Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
CSI. Diode, forlygte og baglygte (108 SÆT=216 ialt)
CSI. Diode, forlygte og baglygte (108 SÆT=216 ialt). CSI. Diode, forlygte og baglygte (108 SÆT=216 ialt) Varenr: 3626781

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:21:00 DKK 600
Willy Dannefjord, olie på lærred, vinterlandskab (cd)
Willy Dannefjord, olie på lærred, vinterlandskab (cd). Vinterlandskab af Willy Dannerfjord (1904-1960), olie på lærred. Sign. W. Dannerfjord. 67 x 95 cm (74 x 102). Varenr: 3613071 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:22:00 DKK 300
Pierre Salomon, jakke af kunstpels, ca. str. 38
Pierre Salomon, jakke af kunstpels, ca. str. 38. Pierre Salomon, vendnbar jakke med hætte af kunstpels, front med lynlåslukning go indstikslommer. L. 64, ærmelængde 61 cm, ca. str. 38. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 3613526 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:23:00 DKK 300
Par højrygget spisestole (2)
Par højrygget spisestole (2). Par højrygget spisestole betrukket med sort skind, drejligt fod af forkromet metal. Fremstår med røglugt. (2) Varenr: 3592904 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:26:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Øreklapstol, brunt skind
Dansk møbelproducent. Øreklapstol, brunt skind. Dansk møbelproducent. Øreklapstol betrukket med brunt skind, ben af bejdset bøgetræ. 1960/70'erne. Fremstår med slitage og lille hul på armlæn. Varenr: 3624434 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:30:43 DKK 300
Uforarbejdet dansk ravklump, ca. 54 gram
Uforarbejdet dansk ravklump, ca. 54 gram. Uforarbejdet dansk ravklump, fundet ved Glatved, Djursland. Vægt ca. 54 gram, ca. 4 x 3 x 6 cm. Varenr: 3625628 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:36:00 DKK 1.600
Samling smykker / bijouri, Dyrberg Kern samt Vogue
Samling smykker / bijouri, Dyrberg Kern samt Vogue. Diverse similismykker, heriblandt to Voguebijoux kæder af Dyrberg/Kern halssmykker, ørestikker og vedhæng m.m. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3618482 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:37:05 DKK 325
Lapponia, armring, sterlingsølv
Lapponia, armring, sterlingsølv. Lapponia, armring af sterlingsølv, stemplet Laponia 925, i original æske. L. 19 cm, vægt 22 gram. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3618684 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:41:18 DKK 750
Samling forarbejdet rav, smykker samt poleret klump (6)
Samling forarbejdet rav, smykker samt poleret klump (6). Samling poleret og presset rav, bestående af smykker samt poleret klump. Samlet vægt ca. 300 gram, største stykke ca. 44 gram, ca. 2,5 x 4 x 7,5 cm. (6) Varenr: 3618683 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:44:13 DKK 1.900
Dansk møbelproducent. Spisebord, teak
Dansk møbelproducent. Spisebord, teak . Dansk møbelproducent. Spisebord fineret med teaktræ, plade med hollandsk udtræk. 1960'erne. H. 72 L. 125/219 B. 85 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3627781 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:45:00 DKK 425
Par armstole, guldbronzeret træ (2)
Par armstole, guldbronzeret træ (2). Par armstole med stel af guldbronzeret træ, betrukket med rødt velour. Rococo form. 1900-tallet. Fremstår med afskalninger, limrester og løst betræk. (2) Varenr: 3605588 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:47:00 DKK 350
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, samling måneds platter fra serien Alladin (12)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, samling måneds platter fra serien Alladin (12). Bjørn Wiinblad for Rosenthal, samling måneds platter fra serien Alladin af porcelæn. Ø 16 cm. (12) Varenr: 3618634 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:48:55 DKK 500
Farstrup møbelfabrik, pindestole (5)
Farstrup møbelfabrik, pindestole (5). Farstrup møbelfabrik, pindestole af bejdset bøgetræ. Fremstår med brugsspor, en stol med lettere løs ryg. (5) Varenr: 3627779 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 15:50:00 DKK 325
Kinesisk sofabord
Kinesisk sofabord. Kinesisk sofabord af sort lak indlagt med ben. 1900-tallet. H. 35 L. 116 B. 53 cm. Fremstår med kraftig slitage og afskalninger samt huller i plade. Varenr: 3605572 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:06:00 DKK 300
Skovmand & Andersen, spisebord m. udtræk (3)
Skovmand & Andersen, spisebord m. udtræk (3). Skovmand & Andersen, spisebord af massivt egetræ, plade med udtræk, to tillægsplader medfølger. H. 72 L. 140/240 B. 103 cm. Fremstår med slitage og skjolder, buer på midten når det er fuldt udtrukket. (3) Varenr: 3628218 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:06:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på lærred, postkasser
Ubekendt kunstner, olie på lærred, postkasser. Komposition med postkasser af ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. 60 x 90 cm. U.R. Varenr: 3617253 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:17:23 DKK 425
Børge Mogensen hyndesæt til tremmesofa
Børge Mogensen hyndesæt til tremmesofa . Børge Mogensen hyndesæt til tremmesofa betrukket med ternet stof, stropper af kernelæder. Fremstår med kraftig slitage, falmet og huller. Varenr: 3616765 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:20:21 DKK 300
CSI. Diodebaglygter (216)
CSI. Diodebaglygter (216) . CSI. Diodebaglygter (216) Varenr: 3626772

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:21:00 DKK 500
Samling smykker, rav og kunstmateriale, ca. 300 gram
Samling smykker, rav og kunstmateriale, ca. 300 gram. Samling smykker af rav samt enkelte dele af kunstmateriale. Samlet vægt ca. 300 gram. Varenr: 3625784 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:21:23 DKK 325
Dansk barok standursværk, Hans Povelsen, 1700-tallet
Dansk barok standursværk, Hans Povelsen, 1700-tallet. Dansk barok standursværk med urskive af tin, påmalede sorte romertal, påsatte bronzer, signeret tinplakette Hans Povelsen 1787, lodder af bly og pendul medfølger. 1700-tallet. H. 40 L. 28 B. 16 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage og anløben. Varenr: 3622791 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:30:00 DKK 300
Safir- og diamantvedhæng
Safir- og diamantvedhæng. Vedhæng udført i 9 kt. rhodineret guld prydet med en oval facetteret safir på ca. 2.0 ct. omkranset af talrige mindre diamanter på tilsammen ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton-Top cape (H-K). Klarhed: P2-P3. H: ca. 20 mm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3636233

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:31:00 DKK 1.600
Samling smykker med perler af rav , ca. 27 gram (6)
Samling smykker med perler af rav , ca. 27 gram (6). Samling smykker med perler af presset rav, bestående af fingerringe, øreringe, vedhæng samt broche i montager af sterlingsølv. Samlet vægt ca. 27 gram. (6) Varenr: 3625993 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:38:54 DKK 325
Samling poleret rav med insekter, ca. 32 gram (50)
Samling poleret rav med insekter, ca. 32 gram (50). Samling poleret rav med insekter, Samlet vægt ca. 32 gram, L. ca. 1 - 2 cm. (50) Varenr: 3625991 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:39:52 DKK 350
Børge Mogensen. Shakerbord, sortlasseret egetræ
Børge Mogensen. Shakerbord, sortlasseret egetræ. Børge Mogensen. Shakerbord af fineret sortlasseret egetræ, rektangulær plade med to medfølgende tillægsplader, monteret på shakerstel. 1960/70'erne. Fremstillet hos FDB. H. 73 L. 160-250 B. 82 cm. Fremstår med brugsspor, finerbobler på plade og kant hak på en ende. Varenr: 3631954 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:41:00 DKK 525
Sven Ellekjær. Lav skænk, palisander
Sven Ellekjær. Lav skænk, palisander. Sven Ellekjær. Lav skænk fineret med palisander, tre låger, bag hvilke hylder, senere monteret uoriginale ben af børstet stål. 1960'erne. 1960'erne. Fremstillet hos Albert Hansen. H. 56 L. 149 B. 50 cm. Fremstår med lettere nuanceforskel på top og afdækning af montage huller på top. Cites ... Varenr: 3578485 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:43:00 DKK 1.600
Bergere samt sofabord (2)
Bergere samt sofabord (2). Bergere af bejdset bøgetræ samt sofabord fineret med rosentræ. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor, enkelte pletter og huller. (2) Varenr: 3605587 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:48:00 DKK 325
Halskæder og vedhæng, rav, ca. 200 gram
Halskæder og vedhæng, rav, ca. 200 gram. Halskæder og vedhæng af uforarbejdet, poleret og presset rav. Samlet vægt ca. 200 gram. Varenr: 3618542 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:50:00 DKK 325
Skænkepropper, teak og sølvplet (19)
Skænkepropper, teak og sølvplet (19). Skænkepropper med hoveder af teak og pletsølv. Fremstår med lettere slitage. (19) Varenr: 3621429 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:55:33 DKK 325
DKNY samt Paloma Picasso, tasker, sort skind (3)
DKNY samt Paloma Picasso, tasker, sort skind (3). DKNY samt Paloma Picasso, hånd- og skuldertasker af sort skind, heraf medfølgende DKNY dustbag. H. 13 - 25, B. 21 - 36, D. 1 - 10 cm. Fremstår med lette brugsspor. (3) Varenr: 3621205 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:02:57 DKK 325
Samling single plader
Samling single plader. Samling single plader, heriblandt Lou Reed, Queen m.fl. Fremstår med brugsslitage og ridser. Varenr: 3628846 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:12:00 DKK 300
CSI. Cykel lygtesæt (65)
CSI. Cykel lygtesæt (65). CSI. Diode cykel lygtesæt. (65) Varenr: 3626768

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:23:00 DKK 625
Håndbygget modelskib af Vasa, Sverige
Håndbygget modelskib af Vasa, Sverige. Håndbygget modelskib af Vasa, Sverige, af bemalet træ, på stand af træ. H. 80 L. 100 B. 34 cm. Fremstår med små defekter og lugtgener. Varenr: 3623155 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:27:26 DKK 350
Kæde af jordrav, ca. 161 gram
Kæde af jordrav, ca. 161 gram. Kæde med perler af jordrav. Vægt ca. 161 gram, største stykke ca. 5 cm. Varenr: 3627407 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:30:00 DKK 325
Armstole (9)
Armstole (9). Armstole af bejdset og hvidlakeret træ. 1900-tallet. Fremstår upolstrede. (9) Varenr: 3605585 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:49:00 DKK 300
Kgl. middagstallerkener, porcelæn (7)
Kgl. middagstallerkener, porcelæn (7). Kgl. middagstallerkener af porcelæn, ant. hjemmedekorerede, heriblandt to tallerkener i Flora Danica form. Blandet sortering. Ø 25 - 26 cm. Flere fremstår med kanthak. (7) Varenr: 3632006 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:52:00 DKK 325
Svend Aage Holm Sørensen, pendel samt væglamper, messing
Svend Aage Holm Sørensen, pendel samt væglamper, messing. Svend Aage Holm Sørensen, pendel samt væglamper af messing. 1970'erne. H. 21 - 28 Ø 38 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3618535 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:54:00 DKK 1.250
Syvarmet stage, messing
Syvarmet stage, messing. Syvarmet stage af messing, sekskantet fod. 1900-tallet. H. 42 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3623373 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:55:37 DKK 325
Samling kobbergryder (5)
Samling kobbergryder (5). Samling kobbergryder, bestående af kasseroller, pande m.m. Ø 18 - 25 cm. Fremstår med brugsslitage. (5) Varenr: 3623462 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 17:56:44 DKK 325
Montana skab, hvidlakeret
Montana skab, hvidlakeret. Montana skab af hvidlakeret MDF plade. H. 47 B. 70 D. 38 cm. Fremstår med brugsspor og småskrammer. Varenr: 3629530 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 18:03:00 DKK 775
Dinosoles, børnesko med lys ca 100 par
Dinosoles, børnesko med lys ca 100 par. Dinosoles, børnesko med lys ca 100 par. Fremstår ny og ubrugte i original emballage. Flere fremstår dog med fugtskader. Varenr: 3565035

DKK 2.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 18:44:00 DKK 1.800
Dansk møbelproducent, spisebord, palisander
Dansk møbelproducent, spisebord, palisander. Dansk møbelproducent. Spisebord fineret med palisander, cirkulær plade med to medfølgende tillægsplader, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 74 L. 121 -222 cm. Fremstår enkelte små brugsspor. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét ... Varenr: 3585761 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 18:48:00 DKK 750
H. J. Wegner. Lænestol, model GE290A,  kraftig slitage på stof
H. J. Wegner. Lænestol, model GE290A, kraftig slitage på stof. H. J. Wegner. Højrygget hvilestol af massivt egetræ, hynder betrukket med grønt møbelstof. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. Fremstår med kraftig slitage på betræk. Varenr: 3627777 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 18:49:00 DKK 1.600
Italiensk o/u haglgevær
Italiensk o/u haglgevær . Italiensk o/u haglgevær kal. 12/70. PL 66 cm. TL 109 cm. Serienummer. A8237. På løb Stemplet "International Gun Manufactures. Med single trigger. Ventileret sigteskinne og Ejektor. Fremstår med lettere slitage. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Udlevering og eftersyn kun iflg. aftale Varenr: 3599273 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 18:50:00 DKK 1.350
Kaffemaskinefabrik
Kaffemaskinefabrik. Udstyr og materialer til fremstilling af eneste danskfremstillede kaffemaskine. Tegnet og udviklet og i mange år produceret af Søby Kaffemaskiner i Horsens ved Svend Søby. Maskinen der er tidløs i sit design klarer brygning af 14 kopper kaffe på rekordtid. Maskinen har to varmelegemer og ... Varenr: 3632028 DKK 40.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 18:56:00 DKK 450
Rævekrave med spænde
Rævekrave med spænde. Krave af sølvræv, med spænde. L. 117 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3612106 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 18:56:00 DKK 300
Christel, offsettryk, cd. (14)
Christel, offsettryk, cd. (14) . Offsettryk, af Christel 1925-1992. Flere signeret i trykket. H. 32 - 40 B. 28 - 40 cm.. Fremstår med enkelte skjolder skrammer på rammer samt flere med revnet glas. (14) Varenr: 3631015 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:00:00 DKK 600
Fritstående skrivebord, mørkbejdset eg
Fritstående skrivebord, mørkbejdset eg. Fritstående skrivebord fineret med mørkbejdset egetræ, monteret på stel af forkromet metal, kasetteformet plade med tre indfældede skuffer. H. 76. L. 190. B. 90 cm. Varenr: 3494933

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:00:00 DKK 350
Stor samling æggehøns (ca. 65)
Stor samling æggehøns (ca. 65) . Stor samling æggehøns af fajance og lertøj. 1900-tallet. L. 9 - 35 cm. Enkelte med revner / afslag / reparationer. (ca. 65) Varenr: 3628832 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:02:00 DKK 900
Ferdinand Barbedienne, skulptur, bronze
Ferdinand Barbedienne, skulptur, bronze. Ferdinand Barbedienne 1810 - 1892, skulptur af patineret bronze, i form af siddende kvinde, bronzestøberstempel fra Ferdinand Barbedienne Fondeur, Paris. Oprindeligt med bambuskors og kranie. H. 11,5 cm. Fremstår med skruehul fra oprindeligt kranie Varenr: 3619305 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:05:00 DKK 325
Charles Jourdan, skuldertaske, sort læder
Charles Jourdan, skuldertaske, sort læder. Charles Jourdan, skuldertaske af sort læder, front med fire lommer, bagside med to lommer, indvendigt rum med mindre lommer og lynlåslommer, justerbar rem med nitter, dustbag og ekstra skulderem medfølger. H. 32 B. 34 D. 15 cm. Fremstår med minimal brugsspor. Varenr: 3621183 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:07:00 DKK 375
Mauser M98 jagt/baneriffel
Mauser M98 jagt/baneriffel. Mauser M98 jagt/baneriffel serienummer. 2559 kal. 6,5x55, PL. 66 TL. 115 cm. Med Schultz & Larsen match pibe og costum laminatskæfte, monteret med Pecar 4-10x52 sigtekikkert. Våbentilladelse påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale Varenr: 3611600 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:07:00 DKK 2.700
Smith & Wesson, pistol model MP 9L, 9 mm.
Smith & Wesson, pistol model MP 9L, 9 mm. . Smith & Wesson, pistol model MP 9L, 9 mm. våben nr. MRM4939, med polymer greb, to 17 skuds magasiner, ekstra grebsskaller, original kuffert, manualer, nøglelås medfølger. PL. 12 TL. 22 cm. SKV2 tilladelse påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Fremstår med enkelte brugsspor. Varenr: 3613630 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:08:00 DKK 3.800
Nørgaards møbelfabrik. Armstol, palisander
Nørgaards møbelfabrik. Armstol, palisander . Nørgaards møbelfabrik. Armstol med stel af massivt palisander, sæde betrukket med patineret cognacfarvet skind. 1960'erne. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse ... Varenr: 3576334 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:10:00 DKK 1.700
Høj skænk, elm og ask
Høj skænk, elm og ask. Høj skænk af fineret elmetræ, front med to låger, samt to udtagelige hvidlakeret hyldereoler, ben af massivt ask. H. 140. L. 100 D. 38 cm.Emballage mål: 125x46x21 cm + 74x68x12 cm + 93x31x10 cm. Varenr: 3533868

DKK 3.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:11:00 DKK 375
Christian Dior, skuldetaske, coated skind
Christian Dior, skuldetaske, coated skind. Christian Dior, skuldetaske af coated skind, indvendigt rum med mindre lomme, front med lomme, justerbar skulderrem, dustbag medfølger. H. 23 B. 36 D. 5 cm. Fremstår med lettere brugsslitage. Varenr: 3620485 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:15:00 DKK 400
Marc Jacobs, selskabstaske
Marc Jacobs, selskabstaske. Marc Jacobs, selskabstaske med lukning af 'gold hardware', indvendigt rum med mindre lomme, justerbar skulderrem, dustbag medfølger. H. 19 B. 22 D. 2,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3621186 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:19:00 DKK 325
Dansk bagladeriffel M. 1867/96
Dansk bagladeriffel M. 1867/96. Dansk bagladeriffel M. 1867/96 med klapvisír, ændret i 1896 til centraltænding, fremstillet hos Remington, serienummer 17462 PL. 90 TL. 127 cm. . Fremstår mekanisk iorden, kolbe med mindre mærker, aldersrellateret slitage. SKV eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Eftersyn og ... Varenr: 3632038 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:20:00 DKK 350
Mauser / otterup riffel
Mauser / otterup riffel. Otterup Mauser mod. 98 jagtriffel kal6,5x55 .serienummer 2065. PL. 76 TL. 124 cm. Fremstår med slitage, ikke nummerens låsebold. Våbentilladelse påkrævet. Udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3599291 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:23:00 DKK 325
Kommode med 6 skuffer
Kommode med 6 skuffer. Kommode med 6 skuffer, udført i olie behandlet ege finér. Produceret i Danmark. Fremstår usamlet i original emballage. Str.: H. 149. B. 71. D. 46 cm. Emballage mål: 164x50x15 cm. Varenr: 3599650

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:30:00 DKK 325
S.T. Dupont lighter, gulddoublé
S.T. Dupont lighter, gulddoublé. S.T. Dupont lighter af gulddoublé, stemplet i bund, i original æske, manual medfølger. Lighter mål: H. 6 B. 3,5 D. 1 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3623014 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:32:00 DKK 725
Simson Suhl s/s haglgevær
Simson Suhl s/s haglgevær. Simson Suhl s/s haglgevær kal 12/70 serienummer, 159061, PL. 71 TL. 111 cm. Baskule med scroll gravering og signalstifter. Fremstår med brugsslitage. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale Varenr: 3611604 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:34:00 DKK 475
Engelsk flintlås rytterkarabin
Engelsk flintlås rytterkarabin. Engelsk flintlås rytterkarabin med skæfte af nøddetræ, kolbekappe og beslag af messing, lås stemplet Tower og kronet GR. 1800-tallets begyndelse. PL. 71,5 TL. 111 cm. Fremstår med brugsslitage, manglende skruer, afslag på kolbe mm. Varenr: 3627826 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:34:00 DKK 4.400
Kinesiske bæltespænder samt kande, jade (3)
Kinesiske bæltespænder samt kande, jade (3). Kinesiske bælteholdere samt kande af jade, heraf én signeret. 1900-tallet. H. 1,5 - 6,5 cm. (3) Varenr: 3631944 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:37:00 DKK 625
John Kristensen, olie på lærred, badende pige (cd)
John Kristensen, olie på lærred, badende pige (cd). Parti med badende pige af John Kristensen (f. 1950), olie på lærred. Sign. John. 50 x 40 cm (61 x 51). Varenr: 3629822 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:37:00 DKK 525
Knud Edsberg, olie på lærred, mand og kvinde på mark
Knud Edsberg, olie på lærred, mand og kvinde på mark. Mand og kvinde på mark af Knud Edsberg (1911- 2003), olie på lærred. Sign. Edsberg. 60 x 80 cm (75 x 95) Varenr: 3629908 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:41:00 DKK 725
Marlin Goose Gun kal 12/76
Marlin Goose Gun kal 12/76 . Marlin Goose Gun haglgevær med lang pibe, kaliber 12/76. Marlin Goose Gun specielt produceret til de hårde skud til gæs og andre skudstærke fugle. TL. 145 PL. 91 cm. Fremstår lettere brugspræget, med stikmagasin til 2 patroner, cylinderlås, original brunering, ingen slitage, ingen rust, vægt . ... Varenr: 3599286 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:42:00 DKK 1.950
Kgl., B&G, Søholm samt Villeroy & boch, vaser (4)
Kgl., B&G, Søholm samt Villeroy & boch, vaser (4). Kgl., B&G, Søholm samt Villeroy & boch, vaser af porcelæn og stentøj. H. 19 - 41 cm. (4) Varenr: 3621450 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:45:00 DKK 325
Persisk Nahwend, 198 x 140 cm.
Persisk Nahwend, 198 x 140 cm.. Persisk Nahwend, 198 x 140 cm. Ægte håndknyttet tæppe af 100% uld på grundvæv af bomuld. Varenr: 3347257

DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:46:00 DKK 3.600
Aage Hundevad. Bogreol, palisander
Aage Hundevad. Bogreol, palisander. Aage Hundevad. Bogreol fineret med palisander, front med justerbar hylder, senere monteret uoriginale stel af runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 150 B. 138 D. 31 cm. Fremstår med brugsspor og trykmærke på et hjørne, falmet på overdel. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU ... Varenr: 3574129 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:47:00 DKK 400
Indo Bidjar tæppe, 256 x 346 cm.
Indo Bidjar tæppe, 256 x 346 cm.. Indo Bidjar tæppe, 256 x 346 cm. Håndknyttet tæppe af 100% uld på grundvæv af bomuld. Varenr: 3561200

DKK 3.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:50:00 DKK 2.500
Rejmyre prismekrone
Rejmyre prismekrone. Rejmyre lysekrone af messing, rigt behængt med prismer. 1900-tallet. Ø 33 cm. Varenr: 3618540 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:52:00 DKK 325
Bitte Kai Rand, Malene Birger, Gerry Weber m.fl., dametøj (6)
Bitte Kai Rand, Malene Birger, Gerry Weber m.fl., dametøj (6). Bitte Kai Rand skjorte, str. 40, Malene Birger uldfrakke, str. 44, og skjorte, str. 44, Gerry Weber jakkesæt bestående af mørkeblå bukser, str. 40 samt hvid habitjakke, str. 42, samt Tommy Hilfiger trenchcoat, str. xxl. Fremstår med minimal brugsslitage, flere dele stadig med hængemærker. (6) Varenr: 3623624 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:53:00 DKK 575
Lasse Winsløw, olie på lærred, 'Sovende pige på hvidt v. blå væg' (cd)
Lasse Winsløw, olie på lærred, 'Sovende pige på hvidt v. blå væg' (cd). 'Sovende pige på hvidt v. blå væg' af Lasse Winsløw (1911 - 2006), olie på lærred. Sign. L. Winsløw. 57 x 80 cm (60 x 84). Fremstår med enkelte krakeleringer. Varenr: 3629369 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:53:00 DKK 425
Michael Bang for Holmegaard, vase samt kande (2)
Michael Bang for Holmegaard, vase samt kande (2). Michael Bang for Holmegaar, Gul Palet kande samt vase. H. 20 - 26 cm. (2) Varenr: 3621473 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:53:00 DKK 350
Mads Stage, De Hellige Trekonger, figurer / lysestager (3)
Mads Stage, De Hellige Trekonger, figurer / lysestager (3) . Mads Stage, figurer / stager i form af De Hellige Trekonger, i original emballage. H. 23 cm. (3) Varenr: 3632024 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:55:00 DKK 550
Persisk Nain tæppe, uld med silke, 210 x 148 cm.
Persisk Nain tæppe, uld med silke, 210 x 148 cm. . Persisk Nain, ægte håndknyttet tæppe vævet af uld med reliefmønstre af silke på grundvæv af bomuld, rigt dekoreret med florale mønstre. 210 x 148 cm. Dette tæppe stammer fra byen Nain i nærheden af ​​Isfahan i det centrale Persien. Nain tæpper er som regel meget lyse med en ... Varenr: 3364969

DKK 6.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:55:00 DKK 5.000
Morsø Jernstøberi, støbejernsramme m. sign. foto
Morsø Jernstøberi, støbejernsramme m. sign. foto. Morsø jernstøberi, støbejernsramme med signeret fotografi af ubekendt kunstner. 38 x 38 cm (66 x 66). Varenr: 3628478 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:57:00 DKK 300
Nör damefrakke, str. 40 / 42
Nör damefrakke, str. 40 / 42. Nör damefrakke af uld og kunststof, front med lynlås- og knaplukning, indstikslommer, høj krave. L. 128, ærmelængde 68 cm, str. 40 / 42. Fremstår med lettere brugsslitage. Varenr: 3623621 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:58:00 DKK 575
Mossberg pumpgun kal 12/70
Mossberg pumpgun kal 12/70 . Maverick / Mossberg pumpgun, haglgevær model 500A, kal. 12/70 , serienummer K607378. PL. 71 TL. 121 cm. Med valnøddeskæfte. Fremstår med lettere slitage. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 3599260 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:59:00 DKK 1.050
Moderne design - Par loungechairs (2)
Moderne design - Par loungechairs (2). Moderne design - Par loungechairs betrukket med blåt og gønligt farvet stof, drejesokkel af forkromet stål. L. 67. B. 82. H. 42/58 cm. Fremstår ubrugte i original emballage. Emballage mål: 2x 66x61x58 cm. (2) Varenr: 3571340

DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:00:00 DKK 1.100
CKN, frakke af brun mink, str. 42
CKN, frakke af brun mink, str. 42. CKN, frakke, syet i baner af brun mink, front med hægtelukning og indstikslommer. L. 98, ærmelængde 70 cm, str. 42. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3623622 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:00:00 DKK 375
Arne Vodder. Fritstående skænk, palisander
Arne Vodder. Fritstående skænk, palisander. Arne Vodder. Fritstående skænk fineret med palisander, front med syv skuffer, to vendbare skydelåger i hhv. gul og hvid, på anden side palisander, bag hvilke hylder samt nedfældig klap indvendig beklædt med sort formica. Fuldfineret bagside. Formgivet 1959. Fremstillet hos snedkermester P. Olsen,... Varenr: 3549876 DKK 45.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:00:00 DKK 38.000
Barstole (4)
Barstole (4). Barstole bestrukket med gråt skai. Ben af forkromet metal. Hæve/sænke højde 60/80 cm. Fremstår i orginal emballage. Emballage mål: 2 x 63x45x35 cm. (4) Varenr: 3530317

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:00:00 DKK 325
Søren Holst. Sofabord , egetræ
Søren Holst. Sofabord , egetræ. Søren Holst. Sofabord model 5395. Stel og plade af massivt egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. H. 54 L. 116 B. 76 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Varenr: 3629152 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:01:00 DKK 325
Finn Juhl. Par lænestole, Søren Willadsen, model SW-86 (2)
Finn Juhl. Par lænestole, Søren Willadsen, model SW-86 (2). Finn Juhl. Par lænestole med stel af massivt egetræ, armlæn af massivt teaktræ, senere betrukket med flerfarvet stof. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Søren Willadsen, model SW-86. Fremstår med minimal brugsslitage på betræk, defekte fjedre under bund samt med senere dybler på bagsiden. Litt. ... Varenr: 3627572 DKK 40.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:01:00 DKK 27.000
Dansk møbelproducent, tre-pers sofa samt lænestol, 1940'erne (2)
Dansk møbelproducent, tre-pers sofa samt lænestol, 1940'erne (2). Dansk møbelproducent, tre-pers sofa samt lænestol betrukket med grønligt møbelstof. 1940'erne. L. 205 cm. Fremstår med brugsslitage, ompolstret. (2) Varenr: 3627548 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:02:00 DKK 300
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217. Charles Eames. Soft Pad kontorstol betrukket med original sort læder, femfasfod og armlæn i poleret aluminium, højdejustérbar med vippefunktion. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra, model EA-217. Fremstår med enkelte små brugsspor. Varenr: 3588489 DKK 13.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:04:00 DKK 9.200
Erik Kirkegaard, armstol, palisander
Erik Kirkegaard, armstol, palisander . Erik Kirkegaard, armstol med stel af palisander, betrukket med lyst vegetabilsk garvet læder. Fremstår med lette brugsspor. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse ... Varenr: 3552061 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:04:00 DKK 1.050
J.V. Martin, olie på lærred, abstrakt komposition (cd)
J.V. Martin, olie på lærred, abstrakt komposition (cd). Abstrakt komposition af J.V. Martin (1930-1993), olie på lærred. Sign. Martin. 70 x 60 (73 x 63). Varenr: 3629366 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:06:00 DKK 775
Michael Bang for Holmegaard / Kastrup Glasværk, plaquetter, farvet glas (13)
Michael Bang for Holmegaard / Kastrup Glasværk, plaquetter, farvet glas (13) . Michael Bang for Holmegaard / Kastrup Glasværk, samling solfangere plaquetter af farvet glas. 1960/70'erne. Ø 8 - 14 cm. (13) Varenr: 3621399 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:06:00 DKK 475
THE SOFA ELEVEN funktionssofa med chaiselong
THE SOFA ELEVEN funktionssofa med chaiselong. THE SOFA ELEVEN produceret for The Furn Company. Venstre vendt funktionssofa med 3-delt indstillelig ryg med udskiftelige knapper i ryggen er betrukket med Hallingdal uld fra Kvadrat. Farve: Android Green (12 forskellige). Hallingdal part nr.: 65-980 grøn/gul. Der medfølger 2 sæt knapper hhv. 1 ... Varenr: 3631812

DKK 9.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:10:00 DKK 925
Uindfattet diamant, ca. 0.41 ct
Uindfattet diamant, ca. 0.41 ct . Uindfattet brillant sleben diamant på ca. 0.41 ct., Farve: Cape (L), Klarhed: P2. Varenr: 3637199

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:10:00 DKK 1.000
Poul Henningsen, PH 4½/4 pendel, ca. 1930
Poul Henningsen, PH 4½/4 pendel, ca. 1930. Poul Henningsen, PH 4½/4 pendel med oveskærm med okker/hvid lakering, mellem-og underskærm af hvidlakeret metal, bajonetfatningshus af bruneret messing, stemplet PH-4 Patented. Fremstillet hos Louis Poulsen ca. 1930. Ø 45 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte skævheder og småbuler. Varenr: 3579926 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:11:00 DKK 2.300
Marc Jacobs, skuldertaske, sort læder
Marc Jacobs, skuldertaske, sort læder. Marc Jacobs, skuldertaske af sort præget læder, 'gold hardware', indvendigt rum med mindre lommer og lynlåslomme, magnetlukning, to udvendige lommer, dustbag medfølger. H. 30 B.40 D. 16 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3621180 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:12:00 DKK 500
Par Manhattan bordlamper, hvidlakeret aluminium (2)
Par Manhattan bordlamper, hvidlakeret aluminium (2) . Par bordlamper, model Manhattan af hvidlakeret aluminium. Ø 40 H. 65 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 69x37x37 cm. 4,7 kg. (2) Varenr: 3511952

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:15:00 DKK 350
Gustaviansk stil, tre pers sofa, par stole samt sofabord (4)
Gustaviansk stil, tre pers sofa, par stole samt sofabord (4). Gustaviansk stil, tre pers sofa, par stole samt sofabord med stel af bemalet træ, plade af marmor. L. 185 og H. 58 L. 120 B. 58 cm. Fremstår med fejl og mangler. (4) Varenr: 3605559 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:16:00 DKK 300
Persisk Nain tæppe, uld med silke, 200 x 147 cm.
Persisk Nain tæppe, uld med silke, 200 x 147 cm. . Persisk Nain, ægte håndknyttet tæppe vævet af uld med reliefmønstre af silke på grundvæv af bomuld, rigt dekoreret, blå bund med florale mønstre i lyse nuancer. 200 x 147 cm. Dette tæppe stammer fra byen Nain i nærheden af ​​Isfahan i det centrale Persien. Nain tæpper er som regel ... Varenr: 3364977

DKK 6.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:19:00 DKK 5.000
Axel Thuesen, olie på lærred, landskab med ræv (cd)
Axel Thuesen, olie på lærred, landskab med ræv (cd). Landskab med ræv af Axel Thuesen (f. 1920), olie på lærred. Sign. og dateret A. Thuesen 1980. 40 x 57 cm (57 x 74). Varenr: 3629886 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:20:00 DKK 325
Ubekendt kunstner, mixed media, konstruktivistisk komposition
Ubekendt kunstner, mixed media, konstruktivistisk komposition. Konstruktivistisk komposition af ubekendt kunstner, mixed media på papir. Sign. 46 30 cm (62 x 45). Varenr: 3631021 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:22:00 DKK 325
Tateishi Shoiji - Buffet-/barvogn
Tateishi Shoiji - Buffet-/barvogn. Buffet-/barvogn af valnød og egetræ. På hjul. Str.: H. 73. B. 43. H. 51 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 83x48x55 cm. Varenr: 3369520

DKK 1.300 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:25:00 DKK 1.000
<<  1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>