Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Østrigsk konsolur, empire form
Østrigsk konsolur, empire form. Østrigsk konsolur af sortpoleret træl, indlagt med intarsia, hvidemaljeret urskive med krans af forgyldt bronze. Empire form. Ca. 1900. H. 53 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage samt med manglende liste på top. Varenr: 3552722 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 13:33:20 DKK 375
Par safir- og diamantørestikkere (2)
Par safir- og diamantørestikkere (2). Par safir- og diamantørestikkere af 9 kt. guld, prydede med to ovale, facetslebne safirer på i alt ca. 1.90 ct., talrige diamanter på i alt ca. 0.40 ct. Farve: Top Crystal - Top Cape (I - L). Klarhed: P1-P3 (2)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3528065

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 13:45:00 DKK 1.500
Safir- og brillantring
Safir- og brillantring. Safir- og brillantring af 9 kt rhodineret guld prydet med oval, facetteret safir samt talrige brillanter på i alt ca. 0.55 ct. Farve: Wesselton-Crystal(H-J). Klarhed: P2-P3. Ringstr. 55 Ø 17,5 mm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær ... Varenr: 3513970

DKK 3.750 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 13:47:24 DKK 1.900
Fransk seng, 1800-tallets slutning
Fransk seng, 1800-tallets slutning. Fransk seng af messing og sortlakeret jern. 1800-tallets slutning. 197 x 137 cm. Fremstår med manglende lameller, slitage og enkelte buler. Varenr: 3547822 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:00:00 DKK 350
Samling glas, ant. franske (36)
Samling glas, ant. franske (36). Samling glas, ant. franske, med lille bobbel i fod, bestående af seks ølglas, fem rødvinsglas, ni hvidvinsglas samt 16 portvinsglas. H. 9,5 - 13,5 cm. (36) Varenr: 3551916 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:02:00 DKK 300
Louis Poulsen stander og bordlampe uden skærme (2)
Louis Poulsen stander og bordlampe uden skærme (2). Per Iversen. Combi stander- samt bordlampe af sortlakeret metal, med afbryder på top. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 42-127 cm. Fremstår med afskalninger og manglende skærme. (2) Varenr: 3548791 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:02:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, lille skænk, egetræ
Dansk møbelproducent, lille skænk, egetræ. Dansk møbelproducent, lille skænk fineret med egetræ, front med låge og skuffer. H. 63 B. 110 D. 40 cm. Fremstår med nuanceforskelle, finerafslag, skuffer binder samt afslag ved lås. Nøgle mangler. Varenr: 3552094 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:08:00 DKK 300
Samling uforarbejdet baltisk rav, ca. 660 gram
Samling uforarbejdet baltisk rav, ca. 660 gram. Samling uforarbejdet baltisk rav. Samlet vægt ca. 660 gram. Varenr: 3545406 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:17:00 DKK 300
Hjertevedhæng
Hjertevedhæng . Hjertevedhæng af 9 kt guld prydet med talrige små runde diamanter på i alt ca. 0.25 ct. Farve: Top crystal-Top Cape(I-L). Klarhed: P3. H. 15 mmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3513963

DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:17:00 DKK 1.100
Vico Magistretti. Væglampetter (7)
Vico Magistretti. Væglampetter (7). Vico Magistretti. Væglampetter af forkromet og hvidlakeret metal. H. 34 cm. Fremstillet hos Oluce. 1970'erne. Fremstår med lettere slitage og slitge på fatninger. (7) Varenr: 3552932 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:18:23 DKK 325
Haveestuemøbler (7)
Haveestuemøbler (7) . Haveestuemøbler af bambusflet, bestående af seks armstole samt bord. H. 73 Ø 106 cm. Fremstår med slitage og mugpletter (7) Varenr: 3540633 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:19:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, par stole, 1960'erne (2)
Dansk møbelproducent, par stole, 1960'erne (2). Dansk møbelproducent, par stole med stel af teaktræ, betrukket med plys. 1960'erne Fremstår med pletter. (2) Varenr: 3535400 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:27:00 DKK 325
Ubekendt kunstner, olie på lærred, bypartier (2)
Ubekendt kunstner, olie på lærred, bypartier (2). Bypartier af ubekendt kunstner, olie på lærred. Begge sign. FL. 32 x 42 cm (38 x 48) og 34 x 52 cm (40 x 58). Fremstår med enkelte afskalninger samt ét med mindre hul. (2). Varenr: 3381776 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:28:00 DKK 300
Safir- og diamantvedhæng
Safir- og diamantvedhæng. Safir og diamantvedhæng af 9 kt guld prydet med dråbeformet, facetteret, mørkeblå safir samt fire små, runde diamanter. H. 20 mmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i ... Varenr: 3259076

DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:30:00 DKK 1.000
Prandina. Par pendler, matteret glas (2)
Prandina. Par pendler, matteret glas (2). Prandina. Par pendler med montage af børstet stål, skærme af matteret opalglas. 2000'tallet. H. 55 Ø 36 cm. (2) Varenr: 3551851 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:33:00 DKK 300
Værdiskab/dropbox
Værdiskab/dropbox. Værdiskab/dropbox front med skuffer bag hvilke udtræksskuffe. H. 121 B. 25 D. 50 cm. Fremstår med brugsslitage, flere manglende nøgler, låse og defekte låse, enkelte fremstår låst. Varenr: 3552981 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:33:46 DKK 325
Holmegaard, 'Gisselfeldt' glasbesætning (50)
Holmegaard, 'Gisselfeldt' glasbesætning (50). Holmegaard, 'Gisselfeldt' glasbesætning, bestående af seks rødvins-, fire hvidvins-, ét øl-, 12 portvins-, syv likør-, 10 sjus- samt 10 snapseglas. (50) Varenr: 3528410 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:36:00 DKK 375
Ubekendt kunstner, olie på lærred, skovparti
Ubekendt kunstner, olie på lærred, skovparti. Skovparti af ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. Strandberg. 94 x 127 cm (128 x 161). Fremstår med afskalninger. Proveniens: Boet efter Doris Poulsen, Randers. Doris Poulsen (1922-2014) var aktiv erhvervskvinde i Randers. I 1952 stiftede hun Broderimessen, som udviklede sig til at være ... Varenr: 3531100 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:37:00 DKK 300
Kaminurs garniture (3)
Kaminurs garniture (3). Kaminurs garniture af fajance, dekoreret med blomster, kvinder og børn, senere quartz urværk. 1900-tallet. H. 37 cm. Fremstår med småskrammer. og krakeleringer. (3) Proveniens: Boet efter Doris Poulsen, Randers. Doris Poulsen (1922-2014) var aktiv erhvervskvinde i Randers. I 1952 stiftede hun ... Varenr: 3552994 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:39:15 DKK 350
Samling kæder samt klumper, rav (14)
Samling kæder samt klumper, rav (14). Samling kæder samt klumper af uforarbejdet og poleret rav. Samlet vægt: 248 gram, L. 3 - 4 cm. (14) Varenr: 3525444 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:41:00 DKK 300
Aluminia, Tranquebar vase og bonbonnière, Prins Forår samt and (2)
Aluminia, Tranquebar vase og bonbonnière, Prins Forår samt and (2). Aluminia, Tranquebar, Prins Forår vase af fajance dessin nr. 3064/1271, 1. sortering samt bonbonnière af fajance i form af and, dessin nr. 3043/1058, 1. sortering. H. 9 - 18,5 cm. (2) Varenr: 3537813 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:44:22 DKK 575
Blomster ring med diamanter
Blomster ring med diamanter . Ring udført i 9 kt. guld prydet med fire blomster fattet med små diamanter - tilsammen ca. 0.25 ct. Farve: Top Crystal-Crystal (I-J) Klarhed: P3. Ringstr. 54 Ø 17,25 mm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3528083

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:45:00 DKK 1.300
Dansk møbelproducent. Tre pers sofa, ubehandlet egetræ
Dansk møbelproducent. Tre pers sofa, ubehandlet egetræ. Dansk møbelproducent. Tre pers sofa med tremmestel af massivt ubehandlet egetræ, betrukket med sort skind. 2000-tallet. L. 200 cm. Fremstår med brugsslitage på skind. Varenr: 3547788 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:47:00 DKK 300
Montana. Reolmoduler (3)
Montana. Reolmoduler (3). Montana. Reolmoduler af grå- og blålakeret MDF plade, fronter med skuffer og låger. H. 46 - 53 B. 41 - 70 D. 30 - 47 cm. Fremstår med kraftig slitage, skuffer for store ,gennemboret bagbeklædning mm.(3) Varenr: 3551886 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:49:00 DKK 325
Arne Hovmand-Olsen, tilskrevet. Spisestol
Arne Hovmand-Olsen, tilskrevet. Spisestol. Arne Hovmand-Olsen, tilskrevet. Spisestol med stel af massivt teaktræ, sæde og buet kopstyk betrukket med sort skai. 1960'erne. Fremstår med kraftig slitage, ryglæn løst ved en montering, afslag samme sted. Varenr: 3548836 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:50:00 DKK 625
B&G, figur, porcelæn, dessin nr. 2424
B&G, figur, porcelæn, dessin nr. 2424. Bing & Grøndahl , figur af porcelæn i form af ugle, 1 sortering. Dessin nr. 2424. H. 26 cm. Varenr: 3537802 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:51:32 DKK 875
Jacob Jensen, Tangent Fjord, dock
Jacob Jensen, Tangent Fjord, dock. Jacob Jensen, Tangent Fjord, dock. H. 18 L. 17 B. 17 cm. Fremstår med ridser. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3551905 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:57:00 DKK 325
Piet Hein / Bruno Mathsson.  Ellipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Ellipse spisebord . Ellipse spisebord, Piet Hein & Bruno Mathsson, plade fineret med hvidt laminat, kantliste af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, meget utydligt stempel. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med kraftig slitage små afslag på plade og senere bemalet, atypisk ... Varenr: 3551909 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 14:59:00 DKK 325
Indisk tæppe. 240 x 160 cm.
Indisk tæppe. 240 x 160 cm.. Indisk tæppe. 240 x 160 cm. Varenr: 3549815 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:09:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Spisestole (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole (6). Dansk møbelproducent. Spisestole med stel af bejdset bøgetræ, kopstykker fineret med teaktræ, sæder nybetrukket med sort skai. 1960'erne. Fremstår med lettere slitage. (6) Varenr: 3548125 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:11:00 DKK 1.700
Halskæder samt armbånd, rav, ca. 84 gram (3)
Halskæder samt armbånd, rav, ca. 84 gram (3). Halskæder samt armbånd af uforarbejdet og poleret rav. Samlet vægt ca. 84 gram. (3) Varenr: 3527530 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:11:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Tre lænestole (3)
Dansk møbelproducent. Tre lænestole (3). Dansk møbelproducent. Tre lænestole med stel af teaktræ, betrukket med flerfarvet stof. 1960'erne. Fremstår med skrammer og slitage på stel. (3) Varenr: 3548116 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:12:00 DKK 875
Samling uforarbejdet baltisk rav, ca. 660 gram. Samling uforarbejdet baltisk rav. Samlet vægt ca. 660 gram. Varenr: 3545410 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:15:00 DKK 325
Dansk skønvirke broche, sølv og rav
Dansk skønvirke broche, sølv og rav. Dansk skønvirke broche af sølv med rav. Stemplet HI, 830S. Vægt 24 gram, L. 11, B. 7,5 cm. Varenr: 3537793 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:17:08 DKK 400
Ametyst- og diamantring
Ametyst- og diamantring. Ametyst- og diamant ring af 9 kt guld prydet med to dråbeformede, facetslebne ametyster samt 13 diamanter på ialt ca. 0.13 ct. Farve: Wesselton - Crystal (H-J). Klarhed: P1-P2. Ringstr. 57 Ø 18 mm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær ... Varenr: 3302899

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:18:00 DKK 1.100
Dansk møbelproducent. Spisestole, ubehandlet egetræ (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole, ubehandlet egetræ (6). Dansk møbelproducent. Spisestole med stel af massivt ubehandlet egetræ, med formbøjet kopstyk, sæder betrukket med gråligt (6) Varenr: 3545761 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:19:00 DKK 2.600
Samling bestik, Frigast, sølvplet (75)
Samling bestik, Frigast, sølvplet (75). Samling bestik, Frigast, af sølvplet, bestående af 12 middagsknive, 12 middagsskeer, 12 dessertskeer, 12 teskeer, 12 middagsgafler, 12 kagegafler, to potageskeer samt én sovseske. (75) Varenr: 3540396 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:19:07 DKK 350
Samling dukker (13)
Samling dukker (13). Samling dukker, heriblandt Barbiedukker og dukker med hoved, ben og arme af porcelæn. 1900-tallet. H. 21 - 44 cm. Fremstår med lettere slitage. (13) Varenr: 3510389 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:22:00 DKK 300
Spisestole/cafestole (24)
Spisestole/cafestole (24) . Spisestole/cafestole af formbøjet bøgetræ, sæder af fineret krydsfiner. 1980/90'erne. Fremstår med senere uoriginalt monteret sæder, brugsspor og en med manglende bøjle på ryg. (24) Varenr: 3547828 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:25:00 DKK 325
Møbelspot af messing. (60)
Møbelspot af messing. (60). Møbelspot af messing. 12v 20w. Til indbygning i skabe eller loft. Mærket F og ifølge oplysninger tilladt til indbygning i brandbart materiale. Lauritz.com indestår ikke for funktinaliteten. (60) Varenr: 3543149 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:26:00 DKK 325
Harald Schumacher, olie på lærred, sydlandsk kystparti
Harald Schumacher, olie på lærred, sydlandsk kystparti . Sydlandsk kystparti af Harald Schumacher (1836-1912), olie på lærred. Sign. H.S. 09. 38 x 50 cm (53 x 65 cm.) Varenr: 3398736 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:29:00 DKK 300
Øreringe, creoler. 9 kt guld, 0.26 ct diamanter
Øreringe, creoler. 9 kt guld, 0.26 ct diamanter. Ørestikkere af 9 kt rhodineret guld, prydet med diamanter på i alt ca. 0.26 ct. Farve: Top Crystal - Crystal (I-J) Klarhed: P2- P3Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i... Varenr: 3514038

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:30:00 DKK 1.100
Møbelspots, messing (60)
Møbelspots, messing (60) . Møbelspot i messing. 12v 10w. Til indbygning i skabe eller loft. Mærket F og ifølge oplysninger tilladt til indbygning i brandbart materiale. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (60) Varenr: 3543156 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:32:00 DKK 300
Bent Karlby m.fl. Væglampe, bordlamper og pendler (7)
Bent Karlby m.fl. Væglampe, bordlamper og pendler (7). Bent Karlby. Pantre væglamper af poleret og bemalet aluminium rød/orangelakeret. Fremstillet hos Lyfa. Samt Verner Panton. Skærm af aluminium, To Fransen bordlampe af forkromet metal, samt bordlampe og to pendel af aluminum. 1960/70'erne. Ø 14-41 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte med små ... Varenr: 3552983 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:34:00 DKK 600
Georg Jensen, Splash armbånd, sterling sølv
Georg Jensen, Splash armbånd, sterling sølv. Georg Jensen. Splash armbånd af sterlingsølv og sølvfarvet læder, formgivet af Henning Koppel. Dessin nr. 429 A. L. ca 38 cm. Varenr: 3513419 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:36:00 DKK 300
Arne Vodder, tilskrevet. Fritstående skrivebord, teaktræ
Arne Vodder, tilskrevet. Fritstående skrivebord, teaktræ. Arne Vodder, tilskrevet. Fritstående skrivebord fineret med teak, front med seks skuffer, bagside med to nedfældig klapper, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 73 L. 150 B. 83 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med flere gennemslibninger på plade, greb med afslag/reparationer, lettere buet plade. Varenr: 3546733 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:40:00 DKK 375
Uforarbejdede ravklumper, indfattet i metal, ca. 101 gram (2)
Uforarbejdede ravklumper, indfattet i metal, ca. 101 gram (2). Uforarbejdede ravklumper, indfattet i metal. Samlet vægt ca. 101 gram, hhv. 39 samt 62 gram, L. 6 - 8 cm. (2) Varenr: 3553018 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:45:00 DKK 300
David Rowland,  stabelstole (5)
David Rowland, stabelstole (5). David Rowland, stabelstole model 40/4 af hvid-og rødlakeret metal. Fremstår med mindre afskalninger og brugsspor. Varenr: 3552031 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:45:00 DKK 300
To koskind (2)
To koskind (2). To koskind, lyst og brunt broget. Ca. 240 x 185 og 220 x 170 cm. (2) Varenr: 3547789 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:52:00 DKK 425
Børge Mogensen. Reolsystem, egetræ(4)
Børge Mogensen. Reolsystem, egetræ(4). Børge Mogensen. Reolsystem fineret med egetræ, best. af skænk med to låger, med greb af messing, overdel med hylder og løse brevbakker, par bogreoler, tre løse sokler medfølger. Fremstillet hos Karl Andersson & Söner. 1960'erne. H. 69 B. 135 D. 54 og H. 39 L. 135 B. 36 cm. Fremstår med lettere ... Varenr: 3548834 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:55:00 DKK 300
Samling rav klumper, ca. 616 gram (4)
Samling rav klumper, ca. 616 gram (4). Samling uforarbejdede og poleret ravklumper. Henholdsvis 106, 112, 126 og 272 gram, samlet ca. 616 gram, ca. 9 - 12 cm. (4) Varenr: 3535906 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:55:00 DKK 8.000
Dansk møbelproducent. Øreklapstol samt lænestol, brunt skind (2)
Dansk møbelproducent. Øreklapstol samt lænestol, brunt skind (2). Dansk møbelproducent. Øreklapstol samt lænestol betrukket med brunt skind, ben af bejdset bøgetræ. 1970/80'erne. Fremstår med brugsslitage, krakkeleringer på skind, hul på et hjørne og lettere røglugt. Se vare nr. 354888. (2) Varenr: 3547890 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:00:00 DKK 325
Hindsgaul. To mandelige mannequindukker (2)
Hindsgaul. To mandelige mannequindukker (2). Hindsgaul. To mandelige mannequindukke. H. 173 -185 cm. Fremstår med lettere slitage. (2) Varenr: 3545168 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:04:00 DKK 650
Dansk møbelproducent. Tre- pers. sofa, brunt skind
Dansk møbelproducent. Tre- pers. sofa, brunt skind. Dansk møbelproducent. Tre- pers. sofa betrukket med brunt skind, ben af bejdset bøgetræ. 1970/80'erne. L. 175 cm. Fremstår med brugsslitage, krakkeleringer på skind, og lettere røglugt. Se vare nr. 354890. (2) Varenr: 3547888 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:10:00 DKK 325
Samling uforarbejdet baltisk rav, ca. 2000 gram
Samling uforarbejdet baltisk rav, ca. 2000 gram. Samling uforarbejdet baltisk rav. Samlet vægt ca. 2000 gram. Varenr: 3545424 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:12:00 DKK 325
Peter J. Lassen / Montana. Reolmodul /skrivebord
Peter J. Lassen / Montana. Reolmodul /skrivebord . Peter J. Lassen / Montana. Reolmodul af lakeret MDF, front med opklappelig låge og nedfældig skriveklap, herunder to låger, bagbeklædning med ledningsudtag. H. 135 B. 94 D. 60 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte ridser. Varenr: 3551948 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:14:00 DKK 525
Dansk møbelproducent, lænestol
Dansk møbelproducent, lænestol. Dansk møbelproducent, lænestol med stel af massivt teaktræ, betrukket med blåligt stof. 1960'erne. Fremstår med lettere slitage og falmede hynder. Varenr: 3552067 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:16:00 DKK 375
Buffet egetræ
Buffet egetræ. Buffet af massivt egetræ, profileret top, front med kannelerede søjler, overdel med to låger og to skuffer, underdel med to skuffer herunder to låger, greb og beslag af messing. Under skuffe betegnet: Ludvig Christian Hansen, snedkerlærling, Faaborg, 19 marts, 1901. H. 200 B. 140 D. 68 cm. ... Varenr: 3547607 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:17:00 DKK 300
Hjertevedhæng
Hjertevedhæng. Hjertevedhæng af 9 kt guld prydet med 23 små, runde diamanter på ialt ca. 0.30 ct. Farve: Top crystal - Top cape (I-L). Klarhed: P1-P3. H. inkl. øsken ca. 2 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris ... Varenr: 3278761

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:19:00 DKK 1.100
Dansk møbelproducent. Spisestole, grønt uld (8)
Dansk møbelproducent. Spisestole, grønt uld (8). Dansk møbelproducent. Spisestole med stel af massivt teaktræ, sæde og ryg betrukket med grønt stof. 1960/70'erne. Fremstår med lettere slitage og enkelte pletter på sæder. (8) Varenr: 3546743 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:27:00 DKK 300
Niels Jørgen Haugesen, 'String chair', armstole (4)
Niels Jørgen Haugesen, 'String chair', armstole (4). Niels Jørgen Haugesen. String armstole af hhv. sort og hvidlakeret træ, ryg udspændt med snore, sæder betrukket med hhv. lyst kunstskind og blåt stof. Fremstillet hos Tranekær Furniture. Litteratur: Frederick Sieck. Dansk Møbelkunst, side 10.Fremstår med kraftig slitage og ledeløshed. Varenr: 3552049 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:33:00 DKK 450
Reolsystem
Reolsystem. Reolsystem med 9 hylder og vanger af lakeret metal. 1970'erne. Hylder: 90 x 30, vanger: L. 200 cm. Fremstår med slitage og ridser. Varenr: 3535392 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:35:00 DKK 300
Vægmonteret akvarium, 3 meter, 286 liter, stålramme
Vægmonteret akvarium, 3 meter, 286 liter, stålramme. 3 meter langt vægmonteret akvarie på 286 liter. Komplet undtagen vand og fisk. Akvariet fremstår med stålramme og fungere til ferskvand, så det virker som et levende kunstværk på væggen. Der medfølger ophæng, vandpumpe, filter, lysstofrør, termostat, fiskenet, algeskraber, ruderenser, ... Varenr: 3549259 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:40:00 DKK 1.750
Dansk møbelproducent. Kommode, teaktræ
Dansk møbelproducent. Kommode, teaktræ. Dansk møbelproducent. Kommode fineret med teaktræ, front med seks skuffer, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 103 B. 62 D. 40 cm. Fremstår med lettere brugsslitage og lille revne på front. Varenr: 3547635 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:45:00 DKK 400
Diamantring ca. 0,25 ct.
Diamantring ca. 0,25 ct. . Diamant ring af 9 kt. guld prydet med 14 små diamanter på i alt ca. 0.25 ct. Farve: Top Crystal-Crystal (I-J) Klarhed: P3. Ringstr. 54 Ø 17,25 mm Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3513780

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:45:00 DKK 1.250
Engelsk natpotte, fajance, 1900-tallet
Engelsk natpotte, fajance, 1900-tallet. Engelsk natpotte af fajance dekoreret med svaner på overføringsbillede, flettet hank. 1900-tallet. H. 26 cm. Fremstår med gennemgående revner samt skår. Varenr: 3540756 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:51:00 DKK 300
Peter J. Lassen. Væghængt reolsystem (3)
Peter J. Lassen. Væghængt reolsystem (3). Peter J. Lassen. Væghængt reolsystem af sortlakeret mdf, front med låger og skuffer af mahogny. Fremstillet hos Montana. H. 70 B. 41-70 D. 38 cm. Fremstår med letter slitage, et modul med hul på bagbeklædning, lille modul mangler vægbeslag. To vægbeslag medfølger. (3) Varenr: 3551000 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:52:00 DKK 1.550
Sybord, bakkebord samt lampebord, mahogny, rosentræ og bemalet træ (3)
Sybord, bakkebord samt lampebord, mahogny, rosentræ og bemalet træ (3). Sybord fineret med mahogny, bakkebord af bemalet træ samt lampebord af rosentræ, ilagt med intarsia. 1900-tallets første halvdel. H 49 - 71 L. 43 - 64 B. 39 - 46 cm. Fremstår med lettere brugsslitage, skjolder og enkelte afskalninger. Nøgle medfølger, dog uriginal. (3) Varenr: 3545524 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:52:00 DKK 350
Persisk Moud løber, 81 x 493 cm
Persisk Moud løber, 81 x 493 cm. Persisk Moud løber med havemotiv. 81 x 493 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 3545160 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:53:00 DKK 400
Märklin og Lego, modeltog samt skinner
Märklin og Lego, modeltog samt skinner. Märklin modeltog, bestående af to lokomotiver og tre vogne samt lego skinner og transfomater. Fremstår med slitage, fejl og mangler kan forekomme. Varenr: 3522867 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:55:00 DKK 300
Golfsæt
Golfsæt. Golfsæt med tilhørende bag og vogn. Pro-king div. jern og køller medfølger. Fremstår med lettere brugsslitage. Varenr: 3550222 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 16:59:00 DKK 325
Safir- og brillantring
Safir- og brillantring. Safir og- brillant ring af 9 kt rhodineret guld prydet med oval, facetsleben safir på ca. 1.90 ct. samt talrige mindre brillanter på i alt ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I). Klarhed: P1-P2. Ringstr. 55 Ø 17,5 mm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3514047

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:00:00 DKK 1.900
Brouer skænk, palisander
Brouer skænk, palisander. Brouer møbelfabrik. Skænk finere med palisander, front med to skuffer og to låger, senere monteret uoriginale stel med runde tilspidsede ben. H. 81 L. 136 B. 50 cm. Fremstår med ridser på top. Se vare nr 3500910. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. ... Varenr: 3551914 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:01:00 DKK 300
Mogens Hansen, tre-pers sofa, sort læder
Mogens Hansen, tre-pers sofa, sort læder. Mogens Hansen, tre-pers sofa betrukket med sort læder, ben af bejdset bøgetræ. L. 202 Fremstår med slitage og reparation på to fjedre under bund. Varenr: 3552084 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:10:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skrivebord / arbejdsbord (3)
Dansk møbelproducent. Skrivebord / arbejdsbord (3) . Dansk møbelproducent. Skrivebord / arbejdsbord samt to stole, plade af massivt teaktræ, stole fineret med teaktræ, stel af bøgetræ. 1960'erne. H. 73 B. 120 D. 70 cm. Fremstår med brugsslitage samt med ridser og skjolder på plade. (3) Varenr: 3548092 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:17:00 DKK 300
Engelsk chesterfield. Par lænestole (2)
Engelsk chesterfield. Par lænestole (2). Engelsk chesterfield. Par lænestole, betrukket med knapsyet brunt sømbeslået skind, ben af metal. 1970'erne. Fremstår med brugsslitage, punktvis løse/forskudte på armlæn, lettere røglugt. Se vare nr. 3547442. (2) Varenr: 3547443 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:20:00 DKK 325
Engelsk chesterfield. Tre-pers sofa
Engelsk chesterfield. Tre-pers sofa. Engelsk chesterfield. Tre-pers sofa, betrukket med knapsyet brunt sømbeslået skind, ben af metal. 1970'erne. L. 188 cm. Fremstår med brugsslitage, punktvis løse/forskudte fjeder på ryg og et armlæn, lettere røglugt. Se vare nr. 3547443. Varenr: 3547442 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:30:00 DKK 300
Uforarbejdede danske ravklumper, ca. 220 gram
Uforarbejdede danske ravklumper, ca. 220 gram. Uforarbejdede danske ravklumper. Samlet vægt ca. 220 gram, største stykker 19, 21 og 23 gram. Varenr: 3551852 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:33:00 DKK 400
Dansk møbelproducent, par armstole (2)
Dansk møbelproducent, par armstole (2). Dansk møbelproducent, par armstole med stel af teaktræ, betrukket med sort skai. 1960'erne. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3552040 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:35:00 DKK 725
Halskæde, kugleformede perler, mælkerav, ca. 71 gram
Halskæde, kugleformede perler, mælkerav, ca. 71 gram. Halskæde med 32 kugleformede perler af mælkerav i forløb. Vægt ca. 71 gram, Ø 1 - 1,5 cm. Varenr: 3552519 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:46:00 DKK 375
Persisk Nain tæppe, uld på bomuld, 245 x 77 cm.
Persisk Nain tæppe, uld på bomuld, 245 x 77 cm. . Persisk Nain, ægte håndknyttet tæppe vævet af uld på grundvæv af bomuld, rigt dekoreret med florale mønstre, 245 x 77 cm. Dette tæppe stammer fra byen Nain i nærheden af ​​Isfahan i det centrale Persien. Nain tæpper er som regel meget lyse med en cremefarvet eller dybblå basisfarve... Varenr: 3552776

DKK 9.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:50:00 DKK 2.700
Entreskab med spejle, patineret messing
Entreskab med spejle, patineret messing. Entreskab med spejle af patineret messing på træ, front med låge med ovalt spejl, medfølgende skobørster og skohorn. 1900-tallet. H. 61 B. 49 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage samt misfarvning. Varenr: 3540755 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 17:57:00 DKK 325
Samling uforarbejdet dansk rav, ca. 157 gram (3)
Samling uforarbejdet dansk rav, ca. 157 gram (3). Samling uforarbejdet dansk rav, fundet ved Gjerrild Nordstrand. Vægt 32, 51 samt 73 gram, samlet ca. 157 gram, L. 4 - 8 cm. (3) Varenr: 3552598 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:01:00 DKK 1.050
Kai Kristiansen. Par spisestole, teak (2)
Kai Kristiansen. Par spisestole, teak (2) . Kai Kristiansen. Spisestole med stel af massivt teaktræ, sæde og ryg betrukket med lyst stof, vipbar kopstykke. Fremstillet hos SVA Møbler. 1960'erne. Fremstår med lettere slitage, skjolder og uoriginale sæder. (2) Varenr: 3548148 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:01:00 DKK 600
Børge Mogensen, briks / daybed, egetræ / ternet uld
Børge Mogensen, briks / daybed, egetræ / ternet uld. Børge Mogensen. Daybed/ briks med stel af massivt egetræ, betrukket med originalt ternet uld. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 4312. 190 x 100 cm. Fremstår med lettere slitage og ryghynde med hul på hjørne. Varenr: 3552089 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:09:00 DKK 2.600
Dansk møbelproducent, tre-pers. sofa, lyst brunt skind
Dansk møbelproducent, tre-pers. sofa, lyst brunt skind. Dansk møbelproducent, tre-pers sofa med ben af bøgetræ, hynder betrukket med lyst brunt skind. L. 186 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3545101 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:11:00 DKK 325
Engelsk chatol, mahogny
Engelsk chatol, mahogny. Engelsk chatol fineret med mahogny, vitrineoverdel med sprossede vinduer og profileret kant, underdel med nedfældelig skriveklap, hvorbag små skuffer og rum, herunder fire dybe skuffer. Nøgle medfølger. H 193 B 95,5 D 41/71 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3545084 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:13:00 DKK 400
Varimixer Bjørn. Industrir røremaskine
Varimixer Bjørn. Industrir røremaskine . Varimixer Bjørn. Røremaskine med piskeris, og dejkrog m.m. bord af rustfrit stål. H. 80 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3547453 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:13:00 DKK 3.000
Armstole, Wienerstil, formbøjet bøgetræ (6)
Armstole, Wienerstil, formbøjet bøgetræ (6). Armstole, Wienerstil, med stel af formbøjet bøgetræ, sæder med fransk flet. Fremstår med lettere slitage. (6) Varenr: 3544607 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:17:00 DKK 350
Uforarbejdet baltisk rav, ca. 650 gram
Uforarbejdet baltisk rav, ca. 650 gram. Uforarbejdet baltisk rav. Samlet vægt ca. 650 gram. Varenr: 3545398 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:18:00 DKK 300
Cafestole polyrattan (9)
Cafestole polyrattan (9). Cafestole af mørktbejdset bambus, sæde og ryg af polyrattan. Fremstår med røglugt, lettere slitage og enkelte små defekter på flet. (9) Varenr: 3552942 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:19:00 DKK 325
Christian Dell, Kaiser bordlamper af sortlakeret metal. (2)
Christian Dell, Kaiser bordlamper af sortlakeret metal. (2). Christian Dell 1893-1974. To Kaiser bordlamper af sortlakeret metal. Mrk. Kaiser Idell, Original. H. ca. 45 cm. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne. Fremstår med brugsmærker og ridser. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 3540855 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:21:00 DKK 750
Smaragd og diamant ring
Smaragd og diamant ring . Smaragd og diamant ring. Udført i 9 kt guld og prydet med 8 smaragder i alt ca. 1.76 ct samt 9 diamanter. Ringstr ca. Ø 17,50 mm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i... Varenr: 3411584

DKK 2.750 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:23:00 DKK 1.500
Sølvtøjsskab, Empire form, ca. 1920
Sølvtøjsskab, Empire form, ca. 1920. Sølvtøjsskab fineret med mahogny, buet front med låge samt opklappelig top. Empire form, ca. 1920. H. 145 B. 90 D. 56 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med mindre finerafslag, manglende sokkel og hylder samt defekt lås. Varenr: 3546746 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:31:00 DKK 350
Christian Dell, bordlamper, model 6556, model 6753  (2)
Christian Dell, bordlamper, model 6556, model 6753 (2). Christian Dell, bordlampe af rødbrun lakeret metal, model 6556 samt bordlampe af mintgrøn lakeret metal, model 6753. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne. H. 45 - 46 cm. Fremstår med slitage og ridser. (2) Varenr: 3540857 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:33:00 DKK 1.100
H. J. Wegner. Y- stole (2)
H. J. Wegner. Y- stole (2) . H. J. Wegner. Y- stole med stel af sæbebehandlet bøgetræ, sæder med flettet papirgarn. Formgivet i 1950. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-24. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte små pletter på sæder. (2) Varenr: 3548862 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:39:00 DKK 2.400
H. J. Wegner. To-pers. modulsofa, model GE-375
H. J. Wegner. To-pers. modulsofa, model GE-375. H. J. Wegner. To-pers. modulsofa med stel af massivt egetræ, løse hynder betrukket med originalt grønstribet stof. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Getama, model GE-375. L. 150 cm. Fremstår med kraftig slitage, huller og skjolder på stof, slappe/defekte gjorder med reparationer under bunde. Varenr: 3551858 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:39:00 DKK 350
Børge Mogensen. Spisestole, egetræ (4)
Børge Mogensen. Spisestole, egetræ (4). Børge Mogensen. Spisestole af massivt egetræ, sæde af flettet parpirgarn. Fremstillet på C.M. Madsens Fabrikker, mærke herfra. 1970'erne. Fremstår med lettere slitage og enkelte pletter på sæder. (4) Varenr: 3548847 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:41:00 DKK 525
Dansk møbelproducent. Høj skænk, teaktræ
Dansk møbelproducent. Høj skænk, teaktræ . Dansk møbelproducent. Høj skænk fineret med teaktræ, front med tre låger bag hvilke hylder og udtræksbakker, herunder fire skuffer, stel af massivt egetræ med runde tilspidsede ben. 1950/60'erne. H. 116 B. 135 D. 42 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte skjolder på top. Varenr: 3547636 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:43:00 DKK 375
Arne Jacobsen. 7' stole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. 7' stole, model 3107 (4). Arne Jacobsen, 7'er stole af formspændt sortlakeret krydsfinér, ben af forkromet metal. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med senere lakering og med afskalninger. (4) Varenr: 3546776 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:43:00 DKK 1.550
<<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>