Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Nissen m.fl. vinreoler af bøgetræ (2)
Nissen m.fl. vinreoler af bøgetræ (2). Nissen m.fl. vinreoler af bøgetræ med plads til hhv. 8 og 45 flasker. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3595966 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 13:06:32 DKK 325
Par diamantørestikker ca. 0,38 ct. (2)
Par diamantørestikker ca. 0,38 ct. (2). Par ørestikker udført i 9 kt. guld prydet med talrige mindre diamanter - tilsammen ca. 0.38 ct. Farve: Top Cape (K-L). Klarhed: P2-P3. Ø: ca. 7 mm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3599148

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 13:18:00 DKK 1.250
Dansk møbelproducent, kvadratisk spisebord
Dansk møbelproducent, kvadratisk spisebord. Dansk møbelproducent, kvadratisk spisebord fineret med teaktræ, plade med hollandsk udtræk. 1960'erne. H. 76 B. 84 L. 84/144 cm. Fremstår med forhøjede ben, skrammer, hak, skjolder og lettere leddeløst. Varenr: 3595954 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 13:34:39 DKK 400
Richard Winther, bemalet relief, 'Maritimt' (cd)
Richard Winther, bemalet relief, 'Maritimt' (cd). 'Maritimt' af Richard Winther (1926-2007), akryl på udskåret plade. Sign. på udstillingsmærkat bagpå. 40 x 34 cm (45 x 39) Varenr: 3596870 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 13:38:13 DKK 1.550
Par diamant øreringe ca. 0.24 ct. (2)
Par diamant øreringe ca. 0.24 ct. (2). Par diamant øreringe af 9 kt guld prydet med 40 mindre diamanter på i alt ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-J). Klarhed: P3. Ø 2 cm. (2)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3599157

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 13:40:00 DKK 1.250
Freddie Dybris, pastel, 'Pigen, der lever' (cd)
Freddie Dybris, pastel, 'Pigen, der lever' (cd). 'Pigen, der lever' af Freddie Dybris (1922-1993), pastel. Sign. Dybris. 22 x 16 cm (42 x 34). Varenr: 3596869 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 13:45:17 DKK 325
Samling modelbiler, Hot wells, Yatming m.fl
Samling modelbiler, Hot wells, Yatming m.fl . Samling modelbiler, Hot wells, Yatming m.fl af bemalet metal og plast. L. 4 - 13 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3590052 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 13:56:22 DKK 350
Sven Dalsgaard, olie på lærred, kvinde med fugle (cd)
Sven Dalsgaard, olie på lærred, kvinde med fugle (cd). Kvinde med fugle af Sven Dalsgaard (1914-1999), olie på lærred. Sign. og dateret Sven Dalsgaard 1952 på blændramme. 50 x 60 cm (54 x 64). Mindre hul i lærred Varenr: 3596852 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:00:02 DKK 2.100
Hans Gyde Petersen, olie på lærred, skovparti (cd)
Hans Gyde Petersen, olie på lærred, skovparti (cd). Skovparti af Hans Gyde Petersen (1862-1943), olie på lærred. Sign. 33 x 45 cm (48 x 60). Varenr: 3595520 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:01:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Skakbord
Dansk møbelproducent. Skakbord . Dansk møbelproducent. Skakbord med plade fineret med teaktræ, ilagt med keraminske fliser, runde tilspidsede ben af sortlakeret træ med messing sko. H. 49 B. 60 D. 60 cm. 1960'erne. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3592910 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:01:55 DKK 300
Gunnar Funck, olie på plade, 'Eva & Charlotte med dukkevogn' (cd)
Gunnar Funck, olie på plade, 'Eva & Charlotte med dukkevogn' (cd). 'Eva & Charlotte med dukkevogn' af Gunnar Funck (1913 - 1975), olie på plade. Sign. GF. 40 x 60 cm (42 x 62). Varenr: 3596863 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:03:24 DKK 550
Poul Anker Bech, litografi, marklandskab (cd)
Poul Anker Bech, litografi, marklandskab (cd). Marklandskab af Poul Anker Bech (1942-2009), litografi, 54/250. Sign. 41 x 58 cm (60 x 80). Varenr: 3595527 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:04:00 DKK 2.600
Reol af mahogny
Reol af mahogny. Reol fineret med mahogny, dekoreret med perlestaf. Ca. 1920. H. 136 B. 162 D. 28 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser samt med manglende hyldeknægte til en hylde. Varenr: 3595955 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:08:00 DKK 325
Asger Jorn, litografi, 'Violet, rød, oliven, sort' (cd)
Asger Jorn, litografi, 'Violet, rød, oliven, sort' (cd). 'Violet, rød, oliven, sort', komposition fra Jubilæumsserien af Asger Jorn (1914 - 1973), litografi, 6/50. Svagt signeret Jorn. Van de Loo nr. 256. 60 x 43 cm (79 x 64). Varenr: 3596109 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:13:00 DKK 3.200
Else Alfelt, akvarel, 'Fjeld Hav' (cd)
Else Alfelt, akvarel, 'Fjeld Hav' (cd). 'Fjeld Hav' af Else Alfelt (1910-1974), akvarel. Sign. og dateret Else Alfelt, Island 48. 31 x 42 cm (54 x 66). Fremstår med knappenålshuller i hjørnerne. Varenr: 3596855 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:13:54 DKK 4.100
Poul Ekelund, olie på plade, 'Grøn blåt landskab' (cd)
Poul Ekelund, olie på plade, 'Grøn blåt landskab' (cd). 'Grøn blåt landskab' af Poul Ekelund (1921-1976), olie på plade. Sign. Ekelund. 32 x 42 cm (34 x 44). Fremstår med krakeleringer/afskalninger. Varenr: 3596841 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:15:57 DKK 375
Kai E. Christiansen, olie på lærred, landskab (cd)
Kai E. Christiansen, olie på lærred, landskab (cd). Landskabsparti af Kai E. Christiansen (1910-1975), olie på lærred. Sign. Kai E. Chr. 94 x 114 cm (99 x 119). Fremstår med krakeleringer. Varenr: 3596839 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:18:06 DKK 325
Ubekendt kunstner, olie på lærred, interiør
Ubekendt kunstner, olie på lærred, interiør. Interiør af Ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. I.Ibsen. 80 x 84 cm (83 x 87). Fremstår med løst opspændt lærred samt mindre hul. Varenr: 3596880 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:19:14 DKK 300
Kähler Design, Omaggio Jubilæumsvase 175 år.
Kähler Design, Omaggio Jubilæumsvase 175 år. . Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i messing. H. 20 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. Varenr: 3582406 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:20:01 DKK 900
Viktor Glysing Jensen, olie på lærred m.m. div. motiver (cd 2)
Viktor Glysing Jensen, olie på lærred m.m. div. motiver (cd 2). Landskabsparti og sovende dreng af Viktor Glysing Jensen (1907-2001), hhv. olie på lærred og tusch på papir. Begge sign. 37 x 36 cm (44 x 44) og 30 x 22 cm (43 x 35). Tegning fremstår med fugtpletter. (2) Varenr: 3596877 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:25:04 DKK 300
Emil Hørbov, div. tekniker, landskab m.m. (cd 3)
Emil Hørbov, div. tekniker, landskab m.m. (cd 3). Landskabspartier og portræt af Emil Hørbov (1915 -1990), akvarel og tusch. Alle sign. Rammemål 40 x 47 - 45 x 49 cm. (3) Varenr: 3598174 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:40:08 DKK 300
Jørgen Brynjolf, olie på lærred, komposition (cd)
Jørgen Brynjolf, olie på lærred, komposition (cd). Komposition af Jørgen Brynjolf (1931-93), olie på lærred. Sign. Brynjolf. 65 x 50 cm (67 x 52). Fremstår med afskalninger. Varenr: 3596861 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:47:00 DKK 325
Jacob Kornerup, akvarel, Gundsømagle
Jacob Kornerup, akvarel, Gundsømagle . Parti fra gravhøj, Gundsømagle af Jacob Kornerup (1825-1913), akvarel. Sign. 27 x 37 cm (40 x 51). Varenr: 3596883 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:54:00 DKK 300
Engelsk skrivebord samt armstol, mahogny (2)
Engelsk skrivebord samt armstol, mahogny (2). Engelsk skrivebord samt armstol af mahogny, rektangulær plade ilagt med brunt skind, sarg med tre med greb af messing, skuffer med tilspidsede ben, sæde betrukket med hesterhår. 1900-tallets midte. H. 76 L. 146 B. 76 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og afslag på liste på bagkant. (2) Varenr: 3586926 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:54:58 DKK 350
Georg Tscherning Petersen, olie på lærred, landskab med huse (cd)
Georg Tscherning Petersen, olie på lærred, landskab med huse (cd). Landskab med huse af Georg Tscherning Petersen (1909-1994), olie på lærred. Sign. GTP. 60 x 71 cm (62 x 73). Varenr: 3596875 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 14:57:00 DKK 325
Samling dansk uforarbejdet rav, ca. 300 gram (9)
Samling dansk uforarbejdet rav, ca. 300 gram (9). Samling dansk uforarbejdet rav. Samlet vægt ca. 300 gram, henholdsvis 21, 23, 23, 26, 28, 33, 45, 47 samt 57 gram, L. ca. 5 - 6 cm. (9) Varenr: 3597715 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:01:01 DKK 3.700
Sofabord
Sofabord. Sofabord med stel af mahognybejdset træ, plade af grønt marmor, dekoreret med påsatte bronzer. H. 55 L. 124 B. 74 cm. Fremstår med små afslag på stel. Varenr: 3594539 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:02:00 DKK 325
Par Sengeborde / sideborde, mahogny (2)
Par Sengeborde / sideborde, mahogny (2). Par Sengeborde / sideborde fineret med mahogny. H. 64 B. 45 D. 40 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3594531 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:04:00 DKK 325
Haslev møbelsnedkeri. Sofabord, palisander
Haslev møbelsnedkeri. Sofabord, palisander. Haslev møbelsnedkeri. Sofabord fineret med palisander. H. 50 B. 66 D. 66 cm. Fremstår med lettere slitage. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for ... Varenr: 3520773 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:07:00 DKK 350
 Bjarne W. Troelstrup, olie på plade, 'Rød skov' (cd)
Bjarne W. Troelstrup, olie på plade, 'Rød skov' (cd). 'Rød skov' af Bjarne W. Troelstrup (f. 1934), olie på plade. Sign. Bjarne W. Troelstrup bag på lærredet. 74 x 59 cm (78 x 63). Varenr: 3596849 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:08:00 DKK 300
Kgl. Blå Blomst, spisestel, porcelæn (26)
Kgl. Blå Blomst, spisestel, porcelæn (26). Kgl. Blå Blomst, spisestel af porcelæn, bestående af 12 dybe middagstallerkener, 14 frokosttallerkener, to fade, heraf ti dele 2. sortering. (26) Varenr: 3598289 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:15:22 DKK 625
Frank Rubin, litografi, komposition (cd)
Frank Rubin, litografi, komposition (cd). Komposition af Frank Rubin (1918-1990), litografi, 45/886. Sign. Rubin. 54 x 40 cm (70 x 55) Varenr: 3596111 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:16:00 DKK 300
Børge Mogensen samt Eivind A. Johansen, stole (4)
Børge Mogensen samt Eivind A. Johansen, stole (4). Børge Mogensen, par pindestole af massivt bøgetræ samt Eivind A. Johansen, par skalstole af sortlakeret krydsfiner. Fremstillet for FDB. Fremstår med Brugsslitage, skjolder, malingpletter og tørresprækker. (4) Varenr: 3594979 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:18:00 DKK 450
Bulgarske ikoner, 1900/2000-tallet (6)
Bulgarske ikoner, 1900/2000-tallet (6). Bulgarske ikoner af bemalet træ, heriblandt motiver med Sankt Georg og Dragen, Jomfru Maria og Jesusbarnet m.fl. 1900/2000-tallet. H. 17 - 33 B. 13 - 25 cm. (6) Varenr: 3589747 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:27:06 DKK 325
Kgl. vaser, porcelæn (4)
Kgl. vaser, porcelæn (4). Kgl. vaser af porcelæn, heraf to med krakeléglasur. En vase 2. sortering. H. 16 - 23 cm. (4) Varenr: 3589595 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:31:56 DKK 300
Par armstole (2)
Par armstole (2). Par armstole af mahognybejdset bøgetræ. Rococoform. 1900-tallet. Fremstår med lettere slitage og lettere løst betræk. (2) Varenr: 3595951 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:36:00 DKK 325
Bang & Olufsen. Beosound Overture stereoanlæg
Bang & Olufsen. Beosound Overture stereoanlæg . Bang & Olufsen. Beosound Overture stereoanlæg med CD-afspiller, radio og kassetteafspiller samt Beolab 2500 højttalere. H. 37 L. 83 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 3598342 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:38:29 DKK 1.250
Magda Høgh, olie på lærred, komposition (cd)
Magda Høgh, olie på lærred, komposition (cd). Komposition af Magda Høgh (f. 1943), olie på lærred. Sign. MH. 60 x 60 cm (63 x 63). Varenr: 3597275 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:42:10 DKK 550
Poul Kjærholm. Par PK-15 armstole, PP Møbler (2)
Poul Kjærholm. Par PK-15 armstole, PP Møbler (2). Poul Kjærholm. PK-15 armstol af formbøjet asktræ med fransk flet på sæde. Stemplet: PP Møbler, Denmark, 2004. Formgivet i 1979. Litteratur: Poul Kjærholm, Arkitektens Forlag, side 136. H. 70 cm. (2) Varenr: 3596686 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:42:40 DKK 2.400
Pendel, opalglas
Pendel, opalglas. Pendel med stel af jern, skærm af opalglas, behængt med prismer. 1900-tallet. Ø 44 cm. Fremstår med lettere slitage og små afslag. Varenr: 3589406 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:42:58 DKK 300
Tysk møbelproducent. Drejestole / spisestole, lyst skai (4)
Tysk møbelproducent. Drejestole / spisestole, lyst skai (4). Tysk møbelproducent. Drejestole /spisestole betrukket med lyst knapsyet skai, drejlig firpasfod af forkromet metal. 1970'erne. Fremstår med brugsspor, en stol med lille hul på sæde. (4) Varenr: 3596300 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:44:00 DKK 325
Jersie. Klinikskab/barskab, 1900-tallets første halvdel
Jersie. Klinikskab/barskab, 1900-tallets første halvdel. Jersie. Klinikskab/barskab af hvidmalet træ, front med låge med greb og beslag af forniklet metal. 1900-tallets første halvdel. H. 70 B. 46 D. 35 cm. Femstår med slitage ig anløben på greb. Varenr: 3596544 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:51:00 DKK 350
Møbelspot af messing. (60)
Møbelspot af messing. (60). Møbelspot af messing. 12v 20w. Til indbygning i skabe eller loft. Mærket F og ifølge oplysninger tilladt til indbygning i brandbart materiale. Lauritz.com indestår ikke for funktinaliteten. (60) Varenr: 3543154 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:51:00 DKK 300
Bang & Olufsen, højttalere (6)
Bang & Olufsen, højttalere (6). Bang & Olufsen, par Red Line type 6513, par Beovox CX50 samt par Beovox CX100 højttalere. H. 20 - 32 cm. og H. 41 B. 54 D. 18 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser, malingpletter og møre / enheder. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (6) Varenr: 3590821 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:57:00 DKK 525
Bang & Olufsen. Beomaster 4500, Beogram CD 4500, Beocord 4500 med linksystem
Bang & Olufsen. Beomaster 4500, Beogram CD 4500, Beocord 4500 med linksystem. Bang & Olufsen. Beomaster 4500, Beogram CD 4500, Beocord 4500 med linksystem samt Beolink 1000 fjernbetjening. B. 42 - 62 cm. Fremstår med lettere slitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3590815 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:58:00 DKK 800
Jens Harald Quistgaard, Flamestone kaffeservice samt stage (25)
Jens Harald Quistgaard, Flamestone kaffeservice samt stage (25). Jens Harald Quistgaard, Flamestone kaffeservice samt stage af stentøj, bestående af seks kagetallerkener, fem kaffekopper, seks underkopper, to moccakopper, tre underkopper, kaffekander, tekande samt én stage. III. sortering. (25) Varenr: 3591676 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 15:58:32 DKK 350
Ebbe Gehl. Bakkebord
Ebbe Gehl. Bakkebord . Ebbe Gehl. Bakkebord med stel af massivt egetræ med vendbar cirkulær plade af kork og fineret med egetræ. H. 44 Ø 65. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn. Se litt. Nutidig Dansk Møbeldesign af Frederik Sieck s. 47. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3594294 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:00:00 DKK 400
Erik Jørgensen. Sofabord, granit
Erik Jørgensen. Sofabord, granit. Erik Jørgensen. Sofabord med stel af satinforkromet metal, plade af granit. H. 39 L. 130 B. 70 cm. Varenr: 3594697 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:05:00 DKK 400
Aksel Kjærsgaard. Kommode
Aksel Kjærsgaard. Kommode. Aksel Kjærsgaard. Kommode fineret med egetræ, front med to skuffer. H. 60 B. 95 D. 43. Fremstår med skjolder på top. Varenr: 3594692 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:06:00 DKK 300
Sofabord, marmor
Sofabord, marmor . Sofabord af mørkt broget marmor med kvadratisk plade på sokkel. 1970/80'erne. H. 50 l. 110 B. 110 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3595209 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:17:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, kvadatisk spisebord, teak
Dansk møbelproducent, kvadatisk spisebord, teak. Dansk møbelproducent, kvadatisk spisebord fineret med teaktræ, plade med hollandsk udtræk. H. 73 B. 80 L. 80/140 cm. Fremstår med enkelte skrammer / finerskader samt med nuanceforskel på plade. Varenr: 3594982 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:19:00 DKK 325
Poleret dansk rav klump, ca. 369 gram
Poleret dansk rav klump, ca. 369 gram. Poleret dansk rav klump, fundet ved Glatved Strand, Kattegat. Vægt: ca. 369 gram, ca. 7 x 9 x 10 cm. Varenr: 3597697 DKK 35.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:21:00 DKK 18.000
B&W par højttalere, model 801 (2)
B&W par højttalere, model 801 (2). B&W par højttalere, model 801 af sort fineret egetræ og sort front stof. H. 98 b. 43 D. 54 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 3595519 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:24:00 DKK 675
Spisebord, fyrretræ
Spisebord, fyrretræ. Spisebord af fyrretræ, rektangulær plade, sarg med to skuffer, drejet runde tilspidsede ben. 1900-tallets begyndelse. H. 79 L. 123 B. 66 cm. Fremstår med slitage. Varenr: 3595512 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:37:00 DKK 325
Engelsk vitrine af mahogny
Engelsk vitrine af mahogny . Engelsk vitrine fineret med mahogny, front med fire låger, udtræksplade med grønt skind. H. 194 B. 95 D. 37 cm. Fremstår med skrammer og slitage. Varenr: 3595950 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:37:00 DKK 325
KPM, Rosenborg spise- og kaffestel, porcelæn (78)
KPM, Rosenborg spise- og kaffestel, porcelæn (78). Københavns porcelænsmaleri, Rosenborg spise- og kaffestel af porcelæn bestående af syv middagstallerkener, 10 dybe middagstallerkener, 10 frokosttallerkener, 13 kagetallerkener, 11 kaffekopper, 12 underkopper, en mælkekande, to sovsekander, en lågskål, to skåle, én sukkerksål, seks fade samt et ... Varenr: 3589594 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:38:00 DKK 700
Ørum Møbelfabrik, skænk / reolsystem
Ørum Møbelfabrik, skænk / reolsystem. Ørum Møbelfabrik, skænk / reolsystem fineret med egetræ, overdel med hylder, underdel med skuffer og skydelåger. H. 65/181 B. 121 D. 45 cm. Fremstår med slitage, afslag på et baghjørne, huller i bagbeklædning og skjolder. Varenr: 3594683 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:42:56 DKK 300
Galalpha. Lænestol
Galalpha. Lænestol. Galalpha. Lænestol betrukket med sort læder, stel af sortlakeret metal. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3594837 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 16:48:15 DKK 375
Dansk møbelproducent. Spisestole, teak (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole, teak (6). Dansk møbelproducent. Spisestole med stel af egetræ, kopstykke fineret med teaktræ, nybetrukket med sort skai. 1960'erne. (6) Varenr: 3594501 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 17:44:00 DKK 600
USM Haller, brevbakker / arkivmappe stativer (29)
USM Haller, brevbakker / arkivmappe stativer (29). USM Haller, brevbakker / arkivmappe stativer af forkromet stål. H. 28 B. 34 D. 34 cm. Fremstår med lettere slitage. (29) Varenr: 3594668 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:07:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Sofabord, massivt egetræ
Dansk møbelproducent. Sofabord, massivt egetræ. Dansk møbelproducent. Sofabord af massivt lakeret egetræ, medeformet stel. H. 48 L. 140 B. 76 cm. Fremstår med slitage og skjolder. Varenr: 3594689 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:08:00 DKK 300
Skulpturer, bronze (3)
Skulpturer, bronze (3) . Skulpturer i form af yoga gymnaster af bronze. H. 19 - 22 cm. En fremstår med skade på hånd. (3)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3591986

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:19:00 DKK 325
Børge Mogensen, shakerstole (2)
Børge Mogensen, shakerstole (2). Børge Mogensen, shakerstole med stel af egetræ, nybetrukket med sort skai. Fremstillet hos Karl Andersson & søn. Fremstår med brugsspor på stel. (2) Varenr: 3594977 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:21:00 DKK 325
Royal Copenhagen, Mega mussel, etagere
Royal Copenhagen, Mega mussel, etagere. Royal Copenhagen, Mega mussel, etagere af porcelæn med tre lag. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3598325

DKK 1.280 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:31:00 DKK 675
Orientalsk løber
Orientalsk løber . Orientalsk løber. 417 x 92 cm. Fremstår med slitage på frynser og letter brugslitage. Varenr: 3595514 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:33:00 DKK 475
Dansk møbelproducent. Indskudsborde, teaktræ
Dansk møbelproducent. Indskudsborde, teaktræ. Dansk møbelproducent. Indskudsborde fineret med teaktræ, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 49 B. 55 D. 40 cm. Fremstår med enkelte ridser. Varenr: 3592907 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:34:00 DKK 300
Persisk Keshan, ca. 185 x 305 cm.
Persisk Keshan, ca. 185 x 305 cm. . Persisk Keshan, håndknyttet tæppe af uld på grundvæv af bomuld. ca. 185 x 305 cm. Varenr: 3597982 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:49:00 DKK 800
Skrivebord samt armstol (2)
Skrivebord samt armstol (2). Skrivebord samt armstol fineret med mørkbejdset egetræ, rigt udskåret med bladværk, stol med fransk flet, ben udskåret med Claw & Ball. 1940'erne. H. 72 B. 134 D. 80 cm. Bremstår med brugsslitage. Nøgle medfølger. Varenr: 3597991 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:50:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Par væghængte sengebord, egetræ (2)
Dansk møbelproducent. Par væghængte sengebord, egetræ (2). Dansk møbelproducent. Par væghængte sengebord fineret med egetræ, front med skuffe med lædergreb, herunder hylde. 1960'erne. H. 20 B. 39 D. 25 cm. Fremstår med lettere brugsspor og senere monteret vægbeslag. (2) Varenr: 3596234 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:54:00 DKK 450
Finn Østergaard. Chaiselong, sort alcantara
Finn Østergaard. Chaiselong, sort alcantara. Finn Østergaard. Chaiselong af formspændt bøgetræ, betrukket med sort alcantara, nakkepude og løs pude medfølger. Fremstillet hos Kvist møbler. Fremstår med lettere slitage Varenr: 3598010 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:59:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord med plade af gråt laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 B. 100 D. 100 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3595175 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:05:00 DKK 800
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår lettere gulnet. Varenr: 3594272 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:06:00 DKK 1.100
Rolex Oyster Perpetual Datejust, herrearmbåndsur med brillanter
Rolex Oyster Perpetual Datejust, herrearmbåndsur med brillanter. Rolex Oyster Perpetual Datejust. Herrearmbåndsur med kasse af stål, krone og lynette af guld, guldfarvet urskive med logo, tre visere, datogengivelse samt punktinddeling i form af ti brillanter. Monteret med jubilee lænke af guld og stål med skjult foldespænde. Automatik urværk med superlative ... Varenr: 3598262 DKK 50.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:06:00 DKK 35.000
Disney. Carl Barks, serigrafi, 'I may have to spend some of this stuff' (cd)
Disney. Carl Barks, serigrafi, 'I may have to spend some of this stuff' (cd) . 'I may have to spend some of this stuff' af Carl Barks (1901 - 2000), serigrafi 460/500. Sign. Carl Barks. Bladmål 48 x 56 cm. Certifikat medfølger Varenr: 3589680 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:10:00 DKK 375
Høj skænk, elm og ask
Høj skænk, elm og ask. Høj skænk af fineret elmetræ, front med to låger, samt to udtagelige hvidlakeret hyldereoler, ben af massivt ask. H. 140. L. 100 D. 38 cm.Fremstår usamlet. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller... Varenr: 3533864

DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:11:00 DKK 325
Stouby møbelfabrik, tre-pers sofa
Stouby møbelfabrik, tre-pers sofa. Stouby møbelfabrik, tre-pers sofa betrukket med cognacfarvet læder, ben af bøgetræ. L. 205 cm. Fremstår med brugsspor samt med enkelte skrammer på hjørner. Varenr: 3594783 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:13:00 DKK 375
Kgl juleplatter, 1958,60,61 mm (ca. 40)
Kgl juleplatter, 1958,60,61 mm (ca. 40). Kgl juleplatter af porcelæn, 1958,60,61 mm. Samt en B&G platte. Enkelte 2. sortering. (ca. 40) Varenr: 3598079 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:14:00 DKK 300
Anna Grethe Aaen, olie på lærred, 'Blå fjelde' (cd)
Anna Grethe Aaen, olie på lærred, 'Blå fjelde' (cd). 'Blå fjelde' af Anna Grethe Aaen (f. 1950), olie på lærred. Sign. monogram. 70 x 70 cm (74 x 74). Varenr: 3595240 DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:18:00 DKK 850
Dansk møbelproducent. Sofabord, massivt egetræ. Dansk møbelproducent. Sofabord af massivt ubehandlet egetræ, aftagelig kvadratisk plade, runde gennemgående ben. 1970'erne. H. 36 B. 72 D. 73 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 3596112 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:23:52 DKK 300
Michel Design. Ring af sterlingsølv med diamanter
Michel Design. Ring af sterlingsølv med diamanter . Michel Design. Ring af rhodineret sterlingsølv, prydet med to små diamanter, Farve; Wesselton (H) - Top Crystal (I), Klarhed: P1-2 samt en Cubic zirkonia. Ring størrelse 54.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3268604

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:24:00 DKK 800
Sigvard Bernadotte, 'Scanline' bestik, messing (28)
Sigvard Bernadotte, 'Scanline' bestik, messing (28). Sigvard Bernadotte, 'Scanline' bestik af messing, bestående af seks middagsskeer, seks middagsknive, seks middagsgafler, fem teskeer, tre øser samt forskærersæt. (28) Varenr: 3598122 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:25:00 DKK 375
Sisal tæppe, model arosia
Sisal tæppe, model arosia. Sisal tæppe, mørkebrunt syet med kantbånd, model arosia. 233 x 163 cm. Købt hos Thorsen, Aarhus. Fremstår med pletter. Varenr: 3538696 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:26:00 DKK 300
Alessi IL Bagno Laufen. Fritstående badekar samt Artdesign. Fritstående gulvarmatur , udstillingsmodel  (2)
Alessi IL Bagno Laufen. Fritstående badekar samt Artdesign. Fritstående gulvarmatur , udstillingsmodel (2). Alessi IL Bagno Laufen. Fritstående badekar samt Artdesign. Fritstående gulvarmatur af forkromet metal med håndbruser. Udstillingsmodel, dog med kalkpletter på armatur. H. 63 L. 204 B. 101 cm. (2)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær ... Varenr: 3598310

DKK 30.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:27:00 DKK 3.900
Rolex Oyster perpetual af 18 k guld, damearmbåndsur
Rolex Oyster perpetual af 18 k guld, damearmbåndsur. Rolex Oyster perpetual. Damearmbåndsur med kasse samt lænke af 18 kt guld, guldfarvet urskive med tre visere, streginddeling, logo, datogengivelse samt lup. Monteret med foldespænde. Automatisk urværk. Ø 25 mm. eksklusiv krone. Ref. 69008, Serienr. 9220901, Cal. nr. 2135. Medfølgende originale ... Varenr: 3514557 DKK 40.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:30:00 DKK 29.000
MS Brandenburg, Goliath Limousine, blik, model 511, ca. 1950
MS Brandenburg, Goliath Limousine, blik, model 511, ca. 1950. MS Brandenburg, Goliath Limousine af hvidlakeret blik, model 511, i original emballage. Ca. 1950, fremstillet i østtyskland. L. 24,5 cm. Fremstår med slitage på emballage og manglende nøgle. Varenr: 3590426 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:30:00 DKK 325
Kommode med 6 skuffer
Kommode med 6 skuffer. Kommode med 6 skuffer, udført i olie behandlet ege finér. Produceret i Danmark. Fremstår usamlet i original emballage. Str.: H. 149. B. 71. D. 46 cm. Emballage mål: 164x50x15 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varenr: 3599524

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:30:00 DKK 325
Figur, bronze
Figur, bronze . Figur af bronze i form af mand, signeret Oliver på fod. H. 28 cm. Varenr: 3589953 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:31:00 DKK 350
Karen Kjær Laursen, olie på lærred, Kvinde med citroner (cd)
Karen Kjær Laursen, olie på lærred, Kvinde med citroner (cd). Kvinde med citroner af Karen Kjær Laursen (f. 1954), olie på lærred. Komposition med kvinde. Sign. monogram. 110 x 90 cm. (114 x 94). Trænger til overfladerens.Udstillet på Kunstnernes Påskeudstilling i 1984. Varenr: 3594601 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:36:00 DKK 6.000
Persisk Keshan Ardekan, 396 x 289 cm.
Persisk Keshan Ardekan, 396 x 289 cm.. Persisk Keshan Ardekan, 396 x 289 cm. Ægte håndknyttet tæppe af 100% uld på grundvæv af bomuld.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3346833

DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:36:00 DKK 4.000
Kgl. og B&G, figurer, porcelæn og stentøj (7)
Kgl. og B&G, figurer, porcelæn og stentøj (7). Knud Kyhn for Kgl. figurer af stentøj i form af bjørne samt Bing & Grøndahl figur af porcelæn i form af fortællende H.C. Andersen. Heraf dessin nr. 21519 2. sortering. H. 5 - 23 cm. (7) Varenr: 3556561 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:37:00 DKK 2.100
Prismekrone, forgyldt messing
Prismekrone, forgyldt messing. Prismekrone af forgyldt messing, behængt med talrige slebne prismer. 1970'erne. Ø 44 cm. Boet efter Axel Pitzner. Varenr: 3596487 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:40:54 DKK 450
Uforarbejdet dansk ravklump, ca. 295 gram
Uforarbejdet dansk ravklump, ca. 295 gram. Uforarbejdet dansk rav klump, fundet mellem Hals og Bisnap ved Kattegatkysten. Vægt: ca. 295 gram. Varenr: 3598364 DKK 30.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:42:00 DKK 2.300
Skipper møble. Tre-pers sofa
Skipper møble. Tre-pers sofa . Skipper møble. Tre-pers sofa betrukket med brunt knapsyet skind, runde tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1960'erne. L. 182 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3569155 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:44:00 DKK 2.000
Dansk møbelproducent. Par væghængte bogkasser, palisander (2)
Dansk møbelproducent. Par væghængte bogkasser, palisander (2). Dansk møbelproducent. Par væghængte bogkasser fineret med palisander, front med justerbare hylder. 1960'erne. H. 60 B. 86-172 D. 26 cm. Fremstår med senere monteret uoriginale vægbelag, tapetrester på bagside. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. ... Varenr: 3500843 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:46:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Høj skænk, teak
Dansk møbelproducent. Høj skænk, teak . Dansk møbelproducent. Høj skænk fineret med teaktræ, front med skydelåger og skuffer. 1960'erne. H. 110 B. 200 D. 45 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte skjolder. Varenr: 3594497 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:47:00 DKK 400
Morten Voss. Stor hjørnesofa, model The sofa sixtynine, udstillingsmodel
Morten Voss. Stor hjørnesofa, model The sofa sixtynine, udstillingsmodel. Morten Voss. Stor hjørnesofa, model The sofa sixtynine overbetrukket med brunt fløjl, løse ryghynder medfølger. 378 x246, dybde 122 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil ... Varenr: 3596159

DKK 45.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:47:00 DKK 6.200
Jura Impressa, J9.3HS-PLUS, espressomaskine
Jura Impressa, J9.3HS-PLUS, espressomaskine . Jura Impressa, espressomaskine med forkromet front, model J9.3HS-PLUS, mælkekande og diverse slanger og originalt tilbehør medfølger. Fremstillet 2012. H 34 B 29 D 45 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3589900 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:48:00 DKK 1.350
H. J. Wegner. Lænestol, egetræ, model GE-290
H. J. Wegner. Lænestol, egetræ, model GE-290. Hans J. Wegner. Lænestol med stel af massivt egetræ, løse skumhynder betrukket med lyst uld. Fremstillet hos Getama, model GE-290. Formgivet i 1953. Fremstår med lakslitage på armlæn. Varenr: 3596016 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:49:00 DKK 3.200
Elektrisk guitar samt bas og tasker.(4)
Elektrisk guitar samt bas og tasker.(4). Starforce elbas samt Squire elguitar. Gigbag og kasse medfølger. Fremstår med slitage og afslag samt manglende plasthætte til switch. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3590949 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:49:00 DKK 550
Johannes Andersen. Rullebord / serveringsvogn, palisander
Johannes Andersen. Rullebord / serveringsvogn, palisander. Johannes Andersen. Rullebord / serveringsvogn af palisander med underhylde og hul til flasker, afsluttet på hjul. Fremstillet hos CFC, Silkeborg. H. 70 L. 73 B. 47 cm. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden ... Varenr: 3543536 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 19:50:00 DKK 1.350
<<  1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>