Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 109  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Jensen. Broche, forgyldt sterling sølv
Georg Jensen. Broche, forgyldt sterling sølv. Georg Jensen. Broche af forgyldt sterlingsølv , i form af delfiner, dess. nr. 317. Stemplet Georg Jensen efter 1945. 4 x 2 cm. Vægt ca. 5,5 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4667734 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-05-2017 19:46:00 DKK 325
Ametyst Geode på 21,9 kg
Ametyst Geode på 21,9 kg. Ametyst Geode på 21,9 kg. En gennemskåret ametyst Geode med velbevarede og hele ametyst krystaller. Geode højde:42,4 cm. Bredde: 26,0 cm. Varenr: 4668026 DKK 3.500 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2017 19:46:00 DKK 800
Dmitry Savchenko, ‘Morning in the Castle‘, Fotografie, 2016, Edition 2016 1/50
Dmitry Savchenko, ‘Morning in the Castle‘, Fotografie, 2016, Edition 2016 1/50. Dmitry Savchenko (*1970), '‘Morning in the Castle', Fotografie, 2016, Ed. 1/50, aus der Serie 'Pidhirtsi Castle', signiert und datiert, auf handgeschöpftem Papier, hinter weißem Passepartout, gerahmt, Authentizitätszertifikat beigegeben; Maße (gesamt/Ausschnitt) H. 47 / 35 cm - B. 37 / 25 cm. In... Varenr: 4528510 DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:46:00 DKK 298
Blækhus hestehov, 925 sterling sølv, David & John Wellby, London, 1924
Blækhus hestehov, 925 sterling sølv, David & John Wellby, London, 1924. Blækhus hestehov, 925 sterling sølv, David & John Wellby, London, 1924. Hestehov mit sølvbeslag i 925 sterling sølv, bestående af hestesko og blækhus-opsats, sider graveret i pels-optik, H. 8,4 cm, B. 11,5 cm, 15,5 cm. Blækhuset sidder løst på hoven, der mangler et lille stykke af hoven. Varenr: 4629408 DKK 3.721 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:46:00 DKK 298
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze . Abstrakt figur af patineret bronze. Sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee H. 55 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 4667297

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 19:46:00 DKK 300
Komplet skorstenssæt til brændeovne 3,5 meter lang
Komplet skorstenssæt til brændeovne 3,5 meter lang. Komplet sort skorstenssæt til brændeovne, 3,5 meter lang og Dn = ~ 244 mm dn = 150 mm. Sættet består af : Isoleret sektion 100 cm. Isoleret startsektion 100 cm. Pejserør 150 cm. uden indkravning. Loftskrave 0-5 gr. Skorstenstop med hængslet hætte. Spærstyr universal. Aluinddækning 5-32 ... Varenr: 4642928

DKK 6.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2017 19:46:00 DKK 325
Habeo, Stühle, Holz und Stoff (6)
Habeo, Stühle, Holz und Stoff (6). Habeo, Stühle, Stuhlkonstruktion aus Holz, Gestell auf vier leicht ausgestellten, konischen, Beinen, Rückenlehne mit nach unten gewölbten Sprossen, Sitzfläche aufgepolstert in bordeaux-rotem Stoff, unterseitig jeweils mit Herstellerplakette, H.97 cm - Sitzhöhe 45c m - B.42 cm - T.53 cm, ... Varenr: 4655735 DKK 1.116 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:47:00 DKK 335
Seks spisestole af teak, 1960'erne (6)
Seks spisestole af teak, 1960'erne (6). Seks spisestole af teak, betrukket med uld, 1960'erne. H. 81, sædehøjde ca. 46 cm. Alm. brugsspor. (6) Varenr: 4667579 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:47:00 DKK 300
Bisley, Paar Schubladenschränke, vierschübig, Metall hellgrau lackiert (2)
Bisley, Paar Schubladenschränke, vierschübig, Metall hellgrau lackiert (2). Bisley, Paar Schubladenschränke, Metall hellgrau lackiert. Jeweils vierschübiger rechteckiger Korpus mit Bügelgriffen. Maße ca: H. 67cm, B. 47, T.48cm, Mit Gebrauchsspuren. Herstelleremblem an der Frontseite. (2) Varenr: 4660126 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2017 19:47:00 DKK 298
Omega Constellation automatic, 18 k. guld , pie pan skive
Omega Constellation automatic, 18 k. guld , pie pan skive . Vintage herrearmbåndsur i 18 k. guld fra Omega, model Constellation automatic Chronometer ''Pie Pan'', ref.nr.: 168.010, cal. 564, værknr. 24768032. Urkasse i guld med lynette, 'lugs', bagkasse og krone i guld, sølvfarvet skive med stregindeks , datorude. optrækskrone med logo, plexiglas, ... Varenr: 4667046 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 19:47:00 DKK 11.000
Bo Notini, Glössner, lampe/standerlampe, messing og glas, Sverige
Bo Notini, Glössner, lampe/standerlampe, messing og glas, Sverige. Bo Notini (f. 1910), fremstillet hos Glössner & Co., Sverige, 1940'erne, lampe/standerlampe, messing og ætset glas, konstruktion på rund fod og enkel lampestamme, blomsterbægerformet, rund svungen glasskærm med ætset mønster, motiv: en fiskende mand og en kvinde, der holder et bundt aks i armene,... Varenr: 4657927 DKK 3.721 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:47:00 DKK 298
Susanne Grønlund for Fredericia Furniture. Syv stole model Mundo (7)
Susanne Grønlund for Fredericia Furniture. Syv stole model Mundo (7). Susanne Grønlund for Fredericia Furniture. Syv stole model Mundo. Valnød, blålasseret ask samt hvid ask. Stel i forkromet stål. Fremstillet ved Fredericia Furniture. Udstillingsmodeller med få brugsspor, dog en stol med hvide skjolder på sædet. (7) Varenr: 4661350

DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 19:47:00 DKK 300
Par havestole (2)
Par havestole (2). Par havestole. Stolene er fremstillet af FSC certificeret akacietræ, galvaniseret samt sort pulverlakeret. (2) Varenr: 4606058

DKK 2.800 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2017 19:47:00 DKK 425
Konvolut Gürtel, Leder / Stoff (25)
Konvolut Gürtel, Leder / Stoff (25). Konvolut Gürtel, teilweise mit goldenen oder silbernen Applikationen, einige mit Metallschnallen, verschiedene Farben und Materialien in Grau-, Braun-, Rot- und Grüntönen sowie schwarz, altersgemäße Tragspuren. (25) Varenr: 4644201 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:48:00 DKK 298
Udendørs træningsmaskine, 'Waist Twister'
Udendørs træningsmaskine, 'Waist Twister' . Udendørs træningsmaskine, model 'Waist Twister' Denne maskine er designet til at træne og afspænde muskulatur i mave, talje og ryg ved udførelse af roterende bevægelser (ståplade roterer). Forøger desuden fleksibilitet og bevægelighed i talje og rygsøjle. Styrker balancen. Mål: H. 121 Ø 200 ... Varenr: 4666791 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2017 19:48:00 DKK 350
Lievore Altherr Molina. Tre stole, model Catifa 46 (3)
Lievore Altherr Molina. Tre stole, model Catifa 46 (3). Lievore Altherr Molina. Tre på seks stole model, Catifa 46 på stel af stål. Skal polstret med blå stof. Drejeligt søjlestel af stål med fire-grenet fod af poleret aluminium. H. 80, Sh. 47 cm. Fremstillet af Arper, Italien. Fremstår usamlet. (3) Varenr: 4667673 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:48:00 DKK 350
Afghan / Uzbek kelim, 358x253 cm..
Afghan / Uzbek kelim, 358x253 cm... Afghan / Uzbek kelim, Uld på uld. 358x253 cm.. Varenr: 4619357

DKK 8.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:48:00 DKK 325
Carlo Hornung Jensen cd, motiv fra Frederiksberg have
Carlo Hornung Jensen cd, motiv fra Frederiksberg have. Carlo Hornung Jensen 1882-1960 cd. Olie på lærred. Motiv fra bygningerne ved indgangen til Frederiksberg have (Haveselskabet), signeret og dateret 1930. H.60 x 83 cm (75 x 98 cm) Varenr: 4659680 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 19:48:00 DKK 1.250
Kinesisk vase af porcelæn, 1800-tallet sidste halvdel
Kinesisk vase af porcelæn, 1800-tallet sidste halvdel. Kinesisk vase af porcelæn, modelleret med hanke i form af fohunde, rigt dekoreret med figurer, flagermus og kostelige sager i blå og polykrom glasur på krakelé baggrund. H. 44 cm. Sign. i bund. 1800-tallet sidste halvdel. Fremstår med reparation på den ene hank. Varenr: 4666475 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:48:00 DKK 2.300
Organiske loungestole, dansk design af Illum Wikkelsø, fremstillet hos N. Eilersen (6)
Organiske loungestole, dansk design af Illum Wikkelsø, fremstillet hos N. Eilersen (6). Organiske loungestole, dansk design af Illum Wikkelsø, fremstillet hos N. Eilersen. Konstruktion af massivt teaktræ med let organisk udformede armlæn. Løstliggende puder, betrukket på begge sider med sort læder. Delvist betegnet på undersiden med klæbemærkater. Sidebord i træfiner. Mål på ... Varenr: 4668286 DKK 18.606 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2017 19:48:22 DKK 335
Svend P. Keramisk skål / fad med fugle
Svend P. Keramisk skål / fad med fugle. Svend P. Keramisk skål / fad med fugle, sign. på bagsiden Svend P. 69, H. 6 cm, Ø 35 cm. Enkelte brugsspor. Varenr: 4667353 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2017 19:49:00 DKK 300
Triumph. 'Daytona' motorcykeljakke af læder str. XL/TG
Triumph. 'Daytona' motorcykeljakke af læder str. XL/TG. Triumph. 'Daytona' motorcykeljakke af læder str. XL/TG. Minimale/ingen brugsspor. Varenr: 4667425 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:49:00 DKK 750
Konvolut Schmuck 925 Sterling Silber, 4 Paar Ohrringe, 7 Ringe, 2 Colliers, 1 Brosche Elfe (14)
Konvolut Schmuck 925 Sterling Silber, 4 Paar Ohrringe, 7 Ringe, 2 Colliers, 1 Brosche Elfe (14). Konvolut Schmuck 925 Sterling Silber, Gewicht insg. ca. 67,5 Gramm, bestehend aus 7 Ringen, RG 1x 53, 2x 53,5, 3x 24, 1x 55, insgesamt mit 69 rund facettierten weissen Zirkonia, 1x Brosche Jugendstil- Design, Elfe, ca. 33 x 20mm, mit Kalt- Emaille, Broschierung Nadel mit Sicherung, 1x Collier ... Varenr: 4593876 DKK 1.861 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:49:00 DKK 1.191
Hermann Muth, Farblithografie, 1974, 1/10
Hermann Muth, Farblithografie, 1974, 1/10. Hermann Muth, Farblithografie, in Grün und Blau, Auflage 10 Exemplare, hier Exemplar 1 /10, 1974, im Holzrahmen und hinter Glas gefasst, vorderseitig handschriftlich signiert und nummeriert. Maße: 47 x 65 cm, Gesamtmaße: 51 x 69,5 cm. Varenr: 4622438 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:49:00 DKK 335
Væghængt skænk af mahogni
Væghængt skænk af mahogni. Væghængt skænk af mahogni. Front med dør og hylde. Vægbeslag medfølger. L. 180 H. 60 D. 52 cm. Fremstår med brugsspor, finerafslag på siderne. Varenr: 4655382 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:49:00 DKK 300
Samling russiske/sovjetiske figurer af porcelæn (22)
Samling russiske/sovjetiske figurer af porcelæn (22). Samling russiske/sovjetiske figurer af porcelæn. H. 4,5-25 cm. To figurer med minamalt glasurafslag. (22) Varenr: 4666382 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:49:00 DKK 625
Willy Guhl, objekt/haveskulptur, skålformet, støbt
Willy Guhl, objekt/haveskulptur, skålformet, støbt. Willy Guhl (1915-2004), objekt/haveskulptur, skålformet, støbt, svungen form med fire hjørner og konkavt indtrukne kanter, H. 30 cm - L. 78 cm - B. 78 cm, fremstår med aldersbetingede brugs- og slitagespor, vejrbetingede misfarvninger. Varenr: 4655780 DKK 3.349 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:49:00 DKK 298
Renzo Piano, uplight-lampe model Lingotto, fremstillet hos iGuzzini (2)
Renzo Piano, uplight-lampe model Lingotto, fremstillet hos iGuzzini (2). Renzo Piano, uplight-lampe model Lingotto, fremstillet hos iGuzzini, Italien. Konstruktion af støbt aluminium med en afdækning af beskyttelsesglas. Lampen kunne ikke testes. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. H. 205 cm. (2) Varenr: 4668287 DKK 3.721 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2017 19:49:52 DKK 819
Piet Hein. Ra 400 pendel, sortlakeret
Piet Hein. Ra 400 pendel, sortlakeret . Piet Hein. Ra 400 pendel, sortlakeret over- og underskærm. Ø 40 cm. Fremstillet hos Piet Hein A/S. Original emballage medfølger. Minimale brugsspor. Varenr: 4666063 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2017 19:50:00 DKK 575
Kirsten Hilbert. Komposition med fugle, olie på lærred
Kirsten Hilbert. Komposition med fugle, olie på lærred. Kirsten Hilbert. Komposition med fugle, olie på lærred, sign. samt dat. KH '98. 133 x 100 cm. Varenr: 4576252 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:50:00 DKK 300
Ældre vinsamling. Samling med 18 flasker (18)
Ældre vinsamling. Samling med 18 flasker (18). Ældre vinsamling. Samling med 18 flasker, overvejende fransk rød, i blandet stand. (18) DK: Lauritz.com indestår ikke for vinens drikkelighed. Læs mere om vin her EN: Lauritz.com does not guarantee the drinkability of wine. Read more about wine here SE: Lauritz.com ansvarar inte för ... Varenr: 4662043 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2017 19:50:00 DKK 350
Bent Ejvind Andersen. Landskabsparti med huse, akryl på lærred
Bent Ejvind Andersen. Landskabsparti med huse, akryl på lærred. Bent Ejvind Andersen. Landskabsparti med huse, akryl på lærred. Sign. BEA samt sign. på blindramme Bent Andersen. 100 x 140 (103 x 143) cm. Varenr: 4664281 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2017 19:50:00 DKK 300
Omega Seamaster De Ville, armbåndsur 14 kt guld.
Omega Seamaster De Ville, armbåndsur 14 kt guld.. Omega Seamaster De Ville, Herrearmbåndsur : Urkasse af 14 kt. guld, Silver/sølv farvet urskive, med logo, time- og minutmarkeringer, dato samt tre visere. Uret har mekanisk urværk med automatik værk. Original Omega plexi glas samt original Omega krone. Monteret med 18 kt. guld lænke med stig-lås,... Varenr: 4666428 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2017 19:50:00 DKK 8.600
Havefigur med krukke
Havefigur med krukke. Skulptur af frostsikret, stenmateriale i form af kvinde med krukke. H. 102 cm., vægt ca. 30 kg. Skal læsse på egen hånd. Modelfoto. Varenr: 4666447

DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:50:00 DKK 350
Afghan / Uzbek kelim, 341x259 cm.
Afghan / Uzbek kelim, 341x259 cm.. Afghan / Uzbek kelim, uld på uld. 341x259 cm. Varenr: 4667674

DKK 5.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:50:00 DKK 350
Set Opalglas Kugelleuchten der 1950/60er Jahre (5)
Set Opalglas Kugelleuchten der 1950/60er Jahre (5). Set Opalglas Kugelleuchten der 1950/60er Jahre. Halterung aus weiß lackiertem Messing, Diffusor aus weißem Opalglas, ausgestattet mit jeweils zwei Brennstellen für Sockelbirnen. D. 26cm, H. 24cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, stellenweise blättert der Lack etwas ab, kleinere Bestoßungen am Rand. ... Varenr: 4668145 DKK 1.861 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-05-2017 19:50:00 DKK 298
Emaljeskilt, 'Golden Perle CUT PLUG ..'
Emaljeskilt, 'Golden Perle CUT PLUG ..' . Emaljeskilt. 'Golden Perle CUT PLUG Perlen blandt alle shagtobakker! Assens Tobaksfabrik - Alex Gundersen', 58,5 x 58,5 cm. Fremstår med enkelte afslag / anløben. Litt. Gadens Blikfang af John Juhler Hansen s. 148 / 0038 Varenr: 4666677 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-05-2017 19:50:00 DKK 1.050
Dansk møbelproducent 20. årh. Blomsterpiedestal af lakeret bøg
Dansk møbelproducent 20. årh. Blomsterpiedestal af lakeret bøg. Dansk møbelproducent 20. årh. Blomsterpiedestal af lakeret bøg, fire søjler med cirkulære plader i forskellige højder. H. 84 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4666077 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2017 19:51:00 DKK 300
Hans Bølling. Bakkebord af bøg
Hans Bølling. Bakkebord af bøg . Hans Bølling. Bakkebord af bøgetræ med sammenklappeligt stel, monteret med to bakker, disse vendbare med hhv. sort/hvid formica, H. 56 Ø 50 cm. Fremstillet hos Torben Ørskov, etikette herfra. Fremstår med brugsspor; ridser og mærker. Varenr: 4666234 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:51:00 DKK 875
Lennart Rosensohn. Färglitografi (BUS)
Lennart Rosensohn. Färglitografi (BUS). Lennart Rosensohn (1918-1994). Färglitografi. I synagogan. Blyertssignerad. Numrerad 4/75. Inramad bakom glas. 40x46. Varenr: 4627054 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-05-2017 19:51:00 DKK 229
Arne Jacobsen. Hyndesæt til stol model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Hyndesæt til stol model 3107 (6). Arne Jacobsen. Hyndesæt til stol model 3107. Fremstillet hos Bent Hansen. Ubrugte. (6) Varenr: 4644725 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:51:00 DKK 325
Konvolut Deutsche Reichsmark Geldscheine (67)
Konvolut Deutsche Reichsmark Geldscheine (67). Konvolut Deutsche Reichsmark, bestehend aus 11x Banknoten 10 Reichsmark, Ausgabedatum 22. Januar, Portrait Albrecht Daniel Thaer, 53x Banknoten 20 Reichsmark, Ausgabedatum 22. Januar 1929, Portrait Werner von Siemens und 3x Banknoten 20 Reichsmark, Ausgabedatum 16. Juni 1939. Altersbedingte ... Varenr: 4624722 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:51:00 DKK 298
Julius von Ehren, portræt. Oliemaleri
Julius von Ehren, portræt. Oliemaleri. Julius von Ehren (1864-1944), portræt. Signeret nederst til højre. Olie på lærred. Lærredet er bemalet på bagsiden. Billedmål: 59 x 48, rammemål: 78 x 68,5 cm. Varenr: 4666626 DKK 14.885 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2017 19:51:00 DKK 298
Spisegruppe: sæt på seks stole, fremstillet hos WK, med spisebord/bord (7)
Spisegruppe: sæt på seks stole, fremstillet hos WK, med spisebord/bord (7). Spisegruppe: sæt på seks stole, fremstillet hos WK, med spisebord/bord. Stole: Klassisk konstruktion på fire ben, stolene er betrukket med blåt stof. Bord: Konstruktion af træ. Mål på bord ca.: H. ca. 74 cm, L. ca. 180 cm, D. ca. 90 cm. Fremstår med alders- og brugsspor. (7) Varenr: 4668288 DKK 3.721 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2017 19:51:38 DKK 298
Poul Cadovius. Reolsystem af teak
Poul Cadovius. Reolsystem af teak. Poul Cadovius. Reolsystem af finéret teaktræ bestående af tre undermoduler på sokler, to med klap og en med skydedøre og indvendig med hylder og udtræksskuffer; ni hylder; et modul med to skuffer; et modul med skydedøre og indvendig hylder samt seks lister. B. 3 x 80 cm., D. 40 cm. Enkelte ... Varenr: 4664368 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:52:00 DKK 2.800
Dansk møbelproducent. Spisebord af teak med hollandsk udtræk
Dansk møbelproducent. Spisebord af teak med hollandsk udtræk. Dansk møbelproducent. Spisebord af teak, finéret bordplade med hollandsk udtræk. H. 74 L. 132/234 B. 86 cm. 1960'erne. Lette brugsspor; bordplade ligger løst - dyvler mangler. Varenr: 4667777 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2017 19:52:00 DKK 325
Dosen / Deckeldosen, Pillendosen, 800 Silber, Deutschland (3)
Dosen / Deckeldosen, Pillendosen, 800 Silber, Deutschland (3). Dosen / Deckeldosen, Pillendosen, 800 Silber, Gesamtgewicht ca. 161,3 Gramm, bestehend aus 1x runde Dose, 800er Silber, reliefierter Deckel mit Girlanden und zwei Putti, Unterteil mit Blattmotiv und Eierstab, Rand im Deckel gestempelt, D.5 cm, 1x Dose, rechteckige Form, 800er Silber, Seitenwand ... Varenr: 4632726 DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:52:00 DKK 298
Fransk nyrokoko kaminur af forgyldt bronze.
Fransk nyrokoko kaminur af forgyldt bronze.. Fransk nyrokoko kaminur af forgyldt bronze, urhus flankeret af ung kvinde og lille hund, hvid emaljeret skive med romertal, rigt prydet med rocallier og bladværk. 19 årh.s slutning. H. 37,5 cm. B. 26 cm. D. 10 cm. Fremstår med manglende ornament, afslag på skive, pendul og optræksnøgle ... Varenr: 4656668 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:52:00 DKK 550
Loungesæt, Model Vigo (3)
Loungesæt, Model Vigo (3). Loungesæt model Vigo bestående af 2 stole med hynder samt bord med 5mm hærdet glasplade. Sættet er lavet af pulverlakeret aluminiumsstel , flettet med kraftig 4 liner polyrattan. Sættet kan stables som en kegle. Hynder med vandafvisende 310grams polyester betræk,5 cm tykke. Siddehøjde stol 35,5... Varenr: 4667847

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:52:00 DKK 500
Sittpuff/fotpall, Ilva
Sittpuff/fotpall, Ilva. Sittpuff/fotpall, Ilva Softline. Utförd med klädsel i cerisefärgad textil och stålrörsben. Höjd: 40 cm. Bredd: 96 cm. Längd: 96 cm. Bruksslitage, damm. Varenr: 4650666 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-05-2017 19:53:00 DKK 229
Hèrmes, Aschenbecher, Porzellan, Limoges
Hèrmes, Aschenbecher, Porzellan, Limoges. Hèrmes, Aschenbecher, Porzellan, Limoges, Im Spiegel polychrom staffierter reitender Asiate in traditioneller Tracht auf vergoldetem Grund, auf der Fahne geometrische Muster in Gold auf orangenem Grund, Rückseite der Fahne komplett vergoldet, an den Seiten mit 'Hermes Paris' und 'Made in France' ... Varenr: 4629448 DKK 1.935 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:53:00 DKK 1.005
Linette Laursen. Akryl på duk (BUS)
Linette Laursen. Akryl på duk (BUS). Linette Laursen (samtida), Danmark. Akryl på duk. Figurkomposition. Signerad. Oramad. 120x40. Varenr: 4657855 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-05-2017 19:53:00 DKK 229
Dansk møbelproducent: Tre personers sofa
Dansk møbelproducent: Tre personers sofa. Dansk møbelproducent: Tre personers sofa med opklappelig ryg. Sider beklædt med sort skai, ryg og sæde beklædt med blåt møbelstof. H 77 cm, SH 40 cm, L 204 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4667681 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 19:53:00 DKK 300
Hèrmes, Aschenbecher, Porzellan, Limoges. Hèrmes, Aschenbecher, Porzellan, Limoges, Innenflächig polychrom staffierte Blumendarstellung mit blauem Hintergrund, innenseitig am Rand mit Golddekor auf beigem Hintergrund, Goldrand, an den Seiten mit 'Hermes Paris' und 'Made in France' bezeichnet, Standfläche mit dunkelgrünem Veloursleder ... Varenr: 4629456 DKK 2.009 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:53:00 DKK 298
Hèrmes, Aschenbecher, Porzellan, Limoges. Hèrmes, Aschenbecher, Porzellan, Limoges, Innenflächig polychrom staffierte Blumendarstellung mit blauem Hintergrund, innenseitig am Rand mit Golddekor auf beigem Hintergrund, Goldrand, an den Seiten mit 'Hermes Paris' und 'Made in France' bezeichnet, Standfläche mit dunkelgrünem Veloursleder ... Varenr: 4629457 DKK 1.861 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:53:00 DKK 298
Minox, Kamera / Kleinstkamera, Modell C und Blitzgerät, Deutschland (2)
Minox, Kamera / Kleinstkamera, Modell C und Blitzgerät, Deutschland (2). Minox, Kamera / Kleinstkamera, Modell C, Deutschland, Produktion 1969-1978, Gehäuse aus Metall, Kamera für Schwarzweiß- und Farbaufnahmen, rückseitig mit Herstellerprägung, 12-14x2,5x1,5 cm; Minox Blitzgerät, Cube Flasher Flash C4, 5,1x3x1,8 cm; beides jeweils in Original-Etui aus Leder, eins mit... Varenr: 4629894 DKK 1.861 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:53:00 DKK 298
Konvolut Jett/ Gagat- Schmuck/ Trauerschmuck
Konvolut Jett/ Gagat- Schmuck/ Trauerschmuck. Konvolut Jett/ Gagat- Schmuck/ Trauerschmuck, bestehend aus 1 Collier, 1 Kette, gerissen, 1 Choker, 2 Armbändern, 1 Brosche, 1 Haarband und 1 Krawattenklammer. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Frankreich und Deutschland, 1900- 1920 Varenr: 4600275 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:54:00 DKK 298
Erik Ole Jørgensen. Sæt på otte stole, model J-151 (8)
Erik Ole Jørgensen. Sæt på otte stole, model J-151 (8). Erik Ole Jørgensen. Sæt på otte stole af bøgetræ med tremmeryg, sæder flettet med papirgarn, sædehøjde 46 cm. Fremstillet hos Kvist møbler, model J-151. Fremstår med brugsspor; stel med ridser og mærker, sæder med pletter og skjolder, flet med let løshed. (8) Varenr: 4666179 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:54:00 DKK 550
Dansk møbelproducent. Bogreol, teaktræ
Dansk møbelproducent. Bogreol, teaktræ. Dansk møbelproducent. Bogreol fineret med teaktræ, front med justerbar hylder, to skydelåger samt nedfældig klap senere monteret uoriginale ben af børstet stål. H. 135 L. 200 D. 30 cm. 1960'erne. Fremstår med brugsspor og lettere nuanceforskel. Nøgle medfølger. Varenr: 4667870 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-05-2017 19:54:00 DKK 325
Sidse Werner stumtjener af forkromet stål, Fritz Hansen
Sidse Werner stumtjener af forkromet stål, Fritz Hansen. Sidse Werner stumtjener af forkromet stål. Formgivet 1970. Udført hos Fritz Hansen. H. 192 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4663868 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2017 19:54:00 DKK 400
2  danske lammeskind - nuance: petroleums blå (2)
2 danske lammeskind - nuance: petroleums blå (2). 2 danske lammeskind - indfarvede i en petroleum blå nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stol medfølger ikke. Mål ca. 90x60 cm. ( Kan variere let, da det er et naturprodukt.) Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige ... Varenr: 4631378

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2017 19:54:00 DKK 800
Hèrmes, Aschenbecher, Porzellan, Limoges. Hèrmes, Aschenbecher, Porzellan, Limoges, Innenflächig polychrom staffierte Pferdedarstellung mit angedeutetem Landschaftshintergrund, innenseitig am Rand mit umlaufenden, ornamentalen Dekorbändern, Goldrand, an den Seiten mit 'Hermes Paris' und 'Made in France' bezeichnet, Standfläche mit ... Varenr: 4629453 DKK 2.084 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:54:00 DKK 298
Standerlampe, Joe Colombo, model 626 'Alogena', fremstillet hos OLuce. Formgivet i 1970, metal
Standerlampe, Joe Colombo, model 626 'Alogena', fremstillet hos OLuce. Formgivet i 1970, metal. Standerlampe, Joe Colombo, model 626 'Alogena', fremstillet hos OLuce. Formgivet i 1970. Materiale: Sokkel af grålakeret metal, forkromet metalstav, reflektor af grålakeret metal, betegnet med etiket. H. ca. 206 cm, fremstår med alders- og brugsspor, ridser og oxidationsspor på metallet. Varenr: 4640741 DKK 4.465 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:54:00 DKK 298
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242. Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242, firpasfod af forkromet aluminium med retur drej, nybetrukket med cognacfarvet anilin læder,. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket af dansk professionel møbelpolster i Danmark, med læder fra Arne Sørensen Varenr: 4665197

DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 19:54:00 DKK 3.600
Poul Henningsen. Stor Charlottenborg pendel
Poul Henningsen. Stor Charlottenborg pendel . Poul Henningsen 1894-1967. Stor Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Litteratur: Jørstian, m.fl.:. "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Ø 65 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4660214 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 19:55:00 DKK 2.700
Dansk møbelproducent. Spisebord af teaktræ
Dansk møbelproducent. Spisebord af teaktræ. Dansk møbelproducent. Spisebord af teaktræ med hollandsk udtræk H. 74 cm, L. 115 cm, B. 88 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4660750 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2017 19:55:00 DKK 325
Peter J. Lassen. Montana, fem div. reolmoduler (5)
Peter J. Lassen. Montana, fem div. reolmoduler (5) . Peter J. Lassen. Montana, fem div. reolmoduler best. af; 1 modul m. vitrine af fineret kirsebærtræ, H. 70 B: 47 D. 30 cm.; 1 modul af blålakeret MDF med to låger af fineret kirsebær, H. 36 B. 70 D. 30 cm.; 1 modul af blålakeret MDF med 1 låge fineret med kirsebær, H. 35 B. 35 D. 30 cm.; 1 modul ... Varenr: 4666180 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:55:00 DKK 350
Per Borup. Hjertelås af hvidguld
Per Borup. Hjertelås af hvidguld. Per Borup. Hjertelås af 14 kt hvidguld med riflet overfladestruktur. Låsmed system til Borups dupsko kæder. Varenr: 4660350 DKK 1.300 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:55:00 DKK 675
Bing & Grøndahl. Kaffe- / kagestel. 'Mågestel' af porcelæn med guldkant.
Bing & Grøndahl. Kaffe- / kagestel. 'Mågestel' af porcelæn med guldkant.. Bing & Grøndahl. Kaffe- / kagestel. 'Mågestel' af porcelæn med guldkant. Bestående af: 12 kagetallerkener nr. 28A, Ø 15,5 cm. (7 stk. 2. sort). 12 kaffekopper nr. 102. (8 stk. 2. sort). enkelt med mindre chipafslag i glasur. 12 underkopper nr. 102, Ø 13,5 cm. (2. sort). Fad nr. 304, Ø 27 ... Varenr: 4667730 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 19:55:00 DKK 375
Romerske mønter, guldmønt og sølvmedaljer m.v.
Romerske mønter, guldmønt og sølvmedaljer m.v. . Romerske mønter 3 stk, guldmønt fra serien verdens mindste guldmønter Mongoliet vægt 1/25oz finhed 999/1000, 3 sølv medaljer fra serien Danmarks historie og 1 stk fra Danmarks Regenter, 2 stk 10 EURO sølvmønter fra Tyskland og ete par diverse mønter. Varenr: 4667907 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2017 19:55:00 DKK 850
Mogens Koch. Instruktørstol / foldestol, model 'MK16'
Mogens Koch. Instruktørstol / foldestol, model 'MK16' . Mogens Koch. Foldestole / instruktørstol af teaktræ, model 'MK16' sæde og ryg udspændt med lyst kanvas, armstropper af kernelæder. Formgivet i 1932. Fremstillet hos Rud Rasmussen. Fremstår med brugsslitage; kanvas med skjolder/pletter, stel med skrammer. Varenr: 4646347 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:55:00 DKK 1.900
Fossil herrearmbåndsur, chronograph.
Fossil herrearmbåndsur, chronograph.. Fossil Herrearmbåndsur urkasse i bronzeret rustfri stål. Blå skive med time, minut samt sekundviser. Derudover chronograph funktion samt 24 timers viser. Brun læderrem. Ø. ca. eksklusiv krone 41 mm. Kommer med boks samt manual. Varenr: 4617947

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 19:55:00 DKK 300
Steve Diet Goedde. Fotografi, limiterad upplaga 2/10
Steve Diet Goedde. Fotografi, limiterad upplaga 2/10. Steve Diet Goedde (född 1965), USA. Färgfotografi. Rödmålade naglar. Inramat bakom glas med passepartout. Signerat och numrerat 2/10 i nedre högra hörnet (döljs av passepartouten). 28x44. (42x57) Varenr: 4639494 DKK 3.809 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-05-2017 19:55:00 DKK 229
Utagawa Kunisada, Holzschnitt, Japan, um 1850
Utagawa Kunisada, Holzschnitt, Japan, um 1850. Utagawa Kunisada, Holzschnitt, Japan, um 1850, Farbholzschnitt, Darstellung einer Vier-Personengruppe, zentral: Goldstücke in die Luft werfender Schauspieler, Schwarz-, Rot-, Blau-, Grün- und Gelbtöne. Blattgröße 36x25 cm. Kanten leicht ausgefranst und partiell minimale Löcher. Varenr: 4640440 DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:55:00 DKK 298
Figur/skulptur, alabaster, nøgenstudie
Figur/skulptur, alabaster, nøgenstudie. Figur/skulptur, Alabastro Moldeado, høj opretstående figur på blå-marmoreret kvadratisk sokkel, nøgen kvindefigur med guldfarvet bemalet stykke klæde, H. 195 cm - sokkel 47 x 47 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor. Varenr: 4645444 DKK 11.164 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:55:00 DKK 298
Børge Mogensen klapbord samt stol i bøgetræ (2)
Børge Mogensen klapbord samt stol i bøgetræ (2). Børge Mogensen. Klapbord/sofabord af fineret bøgetræ, opklappelig, drejelig plade med beslag af messing, H. 60 cm, L. 90 cm, B. 60/120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen til tremmesofa, model 4500. Fremstår med meget kraftige brugsspor iform af brændemærke, ridser og skrammer. Lænestol i formbøget ... Varenr: 4667756 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 19:55:00 DKK 300
Tudor Prince Date Mini-Sub, herrearmbåndsur
Tudor Prince Date Mini-Sub, herrearmbåndsur. Tudor Prince Date Mini-Sub, herrearmbåndsur, kasse nr. 73290, cal nr. 2671 i urkasse af stål med mineralglas, bag hvilket orangefarvet urskive med logo, time- og minutmarkeringer, tre fluorescerende visere og timemarkeringer samt datoangivelse, dykkerfunktion 200 m. = 660 ft. Uret har roterbar ... Varenr: 4664737 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-05-2017 19:55:00 DKK 1.300
10 flasker spiritus og vin (10)
10 flasker spiritus og vin (10). Mindre samling spiritus og vin. Divers samling, heriblandt 1 flaske Portobello Road Asparagus Gin 'Diretors Cut'. Alle flasker opbevaret korrekt. (10) Varenr: 4652092 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2017 19:56:00 DKK 325
Kettal, stole/barstole og bord/bistrobord, kurveflet (3)
Kettal, stole/barstole og bord/bistrobord, kurveflet (3). Kettal, stole/barstole og bord/bistrobord, kurveflet, par højstole/barstole, konstruktion på trekantede ben med fodstøtte og ryglæn med runding, hver især med to sløjfer til fastgørelse af puder, med producentemblem på bagsiden, H. 106 cm - siddehøjde 73 cm - B. 51 cm - D. 43 cm; et ... Varenr: 4639271 DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:56:00 DKK 298
Flemming Agger for Le Klint. Et par standerlamper, model 369 (2)
Flemming Agger for Le Klint. Et par standerlamper, model 369 (2) . Flemming Agger for Le Klint. Et par standerlamper, model 369, stel af hvidlakeret metal, monteret med plisserede skærme. H. 148 cm. Bemærk, mindre variationer i design. Fremstår med brugsspor; ene stel let gulnet, uens patinering, skærme med smuds samt nogle mindre tryk. (2) Varenr: 4666178 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:57:00 DKK 400
Kai Kristiansen. Cirkulært spisebord, palisander (3)
Kai Kristiansen. Cirkulært spisebord, palisander (3). Kai Kristiansen. Cirkulært spisebord fineret med palisander (Dalbergia Latifolia), bordplade med udtræk. H. 72 Ø 112 cm. To tillægsplader á 49 cm heraf én med sarg og palisander finer, den anden tillægsplade af bejdset finer. 1960'erne. Fremstår med brugsspor samt hakker på bordplade. (3) Varenr: 4667764 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2017 19:57:00 DKK 1.600
Persisk Keschan, 388 x 289 cm
Persisk Keschan, 388 x 289 cm. Persisk Keshan. Håndknyttet tæppe udført af uld på bomuldsbund. Mål ca. 388 x 289 cm. Varenr: 4617001

DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 19:57:00 DKK 300
Rie Rask, akryl på lærred, 'Okse I', cd
Rie Rask, akryl på lærred, 'Okse I', cd. 'Okse I', af Rie Rask f. 1962, akryl på lærred, sign. RR, dat. på bagsiden 2002. 100 x100 cm (106 x 106 cm). Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Læs mere om auktionenher Se alle effekterne på auktionher Varenr: 4665588 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:58:00 DKK 350
Søs Kath Brysch, akryl på lærred, 'Når hun holder OP!', cd
Søs Kath Brysch, akryl på lærred, 'Når hun holder OP!', cd. 'Når hun holder OP!', af Søs Kath Brysch f. 1944, akryl på lærred, sign. og dat. Søs Kath Brysch 2000. 68 x 58 cm (74 x 64 cm). Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Læs mere om auktionenher Se alle effekterne på auktionher Varenr: 4665591 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:58:00 DKK 375
Herluf Jensenius for Aluminia. Fire Børnehjælpsdagsfigurer (4)
Herluf Jensenius for Aluminia. Fire Børnehjælpsdagsfigurer (4). Herluf Jensenius 1888-1966. Aluminia Børnehjælpsdagsfigurer af fajance i form af 'Skovserdreng', 'Skovserpige' (stemplet under bund 'Børnehjælpsdagen 1945'), 'Grønlænderdreng' (stemplet under bund 'Børnehjælpsdagen 1960')og 'Regimentets datter' (stemplet under bund 'Børnehjælpsdagen 1950'). ... Varenr: 4667371 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2017 19:58:00 DKK 300
Poul Henningsen. PH stammekrone, jubilæumsmodel af bruneret messing
Poul Henningsen. PH stammekrone, jubilæumsmodel af bruneret messing. Poul Henningsen. PH stammekrone, jubilæumsmodel. Stel af bruneret messing, tre lysarme med skærmsæt af opalglas, model 2/1. Fremstillet hos Louis Poulsen i en begrænset periode. H. 55 cm. Nummerbevis medfølger. Varenr: 4649879 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:58:00 DKK 4.200
Anne Tholstrup Lyneborg, olie på lærred, komposition, cd
Anne Tholstrup Lyneborg, olie på lærred, komposition, cd. Komposition, af Anne Tholstrup Lyneborg f. 1952, olien på lærred, sign. og dat. Anne Tholstrup Lyneborg 1977. 60 x 81 cm (62 x 83 cm). Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Læs mere om auktionenher Se alle effekterne på auktionher Varenr: 4665594 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:58:00 DKK 325
Aluminia. 'Sonja' spisestel af fajance (65)
Aluminia. 'Sonja' spisestel af fajance (65). 'Sonja' spisestel af fajance udført hos Aluminia. Omfatter: 13 middagstallerkener, Ø 23,5 cm, 3 middagstallerkener, Ø 25 cm, 19 dybe middagstallerkener, Ø 23 cm, 5 frokosttallerkener, Ø 21 cm, 2 kagetallerkener, Ø 15 cm, 4 ovale fade, L. 32-44 cm, 1 rundt fad, Ø 33,5 cm, 2 skåle, Ø ... Varenr: 4667263 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2017 19:58:00 DKK 650
PLAYdinner LAMÉcurve. Spisebord, massiv eg, to tillægsplader.(3)
PLAYdinner LAMÉcurve. Spisebord, massiv eg, to tillægsplader.(3). PLAYdinner LAMÉcurve. Spisebord fra Bruunmunch. Udført i massivt olieret eg med magsin til opbevaring af tillægsplader. To tillægsplader medfølger. Monteret med emblem fra Bruunmunch, samt fremstillet hos Brunnmunch. Designet af Henrik Bruun samt Jacob Munch. L. 180+2x50 cm. H. 73 cm. B. 105 cm. ... Varenr: 4667465 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 19:58:00 DKK 4.200
H. J. Wegner. Wingchair / lænestol, model CH-445
H. J. Wegner. Wingchair / lænestol, model CH-445. Hans. J. Wegner. Wingchair / lænestol med stel af matpoleret rustfrit stål, betrukket med aubergine farvet møbelstof. H 105 cm, SH 35 cm. Formgivet 1960. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-445. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4625557 DKK 22.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 19:58:00 DKK 4.500
Skænk, Do Jè Pi / JP, muslingebelægning, intarsieteknik
Skænk, Do Jè Pi / JP, muslingebelægning, intarsieteknik. Skænk, Do Jè Pi / JP, trækerne med capiz-muslingeskaller, intarsieteknik, kasseformet konstruktion hvælvet konvekst og på metalfod, front med fire låger med tryklukning, med tre udtagelige hylder indvendigt, H. 87 cm – B. 213 cm – D. 60 cm. Varenr: 4639991

DKK 11.164 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:58:00 DKK 298
Cerruti 1881 Damearmbåndsur.
Cerruti 1881 Damearmbåndsur. . Cerruti 1881 Damearmbåndsur. Urkasse og lænke af poleret stål. Sort urskive med klare sten samt klare sten på lynetten. Vandtæt 30 meter. Manual og boks medfølger. Varenr: 4494850

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 19:58:00 DKK 375
Figur af patineret bronze.
Figur af patineret bronze.. Figur af patineret bronze på sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 51 cm incl. sokkel. Varenr: 4667307

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 19:58:00 DKK 300
Zwei Orden Belgien Bekwaamheid Zedelijkheid Habilete Moralite, 1. und 2. Klasse
Zwei Orden Belgien Bekwaamheid Zedelijkheid Habilete Moralite, 1. und 2. Klasse. Zwei Orden Belgien Bekwaamheid Zedelijkheid Habilete Moralite, 1. und 2. Klasse, Ehrenkreuz für Arbeit und Landwirtschaft 1. und 2. Klasse. Originaler Zustand mit Band und Etui von H. Walravens, Brüssel. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Belgien zwischen 1918- 45 Varenr: 4575440 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:59:00 DKK 298
Techno Marine 'Chronograph'. Unisexur i stål med perlemorsskive, 2010'erne
Techno Marine 'Chronograph'. Unisexur i stål med perlemorsskive, 2010'erne. Unisexarmbåndsur fra TechnoMarine, i urkasse af stål, lys perlemorsskive med arabertal, datoangivelse ved 4" position, indvendig tachymeter-krans, justerbar lynette, optrækskrone med logo, mineralglas, monteret med original rem med stålspænde, quartz urværk. Ø. 39,3 mm. Fremstår med lette ... Varenr: 4666189 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2017 19:59:00 DKK 300
Hohner. To ældre harmonikaer (2)
Hohner. To ældre harmonikaer (2). Hohner tangentharmonika model Carmen II, hvidmarmoreret kabinet. Liggende i transportkasse.Hohner lille knapharmonika model Club III M. Liggende i transportkasse.Begge fremstår med brugsspor, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 4664264 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2017 19:59:00 DKK 325
Fire stole af teaktræ fra 1960'erne med snoreflet (4)
Fire stole af teaktræ fra 1960'erne med snoreflet (4). Fire stole af teaktræ, formodentlig italiensk design fra 1960'erne, med fletværk på siddefladen og ryglænet, H. 89 cm, B. 44 cm, D. 50 cm, fremstår med mindre brugsspor, et stoleben er restaureret, mindre skader på fletværket. (4) Varenr: 4620740 DKK 3.721 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:59:00 DKK 298
Steve Diet Goedde. Fotografi. Limiterad upplaga, 2/10
Steve Diet Goedde. Fotografi. Limiterad upplaga, 2/10. Steve Diet Goedde (född 1965), USA. Färgfotografi. Tatuerade ben. Inramat bakom glas med passepartout. Signerat och numrerat 2/10 i nedre högra hörnet (döljs av passepartouten). 35x26. (48x40) Varenr: 4639496 DKK 3.809 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-05-2017 19:59:00 DKK 229
Fire barstole, metal/læder (4)
Fire barstole, metal/læder (4). Fire barstole, konstruktion med understel af metal med sort belægning, rundt sæde, polstret med rødt og gråt læder, fremstår med brugsspor, oxidationsspor og ridser og delvist med afslag på metallet, læderet med lette urenheder og delvist med ridser. (4) Varenr: 4640738 DKK 5.582 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:59:00 DKK 298
Sideboard, træ, 1960'erne
Sideboard, træ, 1960'erne. Stort sideboard, træ, 1960'erne, kasseformet konstruktion på fire korte, koniske firkantben, front i flere dele, tre låger med metalbeslag, indvendigt med tre hylder, der kan tages ud, kan aflåses, to nøgler medfølger, tre skuffer med metalgreb med floralt reliefmønster og æggestav, H. 80 cm - B.... Varenr: 4644723 DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 19:59:00 DKK 298
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 109  >>