Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord, teaktræ
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord, teaktræ. Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord fineret med teaktræ, front med seks skuffer, bagside med tre rum. 1960'erne. H. 72 L. 145 B. 75 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser, skjolder og større afslag ved en skuffe. Nøgle mangler. Varenr: 3801270 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:02:00 DKK 300
Poul Henningsen, par PH-5 pendler (2)
Poul Henningsen, par PH-5 pendler (2). Poul Henningsen, par PH5 pendler af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Fremstår med enkelte afskalninger og små rustpletter, én med manglende topring. (2) Varenr: 3795252 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:02:00 DKK 375
Louis Poulsen, væglamper (3)
Louis Poulsen, væglamper (3). Louis Poulsen, væglamper af hvidlakeret metal og hvidt plast. 18 x 52 x 26 cm. Fremstår med lettere slitage. (3) Varenr: 3794041 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:03:00 DKK 300
Kommode samt spejl, empire form (2)
Kommode samt spejl, empire form (2). Kommode samt spejl fineret med mahogni, front med tre skuffer, to-delt spejlfelt med ramme med intarsia. Empire form, ca. 1900. H. 112 x 37 og H. 80 B. 74 D. 47 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Nøgle medfølger. (2) Varenr: 3801880 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:03:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Skrivebord, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Skrivebord, 1960'erne. Dansk møbelproducent. Skrivebord fineret med egetræ, front med to skuffer med greb af forkromet metal. 1960'erne. H. 75 L. 150 B. 74 cm. Fremstår med små ridser og små pletter. Varenr: 3801923 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:03:00 DKK 300
A. Hovmand Olsen, tilskrevet. Lænestol
A. Hovmand Olsen, tilskrevet. Lænestol . A. Hovmand Olsen, tilskrevet. Lænestol med stel af bejdset, sæde og ryg betrukket med mønstret stof. 1960'erne. Antageligt fremstillet hos Komfort, Randers. Fremstår med brugsspor, lettere leddeløs og ridser. Varenr: 3802571 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:08:00 DKK 375
Tre-pers. sofa samt to lænestole, chersterfield stil
Tre-pers. sofa samt to lænestole, chersterfield stil. Tre-pers. sofa samt to lænestolebetrukket med rødt mønstret stof, tilspidsede ben af bejdset bøgetræ, sofa med forhjul af messing, lænestol med forben med sko af messing. Chersterfield stil. L. 180 cm. 1900'tallets første halvdel. Se vare nr. 3803722. Fremstår med lettere brugsspor og falmet ... Varenr: 3803721 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:10:00 DKK 325
Kronjyden, Congo testel (30)
Kronjyden, Congo testel (30). Kronjyden, Congo testel af fajance, bestående af 7 kagetallerkener, 7 tekopper, 8 underkopper, flødekande, lågskål, 3 skåle og 3 fade. Flere dele med små afslag. (30) Varenr: 3795457 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:10:00 DKK 500
Bang & Olufsen. 5500 anlæg med  Master Control Panel (4)
Bang & Olufsen. 5500 anlæg med Master Control Panel (4). Bang & Olufsen anlæg bestående af: Beogram 5500. Beocord 5500. Beomaster 5500. Beogram CD 5500. Master Control Panel 5500. Manual medfølger. Fremstår med slitage en med løs overdel og enkelte løsdele. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Små fejl og defekter kan forkomme. (4) Varenr: 3800855 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:14:00 DKK 925
Kegleformede pendler, kobber (2)
Kegleformede pendler, kobber (2). Kegleformede pendler af kobber, kædeophæng og baldakin. 1960'erne. H. 33-63 cm. (mål uden ophæng) (2) Varenr: 3801969 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:23:00 DKK 325
Par lænestole, hvidt læder (2)
Par lænestole, hvidt læder (2). Par lænestole betrukket med hvidt læder, tilspidsede ben af aluminium. Erhvervet hos Tendens. 1990/2000'tallet. Fremstår med brugsspor, en stol lettere knækket pind/rygstøtte. (2) Varenr: 3801959 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:27:00 DKK 525
Margurit havebord samt armstole, teaktræ (5)
Margurit havebord samt armstole, teaktræ (5). Margurit havebord samt armstole med stel af senere galvaniseret metal, sæde, ryg og cirkulær plade af massivt teaktræ. H. 65 Ø 89 cm. Fremstår med brugsspor og mindre afskalninger. (5) Varenr: 3800219 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:27:00 DKK 1.750
EBS racercykel , model E35
EBS racercykel , model E35. EBS racercykel med rødlakeret stel med 8 shimano sora gear, carbon forgaffel, 58 cm. Model E35 Varenr: 3801132

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:29:00 DKK 1.450
Par armstole (2)
Par armstole (2) . Par armstole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. 1980/90'erne. Fremstår med brugsspor og limninger på underside af ryglæn. (2) Varenr: 3802046 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:31:00 DKK 350
Niels Sylvester Bendtsen. Par lænestole, model Ribbon (2)
Niels Sylvester Bendtsen. Par lænestole, model Ribbon (2). Niels Sylvester Bendtsen. Par lænestole overbetrukket med sort stof. Formgivet I 1975. Fremstillet hos Kebe Møbler ApS, Model Ribbon. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 3799782 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:39:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, spisestole, 1960'erne (4)
Dansk møbelproducent, spisestole, 1960'erne (4). Dansk møbelproducent, spisestole med stel af bejdset bøgetræ, sæde og ryg betrukket med skai.1960'erne. Fremstår med brugsslitage og en med hul på skai på sæde. (4) Varenr: 3802820 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:39:00 DKK 325
Tegneserierhæfter, 1960'erne (ca. 1000 + 125)
Tegneserierhæfter, 1960'erne (ca. 1000 + 125). Tegneserierhæfter, Brigadeserien, Attack serien, Commando serien m.m. ca. 1000. Samt Prærieserien / Davy Crockett. ca. 125 stk. 1960'erne. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3798873 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:42:00 DKK 450
Kuota racercykel
Kuota racercykel . Kuota racercykel med stel af carbon. Stelhøjde 56. Fremstår med kraftig slitage, fejl og mangler. Varenr: 3801165 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:46:00 DKK 2.300
Ortofon og Grado pick-up (6)
Ortofon og Grado pick-up (6). Ortofon pick-up, mc 200, mc 20, MA 2002, FF 15 E. Samt to Grado pick-up, ekstra nål, cleaner samt æske medfølger. Fremstår med lettere brugsspor. (6) Varenr: 3797209 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:54:00 DKK 925
Marantz, tuner, model st320 og forstærker, model PM550DC (2)
Marantz, tuner, model st320 og forstærker, model PM550DC (2) . Marantz, tuner, model st320 og forstærker, model PM550DC. 13 x 42 x 34 og 7 x 42 x 20 cm. Fremstår med lettere slitage, et manglende strømkabel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Kan forekomme med fejl og defekter. (2) Varenr: 3788077 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 16:58:00 DKK 400
Loftslampe
Loftslampe. Loftslampe af delvist patineret kobber, kuppel/skærme af matteret og facetslebet glas. Ca. 1920. Ø 50 H. 80 cm. Varenr: 3794108 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:01:00 DKK 350
Dansk møbelprocent. Par skamler (2)
Dansk møbelprocent. Par skamler (2). Dansk møbelprocent. Par skamler med ben af grålakeret metal, sæder betrukket med sort skai. 1900'tallets slutning. Fremstår med slitage, huller på skai. (2) Varenr: 3802840 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:01:00 DKK 325
Afrikanske figurer (2)
Afrikanske figurer (2). Afrikanske figurer af patineret bronze i form af giraffer. 1900-tallet. H. 88 cm. En med brækket ben. (2) Varenr: 3800930 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:05:00 DKK 300
Øreklapstol
Øreklapstol . Øreklapstol betrukket med blomstret møbelstof, stel og top af udskåret bejdset egetræ. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med lettere leddeløs. Varenr: 3803625 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:05:00 DKK 300
Vintage ravhalskæde i forløb
Vintage ravhalskæde i forløb. Vintage halskæde af poleret rav besat med 49 ovale perler i forløb. L. ca. 48 cm. Vægt 15 g. Varenr: 3805315 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:06:00 DKK 725
Le Klint. Bordlampe, model 305
Le Klint. Bordlampe, model 305. Le Klint. Bordlampe, model 305 af messing, med plisseret skærm. H. 41 cm. Skærm fremstår med pletter og trykmærker. Varenr: 3795313 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:08:00 DKK 600
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med grønligt knapsyet stof med svungne armlæn, tilspidsede ben. 1940'erne. Fremstår med slitage, gennemslidt stof ved armlæn og skjolder på ben. Varenr: 3800413 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:09:00 DKK 400
Transistorradioer, 1960/80'erne (6)
Transistorradioer, 1960/80'erne (6). Transistorradioer, heraf Sanyo, Beolit, Nordmende m.m. 1960/80'erne. H. 18-20 cm. Fremstår med slitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forekomme. (6) Varenr: 3790175 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:10:00 DKK 400
Carl Zeiss, mikroskop, model Jena
Carl Zeiss, mikroskop, model Jena. Carl Zeiss, mikroskop, model Jena i kasse af mahogny. 40 x 22 x 21 cm. Fremstår med lettere slitage og skrammer. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forekomme. Varenr: 3792743 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:15:00 DKK 375
Orientalske tæpper (4)
Orientalske tæpper (4). Orientalske tæpper. 77-95 x 116 -236 cm. Fremstår med slitage. (4) Varenr: 3795295 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:16:00 DKK 325
Dameskrivebord
Dameskrivebord . Dameskrivebord fineret med mahogny, opsats med fire skuffer, sarg med to skuffer. 1900-tallets sidste halvdel. H. 74 B. 99 D. 60 cm. Fremstår med brugsspor, små ridser og lille kanthak. Varenr: 3800355 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:21:00 DKK 525
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa, 1940'erne
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa, 1940'erne. Dansk møbelproducent. To-pers. sofa betrukket med brunt stribet velour, tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. L. 135 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3802851 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:23:00 DKK 300
Lineol, Leyla m.m. indianere og cowboys
Lineol, Leyla m.m. indianere og cowboys. Lineol, Leyla m.m. indianere og cowboys. 1900-tallets midte. H. 3-13 cm. Fremstår med slitage, fejl og mangler. Varenr: 3795608 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:31:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Chatol, teaktræ
Dansk møbelproducent. Chatol, teaktræ. Dansk møbelproducent. Chatol fineret med teaktræ, front med skråtstillede skriveplade, bag hvilke rum og fire skuffer, læselampe af messing, herunder tre skuffer, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 110 B. 85 D. 44 cm. Fremstår med brugsslitage, pletter og flere mindre finerafslag. Varenr: 3794277 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:32:00 DKK 400
Børge Mogensen, børnebord / skolebord
Børge Mogensen, børnebord / skolebord. Børge Mogensen, børnebord / skolebord med rektangulær plade af massivt teaktræ stel af bøgetræ, Fremstillet hos Munch møbler for FDB. 1950/60'erne. H. 49 B. 120 D. 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3802164 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:35:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1930/40'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1930/40'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol med mønstret grønligt stof, ben af bøgetræ. 1930/40'erne. Fremstår med brugsspor, et løst ben og enkelte pletter. Varenr: 3803041 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:59:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Sovesofa
Dansk møbelproducent. Sovesofa . Dansk møbelproducent. Sovesofa fineret med egetræ, springmadras og opklappeligt ryglæn betrukket med orange stof. 1960/70'erne. L. 195 cm. Fremstår med pletter, nuanceforskel på top, revne ved beslag og et beslag med enkelte manglende skruer. Varenr: 3802838 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 17:59:00 DKK 875
Tekno m.m., modelbiler
Tekno m.m., modelbiler. Tekno m.m., modelbiler af lakeret metal, heriblandt Scania Vabis presseningbil, Ford Taunus reklamebil m.m. 1950/60'/70'erne. L. 8-37 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte manglende dele. Varenr: 3796185 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:00:00 DKK 1.600
Holmegaard, næbvaser (14)
Holmegaard, næbvaser (14). Holmegaard, næbvaser af farvet og klart glas. H. 16-29 cm. (14) Varenr: 3794019 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:04:00 DKK 1.300
Stort håndbygget model lokomotiv
Stort håndbygget model lokomotiv. Stort model lokomotiv af messing, monteret på sporsokkel. L. 78 B. 18 H. 20 cm. Proveniens: Gregor Levins samling. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3795813 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:08:00 DKK 450
Bang & Olufsen. Beolit 400, Beolit 707 samt Beosystem 10 (3)
Bang & Olufsen. Beolit 400, Beolit 707 samt Beosystem 10 (3). Bang & Olufsen. Beolit 400, Beolit 707 samt Beosystem 10. 17-24 x 36-50 x 5,5-7 cm. Fremstår med slitage, to manglende kabler og 707 med manglende antenne. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Kan forekomme med fejl og defekter. (3) Varenr: 3791540 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:09:00 DKK 500
B&G/ Kgl. figurer, askebægre og vase (13)
B&G/ Kgl. figurer, askebægre og vase (13). B&G/ Kgl. figurer, askebægre og vase af porcelæn. 1. sortering. Søløver og optimist 2. sortering. H. 2-28 cm. (13) Varenr: 3788584 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:12:00 DKK 900
Almue madtejne/ barselspand, dateret 1792/ 1858
Almue madtejne/ barselspand, dateret 1792/ 1858. Almue madtejne / barselspand af bemalet træ. Dateret 1792/ 1858. H. 23 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Varenr: 3790112 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:13:00 DKK 550
B&G/ Kgl. isbjørne (4)
B&G/ Kgl. isbjørne (4) . B&G/ Kgl. isbjørne af porcelæn. Dessin 1137, 1785, 1629 og 1107. 1. sortering. H. 12-17 cm. (4) Varenr: 3788582 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:14:00 DKK 1.350
Dansk lampeproducent. Pendel, 1970'erne
Dansk lampeproducent. Pendel, 1970'erne. Dansk lampeproducent. Pendel af aluminium, underskærm af presset glas. 1970'erne. Ø 34 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 3806777 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:17:00 DKK 300
Per Lütken/ Holmegaard, Atlantis glasbesætning (62)
Per Lütken/ Holmegaard, Atlantis glasbesætning (62). Per Lütken/ Holmegaard, Atlantis glasbesætning, bestående af: 1 hvidvinsglas, 10 portvinsglas, 19 likørglas, 9 snapseglas, 1 champagneskål samt 22 sjusglas. Ét likørglas med afslag. (62) Varenr: 3794154 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:25:00 DKK 325
Alvar Aalto. Spisestole, model 611 (4)
Alvar Aalto. Spisestole, model 611 (4). Alvar Aalto. Spisestole af formspændt birketræ, udspændt med flettede gjorder. Fremstillet hos Artek, model 611. Fremstår med brugsslitage og falmet gjorder. Se vare nr. 3799761. (4) Varenr: 3799762 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:30:00 DKK 325
Dansk lampeproducent, par pendler, 1960'erne (2)
Dansk lampeproducent, par pendler, 1960'erne (2). Dansk lampeproducent, par pendler af opalglas. 1960'erne. Ø 20 cm. Fremstår med lettere slitage og slitage på ledning. (2) Varenr: 3790165 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:31:00 DKK 350
Star Wars/ Disney m.m. figurer
Star Wars/ Disney m.m. figurer . Star Wars/ Disney m.m. figurer af plast. 1990/2000'tallet. H. 3-12 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 3795612 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:33:00 DKK 325
Børge Mogensen. Bogreol
Børge Mogensen. Bogreol. Børge Mogensen. Bogreol fineret med bøgetræ, front med hylder, topplade og sokkel fineret med mahogny. Fremstillet hos C.M. Madsen for FDB. 1950'erne. H. 94 B. 122 D. 26 cm. Fremstår med brugsspor og afslag på kant på front. Varenr: 3802166 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:33:00 DKK 325
Poul Henningsen, reservedele til PH5 pendler
Poul Henningsen, reservedele til PH5 pendler. Poul Henningsen, reservedele til PH5 pendler af lakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lettere slitage, små buler og enkelte skævheder. Varenr: 3790166 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:34:00 DKK 350
Uforarbejdet dansk ravklump, ca. 51 g.
Uforarbejdet dansk ravklump, ca. 51 g.. Uforarbejdet dansk ravklump, fundet på Samsø. Vægt ca. 51 gram, ca. 7 x 5 x 2 cm. Varenr: 3795258 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:35:00 DKK 975
Ole Wanscher. Rungstedlund spisestue (5)
Ole Wanscher. Rungstedlund spisestue (5). Ole Wanscher. Rungstedlund spisestue af massivt og fineret mahogni, bestående af spisebord med to klapper to armstole samt to stole, sæde betrukket grønt velour. H. 74 B. 85-185 B. 85 cm. Fremstillet hos P. Jeppesen. Fremstår med brugsspor, rider og stole med ujævnheder på lak. (5) Varenr: 3800694 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:37:00 DKK 325
Par montana moduler på hjul (2)
Par montana moduler på hjul (2). Peter J. Lassen for Montana, par arkivskabe af lakeret MDF, front med to skuffer , heraf en til hængemapper, afsluttet på hjul. H. 62 L. 48 B. 42 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og smuds. (2) Varenr: 3805924 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:37:00 DKK 475
Samling piber (25)
Samling piber (25). Samling piber, heraf Savinelli, BBB, Stanwell, Capitol m.m. Stativ m.m. medfølger. Se liste. Fremstår med brugsspor. (25) Varenr: 3790164 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:37:00 DKK 400
Arne Jacobsen. Sofabord
Arne Jacobsen. Sofabord . Arne Jacobsen. Sofabord med cirkulær plade af hvidt laminat med kantliste af matpoleret aluminium, firpasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 48 Ø 75 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Fremstår med brugsslitage, ridser, lille hak på plade og skævhed på ben. Varenr: 3798783 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:39:00 DKK 1.350
Alvar Aalto. Spisestole, model 611 (6)
Alvar Aalto. Spisestole, model 611 (6). Alvar Aalto. Spisestole af formspændt birketræ, udspændt med flettede gjorder. Fremstillet hos Artek, model 611. Fremstår med brugsslitage og falmet gjorder. Se vare nr. 3799762. (6) Varenr: 3799761 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:40:00 DKK 325
Morten Voss. barbord, model Flightdeck
Morten Voss. barbord, model Flightdeck . Morten Voss, spisebord, model Flightdeck med plade af støbt beton med monogram, ben af børstet stål. H. 105 B. 135 D. 75 cm. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 3789038 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:51:00 DKK 450
Dansk møbelproducent. Lænestol, brunt skind
Dansk møbelproducent. Lænestol, brunt skind. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med brunt skind, fempasfod af forkromet metal. 1970'erne. Fremstår med brugsspor, armlæn med slitage og ridser. Varenr: 3802573 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:52:00 DKK 325
Uforarbejdede ravklumper, i alt ca. 73 g. (2)
Uforarbejdede ravklumper, i alt ca. 73 g. (2). Uforarbejdede danske ravklumpe, fundet på Samsø. Vægt 41 og 32 g., ialt 73 gram. Fremstår med naturlige fordybninger og revner. (2) Varenr: 3795261 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:55:00 DKK 1.100
Dansk møbelproducent. Bogreol, teaktræ
Dansk møbelproducent. Bogreol, teaktræ. Dansk møbelproducent. Bogreol fineret med teaktræ, front med hylder, to matteret vitrinelåger samt nedfældig klap, bag hvilke udtræksbakker, senere monteret uoriginale ben af børstet stål. 1960'erne. Nøgle medfølger. H. 118 B. 183 D. 30 cm. Fremstår med lettere brugsslitage og skjolde på top. Varenr: 3802857 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:55:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Sofabord, nyrenoveret
Dansk møbelproducent. Sofabord, nyrenoveret. Dansk møbelproducent. Sofabord med rektangulær plade og hylde fineret med teaktræ, skråtstillede ben af massivt teaktræ. 1960'erne. H. 53 L. 148 B. 54 cm. Fremstår nyrenoveret dog med lettere nuanceforskel på plade. Varenr: 3800326 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 18:56:00 DKK 375
Nissen & Gehl, 'Naver Collection'. Fritstående skrivebord, model AK 1340
Nissen & Gehl, 'Naver Collection'. Fritstående skrivebord, model AK 1340 . Søren Nissen & Ebbe Gehl. Fritstående skrivebord fineret med valnød, front med fire skuffer i sarg greb og stel af børstet stål. Fremstillet hos Aksel Kjersgaard, Odder. Naver Collection, model AK 1340. H. 73 B. 170 D. 80 cm. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel på top. Varenr: 3801879 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:00:00 DKK 2.800
Whisky tønde
Whisky tønde. Whisky tønde af træ med spændebånd. H. 87 Ø 68 cm. 1900'tallet. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3806708 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:00:00 DKK 475
Holmegaard hospitalsvaser (10)
Holmegaard hospitalsvaser (10). Holmegaard hospitalsvaser af røgfarvet glas. 1900-tallet. H. 16 cm. (10) Varenr: 3786604 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:01:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Sidebord, teaktræ
Dansk møbelproducent. Sidebord, teaktræ. Dansk møbelproducent. Sidebord fineret med teaktræ, cirkulær plade herunder hylde, skråtstillede tilspidsede ben. 1950/60'erne. H. 50 Ø 50 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 3800321 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:03:00 DKK 675
Dansk møbelproducent, sovesofa, 1950'erne
Dansk møbelproducent, sovesofa, 1950'erne. Dansk møbelproducent, sovesofa betrukket med knapsyet sort/gråt og grønt stribet stof, armlæn med negle af teaktræ, runde tilspidsede ben af egetræ. 1950'erne. L. 195 Udslået. 112 cm. Fremstår med lettere falmet stof og enkelte små huller. Varenr: 3802057 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:05:00 DKK 325
Afrikanske trommer (3)
Afrikanske trommer (3). Afrikanske trommer af skind fra Uganda. H. 17-55 Ø 20-49 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (3) Varenr: 3800914 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:06:00 DKK 300
Afrikanske trommer  (2)
Afrikanske trommer (2). Afrikanske trommer af skind, ben betrukket med skind. Uganda. H. 38-47 Ø 64 - 75 cm. Fremstår med lettere brugsspor en med tuschstreger. (2) Varenr: 3800910 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:08:00 DKK 300
HMS. Par sofaborde/sideborde, udstillingsmodel (2)
HMS. Par sofaborde/sideborde, udstillingsmodel (2). HMS. Par sofaborde/sideborde med løse kvadratiske plader af beton, stel af børstet stål. H. 50 B. 60 D. 60 cm. Fremstillet hos HMS Furniture Group. Udstillingsmodel dog med skævhed på plader. (2) Varenr: 3806562

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:08:00 DKK 325
Dansk lampeproducent, værkstedspendler (6)
Dansk lampeproducent, værkstedspendler (6). Dansk lampeproducent, værkstedspendler af hvidemaljeret metal, monteret med stofledning. Ø 35 cm. Fremstår med minimal slitage. (6) Varenr: 3786605 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:10:00 DKK 475
Kgl., sygeplejerske
Kgl., sygeplejerske. Kgl. figur af porcelæn i form af sygeplejerske, dessin nr. 4507. 1. sortering. H. 21,5 cm. Varenr: 3794031 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:10:00 DKK 1.450
Arne Vodder. Tre-pers. sofa, model AV 59
Arne Vodder. Tre-pers. sofa, model AV 59 . Arne Vodder. Tre-pers. sofa betrukket med sort anilin læder med svungne armlæn, ben af massivt sæbebehandlet egetræ. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Nielaus, model AV 59, nr 09. Ryg monteret med messing plakette, håndsigneret af Arne Vodder. L. 198 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Se vare ... Varenr: 3801888 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:10:00 DKK 1.100
INDREAM Robotstøvsuger Moneual 6800M-M3MG
INDREAM Robotstøvsuger Moneual 6800M-M3MG. INDREAM Moneual Robotstøvsuger, model MR6800M-M3MG, multifunktionsrobotstøvsuger med fjernbetjening har 3 funktioner: Støvsuger Gulvvaske funktion Tør-moppe funktion Moneual MR6800 anvender den patenterede "Catch-Mop", der er en mikrofiber moppe, der kan anvendes sammen med ... Varenr: 3705721

DKK 3.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:11:00 DKK 2.700
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Spisestol, teaktræ
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Spisestol, teaktræ. Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Spisestol af teaktræ, formbøjet fineret kopstykke, sæder betrukket med gråligt stof. Formgivet i 1956. Fremstillet hos Søborg Møbler. Fremstår med brugsslitage, manglende sprosse mellem forben samt senere skruer. Varenr: 3803961 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:12:00 DKK 350
Michel Herbelin, damearmbåndsur
Michel Herbelin, damearmbåndsur. Michel Herbelin, model Paris. damearmbåndsur med rektangulær urkasse af delvist forgyldt stål, hvid skive med mineralglas, romertal, logo, time-og minutmarkeringer, riflet optrækskrone prydet med cabochonsleben onyx. Monteret med senere rem af brunt slangeskinds-præget læder med forgyldt spænde. ... Varenr: 3806761 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:12:00 DKK 300
Danske designere, komplet (15)
Danske designere, komplet (15). Danske Designere. 15 bøger bestående af: Kay Bojesen, Arne Jacobsen, Verner Panton, Kaare Klint, Poul Kjærholm, Finn Juhl, Poul Henningsen, Knud Holscher, Hans J. Wegner, Nanna Ditzel, Ole Jensen, Jacob Jensen, Erik Magnussen, Louise Campbell samt Børge Mogensen. (15) Varenr: 3794032 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:14:00 DKK 1.400
Arne Jacobsen, Myren. Spisestole, model 3100 (3)
Arne Jacobsen, Myren. Spisestole, model 3100 (3). Spisestole af Arne Jacobsen, Myren af hvidlakeret formspændt krydsfinér, monteret med stel af forkromet stål. Formgovet i 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1998. Fremstår med lettere brugsspor. (3) Varenr: 3801885 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:16:00 DKK 1.600
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940/50'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940/50'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol med tilspidsede ben af bejdset bøgetræ, betrukket med rødt mønstret knapsyet møbelstof med svungne armlæn. 1940/50'erne. Fremstår med brugsspor, lettere leddeløs og enkelte pletter. Varenr: 3802846 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:16:00 DKK 325
Par kinesiske gulvlamper (2)
Par kinesiske gulvlamper (2). Par kinesiske gulvlamper af porcelæn dekoreret med blomster og motiver, senere montere montage/overdel af messing. 1900'tallet. H. 107 cm. Fremstår med ledningsudtag igennem bund, en med lille afslag under messing montage, reparation ved en hank samt privat indgravering nederst på vaser. (2) Varenr: 3805862 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:16:00 DKK 425
B&G/ Jacob Petersen, porcelænsbilleder/ skibsportrætter (4)
B&G/ Jacob Petersen, porcelænsbilleder/ skibsportrætter (4) . Jacob Petersen, porcelænsbilleder/ skibsportrætter udført hos Bing & Grøndahl. Certifikater medfølger. 30 x 38 og 31 x 39 cm. NB. 2 billeder af Fregatten Jylland. (4) Varenr: 3795287 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:18:00 DKK 1.150
Nyrococo salonbord, mahogny
Nyrococo salonbord, mahogny. Nyrococo salonbord med oval plade af massivt mahogny, cabriole ben med påsatte udskæringer. 1900'tallets begyndelse. H. 68 B. 116 D. 87 cm. Fremstår med enkelte mindre ridser. Varenr: 3802111 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:19:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skrivebord, 1950'erne
Dansk møbelproducent. Skrivebord, 1950'erne. Dansk møbelproducent, skrivebord fineret med valnøddetræ, nyreformet plade, front med fire skuffer med greb af messing samt jalousilåge, bag hvilken drejlig barindretning med spejl, samt lille drejlig skuffe, bagside med hylder, runde tilspidsede ben med sko af messing. 1950'erne. H. 76 L. 137 B.... Varenr: 3802559 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:19:00 DKK 300
Robotplæneklipper, Model Cadero 1500TS
Robotplæneklipper, Model Cadero 1500TS. Robotplæneklipper, Model Cadero 1500TS Specifikationer: Maks. klippeareal på en opladning 600m2±20 % Maks. plæneareal 1500m±20 % Kantledning - maks. længde og diameter 600m / 0.5mm Medfølgende kantledning - længde og tykkelse 100m / 0.52mm Størrelse på plæneklipper 56 x 51 x 25cm (L B ... Varenr: 3758730

DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:19:00 DKK 3.900
Dansk lampeproducent, værkstedspendler (6). Dansk lampeproducent, værkstedspendler af hvidemaljeret metal, monteret med stofledning. Ø 35 cm. Fremstår med minimal slitage. (6) Varenr: 3786606 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:20:00 DKK 400
Arne Vodder. To-pers. sofa, model AV 59
Arne Vodder. To-pers. sofa, model AV 59 . Arne Vodder. To-pers. sofa betrukket med sort anilin læder med svungne armlæn, ben af massivt sæbebehandlet egetræ. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Nielaus, model AV 59, nr 09. Ryg monteret med messing plakette, håndsigneret af Arne Vodder. L. 140 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Se vare nr.... Varenr: 3801887 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:20:00 DKK 1.200
Amerikaner terassemøbler/havemøbler (4)
Amerikaner terassemøbler/havemøbler (4). Amerikaner terassemøbler/havemøbler af hvidlakeret træ, best. af lænestol med skammel samt to sidebord, tre hyndesæt medfølger til lænestol. Ubrugt i emballage. (4) Varenr: 3790603

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:20:00 DKK 500
Dansk Louis Seize 'Københavner' kommode, ca. 1780
Dansk Louis Seize 'Københavner' kommode, ca. 1780. Dansk Louis Seize 'Københavner' kommode fineret med mahogni, front med tre skuffer med nøglerosetter. ca. 1780. Nøgle medfølger. H. 77 B. 70 D. 42 cm. Senere skuffesider, bunde, nøglerosetter m.m samt finerreparationer og skjold på top. Varenr: 3801882 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:21:00 DKK 525
Dansk møbelproducent. Lænestol, grønt velour
Dansk møbelproducent. Lænestol, grønt velour. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med grønt knapsyet velour, ben af bejdset bøgetræ, forben med sko af messing. 1940'erne. Fremstår med brugsspor og enkelte pletter. Varenr: 3802849 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:21:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, par senge, teaktræ (2)
Dansk møbelproducent, par senge, teaktræ (2). Dansk møbelproducent, par senge fineret med teaktræ. 1960'erne. 195 x 90 cm. Fremstår med brugsspor og finerafslag på nederst på en gavl. (2) Varenr: 3806788 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:21:00 DKK 300
Delvist polerede ravklumper (2)
Delvist polerede ravklumper (2). Delvist polerede ravklumper. Vægt ca. 92 og 168 g. Samlet 260 g. 9 x 9 og 11 x 7 cm. (2) Varenr: 3807161 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:23:00 DKK 1.550
Gruekedel, kobber, 1800-tallet
Gruekedel, kobber, 1800-tallet. Gruekedel af kobber. 1800-tallet. H. 36 Ø 65 cm. Fremstår med patina, buler og enkelte manglende nitter. Varenr: 3806800 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:24:00 DKK 300
Hovedmonteret tigerskind
Hovedmonteret tigerskind . Hovedmonteret skind af Bengalsk tiger (Panthera Tigris) intakte kløer. 241 x 158 cm. CITES-certifikat fra Naturstyrelsen foreligger og er gældende indenfor EU. Varenr: 3802652 DKK 30.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:25:00 DKK 24.000
Dansk møbelprocent. Øreklapstol med skammel, teaktræ (2)
Dansk møbelprocent. Øreklapstol med skammel, teaktræ (2). Dansk møbelprocent. Øreklapstol med skammel med stel af massivt teaktræ, svungne armlæn, betrukket med grønligt stof, aftagelig hynde på skammel. 1960'erne. Fremstår med brugsspor og porøst skum på hynde til skammel. (2) Varenr: 3806811 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:25:00 DKK 400
Pakistansk tæppe
Pakistansk tæppe. Pakistansk tæppe. 270 - 190 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3795294 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:27:00 DKK 300
'Mikkel Mus' bøger, 1931 og 1932 (2)
'Mikkel Mus' bøger, 1931 og 1932 (2) . Walt Disney. To illustrerede 'Mikkel Mus' bøger, Gyldendals Forlag, København, 1931 og 1932. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, flænger, fugtpletter og blyantstreger. (2) Varenr: 3795564 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:28:00 DKK 325
Espen Voll & Tore Borgesen. Spisestole (8)
Espen Voll & Tore Borgesen. Spisestole (8) . Espen Voll & Tore Borgesen. Dock High stole af formspændt lamineret valnøddetræ, ben af satinforkromet stålrør, løse hynder betrukket med cognacfarvet patineret skind. Formgivet i 2002. Fremstillet for Globe Furniture. Fremstår med brugsspor, ridser, enkelte afslag og enkelte løse lameller. (8) Varenr: 3802235 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:29:00 DKK 1.050
Glaskugler (flydere til fiskegarn) samt store flasker (9)
Glaskugler (flydere til fiskegarn) samt store flasker (9). Glaskugler (flydere til fiskegarn) samt store flasker af farvet glas. 1900'tallet begyndelse. 7-25 x 33 -50 cm. (9) Varenr: 3800224 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:29:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol . Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med rødt uld, armlæn og drejelig fempasfod af forkromet aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, i 1988, model 3271. Formgivet til Sct. Catherine's College i Oxford i 1965. Fremstår med lettere slitage og delvis lettere falmet. Se vare nr. 3800761. Varenr: 3800756 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:30:00 DKK 1.150
Persisk Moud med silke, 191 x 148
Persisk Moud med silke, 191 x 148. Persisk Moud med silke, 191 x 148 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3802499 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:30:00 DKK 300
<<  1 2 3 4 5 6 7  >>