Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 114  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lis Zwick. 'Ryttaren'. Serigrafi (bus)
Lis Zwick. 'Ryttaren'. Serigrafi (bus). Lis Zwick, f. 1942. 'Ryttaren'. Serigrafi i färg, signerad och numrerad 37 / 200, daterad 1988. 30 x 45 cm. (61 x 68 cm.) Varenr: 4251213 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:13:48 DKK 242
C.R.O. Furniture, stolar, 2 st
C.R.O. Furniture, stolar, 2 st. Stolar, 2 st, klädsel i konstskinn. Tillverkade för C.R.O. Furniture, Australien. Sitthöjd 45 cm. Slitage, släppta limfogar. (2) Varenr: 4237126 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-05-2016 17:14:00 DKK 242
Jørgen Nash. Litografi, 'Massakren på den Himmelska Fridens Torg i Peking' (bus)
Jørgen Nash. Litografi, 'Massakren på den Himmelska Fridens Torg i Peking' (bus). Jørgen Nash 1920-2004. Litografi, 'Massakren på den Himmelska Fridens Torg i Peking'. Signerad och numrerad 110 / 220. Daterad 1991. 62 x 47 cm. (85 x 66 cm.) Varenr: 4251189 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:14:17 DKK 966
Indo-Ghoum, Teppich Brücke, 90 x 320 cm
Indo-Ghoum, Teppich Brücke, 90 x 320 cm. Indo-Ghoum, Teppich Brücke, Altersgemäßer Zustand. Maße ca.: 90 x 320 cm. Varenr: 4244927 DKK 2.239 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:15:09 DKK 299
Solitærring af guld med diamant, ca. 0.75 ct.
Solitærring af guld med diamant, ca. 0.75 ct.. Ring udført af 14kt. rosaguld, prydet med 1 rundslebet diamant af ca. 0.75 ct., farve: sort, klarhed: opak, ringstr. ca. 53, Ø ca.17,1 mm, vægt: ca. 2,1 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller ... Varenr: 3345715

DKK 2.985 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:15:13 DKK 1.119
Vitrinskåp omkring 1800
Vitrinskåp omkring 1800. VITRINSKÅP, omkring 1800, barocktyp, vitmålat, två lådor, höjd 193, 112 x 43 cm, nyckel finns Varenr: 4250040 DKK 9.660 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 17:16:00
Se mere
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117 . Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren', model 3117, med formbøjet hvidlakeret skal på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med aldersvarende brugsspor og ridser Varenr: 4251950 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-05-2016 17:16:17 DKK 2.400
Ring i guld med brillanter, ca. 1.46 ct.
Ring i guld med brillanter, ca. 1.46 ct. . Ring udført af 14 kt. hvidguld, prydet med 1 brillant af ca. 0.95 ct., farve: fancy color champagne, klarhed: P2 og 104 brillanter af i alt ca. 0.51 ct., farve: Top Crystal ( I - J ), klarhed: P1-2, ringstr.: ca. 53,5, Ø ca. 17 mm, vægt: ca. 3,6 g. Varenr: 3934312

DKK 7.463 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:16:19 DKK 4.478
Bordslampor med spegelglas ett par Markslöjd Kinna (2)
Bordslampor med spegelglas ett par Markslöjd Kinna (2). Bordslampor med spegelglas ett par Markslöjd Kinna, 1891. Detaljer i mässingsfärgad metall. H inkl skärm ca 62 cm. Varenr: 4248843 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:16:27 DKK 262
Ring af sølv med sort diamant, ca. 2.15 ct.
Ring af sølv med sort diamant, ca. 2.15 ct.. Ring udført af 925 sterlingsølv, prydet med 1 sort brillant (behandlet) af ca. 2.15 ct., ringstr. ca. 53, Ø ca.16,9 mm, vægt: ca. 2,2 g. Varenr: 3934314

DKK 1.866 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:16:36 DKK 1.119
Brillantring i rødguld, ca. 1.49 ct.
Brillantring i rødguld, ca. 1.49 ct. . Ring udført af 10 kt. rødguld, prydet med 1 brillant af ca. 1.30 ct., farve: fancy colour light brown, klarhed: P2 og 24 enkeltslebne diamanter af i alt ca. 0.19 ct., farve: Wesselton - Crystal ( H - J ), klarhed: P1-2, ringstr. ca. 54, Ø ca.17,1 mm, vægt: ca. 2,7 g. Varenr: 3934315

DKK 8.209 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:16:47 DKK 5.597
Piedestal med granitskivor 1900-talets mitt
Piedestal med granitskivor 1900-talets mitt. Piedestal med granitskivor 1900-talets mitt. H 65 cm, 67 x 34 cm (stenskivorna 65 x 25 cm x 2,5 cm) Varenr: 4249389 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:16:57 DKK 262
Swatch 'Irony' Herrur
Swatch 'Irony' Herrur. Swatch 'Irony' Herrur. Quartz. Boett och armband i aluminium. Svart urtavla. Plastglas. Diameter 40 mm. Smärre repor på plastglas. Lauritz.com ansvarar ej för funktion. Varenr: 4218088 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:17:00 DKK 262
Diamond solitaire ring approx. 0.24ct
Diamond solitaire ring approx. 0.24ct. Diamond solitaire ring approx. 0.24ct Sterling silver, hallmarked Ring adorned with 1 brilliant-cut round diamond approx. 0.24ct Colour: Top Wesselton (G) Clarity: SI1 Total weight: 1.67 gr Ringsize: 56 / 17.75mmItem will send in jewellery gift box Varenr: 4129097 DKK 3.172 BE, Antwerpen 02-05-2016 17:17:00 DKK 2.425
Ring i guld med brillanter, ca. 0.63 ct.
Ring i guld med brillanter, ca. 0.63 ct.. Ring udført af 14 kt. guld, rhodineret, prydet med 21 brillanter på ca. 0.63 ct. i alt. Farve: Top Wesselton - Wesselton (G - H), klarhed: P1, ringstr. ca. 57, Ø ca. 16,4 mm, vægt ca. 3,6 g. Varenr: 4202715 DKK 2.985 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:17:12 DKK 2.052
Kökspall, 1960-tal
Kökspall, 1960-tal. Kökspall, 1960-tal. Kromat stål, klädda steg och sits, röd linoleum, ställvis har limning av linoleum släppt. Nedersta trappsteget bockat. H: 59 cm. Varenr: 4251214 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:17:22 DKK 242
Ring af guld med diamanter, ca. 0.89 ct.
Ring af guld med diamanter, ca. 0.89 ct.. Ring udført af 14 kt. guld, prydet med 19 trapezslebne diamanter og brillanter af i alt ca. 0.89 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: SI1 - P1, ringstr. ca. 57, Ø ca.18 mm, vægt: ca. 3,6 g. Varenr: 3934319

DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:17:23 DKK 2.985
Axel Jungstedt, tillskriven, oljemålning, slott med kvinna i park.
Axel Jungstedt, tillskriven, oljemålning, slott med kvinna i park.. Axel Jungstedt, tillskriven, oljemålning, slott med kvinna i park. (1859-1933). Olja på duk. Konstnären namngiven a tergo med datering 1873. Dukskada samt färgbortfall. 48 x 34 cm. Varenr: 4249408 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:18:00 DKK 242
Konvolut Paperweights (6)
Konvolut Paperweights (6). Konvolut Paperweights, 1 davon mit Aufkleber und unterseitiger Signatur von T.V.G. England, Durchmesser ca. 7,5 cm - 9 cm. (6) Varenr: 4208773 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:19:01 DKK 373
Emalje skilt 'Strømførende Ledning Livsfare'
Emalje skilt 'Strømførende Ledning Livsfare'. Emalje skilt med teksten 'Stømførende Ledning Livsfare'. Rød skrift på hvid. H. 30 cm, B. 50,5 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4251954 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 02-05-2016 17:19:21 DKK 350
Fågelplanscher von Wright
Fågelplanscher von Wright. BRÖDERNA VON WRIGHT, fågelplanscher, 44 st, bladmått 37 x 26 cm Varenr: 4250041 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 17:20:00
Se mere
Erik Jørgensen. Tre-pers. hvid tre-pers. sofa
Erik Jørgensen. Tre-pers. hvid tre-pers. sofa. Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa med løse side, sæde samt ryghynder. betrukket med hvidt møbelstof, nederst med flæsekant. Armskånere medfølger. Stående på runde ben af bøgetræ. H. 74 L. 210 D. 84 cm. Fremstår med brugsspor herunder pletter / skjolder. Varenr: 4251470 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 02-05-2016 17:21:00 DKK 350
Russisk ikon, tempera på træ, Sankt Nikolaus med Vita
Russisk ikon, tempera på træ, Sankt Nikolaus med Vita. Russisk ikon, tempera på træ, Sankt Nikolaus med Vita. Mål ca.: H. 34 cm, B. 29 cm, D. 3,5 cm. Varenr: 4201051 DKK 9.329 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:21:31 DKK 6.530
Russisk ikon, tempera på træ, Gudsmoder fra Kazan
Russisk ikon, tempera på træ, Gudsmoder fra Kazan. Russisk ikon, tempera på træ, Gudsmoder fra Kazan. Nyt påført fernis. Mål ca.: H. 31 cm, B. 27 cm, D. 3,5 cm. Varenr: 4201019 DKK 9.329 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:21:46 DKK 6.530
Gorm Eriksen, litografi, kompositioner (cd 2)
Gorm Eriksen, litografi, kompositioner (cd 2). Kompositioner af Gorm Eriksen (f. 1940), litografi, 26/190. Sign. Gorm Eriksen samt dat. '87. 67 x 50 cm (89 x 68 cm). (2) Varenr: 4219451 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-05-2016 17:22:00 DKK 300
Kunstdruck nach Wilhelm Leibels 'Die Spinnerin' von 1892
Kunstdruck nach Wilhelm Leibels 'Die Spinnerin' von 1892. Kunstdruck nach Wilhelm Leibels (1844-1900) 'Die Spinnerin' von 1892, gerahmt, Bildmaße ca.: 48 cm x 53 cm, Gesamtmaße mit Rahmen ca.: 64,5 cm x 70 cm. Varenr: 4196559 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:22:11 DKK 299
Schenkkannen aus Zinn (3)
Schenkkannen aus Zinn (3) . Schenkkannen aus Zinn teilweise aus der holländischen Manufaktur Pewter Daalderop. 1 Schenkkanne mit Deckel aus Engelszinn gefertigt und punziert, Delle in der Wandung. H. 19 cm, D. 12 cm. 2 Schenkkannen, H. 15 cm, D. 12,5 cm. Varenr: 4172110 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:22:11 DKK 299
Anna-Greta Sjöquist, rölakanmatta, 1950/60-tal
Anna-Greta Sjöquist, rölakanmatta, 1950/60-tal. Anna-Greta Sjöquist, rölakanmatta, 1950-tal. Ull, varp i lin. signerad AGS. Skadade fransar, mindre fläckar, i behov av rengöring. ca 248 x 169 cm. Varenr: 4201875 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:22:34 DKK 282
Chatol med intarsia, italiensk rokokostil, 1900-tallets midte
Chatol med intarsia, italiensk rokokostil, 1900-tallets midte. Chatol / damechatol af fineret nøddetræ med intarsia i lysere træ i form af vaser, bladranker og blomster. Italiensk rokokostil, 1900-tallets midte. Støbte skuffebeslag. Bag skriveklap små skuffer og låge/rum. H. 87. B. 88. D. 40 cm. Alm. brugs- og alderspræg. Varenr: 4247316 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-05-2016 17:22:40 DKK 350
Nattduksbord gråmålade
Nattduksbord gråmålade. NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets första hälft, inredd med hyllat, gråmålade, höjd 78, 43 x 45 cm Varenr: 4250042 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 17:24:00
Se mere
Läkarskåp / medicinskåp
Läkarskåp / medicinskåp. Läkarskåp / medicinskåp. 1900-tal. Vitmålad metall. Utdragbar skiva. Överdel med glasade dörrar. invändigt med 2 st hyllplan i glas. Nederdel med hyllplan i metall. Höjd 178,5 cm, bredd 75 cm, djup 50 cm. Renoverat, senare bemålning. Defekta lås. 1 st fäste för hyllplan i metall saknas. Varenr: 4251134 DKK 3.220 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 17:24:00 DKK 262
To sofaborde med marmorplader (2)
To sofaborde med marmorplader (2). Kvadratisk sofabord/sidebord af træ ilagt sort marmorplade H. 44 cm x 60 cm x 60 cm. Tilsvarende sofabord ilagt fire marmorplader H. 44 cm x 120 cm x 120 cm. Begge med hylde forneden (2) Varenr: 4247992 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-05-2016 17:25:00 DKK 300
South Sea og diamant øreringe i 18kt ca. . 0.30ct og perlemor firkantede vedhæng
South Sea og diamant øreringe i 18kt ca. . 0.30ct og perlemor firkantede vedhæng . South Sea og diamant øreringe i 18kt ca. . 0.30ct og perlemor firkantede vedhæng South Sea og diamant øreringe i 18kt ca. . 0.30ct 18k hvidguld , stemplet 750 Øreringe prydet med 6 brillanter ca. . 0.30ct Farve: Top wesselton- Wesselton ( G- H ) Klarhed : SI2 - P1 South Sea perler : ... Varenr: 4185190 DKK 3.881 BE, Antwerpen 02-05-2016 17:25:00 DKK 2.985
Engelsk George III spisebord af mahogni, ca. 1800
Engelsk George III spisebord af mahogni, ca. 1800. Engelsk George III spisebord af mahogni, ca. 1800. Aldersrelateret slitage; afkortede ben monteret med ruller. H. 71 B. 89 D. 44 cm. Varenr: 4248806 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 17:27:00 DKK 300
Figurin Lisa Larson
Figurin Lisa Larson. LISA LARSON, figurin, i form av katt, stengods, glaserad i grått, svart o grönt, längd ca 32 cm Varenr: 4250043 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 17:28:00
Se mere
Fire kinesiske broderier, indrammede (4)
Fire kinesiske broderier, indrammede (4). Fire kinesiske broderier med blomster, figurer, pagoder og havemiljø. 1800/1900 tallet. Indrammede. Aldersrelateret patina. (4) Varenr: 4204628 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 17:29:00 DKK 300
W Amor?. Oljemålning, kustmotiv med väderkvarn.
W Amor?. Oljemålning, kustmotiv med väderkvarn.. W Amor?. Oljemålning, kustmotiv med väderkvarn. Olja på duk. Signerad W:Amor?. Daterad 1866. 33 x 41 cm ( 50 x 57 cm ). Krackeleringar. Varenr: 4219089 DKK 2.415 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:29:00 DKK 1.610
18kt diamant og rubiner øreringe ca.. 0.75ct <br>
18kt diamant og rubiner øreringe ca.. 0.75ct
. 18kt diamant og rubiner øreringe ca.. 0.75ct 18kt rhod.white guld, stemplet Øreringe dekoreret med 16 rund-brillanter ca.. 0.75ct Farve: Top Wesselton-Wesselton (Hbr> Klarhed: VS2-SI2 I midten prydet med 2 runde-cut røde rubiner ca.. 0.25ct hver Samlet vægt: 3.85gr Mål: 11 x 15 x 11 ... Varenr: 4228452

DKK 5.821 BE, Antwerpen 02-05-2016 17:30:00 DKK 4.478
Porcelænsfigur 'Gärtnerkind' fra Meissen fabrikken
Porcelænsfigur 'Gärtnerkind' fra Meissen fabrikken. Porcelænsfigur 'Gärtnerkind' fra Meissen fabrikken. Polykrom dekorering. Sværdmærker i blå underglasur, 1. sortering. Nr. 119, 15. Fremstår i meget god stand. Højde ca.: 12 cm. Varenr: 4176783 DKK 5.224 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:30:00 DKK 2.799
Mink stola, flettet og med frynser, blåviolet
Mink stola, flettet og med frynser, blåviolet. Mink stola, flettet og med frynser, blåviolet. L. 160 cm. uden frynser, B. 38 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4246452 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-05-2016 17:31:00 DKK 875
Pälskappa, svart persian med minkkrage samt mink hatt (2)
Pälskappa, svart persian med minkkrage samt mink hatt (2). Pälskappa, Persian, etikettmärkt Flygares Päls Nyköping, knäppning med hyskor, dolda fickor, broderat foder. Uppskattad storlek: 42/44. Mått: Rygglängd: 95 cm, byst: 2 x 55 cm, ärmens ytterlängd: 52 cm. Smärre bruksspår. (2) Varenr: 4172786 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 17:31:00 DKK 242
Lisa Larson unik skål
Lisa Larson unik skål. LISA LARSON, skål, signerad Lisa L och studiohanden, Gustavsberg, stengods, målad dekor, höjd 12,5, Ø 19 cm Varenr: 4250044 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 02-05-2016 17:32:00
Se mere
18kt diamant og safir ring approx.0.75ct <br>
18kt diamant og safir ring approx.0.75ct
. 18kt diamant og safir ring approx.0.75ct 18kt gul guld , stemplet Ring dekoreret med en rund - brillant i midten Ca. 0.30ct Crystal ( J ) , VS1 Også omkring Centerstone dekoreret med 12 brillanter i alt ca. 0.45ct Farve : Wesselton - Crystal ( H - J ) Klarhed : VS2 - SI1 - SI2 Samlet... Varenr: 4182859
DKK 8.955 BE, Antwerpen 02-05-2016 17:32:00 DKK 6.903
Skålar samt ljusstakar, Orrefors, bl.a. Sven Palmqvist (5)
Skålar samt ljusstakar, Orrefors, bl.a. Sven Palmqvist (5). Skålar samt ljusstakar, Orrefors. Skål samt skål på fot signerad Orrefors P 4046-121 resp. 4052-221. Höjd 13-18,5 cm, Ø 12-21,5 cm. Skål samt 1 par ljusstakar, märkta Orrefors, skålens Ø 19 cm. Enstaka smärre repor. (5) Varenr: 4251155 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 17:33:00 DKK 242
Vilhelm Pedersen. 'Ved Skodsborg Strand'
Vilhelm Pedersen. 'Ved Skodsborg Strand'. 'Ved Skodsborg Strand', af Vilhelm Pedersen 1820-1859, olie på papir monteret på lærred, usign. 35x41,5 cm (43x49,5 cm). Fremstår med stor reparation og overfladiske ridser i papir. Varenr: 4248537 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2016 17:35:00 DKK 375
Handgeschnitztes Holzrelief Fluggänse
Handgeschnitztes Holzrelief Fluggänse. Handgeschnitztes Holzrelief "Fluggänse", die Köpfe sind schwarz gebeizt. Maße ca.: L. 67 cm, H. 25 cm, T. 2,5 cm. Varenr: 4154538 DKK 1.679 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:35:00 DKK 299
Eckanrichte mit Vitrine
Eckanrichte mit Vitrine . Eckanrichte mit Vitrine aus Holz und Glas gefertigt. Die Anrichte besteht aus 2 Teilen, Vitrine und Unterschrank. 1 Schublade, 1 Schranktür, 1 Vitrinentür. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. An der unteren Tür sind die Scharniere herausgebrochen und eine Ecke ist ... Varenr: 4240460 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:35:00 DKK 299
Skrivbord i gustaviansk stil
Skrivbord i gustaviansk stil. SKRIVBORD, 1900-tal, gustaviansk stil, fanérad i mahogny, läderklädd skiva, fothylsor i mässing, höjd 75, 74 x 132 cm Varenr: 4250045 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 17:36:00
Se mere
Bang & Olufsen, Beovision Avant.
Bang & Olufsen, Beovision Avant.. Bang & Olufsen, Beovision Avant. MCMXCIV. Type 8420. Motordriven. Fjärrkontroll saknas. Bruksslitage. Lauritz.com kan ej garantera dess funktion. Varenr: 4221618 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:37:00 DKK 242
18kt håndlavede diamant ring ca . 0.76ct <br>
18kt håndlavede diamant ring ca . 0.76ct
. 18kt håndlavede diamant ring ca . 0.76ct 18kt rhod.white guld , stemplet Diamantring prydet med 20 brillanter ca. . 0.76ct Farve : Top Wesselton - Wesselton ( G - H ) Klarhed : VS2 - SI2 Samlet vægt : 5,79 gr ringsize : 55 / 17.50mm Vare vil sende i smykker gaveæske Varenr: 4184899

DKK 11.642 BE, Antwerpen 02-05-2016 17:39:00 DKK 8.955
Trädgårdsfontän
Trädgårdsfontän. TRÄDGÅRDSFONTÄN, 1900-tal, i form av fisk, grönmålat gjutjärn, höjd 83 cm Varenr: 4250046 DKK 4.830 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 17:40:00
Se mere
Burberry Herren-Sakko, Gr. 28 (56)
Burberry Herren-Sakko, Gr. 28 (56). Herren-Sakko, Gr. 28 (56), 100% Schnurwolle, Edition Farbe: oliv/braun, Einreiher mit 2 Knöpfen, 4 Knopf-Ärmelbündchen mit Schlitz, 2 große Pattentaschen und Brusttasche, 2 Innentaschen, Herstelleretikett 'Weingarten' und 'Burberry', Innen mit 1 Billittasche, 1 Handytasche, Kompl. Innenfutter... Varenr: 4219845 DKK 1.493 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:40:00 DKK 299
14kt flerfarvet emalje ring ved S.T.diamond <br>
14kt flerfarvet emalje ring ved S.T.diamond
. 14kt flerfarvet emalje ring ved S.T.diamond 14kt gul guld, stemplet Ring dekoreret med i flerfarvet emalje med blomster motiver mellem guld, også færdig inde i ringen med motive`s Samlet vægt: 6.32gr Ring Størrelse: 51 / 16.25mm Vare vil sende i smykker gaveæske E033 Varenr: 4185674
DKK 3.358 BE, Antwerpen 02-05-2016 17:41:00 DKK 2.612
Dannebrog samt vimpel, flagdug (2)
Dannebrog samt vimpel, flagdug (2). Dannebrog samt vimpel af flagdug. 254 x 182 cm / 400 cm. Fremstår med minimale brugsspor (2) Varenr: 4251814 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-05-2016 17:42:00 DKK 300
Hundeseng af støbejern med pude.
Hundeseng af støbejern med pude. . Hundeseng af sprøjtelakeret støbejern med mange detaljer bla. fjedrende tremmebund for komfort. Pude med fiberfyld samt aftageligt betræk af bomuld/polyester. H. 78 cm., L. 60 cm., B. 46 cm. Fremstår ny i original emballage. Varenr: 4088177

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 02-05-2016 17:43:00 DKK 300
Uppläggningsfat Kina 1700-tal
Uppläggningsfat Kina 1700-tal. UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Qianlong (1736-1795), oktagonalt brätte, dekor i underglasyrblått av flodlandskap med pagoder, längd ca 45,5 cm Varenr: 4250047 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 17:44:00
Se mere
Fresh water pearl earrings in gold
Fresh water pearl earrings in gold. Fresh water pearl earrings in gold. 9kt yellow gold, tested. fresh water pearl approx . 3.00-8.00mm Rose colour, good surface and strong lustre in drop shape Measurements: 27 x 10 x 7 mm Varenr: 4206722

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 02-05-2016 17:44:00 DKK 410
Weltmeister Caprice. Harmonika med transportkasse
Weltmeister Caprice. Harmonika med transportkasse. Weltmeister Caprice. Harmonika med sort kabinet, sele og transportkasse. Varenr: 4250236 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 02-05-2016 17:45:00 DKK 400
Dansk møbelproducent. Spisestole (4)
Dansk møbelproducent. Spisestole (4) . Dansk møbelproducent. Spisestole med stel af teaktræ, bøjet kopstykket fineret med teaktræ, sæder betrukket med sort skai. 1960'erne. Fremstår med brugsspor og huller i betrækket. (4) Varenr: 4250644 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 02-05-2016 17:46:00 DKK 300
Maurice Burke, matbord 'Arkana' 1960-tal.
Maurice Burke, matbord 'Arkana' 1960-tal.. Maurice Burke, matbord 'Arkana' 1960-tal. Vitlackerat med vit trumpetfot. D: 120 cm. H: 72,5 cm. Framställt av Arkana, märkt. Repor, märken. Skiva undertill med gulnader. Varenr: 4250417 DKK 2.013 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:46:04 DKK 362
Sideboard / Skänk teak 1960-tal
Sideboard / Skänk teak 1960-tal. Sideboard / Skänk teak 1960-tal. Dubbla dörrar, hyll- och lådinredning, utdragbar skrivskiva. H 63 cm, 62 x 89 cm, utdragbar skiva 42,4 x 82,5 cm klädd med svart laminat. Bruksslitage. Bordsskiva och utdragsskiva med skador. Utdragsskivan något svår att skjuta in, behöver smärre justering. ... Varenr: 4250522 DKK 2.013 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:46:43 DKK 1.691
Bang & Olufsen. Ett par högtalare Beovox RL140 med stativ (2)
Bang & Olufsen. Ett par högtalare Beovox RL140 med stativ (2). Bang & Olufsen. Ett par högtalare Beovox, modell RL140, med stativ. Vit stomme. Lauritz.com garanterar ej funktionen. (2) Varenr: 4249349 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:47:27 DKK 684
Väggpendyl gustaviansk stil 1900-talets mitt
Väggpendyl gustaviansk stil 1900-talets mitt. Väggpendyl gustaviansk stil 1900-talets mitt. H 54 cm. Varenr: 4251758 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:47:57 DKK 242
Klaffbord Josef Frank
Klaffbord Josef Frank. JOSEF FRANK, klaffbord, för Svenskt Tenn, 1900-tal, mahognyfanér, modellnummer 1059, höjd ca 60, 104x54 cm, total längd 152 cm Varenr: 4250048 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 17:48:00
Se mere
Turkisk handknuten bönematta, semiantik, 192x107 cm
Turkisk handknuten bönematta, semiantik, 192x107 cm. Turkisk handknuten bönematta, semiantik, 192x107 cm. Lugg och varp av ull. Polykrom färgställning. Bruksslitage på lugg. Varenr: 4251016 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 17:48:00 DKK 262
Parti PRINGLE herre underbukser (18)
Parti PRINGLE herre underbukser (18). Parti PRINGLE herre underbukser, hvide, seks medium, seks large, seks extra large (18) Varenr: 4251119

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-05-2016 17:48:00 DKK 400
Sven Palmqvist, Orrefors, vaser (2)
Sven Palmqvist, Orrefors, vaser (2). Sven Palmqvist, Orrefors, vaser. 2 st. Graverad dekor av kvinnofigurer. Signerade Orrefors P 2397 C7 resp. Orrefors Palmqvist samt otydlig numrering. Höjd 14 cm, bredd 28 cm. Höjd 24 cm. Repor. Lägre vasen med nagg. (2) Varenr: 4251541 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 17:49:00 DKK 242
H. J. Wegner. Briks / daybed
H. J. Wegner. Briks / daybed. Hans J. Wegner. Briks / daybed fineret med bøgetræ, opklappeligt ryglæn og løs madras betrukket med farvet uld. Fremstillet hos Getama, 1970/80'erne. L. 205 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder, pletter og med lettere løse ben. Varenr: 4198438 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-05-2016 17:50:00 DKK 325
Bang & Olufsen 7000 anlæg (7)
Bang & Olufsen 7000 anlæg (7). Bang & Olufsen 7000 anlæg, bestående af Beogram 7000, Beogram CD 7000, Beomaster 7000, Beovox CX 50 samt to Beolink 1000, kabler og instruktionsbøger. Fremstår med brugsspor, fjernbetjeninger med manglende knapper. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (7) Varenr: 4251259 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-05-2016 17:50:00 DKK 3.100
Oidentifierad konstnär. Olja på duk
Oidentifierad konstnär. Olja på duk. Oidentifierad konstnär. Olja på duk. Komposition. Monogramsignerad vfk. 68x61 cm (72x64 cm). Varenr: 4251826 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:50:00 DKK 242
Vasen aus den Manufakturen Kaiser und Hutschenreuther.  (2)
Vasen aus den Manufakturen Kaiser und Hutschenreuther. (2). Zwei große Porzellan Vasen aus den Manufakturen Kaiser und Hutschenreuther. Gold, schwarz und braun staffiert. Deckelvase Modell Atlantis der Entwurf stammt von K. Nossek. Maße ca.: H. 35 cm, D. 23 cm. Bodenvase aus der Manufaktur Hutschenreuther Selb, Maße ca.: H. 40 cm, D. 28 cm. (2) Varenr: 4161462 DKK 1.119 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:50:00 DKK 336
La Murrina, pendel af glas
La Murrina, pendel af glas. La Murrina, pendel af glas. H. 25 Ø 58 cm. Varenr: 4248631 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 17:51:00 DKK 300
Karl Höglund litografi
Karl Höglund litografi. KARL HÖGLUND (född 1940), "Se hur hela Uppland ...", signerad EA-upplaga med dedikation, färglitografi, 58 x 87 cm Varenr: 4250049 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 02-05-2016 17:52:00
Se mere
To-personers sofa samt lænestol af læder, dansk møbelproducent (2)
To-personers sofa samt lænestol af læder, dansk møbelproducent (2). Dansk møbelproducent. To-personers sofa samt lænestol betrukket med patineret læder, ben af hhv. lyst og mørkt træ. H. 74 L. 123 D. 43, sædehøjde ca. 43 cm. Brugsspor; farvedifference. (2) Varenr: 4250808 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 17:52:00 DKK 525
Glas Ultima Thule Iittala m m 13 delar (13)
Glas Ultima Thule Iittala m m 13 delar (13). Ultima Thule Iittala m m 13 delar. 6 glas, h ca 9 cm; 5 glas h 5,5 cm; ljusstake 'Festivo' Iitala h ca 8 cm; mindre ishink Orrefors h 14,5 cm. Varenr: 4250322 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 17:52:09 DKK 242
Charles Eames. Soft Pad armstole, Model EA-208, uld (2)
Charles Eames. Soft Pad armstole, Model EA-208, uld (2). Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstole, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af 'Hopsak', firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med flad polstring. (2) Varenr: 4251985 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 17:52:22 DKK 1.300
Jens Harald Quistgaard, isspand/ saunaspand, teaktræ
Jens Harald Quistgaard, isspand/ saunaspand, teaktræ. Jens Harald Quistgaard. isspand / saunaspand af massivt teaktræ. Fremstillet hos Nissen, stemplet Dansk Designs Denmark IHQ, model 810. H. 49 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4251458 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2016 17:53:21 DKK 825
En samling Tekno (4)
En samling Tekno (4). En samling Tekno bestående af: To sættevogne heraf én med tekst 'International transport' samt lad og Ferari 813. Fremstår med brugsspor og Ferrari fremstår uden hjul (4) Varenr: 4251144 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2016 17:53:30 DKK 300
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel . Poul Henningsen. Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 65 cm. Til HID. Litteratur: Jørstian, m.fl.: "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4248371 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 17:53:39 DKK 1.500
Strandkurv, model Hornbæk rød/hvid stribet
Strandkurv, model Hornbæk rød/hvid stribet. Strandkurv, model Hornbæk rød/hvid stribet, af træ og kunstflet, med plads til to personer. Indvendig beklædning samt hynder betrukket med markisestof. Flere detaljer i form af fodstøtter og markise, mindre sidebord, samt regulerbart rygstøtte og opbevaringsrum for fodstøttter o.a. H. ca. 155 cm.... Varenr: 4255846

DKK 2.600 DK, Helsingør, Støberivej 02-05-2016 17:54:00 DKK 2.100
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. En samling juleplatter, fra start 1900-tallet samt krigsårene med flere (27)
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. En samling juleplatter, fra start 1900-tallet samt krigsårene med flere (27). En samling juleplatter bestående af: Bing & Grøndahl flg. årgange: 1905, 1906, 1909, 1910, 1911, 1914, 1921, 1926, 1927, 1928, 1937, 1938, 1942, 1943, 1945, 1948, 1958, 1980, 1982, 1984, 1985, 1987, 1989. To platter med tekst '1895 Jule Aften 1975' og 1995 Jule Aften 1980'. Samt Royal Copenhagen ... Varenr: 4251472 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2016 17:54:10 DKK 1.250
Kgl. porc. Blå blomst: Chokoladekopper- og kander (16)
Kgl. porc. Blå blomst: Chokoladekopper- og kander (16). Kgl. porc. Blå blomst: 6 cylinderformede chokoladekopper med tilhørende skåle, nr. 8043, 3 sæt i 1. sort. og 3 sæt i 2. sort., chokoladekande nr. 8145, 1. sort., H: 20.5 cm., chokoladekande nr. 8147, 1. sort., H: 33 cm., chokoladekande nr. 8246, 1. sort., H: 21.5 cm. og mælkekande nr. 8247, 1. ... Varenr: 4250954 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-05-2016 17:55:00 DKK 2.300
Hemvändarhundar, porslin (4)
Hemvändarhundar, porslin (4). Två par hemvändarhundar. England. Porslin, målad och guldstofferad dekor. Höjd 24 cm respektive 14,5 cm. Något minimalt nagg samt ställvis ytslitage. Varenr: 4239044 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 17:56:00 DKK 242
Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet. To pendler, model Pedrera PD3, blå (2)
Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet. To pendler, model Pedrera PD3, blå (2). Barba Corsini 1916-2008 & Joaquim Ruiz Millet født 1955. To pendler, model Pedrera PD3 af blålakeret metal. Designet i 1955. Fremstillet hos Gubi. H. 26, Ø 13 cm. Modelfoto (2) Varenr: 4174292

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2016 17:57:00 DKK 400
Briljantring, Diamant 0.70 ct, 14K guld
Briljantring, Diamant 0.70 ct, 14K guld. Briljantring, briljantslipad diamant, 0.70 ct. Klarhet: P1. Färg: Cognac. Ringen är utförd i 14K guld. Stämplad: 585, samt JH. Ringstorlek: 64, Ø 20,25 mm. Framstår som ny och oanvänd. Varenr: 4210189

DKK 3.381 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 17:58:00 DKK 2.898
Bordslasmpa, porslin, 1900-talets första hälft
Bordslasmpa, porslin, 1900-talets första hälft. Bordslampa i porslin med skärm av textil. Målad. Höjd 60 cm, skärmens bredd 37 cm. Otydlig märkning, eventuellt från tyskland. Bruksspår, minimalt nagg på foten. Varenr: 4236293 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 17:59:00 DKK 242
Junghans. Kaminur af mahogni, 1900-tallets første halvdel
Junghans. Kaminur af mahogni, 1900-tallets første halvdel. Junghans. Kaminur med kasse af mahogni, urskive med romertal, monteringer af forgyldt metal. H. 51 cm. 1900-tallets første halvdel. Pendul medfølger. Top med løs samling. Varenr: 4241982 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 18:00:00 DKK 375
Märklin, Spor H0. Samling modeltog
Märklin, Spor H0. Samling modeltog . Märklin, Spor H0. Samling modeltog beståenbde af: 1 damplokomotiv, 1 el-lokomotiv, 6 div. vogne samt 1 kran. Hertil div. skinner, el-master og bygninger. Brugsspor. Varenr: 4245332 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 18:00:00 DKK 1.600
Bord art deco
Bord art deco. BORD, art deco, diameter ca 57,5, höjd ca 56 cm Varenr: 4250050 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 18:00:00
Se mere
Søren Melchior Hansen cd, efterårs landskab ved sø
Søren Melchior Hansen cd, efterårs landskab ved sø. Søren Melchior Hansen 1908-1977 cd. Olie på plade. Efterårs landskab ved sø, signeret. H.49 x 69 cm (63 x 83 cm) Varenr: 4250201 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-05-2016 18:01:00 DKK 300
Persisk handknuten matta figural Kashmar, 383x294 cm
Persisk handknuten matta figural Kashmar, 383x294 cm. Persisk handknuten matta figural Kashmar mått 383x294 cm. Lugg av ull och varp av bomull. Finknuten matta med rikligt mönster med figurala inslag bestående av drakar, tvåhövdade hästar, fåglar, stadsbilder, växtdetaljer och urnor i polykroma färger. Denna matta är knuten i staden Kashmar i ... Varenr: 4240300

DKK 8.050 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 18:02:00 DKK 5.313
Golvur, 1700/1800-tal
Golvur, 1700/1800-tal. Golvur, 1700/1800-tal. Urtavla av tenn samt bronserad metall, märkt Sven Söneson?, urverket märkt Sterregaard, Malmö. Fodral med omfattande renovering. Medföljer två lod, pendel samt nyckel. Varenr: 4250367 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 18:03:00 DKK 302
Cohr, 'Herta' bestik af sølvplet (65)
Cohr, 'Herta' bestik af sølvplet (65). Cohr, 'Herta' bestik af sølvplet, bestående af, 7 middagsskeer, 6 middagsgafler, 6 middagsknive, 9 dessertskeer, 12 kaffeskeer, 12 kagegafler, 1 frugtkniv samt 12 diverse bestikdele, tagtøj mv. (65) Varenr: 4246647 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 18:03:00 DKK 400
Takkrona 1900-talets andra hälft
Takkrona 1900-talets andra hälft. TAKKRONA, 1900-talets andra hälft, 5-armad, stomme med rosafärgat glas, behängd med prismor, höjd ca 40, diameter 46 cm Varenr: 4250051 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 18:04:00
Se mere
Et par pubstole af eg (2)
Et par pubstole af eg (2). Et par pubstole af eg med armlæn, buet kopstykke med sprosser. 1900-tallet. H. 94, sædehøjde 45 cm. (2) Varenr: 4250821 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 18:04:00 DKK 300
Aluminia. Tureby spisestel af fajance (52)
Aluminia. Tureby spisestel af fajance (52). Aluminia. Tureby spisestel af fajance. Noget slitage på guldkant. Bestående af følgende: 13 middastall, 7 frokosttall, 4 sildetall (?), 11 dybetall, 9 sidetall, 1 kartoffelfad, 2 saucebåde, 1 saucenæb, 3 fade, 1 saucenæb, 1 terrine. (52) Varenr: 4247405 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 18:04:00 DKK 350
Mont Blanc Füllfederhalter Meisterstück.
Mont Blanc Füllfederhalter Meisterstück.. Mont Blanc Füllfederhalter Meisterstück, Schreibfeder gefertigt aus 14 Kt. Gelbgold, Monogramm: R.M. Varenr: 4172465 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 18:05:00 DKK 746
Modelskib, skoleskibet Danmark
Modelskib, skoleskibet Danmark. Modelskib af skoleskibet Danmark af delvist bemalet træ. Rig fremstår ufærdig, dele medfølger. L. 102 cm. Fremstår med slitage. Varenr: 4250356 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-05-2016 18:05:00 DKK 325
Spisestue (9)
Spisestue (9). Spisestue af hvidmalet træ bestående af spisebord med tilspidsede ben, to skjulte tillægsplader, seks spisestole, skænk med skuffer og låger samt vitrineskab med indbygget lys. Spisebord: H. 79 L. 166 B. 110 cm. Skænk: H. 99 L. 176 B. 48 cm. Vitrineskab: H. 200 B. 115 D. 45 cm. Fremstår med ... Varenr: 4251396 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-05-2016 18:05:00 DKK 600
Sovrumsmöbler, 1900-talets första hälft (6)
Sovrumsmöbler, 1900-talets första hälft (6). Sovrumsmöbler, målade, trä. Två sängar, längd 197 cm, bredd 90 cm, höjd 75 cm. Byrå, längd 105 cm, djup 45 cm, höjd 69 cm. Sängbord med skåp och hylla, bredd 43 cm, djup 31 cm, höjd 51 cm. Stol med textilklädd sits, höjd 89 cm. Lampa höjd 145 cm, skärm Ø 40 cm. Allt senare bemålat. Bruksspår. ... Varenr: 4234219 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 18:06:00 DKK 242
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 114  >>