Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tre teaterspots, krom (3)
Tre teaterspots, krom (3). Tre teaterspots af forkromet metal. H. 30 cm. Fremstår med lette brugsspor. (3) Varenr: 4603775 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 14:16:35 DKK 325
Bordlampe
Bordlampe. Bordlampe af messing og mahogni, indbygget med barometer og lanterne. H. 74 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4602842 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 14:17:55 DKK 300
Henning Koppel for Bing og Grøndahl 'Hvid koppel' (56)
Henning Koppel for Bing og Grøndahl 'Hvid koppel' (56). Henning Koppel for Bing & Grøndahl. 'Hvid Koppel' service af porcelæn, bestående af: 9 middagstallerkner nr. 325, 11 dybe tallerkner nr. 322 8 kagetallerkener nr. 306 12 kaffekopper nr. 305 13 underkopper nr 305 1 flødekande nr. 303 1 skål Ø 22 nr. 401 (2. sortering) mørk misfarvning. 1... Varenr: 4603293 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 14:25:55 DKK 450
Victorinox Swiss Army Men's 241361 Officers herreur.
Victorinox Swiss Army Men's 241361 Officers herreur.. Victorinox Swiss Army Men's 241361 Officers herreur. Urkasse i rustfrit stål, quartzværk, sekund-, minut og timevisere på mørkegrå baggrund. Datoangivelse. Stålrem. Vandtæt til 100 m., urkasse Ø 40mm. Varenr: 4592208

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 15:05:16 DKK 800
Par sorte pendler fra Dyberg Larsen (2)
Par sorte pendler fra Dyberg Larsen (2). Par pendler fra Dyberg Larsen i sortmalet stål. Ø 45 cm. Bemærk, sidste billede er modelfoto. (2) Varenr: 4585921

DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 15:05:55 DKK 300
Björn Beniston, mixed media, 'Skriget/The Scream'
Björn Beniston, mixed media, 'Skriget/The Scream'. 'Skriget/The Scream' af Björn Beniston (f. 1951), mixed media på lærred. Sign. Bj samt sign. og dateret 2015 bag på lærredet. 70 x 70 cm. U.R. Varenr: 4589305 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 15:06:16 DKK 300
Par Smooth bordlamper. Seeddesign, sort (2)
Par Smooth bordlamper. Seeddesign, sort (2). Par Smooth bordlamper. Seeddesign, sortmalet metal, afbryder, stor fatning E27. H: 46cm (2) Varenr: 4604459

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 18:27:00 DKK 600
Royal Copenhagen vaser mm. (8)
Royal Copenhagen vaser mm. (8). Royal Copenhagen vaser, fade samt figurere. Nr. 3290, 3726, 3121, 2843, 2882, 2883, 1579, 1081 alle 1. sort (8) Varenr: 4606064 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 18:54:00 DKK 300
Sorø stolefabrik. Fire stole af egetræ (4)
Sorø stolefabrik. Fire stole af egetræ (4). Sorø stolefabrik. Fire stole af egetræ, sæde og ryg betrukket med sort kunstlæder. SH. 43 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 4606129 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:01:00 DKK 300
Papillon, Samling glas (24)
Papillon, Samling glas (24). Papillon mundblæste og hånddekorerede glas dekoreret i farver samt guld, bestående af seks rødvin, fem hvidvin, seks portvin, seks vandglas samt en olielampe. (24) Varenr: 4603431 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:02:00 DKK 400
P. Cazzaniga for MDF Italia. Fire stole, model Sign. (4)
P. Cazzaniga for MDF Italia. Fire stole, model Sign. (4) . P. Cazzaniga for MDF Italia. Fire højglanslakerede stole, model Sign. H. 70 cm B. 49 cm. Fremstår med mindre brugsridser og mindre afslag. (2) Varenr: 4604395 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:02:00 DKK 400
To lænestole/strandstole af bambus (2)
To lænestole/strandstole af bambus (2). To lænestole/strandstole af bambus. H. 32/100, B. 65, L. 160 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4604474 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:02:00 DKK 500
Axel Salto for Royal Copenhagen, skål af stentøj
Axel Salto for Royal Copenhagen, skål af stentøj. Axel Salto. Skål af stentøj i riflet stil, dekoreret med sungglasur. Sign. Salto, udført hos Royal Copenhagen nr. 20568. H. 15,5, Ø 26 cm. 1. sort. Lettere asymmetrisk korpus. Varenr: 4603904 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:05:00 DKK 7.800
Fog og Mørup. Par dobbelt væglampetter (2)
Fog og Mørup. Par dobbelt væglampetter (2). Fog og Mørup. Par væglampetter med svungen arme og montage af messing monteret med skærme af hvid opalglas. Vægbeslag medfølger. 1950/1960'erne. H. på skærm ca. 21 cm, H. inkl. lampe ca. 32 cm, D. ca. 20 cm. Skærme med brugsspor. (2) Varenr: 4601525 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:07:00 DKK 475
Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. Musselmalet, halvblonde, stor petroleumslampe
Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. Musselmalet, halvblonde, stor petroleumslampe . Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. Musselmalet, halvblonde, stor petroleumslampe, nr. 1/382. Monteringer af messing. H. 36/64 cm. Varenr: 4603850 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:10:00 DKK 3.200
Dansk møbelproducent. Reol, teaktræ (2)
Dansk møbelproducent. Reol, teaktræ (2). Dansk møbelproducent. Reol, teaktræ, indrettet med justerbare hylder af mørkbejdset bøgetræ. H. 116, B. 100, D. 31,5 cm. Fremstår med brugssitage, ridser og mærker samt afslag på det ene hjørne. (2) Varenr: 4606146 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:11:00 DKK 300
Samling hoptimister, Birdie (6)
Samling hoptimister, Birdie (6). Samling hoptimister i form af fugle, produceret hos Ehrenreich Denmark, to med stempler fra Den Permanente. en lille fugl, tre mellem, en stor samt en påfugl. Alle med originale fjedre. Mål: 12-28 cm. (6) Varenr: 4604466 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:13:00 DKK 375
Stor prydlampe/vase af porcelæn og messing
Stor prydlampe/vase af porcelæn og messing. Stor Majolica prydlampe/vase af polykromt glaseret og guldstafferet porcelæn og messing, dekoreret med motiv af musiserende putti, samt med støbte monteringer af messing. H. 65 cm. inkl. monteringer. Fremstår med brugsspor, gulnet skærm slitage på guldstafferinger. Varenr: 4603874 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:18:00 DKK 350
Par Air pendler. Seeddesign, sort (2)
Par Air pendler. Seeddesign, sort (2). 2 stk. Air pendler, sortlakeret. Integreret LED 5 x 3 watt. Ø 29 cm (2) Varenr: 4604460

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:20:00 DKK 500
Royal Copenhagen/Aluminia. Tre relieffer af stentøj (3)
Royal Copenhagen/Aluminia. Tre relieffer af stentøj (3). Royal Copenhagen/Aluminia. Tre relieffer af stentøj. Herunder Johannes Hedegaard relief nr. 2887, Knud Kyhn relief nr. 27732, samt relief nr. 2912. 1 sort. (3) Varenr: 4602810 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:21:00 DKK 325
Sølvminiaturer. The 100 greatest cars, silver miniature collection (2)
Sølvminiaturer. The 100 greatest cars, silver miniature collection (2). The 100 greatest cars silver miniature collection. 100 biler i sølvminiaturer i original grøn æske med indtræk af grøn velour. Miniaturerne måler 17 x 9,5 x 1 mm. Vægt i sølv 160 gram (2) Varenr: 4603254 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:23:00 DKK 500
Fritz Hansen. Overpolstret lænestol 1940-50´erne
Fritz Hansen. Overpolstret lænestol 1940-50´erne. Fritz Hansen. Overpolstret lænestol, betrukket med lilla dybhæftet uld, båret på ben af massivt mørkpoleret bøgetræ. 1940-50´erne. Fremstår med brugsspor samt plet. Varenr: 4605286 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:23:00 DKK 650
Seed Lightning. Bordlampe
Seed Lightning. Bordlampe. Seed Lightning. Bordlampe af sortlakeret metal med justerbar skærm, monteret med rød stofledning. 2000'tallet. H. 56 cm. Fremstår med små ridser på fod og skærm. Varenr: 4605287 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:24:00 DKK 300
Gulvase / skulptur
Gulvase / skulptur. Gulvase / skulptur af glaseret stentøj. H 44 cm. Signeret i bunden. Fremstår med afslag. Varenr: 4606050 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:24:00 DKK 325
Fog og Mørup. Par dobbelt væglampetter (2). Fog og Mørup. Par væglampetter med svungen arme og montage af messing monteret med skærme af hvid opalglas. Vægbeslag medfølger. 1950/1960'erne. H. på skærm ca. 21 cm, H. inkl. lampe ca. 32 cm, D. ca. 20 cm. Skærme med brugsspor og mindre kantafslag. (2) Varenr: 4601521 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:26:00 DKK 350
Th. Valentiner, loftpendel af messing
Th. Valentiner, loftpendel af messing . Th. Valentiner, pendel i messing med hejsefunktion. Ø 49 cm. Fremstår med brugsspor/patina, ridser. Varenr: 4604037 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:26:00 DKK 350
Par Smooth bordlamper. Seeddesign. Hvid (2)
Par Smooth bordlamper. Seeddesign. Hvid (2). Par Smooth bordlamper. Seeddesign, hvidmalet metal, afbryder, stor fatning E27. H: 46cm (2) Varenr: 4604458

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:26:00 DKK 600
Div. frimærker, Færøerne og Grønland
Div. frimærker, Færøerne og Grønland. Samling Færøerne og Grønland. Færøerne overvejende ubrugt materiale, flere helark samt 18 kuverter maximum kort, 13 årsmapper, flere af samme årgang samt få frimærke hæfter. Grønland 4 ark julemærker, 3 helark post frimærker, 28 årsmapper, mange ens. Varenr: 4591973 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:28:00 DKK 350
Børge Mogensen. Seks stole af egetræ model. BM 73 (6)
Børge Mogensen. Seks stole af egetræ model. BM 73 (6). Børge Mogensen. Seks stole med stel af egetræ, betrukket med læder. model BM 73. Fremstillet hos P. Lauritsen & Søn. Fremstår med brugsspor lettere løse samlinger og manglende montageskjulere. (6) Varenr: 4606053 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:29:00 DKK 300
Eva Stæhr-Nielsen m.fl. for Saxbo vase og bægre af stentøj (2)
Eva Stæhr-Nielsen m.fl. for Saxbo vase og bægre af stentøj (2). Eva Stæhr-Nielsen m.fl. for Saxbo vase og bægre af stentøj dekoreret med hhv. brun harepels samt blå glasur. Brun vase sign E.ST.N. H. 7/11 cm. Brun vase fremstår med hårrevne og kanthak. (2) Varenr: 4606691 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:29:00 DKK 350
Danske lammeskind, hvide (3)
Danske lammeskind, hvide (3) . Danske lammeskind, hvide. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. 105-135 x 74-86 cm. Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt. (3) Varenr: 4456517

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:29:00 DKK 1.050
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' af kobber, Ø 60 cm
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' af kobber, Ø 60 cm. Poul Henningsen. 'Koglen', med 72 blade af kobber placeret på 12 buer af forkromet stål, fatningshus af forkromet aluminium, Ø 60 cm. Mgl. wireophæng, trisse og baldakin. Formgivet 1957- 1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen Litteratur: 'Tænd PH-lampens ... Varenr: 4604461 DKK 25.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:30:00 DKK 18.000
Poul Glargaard, olie på lærred. cd
Poul Glargaard, olie på lærred. cd. POUL GLARGAARD 1942-2011. Olie på lærred, komposition, sign. Poul Glargaard 95. U.R. 30 x 40 cm. Varenr: 4606581 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:33:00 DKK 300
Winchester salonriffel M. 290. Kal 22LR.
Winchester salonriffel M. 290. Kal 22LR. . Winchester salonriffel M. 290. Kal 22 LR. Serienummer. B1753079. TL. 99 cm. PL. 49 cm. Halvautomatisk salonriffel med rørmagasin. Monteret med Weaver B4 kikkertsigte. Fremstår med brugsspor. Eftersyn og udlevering kun efter aftale og mod fremvisning af gyldig våbentilladelse. Varenr: 4606385 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:34:00 DKK 1.100
Finn Østergaard. Par Albert lænestole (2)
Finn Østergaard. Par Albert lænestole (2). Finn Østergaard. Par Albert lænestole med stel af forspændt bøgetræ, sæde og ryg betrukket med uld. Formgivet 1978. H. 79 B. 62 cm. Fremstillet hos Kvist Møbler. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4602497 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:36:00 DKK 325
Louis Vuitton Solbriller
Louis Vuitton Solbriller. Louis Vuitton, par solbriller med sort prydet med blomster på stængerne. Tonet glas. Originalt etui samt æske medfølger. Varenr: 4606706 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:36:00 DKK 450
Samling skalmonteret jagttrofæer (6)
Samling skalmonteret jagttrofæer (6). Samling på seks skalmonteret jagttrofæer. H. 23/50 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. (6) Varenr: 4606711 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:36:00 DKK 350
Antoni Adamski. Komposition med model
Antoni Adamski. Komposition med model. Komposition med model af Antoni Adamski. (f.1955). Akryl på lærred. Mål 92 x 73 cm. Uindrammet. Varenr: 4605415 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:37:00 DKK 325
Skovmand & Andersen. Cirkulært spisebord, egetræ
Skovmand & Andersen. Cirkulært spisebord, egetræ. Skovmand & Andersen. Spisebord med cirkulært plade med udtræk, fineret med egetræ, to tillægsplader medfølger, runde tilspidsede ben. H. 74, L. 120-220 cm. Nyrenoveret. Fremstår med minimalt afslag på en tillægsplade (3) Varenr: 4605341 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:39:00 DKK 2.700
Samling persiske Hamadan tæpper (10)
Samling persiske Hamadan tæpper (10). Samling Hamadan tæpper med målene: 285 x 105 cm., 180 x 112 cm., 297 x 104 cm., 220 x 130 cm., 280 x 100 cm., 265 x 131 cm., 262 x 108 cm. 380 x 100 cm. 228 x 110 cm. 300 x 110 cm. I alt ca. 29,7 kvm. Alle tæpperne er rensede og reparerede. (10) Varenr: 4563714 DKK 14.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:40:00 DKK 5.600
Søren Hansen lænestol, bøgetræ
Søren Hansen lænestol, bøgetræ. Søren Hansen lænestol af bøgetræ, polstret med lilla uld. Fremstillet hos Fritz Hansen, i 1940'erne. Mål: H. 90, B. 67 cm. Muligvis senere monteret meder. Fremstår med få brugsspor, samt mindre afslag på bagben. Varenr: 4604490 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:40:00 DKK 325
Piet Hein. Bordlampe model Ra
Piet Hein. Bordlampe model Ra. Piet Hein. Bordlampe model Ra, Stamme og skærm af forkromet metal. Ø 40. H. 54 cm. Fremstillet hos Piet Hein A/S. . Varenr: 4603905 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:46:00 DKK 1.100
Arne Bang fad af stentøj nr. 7
Arne Bang fad af stentøj nr. 7. Arne Bang. Fad af stentøj dekoreret med bladværk og blomster. Sign monogram AB samt nummeret 7. Ø 20, H 6 cm. Fremstår med to minimalt afslag på bladværk og kant. Varenr: 4605310 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:47:00 DKK 450
Royal Copenhagen Årskrus (22)
Royal Copenhagen Årskrus (22). Royal Copenhagen årskrus bestående af årgangene: 1980, 1984, 1974, 1971, 1979, 1983, 1972, 1969, 1988, 1989, 1982, 1973, 1977, 1976, 1975, 1985, 1968, 1986, 1970, 1981, 1978, 1987. Fremstår uden brugsspor (22) Varenr: 4606061 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:47:00 DKK 375
Dansk møbelproducent. Reolsystem af egetræ (4)
Dansk møbelproducent. Reolsystem af egetræ (4). Dansk møbelproducent. Reolsystem af fineret egetræ. Bestående af; Tre underdele indrettet med to døre bag hvilke hylder. H. B. 93, D. 50 cm (4) Varenr: 4606260 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:48:00 DKK 300
Bang & Olufsen. Par Beolab 8000 højtalere (2)
Bang & Olufsen. Par Beolab 8000 højtalere (2). Bang & Olufsen. Par Beolab 8000 højtalere, blyantsformede kabinetter af poleret aluminium med sort frontstof. H. 132 cm. Fremstår med lettere brugsspor, to manglende kabler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forkomme. (2) Varenr: 4596393 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:49:00 DKK 2.700
Illum Wikkelsø. Par lænestole model Capella (2)
Illum Wikkelsø. Par lænestole model Capella (2) . Illum Wikkelsø. Par lænestole model Capella, med stel af massivt palisander, hynder betrukket med mørkebrunt skind. Formgivet i 1959. Fremstillet hos N. Eilersen. Fremstår med brugsspor samt nuanceforskel på stel/armlæn (2) Varenr: 4606113 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:49:00 DKK 700
Gangsø møbler. Fire stole af sæbebehandlet bøgetræ (4)
Gangsø møbler. Fire stole af sæbebehandlet bøgetræ (4). Gangsø møbler. Fire stole med stel af massivt sæbebehandlet bøgetræ, sæder betrukket med sort uld. H. 47, 75 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 4606115 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:50:00 DKK 325
Leif Ragn-Jensen. Motiv kongeørne og ræv, olie på lærred. cd
Leif Ragn-Jensen. Motiv kongeørne og ræv, olie på lærred. cd. Motiv med kongeørne i kamp mod ræv af Leif Ragn-Jensen 1911-1993. Olie på lærred. Sign. Leif Ragn-Jensen 1978. 34 x 49 cm. (47 x 62 cm.) Varenr: 4604406 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:52:00 DKK 975
Lygteur, Tempus Fugit i kasse af mahogni
Lygteur, Tempus Fugit i kasse af mahogni. Lygteur, Tempus Fugit i kasse af mahogni, urskive metal og messing med romertal. Optræksnøgle medfølger ikke. H. 32 cm. Brugsspor. Varenr: 4604087 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:53:00 DKK 325
Orientalsk Løber, 283 x 83 cm
Orientalsk Løber, 283 x 83 cm. Orientalsk løber, uld på bomuld. 283 x 83 cm. Fremstår med brugspor. Varenr: 4606119 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:53:00 DKK 625
Kinesisk lågkrukke
Kinesisk lågkrukke . Stor kinesisk lågkrukke af porcelæn. Blå dekoration på hvid bund. Mærket med fire kinesiske tegn i bunden. H. 31 cm. Varenr: 4580142 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:57:00 DKK 300
Stiga havetraktor model Villa12
Stiga havetraktor model Villa12. Stiga havetraktor model Villa12 12,5 hk, 85 cm klippebredde samt hydrostatisk fremtræk. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4601861 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 19:57:00 DKK 5.600
Poul M. Volther. Corona. Lænestol, model EJ5
Poul M. Volther. Corona. Lænestol, model EJ5. Poul M. Volther. Corona. Lænestol med fire skaller fuldpolstrede med sort læder, stel af børstet stål, drejelig firpasfod. Formgivet 1962. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ 5. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet og omtalt s. 453. Fremstår med lettere / få brugsspor. Se ... Varenr: 4596134 DKK 18.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:00:00 DKK 13.000
 Poul M. Jessen. Lav skænk af teaktræ
Poul M. Jessen. Lav skænk af teaktræ. Poul M. Jessen. Lav skænk af teaktræ, front indrettet med fire døre bag hvilke hylder og skuffer, båret på stel af massivt teaktræ. L. 200, H. 83, D. 47 cm. Fremstår med brugsspor, lettere afblegning på top efter overdel. Varenr: 4604472 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:00:00 DKK 375
Svend Hammershøi, olie på lærred, Wells Cathedral
Svend Hammershøi, olie på lærred, Wells Cathedral. Parti med nord-vest tårnet af Wells Cathedral, England af Svend Hammershøi (1873 - 1948), olie på lærred. Sign. monogram SH samt dateret Wells 1922. 83 x 72 cm (109 x 98). Fremstår med hul i lærred i øverste højre hjørne. Udstillet: Carnegie Institute, Pittsburgh USA. Charlottenborg ... Varenr: 4605989 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:00:00 DKK 7.800
Dansk møbelproducent. Lav skænk af teak
Dansk møbelproducent. Lav skænk af teak. Dansk møbelproducent. Lav skænk af teak. Front med to døre af glas bag hvilke hylder, båret på medeben. L. 180, D. 30, H. 62 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4604475 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:01:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Daybed af teaktræ
Dansk møbelproducent. Daybed af teaktræ. Dansk møbelproducent. Daybed af teaktræ, madras betrukket med brunt fløjl, båret på massive tilspidset ben. L. 190, B. 86, H. 37 cm. Fremstår med brugssitage. Varenr: 4604491 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:01:00 DKK 450
Victorinox Summit XLT Chrono herreur.
Victorinox Summit XLT Chrono herreur.. Victorinox Summit XLT Chrono herreur. Quartsværk, krystalglas, time-, minut og sekundviser på sølvfarvet baggrund, datoangivelse. Ø 39cm. Victorinox etui medfølger. Varenr: 4586024

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:05:00 DKK 800
Ottekantet montre af glas og egetræ
Ottekantet montre af glas og egetræ. Ottekantet montre stel af mørkbejdset egetræ indrettet med drejelig top og sider af facetslebet glas hvoraf fire kan åbnes, af sluttet på kanneleret sokkel. H. 78, L. 58, B. 58 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4604389 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:09:00 DKK 825
Poul M. Volther. Corona. Lænestol samt skammel (2)
Poul M. Volther. Corona. Lænestol samt skammel (2). Poul M. Volther. Corona. Lænestol samt skammel fuldpolstrede med sort læder, stel af børstet stål, drejelig firpasfod. Formgivet 1962. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ 5. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet og omtalt s. 453. Fremstår med lettere brugsspor, dog flere ... Varenr: 4596146 DKK 22.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:10:00 DKK 14.500
Børge Mogensen, Ruder konge, stole (2)
Børge Mogensen, Ruder konge, stole (2). Børge Mogensen 1914-1972. To 'Ruder Konge' stole i mahogni med sæde af patineret vegetabilsk læder. Formgivet i 1944. Udført hos Søborg Møbelfabrik. Ekstra sæde med polstring medfølger. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4606650 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:11:00 DKK 2.600
Fog og Mørup. Par dobbelt væglampetter (2). Fog og Mørup. Par væglampetter med svungen arme og montage af messing monteret med skærme af hvid opalglas. Vægbeslag medfølger. 1950/1960'erne. H. på skærm ca. 21 cm, H. inkl. lampe ca. 32 cm, D. ca. 20 cm. Skærme med brugsspor og mindre kantafslag, en manglende skærm samt en med revner. (2) Varenr: 4601527 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:12:00 DKK 325
To vægure af porcelæn og træ. 1900-tallet (2)
To vægure af porcelæn og træ. 1900-tallet (2). To vægure. Bestående af; Cirkulært vægur af porcelæn dekoreret med blomster og bladværk samt indrettet med urkasse af messing samt skive af emalje Ø 27 cm. Rokokoformet vægur af udskåret træ, prydet med rocailler, sløjfe samt blomster og bladværk. H. 52 cm. Fremstår med brugsspor. Nøgle ... Varenr: 4604393 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:14:00 DKK 325
Royal Safe. Pengeskab model safe 50
Royal Safe. Pengeskab model safe 50. Royal Safe pengeskab, af lakeret stål H. 66 B. 46 D. 47 cm. med kombinationslås, en skuffe og to hylder, to nøgler medfølger. Varenr: 4606172 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:18:00 DKK 425
Ceres Øl. Emaljeskilt
Ceres Øl. Emaljeskilt . Ceres Øl, emaljeskilt. Bryggeriet Ceres. Århus, hvælvet, Johs. Thejll, København, 1931-1932. H. 74,5 cm., B. 49,5 cm. Fremstår med emaljeskader, afslag og rust. Litteratur: 'Gadens blikfang' danske emaljeplakater gennem 100 år, nr. 344, side 190. Varenr: 4604462 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:22:00 DKK 3.100
Dansk møbelproducent. Par sideborde af fyrretræ og linoleum (2)
Dansk møbelproducent. Par sideborde af fyrretræ og linoleum (2). Dansk møbelproducent. Par sideborde med stel af massivt fyrretræ, plade ilagt med sort linoleum. H. 37, B. 39, D. 36 cm. Fremstår med brugsspor samt det ene med mindre afslag på hjørne. (2) Varenr: 4606128 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:25:00 DKK 300
Henrik Pedersen. Spisebord. Model Sketch, sort linoleum.
Henrik Pedersen. Spisebord. Model Sketch, sort linoleum.. Henrik Pedersen. Model Sketch. Spisebord med plade af sort linoleum og sort kant, stel af sortlakeret metal. Formgivet af Henrik Pedersen, 365-North. H. 75 L. 205 B. 100 cm. Leveres usamlet. Varenr: 4586746

DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:26:00 DKK 375
Charles Eames. Segmented Table. Spisebord / konferencebord
Charles Eames. Segmented Table. Spisebord / konferencebord . Charles Eames. Segmented Table. Spisebord / konferencebord med stel af forkromet og sortlakeret metal og aluminium, oval bordplade fineret med mahogni med massiv kantlist. Stel fremstillet hos Vitra. H. 71 L. 200 B. 120 cm. Fremstår med senere monteret uoriginal plade, denne med enkelte ridser. Varenr: 4606367 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:27:00 DKK 550
Royal Copenhagen.  Musselmalet 'Halvblonde' skål nr. 1046
Royal Copenhagen. Musselmalet 'Halvblonde' skål nr. 1046. Royal Copenhagen. Musselmalet 'Halvblonde' skål med gennembrudt gallerikant. nr. 1046. H. 22 Ø 28,5 cm. 1 sort. Fremstår med reparationer, geopmaling og misfarvning. Varenr: 4603977 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:30:00 DKK 350
Charlotte Holm Schau, NOOII - Spisebord.
Charlotte Holm Schau, NOOII - Spisebord.. Charlotte Holm Schau, NOOII - Spisebord. NOOII er som navnet udtrykker det, designet til at overraske og begejstre. Bordet har en kerne af sort mdf og overflader af hvid laminat.. Mål: Ø.120 x H. 74 cm, Design: Charlotte Holm Schau - a room above. Udstillingsmodel. Varenr: 4606596 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:38:00 DKK 300
Ejler Bille, litografi, komposition (cd)
Ejler Bille, litografi, komposition (cd). Komposition af Ejler Bille (1904-2004), litografi 226/350. Sign. Ejler Bille 85. 30 x 24 cm (58 x 51). Varenr: 4606380 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:38:00 DKK 350
Samling prydvaser/lamper af porcelæn og glas (9)
Samling prydvaser/lamper af porcelæn og glas (9). Samling prydvaser/lamper af polykromt dekoreret porcelæn og glas. H. 25/46 cm. Fremstår med brugsspor. (9) Varenr: 4604064 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:39:00 DKK 375
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2)
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2). Yngve Ekstrøm. Par højryggede lænestole med stel af formbøjet bøgetræ, betrukket med blåt velour. Fremstillet hos Swedese, model Lamino. Fremstår med brugsslitage og mindre pletter på stof. (2) Varenr: 4555424 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:41:00 DKK 400
Samling bordlamper af messing (4)
Samling bordlamper af messing (4). Samling bordlamper af messing. H. 20-68 cm. Fremstår med brugsspor i blandet stand. (4) Varenr: 4604075 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:42:00 DKK 300
Leif Ragn-Jensen. Motiv med Duehøg og Skovsneppe, olie på lærred. cd
Leif Ragn-Jensen. Motiv med Duehøg og Skovsneppe, olie på lærred. cd. Motiv med Duehøg og Skovsneppe i kamp af Leif Ragn-Jensen 1911-1993. Olie på lærred. Sign. Leif Ragn Jensen 1978. 59x89 cm. (78x107 cm.) Fremstår lettere gulnet. Varenr: 4604401 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:42:00 DKK 2.100
Henning Kjærnulf. Spisebord, eg
Henning Kjærnulf. Spisebord, eg. Henning Kjærnulf. Spisebord fineret med lakeret egetræ, hollandsk udtræk. Fremstillet hos Vejle Stolefabrik, 1960/1970'erne. H. 74. B. 89. L. 140/240 cm. Fremstår med enkelte mærker i plade Varenr: 4605774 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:44:00 DKK 800
Leif Ragn-Jensen. Motiv med gravhund, olie på lærred. cd
Leif Ragn-Jensen. Motiv med gravhund, olie på lærred. cd. Motiv med gravhund af Leif Ragn-Jensen 1911-1993. Olie på lærred. Sign. Leif Ragn-Jensen 1977. 28,5x48,5 cm. (43x63 cm.) Varenr: 4604404 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:47:00 DKK 800
Gulvlampe industrielt fra Alpe design
Gulvlampe industrielt fra Alpe design. Gulvlampe i industrielt design fra Alpe design, H: 150 cm. Lampen er udført i forkromet metal samt glas skærm. Varenr: 4581987

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:54:00 DKK 825
Simon Buch, mixed media på lærred, komposition (cd)
Simon Buch, mixed media på lærred, komposition (cd). Komposition af Simon Buch (f. 1983), mixed media på lærred. Sign. Simon Buch. 80 x 60 cm. U.R. Varenr: 4603204 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:55:00 DKK 300
Commodore 64 m.m.
Commodore 64 m.m.. Commodore 64 computer, floppy disk drev, kassettedrev, matrix printer, skakspil, diverse spil, joysticks, samt adskillige manualer. Fremstår med brugsspor (heriblandt løs 7'er tast). Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten, fejl og defekter kan forekomme. Varenr: 4605546 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:56:00 DKK 625
Simon Buch, mixed media på lærred, komposition (cd). Komposition af Simon Buch (f. 1983), mixed media på lærred. Sign. Simon Buch. 40 x 100 cm. U.R. Varenr: 4603205 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:57:00 DKK 300
Poul Friis Nyboe. Kystparti med brændingen som ruller ind mod kysten. cd
Poul Friis Nyboe. Kystparti med brændingen som ruller ind mod kysten. cd. Kystparti med brændingen som ruller ind mod kysten Poul Friis Nybo, Skagen. 1869-1929. UR. 65 x 95 cm. Varenr: 4604408 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:58:00 DKK 300
Simon Buch, mixed media på lærred, kompositioner (cd 2)
Simon Buch, mixed media på lærred, kompositioner (cd 2). Kompositioner af Simon Buch (f. 1983), mixed media på lærred. Begge sign. Simon Buch. 80 x 30 cm. U.R. Lettere løst opspændt. (2) Varenr: 4603206 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 20:59:00 DKK 300
Samling Pillivuyt (22)
Samling Pillivuyt (22). Pillivuyt. Service af porcelæn, beståebde af: 8 skåle Ø 17 cm - 24 cm 1 fad L: 30 cm, B: 20 cm 7 små skåle Ø 9,5 cm - 11 cm. 6 små serveringsfade Ø 18 cm. (22) Varenr: 4597921 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 12:23:27 DKK 300
Stelton sæt, kaffe, the, fløde og sukker, salt/peber (6)
Stelton sæt, kaffe, the, fløde og sukker, salt/peber (6). Arne Jacobsen/Erik Magnussen for Stelton. Bestående af: Kaffekande H. 30 cm. Thekande H. 20 cm. Mælkekande H.9,5 samt sukkerskål H. 5,5 cm Salt og pebersæt (6) Varenr: 4597925 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 12:55:35 DKK 350
By Norm interieur i sort  til badeværelse (9)
By Norm interieur i sort til badeværelse (9). Interieur til badeværelse fra By Norm Toiletbørste 2 sæbedispensere 1 skål med indvendig spejl 1 opbevaringsæske med små rum og spejl 1 holder til toiletpapir 6 knager Alt fremstår som nyt. Varenr: 4597928 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 13:34:33 DKK 300
Dansk møbelproducent. Lænestol
Dansk møbelproducent. Lænestol. Dansk møbelproducent. Lænestol / grydestol betrukket med knapsyet rødorange velour, drejelig fempasfod af forkromet metal. 1970'erne. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 4606566 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 13:36:37 DKK 300
Entresæt af egetræ 1900-tallet (2)
Entresæt af egetræ 1900-tallet (2). Entresæt af egetræ 1900-tallet. Bestående af; Kommode indrettet med tre skuffer afsluttet på cabriole ben. H. 76, B. 64, D. 38 cm. spejl H. 102, B. 42 cm. Fremstår med brugsslitage. (2) Varenr: 4605971 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 13:37:41 DKK 300
Victorinox Swiss Army Ground Force 60/60 Chronograph herreur.
Victorinox Swiss Army Ground Force 60/60 Chronograph herreur.. Victorinox Swiss Army Ground Force 60/60 Chronograph herreur. Urkasse af rustfrit stål og titanium, sapphire crystal rustfrit stålrem. Quartz urværk. V. 25788. Urkasse Ø 40mm. Varenr: 4597803

DKK 2.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 13:54:45 DKK 1.400
Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen (4)
Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen (4). Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen i sortmalet stål. Ø 23 cm. H 16 cm. Lyskilde 60W E27 Bemærk, sidste billede er modelfoto. Varenr: 4585914

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 13:55:02 DKK 300
Danske lammeskind, brune (2)
Danske lammeskind, brune (2) . Danske lammeskind, brune. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. 105-115 x 75-80 cm. Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt. Bemærk stol medfølger... Varenr: 4456809

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 13:55:15 DKK 750
Dansk Design: Skagen Tremmesofa 3 pers., i sæbebehandlet ask m. hynder i sort læder
Dansk Design: Skagen Tremmesofa 3 pers., i sæbebehandlet ask m. hynder i sort læder. Dansk design. Trepers. sofa med tremmestel i massiv, sæbebehandlet asketræ, model Skagen. L. 195 cm, H.82 cm, D.80 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4602871 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 14:07:41 DKK 325
Stor høvlbænk af massivt bøgetræ med træspindler
Stor høvlbænk af massivt bøgetræ med træspindler. Stor høvlbænk af massivt bøgetræ med træspindler. H. 83 L. 227 B. 105 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Varenr: 4606680 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 14:09:12 DKK 325
Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen (4). Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen i hvidmalet stål. Ø 23 cm. H 16 cm. Lyskilde 60W E27 Bemærk, sidste billede er modelfoto. Varenr: 4585810

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 15:19:56 DKK 300
Danske lammeskind, hvide (2)
Danske lammeskind, hvide (2) . Danske lammeskind, hvide. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. 110 x 80 cm. Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt. (2) Varenr: 4456632

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 15:58:52 DKK 750
Laboremus. Sofabord, egetræ
Laboremus. Sofabord, egetræ. Sofabord af massivt egetræ med kvadratisk plade. Fremstillet hos K.P. laboremus. H. 52 B. 75 x 75 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4598279 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 16:06:55 DKK 300
Vitrineskab af egetræ
Vitrineskab af egetræ. Vitrineskab af mørkpoleret egetræ, afsluttet på cabrioleben, front med to glasdøre bag hvilke hylder. H. 150, B. 96, D. 41 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4606884 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 16:15:00 DKK 350
Københavnerlampe
Københavnerlampe. Almindelig LED Københavnerlampe. Pendel tegnet i 1970’erne af Stadsarkitektens kontor i Københavns Kommune. Armaturerne, som er produceret af Philips Danmark, er af lysegrå glasfiber, ophæng af wire og konverteret til 230V, monteret med dæmpbar LED lyskilde H. ca. 33 Ø 38 cm. Fremstår med ... Varenr: 4605532 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 16:40:09 DKK 325
Et par københavnerlamper (2)
Et par københavnerlamper (2). Almindelige LED Københavnerlampen. Par pendler tegnet i 1970’erne af Stadsarkitektens kontor i Københavns Kommune. Armaturerne, som er produceret af Philips Danmark, er af lysegrå glasfiber, ophæng af wire og konverteret til 230V, monteret med dæmpbar LED lyskilde H. ca. 33 Ø 38 cm. Fremstår med ... Varenr: 4605525 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 16:40:40 DKK 1.100
<<  1 2 3 4 5 6 7 8  >>