Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par engelsk hepplewhite armstole, 1900-tallet (2)
Par engelsk hepplewhite armstole, 1900-tallet (2). Par engelsk hepplewhite armstole med stel af udskåret mahogny, sæde betrukket med sømbeslået cognacfarvet skind. 1900-tallet. Fremstår med patina/pletter på skind. (2) Varenr: 3957150 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:04:00 DKK 325
Philippe Starck. Par skamler samt radio (3)
Philippe Starck. Par skamler samt radio (3). Philippe Starck. Par skamler samt radio. H. 26-43 cm. Fremstillet hos Kartell og Alessi. Fremstår med slitage, skrammer og en skammel med afslag. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3) Varenr: 3952695 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:04:00 DKK 325
Annette Nordentoft. Unika figur (cd)
Annette Nordentoft. Unika figur (cd). Annette Nordentoft. Unika figur, 'Adina- Den slanke' af stentøj med krympeglasur, på sokkel af jern. H. 58 cm. Varenr: 3953195 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:06:00 DKK 300
Jo Hammerborg. Væglampe
Jo Hammerborg. Væglampe . Jo Hammerborg. Væglampe af aluminium. Fremstillet hos Fog & Mørup, model Horisont. L. 20-80 cm. Fremstår med små ridser. Varenr: 3952986 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:14:00 DKK 325
Vilhelm Lauritzen. Radiohus pendel
Vilhelm Lauritzen. Radiohus pendel. Vilhelm Lauritzen. Radiohus pendel af opalglas med montage af messing. 1900-tallets midte. Ø 36 cm. Varenr: 3954570 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:18:00 DKK 850
Fotos af Fred Astaire m.fl. (6)
Fotos af Fred Astaire m.fl. (6). Fotos af Fred Astaire m.fl. Ét stemplet Statens Filmcensur. 23 x 18 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (6) Varenr: 3954464 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:23:00 DKK 300
Almuekiste, 1700/1800-tallet
Almuekiste, 1700/1800-tallet. Standkiste senere almuebemalet med buet låg, lås og senere uoriginal nøgle medfølger. 1700/1800-tallet. H. 72 L. 124 D. 68 cm. Fremstår med afskalning, senere skruer, nøgle sidder fast. Varenr: 3957159 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:38:00 DKK 300
Massagestol med skammel (2)
Massagestol med skammel (2). Massagestol m. skammel betrukket med sort kunstskind, justerbar ryg, stel af sortlakeret træ. Fremstår med brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forekomme. (2) Varenr: 3956012 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:38:55 DKK 300
Chesterfield wingchair
Chesterfield wingchair. Chesterfield wingchair betrukket med rødt knapsyet læder, cabriole ben af bejdset træ. 1900-tallet. Fremstår med kraftige brugsspor / kradsemærker på armlæn, samt med kraftig røglugt. Varenr: 3959415 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:39:00 DKK 400
Dansk møbelproducent. Par lænestole (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole af bambus med sæder af papirflet. 1900-tallet. Fremstår med åben flet på sæder, samt med enkelte pletter. (2) Varenr: 3959410 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:41:00 DKK 300
Tre-pers Chesterfield sofa
Tre-pers Chesterfield sofa . Tre-pers Chesterfield sofa betrukket med rødt knapsyet læder, ben af bejdset bøgetræ. L. 200 cm. Fremstår med slitage og røglugt. Varenr: 3959414 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:48:00 DKK 2.400
Anna Nilsson. Fad
Anna Nilsson. Fad . Anna Nilsson. Fad af glas fra 'Clown' serien. Fremstillet hos Orrefors. Ø 38,5 cm. Varenr: 3953251 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:50:00 DKK 300
Arne Jacobsen. 7'er spisestole (6)
Arne Jacobsen. 7'er spisestole (6). Arne Jacobsen. 7'er stole af formspændt sortlakeret krydsfinér, stel af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med slitage, mindre afslag og afskalninger, alle med defekte/revner ved ryg. (6) Varenr: 3957089 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:51:33 DKK 375
Peter Karpf. Gemini stager (4)
Peter Karpf. Gemini stager (4). Peter Karpf. Gemini stager af forkromet stål. Fremstillet hos Lassen Tableware, to store fra Lundtofte. H. 12-22 cm. Fremstår med lettere slitage. (4) Varenr: 3952718 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:52:00 DKK 300
Chesterfield wingchair
Chesterfield wingchair. Chesterfield wingchair betrukket med rødt knapsyet læder, cabriole ben af bejdset træ. 1900-tallet. Fremstår med kraftige brugsspor / kradsemærker på armlæn, samt med kraftig røglugt. Varenr: 3959416 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:53:00 DKK 400
Vico Magistretti. Væglamper (3)
Vico Magistretti. Væglamper (3). Vico Magistretti. Væglamper af hvidt plast. Fremstillet hos Artemide. Ø 14 cm. Fremstår med lettere slitage. (3) Varenr: 3952713 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:54:00 DKK 300
Fog & Mørup. Optima pendel
Fog & Mørup. Optima pendel. Fog & Mørup. Optima pendel af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte afskalninger. Varenr: 3952698 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:58:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Rullebord
Dansk møbelproducent. Rullebord. Dansk møbelproducent. Rullebord med stel af bøgetræ, plade af hhv. sort-og hvidlakeret træ, afsluttet på hjul. H. 65 Ø 60 cm. Fremstår med brugsspor og lettere leddeløs. Varenr: 3959423 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 17:59:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Eklipta væg/-loftslamper (2)
Arne Jacobsen. Eklipta væg/-loftslamper (2). Arne Jacobsen. Eklipta væg/-loftslamper med skærm af hvidt opalglas. Ø 45 cm. Fremstår med skævhed på montage og lettere slitage. (2) Varenr: 3954151 DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:25:00 DKK 1.250
Holmegaard skibsglas (22)
Holmegaard skibsglas (22). Holmegaard skibsglas, bestående af 10 ølglas (H. 14 cm.) og 12 snapseglas (H. 12 cm.). (22) Varenr: 3952360 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:27:00 DKK 300
Delicia Carmen III harmonika
Delicia Carmen III harmonika. Delicia Carmen III harmonika, kuffert medfølger. Fremstår med lettere slitage, to tangenter stritter. Varenr: 3952224 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:32:00 DKK 300
Nakamichi Pa-5E forstærker
Nakamichi Pa-5E forstærker . Nakamichi Pa-5E forstærker. 14,5 x 44 x 39 cm. Fremstår med lettere slitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forekomme. Varenr: 3960337 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:35:00 DKK 1.650
Lav skænk, 1920'erne
Lav skænk, 1920'erne. Lav skænk af egetræ, fyldninger fineret med nødderod, front med låger. 1920'erne. H. 107 B. 180 D. 59 cm. Fremstår med brugsspor og manglende nøgleblik. Varenr: 3959943 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:40:00 DKK 300
Märklin Maxi spor 1 modeltog, nr. 54102
Märklin Maxi spor 1 modeltog, nr. 54102. Märklin Maxi spor 1 modeltog, nr. 54102 i original æske. Varenr: 3952153 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:42:00 DKK 625
Dansk møbelproducent. Sovesofa, 1950'erne
Dansk møbelproducent. Sovesofa, 1950'erne. Dansk møbelproducent. Sovesofa med negle af teak, ben af bejdset bøgetræ, betrukket med grønligt møbelstof. 1950'erne. L. 195 cm. Fremstår med brugsslitage samt med begyndende hul på sæde. Varenr: 3959411 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:43:00 DKK 350
Hans Agne Jakobsson. Par bordlamper (2)
Hans Agne Jakobsson. Par bordlamper (2). Hans Agne Jakobsson. Par bordlamper af aluminium. Fremstillet hos Hans Agne Jakobsson A/B, Markaryd. H. 31 cm. Fremstår med lettere slitage. (2) Varenr: 3953279 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:44:00 DKK 550
Dansk / svensk møbelproducent, par natborde (2)
Dansk / svensk møbelproducent, par natborde (2). Dansk / svensk møbelproducent. Par natborde af hvidlakerede bøgetræ, front med skuffe, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 46 B. 50 D. 36 cm. Fremstår med enkelte små skrammer. (2) Varenr: 3956476 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:48:00 DKK 300
Just Andersen. Bordlampe, model D8
Just Andersen. Bordlampe, model D8. Just Andersen. Bordlampe af diskometal. Dessin nr. D8. H. inkl. montage 74 cm. Fremstår med ridser på stamme og buler på top. Varenr: 3953070 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:48:00 DKK 400
Maija Liisa Vasenius. Uro
Maija Liisa Vasenius. Uro . Maija Liisa Vasenius. Uro af delvist glaseret stentøj. Kalevala koru, Finland. 1960/70'erne. H. 130 cm. Varenr: 3953262 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:52:00 DKK 300
Philips. Væglamper (9)
Philips. Væglamper (9). Philips. Væglamper af aluminium. H. 18 cm. Fremstår med lettere slitage, lettere anløben og snavset. (9) Varenr: 3952705 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:54:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940/50'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940/50'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med knapsyet brunt skind, ben af bejdset bøgetræ. 1940/50'erne. Fremstår med brugsspor og patina. Varenr: 3959421 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:55:00 DKK 300
Toiletmøbel, mahogni
Toiletmøbel, mahogni. Toiletmøbel fineret med mahogni, svungen front med ovalt vipbart spejl, fire små skuffer og en stor. 1900'tallets begyndelse. H. 173 B. 116 D. 51 cm. Fremstår med brugsspor, mindre finerskade, lille afslag på spejlramme. Nøgle medfølger. Varenr: 3945466 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:57:00 DKK 300
H. J.  Wegner. Lufthavnstole  (4)
H. J. Wegner. Lufthavnstole (4). H. J. Wegner. Lufthavnstole betrukket med grønt uldstof, ben af forkromet stål. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Johannes Hansen. Fremstår med kraftig slitage, tørt skum, huller og rust på stel. (4) Varenr: 3956021 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 18:57:00 DKK 300
Anne Østergaard, akvarel/tusch på papir, 'Duer der kurrer'
Anne Østergaard, akvarel/tusch på papir, 'Duer der kurrer'. 'Duer der kurrer' af Anne Østergaard (f. 1951), akvarel/tusch på papir. Rammemål 28 x 36 cm.Kunstnerpris: 1500 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og ... Varenr: 3950741 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:00:00 DKK 325
Stueplanter med krukker (3)
Stueplanter med krukker (3). Tre stueplanter af gråglaserede rillede krukker. Mål Krukker. H. 37-57 cm. Total. str. 100-170 cm. (3) Varenr: 3953036 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:03:00 DKK 325
Annette Bredstrup, mixed media på lærred, komposition
Annette Bredstrup, mixed media på lærred, komposition. Komposition af Annette Bredstrup, mixed media på lærred. Usign. 50 x 60 cm. U.R. Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og Lauritz.com donerer både køber- og ... Varenr: 3950745 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:06:00 DKK 300
Hans J. Wegner. Y-stole, egetræ (4)
Hans J. Wegner. Y-stole, egetræ (4). H. J. Wegner. Y- stole med stel af massivt egetræ, sæde med flettet papirgarn. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-24. Formgivet i 1950. Fremstår med brugsspor, pletter/skjolder på felt samt røglugt. (4) Varenr: 3959620 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:07:00 DKK 7.200
Armstol, sidebord samt to lænestole (4)
Armstol, sidebord samt to lænestole (4). Armstol, sidebord samt to lænestole af hard Wood, mahogny og bejdset bøgetræ, lænestole med fransk flet. 1900'tallets sidste halvdel. H. 64 B. 45 D. 40 cm. Fremstår med brugsspor, løse håndtag, letter løse ben. (4) Varenr: 3957152 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:10:00 DKK 300
Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ bordlampe
Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ bordlampe . Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 57 cm. Fremstår med lette ridser på fod. Varenr: 3952268 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:11:00 DKK 4.200
Annette Nordentoft. Unika figur (cd). Annette Nordentoft. Unika figur af stentøj med krympeglasur. H. 42 cm. Varenr: 3953199 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:12:00 DKK 300
Conni Bønløkke, olie på papir, 'Not another day'
Conni Bønløkke, olie på papir, 'Not another day'. 'Not another day' af Conni Bønløkke (f. 1958), olie på lærred. Rammemål 30 x 28 cm.Kunstnerpris: 4500 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og Lauritz.com ... Varenr: 3950747 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:12:00 DKK 350
Dansk lampeproducent. Bordlampe, 1960'erne
Dansk lampeproducent. Bordlampe, 1960'erne. Dansk lampeproducent. Bordlampe med skærm og fod af sortlakeret metal, stamme af messing. 1960'erne. H. 38 cm. Fremstår med slitage og lettere ridser. Varenr: 3952985 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:17:00 DKK 450
Winnie Meisler, akryl på lærred, 'Glædens vand II'
Winnie Meisler, akryl på lærred, 'Glædens vand II'. 'Glædens vand II' af Winnie Meisler (f. 1947), akryl på lærred. Sign. WM. Rammemål 49 x 59 cm Kunstnerpris: 3500 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og ... Varenr: 3950750 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:18:00 DKK 325
Johannes Andersen. Sofabord, teaktræ, 1960'erne
Johannes Andersen. Sofabord, teaktræ, 1960'erne. Johannes Andersen. Sofabord fineret med teaktræ, rektangulær plade med hollandsk udtræk. 1960'erne. Fremstillet hos CFC, silkeborg, mrk, herfra. H. 52 B. 120-216 B. 55 cm. Fremstår med brugsslitage og nuanceforskel. Varenr: 3956385 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:19:00 DKK 300
Hans J. Wegner, stole model PP-701, ask (4)
Hans J. Wegner, stole model PP-701, ask (4). Hans J. Wegner. Sæt på fire spisestole med kopstykke af massiv ask med samlingsdetaljer i wengé, stel af matpoleret stålrør, sæder betrukket sort læder. Formgivet i 1965 og fremstillet hos PP Møbler, model PP 701. Udstillingsmodeller med få brugsspor. (4) Varenr: 3959863

DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:20:00 DKK 3.200
Uruguayansk rødvin. Bodega Marichal Premium Varietal Tannat 2011 (36)
Uruguayansk rødvin. Bodega Marichal Premium Varietal Tannat 2011 (36). Uruguayansk rød vin. Bodega Marichal Premium Varietal Tannat. Årg. 2011. 13,5%. Halvtør smag. Medium fylde. Opbevares i kasser à 6 stk. Stand A. 36 fl./6 ks.). (36) Varenr: 3943365

DKK 1.750 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:20:00 DKK 425
Conni Bønløkke, olie på papir, 'I think I'm the good one'
Conni Bønløkke, olie på papir, 'I think I'm the good one'. 'I think I'm the good one' af Conni Bønløkke (f. 1958), olie på papirKunstnerpris: 4500 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og Lauritz.com donerer både ... Varenr: 3950748 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:24:00 DKK 325
Peter J. Lassen for Montana. Tre væghængte skabsmoduler (3)
Peter J. Lassen for Montana. Tre væghængte skabsmoduler (3). Peter J. Lassen. Tre væghængte skabsmoduler af grålakeret MDF, front med skuffe og låge. Fremstillet hos Montana. H. 36 B. 36-70 D. 30 cm. Fremstår med brugsspor samt manglende vægbeslag. (3) Varenr: 3952278 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:24:00 DKK 1.000
Arne Jacobsen. Eklipta væg/-loftslamper (3)
Arne Jacobsen. Eklipta væg/-loftslamper (3). Arne Jacobsen. Eklipta væg/-loftslamper med skærm af hvidt opalglas. Ø 45 cm. Fremstår med små skævheder og lettere slitage. (3) Varenr: 3954148 DKK 2.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:25:00 DKK 1.900
Hanne Tylén, tusch, 'Møde i det grønne'
Hanne Tylén, tusch, 'Møde i det grønne'. 'Møde i det grønne' af Hanne Tylén (f. 1940), tusch. Sign. Hanne Tylén. Rammemål 61 x 50 cm Kunstnerpris: 2500 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og ... Varenr: 3950752 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:30:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Fire bogreoler, 1980'erne (4)
Dansk møbelproducent. Fire bogreoler, 1980'erne (4). Dansk møbelproducent. Fire bogreoler, heraf en med nedfældig klap og en med to skydelåger, senere monteret stel med runde tilspidsede ben. 1980'erne. H. 123 B. 87-348 D. 30 cm. Fremstår med brugsspor, to med huller på bagbeklædninger, fineret med mahogny på top. (4) Varenr: 3952965 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:30:00 DKK 325
Helle Fibiger, blandform på lærred, 'Hovedløs færden'
Helle Fibiger, blandform på lærred, 'Hovedløs færden'. 'Hovedløs færden' af Helle Fibiger (f. 1943), blandform på lærred. Sign. Helle F. Rammemål 25 x 30 cm.Kunstnerpris: 900 krKunstnerpris: 900 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går ... Varenr: 3950754 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:36:00 DKK 300
Tre-sofa samt tre lænestole (4)
Tre-sofa samt tre lænestole (4). Tre-sofa samt tre lænestole med stel af bejdset birk, betrukket med velour, sider med fransk flet. 1940'erne. L. 182 cm. Fremstår med brugsspor og fletdefekter. (4) Varenr: 3959937 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:39:00 DKK 300
Børge Mogensen. Tremmesofa, Fritz Hansen, 2005
Børge Mogensen. Tremmesofa, Fritz Hansen, 2005. Børge Mogensen. Tremmesofa med stel af bøgetræ, løse hynder betrukket med ternet møbelstof. Formgivet i 1945. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 1789 i 2005. Litteratur: F. Sieck's 'Dansk Møbelkunst', beskrevet og gengivet side 178. 165-210 cm. Fremstår med lettere brugsspor, dog en side hynde ... Varenr: 3955873 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:40:00 DKK 10.000
Skipper furniture. Tre-pers. sofa samt puf (2)
Skipper furniture. Tre-pers. sofa samt puf (2). Skipper furniture. Tre-pers. sofa samt puf betrukket med sort skind, en løs nakkehynde medfølger, ben af børstet stål. 2000'tallet. L. 220 cm. Fremstår med minimal brugsspor. (2) Varenr: 3951115 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:40:00 DKK 425
Børge Mogensen. Slædestol samt skammel, egetræ (2)
Børge Mogensen. Slædestol samt skammel, egetræ (2). Børge Mogensen. Slædestol samt skammel med stel af massivt egetræ med tremmeryg, betrukket med lyst hestedækken. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Model 2254 og 2248. Fremstår med brugsspor, skjolder og begyndende huller på sædehynde. (2) Varenr: 3958158 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:42:00 DKK 2.100
Inge Thøgersen, akryl på lærred, 'Birk 4' og 'Birk 6' (2)
Inge Thøgersen, akryl på lærred, 'Birk 4' og 'Birk 6' (2). 'Birk 4' og 'Birk 6' af Inge Thøgersen (f. 1956), akryl på lærred. Rammemål 23 x 23 cm. (2)Kunstnerpris: 1000 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og ... Varenr: 3950756 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:42:00 DKK 300
Buddha
Buddha . Buddha af forsølvet messing, siddende i mediterende stilling på lotustrone. Tibet. H. 19 cm. Varenr: 3939071 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:42:00 DKK 325
Solitaire ring, 14 kt hvidguld
Solitaire ring, 14 kt hvidguld. Solitairering af 14 kt. guld, fattet med brillant i grabbefatning på ca. 1.25 ct. Farve: Light brown-yellow (O). Klarhed: P2. Skuldrene er hver fattet med fem brillanter. i alt ti på ca. 0.07 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: Si2. Ringstørrelse: 56/Ø 17,75 mm. Vægt: ca. 5,4 gram. Fremstår med ... Varenr: 3959951 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:43:00 DKK 2.500
Arne Jacobsen, Bellevue standerlampe, messing
Arne Jacobsen, Bellevue standerlampe, messing. Arne Jacobsen. Bellevue standerlampe af messing, bøjeligt skærmhoved. Udført fra 1929. Fremstillet hos Louis Poulsen i 1950'erne. Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" gengivet og omtalt s.268. Højdeindstillelig stamme. 140 cm. Fremstår med brugsspor, manglende sko, senere ... Varenr: 3956493 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:43:00 DKK 625
Skillevæg/rumdeler (3)
Skillevæg/rumdeler (3). Skillevæg/rumdeler med rammer af grålakeret træ, felter af matteret glas, ben af grålakeret aluminium. Hver: H. 175 B. 90 cm. (3) Varenr: 3959412 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:44:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Ægget. Skammel
Arne Jacobsen. Ægget. Skammel . Arne Jacobsen. Ægget. Skammel betrukket med sort læder, monteret med helstøbt profileret fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1966, erhvervet 1967 ved Thorsen Møbler. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne ... Varenr: 3959869 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:44:00 DKK 2.300
Høj skænk, 1920'erne
Høj skænk, 1920'erne. Lav skænk af egetræ, fyldninger fineret med nødderod, front med låger. 1920'erne. H. 167 B. 150 D. 46 cm. Fremstår med brugsspor og manglende nøgleblik. Varenr: 3959957 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:45:00 DKK 300
Piedestal / blomsterbord, ca. 1900
Piedestal / blomsterbord, ca. 1900. Piedestal / blomsterbord af støbt metal, svungne ben med to hylder. ca. 1900. H. 77 cm. Varenr: 3952888 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:46:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Lænestol / øreklapstol, 1950'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol / øreklapstol, 1950'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol / øreklapstol betrukket med stribet stof, svungne armlæn og ben af bejdset bøgetræ. 1950'erne. Fremstår med brugsslitage, krassemærker og pletter på stof. Varenr: 3956488 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:46:00 DKK 325
Konsolbord, grånistret marmorplade
Konsolbord, grånistret marmorplade. Konsolbord med stel af bejdset træ delvist fineret med nødderod, grånistret marmorplade. 1800-tallets slutning. H. 82 B. 65 D. 34 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ormehuller og enkelte manglende ornamenter. Varenr: 3959959 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:46:00 DKK 325
Christian Dell, Kaiser Idell bordlampe
Christian Dell, Kaiser Idell bordlampe. Christian Dell, Kaiser Idell bordlampe af sortlakeret metal. H. 45 cm. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne, model 6556. Fremstår med lettere slitage og defekt afbryder. Varenr: 3958208 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:47:00 DKK 675
Inger Lise Aarup, ætsning på kobber, 'Mix media på kobberplade 2'
Inger Lise Aarup, ætsning på kobber, 'Mix media på kobberplade 2'. 'Mix media på kobberplade 2' af Inger Lise Aarup, (f. 1949), ætsning på kobber. Sign. bag på plade. Rammemål 32 x 42 cmKunstnerpris: 1600 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til ... Varenr: 3950759 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:48:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Skænk, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skænk, teaktræ. Dansk møbelproducent. Skænk fineret med teaktræ, front med skydelåger, bag hvilke hylder, udtræksbakker og barindretning med spejlfelt, senere monteret uoriginalt stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 97 L. 200 B. 44 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte pletter og snå finerskader på top. Varenr: 3952957 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:48:00 DKK 300
Arne Jacobsen, Myren spisestole (6)
Arne Jacobsen, Myren spisestole (6). Arne Jacobsen, Myren spisestole af senere grålakerede formspændt krydsfinér, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Fremstår med slitage, afskalninger , to manglende afstandsklodser og flere manglende bundkapsler. (6) Varenr: 3958566 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:49:00 DKK 350
Orientalske tæpper, Goltoch og Kuhi (2)
Orientalske tæpper, Goltoch og Kuhi (2). Orientalske tæpper, Goltoch og Kuhi. 227 x 130 og 164 x 105 cm. Fremstår med brugsspor, det lille tæppe med slitage på frynser på en ende. Garantibeviser medfølger. (2) Varenr: 3953910 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:52:00 DKK 300
Stouby Design Team. Par lænestole, model Claudia (2)
Stouby Design Team. Par lænestole, model Claudia (2). Stouby Design Team. Lænestole med stel af massiv kirsebær og betrukket med sort skind. Model Claudia. Fremstillet hos Stouby Furniture A/S. Fremstår med brugsspor og enkelte små mærker på læder. (2) Varenr: 3955855 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:52:00 DKK 850
Fritz Hansen, spisebord, 1940/50'erne
Fritz Hansen, spisebord, 1940/50'erne. Fritz Hansen, spisebord, plade fineret med nøddetræ, stel af bøgetræ. Stemplet FH under pladen. 1940/50'erne. H. 65 B. 80 D. 80 cm. Fremstår med gennemslibning af finer på plade, løse samlinger ved ben, sprækker mm. Varenr: 3959419 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:53:00 DKK 300
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2212
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2212. Børge Mogensen. To-pers. sofa betrukket med originalt patineret cognacfarvet læder, ben af massivt teaktræ. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2212. L. 158 cm. Fremstår med brugsspor / patina, rider, nuanceforskel/skjold og røglugt. Varenr: 3959600 DKK 9.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:53:00 DKK 4.200
Johanne Pedersen, akryl på lærred, 'Botanisk ved fjeld'
Johanne Pedersen, akryl på lærred, 'Botanisk ved fjeld'. 'Botanisk ved fjeld' af Johanne Pedersen, akryl på lærred. Sign. JP. Rammemål 51 x 67 cmKunstnerpris: 4500 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og ... Varenr: 3950761 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:54:00 DKK 300
Søren Nissen & Ebbe Gehl. Sofaborde, massivt amerikansk valnød, udstillingsmodel (2)
Søren Nissen & Ebbe Gehl. Sofaborde, massivt amerikansk valnød, udstillingsmodel (2). Søren Nissen & Ebbe Gehl. Sofaborde af massivt amerikansk valnøddetræ med nyreformet plade, skråtstillede runde tilspidsede ben med sko af børstet stål. Fremstillet hos Aksel Kjersgaard for Naver Collection. H. 46-52 L. 92 D. 68 cm. Fremstår med få/ingen brugsspor. (2) Varenr: 3959560

DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:54:00 DKK 2.700
Barok chatol med overskab, egetræ, 1700-tallet
Barok chatol med overskab, egetræ, 1700-tallet. Barok chatol med overskab af egetræ, overdel med to låger, bag hvilke hylder og skuffe, skråtstillede skriveklap, bag hvilke skuffer og lille låge, herunder tre skuffer, greb og nøgleblik af messing. 1700-tallet. Nøgle medfølger. Restaureret med bl.a. ny sokkel. Fremstår med slitage, skjolder, ... Varenr: 3957149 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:57:00 DKK 450
Holms fabriker, tre-pers sofa/sovesofa, 'Bäddsoffa', 1950'erne
Holms fabriker, tre-pers sofa/sovesofa, 'Bäddsoffa', 1950'erne . Holms fabriker, tre-pers sofa/sovesofa, 'Bäddsoffa' nybetrukket med tofarvet møbelstof, armlæn med indlæg af teaktræ, stel med tilspidsede ben af massivt teaktræ. 1950'erne. L. 225 cm. Fremstår med revne på indlæg på et armlæn. Varenr: 3956203 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 19:59:00 DKK 6.000
Karen Liengård, akryl på papir, '2'
Karen Liengård, akryl på papir, '2'. '2' af Karen Liengård, akryl på papir. Sign. Karen. Rammemål 37 x 37 cmKunstnerpris: 800 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og Lauritz.com donerer både ... Varenr: 3950763 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:00:00 DKK 300
Verner Panton. Par rumdelere (2)
Verner Panton. Par rumdelere (2). Verner Panton. Rumdelere betrukket med brunt uld, butterfly fødder af forkormet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 150 B. 60 cm. Fremstår med brugsspor, samt kromafskalninger på fødder. Varenr: 3959426 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:01:00 DKK 300
Samling ringe, sølv og sterling sølv (10)
Samling ringe, sølv og sterling sølv (10). Samling ringe af sølv- og sterlingsølv, heriblandt ring fra Pandora, i form af blomster, blade og hjerter. Enkelte ringe prydet med smykkesten, blandt andet hæmatit, ferskvandskultur perler og cubic zirkonia. Ringstørrelser: 52 - 60. Samlet vægt: ca. 49 gram. Fremstår med brugsspor, to med ... Varenr: 3953200 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:04:00 DKK 325
Jonas Bohlin, stol model Vilda
Jonas Bohlin, stol model Vilda. Jonas Bohlin, spisestol med stel af formbøjet bøgetræ, sæde og ryg betrukket med sort naturlæder. Fremstillet for Gemla model Vilda. Udstillingsmodel med enkelte brugsspor. Varenr: 3959826

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:05:00 DKK 300
Magda Høgh, akryl på papir, komposition
Magda Høgh, akryl på papir, komposition. Komposition af Magda Høgh (f. 1943), akryl på papir. Sign. MH. Rammemål 61 x 44 cm Kunstnerpris: 1800 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og Lauritz.com ... Varenr: 3950765 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:06:00 DKK 325
Ørehængere, 14 kt guld med ferskvands kultur perler (2)
Ørehængere, 14 kt guld med ferskvands kultur perler (2). Ørehængere af 14 kt. guld, i form af bøjler af 14 kt. guldtråd, prydet med ferskvandskulturperler. Ø perler: 7 mm. Samlet vægt: ca. 1,7 gram. Fremstår ubrugt. (2) Varenr: 3943470 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:08:00 DKK 300
Ole Lynggaard halssnøre, silkesnor (2)
Ole Lynggaard halssnøre, silkesnor (2). Ole Lynggaard halssnøre af silkesnor samt dobbeltradet silkesnor, dobbeltradet silkesnor monteret med kugle med stempel, begge monteret med Ole Lynggaard dupsko, der bruges til Ole Lynggaards låse. L: 70 og 100 cm. Fremstår ubrugt. Varenr: 3943416 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:09:00 DKK 300
Fritz Hansen. Lænestol, 1940'erne
Fritz Hansen. Lænestol, 1940'erne. Fritz Hansen. Lænestol med stel af bejdset bøgetræ, ryg fineret med nøddetræ, sæde og ryg betrukket med grønt stribet stof. 1940'erne. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3956835 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:09:00 DKK 300
Bernhard Hertz manchetknapper, sterling sølv (2)
Bernhard Hertz manchetknapper, sterling sølv (2). Bernhard Hertz manchetknapper af sterlingsølv, forknap i form af knude. Samlet vægt: ca. 8,4 gram. Fremstår med brugsspor og lettere anløbne. (2) Varenr: 3953192 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:09:00 DKK 325
Maria Dubin, koloreret tryk, 'Gul søhest'
Maria Dubin, koloreret tryk, 'Gul søhest'. 'Gul søhest' af Maria Dubin (f. 1963), koloreret tryk.Sign. Rammemål 44 x 61 cmKunstnerpris: 900 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og Lauritz.com ... Varenr: 3950767 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:12:00 DKK 300
Ole Lynggaard, 'my friend' vedhæng, sterling sølv
Ole Lynggaard, 'my friend' vedhæng, sterling sølv. Ole Lynggaard 'my friend' vedhæng af sterlingsølv, tilhørende grå halssnøre af andet fabrikat med ende stykker af sterlingsølv. L: 98 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3943441 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:13:00 DKK 325
Marianne Storgaard, akryl på lærred, kompositioner (2)
Marianne Storgaard, akryl på lærred, kompositioner (2). Kompositioner af Marianne Storgaard, akryl på lærred. 20 x 20 cm. U.R. (2)Kunstnerpris: 980 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og Lauritz.com donerer både... Varenr: 3950771 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:18:00 DKK 300
To sønderjydske empire skeer med flusser (2)
To sønderjydske empire skeer med flusser (2). To sønderjydske empire skeer med flusser, hhv Thomas Jensen, Aabenraa og Christian Haas, Tønder. 1800-tallet. L. 22,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3919540 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:18:00 DKK 325
Hollandske tallerkner, 1700-tallet (2)
Hollandske tallerkner, 1700-tallet (2). Hollandske tallerkner af fajance, dekoreret med blomster og bladværk. 1700-tallet. Ø 23 og 23,5 cm. Fremstår med afslag og med glasurafslag langs kanter. (2) Varenr: 3959528 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:20:00 DKK 300
Samling smykker, forgyldt sterling sølv, 8- og 14 kt guld  (7)
Samling smykker, forgyldt sterling sølv, 8- og 14 kt guld (7). Samling smykker, heriblandt Dagmar kors og vedhæng med saltvandskulturperle af 14 kt. guld. Tre ringe af 8 kt. guld, fattet med grøn, hvide og blå facet sleben smykkesten samt prydet med ferskvandskulturperle. Vedhæng af 8 kt. guld, fattet med cubic zirkonia i rørfatning samt prydet med ... Varenr: 3953190 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:20:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1900'tallets midte (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1900'tallets midte (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole med stel af bøgetræ, formbøjet skal betrukket med lyseblåt stof. 1900'tallets midte. Fremstår med lettere tørt skum og små pletter. (2) Varenr: 3956836 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:21:00 DKK 350
Ole Lynggaard fireradet armbånd, oxyderet sterling sølv
Ole Lynggaard fireradet armbånd, oxyderet sterling sølv. Ole Lynggaard fireradet armbånd af oxyderet sterlingsølv, bestående af fire forskellige tykkelser ankerkæder, monteret med Ole Lynggaards dupsko, der bruges til Ole Lynggaards låse. L: 18 cm. Fremstår ubrugt. Varenr: 3943445 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:23:00 DKK 375
Maria Dubin, koloreret tryk, 'Rød søhest'
Maria Dubin, koloreret tryk, 'Rød søhest'. 'Rød søhest' af Maria Dubin (f. 1963), koloreret tryk. Rammemål 44 x 61 cmKunstnerpris: 900 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og Lauritz.com donerer både... Varenr: 3950769 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:24:00 DKK 300
Samling på 12 hollandske fliser, 1700-tallet (12)
Samling på 12 hollandske fliser, 1700-tallet (12). Samling på 12 hollandske fliser dekoreret med bibelske motiver, fugle, fisk og blomster i blåt og polykrome farver, monteret i rammer af egetræ og teaktræ. Hver ca. 13 x 13 cm. 1700-tallet. Flere med afslag og reparationer. (12) Varenr: 3919553 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:24:00 DKK 375
Peter J. Lassen for Montana. Seks væghængte skabsmoduler (6)
Peter J. Lassen for Montana. Seks væghængte skabsmoduler (6). Peter J. Lassen. Seks væghængte skabsmoduler af grålakeret MDF, front med hylde, skuffer og låger. Fremstillet hos Montana. H. 70 B. 47 D. 38 cm. Fremstår med brugsspor og små skrammer samt manglende vægbeslag. (6) Varenr: 3952275 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:28:00 DKK 3.100
Ole Lynggaard 'sweet drops' aubergine farvet læderarmbånd
Ole Lynggaard 'sweet drops' aubergine farvet læderarmbånd. Ole Lynggaard 'sweet drops' aubergine farvet læderarmbånd. Størrelse: XS - XXL. Fremstår ubrugt. Varenr: 3943447 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:28:00 DKK 375
Ryan Riiskjær, mixed media, 'Asfaltmodel'
Ryan Riiskjær, mixed media, 'Asfaltmodel'. 'Asfaltmodel' af Ryan Riiskjær (f. 1950), mixed media med asfaltlak. Rammemål 24 x 24 cmKunstnerpris: 600 kr Doneret af kunstneren Denne effekt er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Syddjurs 5.-6. september. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og ... Varenr: 3950773 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:30:00 DKK 325
<<  1 2 3 4 5 6  >>