Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kaare Klint. Safaristol
Kaare Klint. Safaristol . Kaare Klint. Safaristol med stel af massivt asketræ, betræk af grønt kanvas, stropper og armlæn af kernelæder. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Fremstår med kraftig falmet stof. Varenr: 4671401 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2017 20:58:00 DKK 1.100
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSR (6)
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSR (6). Charles Eames. Sæt på seks skalstole med originale gennemfarvede multicolor skaller af glasfiber med struktur, originale sædehynder senere betrukket med sort skai. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra/Herman Miller, model DSR. Professionel eftermonteret med originale wirestel i forkromet stål. ... Varenr: 4672227 DKK 17.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2017 21:10:00 DKK 1.150
Afrikanske. Congo. Samling figurer, par sidebord m.m. (13)
Afrikanske. Congo. Samling figurer, par sidebord m.m. (13). Afrikanske. Congo. Par sidebord, fad, maske, samt flere figurer af udskåret wénge og tola og samt pibe af stenart. Købt i Congo i 1980'erne. Mål sidebord. H. 20 L. 35 B. 22 og L. 18-50 cm. Varenr: 4671195 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 06:30:00 DKK 300
Royal Copenhagen, Erven Lucas Bols fajance. (8)
Royal Copenhagen, Erven Lucas Bols fajance. (8). Royal Copenhagen vaser samt vægplatte, Erven Lucas Bols fajance bestående af fad, to kander samt to tandstikeholder. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt hårrevne i den ene vase. (8) Varenr: 4654405 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 11:23:40 DKK 300
Ubekendt kunstner, vægrelief
Ubekendt kunstner, vægrelief. Vægrelief af ubekendt kunstner, sortlakeret metal. Usign. H. 130 cm. Fremstår med enkelte ridser og rustpletter. Varenr: 4662037 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 11:24:01 DKK 300
Gulvlampe industrielt fra Alpe design
Gulvlampe industrielt fra Alpe design. Gulvlampe i industrielt design fra Alpe design, H: 150 cm. Lampen er udført i forkromet metal samt glas skærm. Varenr: 4624408

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 11:24:30 DKK 800
Lampeproducent. Standerlampe af bøgetræ
Lampeproducent. Standerlampe af bøgetræ. Lampeproducent. Standerlampe af formspændt bøgetræ, justerbar montering af forkromet metal. Monteret med plisseret Le Klint skærm. Fremstår med brugsspor samt skærm med smuds. Varenr: 4655590 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 11:24:58 DKK 300
Victorinox Swiss Army Alliance, V241307, dameur.
Victorinox Swiss Army Alliance, V241307, dameur.. Victorinox Alliance v241307 dameur. Quartsværk, safirglas, blå baggrund, rem og urkasse af stål, time-, minut- og sekundviser, datoangivelse og stopursfunktion. Ø 33 mm. Varenr: 4671442

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 12:32:00 DKK 450
Bjørn Wiinblad. Stager samt vaser (4)
Bjørn Wiinblad. Stager samt vaser (4). Bjørn Wiinblad. Par Felicia stager samt par Lily vaser af porcelæn. H. 18-19 cm. (2) Varenr: 4670042 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 13:54:56 DKK 325
Armstole, nyrokoko (2)
Armstole, nyrokoko (2). Nyrokoko armstole i bejdset bøg med sømbeslået betræk af grøn velour, Mærker, alm. brugsslitage (2) Varenr: 4671182 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 13:58:22 DKK 300
Royal Copenhagen/B&G. Figur m.m. (7)
Royal Copenhagen/B&G. Figur m.m. (7). Royal Copenhagen/B&G. Figurer m.m. af porcelæn, heriblandt: Smed (Kgl. 4502), Børn på bænk (BG& 2175), pige med dukke (1721), Kande med låg og skål, begge 'Dansk Mejeribrug 100 år 10. juni 1982'. Børn på bænk med brændingsfejl, denne 2. sort. (7) Varenr: 4670133 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:01:45 DKK 325
Russisk samovar, messing
Russisk samovar, messing. Russisk samovar af messing, hanke og greb af træ. Stemplet. 18/1900-tallet. H. 57 cm. Fremstår med brugsspor samt trykmærker. Varenr: 4670040 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:02:15 DKK 300
Trip Trap samt Mads Stage (6)
Trip Trap samt Mads Stage (6). Trip Trap samt Mads Stage, best. af: Trip Trap to Årsnissepar 2000, to Snemænd 2014 samt Bette Ella. Herudover Mads Stage De Hellige tre Konger. Alle i original emballage. (6) Varenr: 4670043 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:02:43 DKK 375
Propel med tysk barometer
Propel med tysk barometer . Propel udskåret af mahogni, monteret med barometer. L. 90 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4670036 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:03:17 DKK 300
Dansk lampeproducent. Par pendler, messing (2)
Dansk lampeproducent. Par pendler, messing (2). Dansk lampeproducent. Par kegleformet pendler af messing. 1960'erne. H. 25 Ø 35 cm. Fremstår med brugsslitage, rider, buler og manglende ledninger. (2) Varenr: 4669993 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:04:34 DKK 300
Diverse Amarone (12)
Diverse Amarone (12). Diverse Amarone, heriblandt Cantina di Verona, Luigi Righetti og I Dogi Neri. (12 fl.) Varenr: 4670069 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:05:04 DKK 700
Arne Jacobsen . Pendel, model AJ1, grå
Arne Jacobsen . Pendel, model AJ1, grå. Arne Jacobsen 1902-1971. Pendel af grålakeret metal, fire lyskilder, Ø 50 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ1. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4670587 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:07:49 DKK 375
Gutte Eriksen, kande af stentøj
Gutte Eriksen, kande af stentøj . Kande af Gutte Eriksen (1918-2008), Brunt stentøj dekoreret med blålig løbeglasur samt bånd på skulderen med motiv af ovaler . Signeret Gutte, Danmark H. 22 cm. Varenr: 4671254 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:10:44 DKK 350
Samling tæpper (5)
Samling tæpper (5). Samling orientalske og afghanske tæpper og løber. B78 -128 cm, L. 187 - 248 cm. Fremstår med varierende brugsspor, ét med slitage på kant. (5) Varenr: 4672584 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:11:19 DKK 300
Orientalsk testel i lak (23)
Orientalsk testel i lak (23). Orientalsk testel i sort lak med landskabmotiver, bestående af bakke,kande, lågskåle, seks kopper med undertallerkner, teskeer, tang, m.m. I tilhørende kasse. (23) Varenr: 4671331 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:11:35 DKK 325
Kinesisk bojan samt vaser (3)
Kinesisk bojan samt vaser (3). Bojan samt vaser i porcelæn, dekoreret i blåt, 1800-1900 tallet. Kina. H. 16-24 cm. Mindre afslag. Varenr: 4671359 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:12:42 DKK 300
Helmer Schou, olie på lærred, blomster i vase
Helmer Schou, olie på lærred, blomster i vase. Opstilling med blomster i vase af Helmer Schou, olie på lærred. Sign. H. Schou. 30 x 25 cm (45 x 41) Varenr: 4670705 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 14:47:00 DKK 300
Ingolf  Due, olie på lærred, parti fra Gl. Strand (cd)
Ingolf Due, olie på lærred, parti fra Gl. Strand (cd). Parti fra Gl. Strand med skovserkoner og postbud af Ingolf Due (1904-?), olie på lærred. Sign. Ingolf Due. 61 x 122 cm (75 x 136) Varenr: 4671368 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 15:04:00 DKK 300
Charles Eames, sæt på seks skalstole model DSR (6)
Charles Eames, sæt på seks skalstole model DSR (6). Charles Eames. Sæt på seks skalstole med originale gennemfarvede multicolor skaller af glasfiber med struktur. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra/Herman Miller, model DSR. Professionel eftermonteret med originale wirestel i forkromet stål. 'Eiffel'. Fremstår med lette brugsspor alder taget i ... Varenr: 4672181 DKK 18.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 16:13:00 DKK 6.600
Lineol, Elastolin m.m. Samling figurer (ca.77)
Lineol, Elastolin m.m. Samling figurer (ca.77). Lineol, Elastolin m.m. Samling figurer i form af dyr,soldater og indianer. Fremstår med kraftig brugsspor, fejl og mangler og revner. (ca,77) Varenr: 4672400 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 18:25:00 DKK 325
Henrik Pedersen. Spisebord model Float, sort linoleum. (3)
Henrik Pedersen. Spisebord model Float, sort linoleum. (3). Henrik Pedersen. Spisebord model Float med bordplade af sort linoleum, ben af metal. To tillægsplader medfølger. H. 76, L. 210, B. 95 cm. Isat plader L. 310. (3) Varenr: 4608860

DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 18:50:00 DKK 325
Damo bordlampe I kobber.
Damo bordlampe I kobber. . Damo bordlampe I kobber, med afbryder og vipbar skærm, Højde 48 cm. Diameter 38 cm. til to pærer med stor fatning. Lampen er med afbryder. Varenr: 4651484

DKK 1.700 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 18:58:00 DKK 300
Air Breeze. Atlantic nordic varmepumpe, model KCV 20-028 (2)
Air Breeze. Atlantic nordic varmepumpe, model KCV 20-028 (2). Air Breeze. Atlantic nordic varmepumpe, model KCV 20-028, med varme, aircondition, affugtning og blæsefunktion, fjernbetjening og manual medfølger. Mål på kasser: 54 x 80 x 27 og 35 x 86 x 25 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2 kolli) Varenr: 4620997

DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:00:00 DKK 2.700
Smooth pendel white, Seeddesign (2)
Smooth pendel white, Seeddesign (2). Smooth pendel i hvidt metal. Stor fatning. H. 23cm Ø 18cm. Modelfoto (2) Varenr: 4645602

DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:00:00 DKK 400
E. W. Bach. Lav skænk, teaktræ
E. W. Bach. Lav skænk, teaktræ. E. W. Bach. Lav skænk fineret med teaktræ, front med fire skydelåger bag hvilke hylder samt bestikskuffe samt spejlfelt, senere monteret uoriginalt stel med runde tilspidsede ben af massivt teaktræ. Fremstillet hos Sejling Skabe. 1960'erne. H. 84 L. 196 D. 44 cm. Fremstår med lettere brugsspor og... Varenr: 4671984 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:02:00 DKK 325
Magister, espressomaskine, model 2 Group
Magister, espressomaskine, model 2 Group. Magister, espressomaskine, model 2 Group, af rustfrit stål med tevandshane og to steamere og kopvarmer. H. 50 L. 80 B. 55 cm. Fremstår med brugsspor. Små fejl og mangler kan forkomme. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten Varenr: 4665094 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:05:00 DKK 350
Orientalsk jadesværd
Orientalsk jadesværd. Orientalsk sværd af grønspættet jade, L. 17 cm Varenr: 4650331 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:09:00 DKK 325
Hårnål af jade
Hårnål af jade. Hårnål af grøn jade med hoved udformet som drage, L. 18 cm. Varenr: 4650333 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:09:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Lænestol, teaktræ, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, teaktræ, 1960'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol med stel af massivt teaktræ, løse hynder betrukket med grønt stof. 1960'erne. Fremstår med brugsspor og lettere nuanceforskel på stof. Varenr: 4672937 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:15:00 DKK 350
Victorinox Summit herre- og dameur (2)
Victorinox Summit herre- og dameur (2). Victorinox Swiss Army Summit V241412 og V241416 herre- og dameur. Begge med Quartsværk, stålkasse, gummirem, time-, minut- og sekundvisere, datoangivelse. Ø 39 mm. og 32 mm. Varenr: 4671453

DKK 2.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:21:00 DKK 325
Snedkermester Lau Lauritsen. Stort spisebord
Snedkermester Lau Lauritsen. Stort spisebord. Snedkermester Lau Lauritsen. Stort spisebord med ellipseformet plade fineret med lakeret valnød, koniske ben af lakeret birk. Fremstillet af Snedkermester Lau Lauritsen, brænd-stempel herfra under bordpladen. H. 73 cm. L. 242 cm. B. 110 cm. Fremstår med få brugsspor, dog større kanthak / slag på ... Varenr: 4672068 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:26:00 DKK 350
Victorinox Swiss Army Summit V241343, unisexur.
Victorinox Swiss Army Summit V241343, unisexur.. Victorinox Swiss Army Summit V241343 unisexur. Quartsværk, safirglas, urkasse af stål, gummirem, datoangivelse, tikme-, minut- og sekundvisere. Ø 27,5 mm. Varenr: 4671455

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:27:00 DKK 300
Engelsk ring, 18 kt guld
Engelsk ring, 18 kt guld. Engelsk ring af 18 kt. guld, prydet med talrige diamanter på i alt ca. 0.25 ct. Stemplet med assay mark i form af anker for Birmingham. Ringstørrelse 64/Ø 20,25 mm. vægt ca. 5,3 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4672231 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:27:00 DKK 525
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'City Hall'
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'City Hall'. 'City Hall' af Carsten Ingemann (f. 1952), pigmenteret print/inkprint på Hahnemühle 240g. Nr. 3/11. Blad med prægemærke. Sign. og nummeret certifikat medfølger. Bladmål 40 x 60 cm. U.R. Carsten Ingemann har i flere årtier og på flere kontinenter arbejdet som fotojournalist for Jyllands­Posten. ... Varenr: 4648352

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:37:00 DKK 300
Victorinox Swiss Army Summit, herreur.
Victorinox Swiss Army Summit, herreur.. Victorinox Summit herreur. Urkasse af rustfrit stål, gummirem, quartsværk, mineralglas, Chronograf, stopur, time-, minut- og sekundvisere, datoangivelse. Ø 40 mm. Varenr: 4671443

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:37:00 DKK 300
Peter J. Lassen. Montana special module / bogreol
Peter J. Lassen. Montana special module / bogreol. Peter J. Lassen. Montana special module / bogmed 8 åbne rum samt lydabsoberende materiale på bagsiden, grålakeret 16 mm MDF. H.140 x B. 81,8 x D. 38 cm. Fremstår nylakeret. Varenr: 4672100 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:38:00 DKK 325
Børge Mogensen. Vitrineskab, egetræ
Børge Mogensen. Vitrineskab, egetræ. Børge Mogensen. Vitrineskab til Øresundsserien af fineret egetræ, front med to vitrinelåger, bag hvilke hylder, senere monteret uoriginalt stel med runde tilspidsede ben af massivt egetræ. Fremstillet hos AB Karl Andersson & Sønner. 1960/70'erne. H. 81 B. 135 D. 36 cm. Fremstår med lettere ... Varenr: 4671914 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:39:00 DKK 375
Par kelim tæpper 200x140 (2)
Par kelim tæpper 200x140 (2). Par tæpper i kelim, uld på bomuld. Fremstår med få brugsspor. 200x140 cm. Varenr: 4671909 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:47:00 DKK 300
Smooth pendel, lightblue. Seeddesign (2)
Smooth pendel, lightblue. Seeddesign (2). Smooth pendel i lightblue metal. Stor fatning. H. 23cm Ø 18cm. Modelfoto (2) Varenr: 4645612

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:48:00 DKK 300
Air Breeze. Atlantic nordic varmepumpe, model KCV 20-028 (2). Air Breeze. Atlantic nordic varmepumpe, model KCV 20-028, med varme, aircondition, affugtning og blæsefunktion, fjernbetjening og manual medfølger. Mål på kasser: 54 x 80 x 27 og 35 x 86 x 25 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2 kolli) Varenr: 4620994

DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:48:00 DKK 1.500
Kn. A. Risager / Slagelse Møbelværk. Par lænestole / armstole (2)
Kn. A. Risager / Slagelse Møbelværk. Par lænestole / armstole (2). Kn. A. Risager. Armstole / lænestole med stel af bejdset bøgetræ, betrukket med rødligt velour, tilspidsede ben. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk. ca. 1955. B. 67, H. 80, Sædehøjde ca. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor, en ryg med lille plet. (2) Varenr: 4671936 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:49:00 DKK 375
Horax skrivebordslampe med emaljeskærm.
Horax skrivebordslampe med emaljeskærm. . Horax skrivebordslampe af jern med skærm af grøn emaljemalet metal. H. 46 cm., Fremstår med original emaljemaling, men med enkelte afslag og manglende skrue på fod. . Original fatning, men nyere ledning. Ca. 1930. Varenr: 4672676 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:54:00 DKK 300
Dansk lampeproducent. Højrygget lænestol, 1950'erne
Dansk lampeproducent. Højrygget lænestol, 1950'erne. Dansk lampeproducent. Højrygget lænestol betrukket med knapsyet stribet velour, tilspidsede armlæn, runde tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1950'erne. Fremstår med lettere brugsspor på et armlæn og keder. Varenr: 4671956 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:54:00 DKK 325
Anders And & Co., Walt Disney mapper (16)
Anders And & Co., Walt Disney mapper (16). Walt Disney's Anders And & Co. Blade indstat i originale mapper. År 1969-1973. 16 mapper med ca. 14 blade i alt. Fremstår med brugsspor. (16) Varenr: 4672662 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:56:00 DKK 300
Spisestole, K. Høffer Larsen (5)
Spisestole, K. Høffer Larsen (5). K. Høffer Larsen. Spisestole med stel af sortlakeret asketræ, betrukket med rustrød møbelstof. Brugsslitage (5) Varenr: 4671213 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 19:59:00 DKK 325
Victorinox Classic Maveric V25137, dameur.
Victorinox Classic Maveric V25137, dameur.. Victorinox Swiss Army Classic Maveric V25137 dameur. Quartsværk, safirglas, datoangivelse, time-, minus-og sekundvisere, urkasse af rustfrit stål, rem af gummi. Ø 32 mm. Varenr: 4671451

DKK 1.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:05:00 DKK 300
Industriel pendel
Industriel pendel. Industriel pendel af sortlakeret metal, indvendig hvidemaljeret. H. 43, Ø 44 cm. Fremstår med brugsspor samt rust/afslag. Varenr: 4672675 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:10:00 DKK 325
Samling emaljeskilte (9)
Samling emaljeskilte (9). Samling emaljeskilte, heriblandt Cecil-Turkish, Kulsyre, Brug Maaten, Eintritt nur nach Anmeldung. 5,5 x 10,5 cm - 20 x 40 cm. Fremstår med varierende brugsspor samt afslag og rust. (9) Varenr: 4671454 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:10:00 DKK 500
Victorinox Swiss Army V25534, herreur.
Victorinox Swiss Army V25534, herreur.. Victorinox Swiss Army V25534 herreur. Quartsværk, rem og urkasse af rustfrit stål, time- minut- og sekundvisere på sort baggrund, datoangivelse. Vandtæt til 100m. Ø 32 mm. Varenr: 4671452

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:12:00 DKK 625
Fritz Hansen. Højrygget øreklapstol / lænestol, model 1672
Fritz Hansen. Højrygget øreklapstol / lænestol, model 1672. Fritz Hansen. Højrygget øreklapstol overpolstret med knapsyet grønt velour, kvadratiske ben af bejdset bøgetræ. Model 1672. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942, side 12. Fremstår med lettere brugsspor og forben senere forhøjet med 3 cm. klodser. Varenr: 4671143 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:17:00 DKK 350
P. Westergaards Møbelfabrik. Lav skænk, teaktræ
P. Westergaards Møbelfabrik. Lav skænk, teaktræ. P. Westergaards Møbelfabrik. Lav skænk fineret med teaktræ, front med fire skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker, senere monteret uoriginalt stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 80 L. 190 D. 42 cm. Fremstår med lettere brugsspor og delvis fineret med mahogny på topplade. Varenr: 4671968 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:19:00 DKK 325
Kyboe herrearmbåndsur Giant 48
Kyboe herrearmbåndsur Giant 48. Herrearmbåndsur Kyboe Giant 48 Mariner, quartzværk. Rem af gummi. I tilhørende æske. Fremstår med brugsspor samt snavset. Varenr: 4671402 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:20:00 DKK 300
Div. metalskilte (13)
Div. metalskilte (13). Diverse metalskilte, heriblandt Kommunaldirektør, Tjenestekupe, Cykler fjernes uden ansvar, Luk Døren, Henstillen af ....., OBS Vær oppmerksom under klipping... 5 x 22 - 30 x 20 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, rust/ir og afslag. (13) Varenr: 4672230 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:20:00 DKK 375
Bordlampe
Bordlampe. Bordlampe af rødlakeret metal, vipbar skærm og arm, afbryder på fod. Antagelig tysk, 1900-tallets første halvdel. Fremstår med brugsspor og ridser samt revne kugle og senere ledning. Varenr: 4672677 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:25:00 DKK 300
Par Lampekonsulenten/Nordlux, Symfoni, sort (2)
Par Lampekonsulenten/Nordlux, Symfoni, sort (2). Par gulvlamper, Lampekonsulenten/Nordlux, model Symfony i sort metal. Kipled ved skærm, lysdæmper indbygget i skærm. H 138 cm, Ø 11,5 cm. Inkl. 6W LED GU10 pære (2) Varenr: 4657159

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:26:00 DKK 825
Div. metalskilte
Div. metalskilte. Div. danske, svenske og tyske metalskilte. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ir/rust og afslag. Varenr: 4672245 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:30:00 DKK 325
Apollo gulvlampe. Seeddesign, sort.
Apollo gulvlampe. Seeddesign, sort.. Apollo gulvlampe. Seeddesign. Sortlakeret metal, vipbar. Lysdæmper. H. 170 cm. skærm Ø 30 cm. Modelfoto. Varenr: 4672876

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:31:00 DKK 700
Børge Mogensen. Dobbeltkommode, egetræ
Børge Mogensen. Dobbeltkommode, egetræ. Børge Mogensen. Dobbelt kommode til Øresundsserien af fineret egetræ, front med otte skuffer, senere monteret uoriginalt stel med runde tilspidsede ben af massivt egetræ. Fremstillet hos AB Karl Andersson & Sønner. 1960/70'erne. H. 81 B. 135 D. 46 cm. Fremstår med to små reparationer og lettere ... Varenr: 4671907 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:36:00 DKK 325
Hans. J. Wegner. Savbuk. Lænestol, model CH28
Hans. J. Wegner. Savbuk. Lænestol, model CH28. H. J. Wegner. Savbuk. Lænestol med stel af massivt sortlaseret egetræ, sæde betrukket med sort læder. Formgivet i 1951. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-28. Fremstår med senere sortlaseret og nyligt proffesionelt ombetrukket sæde. Varenr: 4671330 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:43:00 DKK 2.500
Victorinox Swiss Army Cavalier V24115, herreur.
Victorinox Swiss Army Cavalier V24115, herreur.. Victorinox Cavalier V24115 herreur. Quartsværk, urkasse af rustfrit stål, læderrem, datoangivelse, time-, minut- og sekundvisere, safirglas. Vandtæt til 50 m. Ø 37,5 mm. Varenr: 4671444

DKK 1.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:43:00 DKK 300
Royal Copenhagen/B&G. Figurer samt vase (5)
Royal Copenhagen/B&G. Figurer samt vase (5). Royal Copenhagen/B&G. Vase (Kgl. 2634/2040) samt fire figurer (B&G 2055, 1779, 1808, 2400). H. 6-34 cm. Pige og Ole Lukøje, 2. sort. (5) Varenr: 4672420 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:45:00 DKK 350
Industriel pendel
Industriel pendel. Industriel pendel af sortlakeret metal, indvendig hvidemaljeret. H. 43, Ø 46 cm. Fremstår med brugsspor, uden ledning samt udenlandsk fatning. Varenr: 4672673 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:46:00 DKK 300
Morten Voss Flightdeck
Morten Voss Flightdeck. Morten Voss, spisebord, model Flightdeck med plade af støbt beton med monogram, ben af børstet stål. H. 72, L. 180, B. 90 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte mindre afslag på hjørner. Varenr: 4663416 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:47:00 DKK 350
Originalt springhyndesæt til H.J. Wegner højrygget lænestol samt skammel, model 290A (4)
Originalt springhyndesæt til H.J. Wegner højrygget lænestol samt skammel, model 290A (4). Originalt springhyndesæt til H.J. Wegner højrygget lænestol samt skammel, model 290A betrukket med stribet savak. Købt i 1980 hos Getama med hængemærker herfra. Fremstår ubrugt uden brugsspor dog med lettere kælderlugt. (4) Varenr: 4672411 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:48:00 DKK 300
Peter Bysted for Louis Poulsen. To udendørslamper model Bysted (2)
Peter Bysted for Louis Poulsen. To udendørslamper model Bysted (2) . Peter Bysted. To udendørslamper af Corten stål og støbejern. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 170 cm. Lamperne fremstår med brugsslitage, rust og snavs. Varenr: 4671938 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:48:00 DKK 550
Olivenkrukker af ler (2)
Olivenkrukker af ler (2). Olivenkrukker af ler med glaseret inderside, begge med håndtag. H. 52-55 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (2) Varenr: 4672700 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:51:00 DKK 300
Par Livida LED gulvlamper, Seeddesign (2)
Par Livida LED gulvlamper, Seeddesign (2). Par Livida LED gulvlamper, Seeddesign. Med afbryder, flex-hals og fod i cement. LED-pære medfølger. Modelfoto (2) Varenr: 4645583

DKK 1.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:51:00 DKK 800
Jaeger-LeCoultre. Reverso Gran Sport Chronograph, herrearmbåndsur
Jaeger-LeCoultre. Reverso Gran Sport Chronograph, herrearmbåndsur. Jaeger-LeCoultre. Reverso Gran Sport Chronograph, herrearmbåndsurDrejelig rektangulær urkasse af stålSort urskiveChronegraphDatoanvisningMekanisk urværk med automatisk optrækUrkasse 32 x 28 mm ekskl. kroneOriginal integreret rem af gummi med foldespænde af stålSerie nr. 295859 / 2105959Fremstår ... Varenr: 4669185 DKK 25.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:52:00 DKK 9.400
Arne Bang. m.fl Vase og skåle (4)
Arne Bang. m.fl Vase og skåle (4). Vase samt skåle, heriblandt Arne Bang Kugleformet krukke af stentøj modelleret med blomster i relief, dekoreret med lys flydeglasur, sign. monogram 'AB' dessin 212. Ø 11 cm. Samt Palshus lille skål med grønlig harepelsglasur. nr. 1133. Ø 11 cm. Samt hjort og ubekendt vase og ille saltkar. H. ... Varenr: 4670558 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:53:00 DKK 600
Erik Jørgensen. Sofabord, mahogni
Erik Jørgensen. Sofabord, mahogni. Sofabord med plade af spejlskåret fineret mahogni. H. 47, L. 120, B. 80 cm. Fremstillet på Erik Jørgensen møbelfabrik. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4644747 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:57:00 DKK 300
Half moon Seeddesign pendant, kobber.
Half moon Seeddesign pendant, kobber.. Half moon loftslampe fra Seeddesign. Kobber med sort stofledning.Stor fatning. Ø 36cm. Modelfoto. Varenr: 4645572

DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:58:00 DKK 600
Vejle Møbelsnedkeri m.fl. Lænestole samt armstol (3)
Vejle Møbelsnedkeri m.fl. Lænestole samt armstol (3). Vejle Møbelsnedkeri m.fl. Par lænestole med stel af formspændt bøgetræ, samt armstol af kirsebær. Betrukket med mønstret flerefarvet møbelstof. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 4655588 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:58:00 DKK 300
Finn Østergaard. 2½ -pers. tremmesofa, bøgetræ
Finn Østergaard. 2½ -pers. tremmesofa, bøgetræ. Finn Østergaard. 2½ -pers. tremmesofa af massivt sæbebehandlet bøgetræ, løse hynder betrukket med møbelstof fra Kvadrat. Fremstillet hos Stolefabrikken Lindebjerg. L. 190cm. Fremstår med brugsspor, hynder med nuanceforskel / falmet stof. Varenr: 4670398 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:58:00 DKK 325
Par Glacier pendant. Seeddesign, crome (2)
Par Glacier pendant. Seeddesign, crome (2). Par Glacier pendant. Seeddesign, krom og glas. Incl. pærer. Ø 11 cm. (2) Varenr: 4645568

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:59:00 DKK 500
Samling persiske tæpper (11)
Samling persiske tæpper (11). Samling persiske tæpper: Målene: 300 x 140 cm., 210 x 80 cm., 310 x 110 cm., 320 x 145 cm., 205 x 83 cm., 363 x 125 cm., 318 x 105 cm., 300 x 105 cm., 286 x 92 cm., 275 x 90 cm., 250 x 60 cm. Ialt ca. 33 kvm.Alle tæpper er renset og repareret. Varenr: 4653729 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:59:00 DKK 4.800
Charles Eames. Seks skalstole, model DSX (6)
Charles Eames. Seks skalstole, model DSX (6) . Charles Eames. Seks skalstole, model DSX med original skal af flerefarvet glasfiber, sæde senere monteret med sort skai. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller. Professionel eftermonteret på originale H- base stel af sortlakeret stål. Fremstår med lettere brugsspor og trykmærker på skai. ... Varenr: 4672162 DKK 14.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:59:00 DKK 1.900
Yrsa Isabel Lind, akryl på lærred, Blomsterkomposition (cd)
Yrsa Isabel Lind, akryl på lærred, Blomsterkomposition (cd). Opstilling med blomster i vase af Yrsa Isabel Lind (f. 1948), akryl på lærred. Sign. monogram. 100 x 70 cm. U.R. Varenr: 4672799 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2017 20:59:00 DKK 450
Gram Industrikøleskab K373
Gram Industrikøleskab K373. Gram Industrikøleskab, model K373, 368 L. H. 204, B. 59,5, D. 64 cm. Fremstår med brugsspor samt snavset. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten, fejl og defekter kan forekomme. Varenr: 4673916 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 13:16:33 DKK 300
Icematic N20L. Isterningemaskine
Icematic N20L. Isterningemaskine. Icematic N20L. Isterningemaskine. H. 62, B. 40, D. 48 cm. Fremstår med brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4673917 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 14:23:00 DKK 300
Kontorstol
Kontorstol . Kontorstol. Betrukket med sort stof på sæde og ryg. 5-fodet stel, af hvid bemalet metal, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 45-59 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 55x50x20 cm.Modelfoto Varenr: 3972559

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 14:37:22 DKK 300
Napoleon champagnesabel
Napoleon champagnesabel . 'Napoleon Champagne sabel' af messing, stål og læder i original æske. L. 76 cm. cm.Champagnesabelen er pr. difinition et husholdningsredskab og må IKKE skarpslibes eller anvendes til dekorationsformål. Hvis andet skal der søges gratis blankvåbentilladelse hos politiet her i landet. Varenr: 4674147 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 14:38:50 DKK 325
Dansk møbelproducent. Lænestol med skammel (2)
Dansk møbelproducent. Lænestol med skammel (2). Dansk møbelproducent. Lænestol samt skammel betrukket med brunt knapsyet skind, fem- og firpas fod. Fremstår med brugsslitage, to manglende knapper på skammel. Varenr: 4674235 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 15:51:51 DKK 300
Apollo pendant, white. Seeddesign (2)
Apollo pendant, white. Seeddesign (2). Apollo pendant, hvid. Ø 30. Stor fatning. Modelfoto. (2) Varenr: 4674441

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 16:14:00 DKK 800
Gijs Papavoine. Spisestole, model Spica (4)
Gijs Papavoine. Spisestole, model Spica (4) . Gijs Papavoine. Spisestole med stel i lakeret stål, betræk af gråt alcantar. Fremstillet hos Montis, Holland, model Spica. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 4674573 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 17:12:09 DKK 300
Skål i fajance
Skål i fajance. Skål i fajance, dekoreret i kinesisk stil, Ø 23 cm. Afslag på rand. Varenr: 4659270 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 17:21:00 DKK 300
Par Olaf Recht 'Texture' pendler (2)
Par Olaf Recht 'Texture' pendler (2). Par Olaf Recht pendler fra BoConcept af mærket 'Texture'. Hvide. H. 40,5. Ø 48 cm. Fremstår usamlet i original emballage. (2) Varenr: 4674587

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 17:30:02 DKK 300
Certina Automatic, Blue Ribbon. Herrearmbåndsur
Certina Automatic, Blue Ribbon. Herrearmbåndsur. Certina Automatic, blue ribbon. Vintage herrearmbåndsurRund urkasse af delvis forgyldt stålChampagnefarvet urskiveDatoanvisningMekanisk værk med automatisk optrækØ 33 mm ekskl. kroneUoriginal flex lænke af stålKal. 25-651Fremstår med brugsslitage og pletter på urskiveUret gik på ... Varenr: 4674591 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 17:32:37 DKK 300
Viktor IV, mixed media / collage på papir, logbogsblad cd
Viktor IV, mixed media / collage på papir, logbogsblad cd. Logbogsblade af Viktor IV (1929-1986), mixed media på papir, stemplet Viktor IV, American Ikons, Amsterdam, 44 x 34 cm (56 x 45) Varenr: 4674595 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 17:36:09 DKK 300
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa, 1960'erne
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa, 1960'erne. Dansk møbelproducent. To-pers. sofa betrukket med guligt møbelstof, svungne armlæn, ben af bejdset bøgetræ.1960'erne. L. 130 cm. Fremstår med slitage, falmet og tørt skum og slappe gjorder. Varenr: 4665237 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 18:02:00 DKK 300
HMS små skabe med push (4)
HMS små skabe med push (4). HMS små væghængte hvidlakkeret MDF skabe med push låger. H.37 L.41 D.35 cm. Udstillingsmodeller, fremstår med få brugsspor, fejl kan forekomme. (4) Varenr: 4673647

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 18:03:00 DKK 300
Par Profil Seeddesign bordlamper (2)
Par Profil Seeddesign bordlamper (2). Profil bordlampe, Seeddesign. Børstet aluminium, afbryder på lampe, vipbar. 28w Halogen MR28 (medfølger) H. 60 cm Modelfoto (2) Varenr: 4674503

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 18:43:00 DKK 300
Vision bordlampe med stofskærm.
Vision bordlampe med stofskærm.. Vision bordlampe med stofskærm. Lysdæmper. H. 54 cm. Ø 60 cm. Modelfoto. Varenr: 4674538

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 18:53:00 DKK 300
Helge Sibast, armstol, teaktræ, model 416
Helge Sibast, armstol, teaktræ, model 416. Helge Sibast. armstol med stel af massiv teaktræ, tremmeryg, ryg betrukket med sort skai, sæde betrukket med grønligt møbelstof. Fremstillet hos Sibast, model 416, mrk. herfra. 1960erne. Fremstår med defekt stof på sæde og leddløs. Varenr: 4672660 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 19:02:00 DKK 425
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'The Iceberg'
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'The Iceberg'. 'The Iceberg' af Carsten Ingemann (f. 1952), pigmenteret print/inkprint på Hahnemühle 240g. Nr. 3/11. Blad med prægemærke. Sign. og nummeret certifikat medfølger. Bladmål 40 x 60 cm. U.R. Carsten Ingemann har i flere årtier og på flere kontinenter arbejdet som fotojournalist for ... Varenr: 4648353

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 19:02:00 DKK 300
Møbelproducent. Sofa med chaiselong samt puf, rød læder (2)
Møbelproducent. Sofa med chaiselong samt puf, rød læder (2). Møbelproducent. Sofa med chaiselong betrukket med rødt læder, tilspidsede ben af grålakeret træ. L. 290 D. 170 cm. Fremstår med lettere brugsspor, mindre åben samling på sæde. (2) Varenr: 4673015 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 19:02:00 DKK 300
<<  1 2 3 4 5 6  >>