Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 109  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bakkebord af egetræ med to bakker.
Bakkebord af egetræ med to bakker.. Bakkebord af egetræ med ben, afsluttet på hjul. Bordet har to bakker, hvor nederste bakke kan sættes i forlængelse af den øverste. Mål: H. 63, B. 51, L. 65 (130) cm. Fremstår med minimale brgusspor. Varenr: 3701204 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 11:39:00 DKK 375
Desmi. Lænsepumpe model 1967 med slange (2)
Desmi. Lænsepumpe model 1967 med slange (2). Desmi. Lænsepumpe model 1967 med slange, fra beredskabslager. Brigs&Stratton. Ca. 11.000 liter i timen. Fremstår langtidskonserveret (2001) B. 72 H. ca 55 cm. (2) Varenr: 3702305 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-02-2015 11:45:00 DKK 425
Smykkesæt - kæde og øreringe af hvidguld med brillanter og diamanter ( 3 )
Smykkesæt - kæde og øreringe af hvidguld med brillanter og diamanter ( 3 ). Kæde og øreringe udførte af 14 kt. hvidguld - stemplet. Kæde i ankermønster prydet med brillanter og en navetteslebet diamant. L. ca. 42 cm, midterdel ca. 4,5 cm, karabinlås. Vægt ca. 3,8 g. Øreringe prydede med brillanter og navetteslebne diamanter, L. ca. 38 mm, samlet vægt ca. 2,7 g. 64 ... Varenr: 3701884

DKK 8.188 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-02-2015 11:45:00 DKK 5.955
Sidebord/ lampebord, 1900-tallets midte
Sidebord/ lampebord, 1900-tallets midte. Sidebord/ lampebord med stel af sortmalet træ, plade af messing. 1900-tallets midte. Fremstår leddeløs. H. 65 Ø 60 cm. Varenr: 3697129 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 11:46:23 DKK 300
Ring aus Sterlingsilber mit Amethyst
Ring aus Sterlingsilber mit Amethyst. Ring gefertigt aus 925 Sterlingsilber - punziert. Ringkopf ausgefasst mit 10 Amethysten im rund und oval facettierten Schliff und zahlreichen Zirkonias in rot vergoldeten Fassungen. Ringkopf Ø ca. 30 mm, Ringgröße ca. 62 Ø 19,7 mm, Gewicht ca. 14,7 g. Varenr: 3692953

DKK 1.563 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-02-2015 11:47:00 DKK 1.117
Diamond ring in 18k set with brilliant cut diamond  0.45 ct
Diamond ring in 18k set with brilliant cut diamond 0.45 ct. Diamond ring in 18k white gold set with brilliant cut diamond 0.45 ct Colour: (E) River ClaritySI2Strong brilliance Total weight: 3.03 gr Ringsize: 54 / 17.25mm Recommended retail price 2,050€. 1108-18k guld -diamant Varenr: 3645197

DKK 11.538 BE, Antwerpen 02-02-2015 11:48:00 DKK 7.258
Persisk tæppe, 178 x 105 cm.
Persisk tæppe, 178 x 105 cm.. Persisk tæppe med heldækkende boteh-mønster, uld på bomuld. 178 x 105 cm. Fremstår med slitage, pletter og falmede farver. Varenr: 3685210 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-02-2015 11:49:00 DKK 300
Lænestol med uld, 1930/1940
Lænestol med uld, 1930/1940. En lænestol med svugne armlæn, ca. 1930-40'erne, polstret med gult uldbetræk og prydet med pynteknapper- og bånd, runde flade ben i eg. H. 90. B. 80 cm. D. 60 cm. SædeH. 33 cm. Fremstår med slittage på betræk. Varenr: 3699707 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 11:49:38 DKK 525
Øreringe, Creoler. 9 kt guld. Multicolour ædelsten
Øreringe, Creoler. 9 kt guld. Multicolour ædelsten. Ørestikkerne er fremstillet af 9 kt guld, prydet med navetteslebne peridoter, citriner, ametyster, granater og topaser samt diamanter, ca 0.015 ct. Varenr: 3685807

DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-02-2015 11:50:00 DKK 1.150
Dekorative dæmpbare kvalitets LED-lamper (3)
Dekorative dæmpbare kvalitets LED-lamper (3). Dekorative dæmpbare kvalitets LED-lamper3 stk PAR38 ALT LED-lampe sølvfarvet, 20 watt, 120 grader, varm hvid farvetemperatur, L:160 mm, Ø:130 mm.Kan anvendes alene på fatning eller i egnet lampeUbrugt vare fra restlager Varenr: 3681860

DKK 4.500 DK, Herning, Engdahlsvej 02-02-2015 11:51:00 DKK 900
Kulturperlehalskæde trukket med 34 store barokke ferskvandsskulturperler i forløb. L. 86 cm.
Kulturperlehalskæde trukket med 34 store barokke ferskvandsskulturperler i forløb. L. 86 cm.. Lang kulturperlehalskæde trukket med 34 store barokke ferskvandsskulturperler i forløb. Perlemål fra ca. 27 x 28 x 13 mm. til ca. 21 x 16 x 14 mm. Rosetlås af 14 kt. hvidguld, prydet med Akoya saltvandskulturperle. Lås Ø 1,6 cm. L. 86 cm. Varenr: 3695225 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-02-2015 11:52:00 DKK 3.500
1 loose oval-cut diamond 2.02ct
1 loose oval-cut diamond 2.02ct. 1 loose oval-cut diamond 2.02ct Colour: Top Crystal (I) clarity: P2 Measurements: 10.04 x 6.37 x 4.33mm Varenr: 3548061 DKK 22.332 BE, Antwerpen 02-02-2015 11:54:00 DKK 10.794
Vedhæng, 9 kt guld, med 0.25 ct. diamanter
Vedhæng, 9 kt guld, med 0.25 ct. diamanter. Vedhænget er fremstillet i 9 kt. guld, udformet som hjerte, prydet med enkelslebne diamanter, ca. 0.25 ct. Farve: Top Crystal/I-Crystal/J. Klarhed. P2-P3. H: ca. 23 mm Varenr: 3685767

DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-02-2015 11:55:00 DKK 1.200
Lysekrone med 5 skærme af glas, ca. 1950'erne
Lysekrone med 5 skærme af glas, ca. 1950'erne. Loftlampe med kupler af hvid opaliseret glas. Kupler med tynde sorte linier. Stamme senere bronceret, knop af teak. Ca. 1950'erne. H. 61 cm. Ø. 50 cm. Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionalitet. Varenr: 3702058 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 11:55:00 DKK 325
Lænestol med uld, 1930/1940
Lænestol med uld, 1930/1940. Lænestol med svugne armlæn, ca. 1930-40'erne, polstret med grønt uldbetræk og prydet med pynteknapper, runde flade ben i eg. H. 85. B. 75 cm. D. 65 cm. Sæde H. 33 cm. Fremstår med slittage på betræk. Varenr: 3699705 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 11:55:17 DKK 375
Dresden, lockurnor, porslin (2)
Dresden, lockurnor, porslin (2). Ett par urnor med lock ståendes på sockel i porslin. Målad dekor av blommor samt förgyllda detaljer. Höjd 16 cm. Märkta Dresden. (2) Varenr: 3691784 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-02-2015 11:55:49 DKK 238
Atelje Lyktan bordslampa.
Atelje Lyktan bordslampa. . Atelje Lyktan bordslampa. Varenr: 3702210 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 02-02-2015 11:55:59 DKK 258
Jakob Jessen, olie på lærred, parti fra Grønland
Jakob Jessen, olie på lærred, parti fra Grønland. Parti fra Grønland af Jakob Jessen, olie på lærred, sign. J Jessen- SKT 65. 50x93 cm. (56x93 cm). Enkelte afskalninger. Varenr: 3700799 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 11:56:32 DKK 375
Artmetall Håkan Orrling. Zambia smaragd- og brillantring, ca. 6.30 ct
Artmetall Håkan Orrling. Zambia smaragd- og brillantring, ca. 6.30 ct. Artmetall Håkan Orrling. Smaragd- og brillantring af 18 kt. hvidguld, prydet med større smaragdsleben Zambia smaragd på ca. 6.30 ct. flankeret af 38 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.78 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. Vægt ca. 17,4 gr. Ringstr. 53/16,75. Kopi af vurderings ... Varenr: 3611537 DKK 33.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-02-2015 11:58:00 DKK 27.000
Arne Jacobsen. Fire stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (4 )
Arne Jacobsen. Fire stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (4 ). Fire stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i sort læder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår nybetrukket, brugsspor på stellet. (4) Varenr: 3652420 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:00:00 DKK 3.400
Børge Mogensen. Lænestol 'Den spanske stol', model 2226
Børge Mogensen. Lænestol 'Den spanske stol', model 2226. Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol 'Den spanske stol', model 2226, med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med sort kernelæder. H. 70 B. 82 sædehøjde 30 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med brugsspor på stel. Varenr: 3705407 DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-02-2015 12:01:00 DKK 11.000
Tæppe, design India Zahire, ca. 173 x 236 cm
Tæppe, design India Zahire, ca. 173 x 236 cm. Tæppe, design India Zahire, ca. 173 x 236 cm. Transport af tæppet kan også ske som pakkepost. Den estimerede pris for forsendelse af dette tæppe til en adresse i Tyskland er ca. EUR 30, til en adresse i Danmark ca. EUR 30, til en adresse i Sverige/Finland ca. EUR 40. For en nøjagtig pris eller ... Varenr: 3621374

DKK 5.211 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-02-2015 12:01:00 DKK 4.094
Bronzefigur i form af to gademusikanter
Bronzefigur i form af to gademusikanter. Bronzefigur i form af to gademusikanter, med sokkel af granit. Ubekendt kunstner. L: 31 B: 17 H: 20 cm Varenr: 3702187

DKK 3.500 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:01:16 DKK 550
Tom Dixon  loftslampe 'Pipe'  i sort og guldlakeret metal.
Tom Dixon loftslampe 'Pipe' i sort og guldlakeret metal.. Tom Dixon loftslampe 'Pipe' i sort og guldlakeret metal. Tegnet af Tom Dixon 2007. H. ca 75 cm., Diam. 20 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3699325 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:01:52 DKK 500
Fasan boa og sjal med rævepels og frynser. (2)
Fasan boa og sjal med rævepels og frynser. (2). Fasan boa med hægtelukning. L. 97 cm. Sjal af rævepels, frynser med detaljer af kanin, bindebånd af brunt skind. L. 155 cm. (2) Varenr: 3702189 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:01:55 DKK 550
Diamantring, 14 kt, med 0.70 ct
Diamantring, 14 kt, med 0.70 ct . Solitairering med diamant, udført af 14 kt. guld, prydet med ovalslebet diamant af ca. 0.70 ct., farve: Crystal/K - Top Cape ( K-L ), klarhed: VS1, ringstr. ca. 51,5 Ø ca.16,2mm, vægt: ca. 1,4 g. Varenr: 3663821

DKK 6.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-02-2015 12:02:00 DKK 4.000
Emaljeskilt for 'Berlingske Tidende', 23,5 x 31,5 cm.
Emaljeskilt for 'Berlingske Tidende', 23,5 x 31,5 cm. . Emaljeskilt for 'Berlingske Tidende'. H. 23,5 B. 31,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor i form af afslag, ridser og rust. Varenr: 3702197 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 12:02:33 DKK 775
En stor samling ravperler, ravstykker m.m. I alt ca. 1.473 gr.
En stor samling ravperler, ravstykker m.m. I alt ca. 1.473 gr.. En stor samling forarbejdede ravperler og ravstykker, bestående af: 345 gr. runde lyse perler, Ø 0,5-1,8 cm., 82 gr. runde og aflange honningfarvede perler, runde perler Ø 0,5-1,6 cm., aflange perler L. 0,8-1,6 cm., 187 gr. runde matslebne perler, Ø 0,5-2,0 cm., 547 gr. runde blankpolerede ... Varenr: 3702190 DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:04:18 DKK 32.000
Ring fra Granath i oxideret sterling sølv og 14 kt. guld
Ring fra Granath i oxideret sterling sølv og 14 kt. guld. Ring fra Granath i oxideret sterling sølv med rubiner i alt 3.85 ct. derudover enkelt slebne diamanter i alt 0.85 ct. ring str. 55,5 Ø: 17.7 mm. Varenr: 3631701

DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 12:05:00 DKK 4.800
Safir- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt rhodineret guld.
Safir- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt rhodineret guld.. Rombeformet Safir- og diamantring fra Diamonds By Frisenholm. udført i 14 kt rhodineret guld prydet med 9 blå safirer på i alt 0.77 ct, disse omkranset af 26 små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. ... Varenr: 3461654

DKK 3.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-02-2015 12:06:00 DKK 3.100
Hjørneskab af eg, H.C. Andersen motiver
Hjørneskab af eg, H.C. Andersen motiver. Hjørneskab af egetræ, runde fødder og bladornamentik, H. C. Andersen motiv: Tommelise og Fyrtøjet. 1800-tallet. H. 135 cm. B. 75 cm. D. 50/55 cm. Klistermærke med oplysningerne Ellested møbelsnedkeri, Harries og Danielsen, Ellested. Varenr: 3701441 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:06:13 DKK 325
Carl Frydensberg, olie på lærred, portræt
Carl Frydensberg, olie på lærred, portræt. Portræt af Carl Frydensberg (1872-1944), olie på lærred, uden sign. 61x45 cm. (68x52 cm). Varenr: 3700620 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:06:14 DKK 350
Lerkrukke, havfunden med patinering
Lerkrukke, havfunden med patinering. Grå og brunglaseret lerkrukke. H. 50 Ø. ca. 30 cm. Krukken er fundet i havet og fremstår med patinering i form af fastgroede muslinger og dyr. Varenr: 3701017 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 12:06:27 DKK 300
Rasmus Kjær. Sofabord model AD-JUST af oliebehandlet ahorn og rustfrit stål
Rasmus Kjær. Sofabord model AD-JUST af oliebehandlet ahorn og rustfrit stål. Rasmus Kjær. Sofabord model AD-JUST med stel af rustfrit stål og bordplade af oliebehandlet ahorn. Sofabordet kan indstilles i tre højder. Fremstillet af Addinterior. H. 40/45/47 cm. L. 150 cm. B. 40 cm. Vejl. udsalgspris 4800kr Varenr: 3702207

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:06:31 DKK 325
Christian Flindt født 1972. Seks stole model Ripple Chair. (6)
Christian Flindt født 1972. Seks stole model Ripple Chair. (6) . Christian Flindt. Seks stole model Ripple Chair. Stel af forkromet stål, skal af kraftig hvid bølge-formet polypropylen, mat på forsiden og blank på bagsiden. Stolene er stabelbare. Designet 2008/2009 hvor stolen vandt Den Danske Design Pris. Fremstillet for Paustian. (6) Varenr: 3701258 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:09:00 DKK 325
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, portræt
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, portræt. Portræt af Ubekendt Kunstner, 1800-tallet, olie på lærred, uden sign. 62,5x50,5 cm. (78x65 cm). Fremstår med krakeleringer samt reparationer. Varenr: 3700633 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:11:04 DKK 325
Sofabord, flugtstol samt indskudsborde (3)
Sofabord, flugtstol samt indskudsborde (3). Sofabord, flugtstol samt indskudsborde af bejdset bøg og fineret med mahogni. H. 57 L. 100 B. 52 og H. 59 B. 55 D. 42 cm. Fremstår med slitage, falmet og med platter. (3) Varenr: 3698968 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:14:00 DKK 325
BoConcept. Interiørpakke (6)
BoConcept. Interiørpakke (6). BoConcept. Interiørpakke bestående af to perlebroderede puder i grøn, 30 x 30 cm, to puder med skovparti og kronhjorte i 'korsstings look', 40 x 40 cm, strikket plaid, camelfarvet, 130 x 170 cm, samt mosgrønt vægur af keramik med røde visere, Ø 30 cm. (6) Denne auktion er en del af Lauritz.com ... Varenr: 3690067

DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:15:00 DKK 350
N. A. Jørgensen. Armstol, 1950'erne
N. A. Jørgensen. Armstol, 1950'erne. N. A. Jørgensen. Armstol med skal af formbøjet fineret teaktræ, stel af massivt egetræ, sæde og ryg betrukket med originalt rødt og gråt møbelstof. 1950'erne. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 3702247 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:15:41 DKK 550
Hans. J. Wegner. Tre-pers. sofa, Getama, model GE290/3
Hans. J. Wegner. Tre-pers. sofa, Getama, model GE290/3 . Hans J. Wegner. Tre-pers sofa med stel af massivt egetræ, løse originale springhynder betrukket med stof. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-290/3. L. 182 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3700071 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:19:00 DKK 825
Halskæder i lyst mælke rav(5)
Halskæder i lyst mælke rav(5). Halskæder i lyst mælke rav, samlet vægt 173,7 gram. Varenr: 3700768 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 12:19:00 DKK 4.300
Bruno Mathsson, Jetson hvilestol
Bruno Mathsson, Jetson hvilestol. Bruno Mathsson, Jetson hvilestol betrukket med lærred, besat med lys læder på kanten. Drejefod af forkromet stål. Formgivet 1966. H. 96 cm. Fremstår med brugsspor og patina. Varenr: 3701653 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:19:00 DKK 1.800
Arne Jacobsen. Cirkulært cafébord /køkkenbord
Arne Jacobsen. Cirkulært cafébord /køkkenbord. Arne Jacobsen. Cirkulært cafébord med plade fineret med ahorn, firpasfod i aluminium og forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø 90 cm. Fremstår med lettere brugsspor på stel. Varenr: 3702266 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:19:24 DKK 600
Kenn André Stilling, komposition/colage med metalplader
Kenn André Stilling, komposition/colage med metalplader. Komposition/collage med metaleplader af Kenn André Stilling, f. 1945, cd, sign på bagsiden Kenn André Stilling, 88x57 cm. (90x60 cm). Varenr: 3698965 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:20:17 DKK 325
BoConcept. Interiørpakke (7)
BoConcept. Interiørpakke (7). BoConcept. Interiørpakke bestående af to multicolour stribede puder 25 x 50 cm, bordeaux strikket plaid 130 x 170 cm, to stribede puder af jute/bomuld 30 x 50 cm, mundblæst kugleformet vase af gråblåt glas, H. 22 cm, samt vægur af glas Ø 30 cm. (7) Denne auktion er en del af Lauritz.com ... Varenr: 3690031

DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:21:00 DKK 300
To lænestole med stel af teak (2)
To lænestole med stel af teak (2) . To lænestole med stel af teaktræ, sæder og ryg polstret med orange møbelstof. (2) Varenr: 3700085 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:22:00 DKK 500
Ring af rosaguld med syntetisk korund
Ring af rosaguld med syntetisk korund. Ring udført af 14 kt. rosaguld, prydet med 1 syntetisk korund i ovalslibning på ca. 11,9 x 9,9, ringstr. ca. 52, Ø ca.17,1 mm, vægt: ca. 6,2 Varenr: 3692887

DKK 1.861 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-02-2015 12:22:00 DKK 1.377
Kegleformet pendel
Kegleformet pendel. Kegleformet pendel af kobber. H. 63 Ø 45 cm. Fremstår med buler. Varenr: 3702278 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:22:53 DKK 300
Alf Svensson. Lænestol, teak
Alf Svensson. Lænestol, teak . Alf Svensson 1929-1992. Lænestol af teak, polstret med uldstof. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1960'erne. Justerbar siddeposition. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3700087 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:23:00 DKK 325
Brillantring - ca. 0.50 ct.
Brillantring - ca. 0.50 ct. . Brillantring - ca. 0.50 ct. udført af 18 kt. guld - stemplet, prydet med 10 brillanter på ca. 0.50 ct. i alt. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI2, ringstr. ca. 56,0 Ø 17,6 mm, vægt ca. 8,9 g. Varenr: 3687685

DKK 8.188 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-02-2015 12:25:00 DKK 6.514
Dansk møbelproducent. To fritstående sofaer, læder (2)
Dansk møbelproducent. To fritstående sofaer, læder (2). Dansk møbelproducent. Par fritstående to- og tre-pers. sofaer betrukket med brunt læder, ben af eg. L. 210/152 cm. D. 80 cm. H. 74 cm. Fremstår med lettere brugsspor og afslag på ben. (2) Varenr: 3701903 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-02-2015 12:25:00 DKK 400
Dansk lampeproducent. Pendel, aluminium, 1960'erne
Dansk lampeproducent. Pendel, aluminium, 1960'erne. Dansk lampeproducent. Pendel af aluminium. 1960'erne. H. 30 B. 37 D. 37 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte små buler. Varenr: 3702288 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:26:09 DKK 525
Pelsfrakke af Sagamink str. 36-38
Pelsfrakke af Sagamink str. 36-38. Pelsfrakke opsyet af brune Sagamink, model med kinakrave, skjult hægtelukning og indstikslommer. Ca. str. 36-38. L. 120 cm. Indvendigt ærmrmål 39 cm. Brystmål ca. 98 cm. Varenr: 3699389 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:27:09 DKK 450
Samling tæpper (3)
Samling tæpper (3). Samling tæpper. 95 x 100, 83 x 153, 94 x 153 cm. Fremstår med brugsslitage. (3) Varenr: 3702290 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 02-02-2015 12:27:25 DKK 325
Brillantring fra FHP, 14 kt.  rhodineret guld, ca. 0,20 ct.
Brillantring fra FHP, 14 kt. rhodineret guld, ca. 0,20 ct.. Diamonds by Frisenholm. Brillantring udført i 14 kt. rhodineret guld, prydet med brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/Top crystal-crystal H-IJ). Klarhed: SI. Ringstr: EU-53. Vægt: 1.9 gram. Stemplet 585 FHP. Medfølger certifikat Varenr: 3614290

DKK 3.750 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-02-2015 12:29:00 DKK 3.000
Weekend på Privathotel Lindtner i Hamborg med forkælelsesmorgenmad, 2 overnatninger i superior dobbeltværelse for 2 personer
Weekend på Privathotel Lindtner i Hamborg med forkælelsesmorgenmad, 2 overnatninger i superior dobbeltværelse for 2 personer. Weekend på Privathotel Lindtner i Hamborg med forkælelsesmorgenmad, 2 overnatninger i superior dobbeltværelse for 2 personer Opholdet omfatter følgende: - 2 overnatninger i superior dobbeltværelse - righoldig forkælelsesmorgenmad -1 cappuccino og kage fra eget konditori - brug af badekåbe ... Varenr: 3494072

DKK 2.159 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-02-2015 12:30:00 DKK 1.712
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål. Cook-Well: Mini kommode med 113 dele bestik til tolv pers. i rustfrit stål, bestående af: 12 middagsknive, 12 gafler, 12 skeer, 12 teskeer, 12 dessertknive, 12 kaffeskeer, 12 is-skeer/dessertskeer, 12 fiskegafler, 12 kagegafler, suppe-ske, sauce-ske, serveringsske, fiskeserveringskniv samt ... Varenr: 3124352

DKK 1.250 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-02-2015 12:31:00 DKK 800
Lars Nielsen, strandparti med båd, pastel og akvarel, cd
Lars Nielsen, strandparti med båd, pastel og akvarel, cd. Lars Nielsen 1893-1965, strandparti med båd, pastel og akvarel på papir, sign. Lars Nielsen, Løkken, 32 x 40 cm. (46 x 54 cm.). Fremstår med mindre revner i papiret samt løs ramme. Varenr: 3702316 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-02-2015 12:33:34 DKK 300
Persisk Tabriz løber, 348 x 83 cm.
Persisk Tabriz løber, 348 x 83 cm.. Persisk Tabriz løber, 348 x 83 cm. Fremstår falmet og beskidt. Varenr: 3701831 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:34:00 DKK 375
Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv
Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv. Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv med blå safirer i alt 25.00 ct. og enkelt slebne diamanter i alt 0.96 ct. Varenr: 3633036

DKK 2.200 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 12:35:00 DKK 1.700
Peter Opsvik. Tripp-Trapp barnestol i hvid - udstillingsmodel
Peter Opsvik. Tripp-Trapp barnestol i hvid - udstillingsmodel. Peter Opsvik. Barnestol fremstillet hos Stokke, model Tripp-Trapp. H. 78 cm. Fremstår som udstillingsmodel med minimale brugsspor. Varenr: 3702330

DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:35:50 DKK 450
Syltekrukker samt brændevinsdunke, stentøj(10)
Syltekrukker samt brændevinsdunke, stentøj(10). Syltekrukker samt brændevinsdunke i saltglaseret stentøj med blå dekorationer, 2 stk. med brun glasur. Krukker H. 5-29,5 cm. Brændevinsdunke, 1 stk. mrk. B&N H. 24-37 cm. Enkelte minimale afslag, 1 stk. med revne i hank(10) Varenr: 3702336 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:36:27 DKK 425
Dansk rav. Upoleret ravklump, 204 gr.
Dansk rav. Upoleret ravklump, 204 gr.. Dansk rav. Upoleret ravklump. 9,3 x 8,5 x 4,8 cm. Vægt ca. 204 gr. Fundet ved Rømø. Varenr: 3702339 DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:37:39 DKK 6.400
Multicolour ring
Multicolour ring. Multicolour ring af 9 kt guld prydet med dråbeformede, facetterede topas, citrin, peridot, ametyst og granat samt ni små, runde diamanter. Ringstr. 56 Ø 18 mm. . Ringstr. 56. Modelfoto. Varenr: 3531400

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-02-2015 12:38:00 DKK 1.250
Louis Poulsen. To bordlamper type 24580 (2)
Louis Poulsen. To bordlamper type 24580 (2). Louis Poulsen. To bordlamper af hvidlakeret metal, type 24580. Nogle ridser og skrammer. (2) Varenr: 3700402 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-02-2015 12:38:27 DKK 525
Jens Amundsen. Venteværelse møbel
Jens Amundsen. Venteværelse møbel . Jens Amundsen. Venteværelse møbel bestående af tre stole og bord, blåt uld og stål, bord med plade i laminat L. 257 cm. Brugsslitage, herunder revner i betræk. En stol løs monteret, mangler skrue. Varenr: 3702348 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:38:35 DKK 300
Erotisk bronzeskulptur af kvinde
Erotisk bronzeskulptur af kvinde. Erotisk bronzeskulptur af kvinde, udført i bronze. H. 19 cm. Lev. i emballage. Varenr: 3702350

DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:39:34 DKK 350
Ravklump vægt 120 gram.
Ravklump vægt 120 gram.. Ravklump mål: ca. 95 x 45 x 50 vægt 120,0 gram Varenr: 3701954 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 12:40:00 DKK 525
Hans J. Wegner, tre-pers. sofa, model GE236/3 og sofabord (2)
Hans J. Wegner, tre-pers. sofa, model GE236/3 og sofabord (2) . Tre-pers. sofa, model GE236/3 af Hans J. Wegner (1914-2007), fremstillet hos Getama. Udført med stel af massivt egetræ, løse originale hynder betrukket med grønt uld. H. 75 cm. B. 178 cm. D. 70 cm. SædeH. 38 cm. Sofabord i egetræ H. 55 cm. B. 150 cm. D. 55 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3700677 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:40:14 DKK 5.800
En samling ravstykker og ravsmykker
En samling ravstykker og ravsmykker. En samling ravstykker og ravsmykker, bestående af lang kæde med mindre upolerede ravstykker. L. ca. 140 cm. Kæde med upolerede ravstykker. L. 45 cm. Kæde med polerede ravstykker i forløb. L. 62 cm. Samt vedhæng (H. 4 cm.) og to ravstykker. Samlet vægt ca. 120 gr. Varenr: 3702357 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:41:44 DKK 325
Grant møbelfabrik. Trepers. sofa samt par lænestole, bøffellæder(3)
Grant møbelfabrik. Trepers. sofa samt par lænestole, bøffellæder(3). Grant møbelfabrik. Trepers. sofa og par lænestole polstrede med patineret brunt bøffellæder. Løse hynder. Ben af teaktræ Sofa L. 212 cm, lænestol B. 87 cm. Alm. brugspræg, herunder enkelte trykmærker(3) Varenr: 3702360 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:42:41 DKK 4.200
Facetted amethyst & fresh water pearl necklace
Facetted amethyst & fresh water pearl necklace. 1 strand amethyst & fresh water pearl necklace . Sterling silver, hallmarked 925. Necklace adorned with oval shape facetted violet amethyst`s & and oval shape fresh water pearls Sizes: different size`s 6.00-8.00-10.00 mm . Total lenght: approx. 42cm. Between each pearl and gem are silver ... Varenr: 3686996

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 02-02-2015 12:43:00 DKK 298
Appels, Rejsetaske/Trolley i sort skind
Appels, Rejsetaske/Trolley i sort skind . Appels, Rejsetaske/Trolley i kraftg sort læder. Indendig stor rum samt lynlåslomme, udvendig flere lommer, H. B. 38 cm, B. 37 cm. Lette brugsspor. Varenr: 3701904 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:45:00 DKK 300
Børge Mogensen. Shakerstole i eg, model J-39 (4)
Børge Mogensen. Shakerstole i eg, model J-39 (4). Børge Mogensen. Fire stole model J39 af eg, sæde med papirgarns flet. Fremstillet hos FDB. Alle med tremmehylde under sædet. Disse stole har været anvendt i en kirke. Fremstår med brugsspor, herunder skruehul på inderside af ben fra tidligere sammenmontering (4) Varenr: 3702377 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 12:45:36 DKK 3.700
Trädgårdsurnor, ett par, gjutjärn (2)
Trädgårdsurnor, ett par, gjutjärn (2). Trädgårdsurnor, ett par, gjutjärn. Kvadratisk bas, godronnerat liv, dräneringshål i botten. Höjd 43 cm, Ø 32 cm. (2) Varenr: 3702386

DKK 1.589 SE, Örebro, Aspholmen 02-02-2015 12:47:29 DKK 834
Hans J. Wegner. Savbuk lænestol, model CH28
Hans J. Wegner. Savbuk lænestol, model CH28 . Savbuk lænestol af Hans J. Wegner 1914-2007. Udført med stel af egetræ, sæde og ryg betrukket med uld. Formgivet i 1951. H. 80 cm. B. 75 cm. D. 55 cm. SædeH. 42 cm. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-28. Fremstår med lette brugsspor i betrækket & brugsspor på ben. Varenr: 3700689 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:47:33 DKK 7.600
Vedhæng af guld med citrin
Vedhæng af guld med citrin. Vedhæng udført af 14 kt. guld, prydet med en facetteret dråbeslebet citrin af ca. 2.89 ct. Mål ca. : L. 25,5 mm, B. max ca. 14,1 mm, vægt ca. 6,7 g. Den afbildede kautsjukrem medfølger ikke. Varenr: 3670577

DKK 3.350 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-02-2015 12:48:00 DKK 2.233
Orientalsk figur (pansernæsehorn)
Orientalsk figur (pansernæsehorn). Orientalsk figur af udskåret træ, i form af næsehorn (pansernæsehorn). L. 105 cm. Fremtår med mindre brugsspor. Varenr: 3702394 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-02-2015 12:48:31 DKK 4.200
Kgl. P Jardinniere med svaler nr. 674
Kgl. P Jardinniere med svaler nr. 674. Kgl. P Jardinniere med svaler nr. 674. H. 13. L. 30 cm. 2. sort. Varenr: 3700750 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-02-2015 12:50:28 DKK 575
Holmegaard. Glasbesætning, 'Ulla' (89)
Holmegaard. Glasbesætning, 'Ulla' (89). Holmegaard. Glasbesætning, 'Ulla', bestående af 11 rødvin, 10 grønne hvidvin, 12 ølglas, 8 vandglas, 10 snapseglas, 10 portvin, 9 likør, 9 cognac, 4 hedvin samt 6 grønne hvidvin, ej 'Ulla'. (89) Varenr: 3700771 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-02-2015 12:51:21 DKK 1.350
Ena Pottery, Colditz m.fl. Fiskeservice (ca. 170)
Ena Pottery, Colditz m.fl. Fiskeservice (ca. 170). Ena Pottery, Colditz m.fl. Ca. 170 tallerkener med tranfer dekoration af fisk samt 2 ovale fade. L. 36. Ø 16-19 cm. Brugsspor; ridser, guldkant delvis med slitage. (ca. 170) Varenr: 3700789 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-02-2015 12:51:47 DKK 475
Hans J. Wegner. Savbuk lænestol, model CH28 . Savbuk lænestol af Hans J. Wegner 1914-2007. Udført med stel af egetræ, sæde og ryg betrukket med uld. Formgivet i 1951. H. 80 cm. B. 75 cm. D. 55 cm. SædeH. 42 cm. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-28. Fremstår med lette brugsspor i betrækket & brugsspor på ben. Varenr: 3700690 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:52:06 DKK 7.800
Per Lütken m.fl. for Holmegaard (55)
Per Lütken m.fl. for Holmegaard (55). Holmegaard m.fl. 55 vaser, skåle, fade, lamper og lysestager. Hovedsageligt forgivet af Per Lútken. H. 4-27, Ø8 -30 cm. (55) Varenr: 3700835 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-02-2015 12:52:08 DKK 1.250
Søren Holst - sæt på 2 indskudsborde
Søren Holst - sæt på 2 indskudsborde . Søren Holst - sæt på 2 indskudsborde af egetræ, fremstillet hos Fredericia Furniture, mærket i bund herfra. Mål: 75x40 cm. H. 53 cm. og 33x33 cm. H. 43 cm. Fremstår med en del brugsspor. (2) Varenr: 3695495 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 12:52:23 DKK 325
Bernard Munch, 'Émile au le Chemin de la gare' / 'Veillée á Champvallins', färglitografi (bus) (2)
Bernard Munch, 'Émile au le Chemin de la gare' / 'Veillée á Champvallins', färglitografi (bus) (2). Kompositioner 'Émile au le Chemin de la gare' och 'Veillée á Champvallins' av Bernard Munch(f.1921). Signerade, titulerade samt numrerade E.A. i blyerts. Viss gulnad. (2) Varenr: 3702407 DKK 1.192 SE, Örebro, Aspholmen 02-02-2015 12:53:32 DKK 258
Samling nysilver- och nickelföremål, bl.a. vinkylare (10)
Samling nysilver- och nickelföremål, bl.a. vinkylare (10). Samling nysilver- och nickelföremål, bl.a. vinkylare och bordslampa. Slitage på försilvring förekommer i varierande grad. Vas utan glasinsats har gravyr på livet. Skål på fot saknar glasskålen. Största H: ca 24 cm. exkl. lamphållare. Utlämnas i 1 st. flyttlåda. Varenr: 3701088 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 02-02-2015 12:54:00 DKK 258
Hans Bølling. Bakkebord med vendbare plader
Hans Bølling. Bakkebord med vendbare plader . Hans Bølling. Bakkebord af eg, par vendbare bakker med sort og rød laminat. Fremstillet hos Torben Ørskov. H. 55. Ø 55 cm. Fremstår med brugsspor, bakker med kraftige bruggspor. Varenr: 3700967 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 12:55:00 DKK 550
Per Sonne cd. Kanalparti med bro, Christianshavns Kanal, olie på lærred, 1951
Per Sonne cd. Kanalparti med bro, Christianshavns Kanal, olie på lærred, 1951. Per Sonne 1906-1996 cd. Kanalparti med bro, Christianshavns Kanal, København, olie på lærred. Sign. og dateret PS 51. 59 x 72 (71 x 84) cm. Varenr: 3701211 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 12:56:00 DKK 300
Lee West for Ligne Roset, par side/ sofaborde (2)
Lee West for Ligne Roset, par side/ sofaborde (2). Lee West for Ligne Roset, par side/ sofaborde af hårdt plast, udvendigt med sort læder, aftagelig topplade, herunder med plads til opbevaring. H. 37 cm, Ø. 50 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Brugsspor. (2) Varenr: 3696613 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 12:58:00 DKK 300
To ravklumper samt armring med rav (3)
To ravklumper samt armring med rav (3). Tre dele rav bestående af to klumper rav L. 4,5-6,5 cm, vægt: 84 gr. samt en ravklump monteret på armring Ø ca. 5,5 cm, vægt: 13 gr. (3) Varenr: 3701429 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-02-2015 13:00:00 DKK 525
Kulinarisk weekend på Privathotel Lindtner i Hamborg, 2 overnatninger i Superior dobbeltværelse for 2 personer
Kulinarisk weekend på Privathotel Lindtner i Hamborg, 2 overnatninger i Superior dobbeltværelse for 2 personer. Kulinarisk weekend på Privathotel Lindtner i Hamborg, 2 overnatninger i Superior dobbeltværelse for 2 personer Opholdet indeholder følgende: - 2 overnatninger i Superior dobbeltværelse - Inkl. righoldig forkælelsesmorgenmad - 1x 3-retters menu på restaurant 'Diele' - 1 velkomstcocktail -... Varenr: 3542293

DKK 2.792 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-02-2015 13:00:00 DKK 2.233
Børge Mogensen. Par hvilestole, model 2207 (2)
Børge Mogensen. Par hvilestole, model 2207 (2) . Børge Mogensen 1914 - 1972. Par hvilestole, betrukket med sort patineret læder, løse hynder med dunfyld, ben af mørkt træ. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2207. (2) Se event. tilhørende sofa, varenummer 3691145. Varenr: 3691125 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 02-02-2015 13:00:00 DKK 10.000
Karel Appel, litografi, komposition
Karel Appel, litografi, komposition. Komposition af Karel Appel (1921-2006), cd, litografi sign. i bly Appel (PP). 61,5x81,5 cm. U.R. Varenr: 3693166 DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 13:00:00 DKK 950
Tæppe, patchwork design Rivive Vintage, ca. 235 x 159 cm
Tæppe, patchwork design Rivive Vintage, ca. 235 x 159 cm. Tæppe, patchwork design Rivive Vintage, ca. 235 x 159 cm. Håndlavet. Transport af tæppet kan også ske som pakkepost. Den estimerede pris for forsendelse af dette tæppe til en adresse i Tyskland er ca. EUR 35, til en adresse i Danmark ca. EUR 35, til en adresse i Sverige/Finland ca. EUR 45.... Varenr: 3636103

DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-02-2015 13:01:00 DKK 3.722
Hvide borde (2)
Hvide borde (2). To borde af hvidlakeret træ, plade med høj sarg, på runde kannelerede ben. H. 80. L. 80. D. 60 cm. Af nyere dato. (2) Varenr: 3698700 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 13:02:00 DKK 325
Hans hansen sølv ringe (2)
Hans hansen sølv ringe (2). Hans hansen sølv ringe med syntetisk kubiske Zirkoner Ring str. 53 Ø: 16,85 mm. Varenr: 3700486 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 13:02:38 DKK 325
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur/dukke, udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Marta Dolorosa” stående på kugle. Højde 51 cm, bredde 14 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder og bruges stadig i spanske katolske kirker og private hjem, hvor ... Varenr: 3274698

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 13:04:00 DKK 500
Diamant ørestikkere 9 kt. guld, 0,38 ct.
Diamant ørestikkere 9 kt. guld, 0,38 ct. . Et par diamantørestikkere af 9 kt. guld prydet med talrige mindre diamanter på i alt ca. 0.38 ct. Farve: Top Cape/K-L. Klarhed: p2-p3. Ø ca. 7 mm Varenr: 3702446

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-02-2015 13:04:16 DKK 1.250
Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv. Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv med Rubiner i alt 15.34 ct. og enkelt slebne diamanter i alt 1.00 ct. Varenr: 3633065

DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 02-02-2015 13:06:00 DKK 2.000
Rubin- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt  rhodineret guld.
Rubin- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt rhodineret guld.. Rombeformet Rubin- og diamantring fra Diamonds By Frisenholm. udført i 14 kt. guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.70 ct, disse omkranset af 26 små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. ... Varenr: 3461684

DKK 4.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-02-2015 13:06:00 DKK 3.100
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 109  >>