Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. 7'er stol, model 3107
Arne Jacobsen. 7'er stol, model 3107. Arne Jacobsen. 7'er stol med formbøjet hvidlakeret skal, forsidepolstret med blåt uld, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med enkelte skrammer og pletter på stof samt defekt ryg. Varenr: 4545991 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 20:25:00 DKK 300
Persisk håndknyttet Hosseinabad. Mål 302 x 210 cm.
Persisk håndknyttet Hosseinabad. Mål 302 x 210 cm.. Persisk håndknyttet Hosseinabad. Mål 302 x 210 cm. Varenr: 4564129

DKK 14.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 20:30:00 DKK 5.200
Lænestol, 1900'tallet
Lænestol, 1900'tallet . Lænestol med ben af bejdset bøgetræ, senere betrukket med mørkt gråt møbelstof. 1900'tallets første halvdel. Fremstår med brugsspor, løst stof. Varenr: 4573593 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 20:39:00 DKK 300
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2)
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2). Yngve Ekstrøm. Par højryggede lænestole med stel af formbøjet bøgetræ, betrukket med blåt velour. Fremstillet hos Swedese, model Lamino. Fremstår med brugsslitage og mindre pletter på stof. (2) Varenr: 4555413 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 20:41:00 DKK 350
Smooth pendel white, Seeddesign (2)
Smooth pendel white, Seeddesign (2). Smooth pendel i hvidt metal. Stor fatning. H. 23cm Ø 18cm. Varenr: 4561465

DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 20:42:00 DKK 300
Persisk Nain tæppe. Mål 242 x 170 cm.
Persisk Nain tæppe. Mål 242 x 170 cm.. Persisk Nain tæppe, 242 x 170 cm. Uld på bomuld. Varenr: 4547505

DKK 9.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 20:46:00 DKK 5.000
Armstole, rococo form (2)
Armstole, rococo form (2). Armstole med stel af bejdset bøgetræ med udskæringer, sæde, ryg og armlæn betrukket med blomstret flerefarvet stramaj, bagside af ryg betrukket med lyst velour cabriole ben. Rococo form. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4572515 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 02:54:00 DKK 300
Air Breeze. Atlantic nordic varmepumpe, model KCV 20-028 (2)
Air Breeze. Atlantic nordic varmepumpe, model KCV 20-028 (2). Air Breeze. Atlantic nordic varmepumpe, model KCV 20-028, med varme, aircondition, affugtning og blæsefunktion, fjernbetjening og manual medfølger. Mål på kasser: 54 x 80 x 27 og 35 x 86 x 25 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2 kolli) Varenr: 4269517

DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 11:21:00 DKK 2.600
Grønlandica, buste træ
Grønlandica, buste træ . Grønlandica, buste af træ, sign. Norge 1967. H. 15 cm. Varenr: 4553900 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 14:21:00 DKK 300
Niels Lindberg, akvareller på papir, kystpartier (2)
Niels Lindberg, akvareller på papir, kystpartier (2). Kystpartier af Niels Lindberg (1886-1974), akvareller på papir, sign. Niels Lindberg, 45,5x61,5 cm. (67x84 cm). 42x58 cm. (64x80 cm). (2) Varenr: 4566273 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 14:31:54 DKK 300
Danske lammeskind, brune (2)
Danske lammeskind, brune (2) . Danske lammeskind, brune. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. 102-110 x 85-90 cm. Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt. Bemærk stol medfølger... Varenr: 4457457

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 14:32:32 DKK 750
Persisk håndknyttet Bakhtiar. Mål 308 x 197 cm.
Persisk håndknyttet Bakhtiar. Mål 308 x 197 cm.. Persisk håndknyttet Bakhtiar. Mål 308 x 197 cm. Varenr: 4564121

DKK 14.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 14:33:00 DKK 5.000
Danske lammeskind, hvide (2)
Danske lammeskind, hvide (2) . Danske lammeskind, hvide. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. 100-118 x 60-70 cm. Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt. (2) Varenr: 4456715

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 16:04:08 DKK 750
Jon Gislason, olie på lærred, 'Knaster'
Jon Gislason, olie på lærred, 'Knaster' . 'Knaster' af Jon Gislason (f. 1955), olie på lærred. Sign. JG samt signeret og dateret Jon Gislason 2016 bag på lærredet. 100 x 100 cm. U.R. Varenr: 4480665 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 16:04:59 DKK 4.000
Halskæde i forløb og ørehængere, Grøn jade / nefrit (3)
Halskæde i forløb og ørehængere, Grøn jade / nefrit (3). Halskæde i forløb af grønne Jade / nefrit perler, monteret med karabinlås af metal samt par ørehængere af grønne jade / nefrit perler, prydet med similisten. L halskæde 47 cm. L ørehængere 2,5 cm. Ø perler ca. 5 - 13 mm. Fremstår med minimale brugsspor. (3) Varenr: 4571693 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:03:00 DKK 325
Poul Henningsen. PH-5 pendel
Poul Henningsen. PH-5 pendel . Poul Henningsen. PH-5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår brugsspor lille bule på skærm. Varenr: 4573399 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:08:00 DKK 425
Fr. Holm. Udsigt over Vejle Fjord med Skyttehuset ved Træskohage fyr
Fr. Holm. Udsigt over Vejle Fjord med Skyttehuset ved Træskohage fyr . Udsigt over Vejle Fjord med Skyttehuset ved Træskohage fyr af Fr. Holm. Olie på lærred. Sign. Fr. Holm. 66 x 89 (76 x 99) cm. Fremstår med krakeleringer. Varenr: 4573284 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:11:00 DKK 300
Bing & Grøndahl ,service, hotelporcelæn (65)
Bing & Grøndahl ,service, hotelporcelæn (65). B&G service, hotelporcelæn med blåt motiv, bestående af 12 kopper, 12 underkopper, 12 kagetallerkner, 12 middagstallerkner, 12 dybe middagstallerkner, 2 fade, 1 kaffekande, 1 sukkerskål, 1 flødekande med lille skår i bund. (65) Varenr: 4566668 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:16:00 DKK 675
Dansk møbelproducent. Lænestol, brunt læder, 1970'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, brunt læder, 1970'erne . Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med brunt læder, ben af bejdset bøgetræ. 1970'erne. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4573393 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:17:00 DKK 300
Halskæde i forløb, poleret uforarbejdet rav
Halskæde i forløb, poleret uforarbejdet rav. Halskæde i forløb af poleret uforarbejdet rav. Ravstikker ca. 1 x 1,2 - 4,3 x 4,5 cm. Vægt ca. 73,9 gram. Varenr: 4570571 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:19:00 DKK 300
Afrikanske figurer af sten (5)
Afrikanske figurer af sten (5) . Afrikanske figurer af fedtsten og granit. H. 11-21 cm. (5) Varenr: 4562314 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:21:00 DKK 350
Bordlampe, messing
Bordlampe, messing. Bordlampe med fod af messing, stamme af sortlakeret træ, pliseret skærm af stof. Samlet H. 72 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4573560 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:24:00 DKK 300
Finn Østergaard. Fire Albert højryggede lænestole (4)
Finn Østergaard. Fire Albert højryggede lænestole (4). Finn Østergaard. Fire Albert højryggede lænestole med stel af forspændt bøgetræ, sæde og ryg betrukket med gjorde, løs nakkehynde betrukket med kanvas. Formgivet 1978. cm. Fremstillet hos Kvist Møbler. Fremstår med brugsspor og nusset kanvas på nakkehynder, et stel med en manglende skrue. (4) Varenr: 4572511 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:26:00 DKK 350
Hjørneskab, mahogny
Hjørneskab, mahogny. Hjørneskab fineret med mahogny, front med vitrinelåger og låge, bag hvilke hylder. 1800'tallets slutning. H. 201 B. 113 D. 68 cm. Fremstår med brugsspor og mindre finerafslag. Nøgle mangler. Varenr: 4572502 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:27:00 DKK 350
Bjørn Wiinblad, Rosenthal. 12 juleplatter, porcelæn (12)
Bjørn Wiinblad, Rosenthal. 12 juleplatter, porcelæn (12) . Bjørn Wiinblad, Rosenthal. 12 juleplatter 'Weihnachtsteller' af porcelæn, årg. 1974-1981. Ø 28,5 cm. flere dubletter. (12) Varenr: 4573280 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:27:00 DKK 475
Faldskærm samt loftballonfigur (2)
Faldskærm samt loftballonfigur (2). Faldskærm samt loftballon figur af bemalet glasfiber. 1900'tallets sidste halvdel. H. 45 og L. 45 cm. Fremstår med løse og defekte dele. (2) Varenr: 4573566 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:27:00 DKK 325
B&G. fem figurer samt lyngby vase (6)
B&G. fem figurer samt lyngby vase (6). Bing &Grøndal figurer, nr. 1684, 1794, 1747, 2380, 1870 samt Lyngby vase. (6) Varenr: 4573585 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:37:00 DKK 850
Skrivers guldvarefabrik, Blokarmbånd samt collier, 14 kt. guld (2)
Skrivers guldvarefabrik, Blokarmbånd samt collier, 14 kt. guld (2). Skrivers Guldvarefabrik, collier, armbånd, tre rækker polerede led, indbygget kasselås samt monteret med to ottetals sikkerhedshasper, af 14 kt guld. Collier L. 40 cm. Armlænke L. 19 cm. B. 1-1,2 cm. Stemplet SKR, 585. Samlet vægt 57,2 g. (2) Varenr: 4572249 DKK 14.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:40:00 DKK 10.500
Axel Salto. Royal Copenhagen. Vase, solfatara glasur
Axel Salto. Royal Copenhagen. Vase, solfatara glasur. Axel Salto. Vase af stentøj dekoreret med solfatara glasur,hvor under organisk mønster i let relief. Sign. Salto. Fremstillet hos Royal Copenhagen. 1. sort. H. 15 cm. Ø. 15 cm. Varenr: 4573401 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:45:00 DKK 8.400
Aage Pedersen, Le Klint. Teleskop standerlampe af messing model 349
Aage Pedersen, Le Klint. Teleskop standerlampe af messing model 349 . Aage Pedersen. Teleskop standerlampe af messing og sortlakeret metal, monteret på rundt fodstykke, plisseret Le klint skærm. H. 113-158 cm. Fremstillet hos Le Klint, model 349. Fremstår med brugsspor skærm gulnet og med buler, defekt teleskop. Varenr: 4572481 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:48:00 DKK 925
Kral Arms o/u haglgevær kal. 12/76 mod. Lux
Kral Arms o/u haglgevær kal. 12/76 mod. Lux. Kral Arms o/u haglgevær kal. 12/76 mod. Lux serienummer 16-K05593, PL. 71 TL 114 cm. Baskule med dybe graveringer, løb med ventileret sigteskinne, udskiftlige chokes og ejector, 3 ekstra chokes og nøgle medfølger. Fremstår ubrugt i original kasse. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, ... Varenr: 4572083

DKK 7.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:49:00 DKK 3.200
Henrik Pedersen. Lænetol, model Imola
Henrik Pedersen. Lænetol, model Imola . Henrik Pedersen. Imola lænestol betrukket med uldstof, stel af satinforkromet metal. Formgivet i 2008. Fremstillet hos BoConcept. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4573448 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:49:00 DKK 500
Carl Wennemoes 1890-1965 cd.
Carl Wennemoes 1890-1965 cd. . CARL WENNEMOES. Olie på lærred. Forårsskov. Sign. C. Wennemoes. 51 x 63 (65 x 77). Varenr: 4573294 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:50:00 DKK 325
Heinrich Knudsen. Parti fra Vejle Fjord ved Tirsbæk
Heinrich Knudsen. Parti fra Vejle Fjord ved Tirsbæk . Parti fra Vejle Fjord ved Tirsbæk af Heinrich Knudsen (1900-tallet). Olie på lærred. Sign. Heinr. Knudsen 1930. 59 x 81 (70 x 91) cm. Fremstår med krakeleringer. Varenr: 4573283 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:51:00 DKK 300
Entre / telefonbænk, mahogni
Entre / telefonbænk, mahogni . Entre / telefonbænk af mahogny monteret med sidebord med skuffe, betrukket med knapsyet rødligt velour, cabrioleben. L. 95 cm. Fremstår med enkelte små skrammer. Varenr: 4573514 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:52:00 DKK 300
Hjørnereol, mahogny
Hjørnereol, mahogny . Hjørnereol fineret med mahogny. 1920'erne. H. 128 B. 200 D. 116 / 29 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte finerskader. Varenr: 4572488 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:53:00 DKK 325
Broche og ørehængere, 14 kt guld (3)
Broche og ørehængere, 14 kt guld (3). Broche af 14 kt. guld, i form af sløjfe, prydet med Akoya saltvandskulturperle, stemplet JK 585 samt Hermann Siersbøl ørehængere af 14 kt. guld, prydet med turkiser. Broche 3 x 3 cm. L ørehængere 4 cm. Æske til ørehængere medfølger. Samlet vægt ca. 7,5 gram. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 4570569 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:53:00 DKK 350
Royal Copenhagen og B&G Figurer (3)
Royal Copenhagen og B&G Figurer (3). Royal Copenhagen/Kgl. Porcelæn og B&G Figurer nr. 2298, 779, 481. H. 5,5-16 cm. en figur 2. sortering. (3) Varenr: 4573672 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:56:00 DKK 325
Focus Seeddesign Pendant, Kobber
Focus Seeddesign Pendant, Kobber. Focus Seeddesign loftslampe, kobber, sort stofledning. Stor fatning. Ø 30cm. Udstillingsmodel Varenr: 4571966

DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:57:00 DKK 600
Salonstue, mahogny (6)
Salonstue, mahogny (6). Sofa, salonstole samt salonbord af mahogny, oval plade, stole samt sofa betrukket med mønstret stof. 1900-tallets første halvdel. H. 75 L. 114 B. 84 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, skjolder og huller på stof. (6) Varenr: 4573696 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:58:00 DKK 300
Roland Elektronisk trommesæt, model TD-4 samt Marshall forstærker
Roland Elektronisk trommesæt, model TD-4 samt Marshall forstærker. Roland Elektronisk trommesæt, model TD-4, , model MG Series 15 CDR, foldestol, supreme høretelefoner, manual m.m. medfølger 115 x 130 cm. Display/styring defekt. Marshall forstærker medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten, Fejl og mangler kan forekomme. Varenr: 4567302 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:59:00 DKK 1.600
Wave pendel i blank hvidlakeret metal
Wave pendel i blank hvidlakeret metal. Wave pendel i blank hvidlakeret metal. Til lysrør, T5 14w som medfølger. Varenr: 4571976

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:59:00 DKK 300
Piet Mondrian / Art Line tæppe
Piet Mondrian / Art Line tæppe . Piet Mondrian, ege Art Line tæppe fremstillet af uld. komposition med hvid,rød, gul og blå. Dessin nr. 80568. Mrk. PM 21. 342 x 250 cm. Fremstår med pletter, smuds og trykmærker. Varenr: 4572514 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:59:00 DKK 500
Jagtknive. Marttiini og Whitetail (3)
Jagtknive. Marttiini og Whitetail (3) . Jagtknive, best. af Marttiini Kotkapuukko, fuglekniv, Marttiini Pelikaani samt Whitetail Fällkniv Pakka wood. KL 7-11, TL 18-24 cm. Fremstår ubrugte. (3) Varenr: 4573275 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 19:59:00 DKK 725
Finn Juhl. Lænestol, teaktræ, model FD 141
Finn Juhl. Lænestol, teaktræ, model FD 141. Finn Juhl. Lænestol betrukket med blåligt uld, sæde med løs sædehynde, stel af massivt teaktræ. 1950/60'erne. Fremstillet hos France & Søn, model FD141, plakette herfra. Fremstår med brugsspor, enkelte mindre pletter på stof og defekt/porøst skum på løs sædehynde.Dette møbel er en del af ... Varenr: 4558612 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:00:00 DKK 11.000
Dansk møbelproducent. Reolsystem, palisander
Dansk møbelproducent. Reolsystem, palisander . Dansk møbelproducent. Reolsystem fineret med palisander, løs overdel med hylder og magasinholder, underdel med to låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Nøgler medfølger.1960'erne. H. 198 B. 120 D. 46 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte ridser. Varenr: 4572508 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:01:00 DKK 300
Finn Juhl. Diplomat skrivebordsstol / armstol, model 209
Finn Juhl. Diplomat skrivebordsstol / armstol, model 209 . Finn Juhl. Diplomat skrivebordsstol / armstol, model 209 med stel af massivt teaktræ, sæde og ryg betrukket med rød uld. Formgivet i 1963. Fremstillet hos France & Søn. Fremstår med brugsspor på stel og en manglende skrue til sæde.Dette møbel er en del af Lauritz.com Aarhus' temaauktion over ... Varenr: 4563364 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:10:00 DKK 800
Vilhelm Lauritzen. Radiohuspendel
Vilhelm Lauritzen. Radiohuspendel. Vilhelm Lauritzen. Radiohus pendel af hvidt opalglas med montage af messing. Fremstillet hos Louis Poulsen, 1940'erne. Ø 30 cm. Fremstår med brugsspor og malerpletter på montage. Varenr: 4561128 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:11:00 DKK 850
Finn Juhl. Par lænestole, model NV45, teaktræ, Niels Vodder (2)
Finn Juhl. Par lænestole, model NV45, teaktræ, Niels Vodder (2). Finn Juhl. Par lænestole med stel af massivt teaktræ, betrukket med originalt brunt uldstof, keder af lyst vegetabilsk læder. Formgivet i 1945. Fremstillet samt mærket af snedkermester Niels Vodder, model NV 45. Litteratur: Grethe Jalk: 'Dansk Møbelkunst gennem 40 år' bind 2 s. 276-277, Noritsugu... Varenr: 4558623 DKK 130.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:20:00 DKK 90.000
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1940'erne (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1940'erne (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole betrukket med knapsyet velour, svungne armlæn, tilspidsede forben af egetræ, bagben af bøgetræ. 1940'erne. Se vare nr. 4573268. (2) Varenr: 4573266 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:20:00 DKK 750
Certina. Damearmbåndsur, 14 kt guld
Certina. Damearmbåndsur, 14 kt guld. Certina. Damearmbåndsur med urkasse af 14 kt. guld, gylden urskive med logo, timemarkeringer, samt time-og minutviser. Ø 19 mm. ekskl. krone. Quartz værk. Senere monteret genevelænke i forløb af 14 kt. guld, stemplet 585 og SAV. Vægt ca. 20,8 gram. Fremstår med brugsspor og enkelte små ridser på ... Varenr: 4572212 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:25:00 DKK 1.100
Finn Juhl. Bwana lænestol, teaktræ
Finn Juhl. Bwana lænestol, teaktræ. Finn Juhl. Bwana. Lænestol med stel af massivt teaktræ, betrukket med grønligt uld, løs vendbar sædehynde. Formgivet i 1962. Fremstillet hos France & søn, plakette herfra. Litt: Esbjørn Hiort: Arkitekten Finn Juhl s. 63. Fremstår med lettere brugsspor.Dette møbel er en del af Lauritz.com Aarhus' ... Varenr: 4558645 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:30:00 DKK 9.800
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa / banansofa, 1940'erne.
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa / banansofa, 1940'erne. . Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa / banansofa betrukket med knapsyet velour, lettere buet ryg og svungne armlæn, tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. L. 172 cm. Se vare nr. 4573266. Varenr: 4573268 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:30:00 DKK 450
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord af fineret bøgetræ, plade med udtræk, to tillægsplader medfølger, spændben af formspændt krydsfinér. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 180/300 cm, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, lille hak på plade, en tillægsplade med mindre afslag på to... Varenr: 4572521 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:31:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. 7'er par spisestole (2)
Arne Jacobsen. 7'er par spisestole (2). Arne Jacobsen. 7'er spisestole af formbøjet, hvidlakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1988, model 3107. Fremstår med lette brugsspor. (2) Varenr: 4573377 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:33:00 DKK 1.250
Sekratær, mahogny
Sekratær, mahogny. Sekratær fineret med mahogny, front med nedfældig skriveklap, bag hvilke talrige skuffer og skjulte rum, herunder tre skuffer. 1800'tallets slutning. H. 140 B. 113 D. 57 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, flere finerskader og manglende/løse lister og nøgleblik og defekte låse. Varenr: 4572504 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:35:00 DKK 300
Finn Juhl, tilskrevet. Sofabord, massivt teaktræ og oregon pine, 1950'erne
Finn Juhl, tilskrevet. Sofabord, massivt teaktræ og oregon pine, 1950'erne. Finn Juhl, tilskrevet. Sofabord med rektangulærplade af massivt teaktræ med kehlet kant, stel med svungen sprosse og runde tilspidsede ben af massivt oregon pine med sko af massivt teaktræ. 1950'erne. Antageligt fremstillet hos Niels Vodder eller Bovirke. Ustemplet. H. 61 L. 120 B. 58 cm. ... Varenr: 4558628 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:40:00 DKK 5.200
Par  wingback chairs / øreklapstole, grønt velour (2)
Par wingback chairs / øreklapstole, grønt velour (2). Par wingback chairs / øreklapstole betrukket med grønt velour, store svungne øreklapper, frynser nederst. 1900'tallets midte. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4572517 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:45:00 DKK 300
Persisk håndknyttet Bakhtiar. Mål 313 x 208 cm.
Persisk håndknyttet Bakhtiar. Mål 313 x 208 cm.. Persisk håndknyttet Bakhtiar. Mål 313 x 208 cm. Varenr: 4564115

DKK 14.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:48:00 DKK 5.200
Sejer keramik. Bordlampe
Sejer keramik. Bordlampe. Sejer keramik. Bordlampe af stentøj med glasur i lyse nuancer, med skærm af stof. 1960'erne. Højde med skærm. 93 cm. Varenr: 4572499 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:48:00 DKK 300
Art deco par lænestole, 1930/40'erne (2)
Art deco par lænestole, 1930/40'erne (2). Art deco par lænestole betrukket med velour, svungne armlæn og ben af bejdset bøgetræ.1930/40'erne. Fremstår med brugsspor på armlæn. (2) Varenr: 4573387 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:49:00 DKK 325
Finn Juhl. Par lænestole, model NV45, teaktræ, Niels Vodder (2). Finn Juhl. Par lænestole med stel af massivt teaktræ, betrukket med originalt brunt uldstof, keder af lyst vegetabilsk læder. Formgivet i 1945. Fremstillet samt mærket af snedkermester Niels Vodder, model NV 45. Litteratur: Grethe Jalk: 'Dansk Møbelkunst gennem 40 år' bind 2 s. 276-277, Noritsugu... Varenr: 4558625 DKK 130.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:50:00 DKK 92.000
Afghansk tæppe, 340 x 280 cm
Afghansk tæppe, 340 x 280 cm . Afghansk tæppe, uld på uld, 340 x 280 cm. Fremstår med brugsspor, pletter, slitage på frynser. Varenr: 4572167 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:50:00 DKK 300
Peter Bysted for Louis Poulsen. To udendørslamper model Bysted (2)
Peter Bysted for Louis Poulsen. To udendørslamper model Bysted (2) . Peter Bysted. To udendørslamper af Cor-ten stål og støbejern. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 170 cm. Lamperne fremstår med brugsslitage, rust og snavs. Modelfoto (2) Varenr: 4562722 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:52:00 DKK 1.250
Kommode samt spejl, rosentræ/palisander (2)
Kommode samt spejl, rosentræ/palisander (2). Kommode samt spejl fineret med rosentræ og palisander med intarsia, dekoreret med påsatte bronzer, front med tre skuffer og løs topplade af glas. 1900'tallets midte. H. 68 B. 70 D. 39 cm. Fremstår med lettere brugsspor og mindre ridser på ben. (2) Varenr: 4572519 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:52:00 DKK 300
Finn Juhl. Spisestole, model NV 64, Niels Vodder, teaktræ (7)
Finn Juhl. Spisestole, model NV 64, Niels Vodder, teaktræ (7). Finn Juhl. Spisestole med stel af massivt teaktræ, sæde og ryg betrukket med kraftig patineret vegitabilsk garvet natur læde. Formgivet i 1952. Fremstillet hos Niels Vodder,model NV 64, mrk. herfra. Fremstår ombetrukket i 1970'erne, flere løse samlinger/leddeløse, limrester og lille hul på læder ... Varenr: 4558626 DKK 100.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 21:00:00 DKK 60.000
Finn Juhl. Judasbordet. Spisebord, Niels Vodder, teaktræ (3)
Finn Juhl. Judasbordet. Spisebord, Niels Vodder, teaktræ (3). Finn Juhl. Judasbordet. Spisebord med oval plade fineret med teaktræ og med 22 plaketter af sølv ilagt, udtræk med to medfølgende tillægsplader ligeledes med ilagt plaketter af sølv, stel og sarg af massiv teaktræ med runde tilspidsede ben, plade med ca. 4,5cm massiv kantliste kehlet på ... Varenr: 4558620 DKK 80.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 21:10:00 DKK 46.000
Finn Juhl. To-pers. sofa, Bovirke, model 46
Finn Juhl. To-pers. sofa, Bovirke, model 46. Finn Juhl. To-pers. sofa senere betrukket med knapsyet velour, runde tilspidsede ben af patineret bejdset bøgetræ. L. 130 cm. Formgivet i 1946. Fremstillet hos Bovirke, model 46. Fremstår ombetrukket, kradsemærker og mindre revne på velour nederst på ryg. Litteratur: 'Finn Juhl Memorial ... Varenr: 4559270 DKK 40.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 21:20:00 DKK 30.000
Dansk møbelproducent. Par højrygget øreklapstole, 1940'erne (2)
Dansk møbelproducent. Par højrygget øreklapstole, 1940'erne (2). Dansk møbelproducent. Par højrygget øreklapstole betrukket med knapsyet velour, tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. Fremstår senere ombetrukket, kradsmærker på en side. (2) Varenr: 4570713 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 21:30:00 DKK 6.800
Lettura Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina, Artemide, standerlampe
Lettura Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina, Artemide, standerlampe . Lettura Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina for Artemide, standerlampe med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. Fremstillet hos Artemide, model Tolomeo. H. 101 - 160 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4574456 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:01:00 DKK 575
Italiensk design. Spisestole / stabelstole (4)
Italiensk design. Spisestole / stabelstole (4). Italiensk design. Spisestole / stabelstole med stel af forkromet metal, sæde og ryg betrukket med rødbrunt kunstlæder. 1980/90'erne, (4) Varenr: 4574774 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:01:00 DKK 300
Poul Henningsen. PH-5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH-5 pendel, hvid . Poul Henningsen. PH-5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4574450 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:03:00 DKK 375
Verner Panton. Pantop pendel af kobber
Verner Panton. Pantop pendel af kobber . Verner Panton. Pantop pendel af kobber, indvendigt lakeret. Antageligt fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30,5 cm. Fremstår med brugsspor, mindre bule, manglende fatning. Varenr: 4573688 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:03:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, par lænestole, 1940'erne
Dansk møbelproducent, par lænestole, 1940'erne . Dansk møbelproducent, par lænestole, betrukket med møbelstof, ben og armlæn af bejdset bøgetræ. 1940'erne. Fremstår med brugsspor, kradsmærker på stof. Se vare nr. 4574188. Varenr: 4574189 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:06:00 DKK 300
Samling smykker, sølv og sterling sølv (14)
Samling smykker, sølv og sterling sølv (14). Samling smykker af sølv og sterlingsølv, bestående af, to armbånd, heraf ene Volmer Bahner, prydet med blå emalje, to halskæder med rustikt vedhæng og vedhæng prydet med blomst, fire ringe, heraf to prydet med poleret rav, hårspænde med graverede mønstre, tre brocher, i form af stjerne, prydet ... Varenr: 4570570 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:07:00 DKK 975
ABSA. 'Freja', bestik af sølvplet (49)
ABSA. 'Freja', bestik af sølvplet (49). ABSA. 'Freja', bestik af sølvplet, bestående af, ni middagsknive med stålblade, ni middagsgafler, seks middagsskeer, tre dessertskeer, ni teskeer, ni kagegafler, pålægsgaffel, flaskeåbner med stålmontage, serveringsske samt sovseske. (49) Varenr: 4571726 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:07:00 DKK 375
Lalu bordlampe i mat messing.
Lalu bordlampe i mat messing.. Lalu bordlampe i mat messing, grøn bevægelig skærm. Afbryder i skærm. Varenr: 4548138

DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:10:00 DKK 600
Holmegaard. Bordlampe
Holmegaard. Bordlampe. Holmegaard. Bordlampe af brunt glas med montage af messing. H. med montage 60 cm. Fremstår med manglende skærm. Varenr: 4573999 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:12:00 DKK 350
Sidse Werner for Holmegaard. Tre Apoteker bordlamper (3)
Sidse Werner for Holmegaard. Tre Apoteker bordlamper (3). Sidse Werner for Holmegaard. Tre Apoteker bordlamper af opalglas. H. 19-27 cm. Fremstår uden skærme. (3) Varenr: 4573710 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:13:00 DKK 325
Jo Hammerborg, par væglamper (2)
Jo Hammerborg, par væglamper (2) . Jo Hammerborg, par væglamper, af grålakeret metal og aluminium. Fremstillet hos Fog og Mørup. H. 15 cm. Fremstår med lettere brugsspor, lille bule og skramme. (2) Varenr: 4573680 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:13:00 DKK 325
Dansk lampeproducent. Standerlampe, 1970'erne
Dansk lampeproducent. Standerlampe, 1970'erne . Dansk lampeproducent. Standerlampe med stamme af forkromet stål, to justerbare skærme af aluminium, fod af sort skiffer. 1970'erne. H. 136 cm. Fremstår med brugsspor, små buler løse kontakter. Varenr: 4573689 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:14:00 DKK 300
Erik Magnussen og Arne Jacobsen. Petroleumslampe m.m.. (4)
Erik Magnussen og Arne Jacobsen. Petroleumslampe m.m.. (4). Erik Magnussen. Petroleumslampe, Arne Jacobsen Cylinda-line, cocktail shaker, kande samt isspand, af stål. Produceret af Stelton. H. 10-33 cm. (4) Varenr: 4574449 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:19:00 DKK 525
Holmegaard. Par pendler(2)
Holmegaard. Par pendler(2). Holmegaard. Par pendler af opalglas. H. 12 Ø 12 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4573711 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:20:00 DKK 300
Gulvtelefon, messing
Gulvtelefon, messing. Gulvtelefon på messingsokkel udført i orientalsk stil, balusterformet søjle på hvælvet fodstykke. Fremstår med brugsspor. H. ca. 85 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4574406 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:20:00 DKK 325
Dansk møbelproducent, tre pers. sofa, 1940'erne
Dansk møbelproducent, tre pers. sofa, 1940'erne. Dansk møbelproducent, tre pers. sofa, betrukket med møbelstof, ben og armlæn af bejdset bøgetræ. 1940'erne. L. 160 cm. Fremstår med brugsspor, kradsmærker på stof. Se vare nr. 4574189. Varenr: 4574188 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:20:00 DKK 300
Henning Koppel - Caravel salatskål samt bestik fra Georg Jensen
Henning Koppel - Caravel salatskål samt bestik fra Georg Jensen. Henning Koppel - Caravel salatskål samt bestik af rustfrit stål fra Georg Jensen. Skål H 14 cm. Ø 25 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4574100 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:24:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Høj-samt lav lænestol, 1960'erne (2)
Dansk møbelproducent. Høj-samt lav lænestol, 1960'erne (2). Dansk møbelproducent. Høj-samt lav lænestol betrukket med grønligt velour, runde tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1960'erne. Fremstår med lettere brugsspor og mindre trykmærker. Se vare nr. 4573554. (2) Varenr: 4573555 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:25:00 DKK 325
Sidse Werner/ Holmegaard. Apoteker bordlampe
Sidse Werner/ Holmegaard. Apoteker bordlampe. Sidse Werner for Holmegaard, bordlampe af hvidt opalglas. Apoteker serien. Totalhøjde: 43,5 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4573876 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:28:00 DKK 325
Kashmir Kashmar løber. 400 x 80 cm.
Kashmir Kashmar løber. 400 x 80 cm.. Kashmir Kashmar løber, håndknyttet uld på bommuld. 400 x 80 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4574416 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:28:00 DKK 475
Kronan damecykel standard.
Kronan damecykel standard. . Kronan damecykel, model standard med 3 gear, med rødlakeret jernstel og fælge, 28 " dæk, lygte med dynamo, inspireret af Svensk militær cykler. H. 110 L. 190 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4573694 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:29:00 DKK 375
Engelsk sofabord
Engelsk sofabord. Engelsk sofabord fineret med mahogny, plade med to klapper, sarg med tre skuffer, løvefødder af messing. H. 60 L. 106-152 B. 56 cm. Fremstår med brugsspor Varenr: 4573794 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:30:00 DKK 325
Nils Thorsson/ Kgl. Bacca par vaser samt fad
Nils Thorsson/ Kgl. Bacca par vaser samt fad . Nils Thorsson/ Royal Copenhagen, Bacca par vaser samt fad af fajance. H. 4-28 cm. (3) Varenr: 4573690 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:30:00 DKK 325
Søren Holst. Tre-pers. sofa model 88, sort skind
Søren Holst. Tre-pers. sofa model 88, sort skind. Søren Holst. Tre-pers. sofa model 88. Stel af børstet rustfrit stål. Sæde, ryg og hynder betrukket med sort læder. Designet 1988. Fremstillet af Hansen & Sørensen. L. 210 cm. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 4573682 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:35:00 DKK 10.000
Danmark. Samling mønter - lagerparti
Danmark. Samling mønter - lagerparti. Danmark. Samling mønter - lagerparti i et album samt poser, bestående af, 1 øre, 2 øre, 5 øre, 10 øre, 25 1920'erne-1980'erne, heraf 2 øre 1927 N, 5 øre 1935, 1942, 1945, 1950, 10 øre 1933, 1941 (kobbernikkel), 1945 (zink) m.fl. Vægt ca. 20 kg. Varenr: 4568153 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:36:00 DKK 350
Børge Mogensen, sofabord, Fredericia Stolefabrik, model 5413
Børge Mogensen, sofabord, Fredericia Stolefabrik, model 5413. Børge Mogensen sofabord, fra Fredericia Stolefabrik, fineret egetræ, model 5413, Mål. H. 56, L. 124, B. 62 cm. Fremstår med kraftige brugsspor i form af skjolder. Varenr: 4541006 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:39:00 DKK 300
Par Tempo loftslamper. Seeddesign , sort (2)
Par Tempo loftslamper. Seeddesign , sort (2). Par Tempo loftslamper. Seeddesign. Mundblæst sort glas, metalholder. Stor fatning. Ø 26 cm. (2) Varenr: 4573725

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:39:00 DKK 1.000
Dansk møbelproducent. Sofabord
Dansk møbelproducent. Sofabord. Dansk møbelproducent. Sofabord med stel af rustfrit stål, ilagt med palisander, plade af tonet glas. H. 45, L. 90, B. 90 cm. Fremstår med lettere brugsspor samt ridse på plade. Varenr: 4573683 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:41:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Tre-pers. Banan sofa, 1940'erne
Dansk møbelproducent. Tre-pers. Banan sofa, 1940'erne . Dansk møbelproducent. Tre-pers. Banan sofa betrukket med blåt velour, svungen ryg, ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. L. 192 cm. Fremstår med brugsspor, åben sygning på sæde. Varenr: 4574168 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:43:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Indskudsborde, teaktræ
Dansk møbelproducent. Indskudsborde, teaktræ . Dansk møbelproducent. Indskudsborde fineret med teaktræ, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 45 B. 58 D. 38 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4573684 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:45:00 DKK 600
Par Glacier pendant. Seeddesign, kobber og glas. (2)
Par Glacier pendant. Seeddesign, kobber og glas. (2). Par Glacier pendant. Seeddesign, kobber og glas. Incl. pærer. Ø 11 cm. (2) Varenr: 4573736

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2017 19:46:00 DKK 600
<<  1 2 3 4 5 6  >>