Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Orientalsk havekrukke
Orientalsk havekrukke. Orientalsk havekrukke. Lertøjskrukke, udvendigt dekoreret med dyre- og rankedekoration i gul og brun glasur. H.65 cm. Antagelig Thailand. Varenr: 4316059 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:20:00 DKK 325
Bent Holstein, litografi, kompositioner (cd 2)
Bent Holstein, litografi, kompositioner (cd 2). Kompositioner af Bent Holstein (f. 1943), litografi. Begge sign. og num. 70 x 50 cm (94 x 71). (2) Varenr: 4294163 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:21:00 DKK 300
Kinesisk katana
Kinesisk katana . Kinesisk katana. Sort lakskede med bronzerede messingmonteringer, dekoreret med blandt andet kinesere. Støbt parérplade/ tsuba. Skæfte/ tsuka omviklet med rokkeskind og lærredsbevikling. Menuki. Støbt bikniv/ kodsuka. Damasceret klinge. L. 113 cm. 1900-tallet. Blankvåbentilladelse kræves. Varenr: 4311366 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:21:00 DKK 325
Kendall parasol med håndtag
Kendall parasol med håndtag . Kendall parasol med håndtag af mørkbejdset træ med montering af sølv, stemplet London 1921, skærm af sort silke. L. 95 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, let mørnet skærm med mindre hul. Varenr: 4316129 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:23:00 DKK 300
Gerd Hjort Pedersen, Søholm og Kgl. Fade samt vase, (3)
Gerd Hjort Pedersen, Søholm og Kgl. Fade samt vase, (3). Gerd Hjort Pedersen og Nils Thorsson / Kgl samt Søholm. Fade samt vase, stentøj og fajance. H. 4-15, Ø 25-30 cm. (3) Varenr: 4315048 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:25:00 DKK 300
Lænestol, overpolstret.
Lænestol, overpolstret.. Overpolstret lænestol i olivengrønlig velour, 1940´erne. H. 100, B. 79 cm. Slitage, falmet. Varenr: 4315819 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:26:00 DKK 300
Anskuelsestavle Militær/skoleplancher
Anskuelsestavle Militær/skoleplancher. Anskuelsestavle Militær/skoleplanche med astronomi "circulation of blod and Lymph". H. 140 x 110 cm. 1900'tallet. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4315652

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:27:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på lærred, 'De Sammensvorne rider fra
Ubekendt kunstner, olie på lærred, 'De Sammensvorne rider fra . 'De Sammensvorne rider fra Finderup Lade efter mordet på Erik Klipping i 1286', efter Otto Bache (1880-82), af ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. 64 x 95 cm (82 x 112). Varenr: 4316400 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:27:00 DKK 300
Ubekendt møbelproducent. Tre-pers. sofa, armstol samt par stole (4)
Ubekendt møbelproducent. Tre-pers. sofa, armstol samt par stole (4). Ubekendt møbelproducent. Tre-pers. sofa, armstol samt par stole med tremmestel af massivt bøgetræ, sæder betrukket med rødt skai. 1950/1960'erne. L. 150 cm. Fremstår med brugsspor og en stol med manglende afstandsklods under sæde, flere sprosser med hundebid. (4) Varenr: 4315563 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:27:00 DKK 1.250
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Kommode / sminkebord, teaktræ
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Kommode / sminkebord, teaktræ. Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Kommode af massivt teaktræ med synlige sinker, front med fire skuffer, heraf en med nedfældig klap, bag hvilken spejl og seks små skuffer, stel med runde ben. Fremstillet hos Søborg møbler, mrk. herfra. Formgivet i 1956. H. 94 B. 90 D. 48 cm. Fremstår med ... Varenr: 4309982 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:28:00 DKK 4.600
Par stager, sølvplet (2)
Par stager, sølvplet (2). Par tre armede stager af sølvplet, barokform. H. 19 cm. Fremstår med enkelte gennempudsninger, reparation ved armene samt privat gravering. (2) Varenr: 4315051 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:29:00 DKK 300
Radiomodtagere. Aristokrat og F.D.B. samt engelsk radio (3)
Radiomodtagere. Aristokrat og F.D.B. samt engelsk radio (3). Tre rørradioer fabrikeret af H. C. Gøtsche, Nørregade, København 1927. Monteret med B409, A409, A415 og A442 rør / "3 lampe radio" af F.D.B. monteret med B406 (PM24), PM3DC og PM3DC. / Engelsk radio, ukendt fabrikat. H. 116, B. 65, D 42 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Lauritz.com indestår ikke... Varenr: 4315962 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:30:00 DKK 325
Grønlandica. Narhvalsunge, figur af fedtsten med narhvalstand
Grønlandica. Narhvalsunge, figur af fedtsten med narhvalstand . Grønlandica, grønlandsk kunstner. Narhvalsunge, figur af fedtsten med narhvalstand. Sign. indridset E.P. H. 18. L. 91 cm. Tand L. 31 cm. Varenr: 4315566 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:30:00 DKK 1.800
Erik Kirkegaard. Par armstole 1960'erne (2)
Erik Kirkegaard. Par armstole 1960'erne (2). Erik Kirkegaard. Armstole med stel af massivt teaktræ, sæder betrukket med skai. 1960'erne. Fremstillet hos Høng Stolefabrik. Fremstår med lettere brugsspor, lille brændemærke på skai. (2) Varenr: 4315693 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:30:00 DKK 725
Morten Starkoff, gouache og tusch på papir, 'Bliss of death'
Morten Starkoff, gouache og tusch på papir, 'Bliss of death' . 'Bliss of death' af Morten Starkoff, gouache og tusch på papir, opklæbet på plade. Sign. 50 x 40 cm (63 x 53) Varenr: 4290959 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:32:00 DKK 300
Kinesisk katana
Kinesisk katana . Kinesisk katana efter japansk langsværd eller tohåndsværd. Læderomviklet skede og skæfte (saya og tsuka). Støbt parérplade/ tsuba. Damasceret klinge. L. 144 cm. 1900-tallet. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4311364 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:32:00 DKK 300
Chatol, bejset egetræ, 1900-tallet
Chatol, bejset egetræ, 1900-tallet. Chatol af bejdset fineret egetræ, front med klap, herunder tre skuffer. 1900-tallet. H. 107 B. 100 D. 48 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4316298 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:32:00 DKK 325
Webley & Scott. Signalpistol M/45/58
Webley & Scott. Signalpistol M/45/58. Webley & Scott. Signalpistol M/45. Kal. 4 (26,5 mm). Fremstillet af sortlakeret messing med dele af stål grebsskaller af træ. Serienummer: 110294, Stemplet "Krone" FKF m/45/58. Våbnet fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til signalvåben påkrævet, udlevering og eftersyn efter... Varenr: 4302167 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:34:00 DKK 325
Fossil tand fra mammut
Fossil tand fra mammut. Fossil. Mammut kindtand i æske fundet ved elven Maas i Holland. Ca. 65.000 år gammel. H. 14 L. 23 cm. Varenr: 4309182 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:35:00 DKK 550
N. E. From m.fl. Ringe, sterling sølv, varmebehandlet rav og turkis (2)
N. E. From m.fl. Ringe, sterling sølv, varmebehandlet rav og turkis (2). N. E. From ring af sterlingsølv, prydet med blomster, blade og cabochon sleben varmebehandlet rav. Ø ringtop. 25 mm. Ringstørrelse. 54/Ø 17,25 mm. Samt ring af sterlingsølv, prydet med turkis. Ringtop. 18 x 23 mm. Ringstørrelse. Ca. 59/Ø 18,75 mm. Samlet vægt. Ca. 18,7 gram. Fremstår med ... Varenr: 4311390 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:37:00 DKK 325
Noston. Audiola radiomodtagere (2)
Noston. Audiola radiomodtagere (2). To radioer: Noston rørradio fabrikeret af Audiola 1929. Monteret med B406, B406 og A409 rør, samt Audiola GJP3, komplet med radio og højttaler. Fremstår med brugsspor. (2) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4315978 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:40:00 DKK 300
Kinesisk budai
Kinesisk budai . Kinesisk budai af porcelæn, dekoreret i blå - hvid underglasur. Bundmærke. Ca. 1900. H. 26 cm. Afslag med manglende perle. Varenr: 4315889 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:40:00 DKK 550
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6) . Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle ... Varenr: 4288794

DKK 3.700 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:41:00 DKK 2.900
Chesterfield wingchair / øreklapstol samt skammel (2)
Chesterfield wingchair / øreklapstol samt skammel (2). Chesterfield wingchair / øreklapstol samt skammel betrukket med sømbeslået knapsyet brunt skind, cabrioleben af sortlakeret træ. 1900-tallets slutning. Fremstår med nuanceforskel på skind. (2) Varenr: 4315580 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:41:00 DKK 550
Blik samt Emaljeskilt, Hjemmet og Familie journalen (2)
Blik samt Emaljeskilt, Hjemmet og Familie journalen (2) . Emaljeskilt, Familie journalen, fremstillet hos Glud & Marstrand, København 1933/40'erne. H. 25-38 B. 68-118 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, rust og buler. (2) Varenr: 4315959 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:45:00 DKK 625
Peter J. Lassen. Par væghængte reolsektioner (2)
Peter J. Lassen. Par væghængte reolsektioner (2). Peter J. Lassen. Par væghængte reolsektioner af hvidlakeret MDF, fronter hver med 3 skuffer, to rum samt låge. Fremstillet hos Montana. Vægbeslag medfølger. H. 35-47 B. 70 D. 47 cm. Fremstår med kraftig brugsslitage, skruehuller på sider og mindre hul på bagbeklædning. (2) Varenr: 4315139 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:46:00 DKK 1.350
Jørgen Bækmark. Spisebord, bøgetræ
Jørgen Bækmark. Spisebord, bøgetræ. Jørgen Bækmark. Spisebord af bøgetræ med vendbar rektangulær plade med grå og brunt laminat. Fremstillet hos FDB. 1970'erne. H. 72 L. 140 B. 70 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4316300 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:46:00 DKK 300
Yki Nummi, Sky Flyer. Pendel
Yki Nummi, Sky Flyer. Pendel. Yki Nummi, Sky Flyer. Pendel af hvid akryl. Formgivet i 1960. Fremstillet ved Sanka. Ø 70 cm. Fremstår med lettere brugsspor og lettere snavset samt ét defekt kugleled på ophæng (defekt ophæng). Varenr: 4296886 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:47:00 DKK 300
Dansk møbelproducent sofabord, teak, 1960'erne
Dansk møbelproducent sofabord, teak, 1960'erne. Dansk møbelproducent. Sofabord fineret med teaktræ, senere monterede tilspidsede ben. 1960'erne. H. 38 L. 160 B. 50 cm. Fremstår med brugsspor,ridser og skjolder. Varenr: 4316047 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:47:00 DKK 300
Emaljeskilt. Galle & Jessens Chokolade og Kakao
Emaljeskilt. Galle & Jessens Chokolade og Kakao . Galle & Jessens Chokolade og Kakao emaljeskilt. 20 x 40 cm. Varenr: 4316051 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:47:00 DKK 1.450
To orientalske tæpper (2)
To orientalske tæpper (2) . To orientalske tæpper. Håndknyttede tæpper af 100% uld på grundvæv af uld og bomuld. L. 180-215 B. 130 - 163 cm. Fremstår med brugsspor, falmede.(2) Varenr: 4313982 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:50:00 DKK 325
Lexafon, Telavox m.fl. radiomotagere (3)
Lexafon, Telavox m.fl. radiomotagere (3). Tre rørradioer, Lexafon, Telavox samt en uden fabriksnavn. Fremstår med brugsspor. (3) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4316052 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:50:00 DKK 300
Japanske tantoer (3)
Japanske tantoer (3). Japanske tantoer. Skæfte og skeder i ben med dekorationer med personer. Messingmontager med mon for slægten Tokugawa. Tsubaer i metal. Enæggede klinger.1900-tallet. Rustangreb, en manglende tsuba, slitage. Blankvåbentilladelse kræves. (3) Varenr: 4316202 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:50:00 DKK 750
Kinesisk katana.
Kinesisk katana. . Kinesisk katana. Skede af metal, dekoreret med dyremotiver og monteret som tachi. Skæfte eller tsuka monteret med rokkeskind beviklet med brunt lærredsbånd.Parérplade eller tsuba i sukashi-stil. Klinge damasceret, signatur på tangen. 1900 tallet. Slitage og rust. Blankvåbentilladelse kræves. Varenr: 4311362 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:52:00 DKK 300
Hovedmonteret isbjørneskind
Hovedmonteret isbjørneskind . Hovedmonteret isbjørneskind med klør, vinterskind. 230 x 200 cm. Nedlagt nær Ammassalik og hjemtaget fra Grønland i 2007. Hovedmonteret i 2008. Konservator: Mogens Westphal, Naturatelieret. Kvittering herpå medfølger. Skindet kan handles frit inden for EU, uden certificering, ved handel uden for ... Varenr: 4314583 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:53:00 DKK 12.000
C. Plath Hamburg, kompas messing
C. Plath Hamburg, kompas messing . C. Plath Hamburg, kompas messing af messing med kuppel af glas til ophængning i nathus. 1900'tallets første halvdel. H. 32 Ø 33 cm. Varenr: 4316221 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:53:00 DKK 1.600
Finn Lynggaard. gulvvase
Finn Lynggaard. gulvvase . Finn Lynggaard. Vase af grønt glas med orange kant, signeret og dateret FL - 94 under bunden. H. 42 Ø 14 cm. Varenr: 4315890 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:55:00 DKK 2.100
Par armstole, eg (2)
Par armstole, eg (2). Par armstole med stel af massivt egetræ med udskæringer, sæde og ryg betrukket med brunt velour. 1920'erne. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4316427 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:55:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af hvidt laminat, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 240 B. 120 cm. Fremstår med brugsslitage, små kanthak på aluminiumsliste, snavset, ridser og mærker på plade samt leddeløs ved ben. Varenr: 4314929 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:56:00 DKK 325
Arne Haugen Sørensen, litografi, kyssende par (cd)
Arne Haugen Sørensen, litografi, kyssende par (cd). Kyssende par af Arne Haugen Sørensen (f. 1932), litografi, 73/120. Sign. A. Haugen Sørensen 83. 56 x 40 cm (77 x 58). Varenr: 4316637 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:56:00 DKK 325
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med hvid formica med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1991, label herfra. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med enkelte ridser og mærker. Varenr: 4301034 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:57:00 DKK 350
Tagetti. Fluorescent lampe
Tagetti. Fluorescent lampe. Tagetti fluorescent arbejdslampe med indbygget lysstofrør. Ramme af poleret metal. 118 x 41 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4316643 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:57:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Mågestel (72)
Bing & Grøndahl. Mågestel (72) . B&G. Mågestel. Kaffe- og spisestel af porcelæn med guldkant bestående af: 10 middagstallerkener, 9 dybe middagstallerkener, 8 fisketallerkner, 12 frokosttallerkner, 6 dybe frokosttallerkner, 5 sidetallerkener, 6 kaffekopper, 6 underkopper, kaffekande, flødekande, sovseskål, sukkerskål, opsats, 4 ... Varenr: 4314350 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:57:00 DKK 1.800
Outstanding udekøkken fra Manillahuset
Outstanding udekøkken fra Manillahuset. Outstanding udekøkken/ Royal Basic Grill af 2 mm rustfrit stål med aftageligt skærebræt, monteret på hjul, gasgrill med skjuler til gasflaske medfølger. 99 x 194 x 68 cm. Udstillingsmodel med manglende kogeblus. Varenr: 4304059 DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:58:00 DKK 15.000
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 cm. Fremstår med kraftig slitage, gulnet, ridser, revne på fod, afslag på underskær samt manglende knop til top. Varenr: 4316645 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 19:58:00 DKK 475
Seng
Seng. Seng af blåt alcantara bestående af sengebund, madras samt topmadras. 125 x 205 cm. Fremstår ubrugt. Modelfoto. Hidrører fra Marselis Hotel. Varenr: 4303427 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:02:00 DKK 375
J.V. Martin, akryl på papir, 'Den skeløjede' (cd)
J.V. Martin, akryl på papir, 'Den skeløjede' (cd). 'Den skeløjede' af J.V. Martin (1930 - 1993), akryl på papir. Sign. og dateret J.V. Martin 90. 48 x 33 cm (67 x 49) Varenr: 4316261 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:08:00 DKK 725
Hay tæppe, 135 x 195 cm
Hay tæppe, 135 x 195 cm. Hay tæppe, koralrød. 135 x 195 cm. Fremstår med brugsspor og snavset. Varenr: 4307724 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:10:00 DKK 300
Philips bakelitradio samt Bravour transistorradio (2)
Philips bakelitradio samt Bravour transistorradio (2). Philips radio type 658 U, kabinet af bakelit, langbølge, kortbølge og mellembølge. / Bravour transistorradio udformet som taske i lys læder. Fremstår med brugsspor. (2) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4316157 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:10:00 DKK 300
J.V. Martin, akryl på papir, 'Maske' og 'Den ondskabsfulde' (cd 2)
J.V. Martin, akryl på papir, 'Maske' og 'Den ondskabsfulde' (cd 2). 'Maske' og 'Den ondskabsfulde' af J.V. Martin (1930 - 1993), akryl på papir. Sign. og dateret J.V. Martin 90 og 91. 50 x 32 cm (66 x 44) og 50 x 35 cm (60 x 50). (2) Varenr: 4316274 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:13:00 DKK 1.150
N. E. From. Armbånd, sterling sølv og varmebehandlet rav
N. E. From. Armbånd, sterling sølv og varmebehandlet rav. N. E. From. Armbånd af sterlingsølv, led prydet med blomster, blade samt cabochon sleben varmebehandlet rav, monteret med kasselås. L. 20 cm. B. 1,5 cm. Vægt. Ca. 36,5 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4314777 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:15:00 DKK 700
Amerikansk signallygte
Amerikansk signallygte. Amerikansk signallygte af overfladebehandlet metal. Rød og grøn blænde. Mærket Light Traffic Aircraft, Multi Elec. Chicago. Ifølge rekvirent hidrørende fra Thulebasen på Grønland. Varenr: 4315999 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:15:00 DKK 525
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940/50'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940/50'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med brunt sømbeslået knapsyet læder, svungne armlæn af massivt nøddetræ, ben af bejdset bøgetræ. 1940/50'erne. Fremstår med brugsspor, ridser på skind på ryg og et ben med reparation. Varenr: 4315365 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:16:00 DKK 325
Knud Kyhn / Royal Copenhagen, bjørne (5)
Knud Kyhn / Royal Copenhagen, bjørne (5) . Kgl./ Knud Kyhn. Figurer af glaseret stentøj i form af bjørne. H. 5 -14 cm. Alle 1. sortering. (5) Varenr: 4315047 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:19:00 DKK 375
Henry Thelander. Plakat, 'Randers Staaltov', 1945 Plakat,
Henry Thelander. Plakat, 'Randers Staaltov', 1945 Plakat,. 'Randers Staaltov' tegnet af Henry Thelander (1902–1986) for Aktieselskabet Randes Rebslaaeri, litografi, 1945. 85 x 62 cm. Uden ramme. Lette håndteringsmærker. Varenr: 4285255 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:25:00 DKK 325
Alpina damearmbåndsur, 14 kt guld
Alpina damearmbåndsur, 14 kt guld. Alpina damearmbåndsur med urkasse samt integreret lænke fra Guldvirke af 14 kt. guld, gylden skive med forgyldte timemarkeringer, logo samt time-og minutvisere. Urkasse. Ca. 14 x 17 mm. ekskl. krone. Mekanisk værk med manuelt optræk. Vægt. Ca. 45,8 gram. Fremstår med brugsspor og fugtskade på ... Varenr: 4314783 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:27:00 DKK 4.600
Samling oldsager og fossiler
Samling oldsager og fossiler. Samling oldsager og fossiler samt forsteninger og skår fra oldtidslerkar. Stenøkser, bor, flækker, afslag, m.m. Forefindes blandt andet i tysk ammunitionskasse (30 x 63 X 24 cm). Fundsteder ifølge rekvirent Løjt Kirkeby, Hjortkær, Møns klint, Stammer fra privatsamling Varenr: 4315656 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:30:00 DKK 1.050
Bræmer Jensen. Alliance ring, 14 kt guld
Bræmer Jensen. Alliance ring, 14 kt guld. Bræmer Jensen. Alliance ring af 14 kt. guld, fattet med fem brillanter på i alt 0.15 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS1-2. Model 6101. Ringstørrelse. 58,5/Ø 18,5 mm. Vægt. Ca. 2,7 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4314772 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:32:00 DKK 500
Jens Juul Eilersen. Tre-pers modulsofa samt puf, model Orion (2)
Jens Juul Eilersen. Tre-pers modulsofa samt puf, model Orion (2). Jens Juul Eilersen. Tre-pers modulsofa samt puf betrukket med gråligt nistret bomuldsstof, aftageligt betræk. Sæde hynder med koldskum og dunfylds top, vinkelben af børstet stål. L. 260 cm. Fremstillet hos Eilersen, model Orion. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4315569 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:34:00 DKK 5.800
Dansk møbelproducent. Lav skænk, teaktræ
Dansk møbelproducent. Lav skænk, teaktræ . Dansk møbelproducent. Lav skænk fineret med teaktræ, front med to skydelåger, bag hvilke hylder samt fem skuffer, senere monteret uoriginalt stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 82 L. 199 D. 43 cm. Fremstår med brugsslitage og nuanceforskel på top. Varenr: 4316433 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:34:00 DKK 350
Vintage ringe, 8- og 14 kt guld, 1900-tallets midte (3)
Vintage ringe, 8- og 14 kt guld, 1900-tallets midte (3). Vintage ring af 14 kt. guld, prydet med cabochon sleben koral samt hvidgulds detalje rundt fatning. Ringstørrelse. 58/Ø 18,5 mm. Vintage ring af 14 kt. guld, prydet med cabochon sleben jade. Ringstørrelse. 52/Ø 16,5 mm. Samt Aage Albing ring af 8 kt. guld, prydet med cabochon sleben turkis. ... Varenr: 4314770 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:38:00 DKK 725
Armbånd, rav og varmebehandlet rav
Armbånd, rav og varmebehandlet rav. Armbånd af rav og varmebehandlet rav, borede ravstykker, trukket på elastik. Ø indvendig: ca. 5,5 cm. Ravstykker. B. Ca. 2,8 cm. H. Ca. 1,3 cm. Vægt. Ca. 75,5 gram. Varenr: 4315552 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:42:00 DKK 925
Erik Gravgaard. Alliance ring, 14 kt guld
Erik Gravgaard. Alliance ring, 14 kt guld. Erik Gravgaard. Alliance ring af 14 kt. guld, fattet med fem brillanter i carréfatninger på i alt ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed. SI1-2. Ringstørrelse. 55/Ø 17,5 mm. Vægt. Ca. 4 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4314773 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:42:00 DKK 600
Armring, 14 kt guld
Armring, 14 kt guld. Hul armring af 14 kt. guld, indbygget kasselås. Stemplet GIFA. Indvendig mål. 5,2 x 5,8 cm. B. 7 mm. Tykkelse. 3 - 6,4 mm. Vægt. Ca. 15,4 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4314779 DKK 2.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:52:00 DKK 1.700
Halskæde, rav og varmebehandlet rav
Halskæde, rav og varmebehandlet rav . Halskæde af rav og varmebehandlet rav. L. 56 cm. Rav. Ø 1,7 - 3,2 cm. L. 2,7 - 4,3 cm. Vægt. Ca. 198,3 gram. Varenr: 4315551 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:53:00 DKK 1.150
Tegneserier. Skipper Skræk, Cowboy, Fart og Tempo m.fl.
Tegneserier. Skipper Skræk, Cowboy, Fart og Tempo m.fl.. Stor samling tegneserier med ca. 350 numre af Cowboy, 1950'erne. Dertil Skipper Skræk, Fart og Tempo Bill og Ben, Anders And med flere. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4316367 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:55:00 DKK 750
Orientalsk tæppe samt løber (2)
Orientalsk tæppe samt løber (2). Orientalsk tæppe samt løber. 310 x 78 og 204 x 204 cm. Fremstår med enkelte pletter. (2) Varenr: 4316072 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2016 20:58:00 DKK 500
Frimærker. Danmark**/o, Tyskland og Sverige
Frimærker. Danmark**/o, Tyskland og Sverige. Samling Danmark, Sverige og Tyskland i album og på plancher. Indeholder blandt andet: 1948 Tyske bygningsværker, Vestberlin, DDR med 1951 Tysk-kinesisk venskab ubrugte, Danske og grønlandske postfriske og stemplede. Shaubek springbind på Leuchtturm-sider med Vesttyskland 1949-1976. Seks ... Varenr: 4315663 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 13:30:00 DKK 575
Louis Poulsen. Arbejdspendler (4)
Louis Poulsen. Arbejdspendler (4) . Louis Poulsen. Arbejdspendler af sortemaljeret metal. 1960'erne. Ø 40 cm. Fremstår med lettere slitage og emaljeafslag. (4) Varenr: 4317640 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 13:58:48 DKK 525
Ole Wanscher, tilskrevet. Armstol, 1940'erne
Ole Wanscher, tilskrevet. Armstol, 1940'erne. Ole Wanscher, tilskrevet. Armstol med stel af massivt mahogni, svungne armlæn, profileret forben, sæde og ryg betrukket med originalt sømbeslået cogancfarvet patineret læder. 1940'erne. Antagelig fremstillet hos Snedkermester Jacob Kjær. Fremstår med brugsspor, defekt skind på sæde, lille afslag ... Varenr: 4317693 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 14:31:59 DKK 1.250
Ivan Riis, olie på papir, figurkompositioner (2)
Ivan Riis, olie på papir, figurkompositioner (2). Figurkompositioner af Ivan Riis (1947-2015), olie på papir. Begge sign. og daterede Riis 2007. Hver 32 x 42 cm (102 x 73) Varenr: 4296011 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 15:09:00 DKK 300
Par lænestole (2)
Par lænestole (2). Par lænestole af hardwood med fransk flet. 1900'tallets slutning. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4317476 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 16:23:00 DKK 325
N. O. Møller. Spisestole, egetræ, model 401 (8)
N. O. Møller. Spisestole, egetræ, model 401 (8). N. O. Møller. Spisestole af massivt egetræ, sæder betrukket med originalt brunt læder. Fremstillet hos J. L. Møllers Møbelfabrik, model 401. Formgivet i 1974. Fremstår med brugsslitage på slet/lak. (8) Varenr: 4317920 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 16:39:51 DKK 375
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår gulnet og enkelte ridser på stamme og skærm. Varenr: 4317989 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 17:21:46 DKK 1.100
Lars Rohde, akryl på lærred, komposition
Lars Rohde, akryl på lærred, komposition. Komposition af Lars Rohde (f. 1950), akryl på lærred. Sign. og dateret Rohde 16. 80 x 80 cm (82 x 82). Varenr: 4311200 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 17:31:00 DKK 300
Tepf Parker / Trip trap. Foldestol, sæbebehandlet egetræ
Tepf Parker / Trip trap. Foldestol, sæbebehandlet egetræ. Tepf Parker. Classic foldestol af massivt sæbebehandlet egetræ, sæde og ryg betrukket med brunt læder. Fremstillet hos Trip Trap. Fremstår med brugsspor og ridser på skind. Varenr: 4317474 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 17:51:00 DKK 1.600
Par armstole (2)
Par armstole (2) . Par armstole betrukket med lyst skai, ben af grålakeret metal. 2000-tallet. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4300303 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:20:00 DKK 300
Sminkedåse, Indien
Sminkedåse, Indien . Indien, sminkedåse, dekoreret med bånd. Messing. Retangulær dåse på fire fødder med hank og øskner. 1800-tallet H 6,5cm, B 12,5cm, L 9cm. Varenr: 4278132 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:27:00 DKK 300
Rasmus Larsson/ Design by Us. Papillon pendel
Rasmus Larsson/ Design by Us. Papillon pendel . Rasmus Larsson/ Design by Us. Papillon pendel af hvidt akryl. H. 24 cm. Fremstår med to manglende skærme. Varenr: 4290288 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:28:00 DKK 300
Morten Starkoff , mixed media på papir, 'When minds fly'
Morten Starkoff , mixed media på papir, 'When minds fly'. 'When minds fly' af Morten Starkoff, mixed media på papir. Sign. og dateret Morten Starkoff, dec. 2015. Certifikat medfølger. 35 x 26 cm (45 x 35) Varenr: 4290958 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:31:00 DKK 300
Spillemaskine, Pole Position
Spillemaskine, Pole Position. Spillemaskine, Pole Position. H. 160 B. 60 D. 40 cm. Fremstår med slitage og afslag på kasse samt hul nederst på front. Fejl og mangler kan forkomme. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4307818 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:42:00 DKK 325
Ole Wanscher. Sofabord
Ole Wanscher. Sofabord. Ole Wanscher. Sofabord med rektangulær plade fineret med mahogni, tilspidsede ben af massivt mahogny. Fremstillet hos P. Jeppesen. H. 54 L. 140 D. 65 cm. Fremstår med slitage og ujævnheder på lak. Varenr: 4312090 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:49:00 DKK 300
Windsor armstol / lænestol, 1900'tallets midte
Windsor armstol / lænestol, 1900'tallets midte. Windsor armstol / lænestol af bejdset bøgetræ med tremmeryg. 1900'tallets midte. Fremstår med brugsspor og reparationer på ryg. Varenr: 4251262 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:50:00 DKK 300
Dækketøjsskab
Dækketøjsskab . Dækketøjsskab fineret med mahogny og nøddetræ, front med to skuffer og låger. 1800'tallet. H. 172 B. 78 D. 45 cm. Fremstår med kraftig slitage, finerafslag, løse lister, løse bagben. defekte greb, en skuffe og låge fremstår låst. Nøgler mangler. Varenr: 4298934 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:51:00 DKK 300
Amerikaner skrivebord
Amerikaner skrivebord . Amerikaner skrivebord af fineret bejdset egetræ, front med jalousiklap bag hvilken små rum, herunder skuffer. Ca. 1900. H. 108 B. 150 D. 90 cm. Fremstår med kraftig slitage, ledløst og med åbne samlinger fugtskjolder, jalousilågen binder/ sider fast, fejl og defekter. Varenr: 4299083 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:51:00 DKK 300
Bouillotte bordlampe
Bouillotte bordlampe. Bouillotte bordlampe med stel af patineret messing, tre svungne arme. Justerbar skærm af stof. H. 47 cm. 1900-tallet første halvdel. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4306894 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:52:00 DKK 300
Via La Moda. Taske, model Julia
Via La Moda. Taske, model Julia . Via La Moda. Taske af krokodilleskind, håndlavet i Sydafrika, magnetlukning, indvendigt med lynlåsrum og lommer, dustbag medfølger. H. 29 B. 26 D. 16 cm. Fremstår ubrugt. Kan frit erhverves indenfor EU. Varenr: 4261246 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:57:00 DKK 5.000
Ipsens Enke keramik (2)
Ipsens Enke keramik (2). Ipsens Enke keramik i form af vase med motiv af kronhjort, model 440 samt lågkrukke med jugendmotiv, model nr.739. H. 17 -19 cm. Afslag på vasens standrand (2) Varenr: 4317344 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:01:00 DKK 300
Samling håndbyggede jagtdolke (5)
Samling håndbyggede jagtdolke (5) . Samling håndbyggede jagtdolke / knive med signerede klinger, skæfter og skeder af horn og træ m.m. skeder af læder. (5) Varenr: 4317207 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:09:00 DKK 875
Radiomotagere. 3-lampe modtagere (2)
Radiomotagere. 3-lampe modtagere (2). To rørradioer, hjemmebygget 3-lampe modtagere, én med variable spoler. Fremstår med brugsspor. (2) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4317539 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:10:00 DKK 300
Orientalske krudthorn (3)
Orientalske krudthorn (3). Tre orientalske krudthorn, af horn med montage af messing L. 34-37 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 4317083 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:10:00 DKK 350
Frederik A. Kayser. Høj samt lav lænestol (2)
Frederik A. Kayser. Høj samt lav lænestol (2). Frederik A. Kayser. Høj samt lav lænestol betrukket med patineret brunt læder, shakerstel af massivt palisander. Fremstillet hos Vatne Møbler. 1980'erne. Fremstår med brugsslitage, falmet og lugtgener. (2) Varenr: 4317084 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:11:00 DKK 350
Royal Copenhagen samt B&G (15)
Royal Copenhagen samt B&G (15). Dyrefigurer samt vase. Royal Copenhagen samt B&G dyrefigurer. Vase model 7916, isbjørne modellerne 321 og 1107, askebæger model 3131, mus model 1728, samt diverse fuglemodeller. (15) Varenr: 4317735 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:14:00 DKK 1.300
Buck jagtkniv
Buck jagtkniv . Buck jagtkniv, skæfte af træ, skede af læder. KL. 8,5 TL. 21 cm. Fremstår ubrugt i original æske. Varenr: 4317424 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:15:00 DKK 700
Samling stokke og piske (19)
Samling stokke og piske (19). Elleve diverse stokke i træ, metal og bambus, bemalinger og indlægninger. Stokkehåndtagene blandt andet afsluttende i dyre- og menneskehoveder. Otte diverse piske i bambus og træ samt læder, håndtag i ben. Én med dedikation. Slitage, skader. Krukke til samlingen medfølger. (19) Varenr: 4317203 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:16:00 DKK 1.150
Frederik A. Kayser. Tre-pers. sofa, brunt skind
Frederik A. Kayser. Tre-pers. sofa, brunt skind. Frederik A. Kayser. Tre-pers. sofa betrukket med brunt skind, shakerstel af palisander. L. 190 cm. 1980'erne. Fremstår med brugsslitage, krakkeleringer på skind samt meget kraftig lugtgener. Varenr: 4317116 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:17:00 DKK 350
Radiomodtagere. 3-rørs modtager samt 4-lampe modtager. (2)
Radiomodtagere. 3-rørs modtager samt 4-lampe modtager. (2). To rørradioer, 3-rørs modtager med udvendige spoler, samt 4-lampes pultmodtager. Hjemmebygget. Fremstår med brugsspor. (2) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten Varenr: 4317537 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:20:00 DKK 300
Mette Thorup, akryl på lærred, Komposition
Mette Thorup, akryl på lærred, Komposition. Komposition af Mette Thorup (f. 1977), akryl på lærred, sign. M. Thorup, 60 x 80 cm. U.R. Varenr: 4311257 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:21:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Briks / daybed
Dansk møbelproducent. Briks / daybed . Dansk møbelproducent. Briks / daybed fineret med bøgetræ, opklappeligt ryglæn og løs madras betrukket med uld. 1970/80'erne. L. 200 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder, pletter og stort hul. Varenr: 4266619 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:22:00 DKK 300
Niels Jørgen Haugesen, spisestol, model String chair
Niels Jørgen Haugesen, spisestol, model String chair. Niels Jørgen Haugesen. Stol af massiv ahorn, ryg udspændt med flettet snore, sæde betrukket med blåt uld. Fremstillet hos Tranekær Furniture, model String chair. Litteratur: Frederick Sieck. Dansk Møbelkunst s. 10. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4317472 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:23:00 DKK 300
<<  1 2 3 4 5 6 7  >>