Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk lampeproducent. Pendel, aluminium, 1960'erne
Dansk lampeproducent. Pendel, aluminium, 1960'erne. Dansk lampeproducent. Pendel af aluminium. 1960'erne. H. 30 B. 37 D. 37 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte små buler. Varenr: 3702288 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:26:09 DKK 525
Persisk Tabriz løber, 348 x 83 cm.
Persisk Tabriz løber, 348 x 83 cm.. Persisk Tabriz løber, 348 x 83 cm. Fremstår falmet og beskidt. Varenr: 3701831 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:34:00 DKK 375
Orientalsk figur (pansernæsehorn)
Orientalsk figur (pansernæsehorn). Orientalsk figur af udskåret træ, i form af næsehorn (pansernæsehorn). L. 105 cm. Fremtår med mindre brugsspor. Varenr: 3702394 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:48:31 DKK 900
Persisk Nain tæppe, 307 x 200 cm.
Persisk Nain tæppe, 307 x 200 cm.. Persisk Nain tæppe, 307 x 200 cm. Fremstår med kraftig slitage og meget beskidt. Varenr: 3701828 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 13:35:00 DKK 325
Dansk møbelproducent, to-pers sofa, 1950'erne
Dansk møbelproducent, to-pers sofa, 1950'erne. Dansk møbelproducent, to-pers sofa betrukket med gult uld. 1950'erne. L. 143 cm. Fremstår ompolstret, og med slitage og pletter. Varenr: 3699090 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 13:53:00 DKK 650
Bogreol, egetræ, 1940'erne
Bogreol, egetræ, 1940'erne. Bogreol fineret med egetræ.1940'erne. H. 118 B. 179 D. 31 cm. Fremstår med senere sokkel. Fremstår med lettere slitage og huller i bagbeklædning. Varenr: 3696513 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 14:04:39 DKK 325
Skrivebord samt armstol, eg, Barok form, ca. 1940 (2)
Skrivebord samt armstol, eg, Barok form, ca. 1940 (2). Skrivebord samt armstol fineret med egetræ. Barok form, ca. 1940. H. 73 B. 140 D. 80 cm. Fremstår med slitage, skjolder og med manglende nøgler. (2) Varenr: 3698974 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 14:12:00 DKK 325
Samling pendler (5)
Samling pendler (5). Samling pendler bestående af Hydra pendel af hvidlakeret metal, Carl Fagerlund for Orrefors pendel, Sunset pendel af hvidt opaline glas samt to glaskupler. Ø 15 - 38 cm. Fremstår med lettere slitage. (5) Varenr: 3692938 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 14:17:48 DKK 325
Slagelse møbelværk mm. Fire armstole (4)
Slagelse møbelværk mm. Fire armstole (4). Slagelse møbelværk mm. fire armstole af egetræ, betrukket med uld. Fremstår med lettere slitage på stel, dog en stol med større afslag, stof med huller og tørt skum, løse samlinger. (4) Varenr: 3698196 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 14:24:00 DKK 300
Persisk tæppe, 196 x 156 cm.
Persisk tæppe, 196 x 156 cm.. Persisk tæppe, 196 x 156 cm. Fremstår nusset og beskidt. Varenr: 3694726 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 14:36:00 DKK 475
Persisk Joshaghan tæppe, 320 x 220 cm.
Persisk Joshaghan tæppe, 320 x 220 cm.. Persisk Joshaghan tæppe, 320 x 220 cm. Varenr: 3699131 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 14:36:00 DKK 925
Jo Hammerborg, Trombone standerlampe, messing
Jo Hammerborg, Trombone standerlampe, messing. Jo Hammerborg. Trombone standerlampe af messing, fod af brunlakeret metal. Fremstillet hos Fog & Mørup. H. 136 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3699113 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 14:48:00 DKK 1.100
Børge Mogensen. Reoloverdel, egetræ
Børge Mogensen. Reoloverdel, egetræ . Børge Mogensen. Reoloverdel fineret med egetræ, front med hylder. Fremstillet hos Karl Andersson & Sön. H. 118 B. 135 D. 36 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte skjolder Varenr: 3697891 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 15:29:00 DKK 325
Persisk Meshed tæppe, 312 x 198 cm.
Persisk Meshed tæppe, 312 x 198 cm.. Persisk Meshed tæppe, 312 x 198 cm. Fremstår med slitage. Varenr: 3699122 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 15:37:00 DKK 350
Poul Henningsen, PH80 standerlampe
Poul Henningsen, PH80 standerlampe . Poul Henningsen, PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, stamme af forkromet messingrør monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 135 cm. Varenr: 3702094 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 15:38:00 DKK 2.900
J.A.K. workwear - Kedeldragter (10)
J.A.K. workwear - Kedeldragter (10). J.A.K. workwear - Kedeldragter / Advarselsbeklædning. Klassificering: EN 471 klasse 1. Specifikationer kedeldragter: 2 brystlommer, den ene med bobillomme, 2 forlommer, 2 baglommer medklap forstærket med dobbelt bund, trenset på alle udsatte steder, trenålssømme, lårlomme med plads til ... Varenr: 3703353

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 15:49:00 DKK 475
Charles Eames, cafebord
Charles Eames, cafebord. Charles Eames, cafebord med plade af hvidt laminat, stel af forkromet og bemalet stål. Fremstillet hos Vitra. H. 71 B. 62 D. 62 cm. Fremstår med brugsspor, plade ikke fastmonteret. Varenr: 3681990 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 15:56:00 DKK 350
H. J. Wegner. Par lænestole model GE-375 (2)
H. J. Wegner. Par lænestole model GE-375 (2) . H. J. Wegner. Par lænestole af massivt egetræ, løse hynder betrukket med grønligt stof. Fremstillet hos Getama, model GE-375. Fremstår med lettere slitage, enkelte pletter, falmede og med defekte gjorder. (2) Varenr: 3697973 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 16:20:00 DKK 2.200
Dansk møbelproducent, reolsystem, teaktræ
Dansk møbelproducent, reolsystem, teaktræ. Dansk møbelproducent, væghængt reolsystem fineret med teaktræ, best. af fire hylde, en vitrineskab samt to vanger og to halve vanger. 1960'erne. Mål: Hylder L. 60-75 B. 20 -40, Vitrineskab. H. 51 L. 75 B. 30. Vanger H. 73-150 cm. fremstår med slitage, ridser og enkelte finerafslag. Varenr: 3702084 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 16:35:00 DKK 400
The American Peoples Encyclopedia, 22 bd.
The American Peoples Encyclopedia, 22 bd.. The American Peoples Encyclopedia, 20 bind samt to tillægsbind, Grolier Incorporated, 1965 (22). Varenr: 3699137 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 16:35:00 DKK 325
Venitiansk prismekrone med otte arme
Venitiansk prismekrone med otte arme . Venitiansk prismekrone med otte arme. Ø 64 cm. 1900-tallet. Fremstår med enkelte løse / manglende prismer. Varenr: 3695465 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 16:39:00 DKK 325
Stort orientalsk tæppe, 309 x 305 cm.
Stort orientalsk tæppe, 309 x 305 cm.. Stort orientalsk tæppe, 309 x 305 cm. Fremstår med slitage. Varenr: 3699124 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 16:41:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa. Dansk møbelproducent. To-pers. sofa betrukket med brunt skind, ben af bejdset bøgetræ. L. 140 cm. Fremstår med lettere slitage og minimalt slør på et armlæn. Varenr: 3697128 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 16:47:00 DKK 350
Erik Kirkegaard. Par armstol, egetræ (2)
Erik Kirkegaard. Par armstol, egetræ (2). Erik Kirkegaard. Par armstol med stel af massivt egetræ, sæde og ryg betrukket med sort skai. Fremstillet hos Høng Stolefabrik. 1960'erne. Fremstår med brugsslitage, fugtskjolder og kælderlugt. (2) Varenr: 3701717 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 16:57:00 DKK 375
Reoler, fineret med egetræ (5)
Reoler, fineret med egetræ (5). Reoler, fineret med egetræ. H. 202 B. 60 D. 28 cm. Fremstår med let løse samlinger samt med enkelte manglende hyldeknægte. (5) Varenr: 3699096 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 16:59:00 DKK 325
Ansager møbelfabrik, lav skænk, ubehandlet egetræ
Ansager møbelfabrik, lav skænk, ubehandlet egetræ. Ansager møbelfabrik, lav skænk af ubehandlet egetræ, front med låger og skuffer. H. 83 B. B. 170 D. 50 cm. Fremstår med skjolder. Varenr: 3699086 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 17:01:00 DKK 825
Montana reolmoduler (6)
Montana reolmoduler (6). Montana reolmoduler af lakeret MDF plade. H. 70 B. 70 D. 38 cm. Tre sokler i anden farve medfølger. Fremstår med smuds og slitage. (6) Varenr: 3687101 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 17:13:00 DKK 5.600
Dansk møbelproducent, reoloverdel
Dansk møbelproducent, reoloverdel. Dansk møbelproducent, reoloverdel af massivt fyrretræ med synlige sinker, 42 hylder. H. 80 B. 222 D. 30 cm. Fremstår med kraftig slitage og afslag. Varenr: 3698188 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 17:25:00 DKK 450
Persisk Gholtogh tæppe, 194 x 126 cm.
Persisk Gholtogh tæppe, 194 x 126 cm.. Persisk Gholtogh tæppe, 194 x 126 cm. Varenr: 3691881 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 17:37:00 DKK 375
Orientalske tæpper (3)
Orientalske tæpper (3). Orientalske tæpper, 105 x 96, 198 x 128 og 300 x 79 cm. Fremstår med slitage. (3) Varenr: 3699127 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 17:42:00 DKK 300
Persisk nomade Bidjar, 328 x 114 cm.
Persisk nomade Bidjar, 328 x 114 cm.. Persisk nomade Bidjar, 328 x 114 cm. Varenr: 3695217 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 18:17:00 DKK 325
Børge Mogensen. Kommode, egetræ
Børge Mogensen. Kommode, egetræ. Børge Mogensen. Kommode fineret med egetræ, front med 8 skuffer. Fremstillet hos Karl Andersson & Sön. H. 69 B. 135 D. 46 cm. Fremstår med Ridser, hak og nuanceforskel på top, en skuffe binder. Varenr: 3697884 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 18:28:00 DKK 550
Fritz Schlegel, pendel, messing
Fritz Schlegel, pendel, messing. Fritz Schlegel. Pendel af messing med hejsefunktion. Fremstillet hos Lyfa. Ø 45 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3699120 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 18:45:00 DKK 300
Ivan Grundahl, rulamsfrakke
Ivan Grundahl, rulamsfrakke. Ivan Grundahl, frakke af rulamspels, front med knaplukning samt påsatte lommer, model med rå kanter. L. 101, ærmelængde med opslag ca. 59 cm, str. 38. Fremstår med brugsspor og pletter. Varenr: 3702392 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 18:48:00 DKK 400
Kurt Østervig. Sofabord, egetræ
Kurt Østervig. Sofabord, egetræ . Kurt Østervig. Sofabord af egetræ, plade med runde hjørner, runde tilspidsede ben. 1960'erne. Litteratur: Jason katalog fra 1963. Fremstillet hos Jason. H. 50 L. 98 B. 75 cm. Fremstår med skjolder og lettere slitage på plade. Varenr: 3699092 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 18:57:00 DKK 300
Ansager møbelfabrik, spisebord samt otte stole (9)
Ansager møbelfabrik, spisebord samt otte stole (9). Ansager møbelfabrik, spisebord samt otte stole af ubehandlet egetræ, stole betrukket med alcantara, bord med udtræk. H. 74 L. 180 B. 91 cm. Fremstår med løse samlinger, skjolder, pletter og manglende tillægsplader. (9) Varenr: 3698986 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:04:00 DKK 325
Iwona Lifsches, akryl på lærred, 'Sommeraften' (cd)
Iwona Lifsches, akryl på lærred, 'Sommeraften' (cd). 'Sommeraften' af Iwona Lifsches (f. 1953), akryl på lærred. Sign. Lifsches samt sign. og dateret 2010 bag på lærredet. 120 x 40 cm (124 x 44). Iwona Lifsches er født 1953 i Polen. Hun har studeret malerkunst ved Kunstakademiet i Warszawa, Polen og er bosat i Danmark siden 2006. Sidste ... Varenr: 3697261 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:05:00 DKK 1.000
Fredericia Stolefabrik.  Sidebord
Fredericia Stolefabrik. Sidebord . Fredericia Stolefabrik. Sidebord med stel af massivt egetræ, rødlakeret plade. 1960/70'erne. H. H. 58 B. 56 D. 42 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3696350 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:09:00 DKK 425
Fritstående skrivebord, valnød
Fritstående skrivebord, valnød. Fritstående skrivebord fineret med valnød træ, monteret på stel af forkromet metal, kasetteformet plade med tre indfældede skuffer. H. 76. L. 190. B. 90 cm. Varenr: 3705869

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:10:00 DKK 350
Softicemaskine med tilbehør
Softicemaskine med tilbehør. Softicemaskine. Bordmodel med en hane. LCD display til bl.a. betjening af softicens hårdhed, rengøring samt natsænkning. Kapacitet: 16-18 liter i timen. Diverse tilbehør til f.eks. ismønstre samt reservedele og indtroduksbog medfølger. Påfyldt R134A. CE-godkendt. Vægt ca. 80 kg. H. 70 B. 52 ... Varenr: 3662657

DKK 6.300 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:12:00 DKK 1.250
Dansk møbelproducent. Par lænestole (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole med stel af forkromet metal, betrukket med brunt knapsyet skind. 1970'erne. fremstår med brugsslitage. (2) Varenr: 3696348 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:14:00 DKK 825
Stagecolor. Samling makeup (1 kasse)
Stagecolor. Samling makeup (1 kasse). Stagecolor. Samling makeup, bl.a. magic roller, pudder, læbestift og liner stick. Fremstår ubrugt. (1 kasse) Varenr: 3701726

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:15:00 DKK 400
Par bergerer, mahogni (2)
Par bergerer, mahogni (2). Par bergerer med stel af mahogni, betrukket med blåt stof. 1920'erne. Fremstår med slitage og skjolder. (2) Varenr: 3698966 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:16:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. par sengeborde, egetræ(2)
Dansk møbelproducent. par sengeborde, egetræ(2). Dansk møbelproducent. Par væghængte sengeborde af massivt og fineret egetræ, front med skuffe. 1960'erne. H. 22. B. 48. D. 28 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3702027 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:21:00 DKK 400
Solfangersæt - 240 ltr / 24 vakuumrør
Solfangersæt - 240 ltr / 24 vakuumrør . Solfanger med varmvandbeholder på 240 liter med 24 stk. longlife vakuumrør. Varmvandsbeholder: Inderste tank syrefast SUS 304-2b/ rustfri stål 0,4 mm. Ydertank lakeret med PVDF 0,4 mm. Isolering 50 mm polyuretanskum. Vakuumrør: tykkelse 58 mm x længde 1800 mm. Diameter – vakuumrør... Varenr: 3278110

DKK 3.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:25:00 DKK 2.600
Louis Seize dragkiste, 1800-tallet.
Louis Seize dragkiste, 1800-tallet.. Louis Seize dragkiste af bemalet træ, front med fire skuffer. 1800-tallet. H. 99 B. 120 D. 53 cm. Fremstår med brugsspor, senere bemaling og udskiftede dele. Varenr: 3702263 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:26:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, tre-pers sofa
Dansk møbelproducent, tre-pers sofa . Dansk møbelproducent, tre-pers sofa betrukket med stribet savak uld, senere ben af børstet stål. 1970'erne. L. 226 cm. Fremstår med enkelte pletter. Varenr: 3686633 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:29:00 DKK 300
E. W. Bach. Lav skænk, teaktræ
E. W. Bach. Lav skænk, teaktræ . E. W. Bach. Lav skænk af teaktræ, front med fire låger, bag hvilke hylder og skuffer, senere monteret uoriginale stel med runde tilspidsede ben. Fremstillet hos Sejling skabe. 1960'erne. H. 80 L. 196 B. 44 cm. Fremstår med brugsspor og skjolder på top, samt med enkelte finerafslag. Varenr: 3692158 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:42:00 DKK 425
Empire spillebord, mahogni, ca. 1800
Empire spillebord, mahogni, ca. 1800. Empire spillebord fineret med mahogni, opklappelig plade. Ca. 1800. H. 74 B. 91 D. 46/92 cm. Fremstår med lettere slitage og løse samlinger. Varenr: 3699101 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:51:00 DKK 300
Roy Lawaetz, mixed media, 'Zemi Sauvage' (cd)
Roy Lawaetz, mixed media, 'Zemi Sauvage' (cd). 'Zemi Sauvage' af Roy Lawaetz (f. 1942), mixed media. Sign. Lavaetz. 62 x 58 cm. Varenr: 3685091 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 19:57:00 DKK 325
Dansk møbelproducent, lav skænk, teak, 1960'erne
Dansk møbelproducent, lav skænk, teak, 1960'erne. Dansk møbelproducent, lav skænk fineret med teaktræ, front med skydelåger og skuffer, senere uoriginale ben af bejdset bøgetræ. 1960'erne. H. 86 B. 201 D. 45 cm. Fremstår med lettere slitage og hak i fronten. Varenr: 3698481 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:06:00 DKK 425
Hans Bølling, bakkebord
Hans Bølling, bakkebord. Hans Bølling med foldebart stel af bøgetræ, vendbare bakker med sort og hvidt laminat, monteret med hjul. Fremstillet af Torben Ørskov og Co. H. 55 Ø 50 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3698971 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:15:00 DKK 1.150
Hans Bølling, bakkebord
Hans Bølling, bakkebord. Hans Bølling med foldebart stel af bøgetræ, vendbare bakker med sort og hvidt laminat, monteret med hjul. Fremstillet af Torben Ørskov og Co. H. 55 Ø 50 cm. Fremstår med lettere slitage og med løse samlinger. Varenr: 3698972 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:20:00 DKK 775
Buddhafigur, siddende på trone
Buddhafigur, siddende på trone. Buddha figur af patineret bronze, siddende på trone i mediterende stilling. 1800/1900-tallet. H. 37 cm. Varenr: 3694531 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:26:00 DKK 350
Persisk Mahal, 353 x 225 cm.
Persisk Mahal, 353 x 225 cm.. Persisk Mahal, 353 x 225 cm. Ægte håndknyttet tæppe af 100% uld på grundvæv af bomuld. Varenr: 3347208

DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:27:00 DKK 3.900
Persisk løber, 448 x 83 cm.
Persisk løber, 448 x 83 cm.. Persisk løber, 448 x 83 cm. Varenr: 3695224 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:29:00 DKK 1.150
Poul Henningsen, PH-5 Pendel, nylakeret
Poul Henningsen, PH-5 Pendel, nylakeret. Poul Henningsen, PH5 Pendel, senere mat sortlakeret metal. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår nyrenoveret med ny ledning og fatning. Varenr: 3697632 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:30:00 DKK 1.100
Dansk møbelproducent, lav skænk, teak, 1960'erne. Dansk møbelproducent, lav skænk fineret med teaktræ, front med skydelåger, senere højglans hvidlakeret plade. 1960'erne. H. 67 B. 181 D. 47 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Varenr: 3698484 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:38:00 DKK 775
Solitairering af guld med brillant, ca. 1.17 ct
Solitairering af guld med brillant, ca. 1.17 ct. Ring af 14 kt guld, prydet med brillant på ca. 1.17 ct., Farve: Light Brown, Klarhed: VVS2, Ringstørrelse ca. 51 Ø 16,25 mm, vægt: ca. 1,4 g. Varenr: 3668947

DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:39:00 DKK 14.000
Arne Jacobsen. 7'er stole, sort læder (4)
Arne Jacobsen. 7'er stole, sort læder (4). 7'er stole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, nybetrukket med sort skind, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket (4) Varenr: 3682025 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:43:00 DKK 2.500
Jo Hammerborg, pendel, model Nova, messing
Jo Hammerborg, pendel, model Nova, messing. Jo Hammerborg, pendel af messing. Fremstillet hos Fog & Mørup, model Nova. 1960'erne. Ø 40 cm. Fremstår med lettere slitage og patina. Varenr: 3699116 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:43:00 DKK 375
Uindfattet diamant, ca. 0.91 ct
Uindfattet diamant, ca. 0.91 ct. Uindfattet brillant sleben diamant på ca. 0.91 ct., Farve: Light Yellow, Klarhed: SI2. Varenr: 3657717

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:49:00 DKK 1.800
Guanyin figur, forsølvet
Guanyin figur, forsølvet. Guanyin figur af forsølvet metal, siddende på dobbelt lotustrone. 2000-tallet. H. 18 cm. Varenr: 3694556 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 20:55:00 DKK 300
Persisk Torkaman løber. Ægte, håndknyttet tæppe, 195 x 65 cm.
Persisk Torkaman løber. Ægte, håndknyttet tæppe, 195 x 65 cm. . Persisk Torkaman løber. Ægte, håndknyttet tæppe af uld på grundvæv af uld med geometriske mønstre i rødbrune, sorte og hvide nuancer. 195 x 65 cm. Varenr: 3647397

DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 21:13:00 DKK 2.000
Par kinesiske figurer, fohunde, bronze (2)
Par kinesiske figurer, fohunde, bronze (2). Par kinesiske figurer af patineret bronze i form af fo hunde. Ca. 1900. H. 28-29 cm. Vægt: ca. 12 kg. pr. stk. Hjembragt af skibsreder i 1930'erne. Fremstår med brugsspor, manglende haler samt med manglende part under forben. (2) Varenr: 3664507 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 21:20:00 DKK 5.000
Persisk Kirman Yazd, 372 x 271 cm.
Persisk Kirman Yazd, 372 x 271 cm.. Persisk Kirman Yazd, 372 x 271 cm. Ægte håndknyttet tæppe af 100% uld på grundvæv af bomuld. Varenr: 3351515

DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 21:27:00 DKK 3.900
Persisk Nain tæppe, uld med silke, 210 x 148 cm.
Persisk Nain tæppe, uld med silke, 210 x 148 cm. . Persisk Nain, ægte håndknyttet tæppe vævet af uld med reliefmønstre af silke på grundvæv af bomuld, rigt dekoreret med florale mønstre. 210 x 148 cm. Dette tæppe stammer fra byen Nain i nærheden af ​​Isfahan i det centrale Persien. Nain tæpper er som regel meget lyse med en ... Varenr: 3664280

DKK 6.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 21:44:00 DKK 5.000
Persisk Nahwend, 203 x 138 cm.
Persisk Nahwend, 203 x 138 cm.. Persisk Nahwend, 203 x 138 cm. Ægte håndknyttet tæppe af 100% uld på grundvæv af bomuld. Varenr: 3346821

DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 21:47:00 DKK 3.800
Solitarering af 14 kt guld med brillant på ca. 1.11 ct
Solitarering af 14 kt guld med brillant på ca. 1.11 ct. Ring af 14 kt rhodineret guld, prydet med brillant på ca. 1.11 ct, Farve: Light yellow, Klarhed: P1. Ringstørrelse 53 Ø 17 mm. Vægt 1,7 gram. Varenr: 3668984

DKK 9.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 21:48:00 DKK 6.200
Standerlampe
Standerlampe. Standerlampe af messing med skærm af stof. 1900-tallet. H. 168 cm. Fremstår med manglende ornamenter på stel og skærm med løse dekorationer. Varenr: 3697384 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 11:23:00 DKK 325
Dansk møbelproducent, spisebord, teak
Dansk møbelproducent, spisebord, teak . Dansk møbelproducent, spisebord fineret med teaktræ, plade med hollandsk udtræk. 1960'erne. H. 73 L. 123/205 B. 41 cm. Plade med skjolder og brugsspor. Varenr: 3700052 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 13:18:08 DKK 325
Pelsfrakke, str. 38
Pelsfrakke, str. 38. Pelsfrakke af kanin?, front med hægtelukning og indstiklommer, knap ved krave. L. 92, ærmelængde: 56 cm. Fremstår med minimal slitage. Varenr: 3704123 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 13:58:21 DKK 300
Dansk møbelproducent, chatol, teak
Dansk møbelproducent, chatol, teak. Dansk møbelproducent, chatol fineret med teaktræ, front med tre skuffer. 1960'erne. H. 101 B. 85 D. 44 cm. Fremstår med små finerskader, pletter, skjolder og lille reparation. Varenr: 3700051 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 14:21:00 DKK 325
Ateljé Lyktan bordlampe
Ateljé Lyktan bordlampe . Ateljé Lyktan bordlampe af bøgetræ og forkromet metal, skærm af stof. H. 53 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3700539 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 14:21:00 DKK 350
Arne Jacobsen reservedele til 7'er
Arne Jacobsen reservedele til 7'er . Arne Jacobsen reservedele til 7'er best. af fire armstel, 11 spisestole stel og 11 skaller, heraf en T- stol. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med kraftig slitage, alle skaller med defekt ryg, stel med slitage, rust fejl og mangler, flere slags montage på stel. Varenr: 3696887 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 14:22:49 DKK 350
Servante af egetræ
Servante af egetræ. Servante af egetræ, front med låge, skuffe og spejlfelt. 1900-tallets begyndelse. H. 88/148 B. 71 D. 44 cm. Fremstår med slitage, tørresprækker og løst ben. Varenr: 3700060 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 14:28:00 DKK 325
Skærm til brændeovn
Skærm til brændeovn . Skærm til brændeovn med ramme af mahogny sider, beklædt med broderet stof på metal. H. 105 B. 61 D. 34 cm. 1900'tallets begyndelse. Varenr: 3696793 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 14:31:00 DKK 300
Wilhelm Freddie, litografi, 'Sommereftermiddag' (cd)
Wilhelm Freddie, litografi, 'Sommereftermiddag' (cd). 'Sommereftermiddag' af Wilhelm Freddie (1909-1995), litografi 276/300. Sign. og dateret Freddie 77. 52 x 42 cm (65 x 54). Fremstår med mindre skjold. Varenr: 3691452 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 14:39:00 DKK 325
Uindfattet diamant, ca. 0.69 ct
Uindfattet diamant, ca. 0.69 ct . Uindfattet brillant sleben diamant, 0.69 ct. Farve: Champagne, Klarhed: P1. Varenr: 3668949

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 14:42:00 DKK 2.100
Georg Jensen øreclips, sterling (2)
Georg Jensen øreclips, sterling (2). Georg Jensen øreclips af sterlingsølv, dessinnr. 200. Samlet vægt 21,5 gram. Fremstår med minimale brugsspor og lettere overfladeridser. Varenr: 3697050 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 14:51:25 DKK 425
Hans J. Wegner. Væghængt hylde
Hans J. Wegner. Væghængt hylde. Hans J. Wegner. Væghængt hylde af massivt egetræ. H. 34 B. 100 D. 26 cm. Fremstår med slitage. Varenr: 3703423 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 14:56:00 DKK 800
19 fl. div. vin, hedvin og mousserende (19)
19 fl. div. vin, hedvin og mousserende (19) . 19 fl. div. vin, hedvin og mousserende Varenr: 3699988 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:00:00 DKK 450
Nokia E75 mobiltelefon
Nokia E75 mobiltelefon . Nokia E75 mobiltelefon. Fremstår ubrugt i original emballage. Varenr: 3696472 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:07:00 DKK 350
Armbånd samt ring af sølv (2)
Armbånd samt ring af sølv (2). Armbånd samt ring af sølv, dekoreret med filigran og grønlige sten. (2) Varenr: 3695061 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:10:27 DKK 300
Uindfattet diamant, ca. 0.60 ct
Uindfattet diamant, ca. 0.60 ct. Uindfattet oval sleben diamant, ca. 0.60 ct, Farve: Top Crystal (I), Klarhed: P2. Varenr: 3668961

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:11:00 DKK 1.200
Dansk lampeproducent, pendel, 1970'erne
Dansk lampeproducent, pendel, 1970'erne. Dansk lampeproducent, pendel med tre lyskilder af teaktræ, kobber, messing og sortlakeret metal. Ø 12 cm. Fremstår med slitage. Varenr: 3692806 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:12:00 DKK 300
Kunstbøger (20)
Kunstbøger (20). Kunstbøger omhandlende Asger Jorn, Henry Heerup, Richard Mortensen m.fl. (20) Varenr: 3696937 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:12:38 DKK 350
Faglitteratur. Kunstindustri, møbler, tæpper m.m. (21)
Faglitteratur. Kunstindustri, møbler, tæpper m.m. (21). Faglitteratur omhandlende bl.a. kunstindustri, møbler, tæpper m.v. (21) Varenr: 3696911 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:15:16 DKK 325
Samling africana
Samling africana. Samling africana bestående af skjold, pile, sværd, bælte, klokke mm. 1900-tallet. Skjold: 77 x 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3695041 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:16:44 DKK 300
Samling armbåndsure og urkasser (21)
Samling armbåndsure og urkasser (21). Samling armbåndsure og urkasser bestående af: 14 armbåndsure, bla. Omega, Certina, Seiko, Brixon, Comet og Tissot, Ø 12-37 mm. ekskl. krone. Syv urkasser af mærkerne Cartier, Zola, Anker, Voga, Prim, Sur, Giroxa, Ø 24-35 mm. ekskl. krone. Medfølgende original æske til Omega armbåndsuret. Alle ... Varenr: 3697766 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:18:00 DKK 350
Bang & Olufsen pladespiller, model 4600
Bang & Olufsen pladespiller, model 4600. Bang & Olufsen pladespiller, model 4600. 12 x 66 x 38 cm. Fremstår med lettere slitage og ridser på top. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og defekter kan forekomme. Varenr: 3700292 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:19:00 DKK 325
Dansk møbelproducent, lænestol / safaristol
Dansk møbelproducent, lænestol / safaristol. Dansk møbelproducent, lænestol / safaristol med stel af formspændt egetræ, betrukket med kanvas. Fremstår med gulnet kanvas, patinerede læderstropper med begyndende revner. Varenr: 3700083 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:22:00 DKK 300
Alvar Aalto. Tre spisestole samt taburet (4)
Alvar Aalto. Tre spisestole samt taburet (4). Alvar Aalto. Spisestole samt taburet med stel af formspændt birketræs finer, sæder med sort linoleum. Fremstillet hos Artek. Fremstår med enkelte brugsspor. (4) Varenr: 3699932 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:27:00 DKK 875
Peter Land, 'What a Life', litografi, cd
Peter Land, 'What a Life', litografi, cd . Figurkomposition, 'What a Life', af Peter Land (f. 1966). Litografi 48/350. Sign. og dat., 1998. 62 x 85 cm (66 x 89). Varenr: 3700066 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:32:00 DKK 300
Omega Seamaster 600, urkasse
Omega Seamaster 600, urkasse. Omega Seamaster 600. Urkasse af forgyldt stål, cremefarvet skive med forgyldt streginddeling, arabertal, logo, permanent sekundviser samt datoangivelse. Ø 33 mm. ekskl. krone. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Fremstår med brugsspor, lettere overfladeridser på glas, falmet skive og trykmærker. ... Varenr: 3691288 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:50:00 DKK 425
WMF bestik af sølvplet (99)
WMF bestik af sølvplet (99). WMF bestik af sølvplet, bestående af 6 middagsknive, 11 frokostknive, 5 fiskeknive, 6 middagsskeer, 12 dessertskeer, 14 teskeer, 6 middagsgafler, 12 frokostgafler, 12 kagegafler, 5 fiskegafler, 3 serveringsskeer, 2 spader, 2 pålægsgafler, 2 sukkertænger, øse. (99) Varenr: 3700693 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:51:00 DKK 325
Tjekkisk industriel pendel
Tjekkisk industriel pendel. Tjekkisk industriel pendel af aluminium. H. 64 Ø 54 cm. Fremstår med slitage og ridser. Varenr: 3695440 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:57:00 DKK 325
Heppelwhite spisestue, mahogni (12)
Heppelwhite spisestue, mahogni (12). Heppelwhite spisestue fineret med mahogni, best. af cirkulært spisebord med udtræk, tre tillægsplader medfølger, lav skænk med to låger og seks skuffer, 10 spisestole. 1960/70'erne. H. 75 B. 124-274, H. 90 L. 220 B. 56 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, ridser, en stol med brud på ... Varenr: 3697376 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:58:00 DKK 1.100
Barok lille standkiste
Barok lille standkiste . Barok lille standkiste af massivt bejdset egetræ med jernbeslag og lås af sortlakeret lås. 1700'tallet. Nøgle medfølger. Restaureret. H. 43 L. 60 B. 37 cm. Varenr: 3702100 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:58:02 DKK 1.700
Prismekrone
Prismekrone . Prismekrone af glas, seks svungne lysarme, behængt med prismer. Af nyere dato. Ø 48 cm. Fremstår med løse og manglende prismer. Varenr: 3697387 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 16:01:00 DKK 325
<<  1 2 3 4 5 6 7  >>