Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bjørn Wiinblad. Vase nr. 52
Bjørn Wiinblad. Vase nr. 52 . Bjørn Wiinblad 1918-2006. Vase af glaseret lertøj i form af kvindehoved med hat nr. V52 Danmark samt sign. monogram og dateret 73. H. 37 Ø 32 cm Varenr: 4344198 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 19:55:00 DKK 2.100
Bjørn Wiinblad. stor skål  samt tallerkner 'Frokost i det grønne' (7)
Bjørn Wiinblad. stor skål samt tallerkner 'Frokost i det grønne' (7). Bjørn Wiinblad. stor skål samt seks tallerkner 'Frokost i det grønne' af fajance Ø.20-38 cm. nr. 3590 udført hos Nymølle .(7) Varenr: 4344178 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 19:57:00 DKK 400
Samling smykker, 8- og 14 kt guld og sterling sølv (14)
Samling smykker, 8- og 14 kt guld og sterling sølv (14). Samling smykker, bestående af, ring prydet med camé samt øreringe med harlequin mønster af 14 kt. guld. Aage Albing, bismark halskæde i forløb, monteret med kasselås og to ottetals sikkerhedshasper, vedhæng prydet med camé, to par øreringe, heraf et par prydet med brune syntetiske sten, to ringe,... Varenr: 4341892 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 19:58:00 DKK 750
Iransk Mashad  330 x 216 cm
Iransk Mashad 330 x 216 cm. Iransk Mashad 330 x 216 cm. Fremstår med brugsspor, og uden frynser. Varenr: 4341169 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 20:00:00 DKK 425
Fransk Kaminur af Bronze, 1800 tallet første halvdel
Fransk Kaminur af Bronze, 1800 tallet første halvdel. Fransk Kaminur af bronze. Prydet med par i orientalske klædedragter. Sokkel prydet med klokker i støbningen. Urskive af tin med romertal. Snor ophængt pendul. Optrækkernøgle medfølger. H. 42 B. 31 D. 10 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4345177 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 20:01:00 DKK 450
1 flaske Chateau Mouton Rothschild 1972 og 1 flaske Grand Vin de Chatau Latour 1972 (2)
1 flaske Chateau Mouton Rothschild 1972 og 1 flaske Grand Vin de Chatau Latour 1972 (2). 1 flaske Chateau Mouton Rothschild 1972 stand A/B og 1 flaske Grand Vin de Chatau Latour 1972 stand B/C (2) Varenr: 4345511 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 20:08:00 DKK 650
4 flasker moden fransk vin, heriblandt Chateau Haut-Brion 1972 (4)
4 flasker moden fransk vin, heriblandt Chateau Haut-Brion 1972 (4). 1 flaske Chateau Haut-Brion, Graves 1972 stand A, 1 flaske Chateau Lafite-Rothschild, Pauillac 1972 stand A/B, 1 flaske A. Bichot Montrachet 1963 stand C/D og 1 flaske Chateau Margaux Premier Grand Cru Classe Margaux 1967 stand C. (4) Varenr: 4345537 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 20:22:00 DKK 1.300
Annie Hieronimus. Sofagruppe, model Sandra, 1970'erne (3)
Annie Hieronimus. Sofagruppe, model Sandra, 1970'erne (3). Annie Hieronimus. Sofagruppe betrukket med brunt lettere patineret læder, fire løse ryghynder medfølger. Formgivet i 1977. Fremstillet hos Cinna (Ligne Roset). L. 150-200 cm. Fremstår med lettere brugsspor, to-pers sofa dog falmet på ryg. (3) Varenr: 4339890 DKK 25.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 20:34:00 DKK 15.000
Alfred Klitgaard og Maria Viktor. Skrin, rio palisander
Alfred Klitgaard og Maria Viktor. Skrin, rio palisander . Alfred Klitgaard og Maria Viktor. Skrin af riopalisander og emalje, indvendigt med mindre rum. Låg dekoreret med polykrom emaljearbejde udført af Maria Viktor, sign. monogram, MV H. 7 L. 30 B. 22 cm. Fremstår med enkelte ridserCITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) ... Varenr: 4301018 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 20:40:00 DKK 475
Murstenhalskæde i forløb, 14 kt guld
Murstenhalskæde i forløb, 14 kt guld. Mustenshalskæde i forløb af 14 kt. guld, monteret med kasselås og to ottetals sikkerhedshasper. Stemplet V.P for Viggo Pedersen . L. 42,5 cm. B. 2,8 - 7,3 mm. Vægt. Ca. 18,1 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4344346 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 20:51:00 DKK 2.200
Italiensk armbånd, 18 kt guld, rosa- og hvidguld
Italiensk armbånd, 18 kt guld, rosa- og hvidguld. Italiensk armbånd af 18 kt. guld, i form af talrige sammensatte led, heraf nogle led med front af rosa og hvidguldsplader, satineret front med håndgraverede mønstre, monteret med kasselås og to ottetals sikkerhedshasper. L. 19 cm. B. 1,6 cm. Vægt. Ca. 41,8 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4343478 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 21:01:00 DKK 7.000
Charles Eames. Seks skalstole, model DSX (6)
Charles Eames. Seks skalstole, model DSX (6). Charles Eames. Seks skalstole, model DSX med original skal af cremehvid glasfiber, senere monteret sæder betrukket med sortgråt uld. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller. Professionel eftermonteret på originale H- base stel af sortlakeret stål. (6) Varenr: 4334055 DKK 9.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 21:25:00 DKK 2.700
O. Gundlach-Pedersen for Georg Jensen. 'Nordic' forskærersæt, sterling sølv (2)
O. Gundlach-Pedersen for Georg Jensen. 'Nordic' forskærersæt, sterling sølv (2). O. Gundlach-Pedersen for Georg Jensen. 'Nordic' forskæresæt med stålmontager. Stemplet GJ i rektangel, 1933-1944. L. 26,5 cm og 31,5 cm. Samlet vægt. Ca. 328,3 gram. Original æske medfølger. Litt: Janet Drucker: Georg Jensen - A tradition of splendid silver, p. 285. (2) Varenr: 4344153 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 21:26:00 DKK 925
Natlamper / bordlamper i Tiffany stil (4)
Natlamper / bordlamper i Tiffany stil (4). Fire natlamper / bordlamper i Tiffany stil bestående af skrivebordslampe, bordlampe, skilpadde samt kvinde. Fremstår med lette brugsspor. (4) Varenr: 4346331 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 10:34:44 DKK 375
Spisebord, laceret sort træ
Spisebord, laceret sort træ. Spisebord i laceret sort træ.Fremstår med et minimalt brugsspor. Måler: H. 76, B. 100, L. 230cm. Varenr: 4346616 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 12:27:01 DKK 300
Samling ældre kufferter og jordmodertasker (5)
Samling ældre kufferter og jordmodertasker (5). En samling ældre kufferter fra 1900-tallets begyndelse bestående af tre kufferter og 2 jordmodertasker. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage. (5) Varenr: 4346718 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 13:09:35 DKK 325
Ebbe Gehl bakkebord  massivt egetræ
Ebbe Gehl bakkebord massivt egetræ. Ebbe Gehl. Bakkebord med stel af massivt egetræ med vendbar cirkulær plade af kork og fineret med egetræ. H. 44 Ø 65. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn. Se litt. Nutidig Dansk Møbeldesign af Frederik Sieck s. 47. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 4346754 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 13:32:24 DKK 350
Chatol
Chatol. Chatol af hvidmalet egetræ, front med skråtstillede nedfældig skriveklap, bag hvilke små skuffer, herunder tre skuffer med greb af messing. 1960'erne. H. 105 B. 100 D. 50 cm. Fremstår med senere uoriginal bemaling, mindre afskalninger og skjold på top. Nøgle medfølger. Varenr: 4339191 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 14:36:53 DKK 300
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1940'erne (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1940'erne (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole betrukket med grønt knapsyet velour, runde ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. Fremstår med lettere brugsspor på armlæn. (2) Varenr: 4338216 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 14:37:16 DKK 350
John Stevenov, litografisk plakat, 'Fantomas contra Scotland Yard' (cd)
John Stevenov, litografisk plakat, 'Fantomas contra Scotland Yard' (cd) . Vintage plakat. 'Fantomas contra Scotland Yard' af John Stevenov, litografisk tryk. 1960'erne. Bladmål 85 x 62 cm. Uindrammet. Fremstår med foldemærker, knappenålshuller, let krøllet. Proveniens: Rønde Bio Disse plakater er del af Lauritz.com Aarhus' fortløbende tema-auktioner over vintage ... Varenr: 4332821 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 14:37:27 DKK 300
Yamaha Western Guitar FG720S
Yamaha Western Guitar FG720S. Yamaha guitar FG720S. Medfølger nye strenge, gulvstativ og bæretaske. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4345735 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 14:44:00 DKK 350
Enna Service af keramk (21)
Enna Service af keramk (21). Bodil og Leo Enna, service af keramik (21) Bodil og Leo Enna service af keramik, bestående af: . 6 thekopper. 6 underkopper. 6 kagetallerkener. 1 thekande 1 fad Fremstår med dele med glasurafslag, kanthak, hårrevner (21) Varenr: 4339157 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 15:20:01 DKK 300
Jens Harald Quistgaard for Kronjyden 'Azur' (45)
Jens Harald Quistgaard for Kronjyden 'Azur' (45). Jens Harald Quistgaard for Kronjyden. Diverse dele service af stentøj, 'Azur', bestående af 12 kagetallerkner Ø 17 cm, 8 underkopper Ø 15, 5 kopper Ø 8,5, 6 dybe tallerkener Ø 21, 6 middagstallerkener Ø 24, 1 dybt fad, 1 fladt fad, 2 lave opsatser, 1 mælkekande, 1 flødekande 1 æggebæger, en ... Varenr: 4345730 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 15:46:00 DKK 750
B&O Beovision
B&O Beovision. Bang & Olufsen. Beosound1, bærbar radio med indbygget CD-afspiller og antracit front. H. 35 B. 51 D. 14 cm. Fremstår med brugsspor, overfladeridse. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4345557 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 16:05:00 DKK 950
Par cafeborde mahogny(2)
Par cafeborde mahogny(2). Par Caféborde med cirkulær plade i mahogny, fod af metal. H: 70 cm Ø 90 cm. Fremstår med brugsslidtage, småbuler på sokkel og brændmærker på plader.(2) Varenr: 4347091 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 16:27:35 DKK 300
Henning Ulrichsen. Halskæde i forløb med harlequin-mønster, 14 kt guld
Henning Ulrichsen. Halskæde i forløb med harlequin-mønster, 14 kt guld. Henning Ulrichsen. Halskæde i forløb med harlequin-mønster af 14 kt. guld, midterste række satineret, monteret med kasselås og to ottetalssikkerheds hasper. L. 40 cm. B. 7 - 8,8 mm. Vægt. Ca. 31,7 gram. Æske medfølger. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4337814 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 16:33:00 DKK 5.600
Benny Stilling, litografisk plakat, 'Raketfly X-2' (cd)
Benny Stilling, litografisk plakat, 'Raketfly X-2' (cd). Vintage plakat. 'Raketfly X-2' af Benny Stilling, litografisk tryk. 1960'erne. Bladmål 85 x 62 cm. Uindrammet. Fremstår med foldemærker, knappenålshuller, enkelte kantflænger Proveniens: Rønde Bio Disse plakater er del af Lauritz.com Aarhus' fortløbende tema-auktioner over vintage filmplakater. Varenr: 4332822 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 16:36:00 DKK 300
Bjørn Wiinblad, Rosenthal vase
Bjørn Wiinblad, Rosenthal vase. Bjørn Wiinblad, Rosenthal. Vase af porcelæn dekoreret i guld. H. 21 cm. Ø. 10. Varenr: 4345953 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 16:36:00 DKK 325
Standerlampe af patineret kobber
Standerlampe af patineret kobber. Standerlampe af patineret kobber. H: 120 Ø 33. Varenr: 4345979 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 16:54:00 DKK 325
Lot diverse keramik (5)
Lot diverse keramik (5). Lot diverse keramik i form af lysestage, vaser samt fad, under bunden Mexico, Ursula keramik, W, Germany, Feron, samt fad fra Rörstrand, "Titus". H. 18.35 cm Fad Ø. 36 cm. (5) Varenr: 4346540 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 17:07:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, litografisk plakat, 'Klokkeren fra Notre Dame'
Ubekendt kunstner, litografisk plakat, 'Klokkeren fra Notre Dame'. Vintage plakat. 'Klokkeren fra Notre Dame' af ubekendt kunstner, litografisk tryk. 1960'erne. Bladmål 85 x 62 cm. Uindrammet. Fremstår med foldemærker, knappenålshuller, enkelte kantflænger . Proveniens: Rønde Bio Disse plakater er del af Lauritz.com Aarhus' fortløbende tema-auktioner over ... Varenr: 4332828 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 17:18:00 DKK 325
Jacob Jensen, Blandingsarmatur
Jacob Jensen, Blandingsarmatur. 1 stk. Blandingsarmatur designet af Jacob Jensen. Indeholder to Pex slanger et bespændingssæt en tryk bundventil et blandingsarmatur. Varenr: 4346038

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 17:23:00 DKK 325
Jacob Jensen, Blandingsarmatur. 1 stk. Blandingsarmatur designet af Jacob Jensen. Indeholder to Pex slanger et bespændingssæt en tryk bundventil et blandingsarmatur. H: 34 cm. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 4346043 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 17:33:00 DKK 300
Spejl i metal af ko-øje fra færge
Spejl i metal af ko-øje fra færge. Spejl af ko-øje, fremstillet af skrotmetal fra indiske færge. Diameter 90cm. Varenr: 4323041

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 18:14:00 DKK 1.000
Dansk møbelproducent. Daybed / briks, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Daybed / briks, 1960'erne. Dansk møbelproducent. Daybed / briks betrukket med ternet uld, løs ryglæn betrukket med gråt uld, runde tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1960'erne. 192 x 73 cm. Fremstår med snavset stof og begyndende små huller. Varenr: 4347074 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 18:19:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, litografisk plakat, 'Satan åbner ballet'
Ubekendt kunstner, litografisk plakat, 'Satan åbner ballet'. Vintage plakat. 'Satan åbner ballet' af ubekendt kunstner, litografisk tryk. 1960'erne. Bladmål 85 x 62 cm. Uindrammet. Fremstår med foldemærker, knappenålshuller, tape og afrivninger. Proveniens: Rønde Bio Disse plakater er del af Lauritz.com Aarhus' fortløbende tema-auktioner over vintage ... Varenr: 4332825 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 18:28:00 DKK 300
Scalextric racerbane
Scalextric racerbane. Scalextric racerbane. Syv diverse racerbiler. 27 lige skinner, 28 forskellige, fortrinsvis buede skinner samt bander. Brugsspor. Varenr: 4322828 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 18:29:00 DKK 300
Bang & Olufsen 2 pladespillere. Beogram 1203 og Beogram 2000 (2)
Bang & Olufsen 2 pladespillere. Beogram 1203 og Beogram 2000 (2). Bang & Olufsen. Beogram 1203 og Beogram 2000. Pladespillere i kabinet af palisander. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.(2) Varenr: 4345330 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:00:00 DKK 325
Holmegaard / Le Klint, bordlampe, glas
Holmegaard / Le Klint, bordlampe, glas . Holmegaard / Le Klint, bordlampe af brunt glas med montage af messing, plisseret skærm. H. med skærm, 50 cm. Fremstår med lettere gulnet skærm. Varenr: 4346393 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:01:00 DKK 325
Bing & Grøndahl, Mågestel kaffeservice (17)
Bing & Grøndahl, Mågestel kaffeservice (17). Bing & Grøndahl, Mågestel med guldkant, bestående af, tre kaffekopper, fire underkopper, seks kagetallerkener, sukkerskål med låg, fad i form af blad samt ovalt fad. 2. sortering. (17) Varenr: 4346526 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:03:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Kommode, teaktræ
Dansk møbelproducent. Kommode, teaktræ . Dansk møbelproducent. Kommode fineret med teaktræ, front med seks skuffer, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 105 B. 88 D. 41 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsspor, enkelte finerafslag, ridser skrammer. Varenr: 4345799 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:04:00 DKK 325
Georg Jensen. Juleuroer samt adventsstage (10)
Georg Jensen. Juleuroer samt adventsstage (10). Georg Jensen m.fl. Juleuroer årgang 1991,92 og 93, samt adventsstage mm. Juleuroer i originale æsker. (10) Varenr: 4346529 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:04:00 DKK 350
Bang & Olufsen, BeoSystem 2500 samt BeoLab 4500 (2)
Bang & Olufsen, BeoSystem 2500 samt BeoLab 4500 (2). B&O stereoanlæg bestående af BeoSystem 2500 radio med cd-afspiller og kassettebåndoptager. Par Beolab 4500 aktive højttalere type 6721, vægbeslag, kabler og original kasse medfølger. (2) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten Varenr: 4346531 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:04:00 DKK 850
Elisabeth Tornøe, olie på lærred, skovparti
Elisabeth Tornøe, olie på lærred, skovparti. Skovparti af Elisabeth Tornøe (1847-1933), olie på lærred. Sign. E Tornøe. 41 x 34 cm (57 x 49). Varenr: 4346934 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:04:00 DKK 300
Iransk Tabriz 200 x 150 cm.
Iransk Tabriz 200 x 150 cm.. Iransk Tabriz, 200 x 150 cm. Fremstår med slitage og enkelte pletter. Varenr: 4345805 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:05:00 DKK 300
Mhouse WG2s Svingport åbner og Mhouse GDXN portautomatik (5)
Mhouse WG2s Svingport åbner og Mhouse GDXN portautomatik (5). Mhouse WG2s svingportautomatik med nøgle og fjernbetjening, samt Mhouse GDXn portautomatik med frikobler og to ekstra fjernbetjeninger. Fremstår ubrugt i original emballage. (5) Varenr: 4345608

DKK 5.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:07:00 DKK 550
Vugge, 1800-tallet
Vugge, 1800-tallet. Vugge af bemalet fyrretræ. 1800-tallets slutning. H. 78 L. 84 B. 50 cm. Fremstår med senere hvid bemaling. Ny madras fremstår ubrugt: Økotex certificeret. Varenr: 4345817 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:09:00 DKK 325
Kay Christensen 1899-198, Offsettryk
Kay Christensen 1899-198, Offsettryk. Kay Christensen 1899-1981, komposition med personer, offsettryk, 262/450 62x42 (80x63) og 145/450, sign. med bly Kay C., 50 x 60 cm. (69 x 78 cm.) (2) Varenr: 4345456 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:10:00 DKK 300
Københavnerlampen, par pendler (2)
Københavnerlampen, par pendler (2). Københavnerlampen er tegnet i 1970’erne af Stadsarkitektens kontor i Københavns Kommune. Armaturerne, som er produceret af Philips Danmark, er af lysegrå glasfiber, ophæng af wire og konverteret til 230V. H. ca. 28 Ø 38 cm. Fremstår med brugsspor og senere monteret ophæng af egetræ. (2) Varenr: 4346942 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:10:00 DKK 325
Lyfa loftlampe, 1930/40'erne
Lyfa loftlampe, 1930/40'erne. Lyfa loftlampe af patineret messing, fem svungne lysarme med skærme af matteret glas, mrk. Lyfa. 1930/40'erne. H. 78 Ø 68 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4333944 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:14:00 DKK 300
Jagttrofæ. Skuldermonteret Blesbuck
Jagttrofæ. Skuldermonteret Blesbuck . Jagttrofæ af skuldermonteret Blesbuck. Nedlagt i Sydafrika i 2009. H. ca. 85, Horn 40, D. 51 (fra snude til væg), B. 36 cm. (fra øre til øre). Fremstår med skade på ene øre. Varenr: 4346570 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:14:00 DKK 325
Jagttrofæ. Skuldemonteret Springbuk
Jagttrofæ. Skuldemonteret Springbuk. Jagttrofæ af skuldermonteret Springbuk. Nedlagt i Sydafrika i 2009. H. ca. 63, Horn 22, D. 33 (fra snude til væg), B. 33 cm. (fra øre til øre). Varenr: 4346575 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:15:00 DKK 325
Kurt Wenzel, litografisk plakat, 'Mission Istanbul' (cd)
Kurt Wenzel, litografisk plakat, 'Mission Istanbul' (cd). Vintage plakat. 'Mission Istanbul' af Kurt Wenzel, litografisk tryk. 1960'erne. Bladmål 85 x 62 cm. Uindrammet. Fremstår med foldemærker, knappenålshuller, enkelte kantflænger. Proveniens: Rønde Bio Disse plakater er del af Lauritz.com Aarhus' fortløbende tema-auktioner over vintage ... Varenr: 4332834 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:17:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, litografisk plakat, 'Dr. Fu Manchu's hemmelighed'
Ubekendt kunstner, litografisk plakat, 'Dr. Fu Manchu's hemmelighed'. Vintage plakat. 'Dr. Fu Manchu's hemmelighed' af ubekendt kunstner, litografisk tryk. 1960'erne. Bladmål 85 x 62 cm. Uindrammet. Fremstår med foldemærker, knappenålshuller, enkelte kantflænger. Proveniens: Rønde Bio Disse plakater er del af Lauritz.com Aarhus' fortløbende tema-auktioner over ... Varenr: 4332826 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:19:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, litografisk plakat, 'Dyret skal dø'
Ubekendt kunstner, litografisk plakat, 'Dyret skal dø'. Vintage plakat. 'Dyret skal dø' / 'Que la Bête meure' af ubekendt kunstner, litografisk tryk. 1960'erne. Bladmål 85 x 62 cm. Uindrammet. Fremstår med foldemærker, knappenålshuller. Proveniens: Rønde Bio Disse plakater er del af Lauritz.com Aarhus' fortløbende tema-auktioner over vintage ... Varenr: 4332827 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:19:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, akryl på lærred, 'Kysset' efter Klimt
Ubekendt kunstner, akryl på lærred, 'Kysset' efter Klimt . 'Kysset' efter Gustav Klimt af ubekendt kunstner, akryl på lærred. Sign. og dateret bag på lærred. 89 x 29 cm (93 x 30). Varenr: 4341215 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:23:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Safaristol
Dansk møbelproducent. Safaristol . Dansk møbelproducent. Safaristole med stel af bøgetræ, betrukket med sort læder. 1960/70'erne. Sædehøjde. 37 cm. H. 75 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte løse syninger samt enkelte mindre skrammer på stel og læder. Varenr: 4346271 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:28:00 DKK 350
Dansk møbelproducent, bakkebord, palisander
Dansk møbelproducent, bakkebord, palisander . Dansk møbelproducent, bakkebord af massiv palisander, aftagelig uoriginal skål af fajance, stel med runde ben. H. 47 Ø 35 cm. Fremstår med brugsspor og lille revne på stel. Varenr: 4346285 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:28:00 DKK 375
Maleri, Th. B. Dahl (cd)
Maleri, Th. B. Dahl (cd). Theodore Bernhard Dahl (1886-1971), olie på plade. Kystmotiv og signeret Th.B. Dahl 1916. 37x46 cm (56x63) Revner i plade, slitage, skader på ramme.(cd) Varenr: 4337970 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:29:00 DKK 300
Standerlampe, Fog og Mørup, Studio af Jo Hammerborg
Standerlampe, Fog og Mørup, Studio af Jo Hammerborg . Jo Hammerborg for Fog og Mørup. 'Studio' Standerlampe / gulvlampe, med stamme og skærm af kobber og sortlakeret metal. H. ca.148 cm. Fremstår med slitage, skrammer, anløben samt enkelte mindre trykmærker på sort skærm. Varenr: 4346266 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:29:00 DKK 325
Franz Hingelberg, julestjerne, sølv
Franz Hingelberg, julestjerne, sølv . Franz Hingelberg, juletræs topstjerne, udført af sterling sølv, tegnet af sølvsmed Erling Borup Kristensen for Frantz Hingelberg. Julestjernen er stemplet FH. 925. H. 29 cm Ø 20 cm. Original emballage medfølger Varenr: 4346620 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:30:00 DKK 325
Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood
Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood. Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood med lamelplade af oliebehandlet bæredygtig bambus, stel af hvidt pulverlakeret metal. Formgivet af Jesper K. Thomsen. Produceret af HOUE.com design furniture. H. 74 L. 160 B. 88 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Varenr: 4346834

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:30:00 DKK 300
Loftskrone, smedejern
Loftskrone, smedejern. Loftskrone af smedejern med seks arme til stearinlys. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4330567 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:31:00 DKK 300
Erik Jørgensen sofa EJ50 3 pers.
Erik Jørgensen sofa EJ50 3 pers.. Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa, model EJ 50 betrukket med grønt uldstof. Stel af børstet stål. 2000'tallet. L. 240 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4346448 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:32:00 DKK 575
Illuminati. Swan pendel / lysekrone samt væglampe (2)
Illuminati. Swan pendel / lysekrone samt væglampe (2). Illuminati. Swan pendel / lysekrone samt væglampe af hvidlakeret metal. Væglampe med lysdæmper. Erhvervet hos Hansen Møbler 2. måned 2016. H. 62 cm. Tre løse pærer medfølger til pendel / lysekrone. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varenr: 4346541 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:34:00 DKK 300
Junovald, litografisk plakat, 'Reptilicus'
Junovald, litografisk plakat, 'Reptilicus'. Vintage plakat. 'Reptilicus' af Junovald, litografisk tryk. 1961. Bladmål 85 x 62 cm. Uindrammet. Fremstår med foldemærker, knappenålshuller, enkelte kantflænger og let snavset. Proveniens: Rønde Bio Disse plakater er del af Lauritz.com Aarhus' fortløbende tema-auktioner over vintage ... Varenr: 4346876 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:36:00 DKK 675
Lisa Larsson samt Michael Andersen figurer (3)
Lisa Larsson samt Michael Andersen figurer (3) . Lisa Larsson samt Michael Andersen. Figurer af delvist glaseret lertøj. Lisa Larsson figurer fremstillede hos Gustavsberg. H. 13-25 cm (3) Varenr: 4346481 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:39:00 DKK 325
Rektangulære skrin samt bordlighter, palisander,  Karoline ko (3)
Rektangulære skrin samt bordlighter, palisander, Karoline ko (3). Rektangulære skrin samt bordlighter af palisander, prydet med indlægninger af sølv iform af logo med Karoline køer . H. 4-7 L. 11-16 B. 4-12 cm. (3) Varenr: 4346503 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:40:00 DKK 325
Kurt Wenzel, litografisk plakat, 'Oprør på abernes planet' (cd)
Kurt Wenzel, litografisk plakat, 'Oprør på abernes planet' (cd). Vintage plakat. 'Oprør på abernes planet' af Kurt Wenzel, litografisk tryk. 1960'erne. Bladmål 85 x 62 cm. Uindrammet. Fremstår med foldemærker, knappenålshuller, enkelte kantflænger. Proveniens: Rønde Bio Disse plakater er del af Lauritz.com Aarhus' fortløbende tema-auktioner over vintage ... Varenr: 4332824 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:42:00 DKK 325
Bing & Grøndahl. Balder. Kaffe- og spisestel (64)
Bing & Grøndahl. Balder. Kaffe- og spisestel (64). Bing & Grøndahl. Balder. Kaffe- og spisestel, bestående af, 12 middagstallerkener, otte dybe middagstallerkener, 11 kagetallerkener, 11 kaffekopper, 11 underkopper, flødekande, sukkerskål med låg, sovseskål tre fade, opsats samt skål. 1. 2.- og 3. sortering. (64) Varenr: 4345329 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:43:00 DKK 300
Parker m.fl. fyldepen kuglepenne (8)
Parker m.fl. fyldepen kuglepenne (8) . Parker m.fl. fylde samt kuglepenne af forgyldt metal. Fremstår med brugsslitage. (3) Varenr: 4346491 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:43:00 DKK 300
Poul Henningsen. PH-5 pendel samt Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel (2)
Poul Henningsen. PH-5 pendel samt Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel (2). Poul Henningsen. PH5 pendel, skærm af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen Ø 50 cm. Samt Claus Bonderup & Torsten Thorup. Trompet pendel, semipendel af rødlakeret metal. Fremstillet hos Fog & Mørup. Ø 47 cm. Fremstår med brugsspor, uden fatninger, enkelte ... Varenr: 4346267 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:44:00 DKK 350
Nanna Ditzel. Trinidad spisestol / armstol
Nanna Ditzel. Trinidad spisestol / armstol . Nanna Ditzel. Trinidad spisestol med armlæn, skaller af formspændt fineret ahorn, stel af satinforkromet metal, sædehynde betrukket med sort alcantar. Formgivet 1992. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Fremstår med brugsspor, lille finerafslag. Varenr: 4347090 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:44:00 DKK 325
Erik Ole Jørgensen. Par lænestole, bøgetræ
Erik Ole Jørgensen. Par lænestole, bøgetræ . Erik Ole Jørgensen. Par lænestole med stel af lakeret bøgetræ med tremmeryg, løse hynder betrukket med blåt uld. Fremstillet hos Tarm Stolefabrik. Fremstår med brugsspor, enkelte pletter. (2) Varenr: 4347109 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:46:00 DKK 300
Orientalske puder samt kameltaske (3)
Orientalske puder samt kameltaske (3) . Orientalske puder samt kameltaske. 55 x 45 og 70 x 95 cm. med frynser. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 4346365 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:47:00 DKK 300
Chesterfield Porters Chair.
Chesterfield Porters Chair.. Chesterfield høj lænestol, Porters Chair. Med ben af bøgetræ, betrukket med knapsyet grønt skind. H: 153 D: 64 Fremstår med slidtage og skind er revnet på ryggen. Varenr: 4346899 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:49:00 DKK 325
Skjøde / Piet Hein. The super-egg. Drinkscooler (6)
Skjøde / Piet Hein. The super-egg. Drinkscooler (6) . Skjøde / Piet Hein. The super-egg. Drinkscooler, æg af forsølvet metal, L. 3 cm. Org. æske og div brochurer. Fremstår lettere anløbne. (6) Varenr: 4342390 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:50:00 DKK 350
Anskuelsestavle Militær/skoleplancher
Anskuelsestavle Militær/skoleplancher. Anskuelsestavle Militær/skoleplanche med astronomi "circulation of blod and Lymph". H. 140 x 110 cm. 1900'tallet. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4346903

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:50:00 DKK 300
Bakker, teaktræ (3) Bakker af teak et fra illums bolighus (3)
Bakker, teaktræ (3) Bakker af teak et fra illums bolighus (3). Bakker samt skål af teaktræ. Stemplede Dansk Designs Denmark IHQ. L. 44-60 B. 22-30 cm. (3) Varenr: 4344264 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:51:00 DKK 300
A/S Dansk Legetøjsfabrik mm. to modelbiler (2)
A/S Dansk Legetøjsfabrik mm. to modelbiler (2). A/S Dansk Legetøjsfabrik mm. to modelbiler af træ 1930/40'erne. Heraf en brandbil, lastbil mærket A/S Dansk Legetøjsfabrik L. 42-62 cm. Fremstår med brugsspor/slitage. (2) Varenr: 4345153 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:51:00 DKK 325
Georg Jensen. Daisy, Halskæde og ørestikkere, forgyldt sterling sølv og hvid emalje (3)
Georg Jensen. Daisy, Halskæde og ørestikkere, forgyldt sterling sølv og hvid emalje (3). Georg Jensen. Daisy halskæde og ørestikkere af forgyldt sterlingsølv med hvid emalje. Ø vedhæng. 18 mm. Ø ørestikkere. 11 mm. L halskæde. 46 cm. Vægt. Ca. 8 gram. Fremstår med brugsspor, enkelte små emalje afslag på ørestikkere samt en manglende bagmekanik. (3) Varenr: 4346904 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:51:00 DKK 325
Kis Lund. Unika væglampe, glaseret stentøj
Kis Lund. Unika væglampe, glaseret stentøj. Kis Lund, unika væglampe, 1982, glaseret stemtøj. Ø 44cm Varenr: 4339155 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:52:00 DKK 300
Bjørn Wiinblad platter samt urtepotteskjulere (4)
Bjørn Wiinblad platter samt urtepotteskjulere (4). Bjørn Wiinblad. Samling platter af porcelæn, samt to urtepotteskjulere af fajance. Fremstillet hos Nymølle og Rosenthal. (4) Varenr: 4342385 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:52:00 DKK 325
Tre Armstole samt sidebord, rococoform (4)
Tre Armstole samt sidebord, rococoform (4). Tre Armstole samt sidebord, rococo form, med stel af bøgetræ, betrukket med blomstert møbelstof, bord af nøddetræ. Fremstår med brugsspor, en med afslag på armlæn Varenr: 4346905 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:52:00 DKK 325
To Olympus sp-550uz digital kameraer (2)
To Olympus sp-550uz digital kameraer (2). To Olympus sp-550uz digital kameraer, 7,1megapixels, 18Xoptical wide zoom (28-504 mm.) Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 4343243 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:54:00 DKK 400
Arne Jacobsen, 4 T-stole model  (4)
Arne Jacobsen, 4 T-stole model (4). Arne Jacobsen. Fire T- stole med skaller af formspændt fineret teaktræ, ben af gummibeklædt stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3103. Fremstår med brugsslitage, skjolder. (4) Varenr: 4346372 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:55:00 DKK 325
Par bordlamper, messing, 1920/30'erne (2)
Par bordlamper, messing, 1920/30'erne (2). Par bordlamper af messing med vippefunktion. Signeret P47 under bund. 1920/30'erne. H uden pære. 30 cm. Fremstår med slitage og skævhed på ene lampe. (2) Varenr: 4346287 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:57:00 DKK 300
Phantom chair, Verner Panton
Phantom chair, Verner Panton. Verner Panton. Phantom Chair, multimøbel af farvet polypropylene. Fremstillet hos Innovation. L. 117 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4346919 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:57:00 DKK 325
Barstole, bambus (4)
Barstole, bambus (4). Barstole med stel af bambus, sæder betrukket med skai og skind. H. 74. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4346921 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:57:00 DKK 300
Arne Jacobsen. 'Cylinda-Line'  askebægere (3)
Arne Jacobsen. 'Cylinda-Line' askebægere (3). Arne Jacobsen. 'Cylinda-Line' askebæger af messing og stål. Udført hos Stelton 'Cylinda-Line'. H. 7-8 Ø. 7,5-10 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (3) Varenr: 4344258 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:59:00 DKK 325
Jesper K. Thomsen Havebord, model Sparewood
Jesper K. Thomsen Havebord, model Sparewood. Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood med lamelplade af oliebehandlet bæredygtig bambus, stel af hvidt pulverlakeret metal. Formgivet af Jesper K. Thomsen. Produceret af HOUE.com design furniture. H. 74 L. 205 B. 88 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Modelfoto. Varenr: 4346832

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 20:00:00 DKK 350
Holmegaard mfl. klukflaske mm. (11)
Holmegaard mfl. klukflaske mm. (11) . Holmegaard mfl. klukflaskekarafler samt div. glas H. 15 - 29 cm samt en rillet flaske H. 8-27 cm. (11) Varenr: 4338909 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 20:02:00 DKK 500
3 pers. sofa med chaiselong - Model Bianca
3 pers. sofa med chaiselong - Model Bianca. 3 pers. sofa med chaiselong - Model Bianca. Betrukket med sort skind på slidflader. Nakkestøtter med vippefunktion. Ben af metal. Chaiselong i højre side. L 275. D 180 cm. Fremstår i orginal emballage. Emballage mål: 179x107x65 + 184x109x65 + 34x20x13 cm. (2) Varenr: 4346535

DKK 9.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 20:06:00 DKK 5.400
Orientalsk tæppe, centrale Iran, 194 x 140 cm.
Orientalsk tæppe, centrale Iran, 194 x 140 cm.. Orientalsk tæppe, centrale Iran, 194 x 140 cm. Fremstår med slitage og delvist bortslidte frynser. Varenr: 4345590 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 20:15:00 DKK 325
Henrik Pedersen. Spisebord model Float. (3)
Henrik Pedersen. Spisebord model Float. (3). Henrik Pedersen. Spisebord model Float med bordplade af hvidt laminat, ben af metal. To tillægsplader medfølger. H 76, L 201, B 95 cm. Isat plader L310.(3) Varenr: 4346430

DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 20:25:00 DKK 350
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4)
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4). Felt telefoner/ tasker af kraftig kernelæder, justerbar skulderrem, front med spændelukning. 1900-tallets midte. H. 22 L. 35 B. 12 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og snavset. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Telefon kan afmonteres. Modelfoto (4) Varenr: 4346471 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 20:43:00 DKK 300
3 flasker italiensk rødvin, Barolo og Chianti (3)
3 flasker italiensk rødvin, Barolo og Chianti (3). 1 flaske 2005 Giusto a Rentennano Percarlo Sangiovese stand A 1 flaske 2003 Castello dei Rampolla Sammarco Toscana Stand A 1 flaske 1997 Poderi Aldo Conterno Granbussia, Barolo Riserva DOCG Stand A (3) Varenr: 4345926 DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 20:55:00 DKK 550
1 flaske Giacomo Conterno 'Monfortino' Barolo Riserva 2002
1 flaske Giacomo Conterno 'Monfortino' Barolo Riserva 2002. 1 flaske Giacomo Conterno 'Monfortino' Barolo Riserva 1997. Stand A, Top Barolo som Robert Parker giver 98 point. Varenr: 4346008 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 20:58:00 DKK 1.600
Hans Hansen. Øreclips samt broche, 14 kt guld (3)
Hans Hansen. Øreclips samt broche, 14 kt guld (3). Hans Hansen. Øreclips og broche af 14 kt. guld. Dessin nr. 400 og 100. Øreclips. 34 x 9 mm. Broche. 76 x 11 mm. Samlet vægt. Ca. 16,1 gram. Fremstår med brugsspor samt manglende låsemekanisme til lås på broche. (3) Varenr: 4336514 DKK 5.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 21:16:00 DKK 4.000
Chatol, 1800-tallet
Chatol, 1800-tallet . Chatol af egetræ, front med cylinder klap, herunder skuffer. 1800-tallet. H. 118 B. 120. 60 cm. Fremstår med brugsslitage, nyere beslag, manglende greb på skydedæksler, nyere skind på skrivestykke og stram cylinderklap. Nøgle medfølger. Varenr: 4347551 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2016 11:13:47 DKK 300
<<  1 2 3 4 5  >>