Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 119  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Danmark samling 5 ører 1874-1921
Danmark samling 5 ører 1874-1921. Danmark samling 5 ører perioden 1874-1921 komplet minus 1913. I alt 23 mønter. Varenr: 4564037 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2017 20:25:00 DKK 1.250
Par sfinksfigurer, lys sten, med sokkelplader (6)
Par sfinksfigurer, lys sten, med sokkelplader (6). Par sfinksfigurer, lys sten, figurer i form som blandingsvæsen af løve og kvinde med vinger i udstrakt stilling, to løse aflange sokkelplader, med trappeformede basaltsokler, mål på figuren L. 59 cm, B. 24 cm, H. 56 cm. Mål i alt med sokkel L. 73 cm, B. 38 cm, H. 9 cm. Fremstår med vejrbetingede ... Varenr: 4517886 DKK 14.865 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:26:00 DKK 11.149
Anthony Crossa. Komposition, olie og mixed-media på lærred
Anthony Crossa. Komposition, olie og mixed-media på lærred. Anthony Crossa f. 1967. Komposition, olie og mixed-media på lærred. Sign. A. Crossa. 60 x 60 cm. Anthony Crossa er spansk født autodidakt maler, har tidligere udstillet sine værker i Sverige og Danmark. Varenr: 4551838 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 20:26:00 DKK 300
vintage diamantbroche af platin i form af blomstergren, i alt 2.45 ct. Samt bindehalssmykke med saltvandskulturperler. L. 120 cm. (2)
vintage diamantbroche af platin i form af blomstergren, i alt 2.45 ct. Samt bindehalssmykke med saltvandskulturperler. L. 120 cm. (2). Diamantbroche af platin i form af blomstergren, prydet med ca. 121 enkelslebne diamanter og større diamant med ældre slibning, i alt ca. 2.45 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS2-P1. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 13,9 g. L. 4,9 cm. Samt tilhørende saltvandskulturperlekæde i form af ... Varenr: 4557691 DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:26:00 DKK 17.500
G. E. Libert, olie på lærred, landskabsparti
G. E. Libert, olie på lærred, landskabsparti. Landskabsparti, antagelig Dyrehaven af Georg Emil Libert (1820 - 1908), olie på lærred. Sign. G.E. Libert. 31 x 43 cm (40 x 52). Fremstår med afskalninger. Varenr: 4564727 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:26:00 DKK 300
Louis Vuitton, taske  model Large Bucket
Louis Vuitton, taske model Large Bucket. Louis Vuitton. Skuldertaske, model Large Bucket. Indvendig et stort rum, to siderum heraf et med lynlås. Besætninger og justerbar skulderrem af lyst kernelæder. Lille pouch medfølger. Fremstår med lette brugsspor, let røglugt samt med nyere for indvendigt. Varenr: 4568137 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 20:26:00 DKK 1.650
Philips Wouwerman, hans krets. Olja på pannå, Holland, 1600/1700-tal
Philips Wouwerman, hans krets. Olja på pannå, Holland, 1600/1700-tal. Philips Wouwerman (1619-1668), hans krets. Olja på pannå. Landskap. Inramad. 12,5 x 20,5 cm. Varenr: 4570910 DKK 3.930 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 20:26:00 DKK 295
Lænestol med skammel, teak og eg, dansk møbeldesign. (2)
Lænestol med skammel, teak og eg, dansk møbeldesign. (2). Lænestol med ben af massiv eg, 'negle' af teaktræ, betrukket med tofarvet uldstof fra kvadrat, H. 70 B. 60 sædehøjde ca. 43 cm. Dansk møbeldesign, 1950/60'erne. Dertil medfølger skammel med ben af teaktræ. Fremstår nybetrukket med koksgrå stof fra kvadart, udført af dansk professionel ... Varenr: 4559153 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:26:00 DKK 7.000
Swiss Military Hanowa Chronograph. Swiss made Herrearmbåndsur.
Swiss Military Hanowa Chronograph. Swiss made Herrearmbåndsur. . Swiss Military Hanowa Chronograph. Swiss made Herrearmbåndsur. Urkasse Ø 45mm og lænke af sort stål. Lynette med tachymeter skala. Sort urskive med permanent sekundviser, stopursfunktion op til 30 min, viser for, dato. Vandtæt 100m. Manual og boks medfølger. Varenr: 4369239

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:27:00 DKK 1.700
Hans Voigt Steffensen. Danserinde, litografi (cd)
Hans Voigt Steffensen. Danserinde, litografi (cd) . Hans Voigt Steffensen (f. 1941). Danserinde, litografi på papir, 48/180. Sign. H. Voigt Steffensen. 38 x 31 (60 x 52) cm. Fremstår med par pletter. Varenr: 4566914 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 20:27:00 DKK 950
James Coignard Fransk konst
James Coignard Fransk konst. JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Utan titel, signerad och numrerad J Coignard 4/8, brons, höjdxbredd med träsockel 15,5x31 cm, skulpturens mått 11x30 cm Varenr: 4570289 DKK 6.287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 20:27:00
Se mere
Lars Dan, litografier, figurkompositioner (cd 4)
Lars Dan, litografier, figurkompositioner (cd 4). Figurkompositioner af Lars Dan (f. 1960), litografi, alle 46/150. Alle sign. og daterede Lars Dan 92. Bladmål 84 x 60 cm. (4) Varenr: 4564855 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:27:00 DKK 300
Peter Nyborg. En samling effekter: maleri, litografi, bogværk samt to vine (5)(cd)
Peter Nyborg. En samling effekter: maleri, litografi, bogværk samt to vine (5)(cd). En samling effekter: abstrakt komposition, 'Songs of Four Oceans' olie på lærred, Peter Nyborg født 1939, sign. P. Nyborg, 55x50 cm (60,5x55,5) samt abstrakt komposition, 'A Winners Fight' 64/100, sign. PNyborg, litografi, 29,5x22 cm (39x25) Desuden to bogværket 'The Viking Wall' om Peter Nyborg... Varenr: 4563648 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2017 20:28:00 DKK 775
Sala Gaspars utsällningsaffisch för Joan Mirò
Sala Gaspars utsällningsaffisch för Joan Mirò. Sala Gaspars utsällningsaffisch för Joan Mirò, färglitografi, "Sobreteixims", 72 x 56 cm. osignerad, Barcelona, 1972. Gulnat blad, reva i nedre kant. Varenr: 4565025 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-02-2017 20:28:00 DKK 236
Girard-Perregaux 'Vintage 1945'. Dameur i stål med two-tone skive, 2000'erne
Girard-Perregaux 'Vintage 1945'. Dameur i stål med two-tone skive, 2000'erne. Damearmbåndsur fra Girard-Perregaux, model Vintage 1945, ref.nr.: 2590, i urkasse af stål, two-tone skive med arabertal, safirglas, monteret med lænke af stål med dobbelt foldespænde, manuelt optræk. Mål: 23,5 x 33,5 mm. Indvendigt omkreds på lænke: 16,2 cm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på ... Varenr: 4569818 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:28:00 DKK 8.000
William Scharff, olie på lærred, Granskovsbillede (cd)
William Scharff, olie på lærred, Granskovsbillede (cd). Granskovsbillede af William Scharff (1886 - 1959), olie på lærred. Sign. William Scharff. 62 x 107 cm (80 x 123). Lignende værk på ARoS - Aarhus kunstmuseum inventar nr. 426. Varenr: 4570402 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:28:00 DKK 8.400
Bordslampa, glas och metall, art deco-stil, 1900-talets slut.
Bordslampa, glas och metall, art deco-stil, 1900-talets slut.. Bordslampa, glas och metall, art deco-stil, 1900-talets slut. Kvinna i metall hållande flerfärgat glasklot. Höjd ca 39,5 cm. Bruksslitage. Lauritz.com ansvarar inte för funktionen. Varenr: 4570576 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 20:28:00 DKK 1.257
Levinsky, jakke af bæverlam, str. 40
Levinsky, jakke af bæverlam, str. 40. Levinsky, trekvart lang jakke af lys bæverlam, front med hægter. Længde 90 cm, ryg: 60 cm, ærme. 65 cm.Str. 40. Minimale brugsspor / brugt få gange. Varenr: 4571071 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:28:00 DKK 850
Arne Jacobsen. Seks armstole model 3207 (6)
Arne Jacobsen. Seks armstole model 3207 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Seks armstole model 3207 'Syveren' af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, ben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. SH 44. Fremstår nylakerede med mindre mærker/ujævnheder under lakering. (6) Varenr: 4568027 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2017 20:28:00 DKK 5.600
Mette Møller Bovin, opstilling med squash, olie på lærred (cd)
Mette Møller Bovin, opstilling med squash, olie på lærred (cd). Opstilling med squash, olie på lærred monteret på plade, Mette Møller Bovin, sign. monogram MM, 24,5x30,5 cm (29x35) Fremstår bagpå monteret med udstillingsetiket. (cd) Varenr: 4551395 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2017 20:28:00 DKK 625
Anders And & Co. 1949-1956 i samlehæfter, ej komplet
Anders And & Co. 1949-1956 i samlehæfter, ej komplet . Anders And & Co. 1949 (september mangler) samt 'Prøv at gætte', 1950 (komplet), 1951 (april mangler) samt solohæfte nr. 3 og 13, 1952 (marts mangler), 1953 (maj mangler) samt Familien Ands fotoalbum og solohæfte nr. 14 Lejrturen, 1954 (juli mangler) samt Juleparade nr. 11B nov. 1952, 1955 ... Varenr: 4570501 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:28:00 DKK 475
Persisk Sabzevar 300 x 190 cm
Persisk Sabzevar 300 x 190 cm. Persisk Sabzevar 300 x 190 cm Håndknyttet uld på bomuld. Varenr: 4213903

DKK 4.400 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 20:29:00 DKK 1.900
Hugo Boss Herre armbåndsur.
Hugo Boss Herre armbåndsur.. Hugo Boss Herre armbåndsur. Herrearmbåndsur med urkasse 35x26mm og lænke med butterfly lås af poleret stål. Urskive med dobbelt tid viser. Opbevaringsboks og manual medfølger. Varenr: 4480146

DKK 1.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:29:00 DKK 900
Schäferhund aus Bronze
Schäferhund aus Bronze. Liegender Schäferhund, Bronze auf Marmorplinthe. Maße: H. 10,5 cm, Sockel: 12,5 x 7 cm. Altersgemäßer Zustand, teilweise an den Kanten bestoßen. Varenr: 4556956 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 20:29:00 DKK 297
Tre-pers. sofa, 1960'erne
Tre-pers. sofa, 1960'erne. Tre-pers. sofa betrukket med broderet uld, ben af bejdset træ. H. 72, L. 185, D. 85 cm. Siddehøjde 42 cm. 1960'erne. Brugsslitage samt huller i nogle åuder.. Varenr: 4566774 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2017 20:29:00 DKK 300
Mogens Lorentzen. Plakat med Liva Weel i PH-revyen 'Paa Ho'det', litografi, 1929 (cd)
Mogens Lorentzen. Plakat med Liva Weel i PH-revyen 'Paa Ho'det', litografi, 1929 (cd). Revyplakat tegnet af Mogens Lorentzen (1892-1953) med Liva Weel fra PH-revyen 'Paa Ho'det' (Nørrebros Teater, 1929), litografi, uden tekst, 1929. Mogens Lorentzen var endvidere en af tekstforfatterne til denne revy sammen med Poul Henningsen. 94 x 65 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på ... Varenr: 4568140 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:29:00 DKK 325
Ulysse Nardin. Vintage midsizeur i 18 kt. guld med lys skive, 1930´erne
Ulysse Nardin. Vintage midsizeur i 18 kt. guld med lys skive, 1930´erne. Vintage midsize armbåndsur fra Ulysse Nardin, i urkasse af 18 kt. guld, lys skive med arabertal og stregindeks, separat sekundviser, plexiglas, riflet optrækskrone, monteret med senere rem, manuelt optræk. Ø. 30 mm. Fremstår med brugsspor, patineret skive. Uret gik på vurderingstidspunktet. ... Varenr: 4532973 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:29:00 DKK 5.000
Ubekendt kunstner. Komposition, olie på lærred, 1960
Ubekendt kunstner. Komposition, olie på lærred, 1960. Komposition af ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. monogram ØA på bagsiden, samt dateret 1960. 80 x 94 (82 x 96) cm. Varenr: 4553991 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:29:00 DKK 325
Jais Nielsen, Royal Copenhagen, 'Den barmhjertige samaritaner', keramik
Jais Nielsen, Royal Copenhagen, 'Den barmhjertige samaritaner', keramik . Figur, 'Den barmhjertige samaritaner'. Royal Copenhagen. Formgivet af Jais Nielsen omkring 1925. Stentøj. Okseblodsfarvet glasur. Skildring af en samaritaner, der rækker en tigger et krus vand. H. 32 cm. Betegnet i bunden: firmamærke (stempel i grøn underglasur og bølgemærke i blå underglasur), ... Varenr: 4181964 DKK 7.433 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:30:00 DKK 2.973
Lucia Steigerwald, Aquarell und Farbkreide, 1956
Lucia Steigerwald, Aquarell und Farbkreide, 1956. Lucia Steigerwald (1913-1995), Aquarell und Farbkreide auf Papier, 1956, abstrahierte Gebirgslandschaft mit Baumkulisse in Grün-, Blau und Gelbtönen, signiert und datiert unten links, gerahmt hinter Glas, Bildmaß ohne Rahmen 24 x 59 cm. Varenr: 4427029 DKK 2.601 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:30:00 DKK 892
Armlehnstuhl, Buche, Frankfurter Stuhl
Armlehnstuhl, Buche, Frankfurter Stuhl. Armlehnstuhl, Buche, Konstruktion aus Vierkantbeinen mit durchgehender leicht ansteigender und konkav gewölbter Armlehne, Mittelbrett mit vier vertikalen Streben, Sitzhöhe 46 cm - H. 73 cm - B. 52 cm - T. 44 cm, mit Gebrauchsspuren, Sitzkissen fehlt, teils mit Kratzern, Lackierung teils ... Varenr: 4435723 DKK 1.747 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:30:00 DKK 855
Pickawood Couchtisch / Sofatisch aus Erle massiv Natur geölt
Pickawood Couchtisch / Sofatisch aus Erle massiv Natur geölt. Pickawood Couchtisch / Sofatisch aus Erle massiv Natur geölt. Quadratischer Korpus und Beine aus Massivholz. Mit Zwischenboden als Ablagefläche. Maße: H. 45cm, B. und T. 80cm. Mit Gebrauchsspuren. Pick a wood mit Pickawood aus der Gründerszene in Hamburg. Das Start-up vertreibt Möbel, ... Varenr: 4456931 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 20:30:00 DKK 297
Kasseapparat, fremstillet hos National, omkring 1900
Kasseapparat, fremstillet hos National, omkring 1900. Kasseapparat, fremstillet hos National, omkring 1900, metalkasse med floralt reliefdekor, med håndsving i siden og en nøgle, bagside med metalplakette. Mål: H. 60 cm - B. 48 cm - D. 38,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og slitagespor, stedvist med ridser. Varenr: 4505246 DKK 26.014 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:30:00 DKK 16.352
Kleiner Beistelltisch, Coffeertable, HAKU
Kleiner Beistelltisch, Coffeertable, HAKU. Kleiner Beistelltisch, Coffeetable, HAKU. Holz, Schichtholz, schwarz und cremefarben lackiert. H. 45 cm. D. 34 cm. Unterseitig bezeichnet mit Metallplakette HAKU. Lackierung berieben und partiell mit Kratzern. Vierpassige Verstrebung im Fußbereich mit minimaler Splitterung. Varenr: 4508162 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:30:00 DKK 297
Louis Poulsen, Stockholm pendel
Louis Poulsen, Stockholm pendel. Louis Poulsen, Stockholm pendel af lakeret metal, opalglas, gitter af kunststof, Ø 48,6 cm. Fremstår nyrenoveret. Varenr: 4563056 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-02-2017 20:30:00 DKK 300
Samling af LP'er og singler, 1970erne, 1980erne (ca. 320)
Samling af LP'er og singler, 1970erne, 1980erne (ca. 320). Samling af LP'er og singler fra 1970erne og 1980erne, ca. 160 Lp'er, og ca. 160 singler. Blandt andet Fleetwood Mac, John Lennon, Depeche Mode, Redbone, Cliff Richard, Jomfru Ane Band, Joe Cocker, Savage Rose, Nena, Bad Manners, Adam And The Ants, Toto, Phil Collins. Varierende brugsspor. Varenr: 4566099 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 20:30:00 DKK 850
Nanna og Jørgen Ditzel. Tre-pers sofa, model AP 8.
Nanna og Jørgen Ditzel. Tre-pers sofa, model AP 8.. Nanna og Jørgen Ditzel. Tre-pers sofa, model AP 8. Sjælden udbudt model. Fremstillet hos AP-stolen. Ben i bejdset bøg. Nypolstret med cognacfarvet anilin læder. H. 86. L. 190. D. 80 cm. Varenr: 4567885 DKK 80.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 60.000
Céline kuvertväska i vinrött skinn med emblem
Céline kuvertväska i vinrött skinn med emblem. CÉLINE, kuvertväska i vinrött skinn med spänne och emblem i gulmetall, 16 x 23,5 x 2 cm Varenr: 4570290 DKK 1.179 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 20:30:00
Se mere
To delt vitrineskab. Antik grå bemalet. (2)
To delt vitrineskab. Antik grå bemalet. (2). Firefløjet antik grålakeret vitrineskab m/ underdel. Profileret top, overdel med fire glaslåger hvorbag hylder, underdel med skuffer samt låger. H. 210. B. 200. D. 44 cm. (2) Varenr: 4570579

DKK 4.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 1.750
Taylor's Late Bottled Vintage Port 1969
Taylor's Late Bottled Vintage Port 1969. Taylor's Late Bottled Vintage Port 1969 Varenr: 4570631 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 725
Alexander Eckener, Radierung
Alexander Eckener, Radierung . Radierung von Alexander Eckener (1870-1944). Darstellung eines Bauers mit Pferdepflug, im Druck signiert und datiert (1923). Maße 90 x 68 cm Varenr: 4570782 DKK 1.115 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 20:30:00 DKK 818
Georg Emil Libert. Olja på pannå. Bergslandskap.
Georg Emil Libert. Olja på pannå. Bergslandskap.. Georg Emil Libert (1820-1908), Danmark. Olja på pannå. Bergslandskap. Monogramsignerad GEL 44. Inramad. 13,5 x 10,5 cm. A tergo etikett med texten: E. Libert 1844. Varenr: 4570916 DKK 2.358 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 20:30:00 DKK 275
Et par runde diamantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.88 ct
Et par runde diamantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.88 ct. Et par runde diamantørestikker af 18 kt. hvidguld, prydet talrige små baguetteslebne champagnefarvede diamanter, i alt ca. 1.88 ct. samlet carat på 0.94 ct. er stemplet i hver ørestik. Vægt i alt ca. 5,6 g. Ø. 1,5 cm. B. 0,58 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4570971 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 4.800
Olesen & Hvitfeldt Hansen. Bred armlænker af 14 kt. guld
Olesen & Hvitfeldt Hansen. Bred armlænker af 14 kt. guld. Olesen & Hvitfeldt Hansen. Bred armlænker af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe. L. 19,5 cm. B. 13 mm. Vægt: ca. 21,1 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4564778 DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 4.800
Louis Poulsen. Pullert lamper, model Dipteros (2)
Louis Poulsen. Pullert lamper, model Dipteros (2). Louis Poulsen. Et par cirkulære pullert lamper, til montering på stolper, model Dipteros 13W. Af lakeret og forkromet metal. H. 24 Ø 22 cm. Liggende i original emballage, ubrugte. (2) Varenr: 4566616 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 20:30:00 DKK 575
Arvid Arp Hansen, olie på plade, 'I østen stiger solen op' (cd 3)
Arvid Arp Hansen, olie på plade, 'I østen stiger solen op' (cd 3). 'I østen stiger solen op' af Arvid Arp Hansen (1920-1995), olie på plade. Alle sign. A. Arp Hansen. 22 x 27 cm (30 x 35). (3) Varenr: 4570603 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 300
Børge Mogensen. Øreklapstol, model 2204 vegetabilsk garvet læde
Børge Mogensen. Øreklapstol, model 2204 vegetabilsk garvet læde. Børge Mogensen. Øreklapstol betrukket med patineret vegetabilsk garvet læder, løse hynder med dunfyld, ben af massivt mahogni. Formgivet i 1964. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2204. Fremstår med patina på læder og ridser på forben. Varenr: 4570810 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 7.200
Illum Wikkelsø. To-personers sofa af palisander
Illum Wikkelsø. To-personers sofa af palisander . Illum Wikkelsøe. To-pers. sofa med stel af palisander, løse hynder betrukket med møbelstof. L. ca. 128 cm, SH. 35 cm. Fremstillet hos N. Eilersen, Capella-serien model no. 4. Brugsspor. Varenr: 4555739 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 20:30:00 DKK 325
Samling bord- og væglamper (24)
Samling bord- og væglamper (24). Samling på 10 bordlamper af messing H. 18-51 cm. 14 væglamper af messing L. 13-44 cm. Fremstår med brugsspor. (24) Varenr: 4570531 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 400
Danmark samling mønter m.v.
Danmark samling mønter m.v. . Danmark samling mønter med bl.a. 12 stk 1 0g 2 kroner i sølv, ca. 75 stk gule 1 kroner, 5 kroner m.v. Hertil noget i udland og pengesedler samt lidt frimærker. Varenr: 4564950 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2017 20:30:00 DKK 550
Verdens mindste guldmønter (17)
Verdens mindste guldmønter (17). Samling Verdens mindste guldmønter i æske, bestående blandt andet af, John Lennon 10 dollars, Australien 5 dollars, Cook Island 1 dollar, Queen Elizabeth 1 pound, Finland 10 euro m.fl.Guldindhold 99,9 %. D 14 mm. Vægt ca. 1,3 - 1,8 gram pr. stk. (17) Varenr: 4570486 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 4.200
Jørgen Rud. Rasmussen/Mogens Koch. Skrivepult af lakeret ask
Jørgen Rud. Rasmussen/Mogens Koch. Skrivepult af lakeret ask. Jørgen Rud. Rasmussen/Mogens Koch. Skrivepult af lakeret ask / rødt skind. Skuffe med greb designet af Mogens Koch og klassisk Rud. Rasmussen lås. Fremstillet hos Rud. Rasmussen med mærkat herfra. H. 120, B. 76, D. 55 cm. Enkelte brugsspor. Korpus med mindre revne på venstre side. Nøgle mangler. Varenr: 4570464 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2017 20:30:00 DKK 850
Erik Jørgensen. Fritstående tre-personers sofa, model EJ-315/3, grøn uld
Erik Jørgensen. Fritstående tre-personers sofa, model EJ-315/3, grøn uld. Erik Jørgensen. Tre-personers fritstående sofa betrukket med grøn uld, løse knapsyede hynder, stel af mørk bejdset træ. Model EJ 315. L. 210 cm, H. 76 cm. Fremstillet ved Erik Jørgensen. Fremstår med brugsspor, hul på betræk på hjørne bagerst. Ridser på stel. Par ærmeskånere medfølger. Varenr: 4570762 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 20:30:00 DKK 4.700
Øssur Mohr, CD. 'Hen imod sommeren'. Olie på lærred
Øssur Mohr, CD. 'Hen imod sommeren'. Olie på lærred. 'Hen imod sommeren', af Øssur Mohr (f. 1961), CD. Olie på lærred. Sign. Øssur Mohr 12, samt betegnet på bagsiden. 160 x 130 cm. Uindrammet. Udstillet: Galleri Rasmus. Afbildet i: Ole Lindboe, 'Lyset fra Fjeldet'. Varenr: 4541045 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2017 20:30:00 DKK 11.000
Stine Goya. Lang kjole af silke, str. S
Stine Goya. Lang kjole af silke, str. S. Stine Goya. Lang kjole af silke, str. S. L. 144 cm, talje 80 cm. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 4570565 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-02-2017 20:30:00 DKK 325
Schrank, Beistellschränkchen, Holz
Schrank, Beistellschränkchen, Holz. Schrank, Beistellschränkchen, Holz, kastenförmige Konstruktion mit gerundeten Ecken, vier konische schwarz lackierte Rundbeinen, Deckplatte rot lackiert, zwei Rolladentüren, H. 60 cm - B. 76 cm- T. 36 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, stellenweise Farbabrieb und Kratzer. Varenr: 4512068 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:31:00 DKK 297
Breitling 'Superocean 42'. Herreur i stål med sort skive, 2010'erne
Breitling 'Superocean 42'. Herreur i stål med sort skive, 2010'erne. Herrearmbåndsur fra Breitling, model Superocean 42, ref.nr.: A17364, i urkasse af stål, sort skive med arabertal og stregindeks, datoangivelse ved 3" position, justerbar lynette, riflet optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original stållænke med foldespænde, automatisk urværk. Ø. 41,5 ... Varenr: 4531938 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:31:00 DKK 15.000
Chopard 'Mille Miglia'. Herrechronograf i stål med lys skive, ca. 1998
Chopard 'Mille Miglia'. Herrechronograf i stål med lys skive, ca. 1998. Limiteret herrearmbåndsur fra Chopard, model Mille Miglia, ref.nr.: 8271, kun produceret i 500 nummererede eksemplarer, i urkasse af stål, lys skive med arabertal, datoangivelse ved 4" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, safirglas, monteret med uoriginal læderrem ... Varenr: 4543582 DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:31:00 DKK 9.800
Dobbeltkapslet lommeur samt kæde, 14 kt guld
Dobbeltkapslet lommeur samt kæde, 14 kt guld. Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld, hvidemaljeret skive med arabertal, timemarkeringer, separat sekundviser samt time-og minutvisere. Ø. ca. 34 mm. ekskl. krone. Mekanisk værk med manuelt optræk. Dertilhørende kæde af 14 kt. guld med medaljon. L. ca. 65 cm. Vægt ur ca. 29,5 gram. Vægt kæde ca. ... Varenr: 4567889 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:31:00 DKK 4.200
Jens Søndergaard. Fløjtespiller og personer i sol, olie på lærred (cd)
Jens Søndergaard. Fløjtespiller og personer i sol, olie på lærred (cd). Fløjtespiller og personer i sol af Jens Søndergaard (1895-1957), ca. 1954-1956, olie på lærred, usign. 179 x 208 cm. Uden ramme. Blændrammen fremstår med let skævhed. Proveniens: Solgt på auktionen over kunstnerens datter Anelise Søndergaards dødsbo i 1986, Bruun Rasmussen auktion 484 lot 53, ... Varenr: 4568019 DKK 70.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:31:00 DKK 54.000
Willi Sitte, Lithographie
Willi Sitte, Lithographie . Lithographie von Willi Sitte, unten rechts signiert und datiert (1978). Das Blatt ist in einem guten Zustand und gerahmt, Blattmaß 50 x 70 cm. Varenr: 4570723 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 20:31:00 DKK 297
Konferensbord/matbord med dubbla skivor
Konferensbord/matbord med dubbla skivor. Konferensbord/matbord. Utfört med dubbla skivor i vit MDF, den ena skivan liggande på den andra. Benställning i förkromad metall. Höjd: 78 cm. Storlek bordsskiva: 152 x 138 cm. Bordets maximala längd: 276 cm. Repor, bruksslitage. Varenr: 4571749 DKK 2.358 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 20:31:00 DKK 236
Leddelt brillant armbånd, 18 kt hvidguld, 7.00 ct
Leddelt brillant armbånd, 18 kt hvidguld, 7.00 ct. Leddelt blomster-armbånd udført af 18 kt hvidguld prydet med 345 brillanter på tilsammen ca. 7.00 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS1-VS2. Længde ca. 18,5 cm, monteret med integreret kasselås samt sikkerhedshaspe. Stemplet BA/18 kt samt syretestet til 18 kt. Vægt ca. 21,4 gram. Leveres i... Varenr: 4558727 DKK 34.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:31:00 DKK 27.000
Børge Pramvig. Plakat, 'Mod skadedyr i korn og mel', litografi og offset, 1944 (cd)
Børge Pramvig. Plakat, 'Mod skadedyr i korn og mel', litografi og offset, 1944 (cd). Plakat, 'Mod skadedyr i korn og mel', tegnet af Børge Pramvig, litografi og offset, trykt hos Harlang & Toksvig Reklamebureau A/S 1944. 100 x 69,5 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på hjørnerne, håndteringsmærker, kantrevner. Varen er en del af temaauktionen 'Plakatens guldalder' - en ... Varenr: 4567191 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:31:00 DKK 450
Børge Mogensen. Spisebord af massivt egetræ, shakerstel
Børge Mogensen. Spisebord af massivt egetræ, shakerstel. Børge Mogensen 1914-1972. Spisebord af massivt egetræ, rektangulær plade monteret på shakerstel. Fremstillet hos C. M. Madsens Fabrikker i Haarby med brændemærke herfra. H. 70 L. 200 B. 90 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina. Varenr: 4571049 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:31:00 DKK 6.000
Chanel, axelremsväska, 'Accordion Bag'
Chanel, axelremsväska, 'Accordion Bag'. Chanel, axelremsväska, "Accordion Bag". Utförd i svart quiltat lackat kalvskinn. Monogramprytt lås i guldfärgad metall. Länk med tvinnat skinnband. Fodrad med rödbrun textil. Invändigt ett fack med dragkedja. Stämpelmärkt "CHANEL. Made in Italy". Serienummer på vit remsa inuti väskan: 20237134. ... Varenr: 4571605 DKK 19.648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 20:31:00 DKK 15.718
Richard Ginori, vase, keramik
Richard Ginori, vase, keramik. Vase. Richard Ginori, Milano. Formgivet i 1940'erne. Keramik. Polykrom bemaling med huse og historisk campanile i italiensk landskab. H. 22,7 cm. Betegnet: fabriksmærke med skrifttræk: Ginori, Omega, U. 2 (sort, bemalet), P (indridset). Varenr: 4182087 DKK 4.460 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:32:00 DKK 1.858
Sort antikbemalet glasskab
Sort antikbemalet glasskab . Vitrineskab af sort antikbemalet træ, indvendig råhvid, front med glaslåger og sider med glas, fem hylder. H. 216 cm B. 148 cm D. 44 cm.Udstillingsmodel, fremstår derfor med ridser og mærker. Modelfotos. Vejl. udsalgspris 8.190,00 ,- Varenr: 4347883

DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:32:00 DKK 3.600
Certina 'DS-2 Precidrive'. Herrearmbåndsur i stål med sort skive, af ny dato
Certina 'DS-2 Precidrive'. Herrearmbåndsur i stål med sort skive, af ny dato. Herrearmbåndsur fra Certina, model DS-2 Precidrive, i urkasse af stål, sort skive med stregindeks, datoangivelse ved 6" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, safirglas, monteret med original læderrem med dobbelt foldelukke af stål, quartz urværk. Ø. 41 mm. Fremstår ... Varenr: 4527510 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:32:00 DKK 3.800
Bischi Custom bike, Herre Racercykel/Citybike
Bischi Custom bike, Herre Racercykel/Citybike. Bischi Custom bike, Herre Racercykel/Citybike, model Herbamare/A. Vogel, monteret med komponenter fra bl.a. Shimano Deore , FSA, V-Drive, Continental mfl. Stel str. er umiddelbart ukendt. Fremstår samlet, ny og ubrugt. Varenr: 4536226 DKK 11.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 20:32:00 DKK 6.400
Vintage diamantring af 18 kt. hvidguld med rosenslebne diamanter. 1900-tallets midte
Vintage diamantring af 18 kt. hvidguld med rosenslebne diamanter. 1900-tallets midte. Vintage diamantring af 18 kt. hvidguld med rosenslebne diamanter, prydet med 17 større og mindre hvide rosenslebne diamanter. 1900-tallets midte. Vægt ca. 7,3 g. Front B. 1,2 cm. Ringstr. 56/17,75. Fremstår ustemplet, testet til 18 kt. hvidguld. Varenr: 4564193 DKK 5.600 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:32:00 DKK 4.400
Deckenlampe
Deckenlampe. Deckenlampe, förmige Glas und Deckenplatte, Messingfarbene. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Die Leuchte ist funktionstüchtig, wobei Lauritz.com die Funktion nicht garantiert. Verchromte Deckenlampe, mit 6 Leuchtarmen. Lauritz.com gibt keine Gewähr auf die Funktion. Gebrauchspuren. Varenr: 4570533 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 20:32:00 DKK 334
Bjørn T. Hansen, portræt og komposition (2) (cd)
Bjørn T. Hansen, portræt og komposition (2) (cd). Komposition og portræt, akryl på lærred, Bjørn T. Hansen (1942-2007) komposition, sign. og dat. Copenhagen 2000, Bjørn T. Hansen, dat. 116x73 cm, med lille plet i venstre side. Uindrammet. Desuden Portræt, 'Skriget' sign. Bjørn T. Hansen, dat. 1984, 81x65 cm (83x67) Fremstår med ridser (2)(cd) Varenr: 4556182 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2017 20:32:00 DKK 375
Kaj Gottlob. Par væglamper af messing og opalglas (2)
Kaj Gottlob. Par væglamper af messing og opalglas (2). Kaj Gottlob 1887-1976. Et par væglamper med skærme af opalglas, montage af messing, H. 28, fremspring 28 cm., skærm Ø 23 cm. Fremstillet hos Fog & Mørup, 1950'erne. Fremstår med alders- og brugsspor; skærmkanter med naturlige ujævnheder.Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion ’Light up ... Varenr: 4570634 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2017 20:32:00 DKK 4.200
Kaffeservis (3), silver, rokokostil, Norge,1900-tal.
Kaffeservis (3), silver, rokokostil, Norge,1900-tal.. Kaffeservis (3), silver, rokokostil, Norge,1900-tal. Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Benfästen med snäckmönster och lockknopp med blomma.. Brødrene Lohne, Bergen, Norge. Total vikt ca 957 gr. Höjd ca 23,5 - 8,5 cm Bruksslitage. Putsrester. Varenr: 4570680 DKK 3.144 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 20:32:00 DKK 2.201
Rudolf Gahlbeck, Landschaftsbild
Rudolf Gahlbeck, Landschaftsbild. Landschaftsbild von Rudolf Gahlbeck (*22. November 1895 in Malchow; † 4. Oktober 1972 in Schwerin) von 1941. Öl auf Leinwand, unten rechts signiert und datiert. Auf der Leinwand sind kleinere Fehlstellen vorhanden. Maße 100 x 70 cm Varenr: 4570717 DKK 2.230 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 20:32:00 DKK 297
Hans Hansen metal m.m. Krone bestik af sølvplet (137)
Hans Hansen metal m.m. Krone bestik af sølvplet (137). Hans Hansen metal. Krone bestik af sølvplet, bestående af, syv middagsknive med stålblade, 17 middagsgafler, 15 middagsskeer, 22 frokostgafler, 16 dessertskeer, 24 teskeer, 14 kagegafler, seks pålægsgafler, to sukkerskeer, kagespade, stegegaffel, sovseske, to serveringsskeer og to flaskeåbnere ... Varenr: 4567947 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 20:32:00 DKK 525
N. E. From - Samling vintagesmykker af sølv
N. E. From - Samling vintagesmykker af sølv. N. E. From - Samling vintagesmykker af sølv, bestående af matchende vedhæng og ring, str. Ø 17 mm. Samt en åben armring med ametyster. Vedhæng med ametyst, 2 vedhæng med Cubic Zirkonia og vedhænmg samt ring med onyx, og et vedhæng. Varenr: 4570507 DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 20:32:00 DKK 825
Bing & Grøndahl: 'Empire' service. Terrin, plate de ménage mm. (5)
Bing & Grøndahl: 'Empire' service. Terrin, plate de ménage mm. (5). Bing & Grøndahl. 'Empire' service af porcelæn bestående af: Terrin. Ø. ca. 19 cm, plate de ménage H. 13 cm, 1 stort fad Ø. 32 cm, 1 ovalt fad L. 40 cm, sovseskål L. 20 cm. 2 sortering. (5) Varenr: 4571080 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:32:00 DKK 1.200
Luis Boilly, Lithografie, 1830
Luis Boilly, Lithografie, 1830. Luis Boilly (1761-1845), Farblithografie, 1830, Darstellung einer feinen Gesellschaft in einer Loge, im Zentrum eine geschwächte, zusammengesunkene Dame gekleidet in Blau, unten rechts signiert, gerahmt hinter Glas, Bildmaß ohne Rahmen 34 x 41 cm, stellenweise Stockflecken. Varenr: 4425900 DKK 1.858 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:32:00 DKK 743
Ole Lynggaard. 'My Little World' charm i form af knop af 18 kt. hvidguld med brillanter, i alt 0,43 ct.
Ole Lynggaard. 'My Little World' charm i form af knop af 18 kt. hvidguld med brillanter, i alt 0,43 ct.. Ole Lynggaard. 'My Little World' charm i form af knop af 18 kt. hvidguld med 67 pavéfattede, brillantslebne diamanter på i alt 0,43 ct.. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. H. 13 mm. Vægt samlet 2,2 gr. Art. nr. A2822-502. Originalt armbånd af bomuld samt velourpose medfølger. Vejl. ... Varenr: 4538874

DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:33:00 DKK 9.400
Cartier 'Santos Lady'. Dameur i 18 kt. guld og stål med lys skive, 2000'erne
Cartier 'Santos Lady'. Dameur i 18 kt. guld og stål med lys skive, 2000'erne. Damearmbåndsur fra Cartier, model Santos Lady, ref.nr.: 1567, i urkasse og med tilhørende lænke af 18 kt. guld og stål, lys skive med romertal, heptagonal optrækskrone prydet med facetslebet safir, safirglas, quartz urværk. Ø. 23,5 mm. Indvendig mål: ca. 15,5 cm. Fremstår med lettere brugsspor, ... Varenr: 4556446 DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:33:00 DKK 17.000
Urban Jürgensen Copenhagen, herrearmbåndsur af platin
Urban Jürgensen Copenhagen, herrearmbåndsur af platin. Urban Jürgensen Copenhagen, ref. 5, herrearmbåndsur i urkasse af platin med lys guillocheret urskive med logo, rimertal, minutmarkeringer og to visere. Uret har mekanisk urværk med automatisk optræk og er monteret med sort Urban Jürgensen rem med Urban Jürgensen spænde. Ø: 35 mm (ekskl. krone). ... Varenr: 4559735 DKK 110.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 20:33:00 DKK 60.000
Murano, tilskrevet. Vase af vredet rødt glas, 1950erne
Murano, tilskrevet. Vase af vredet rødt glas, 1950erne. Murano, tilskrevet. Vase af vredet rødt glas, 1950erne. H. 34 cm. Indvendig med aflejringer efter brug. Varenr: 4569737 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:33:00 DKK 725
Cartier 'Tank'. Dameur i forgyldt sterlingsølv med sort skive, 1990'erne
Cartier 'Tank'. Dameur i forgyldt sterlingsølv med sort skive, 1990'erne. Damearmbåndsur fra Cartier, model Tank, i rektangulær urkasse af forgyldt sterlingsølv, sort skive med romertal, riflet optrækskrone prydet med cabochonsleben safir, mineralglas, monteret med original læderrem med forgyldt spænde, mekanisk urværk med manuelt optræk. Mål: 23,5 x 30,8 mm. Fremstår ... Varenr: 4570061 DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:33:00 DKK 5.000
Okänd konstnär. Olja på pannå, 1800-tal.
Okänd konstnär. Olja på pannå, 1800-tal.. Okänd konstnär. Olja på pannå, 1800-tal. Jungfru Maria. osignerad. Inramad i rikt skuren förgylld ram. 40x34. (52x46) Mindre retuschering. Varenr: 4570907 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 20:33:00 DKK 255
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole i cognacfarvet læder, model 3197 (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole i cognacfarvet læder, model 3197 (2) . Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér betrukket med cognacfarvet læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955/2005. H. 110, sæddehøjde ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ... Varenr: 4537957 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2017 20:33:00 DKK 9.000
Samling accessoarer
Samling accessoarer. Samling accessoarer. Halsband, armband mm. Olia modeller. Vissa med bruksslitage. Varenr: 4551342 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-02-2017 20:33:00 DKK 236
Kavalerilanser m. 1832 (2)
Kavalerilanser m. 1832 (2). Kavalerilanser m. 1832. Originale stager af træ, ca. 3 m. Dubsko af jern, klinger og skiveformede parerplader af stål. Den ene med lanseflag. Den anden med inskription ' H L R Z E. N J Z 5'. Begge har plader på stagerne med teksten 'Gave fra Generalljt. P. Berthelsen 1924'. Fremstår med ... Varenr: 4559325 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:33:00 DKK 7.000
Et par brillantørestikker af 14 kt. hvidguld. Vægt ca. 6 g. L. 1,8 cm. (2)
Et par brillantørestikker af 14 kt. hvidguld. Vægt ca. 6 g. L. 1,8 cm. (2). Et par brillantørestikker af 14 kt. hvidguld, prydet med 54 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.54 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Si2-P1. flankeret af 54 enkeltslebne sorte diamanter. Vægt ca. 6 g. L. 1,8 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4567125 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:33:00 DKK 4.000
Ring 18 k vitguld briljant
Ring 18 k vitguld briljant. RING, 18 k rodierat vitguld, briljant 0,21 ct, enligt gravyr, Guldfynd AB, Stockholm 1976, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 1,4 g Varenr: 4570291 DKK 1.179 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 20:33:00
Se mere
Svend Erik Andersen. Fritstående Unika kasette skrivebord i teak
Svend Erik Andersen. Fritstående Unika kasette skrivebord i teak . Svend Erik Andersen. Fritstående Unika kasette skrivebord i teak, bordplade med spejlskåret finer i teak, sarg af hvidlakeret egetræ, skuffer med skjulte greb og tappede samlinger samt i midten udtræksplade, skråtstillede tilspidsede ben i sort matlakeret massiv egetræ. Designet og fremstillet af... Varenr: 4571807 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:33:00 DKK 3.400
Delfin, Wasserspeiher, Karlsruher Majolika-Manufakturk, Keramik
Delfin, Wasserspeiher, Karlsruher Majolika-Manufakturk, Keramik. Delfin. Wasserspeiher. Keramik, blau glasiert. Ausführung: Karlsruher Majolika-Manufaktur, Karlsruhe. Entwurf: Irmgard Münch-Vieritz, um 1960. H. 33 cm, B. 54 cm, T. 24 cm. Am Stand bezeichnet mit Firmenmarke (Blindstempel). Am Stand vorne links kleine Bestoßung. Varenr: 4422876 DKK 1.858 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:33:00 DKK 892
Chopard 'Tank'. Dameur i 18 kt. guld med hvid skive, 1990'erne
Chopard 'Tank'. Dameur i 18 kt. guld med hvid skive, 1990'erne. Damearmbåndsur fra Chopard, model 'Tank', ref.nr.: 5054, i rektangulær urkasse af 18 kt. guld, hvid skive med romertal, riflet optrækskrone med cabochonsleben safir, monteret med læderrem med forgyldt spænde, mineralglas, manuelt optræk. Mål: 20,8 x 27,8 mm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på ... Varenr: 4546832 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:34:00 DKK 6.000
Märklin, Fleischmann, Röwa, Liliput, Trix mm. Stor samling model lokomotiver og vogne i original emballage
Märklin, Fleischmann, Röwa, Liliput, Trix mm. Stor samling model lokomotiver og vogne i original emballage. Märklin, Fleischmann, Röwa, Liliput, Trix mm. Stor samling model lokomotiver og vogne i original emballage. I alt 16 toge og 35 vogne, bla. 3 Liliput toge, 3 Fleischmann toge, 2 Märklin toge, 2 Rivarossi toge, 1 Heinzl tog, Röwa sæt med tog og vogne i kasse, 2 Trix toge. m.fl. samt diverse ... Varenr: 4552828 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:34:00 DKK 5.000
Hein / Mathsson, soffbord, 'Supercirkel', masurbjörk
Hein / Mathsson, soffbord, 'Supercirkel', masurbjörk . Soffbord "Supercirkel", formgivet av Piet Hein & Bruno Mathsson. Skiva i masurbjörk samt fyra spännben i förkromat stål. Tillverkat för Bruno Mathsson International. Diameter 110 cm, höjd 52 cm. Bruksslitage, mindre fanérskador. Varenr: 4567161 DKK 1.572 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-02-2017 20:34:00 DKK 236
Moderne engelsk diamant solitairering af 18 kt. hvidguld med princessesleben diamant på ca. 1.01 ct. London 2013
Moderne engelsk diamant solitairering af 18 kt. hvidguld med princessesleben diamant på ca. 1.01 ct. London 2013. Moderne engelsk diamant solitairering af 18 kt. hvidguld prydet med større princess-cut diamant på ca. 1.01 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: P1. Stemplet: DGL med Engelske London Hallmarks 2013. Diamanten er med lacer EGL identifikation på rundist: EGL CA93165201D. Vægt ca. 4,2 gr. B. 0,65 cm. ... Varenr: 4570613 DKK 32.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:34:00 DKK 25.000
Knud Vinther, Corollo.dk 4 lænestol i naturflet, med Seasalt II farvet hynde
Knud Vinther, Corollo.dk 4 lænestol i naturflet, med Seasalt II farvet hynde. Knud Vinther, Corollo.dk 4 lænestol i antracitfarvet naturflet, fremstillet som yder- og inderside med et indvendigt stel af stål i hulrummet, med påmonterede ben af rustfrti stål. 'Seasalt II' hynde betrukket med møbelstof medfølger. Stolen er fremstillet hos Fletmageren. Varenr: 4572471

DKK 5.900 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:34:00 DKK 3.300
Sølvfigur, liggende elefant, 925 sterling sølv
Sølvfigur, liggende elefant, 925 sterling sølv. Sølvfigur liggende elefant 925 sterling sølv, vægt ca. 702 g, mål ca. 5,5 x 13,5 x 7,5 cm, stemplet '925'. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4508264 DKK 6.318 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 20:34:00 DKK 4.460
Plakat, 'Danmarks Radio Jubilæums Udstilling', litografi, 1950
Plakat, 'Danmarks Radio Jubilæums Udstilling', litografi, 1950. Udstillingsplakat, 'Danmarks Radio Jubilæums Udstilling 1950, litografi, trykt hos J. Chr. Sørensen & Co., 1950. 84 x 62 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på hjørnerne. Varen er en del af temaauktionen 'Plakatens guldalder' - en omfattende samling af vintageplakater, som i januar og ... Varenr: 4566948 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:34:00 DKK 800
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 119  >>