Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 107  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. T-stol, model 3103 til gulvmontering
Arne Jacobsen. T-stol, model 3103 til gulvmontering . Arne Jacobsen 1902-1971. T-stol, model 3103 af formspændt krydsfinér, betrukket med skind, fast base til gulvmontering. H. 46/80 cm. Fremstår med brugsspor, herunder små skrammer på kanter, samt to manglende skruer under sæde. Varenr: 3950494 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 01-09-2015 15:51:00 DKK 500
Poul Steffensen og Ubekendt Kunstner, radering samt tryk, Nyholms skændsel og religiøst sceneri (2)
Poul Steffensen og Ubekendt Kunstner, radering samt tryk, Nyholms skændsel og religiøst sceneri (2). Religiøst sceneri samt Nyholms skændsel af Poul Steffensen (1866-1923) samt Ubekendt Kunstner, radering og tryk, 42x56 cm. (50x63 cm). 35x44 cm. (44x54 cm). (2) Varenr: 3951884 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 15:51:40 DKK 300
Diamond ring in gold approx. 0.08ct
Diamond ring in gold approx. 0.08ct. Diamond ring in gold approx. 0.08ct 9kt white gold, hallmarked 375 Decorated with 1 brilliant and 2 single-cut diamond approx. 0.08ct Colour: Wesselton (H) Clarity: P1 Ringsize: 54 / 17.25mm AJR 12953 Varenr: 3685678

DKK 1.082 BE, Antwerpen 01-09-2015 15:52:00 DKK 746
Samling frimærker, hele verden(10 diverse papkasser)
Samling frimærker, hele verden(10 diverse papkasser). Stor samling frimærker, 16 album, bl.a. Spanien, USA, England. Ca. 63 kg afklip vejet med papkasser, bl.a. England, Danmark, hele verden. I alt 9 kasser afklip og 1 kasse med 16 album. Varenr: 3935062 DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 01-09-2015 15:52:00 DKK 325
Ceres - emaljeskilte (2)
Ceres - emaljeskilte (2). Ceres - to emaljeskilte: "Ceres - By Appointment to the Royal Danish Court", 38.5x34 cm. og "Ceres - dugfrisk fra fad", 42x30 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3951788 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 15:53:13 DKK 725
Carlsberg og Tuborg skilte (2)
Carlsberg og Tuborg skilte (2). To blikskilte: "Forlang grøn Tuborg", 31x31 cm. og "Carlsberg pilsner Copenhagen, Denmark", 40x48 cm. Let brugspræg. (2) Varenr: 3951567 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 15:53:21 DKK 725
Göran Hausenkamp. Akryl (bus)
Göran Hausenkamp. Akryl (bus). Göran Hausenkamp, f.1962. Akryl på duk, signerad. Oramad, 100 x 81 cm. Varenr: 3946454 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2015 15:54:00 DKK 236
Graugaard, Vielses/forlovelsesringe i Titanium og guld
Graugaard, Vielses/forlovelsesringe i Titanium og guld. Graugaard, Vielses/forlovelsesringe i Titanium og guld, Bredde 5,2 mm. ringstr. 53,5 og 64,5 Varenr: 3890622

DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 15:55:00 DKK 2.600
Burmesisk billede, gouache på papir, ramme af bambus
Burmesisk billede, gouache på papir, ramme af bambus . Burmesisk billede, gouache på papir. I bambusramme med glas. Rester af forgyldning. Antageligt 1800-tallets slutning. Mål: 145 x 61 cm. Varenr: 3947938 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 15:55:20 DKK 400
Spisebord med tillægsplade skjult under bordplade, hårdt træ
Spisebord med tillægsplade skjult under bordplade, hårdt træ. Spisebord af hårdt træ, plade båret af drejede, ben, hvorimellem sprosser, tillægsplade skjult under bordplade. H. 77 cm, L. 180/ca. 240 cm, B. 100 cm. Lette brugsspor, bordplade med lille hul efter manglende knast. Tillægsplade med mindre revner i samlinger. Stel med enkelte små revner. Varenr: 3949203 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 01-09-2015 15:57:00 DKK 300
Ufficio Technico for Knoll. Sæt på seks Spoleto chairs (6)
Ufficio Technico for Knoll. Sæt på seks Spoleto chairs (6). Ufficio Technico. Sæt på seks frisvingerstole udført med stel af forkromet stålrør, sæde og ryg betrukket med udspændt sort 'Cowhide' læder. Formgivet 1971 af Ufficio Technico, udført hos Knoll Int, model Spoleto. ægthedscertifikat fra Knoll medfølger. Arkivfotos, fremstår med minimale/ingen ... Varenr: 3697703 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 01-09-2015 15:59:00 DKK 8.000
Diamantring ca. 0,30 ct.
Diamantring ca. 0,30 ct.. Diamantring af 9 kt guld, front prydet med små, runde diamanter på i alt ca. 0.30 ct. Farve: Top Cape - Cape (K-M). Klarhed: P3. Ringstr. 54 Ø 17.25mm. Varenr: 3851853

DKK 1.700 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:00:00 DKK 1.300
6 dages wellness-ferie på det 5-stjernede Marine Hotel & Ultra Marine by Zdrojowa/Kolobrzeg ved den polske Østersøkyst med beliggenhed direkte ved stranden, med wellnesspakke, for 2 personer
6 dages wellness-ferie på det 5-stjernede Marine Hotel & Ultra Marine by Zdrojowa/Kolobrzeg ved den polske Østersøkyst med beliggenhed direkte ved stranden, med wellnesspakke, for 2 personer. 6 dages wellness-ferie på det 5-stjernede Marine Hotel & Ultra Marine by Zdrojowa/Kolobrzeg ved den polske Østersøkyst med beliggenhed direkte ved stranden, med wellnesspakke, for 2 personer Rejseperiode: 15.11. - 18.12.2015 (Ankomst hver dag. Opholdet, herunder dato for booking, skal ... Varenr: 3858151

DKK 3.918 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-09-2015 16:00:00 DKK 2.799
Komplet øko-tex-mærket dynepakke med gåsedunsdyner og betræk af ægyptisk bomuld, KEOPS® Collection, farve: sand (9)
Komplet øko-tex-mærket dynepakke med gåsedunsdyner og betræk af ægyptisk bomuld, KEOPS® Collection, farve: sand (9). Komplet øko-tex-mærket dynepakke med gåsedunsdyner og betræk af ægyptisk bomuld. KEOPS® Collection Deluxe Dream dynepakke. Betrækfarve: sand. Pakken indeholder: 2 stk. gåsedunsdyner, L. 200 cm. B. 135 cm. Fyld: 90% hvide gåsedun/10% hvide gåsefjer, bolster: 100% bomuldscambric. 2 stk. ... Varenr: 3928648

DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:00:00 DKK 1.900
Annette Petersson & Lotta Josefsson, Blå Station, bänkar 'Söndag'(2)
Annette Petersson & Lotta Josefsson, Blå Station, bänkar 'Söndag'(2). Bänkar, Blå Station, 2000-tal. Formgiven av Annette Petersson & Lotta Josefsson. Formpressad björk med stag i stål. Höjd 50 cm, längd 111 cm, djup 35 cm. Se även varunummer 3950695. Etikettmärkt. Repor, märken. (2) Varenr: 3950691 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2015 16:00:08 DKK 236
Montana reolsektion (3 moduler)
Montana reolsektion (3 moduler). Montana reolmodul af lilla- og hvidlakeret MDF plade, front med vitrinelåger, skuffer og hylder, løs topplade. H. 79 B. 163 D. 47 cm. Brugsspor, ridser og fugtskader. Varenr: 3951198 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:00:49 DKK 400
Solitairering ca. 1.26 ct.
Solitairering ca. 1.26 ct.. Solitairering udført i 14 kt. guld prydet med en diamant på ca. 1.26 ct. Farve: Top cape (M). Klarhed: P1. Ringstr. 16.25/51.5. Varenr: 3919379

DKK 6.800 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:01:00 DKK 5.400
18K diamond cross pendant approx. 0.73ct
18K diamond cross pendant approx. 0.73ct. 18K diamond cross pendant approx. 0.73ct 18kt rhod.white gold, hallmarked Diamond cross decorated with numerous brilliant-cut diamonds approx. 0.73ct Colour: Top wesselton (G) Clarity: VVS1-VS1 Very good brilliance Total weight: 8.09 gr Pendant measurements: 51 x 28 x 3mm Necklace lenght:... Varenr: 3939202 DKK 29.854 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:01:00 DKK 19.405
Stort anker, 1900-tallet
Stort anker, 1900-tallet. Stort anker af jern. 1900-tallet. 127 x 112 cm. Fremstår med rust. Varenr: 3946262 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 16:01:00 DKK 900
Tsavoritering fra FHP, 14 kt. rhodinert guld, 0.79 ct.
Tsavoritering fra FHP, 14 kt. rhodinert guld, 0.79 ct. . Diamonds by Frisenholm. Klassisk ring udført i 14 kt. rhodineret guld, prydet med 48 stk. klare grønne tsavoritesten, ca. 0.79 ct. Ringstr. EU-62. Vægt: 3.9 gram. Stemplet 585 FHP. Leveres i gaveæske. Varenr: 3820505

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2015 16:02:00 DKK 1.900
14kt white agate cross necklace 21.23 gr
14kt white agate cross necklace 21.23 gr . 14kt white agate cross necklace 21.23 gr 14kt yellow gold, hallmarked Necklace adorned with cross pendant and decorated on the edje`s with cabouchone-cut white agate`s, cross designed with flower on it each are rotating in all diractions. Total weight: 21.23gr Total lenght: 42.00cm Pendant ... Varenr: 3929243

DKK 16.419 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:02:00 DKK 9.329
Dansk møbelproducent. Spejl, palisander, 1980'erne
Dansk møbelproducent. Spejl, palisander, 1980'erne. Dansk møbelproducent. Spejl i ramme fineret med palisander med indbygget lys. 1980'erne. H. 125 B. 73 D. 11 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte små finerafslag. Varenr: 3946343 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 16:02:00 DKK 525
Takkrona, empirestil, 1900-talets första hälft
Takkrona, empirestil, 1900-talets första hälft. Takkrona, empirestil, 1900-talets första hälft. Elektrisk belysning, fem ljusarmar, grönlackerad bottenskål. Ø inklusive armar 60 cm. Stötmärke. Varenr: 3940516 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2015 16:02:17 DKK 256
18kt diamond pendant necklace approx. 0.10ct
18kt diamond pendant necklace approx. 0.10ct. 18kt diamond pendant necklace approx. 0.10ct 18kt white gold, hallmarked Diamond pendant decorated with numerous brilliant-cut diamonds total approx. 0.10ct Colour: Top wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: SI1-SI2 Total weight: 5.10 gr Pendant measurements: 20 x 18 x 3mm Chain lenght: ... Varenr: 3688703

DKK 5.075 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:03:00 DKK 3.172
18kt diamond and garnet ring approx. 0.50ct
18kt diamond and garnet ring approx. 0.50ct. 18kt diamond and garnet ring approx. 0.50ct 18kt yellow gold, hallmarked Ring decorated with round-brilliant-cut diamonds Also adorned in center with 1 oval-cut red garnet approx. 1.50ct Colour: top wesselton-wesselton (G-H) Clarity: SI1-P1 Total weight: 9.77 gr Ringsize: 56 / 17.75mm Varenr: 3873913 DKK 8.210 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:03:00 DKK 6.344
18kt diamond earrings approx. 1.00ct
18kt diamond earrings approx. 1.00ct. 18kt diamond earrings approx. 1.00ct 18kt rhod.white gold, hallmarked Ring decorated with numerous brilliant-cut diamond approx. 1.00ct Colour: Top Wesselton-Wesselton-Top Crystal (G-H-I) Clarity: SI1-SI2-P1 Very good brilliance Total weight: 3.70 gr Earrings with screw buttherfly ... Varenr: 3936355

DKK 18.285 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:03:00 DKK 10.076
18kt diamond earrings approx. 1.00ct. 18kt diamond earrings approx. 1.00ct 18kt rhod.white gold, hallmarked Ring decorated with numerous brilliant-cut diamond approx. 1.00ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: SI1-SI2 Very good brilliance Total weight: 8.60 gr Earrings measurements: 19 x 18 x 7mm 0422 Varenr: 3936359

DKK 23.883 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:03:00 DKK 12.688
Diamond earrings in 18kt approx. 1.50ct
Diamond earrings in 18kt approx. 1.50ct. Diamond earrings in 18kt approx. 1.50ct 18kt gold, tested Earrings decorated with 2 brilliant-cut approx. 0.70ct each and 2 smaller old-cut diamonds approx. 0.05ct each total approx 1.50ct Colour: Wesselton (H) Clarity: SI2- P1 Total weight: 4.13 gr Measurements: 20 x 15 x 8mm 1 loop of ... Varenr: 3781378 DKK 13.061 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:04:00 DKK 8.583
Fresh water pearl pendant in gold
Fresh water pearl pendant in gold. Fresh water pearl pendant in gold. 9kt yellow gold, tested. fresh water pearls approx . 6.00-6.50mm Cream colour, good surface and strong lustre in bead shape Measurements: 15x 6 x 6mm Varenr: 3881302 DKK < 1.000 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:04:00 DKK 299
18kt. Burma sapphire diamond ring approx. 0.16ct & 3.37ct
18kt. Burma sapphire diamond ring approx. 0.16ct & 3.37ct. 18kt. Burma sapphire diamond ring approx. 0.16ct & 3.37ct. 18kt. white gold, hallmarked 750. In the center adorned with a oval-cut blue Burma sapphire approx. 3.37ct. Measurements stone: 10.27 x 7.98 x 5.09mm. Also adorned on the side of the centerstone with 2 Triangel-cut diamonds total ... Varenr: 3924814

DKK 37.317 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:04:00 DKK 14.927
Solitairering, ca. 0.30 ct.
Solitairering, ca. 0.30 ct.. Solitairering udført i 14 kt. hvidguld prydet med en diamant på ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI1. Ringstr. 17/54. God brillans. Varenr: 3949395 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:04:00 DKK 875
Par ametyst ørestikkere i 14 kt. guld
Par ametyst ørestikkere i 14 kt. guld . Par ametyst ørestikkere i 14 kt. guld prydet med 2 stk. ametyster 8x6 mm. og to mindre single cut diamanter, højde ca. 13 mm. Varenr: 3846273

DKK 2.100 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:05:00 DKK 1.600
Handknuten Tunisisk matta, 155 x 91 cm
Handknuten Tunisisk matta, 155 x 91 cm. Handknuten Tunisisk matta, 155 x 91 cm. Lugg i ull, varp i bomull. Varenr: 3882173 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2015 16:05:00 DKK 256
Birgitte Haaning, ring i 14 kt. guld
Birgitte Haaning, ring i 14 kt. guld. Birgitte Haaning, ring i 14 kt. guld, ringstr. 54 Ø: 17,2 mm. vægt ca. 3,5 gram. Varenr: 3890236

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:05:00 DKK 1.250
18kt diamond ring approx. 0.39ct
18kt diamond ring approx. 0.39ct. 18kt diamond ring approx. 0.39ct 18kt bi-colour rose gold, tested Diamond ring adorned with 76 brilliant-cut diamonds approx. 0.39ct Colour: Top wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS1-VS2 few SI1 Very good brilliance Total weight: 6.95 gr Ringsize: 53 / 17.00mm 0009504 Varenr: 3891800

DKK 12.874 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:05:00 DKK 8.956
Läsande flicka blåglaserat lergods
Läsande flicka blåglaserat lergods. MIKKO HOVI (1879-1962): Läsande flicka, otydligt signerad, blåglaserat lergods, höjd ca 21 cm Varenr: 3948794 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:08:00
Se mere
Cocktail diamant armbånd ca. 9.59 ct.
Cocktail diamant armbånd ca. 9.59 ct.. Cocktail diamant armbånd ca. 9.59 ct. Udført i 14 kt hvidguld og i talrige små hjerter prydet med diamanter i alt ca. 9.59 ct. Farve Top-Wesselton-Top-Crystal/G-I. Klarhed P3. Bredde ca. 4,4 cm. Længde ca. 19 cm. Vægt ca. 74,25 gram. Varenr: 3654528

DKK 52.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:10:00 DKK 42.000
Annette Petersson & Lotta Josefsson, Blå Station, bänkar 'Söndag'(2). Bänkar, Blå Station, 19/2000-tal. Formgiven av Annette Petersson & Lotta Josefsson. Formpressad björk med stag i stål. Höjd 50 cm, längd 111 cm, djup 35 cm. Se även varunummer 3950691. Etikettmärkt. Repor, märken. (2) Varenr: 3950695 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2015 16:10:00 DKK 236
Samling bøhmiske glas og kander (16)
Samling bøhmiske glas og kander (16). Bøhmiske vinglas med rød cuppa med slibninger, stilke ligeledes slebne. H: 20.5 cm. To buttede kander med slibninger. H: 18.5 cm. (16) Varenr: 3950378 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:10:49 DKK 1.100
Käptens Watch - Chronograph Herrenarmbanduhr - 'DAS BOOT Uhren'
Käptens Watch - Chronograph Herrenarmbanduhr - 'DAS BOOT Uhren' . Käptens Watch - Chronograph Herrenarmbanduhr mit einem Gehäuse aus Edelstahl - gebürstet und einem Armband aus Kautschuk mit Edelstahl Dornschließe. Ziffernblatt mit aufgesetzten Indices und Zeichen, Hilfszifferblätter und -zeiger für Chronograph, Tagesdatum auf ' 6', drehbare Lünette, ... Varenr: 3899449

DKK 2.090 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-09-2015 16:12:00 DKK 1.493
Dansk møbelproducent. To standerlamper (2)
Dansk møbelproducent. To standerlamper (2). Dansk møbelproducent. To standerlamper af hvidlakeret metal og lakeret aluminium. 1970/80'erne. H. 140 cm. Fremstår med kraftig slitage og afskalninger. (2) Varenr: 3935187 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 16:12:00 DKK 300
Avdelningsskärm
Avdelningsskärm. AVDELNINGSSKÄRM, 1900-talets andra hälft, 3-ledad, genombruten skuren dekor, vitlaserad, höjd 182, bredd 150 cm Varenr: 3948795 DKK 1.575 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:12:00
Se mere
Skulptur i form av hund, 2010-tal.
Skulptur i form av hund, 2010-tal.. Skulptur i form av hund, 2010-tal. Gjuten stenmassa. Höjd 69 cm. Avslag vid ett öra. Något märke. Varenr: 3951749 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2015 16:12:03 DKK 276
From: Smykkelås af 14 kt. guld med tilhørende perlekæde (2)
From: Smykkelås af 14 kt. guld med tilhørende perlekæde (2). From: Aflang smykkelås med punslet og glat overflade udført i 14 kt. guld. L: ca. 17 mm. Vægt: 5 gr. Hertil kæde trukket med runde lyse kulturperler, knude mellem hver perle. L: 47 cm. Perler med vækstmærker. Æske medfølger. (2) Varenr: 3949384 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:13:00 DKK 500
2 st. Nattduksbord 1900-tal (2)
2 st. Nattduksbord 1900-tal (2). 2 st. Nattduksbord 1900-tal. Fanerat/massivt trä. H.83 cm, D. 26 resp. H. 71 cm, D.32 cm. Slitage, märken. Varenr: 3950859 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2015 16:13:11 DKK 236
Erik Buch. Spisestol samt to armstole, egetræ (3)
Erik Buch. Spisestol samt to armstole, egetræ (3). Erik Buch. Spisestol samt to armstole af egetræ, sæde og ryg betrukket med grønligt stof. Fremstillet hos Oddense Maskinsnedkeri. Fremstår med brugsspor og manglende montage skjuler ved kopstykker. (3) Varenr: 3947592 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 16:14:00 DKK 300
Diamant ørestikkere. 14 kt guld, 0.38 ct
Diamant ørestikkere. 14 kt guld, 0.38 ct . Et par diamantørestikkere af 14 kt.hvidguld prydet med talrige mindre diamanter på i alt ca. 0.38 ct. Farve: Top Cape/K-L. Klarhed: p2-p3. Ø ca. 7 mm Varenr: 3851385

DKK 2.200 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:15:00 DKK 1.750
Militærhjelm
Militærhjelm. Militærhjelm stemplet 4951 og ET66. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3949593 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:15:00 DKK 350
Ubekendt kunstner, glasmaleri, 'Fensmark Præstegaard'
Ubekendt kunstner, glasmaleri, 'Fensmark Præstegaard'. 'Fensmark Præstegaard' af ubekendt kunster, glasmaleri. Usign. 22 x 27 cm (39 x 35). Fremstår med aldersrelateret slitage. Varenr: 3947727 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:15:34 DKK 300
Ilva, spisebord
Ilva, spisebord . Ilva, spisebord med rektangulær plade af med hvid laminat, en medfølgende tillægsplade, ben af forkromet metal. 2000'tallet. H. 73 L. 160-220 B. 100 cm. Fremstår med lettere brugsspor og små skrammer. Varenr: 3947243 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 16:16:00 DKK 300
Lilly Maria Karlsson oljemålning
Lilly Maria Karlsson oljemålning. LILLY MARIA KARLSSON (född 1910): Läxläsning efter skoldagen år 1918, signerad och daterad Lilly Maria 1974, olja på pannå, ca 24 x 48 cm Varenr: 3948796 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:16:00
Se mere
Fåtölj, 1800-talets andra hälft
Fåtölj, 1800-talets andra hälft. Fåtölj, 1800-talets andra hälft. Betsad björk, klädd i galon. Höjd 121 cm, sitthöjd 47 cm, bredd 57 cm. Repor, slitage. Varenr: 3951673 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2015 16:16:25 DKK 276
Loose  brilliant cut diamond 0.31 ct ,With IGI cert inc.
Loose brilliant cut diamond 0.31 ct ,With IGI cert inc.. Loose brilliant cut diamond 0.31 ct Colour: (F) Top Wesselton Clarity: SI2 Measurements: 4.04 x 4.11 x 2.81mm Accompanied by a sealed IGI (International Gemmological Institute) Certificate . Varenr: 3607979

DKK 5.411 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:17:00 DKK 3.545
Spisebord af egetræ, Nørgaard Møbler
Spisebord af egetræ, Nørgaard Møbler. Spisebord fineret med egetræ, sammenklappeligt stel, H. 72 Ø 130 cm. Fremstillet hos Nørgaard Møbler, Rødding. Fremstår med alders- og brugsspor; ridser, skammer samt nogle mindre afslag; mgl. skruer til fastgørelse af plade. Varenr: 3904852 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:17:00 DKK 300
Loretta England, figur, porcelæn
Loretta England, figur, porcelæn. Loretta England, figur af porcelæn, i form af kvinde i selskabskjole. H. 21 cm. Varenr: 3947984 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:17:42 DKK 300
Munch Møbler. Rundt bord af kirsebærtræ
Munch Møbler. Rundt bord af kirsebærtræ. Munch Møbler. Rundt bord af kirsebærtræ. H. 73, Ø 110 cm. Fremstår med kraftig slitage i form af ridser og mærker. Varenr: 3938667 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:18:00 DKK 300
Hans Degner, akrylmaleri, 'Characters from the unknown'
Hans Degner, akrylmaleri, 'Characters from the unknown'. Akryl på lærred, 'Characters from the unknown' af Hans Degner (f. 1964 i København), signeret, beskrevet og dateret '2013 Berlin' på bagsiden, 120 x 90 cm. Varenr: 3730848 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-09-2015 16:19:00 DKK 2.985
Hjerte vedhæng og ørestikker i 14 kt. guld
Hjerte vedhæng og ørestikker i 14 kt. guld. 2 Hjerte vedhæng og 1 sæt ørestikker i 14 kt. guld og rhodineret guld med talrige brillanter Farve: Wesselton(H) Klarhed P2 Varenr: 3740810

DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:20:00 DKK 1.900
Wedgwoodservis
Wedgwoodservis. MAT- OCH KAFFESERVIS, 75 dlr, Wedgwood, "Florentine", bestående av: 13 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 16 assietter, 8 djupa tallrikar, 3+1 uppläggningsfat, 2 skålar, såssnipa, såssnipa med löst fat, smörask, 2 askfat, litet fat, 12 mockakoppar med fat, 2 muggar; 1 extra fat samt ett ytterfod... Varenr: 3948797 DKK 3.939 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:20:00
Se mere
Chesterfield lænestol
Chesterfield lænestol. Chesterfield lænestol betrukket med brunt knapsyet sømbeslået læder, afsluttet på hjul. 1900'tallet. Brugsspor, ridser, et manglende hjul. Se vare nr. 3949328 og 3949329. Varenr: 3949329 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:20:00 DKK 325
Klædeskab af fineret teak, 1950/1960
Klædeskab af fineret teak, 1950/1960. Klædeskab af fineret teak, 1950/1960. Front med 2 skydelåger. Indvendigt med bøjlestang og en række hylder. H. 186. B. 94. D. 62 cm. Oprindeligt med overskab. Fremstår m. stedvise skrammer og ridser. Varenr: 3952264 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 16:21:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Høj skænk, teaktræ, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Høj skænk, teaktræ, 1960'erne. Dansk møbelproducent. Høj skænk fineret med teaktræ, front med to skydelåger, bag hvilke hylder, nedfældig klap samt fire skuffer, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 108 B. 165 D. 39 cm. Fremstår med brugsspor og små finerskader på inderside af nedfældig klap. Varenr: 3947573 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 16:21:00 DKK 700
Opal- og diamantørestikkere (2)
Opal- og diamantørestikkere (2). Par ørestikkere af 14 kt guld, hver prydet med seks facetslebne, ovale opaler samt en lille, rund diamant. Ø 12 mm. (2) Varenr: 3846275

DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:22:00 DKK 1.550
Johanna Theilst, akryl på lærred, komposition
Johanna Theilst, akryl på lærred, komposition. Komposition af Johanna Theilst f. 1945, akryl på lærred, sign. på bagsiden Johanna Theilst, 90x60 cm. U.R. Varenr: 3950104 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 16:22:00 DKK 300
Ram smide
Ram smide. RAM, smide, dekor med vinrankor, yttermått 73 x 62, rammått 50 x 37,5 cm Varenr: 3948798 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:24:00
Se mere
Chesterfield tre-pers. sofa
Chesterfield tre-pers. sofa. Chesterfield tre-pers. sofa betrukket med brunt knapsyet sømbeslået læder, afsluttet på hjul. 1900'tallet. L. 195 cm. Brugsspor, ridser. Se vare nr. 3949330 og 3949329. Varenr: 3949328 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:25:00 DKK 625
Reisler. Sort rulamsfrakke, str. S
Reisler. Sort rulamsfrakke, str. S. Reisler. Sort rulamsfrakke med revers og ærmer kantet med stykker af vaskebjørn, knaplukning. Str. S. Fremstår med brugspræg. Varenr: 3950018 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:25:45 DKK 300
Handwoven bracelet in 18k rose gold
Handwoven bracelet in 18k rose gold . Handwoven bracelet in 18k rose gold . 18kt rose gold, hallmarked Hand woven grey colour bracelet decorated with flower designed ball shape center piece Total lenght: adjustable16.00-22.00cm Also 2 golden flower designed pull pieces for adjusting the size Guld -diamant Varenr: 3696522

DKK 6.344 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:26:00 DKK 3.359
Amethyst and topaz ring
Amethyst and topaz ring . Amethyst and topaz ring Rhodinated sterling silver , hallmarked Ring decorated with oval-cut violet amethyst approx. 0.50ct and 6 round white topaze`s approx. 0.05ct Ringsize: 54 / 17.25mm Varenr: 3937853 DKK < 1.000 BE, Antwerpen 01-09-2015 16:26:00 DKK 299
Brillantring fra byfrisenholm, 14 kt. guld, 0.17 ct.
Brillantring fra byfrisenholm, 14 kt. guld, 0.17 ct.. Diamonds By Frisenholm. Brillantring udført i 14 kt. guld, prydet med 23 stk. brillantslebne diamanter på tilsammen 0.17 ct. Farve: Top Wesselton/Wesselton (G-H). Klarhed SI2. Ringstr: EU-53. Vægt ca. 3.6 gram. God brillans.Stemplet FHP 585. Varenr: 3635898

DKK 3.750 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2015 16:28:00 DKK 2.400
Gaveæske med bordduge og servietter af ægyptisk bomuld i tre farver, 140 x 370 cm, Keops Collection
Gaveæske med bordduge og servietter af ægyptisk bomuld i tre farver, 140 x 370 cm, Keops Collection. Stor gaveæske med bordduge og servietter i tre farver str. 140 x 370 cm. Keops Collection. Pakken indeholder 3 bordduge af 100% kæmmet bomuld baseret på egyptiske Jacquard tråde. Farver: hvid, sort og champagne. 12 stk. stofservietterne i hver farve, hver 50x50cm. Vaske- og plejeanvisninger ... Varenr: 3928677

DKK 1.900 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:28:00 DKK 1.550
Stig Lindberg matservis Coq för Gustavsberg
Stig Lindberg matservis Coq för Gustavsberg. STIG LINDBERG, servis, 39 dlr., "Coq", Gustavsberg, bestående av: 7 mattallrikar, 9 djupa tallrikar, 10 assietter, 6 kaffekoppar med fat, 2 tekoppar med fat, tekanna, 2+1+1 formar / uppläggningsfat, karott med lock Varenr: 3948799 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:28:00
Se mere
Sofatisch, grün antikisiert
Sofatisch, grün antikisiert. Sofatisch, grün antikisiert mit goldfarbenen Absetzungen, rechteckiger Tisch mit abgekanteten Ecken, H. 49, 104 x 104 cm. Leichte Gebrauchsspuren. Varenr: 3950147 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-09-2015 16:29:00 DKK 1.493
Klädskåp 1800-talets slut
Klädskåp 1800-talets slut. Klädskåp 1800-talets slut. Avlutad furu. H.195 cm, B. 96 cm, D. 52,5 cm. Skador. List saknas. Dörr något slagen . Nyckel saknas. Varenr: 3945694 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2015 16:29:52 DKK 236
Kombisæt med stor kraftig motor på 43 ccm/1,4kw model PR-HT-0043 med 4 forskellige funktioner. Kombisæt med kædesav, hækklipper, buskrydder med nylonsnor samt med klinge. PROKRAFT model PR-HT-0043. Buskrydder funktion (nylonsnor/metalklinge), topbeskæring (kædesav) samt hækkeklipper som kan indstilles i forskellige vinkler. 2-taktsmotor til blandingsbenzin i forhold 25:1. Målebæger, ... Varenr: 3565614

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2015 16:30:00 DKK 950
Diamantring af 9 kt guld med diamanter
Diamantring af 9 kt guld med diamanter. Diamantring af 9 kt guld, gennembrudt front prydet med talrige små, runde diamanter på i alt ca. 0.21 ct. Farve: Top Cape - Cape (K-M). Klarhed: P3. Ringstr. 55 Ø 17,5 mm Varenr: 3896402

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:30:00 DKK 1.250
Kommode af træ. Rustikt design
Kommode af træ. Rustikt design . Kommode af træ. Rustikt design. Front med 10 større og mindre skuffer med udskårne bogstaver H. 85,5 B. 121 D. 41 Modelfoto. Varenr: 3919643

DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:30:00 DKK 2.700
Samling vaser, Rörstrand, 6 delar, 1800/1900-tal (6)
Samling vaser, Rörstrand, 6 delar, 1800/1900-tal (6). Samling vaser, Rörstrand, 6 delar, 1800/1900-tal. Parvser i vitt gods med dekor av blommor. H 23. vas med turkosgrön glasyr samt reliefdekor, H 26. Vas med dekor i blå/vitt med blommor, h 27. Kanna med dekor i blå/vitt med blommor, h 20. Skål i blå/vitt, Ø 22. Nagg kan förekomma. Varenr: 3932462 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-09-2015 16:30:00 DKK 236
Chesterfield wingchair/ øreklapstol
Chesterfield wingchair/ øreklapstol . Chesterfield wingchair/ øreklapstol betrukket med brunt knapsyet sømbeslået læder, cabriole ben. 1900'tallet. Brugsspor, ridser. Se vare nr. 3949328 og 3949329. Varenr: 3949330 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:30:00 DKK 425
Lille bænk af træ. Rustikt design
Lille bænk af træ. Rustikt design. Lille bænk af træ. Rustikt design H. 48 Sidde H. 43,5 B. 110 D. 40,5 Modelfoto. Varenr: 3928404

DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:31:00 DKK 1.000
Armstol, egetræ
Armstol, egetræ. Armstol af egetræ med udskæringer, sæde betrukket med sømbeslået brunt skind. 1900'tallets begyndelse. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3947791 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 16:32:00 DKK 400
Buddha skuret trä
Buddha skuret trä. BUDDHA, 1900 senare del, Asien, "laughing buddha", skuret trä, höjd 47 cm Varenr: 3948800 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:32:00
Se mere
Omann Jun. Skrivebord, model 75
Omann Jun. Skrivebord, model 75. Omann Junior. Skrivebord med stel af fineret teak, front med seks skuffer, bagside med rum samt nedfældelig klap. Fremstillet hos Omann Jun's Møbelfabrik, model 75. Monteret med uoriginal bordplade indlagt med intarsia, motiv med skib. H. 73,5 cm. L. 172 cm. B. 87 cm. Fremstår med skader på ... Varenr: 3949641 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 01-09-2015 16:32:00 DKK 350
Ring af guld, med diamanter, ca. 0.60 ct.
Ring af guld, med diamanter, ca. 0.60 ct.. Ring udført af 18 kt. guld, stemplet 750, prydet med 17 diamanter af i alt ca. 0.6 ct., farve: Crystal ( J ), klarhed: VSI - SI2. Ringstr. ca. 55,5, Ø 18,0 mm, vægt: ca. 4,3 g. Varenr: 3944267

DKK 6.717 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-09-2015 16:32:18 DKK 4.478
CANDINO dame ur i stål med sten.
CANDINO dame ur i stål med sten.. CANDINO dame ur i stål med sten, urkasse 16x30 mm. Tykkelse 7,5 mm. grå/blå skive med perlemors effekt, vandtæt til 3 Atm./30 m. Swiss made. Varenr: 3405272

DKK 2.900 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:33:00 DKK 2.100
H. J. Wegner, tre-pers sofa, model GE-530/3
H. J. Wegner, tre-pers sofa, model GE-530/3. H. J. Wegner. Tre-pers. sofa med stel af massivt bejdset egetræ løse hynder betrukket med grønt skind. Formgivet i 1973. Fremstillet hos Getama, model GE-530/3. L. 206 cm. Fremstår med senere betræk og bunde under sæde hynder. Varenr: 3944341 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 16:33:00 DKK 4.600
Børge Mogensen. Fire-pers. sofa af egetræ, model 2219
Børge Mogensen. Fire-pers. sofa af egetræ, model 2219 . Børge Mogensen. Fire-pers. sofa af massivt egetræ, hynder betrukket hestedækken. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2219. L. 220 cm. Siddehøjde 40 cm. Fremstår alm. slitage, skum med delvist mørhed i skum. Senere gjorder med slaphed. Se også varenummer: 3941657. Varenr: 3952217 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:33:26 DKK 2.200
Samling leksaksbilar 'alfa och benz' samt leksaksflygplan i bemålad plåt. (5)
Samling leksaksbilar 'alfa och benz' samt leksaksflygplan i bemålad plåt. (5) . Samling leksaksbilar 'Alfa romeo och mercedes benz' samt leksaksflygplan i bemålad plåt. (5 Varenr: 3952220 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2015 16:33:46 DKK 236
Jakarta havebænk af plantageteak
Jakarta havebænk af plantageteak. Jakarta havebænk med tremmeryg, af plantageteak . H. 91 L. 150 D. 60 cm. Usamlet. Modelfoto. Emballagemål: 18 x 160 x 69 cm. Varenr: 3951430

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:35:00 DKK 1.050
Markise, 4,0 meter, lysegrå.
Markise, 4,0 meter, lysegrå. . Markise med vind/sol sensor, lysegrå farvet polyesterdug i hellukket, hvid aluminiumskasse med motor samt tilhørende fjernbetjening med holder. 4,0 meter bred med 3,0 meter udfald. Der medfølger 2 stk. vægbeslag. Monteret med kraftig overfladebehandlet vandafvisende lysegrå farvet polyesterdug på... Varenr: 3926369

DKK 4.800 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:36:00 DKK 3.000
Man med hatt oljemålning
Man med hatt oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal), kopia efter Anton Genberg: Man med hatt, olja på duk, ca 44 x 36 cm Varenr: 3948801 DKK 1.575 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:36:00
Se mere
Vico Magistretti. m.fl. Fire spisestole samt cafebord (5)
Vico Magistretti. m.fl. Fire spisestole samt cafebord (5). Vico Magistretti. Fire spisestole med stel af grålakeret metal, sæder betrukket med brunligt skind, ryg af sort kunstmatriale. Fremstillet hos Fritz Hansen. Samt cafebord fineret med valnøddetræ, fod af metal. H. 77 B. 60 D. 60 cm. Fremstår med brugsspor og mindre rider på plade. (5) Varenr: 3947823 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 16:37:00 DKK 325
Søholm stor skønvirke vase
Søholm stor skønvirke vase. Søholm stor skønvirke vase med gullig glaseret lertøj med svungne tulipaner. 1900-tallets 1 halvdel. H. 28 cm. Aldersrelateret brugsspor, top med enkelte mindre afslag. Varenr: 3951200 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:37:00 DKK 325
Øreringe, Creoler, 9 kt guld med 0.56 ct
Øreringe, Creoler, 9 kt guld med 0.56 ct . Creol øreringe af 9 kt. rhodineret guld, prydede med talrige mindre diamanter på i alt ca. 0.56 ct. Farve: Top Crystal/I-Crystal/J. Klarhed: P3. Ø ca. 1,5 cm Varenr: 3829297

DKK 2.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:38:00 DKK 1.600
Hanne Gravgaard, olie på plade, Komposition
Hanne Gravgaard, olie på plade, Komposition. Komposition af Hanne Gravgaard, olie på plade, sign. HG-94, 55,5x78,5 cm. (57,5x80,5 cm). Varenr: 3942101 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 16:38:00 DKK 300
Vedhæng og ørestikker med diamanter (5)
Vedhæng og ørestikker med diamanter (5). Smykkesæt bestående af: Vedhæng udført i 14 kt. hvidguld prydet med en hvid diamant på ca. 0.06 ct. Farve: Top wesselton (G). Klarved: VS2. H: ca. 13 mm. inkl. øsken. Hertil kæde af oxyderet sølv på ca. 42 cm. Tre ørestikker udført i 14 kt. hvidguld (2 stk.) og sterlingsølv- hver ørestik fattet ... Varenr: 3949396 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:38:00 DKK 375
Horst Janssen Postkarte von 5.4.1992
Horst Janssen Postkarte von 5.4.1992. Horst Janssen Postkarte von 5.4.1992, monogrammiert und datiert, 10 x 15 cm. Gerahmt hinter Glas. Varenr: 3947855 DKK 1.493 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-09-2015 16:39:00 DKK 299
Remmare
Remmare. REMMARE, 8 st., gröna med skärslipad dekor, höjd 20 cm Varenr: 3948802 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:40:00
Se mere
Brillant ørehængere udført i 14 kt. guld
Brillant ørehængere udført i 14 kt. guld. Par ørehængere udført i 14 kt. guld, hver prydet med 7 mindre diamanter på tilsammen ca. 0.14 ct. Farve: Wesselton - Crystal (H-J). Klarhed: P1-P3. H. ca. 2,3 cm. Varenr: 3694216

DKK 2.200 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2015 16:41:00 DKK 1.700
Samling sølv. Diverse lysestager, sæt salt & peber samt vase,  Svend Toxsværd, C.C. Hermann (6)
Samling sølv. Diverse lysestager, sæt salt & peber samt vase, Svend Toxsværd, C.C. Hermann (6). Samling sølv. Svend Toxsværd, lysestage af sølv, balusterformet stamme, på oval fod, udfyldt, H. 19,5 cm. C.C. Hermann, lav stage af sterlingsølv, stamme og fod i form af ringe, manchet af glas, H. 7,5 cm, L. 11 cm(mini. afslag på manchet). C.C. Hermann, bæger af sterlingsølv, H. 7 cm. En ... Varenr: 3900955 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 01-09-2015 16:43:00 DKK 325
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 107  >>