Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 352  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Mads Ziegler, ring model Barres med brillant på ca. 0.03 ct. 14 kt. guld
Mads Ziegler, ring udført i 14 kt. guld, model Barres, prydet med brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø. 54 Vægt ca. 3,7 gram. Vejl. pris 4950,-
Varenr: 4896979

DKK 2.200 DK, Kolding, Trianglen 24-02-2018
09:51:00
DKK 700
Takplafonder 1 par
TAKPLAFONDER, 1 par, 1960-/70-tal, pressglas och gulmetall, för 2 ljuspunkter vardera, höjd ca 25, Ø 24 cm
Varenr: 4924612
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
10:00:00
Se mere
Josef Frank pall
JOSEF FRANK, pall, för Svenskt Tenn, modellnummer 647, klädd i Josef Frank tyg "Anakreon", ben av valnöt, djuphäftad sits, höjd ca 37, diameter 62 cm. . Historik: Pall 647 ritades av Josef Frank 1936.
Varenr: 4924613
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:03:00
Se mere
Bestick nysilver Engelsk snäck
BESTICK, 50 dlr., "Engelsk snäck", nysilver, 1800-tal, bestående av två snarlika modeller, ej kompletta uppsättningar, knivarna med blad i kolstål, längd ca 18-25 cm
Varenr: 4924614
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:06:00
Se mere
Carl-Harry Stålhane skålfat
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, stengods, glaserat i brunt , märkt R och 3 kronor, signerad R Sweden CHS SHZ, höjd ca 8, diameter 29 cm
Varenr: 4924615
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:09:00
Se mere
Stola ljusbrunmelerad mink längd 150 cm
STOLA, ljusbrunmelerad mink, längd 150 cm
Varenr: 4924616
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:12:00
Se mere
Bokskåp nyrokoko
BOKSKÅP, fanérat i pyramidmahogny, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, skuren dekor, en låda, hyllinredning, höjd ca 232, 137x53 cm
Varenr: 4924617
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:15:00
Se mere
James Herbert Snell oljemålning
JAMES HERBERT SNELL (1861-1935): Flodlandskap med gård, J Herbert Snell, olja på pannå, ca 20x29 cm
Varenr: 4924618
10:18:00
Se mere
Skåp
SKÅP, tidigt 1900-tal, nyrenässans-stil, massiv ek, ställvis svartlackerad, bakomliggade hyllplan och lådor, höjd 197 cm, 55x117 cm, nycklar medföjder
Varenr: 4924619
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
10:21:00
Se mere
Skuffereol i industrielt design.
Skuffereol i industrielt design, fremstillet i patineret jern. 15 skuffer med runde fingerhåndtag og holder til etiket. H: 95 cm. D: 32 cm. L: 88 cm. Modelfoto, små variationer kan forekomme.
Varenr: 4921998

DKK 6.400 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2018
10:21:00
DKK 2.800
2 engelske hvide lammeskind (2)
2 engelske lammeskind i farven hvid. Mål ca. 90x60 cm. Modelfotos. Mål og udtryk kan variere lidt, da det er et naturprodukt. Bemærk at stol medfølger ikke. Man kan frit vælge 2 lammeskind i stakken med de hvide engelske lammeskind. (2)
Varenr: 4882417

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2018
10:22:00
Christian Dior brosch
CHRISTIAN DIOR, brosch, vitmetall, spår av förgyllning, ihopsatta cirklar, stämpelmärkt Chr. Dior, 1969, Germany, längd 6 cm, tidstypisk kartong från Dior medföljer dock ej i original
Varenr: 4924620
10:24:00
Se mere
Rörstrand "Kadett" kaffeservis
RÖRSTRAND, "Kadett", kaffeservis, 8 dlr, flintgods, bestående av: 6 kaffekoppar med fat, sockerskål, gräddkanna, kopparnas höjd 6 cm
Varenr: 4924621
10:27:00
Se mere
Biljardspel
BILJARDSPEL, 1900-talets första hälft, Nordiska kompaniet, med fyra köer och klot, skyltmärkt NK, ca 73x133 cm
Varenr: 4924622
10:30:00
Se mere
Stolar Gemla
STOLAR, 6 st, Gemla Diö, stomme i bok, snörsits, enstaka etikettmärkningar, sittöjd ca 44 cm
Varenr: 4924623
10:33:00
Se mere
Bergboms golvlampa
BERGBOMS, golvlampa, modell G 07,1960-tal, svärtad metall samt mässing, textilskärm, höjd inkl skärm ca 160 cm
Varenr: 4924624
10:36:00
Se mere
Halsband 18 k guld
HALSBAND, 18 k guld, hamrad och blankslipade länkdelar, Italien/Milano, längd 73 cm, vikt ca 38,5 g
Varenr: 4924625
DKK 8.494 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:39:00
Se mere
Fåtölj 1940-tal
FÅTÖLJ, 1940-tal, klädd i senapsgul ulltextil, ben i bestad bok, sitthöjd 41 cm
Varenr: 4924626
10:42:00
Se mere
Skulptur
SKULPTUR, omkring 1900, musicerande faun, brons och marmor, höjd ca 31,5 cm. . PROVENIENS: Broby i Sörmland
Varenr: 4924627
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:45:00
Se mere
Design Hertha Bengtsson Blå Eld
HERTHA BENGTSSON, Blå Eld, sevis, 47 dlr, Rörstrand, flintgods, blå och vit, bestående av: 8+1 mattallrikar (26 resp 23 cm), 7 djupa, 18 smörgåstallrikar, 7 uppläggningafat, 3 uppläggningsfat, karott, tekanna, kanna,
Varenr: 4924628
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:48:00
Se mere
Carl Riise
CARL RIISE (1920-2016): Husfasader, signerad Riise, blyerts och akvarell 21x29 cm
Varenr: 4924629
10:51:00
Se mere
Vas Kina samtida
VAS, porslin, Kina, samtida, gul glasyr, dekor i relief av körsbärsblom, höjd ca 43 cm
Varenr: 4925212
11:00:00
Se mere
Josef Hansen oljemålning
JOSEF HANSEN (1871-?): Kvinna i interiör, signerad och daterad Jos Hansen 21, olja på duk, ca 81x59 cm
Varenr: 4924630
11:03:00
Se mere
Unika vask af flodsten.
Unika vask af flodsten, med glatpoleret inderside samt hul til afløb. Ca. mål 48 x 46 x 14 cm. Color: Riverstone.
Varenr: 4888341

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-02-2018
11:03:00
To skandinaviske brune lammeskind (2)
To danske lammeskind, brun og sortbrun. Lækker blød kvalitet. Mål ca. 97 x 61 og 100 x 52 cmMiljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning 100%naturprodukt og er biologisk nedbrydelig. Stol ...
Varenr: 4927154

DKK 1.100 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
11:05:00
Örhängen 1 par 18 k vitguld
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k vitguld, venetiansk kedja med avslut av vardera med 2 små åttkantslipade diamanter, höjd 2 cm, vikt ca 1,3 g
Varenr: 4924631
11:06:00
Se mere
Bältesspänne med jadeplakett Kina 1800-tal
BÄLTESSPÄNNE med jadeplakett, brons, Kina, 1800-tal, stenen med reliefdekor föreställande chilong-drake, längd ca 6,5 cm
Varenr: 4924632
11:09:00
Se mere
Alvar Aalto karmstolar
ALVAR AALTO, karmstolar, 4 st, "NV45", Artek, Finland, björk, armlän lindade i läder, sits och rygg i läder, bredd 59 cm, sitthöjd ca 42 cm
Varenr: 4924633
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
11:12:00
Se mere
Vas Kina 1800-tal
VAS, porslin, Kina, 1800-tal, emaljmåleri, höjd 60 cm
Varenr: 4924634
11:15:00
Se mere
Ljuskrona
LJUSKRONA, samtida, stomme i gulmetall, pressat stomglas, olikslipade glasprismor,5 ljusarmar, för 5 ljuspunktert, Ø ca 44, höjd 65 cm
Varenr: 4924635
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
11:18:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 352  >>