Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Aarhus, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gustav Becker. Vægur
Gustav Becker. Vægur . Gustav Becker. Vægur med lodder i kasse hvidlakeret træ, hvidemaljeret urskive med sorte romertal. ca. 1900. H. 100 cm. Fremstår med lette brugsspor samt ormehuller samt manglende top. Optræksnøgle medfølger. Varenr: 4499932 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:21:00 DKK 300
Dansk møbelproducent. Øreklapstol 1940/50'erne
Dansk møbelproducent. Øreklapstol 1940/50'erne . Dansk møbelproducent. Øreklapstol nyere betrukket med orange uld, svungne armlæn, ben af bøgetræ. 1940/50'erne. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4500339 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:23:00 DKK 300
Laurids Andreas Koch. Empire, sennepsbæger af sølv
Laurids Andreas Koch. Empire, sennepsbæger af sølv. Laurids Andreas Koch (f.1814). Empire sennepsbæger af sølv, dekoreret med graverede guirlander, sløjfer og skjold. Stemplet LK og 1832. Vægt ca. 88,9 gram. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4498267 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:30:00 DKK 375
Lars Swane, olie på lærred, opstilling med tulipaner
Lars Swane, olie på lærred, opstilling med tulipaner. Opstilling med tulipaner af Lars Swane (1913-2002), olie på lærred, Sign. Lars Swane, 44 x 55 cm. (58 x 48) (cd) Varenr: 4499869 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:31:00 DKK 725
Lefa jagttøj / jakker (8)
Lefa jagttøj / jakker (8). Lefa jagtjakker, str. 1 X S, 3 X M, 4 X XXXL. Fremstår ubrugt. (8) Varenr: 4500159 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:31:00 DKK 450
Schultz & Larsen Otterup ældre baneriffel
Schultz & Larsen Otterup ældre baneriffel . Schultz & Larsen Otterup ældre baneriffel kal.22. Serienummer 33 PL. 66 TL 111 cm. Fremstår med brugsrellateret slitage, reparationer på skæftet. Våbentilladelse påkrevet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 4502058 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:32:00 DKK 325
Møbelproducent. Spisebord, kølleformetben af bøg
Møbelproducent. Spisebord, kølleformetben af bøg. Møbelproducent. Spisebord med plade af laminat omkranset af plastkant, båret på stel af massivt bøgetræ monteret med drejet kølleformet ben. H. 74, L. 119, B. 74 cm. Fremstår med brugsspor, plade med slitage i form af kanthakker, ridser og mærker. Varenr: 4499994 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:34:00 DKK 300
Blackglama minkfrakke, str. 38-40
Blackglama minkfrakke, str. 38-40. Great Lakes Mink: Blackglama Ranched minkpels, lang model af glansfulde dybbrune/ sorte minkskind, str. 38/40. Fremstår med to lommer, bindebånd samt hægtelukning Længde ca. 122 cm, brystvidde ca. 114 cm, ærmelængde ca. 60 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4500016 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:35:00 DKK 900
Arup Jensen, olie på lærred, havneparti (cd)
Arup Jensen, olie på lærred, havneparti (cd). Havneparti af Arup Jensen (1906-1956), olie på lærred. Sign. Arup Jensen. 67 x 96 cm (81 x 112). Varenr: 4500325 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:38:00 DKK 300
Walther Schaldemose, olie på plade, landskabspartier (cd)
Walther Schaldemose, olie på plade, landskabspartier (cd). Landskabspartier af Walther Schaldemose (f. 1932), olie på plade. Begge sign. monogram WS. 5 x 7,5 cm (8 x 10,5). (2) Varenr: 4498506 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:38:00 DKK 850
Frisenborg & Bernstorf. Bestik af sølv (9)
Frisenborg & Bernstorf. Bestik af sølv (9). Frisenborg & Bernstorf. Bestik af sølv. Bestående af; Frisenborg; 6 spiseskeer L. 19,8 cm. Stemplet Chr. M samt tre tårne. Bernstorf, 1 kagespatel L. 20 cm., 1 sukkerske L. 17,5 cm. samt 1 portageske L. 35 cm. Stemplet med tre tårne. saml. vægt. 448 gram. Portageske og enkelt spiseske med lettere... Varenr: 4500859 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:39:00 DKK 325
Aluminia, vase samt B&G skål (2)
Aluminia, vase samt B&G skål (2). Aluminia / Kgl Vase af jernporcelæn, samt Bing & Grøndahl skål med dekoration i form af blomster. H. 6-16. Ø. 9-15 cm. (2) Varenr: 4496280 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:40:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på plade, blomsterkompositioner
Ubekendt kunstner, olie på plade, blomsterkompositioner. Kompositioner med blomsteropstillinger af ubekendt kunstner. Begge sign. 70 x 50 cm (78 x 58). (2) Varenr: 4496578 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:40:00 DKK 825
Axel H. Salomonsen. Par stager, sterling sølv (2)
Axel H. Salomonsen. Par stager, sterling sølv (2). Axel H. Salomonsen. Par stager af sterlingsølv. Stemplet Ax.S og 925 sterling. H 18 cm. Samlet vægt ca. 815 gram. (2) Varenr: 4498220 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:40:00 DKK 1.050
H. Friedrich, serigrafi, komposition
H. Friedrich, serigrafi, komposition . Komposition af H. Friedrich, serigrafi, 74/80. Sign. H. Friedrich. 57 x 72 cm (80 x 98). Varenr: 4497618 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:41:00 DKK 300
Mogens Hansen. Tre personers sofa , læder
Mogens Hansen. Tre personers sofa , læder. Mogens Hansen. Tre personers sofa betrukket med læder, løse hynder i sæde og ryg, båret på ben af massivt sæbebehandlet bøgetræ. L. 220 cm. Fremstår me lette brugsspor. Varenr: 4499868 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:43:00 DKK 450
Samling jagthorn, rensestokke, gåsekald, kragekald mm. (24)
Samling jagthorn, rensestokke, gåsekald, kragekald mm. (24) . Samling jagthorn, rensestokke, gåsekald, kragekald samt rævekald mm. (24) Varenr: 4500716 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:44:00 DKK 700
Ole Wanscher. Rungstedlund. Spisebord samt seks stole (7)
Ole Wanscher. Rungstedlund. Spisebord samt seks stole (7). Ole Wanscher. Rungstedlund spisestue finéret med mahogny, stole af massivt mahogny bestående af: spisebord med oval plade med udtræk, to tillægsplader med sarg medfølger samt seks spisestole betrukket med hestehår. Fremstillet hos P. Jeppesen. H. 73 L. 145 -275 B. 106 cm. Fremstår med lettere ... Varenr: 4500719 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:46:00 DKK 350
Edwaed Barnad & Sons Ltd. Engelsk kande af sterling sølv
Edwaed Barnad & Sons Ltd. Engelsk kande af sterling sølv. Edwaed Barnad & Sons Ltd. Engelsk kande af sterlingsølv, delvis skævknækket korpus, hank afsluttende med hjerte. Indvendig forgyldt. Stemplet mestermærke Edward Barnad & Sons Ltd. Løve for sterlingsølv, Leopard hoved for London og årstals bogstav d for 1899. H 15 cm. Vægt ca. 581,3 gram. Varenr: 4498245 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:50:00 DKK 975
 Fransk kaminur
Fransk kaminur. Fransk kaminur af zink, top med siddende puti, sokkel af sten, hvidealjeret urskive med sorte arabertal, Nøgle mangler. Ca. 1900. H. 29 B. 36 cm. Varenr: 4500222 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:51:00 DKK 300
Full HD1920x1080 bil videokamera med 2.7 TFT skærm – 8 GB
Full HD1920x1080 bil videokamera med 2.7 TFT skærm – 8 GB. Smart black box” videokamer til montering i foruden af bilen. Med dette kamera kan du altid dokumentere hvad der sker omkring dig i en vinkel af 140 grader så alt kommer med. Også velegnet til sportskørsel, folkerace, udflugter, race m.m. Kameraet har indbygget G-sensor der beskytter med rystede ... Varenr: 4500397 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:51:00 DKK 375
Parti Butler Creek Blizzard gennemsigtige riffel Cover (112)
Parti Butler Creek Blizzard gennemsigtige riffel Cover (112). Butler Creek Blizzard gennemsigtige riffel Covers Str. 2, 3 og 5 Fremstår ubrugte i original emballage (112) Varenr: 4500583 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:55:00 DKK 450
Dansk møbelproducent. To-pers. banansofa, 1950'erne, velour
Dansk møbelproducent. To-pers. banansofa, 1950'erne, velour. Dansk møbelproducent. To-pers. banansofa betrukket med rødligt knapsyet velour, runde tilspidsede forben af bejdset bøgetræ med sko af messing. L. 155 cm. 1940/50'erne. Fremstår med lettere / få brugsspor. Varenr: 4500411 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:57:00 DKK 375
Precisa Kikkerter samt Tasco Shot Saver (3)
Precisa Kikkerter samt Tasco Shot Saver (3) . Precisa Kikkert 18-36X50, Precisa 10X25 kikkret samt Tasco ShotSaver. Fremstår ubrugte i original emballage. (3) Varenr: 4500758 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:57:00 DKK 375
Kinesisk tæppe, 168 x 229 cm
Kinesisk tæppe, 168 x 229 cm. Kinesisk tæppe, uld på uld, 168 x 229 cm. 1900-tallets anden halvdel. Fremstår med brugsspor, trykmærker og pletter. Varenr: 4500062 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:58:00 DKK 300
F. Hingelberg. Rundt fad, sterling sølv
F. Hingelberg. Rundt fad, sterling sølv. F. Hingelberg. Rundt fad af sterlingsølv, dekoreret med mønstret sarg. Stemplet F. Hingelberg 1937-1944. Ø 27 cm. Vægt ca. 612,8 gram. Varenr: 4498285 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:00:00 DKK 1.100
Sofabord af mahogni
Sofabord af mahogni. Sofabord af mahogni monteret på cabrioleben, prydet med udskæringer ved ben samt på sarg. H.56 L. 118 B. 61 cm. Fremstår med brugsspor og mærker på bordpladen. Varenr: 4499857 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:00:00 DKK 300
Henrik Pedersen. Spisebord. Model Sketch (4)
Henrik Pedersen. Spisebord. Model Sketch (4). Henrik Pedersen. Model Sketch. Spisebord med plade af hvidt laminat, stel af sølvlakeret metal, to tillægsplader medfølger. H. 75 L. 190-270 B. 90 cm.Formgivet af Henrik Pedersen, 365-North som er et Aarhusbaseret designstudie. Sketchbordets metalben giver det et minimalistisk udseende, samtidig ... Varenr: 4463995

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:00:00 DKK 300
Erik Jørgensen Designteam. Fire-pers. modulsofa model EJ 250
Erik Jørgensen Designteam. Fire-pers. modulsofa model EJ 250. Erik Jørgensen Designteam. Fire-pers. modulsofa betrukket med sort anilin læder, understel af børstet aluminium. L. 315 cm. Fastpolstret ryg. Fremstillet af Erik Jørgensen Møbelfabrik A/S, model EJ 250. Fremstår med lettere / få brugsspor. Se vare nr. 4438475. Varenr: 4438097 DKK 30.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:05:00 DKK 15.000
Par sengeborde, nøddetræ (2)
Par sengeborde, nøddetræ (2). Par sengeborde fineret med nøddetræ, låge i front monteret med messing beslag. 1930/40'erne. Måler D. 38, B. 47, H. 58 cm. Fremstår med finer skader mm. (2) Varenr: 4484476 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:05:00 DKK 300
Tre ringe, 14 kt guld (3)
Tre ringe, 14 kt guld (3). Tre ringe af 14 kt. guld, bestående af, ring fattet med to safirer samt otte brillanter på ca. 0.08 ct. Farve Wesselton- Top Crystal (H-I). Ring fattet med tre diamanter af otte-kant slib på i alt ca. 0.03 ct. Farve: Top Cape - Cape (K-N). Klarhed: P1-2. Samt ring fattet med fire diamanter af ... Varenr: 4498431 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:07:00 DKK 600
Møbelproducent. Sofabord, messing og glas
Møbelproducent. Sofabord, messing og glas. Møbelproducent. Kvadratisk sofabord med stel af messing monteret med plade af røgfarvet glas. H. 46, L. 70, B. 70 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4493760 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:07:00 DKK 300
Samling piber m.m. (44)
Samling piber m.m. (44). Samling piber m.m. Bestående af, ni Stanwell, 13 Randers årspiber, to Kriswill, 1 Chacom, fem Georg Jensen, to Nørding, 1 Sailor, 1 Jensen, 1 Bari Valhal, 1 Good Lost, 1 My Own Blend, fire diverse piber af træ porcelæn og merskum, Stampe pibeholder af teaktræ samt diverse renseværktøj. Fremstår ... Varenr: 4495258 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:09:00 DKK 525
William Southey. Fire engelske flaskebakker, sterling sølv, 1800-tallet (4)
William Southey. Fire engelske flaskebakker, sterling sølv, 1800-tallet (4). William Southey. Fire engelske flaskebakker af sterlingsølv, delvis riflet korpus, mønstret sarg og indlagt træ i bund. Stemplet WS for William Southey, løve for sterlingsølv, London bymærke, årstalsbogstaver 2 x F for 1801 og 2 x R for 1812 samt Duty mærke Kong George III. H 5 cm. Ø 14,5 cm. ... Varenr: 4498238 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:10:00 DKK 1.600
Arne Jacobsen. 7'er spisestole, model 3107, springbock, nybetrukket
Arne Jacobsen. 7'er spisestole, model 3107, springbock, nybetrukket. Arne Jacobsen. 7'er spisestole af formspændt krydsfinér, betrukket med springbock skind, keder af sort læder, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. H: 45 cm. Fremstår nybetrukket. Fremstår med naturlige mærker på skind. (6) Varenr: 4500295 DKK 25.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:11:00 DKK 16.000
Ulf Røll, akryl på lærred, komposition (cd)
Ulf Røll, akryl på lærred, komposition (cd). Komposition af Ulf Røll (f. 1948), akryl på lærred. Sign. 100 x 80 cm. U.R. Varenr: 4498101 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:12:00 DKK 300
Niels Rasmussen Thykier. Bordlampe
Niels Rasmussen Thykier. Bordlampe . Niels Rasmussen Thykier bordlampe. Årgang ca. 1930. Stamme og fatningshus samt den massive fod er af bruneret messing/kobber. Gennemgående afbryderknap af bakelit, original skærm af oliebehandlet papir. Denne lampe er forløber for Fog og Mørups "Kongelys" bordlampe. H. 48 cm. Lampeskærm Diam. 37 ... Varenr: 4499849 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:15:00 DKK 350
A. Dragsted. Rundt fad af sølv
A. Dragsted. Rundt fad af sølv . A. Dragsted. Rundt fad af sølv, sider og sarg dekoreret med bladværk. Stemplet A. Dragsted, tre tårne 1939 samt JS for Guadein Johannes Siggaaard. Ø 33 cm. Vægt ca. 989,6 gram. Frastår med to mindre trykmærker. Varenr: 4498291 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:20:00 DKK 1.050
Carl Carlsen, olie på lærred, 'En god cigar'
Carl Carlsen, olie på lærred, 'En god cigar' . 'En god cigar' af Carl Carlsen (1855-1917), olie på lærred. Sign. C.C. 36 x 57 (50 x 71). Fremstår med afskalninger. Varenr: 4496576 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:22:00 DKK 300
Joan Miró, efter, litografisk tryk, komposition
Joan Miró, efter, litografisk tryk, komposition. Komposition, efter Joan Miró (1893-1983), litografisk tryk. Trykt signatur. 34 x 60 cm (57 x 79). Fremstår bølget samt med skjold uden for motiv. Varenr: 4497620 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:30:00 DKK 300
Joachim Weller. Rococo sukkerskål af sølv, 1700-tallet
Joachim Weller. Rococo sukkerskål af sølv, 1700-tallet . Joachim Weller, Holstebro (1725-1804). Rococo sukkerskål af sølv, skævknækket korpus, monteret med hanke og fødder samt graveret med våbenskjold på korpus. Indvendig forgyldt. H 7,5 cm. Ø 13,5 cm. L med hanke 19,5 cm. Vægt ca. 262,6 gram. Lignende afbilledet i Danske sølvmærker s. 83. Fremstår ... Varenr: 4498246 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:30:00 DKK 4.700
Pierre Alechinsky, litografi, kompositioner (2)
Pierre Alechinsky, litografi, kompositioner (2). Kompositioner af Pierre Alechinsky (f. 1927), litografi, begge 27/90. Begge sign. Alechinsky. 54 x 41 cm (71 x 56) Varenr: 4497619 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:30:00 DKK 1.700
Leonore Zimmermann (f. 1950) 'Backstage' 2010
Leonore Zimmermann (f. 1950) 'Backstage' 2010. Leonore Zimmermann (f.1950) 'Backstage' 2010 (bk), akryl på lærred, signeret og dateret forneden til højre, betitlet og dateret på bagsiden. H 70, B 100 cm. Varenr: 4500695 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:32:00 DKK 300
Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Standerlampe, model Junior.
Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Standerlampe, model Junior. . Jo Hammerborg. Junior standerlampe af brunlakeret metal med justerbar skærm. Fremstillet hos Fog & Mørup i 1960/70'erne. H. 120 cm. Lette brugsspor. Varenr: 4500363 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:37:00 DKK 325
Kjeld Appel, akryl på lærred, figurkomposition (cd)
Kjeld Appel, akryl på lærred, figurkomposition (cd). Figurkomposition af Kjeld Appel (1960-2013), akryl på lærred. Sign. Kjeld Appel. 120 x 40 cm. U.R. Varenr: 4500590 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:38:00 DKK 325
H. J. Wegner. Briks / daybed
H. J. Wegner. Briks / daybed . Hans J. Wegner. Briks / daybed fineret med bøgetræ, opklappeligt ryglæn og løs madras betrukket med farvet uld. Fremstillet hos Getama, 1970/80'erne. L. 205 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder, falmet, pletter og med løst stel. Varenr: 4323085 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:40:00 DKK 325
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Skål, sterlingsølv
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Skål, sterlingsølv. Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Skål af sterling sølv, glat korpus, fodrand med stiliseret bort. Dessin nr. 904. Stemplet Sigvard, Georg Jensen efter 1945 og 925 S Sterling Denmark. H 6,5 cm. Ø 16,5 cm. Vægt ca. 415,5 gram. Fremstår med privat gravering under bund. Varenr: 4498225 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:40:00 DKK 2.300
Par hvilestole (2)
Par hvilestole (2). Par hvilestole med stel af mahogny, betrukket med sort stribet møbelstof, cabriole ben afsluttet på claw and ball. Chippendale form. Ca. 1920. Fremstår med kraftig slitage på stoffet (2) Varenr: 4499856 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:43:00 DKK 300
Christian Aigens, olie på lærred, interiører (2)
Christian Aigens, olie på lærred, interiører (2). Interiører af Christian Aigens (1870-1940), olie på lærred. Begge sign. 60 x 53 cm (71 x 64) og 56 x 63 (65 x 72). (2) Varenr: 4498253 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:46:00 DKK 325
Alf Svensson. Kontur lænestol
Alf Svensson. Kontur lænestol. Alf Svensson. Lænestol med stel af massivt bejdset elmetræ, betrukket med grønt uld, justerbar siddeposition. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen, model Kontur, tidligt stempel herfra. Fremstår med kraftig brugsslitage , hul på stof og tørt skum. Varenr: 4499898 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:48:00 DKK 325
Mette Tønder, olie på lærred, komposition med fugle (cd)
Mette Tønder, olie på lærred, komposition med fugle (cd). Komposition med fugle af Mette Tønder (f. 1958), olie på lærred. Sign. MT samt Mette Tønder 2001 bag på lærredet. 100 x 80 cm (103 x 83) Varenr: 4497174 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:49:00 DKK 350
Vintage ring, 14 kt guld
Vintage ring, 14 kt guld. Vintagering af 14 kt. guld, fattet med brillant på ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Samt skuldrene fattet med fire baguette slebne diamanter i kanalfatninger på i alt ca. 0.44 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. 1950'erne. Ringstørrelse. 52/Ø 16,5 mm. Vægt ca. 3,6 gram. Fremstår... Varenr: 4498429 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:50:00 DKK 425
Régence skål af sølv, 1729
Régence skål af sølv, 1729. Régence skål af sølv, ligeknækket korpus, monteret med hanke og løvefødder samt graveret våbenskjold på korpus. Indvendig med rester af forgyldning. Stemplet med tretårne 1729 samt utydelig mesterstempel. H 7 cm, 18,5 x 13 cm. Vægt ca. 345,8 gram. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4500649 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:50:00 DKK 3.700
Georg Jensen. Fusion ring, 18 kt guld, rosa- og hvidguld
Georg Jensen. Fusion ring, 18 kt guld, rosa- og hvidguld . Georg Jensen. Tredelt fusionring af henholdsvis 18 kt. guld rosa- og hvidguld, centerring fattet med 8 brillanter på i alt ca. 0.16 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS1-2. Formgivet af Nina Koppel. Stemplet ringstørrelse 48. Vægt. Ca. 14,2 gram. Original æske, kasse, kvittering samt ... Varenr: 4497014 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:52:00 DKK 4.100
Per Lütken for Holmegaard. Fade (2)
Per Lütken for Holmegaard. Fade (2). Per Lütken for Holmegaard. To fade af tonet glas. Begge sign. monogram PL. Ø 33 cm. Fremstår med brugsspor/ridser. (2) Varenr: 4499850 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:54:00 DKK 300
Erik Buch. Fire barstole, valnøddetræ (4)
Erik Buch. Fire barstole, valnøddetræ (4). Erik Buch. Fire barstole af massivt olieret valnøddetræ, sæder betrukket med sort læder. Formgivet i 1965. Sædehøjde: 77 cm. Fremstillet på Licens på dansk møbelfabrik i 2000-tallet. Udstillingsmodeller med minimale brugsspor.(4) Varenr: 4500900 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:59:00 DKK 6.000
Russisk flødekande og sukkerskål af sølv, 1800-tallet (2)
Russisk flødekande og sukkerskål af sølv, 1800-tallet (2). Russisk flødekande og sukkerskål af sølv, dekoreret med blomster border, monteret med hank af elfenben og hanke i form af øre, lågknop af elfenben samt graverede dobbelthovedet ørne på korpus. Indvendig forgyldte. Sukkerskål stemplet med mestermæke Elias Modig, St. Petersborgs bymærke, M.K for ... Varenr: 4498215 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 21:00:00 DKK 1.550
Ole Lynggard. Lås med hjerter samt tre-radet halskæde, 18 kt guld- og hvidguld
Ole Lynggard. Lås med hjerter samt tre-radet halskæde, 18 kt guld- og hvidguld. Ole Lynggaard. Lås af 18 kt. hvidguld med satineret overflade, monteret med polerede hjerter af 18 kt guld. Tilhørende tre-radet Ole Lynggaard halskæde af 18 kt. hvidguld, monteret med dubsko. Lås. 11,5 x 9,6 mm. L halskæde. 41 cm. Vægt lås. ca. 4,3 gram. Samlet vægt ca. 21,4 gram. Fremstår ... Varenr: 4472321 DKK 9.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 21:00:00 DKK 2.300
Rosetring, 18 kt guld
Rosetring, 18 kt guld. Rosetring af 18 kt. guld, fattet med en oval facetsleben smaragd omkranset af 12 brillanter på i alt ca. 0.18 ct. Farve: Wesselton - Top Crystal (H-I). Klarhed: SI. Smaragd 4,5 x 5,5 mm. Ringstørrelse. 53/Ø 17 mm. Vægt ca. 2,6 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4488856 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 21:04:00 DKK 725
Cartier. 'Trinity' ørestikkere, 18 kt guld (2)
Cartier. 'Trinity' ørestikkere, 18 kt guld (2). Cartier. 'Trinity' ørestikkere af 18 kt. guld, rosa- og hvidguld. Stemplet Cartier samt serie nr. E 58682. Vægt ca. 9 gram. Ø 19 mm. Originalt ruskinds etui medfølger. Fremstår med få brugsspor. (2) Varenr: 4462270 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 21:22:00 DKK 5.000
Russisk solitaire ring, 18 kt guld
Russisk solitaire ring, 18 kt guld. Russisk solitairering af 18 kt. guld, monteret med chatonfatning af 18 kt. hvidguld, fattet med en brillant på ca. 0.50 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS. Ringstørrelse: 51/Ø. Vægt ca. 3,4 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4488854 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 21:24:00 DKK 2.600
Dansk møbelproducent. Spisebord, palisander
Dansk møbelproducent. Spisebord, palisander . Dansk møbelproducent. Spisebord fineret med palisander, kvadratisk plade med udtræk, men uden tillægsplade. 1960'erne. H. 74 B. 85 L. 70 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. Varenr: 4501757 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 12:31:14 DKK 300
BoConcept håndlavet tæppe, model Cato Gold 200 x 300 cm.
BoConcept håndlavet tæppe, model Cato Gold 200 x 300 cm.. BoConcept håndlavet tæppe, model Cato Gold 200 x 300 cm. 40% uld / 60% polyester. BoConcepts håndlavede tæpper er omfattet af "Care and Fair" programmet, der arbejder mod børnearbejde og for at sikre tæppearbejderfamilierne ordentlige sociale forhold. Varenr: 4417768

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 15:16:00 DKK 350
BoConcept håndlavet tæppe, model Neat Amber 200 x 300 cm.
BoConcept håndlavet tæppe, model Neat Amber 200 x 300 cm.. BoConcept håndlavet tæppe, model Neat Amber 200 x 300 cm. 40% uld / 60% polyester. BoConcepts håndlavede tæpper er omfattet af "Care and Fair" programmet, der arbejder mod børnearbejde og for at sikre tæppearbejderfamilierne ordentlige sociale forhold. Varenr: 4417749

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 15:21:00 DKK 325
Stort fuglehus / voliere
Stort fuglehus / voliere. Stort fuglehus / voliere af metal, front med to låger, to løse bakker / skuffer medfølger. H. 92 L. 121 B. 41 cm. Fremstår med rust og snavset. Varenr: 4500872 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 15:24:00 DKK 300
Hepplewhitestil. Hjørneskab af mahogni
Hepplewhitestil. Hjørneskab af mahogni. Hepplewhitestil. Hjørneskab af mahogni, profileret top hvorunder to vitrine døre flankeret med kaneleringer, nederst med udtræksplade samt to døre bag hvilke hylder. H. 188, B. 87, D. 54 cm. Nøgler medfølger. Varenr: 4500996 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 16:44:00 DKK 300
Hepplewhitestil. Vitrineskab af mahogni
Hepplewhitestil. Vitrineskab af mahogni. Hepplewhitestil. Vitrineskab af mahogni indrettet med to døre bag hvilke hylder, sider med glas, båret på tilspidsede ben. H. 170, B. 92, D. 34 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4500999 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 16:45:00 DKK 325
Hepplewhitestil.Onepillar table og tre stole af mahogni (4)
Hepplewhitestil.Onepillar table og tre stole af mahogni (4). Hepplewhitestil. Onepillar table af mahogni med klapper, sarg indrettet med to skuffer, firpasfod afsluttet på hjul. H. 75, B. 84, L. 62/140 cm. Tre armstole betrukket med brokadestof. H. 48/87 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 4501012 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 16:50:00 DKK 300
Wagner. Otte kontorstole/konference stole (8)
Wagner. Otte kontorstole/konference stole (8). Wagner. Otte kontorstole/konference stole med stel af forkromet metal, sæde betrukket med sort læder, ryg med sort net, højtejusterbart stel, firpasfod af forkromet. Fremstår med lettere brugsspor på stel. (8) Varenr: 4453725 DKK 16.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 16:54:20 DKK 6.000
BoConcept pendel 'Trap'
BoConcept pendel 'Trap'. Pendel fra BoConcept model 'Trap' med 4 skærme i hvidt silkeplissé. H130 cm. Ø14,1-46,5 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Varenr: 4464048

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 16:56:59 DKK 300
Kaffemølle 1900-tallet
Kaffemølle 1900-tallet . Kaffemølle med tragt af messing monteret på sokkel af fyrretræ indrettet med tre skuffer. H. 134, B. 82, D. 37 cm. 1900-tallet første del. Fremstår med aldersrelateret brugsspor/slitage samt manglende låg og buler på tragt. Varenr: 4501038 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 17:02:00 DKK 550
Jacob Jensen/Bang & Olufsen. Stereobænk / tvbord
Jacob Jensen/Bang & Olufsen. Stereobænk / tvbord . Jacob Jensen/Bang & Olufsen. Stereobænk / tvbord af lamineret træ, ben af forkromet stål og sort kunstmateriale. H. 57 cm. L. 158 cm. B. 44 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. Varenr: 4501585 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 17:20:00 DKK 300
Kernelædertaske
Kernelædertaske . Taske af cognacfarvet patineret kernelæder med justerbar skulderrem, front med spændelukning, indvendigt med flere rum. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4498683 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 17:33:09 DKK 325
Kaare Klint. Fire stel til safaristol af asketræ (4)
Kaare Klint. Fire stel til safaristol af asketræ (4). Kaare Klint 1888-1954. Fire stel til safaristole af asketræ. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Proveniens: Børglumkollegiet. Fremstår med brugsslitage, manglende skruer og betræk og armlæn. (4) Varenr: 4496438 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 17:33:30 DKK 425
Paola Navone for Gervasoni. Lav skænk
Paola Navone for Gervasoni. Lav skænk. Paola Navone for Gervasoni. Lav skænk af mørkpoleret træ, fronten med to store skuffer fineret med med bambus. Med mærkat for Gervasoni, Italy. Købt hos Casa Shop. H. 51 cm. L. 240 cm. D. 62 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.. Varenr: 4501588 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 18:23:00 DKK 300
Divus. Ældre lægevægt af hvidlakeret metal
Divus. Ældre lægevægt af hvidlakeret metal . Divus. Ældre lægevægt af hvidlakeret metal. H. 12 cm. fremstår med brugsspor. Varenr: 4501600 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 18:25:00 DKK 300
Møbelproducent. Spisebord med laminat
Møbelproducent. Spisebord med laminat. Møbelproducent. Spisebord med plade og klap af laminat monteret med tilspidsede ben af metal afsluttet på sko plast. H. 74, L. 115/136, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og enkelte mærker samt lettere rustanløb på ben. Varenr: 4501620 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 18:33:00 DKK 300
Skænk i mahogni
Skænk i mahogni. Skænk i spejlskåret mahogni med "bombéformet" front,To låger bag hvilke hylder samt skuffer, volutformede fødder.Ca. 1900. H.92 B 138 D 56 cm. Aldersrelateret slitage samt løs fod. Varenr: 4483554 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 18:36:00 DKK 300
Antageligt Svensk fad / dåbsfad, glas, 1800 tallet, antagelig Sverige
Antageligt Svensk fad / dåbsfad, glas, 1800 tallet, antagelig Sverige . Rundt glasfad / dåbsfad af glas med sleben dekoration, ophævet bred, let opbukket kant. 1800 tallet. Antalig Sverige. H. 6,5. Diam. 35,5 cm. Varenr: 4484085 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 18:38:00 DKK 300
H. J. Wegner, spisebord, Getama, egetræ
H. J. Wegner, spisebord, Getama, egetræ. H. J. Wegner, spisebord med stel af egetræ, plade fineret med egetræ. Fremstillet hos Getama. H. 72 L. 85 B. 85 cm. Fremstår med slitage, skjolder og enkelte hak. Varenr: 4491990 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 18:38:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på lærred, komposition
Ubekendt kunstner, olie på lærred, komposition . Komposition af ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. og dateret Morten Morten 2006 bag på lærredet. 67 x 97 cm (69 x 99) Varenr: 4501456 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 18:39:00 DKK 300
Samling militærkøretøjer og kanoner (6)
Samling militærkøretøjer og kanoner (6). Samling militærkøretøjer og kanoner, blandt andet Regent Toy samt jeep, mærket Corgi, made in England. Brugsslitage. (6) Varenr: 4502319 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:01:00 DKK 325
Joan Miró, efter, litografisk tryk, komposition . Komposition, efter Joan Miró (1893-1983), litografisk tryk. Trykt signatur. 37 x 55 cm (47 x 64). Fremstår med midterfold, opklæbet på karton samt limrester i bund af tryk. Varenr: 4496580 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:03:00 DKK 300
Peter J. Lassen / Montana. Par væghængte sengeborde (2)
Peter J. Lassen / Montana. Par væghængte sengeborde (2) . Peter J. Lassen. Par væghængte sengeborde af hvidlakeret MDF, front med skuffe og hylde Fremstillet hos Montana. H. 35 B. 35 D. 30 cm. Vægbeslag medfølger. Fremstår med ridser, afslag og irrede greb (2) Varenr: 4501396 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:03:00 DKK 775
Valdemar Secher. olie, landskab
Valdemar Secher. olie, landskab. Maleri, olie på lærrede, landskab af Valdemar Secher, sign. Gl. Skagen 54, V. Secher. 42x67 cm. (55x80). Trænger til overfladerensning. Varenr: 4502105 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:04:00 DKK 300
Magnus Olesen / Bent Krog, Sofabænk, model Tonica easy
Magnus Olesen / Bent Krog, Sofabænk, model Tonica easy. Magnus Olesen / Bent Krog, Tonica easy sofabænk med stel af blank forkromet stål, sæde og ryg betrukket med grønt skind, L. 115 cm. Pelikan design. Fremstår ubrugt. Varenr: 4498011 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:05:00 DKK 300
Johgus Sparegris i okseblod
Johgus Sparegris i okseblod. Sparegris i okseblodsglasur, Johgus, H. 25 cm Nøgle medfølger ikke. Varenr: 4500526 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:05:00 DKK 325
Four-Design : Hæve-sænke skrivebord
Four-Design : Hæve-sænke skrivebord . Four-Design. Hæve-sænke skrivebord, med sort plade, mål ca. L. 188 cm. B. 106 cm. Brugsslitage, enkelte ridser. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4501685 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:05:00 DKK 300
Samling Danske, rav klumper ca. 360 gram
Samling Danske, rav klumper ca. 360 gram. Samling Danske, rav klumper. Vægt: ca. 360 gram. Varenr: 4499852 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:06:00 DKK 325
Samling biler, Tekno, Corgi Toys samt Durago (ca. 24)
Samling biler, Tekno, Corgi Toys samt Durago (ca. 24). Samling biler og lastbiler, blandt andet Tekno, Corgi Toys samt Durago. Aldersrelateret slitage (ca. 24) Varenr: 4502326 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:08:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Barstol, mahogni
Dansk møbelproducent. Barstol, mahogni. Dansk møbelproducent. Barstol med stel af massivt mahogni, sæde og ryg betrukket med lyst kunstlæder. 1960'erne. Fremstår med brugsspor og lille hul på sæde. Varenr: 4502224 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:11:00 DKK 300
Royal Copenhagen og Georg Jensen. Julepynt (5)
Royal Copenhagen og Georg Jensen. Julepynt (5). Julepynt, bestående af lukket kongekrone samt juletræer i messing med grøn emalje, Royal Copenhagen samt topstjerne fra Georg Jensen. I tilhørende æsker. Brugsslitage. (5) Varenr: 4501372 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:12:00 DKK 1.200
Foscarini. Standerlampe, model Havanna
Foscarini. Standerlampe, model Havanna . Jozeph Forakis for Foscarini, Havana gulvlampe / standerlampe, stel af forkromet metal med firepas fod, fire skærme af polyethylene. Med lysdæmper. H. 172, Ø 23 cm. Fremstår med brugsspor samt manglende skrue til fastgørelse af stamme i fod. Varenr: 4501388 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:14:00 DKK 325
Par pendler, Etude, Holmegaard (2)
Par pendler, Etude, Holmegaard (2). Holmegaard pendler, Etude i opal glas, Ø 37 cm. H. 28 cm. Brugsslitage. Varenr: 4502139 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:15:00 DKK 300
BoConcept håndlavet tæppe, model Tassel Powder 170 x 240 cm
BoConcept håndlavet tæppe, model Tassel Powder 170 x 240 cm. BoConcept håndlavet tæppe, model Tassel Powder 170 x 240 cm. 40% uld / 60% polyester. BoConcepts håndlavede tæpper er omfattet af "Care and Fair" programmet, der arbejder mod børnearbejde og for at sikre tæppearbejderfamilierne ordentlige sociale forhold. Varenr: 4417722

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:16:00 DKK 300
Folke Pålsson, Poul M. Volther, pindestole (4)
Folke Pålsson, Poul M. Volther, pindestole (4) . Folke Pålsson, Poul M. Volther spisestole / pindestole af farvet lakeret træ. Fremstillet hos FDB. Fremstår med senere bemaling brugsspor afskalninger, to med kraftigt ormestukne ben og sæde. (4) Varenr: 4501662 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:16:00 DKK 300
Jesper K. Thomsen. Spisestole, model Hope (4)
Jesper K. Thomsen. Spisestole, model Hope (4) . Jesper K. Thomsen. Spisestole, model Hope med skal af sort formspændt træ, sæde betrukket med sort kunstskind, stel af pulverlakeret metal. Fremstår usamlet i original emballage. Emballage mål: 2 x 60x60x68 cm. (4) Varenr: 4500046

DKK 2.900 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:16:00 DKK 425
Atlas og Dinky Toys. Samling modelbiler m.m. (33)
Atlas og Dinky Toys. Samling modelbiler m.m. (33) . Samling modelbiler, brochurer/ mapper, bestående af 25 Atlas biler i æske, seks Dinky Toys biler i æske samt nøglering foruden diverse brochuer/ mapper, Brugsslitage, (33) Varenr: 4501449 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:17:00 DKK 325
Dansk Møbelproducent. Lænestol 1940´erne
Dansk Møbelproducent. Lænestol 1940´erne. Dansk Møbelproducent. Lænestol fuldpolstre med blomstret stof, båret på ben af massivt mørkbejdset bøgetræ. H. 36/105, B. 74, D. 80 cm. 1940´erne. Fremstår med brugsslitage, letter hul på armlæn. Varenr: 4499992 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:24:00 DKK 300
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe. Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med patina og brugsspor, bulet og ridset overskærm, usamlet med knækkede stifter til fastgørelse af skærm på arm. Varenr: 4501409 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:26:00 DKK 650
<<  1 2 3 4 5  >>