Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hjerte ørestikkere af 14 kt guld (2)
Hjerte ørestikkere af 14 kt guld (2). Hjerte ørestikkere af 14 kt. guld, rhodineret ved brillanterne, prydet med hver 13 brillanter på ca. 0.13 ct, i alt ca. 0.26 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: Si2, samt hver en South Sea perle på Ø ca. 11 mm. Vægt: ca. 7 gram. Fremstår med lettere brugsspor samt skår i tre brillanter. (2) Varenr: 4285845 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 19:56:00 DKK 675
'Bad Man', mixed media på lærred, 'Drunk at night'
'Bad Man', mixed media på lærred, 'Drunk at night'. 'Drunk at night' af 'Bad Man' alias Christian Daugaard, Camilla Serup, Benjamin Lapiki, Rico Hvam og Undertaci, mixed media på lærred. Sign. 200 x 200 cm. U.R Varenr: 4284568 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 19:58:00 DKK 400
Jørgen Møller. Bakkebord af bøg
Jørgen Møller. Bakkebord af bøg . Jørgen Møller. Bakkebord af bøgetræ, vendbar bakke med hvid laminat. H. 59, L. 52 cm. B. 46 cm. Fremstillet af Torben Ørskov & Co A/S. Fremstår med brugsspor; små ridser samt én åben hjørnesamling på bakke. Varenr: 4275799 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 19:58:00 DKK 300
buddha af gulgrøn serpentin
buddha af gulgrøn serpentin. Buddha af gulgrøn serpentin. Siddende i lotusstilling på plint med venstre hånd i varada mudra og højre hånd i abhaya mudra, vægt 1500 gr., H. 16. Varenr: 4278187 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 19:58:00 DKK 475
To orientalske skæringer af agat (2)
To orientalske skæringer af agat (2) . To orientalske skæringer af agat. Gråhvid skæring af dreng og fisk samt spættet skæring af to drenge med skriftsbanner bag klippeblok, Ca. vægt henholdsvis 950 og 2650 gram, H. 12 cm. (2) Varenr: 4278174 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 19:59:00 DKK 350
Poul Henningsen.  4/3 bordlampe
Poul Henningsen. 4/3 bordlampe . Poul Henningsen. Bordlampe 4/3 med skærme af optrukket aluminium og stander af højglansforkromet stål. Fremstillet hos Louis Poulsen. H 55, Ø 45 cm. Fremstår med lille bule på overskærm. Varenr: 4286053 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 19:59:00 DKK 550
Karl Hansen Reistrup for Kähler, ørnevase, blå glasur
Karl Hansen Reistrup for Kähler, ørnevase, blå glasur . Karl Hansen Reistrup (1863-1929) for Kähler, vase af lertøj med mørkeblå glasur, modelleret med ørnehoveder. Ca. 1900. Formgivet af Karl Hansen Reistrup for Kähler. Signeret HAK. H. 34, 5 cm. Fremstår med afslag på begge næb og det ene hoved, samt brændingsfejl i glasur. Varenr: 4284408 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:00:00 DKK 875
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe . Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54 Ø 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4276791 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:00:00 DKK 900
3 pers. sofa med chaiselong - Model Bianca
3 pers. sofa med chaiselong - Model Bianca. 3 pers. sofa med chaiselong - Model Bianca. Betrukket med sort skind på slidflader. Nakkestøtter med vippefunktion. Ben af metal. Chaiselong i højre side. L 275. D 180 cm. Fremstår i orginal emballage. Emballage mål: 179x107x65 + 184x109x65 + 34x20x13 cm. (2) Varenr: 3523117

DKK 9.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:00:00 DKK 5.400
Nes Lerpa, litografi, komposition (cd 2)
Nes Lerpa, litografi, komposition (cd 2). Kompositioner af Nes Lerpa (f. 1942), litografi X/XXX. Sign. og dateret 83. 22 x 33 cm (43 x 50). (2) Varenr: 4279539 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:06:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Malet filmplakat, 'My Darling Clementine'
Ubekendt kunstner. Malet filmplakat, 'My Darling Clementine'. Malet udgave af filmplakaten 'My Darling Clementine' af ubekendt kunstner, akryl på plade. Rammemål 190 x 119 cm. Fremstår støvet, med enkelte pletter. Varenr: 4282739 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:06:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Seks Lilje spisestole , model 3108 (6)
Arne Jacobsen. Seks Lilje spisestole , model 3108 (6). Arne Jacobsen. Seks Lilje spisestole med skaller er formpresset grønlakeret finer, ben af mat forkromet stålrør. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3108 i 1969. Fremstår med slitage, kanthak / afskalninger og manglende sko. (6) Varenr: 4283149 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:08:00 DKK 3.200
Ubekendt kunstner. Malet filmplakat, 'Singing in the rain'
Ubekendt kunstner. Malet filmplakat, 'Singing in the rain'. Malet udgave af filmplakaten 'Singing in the rain' af ubekendt kunstner, akryl på plade. Rammemål 190 x 119 cm. Fremstår støvet, med enkelte pletter. Varenr: 4283577 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:08:00 DKK 300
Sofagruppe, bambus (4)
Sofagruppe, bambus (4). Sofagruppe af formbøjet flettet bejdset bambus, løse hynder betrukket med grønligt stribet stof best. af høj-samt lav lænestole, sofabord med glasplade og avishylde samt to pers. sofa. 1970/80'erne. L. 120 og H. 54 L. 120 B. 56 cm. Fremstår med brugsspor, falmet stog og kælderlugt på hynder. (4) Varenr: 4284598 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:08:00 DKK 325
Montis. Armstole, model Dione (10)
Montis. Armstole, model Dione (10). Montis. Dione armstole med stel af hvidolieret asktræ, sæde og ryg betrukket med gråt Alcantara stof fra Kvadrat. Købt i 2007. Fremstår med brugsspor på alcantara. (10) Varenr: 4266509 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:11:00 DKK 10.000
Vivianna Torun Bülow-Hübe/ Georg Jensen. Vivianna bestik (43)
Vivianna Torun Bülow-Hübe/ Georg Jensen. Vivianna bestik (43). Vivianna Torun Bülow-Hübe/ Georg Jensen. Vivianna bestik af matpoleret rusfrit stål bestående af 9 spiseskeer, 12 spisegafler og 12 spiseknive, 4 dessert skeer samt en sovseske. (43) Varenr: 4285208 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:11:00 DKK 1.200
OBEY / Shepard Fairey, offset litografi, figurkompositioner (cd 3)
OBEY / Shepard Fairey, offset litografi, figurkompositioner (cd 3) . Figurkompositioner af OBEY / Shepard Fairey (f. 1971), offset litografi. Alle sign. Bladmål 61 x 46 cm. U.R. (3) Varenr: 4283972 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:13:00 DKK 325
Dahl Jensen, figur af porcelæn, Balinesisk danserinde
Dahl Jensen, figur af porcelæn, Balinesisk danserinde . Dahl Jensen, figur af porcelæn, i form af Aju Sitra, Balinesisk danserinde, dessin nr. 1322. H. 19 cm. 2. sortering. Varenr: 4285342 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:13:00 DKK 575
Arne Jacobsen. 7'er stole, model 3107 (7)
Arne Jacobsen. 7'er stole, model 3107 (7). Arne Jacobsen. 7'er stole af formspændt grålakeret krydsfinértræ, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, mindre afskalninger og omlakeret. (7) Varenr: 4285900 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:13:00 DKK 2.700
Dahl Jensen. Isbjørn. 2. sortering
Dahl Jensen. Isbjørn. 2. sortering. Dahl Jensen, isbjørn af porcelæn, nr. 1157. 2. sortering. H. 38 cm. Varenr: 4285500 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:14:00 DKK 1.700
Omann Jun. Høj skænk, teaktræ
Omann Jun. Høj skænk, teaktræ. Omann Jun. Høj skænk fineret med teaktræ, front med fire skydelåge, bag hvilke hylder, udtræksbakker og barindretning med spejlfelt, herunder fire skuffer, stel med tilspidsede ben. 1960'erne. H. 120 L. 200 B. 484 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4285689 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:14:00 DKK 1.150
Cohr. 'Saksisk'. Bestik af sølv (96)
Cohr. 'Saksisk'. Bestik af sølv (96). Cohr. 'Saksisk' bestik af sølv, bestående af, 12 middagsgafler L 20 cm, 12 middagsknive med stålblade L 22.5 cm, 12 middagsskeer L 20,5 cm, 9 frokostgafler L 19 cm, 12 dessertskeer L 18 cm, 12 kagegafler L 13 cm, 12 teskeer L 12 cm, saltske med stålmontage L 12,5 cm, to marmeladeskeer L 14 cm, ... Varenr: 4283834 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:16:00 DKK 6.200
OBEY / Shepard Fairey, offsetlitografi, 'Make Art not War' (cd)
OBEY / Shepard Fairey, offsetlitografi, 'Make Art not War' (cd). 'Make Art not War' af OBEY / Shepard Fairey (f. 1971), offsetlitografi, unum. Sign. Bladmål 91 x 61 cm Varenr: 4283985 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:19:00 DKK 350
Vikingebord / spisebord, egetræ
Vikingebord / spisebord, egetræ. Vikingebord / spisebord af massivt egetræ med gennemgående ben. H. 72 L. 165 B. 34 Plade 5 cm. Nyfremstillet. Varenr: 4284721 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:19:00 DKK 325
Signeret persisk Isfahan løber med silke,  310 x 85 cm.
Signeret persisk Isfahan løber med silke, 310 x 85 cm. . Signeret persisk Isfahan løber, af silke på grundvæv af silke, knyttet med Ca. 1 million knuder pr. M2. 310 x 85 cm. Varenr: 4245358 DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:20:00 DKK 8.000
Piedestal / opsats, massivt bøgetræ
Piedestal / opsats, massivt bøgetræ. Piedestal / opsats af massivt ubehandlet bøgetræ. H. 72 B. 30 D. 30 cm. Varenr: 4284723 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:22:00 DKK 300
Alvar Aalto. Fire barnestole samt cirkulær bord (5)
Alvar Aalto. Fire barnestole samt cirkulær bord (5). Alvar Aalto. Fire barnestole af formspændt birketræ og rødt linoleum, cirkulær plade. Fremstillet hos Artek, model 66. H. 56 Ø 98 cm. Fremstår med brugsslitage, skjolder og trykmærke på plade. (5) Varenr: 4283029 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:23:00 DKK 375
Dameure, Omega, citizen mm. (9)
Dameure, Omega, citizen mm. (9). 9 dameure: Omega DeVille, Citizen, fransk ur i sølv, Bifora, Giroxa, Piranha, Blita, Mora samt et ukendt. Urene er med manuel optræk eller quartz urværk. Fremstår med brugsslitage, ridser og slidmærker. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4283684 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:25:00 DKK 300
Dahl Jensen. Isbjørn. 1. sortering
Dahl Jensen. Isbjørn. 1. sortering. Dahl Jensen, isbjørn af porcelæn, nr. 1157. 1. sortering. H. 38 cm. Varenr: 4285491 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:25:00 DKK 2.300
Henry Thelander. Plakat, 'Randers Reb', 1949
Henry Thelander. Plakat, 'Randers Reb', 1949 . Plakat, 'Randers Reb' tegnet af Henry Thelander (1902–1986) for Aktieselskabet Randes Rebslaaeri, litografi, 1949. Monteret med metalskinne øverst og nederst. 85 x 62 cm. Fremstår med tre små kantflænger Varenr: 4285259 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:25:00 DKK 375
Mads Madsen, litografi, komposition (cd)
Mads Madsen, litografi, komposition (cd). Komposition af Mads Madsen (1953-1992), litografi 47/90. Sign. Mads. 110 x 73 cm (130 x 92). Varenr: 4279578 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:26:00 DKK 300
Erik Nørgård, olie på lærred, landskabspartier (cd 2)
Erik Nørgård, olie på lærred, landskabspartier (cd 2). Landskabspartier af Erik Nørgård (f. 1920), olie på lærred. Sign. Erik Nørgård og monogram. Rammemål 43 x 59 - 57 x 101 cm. Ét fremstår med krakeleringer (2) Varenr: 4284593 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:26:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. SuperEllipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. SuperEllipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, plade med hvid laminat med alukant, med udtræk, to tillægsplader medfølger, spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1997. H. 71 L. 180/300 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, små ridser på alukant, ... Varenr: 4283764 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:27:00 DKK 4.900
Knud Odde, plakater, div. motiver (3)
Knud Odde, plakater, div. motiver (3). Diverse plakater af Knud Odde (f. 1954), offset. En med dedikation. 38 x 48 - 84 x 60 cm. (3) Varenr: 4273728 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:30:00 DKK 300
Alvar Aalto. Seks barnestole, modell 66 (6)
Alvar Aalto. Seks barnestole, modell 66 (6). Alvar Aalto. Seks barnestole af formspændt birketræ, cirkulær sæde med rødt linolium. Fremstillet hos Artek, model 66. Sæde H. 44.5 og ryg H. 66,5 cm. Fremstår med brugsslitage og skjolder. (6) Varenr: 4283061 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:33:00 DKK 350
Henry Thelander. Plakat, 'Randers Staaltov', 1945
Henry Thelander. Plakat, 'Randers Staaltov', 1945 . Plakat. 'Randers Staaltov' tegnet af Henry Thelander (1902–1986) for Aktieselskabet Randes Rebslaaeri, litografi, 1945. 85 x 62 cm. Uden ramme. Minimale håndteringsmærker. Varenr: 4285251 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:35:00 DKK 500
Georg Jensen, Daisy broche og A. Michelsen marguerit broche, sterling sølv (2)
Georg Jensen, Daisy broche og A. Michelsen marguerit broche, sterling sølv (2). Georg Jensen, Daisy broche af forgyldt sterlingsølv, prydet med hvid emalje. Stemplet Georg Jensen, efter 1945. Ø. 4,3 cm. Vægt. Ca. 17,3 gram. Samt A. Michelsen, marguerit broche af forgyldt sterlingsølv, prydet med hvid emalje. Ø. 3,2 cm. Vægt. Ca. 9,3 gram. Fremstår med brugsspor og hver med ... Varenr: 4283910 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:36:00 DKK 350
B&G. Mågestel. Kaffe- og spisestel (124)
B&G. Mågestel. Kaffe- og spisestel (124). B&G. Mågestel. Kaffe- og spisestel af porcelæn med guldkant bestående af: 12 middagstallerkener, 11 dybe middagstallerkener, 12 frokosttallerkener, 11 dybe frokosttallerkener, 14 kagetallerkener, 15 kaffekopper, 14 underkopper, kaffekande, 2 saucekander, mælkekande, smørnæb, lågskål, 5 skåle, ... Varenr: 4285798 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:36:00 DKK 1.800
Orientalsk tæppe 300 x 200 cm.
Orientalsk tæppe 300 x 200 cm. . Orientalsk tæppe, håndknyttet tæppe udført af uld på bomuldsbund. 300 x 200 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4285634 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:37:00 DKK 425
Rudi & Harald Nielsen. Ballerinaer, loafers m.m. (18)
Rudi & Harald Nielsen. Ballerinaer, loafers m.m. (18). Rudi & Harald Nielsen. Ballerinaer, loafers m.m. af flettet læder m.m. Str. 36-41. Fremstår i originale æsker. (18) Varenr: 4286008

DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:38:00 DKK 2.500
Rørstrand, Blå Koka, spise- og kaffestel (94)
Rørstrand, Blå Koka, spise- og kaffestel (94) . Rørstrand, Blå Koka, spise- og kaffestel af porcelæn, bestående af 16 middagstallerkener, 16 dybe middagstallerkner, 11 frokosttallerkener, 2 kagetallerkener, 10 sidetallerkner, 6 kaffekopper, 12 underkopper, 4 tekopper, 2 underkopper, 2 flødekander, sovsekande, smørkande med låg, 8 skåle samt ... Varenr: 4284563 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:39:00 DKK 1.600
H. J. Wegner. Højrygget lænestol, model GE-375
H. J. Wegner. Højrygget lænestol, model GE-375 . Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med stel af massiv egetræ, hynder betrukket med originalt grønligt stribet uld. Fremstillet hos Getama, model GE-375. Formgivet i 1969. Fremstår med brugsspor og slappe gjorder. Varenr: 4284736 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:39:00 DKK 900
Par udendørslamper af støbejern og kobber (2)
Par udendørslamper af støbejern og kobber (2). Par udendørslamper i støbejern og patineret kobber. Midten af 1900-tallet. Længde ca. 75, Højde ca. 110 cm. Fremstår med brugsspor, rustpletter og patineret. Monteret med plexiglas. (2) Varenr: 4282719 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:40:00 DKK 575
Karl Aage Riget, serigrafi, kompositioner (cd 2)
Karl Aage Riget, serigrafi, kompositioner (cd 2) . Kompositioner af Karl Aage Riget (1993 - 2001), serigrafi, hhv. 32/68 og prøvetryk 3/5. Begge sign. K. Riget. 50 x 50 cm (71 x 68). Én fremstår skæv i passepartout. (2) Varenr: 4278494 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:45:00 DKK 325
Arne Jacobsen. Sæt på seks 7'er stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks 7'er stole, model 3107 (6). Arne Jacobsen. Sæt på seks 7'er stole af formspændt krydsfinér, ben af forkromet stålrør. Sædehøjde ca. 47 cm. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Nybetrukket med koskind, kedere af sort læder. Fremstår med enkelte naturlige ar i overfladen. (6) Varenr: 4284253 DKK 18.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:46:00 DKK 4.400
E. W. Bach. Lav skænk, teaktræ
E. W. Bach. Lav skænk, teaktræ. E. W. Bach. Lav skænk fineret med teaktræ, front med to skydelåger, bag hvilke hylder samt fire skuffer, senere monteret uoriginale ben af børstet stål med sko af teaktræ. 1960'erne. Fremstillet hos Fremstillet hos Sejling Skabe. H. 71 L. 196 B. 44 cm. Fremstår med brugsspor, kanhak på front og ... Varenr: 4284735 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:48:00 DKK 425
H. J. Wegner. Y- stole, CH-24, egetræ (4)
H. J. Wegner. Y- stole, CH-24, egetræ (4) . Hans J. Wegner. Y- stole med stel af egetræ, sæder med flettet papirgarn. Formgivet 1950. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-24. Litt. Noritsugu Oda: Danish Chairs s. 113. Løse sædehynder betrukket med sort skind medfølger. Fremstår aldersrelaterede spor / patina (4) Varenr: 4284424 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:52:00 DKK 5.400
Bordlamper af alabast (2)
Bordlamper af alabast (2). Par bordlamper af alabast med tilhørende skærme, begyndelsen af 1900-tallet. Fremstår med knækket skærmholder, lille hul i stof samt aldersrelateret brugsspor. (2) Varenr: 4284428 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:53:00 DKK 300
Flueskab
Flueskab. Flueskab af fyrretræ, front med låger, bag hvilken hylde. 1900'tallets begyndelse. H. 56 B. 46 D. 54 cm. Fremstår med kraftig brugsspor. Varenr: 4284610 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:53:00 DKK 350
Herman A. Kähler. Vase
Herman A. Kähler. Vase . Herman A. Kähler. Vase af lertøj med horndekoration i sorte og grønne nuancer på blå grund. 1900-tallets midte. Signeret HAK H. 31 cm. Varenr: 4285352 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 20:56:00 DKK 1.800
Zaphir og Lladro figurer (5)
Zaphir og Lladro figurer (5). Spanske porcelænsfigurer bestående af to stk Lladro figurer i form af pige med hat samt tre stk. Zaphir figurer i form af børn i nattøj. H 24 - 26 cm. (5) Varenr: 4282540 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 21:03:00 DKK 375
Holmegaard. Mythos pendler (2)
Holmegaard. Mythos pendler (2). Holmegaard, Mythos pendler af hvidt opalglas. Ø 35 og 47 cm. Varenr: 4284366 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 21:20:00 DKK 325
Märklin modeltog
Märklin modeltog. Samling Märklin modeltog og tilbehør bestående af 4 lokomotiver hvor de 3 er i æske, 18 vogne, 2 transformatorer, skinner og skiftespor samt diverse huse og tilbehør. Lokomotiver: 3021, 3065, 3016. Vogne: 4024, 4035, 4604, 4505, 4620, 4625, 4610, 4018, 4607, 4510. Western Germany. Varenr: 4284332 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 21:21:00 DKK 2.200
Holmegaard. Par Apotekerpendler (2)
Holmegaard. Par Apotekerpendler (2) . Holmegaard: Et par Apotekerpendeler af hvidt opalglas. H. 21, Ø. 25 cm. (2) Varenr: 4284362 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 21:31:00 DKK 375
Samling lommeure (28)
Samling lommeure (28). Samling lommeure. Junghans, Alpi, Elge,Sekonda, Novoris, M.J. Kristensen, Randers, Dugena m.m. Fremstår med Kraftig slitage fejl og mangler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4283682 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 21:32:00 DKK 550
Kay Bojesen. Kugleramme
Kay Bojesen. Kugleramme . Kay Bojesen 1886-1958. Kugleramme i lakeret bøg med figurer samt tællepinde. H 24. B 26 cm. Ikke i produktion længere. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, slid på bemaling. Stemplet i bunden. Varenr: 4284544 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 21:45:00 DKK 1.900
Norge Oscar II. 10 kroner 1877 Guldmønt
Norge Oscar II. 10 kroner 1877 Guldmønt. Oscar II Guldmønt. Norge 10 kroner 1877. Sieg 101, NM 11. Varenr: 4281291 DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 22:00:00 DKK 11.000
Bang & Olufsen. Stereobænk med B&O stereoanlæg
Bang & Olufsen. Stereobænk med B&O stereoanlæg. Jacob Jensen for Bang & Olufsen. Stereobænk fineret med palisander, front med hylder og udtræksplader, stel og kanter af aluminium. 1980'erne. H. 63 L. 137 B. 41 cm. Fremstår med brugsspor. B&O anlæg: Beomaster 2400-2 radioforstærker Beogram 2400 monteret med MMC 20 E pickup Beocord 1900 ... Varenr: 4284734 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 22:10:00 DKK 1.150
Bang & Olufsen. BeoSystem 2, Beolab 4000,  Cabinet 2168 (3)
Bang & Olufsen. BeoSystem 2, Beolab 4000, Cabinet 2168 (3). B&O Musikanlæg med møbel. Beosystem 2. AV processor, type 9421. MMIII BeoLab 4000 højttalere type 6636, MCMXCVII. Bang & Olufsen Cabinet type 2168, front af børstet aluminium, designet til Beovision og passer til Beosystem 2. Kabinettet fremstår med ridser på top. Højttalere med lette ... Varenr: 4285247 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 22:20:00 DKK 1.250
Diskotekslys og lamper
Diskotekslys og lamper. Diskoteksudstyr bestående af tre stk. Extreme Pro XP2 lamper, to stk. American DJ LED Vision spots, en diskokugle samt diverse spots og kabler. Varenr: 4282704 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 22:22:00 DKK 450
Ubekendt lampeproducent. Bordlampe
Ubekendt lampeproducent. Bordlampe. Ubekendt lampeproducent. Bordlampe af glas, montage af messing, afbryder på ledning. H. 59 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4286304 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 16:31:00 DKK 300
Poul Cadovius. Hjørnebogreol, teaktræ
Poul Cadovius. Hjørnebogreol, teaktræ. Poul Cadovius. Hjørnebogreol fineret med teaktræ, best. af tre vanger og hylder. 1960'erne. Fremstillet hos Cado. H. 148 B. 60-78 cm. Fremstår med brugsspor, fejl og mangler kan forkomme. Varenr: 4275240 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 18:29:00 DKK 650
Figurer. B&G samt Royal Copenhagen (4)
Figurer. B&G samt Royal Copenhagen (4). Figurer. B&G samt Royal Copenhagen. Stående pige B&G 2387 (sign MA), undulat B&G 2210 samt siddende pige, Royal Copenhagen 5195 (sign BI) og siddende dreng, Royal Copenhagen 4539. H 10-18 cm. (4) Varenr: 4284707 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:02:00 DKK 700
Lampe med skærm
Lampe med skærm . Lampe med skærm. Firdelt opdelt lampefod, antagelig af zink, forgyldt. Base i marmor på fire fødder, herover kvadratisk stykke med fire emaljerede personfremstillinger, vase og fatningsstykke. H.uden skærm 84 cm. Marmor knækket, lampeskærm itu. Varenr: 4285867 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:04:00 DKK 325
Danske lammeskind, brune (2)
Danske lammeskind, brune (2). Danske lammeskind, brune. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. 95-110 x 70-80 cm.Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt. Bemærk stol medfølger ... Varenr: 4254713

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:16:00 DKK 800
Svensk møbelproducent. Par armstole, palisander, 1980'erne
Svensk møbelproducent. Par armstole, palisander, 1980'erne. Svensk møbelproducent. Par armstole af massivt palisander, betrukket med brunt skind. mrk. Svegards. 1980'erne. Fremstår med brugsslitage og krakeleringer på skind på sæder. (2) Varenr: 4285936 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:18:00 DKK 325
Glasfad med kinesisk dragemønster.
Glasfad med kinesisk dragemønster. . Glasfad med kinesisk dragemønster i relief. Ø 36 cm Varenr: 4241985 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:19:00 DKK 300
Japanske træsnit. (4)
Japanske træsnit. (4). Japanske træsnit. Tre indrammede oban træsnit, to betegnet på bagsiden Kunisada og Hiroshige,samt mindre træsnit, billedmål 17,5 x 12 cm. beskrevet på bagsiden Hokusai. Fugtskader. Revnet glas (4) Varenr: 4281753 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:28:00 DKK 375
Henrik Tengler. Armstole, model Chairman (6)
Henrik Tengler. Armstole, model Chairman (6). Henrik Tengler. Armstole, model Chairman, med stel af børstet stål, formbøjet kopstykke af ahorn, sæde og ryg betrukket med blåligt mønstret møbelstof. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med brugsspor og enkelte sæder med små pletter og taperester på stel. (6) Varenr: 4286002 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:36:00 DKK 325
Taffelur af messing med forgyldt fodstykke (2)
Taffelur af messing med forgyldt fodstykke (2). Taffelur af messing på forgyldt fodstykke af træ med rød filt, barokform, topafslutning med mand og kvinde. Urskive af grålig metal med romertal. Indvendigt signeret G&C eller C&C. Nøgle medfølger. Totalh. 58 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Slitage og småskader. Pendul ... Varenr: 4284677 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:39:00 DKK 600
Lysestager, antagelig af zink, bronzeret (2)
Lysestager, antagelig af zink, bronzeret (2). Lysestager, antagelig af zink bronzeret, barokform, 1900-tallet, H. 35 cm. (2) Varenr: 4284665 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:41:00 DKK 325
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Par to-pers sofaer samt lænestol (3)
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Par to-pers sofaer samt lænestol (3). Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Par to-pers sofaer samt lænestol betrukket med blåligt stof, stel af formbøjet bøgetræ, ryg af fineret bøgetræ. Fremstillet hos Botium/Magnus Olesen. 1990'erne. L. 110 cm. Fremstår med brugsspor og sort ridser på stel, et ben med afslag. (3) Varenr: 4285832 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:47:00 DKK 300
Fritz Hansen. Par lænestole, egetræ (2)
Fritz Hansen. Par lænestole, egetræ (2). Fritz Hansen. Par lænestole med stel af massivt egetræ, betrukket med grønligt og guligt uld. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1960'erne. Fremstår med brugsslitage på armlæn. (2) Varenr: 4286822 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 19:47:00 DKK 1.100
Rudi & Harald Nielsen. Skuldertasker/ clutches (5)
Rudi & Harald Nielsen. Skuldertasker/ clutches (5). Rudi & Harald Nielsen. Skuldertasker/ clutches af skind, to modeller, heraf én model med sløjfe, aftagelig skulderrem, lynlåslukning, anden model med spænde- og lynlåslukning. 13 x 22 og 18 x 25 cm. Fremstår med hængemærker. (5) Varenr: 4286056

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 20:00:00 DKK 800
Håndbygget jagtdolk / fiskekniv, med display
Håndbygget jagtdolk / fiskekniv, med display . Håndbygget jagt / fiskekniv med klinge i damacheret Søderforssstålder er hærdet til ca. 61 HRC. udslebet af Tommy Jimmefors, signeret monogram, skæfteskaller af stabiliseret Box Elder Burl på kærne af Dessert Iron Wood, front og bagholk af mammut stødtand med tydeligt netmønster, indlagte skiver ... Varenr: 4282683 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 20:15:00 DKK 1.000
Arne Jacobsen. 7'er stole (6)
Arne Jacobsen. 7'er stole (6). Arne Jacobsen. 7'er stole af formspændt grålakeret krydsfinértræ, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, mindre afskalninger og omlakeret, en stol med to manglende skruer og bundkapsel. (6) Varenr: 4285909 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 20:16:00 DKK 2.100
E.L. Weimann. Broche, 14 kt guld
E.L. Weimann. Broche, 14 kt guld. E.L. Weimann. Broche af 14 kt. guld, prydet med akoya saltvandskulturperle samt fattet med to facet slebne diamanter på ca. 0.014 ct. Miligrif mønster rundt på fattekanter. 1900-tallets begyndelse. L. 6 cm. Vægt. Ca. 3,1 gram. Æske medfølger. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4284020 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 20:23:00 DKK 300
Troldekugle armbånd, sterling sølv og glas (11)
Troldekugle armbånd, sterling sølv og glas (11). Troldekugle armbånd af sterlingsølv, bestående af stor fiskelås, fire led af sterlingsølv, heraf, tro håb og kærlighed, tre aber og løver m.fl. samt seks led af sterlingsølv og glas. L inklusiv lås. 19 cm. Samlet vægt. Ca. 35,9 gram. Fremstår med brugsspor. (11) Varenr: 4281158 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 20:25:00 DKK 375
Henning Jensen & Torben Valeur. Konferencebord
Henning Jensen & Torben Valeur. Konferencebord . Henning Jensen & Torben Valeur. Konferencebord fineret med mahogny. Fremstillet hos Munch Møbler, Danmark. H. 72 L. 400 B. 120-160 cm. Fremstår med brugsspor, varmeskjolder, ridser og skrammer, ét bord med knækket ben. Varenr: 4279353 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 20:25:00 DKK 300
Royale Copenhagen m.m. vedhæng, sterling sølv og forgyldt metal (3)
Royale Copenhagen m.m. vedhæng, sterling sølv og forgyldt metal (3). Royale Copenhagen vedhæng af sterlingsølv, prydet med hvid og blålig porcelæn. Stemplet RCP for Royal Copenhagen Porcelain. Tilhørende gummisnøre med endestykker og karabinlås af sterlingsølv. L vedhæng. 8,5 cm. L gummisnøre. 44 cm. Vedhæng af sterlingsølv, prydet med sort onyx. Ø vedhæng. 4 cm. ... Varenr: 4284371 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 20:29:00 DKK 325
Armring, 8 kt guld
Armring, 8 kt guld. Armring af 8 kt. guld, hul med halvrund profil, indbygget kasselås, monteret med en ottetals sikkerhedshaspe. Indvendige mål. 5,4 x 6,1 cm. B. 11,7 mm. Tykkelse. 3,5 mm. Vægt. Ca. 16,8 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4285788 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 20:50:00 DKK 850
COFUR. Fletstole (4)
COFUR. Fletstole (4). COFUR. Fletstole af antik grå bambus/rattan med naturflet, hynder medfølger. Model Casablanca. Stole er håndlavet og produceret i Indonesien. (4) Varenr: 4287259

DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2016 21:16:00 DKK 3.000
Dansk lampeproducent, standerlampe, teaktræ, 1960'erne
Dansk lampeproducent, standerlampe, teaktræ, 1960'erne . Standerlampe af teaktræ, mellemstykker og fod af messing. Monteret med pliseret skærm. 1960'erne. H. 160 cm. Fremstår med brugsspor, gulnet skærm. Varenr: 4286287 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 10:15:19 DKK 300
Jan Sivertsen, litografi, kompositioner (cd 2)
Jan Sivertsen, litografi, kompositioner (cd 2). Kompositioner af Jan Sivertsen (f. 1951), litografi 62/90 og 77/90. Begge sign. Jan Sivertsen samt daterede. Bladmål 76 x 56 cm (96 x 74). (2) Varenr: 4286115 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:23:21 DKK 300
Erik Skjoldborg, olie på lærred, Præstebugten Hirsholmen
Erik Skjoldborg, olie på lærred, Præstebugten Hirsholmen. Præstebugten Hirsholmen af Erik Skjoldborg (1940-1997), olie på lærred. Sign. og dateret Erik Skjoldborg 89. 70 x 80 cm (74 x 84) Varenr: 4286103 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:24:05 DKK 350
Christian Lemmerz (f.1959), litografi, komposition (cd)
Christian Lemmerz (f.1959), litografi, komposition (cd). Komposition af Christian Lemmerz (f.1959), litografi, 4/80. Signeret og dateret 94, bladmål 76 x 56 cm (85x65). Varenr: 4286034 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:24:47 DKK 375
Ole Frederik Olesen, mixed media på papir, kompositioner (cd 3)
Ole Frederik Olesen, mixed media på papir, kompositioner (cd 3) . Kompositioner af Ole Frederik Olsen (f. 1943), mixed media på papir. Sign. Ole F. Olesen. 62 x 42 cm (93 x 72). (3) Varenr: 4286044 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:25:32 DKK 325
Lars Ahlstrand, mixed media på papir, kompositioner (cd 3)
Lars Ahlstrand, mixed media på papir, kompositioner (cd 3). Kompositioner af Lars Ahlstrand (f. 1985), to mixed media på papir, ét num. offsettryk. Alle sign. Rammemål 62 x 53 - 70 x 56 cm. (3) Varenr: 4286012 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:27:34 DKK 325
Ukki Ukleya, pastel på serigrafi, kompositioner (cd 2)
Ukki Ukleya, pastel på serigrafi, kompositioner (cd 2). Kompositioner af Ukki Ukleya (f. 1936), pastel på serigrafi. Begge sign. og dat. Ukki Ukleya 1987. 36 x 47 cm (53 x 68). (2) Varenr: 4285948 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:28:20 DKK 300
Per Kirkeby, litografi, komposition (cd)
Per Kirkeby, litografi, komposition (cd) . Komposition af Per Kirkeby (f. 1938). Litografi, 35/120. Sign. P Kirkeby. 55 x 44 cm (71 x 56) Varenr: 4285918 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:29:09 DKK 675
Per Kirkeby, litografi, komposition (cd). Komposition af Per Kirkeby (f. 1938). Litografi, 35/120. Sign. P Kirkeby. 55 x 44 cm (71 x 56) Varenr: 4285933 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:29:54 DKK 725
Ole Frederik Olesen, mixed media på papir, komposition (cd)
Ole Frederik Olesen, mixed media på papir, komposition (cd). Komposition af Ole Frederik Olsen (f. 1943), mixed media på papir. Sign. og dateret Ole F. Olesen. 74 x 55 cm (93 x 72). Varenr: 4285905 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:30:39 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. To Kvadratiske spiseborde (2)
Piet Hein & Bruno Mathsson. To Kvadratiske spiseborde (2) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Par Kvadratiske spiseborde med plader af hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 80 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor små ridser på kantlister. (2) Varenr: 4286160 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:39:59 DKK 650
Dansk møbelproducent. Spisebord
Dansk møbelproducent. Spisebord. Dansk møbelproducent. Spisebord fineret med teaktræ. 1960'erne. H. 74 Ø 114 cm. Fremstår med slitage, ridser og hak. Varenr: 4286291 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:44:39 DKK 300
Arne Jacobsen, Christian Hvidt m.fl. H&M pendel, AJ pendel, Confetti pendler m.m. (9)
Arne Jacobsen, Christian Hvidt m.fl. H&M pendel, AJ pendel, Confetti pendler m.m. (9). Arne Jacobsen, Christian Hvidt m.fl. H&M pendel, AJ pendel, Confetti pendler m.m. af hvidlakeret metal. Ø ca. 14-45 cm. Fremstillet hos Focus, Louis Poulsen m.m. Fremstår med brugsspor, lettere snavset, trykmærker, AJ pendel med manglende bundskærm. (9) Varenr: 4286285 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:47:16 DKK 325
Klapbord samt stol (2)
Klapbord samt stol (2). Klapbord samt stol med stel af fyr og bøg. Ca. 1900. H. 71, B. 60-116, L. 119 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, skjolder på plade, stol lettere leddeløs. (2) Varenr: 4286441 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 14:20:00 DKK 300
Jette Thyssen, serigrafi, 'Byens sejl' I-IV (cd 4)
Jette Thyssen, serigrafi, 'Byens sejl' I-IV (cd 4). 'Byens sejl' I-IV af Jette Thyssen (f. 1933), serigrafi, alle 62/100. Alle sign. og daterede J. Thyssen 85. 47 x 38 cm (67 x 55) Varenr: 4285843 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 14:51:00 DKK 300
Ole Folmer Hansen, serigrafi, kompositioner (5)
Ole Folmer Hansen, serigrafi, kompositioner (5). Kompositioner af Ole Folmer Hansen (f. 1937), serigrafi, alle num. og sign. 47 x 47 cm (76 x 68). Fremstår let bølgede. (5) Varenr: 4285866 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 14:55:00 DKK 325
Per Arnoldi, serigrafi, kompositioner med bowlerhatte (cd 3)
Per Arnoldi, serigrafi, kompositioner med bowlerhatte (cd 3). Kompositioner med bowlerhatte af Per Arnoldi (f. 1941), serigrafier, alle num. og sign. Arnoldi. Rammemål 62 x 80 - 74 x 58 cm. (3) Varenr: 4285878 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 15:01:00 DKK 300
Kristian Kirks. Vekselautomat
Kristian Kirks. Vekselautomat . Kristian Kirks. Vekselautomat af bemalet jern med greb af messing, til veksling af 25 øre og 1-kroner. 1900'tallets midte. Nøgle medfølger ikke. H. 48 B. 38 D. 21 cm. Fremstår med kraftig slitage og rust. Varenr: 4287995 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 15:10:00 DKK 325
<<  1 2 3 4 5 6  >>