Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Knud Edsberg, olie på lærred, marklandskab med køer (cd)
Knud Edsberg, olie på lærred, marklandskab med køer (cd). Marklandskab med køer af Knud Edsberg (1911-2003), olie på lærred. Sign. Edsberg, Asvig Jylland. 50 x 70 cm (66 x 86). Fremstår med enkelte ridser/afskalninger. Varenr: 4149334 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:11:00 DKK 300
Bang & Olufsen. Pladespillere, model 1000 og 1500 (4)
Bang & Olufsen. Pladespillere, model 1000 og 1500 (4). Bang & Olufsen. Par Beogram 1500 pladespillere og par Beomaster 1000 pladespillere. Fremstår med brugsspor og to med finerafslag, en med manglende pickup hoved. . Fremstår med defekter, fejl og mangler. (4) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4148265 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:13:00 DKK 325
Poul Henningsen, Par P-Hat væglampetter (2)
Poul Henningsen, Par P-Hat væglampetter (2). Poul Henningsen, Par P-Hat væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 29 cm. Fremstår med lettere brugsspor, lettere afskalninger på vægmontage. (2) Varenr: 4149081 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:15:00 DKK 450
Certina damearmbåndsurkasse, 18 kt guld
Certina damearmbåndsurkasse, 18 kt guld. Certina damearmbåndsurkasse af 18 kt guld, patineret lys skive med forgyldt stregindeks samt time-og minutmarkeringer. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø 14 mm. ekskl. krone. Fremstår med brugsspor og iret. Uret gik på vurderingstidspunktet, Lauritz.com indestår dog ikke for funktionaliteten. Varenr: 4147405 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:16:00 DKK 300
Garderobeskab fra Invita
Garderobeskab fra Invita. Invita Garderobeskab i grå sprosset låge med aluminium. Gavle i begge sider. Incl. de viste LED-spots. H: 238 D: 68 L: 220 Garderobeskabet har en vejledende udsalgspris på kr. 20.000. Varen er en udstillingsmodel og fremstår med minimale brugsspor. Kan ses hos Invita Køkkencenter, ... Varenr: 4144510 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:16:00 DKK 550
Fritz Hansen. Lænestol samt tre-pers. sofa (2)
Fritz Hansen. Lænestol samt tre-pers. sofa (2). Fritz Hansen. Lænestol samt tre-pers. sofa med stel af massivt egetræ, betrukket med grønt uld. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1960'erne. L. 168 cm. Fremstår med brugsslitage samt begyndende revne ved armlæn/ bagben. (2) Varenr: 4148472 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:16:00 DKK 450
Par pendler af kobber og sortlak metal (2)
Par pendler af kobber og sortlak metal (2). Dansk lampeproducent, par pendeler med skærme af kobber og sortlakeret metal. 1960'erne. Ø 34 cm. Fremstår med brugsspor, anløbne. (2) Varenr: 4144841 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:17:00 DKK 500
Mulberry. Clutch, model Daria
Mulberry. Clutch, model Daria. Mulberry. Clutch, model Daria af orange læder, cut-out logo plakette, lynlåslukning, bagside med lynlåsrum samt lomme, indvendigt med stort rum, dustbag medfølger. 15-30 x 30 cm. Fremstår ubrugt. Varenr: 4142304 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:17:00 DKK 625
Spisebord samt stole (7)
Spisebord samt stole (7). Spisebord samt stole af mørkbejdset egetræ, sæder med flettet søgræs. H. 75 L. 220 B. 90 cm. Erhvervet hos Tendens. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte skrammer. (7) Varenr: 4147860 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:17:00 DKK 325
Dansk Møbelproducent Tre-pers. sofa, 1970/80'erne
Dansk Møbelproducent Tre-pers. sofa, 1970/80'erne. Dansk Møbelproducent Tre-pers. sofa betrukket med patineret brunt skind, ryg samt sædehynde med duntop, ben af bejdset bøgetræ. L. 215 cm. 1970/80'erne. Fremstår med brugsspor og småridser. Varenr: 4148666 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:18:00 DKK 375
Hans Bølling bakkebord, egetræ
Hans Bølling bakkebord, egetræ. Hans Bølling bakkebord med foldebart stel af egetræ, vendbare bakker med sort og hvidt laminat, afsluttet på hjul. Fremstillet af Brødrene Krüger. H. 55 Ø 50 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4148673 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:18:00 DKK 1.850
Samling Fængselslegetøj (9)
Samling Fængselslegetøj (9). Fængselslegetøj af bemalet træ og metal. Samlingen består af : en færge, lastbil, brandbil samt motorcykel m.m. 1950/60'erne. Fremstår med slitage og snavsede, små fejl og mangler. (9) Varenr: 4147002 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:19:00 DKK 600
Axel Salto. Kgl. Kaffestel (24)
Axel Salto. Kgl. Kaffestel (24) . Axel Salto. Kgl. Kaffestel af porcelæn best. af: 8 kagetallerkner, 8 kaffekopper samt 8 tilhørende underkopper (24) Varenr: 4145494 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:20:00 DKK 350
Hans Voigt Steffensen, litografi, dansere (cd 3)
Hans Voigt Steffensen, litografi, dansere (cd 3). Kompositioner med dansere af Hans Voigt Steffensen (f. 1941), litografi, 7/150 og 101/150. Alle sign. 28 x 22 cm (47 x 39). (3) Varenr: 4148584 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:20:00 DKK 1.200
Claude Lemeunier, litografisk plakat, 'Norge'
Claude Lemeunier, litografisk plakat, 'Norge'. Vintage plakat. 'Norge' af Claude Lemeunier (1928-2010), litografisk tryk. Trykt i Norge, 1957, for Norges Statsbaner. Bladmål 99 x 62 cm. U.R. Fremstår med lette spor efter sammenrulning samt minimalt krøllet kant. Varenr: 4150255 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:20:00 DKK 825
Sven Andersen. Ring, 14 kt guld
Sven Andersen. Ring, 14 kt guld. Sven Andersen ring af 14 kt. guld, prydet oval facet sleben syntetisk blå spinel. Ringstørrelse. 60/Ø 19 mm. Vægt. ca. 8,8 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4148672 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:21:00 DKK 850
Dansk møbelproducent. Spisestole (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole (6) . Dansk møbelproducent. Spisestole med formbøjet kopstykke fineret med teaktræ, stel af hhv. massivt teaktræ og bejdset bøgetræ, sæder betrukket med møbelstof. 1960'erne. Fremstår med brugsspor samt varierende slitage på polstring. (6) Varenr: 4147740 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:21:00 DKK 800
Kgl. Figur, jæger
Kgl. Figur, jæger. Kgl. Figur af porcelæn i form af jæger. Dessin 1087. 1. sortering. H. 22 cm. Varenr: 4145320 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:21:00 DKK 950
Knud Horup, olie på lærred, landskab med personer (cd)
Knud Horup, olie på lærred, landskab med personer (cd). Landskab med personer af Knud Horup (1926-1973), olie på lærred. Sign. Horup. 82 x 100 cm (96 x 114). Varenr: 4150107 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:21:00 DKK 325
Sofabord
Sofabord . Sofabord af mørkbejdset egetræ. H. 51 L. 100 B. 100 cm. Erhvervet hos Tendens. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte skrammer. Varenr: 4148212 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:27:00 DKK 325
Fritz Hansen. Par lænestole (2)
Fritz Hansen. Par lænestole (2). Fritz Hansen. Par lænestole med stel af massivt egetræ, betrukket med grønt uld. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1960'erne. Fremstår med brugsslitage på armlæn. (2) Varenr: 4148482 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:29:00 DKK 550
Knut Yran, litografisk plakat, 'Norge. Midnattssolens land' (cd)
Knut Yran, litografisk plakat, 'Norge. Midnattssolens land' (cd). Vintage plakat. 'Norge. Midnattssolens land' af Knut Yran (1920 - 1998), litografisk tryk. Trykt hos Trygve B. Pedersen Oslo, Norge 1958 for Norges Statsbaner. Bladmål 99 x 62 cm. U.R. Fremstår med lette spor efter sammenrulning. Varenr: 4150256 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:30:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa. Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa betrukket med brunt læder, ben af sæbebehandlet bøgetræ. 2000'tallet. L. 140 cm. Fremstår med flere mindre kradsemærker og ridser på læder. Se vare nr. 414907 Varenr: 4149073 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:30:00 DKK 1.350
Emaljeskilt betegnet 'Sluk lyset naar de gaar'
Emaljeskilt betegnet 'Sluk lyset naar de gaar' . Emaljeskilt betegnet 'Sluk lyset naar de gaar' øverst med profil af PH pendel. Nyere dato. H. 18, B. 8 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4147636 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:31:00 DKK 675
Mads Stage, Kaffe/middagsservice, 'Jagtstellet'  (70)
Mads Stage, Kaffe/middagsservice, 'Jagtstellet' (70). Mads Stage. Kaffe/middagsservice, 'Jagtstellet' bestående af: 13 middagstallerkner, 5 dybe middagstallerkner, 14 frokosttallerkner, 6 kagetallerkner, 8 kaffekopper, 8 underkopper, flødekande, sovsekande, sukkerskål, kartoffelskål, 2 fade, 6 smørebrikker, 2 servietringe samt salt- og pebersæt. ... Varenr: 4147237 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:32:00 DKK 1.700
Samling radiorør og måleinstrumenter (ca. 1500)
Samling radiorør og måleinstrumenter (ca. 1500). Samling assorterede radiorør, fra 1930-1980. til TV, radio og Hi Fi. Ca. 500 ubrugte og 1000 brugte. Nye rør: Haltron Radio Tube UCH42, UBF80, UF89. Siemens Röhren UY 11 Raytheon VT 195, USA Telefunken FL 152 2 stk. Amperemetre 2 stk. Philips HF-Oszillator GM2893 Phylatex stopur og ... Varenr: 4146284 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:32:00 DKK 350
Philippe Starck. Bordlampe, model Romeo Moon T1
Philippe Starck. Bordlampe, model Romeo Moon T1 . Philippe Starck. Bordlampe, model Romeo Moon T1 med stamme af aluminium og skærm af glas, montret med lysdæmper. H. 65 cm. Fremstillet hos Flos. Varenr: 4145199 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:34:00 DKK 1.300
Kombisæt med 4 forskellige funktioner
Kombisæt med 4 forskellige funktioner . Kombisæt med kædesav, hækklipper, buskrydder med nylonsnor samt med klinge. Buskrydder funktion (nylonsnor/metalklinge), topbeskæring (kædesav) samt hækkeklipper som kan indstilles i forskellige vinkler. 2-taktsmotor til blandingsbenzin i forhold 25:1. Målebæger medfølger. Max effekt 1,65kw ved ... Varenr: 4103461

DKK 1.700 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:35:00 DKK 500
Thomas pedersen. Tre armstole, model Deli, udstillingsmodel (3)
Thomas pedersen. Tre armstole, model Deli, udstillingsmodel (3). Thomas pedersen. Tre armstole af formstøbt sort plast, betrukket med blåligt møbelstof, ben af olieret egetræ. Model Deli. Udstillingsmodel. (3) Varenr: 4149993 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:35:00 DKK 425
Brdr Andersen. spisebord, egetræ / laminat
Brdr Andersen. spisebord, egetræ / laminat. Brdr. Andersen. Spisebord med ben og kantliste af massivt sæbebehandlet egetræ, rektangulær plade med hvid laminat. 2000'tallet. H. 73 L. 180 B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage og et kantafslag. Varenr: 4132843 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:36:00 DKK 300
Bertine Knudsen, akryl på papir, komposition (cd)
Bertine Knudsen, akryl på papir, komposition (cd). Komposition af Bertine Knudsen (f. 1951), akryl på papir. Sign. Bertine Knudsen 94. 53 x 52 cm (63 x 63) Varenr: 4141552 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:37:00 DKK 300
HSC. Loft- / væglamper, 1900'talets midte (5)
HSC. Loft- / væglamper, 1900'talets midte (5). HSC. Loft- / væglamper med cirkulær skærm af opalglas, to lyskilder af bakelit. 1900'talets midte. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor og rust på bagplade. (5) Varenr: 4150173 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:39:00 DKK 300
Kgl. Axel Locher. Figur
Kgl. Axel Locher. Figur. Kgl. Axel Locher. Figur af blanc-de-chine porcelæn. 1. sortering. H. 17 L. 18 cm. Varenr: 4145322 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:39:00 DKK 425
H. J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren'
H. J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren'. H. J. Wegner. Lænestol, "Cigaren" med stel af massivt egetræ, løse vendbare springhynder betrukket med rosa uld. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Getama, model GE-240. Fremstår med brugsslitage på stel, ujævnheder på sædehynde, skjolder og snavset betræk. Varenr: 4148525 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:40:00 DKK 4.500
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa. Dansk møbelproducent. To-pers. sofa betrukket med brunt læder, ben af sæbebehandlet bøgetræ. 2000'tallet. L. 140 cm. Fremstår med flere mindre kradsemærker og ridser på læder. Se vare nr. 4149073. Varenr: 4149074 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:40:00 DKK 800
Ubekendt kunstner, vintage plakat. 'Norge'
Ubekendt kunstner, vintage plakat. 'Norge'. Vintage plakat. 'Norge' af ubekendt kunstner, offset tryk. Trykt i Norge 1955, for Norges Statsbaner. Bladmål 100 x 62 cm. U.R. Fremstår med krøllet kant samt minimale flænger. Varenr: 4150259 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:40:00 DKK 325
Kgl./ B&G. Figurer samt terrin (7)
Kgl./ B&G. Figurer samt terrin (7). Kgl./ B&G. Figurer af porcelæn, heriblandt dreng med kalv (772, 1. sort.), siddende pige (3009, 1. sort.), Amagerpiger (1316 og 1395, 1. sort.), malkepige (779, 1. sort.), B&G eskimo (2410, 1. sort.) samt B&G terrin (666, 2. sort.). H. 11-23 cm. (7) Varenr: 4145325 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:40:00 DKK 1.150
2½- pers. sofa
2½- pers. sofa . 2½- pers. sofa betrukket med gråt møbelstof, ben af forkromet metal. 2000'tallet. L. 190 cm. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte overfladiske skjolder. Varenr: 4150813 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:42:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1970'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1970'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med brunt knapsyet læder, drejelig fempasfod af forkromet metal. 1970'erne. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4149086 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:43:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Spisestole, teak, 1960'erne (6)
Dansk møbelproducent. Spisestole, teak, 1960'erne (6). Dansk møbelproducent. Spisestole med formbøjet kopstykke fineret med teaktræ, stel af massivt bøgetræ, sæder nybetrukket med sort skai. 1960'erne. Fremstår med brugsspor, enkelte åbne samlinger og en med senere skruer på stel. (6) Varenr: 4148722 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:43:00 DKK 675
Louis Poulsen. Arbejdspendler (6)
Louis Poulsen. Arbejdspendler (6). Louis Poulsen. Arbejdspendler af hvidemaljeret metal. Ø 35 cm. Fremstår med lettere slitage, to med manglende fatninger, enkelte afskalninger. (6) Varenr: 4148563 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:44:00 DKK 550
H. J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren' . H. J. Wegner. Lænestol, "Cigaren" med stel af massivt egetræ, løse vendbare springhynder betrukket med rosa uld. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Getama, model GE-240. Fremstår med brugsslitage på stel, skjolder og snavset betræk. Varenr: 4148530 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:45:00 DKK 4.200
Piedestal  marmor
Piedestal marmor. Piedestal af rødbroget og hvidt marmor, med indbygget lys. H. 76 cm. Varenr: 4150162 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:45:00 DKK 300
H. W. Klein. Lænestol, 1970'erne
H. W. Klein. Lænestol, 1970'erne. H. W. Klein. Lænestol betrukket med gråt uldstof, drejelig fempasfod af forkromet metal. Fremstillet hos Bramin. 1970'erne. Fremstår ombetrukket, brugsspor på armlæn og betræk ikke fastmonteret indvendig på skal. Varenr: 4149456 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:45:00 DKK 300
Herkules. Sponsuger model ss 230
Herkules. Sponsuger model ss 230. Herkules. Sponsuger model ss 230. Manual medfølger. H. 160. Fremstår med slitage. Fejl og defekter kan forekommer. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4149348 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:50:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skænk teaktræ, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Skænk teaktræ, 1960'erne. Dansk møbelproducent. Skænk fineret med teaktræ, senere , front med to skydelåger, bag hvilke udtræksbakke og hylder, senere monteret uoriginalt stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 80 L. 160 B. 42 cm. Fremstår med brugsspor Varenr: 4148517 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:51:00 DKK 675
Henning Klok/ Louis Poulsen. Par Søværnspendler (2)
Henning Klok/ Louis Poulsen. Par Søværnspendler (2). Henning Klok for Louis Poulsen. Par Søværnspendler med skærme af hvid- og sortlakeret metal. Ø 28 cm. Fremstår med kraftig slitage, skævhed, ridser samt skævhed. (2) Varenr: 4148582 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:52:00 DKK 350
Lyngby. Vase
Lyngby. Vase. Lyngby. Vase af porcelæn med kanneleret korpus. H. 20 cm. 2. sort. Varenr: 4144572 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:53:00 DKK 400
Sofa, gråt uld
Sofa, gråt uld. Sofa med ben af sortlaseret egetræ, betrukket med gråt knapsyet uld. 2000'tallet. L. 155 cm. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 4148930 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:53:00 DKK 1.100
Farstrup møbelfabrik. Tre-pers. sofa samt højrygget lænestol (2)
Farstrup møbelfabrik. Tre-pers. sofa samt højrygget lænestol (2). Farstrup møbelfabrik. Tre-pers. sofa samt højrygget lænestol betrukket med gråt uld, stel af bejdset bøgetræ, lænestol med justerbar ryg. Købt i 2011. L. 180 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4150570 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:53:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skænke, egetræ (2)
Dansk møbelproducent. Skænke, egetræ (2). Dansk møbelproducent. Skænk af fineret egetræ, front med to flerefarvet lakerede låger, bag hvilke hylder samt skuffe, senere monterede uoriginale ben af børstet stål med sko af teaktræ. 1960'erne. H. 71 L. 120/240 D. 45 cm. Nyrenoverede. (2) Varenr: 4147815 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:55:00 DKK 2.500
Wiggers. Dækketallerkner samt Birgit Krogh isspand (13)
Wiggers. Dækketallerkner samt Birgit Krogh isspand (13). Wiggers. Dækketallerkener af massivt teaktræ, brændemærkede Wiggers, Denmark. Ø 28 cm. Samt Birgit Krogh isspand af massivt teaktræ, top med låg. 1960/1970'erne. Fremstillet hos Woodline. H. 17 Ø 21 cm. Fremstår med lettere brugsspor, tallerkner varierer lidt i omkreds. (13) Varenr: 4145252 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:55:00 DKK 375
Halskæde i forløb, poleret rav
Halskæde i forløb, poleret rav. Halskæde i forløb af halvrunde polerede ravstykker. L. 42 cm. Ravstykker. H. 0.9 - 1,2 cm. L. 1,6 - 2,7 cm. B. 0,3 - 0,6 cm. Vægt. ca. 67,9 gram. Enkelte ravstykker kan være af presset rav. Varenr: 4146745 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:58:00 DKK 725
Fritz Hansen To-pers. sofa, 1940/50'erne
Fritz Hansen To-pers. sofa, 1940/50'erne. Fritz Hansen To-pers. sofa betrukket med grønt møbelstof, ben af bejdset bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen, bagkant med plakette herfra. 1940/50'erne. L. 150 cm. Fremstår med brugsspor, pletvis brugsslitage på stof på sæde. Varenr: 4148604 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 19:58:00 DKK 325
Henning Køie, olie på lærred, parti fra Christiansø (cd)
Henning Køie, olie på lærred, parti fra Christiansø (cd). Parti fra Christiansø af Henning Køie (1913-1997), olie på lærred. Sign. H. Køie. 67 x 100 cm (79 x 112). Varenr: 4149419 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:06:00 DKK 575
Dansk møbelproducent. Tre-pers. shakersofa
Dansk møbelproducent. Tre-pers. shakersofa. Dansk møbelproducent. Tre-pers. shakersofa betrukket med brunt læder, skakerstel af forkromet metal. 1970'erne. L. 190 cm. Fremstår med lettere brugsspor på skind, revner på understof og hul ved syning på underside af en hynde. Varenr: 4149083 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:07:00 DKK 300
Poul Kjærholm. Lænestol, model PK-22
Poul Kjærholm. Lænestol, model PK-22 . Poul Kjærholm. Lænestol, model PK-22 med stel af mat forkromet fjederstål, originalt betræk af sort læder. H. 70 B. 60 sædehøjde 34 cm, Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. N. Oda. 'Danish chairs', beskrevet og gengivet s. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4149601 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:07:00 DKK 6.800
Holmegaard. Kroglas (49)
Holmegaard. Kroglas (49). Holmegaard. Samling Kroglas best. af: 14 ølglas, 11 rødvinsglas, 7 hvidvinsglas, 9 portvinsglas, likørglas, 6 snapseglas samt et andet størrelse. Få glas fremstår med glaspest. (49) Varenr: 4147242 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:10:00 DKK 350
Dansk møbelproducent, lænestol
Dansk møbelproducent, lænestol. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med knapsyet, rødt møbelstof, stel af bejdset bøg. 1940/50'erne. Fremstår med lettere slitage på armlæn, slitage på betræk, løse syninger øverst på ryg. Varenr: 4147765 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:10:00 DKK 300
Leif Sylvester, litografi, figurkomposition (cd)
Leif Sylvester, litografi, figurkomposition (cd). Figurkomposition af Leif Sylvester (f. 1940), litografi 78/150. Sign. Sylvester 98. 32 x 25 cm (53 x 43) Varenr: 4148589 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:10:00 DKK 575
Dansk møbelproducent, lænestol, teak
Dansk møbelproducent, lænestol, teak. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med brunt uld, stel af massivt teaktræ. 1960'erne. Fremstår med brugsspor samt skjolder og huller på stof. Varenr: 4147762 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:14:00 DKK 350
Victor Brockdorff, olie på lærred, landskabsparti (cd)
Victor Brockdorff, olie på lærred, landskabsparti (cd). Landskabsparti af Victor Brockdorff (1911-1992), olie på lærred. Sign. og dateret V. Brockdorff 67. 65 x 81 cm (71 x 87) Varenr: 4149410 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:15:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Spisestole, teak, 1960'erne (6). Dansk møbelproducent. Spisestole med formbøjet kopstykke fineret med teaktræ, stel af massivt egetræ, to med stel af massivt teaktræ, sæder nybetrukket med sort skai, en med originalt skai. 1960'erne. Fremstår med brugsspor og lettere leddeløs, finerafslag på bagside af et kopstykke. (6) Varenr: 4148726 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:15:00 DKK 850
Chesterfield øreklapstole (2)
Chesterfield øreklapstole (2). Chesterfield øreklapstole betrukket med brunt sømbeslået knapsyet læder, ben af bejdset bøgetræ. 1970'erne. Fremstår med brugsslitage samt pletter og kradsemærker på skind. (2) Varenr: 4147808 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:15:00 DKK 500
Garderobeskab fra Invita
Garderobeskab fra Invita. Invita Garderobeskab i hvidpigmenteret ege finer med aluramme. Ingen gavle. Incl. de viste LED-lamper. H: 238 D: 68 L: 230 Garderobeskabet har en vejledende udsalgspris på kr. 20.000. Varen er en udstillingsmodel og fremstår med minimale brugsspor. Kan ses hos Invita Køkkencenter, ... Varenr: 4144515 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:16:00 DKK 425
Ashdown EVO 500 - Bass combo forstærker
Ashdown EVO 500 - Bass combo forstærker. Ashdown Bass Magnifier. Model Ashdown EVO 500 Bass combo forstærker, fremstillet i England. 500 Watt udgang, 1000 Watt peak. Line in/out, effect send/return. Monteret med 4 x 10" enheder Fremstår med brugsslitage, huller i beklædning og knas fra potentiometer. H:79, B:61, D:34 cm. ... Varenr: 4139661 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:16:00 DKK 600
Omega damearmbåndsur, 14 kt guldlænke
Omega damearmbåndsur, 14 kt guldlænke. Omega damearmbåndsur med urkasse af forgyldt stål, guldfarvet skive med forgyldt stregindeks, logo samt time-og minutmarkeringer. Monteret med senere uoriginal lænke af 14 kt guld, stemplet H.J, vægt ca. 10 gram. Ø 18 mm. ekskl. krone. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Fremstår med brugsspor, ... Varenr: 4147402 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:17:00 DKK 450
Sigurd Ressell. Falcon lænestol samt sidebord /sofabord(2)
Sigurd Ressell. Falcon lænestol samt sidebord /sofabord(2). Sigurd Ressell. Falcon lænestol samt sidebord med stel af forkromet stål, med udspændt kanvas, hynde betrukket med brunt knapsyet læder, kvadratisk plade af røgfarvet glas. Formgivet 1971. H. 40 B. 58 D. 58 cm. Fremstillet hos Vatne Møbler. Fremstår med rust/afskalninger på stel, en manglende ... Varenr: 4149094 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:18:00 DKK 375
Samling sølvmønter OL med mere (43)
Samling sølvmønter OL med mere (43). Samling sølvmønter fra De Olympiske Lege, samt møntsæt fra USA. 12 mønter OL Beijing 2008 i sølv. Den Kinesiske Folkerepublik. Finhed 99%, vægt 31 gram, diameter 40 mm. 12 stk. mønter fra forskellige lande, vedrørende olympiske dicipliner og lignende. Danmark: 2 kroner sølv, 1876 i kapsel / 1 ... Varenr: 4148583 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:20:00 DKK 1.650
Georg Jensen. Par væghængte udstillingsmontre (2)
Georg Jensen. Par væghængte udstillingsmontre (2). Georg Jensen. Par væghængte udstillingsmontre af bruneret patineret bronze, front med glaslåger bag hvilke tre senere hylder af plexiglas, monteret på drejefod. Formgivet af Torsten Thorup & Claus Bonnerup, fremstillet hos Guldsmed Gude i København. H. 50 cm. B. 35 cm. D. 25 cm. Nøgler ... Varenr: 4148310 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:20:00 DKK 1.100
Viggo Rørup, olie på lærred, landskabsparti (cd)
Viggo Rørup, olie på lærred, landskabsparti (cd). Landskabsparti af Viggo Rørup (1903-1971), olie på lærred. Sign. og dateret V. Rørup 65. 54 x 65 cm (73 x 84). Varenr: 4149413 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:21:00 DKK 300
Arne Jacobsen/ Stelton, Cylinda Line (11)
Arne Jacobsen/ Stelton, Cylinda Line (11) . Arne Jacobsen/ Stelton, Cylinda Line. Cocktailmixer, askebæger, brødholder, isspand m.m. af børstet stål. 5-19 x 5-45 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (11) Varenr: 4145487 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:22:00 DKK 1.150
Leif Sylvester, litografi, figurkomposition (cd). Figurkomposition af Leif Sylvester (f. 1940), litografi 78/150. Sign. Sylvester 98. 32 x 25 cm (53 x 43) Varenr: 4148590 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:25:00 DKK 800
Victor Brockdorff, olie på lærred, havneparti (cd)
Victor Brockdorff, olie på lærred, havneparti (cd). Havneparti af Victor Brockdorff (1911-1992), olie på lærred. Sign. og dateret V. Brockdorff 65. 54 x 65 cm (67 x 78) Varenr: 4149409 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:28:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, højrygget lænestol
Dansk møbelproducent, højrygget lænestol. Dansk møbelproducent. Højrygget lænestol betrukket med ternet møbelstof, stel af teak. 1960'erne. Fremstår med lettere brugsspor samt enkelte pletter på sæde. Varenr: 4147768 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:29:00 DKK 325
Pladesaks
Pladesaks. Pladesaks af blålakeret metal, monteret på træplade. Fremstår med kraftig slitage og rust. Varenr: 4149347 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:30:00 DKK 300
Georg Jensen. Alliance halsring, 18 kt guld
Georg Jensen. Alliance halsring, 18 kt guld. Georg Jensen. Alliance halsring af 18 kt. guld. Formgivet af Allan Scharff. Størrelse M. Indvendige mål. 12 x 12 cm. Vægt. ca. 23,7 gram. Original æske medfølger. Varenr: 4140656

DKK 16.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:30:00 DKK 14.000
Kontorstol
Kontorstol . Kontorstol. Betrukket med sort stof på sæde og ryg. 5-fodet stel, af hvid bemalet metal, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 45-59 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 55x50x20 cm.Modelfoto Varenr: 3972588

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:30:00 DKK 300
Garderobeskab fra Invita
Garderobeskab fra Invita. Invita Garderobeskab, Model Sort Espresso. Rammelåge i sort med sort glasfyldning. Incl. de 3 viste LED-lamper.Garderobeskabet har ingen gavle. H: 238 D: 68 L: 313 Garderobeskabet har en vejledende udsalgspris på kr. 30.000. Varen er en udstillingsmodel og fremstår med minimale ... Varenr: 4144486 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:30:00 DKK 400
Markise, vind/sol sensor, 4,5 meter, polyesterdug, hellukket alluminiumskasse, motor og fjernbetjening.
Markise, vind/sol sensor, 4,5 meter, polyesterdug, hellukket alluminiumskasse, motor og fjernbetjening. . SORT markise med vind/sol sensor, sort farvet polyesterdug i hellukket, sort aluminiumskasse med motor samt tilhørende fjernbetjening med holder. 4,5 meter bred med 3,0 meter udfald. Monteret med kraftig overfladebehandlet vandafvisende SORT farvet polyesterdug på 300 gram/m2. Bemærk: På fotoet ... Varenr: 3963605

DKK 5.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:30:00 DKK 3.200
Kristian Hornsleth, mixed media, 'Arms Investment Corporation' 11/100
Kristian Hornsleth, mixed media, 'Arms Investment Corporation' 11/100. 'Hornsleth Arms Investment Corporation Certificate of Stock' af Kristian Hornsleth (f. 1963), værket er en malet aktie i Hornsleth Arms Investment Corporation nr. 11/100, mixed media på lovligt certificeret tryk på lærred, sign. Hornsleth. 63 x 94 cm. Uden ramme. Varenr: 4142215 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:31:00 DKK 10.000
H. W. Klein. Par lænestole, 1970'erne (2)
H. W. Klein. Par lænestole, 1970'erne (2). H. W. Klein. Par lænestole betrukket med brunt skind, drejelig fempasfod af metal med imiteret palisander, Fremstillet hos Bramin. 1970'erne. Fremstår med slitage/kraftig slitage på skind. (2) Varenr: 4147528 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:31:00 DKK 300
Pandora. Tre charms, 14 kt guld (3)
Pandora. Tre charms, 14 kt guld (3). Pandora. Tre charms af 14 kt. guld. Klemmeled, dekoreret med cirkler. Sløjfe, prydet med fem pink safirer, til støtte for kræftens beskyttelse. Blomsterkugle, prydet med tre carbochon slebne granater. Vægt. ca. 7,2 gram. Original æske medfølger. Fremstår ubrugt. (3) Varenr: 4138768 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:35:00 DKK 2.600
Leif Sylvester, litografi, figurkomposition (cd). Figurkomposition af Leif Sylvester (f. 1940), litografi 78/150. Sign. Sylvester 98. 32 x 25 cm (53 x 43) Varenr: 4148591 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:40:00 DKK 550
Ole Lynggaard. Blondelås 'Lace' og facetteret grå kvarts kæde, 18 kt. hvidguld
Ole Lynggaard. Blondelås 'Lace' og facetteret grå kvarts kæde, 18 kt. hvidguld . Ole Lynggaard. Blondelås 'Lace' af 18 kt. hvidguld, paveret med talrige brillanter på i alt 0.86 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. Formgivet af Charlotte Lynggaard. Tilhørende kæde med grå facetslebne kvartsperler, monteret med dupsko. Ø perler. ca. 5,5 mm. L lås. 2 cm. L. 100 cm. Vægt.... Varenr: 4140644

DKK 35.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:40:00 DKK 29.000
Ole Lynggaard. Charm Sweet Drops og beige silkearmbånd, 18 kt hvidguld
Ole Lynggaard. Charm Sweet Drops og beige silkearmbånd, 18 kt hvidguld. Ole Lynggaard. Charm Sweet Drops af 18 kt. hvidguld, oplukkelig, paveret med 66 brillianter på i alt 1.98 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed VS1. Tilhørende small beige silkearmbånd. L Sweet Drops. 2,3 cm. Vægt Sweet Drops. ca. 6 gram. Original emballage medfølger. Varenr: 4140651

DKK 45.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:50:00 DKK 39.000
Booths. Real Old Willow. Engelsk spisestel (114)
Booths. Real Old Willow. Engelsk spisestel (114). Booths. Real Old Willow. Engelsk spisestel af fajance, bestående af: 9 middagstallerkner, 12 frokosttallerkner, 9 dybe frokosttallerkner, 8 kagetallerkner, 19 kaffekopper, 17 underkopper, 2 tekopper, 5 underkopper, tekande, vandkande, sovsekande, 2 mælkekander, 14 skåle, sukkerskål, opsats, 4 ... Varenr: 4147247 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 20:59:00 DKK 725
Ole Lynggaard. Lotus ring, 18 kt guld og rosa guld, str 4
Ole Lynggaard. Lotus ring, 18 kt guld og rosa guld, str 4. Ole Lynggaard. Lotus ring af 18 kt. guld og rosa guld, str 4, prydet med større cabochonslebet grå månesten samt 25 brillanter på i alt 0.14 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. Formgivet af Charlotte Lynggaard. Ø Lotusblomst 2,6 cm. Ringstørrelse. 52/Ø 16,50 mm. Vægt. ca. 33,2 gram. ... Varenr: 4140647

DKK 40.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 21:00:00 DKK 32.000
Omega Seamaster, herrearmbåndsur, 14 kt guld
Omega Seamaster, herrearmbåndsur, 14 kt guld. Omega Seamaster. Herrearmbåndsur med urkasse af 14 kt. guld, gylden skive med logo, forgyldt stregindeks, time-og minutvisere, permanent sekundviser samt datoanvisning. Monteret med senere uoriginal lænke af 14 kt guld, stemplet FERAS. Samlet vægt ca. 57 gram. Quartz urværk. Fremstår med lettere ... Varenr: 4148678 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 21:03:00 DKK 4.700
Rolex Oyster Perpetual Datejust, herrearmbåndsurkasse
Rolex Oyster Perpetual Datejust, herrearmbåndsurkasse. Rolex Oyster Perpetual Datejust, ref. 1603. Herrearmbåndsurkasse af stål, riflet lynette, champagnefarvet skive med logo, stregindeks, time-og minutmarkeringer, permanent sekundviser samt datoanvisning. Monteret med original riflet skruekrone med logo. Kronometer certificeret automatisk urværk, ... Varenr: 4118076 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 21:25:00 DKK 9.400
P. P. Møbler. Par konferenceborde (2)
P. P. Møbler. Par konferenceborde (2). P. P. Møbler. Par konferenceborde med kvadratiske plader fineret med birketræ. runde ben af børstet stål. H. 68 L. 140 B. 140 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte skrammer. (2) Varenr: 4117926 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 11:52:00 DKK 300
Nanna Ditzel. Tre Trinidad barstole (3)
Nanna Ditzel. Tre Trinidad barstole (3). Nanna Ditzel. Tre Trinidad barstole med stel af grålakeret stålrør, skaller af krydsfiner fineret med ahorn, sæder med møbelstof. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3300. Fremstår med kraftig slitage, defekt stof på sæder, afskalninger og rust på stel. (3) Varenr: 4149159 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 14:47:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa, 1940/50'erne
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa, 1940/50'erne. Dansk møbelproducent. To-pers. sofa betrukket med rødligt stof, ben af bejdset bøgetræ. 1940/50'erne. L. 130 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4151088 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 15:11:50 DKK 300
Lyfa. Par standerlamper, model Silva (2)
Lyfa. Par standerlamper, model Silva (2). Lyfa. Par standerlamper af forkromet metal og aluminium, skærme af lyst stof. 1970'erne. Model Silva. H. 164 cm. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte ridser på fod. (2) Varenr: 4141098 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 16:29:00 DKK 300
Poul M. Volther, tilskrevet. Spisetole, bøgetræ (2)
Poul M. Volther, tilskrevet. Spisetole, bøgetræ (2). Poul M. Volther, tilskrevet. Spisetole med stel af bøgetræ, sædewr med parpirflet. Fremstillet hos Bernstorffsminde møbler. Fremstår med brugsslitage og skjolder på flet. (2) Varenr: 4149910 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 17:06:00 DKK 350
Holmegaard, Kastrup Glasværk m.m. Karafler (5)
Holmegaard, Kastrup Glasværk m.m. Karafler (5). Holmegaard, Kastrup Glasværk m.m. Karafler af glas, heraf én med jagtmotiv. H. 22-31 cm. Fremstår med brugsspor, og afslag på enkelte propper. (5) Varenr: 4149853 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 17:08:00 DKK 400
Alvar Aalto. Lænestol, model 406
Alvar Aalto. Lænestol, model 406. Alvar Aalto. Lænestol af formspændt birketræ, betrukket med flettede gjorder. Fremstillet hos Artek, model 406. Fremstår med slitage og falmet gjorder Varenr: 4150711 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 17:45:00 DKK 325
Luxo. Arkitektlamper (7)
Luxo. Arkitektlamper (7). Luxo. Arkitektlamper af lakeret metal og aluminium, syv bordmontage medfølger. NB. to typer. Fremstår med slitage, ridser, skævhed, fejl og defekter kan forekomme. (7) Varenr: 4148596 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 17:52:29 DKK 350
Louis Poulsen. Arbejdspendler (3)
Louis Poulsen. Arbejdspendler (3). Louis Poulsen. Arbejdspendler af sortemaljeret metal. Ø 35-40 cm. Fremstår med slitage, to små pendler med store afslag og buler. (3) Varenr: 4148569 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 17:53:47 DKK 500
Engelske captain chairs, 1800/1900-tallet (4)
Engelske captain chairs, 1800/1900-tallet (4). Engelske Captains chairs, armstole med stel af massivt elme- og egetræ, drejede ben og sprosser. 1800/1900-tallet. NB. to forskellige typer. Fremstår med brugsspor og lettere leddeløse. (4) Varenr: 4149118 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-02-2016 18:15:00 DKK 350
<<  1 2 3 4 5 6  >>