Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Børge Mogensen. Par spiseborde (2)
Børge Mogensen. Par spiseborde (2) . Børge Mogensen. Par spiseborde fineret med egetræ, kvadratiske plader, stel af massivt egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 6431. H. 71 L. 90 B. 90 cm. Fremstår med skjolder, kraftig brugsslitage og finérafslag. (2) Varenr: 4530949 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 19:56:00 DKK 300
Ring, 18 kt guld
Ring, 18 kt guld. Ring af 18 kt. guld, prydet med 29 mindre enkelslebne diamanter, rhodineret rundt stenene. Stemplet 750 samt GHA. Ringstørrelse. 53/Ø 16,75 mm. Vægt ca. 3,1 gram. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4536939 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 19:56:00 DKK 925
Technics, B&O, Panasonic og Akai. Receiver, radio m.m. (4)
Technics, B&O, Panasonic og Akai. Receiver, radio m.m. (4). Technics, AV control receiver, SA- DX1050. Bang & Olufsen, beocord 8004. Akai , stereo receiver AA 1030. Panasonic, VHS videokamera MS50. Fejl og defekter kan forekomme. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (4) Varenr: 4538748 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 19:57:00 DKK 325
Nils Kähler. Bordlampe af stentøj Nils Kähler 1906-1979.
Nils Kähler. Bordlampe af stentøj Nils Kähler 1906-1979. . Bordlampe af stentøj dekoreret med blå glasur. Sign. Nils, HAK, Danmark. H. 61 cm. incl. montage. Varenr: 4538934 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 19:57:00 DKK 325
H. J. Wegner, lænestol, CH 25
H. J. Wegner, lænestol, CH 25 . H. J. Wegner. Lænestol af massiv lakkeret egetræ, sæde og ryg af flettet papirgarn. Formgivet 1951. Fremstillet hos Carl Hansen & søn, model CH 25. Fremstår med brugsspor og pletter på sæde. Litteratur: Noritsugu Oda: 'Danish Chairs', 1999, s. 111. Varenr: 4531764 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:00:00 DKK 8.200
Niels Fagerholt. Pejs til vægmontering, model Cubus nr. 1
Niels Fagerholt. Pejs til vægmontering, model Cubus nr. 1 . Niels Fagerholt. Vægmonteret pejs af sortlakerede jernplader, indvendigt med ildfaste tegl, model 'Cubus nr. 1' . Bagudvendt udtag. H. 90. B. 80. D. 58. Monteringsbeslag medfølger. Fremstår med brugsspor. OBS! Køber står selv for håndtering ved afhentning Varenr: 4537592 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:02:00 DKK 300
Fransk kaminur, 1850
Fransk kaminur, 1850. Fransk kaminur af delvis forgyldt bronze, med snore ophæng. Ca. 1850. H. 44 B. 27 D. 11 cm. Fremstår med enkelte manglende dekorationer og nøgle. Varenr: 4538555 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:03:00 DKK 875
Randers Pels, jakke i safir fave
Randers Pels, jakke i safir fave. Randers Pels, jakke i safir farve, Model med stiklommer hægtelukninger og høj hals, Mål. Længde 79, Skulder 39, Ærmelængde 56. Fremstår med minimale brugsspor og har været opbevaret korrekt. Varenr: 4538773 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:04:00 DKK 475
Hans Henrik Lerfeldt og Wilhelm Freddie, grafik (3)
Hans Henrik Lerfeldt og Wilhelm Freddie, grafik (3). Div. kompositioner, heriblandt 'Fisseslikkeren, af Wilhelm Freddie og Hans Henrik Lerfeldt, litografisk og offset tryk. Trykt signatur. Rammemål 29 x 31 - 60 x 46 cm (3) Varenr: 4521355 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:06:00 DKK 475
Tag Heuer, Aquaracer 2013, herrearmbåndsur
Tag Heuer, Aquaracer 2013, herrearmbåndsur. Tag Heuer Aquaracer Calibre S, serienr. CAF7012. Herrearmbåndsur med urkasse samt integreret lænke af stål, drejbar lynette, blå skive med safir krystal glas, fluorescerende punktinddeling, time-og minutmarkeringer, grande-date datovisning samt kronograffunktion. Vandtæt til 300 M. Kronograf ... Varenr: 4535604 DKK 7.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:10:00 DKK 3.700
Gyngestol samt sidebord (2)
Gyngestol samt sidebord (2). Gyngestol samt engelsk sidebord, gyngestol i træ med malet læder polstring samt påbegyndt hvid malet på bagside, begge fremstår med brugsspor (2) Varenr: 4538426 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:10:00 DKK 300
Murstensarmbånd, 14 kt guld
Murstensarmbånd, 14 kt guld. Mustensarmbånd af 14 kt. guld, monteret med kasselås og to ottetals sikkerhedshasper. Stemplet PCL for Preben Carl Larsen I/S. L. 19 cm. B. 6 mm. Vægt ca. 12,4 gram. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 4537747 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:11:00 DKK 1.550
Fasem Isolina stole (6)
Fasem Isolina stole (6). Fasem. Fire 'Isolina' stole med stel af lakeret metal, sæde betrukket med aftagelig grøn alcantara, svungne kopstykke af massivt mahogni. Fremstillet hos Fasem. Model Isolina. Fremstår med alm. brugsspor, mindre ridser på stel, en manglende 'gummifod'. (6) Varenr: 4530791 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:12:00 DKK 300
Ole Lynggaard. Par perlehalskæder og 18 kt guld (2)
Ole Lynggaard. Par perlehalskæder og 18 kt guld (2). Ole Lynggaard. Halskæde af ferskvandskulturperler, monteret med snegl af 18 kt. satineret hvidguld samt fire snegle af 18 kt. satineret guld, fattet med 8 brillanter på i alt ca. 0.08 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS. Samt Ole Lynggaard halskæde af Akoya Saltvandskulturperler. Begge ... Varenr: 4535428 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:15:00 DKK 500
Kvetny & Sønner. Spisestole, teak /bøgetræ (8)
Kvetny & Sønner. Spisestole, teak /bøgetræ (8). Kvetny & Sønner. Spisestole med sæde og kopstykke af formbøjet fineret teaktræ stel af massivt bøgetræ med sko af massivt teaktræ. 1960'erne. Fremstår med brugsslitage og nuanceforskel/ falmet sæde og ryg. (8) Varenr: 4538919 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:15:00 DKK 375
Vivianna Torun Bülow-Hübe for Georg Jensen. Möbius, halssmykke og ørestikkere, sterling sølv  (3)
Vivianna Torun Bülow-Hübe for Georg Jensen. Möbius, halssmykke og ørestikkere, sterling sølv (3) . Vivianna Torun Bülow-Hübe for Georg Jensen. Möbius, halssmykke og ørestikkere af sterlingsølv, tilhørende collier af gummi til halssmykke, monteret med bajonetlås af sterlingsølv. Dessin nr. 374 og 142. Stemplet Georg Jensen efter 1945 og Torun. L collier 41 cm. Ø vedhæng ca. 3 cm. Ørestikkere ... Varenr: 4538274 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:15:00 DKK 475
Georg Jensen. 'Moonlight blossom' armbånd, sterling sølv
Georg Jensen. 'Moonlight blossom' armbånd, sterling sølv . Georg Jensen 'Moonlight blossom' armbånd af sterlingsølv, fattet med cabochon sleben sorte agater i runde og ovale rørfatninger. Dessin 11. Stemplet Georg Jensen, efter 1945. L 16 cm. Vægt ca. 29,1 gram. Originale æske medfølger. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4527545 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:21:00 DKK 3.600
Børge Mogensen. Shakerstole, model J39 , bøgetræ (6)
Børge Mogensen. Shakerstole, model J39 , bøgetræ (6). Børge Mogensen. Shakerstole af bøgetræ, sæde med flettet papirgarn. Formgivet i 1947. Fremstillet hos FDB, model J39. Fremstår med brugsslitage, ridser enkelte med lettere løst flet samt pletter/skjolder. (6) Varenr: 4538905 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:23:00 DKK 350
Snedkermester. J.C.A. Jensen. Spisestole, 1940'erne (4)
Snedkermester. J.C.A. Jensen. Spisestole, 1940'erne (4) . Snedkermester. J.C.A. Jensen. Spisestole med sæde og ryg betrukket med originalt sort patineret læder, stel af massivt mahogny. 1940'erne. Fremstår med brugsslitage/ patina, en stol med flosset keder på front. (4) Varenr: 4537814 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:24:00 DKK 325
Victor Qvistorff, olie på plade, opstilling med æbler (cd)
Victor Qvistorff, olie på plade, opstilling med æbler (cd). Opstilling med æbler af Victor Qvistorff (1882-1953), olie på plade. Sign. V. Qvistorff. 33 x 36 cm (40 x 43) Varenr: 4537365 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:30:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skænk fineret med teaktræ,
Dansk møbelproducent. Skænk fineret med teaktræ,. Dansk møbelproducent. Skænk fineret med teaktræ, front med nylakerede hvide og sorte skydelåger, bag hvilke hylde, greb af teaktræ, ben af stål med sko af teaktræ. 1960'erne. H. 68 L. 89 B. 50 cm. Fremstår minimale brugsspor Varenr: 4537808 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:32:00 DKK 600
Børge Mogensen. Shakerbord, egetræ
Børge Mogensen. Shakerbord, egetræ. Børge Mogensen. Shaker spisebord med rektangulær plade fineret med lakeret egetræ, shakerstel af massivt egetræ, to tillægsplader medfølger. Fremstillet hos FDB. H. 73 L. 180-274 B. 89 cm. Fremstår med brugsslitage og ridser/afslag. Varenr: 4530925 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:33:00 DKK 325
Frank Buchgraitz, olie på plade, 'Hugo Sanchez' (cd)
Frank Buchgraitz, olie på plade, 'Hugo Sanchez' (cd). 'Hugo Sanchez' af Frank Buchgraitz (f. 1947), olie på plade. Sign. 43 x 27 cm (47 x 29) Varenr: 4538678 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:35:00 DKK 300
Erik Jørgensen, sofa, EJ150
Erik Jørgensen, sofa, EJ150. Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa med løse hynder, betrukket med gråt Fiord uld fra Kvadrat, dybthæftet i sædet. Model EJ150. L. 220 cm. Udstillingsmodel. Minimale brugsspor Varenr: 4539184 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:39:00 DKK 13.000
Div. kunstbøger (14)
Div. kunstbøger (14). Div. kunstbøger omhandlende Lerfeldt, Freddie, Zorn, Høst m.fl, heriblandt Ingemar Leckius 'Trappemanden', Oluf Høst 'Kjölvann' indh. 24 litografiske tryk, nr. 422/1000 samt sign. Se i øvrigt liste (14) Varenr: 4531478 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:42:00 DKK 325
Smart Technologies. Unifi 45 Smartboards (3)
Smart Technologies. Unifi 45 Smartboards (3). Smart Technologies. Tre Unifi 45 Smartboards, best. af projektorer, holdere samt kontrolbokse. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten, fejl og defekter kan forekomme. (3) Varenr: 4537843 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:43:00 DKK 375
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2)
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2). Yngve Ekstrøm. Par højryggede lænestole med stel af formbøjet bøgetræ, betrukket med blåt velour. Fremstillet hos Swedese, model Lamino. Fremstår med brugsslitage og mindre pletter på stof. (2) Varenr: 4538887 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:45:00 DKK 350
H. J. Wegner. Armstole, model CH-46, egetræ (6)
H. J. Wegner. Armstole, model CH-46, egetræ (6). Hans. J. Wegner. Armstole af massivt lakeret egetræ, sæde af flettet papirgarn. Formgivet i 1965. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-46. Fremstår med lakslitage, små kanthak på armlæn og pletter på flet. (6) Varenr: 4531512 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:49:00 DKK 1.650
Zenza Bronica mellemformatkamera m.m.
Zenza Bronica mellemformatkamera m.m. . Zenza Bronica m.m. Diverse kameraudstyr, heriblandt Zenza Bronica ETRS mellemoformat kamerahus nr. B6104833, Zenzanon MC 1:3,5 150 mm nr. 15417455, Zenzanon MC 1:2,8 75 mm nr. 775948, Sports Finder-e, Tripod Adapter, Waist Level Finder-e, Close-up Lens EII, Lens Hood-e. Herudover to øvrige ... Varenr: 4537605 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:52:00 DKK 1.150
K.P. Damearmbåndsur, 18 kt guld
K.P. Damearmbåndsur, 18 kt guld. K.P. Damearmbåndsur med urkasse samt integreret lænke af 18 kt. guld, champagne skive med forgyldte timemarkeringer, logo samt time-og minutvisere. Urkasse. Ca. 15 x 17 mm. ekskl. krone. Mekanisk værk med manuelt optræk. Vægt. Ca. 41,1 gram. Fremstår med brugsspor og lille trykmærke på bagkapsel.... Varenr: 4538275 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:53:00 DKK 5.200
Gucci Diamantissima ring, 18 kt guld
Gucci Diamantissima ring, 18 kt guld. Gucci Diamantissima ring af 18 kt guld. Ringstørrelse. 58/Ø 18,5 mm. (Gucci ringstr. 18). Vægt ca. 8,7 gram. Medfølgende Gucci etui samt Gucci ægtheds 'booklet' medfølger. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4536940 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 20:59:00 DKK 4.000
Kelim løber, 406 x 84
Kelim løber, 406 x 84. Kelim løber. 406 x 84 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4529803 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 09:39:00 DKK 300
Kgl. Figurer. Pia Langelund
Kgl. Figurer. Pia Langelund . Royal Copenhagen. Figurer udført af bisquit stående på sokkel forestillende: Gorilla (1249070). Formgivet af Pia Langelund. 1. sort. H. 19,5 cm. Varenr: 4539112 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 13:34:49 DKK 500
Lars Dan, litografier, kompositioner (cd 2)
Lars Dan, litografier, kompositioner (cd 2). Kompositioner af Lars Dan (f. 1960), litografier, 111/200 og 121/200. Begge sign. Bladmål 76 x 56 cm. U.R. (2) Varenr: 4541275 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 15:34:00 DKK 300
Henning Koppel m.fl., Georg Jensen, vejrstation samt stager (5)
Henning Koppel m.fl., Georg Jensen, vejrstation samt stager (5). Henning Koppel m.fl, Georg Jensen vejrstation samt tre stager. Vejrstation bestående af ur, samt termometer af rustfrit stål. Ø 10 cm. . (5) Varenr: 4539099 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 17:35:00 DKK 350
Half Moon Seeddesign gulvlampe, kobber.
Half Moon Seeddesign gulvlampe, kobber.. Half Moon Seeddesign gulvlampe i kobber. Sort stofledning. Med afbryder. Højde 175 cm. Varenr: 4540550

DKK 3.300 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 18:57:00 DKK 1.200
Half Moon Seeddesign bordlampe, kobber.
Half Moon Seeddesign bordlampe, kobber.. Half Moon Seeddesign bordlampe i kobber. Sort stofledning. Højde 60cm. Varenr: 4540551

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 18:59:00 DKK 800
Poul Kjærholm. Spisestol, model PK1
Poul Kjærholm. Spisestol, model PK1 . Poul Kjærholm. Spisestol, model PK1 med stel af matforkromet stål, sæde og ryg monteret med flagline. Formgivet i 1955. Litteratur: 'Poul Kjærholm', Arkitektens Forlag, afbilledet og omtalt s. 90. Fremstillet hos PP-Møbler eller E. Kold Christensen. Fremstår med brugsspor på flet og lettere løst ... Varenr: 4539603 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:01:00 DKK 475
Half moon Seeddesign pendant, kobber.
Half moon Seeddesign pendant, kobber.. Half moon loftslampe fra Seeddesign. Kobber med sort stofledning.Stor fatning. Ø 36cm. Varenr: 4540552

DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:02:00 DKK 600
Peter J. Lassen / Montana. Skabsmoduler / bogkasser (4)
Peter J. Lassen / Montana. Skabsmoduler / bogkasser (4). Peter J. Lassen. Skabsmoduler af grålakeret MDF, fronter med hylder, tre moduler med hjul. Fremstillet hos Montana. H. 70-80 B. 70, D. 38- 47 cm. Fem vægbeslag medfølger samt 12 ekstra hjul. Fremstår med brugsslitage, flere mindre kanthak, en med to huller på bagbeklædning, et skab med to ridser ... Varenr: 4539533 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:08:00 DKK 575
H. J. Wegner. Y- stol, model CH24
H. J. Wegner. Y- stol, model CH24. H. J. Wegner. Y- stol med stel af ubehandlet bøgetræ, sæde af flettet papirgarn. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH24. H. 75, sædehøjde 44 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte mindre pletter på sæde. Varenr: 4541360 DKK 2.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:08:00 DKK 900
H. J. Wegner. Briks / daybed
H. J. Wegner. Briks / daybed . Hans J. Wegner. Briks / daybed fineret med bøgetræ, opklappeligt ryglæn og løs madras betrukket med farvet uld. Fremstillet hos Getama, 1970/80'erne. L. 205 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder, falmet, pletter og med løst stel. Varenr: 4323086 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:10:00 DKK 300
Guldsmedeværktøj m.m.
Guldsmedeværktøj m.m.. guldsmedeværktøj, bestående af, tromle slibe og polermaskine til 220 Volt, mini skruestik monteret på træplade, rigleapparat til øskner samt diverse rigler, -mitsutomo 3-4-5-hnd med glas, rundtang, savstel, skruetvinger, diverse savklinger, fladfil, mine skydelære, bindetråd samt kuffert med ... Varenr: 4537411 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:11:00 DKK 325
Emmaljunga dukkevogn, 1970'erne
Emmaljunga dukkevogn, 1970'erne. Emmaljunga dukkevogn betrukket med rød fløjel, stel af forkromet metal. 1970'erne. H. 83 L. 70 D. 38 cm. Fremstår med lettere falmet fløjel. Varenr: 4539749 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:13:00 DKK 300
Citizen samt Tissot herrearmbåndsure (2)
Citizen samt Tissot herrearmbåndsure (2) . Citizen Sapphire WR100 samt Tissot herrearmbåndsure begge med stållænke og Quartsverk. Urene gik på vurderingstidspunktet, Lauritz.com indestår dog ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 4539552 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:14:00 DKK 325
Bruno Matthson. Par lavrygget lænestol, model Eva (2)
Bruno Matthson. Par lavrygget lænestol, model Eva (2). Bruno Mathsson. Eva lænestole med stel af bøgetræ, sæde og ryg af flettede gjorder. Fremstillet hos Karl Matthson. Fremstår med brugsspor samt slitage på gjorde. Varenr: 4540185 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:20:00 DKK 325
Less gulvlampe i mat messing.
Less gulvlampe i mat messing.. Less gulvlampe i mat messing med afbryder Højde 150 cm. Stor fatning (pærer medfølger ikke) Varenr: 4521618

DKK 1.700 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:21:00 DKK 800
Ammunitionskasser samt granathylstre af metal og træ (10)
Ammunitionskasser samt granathylstre af metal og træ (10) . Ammunitionskasser, granathylstre m.m. messing metal og træ. H. 24-58 B. 47-67 D. 11-37 cm. granathylstre H. 80 Ø. 15 cm. Fremstår med brugsspor. (10) Varenr: 4539726 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:25:00 DKK 650
Kai Kristiansen. Entremøbel / sidebord, egetræ
Kai Kristiansen. Entremøbel / sidebord, egetræ. Kai Kristiansen. Entremøbel / sidebord fineret med egetræ, medeformet ben, model 36, udført hos Aksel Kjersgaard, Odder. H. 40, B. 34, L. 119. Fremstår med alm. brugsspor og skjolder på plade. Varenr: 4541414 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:25:00 DKK 600
H. J. Wegner. Par lænestole, model 233 (2)
H. J. Wegner. Par lænestole, model 233 (2). H. J. Wegner. Par lænestole af bejdset bøgetræ, hynder betrukket med uld og stof, justerbar sæde / ryg. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model 233. Fremstår med brugsspor, let åbne samlinger og ridser på stel, en med uoriginal hynde. (2) Varenr: 4541623 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:29:00 DKK 425
Bruno Matthson. Højrygget lænestol, model Eva
Bruno Matthson. Højrygget lænestol, model Eva. Bruno Mathsson, model Eva lænestol af formbøjet bøgetræ, monteret med sæde af flettede gjorder samt original nakkehynde. Fremstillet hos Dux. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4540180 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:32:00 DKK 325
Poul Agger, serigrafi, komposition (cd)
Poul Agger, serigrafi, komposition (cd). Komposition af Poul Agger (f. 1936), serigrafi, 40/80. Sign. og dateret Poul Agger 85. 78 x 59 cm (103 x 72) Varenr: 4524670 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:33:00 DKK 300
Gudrun Trier Mørch, olie på lærred, landskab, cd
Gudrun Trier Mørch, olie på lærred, landskab, cd . Blomsteropstilling af Gudrun Trier Mørch (1900-tallet), olie på plade. Sign. monogram GTM, 78 x 64 cm. (89 x 76 cm.) Varenr: 4539134 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:34:00 DKK 375
Apple Watch Sport
Apple Watch Sport. Apple Watch Sport38mm case7000 Series Space Grey AluminiumIon-X Glass Retina DisplayComposite BlackFremstår ubrugt i original plomberet emballage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4539976 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:35:00 DKK 825
Harbo Sølvsten. Sofabord, asketræ
Harbo Sølvsten. Sofabord, asketræ. Harbo Sølvsten. Sofabord med halvmåneformet plade fineret med asketræ, hvidmalet sarg med runde ben af massivt asketræ. Formgivet til Villa Atzen i 1986, kopi af tegning medfølger. H. 51 L. 185 D. 65 cm. Fremstår med skjolder på plade. Varenr: 4540195 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:36:00 DKK 300
Innovation Futon seng / sovesofa
Innovation Futon seng / sovesofa. Innovation. Futon sovesofa/sofa med løs madras betrukket med gråt møbelstof, tovejs justerbart og nedfældeligt ryglæn, ben af forkromet metal. 200 x 140 cm. Fremstår med lettere brugsspor, samt pletter/skjolder og enkelt hul i stof, defekt regulering af hovedgærde.. Varenr: 4519957 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:37:00 DKK 300
Skamler m.m. (5)
Skamler m.m. (5). Skamler m.m. bestående af tre skamler betrukket med skind på fempasfod af forkromet metal, højdejusterbar taburet på fempasfod med hjul samt Marokko-pude betrukket med brunt skind. Fremstår med brugsspor og lettere slitage. (5) Varenr: 4539799 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:37:00 DKK 300
Karsten Hallberg Møller, olie på lærred, marklandskab (cd)
Karsten Hallberg Møller, olie på lærred, marklandskab (cd). Marklandskab med gård af Karsten Hallberg Møller (f. 1944), olie på lærred. Sign. KM. 30 x 40 cm (44 x 54). Varenr: 4527264 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:39:00 DKK 300
Karsten Hallberg Møller, olie på lærred, marklandskab (cd). Marklandskab med gård af Karsten Hallberg Møller (f. 1944), olie på lærred. Sign. KM. 50 x 70 cm (54 x 74). Varenr: 4527251 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:40:00 DKK 300
Par emaljeskilte Gulf (2)
Par emaljeskilte Gulf (2). Par cirkulære reklameskilt / emaljeskilt, "Gulf" Ø. 100 cm. Fremstår med få brugsspor, afslag. (2) Varenr: 4539559 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:40:00 DKK 5.600
Peter J. Lassen /Montana. Væghængte reolmoduler (2)(2)
Peter J. Lassen /Montana. Væghængte reolmoduler (2)(2). Peter J. Lassen. Væghængte reolmoduler af hvidlakeret MDF, fronter med hylder samt to vitrinelåger af matteret glas, bag hvilke to hylder af glas. Fremstillet hos Montana. H. 70 B. 70 D. 30-38 cm. Vægbeslag medfølger. Fremstår med lettere / få brugsspor, en gavl med enkelte taperester. (2) Varenr: 4540924 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:41:00 DKK 375
Vedhæng, nefrit / jade
Vedhæng, nefrit / jade. Vedhæng af nefrit / jade, i form af tre mænd. 47 x 42 mm. Varenr: 4528941 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:42:00 DKK 300
Samling hvidvine, sauternes og mousserende vine (12)
Samling hvidvine, sauternes og mousserende vine (12). Samling hvidvine, heriblandt: 2 fl. Chablis, Rovier & Fils 2013 4 fl. Chablis, Gaston André Pere & Fils 2014 1 fl. Champagne, Béchet de Rochefontaine 1 fl. Champagne, Montaudon 1 fl. Prosecco Cuvée Treviso 1 fl. Sauternes Louis Eschenauer Alle flasker med stand A. Varenr: 4539594 DKK 1.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:43:00 DKK 475
Skænk
Skænk. Skænk af hvidlakeret MDF, front med låger. H. 78, B. 165, D. 69 cm. Fremstår med lettere brugsspor og små skrammer. Proveniens: Illums Bolighus. Køber står selv for håndtering ved afhentning. Varenr: 4539510 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:45:00 DKK 300
Orientalsk skænk
Orientalsk skænk. Orientalsk skænk af massivt udskåret hard wood og sjeneflet, front med skuffe og to låger. 1900'tallets slutning. H. 80 B. 93 D. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4539688 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:46:00 DKK 300
Samling mønter / medaljer - verden
Samling mønter / medaljer - verden. Samling mønter / medaljer - verden, bestående blandt andet afUSA. Georg Washington, half dollar, 250 års jubilæumsmønt af sølv, 1 dollar liberty, five cents 1935, half dollar 1964 og 1967Østrig, 100 schilling, olympische winterspiele, Innsbruck 1976, promille 600 sølvCanada dollar 1957Elizabeth ... Varenr: 4531256 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:49:00 DKK 350
Par Olaf Recht 'Texture' pendler (2)
Par Olaf Recht 'Texture' pendler (2). Par Olaf Recht pendler fra BoConcept af mærket 'Texture'. Hvide. H. 40,5. Ø 48 cm. Fremstår usamlet i original emballage. (2) Varenr: 4541151

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:49:00 DKK 300
Ladvogn / skubbebil af delvist bemalet bøg
Ladvogn / skubbebil af delvist bemalet bøg. Ladvogn / skubbebil af delvist bemalet bøg med sæde, styr på tag, drejbare forhjul med dæk af gummi. H. 45, L. 53 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4539817 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:50:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. To-pers. banansofa, 1940/1950'erne
Dansk møbelproducent. To-pers. banansofa, 1940/1950'erne. Dansk møbelproducent. To-pers. banansofa betrukket med grønligt velour med frynser, ben af bejdset bøgetræ. L. 160 cm. 1940/1950'erne. Fremstår med lettere brugsspor, mindre plet på ryg med slitage. Varenr: 4539711 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:51:00 DKK 300
Kartell, Ferruccio Laviani, Bordlampe model Bourgie
Kartell, Ferruccio Laviani, Bordlampe model Bourgie. Ferruccio Laviani. Bordlampe model Bourgie af sort plexiglas. Fremstillet for Kartell. H. 68 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor dog samling på ledning. Varenr: 4540338 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:56:00 DKK 375
Kaare Klint. Fire stel til safaristole
Kaare Klint. Fire stel til safaristole. Kaare Klint. Fire stel til safaristole af asketræ. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Proveniens: Børglumkollegiet. Fremstår med brugsslitage, manglende skruer og betræk og armlæn. (4) Varenr: 4514499 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:58:00 DKK 300
Jesper K. Thomsen. Spisestole, model Hope (4)
Jesper K. Thomsen. Spisestole, model Hope (4) . Jesper K. Thomsen. Spisestole, model Hope med skal af sort formspændt træ, sæde betrukket med sort kunstskind, stel af pulverlakeret metal. Udstillingsmodel. (4) Varenr: 4516594

DKK 2.900 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:59:00 DKK 325
Erik Jørgensen, sofa, EJ150
Erik Jørgensen, sofa, EJ150 . Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa med løse hynder, betrukket med gråt Fiord uld fra Kvadrat, dybthæftet i sædet. Model EJ150. L. 220 cm. Fremstår lettere falmet på et armlæn og ryg, en manglende skrue på armlæn Varenr: 4539595 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 19:59:00 DKK 2.200
Italiensk armbånd, 18 kt guld
Italiensk armbånd, 18 kt guld. Italiensk armbånd af 18 kt. guld, i form af hule led, monteret med kasselås og senere ottetals sikkerhedshaspe og sikkerhedslænke. L 19 cm. B 3,5 cm. Vægt ca. 43,7 gram. Fremstår med brugsspor og enkelte små trykmærker. Varenr: 4540118 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:00:00 DKK 450
2 Damo pendler i mat sort metal (2)
2 Damo pendler i mat sort metal (2) . 2 Damo pendler i mat sort metal. Diameter 39 cm. Store fatninger. (2) Varenr: 4508351

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:07:00 DKK 700
Ib kofod Larsen. Lav skænk, palisander
Ib kofod Larsen. Lav skænk, palisander. Ib Kofod-Larsen. Lav skænk fineret med palisander, front med fire skuffer, herunder fire låger, bag hvilke udtræksbakker, rum og hylder fineret med egetræ. 1960'erne. H. 85 L. 240 B. 50 cm. Fremstillet hos Faarup Møbelfabrik. Fremstår med minimal / få brugsspor. Varenr: 4526420 DKK 30.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:12:00 DKK 20.000
H. J. Wegner. Højrygget lænestol, model GE260A, egetræ
H. J. Wegner. Højrygget lænestol, model GE260A, egetræ. H. J. Wegner. Højrygget lænestol betrukket med originalt grønligt møbelstof, stel af massivt egetræ. Formgivet i 1950. Fremstillet hos Getama model GE-260A. Fremstår med lette falmet / nuanceforskel på stof og fem manglende knapper. Varenr: 4541369 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:15:00 DKK 1.050
Lars Dan, litografier, figurkompositioner (cd 4)
Lars Dan, litografier, figurkompositioner (cd 4). Figurkompositioner af Lars Dan (f. 1960), litografi, alle 42/150. Alle sign. og daterede Lars Dan 92. Bladmål 84 x 60 cm. (4) Varenr: 4541283 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:15:00 DKK 300
Omega vintage damearmbåndsur, lænke 14 kt. guld
Omega vintage damearmbåndsur, lænke 14 kt. guld. Omega vintage damearmbåndsur af forgyldt metal. Champagnefarvet skive med logo og stregindeks, riflet optrækskrone. Monteret med lænke af 14 kt guld. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 15 mm. Vægt inkl. værk: ca. 14 gr. L. 16,5cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitet. Varenr: 4538371 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:19:00 DKK 375
Lille / børne høvlbænk
Lille / børne høvlbænk. Lille / børne høvlbænk af bøg -og fyrretræ med jern spindler. H. 80 L. 138 D. 70 cm. Fremstår med brugsspor og to manglende splitter. Varenr: 4539551 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:20:00 DKK 350
Knud Vinther. Lænestol 'Spiderchair Relax', type PP Flagline
Knud Vinther. Lænestol 'Spiderchair Relax', type PP Flagline. Knud Vinther. Lænestol 'Spiderchair Relax', type PP Flagline - Dobbelt parallelvævet, PP flagline, 6 mm på stel af rustfrit stål med vendbar nakkestøtte og aftagelig fodskammel. Vejrbestandig, kan anvendes ude og inde. Skind medfølger ikke. Varenr: 4540355

DKK 6.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:20:00 DKK 3.000
Børge Mogensen. Spisebord, teak / egetræ, model 6284
Børge Mogensen. Spisebord, teak / egetræ, model 6284. Børge Mogensen. Spisebord med stel af massivt egetræ med senere monteret sko af palisander med skråtstillede stivere, senere monteret børge Mogensen plade senere fineret med teaktræ, kantliste af egetræ. H. 73 L. 180 B. 90 cm. Formgivet i 1962. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 6284. ... Varenr: 4541392 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:20:00 DKK 300
Poul Henningsen. PH-Hatte, væglamper (2)
Poul Henningsen. PH-Hatte, væglamper (2). Poul Henningsen. H-Hatte væglamper af hvidlakeret metal og indvendigt rosa med afbryder på fatningshus. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 23 cm. Fremstår med minimal brugsspor. (2) Varenr: 4540933 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:20:00 DKK 775
Samling italienske rødvine, primært amarone (24)
Samling italienske rødvine, primært amarone (24). Samling italienske amarone vine: 2 fl. Binazzo Amarone 2012 2 fl. Farina Amarone 2012 3 fl. Villa Cerro Amarone 2012 1 fl. Rocca Alata Amarone 2012 2 fl. Le Ragose Amarone 2011 2 fl. Sartori Amarone 2012 2 fl. Cantina di Soave Amarone 2011 4 fl. Cantina di Verona Amarone 2013 2 fl. Luigi... Varenr: 4538263 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:23:00 DKK 1.100
Samling frimærker
Samling frimærker . Samling frimærker best. af bla. Skandinaven i springbind, 3 indstiks bøger med frimærker fra mange lande, 1 indstiksbøger med dk ubrugt, mængder af løse afvaskede + afklip. Varenr: 4537340 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:25:00 DKK 325
Diamantring, 18 kt hvidguld
Diamantring, 18 kt hvidguld. Diamantring af 18 kt. hvidguld, ringtop i form af blomst, fattet med 50 brillanter på i alt ca. 1.48 ct. Farve: Wesselton - Top Crystal (H-I). Klarhed: VS-SI. Ringstørrelse. 54,5/Ø 17,25 mm. Vægt ca. 8,0 gram. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 4537561 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:27:00 DKK 5.000
Samling frimærker, bla. Rusland / sovjet
Samling frimærker, bla. Rusland / sovjet. Samling frimærker, bla. Hong Kong i ringbind med kassette, bedre Rusland / sovjet i indstiksbøger + ringbind mange bedre mærker er set samt mange miniark 5 indstik plus ringbind med blandet udland. Varenr: 4537467 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:31:00 DKK 325
Samling Châteauneuf-du-Pape (12)
Samling Châteauneuf-du-Pape (12). Samling Châteauneuf-du-Pape 6 fl. 2014 Les Quatre Seigneurs, Châteauneuf-du-Pape 2 fl. 2014 Laurent Chautemps Châteauneuf-du-Pape 4 fl. 2014 Moncigale Châteauneuf-du-PapeAlle flasker med stand A. (12) Varenr: 4539569 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:32:00 DKK 500
Samling italienske rødvine, Barolo, Brunello mm. (15)
Samling italienske rødvine, Barolo, Brunello mm. (15). Samling italienske rødvine: 9 fl. Dezzani Barolo 'San Carlo' 2011 2 fl. Barale Fratelli Barolo Chinato 2012 2 fl. Villa al Cortile Brunello 2009 1 fl. Villa Annaberta Ripasso 2014 1 fl. Villa Cerro Ripasso 2013Alle flasker med stand A. Varenr: 4539585 DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:34:00 DKK 675
Henrik Bønnelycke. Loungestol / lænestol, egetræ
Henrik Bønnelycke. Loungestol / lænestol, egetræ. Henrik Bønnelycke. Loungestol / lænestol af dampbøjet massivt egetræ, med synlige samlinger, sæde betrukket med brunt Arne Sørensen savanne skind. H. 65, SH 34 cm, B. 79 cm. Fremstår med enkelte kradsmærker på læder. Varenr: 4541423 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:35:00 DKK 1.100
Heppelwhite spisestue (16)
Heppelwhite spisestue (16). Heppelwhite spisestue af beigefarvet træ, best. af Spisebord med oval plade med udtræk, 2½ tillægsplade medfølger samt 12 spisestole med sæde betrukket med stribet stof, vitrineskab med med to sprossede vitrinelåger, bag hvilke hylde og indbygget lys, herunder fire skuffer, lav skænk med fire ... Varenr: 4541109 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:35:00 DKK 400
Dansk møbelproducent. Sofabord, egetræ, 1950'erne
Dansk møbelproducent. Sofabord, egetræ, 1950'erne. Dansk møbelproducent. Sofabord med rektangulær plade fineret med egetræ, stel af massivet egetræ med skråstiver af sortlakeret metal. 1950'erne. H. 50 L. 159 B. 50 cm. Fremstår med brugsspor og ujævnheder på plade, mindre finerafslag på plade. Varenr: 4541444 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:37:00 DKK 300
H.W. Klein. Lav skænk, riopalisander
H.W. Klein. Lav skænk, riopalisander. H. W. Klein. Lav skænk fineret med rio palisander, hjørner med synlige sinker af massivt palisander, front med fire skuffer samt to skydelåger bag hvilke hylder, runde tilspidsede ben. 1960'erne. Fremstillet hos Bramin. H. 80 L. 225 D. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor.CITES-certifikat fra ... Varenr: 4539780 DKK 25.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:39:00 DKK 20.000
Samling frimærker
Samling frimærker. Samling frimærker best. 2 Euro blå mapper fra 1999-2001 virker komplet. 2 Hong Kong mapper 1997-ca.2009 virker komplet. Varenr: 4535269 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:40:00 DKK 325
Knud Vinther. Flexliner.dk 1 XL flugtstol, udstillingsmodel
Knud Vinther. Flexliner.dk 1 XL flugtstol, udstillingsmodel. Knud Vinther. Flexliner.dk 1 XL flugtstol af rustfrit stål og sæde med ryg af honningfarvet naturrattan, Nakkehynden har indlæg af koldtskum. Sæde og ryglæn kan indstilles ved at skyde en vange under sædet, der fastholdes i positionen med O-ringe. Udstillingsmodel. Varenr: 4540380 DKK 8.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:40:00 DKK 475
Samling frimærker, bla. England, tyskland / DDR
Samling frimærker, bla. England, tyskland / DDR. Samling frimærker, bla. England, vest tyskland / DDR. 11 indstiksbøger og 2 ringbind. 1 Schwaneberger album af ældre dato. Løse frimærker i stort antal. ca. 10 Kg. Varenr: 4539992 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:42:00 DKK 625
Ib Kofod-Larsen. Lav skænk, palisander, 1960'erne
Ib Kofod-Larsen. Lav skænk, palisander, 1960'erne . Ib Kofod-Larsen. Lav skænk med palisander. Front med to skydelåger, bag hvilke hyldeplads i egetræ, ledningsudtag på bagkant, senere monteret med runde skråtstillede tilspidsede ben af massivt egetræ. Fremstillet hos Faarup møbelfabrik. 1960'erne. H. 65 L. 161 B. 50 cm. Fremstår med lettere ... Varenr: 4541405 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:42:00 DKK 350
Poul Henningsen. PH-5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH-5 pendel, hvid. Poul Henningsen. PH-5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 4540935 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:47:00 DKK 350
Dobbeltseng, galvaniseret jern
Dobbeltseng, galvaniseret jern. Dobbeltseng af galvaniseret jern, kan skilles ad. Indvendig mål. L. 202 x 183 cm. Sengegavl mål. H. 99 cm. Varenr: 4539514 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 20:57:00 DKK 300
Samling frimærker. To kasser
Samling frimærker. To kasser. Samling frimærker. To kasser fra mange lande bla. Asien, Europa, USA m.m. Mange løse/afvaskede/afklip, mange kuverter, mappe med julekort/postkort, udstyr m.m Varenr: 4533818 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-01-2017 21:00:00 DKK 325
<<  1 2 3 4 5  >>