Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 138  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dockhuvuden nallar
Dockhuvuden nallar. DOCKHUVUDEN, NALLAR, olika tidsåldrar, bestående av: 2 miniatynallar + nalle, 3 st dockhuvuden, varav 2 st i glaserat porslin samt ett i biskvi från Armand Marseille , dessutom medföljer 1 st docka klädd i folkdräkt, höjd ca 7-28 cm Varenr: 4604176 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 11:45:00
Se mere
Spegel med konsolbord empirestil
Spegel med konsolbord empirestil. SPEGEL, med KONSOLBORD, 1900-tal, empirestil, förgylld, fasettslipat glas, bord med stenskiva, dekor av gripar, spegelns mått 196x89, bordets mått höjd 55, 88x42 cm Varenr: 4604177 DKK 4.689 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 11:48:00
Se mere
Konvolut Ketten (2)
Konvolut Ketten (2). Konvolut Ketten (2) Kette in 14 kt Gelbgold mit 7 Zuchtperlen, Durchmesser ca. 4 mm, Länge ca. 45,5 cm, Gewicht ca. 3 Gramm Venezianer-Kette in 333er Gelbgold, Länge ca. 45,5 cm, Gewicht ca. 3 Gramm; 1 Anhänger in 750er Gelbgold mit 1 Opal Maße: 12,98 x 6,32 mm , Anhänger Maße ca. 18,3 x 10,45 ... Varenr: 4554350 DKK 2.974 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2017 11:59:25 DKK 1.636
Byrå rokoko
Byrå rokoko. BYRÅ, 1700-tal, rokoko, fanérad i flertal träslag, förgyllda beslag, höjd ca 84, 115x57 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen Varenr: 4604178 DKK 11.723 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:00:00
Se mere
Kelardasht løber, Persien, ca. 410 x 125 cm
Kelardasht løber, Persien, ca. 410 x 125 cm . Kelardasht løber, Persien. Håndknyttet, materiale: uld på bomuld, mål: ca. 410 x 125 cm. Mørkeblå bund med fire ottekantede medaljoner. Varenr: 4584088

DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2017 12:00:30 DKK 1.859
Henrik Westergaard. Skulptur (cd)
Henrik Westergaard. Skulptur (cd). Henrik Westergaard (f. 1962). Skulptur af brændt, glaseret ler, sign. under bund. L. 11 cm. Løs i delene. (cd) Varenr: 3896239 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 12:01:00 DKK 300
Chinesische Bodenvase
Chinesische Bodenvase. Chinesische Bodenvase mit polychromer Handmalerei und goldfarbenen Applikationen. H. 63 cm, D. 32 cm. Varenr: 4578926 DKK 1.115 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2017 12:01:40 DKK 297
TechnoMarine damechronograf
TechnoMarine damechronograf. TechnoMarine damechronograf. Urkasse af stål/kunstmateriale. Ø40mm.Hvid urskive med stål timemarkeringer, chronograffunktion og datorude. Rem af kunstmateriale samt remværktøj. Vandtæt til 200m, quartzværk. Leveres i original emballage. Vejledende udsalgspris 3.737,00 Varenr: 4378620

DKK 2.700 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 12:02:00 DKK 1.700
Håndvask af natursten, 'Amoroso'
Håndvask af natursten, 'Amoroso'. Håndvask af natursten, 'Amoroso', i farven Ancient Forest. 60 x 38 x 14 cm. Vasken er udhugget af en blok og håndforarbejdet. Vasken er klar til montering direkte ovenpå bordplade. Varenr: 4582129

DKK 4.900 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 12:02:00 DKK 1.700
John Österlund
John Österlund. JOHN ÖSTERLUND (1875-1953) motiv med båt i hamn, signerad, olja på duk som uppfodrats på pannå, ca 46 x 59 cm. Varenr: 4604179 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 12:03:00
Se mere
Skål silver Uppsala
Skål silver Uppsala. SKÅL, silver, MGAB, Uppsala 1971, höjd 10, diameter 15,5 cm, vikt ca 244 g Varenr: 4604180 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 12:06:00
Se mere
Märklin jubileums set 28702
Märklin jubileums set 28702. MÄRKLIN TÅGSET 28702, spår Ho, "Märklin 50 år i Sverige", jubileumståg med ånglok samt 3 vagnar i fabriksförpackning Varenr: 4604181 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:09:00
Se mere
Augusto Moriani, Portrait. Aquarell
Augusto Moriani, Portrait. Aquarell. Augusto Moriani, Portrait. Aquarell auf Papier. Signiert unten links. Rahmenmaße: 55 x 42 cm, Blattmaße: 34 x 23,5 cm. Varenr: 4594412 DKK 2.974 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2017 12:09:20 DKK 1.487
Flytbar udestue / væksthus / multihus / atelier, 'sommerforlænger'.
Flytbar udestue / væksthus / multihus / atelier, 'sommerforlænger'.. Flytbar udestue / væksthus / multihus / atelier af sortgrundet træ, plexiglas, langt "plante"bord og to skamler" medfølger. Tag med tagpap, 4 hjul m/bremser, to skydedøre. Mål: Højde 245 cm (inkl.hjul) x Bredde 180 cm x Dybde 130 cm. Leveres i 7 kasser: 195x221x8,5 cm - 46 kg + 128x221x8,5 cm ... Varenr: 4460732

DKK 7.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 12:10:00 DKK 3.900
'Polypen, Frank Norris berømte roman, Gyldendals Boghandel', Vintage plakat.
'Polypen, Frank Norris berømte roman, Gyldendals Boghandel', Vintage plakat.. 'Polypen, Frank Norris berømte roman, Gyldendals Boghandel', Vintage plakat. Offsettryk, trykt hos Chr. Cato, Kbh. V. 73 x 46,5 cm. Løsblad. Fremstår med håndterings- og foldemærker. Varenr: 3557127 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 12:12:00 DKK 300
Ingrid roth färglitografi
Ingrid roth färglitografi. INGRID ROTH (född 1958): "Granhästar", signerad och numrerad 73/290, färglitografi, bladmått ca 43x60 cm Varenr: 4604182 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:12:00
Se mere
Stuhl EMC möbel
Stuhl EMC möbel . Stühl, EMC Möbler. Teakholzrahmen, gepolsterte Sitzfläche mit Textilbezug. Bezeichnet mit Herstellerlabel. Altersbedingte Gebrauchsspuren Varenr: 4585160 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2017 12:12:24 DKK 297
Swatch Scuba 200
Swatch Scuba 200. Armbanduhr aus der Schweitzer Manufaktur Swatch, Modell Scuba 200. Das Band wechselt die Farbe bei Temperaturschwankungen. Kunststoffgehäuse und Band, Quarzwerk, polychromes Zifferblatt und Lünette. Durchmesser ca.: 38 mm. Zum Zeitpunkt der Begutachtung stand die Uhr, vermutlich muss die ... Varenr: 4577515 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-03-2017 12:15:00 DKK 297
Slagbord 1800-tal
Slagbord 1800-tal. SLAGBORD, 1800-tal, furu, med låda, rundade hörn, höjd ca 76, 95x61, total längd 182 cm Varenr: 4604183 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:15:00
Se mere
Håndvask af natursten, 'Forza'
Håndvask af natursten, 'Forza'. Håndvask af natursten, 'Forza' i farven Ancient forest. Mål: 46x41x6 cm. Materiale: Italiensk marmor. Vasken er udhugget af en blok og håndforarbejdet. Vasken er klar til montering direkte ovenpå bordplade. Varenr: 4583195

DKK 3.400 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 12:15:00 DKK 1.700
Italienske øreringe af 18 kt hvidguld med gylden agat
Italienske øreringe af 18 kt hvidguld med gylden agat. Par øreringe af 18 kt hvidguld, prydet med facetsleben gylden agat, mål ca 10 x 10 mm. Længde. ca 15 mm. nypoleret og rhodineret Varenr: 4562448 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2017 12:16:00 DKK 4.000
Estrid Ericson, takarmaturer, 1 par, Svenskt Tenn
Estrid Ericson, takarmaturer, 1 par, Svenskt Tenn. ESTRID ERICSON, takarmaturer, 1 par, Svenskt Tenn, Stockholm 1920-tal, modellnummer 104, formgiven 1925, tenn, fyra armar med dekor av blad, höjd 56 cm. . LITTERATUR: Jämför Katalog Svenskt Tenn 1931, modellnummer 104 Varenr: 4604184 DKK 4.689 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:18:00
Se mere
Design Karl-Erik Ekselius för JOC
Design Karl-Erik Ekselius för JOC. KARL-ERIK EKSELIUS, karmstolar, 1 par, 1980-tal, mahogny, svart skinnklädsel, stoppad sits, etikettmärkta JOC, 1989, höjd 92 cm. . PROVENIENS: Villa Pauli, Djursholm Varenr: 4604185 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:21:00
Se mere
Kaj Franck glas
Kaj Franck glas. KAJ FRANCK, glas, 6 st., olika färger med drinkpinnar i glas, Notsjö, höjd 7 cm Varenr: 4604186 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:24:00
Se mere
Smaragd- og brillantring af 18 kt hvidguld
Smaragd- og brillantring af 18 kt hvidguld. Smaragd- og brillantring af 18 kt hvidguld, prydet med to ovale facetslebne smaragder, hver omkranset af ti brillanter, samlet ca 0.50 ct. Vægt stemplet i ringen, Farve: Top Wesselton (G), klarhed: P1. Fremstår nypoleret. Italien. Ringstr. 59 Varenr: 4585644 DKK 5.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2017 12:25:00 DKK 3.700
Ingrid Roth färglitografi
Ingrid Roth färglitografi. INGRID ROTH (född 1958): "Rosa lycka", signerad och numrerad 224/290, färglitografi, bladmått 41x42 cm Varenr: 4604187 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:27:00
Se mere
Smykkeskrin med bijouteri mm
Smykkeskrin med bijouteri mm. Smykkeskrin med bijouteri mm, at nævne div. halskæder af metal plast og stål samt shellperler og en halskæde fra Dyrnberg Kern, div brocher og vedhæng at nævne et med ravstuykke, og et defekt vedhæng med varmebehandlet rav / uden øsken. samt en del andet. Brugsspor. Der medfølger ikke nøgle. Varenr: 4601157 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 12:27:00 DKK 375
Konsolbord
Konsolbord. KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets slut, bronserat, marmorerad skiva, höjd 82, 81x40 cm Varenr: 4604188 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:30:00
Se mere
 Zygmunt Szreter Schretter oljemålning
Zygmunt Szreter Schretter oljemålning. ZYGMUNT SZRETER SCHRETTER (Polen 1896-1977): Studie av sittande kvinna, signerad, olja på pannå, ca 70x50 cm Varenr: 4604189 DKK 9.378 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:33:00
Se mere
Svensk Gotland skind  Mørk grå
Svensk Gotland skind Mørk grå . Svensk Gotland skind. Meget mørk grå/grå. stemplede: Scandinavian lamb/sheepskinCa. 100 x 72 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk Stol ... Varenr: 4549634

DKK 1.100 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-03-2017 12:34:00 DKK 800
Reijmyre champagneglas Juhlin
Reijmyre champagneglas Juhlin. REIJMYRE GLASBRUK, "Juhlin", champagneglas, 12 st., formgivna av Richard Juhlin, höjd ca 23 cm, originalförpackningar, 6 st för 2 glas vardera medföljer Varenr: 4604190 DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:36:00
Se mere
2 skandinaviske brune lammeskind (2)
2 skandinaviske brune lammeskind (2). 2 brune skandinaviske lammeskind. Mål ca. 120x80 cm. Tyk og blød kvalitet. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig. ... Varenr: 4516041

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 12:38:00 DKK 750
Taklampa behängd med olikslipade prismor
Taklampa behängd med olikslipade prismor. TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässingsstomme behängd med olikslipade prismor, höjd ca 33, diameter ca 53 cm Varenr: 4604191 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:39:00
Se mere
Eldrevet, leddelt garageport med linie i farven antracitgrå. Str. 240x205 cm
Eldrevet, leddelt garageport med linie i farven antracitgrå. Str. 240x205 cm. Eldrevet, leddelt garageport i antracitgrå (som foto 1)(ral7024). Str. 240x205 cm. Komplet garageport - eldrevet. Leddelt, med linie (som foto 2), samt 1 stk. fjernbetjeninger. PU-isoleret, el-motor, kædetræk og skinner af galvaniseret stål. Frihøjde: 21 cm. Porten er linie (som foto 2). ... Varenr: 4537659

DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2017 12:42:00 DKK 3.200
Roland Svensson litografi
Roland Svensson litografi. ROLAND SVENSSON, färglitografi, "Våris" signerad och numrerad 165/350, ca 35,5 x 28 cm. Varenr: 4604192 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 12:42:00
Se mere
Pehr Hörberg teckning 1796 Ungdomen
Pehr Hörberg teckning 1796 Ungdomen. PEHR HÖRBERG (1746-1816): "Ungdomen". Monogramsignerad PH 1796. Laverad pennteckning förhöjd med vitt. Ca 36x48 cm. Baksidan med handskriven dikt "Ungdomen", troligen av Hörbergs hand. I passepartout. Varenr: 4604193 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:45:00
Se mere
Wilhelm Lauritzen. Par radiohus pendler (2)
Wilhelm Lauritzen. Par radiohus pendler (2) . Wilhelm Lauritzen. Par Radiohus pendler af hvidt matteret opalglas, montage af messing. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 42 Ø 32 cm. Brugsspor. (2) Varenr: 4601504 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2017 12:46:00 DKK 750
Samling brocher: Hermann Siersbøl broche m/ perle, 8 kt guld, Marguerite brocher mm (7)
Samling brocher: Hermann Siersbøl broche m/ perle, 8 kt guld, Marguerite brocher mm (7). Hermann Siersbøl broche i bladform udført af 8 kt guld prydet med ferskvands kulturperle, stemplet HS/ HS. Dertil tre Anton Michelsen Marguerite brocher af forgyldt sølv med emalje, Ø. 3-4 cm (ene med revne i emalje), Vedhæng med egern, stemplet E&M for Eiler & Marløe, København(1920-1967) samt ... Varenr: 4603858 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2017 12:47:00 DKK 300
Disellok Hobby Trade
Disellok Hobby Trade . HOBBY TRADE DISELLOK 260106, spår Ho, disellok i fabriksförpackning Varenr: 4604194 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:48:00
Se mere
Kopal rav, samling på ca. 440 gram (20)
Kopal rav, samling på ca. 440 gram (20). Samling kopal rav fundet ved Vesterhavet, Danmark. Største stykke ca. 95 gram, samlet ca. 440 gram. (20) Varenr: 4602674 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2017 12:50:00 DKK 400
Charles Eames. Konferencestol, model EA-112
Charles Eames. Konferencestol, model EA-112 . Charles Eames. Konferencestol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-112. Nye generation med chrom-ring. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4568899 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2017 12:54:00 DKK 8.200
Derriére le Miroir
Derriére le Miroir. DERRIÈRE LE MIROIR, 4 st, efter Braque, nr 85-86 (4 litografier), nr 138 (5 litografier), nr 166 (4 litografier) nr 71-72 ( 9 teckningar i faksimil) Varenr: 4604195 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:00:00
Se mere
Chokoladeforme. Seks stk, tre små frøer, tre store frøer. (6)
Chokoladeforme. Seks stk, tre små frøer, tre store frøer. (6). Chokoladeforme. tre stk. med store chokoladefrøer, tre stk. med små frøer. Nogle stemplede: 'Tilburg, Holland'. Lavet i jern. Delvist poleret. Plademål ca. 56 x 20 cm. Frøstørrelser 4,5 og 6 cm. (6) Varenr: 4546970 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2017 13:02:00 DKK 700
Bordspendyl
Bordspendyl. BORDSPENDYL, 1800-talets slut, dekor av triumfvagn, bronserad och patinerad zink, maskaroner, fotavslut i form av bockfötter, urtavlan med emaljerade romerska siffror, höjd ca 78, 69x25 cm, pendel finns Varenr: 4604196 DKK 6.252 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:03:00
Se mere
Rubn Bolero taklampor
Rubn Bolero taklampor. NICLAS HOFLIN, "Bolero Small", taklampor, 1 par, i rött utförande med bländskydd samt svart textilsladd, diameter ca 31 cm. . Levereras i två obrutna originalkartonger Varenr: 4604197 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 13:06:00
Se mere
Erwan & Ronan Bouroullec. Sæt på fire Soft Shell Chairs (4)
Erwan & Ronan Bouroullec. Sæt på fire Soft Shell Chairs (4) . Erwan & Ronan Bouroullec. Soft Shell Chairs. Drejbare stole betrukket med læder, stel af matpoleret stål. Fremstillet hos Vitra, fremstår med minimale brugsspor. (4) Varenr: 4394328 DKK 27.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2017 13:09:00 DKK 13.000
Mari Simmulson skulptur
Mari Simmulson skulptur. MARI SIMMULSON, skulptur, Upsala Ekeby, stående kvinnofigur, stengods, delvis glaserad i blått, grönt vitt, signerad Mari Simmulson UE 1/50, höjd ca 65 cm Varenr: 4604198 DKK 3.908 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:09:00
Se mere
Skrivbord
Skrivbord. SKRIVBORD, Holland, rokoko, dekor av blommor, höjd 74, 105x65 cm Varenr: 4604199 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:12:00
Se mere
Ardy Strüvers gästbok med teckning av bl.a. Slas
Ardy Strüvers gästbok med teckning av bl.a. Slas . ARDY STRÜVERS GÄSTBOK. Med teckning i tusch av Slas, Stig Claesson, "Vår i Södratälje", signerat Slas, 1 teckning på insidan av pärmen signerat Strüver (självporträtt), samt några fler amatörmässiga teckningar, några även av barn. . Gästbok i träpärmar, daterad Södertälje, 8-4-49. Varenr: 4604200 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:15:00
Se mere
Collier
Collier . Collier gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), verziert mit floralen Formen und Mustern. Das Collier ist mit einem Kastenschloss versehen. Länge ca.: 42 cm. Gewicht ca.: 51,6 g. Das Collier befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4608751 DKK 6.321 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-03-2017 13:15:00 DKK 4.090
Marc Chagall Dimanche
Marc Chagall Dimanche. MARC CHAGALL, " Dimanche", färglitografi från 1954, Mourlot 98, tryckt i 2500 ex. ca 32x26 cm Varenr: 4604201 DKK 1.954 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:18:00
Se mere
Svend-Allan Sørensen, litografier, tre kompositioner, cd (3)
Svend-Allan Sørensen, litografier, tre kompositioner, cd (3). Tre kompositioner, af Svend-Allan Sørensen (f. 1975). Litografi, hhv. 81/230, 81/230 og 199/230. Sign. og dat. SA 14. 35 x 24,5 cm. UR. (3) Varenr: 4589180 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2017 13:20:00 DKK 300
Soffa nyrokoko
Soffa nyrokoko. SOFFA, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, skuren dekor, klädsel i grön plysch, längd ca 248 cm Varenr: 4604202 DKK 3.908 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:21:00
Se mere
Byrå rokokostil
Byrå rokokostil. BYRÅ, omkring 1900, rokokostil, fanérad bl a i mahogny, förgyllda beslag, med skrivskiva, höjd ca 84, 102x56 cm Varenr: 4604203 DKK 4.689 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:24:00
Se mere
RANDOM. Indskudsborde med farvet laminat med ubehandlede egetræsben  (3)
RANDOM. Indskudsborde med farvet laminat med ubehandlede egetræsben (3). RANDOM. Indskudsborde med farvet laminat med ubehandlede egetræsben. Affaset kant. Dansk designet og produceret. Består af følgende: Lille bord: Ø. 50 cm, H. 45 cm. Mellem bord: Ø. 60 cm, H. 50 cm. Stort bord: Ø. 60 cm, H. 50 cm. Leveres samlet. (3) Varenr: 4368471

DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 13:25:00 DKK 1.050
Marc Chagall Tema
Marc Chagall Tema. MARC CHAGALL (1887-1985): efter, Le Coq, 1952, utförd av Charles Sorlier, signerad i trycket samt numrerad i blyerts 6/150- II, färglitografi, 26 x 20 cm . . LITTERATUR: Sorlier (CS) 5 Varenr: 4604204 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:27:00
Se mere
Plåtleksaker
Plåtleksaker. SCHUCO FIGURER, 2 st, 1930-tal, fiolspelande clown, dansande pojke och flicka, under dansen lyfter pojken flickan upp och ner, urverksdrivna, höjd ca 11-13 cm Varenr: 4604205 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:30:00
Se mere
Anne-Mari Forsberg
Anne-Mari Forsberg "Kråkan" rya MMF. ANN-MARI LINDBOM (Forsberg), "Kråkan", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1946, rya, signerad AB MMF AMF, 147x105 cm Varenr: 4604206 DKK 4.689 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:33:00
Se mere
Par Esko pendler, model Damehatten, hvid (2)
Par Esko pendler, model Damehatten, hvid (2). Esko design. Par pendler med skærme af hvidlakeret aluminium, med kip-funktion. Ø. 49 cm. monteret med E14 fatning samt 3 meter stofledning. Formgivet af Esko Schmidt-Sørensen, model Damehatten. Fremstår ubrugt i original emballage. (2) Varenr: 4604497

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-03-2017 13:33:00 DKK 625
Charles Eames. Par armstole, model EA-108 (2)
Charles Eames. Par armstole, model EA-108 (2). Charles Eames 1907 - 1978. Par armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. Alm. brugsspor. (2) Varenr: 4413285 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2017 13:35:00 DKK 7.400
2 danske lyse lammeskind (2)
2 danske lyse lammeskind (2). 2 danske lammeskind. Tyk og blød kvalitet. Puf medfølger ikke. Mål kan variere lidt, da det er et naturprodukt, mål ca. mellem 110x80 cm. og 100x60 cm. Man kan frit vælge mellem 2 lammeskind i stakken. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige ... Varenr: 4576051

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 13:36:00 DKK 750
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil. STOLAR, 4 st, 1900-tal, gustaviansk stil, träskuren dekor av fleuroner, sitthöjd ca 44 cm Varenr: 4604207 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:36:00
Se mere
Broderi 1800-tal
Broderi 1800-tal. BRODERI, 1800-tal, siden, med motiv av fåglar och blommor, ca 170x215 cm Varenr: 4604208 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:39:00
Se mere
Calle Drakenmark skulpterat o bemålat trä
Calle Drakenmark skulpterat o bemålat trä. CALLE DRAKENMARK (1931-2009): "Vårvinter på sjön", signerad Calle Drakenmark, skulpterat och bemålat trä, ca 63x26 cm Varenr: 4604209 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:42:00
Se mere
Ring with freshwater pearl and cubic zirconia
Ring with freshwater pearl and cubic zirconia . Ring with freshwater pearl and cubic zirconia in sterling silver, hallmarked 925. Pearl colour: creme Pearl shape: button Pearl size: 8.00x9.50mm Ring size: 54.5/17.5mm Total weight: 5.2g. Varenr: 4535693 DKK < 1.000 BE, Antwerpen 26-03-2017 13:44:00 DKK 297
2 økologiske bomuldstæpper (2)
2 økologiske bomuldstæpper (2). 2 tæpper af økologisk bomuld med størrelserne: 140 x 190 cm. 170 x 240 cm. Tæpperne er håndtuftede i ubleget og pesticidfri 100% økologisk bomuld. Tæpperne er ekstra tykke og bløde og har en vægt på 4 kg. pr. m2 Bagsiden af tæppet er fastgjort med blødt naturgummi som er et 100% ... Varenr: 4604500 DKK 1.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-03-2017 13:44:00 DKK 300
Ölglas 1800-tal
Ölglas 1800-tal. ÖLGLAS, 6 st., 1800-tal, slipad dekor, på kvadratisk fotplatta, höjd ca 13 cm Varenr: 4604210 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:45:00
Se mere
Økologisk bomuldstæppe
Økologisk bomuldstæppe . Tæppe af økologisk bomuld, 170 x 240 cm. Tæppet er håndtuftet i ubleget og pesticidfri 100% økologisk bomuld. Tæppet er ekstra tykt og blødt og har en vægt på 4 kg. pr. m2 Bagsiden af tæppet er fastgjort med blødt naturgummi som er et 100% naturprodukt. Naturgummi kan afgive lidt lugt i ... Varenr: 4604502 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-03-2017 13:46:00 DKK 325
Klädskåp
Klädskåp. KLÄDSKÅP, 1900-talets första kvartal, jugend, dörrlucka med spegelglas, nederdel med låda, träskuren dekor av äpple, höjd ca 193, 80x50 cm, nyckel medföljer Varenr: 4604211 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:48:00
Se mere
Kranz & Ziegler, halskæde med brillantvedhæng, ca. 0.15 ct
Kranz & Ziegler, halskæde med brillantvedhæng, ca. 0.15 ct. Kranz & Ziegler, halskæde med brillantvedhæng udført i 14 kt. hvidguld, prydet med talrige pavefattede brillanter. Samlet ca. 0.15 ct. Længde på halskæden er justerbar mellem 45 og 50 cm. Varenr: 4587338

DKK 4.200 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 13:57:00 DKK 2.900
Sam Haughton, 'Ellington', 3 pers. sofa, lys gråbrun.
Sam Haughton, 'Ellington', 3 pers. sofa, lys gråbrun.. Ellington 3 pers. sofa, betrukket med lys gråbrunt møbelstof, ben af rustfri stål. Sofaen Ellington er designet af den New Zealandske designer Sam Haughton for Woodmark Arne Christiansen © i 1997. Specifikationer: Længde: 210 cm. Dybde: 83,5 cm. Siddedybde: 44 cm. Ryghøjde: 71 ... Varenr: 4385528

DKK 16.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-03-2017 14:00:00 DKK 6.000
Konvolut Modeschmuck / Perlschmuck (9)
Konvolut Modeschmuck / Perlschmuck (9). Konvolut Modeschmuck bestehend aus folgenden Positionen: 1 Krawattennadel besetzt mit Kunstperlen, 1 Paar Ohrstecker besetzt mir weißen Süßwasserzuchtperlen, 2 Paar Ohrhänger besetzt mit Kunstperlen, 1 Anhänger besetzt mit einer Süßwasserzuchtperle sowie 1 Anhänger besetzt mit einer Kunstperle.... Varenr: 4577535 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-03-2017 14:00:00 DKK 297
Dalahästar
Dalahästar. DALAHÄSTAR, 3 st, 18/1900-tal, höjd 10-15 cm Varenr: 4604212 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:00:00
Se mere
Jules Schyl gouache
Jules Schyl gouache. JULES SCHYL (1893-1977): Notre Dame, signerad J Schyl, gouache, ca 47x33 cm Varenr: 4604213 DKK 3.908 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:03:00
Se mere
Wesco Push Two Skraldespand 'New Silver'
Wesco Push Two Skraldespand 'New Silver'. Wesco Push Two Skraldespand 'New Silver' 50 Liter. (to separate rum) H. 75,5 Ø 40 cm. Kapacitet 50 liter (25+25 L) Varenr: 4584463

DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 14:06:00 DKK 2.500
Miniatyrbordsur
Miniatyrbordsur. MINIATYRBORDSUR, tidigt 1900-tal, delvis förgylld brons, höjd ca 10 cm. Varenr: 4604214 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 14:06:00
Se mere
Plansch med koranverser
Plansch med koranverser. KORANVERSER, 1900-tal, tryckt i Egypten, 90x57 cm Varenr: 4604215 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:09:00
Se mere
Georg Jensen - Moonlight Grapes ring, stor model - str. 55
Georg Jensen - Moonlight Grapes ring, stor model - str. 55. Georg Jensen - Lille Moonlight Grapes ring udført i sterling sølv. Ringstr. Ø 55 mm. Ligger i org. æsker. MOONLIGHT GRAPES er inspireret af fordums pragt og samtidig påvirket af et moderne sind. Et vintage-design er blevet nyt igen med MOONLIGHT GRAPES kollektionen. Vindrueklaserne i sterling ... Varenr: 4603315

DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 14:10:00 DKK 1.750
Byrå gustaviansk stil
Byrå gustaviansk stil. BYRÅ, omkring 1900, furu, gustaviansk stil, beslag i mässing, med uppsats, höjd ca 108, 110x48 cm Varenr: 4604216 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:12:00
Se mere
Wesco sæt, 3 dele (3)
Wesco sæt, 3 dele (3). Wesco Super Grandy opbevaringsboks, af pulverlakeret metal i farven sort. Auktionen er på 3 kasser i original emballage. Mål: H. 22 B. 27 D. 22 cm. Varenr: 4581858

DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 14:12:00 DKK 1.350
Bracelet in 18k set with brilliant cut diamonds 2.30 ct
Bracelet in 18k set with brilliant cut diamonds 2.30 ct . Bracelet in 18k white rhod gold set with 85 brilliant cut diamonds 2.30 ct Colour: (F-G) Top Wesselton Varenr: 4502923

DKK 28.256 BE, Antwerpen 26-03-2017 14:14:00 DKK 18.590
Joan Miro färglitografier
Joan Miro färglitografier. JOAN MIRO (1893-1983): (9) ur Lithographe I och II, 9 st, Kompositioner, mittveck, 1972 och 1975, färglitografier, ca 32x49 cm. Samtliga med Mourlot-nummer antecknat i blyerts a tergo Varenr: 4604217 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:15:00
Se mere
Vibe Vestergaard, olie på plade, figurkomposition
Vibe Vestergaard, olie på plade, figurkomposition. Figurkomposition af Vibe Vestergaard (1946-2006), olie på plade, sign. Vibe Vestergaard-86, 80x61 cm. (82x63 cm). Varenr: 4585750 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 14:17:00 DKK 300
Yrjö Kukkapuro fåtöljer
Yrjö Kukkapuro fåtöljer. YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, 1 par, för Haimi, Finland, fot i gjuten vitlackerad aluminium, klädda i grön manschester, sitthöjd ca 43 cm Varenr: 4604218 DKK 3.908 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:18:00
Se mere
Antonio Citterio. Lounge hvilestol med fodskammel, model Repos. (2)
Antonio Citterio. Lounge hvilestol med fodskammel, model Repos. (2) . Antonio Citterio. Lounge hvilestol med tilhørende skammel, model Repos. Fuldpolstret med hvidt læder, på drejelig firpasfod i forkromet aluminium med vippefunktion. Formgivet 2011 efter design af Antonio Citterio. Fremstillet hos Vitra med label herfra. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varenr: 4571465 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2017 14:18:00 DKK 16.000
Urna med lock lergods
Urna med lock lergods. URNA med LOCK, jugend, lergods, dekor i underglasyr i form av blåstång, signerad och daterad Finland EA 1906, höjd ca 28 cm Varenr: 4604219 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:21:00
Se mere
Carl Brandt oljemålning
Carl Brandt oljemålning. CARL BRANDT (1852-1930): Vinterlandskap, signerad C Brandt 1917, olja på duk, ca 55x65 cm Varenr: 4604220 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:24:00
Se mere
Carsten Rudolfsen, akryl på lærred, komposition, cd
Carsten Rudolfsen, akryl på lærred, komposition, cd. Komposition af Carsten Rudolfsen f. 1957, akryl på lærred, sign. Carsten Rudolfsen 92. 110 x 140 cm (115 x 145 cm). Varenr: 4601784 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2017 14:27:00 DKK 325
Juan Gris utställningsaffisch
Juan Gris utställningsaffisch . UTSTÄLLNINGSAFFISCH, Juan Gris, efter, Galerie Louise Leiris, tryckt hos Mourlot 1957, bladmått ca 63x45 cm Varenr: 4604221 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:27:00
Se mere
Vävd tapet 1700-tal
Vävd tapet 1700-tal. VÄVD TAPET, 1700-tal, sk Verdure, motiv av grönskande träd, bård med blommor och bladverk, ca 215x140 cm Varenr: 4604222 DKK 7.815 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:30:00
Se mere
Georg Jensen - Aria ring af sterling sølv
Georg Jensen - Aria ring af sterling sølv. Georg Jensen - Aria ring udført i sterling sølv, ringstr. Ø 56 mm. Varenr: 4603320

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 14:32:00 DKK 375
Kista 1800-tal
Kista 1800-tal. KISTA, 1800-tal, ek med järnbeslag, klotfötter inredd med stereoanläggning, höjd 63, 135x60 cm Varenr: 4604223 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:33:00
Se mere
Fire danske hvide lammeskind (4)
Fire danske hvide lammeskind (4). Fire skandinaviske lammeskind, hvide.Tyk og blød kvalitet. Mål ca. 95x66, 90x65, 102x65 og 95x63 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk ... Varenr: 4567210

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-03-2017 14:34:00 DKK 1.500
Jasper Morrisson for Rado. Herrearmbåndsur
Jasper Morrisson for Rado. Herrearmbåndsur. Jasper Morrisson for Rado. Herrearmbåndsur. Sort keramisk urskive med digital datovisning. Urkasse B. 31mm. Lænke med foldelås af keramik og titanium. Quartzværk, vandtæt til 30m. Varenr: 4377909

DKK 11.600 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 14:35:00 DKK 7.000
Byst marmor
Byst marmor. BYST, marmor, 1900-talets första gälft, kvinnofigur, på sockel, total höjd ca 55 cm Varenr: 4604224 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:36:00
Se mere
Gotlandsk lammeskind - skandinavisk -  grå
Gotlandsk lammeskind - skandinavisk - grå . Et Gotlandsk lammeskind. Mål ca. 107 x 73 cm. Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig. Varenr: 4605387

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 14:37:00 DKK 800
Alkemist oljemålning
Alkemist oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-talets senare del): Alkemist, olja på plåt, ca 14x12 cm Varenr: 4604225 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:39:00
Se mere
Børge Mogensen, Kurt Østervig. To armstole i mahogni, model BM73, samt to stole i eg(4)
Børge Mogensen, Kurt Østervig. To armstole i mahogni, model BM73, samt to stole i eg(4). Børge Mogensen 1914-1972. Par armstole, model BM73, stel af mahogni betrukket med sort læder. Udført hos Søborg Møbelfabrik. Fremstår med brugsmærker, lille revne på armlæn, samt limrester på stel. Otte blindpropper mangler. Fremstår nybetrukket. Kurt Østervig, 1912-1986. To stole af massiv ... Varenr: 4601440 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2017 14:39:00 DKK 475
Sengustavianska stolar
Sengustavianska stolar. STOLAR, 1 par, s.k "axstolar", sengustavianska, uppsvägngd genombruten rygg med spjälknippen, H-kryss, sitthöjd ca 47 cm Varenr: 4604226 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:42:00
Se mere
Joan Miro litografi
Joan Miro litografi. JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, färglitografi, 1972, 31x23 cm, Mourlot 861 Varenr: 4604227 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:45:00
Se mere
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 138  >>