2 kaffekopper, 4 underkopper, 4 sidetallerkner, 4 tekopper, 5 underkopper, 4 sidetallerkner, større tallerken samt skål . Fremstår med brugsspor. (25)
Varenr: 4744402
14:50:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>