Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 80  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
4 flasker Tignanello, 1995 og 1996.(4)
4 flasker Tignanello, 1995 og 1996.(4). 4 flasker Tignanello. 1 flaske 1995 og 3 flasker 1996.(4) Varenr: 3601300 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 20:15:00 DKK 1.250
Lenzerheide. Vintage rejseplakat.
Lenzerheide. Vintage rejseplakat.. Lenzerheide. Vintage rejseplakat. Offsettryk trykt i Schweiz af Fretz Bros. Ltd Zürich, Photo Heinze. UR: 100 x 64 cm. Fremstår med mindre håndteringsmærker. Denne vare er en del af Lauritz.com Hernings store temaauktion med vintage plakater fra hele verden. Plakaterne der stammer fra en ... Varenr: 3598026 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-11-2014 20:15:00 DKK 400
Sølv øreringe. Georg Jensen (2)
Sølv øreringe. Georg Jensen (2) . Georg Jensen. Ørehængere af sterling sølv, dessin nr. 126 af Nanna Ditzel. L. 31 mm. B. 18mm. Vægt: 17,9 gr. Anvendes uden huller i ørerne Varenr: 3604600 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 20:15:00 DKK 550
2 fl. Guigal La Turque 2007 (2)
2 fl. Guigal La Turque 2007 (2). 2 fl. Guigal La Turque 2007 Varenr: 3601693 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:15:00 DKK 2.500
Poul Henningsen. Stammekrone med 2/1 skærmsæt
Poul Henningsen. Stammekrone med 2/1 skærmsæt . Poul Henningsen 1894-1967. PH Stammekrone med stel af bruneret messing, tre arme monteret med 2/1 skærmsæt af opalglas, sort stofledning samt baldakin. Nummeret. 05323. Fremstillet hos Louis Poulsen. Varenr: 3606160 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:15:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord. Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord med plade af bøg og linoleum, monteret på sekspasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 62, Ø 110 cm. Brugsspor. Varenr: 3606158 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:15:00 DKK 325
Dansk møbelproducent: Kommode, teaktræ
Dansk møbelproducent: Kommode, teaktræ. Dansk møbelproducent. Kommode af fineret teaktræ. Front med 6 skuffer. Fremstår med brugsspor. H 118,5 cm, B 78,5 cm, D 41,5 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3600837 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-11-2014 20:15:00 DKK 550
5 flasker Bourgogne med alder, Louis Latour, 1996 og 1999.(5)
5 flasker Bourgogne med alder, Louis Latour, 1996 og 1999.(5). 5 flasker Louis Latour, 1996 og 1999. 3 flasker hvid 1999, 2 flasker rød 1996.(5) Varenr: 3601239 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 20:15:00 DKK 500
Finn Juhl & Grethe Kornerup-Bang. Papirkurv af metal
Finn Juhl & Grethe Kornerup-Bang. Papirkurv af metal. Finn Juhl & Grethe Kornerup-Bang. Papirkurv af eloxeret metal, greb beviklet med flet af bambus. H. 34 cm. Formgivet 1954. Fremstillet hos Torben Ørskov. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3596932 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 20:15:00 DKK 500
Fredrico de Albinini, blandteknik, Ronaldinho
Fredrico de Albinini, blandteknik, Ronaldinho. Fredrico de Albinini, blandteknik, motiv av Ronaldinho Förgylld slagmetall, foto samt akryl på djup duk. Mått: 69x60 cm. Signerad. Fredrico de Albinini arbetar i blandteknik där fotot är grunden. Kompositioner bearbetas sedan i Photoshop och kompletteras ofta med akrylmåleri. Han är utbildad ... Varenr: 3608112 DKK 1.609 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-11-2014 20:16:00 DKK 241
Tre-pers. sofa, palisander og læder, dansk møbeldesign
Tre-pers. sofa, palisander og læder, dansk møbeldesign . Tre-pers. sofa med stel af palisander, løse sæde- og ryghynder betrukket med sort læder, H. 74 L. 184 sædehøjde 42 cm. Dansk møbeldesign, 1960'erne. Fremstår med alders- og brugsspor; læder med slitage og patina, ene sædehynde med rep. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden ... Varenr: 3565234 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:16:00 DKK 325
Vintage Camy Rotomatic Sinusflex, herrearmbåndsur
Vintage Camy Rotomatic Sinusflex, herrearmbåndsur. Vintage Camy Rotomatic Sinusflex, herrearmbåndsur i urkasse af forgyldt stål med lys urskive med logo, tre visere og timemarkeringer. Uret har mekanisk urværk med automatisk optræk og er monteret med forgyldt elastisk lænke i stål. Ø: 35 mm (ekskl. krone). Uret fungerer, men Lauritz.com indestår ... Varenr: 3604619 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 20:16:00 DKK 300
Minkpäls med pannband. Saga Mink. Storlek ca 42 (2)
Minkpäls med pannband. Saga Mink. Storlek ca 42 (2). Minkpäls med pannband. Saga Mink. Etikettmärkt. Mörkbrun mink. Längd 105 cm. Byst 110 cm, armlängd 60 cm. Dold knäppning framtill med hyskor samt dolda, snedställda fickor. Varenr: 3606207 DKK 2.413 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 04-11-2014 20:16:00 DKK 543
Christian Dell, Kaiser Idell bordlamper, model 6556 samt flex bordlampe (3)
Christian Dell, Kaiser Idell bordlamper, model 6556 samt flex bordlampe (3). Christian Dell, Kaiser Idell bordlamper af sortlakeret og grønlakeret metal, model 6556 samt bordlampe af sortlakeret metal med flexstamme, model 6861. H. 45 - 70 cm. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne. Fremstår med kraftig slitage, anløbne, med ridser og defekter. (3) Varenr: 3602324 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-11-2014 20:17:00 DKK 850
Et par brillant roset ørestikker, i alt ca. 1.36 ct. (2)
Et par brillant roset ørestikker, i alt ca. 1.36 ct. (2). Et par klassisiske brillant roset ørestikker af 18 kt. hvidguld, prydet med to større brillantslebne diamanter omkranset af i alt 24 brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.36 ct. Farve: Cape (N)- Light Yellow (O) og Wesselton (H). Klarhed: VS2-P1. Front Ø 0,9 cm. (2) Varenr: 3585094 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:17:00 DKK 9.000
Eva Toft, akryl på lærred, 'Heap Up 3' (cd)
Eva Toft, akryl på lærred, 'Heap Up 3' (cd). 'Heap Up 3' af Eva Toft (f. 1974), akryl på lærred. Sign. og dateret Eva Toft 2008. 120 x 100 cm (123 x 103). Varenr: 3605332 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-11-2014 20:17:00 DKK 600
Wolfgang Eichler, fotografi (BUS)
Wolfgang Eichler, fotografi (BUS) . Wolfgang Eichler, f. 1954, Tyskland, fotografi. Mått 45 x 30 cm. A tergo signerat W Eichler samt numrerat 100/100. Oramad. Varenr: 3602289 DKK 1.207 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-11-2014 20:17:00 DKK 241
Reolsystem af teaktræ, dansk møbelproducent (6)
Reolsystem af teaktræ, dansk møbelproducent (6). Reolsystem fineret med teaktræ, sortlakerede låger og skuffer, bestående af; 3 moduler á H. 42, 82 x 33 cm. med hhv. vitrine samt hylder; 3 moduler á H. 61, 82 x 39 cm. med hhv. vitrine, låger, hylder og skuffer. Monteret til vægophæng, mgl. ophængslister. Dansk møbelproducent. Fremstår med ... Varenr: 3603810 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:17:00 DKK 300
Pequignet 'Moorea'. Herrechronograf i stål med original rem og spænde
Pequignet 'Moorea'. Herrechronograf i stål med original rem og spænde. Herrearmbåndsur fra Pequignet, model Moorea, i pudeformet urkasse af stål, blåmetallic skive med stregindeks, datoangivelse ved 12" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original læderrem med stålspænde, automatisk ... Varenr: 3605956 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:17:00 DKK 12.000
Tag Heuer 'Aquaracer'. Dameur i delvist forgyldt stål, cert + boks
Tag Heuer 'Aquaracer'. Dameur i delvist forgyldt stål, cert + boks. Damearmbåndsur fra Tag Heuer, model Aquaracer, ref.nr.: WN1351.BA0313, i urkasse af delvist forgyldt stål, sølvgrå skive med arabertal og stregindeks, datoangivelse ved 3" position, justerbar lynette, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med stållænke med foldespænde, quartz urværk. Ø. 29 ... Varenr: 3606218 DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:17:00 DKK 725
Sideboard / Anrichte / Schrank mit Metallbeinen
Sideboard / Anrichte / Schrank mit Metallbeinen. Sideboard / Anrichte / Schrank mit Metallbeinen. Großes Sideboard / Anrichte / Schrank. Kastenförmige, furnierte Konstruktion, vierbeinig, verchromte Vierkantmetallbeine. H. ca. 77 cm, B. ca. 180 cm, T. ca. 33 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils kleine ... Varenr: 3604017 DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-11-2014 20:17:00 DKK 298
Bøhmiske krystal glas (17)
Bøhmiske krystal glas (17). Bøhmiske krystalglas med slebne kummer af farvet glas, bestående af 8 rødvinsglas H. 18,5 cm samt 9 likørglas H. 13 cm. (17) Varenr: 3605823 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-11-2014 20:17:00 DKK 500
Ray og Charles Eames. Cirkulært bord model Segmented Table
Ray og Charles Eames. Cirkulært bord model Segmented Table. Ray og Charles Eames. Cirkulært bord model Segmented Table. Bordplade af Oregon Pine, monteret på søjlestel af forkromet og sortlakeret metal. Designet 1964. H.71 cm. Ø 115 cm. Brugsspor, enkelte ridser og mærker. Varenr: 3606177 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:17:00 DKK 350
Eilersen sofa 'Baseline', fire - pers.
Eilersen sofa 'Baseline', fire - pers. . Eilersen sofa 'Baseline'. Stor fire - pers. sofa, modulopbygget, med chaiselongue. Aftageligt betræk af koksgråt hørtekstil. Fremstår med lette brugsspor, med undtagelse af enkelt slidt felt på 2x2 cm. L. 325. Varenr: 3603236 DKK 14.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 20:17:00 DKK 1.300
Hans J. Wegner. Daybed/briks af teak, Getama
Hans J. Wegner. Daybed/briks af teak, Getama . Hans J. Wegner 1914-2007. Daybed/briks med stel og ramme af finèret teaktræ, sæde og ryg betrukket med lyst uldstof. Fremstillet hos Getama. Formgivet i 1956. L. 195 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. Varenr: 3605604 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:17:00 DKK 800
Byarums Bruk, trädgårdsbord 'Classic'
Byarums Bruk, trädgårdsbord 'Classic'. Byarums Bruk, trädgårdsbord modell 'Classic', benställning i grönlackerat järn. Ribbor i trä. 1900-talets slut. Mått 120x70 cm, H 75 cm. Kraftigt bruksslitage, märken. OBS modellbilder viss variation i slitage förekommer. Varenr: 3609637 DKK 1.207 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-11-2014 20:18:00 DKK 241
Kai Kristiansen. Reolsystem rio palisander
Kai Kristiansen. Reolsystem rio palisander. Kai Kristiansen. Reolsystem af palisander best. af; 4 moduler á H. 50, 86 x 45 cm. med hhv. vitrine, låger og skuffer; 1 modul m. skuffer, H. 23, 86 x 45 cm. Vanger medfølger ikke. Fremstår med alm. brugsspor. (5) Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. ... Varenr: 3564770 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:18:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Skænk, teak.
Dansk møbelproducent. Skænk, teak.. Dansk møbelproducent. Skænk af teaktræ, front med otte skuffer, runde greb. L. 110 cm D. 40 cm H. 72 cm. Alm. brugsmærker, huller efter overdel på kant. Varenr: 3600928 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:18:00 DKK 300
Ejner Larsen & A. Bender Madsen. To stole, teak (2)
Ejner Larsen & A. Bender Madsen. To stole, teak (2). Ejner Larsen og Aksel Bender Madsen. To stole, ene med armlæn, stel af massiv teaktræ, senere monteret med lyseblå alcantara. 1950'erne. Fremstillet hos snedkermester Willy Beck. Betræk med slitage. (2) Varenr: 3605824 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:18:00 DKK 325
Renaissance kiste 1600-tallet
Renaissance kiste 1600-tallet. Renaissance kiste af egetræ, rigt udskåret med religiøse motiver og ornamentik, i siderne bærehåndtag af jern, 1600-tallets første halvdel. Fremstår med patina, aldersrelateret slitage, mærker, restaureringer og kompletteringer. Antagelig en større kiste, som er forkortet. H. 57 cm. L. 100 cm. D.... Varenr: 3600890 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:18:00 DKK 1.500
Ole Lynggaard. Fletring af 14 kt. guld prydet med brillanter
Ole Lynggaard. Fletring af 14 kt. guld prydet med brillanter. Ole Lynggaard. Fletring af 14 kt. guld, prydet med fem brillantslebne diamanter på ialt 0.10 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS1-VS2. Ringstr. 57. Bredde: ca. 11,5 mm. Vægt: ca. 8,6 gr. Original æske medfølger. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3606223 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:19:00 DKK 8.000
Georg Jensen. Tre frugtknive i sølv, 1927 (3)
Georg Jensen. Tre frugtknive i sølv, 1927 (3). Georg Jensen. Tre frugtknive med skaft og blad i sølv. 'Fuchsia', 'Akeleje' og 'Konge'. L. 15,5 cm. Samlet vægt ca. 106 g. Alle stemplet 'G I' og 1927. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 3602249 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:20:00 DKK 350
Rolex Cellini. Herrearmbåndsur i 18 kt. guld fra ombygget lommeur
Rolex Cellini. Herrearmbåndsur i 18 kt. guld fra ombygget lommeur. Herrearmbåndsur fra Rolex, model Cellini, ref.nr.: 3717, cal. 1600, i ombygget urkasse af 18 kt. guld, champagnefarvet skive med stregindeks, safirglas, monteret med nyere læderrem med forgyldt stålspænde, manuelt optræk. Ø. 42,6 mm. Fremstår med brugsspor, uret er ombygget fra et Rolex Cillini ... Varenr: 3539194 DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:20:00 DKK 22.000
Tomas Lacke 'Ikon XXXV' Mixed media
Tomas Lacke 'Ikon XXXV' Mixed media. Komposition "Ikon XXXV" av Tomas Lacke f. 1976, Sverige. Blandteknik på duk. Signerad. 30x30 cm. Tomas Lacke är född i Stockholm och har sin ateljé i Åkersberga. Hans konst har presenterats på olika utställningar och gallerier sedan 1999. Med influenser från streetart, graffiti och popart ... Varenr: 3603866 DKK 2.413 SE, Örebro, Aspholmen 04-11-2014 20:20:00 DKK 241
Vintage aluminiumkufferter fra 1960'erne/70'erne, Rimowa (3)
Vintage aluminiumkufferter fra 1960'erne/70'erne, Rimowa (3). Vintage aluminiumkufferter fra 1960'erne/70'erne, Rimowa. Konstruktion af aluminium, beklædt med stof. Den ene kuffert er en stor rejsekuffert. De to mindre kufferter er udstyret med nøgler. B. 84/91 cm, H. 50/52 cm, D. 25/26 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvist buler, rust på ... Varenr: 3599387 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-11-2014 20:20:00 DKK 2.606
Hans J. Wegner, lænestol af eg, model GE-290
Hans J. Wegner, lænestol af eg, model GE-290 . Hans J. Wegner; lænestol med stel af massiv egetræ. Løse hynder med betræk af brunt uldstof. Produceret hos Getama. Betræk med slitage, porøs polstring. Varenr: 3604549 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:20:00 DKK 2.400
Lysebrun brillant ca 4.42 ct GIA certificat
Lysebrun brillant ca 4.42 ct GIA certificat. Uindfattet brillantsleben diamant ca. 4.42 ct. Farve: natural Brown-Greenish Yellow.Der medfølger certifikat fra GIA uden klarheds betegnelse. Klarhed: VS. Varenr: 3604417 DKK 55.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 20:20:00 DKK 35.000
Royal Copenhagen, opsats samt tallerkener, Blue Pheasant (10)
Royal Copenhagen, opsats samt tallerkener, Blue Pheasant (10). Royal Copenhagen. Blue Pheasant, efter original dekoration af Christian Joachim bestående af: 6 flade tallerkener Ø 24 cm, 3 dybe tallerkener Ø 20 cm samt kurv med hank H 26 cm. Alle dele 1. sortering. (10) Varenr: 3601795 DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-11-2014 20:20:00 DKK 575
Bruno Mathsson. 'Pernilla' lænestol
Bruno Mathsson. 'Pernilla' lænestol. Bruno Mathsson 1907 - 1988. 'Pernilla' lænestol. Med stel i formspændt bøg udspændt med kanvas. Formgivet 1944. Fremstillet hos DUX. Fremstår med nyt hyndesæt. Brugspræg på stel. Varenr: 3605203 DKK 5.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-11-2014 20:20:00 DKK 1.850
Ole Wanscher, par lænestole og 3-pers. lounge sofa, model Senator 166 i teak fremstillet hos Cado, dertil et sofabord fremstillet hos Cado (4)
Ole Wanscher, par lænestole og 3-pers. lounge sofa, model Senator 166 i teak fremstillet hos Cado, dertil et sofabord fremstillet hos Cado (4). Ole Wanscher, par lænestole og 3-pers. lounge sofa, model Senator 166 i teak fremstillet hos Cado, dertil et sofabord fremstillet hos Cado. Formgivet i 1951. Teaktræsramme. Løst liggende sæde- og rygpuder, lyst, meleret stofbetræk. Betegnet med producentemblemer. Mål sofa: H. ca. 77 cm, B. ca. ... Varenr: 3603943 DKK 11.168 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-11-2014 20:20:00 DKK 9.307
Artpusher alias Søren Vilhelm. Signeret unika lærredstryk. LIMITED EDITION
Artpusher alias Søren Vilhelm. Signeret unika lærredstryk. LIMITED EDITION. Artpusher alias Søren Vilhelm født 1965. Signeret unika lærredstryk med homage til afdøde grafitti kunster Robbo. BEMÆRK LIMITED EDITION (BEGRÆNSET ANTAL). Dette værk er en LIMITED EDITION og nummer 2 af 6. Værket er en del af en serie på 13 forskellige Limited Edition værker tilegnet ... Varenr: 3600187 DKK 8.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 20:20:00 DKK 3.100
Jan Monrad. Håndkoloreret Giclée tryk, 'Biologisk motiveret'
Jan Monrad. Håndkoloreret Giclée tryk, 'Biologisk motiveret'. Jan Monrad, født 1951. Håndkoloreret Giclée tryk. Signeret og betitlet 'Monrad, 'Biologisk motiveret'. 27 x 36 (42 x 52) cm. Indrammet bag glas. I anledning af den fjerde årlige Humorisme udstilling, afholder Lauritz.com Hørsholm en sær-auktion med kunsttryk fra en række af kunstnerne fra den ... Varenr: 3602669 DKK 2.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 20:21:00 DKK 425
Charles Eames. Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA-219. Herman Miller
Charles Eames. Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA-219. Herman Miller. Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA 219 med armlæn af forkromet aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod i forkromet aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af patineret brunt læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med patina og ... Varenr: 3605989 DKK 7.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:21:00 DKK 2.200
Sofatisch / Couchtisch / Opiumtisch
Sofatisch / Couchtisch / Opiumtisch. Sofatisch / Couchtisch / Opiumtisch. Vierbeinige, schwarz lackierte Konstruktion. Unbezeichnet. Maße H. ca. 40 cm, B. ca. 102 cm, T. ca. 102 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils Lackfehlstellen / Bestoßungen / Ausbesserungen. Varenr: 3567929 DKK 745 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-11-2014 20:22:00 DKK 335
Et par brillantørestikker af hvidguld, i alt ca. 1.00 ct. (2)
Et par brillantørestikker af hvidguld, i alt ca. 1.00 ct. (2). Et par brillantørestikker af hvidguld, prydet med to diamanter med ældre slibning, i alt ca. 1.00 ct. Farve: Light Yellow (S-Z). Klarhed: VS1. Ustemplet. Vægt ca. 1,3 gr. (2) Varenr: 3605616 DKK 8.800 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:22:00 DKK 7.000
Montblanc 'Sport'. Automatisk herrechronograf i stål med dato
Montblanc 'Sport'. Automatisk herrechronograf i stål med dato. Herrearmbåndsur fra Montblanc, model Sport, ref.nr.: 7034, i urkasse af stål, sort skive med punktindeks, datoangivelse ved 3" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, justerbar lynette, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original gummirem med dobbelt ... Varenr: 3606194 DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:22:00 DKK 13.000
Lysekrone i fransk stil
Lysekrone i fransk stil . Lysekrone i fransk stil af hvidmalet metal, seks svungne lysarme prydet med blomster og bladværk, monteret til el. 20. årh. H. 46-78, Ø 55 cm. Varenr: 3600729 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-11-2014 20:22:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Høj skænk / dækketøjsskab af teak/nøddetræ.
Dansk møbelproducent. Høj skænk / dækketøjsskab af teak/nøddetræ. . Dansk møbelproducent. Høj skænk / dækketøjsskab af teak/nøddetræ, front med jalousilåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker, herunder to skuffer, afsluttet på tilspidsede ben. 1960'erne. H. 125,5 B. 167,5 D. 42,5 cm. Fremstår med alm. brugspræg, lette ridser samt små brændemærker på topplade. Varenr: 3603307 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 04-11-2014 20:22:00 DKK 325
Omega 'Constellation DeLuxe'. Vintage herreur i 18 kt. guld, ca. 1970
Omega 'Constellation DeLuxe'. Vintage herreur i 18 kt. guld, ca. 1970. Vintage herrearmbåndsur fra Omega, model Constellation, ref.nr.: 168009/168017, cal. 564, i urkasse af 18 kt. guld, satineret champagnefarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, optrækskrone med logo, original plexiglas, monteret med NOS Omega rem med forgyldt spænde, automatisk... Varenr: 3579012 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:22:00 DKK 8.000
En moderne brillantring, ca. 0,97 ct
En moderne brillantring, ca. 0,97 ct. En moderne brillantring, udført i 18 kt. hvidguld, i form af svungene bånd, prydet med 69 brillanter. Tilsammen ca. 0,97 ct. Farve: Top Crystal/Top Cape. Klarhed: SI1. Ringstr. Ø 17,75 mm. Varenr: 3600795 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-11-2014 20:22:00 DKK 1.100
Roberto Coin. Et par ovale Italienske øreklips med stikker af 18 kt. guld. (2)
Roberto Coin. Et par ovale Italienske øreklips med stikker af 18 kt. guld. (2) . Et par halvrunde Italienske øreklips med stikker af 18 kt. guld og hvidguld, flettet front, indvendigt prydet Roberto Coin signatur i form af to facetslebne rubiner. Stemplet Italy og med engelske import Hallmarks 2003. Vægt i alt ca. 12,3 gr. H. 2,2 cm. (2) Rubinen har altid været værdsat for ... Varenr: 3550876 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:23:00 DKK 3.000
Nudes on Furniture designed by Verner Panton (12)
Nudes on Furniture designed by Verner Panton (12). Nudes on Furniture designed by Verner Panton. Offsettryk. Fotograferet af Adrian Portmann. Bladmål 51 x 41 cm. Trykt i 500 eksemplarer og udsolgt fra forlaget. (12) Varenr: 3602281 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-11-2014 20:23:00 DKK 775
Figurbroche af guld med brillanter
Figurbroche af guld med brillanter . Figurbroche med brillanter udført af 18 kt. guld - stemplet. Rytter, seletøj og hove delvist med farvet emalje, prydet med brillanter af i alt ca. 1.8 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: VS2-SI2. Mål max. ca. 51,5 x 32,5 mm, brochering med sikkerhedslukning. Vægt ca. 9,3 g. Varenr: 3605531 DKK 12.657 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-11-2014 20:24:00 DKK 8.934
Chesterfield. Øreklapstol m/ skammel (2)
Chesterfield. Øreklapstol m/ skammel (2). Chesterfield. Øreklapstol stol i patineret, okseblodsfarvet, dybhæftet skind på ben af mahogni m/ tilhørende skammel. H. 110 cm, B. 95 cm. siddehøjde ca. 48 cm. Højde skammel ca. 48 cm. Varenr: 3602954 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-11-2014 20:24:00 DKK 675
Chesterfield. To-pers. sofa
Chesterfield. To-pers. sofa . Chesterfield. To-pers. sofa betrukket med knapsyet samt sømbeslået brunligt læder. Løse sædehynder. Ben af mahognibejdset bøgetræ. H. 78 L. 153 B. 94 cm. Fremstår med brugsspor. Se også item. 3603791 samt 3603808 Varenr: 3603800 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 04-11-2014 20:24:00 DKK 1.100
Firkløver tsavorit- og brillantring af platin og rhodineret guld. Ringstr. 52/16,5
Firkløver tsavorit- og brillantring af platin og rhodineret guld. Ringstr. 52/16,5. Tsavorit og brillantring af platin og rhodineret guld i form af firkløver, prydet med tre runde facetslebne grønne tsavoritter, i alt 0.96 ct. flankeret af 24 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.39 ct. Carater stemplet i ringskinnen. Farve: Top Wesselton (H). Klarhed: VS1. 1900tallets anden ... Varenr: 3521526 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:25:00 DKK 6.000
Großer Coffee Table der 1960/70er Jahre in Chrom und Glas
Großer Coffee Table der 1960/70er Jahre in Chrom und Glas. Großer Coffee Table der 1960/70er Jahre. Untergestell aus verchromtem Flachstahl, lose aufliegende Glasplatte. D. 110cm, H. 48,5cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise leichte Fehlstellen in der Verchromung, am unteren Rand der Platte zwei kleine Chips. Varenr: 3550338 DKK 2.234 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-11-2014 20:25:00 DKK 298
Skåp, Carl Malmsten, modell 'Herrgården'
Skåp, Carl Malmsten, modell 'Herrgården'. Skåp, Carl Malmsten, modell 'Herrgården'. Skåp, tvådelat i mahogny. Underskåp på ben med två lådor och dörrar med bakomvarande hyllor. Överskåp med två dörrar med bakomvarande hyllor. L 105 D 35 H 185 cm. Smärre bruksslitage. Se även varunummer 3605549. Varenr: 3605557 DKK 2.413 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-11-2014 20:25:00 DKK 302
Hans J. Wegner. Daybed af eg
Hans J. Wegner. Daybed af eg. Hans J. Wegner 1914-2007. Daybed af egetræ monteret med opklappeligt ryglæn med flet, madras betrukket med rød uld. Fremstillet hos Getama. H. 74, L. 199 cm. Fremstår med brugsspor, bemalet top og pletter. Varenr: 3604847 DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-11-2014 20:25:00 DKK 2.500
Albert Fuss. 'Pfingstfahrt in den Nordischen Frühling', plakat for Hapag, 1935
Albert Fuss. 'Pfingstfahrt in den Nordischen Frühling', plakat for Hapag, 1935. 'Pfingstfahrt in den Nordischen Frühling mit M.S. 'Milwaukee'', litografisk plakat tegnet af Albert Fuss (1889–1969) for Hapag, Hamburg-Amerika Linie, trykt i Hamburg 1935. 83 x 60 cm. Uden ramme. Fremstår med afrevet hjørne, korte kantrevner, pletter og monteret med metalskinne. Varenr: 3604882 DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:25:00 DKK 350
Tagesbett / Daybed / Schlafsofa mit fünf Kissen
Tagesbett / Daybed / Schlafsofa mit fünf Kissen. Tagesbett / Daybed / Schlafsofa mit fünf Kissen. Sofa bezogen mit Leder, Matratze aufklappbar. Das Sofa ist umwandelbar in ein Schlafsofa. Maße: H. ca. 60 cm, Sh. ca. 40 cm, B. ca. 205 cm, T. ca. 90 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils Entfärbungen, Farbton ... Varenr: 3595949 DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-11-2014 20:25:00 DKK 335
Rolex. Datejust med oysterlänk
Rolex. Datejust med oysterlänk. Rolex. Datejust med oysterlänk. Medföljer stämplat certifikat, innerbox, ytterbox, länkbit samt samtliga böcker. Referens/modell: LC116200. År: 2006 uttagen 2008. Diameter: 36 mm (Klassiskt herrur). Urtavla: Bullseye (grå/silver). Länk: Oysterlänken (blank/matt finish). Inköpskvitto ... Varenr: 3605547 DKK 36.200 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 04-11-2014 20:25:00 DKK 28.156
Tomas Lacke 'Ikon XXXIV' Mixed media
Tomas Lacke 'Ikon XXXIV' Mixed media. Komposition "Ikon XXXIV" av Tomas Lacke f. 1976, Sverige. Blandteknik på duk. Signerad. 30x30 cm. Tomas Lacke är född i Stockholm och har sin ateljé i Åkersberga. Hans konst har presenterats på olika utställningar och gallerier sedan 1999. Med influenser från streetart, graffiti och popart ... Varenr: 3603871 DKK 2.413 SE, Örebro, Aspholmen 04-11-2014 20:25:00 DKK 241
Armring af sterling sølv Georg Jensen
Armring af sterling sølv Georg Jensen. Georg Jensen. Armring af sterling sølv, Dessinnr 17. Indvendig mål: 61 mm. Bredde 3,7 mm. Vægt: 24,2 gr Varenr: 3604613 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 20:25:00 DKK 375
Safir,- og brillantring af 18 kt. guld og hvidguld.1900-tallets første halvdel
Safir,- og brillantring af 18 kt. guld og hvidguld.1900-tallets første halvdel. Safir,- og brillantring af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med tre runde facetslebne safirer flankeret af 18 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.45 ct. Farve: Wesselton (H).1900-tallets første halvdel. B. 2,1 cm. Klarhed: SI1-P1. Vægt ca. 6,7 gr. Ringstr. 55/17,5. Varenr: 3608199 DKK 5.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:25:00 DKK 4.000
Saline Døg. Figurkomposition
Saline Døg. Figurkomposition . Saline Døg (2000-tallet). Figurkomposition. Akryl på lærred. Sign. monogram. 120 x 90 cm. Uden ramme. Varenr: 3600407 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:25:00 DKK 325
39 flasker fransk bordvin.(39)
39 flasker fransk bordvin.(39). 39 flasker fransk bordvin.(39) Varenr: 3601387 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 20:25:00 DKK 625
Georg Jensen. Ti bestikdele dobbeltriflet moderne med skafter af sterlingsølv, efter 1945 (10)
Georg Jensen. Ti bestikdele dobbeltriflet moderne med skafter af sterlingsølv, efter 1945 (10). Georg Jensen. Ti bestikdele dobbeltriflet moderne (moderniseret version af mønstret 'Dobbeltriflet') med skafter af sterlingsølv. Består af 2 middagsknive, L. 21 cm, 2 middagsgafler, L. 19 cm, 2 middagsskeer, L. 18,5 cm, 2 kagegafler, L. 15,5 cm, 2 teskeer. L. 12 cm. Samlet vægt inkl. ståldele ... Varenr: 3602182 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:25:00 DKK 375
Birger Christensen. Vendbar pels af Breitschwanz Persianer, str. 42/46.
Birger Christensen. Vendbar pels af Breitschwanz Persianer, str. 42/46.. Birger Christensen: Vendbar lang pelsfrakke af cremefarvet/ beige Breitschwanz persianer, str. ca. 42-46. Femstår i moderne design, vendbar og rummelig model med vendbare lommer samt bindebælte. Mindre krave samt lukning med knapper med logo-print: Birger Christensen (4 stk.). Længde ca. 126 cm, ... Varenr: 3581911 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-11-2014 20:26:00 DKK 9.000
Skåp, Barock, 1700-tal
Skåp, Barock, 1700-tal. Skåp, i ek, tvådelat, överskåp med dörrar, bakomvarande hyllinredning, underskåp med lådor. Metallbeslag. Barock, 1700-tal. Höjd 188 cm, bredd 120 cm, djup 53. Framstår kraftigt renoverat med utbytta delar, senare sockel. Samtliga lås utbytta. Torrsprickor och skador. Varenr: 3598008 DKK 1.207 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-11-2014 20:26:00 DKK 261
Tom Dixon. Taklampa 'Copper Shade' Tom Dixon
Tom Dixon. Taklampa 'Copper Shade' Tom Dixon. Tom Dixon. Taklampa 'Copper Shade' Tom Dixon. Taklampa 'Copper Shade'. Polykarbonat med vacuum-metalliserad kopparfilm på insidan. Skärm med skador som syns när lampan är tänd. Modellen formgiven 2005. Diameter 45 cm, höjd 41 cm. Smärre repor. Varan finns inte i vårat showroom då den är med på ... Varenr: 3605628 DKK 2.413 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-11-2014 20:26:00 DKK 1.488
Cartier 'Basculante'. Herreur i stål med vendbar urkasse, ca. 2007
Cartier 'Basculante'. Herreur i stål med vendbar urkasse, ca. 2007. Herrearmbåndsur fra Cartier, model Basculante, ref.nr.: 2522, i rektangulær urkasse af stål med vendbar funktion, lys skive med romertal, datoangivelse ved 6" position, separat sekundviser, optrækskrone prydet med cabochonsleben safir, safirglas, monteret med original krokodillerem med ... Varenr: 3606012 DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:27:00 DKK 17.500
Renaissance kiste dateret 1683
Renaissance kiste dateret 1683. Renaissance kiste dateret 1683, af egetræ, fronten udskåret med renaissanceornamentik og inskription 'Hans Schumann Anno 1683', i siderne bærehåndtag af jern, på kuglefødder, indvendig med læddike. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, mærker, revner. Varenr: 3600889 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:27:00 DKK 350
Tobaksskab af egetræ.
Tobaksskab af egetræ.. Tobaksskab af egetræ, svungen top, prydet med skæringer, top og bund med profillister, front med skuffe og låge, bag hvilken hylde og ophæng. 1700-tallets slutning. H. 75 cm. B. 60 cm D. 31 cm. Fremstår restaureret. Varenr: 3605434 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:27:00 DKK 375
Grete Jalk, sofabord i teak fremstillet hos Glostrup Møbelfabrik, samt et sofabord (2)
Grete Jalk, sofabord i teak fremstillet hos Glostrup Møbelfabrik, samt et sofabord (2). Grete Jalk, sofabord i teak fremstillet hos Glostrup Møbelfabrik, samt et sofabord. Sofabord fra Glostrup Møbelfabrik: trærammekonstruktion i teak med hylde. Betegnet på undersiden. Mål: B. ca. 130 cm, H. ca. 55 cm, D. ca. 50 cm. Sofabord: trærammekonstruktion. Uden betegnelse. Mål: H. ca. 55,5 ... Varenr: 3603978 DKK 4.467 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-11-2014 20:27:00 DKK 2.234
Arne Jacobsen. Sæt på fire højrygget Oxford kontorstole, model 3272, sort læder. (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire højrygget Oxford kontorstole, model 3272, sort læder. (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire højrygget Oxford kontorstole, model 3272 med stel af forkromet stål, fempas-drejefod i aluminium, ryg og sæde betrukket med nyt sort analin læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen med etiket herfra. Fremstår med alm. brugsspor, lette ridser på ... Varenr: 3577102 DKK 30.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-11-2014 20:28:00 DKK 24.000
Charlotte Borgen. Smykkesæt af sterlingsølv prydet med charms
Charlotte Borgen. Smykkesæt af sterlingsølv prydet med charms. Charlotte Borgen Design: Smykkesæt af sterlingsølv med rhodinerede og emaljerede charms af sterlingsølv og glas, nogle prydet med cubic zirkonia, bestående af: Halscollier med 18 charms, L. 44,5 cm, og armlænke med 19 charms, L. 21 cm. Original smykkepose medfølger. Fremstår med minimale ... Varenr: 3605486 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:28:00 DKK 475
Arnold Krogh for Royal Copenhagen: Guld Viftestellet, 22 dele, 1sort. (22)
Arnold Krogh for Royal Copenhagen: Guld Viftestellet, 22 dele, 1sort. (22) . Arnold Krog for Royal Copenhagen. Guld Viftestellet af porcelæn 1. sortering med hvid glasur, dekoreret med guldkant, bestående af:. 2 stk. Halvmåne fad L. 21 cm, kaffekande H. 17 cm, flødekande, sukkerskål m. låg, lille vase H. 7,5 cm. NB: Viftestellet, designet af Arnold Krogh og lanceret i ... Varenr: 3605828 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-11-2014 20:28:00 DKK 800
Pidestal, Japan
Pidestal, Japan. Pidestal, Japan. Trä med dekor av fåglar och blommor mot svart botten. Mått: 30x30 cm Höjd 90 cm Repor, nagg. Varenr: 3603161 DKK 965 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-11-2014 20:28:00 DKK 261
Nissing ring med brillant, ca. 0.07 ct. Nr. H123005
Nissing ring med brillant, ca. 0.07 ct. Nr. H123005. Nissing ring med brillant, ca. 0.07 ct., bred ring udført af 18 kt. hvidguld, prydet med 1 brillant af ca. 0.07 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: VS1, god brillans, ringstr. ca. 56,0, Ø ca.18,3 mm, ringbredde 12,1 mm, vægt: ca. 24,7 g. Varenr: 3565915 DKK 5.956 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-11-2014 20:29:00 DKK 4.467
Per Lütken for Holmegaard. Atlantis glasservice af delvis røgfarvet glas (36).
Per Lütken for Holmegaard. Atlantis glasservice af delvis røgfarvet glas (36).. Holmegaard. Atlantic glasservice af delvis røgfarvet glas, bestående af: 12 rødvinsglas (H. 16 cm.), 12 likørglas (H. 9,2 cm.), 12 snapseglas (H. 8,5 cm.). (36) Varenr: 3604448 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 04-11-2014 20:29:00 DKK 300
Leander baby / barneseng med tremmer af white wash bøg samt madras
Leander baby / barneseng med tremmer af white wash bøg samt madras. Leander baby / barneseng med tremmer af formspændt bøg, white wash. Justérbar højde og længde H. 90, L. 120/150, B. 70 cm. madras/juniorkit medfølger samt skruer til at justere højde og længde. Frenstår ubrugt. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle ... Varenr: 3599618 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 20:29:00 DKK 975
Oren Noy, fotografi, signerat samt numrerat
Oren Noy, fotografi, signerat samt numrerat . Oren Noy, Israel f. 1975-, fotografi, printat i upplaga om 5 bilder. Signerat samt daterat 2006 a tergo, numrerad 2/5. Bildmått 20x30 cm. Varenr: 3602292 DKK 1.207 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-11-2014 20:29:00 DKK 282
Hvidt udstillingskøkken model Kvadrat Colour
Hvidt udstillingskøkken model Kvadrat Colour . Hvidt udstillingskøkken model Kvadrat Colour bestående af : 6 underskabsmoduler heraf 2 med skuffer 704x800x581 cm, højskab med låger samt indbygning til ovn 1952x600x581 cm. 4 overskabe heraf 2 med låger. Bordplade 30 mm Beige Duna poleret kompositsten med planlimet Blanco Dalgo Hvid Silganit ... Varenr: 3518859 DKK 38.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:30:00 DKK 23.000
Snedkermester Lau Lauritsen. Spisebord / konferencebord af eg
Snedkermester Lau Lauritsen. Spisebord / konferencebord af eg. Snedkermester Lau Lauritsen. Spisebord / konferencebord med koniske ben, bådformet plade fineret med hvidolieret eg. Fremstillet af Snedkermester Lau Lauritsen, brænd-stempel herfra under bordpladen. H. 73 cm. L. 200 cm. B. 110 cm. Fremstår med minimale brugsspor. NB. leveres usamlet. Varenr: 3607695 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 20:30:00 DKK 300
Mask, Chokwe, Kongo
Mask, Chokwe, Kongo. Mask, Chokwe, Kongo. Skuren i trä samt dekorerad med hår i växtfiber. Höjd 25 cm. Varenr: 3562367 DKK 4.022 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-11-2014 20:30:00 DKK 2.413
Cartier 'Santos 100'. Automatisk herreur i stål prydet med brillanter
Cartier 'Santos 100'. Automatisk herreur i stål prydet med brillanter. Herrearmbåndsur fra Cartier, model Santos 100, ref.nr.: 2878, i kraftig urkasse af stål, prydet med talrige juvelereftersatte brillantslebne diamanter, lys skive med romertal, safirglas, optrækskrone, prydet med facetteret diamant, monteret med original krokorem med dobbelt foldespænde af stål, ... Varenr: 3571632 DKK 35.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:30:00 DKK 27.000
Øreringe og ring af 14 kt guld (7)
Øreringe og ring af 14 kt guld (7). To par øreringe af 14 kt guld, prydet med vedhæng med guldkugle. L.:3,7 og 3,2 cm. Et par ørestikker monteret med veneziakæde og guldkugle. Total længde: 8 cm. Endvidere ring af 14 kt guld prydet med en hvid ferskvands kulturperle, ø ca 6 mm. Ringstr. 55,5 Samlet vægt: ca 8,8 gr. Smykkerne ... Varenr: 3605367 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 20:30:00 DKK 1.350
Par Yngve Ekström, lænestole, model Lamino (2)
Par Yngve Ekström, lænestole, model Lamino (2) . Yngve Ekström, lænestole af formspændt bøgetræ, nybetrukket med sort lammeskind. Model Lamino med lav ryg. Fremstillet hos Swedese, Formgivet 1956. Model Lamino. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2) Varenr: 3602189 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 20:30:00 DKK 1.800
4 flasker Hine Signature Petit Champagne Cognac.(4)
4 flasker Hine Signature Petit Champagne Cognac.(4). 4 flasker Hine Signature Petit Champagne Cognac. I original emballage.(4) Varenr: 3601261 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 20:30:00 DKK 1.450
Tomas Lacke 'Ikon XXXIII' Mixed media
Tomas Lacke 'Ikon XXXIII' Mixed media. Komposition "Ikon XXXIII" av Tomas Lacke f. 1976, Sverige. Blandteknik på duk. Signerad. 30x30 cm. Tomas Lacke är född i Stockholm och har sin ateljé i Åkersberga. Hans konst har presenterats på olika utställningar och gallerier sedan 1999. Med influenser från streetart, graffiti och popart... Varenr: 3603874 DKK 2.413 SE, Örebro, Aspholmen 04-11-2014 20:30:00 DKK 241
Thaung Jun, Burma, Möte i by
Thaung Jun, Burma, Möte i by. Thaung Jun, Burma, Möte i by. Olja på duk 62 x 92 cm. Signerad. Ej ramad. Varenr: 3604757 DKK 965 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-11-2014 20:30:00 DKK 241
A. Michelsen. Syv saltkar og saltbøsser i emaljeret sterlingsølv (7)
A. Michelsen. Syv saltkar og saltbøsser i emaljeret sterlingsølv (7). A. Michelsen. 5 saltkar i emaljeret sterlingsølv i farverne blå, turkis og grøn. Ø 5 cm. 2 saltbøsser i sterlingsølv med bladranker i hvid emalje på siderne. H. 4,5 cm. Samlet vægt på alle syv dele ca. 130 g. Fremstår med brugsspor. og den ene saltbøsse med lille trykning ved strøhullerne. (7) Varenr: 3602127 DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:30:00 DKK 350
Stort sideboard/skænk/skab
Stort sideboard/skænk/skab. Stort sideboard/skænk/skab. Kasseformet finerkonstruktion, med fire ben. Med 3 låger, hvoraf en kan aflåses, nøgle medfølger, og 4 skuffer. H. ca. 82 cm, B. ca. 220 cm, D. ca. 45 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, ridser og slitage, delvist små kantstødmærker/minimale stødmærker, delvist små ... Varenr: 3604040 DKK 4.467 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-11-2014 20:30:00 DKK 2.234
Paar Blumenständer um 1920, Shabby Chic (2)
Paar Blumenständer um 1920, Shabby Chic (2). Paar Blumenständer um 1920, Shabby Chic. Konstruktion aus weiß lackiertem Holz. B. 30,5cm, H. 83cm, T. 30,5cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Farbe blättert leicht ab. (2) Varenr: 3592341 DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-11-2014 20:30:00 DKK 335
Royal Copenhagen, stort fad af porcelæn, Blue Pheasant
Royal Copenhagen, stort fad af porcelæn, Blue Pheasant. Royal Copenhagen. Stort fad af porcelæn, Blue Pheasant, efter original dekoration af Christian Joachim. L 50 cm. 1. sort. Varenr: 3601791 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-11-2014 20:30:00 DKK 1.200
Tonni Museth. Komposition, olie og akryl på lærred
Tonni Museth. Komposition, olie og akryl på lærred. Komposition af Tonni Museth (f. 1949), olie og akryl på lærred, sign. monogram. 50 x 40 cm. (53 x 43 cm.) Varenr: 3581435 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:31:00 DKK 425
Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak
Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak. Dansk møbelproducent. Skrivebord udført i teak med skuffer og rum. Nøgler medfølger. H. 73 B. 123 D. 63 cm. Alm. brugsslitage. Varenr: 3598245 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 04-11-2014 20:31:00 DKK 325
Maurice Lacroix 'Day-Date Alarm'. Automatisk herreur i forgyldt stål
Maurice Lacroix 'Day-Date Alarm'. Automatisk herreur i forgyldt stål. Herrearmbåndsur fra Maurice Lacroix, model Day-Date Alarm, ref.nr.: 22197, i urkasse af forgyldt stål, lys skive med romertal, datoangivelse ved 6" position, ugedagsangivelse ved 12" position, alarmfunktion, safirglas, monteret med original firbensrem med forgyldt spænde, automatisk urværk. Ø. 38... Varenr: 3589600 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:32:00 DKK 8.000
John Rørvig. Ring af 14 kt. guld prydet med grønlandsk tugtupit
John Rørvig. Ring af 14 kt. guld prydet med grønlandsk tugtupit. John Rørvig. Ring af 14 kt. guld, udført i organisk design, prydet med grønlandsk tugtupit, stemplet "John Rørvig 585". Str. 51. Vægt: ca. 11,6 gr. Fremstår med brugsspor.Ringen er ifølge rekvirenten udført i to eksemplarer, hvoraf den ene er givet til H.K.H. Dronning Margrethe. Varenr: 3581288 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:32:00 DKK 6.000
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 80  >>