Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Alfred Homann, par bordlamper, model Rappe Louis (2)
Alfred Homann, par bordlamper, model Rappe Louis (2) . Par bordlamper, Rappe Louis, af Alfred Homann af sort plast. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46 cm. Fremstår med ridser (2) Varenr: 4379765 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:14:00 DKK 300
Sofabord, plade / skive, massivt træ
Sofabord, plade / skive, massivt træ. Sofabord med plade af massiv træ, på stel af stål. H. 45 Ø. ca. 80 cm. Varenr: 4379838 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:14:00 DKK 400
Kontorstol med ergonomisk siddekomfort  Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 4162611
Kontorstol med ergonomisk siddekomfort Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 4162611. Kontorstol med ergonomisk siddekomfort. Betrukket med sort imiteret skind. 5-fodet stel, af bemalet plast, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 46-56 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 78x63x36 cm. Modelfoto . Varenr: 4376026

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:16:00 DKK 450
Bestik, sølvplet (72)
Bestik, sølvplet (72). Bestik af sølvplet, best. af: 12 middagsgafler, 12 middagsknive, 12 middagsskeer, 12 dessertskeer, 12 teskeer, 8 kagegafler, kagespade, marmeladeske samt 2 pålægsgafler. (72) Varenr: 4374716 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:17:00 DKK 400
Sven Enselmann, olie på lærred, 'Udsigt fra Domkirken' (cd)
Sven Enselmann, olie på lærred, 'Udsigt fra Domkirken' (cd). 'Udsigt fra Domkirken' af Sven Enselmann (f. 1926), olie på lærred. Sign. Sven Enselmann 1986 bag på lærredet. 58 x 71 cm (60 x 73). Varenr: 4374353 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:20:00 DKK 300
Jeppe Utzon. Zenia. DAB  Radio,
Jeppe Utzon. Zenia. DAB Radio,. Zenia. DAB Radio, design Jeppe Utzon. Ubrugt i original emballage. Falmet emballage Varenr: 4378290 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:21:00 DKK 300
Par havebænke samt havebord, hvidlakeret træ og jern (3)
Par havebænke samt havebord, hvidlakeret træ og jern (3). Par havebænke samt havebord af hvidlakeret træ, foldestel af rødlakeret metal. H. 77 L. 106 B. 56 cm. Bænke L. 94 cm. 1900'tallets første halvdel. Fremstår med lettere brugsspor, nyere bemaling. (3) Varenr: 4379928 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:21:00 DKK 1.100
Lilian Stahlhut, akryl på lærred, byparti
Lilian Stahlhut, akryl på lærred, byparti. Byparti af Lilian Stahlhut (f. 1942), akryl på lærred. Sign. LS. 80 x 60 cm (84 x 64). Varenr: 4373594 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:22:00 DKK 325
Minibar/ skabe (10)
Minibar/ skabe (10) . Minibar/ skabe af egetræ og bejdset træ, beregnet som minibar med køleskab, køleskab medfølger ikke. H. 96 B. 60 D. 50 cm. Fremstår med ridser, kanthak, enkelte manglende greb og bagbeklædning forberedt til køleskab. Hidrører fra Marselis Hotel. (10) Varenr: 4321332 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:22:00 DKK 350
Jo Hammerborg. Nova pendel
Jo Hammerborg. Nova pendel. Jo Hammerborg for Fog og Mørup, Nova pendel af patineret kobber, 1960'erne, Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte små buler og lettere skævhed ved ophæng. Varenr: 4378788 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:24:00 DKK 400
Dansk møbelproducent. Fire spisestole og par lænestole (6)
Dansk møbelproducent. Fire spisestole og par lænestole (6). Dansk møbelproducent. Fire spisestole og par lænestole af mahogni, betrukket med blåligt betræk. 1900'tallets midte. Fremstår med slitage og en lænestol med huller på stof på sæde. (6) Varenr: 4363703 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:26:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Spisestole (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole (6). Dansk møbelproducent. Spisestole best. af to typer, tre betrukket med sort skai og stel af bejdset bøgetræ og tre sæder betrukket med lyst stof med stel af egetræ og kopstykker af teaktræ . 1960'erne. Fremstår med brugsslitage, stof sæder med kraftig slitage. (6) Varenr: 4378176 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:26:00 DKK 350
Brdr. Andersens Møbelsnedkeri.Sofabord, ubehandlet egetræ
Brdr. Andersens Møbelsnedkeri.Sofabord, ubehandlet egetræ. Brdr. Andersens Møbelsnedkeri.Sofabord af massivt ubehandlet egetræ, afsluttet på shakerformet stel. H. 55 L. 140 B. 80 cm. Fremstår med enkelte kanthak/afslag og enkelte tørsprækker Varenr: 4379162 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:27:00 DKK 375
Stouby. Lænestol, model Sunset
Stouby. Lænestol, model Sunset . Stouby. Lænestol, model Sunset betrukket med ternet møbelstof, stel af massivt kirsebærtræ. Fremstår med lettere brugsspor, dog enkelte hak på stel. Varenr: 4372686 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:29:00 DKK 300
Sengegavle, messing (2)
Sengegavle, messing (2). Sengegavle af messing. 1900-tallets begyndelse. B. 102-118, H. 99-131 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte trykmærker. (2) Varenr: 4371488 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:30:00 DKK 300
Fog og Mørup. m.fl. To pendler, 1960'erne (2)
Fog og Mørup. m.fl. To pendler, 1960'erne (2). Fog og Mørup. Pendel af grønlakeret metal og dansk møbelproducent. Pendel af aluminium med skærm af glas og prismer af plast. 1960'erne. Ø 28-41 cm. Fremstår med brugsslitage på grøn pendel. (2) Varenr: 4378792 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:30:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Tre-samt to pers. sofaer (2)
Dansk møbelproducent. Tre-samt to pers. sofaer (2). Dansk møbelproducent. Tre-samt to pers. sofaer betrukket med brunt patineret læder, medeformet stel af bøgetræ. L. 155-220 cm. 1980'erne. Fremstår med slitage og falmet læder. (2) Varenr: 4379337 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:30:00 DKK 300
Arne Jacobsen. 7'er stole, model 3107 (8)
Arne Jacobsen. 7'er stole, model 3107 (8). Arne Jacobsen. 7'er stole med hvidmalet skaller af formbøjet krydsfiner, stel af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107 i 1979. Fremstår med brugsslitage, ridser og manglende sko. (8) Varenr: 4381008 DKK 5.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:30:00 DKK 3.200
Ulla Bloch, olie på plade, figurkomposition (cd)
Ulla Bloch, olie på plade, figurkomposition (cd). Figurkomposition af Ulla Bloch, olie på plade. Sign. UB samt signeret og dateret 2001 bag på plade. 61 x 81 cm (65 x 85). Varenr: 4373759 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:31:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1970/80'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1970/80'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol med stel af bøgetræ, dybhæftet stribet stof med aftagelig nakkehynde. 1970/80'erne. Fremstår med lettere brugsspor og nusset stof på nakkehynde. Varenr: 4379168 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:31:00 DKK 300
Stenøkser, flækker m.m.
Stenøkser, flækker m.m. . Samling stenøkser, flækker mm, bestående af skafthuløkse i sort stenart, tyknakket økse, huløkse, od til spyd og kniv samt kølle/ tapøkse i sort bjergart. Kasse med div. flækker. Afslag, spydspids limet. Varenr: 4377445 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:32:00 DKK 1.400
Martin Tørsleff, akryl på lærred, 'Robert Smith - The Cure' (cd)
Martin Tørsleff, akryl på lærred, 'Robert Smith - The Cure' (cd). 'Robert Smith - The Cure' af Martin Tørsleff (f. 1964), akryl på lærred. Sign. M. Tørsleff. 90 x 90 cm. U.R. Varenr: 4375805 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:33:00 DKK 300
Hermann Siersbøl m.fl. To ringe, 14 kt guld (2)
Hermann Siersbøl m.fl. To ringe, 14 kt guld (2). Hermann Siersbøl ring af 14 kt. guld, fattet facetsleben syntetisk gul safir. Samt ring af 14 kt. guld, prydet med en Akoya saltvandkulturperle. Stemplet WJ. Syntetisk gul safir 12 x 10 mm. Ø perle 6,7 mm. Ringstørrelser. 56/Ø 17,75 og 57,5/Ø 18,25 mm. Samlet vægt ca. 8,6 gram. Fremstår med ... Varenr: 4374252 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:35:00 DKK 750
Elsie Heidmann, akvarel, landskabsparti (cd)
Elsie Heidmann, akvarel, landskabsparti (cd). Landskabsparti af Elsie Heidmann (f. 1940), akvarel på papir. Sign. og dateret Elsie Heidmann 89. 33 x 46 cm (43 x 60). Varenr: 4377043 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:35:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, 1960'erne. Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa betrukket med knapsyet brunt patineret læder, runde tilspidsede ben. 1960'erne. L. 180 cm. Fremstår med brugsslitage, en hynde med åben syning og en hynde med revne. Varenr: 4379346 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:35:00 DKK 325
Moltoluce Romano bordlampe og gulv / standerlampe (2)
Moltoluce Romano bordlampe og gulv / standerlampe (2). Moltoluce Romano bordlampe i metal med skærm af rød plast. H. 46 cm. samt Moltoluce Romano gulv / standerlampe i metal med skærm af rød plast. H. 178 cm. (2) Varenr: 4380867 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:35:00 DKK 300
Lænestol, hvid skind
Lænestol, hvid skind. Lænestol betrukket med lyst læder, drejelig fod af forkromet metal. 2000'tallet. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4379481 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:36:00 DKK 325
Ravklump. 274 gram
Ravklump. 274 gram . Uforarbejdet klump rav. Vægt: 274 gram. 12 x 10 x 5 cm. Fremstår med naturlige revner / fordybninger. Varenr: 4381096 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:37:00 DKK 2.900
Hugo Grün m.fl. Øreskruer samt ring, 14 kt guld (3)
Hugo Grün m.fl. Øreskruer samt ring, 14 kt guld (3). Hugo Grün. Øreskruer af 14 kt. guld, prydet kamé. Samt ring af 14 kt. guld, fattet med rund facetsleben lilla sten. Øreskruer 20 x 15 mm. Ringstørrelse. 50/Ø15,75 mm. Samlet vægt ca. 8,9 gram. Øreskruer fremstår med få brugsspor og ring med brugsspor. (3) Varenr: 4375675 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:38:00 DKK 350
Scalextric racerbane
Scalextric racerbane . Scalextric racerbane best. af skinner, otte racerbiler, heraf en i original emballage, transformator, bro m.m. Fremstår med brugsslitage. Fejl og mangler kan forkomme. Varenr: 4367859 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:42:00 DKK 300
Bordlamper, porcelæn og fajance (3)
Bordlamper, porcelæn og fajance (3). Bordlamper, bestående af, Fog & Mørup for Kgl. P, bordlampe af porcelæn. nr. E7141, 1. sortering. Bavaria bordlampe af porcelæn samt bordlampe af fajance med guld kant. H. inkl. skærme 38 - 72 cm. Fremstår med lettere gulnet skærme. (3) Varenr: 4370042 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:42:00 DKK 300
 Christian Dell. Kaiser bordlampe, model 6556
Christian Dell. Kaiser bordlampe, model 6556. Kaiser bordlampe af sortlakeret metal. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne. H. 45 cm. Senere monteret ledning. Fremstår med brugsspor og patina. Varenr: 4379711 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:42:00 DKK 700
J. Bjerring Sørensen og Hugo Grün. To perlekæder, 14 kt guld (2)
J. Bjerring Sørensen og Hugo Grün. To perlekæder, 14 kt guld (2). J. Bjerring Sørensen perlekæde af Akoya saltvandskulturperle, monteret med lås af 14 kt. guld, prydet med cabochonsleben ametyst. Hugo Grün perlekæde i forløb af Akoya saltvandskulturperler, monteret med lås af 14 kt. guld. Låse 6 x 15 og 12 x 25 mm. Ø perler 3 - 10 mm. L 46 og 60 cm. Fremstår ... Varenr: 4365445 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:43:00 DKK 350
Lena Olsen, olie på lærred, 'I skoven' (cd)
Lena Olsen, olie på lærred, 'I skoven' (cd). 'I skoven' af Lena Olsen (f. 1957), olie på lærred. Sign. LO. 40 x 40 cm (44 x 44) Varenr: 4375801 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:43:00 DKK 300
Dækketøjsskab, 1920/30'erne
Dækketøjsskab, 1920/30'erne. Dækketøjsskab af røget egetræ, front med låger med blyindfattet rude, bag hvilken hylder, front med små udskæringer. 1920/30'erne. H. 168 B. 93 D. 52 cm. Fremstår med brugsspor, finerafslag, flere løse ben. Nøgle mangler. Varenr: 4380870 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:43:00 DKK 300
Qnuz samt Octopus. Tasker og pung (4)
Qnuz samt Octopus. Tasker og pung (4). Div. tasker og pung af kalveskind og kunstskind. H. 10 - 35 cm. Fremstillet hos Qnuz samt Octopus. (4) Varenr: 4370065

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:44:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, sæbe bøgetræ
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, sæbe bøgetræ. Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa med tremmestel af sæbebehandlet bøgetræ, cognacfarvet patineret læder. L. 210 cm. Fremstår med brugsspor og pletter på sædehynder. Varenr: 4378810 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:50:00 DKK 300
Samling reklameskilte m.m. emalje og blik (19)
Samling reklameskilte m.m. emalje og blik (19). Samling reklameskilte m.m. emalje og blik, heraf bla. Vermund, brandforsikring, Cecil- Turkish, North State, Urban beer blikskilte til montering på gamle ølkasser og glasfiber skilt fra Thor. H. 13-43 B. 18-50 cm. Fremstår med brugsslitage, Cecil og Vermund med afslag.(19) Varenr: 4379839 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:50:00 DKK 1.650
Udstoppet ræv
Udstoppet ræv . Udstoppet ræv moneret på plade. H. 53 L. 70. B. 40 cm Varenr: 4379851 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:52:00 DKK 325
Kelim tæppe, Iran, uld med bomuld, 140 x 97cm
Kelim tæppe, Iran, uld med bomuld, 140 x 97cm . Iransk kelim, ægte håndknyttet tæppe vævet af 100 % uld på grundvæv af bomuld, knyttet i geometriske mønstre. 140 x 97 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4372429 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:52:00 DKK 425
Hans J. Wegner. Krydsbensbord /spisebord
Hans J. Wegner. Krydsbensbord /spisebord. Hans J. Wegner. Krydsbensbord med rektangulær bordplade indlagt med grå linoleum, krydsben samt kantlister af bøgetræ, stel med stivere af metal. Fremstillet hos PP Møbler, mrk. herfra, model PP 85. Formgivet i 1955. H. 71 L. 180, B. 89,5 cm. Fremstår med brugsslitage og skjolder og uoriginale ... Varenr: 4379868 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:53:00 DKK 2.400
Politimestersabel med sabelgehæng (3)
Politimestersabel med sabelgehæng (3). Politimestersabel med sabelgehæng, etui, enægget klinge med hulslipning, stemplet på klingebryst, E. & F. Hörster, Solingen, fæste i messing med støbt motiv af det danske rigsvåben på parerpladen, portepee, Sabelgehæng sort med brokade, bæltespænde bestående af krans og rigsvåben, etui i sort ... Varenr: 4379867 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:01:00 DKK 1.900
Arne Jacobsen. 7'er stole, nybetrukket koskind (6)
Arne Jacobsen. 7'er stole, nybetrukket koskind (6). Arne Jacobsen. 7'er stole af formspændt krydsfinér, ben af forkromet stålrør. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Nybetrukket med koskind, kedere af brunt læder. Fremstår med enkelte naturlige ar i overfladen, dog en med mindre reparation på skind ved ryg. (6) Varenr: 4380959 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:02:00 DKK 2.800
Christian Dell. Kaiser bordlampe, model 6751
Christian Dell. Kaiser bordlampe, model 6751 . Christian Dell. Kaiser bordlampe af messing, model 6751. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne. Fremstillet hos Kaiser Idell Leuchten ca. 1955. H. 45 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte ridser. Varenr: 4373062 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:07:00 DKK 1.750
Strand Electric projektører(2)
Strand Electric projektører(2) . Teater projektører, mrk. Strand Electric. Monteret med E27 fatning. Fremstår med brugsspor (2) Varenr: 4373023 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:08:00 DKK 325
Brandsprøjte mrk. Ginge, Mælkemandsramme til flasker (8)
Brandsprøjte mrk. Ginge, Mælkemandsramme til flasker (8) . Brandsprøjte af rødlakeret metal, mrk. Ginge samt mælkemandsramme til flasker bestående holder til 6 mælkeflasker. H. 35-65 cm. Fremstår med brugsspor. (8) Varenr: 4379817 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:15:00 DKK 375
Dansk snedkermester. To-pers. sofa, 1950'erne
Dansk snedkermester. To-pers. sofa, 1950'erne. Dansk møbelsnedker. To-pers. sofa med stel af massivt mahogni med udskæringer, forben udskåret med kvindefigur, svungne armlæn, betrukket med rødligt velour. 1950'erne. L. 133 cm. Fremstår med lettere åben samling ved et armlæn. Se vare nr. 4353902. Varenr: 4379862 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:15:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Spisestole, teaktræ (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole, teaktræ (6). Dansk møbelproducent. Spisestole af teaktræ, betrukket med flerefarvet stof, en stol med stel af bøgetræ. 1960'erne. Fremstår med kraftig slitage og leddløse, huller på stof (6) Varenr: 4378172 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:15:00 DKK 375
Kurt Trampedach, litografi, selvportræt (cd)
Kurt Trampedach, litografi, selvportræt (cd). Selvportræt af Kurt Trampedach (1943-2013), litografi, 40/99. Sign. og dateret Kurt Trampedach 77. Bladmål 56 x 49 cm (66 x 58) Varenr: 4375697 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:15:00 DKK 1.250
Lilian Stahlhut, akryl på lærred, landskabsparti
Lilian Stahlhut, akryl på lærred, landskabsparti. Landskabsparti af Lilian Stahlhut (f. 1942), akryl på lærred. Sign. LS. 50 x 70 cm (54 x 74). Varenr: 4373589 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:18:00 DKK 300
Erik Wørts for N. Eilersen. Par safaristole, model 030 (2)
Erik Wørts for N. Eilersen. Par safaristole, model 030 (2). Erik Wørts for N. Eilersen. Par safaristole med stel af ubehandlet egetræ, betrukket med rødbrunt patineret læder. Fremstillet hos N. Eilersen, model 030. Fremstår med kraftig slitage og en defekt ophæng til armlæn. (2) Varenr: 4379153 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:22:00 DKK 350
Ubekendt kunstner, olie på lærred, kystparti
Ubekendt kunstner, olie på lærred, kystparti. Kystparti af ubekendt kunstner, olie på lærred. Usign. 44 x 62 cm (52 x 70). Fremstår med krakeleringer og mindre afskalning. Varenr: 4322483 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:27:00 DKK 300
Henry Thelander. Plakat, 'Randers Staaltov', 1945
Henry Thelander. Plakat, 'Randers Staaltov', 1945 . Plakat, 'Randers Staaltov' tegnet af Henry Thelander (1902–1986) for Aktieselskabet Randes Rebslaaeri, litografi, 1945. 85 x 62 cm. Uden ramme. Minimale håndteringsmærker. Varenr: 4285270 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:30:00 DKK 450
Dansk møbelproducent. Spejl samt kommode, teaktræ (2)
Dansk møbelproducent. Spejl samt kommode, teaktræ (2). Dansk møbelproducent. Spejl samt kommode fineret med teaktræ, rektangulær spejl med kakler, front med to skuffer og hylde. 1970'erne. H. 51 B. 51 D. 30 og H. 114 B. 59 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4372696 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:30:00 DKK 300
Tre pers. sofa med chaiselong
Tre pers. sofa med chaiselong . Tre pers. sofa med chaiselong betrukket med sort skind, ben af sortmalet træ. L 295. D 190cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4379469 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:31:00 DKK 300
Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood
Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood . Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood med lamelplade af oliebehandlet bæredygtig bambus, stel af gråt pulverlakeret metal. Formgivet af Jesper K. Thomsen. Produceret af HOUE.com design furniture. H. 74 L. 160 B. 88 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Varenr: 4358753

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:33:00 DKK 350
To loftkroner (2)
To loftkroner (2). To loftkroner, heraf en med stel af messing med seks svungne lysarme, med skærme af messing samt en af bemalet med otte svungne arme til sterinlys. H. 110 Ø 80 cm. Samt H. 70 Ø 50 cm. (2) Varenr: 4369285 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:33:00 DKK 300
Albert Mertz, bly på papir, kvindeportræt (cd)
Albert Mertz, bly på papir, kvindeportræt (cd). Kvindeportræt af Albert Mertz (1920-1990), bly på papir. Sign. og dateret AM 22/2/55. 30 x 23 cm (48 x 42) Varenr: 4375713 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:34:00 DKK 800
Odd Knutsen. Par lænestole (2)
Odd Knutsen. Par lænestole (2). Odd Knutsen. Par lænestole med stel af mørkbejdset træ, udspændt med brunt skind. Fremstillet hos Hjellegjerde, model Luna. 1970'erne. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4379176 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:34:00 DKK 300
Kravlegård
Kravlegård. Foldebar kravlegård med tremmer af bøgetræ. 1960'erne. H. 70 B. 94 D. 98 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4379190 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:39:00 DKK 300
Udstoppet alligator
Udstoppet alligator . Udstoppet alligator. L. 120 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4379810 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:39:00 DKK 425
Can Can enarmet tyveknægt
Can Can enarmet tyveknægt. Can Can enarmet tyveknægt. H. 110 B. 60 D. 47 cm. Fremstår med brugsspor og iret og afskalninger på krom. Fremstår med defekter. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4379207 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:43:00 DKK 400
Arne Jacobsen. 7'er fire spisestole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. 7'er fire spisestole, model 3107 (4). Arne Jacobsen. 7'er fire spisestole af formspændt krydsfinér, betrukket med ren sort anilin læder, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår ny betrukket med ren anilin læder fra Arne Sørensen. Fremstår med naturlige mærker i overfladen (insektbid og lign.) (4) Varenr: 4380934 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:46:00 DKK 4.800
Svend Weihrauch for F. Hingelberg. Kaffesæt, sterling sølv (3)
Svend Weihrauch for F. Hingelberg. Kaffesæt, sterling sølv (3). Svend Weihrauch for F. Hingelberg, kaffesæt af sterlingsølv, bestående af: kaffekande på fodrand af ebonit med lågknop af elfenben samt svungen hank af elfenben, samt sukkerskål og flødekande med svungne hanke. 1940'erne. H. 7, 7,5 og 20 cm. Vægt kande ca. 597,6 Samlet vægt ca. 1007,5 gram. (3) Varenr: 4378535 DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:50:00 DKK 15.000
Cohr. 'Saksisk'. Bestikdele, sølv (43)
Cohr. 'Saksisk'. Bestikdele, sølv (43). Cohr. 'Saksisk' bestikdele af sølv, bestående af, tre middagsskeer L 19 - 20,5 cm, fire dessertskeer L 15,5 cm, 19 teskeer L 11,5 cm og 17 kagegafler L 13,5 cm. Samlet vægt. ca. 965,4 gram. (43) Varenr: 4375292 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 20:56:00 DKK 1.300
Stor samling stager, messing (19)
Stor samling stager, messing (19). Stor samling stager af messing og kobber. 1900'tallet. H. 7-19 cm. Fremstår med brugsspor og brugsslitage. (19) Varenr: 4372654 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 21:01:00 DKK 325
Havemøbelsæt - Teaktræ (7).
Havemøbelsæt - Teaktræ (7). . Havemøbelsæt af ubehandlet teaktræ, sættet består af ét bord med gemt tillægsplade og seks foldestole. H. 75. L. 150-210. B 90 cm. Fremstår i original emballage. Emballagestr.: 92x152x16 + 3 x 114x48x19 cm. (7) Varenr: 4356914

DKK 5.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 09:36:00 DKK 3.000
Beosound 5
Beosound 5. Bang & Olufsen. Beosound 5, type 2900. Vægbeslag medfølger. Fremstår uden beomaster 5 samt med lettere brugsspor, samt lettere snavset. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten, fejl og defekter kan forekomme. Varenr: 4380859 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 19:12:00 DKK 1.250
Patrice Barat, mixed media, kompositioner (2)
Patrice Barat, mixed media, kompositioner (2). Kompositioner af Patrice Barat (f. 1962), mixed media på lærred. Sign. Barat. 40 x 40 cm (44 x 44). (2) Se flere værker af Patrice Barat her Varenr: 4361675 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 19:24:00 DKK 300
Kgl, Royal Copenhagen (44)
Kgl, Royal Copenhagen (44). Kgl. Royal Copenhagen Kaffestel bestående af 8 kagetallerkner, 10 kaffekopper, 10 underkopper, 1 kaffekande, 1 flødekande, 1 sukkerskål samt 4 fade. Delene fremstår med brugsspor. (44) Varenr: 4370892 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 19:26:00 DKK 300
To Olympus sp-550uz digital kameraer (2)
To Olympus sp-550uz digital kameraer (2). To Olympus sp-550uz digital kameraer, 7,1megapixels, 18Xoptical wide zoom (28-504 mm.) Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 4381018 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 19:33:00 DKK 300
Dækketøjsskab, mahogny
Dækketøjsskab, mahogny . Dækketøjsskab fineret med mahogny med intarsia, front med to buet låger, bag hvilke udtræksbakker, herunder tre skuffer og to låger bag hvilke hylder, greb af messing. 1900'tallet. H. 190 B. 190 d. 55 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, et manglende greb og nøgleblik. Varenr: 4380868 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 19:38:00 DKK 300
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4)
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4). Felt telefoner/ tasker af kraftig kernelæder, justerbar skulderrem, front med spændelukning. 1900-tallets midte. H. 22 L. 35 B. 12 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og snavset. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Telefon kan afmonteres. Modelfoto (4) Varenr: 4363031 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 19:44:00 DKK 300
Percussionspistol samt sydeuropæisk flintlåspistol (2)
Percussionspistol samt sydeuropæisk flintlåspistol (2) . Percussionspistol med skæfte af nøddetræ, beslag af jern. 1800-tallets midte. PL. 19 TL. 34 cm. Fremstår med brugsspor, revne og afslag på skæfte, manglende ladestok samt med løs kolbekappe. Samt sydeuropæisk flintlåspistol med skæfte af nøddetræ, beslag af messing, lås graveret med soldater og ... Varenr: 4381052 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 19:50:00 DKK 1.300
NSU quickly emaljeskilt, 1950'erne
NSU quickly emaljeskilt, 1950'erne. NSU quickly service emaljeskilt. 1950'erne. H. 55 B. 38 cm. Fremstår med flere emaljeafslag. Varenr: 4380893 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 20:18:00 DKK 600
Hepplewhite skænk samt spisebord (2)
Hepplewhite skænk samt spisebord (2). Hepplewhite skænk samt spisebord af massivt mahogni.Skænk med to låger og seks skuffer, tilspidsede ben, spisebord med cirkulær plade, tre medfølgende tillægsplader, heraf to af bejdset bøgetræ og en med sarg fineret med mahogny. Fremstår med lettere brugsspor. H. 90 L. 218 B. 56 og H. 74 L. ... Varenr: 4371623 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 20:29:00 DKK 300
Sisal tæppe
Sisal tæppe. Sisal tæppe grov vævet. 310 x 200 cm. Fremstår med lettere brugsspor og letter nuanceforskel. Varenr: 4381669 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2016 16:17:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem, Udstillingsmodel (5)
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem, Udstillingsmodel (5). Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem af hvidlakeret MDF, front med to skuffer, hylder og tre låger. H. 71B. 40-77 D. 34 cm. Vægbeslag medfølger. Udstillingsmodel, dog med ridser og skrammer, en med kanthak. (5) Varenr: 4370671

DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2016 19:12:00 DKK 325
Cube design. Konferencebord / arbejdsbord
Cube design. Konferencebord / arbejdsbord. Cube design. Konferencebord / arbejdsbord med to-delt cirkulær plade med hvid laminat, med to ledningsudtag, herunder kasse, sortlakeret kantlister, tre cirkulær ben af delvis sort lakeret aluminium. 2000'tallet. H. 72 Ø 100 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Fremstår adskilt. Varenr: 4356316 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2016 19:13:00 DKK 300
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6) . Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle ... Varenr: 4347097

DKK 3.700 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2016 20:13:00 DKK 2.900
Jesper K. Thomsen. Havebord/ spisebord, model Sparewood
Jesper K. Thomsen. Havebord/ spisebord, model Sparewood . Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood med lamelplade af oliebehandlet bæredygtig bambus, stel af gråt pulverlakeret metal. Formgivet af Jesper K. Thomsen. Produceret af HOUE.com design furniture. H. 74 L. 205 B. 88 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Modelfoto. Varenr: 4358874

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2016 20:27:00 DKK 400
Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood. Jesper K. Thomsen. Havebord, model Sparewood med lamelplade af oliebehandlet bæredygtig bambus, stel af hvidt pulverlakeret metal. Formgivet af Jesper K. Thomsen. Produceret af HOUE.com design furniture. H. 74 L. 160 B. 88 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Varenr: 4358767

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2016 20:40:00 DKK 325
Danske lammeskind, brune (2)
Danske lammeskind, brune (2). Danske lammeskind, brune. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. 105-115 x 70 cm.Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt. Bemærk stol medfølger ... Varenr: 4366565

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 10:09:00 DKK 750
Royal Copenhagen, div. fade (5)
Royal Copenhagen, div. fade (5). Royal Copenhagen. Div. fade, af fajance og stentøj, heriblandt Gerd Bøgelund, Knud Kyhn. Ø 17-32 cm. (5) Varenr: 4379699 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 14:02:00 DKK 300
Orientalsk tæppe, 244 x 150 cm
Orientalsk tæppe, 244 x 150 cm. Orientalsk tæppe, håndknyttet uld på bomuld. 244 x 150 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4375311 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 14:21:00 DKK 325
Sabel for underofficere
Sabel for underofficere. Sabel for underofficer model 1892, uberedne. Fæste i messing, greb i læder med messingbevikling. Klinge med bred hulslibning, L. 85 cm. Aldersrelateret slitage. Blankvåbentilladelse kræves. Varenr: 4379924 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 15:22:00 DKK 325
Kay Fisker. Dørgreb samt hængsler
Kay Fisker. Dørgreb samt hængsler. Kay Fisker. 12 sæt dørgreb med låsekasser, langskilte og hhv. vrider og toiletmarkering. Derudover adskillige hængsler og skruer. Fremstår med slitage. Fejl og defekter kan forekomme. Varenr: 4379845 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 19:17:00 DKK 300
Samling franske vine bl.a. Château La Tour du Pin Figeac (20)
Samling franske vine bl.a. Château La Tour du Pin Figeac (20). Samling fransk vin bestående af: 7 fl. 1970 Chateau de la grande Gardiole, Chateauneuf-du-Pape, varierende stand fra A/B til C. 1 fl. 1972 Chai De Saint Jean Des Vignes Macon Vigna, stand A/B 4 fl. 1993 Chateau Suduiraut Castelnau de Suduiraut, Sauternes, stand A 8 fl. 1960 Château La Tour ... Varenr: 4379703 DKK 2.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 19:22:00 DKK 300
Stor kobberkedel
Stor kobberkedel. Stor kedel af kobber. 1800'tallet. H. 38 L. 48 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4380908 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 19:24:00 DKK 300
Iransk tæppe, signeret, 325 x 220 cm
Iransk tæppe, signeret, 325 x 220 cm . Iransk tæppe, uld på bomuld, signeret, L. 325, B 220 cm, Fremstår med brugsspor. Varenr: 4372876 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 19:28:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem, Udstillingsmodel (4)
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem, Udstillingsmodel (4). Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem af grålakeret MDF, front med to skuffer, hylder og tre låger. H. 71B. 40-77 D. 34 cm. Vægbeslag medfølger. Udstillingsmodel, dog med ridser og skrammer. (4) Varenr: 4370729

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 19:29:00 DKK 325
Louis Vuitton. Trolley, model Eole 50
Louis Vuitton. Trolley, model Eole 50. Louis Vuitton. Trolley, model Eole 50, af Damier canvas, interiør med stort rum samt to lommer, udtrækshåndtag, monteret på hjul, hængelås medfølger. 49 x 27 x 29 cm. Fremstår med brugsspor. Kvittering forevist. Varenr: 4372740 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 19:46:00 DKK 400
Dansk møbelproducent. Spisestole, 1940/50'erne (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole, 1940/50'erne (6). Dansk møbelproducent. Spisestole med stel af massivt bejdset bøgetræ, runde tilspidsede forben med sko af messing, sæde og ryg betrukket med grønt møbelstof. 1940/50'erne. Fremstår med brugsslitage, skjolder/nuance forskel på betræk samt to leddeløse. (6) Varenr: 4381767 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 19:46:00 DKK 300
Iransk bedetæppe. 165 x 89 cm.
Iransk bedetæppe. 165 x 89 cm. . Orientalsk bedetæppe. Håndknyttet, signeret tæppe af uld og silke på bomuldsbund. 165 x 89 cm. Varenr: 4372875 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 19:52:00 DKK 300
B&G, vase, 4903
B&G, vase, 4903. B&G. Vase af porcelæn, nr. 4903. Sign. C.H. H. 40 cm. 2. sort. Varenr: 4379694 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 19:58:00 DKK 300
Sofabord
Sofabord. Sofabord af hardwood med plade af flet. H. 48, B. 79, L. 130 cm. Indonesien. Fremstår med brugsslitage og ridser. Varenr: 4380124 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 20:35:00 DKK 300
Johannes Andersen, spisestole, teaktræ, model 16 (6)
Johannes Andersen, spisestole, teaktræ, model 16 (6) . Johannes Andersen. Spisestole af teaktræ, sæder betrukket med sort skai. Formgivet i 1965. Fremstillet hos Uldum Møbelfabrik, model 16. Fremstår med afslag ved en samling og enkelte åbne samlinger ved ben. (6) Varenr: 4373715 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 20:37:00 DKK 575
Bozena Ossowski, olie og mixed media på lærred, 'Happy Holidays'
Bozena Ossowski, olie og mixed media på lærred, 'Happy Holidays'. 'Happy Holidays' af Bozena Ossowski (f. 1964), olie og mixed media på lærred. Sign. monogram. 100 x 100 cm. U.R. Certifikat udstedt af kunstneren medfølger. Varenr: 4364628 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 20:44:00 DKK 375
Dansk møbelproducent. Spisestole, 1960'erne (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole, 1960'erne (6). Dansk møbelproducent. Spisestole med stel af bejdset bøgetræ, formbøjet kopstykker fineret med teaktræ, sæder betrukket med sort skai. 1960'erne. Fremstår med kraftig slitage på stel og enkelte åbne samlinger. (6) Varenr: 4382128 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2016 20:44:00 DKK 300
Sofabord
Sofabord. Sofabord af hvid lasseret asketræ med kvadratisk plade, herunder hylde. H. 54 B. 104 D. 104 cm. Fremstår med slitage. Varenr: 4381021 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-09-2016 16:33:00 DKK 300
<<  1 2 3 4 5  >>