Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 113  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Avståndsmätare m/41
Avståndsmätare m/41. AVSTÅNDSMÄTARE, m/41, skyltmärkt "AGA-Baltic / Lidingö / justeravstånd 17 m", samt "1,25m. AMS m/41 / F= 11,8x / Nr 113", läderklädd samt grönlackerad metall, längd ca 37 cm Varenr: 4283286 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 11:32:00
Se mere
Vas Vicke Lindstrand
Vas Vicke Lindstrand. VICKE LINDSTRAND, vas, glas, gröna och bruna toner, reliefdekor av älgar, signerad "V. Lindstrand Kosta Unik 1910", höjd ca17 cm Varenr: 4283287 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 11:36:00
Se mere
Matta, Kelim Uzbak. New Collection 290 x 211
Matta, Kelim Uzbak. New Collection 290 x 211. Matta, Kelim Uzbak. New Collection 290 x 211. Ren ull med växtfärger. Geometrisk dekor i klara färger på brun botten. Varenr: 4283825

DKK 4.830 SE, Norrköping, Finspångsv. 31-05-2016 11:38:20 DKK 3.864
Paradigm 1995 - 1996 Napa Valley (14)
Paradigm 1995 - 1996 Napa Valley (14). 12 fl. Paradigm 1995 Napa Valley. 2 fl. Paradigm 1996 Napa Valley. Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, til en samlet ... Varenr: 4274145 DKK 6.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 11:40:00 DKK 1.450
Däcksarmatur på ställning
Däcksarmatur på ställning. DÄCKSARMATUR, på ställning, 1900-tal, mässing och koppar, total höjd ca 157 cm Varenr: 4283288 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 11:40:00
Se mere
Dansk møbelproducent. To sofaer samt sofabord, kirsebær. (3)
Dansk møbelproducent. To sofaer samt sofabord, kirsebær. (3). Dansk møbelproducent. To sofaer samt sofabord med stel i kirsebær. Sofaer med tremmestel, hynder med fyld af dun. Sofabord med klar glasplade. Mål for sofaer: H. 76. L. 180. D. 75 cm. Sofabord: H. 46. L. 80. B. 40 cm. (3) Varenr: 4284169 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-05-2016 11:41:00 DKK 350
Elisabeth Warling akvarell
Elisabeth Warling akvarell. ELISABETH WARLING (1858-1916), Fiskare vid vattnet, signerad Elisabeth Warling, akvarell, 35 x 25 cm Varenr: 4283289 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 11:44:00
Se mere
Konvolut, 3 orientalische Teppiche, Belutsch, Armenien, Türkei (3)
Konvolut, 3 orientalische Teppiche, Belutsch, Armenien, Türkei (3). Konvolut 3 orientalische Teppiche, Belutsch, Armenien/ Türkei. 1. Belutsch Armenien. Wohl Korkwolle, Curk. Um 1920. 140 x 81 cm. 2. Türkei, um 1970. Wolle auf Wolle, rot-grau, 210 x 129 cm. 3. Wolle auf Wolle, rot-blau, 202 x 128 cm. (3) Varenr: 4283119 DKK 1.493 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2016 11:44:07 DKK 299
Arne Jacobsen 6 stolar Myran
Arne Jacobsen 6 stolar Myran. ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st, "Myran", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, svartbrunt askfanér, mattkromad benställning. etikettmärkta 2001, sitthöjd ca 43 cm Varenr: 4283290 DKK 6.440 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 11:48:00
Se mere
Jørgen Broberg, mappe med 11 linoleumssnit, div. kompositioner (cd)
Jørgen Broberg, mappe med 11 linoleumssnit, div. kompositioner (cd). Mappe med 11 linoleumssnit, div. kompositioner af Jørgen Broberg (1940-2009), alle sign., dateret og betitlet i bly, ca. 54x39 cm. U.R. Fremstår med huller efter knappenåle, gulnet samt en med foldet/revet hjørne. Varenr: 4283831 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2016 11:48:24 DKK 300
Girard Reserve 1995 Napa Valley (10)
Girard Reserve 1995 Napa Valley (10). Girard Reserve 1995 Napa Valley (Oc) (10). Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, til en samlet vurdering på DKK 1.7 mio. ... Varenr: 4274146 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 11:50:00 DKK 1.250
Cong Quoc Ha, f. 1955, olja på pannå, sign o dat
Cong Quoc Ha, f. 1955, olja på pannå, sign o dat. Cong Quoc Ha, f. 1955, olja på pannå, sign o dat 2015. "Local Flowers". 40 x 40. Verket har inte tidigare varit ute till försäljning utan säljs av konstnären direkt och är därför inte belagt med BUS. Varenr: 4233289 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 31-05-2016 11:51:00 DKK 242
Italiensk halskæde med vedhæng af 18 kt. guld, ca.0.20 ct
Italiensk halskæde med vedhæng af 18 kt. guld, ca.0.20 ct. Italiensk halskæde med vedhæng af 18 kt. guld, prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS1. L. ca. 44 cm. Samlet vægt: ca. 5,5 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4275628 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-05-2016 11:51:00 DKK 4.800
10 reklamskyltar
10 reklamskyltar. REKLAMSKYLTAR, 10 st, från Larssons Foto i Alunda, bla Agfacolor och ferraniacolor, 30x30 - 46x60,5 cm Varenr: 4283291 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 11:52:00
Se mere
Ole Lynggaard. Lille 'Dew Drops' charm af 18 kt. rødguld prydet med rosenkvarts
Ole Lynggaard. Lille 'Dew Drops' charm af 18 kt. rødguld prydet med rosenkvarts. Ole Lynggaard. Lille 'Dew Drops' charm af 18 kt. satineret rødguld, prydet med rosenkvarts. L. 2,5 cm. Vægt: 3,7 gram. Art. nr. A2633-413. Vejl. udsalgspris: DKK 8.950,- Varenr: 4269195

DKK 5.500 DK, Vejle, Dandyvej 31-05-2016 11:53:00 DKK 4.500
Øreklapstol, moderne design.
Øreklapstol, moderne design. . Øreklapstol i moderne design betrukket med gråt og blåt møbelstof. Armlæn monteret med afsætningsplade. Mål. H.146, B.122, D.111cm. VENLIGST VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DENNE VARE BEFINDER SIG PÅ LAURITZ.COM HERLEV’S EKSTERNE LAGER PÅ ROVSINGSGADE 68, 2100 KØBENHAVN Ø OG KAN UDELUKKENDE BESIGTIGES OG ... Varenr: 4268647 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 11:54:00 DKK 600
Kinesisk vase af porcelæn m. dragemotiv, 20. årh.
Kinesisk vase af porcelæn m. dragemotiv, 20. årh.. Kinesisk vase af porcelæn dekoreret med dragemotiv, 20. århs. 2. halvdel. H. 51 cm. Varenr: 4283917 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 11:54:54 DKK 325
Et par hestefigurer i Tang stil, 1900-tallet
Et par hestefigurer i Tang stil, 1900-tallet. Et par hestefigurer af dekoreret jern i Tang stil, 1900-tallet. H. 33 cm. Varenr: 4273932 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 11:57:35 DKK 375
Kontorstol
Kontorstol. Kontorstol. Betrukket med sort stof på sæde og grønt på ryg. 5-fodet stel, af hvid bemalet metal, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 45-59 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 55x50x20 cm.Modelfoto Varenr: 4121925

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 11:58:00 DKK 300
M Pyk färglitografi
M Pyk färglitografi. MADELEINE PYK (född 1934): Slussen, signerad och numrerad HC 26/30, färglitografi, ca 69 x 46 cm Varenr: 4283292 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 12:00:00
Se mere
Christer Holmgren for Holmegaard. Punch Bowl med ske (2)
Christer Holmgren for Holmegaard. Punch Bowl med ske (2). Christer Holmgren for Holmegaard. Punchbowle med ske H. 22,5 cm. Ske L. 27 cm. (2) Varenr: 4281185 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:00:00 DKK 825
10 fl. Zenato Amarone Della Valpolicella Classico 1988
10 fl. Zenato Amarone Della Valpolicella Classico 1988. 10 fl. Zenato Amarone Della Valpolicella Classico 1988. Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, til en samlet vurdering på ... Varenr: 4272311 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:00:00 DKK 2.600
Barskåp, art deco, England
Barskåp, art deco, England. Barskåp, art deco, England. 1900-talets andra kvartal. Fanerad med valnöt. Nedfällbar klaff samt skåp. Höjd 86 cm, bredd 51 cm, djup 86 cm. Blekt, fanerskador. Varenr: 4282597 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 31-05-2016 12:00:16 DKK 242
To buddhafigurer, Thailand, 1900-tallet (2)
To buddhafigurer, Thailand, 1900-tallet (2). To buddhafigurer af bronze, Thailand, 1900-tallet. Siddende buddha med hul på forside af hals. (2) Varenr: 4283948 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:02:52 DKK 350
Dansk møbelproducent; trepersoners sofa i skind
Dansk møbelproducent; trepersoners sofa i skind. Dansk møbelproducent; trepersoners sofa med ben af bøgetræ. Polstret med patineret læder. Polydun hynder fra Nortex. Mål; L 215 cm. Varenr: 4280204 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 31-05-2016 12:03:27 DKK 375
Bestick silver
Bestick silver. BESTICK, 46 dlr, silver, 1900-tal, svensk spetsig, vikt ca 1270 g Varenr: 4283293 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 12:04:00
Se mere
Kinesisk vase af porcelæn, 1800-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 1800-tallet. Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med ornamentik. 1800-tallet. H. 41 cm. Varenr: 4283956 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:04:49 DKK 325
Toiletgarniture af pletsølv(5)
Toiletgarniture af pletsølv(5). Toiletgarniture af pletsølv, bestående af spejl, hårbørste med indsats af træ, klædebørste, kam og dåse med låg. (5) Varenr: 4283949 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 31-05-2016 12:04:59 DKK 300
8 fl. Delectus Stanton Vineyard Merlot 1999 Napa Valley
8 fl. Delectus Stanton Vineyard Merlot 1999 Napa Valley. 8 fl. Delectus Stanton Vineyard Merlot 1999 Napa Valley. Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, til en samlet vurdering på... Varenr: 4274241 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:05:00 DKK 1.200
Hänge
Hänge . HÄNGE, 14 k guld, föreställande sittande buddha skuren av stenliknande material i grönt, dekor av 13 vita fasettslipade stenar, höjd ca 4,5 cm, totalvikt ca 11 g Varenr: 4283294 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 12:08:00
Se mere
Poul Cadovius, væghængt reol af teak
Poul Cadovius, væghængt reol af teak. Poul Cadovius, væghængt reol af teak, 5 vanger, 15 hylder, moduler med skuffer og med låger. L. på vanger er 195 cm. Bredde på modeler er Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4283963 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2016 12:08:24 DKK 4.200
4 fl. Giuseppe Cortese Rabajà 1993 Barbaresco
4 fl. Giuseppe Cortese Rabajà 1993 Barbaresco. 4 fl. Giuseppe Cortese Rabajà 1993 Barbaresco. Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, til en samlet vurdering på DKK 1.7 ... Varenr: 4273767 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:10:00 DKK 925
Ph-lampa
Ph-lampa. LOUIS POULSEN, taklampa, "PH-lampa", modell "PH 4 1/2-4 metall pendel," vitlackerad trycksvarvad aluminium, diameter 45, höjd utan sladd 30 cm Varenr: 4283295 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 12:12:00
Se mere
Jackpot Roulette maskine.
Jackpot Roulette maskine.. Jackpot Roulette maskine. Fra Trademagic Bordmodel med møntindkast, H: 104 B 55 D 45 Maskinen er defekt/virker ikke. Varenr: 4282584 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-05-2016 12:13:00 DKK 300
DAMM MODULSOFA betrukket med slidstærkt URBAN GREY møbelstof
DAMM MODULSOFA betrukket med slidstærkt URBAN GREY møbelstof. DAMM MODULSOFA med tilspidsede metalben betrukket med slidstærkt URBAN GREY møbelstof. Sofaen består af 4 moduler: 2 hjørnemoduler 2 sædemoduler (Opstilling 4) (Modulerne kan sammensættes efter ønske). Specifikationer på hjørne, sæde, og pufmoduler. Modulstørrelse: 90 x 90 cm. ... Varenr: 4226901

DKK 8.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-05-2016 12:15:00 DKK 1.500
Spisa Ribb servisdelar
Spisa Ribb servisdelar. STIG LINDBERG, servis, 25 dlr, Spisa Ribb, bestående: 7 mattallrikar, 5 djupa tallrikar, 4 förrätt/efterrätt-tallrikar, 8 assietter, uppläggningsfat Varenr: 4283296 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 12:16:00
Se mere
Overpolstret lænestol, 1940'erne
Overpolstret lænestol, 1940'erne. Overpolstret lænestol, profilerede armlæn af nøddefarvet bøg. 1940'erne. H. 40/79, B. 65 cm. Fremstår med lettere brugsslitage. Varenr: 4284347 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:19:00 DKK 300
Soffbord Jakaranda
Soffbord Jakaranda. SOFFBORD, 1960-tal, jakarandafanérad skiva, ben i betsad bok, höjd 56, 65 x 145 cm, CITES intyg medföljer Varenr: 4283297 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 12:20:00
Se mere
6 fl. Diamond Creek Red Rock Terrace 1996 Napa Valley
6 fl. Diamond Creek Red Rock Terrace 1996 Napa Valley. 6 fl. Diamond Creek Red Rock Terrace 1996 Napa Valley. Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, til en samlet vurdering på ... Varenr: 4273965 DKK 6.600 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:20:00 DKK 1.850
Par lænestole (2)
Par lænestole (2). Par lænestole betrukket med orange uld, drejelig firepas fod af forkromet metal. H. 84 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4284542 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:21:00 DKK 300
Torsten Krutsch, 'Music in the Air', 2015
Torsten Krutsch, 'Music in the Air', 2015. Torsten Krutsch (f.. 1943), 'Music in the Air', 2015, dispersionsfarve på uslebet krydsfinerplade, signeret og dateret forneden til højre, signeret, dateret, med titel og coderet på bagsiden, 130 x 73 cm. Skildring af en musiker siddende i en togkupé i sort, grønt og gult. Fremstår med ujævnheder... Varenr: 4262041 DKK 11.194 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2016 12:22:00 DKK 7.463
Armstol samt stol i empirestil, nøddetræ. 1900-tallet. (2)
Armstol samt stol i empirestil, nøddetræ. 1900-tallet. (2). Armstol samt stol i empirestil, nøddetræ. 1900-tallet. H. 85, B. 45-57 cm. Fremstår med lettere brugsslitage. (2) Varenr: 4284330 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:22:00 DKK 300
Johannes Hofmeister, litografi, landskab med huse (cd)
Johannes Hofmeister, litografi, landskab med huse (cd). Landskab med huse af Johannes Hofmeister (1914-1990), litografi 92/100. Sign. og dateret 71. 61 x 69 cm (47 x 57 cm). Fremstår gulnet. Varenr: 4283091 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 12:23:00 DKK 325
Piedestal
Piedestal. PIEDESTAL empirestil 1800/1900-tal, mahogny fanér samt bronsbeslag varav några förgyllda, höjd ca 100, diameter 29 cm. Varenr: 4283298 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 12:24:00
Se mere
Vanguard rygsæk
Vanguard rygsæk. Modellen UP-Rise II 46. Med plads til et DSLR kamera med linse (op til 70-200 mm f/2,8), 3-4 ekstra linser, flash, tilbehør (memory card, kabler, batteri og oplader) og tripod. Derudover har tasken et regnomslag og et navneskilt, og der er plads til en 14" laptop. Varenr: 4281348

DKK 1.200 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 31-05-2016 12:25:00 DKK 300
Gangsø. Sofabord
Gangsø. Sofabord . Gangsø. Sofabord af massivt bøgetræ, rektangulær plade med klap. 1990'erne. H. 56 L. 110-145 B. 75 cm. Fremstår med lette brugsspor. Plade kan umiddelbart ikke monteres, uoriginale dele til udtræk. Bordplade buer. Varenr: 4283818 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-05-2016 12:27:14 DKK 300
Käppar silver
Käppar silver. KÄPPAR, 3 st, silver och trä, tillverkade för bl.a. CG Hallberg och GAB, längd 82-90 cm Varenr: 4283299 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 12:28:00
Se mere
Dalarna, hest og hane (2)
Dalarna, hest og hane (2) . Dalarna, heste og hane, bemalet træ. H. 21 - 26 cm af bemalet træ. Brugsspor afskaldninger. (2) Varenr: 4284115 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:28:00 DKK 325
Poul Henningsen. Fire PH4 pendler (4)
Poul Henningsen. Fire PH4 pendler (4) . Poul Henningsen 1894-1967. Fire PH4 pendler med skærme af aluminium. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, tre pendler med manglende bundskærm. (4) Varenr: 4284032 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:28:44 DKK 1.000
En samling smykker af guld og forgyldt sølv. (7)
En samling smykker af guld og forgyldt sølv. (7). Et par Hugo Grün øreskruer af 14 kt. guld, prydet med cabochonslebne turkiser. H. 1,7 cm. Vægt 2,4 gr. Ring af 14 kt. guld, front med syntetisk blå sten. Ringstr. 52,5 cm. Vægt ca. 2,9 gr. Et par dråbeformede ørestikkere af 8 kt. guld. L. 4,8 cm. Vægt ca. 0,9 gr. Halskæde af 8 kt. guld med ... Varenr: 4284034 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 31-05-2016 12:28:54 DKK 475
11 fl. Merryvale Cabernet Franc 1996 Napa Valley
11 fl. Merryvale Cabernet Franc 1996 Napa Valley. 11 fl. Merryvale Cabernet Franc 1996 Napa Valley. Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, til en samlet vurdering på DKK ... Varenr: 4274130 DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:30:00 DKK 975
Fürst-Pless jagthorn, messing
Fürst-Pless jagthorn, messing . Fürst-Pless jagthorn af messing. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4285215 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 12:30:00 DKK 350
Ulf Gripenholm, stiliserat interiörmotiv, färglitografi (bus)
Ulf Gripenholm, stiliserat interiörmotiv, färglitografi (bus). Stiliserat interiörmotiv av Ulf Gripenholm (f. 1943). Färglitografi, signerad, numrerad 48/98. Bildytans mått: 57 x 80 cm. Ram med glas och passpartout. Skada på glaset. Varenr: 4283947 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 31-05-2016 12:30:22 DKK 242
Herluf Jensenius for Aluminia. Tre børnehjælpsdagsfigurer (3)
Herluf Jensenius for Aluminia. Tre børnehjælpsdagsfigurer (3) . Aluminia. Børnehjælspgifurer bestående af 'Columbine' fra 1952. og to 'Skovserpige' fra 1945 1. sort. (3) Varenr: 4283765 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:31:00 DKK 575
Tekoppar mockaservis Lidköping
Tekoppar mockaservis Lidköping. TEKOPPAR med fat, 10 st, KAFFEKOPPAR med fat, 11 st, MOCCAKOPPAR med fat, 11 st, 12 ASSIETTER, GRÄDDKANNA, MJÖLKKANNA, SOCKERSKÅL med lock, Lidköping, handmålade med dekor i svart och guld Varenr: 4283300 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 12:32:00
Se mere
Olle Kåks, abstrakt komposition, delvis handkolorerad serigrafi (bus)
Olle Kåks, abstrakt komposition, delvis handkolorerad serigrafi (bus). Abstrakt komposition av Olle Kåks (1941-2003). Delvis handkolorerad serigrafi. Signerad, daterad 1977, numrerad 41/250. Bildytans mått 60 x 45 cm. Ram med glas och passepartout. Varenr: 4283850 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 31-05-2016 12:32:18 DKK 262
Georg Wojidkow & Co
Georg Wojidkow & Co. GEORG WOJIDKOW & CO, bordslampa, tidigt 1900-tal, i försilvrad metall, vred i porslin, höjd 45 cm Varenr: 4283301 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 12:36:00
Se mere
14kt heart shape necklace in gold
14kt heart shape necklace in gold. 14kt heart shape necklace in gold 14kt bi-colour gold, hallmarked Necklace in 2 different colour gold in heart shape Total lenght chain: 41.00cmItem will send in jewellery gift box Varenr: 4282319

DKK 1.940 BE, Antwerpen 31-05-2016 12:36:00 DKK 1.493
Børge Mogensen. Fem stole, model J39, bøg
Børge Mogensen. Fem stole, model J39, bøg. Børge Mogensen. Fem spisebordsstole med stel af bøgetræ, 'Folkestolen', med sæde af papirgran. Fremstillet hos FDB, model J39. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker. Litt. Per H. Hansen og Klaus Petersen: Den store danske møbelguide s. 234. (5) Varenr: 4276467 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:36:00 DKK 3.200
Samling diverse legetøj mm.
Samling diverse legetøj mm. . Samling diverse legetøj mm. bla. bestående af JVC musikafspiller model Active Hyper-Bass, Astrolon teleskop model 525 Power, globus fra Scanglobe (ubrugt i original emballage), 'Megaramp' med tilbehør, mini bordfodbold (uden bolde og håndtag), Bayblades sæt samt barnegynge til børn mellem 3-6 år. Varenr: 4284014 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:36:41 DKK 375
Lav reol i Industrielt design
Lav reol i Industrielt design. Lav reol af træ og metal i Industrielt design. B. 142 H. 81,5 D. 44 cm. Monteret med hjul. Modelfoto. Varenr: 4242983

DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-05-2016 12:37:00 DKK 2.500
Carsten Rudolfsen, Bernhard Petersen og Egon Banke, olie / akryl på lærred / plade, portræt og kompositioner (3)
Carsten Rudolfsen, Bernhard Petersen og Egon Banke, olie / akryl på lærred / plade, portræt og kompositioner (3) . Portræt og kompositioner af Carsten Rudolfsen f. 1957, Bernhard Petersen f. 1913 og Egon Banke f. 1929, olie / akryl på lærred / plade, alle sign. 14x14 cm. (27,5x27,5 cm). 20x20 cm. (25x25 cm). 21x44 cm. (22,5x45,5 cm). (3) Varenr: 4281972 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2016 12:37:00 DKK 375
Kinesisk figur af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk figur af porcelæn, 1900-tallet. Kinesisk figur af porcelæn. 1900-tallet. H. 46 cm. Revner og reparationer. Varenr: 4281423 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:38:00 DKK 350
10 fl. Oakford Vineyard 1994  - 1995 Napa Valley
10 fl. Oakford Vineyard 1994 - 1995 Napa Valley. 2 fl. Oakford Vineyard 1994 Napa Valley. 8 fl. Oakford Vineyard 1995 Napa Valley. Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, ... Varenr: 4274144 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:40:00 DKK 1.200
Fönster 2 st jugend
Fönster 2 st jugend . FÖNSTER, 2 st, snarlika, 1900-talets första hälft, jugend, blyinfattade med delvis färgat pressglas, fönsterbågar i trä,113x51 samt 115x53 cm (fönsterbågarnas yttermått) Varenr: 4283302 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 12:40:00
Se mere
Soffbord, 1960-tal
Soffbord, 1960-tal. Soffbord, 1960-tal. Mahogny samt betsat och lackat trä. Skiva med utdragbara skivor på kortsidorna. Undertill hyllplan. L 100, b 60, h 45. Utdrag ca 25 cm. Repor samt fläckar. Varenr: 4260347 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 31-05-2016 12:41:56 DKK 242
Kinesisk vase samt skrin af porcelæn, 1900-tallet (2)
Kinesisk vase samt skrin af porcelæn, 1900-tallet (2). Kinesisk vase samt skrin lågskrin af porcelæn. 1900-tallet. H. 6,5 - 18,5 cm. Lågskrin med et par chips indvendigt. (2) Varenr: 4281429 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:42:00 DKK 350
Fleischmann. Samling lokomotiver, vogne m.v.
Fleischmann. Samling lokomotiver, vogne m.v.. Fleischmann. Samling vogne m.v. bestående af Deutsche Bundesbahn, lokomotiv (2 stk.), SBB vogn, brændselsolievogn "Nordjyllands kul-kompagni A/S", "BP olievogn", kulvogn m.fl, to transformatorer, skinner samt brugsanvisninger. Brugsanvisninger fremstår med brugspræg, vogn fremstår med løs hjul. ... Varenr: 4285662 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 12:42:00 DKK 750
Ubekendt kunstner, olie på plade, landskab med køer
Ubekendt kunstner, olie på plade, landskab med køer. Landskab med køer, af ubekendt kunstner, olie på plade, sign., 23x34 cm (41,5x52,5 cm) Varenr: 4285660 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:42:00 DKK 300
Väggrelief
Väggrelief. VÄGGRELIEF, Gustav Vasa, bemålad och med slagmetall belagd gips, monterad i träram och förstärkt med juteväv på baksidan, 111x38 cm. Varenr: 4283303 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 12:44:00
Se mere
Chanel, par sandaler, str. 40
Chanel, par sandaler, str. 40. Chanel, par sandaler med rem af rosa ruskind med metalspænde, sål af træ, præget med logo. Lette brugsspor. Str. 40. Varenr: 4283868 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:44:47 DKK 625
Per Borup. Kuglelås med tre kæder (4)
Per Borup. Kuglelås med tre kæder (4). Per Borup. Kuglelås af 14 kt guld og hvidguld, ø ca 10,05 mm. Dertil tre afmonterbare kæder, hhv en kæde af akoua saltvands kulturperler, ø ca 8-8,5 mm. Let barokke. Længde: ca 51 cm, en kæde af mørke ferskvands kulturperler, ø ca 9,5-10 mm, L.:ca 49 cm. en treradet kæde af aquamarinstykker. ... Varenr: 4276705

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:45:00 DKK 2.000
Røgelseskar af patineret bronze samt bæltespænde (2)
Røgelseskar af patineret bronze samt bæltespænde (2). Røgelseskar af patineret bronze samt bæltespænde. 1900-tallet. L. 8-24 cm. (2) Varenr: 4281420 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:45:00 DKK 400
Et par kinesiske paneler, 1900-tallet  (2)
Et par kinesiske paneler, 1900-tallet (2). Et par kinesiske lakerede paneler med blomsterdekorationer i relief. H. 93 B. 30 cm (2) Varenr: 4283656 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:45:02 DKK 675
Ubekendt Aguaruna kunstner.
Ubekendt Aguaruna kunstner.. Ubekendt Aguaruna kunstner. Olie på lærred. Landskabsparti med personer og dagligsscenerier. Værket er udført i forbindelse med Leif Melskens kunstskole i Aguaruna stammen. Sign. Uindr. 109 x 136 cm.Proveniens: Kunstmaler Leif Melskens (1931-2010) samling hjemtaget fra Amazonas i Peru i ... Varenr: 4054713 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 31-05-2016 12:46:29 DKK 300
Ubekendt Aguaruna kunstner.
Ubekendt Aguaruna kunstner.. Ubekendt Aguaruna kunstner. Olie på lærred. Landskabsparti med personer og dagligsscenerier. Værket er udført i forbindelse med Leif Melskens kunstskole i Aguaruna stammen. Sign. Uindr. 109 x 136 cm.Proveniens: Kunstmaler Leif Melskens (1931-2010) samling hjemtaget fra Amazonas i Peru i ... Varenr: 3903892 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 31-05-2016 12:46:58 DKK 300
Rökelsekar, soapstone, Kina
Rökelsekar, soapstone, Kina. Rökelsekar, soapstone, Kina. Dekor av apor. L 17, h 12. Varenr: 4255936 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 31-05-2016 12:47:23 DKK 242
Telefon
Telefon. LM ERICSSON, TELEFON, 1900-tal, självväljare, i polerad valnöt med textilsladd och ringklocka, höjd 21 cm Varenr: 4283304 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 12:48:00
Se mere
Charles Eames. Et par stole, model EA 108. Nyeste generation med chrom-ring. (2)
Charles Eames. Et par stole, model EA 108. Nyeste generation med chrom-ring. (2) . Charles Eames 1907 - 1978. Et par kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium, drejefunktion. Betræk af grønt hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (2) Se varenummer 4193664. Varenr: 4193662 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 31-05-2016 12:48:33 DKK 9.000
Moderne Kelim tæppe
Moderne Kelim tæppe. Moderne Kelim tæppe. Uld, håndvævet. Tæppe med purpurfarvet bund, hvorpå der er ringe i forskellige farver. Mål: 283 x 207 cm. Varenr: 4210061

DKK 14.926 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-05-2016 12:50:00 DKK 7.463
Arrowood og Clos Pagase (10).
Arrowood og Clos Pagase (10).. 5 fl. Arrowood 1994 Sonoma County. 5 fl. Clos Pagase Merlot 1996 Napa Valley. Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, til ... Varenr: 4274193 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:50:00 DKK 1.000
Ateljé lyktan bordslampa
Ateljé lyktan bordslampa. ATELJÉ LYKTAN, bordslampa, 1900-talets andra hälft, kromfärgad fot med vit plastskärm, höjd ca 56 cm Varenr: 4283305 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 12:52:00
Se mere
Nixa - brudekjole str. 42
Nixa - brudekjole str. 42. Nixa - brudekjole str. 42, Swedish design, 2-del, corasage med perler og palietter. Brystmål ca. 100 cm. Taljemål ca. 86 cm. Livvidde på nederdel er ca.86 cm. Se stort udvalg af selskabs og brudekjoler fra ophørt butik. Find din kjole til bryllup - studenterfest eller en anden særlig lejlighed. Varenr: 4259804

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2016 12:54:00 DKK 300
Jørgen Nash, litografi, 'Betty Blue Plocka Blåbær' cd
Jørgen Nash, litografi, 'Betty Blue Plocka Blåbær' cd . 'Betty Blue Plocka Blåbær', af Jørgen Nash 1920-2004, litografi XC/CI, sign. og dat. Nash 1990, 105x79 cm (113x87 cm) Varenr: 4284101 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:54:22 DKK 850
Hemphrey. Mundblæste unikavaser (3)
Hemphrey. Mundblæste unikavaser (3). Hemphrey. Mundblæste unikavaser: Tre "Almost tall enough" gulvvaser, H: 70-92 cm. Vaserne er restlager fra Illums bolighus. Vaserne er unika produkter, hvor ikke to varer er ens. Inspirationen er kommet fra en stor lyst til at udfordre. Dette kommer til udtryk i produkter, der er op til 100 cm. ... Varenr: 4284102 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:55:09 DKK 450
To danske hvide lammeskind (2)
To danske hvide lammeskind (2). To danske hvide lammeskind. Mål ca. 120 x 75 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig. Modelfoto, farvevariationer kan forekomme. ... Varenr: 4250898

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 12:56:00 DKK 800
Japansk vase af porcelæn, 1900-tallet
Japansk vase af porcelæn, 1900-tallet. Japansk vase af porcelæn, støbt med drage i relief. 1900-tallet. H. 46 cm. Varenr: 4282387 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 12:56:00 DKK 325
Satsbord i teak
Satsbord i teak. SATSBORD, 3 delar, betsat trä med skiva i mosaik, mått största bordet höjd 53, 57x37 cm Varenr: 4283306 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 12:56:00
Se mere
Persisk Tabriz 393 x 300 cm
Persisk Tabriz 393 x 300 cm. Persisk Tabriz 393 x 300 cm Håndknyttet uld på bomuld. Varenr: 4213860

DKK 7.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-05-2016 13:00:00 DKK 5.400
Victoria Jane, brudekjole med bolero str. 38.
Victoria Jane, brudekjole med bolero str. 38.. Victoria Jane, brudekjole med bolero str. 38.. Model med perlesyninger på bryst. Brystmål ca. 80 cm. Se stort udvalg af selskabs og brudekjoler fra ophørt butik. Find din kjole til bryllup - studenterfest eller en anden særlig lejlighed. Varenr: 4279427

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2016 13:00:00 DKK 300
Japansk vase af porcelæn, 1900-tallets 1. halvdel
Japansk vase af porcelæn, 1900-tallets 1. halvdel. Japansk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med figurer og ornamentik. Sign. i bund. 1900-tallets 1. halvdel. H. 32 cm. Gennemboret nederst til el udtag. Varenr: 4282399 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 13:00:00 DKK 325
Liggande buddha brons
Liggande buddha brons. BUDDHA, Kina, brons, 1900-tal, ca 18x41 cm Varenr: 4283307 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 13:00:00
Se mere
2 fl. Bruno Giacosa Barolo 1982 Falletto di Serralunga
2 fl. Bruno Giacosa Barolo 1982 Falletto di Serralunga. 2 fl. Bruno Giacosa Barolo 1982 Falletto di Serralunga. Stor privat vinsamling på auktion. Auktionshuset Lauritz.com i Søborg kan de næste uger præsentere en flot privatsamling af vin. Samlingen består af mere end 2000 flasker vin fordelt på 290 lot, til en samlet vurdering på ... Varenr: 4273201 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 13:00:00 DKK 2.700
David Rowland. Howe, 40/4 stabelstole (10)
David Rowland. Howe, 40/4 stabelstole (10) . David Rowland 1924-2010, stabelbare stole model 40/4, sæde og ryg i finéret ahorn, stel i forkromet stål. Fremstillet hos Howe, Middelfart. Udstillingsmodeller, fremstår ubrugte, dog uden original emballage, enkelte håndteringsmærker kan forekomme. (10) Varenr: 4284534

DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2016 13:00:00 DKK 5.000
Siddende Buddha af patineret bronze, 1900-tallet
Siddende Buddha af patineret bronze, 1900-tallet. Siddende Buddha af patineret bronze, støbt og graveret med blomsterornamentik. 1900-tallet. H. 31 cm. Varenr: 4281585 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 13:01:00 DKK 1.700
Hans J. Wegner. Gyngestol, model J16
Hans J. Wegner. Gyngestol, model J16 . Hans J. Wegner. Gyngestol med stel af bøgetræ, sæde i flettet papirgarn. Model J16. Formgivet i 1944. Fremstillet for FDB. Fremstår med mindre brugsspor. Varenr: 4284037 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 13:01:00 DKK 3.600
Samling japansk porcelæn, 1800/1900-tallet (13)
Samling japansk porcelæn, 1800/1900-tallet (13). Samling japansk porcelæn best. af fad 35 x 28 cm. Et par vaser, H. 15 cm. Fire tallerkner. To sæt moccakopper, den ene med knækket hank. Lille rund skål. Ø 10 cm. Lille sekssidet vase. H. 6 cm. 1800/1900-tallet (13) Varenr: 4279949 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 13:03:00 DKK 325
Japansk og kaffestel testel, 1900-tallets første halvdel (78)
Japansk og kaffestel testel, 1900-tallets første halvdel (78) . Japansk te- og kaffestel af porcelæn dekoreret med sort og med landskabet omkring Fuji bjerget i guld bestående af: Kaffekande H. 26 cm, 12 kaffekopper, 12 kaffeunderkopper, tekande H. 15 cm, 9 tekopper, 12 teunderkopper, sukkerskål med låg H. 10 cm, skål Ø 12, 2 flødekander H. 8-8,5 cm, 24 ... Varenr: 4284120 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 13:03:04 DKK 400
Jean Skoglund oljemålning
Jean Skoglund oljemålning. JEAN SKOGLUND (1908-1948), Caféinteriör, signerad Jean Skoglund och daterad 1937, olja på pannå, ca 37 x 45 cm Varenr: 4283308 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-05-2016 13:04:00
Se mere
Creoler af hvidguld med brillanter, ca 0.18 ct
Creoler af hvidguld med brillanter, ca 0.18 ct. Par creoler af 14 kt hvidguld, hver prydet med tre brillanter, samlet ca 0.18 ct, Farve: Top Crystal (I), Klarhed: SI2. Samlet vægt: ca 14,1 gr Stemplet på møtrik. Lødighedstest på creolen foretaget. ø ca 4,5 cm Varenr: 4276657 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 13:05:00 DKK 3.000
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 113  >>