Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par Focus Seeddesign loftslamper, messing (2)
Par Focus Seeddesign loftslamper, messing (2). Focus Seeddesign loftslampe, messing, sort stofledning. Stor fatning. Ø 22cm. Modelfoto. (2) Varenr: 4704085

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:16:00 DKK 450
Par Profil Seeddesign, gulvlamper (2)
Par Profil Seeddesign, gulvlamper (2). Profil gulvlampe, Seeddesign. Børstet aluminium, afbryder på lampe, vipbar. 28w Halogen MR28 (medfølger) H. 150 cm Modelfoto (2) Varenr: 4674508

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:18:00 DKK 300
Par Salute pendler, glas og kobber (2)
Par Salute pendler, glas og kobber (2). Salute pendel. Skærm af glas og kobber. H. 21cm. Ø 21 cm. Stor fatning. Modelfoto (2) Varenr: 4674520

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:18:00 DKK 300
Kinesisk vase af porcelæn, 18/1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 18/1900-tallet . Kinesisk vase af porcelæn, med hanke, dekoreret i blåt med landskabsparti. 18/1900-tallet. H. 59 cm. (ekskl. base). Varenr: 4705799 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:20:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Spisestole, egetræ (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole, egetræ (6). Dansk møbelproducent. Spisestole med stel af massivt egetræ, sæde og ryg betrukket med brunt læder. 1960/70'erne. Fremstår med brugsspor, lettere åbninger ved samlinger og falmet / nuanceforskel på læder. (6) Varenr: 4705990 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:21:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Bogreol, teaktræ
Dansk møbelproducent. Bogreol, teaktræ. Dansk møbelproducent. Bogreol fineret med teaktræ, front med hylder og to skydelåger, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 179 B. 88 D. 42 cm. Fremstår med brugsspor, nuanceforskel på plade, to huller på bagbeklædning og skævhed på bagben. Varenr: 4705888 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:26:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Skænk, palisander
Dansk møbelproducent. Skænk, palisander. Dansk møbelproducent. Skænk fineret med palisander, front med fire skydelåger, bag hvilke hylder, barindretning med spejlfelt og små skuffer, samt to store skuffer, stel med tilspidsede ben. 1960'erne. H. 114 B. 200 D. 41 cm. Fremstår med lettere brugsspor og lettere ujævnheder på finer. Varenr: 4706864 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:26:00 DKK 300
Royal Copenhagen, musselmalet porcelæn
Royal Copenhagen, musselmalet porcelæn . Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde samt musselmalet porcelæn, bestående af: 6 middagstallerkner heraf 1, 2.sort, 6 frokost tallerkner heraf 3, 2.sort, 4 dybe tallerkner, 5 store kagetallerkner, 3 mindre kagetallerkner, 3 diverse kagetallerkner, 6 kopper, 6 underkopper, 1 ymerskål, 1 ... Varenr: 4705988 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:26:00 DKK 4.000
Biggs & Sons, relief  (3)
Biggs & Sons, relief (3). Biggs & Sons. Relief i 1800 tals-stil af hvid stenmateriale i form af putti samt jagtmotiv, rammer af forgyldt træ og gesso. Mål inklusiv ramme, 40-42 x 45-48 cm. Fremstår uden brugspræg (3) Varenr: 4706747 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:30:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Briks / daybed, 1950/60'erne
Dansk møbelproducent. Briks / daybed, 1950/60'erne. Dansk møbelproducent. Briks / daybed betrukket med orange knapsyet uld, aftagelig ryghynde, runde tilspidsede ben med sko af messing 1950/60'erne. L. 190 B. 70 cm. Fremstår lettere brugsspor. Varenr: 4705887 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:33:00 DKK 300
Dansk Officersdolk / daggert Flyvevåbenet M. 1966
Dansk Officersdolk / daggert Flyvevåbenet M. 1966 . Dolk for flyvevabnets officerer, Dansk M 1966, med fæste af forgyldt messing, lige parerstang, på den udvendige side flyvevåbnets emblem i relief. På den indvendige side en knap til at fastholde dolken i skeden, sort, sekskantet greb med flad, profileret knap, lige tveægget klinge, sort ... Varenr: 4578246 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:34:00 DKK 775
Samling rød- og hvidvine (37)
Samling rød- og hvidvine (37). Samling rødvine og hvidvine, både spanske, franske, italienske og oversøiske. Overvejende stand A, enkelte stand B/C. (37) Varenr: 4706000 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:35:00 DKK 375
Poul Henningsen. Et par PH5 pendler (2)
Poul Henningsen. Et par PH5 pendler (2). Poul Henningsen. Et par PH5 pendler med skærme af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og buler. (2) Varenr: 4705979 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:35:00 DKK 375
Par spejle. Skønvirke
Par spejle. Skønvirke. Par Skønvirke spejle udskåret med blomsterkurv og guirlander, bemalet og delvist forgyldt. 18/1900-tallet. H. 54 cm. Varenr: 4706141 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:37:00 DKK 325
Svend Middelboe. Verona pendel
Svend Middelboe. Verona pendel . Svend Middelboe for Nordisk Solar: Verona pendel af sortlakeret aluminium. Ø: 40 cm. Fatningshus i keramik, stofledning Varenr: 4706006 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:37:00 DKK 425
Bang & Olufsen. Væghængt beovision 4-50 fladskærm tv, Beolab 7.1 højttalere samt stereobænk
Bang & Olufsen. Væghængt beovision 4-50 fladskærm tv, Beolab 7.1 højttalere samt stereobænk . Bang & Olufsen. Væghængt beovision 4-50 fladskærms TV med ramme af børstet metal, typenr. 8970, serienr. 19519258. Samt BeoSystem3 typenr. 9600, serienr. 19457549 og BeoLab 7.1 højttale, type nr. 6210, serienr. 19176742 med vægbeslag, Beo4 fjernbetjening samt DVD2, ledninger medfølger. Samt ... Varenr: 4706526 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:40:00 DKK 3.200
Dansk møbelproducent. Armstole, palisander (4)
Dansk møbelproducent. Armstole, palisander (4). Dansk møbelproducent. Armstole betrukket med alcantara, stel af palisander. 1960'erne. Fremstår med lettere brugsspor. (4) Varenr: 4705923 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:40:00 DKK 350
FCO Maritim. Tørdragter/Overlevelsesdragter (2)
FCO Maritim. Tørdragter/Overlevelsesdragter (2). FCO Maritim. Tørdragter/Overlevelsesdragter. Fremstår ubrugt. (2) Varenr: 4706158 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:41:00 DKK 325
Fransk vinreol 1800/1900-tallet
Fransk vinreol 1800/1900-tallet. Fransk vinreol / vinbur af sortlakeret sammen nittet jern, front med to låger.1800/1900'tallet. H.115 L.111 B.55 cm. Fremstår med brugsslitage samt manglende nøgle. Varenr: 4706872 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:42:00 DKK 325
2 stk. Air pendler, hvidlakeret (2)
2 stk. Air pendler, hvidlakeret (2). 2 stk. Air pendler, hvidlakeret. Integreret LED 3 x 3 watt. Ø 13,5 cm (2) Varenr: 4674433

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:43:00 DKK 300
Cofur bakke samt Balmuir satger af læder (7)
Cofur bakke samt Balmuir satger af læder (7). Cofur bakke samt Balmuir stager af læder, bestående af bakke i gråt læder L.59, B.30, H.6 cm. Samt seks Balmuir stager af glas og sort læder Ø.11, H.8,5 cm. Tre stager fremstår med små skår i glas kant. Udstillingsmodeller (7) Varenr: 4626932

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:47:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Briks / daybed, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Briks / daybed, 1960'erne. Dansk møbelproducent. Briks / daybed med løs springmadras og ryglæn betrukket med blåligt ternet stof, senere sortmalet ramme, runde tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1960'erne. L. 190 B. 70 cm. Fremstår med stor skjold på madras og ryglæn. Varenr: 4706314 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:51:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, 1970'erne
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, 1970'erne. Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa betrukket med brunt lettere patineret læder, ben af bejdset bøgetræ. 1970'erne. L. 197 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4706671 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 19:57:00 DKK 300
Kai Winding. Spisebord, egetræ
Kai Winding. Spisebord, egetræ. Kai Winding. Spisebord med cirkulær plade fineret med egetræ, stel med runde tilspidsede ben af massivt egetræ. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk. 1960'erne. H. 70 Ø 110 cm. Fremstår med kraftig slitage og finerafslag på plade. Varenr: 4707039 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:01:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Banansofa, 1930/40'erne
Dansk møbelproducent. Banansofa, 1930/40'erne. Dansk møbelproducent. Banansofa betrukket med lyst blågrønt velour, ben af bejdset bøgetræ, buet ryg. 1930/40'erne. L. 190 cm. Fremstår med lettere brugsspor Varenr: 4705827 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:02:00 DKK 350
Undertaci, mixed media på papir, figurkomposition
Undertaci, mixed media på papir, figurkomposition . Figurkomposition af Undertaci (f. 1987), mixed media på papir. Sign. Undertaci. Lysmål 49 x 39 cm (53 x 43). Varenr: 4706228 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:02:00 DKK 300
Danmark og Udland. Samling mønter og pengesedler
Danmark og Udland. Samling mønter og pengesedler. Danmark og Udland. Samling mønter og pengesedler, indeholder blandt andetDanmark1 skilling 1771 og 18631 øre, 1902, 1912, 19162 øre, 18925 øre, 1884, 1938, 194410 øre, 1924, 1937, 1938, 194025 øre, 1924, 19291/2 krone, 1924, 19401 krone, 1925, 1926, 1947, 1948, 19572 krone, 1925, 1926, 1948, ... Varenr: 4707042 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:02:00 DKK 375
Kellinghusen, tallerken,
Kellinghusen, tallerken,. Tallerken i fajance med blomster i spejlet samt bladværk på fanen. Kellinghusen. Ø 28,5 cm. Gennemgående hårrevne. Varenr: 4707044 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:03:00 DKK 300
Royal Copenhagen. Musselmalet kaffeservice (21)
Royal Copenhagen. Musselmalet kaffeservice (21). Royal Copenhagen. Musselmalet kaffeservice af porcelæn, best. af: Opsats (140), fad (145), fad (269), skål (304), kande (482, brændingsfejl på tud), sukkerskål (428, afslag på kant af skål), askebæger, fem kopper (80), fem tilhørende underkopper samt fire sidetallerkner (182). (21) Varenr: 4706409 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:04:00 DKK 1.300
Agner Christoffersen og Egon Bro. Seks stole produceret af Kvetny og sønner møbelfabrik (6)
Agner Christoffersen og Egon Bro. Seks stole produceret af Kvetny og sønner møbelfabrik (6) . Agner Christoffersen og Egon Bro. Seks stabelstole. Produceret til KB hallen omkring 1950 af Kvetny og sønner møbelfabrik. Fremstår med originale sædenumre samt brugsspor.(6) Varenr: 4707046 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:04:00 DKK 325
Banansofa, 1940'erne
Banansofa, 1940'erne. Dansk møbelproducent. Banansofa betrukket med blomstret møbelstof, ben af bøgetræ og buet ryg. 1940'erne. L. 174 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 4707048 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:05:00 DKK 300
Knud Jespersen, olie på lærred, landskab med mølle
Knud Jespersen, olie på lærred, landskab med mølle . Landskabsparti med mølle af Knud Jespersen (1879-1954), olie på lærred. Sign. Knud Jespersen. 55 x 62 cm (66 x 74). Varenr: 4707049 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:06:00 DKK 300
Half Moon Seeddesign gulvlampe i kobber
Half Moon Seeddesign gulvlampe i kobber. Half Moon Seeddesign gulvlampe i kobber. Sort stofledning. Med afbryder. Højde 175 cm. Modelfoto. Varenr: 4707051

DKK 3.300 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:06:00 DKK 425
H. J. Wegner, tilskrevet. Væghængt hylde
H. J. Wegner, tilskrevet. Væghængt hylde. H. J. Wegner, tilskrevet. Væghængt hylde af bejdset bøgetræ. Antagelig fremstillet hos FDB. H. 25 L. 60 D. 21 cm. 1950'erne. Fremstår med lettere brugsspor Varenr: 4706948 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:09:00 DKK 300
Herbert Krenchel. Krenit skål
Herbert Krenchel. Krenit skål . Herbert Krenchel. Krenit skål med inderside af farvet emalje. H. 14 Ø 25 cm. Fremstår med få/minimale brugsspor. Varenr: 4706046 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:10:00 DKK 400
Torben Rix, Leif Jensen, Ole Bruhn. Par Park / havelamper (2)
Torben Rix, Leif Jensen, Ole Bruhn. Par Park / havelamper (2). Torben Rix, Leif Jensen, Ole Bruhn for Focus Lighting Tema Par Park / havelamper r af galvaniseret jern. H. Total 310 cm. Fremstår med brugsslitage, og anløben på underdel. (2) Varenr: 4706844 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:11:00 DKK 300
Samling whisky og cognac (15)
Samling whisky og cognac (15). Samling whisky og cognac bestående af bl.a.: Whisky:2 fl. Chivas Regal, 12 years, 1 fl. Johnny Walker red label, 1 fl. Johnny Walker, black label, 1 fl. William Lawsons Scotch Whisky, 2 fl. Long JohnCognac: 1 fl. Remy Martin VSOP, 2 fl. Remy Martin VSOP 35 cl., Larsen Cognac Special 35 cl. (15) Varenr: 4705974 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:12:00 DKK 1.400
Half Moon Seeddesign bordlampe, kobber.
Half Moon Seeddesign bordlampe, kobber.. Half Moon Seeddesign bordlampe i kobber. Sort stofledning. Højde 60cm. Varenr: 4633195

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:13:00 DKK 350
Paul Kastrup, olie på lærred, parti fra Montmartre, Paris (cd)
Paul Kastrup, olie på lærred, parti fra Montmartre, Paris (cd). Parti fra Montmartre, Paris af Paul Kastrup (1920-1987), olie på lærred. Sign. 80 x 65 cm (98 x 82) Varenr: 4705932 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:16:00 DKK 300
Irene Frøsig. Bådformet vase (cd)
Irene Frøsig. Bådformet vase (cd). Irene Frøsig. Bådformet vase af glaseret stentøj. Sign. Irene. H. 16, L. 51 cm. Udstillet 'Både med og uden', Frederikshavn Krudttårn 1995. Varenr: 4706957 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:16:00 DKK 325
Stor skibsmodel af WASA 1628  (håndbygget)
Stor skibsmodel af WASA 1628 (håndbygget). Stort og rigt detaljeret modelskib af Wasa 1628, håndbygget af skiltemager Poul Gade. H. 80, L. 100, D. 35 cm. Varenr: 4705804 DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:18:00 DKK 2.200
Samling piber (18)
Samling piber (18). Samling piber best. af 5 Stanwell, 2 Whit Star, 1 Peterson, 2 Bachelor, 3 Savenelli, 1 BBB. 1 My ovn Blen2 diverse samt Stativ. Se liste. Fremstår nyrensede og nypolerede. (18) Varenr: 4700367 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:18:00 DKK 425
Par Esko pendler, model Damehatten, hvid (2)
Par Esko pendler, model Damehatten, hvid (2). Esko design. Par pendler med skærme af hvidlakeret aluminium, med kip-funktion. Ø. 49 cm. monteret med E14 fatning samt 3 meter stofledning. Formgivet af Esko Schmidt-Sørensen, model Damehatten. Fremstår ubrugt i original emballage. (2) Varenr: 4617695

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:19:00 DKK 300
Samling spiritus og hedvin (24)
Samling spiritus og hedvin (24). Samling spiritus og hedvin bl.a.: 3 fl. Smirnoff vodka, 1 fl. Bacardi rom, 3 fl. snaps, 2 fl. Kahlua, 2 fl. Fad no. 6. (24) Varenr: 4705997 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:19:00 DKK 325
BRNO Arms Factory jagtriffel model CZ 537 kal. 6,5x55
BRNO Arms Factory jagtriffel model CZ 537 kal. 6,5x55. BRNO Arms Factory jagtriffel model CZ537 kal. 6,5x55 med olieret skæfte. Snelleaftræk. Monteret med 3-9x40 Tasco kikkert. Våbennr. 07591. Fremstår med lettere brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale Varenr: 4666588 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:20:00 DKK 525
Dansk møbelproducent. Høj skænk, teaktræ.
Dansk møbelproducent. Høj skænk, teaktræ.. Dansk møbelproducent. Skænk fineret med teaktræ, front med fire skydelåger, bag hvilke hylder, skuffer og barindretning med spejlfelt, samt to skuffer, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 112 L. 190 D. 46 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4705975 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:22:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Øreklapstol med skammel (2)
Dansk møbelproducent. Øreklapstol med skammel (2). Dansk møbelproducent. Øreklapstol med skammel betrukket med brunt læder, løse hynder med dunfyld, ben af bejdset bøgetræ. 1990'erne. Fremstår med brugsspor, et armlæn med slitage og hul ved keder. (2) Varenr: 4705989 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:25:00 DKK 300
Plinio Michetti. Violin
Plinio Michetti. Violin. Plinio Michetti. Violin med ekstra buer og løse strenge. Kuffert medfølger. Fremstår med brugsslitage, manglende skruer. Varenr: 4706121 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:25:00 DKK 550
IWC Schaffhausen. Vintage herrearmbåndsur, 1965
IWC Schaffhausen. Vintage herrearmbåndsur, 1965. International Watch Co. Vintage herrearmbåndsurRund urkasse af stålChampagnefarvet urskiveMekanisk værk med manuel optrækØ 34 mm ekskl. kroneRem af brunt præget læderOriginal æske medfølgerFremstår med brugssporUret gik på vurderingstidspunktet, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4698591 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:26:00 DKK 4.200
Peter Opsvig. Stokke gyngestole (3)
Peter Opsvig. Stokke gyngestole (3). Peter Opsvik. Gravity Balans gyngestol af formspændt bøgetræ, betrukket med grønt møbelstof. To gyngestole af formspændt bøgetræ med gråt møbelstof. Alle tre fremstår med brugsspor og smuds. Udført hos Stokke. (3) Varenr: 4706865 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:27:00 DKK 300
Langfeld Design. Lænestol samt skammel, 1960/70'erne (2)
Langfeld Design. Lænestol samt skammel, 1960/70'erne (2). Langfeld Design. Lænestol betrukket med brunt læder, løse hynder betrukket med knapsyet læder, fempasfod af forkromet stål. Fremstillet hos ESA Møbelfabrik, Esbjerg. 1960/70'erne. Fremstår med kraftig slitage, stor revne på sædehynde og krakeleringer på læder på armlæn, nakkehynde med manglende ... Varenr: 4705977 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:28:00 DKK 300
Børge Mogensen. Shakerbord, egetræ
Børge Mogensen. Shakerbord, egetræ. Børge Mogensen. Shaker spisebord med rektangulær plade fineret med lakeret egetræ, shakerstel af massivt egetræ. H. 73 L. 180 B. 89 cm. Fremstår med brugsslitage og ridser. Varenr: 4705991 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:28:00 DKK 350
Axel Schovelin, olie på papir, En lyngbevokset Lysning
Axel Schovelin, olie på papir, En lyngbevokset Lysning. En lyngbevokset Lysning i en jysk Plantage af Axel Schovelin (1827-1893), olie på papir monteret på plade, Sign. Schovelin. 23 x 30 cm (36 x 43) Varenr: 4706259 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:28:00 DKK 300
Poul Henningsen. PH80 standerlampe
Poul Henningsen. PH80 standerlampe . Henningsen, PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, stamme af forkromet messingrør monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 135 Ø 55 cm. Fremstår med let brugsslitage Varenr: 4705978 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:29:00 DKK 2.700
Dansk møbelproducent. Skolestole / stabelstole, 1970'erne (28)
Dansk møbelproducent. Skolestole / stabelstole, 1970'erne (28). Dansk møbelproducent. Skolestole / stabelstole med sæde og ryg af formbøjet fineret egetræ, stel af grålakeret metal. 1970'erne Fremstår med kraftig slitage, finerafslag og rust på stel. (28) Varenr: 4706876 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:33:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Spisebord, palisander
Dansk møbelproducent. Spisebord, palisander . Dansk møbelproducent. Spisebord fineret med palisander, cirkulær plade med udtræk, to tillægsplader medfølger, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 71 Ø 125-225 cm. Fremstår med brugsspor samt nuanceforskel/falmet plade. Varenr: 4705924 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:35:00 DKK 325
Svend Aage Holm Sørensen, Pendel af flammeskåret messing, 'Løget'
Svend Aage Holm Sørensen, Pendel af flammeskåret messing, 'Løget' . Svend Aage Holm Sørensen, Pendel af flammeskåret messing, 'Løget'. Fremstillet hos Holm Sørensen. 1960'erne. H. ca. 49 cm. Brugsspor og patina. Varenr: 4706005 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:35:00 DKK 300
Bakkebord af teaktræ
Bakkebord af teaktræ. Bakkebord af teaktræ monteret med hjul og to aftagelige bakker. H. 58 cm, Ø 50 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4705980 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:41:00 DKK 500
Lapponia m.fl., ring og halssmykke, 14 kt guld (2)
Lapponia m.fl., ring og halssmykke, 14 kt guld (2). Lapponia, ring af 14 kt. guld, rustik ringtop, prydet med guldmalm samt halssmykke af 14 kt. guld, bestående af, rustikt vedhæng af tidligere Lapponia manchetknapper, senere fremstillet / forandret af dansk guldsmed samt tilhørende dansk fremstillet halsring. Ring stemplet med årgangskode S7 for ... Varenr: 4705636 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:52:00 DKK 1.050
Chesterfield tre-pers. sofa samt lænestol (2)
Chesterfield tre-pers. sofa samt lænestol (2). Chesterfield tre-pers. sofa samt lænestol betrukket med cognacfarvet patineret dybhæftet knapsyet læder, ben af bejdset bøgetræ. 1990'erne. L. 205 cm. Fremstår med brugsslitage, sofa med mindre krakeleringer på læder, lænestol med kraftig krakeleringer på læder. (2) Varenr: 4706632 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:52:00 DKK 300
Bang & Olufsen. BeoSound 3200 musikanlæg samt gulvstand
Bang & Olufsen. BeoSound 3200 musikanlæg samt gulvstand. Bang & Olufsen. BeoSound 3200 musikanlæg til CD-afspilning og radio. Samt gulvstand af børstet aluminium med plads til cd'er. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forkomme. (2) Varenr: 4706548 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:53:00 DKK 600
Undertaci, mixed media, figurkomposition
Undertaci, mixed media, figurkomposition . Figurkomposition af Undertaci (f. 1987), mixed media på plastbelagt stof. Sign. Undertaci. 160 x 130 cm. U.R. Varenr: 4706219 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:55:00 DKK 1.250
Bang & Olufsen. Par Beolab 8000 højtalere (2)
Bang & Olufsen. Par Beolab 8000 højtalere (2). Bang & Olufsen. Par Beolab 8000 højtalere. Blyantsformede kabinetter af poleret aluminium med sort frontstof, H. 132 cm. Ledninger medfølger. Fremstår med få brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 4706552 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:56:00 DKK 2.200
Peter Skovgaard, olie på lærred, komposition (cd)
Peter Skovgaard, olie på lærred, komposition (cd). Komposition af Peter Skovgaard (f. 1960), olie på lærred. Sign. Skovgaard. 120 x 150 cm. U.R. Varenr: 4706832 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2017 20:59:00 DKK 350
Søren Holst, 2-perssofa, hvid læder
Søren Holst, 2-perssofa, hvid læder. Søren Holst. 2-personers sofa betrukket med hvid læder, sortlakeret træben, tilhørende pølle medfølger. H.66 L.149 D.82 cm. Udført hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 4706871 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 12:28:53 DKK 300
Johannes Andersen. Par sideborde / lampeborde, palisander (2)
Johannes Andersen. Par sideborde / lampeborde, palisander (2). Johannes Andersen, par sideborde af fineret palisander, rektangulær plader med Bacca fliser fra Royal Copenhagen, tilspidsede ben. Formgivet i 1962. Fremstillet hos CFC Møbler, Silkeborg, mrk herfra. H. 51 L. 60 B. 36 cm. Fremstår lettere falmet. (2) Varenr: 4707848 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 13:23:25 DKK 475
Ernst Hansen, akvarel, Nordisk mytologi (cd 4)
Ernst Hansen, akvarel, Nordisk mytologi (cd 4). Motiver fra den nordiske mytologi af Ernst Hansen (1892-1968), akvarel på papir. Alle sign. Ernst Hansen. Rammemål 52 x 57 cm. Et fremstår med revne i papiret (4) Varenr: 4706686 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 14:22:00 DKK 300
Viggo Helsted, olie på plade, brændingsparti (cd)
Viggo Helsted, olie på plade, brændingsparti (cd). Brændingsparti af Viggo Helsted (1861-1926), olie på lærred. Sign. Viggo Helsted. 31 x 42 cm (40 x 50) Varenr: 4706698 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 14:57:00 DKK 300
Knud Peter Eel, olie på lærred, landskabsparti (cd)
Knud Peter Eel, olie på lærred, landskabsparti (cd). Landskabsparti af Knud Peter Eel (1914-1968), olie på lærred. Sign. Eel. 38 x 55 cm (42 x 59). Varenr: 4706688 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 15:01:00 DKK 300
B&G. Julerose. Middags- og kaffeservice (72)
B&G. Julerose. Middags- og kaffeservice (72). B&G. Julerose. Middags- og kaffeservice af porcelæn best. af: 11 middags-, 12 frokost-, 11 dybe middags-, 12 desserttallerkner, 11 kopper, 12 underkopper, flødekande, sukkerskål samt trekantet fad. (72) Varenr: 4707427 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 15:42:00 DKK 825
Style-Station Sweden havesæt (2)
Style-Station Sweden havesæt (2). Style-Station Sweden havesæt i hvidlakeret metal med polyratan. Bestående af havebænk med tilhørende 3 hynder. L: 167 cm H: 80/40 cm B: 75 cm samt havebord med glasplade L: 118 cm H: 60 cm B: 60 cm. (2) Varenr: 4708204

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 15:45:28 DKK 300
Stack Kubikoff, fire formstøbte spisestole i sort plastskal (4)
Stack Kubikoff, fire formstøbte spisestole i sort plastskal (4). Stack Kubikoff, fire formstøbte spisestole i sort plastskal med stel af medeformet forkromet stålrør. (4) Varenr: 4708207

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 15:49:43 DKK 300
Dansk møbelproducent. Briks / daybed, egetræ
Dansk møbelproducent. Briks / daybed, egetræ. Dansk møbelproducent. Briks / daybed af fineret egetræ, front med to skuffer, med kernelæder stropper på greb. 1970'erne. L. 194 D. 74 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 4706122 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 16:20:07 DKK 300
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'Rainbow in Odder'
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'Rainbow in Odder' . 'Rainbow in Odder' af Carsten Ingemann (f. 1952), printet på Hahnemühle FineArt Baryta 310 g. Ikke nummeret. Sign. ægthedscertifikat medfølger. Bladmål 54 x 36 cm. U.R. Dette værk var nomineret ved 2017 Annual Color Awards Varenr: 4658327

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 16:21:10 DKK 300
Bo Bendixen, offset-tryk, kat
Bo Bendixen, offset-tryk, kat. Komposition med kat af Bo Bendixen, offset-tryk. Trykt signatur. Rammemål 96 x 158 cm. Varenr: 4697946 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 17:34:07 DKK 300
Michael Andersen, vase af keramik
Michael Andersen, vase af keramik. Michael Andersen, vase af riflet keramik med brunlig glasur. H.17 cm. Varenr: 4707568 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 18:01:00 DKK 400
Par Salute pendler, glas og kobber (2). Salute pendel. Skærm af glas og kobber. H. 21cm. Ø 21 cm. Stor fatning. Modelfoto (2) Varenr: 4704115

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 18:29:00 DKK 300
Fielding/ R. Ackermann, håndkolorede raderinger, Hanekamp (6)
Fielding/ R. Ackermann, håndkolorede raderinger, Hanekamp (6). Hanekamp, best. af "Set Too", "Fight", "Throat", "Knock Down", "Recovery", and "Death" af N. Fielding, håndkolorede raderinger. Trykt af R. Ackermann. Rammemål 32 x 36 cm. Et tryk med revne i glas. Varenr: 4675731 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 18:37:00 DKK 300
Samling LEGO System m.m.
Samling LEGO System m.m.. Samling Lego System i originale æsker, bestående af æske nr. 328, 340, 011, 333 og 044. Samt BILOfix trælegetøj, mikroskop sæt i original æske og Airfix- 00 Scale, 88 mm. gun & tractor samlesæt af plast i original æske. Fremstår med brugsslitage og æsker åbnet. Lauritz.com indestår ikke for at ... Varenr: 4708224 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:03:00 DKK 325
Bing og Grøndahl, samling porcelæns figurere (9)
Bing og Grøndahl, samling porcelæns figurere (9). Bing og Grøndahl samt Royal Copenhagen, samling porcelæns figurere nr.1790, 1636, 1902, 1635, 1633, 1794, 2246. RC nr. 1314, 589/456. alle 1 sort. (9) Varenr: 4707562 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:12:00 DKK 825
Olympus-Pen m.m. (2)
Olympus-Pen m.m. (2). Olympus-Pen EE-3 kamera, serienr. 5334233 samt Raynox flash. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten, fejl og defekter kan forekomme. (2) Varenr: 4707957 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:13:00 DKK 300
Stelton, Arne Jacobsen, cylinda-line (6)
Stelton, Arne Jacobsen, cylinda-line (6). Arne Jacobsen for Stelton, model Cylinda-line af satinpoleret stål. Bestående af 1 salatskål, 1 tesi, 3 sæt salt og peber, samt en bakke med salt og peber samt sennep. Fremstår med mindre brugsspor. (6) Varenr: 4707575 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:15:00 DKK 350
Bing og Grøndahl. Tre figurer af porcelæn, Harlekin, Columbine samt Pjerrot (3)
Bing og Grøndahl. Tre figurer af porcelæn, Harlekin, Columbine samt Pjerrot (3). Bing & Grøndahl. Tre porcelænsfigurer i form af Harlekin nr. 2390, H. 28 cm, Columbine nr. 2355, H. 25 cm. samt Pjerrot nr. 2353, H. 24 cm. 1 sort. Harlekin med afknækket finger. (3) Varenr: 4708238 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:16:00 DKK 1.400
B&G. Mågestellet med guldkant. Kaffeservice (51)
B&G. Mågestellet med guldkant. Kaffeservice (51). Bing &Grøndahl. Mågestellet med guldkant. Kaffeservice bestående af: 12 kopper, 12 underkopper, 12 kagetallerkner, kaffekande, flødekande, fire fade samt 9 kuvertaskebægre. Blandet 1. og 2. sort. (51) Varenr: 4707423 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:16:00 DKK 350
Chubbsafes Zeta 25K pengeskab
Chubbsafes Zeta 25K pengeskab. Chubbsafes Zeta 25K pengeskab. Til fastgørelse i gulv/væg. Udvendige mål: H. 330, B. 450, D. 400. Indvendige mål: H. 240, B. 360, D. 300. Vægt 54 Kg., volume 26 liter. Nøgler medfølger. Varenr: 4707580 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:17:00 DKK 300
Cruover. Vindispenser
Cruover. Vindispenser. Cruover. Vindispenser af rustfrit stål med 15 taphaner heraf fem med køl. Type 2CR15, Serie nr, 1239. H. 53 L. 233 D. 36 cm. Fremstår med brugsspor. Fejl og mangler kan forkomme. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4701055 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:19:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skolestole / stabelstole, 1970'erne (14)
Dansk møbelproducent. Skolestole / stabelstole, 1970'erne (14). Dansk møbelproducent. Skolestole / stabelstole med sæde og ryg af formbøjet fineret mahogny, stel af grålakeret metal. 1970'erne Fremstår med kraftig slitage, finerafslag og rust på stel. (14) Varenr: 4706881 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:23:00 DKK 350
Monica Backström, Kosta Boda, glas (11)
Monica Backström, Kosta Boda, glas (11). Monica Backström for Kosta Boda, dekoreret glas, signeret Monica Backström. Bestående af 2 champagneglas, 2 fyrefadsstager, 2 små skåle, 2 fade, samt 3 skåle i forskellig størrelse. (11) Varenr: 4707566 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:24:00 DKK 300
Bing & Grøndahl, Columbine samt Det første kys, porcelæn. (2)
Bing & Grøndahl, Columbine samt Det første kys, porcelæn. (2). Bing & Grøndahl, Columbine figur af porcelæn, nr. 2355. H. 25 cm. samt Det første kys nr. 2162. 1 sort. (2) Varenr: 4707561 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:25:00 DKK 725
Stelton Erik Magnussen Bestik (116)
Stelton Erik Magnussen Bestik (116). Erik Magnussen for Stelton, bestik serien EM, af satinpoleret stål, designet i 1995. Bestående af 15 frokostknive, 15 frokostgafler, 15 frokostskeer, 15 middagsknive, 15 middagsgafler, 15 middagsskeer, 15 teskeer, 1 salatbestik, 2 lasagne spader, 2 severingsskeer, 2 serveringsgafler, 2 ... Varenr: 4707579 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:30:00 DKK 1.900
Holmegaard, Royal Copenhagen, Kastrup glasværk (7)
Holmegaard, Royal Copenhagen, Kastrup glasværk (7). Holmegaard, Royal Copenhagen, Kastrup glasværk, samling dansk glas. Bestående af 2 Holmegaard næbvase samt askebæger, designet af Per Lütken. Royal Copenhagen vase af hvid krystalglas. Kageopsats samt osteklokke af slebet krystalglas, sandsynligvis fra Kastrup Glasværk, Samt to pokaler med ... Varenr: 4707564 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:30:00 DKK 300
Peter J. Lassen / Montana. Reolsystem, mahogni (4)
Peter J. Lassen / Montana. Reolsystem, mahogni (4). Peter J. Lassen. Reolsystem fineret med mahogni, best. af fire moduler, front med hylder og grå- og sortlakerede låger, bag hvilke hylder. To sokler og to vægbeslag medfølger. . Fremstilet hos Montana. H. 70 B. 70 D. 30-38 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser (4) Varenr: 4702739 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:32:00 DKK 525
Diverse kobbertøj (11)
Diverse kobbertøj (11). Diverse kobbertøj, heriblandt gryder, pander, kasseroller, kander, tragt m.m. Fremstår med varierende brugsspor. (11) Varenr: 4707870 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:33:00 DKK 300
Teo bordlampe.
Teo bordlampe.. Teo bordlampe i metal og træ, sort stofskærm og sort stofledning. Stor fatning. H. 60cm. Varenr: 4668760

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:37:00 DKK 300
P. Lesperut Fils Ainé à Paris. Fransk kaminur
P. Lesperut Fils Ainé à Paris. Fransk kaminur. P. Lesperut Fils Ainé à Paris. Fransk kaminur af guldbronzeret zink, hvid emaljeret skive med sorte romertal. H. 30 B. 28 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med afskalninger. Varenr: 4697794 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:38:00 DKK 300
C.B Hansens Etapl. Skrivebord af mahogni
C.B Hansens Etapl. Skrivebord af mahogni. C.B Hansens Etapl. Fritstående skrivebord af mahogni, indrettet med 11 skuffer, samt på front med udtræksplade. Greb og monteringer af messing. H. 74, L. 175, D. 95 cm. Fremstår med brugsspor samt flere finerskader. Varenr: 4700996 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:38:00 DKK 300
Guldbemalet Buddha
Guldbemalet Buddha. Guldbemalet Buddha på sort fod. Fremstillet i polyresin. Højde 130 cm. Fremstår med lettere brugsspor samt enkelte ridser og afslag. Varenr: 4707486 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:38:00 DKK 300
Leif Rydeng, tusch på papir, landskabspartier (cd 2)
Leif Rydeng, tusch på papir, landskabspartier (cd 2). Landskabspartier af Leif Rydeng (1913-1975), tusch på papir. En sign. Leif Rydeng. Rammemål 26 x 30 - 24 x 30 cm. (2) Varenr: 4676501 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:39:00 DKK 300
Less bordlampe i mat messing. (2)
Less bordlampe i mat messing. (2). Less bordlampe i mat messing. H 16 cm. Stor fatning. Pærer medfølger ikke. (2) Varenr: 4619535

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:40:00 DKK 500
Smooth pendel, pink. Seeddesign (2)
Smooth pendel, pink. Seeddesign (2). Smooth pendel i pink metal. Stor fatning. H. 23cm Ø 18cm. Modelfoto (2) Varenr: 4700233

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-07-2017 19:40:00 DKK 300
<<  1 2 3 4 5  >>