Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 91  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Neun Stühle (9)
Neun Stühle (9). Neun Stühle. Konvolut bestehend aus Stühlen in unterschiedlichen Ausführungen. Vierbeinige Holzrahmenkonstruktion, mit gepolsterten Sitzbezügen, teils mit Sprossen. Höhe der hellen Stühle je ca. 83 cm; Höhe der dunklen Stühle je ca. 90 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, ... Varenr: 4301459 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 21:26:00 DKK 1.116
Udsigtskikkert med stativ 25-75x70
Udsigtskikkert med stativ 25-75x70. Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger stativ med vaterpas. H. 57/127 cm. Varenr: 4313328

DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-07-2016 21:26:00 DKK 1.150
O. Gundlach-Pedersen for Georg Jensen. 'Nordic' forskærersæt, sterling sølv (2)
O. Gundlach-Pedersen for Georg Jensen. 'Nordic' forskærersæt, sterling sølv (2). O. Gundlach-Pedersen for Georg Jensen. 'Nordic' forskæresæt med stålmontager. Stemplet GJ i rektangel, 1933-1944. L. 26,5 cm og 31,5 cm. Samlet vægt. Ca. 328,3 gram. Original æske medfølger. Litt: Janet Drucker: Georg Jensen - A tradition of splendid silver, p. 285. (2) Varenr: 4344153 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2016 21:26:00 DKK 1.050
Bord
Bord. BORD, 1900-talets början, furu, höjd ca 75, 90x60 cm Varenr: 4345034 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2016 21:27:00
Se mere
Arne Vodder, spisebord / konferencebord af teak, m/ 2 tillægsplader (3)
Arne Vodder, spisebord / konferencebord af teak, m/ 2 tillægsplader (3) . Arne Vodder. Spise / konferencebord m/ 2 medfølgende tillægsplader, fremstillet hos Sibast, model 201. Fineret bordplade af teak, understel med 6 ben, H. 72 cm., B. 104 cm., L. 200 cm. Plader 50 cm. Fremstår med alm. lette brugsspor. (3) Varenr: 4344147 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-07-2016 21:28:00 DKK 3.300
Charles Eames. 'Segmented Table', rundt spisebord med hvid laminat
Charles Eames. 'Segmented Table', rundt spisebord med hvid laminat. Charles Eames 1907-1978. Rundt spisebord / 'Segmented Table'. Stel med søjle og firpasfod i forkromet aluminium. Original plade med hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra 2013 med mærkat herfra. H. 73 cm. Ø 130 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4337669 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2016 21:29:00 DKK 7.000
Skålfat, porslin, Qianlong, Kina, 1700-tal
Skålfat, porslin, Qianlong, Kina, 1700-tal. Skålfat, porslin, Qianlong, Kina, 1700-tal. Klassisk dekor med trädpioner och blommor i famille rosefärger. Förgyllda detaljer. Ø ca 37,5 cm. Lagningar med bortfall och senare bemålning. Förgyllning med slitage. Varenr: 4276732 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 21:30:00 DKK 236
Niels Bach, Sofatisch / Couchtisch in Teak
Niels Bach, Sofatisch / Couchtisch in Teak. Niels Bach, Sofatisch / Couchtisch in Teak. Klassisch reduzierte, vierbeinige Konstruktion aus massivem Teakholz. Unterseitig bezeichnet mit Stempel: 'Niels Bach Made in Denmark'. H. ca. 58 cm, B. ca. 115 cm, T. ca. 70 cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, ... Varenr: 4302785 DKK 1.860 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 21:30:00 DKK 1.116
Omega Speedmaster Mark40 Triple Date Calendar herrearmbåndsur
Omega Speedmaster Mark40 Triple Date Calendar herrearmbåndsur . Omega Speedmaster Mark40 Triple Date Calendar Automatic. Herrearmbåndsur af rustfrit stål, urskive med stregindeks, tre sub dials og Tachymetre krans. Mekanisk urværk med automatisk optræk. Safirglas. Urskiven mærket Omega Speedmaster Automatic, optrækskrone med logo, original leddelt lænke af ... Varenr: 4337589 DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2016 21:30:00 DKK 7.000
Louis Vuitton rejsetaske. Model Epicea Helanga 1 Poche. Sort taiga læder.
Louis Vuitton rejsetaske. Model Epicea Helanga 1 Poche. Sort taiga læder.. Louis Vuitton rejsetaske. Model Epicea Helanga 1 Poche. Sort taiga læder. Produktionskode RI0035. B. 56, H. 42, D. 17 cm. Indvendig et stort rum med dobbelt lynlåslukning samt stort åbent siderum. Indbygget garment bag med tilhørende bøjle. Name tag og hængelås (uden nøgle) medfølger. Foer af ... Varenr: 4344244 DKK 7.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2016 21:30:00 DKK 5.400
Halskedja med hänge Georg Jensen
Halskedja med hänge Georg Jensen. REGITZE OVERGAARD, "Sphere", halskedja med hänge, för Georg Jensen, sterlingsilver, akvamarinkula, hängets design nr: 473A, kedja i ärtlänk, karbinhake, längd 72 cm hängets höjd 7 cm, i originalask Varenr: 4345035 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2016 21:30:00
Se mere
Poul Kastrup. Olie på lærred, Motiv fra Montmartre (cd)
Poul Kastrup. Olie på lærred, Motiv fra Montmartre (cd). Poul Kastrup. Olie på lærred, Motiv fra Montmartre (cd) Maleri. Olie på lærred. Poul Kastrup 1920-1987, cd. 82 x 97 cm (64 x 70) Varenr: 4345596 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-07-2016 21:30:00 DKK 300
Figuriner, ett par, porslin, Ingeborg Plockross-Irminger för Bing & Gröndahl,
Figuriner, ett par, porslin, Ingeborg Plockross-Irminger för Bing & Gröndahl, . Figuriner, ett par, porslin, Ingeborg Plockross-Irminger för Bing & Gröndahl. Glaserat gods med polykrom dekor föreställande läsande barn. Undersidigt stämpelmärkta 1567. Höjd ca 10 cm. Ytsmuts. Varenr: 4341941 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 21:31:00 DKK 294
Ljusstakar i silver 1800-tal
Ljusstakar i silver 1800-tal. LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm 1862, dekor av rocailler, höjd ca 16 cm Varenr: 4345036 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2016 21:33:00
Se mere
Flintlåspistoler, 2 st, replikor
Flintlåspistoler, 2 st, replikor. Flintlåspistoler, 2 st, replikor. Dekorationsvapen. Längd ca 37-48 cm. Varenr: 4322654 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 21:34:00 DKK 294
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina. TALLRIKAR, 4 st., porslin, Kina, 18/1900-tal, varierande dekor och ålder av lotusblommor, sjöväxter samt tecken i emaljfärger och järnoxid, diameter ca 23-24 cm Varenr: 4345037 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2016 21:36:00
Se mere
George Nelson. Marshmallow sofa, dobbelt model
George Nelson. Marshmallow sofa, dobbelt model. George Nelson 1908-1986. 'Marshmallow' sofa, dobbelt model, med stel af sortlakeret metal, sæde og ryg monteret med talrige runde puder betrukket med skai i rødt, blåt, violet, orange og grønt. Marshmallow sofaen kan enten bruges som et par sofaer, eller samles til en dobbelt model. Der medfølger... Varenr: 4337714 DKK 50.000 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2016 21:38:00 DKK 32.000
Ljuskrona, 1900-tal
Ljuskrona, 1900-tal. Ljuskrona, 1900-tal. Stomme i gulmetall behängd med olikformade prismor. Krönande plym. Kronring med prägad bladdekor, korgbotten med avslutande pinjekotte. Tre ljuspunkter. Ø ca 20 cm. Höjd ca 59 cm, inklusive kedja och fäste. Lauirtz.com garanterar ej funktionen. Varenr: 4343115 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 21:38:00 DKK 275
Børge Nyrop, Landskab, olie på lærred, (cd)
Børge Nyrop, Landskab, olie på lærred, (cd). Børge Nyrop, Landskab, olie på lærred, (cd) Børge Nyrop, Landskab, bonde med hestevogn i klitterne, olie på lærred, Børge Nyrop 1881-1948, sign. B.Nyrop, Mål : 60x78 cm. (77x95 ). Fremstår med lille afslag på lærred. Varenr: 4344708 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-07-2016 21:38:00 DKK 300
Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo i mørkt, brunt læder (5)
Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo i mørkt, brunt læder (5) . Michel Ducaroy. Sofamoduler med puf, betrukket med mørkt, brunt læder. Bestående af tre-personers H. 70 B. 170 cm. To-personers H. 70 B. 130 cm. Hvilestol H. 70 B. 90 cm. Hjørnemodul H. 70 L. 90 B. 90 cm. Puf D. 90 x B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår professionelt ... Varenr: 4286077 DKK 45.000 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2016 21:39:00 DKK 29.000
Racercykel, Gios Evolution
Racercykel, Gios Evolution. Racercykel, Gios Evolution, model fra 1990, sjælden fremstilling i antracit. Integreret bremsegreb samt forskifter og nav fra Campagnolo, hurtigspænder fra Dura-Ace, styr fra Cinelli, keramikfælge fra Mavic. Saddel fra Brooks af læder med kobbernitter. Varenr: 4320277 DKK 10.785 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 21:39:00 DKK 8.182
Byrå i nyrenässans med imitationsmåleri
Byrå i nyrenässans med imitationsmåleri. BYRÅ, 1800-talets slut, nyrenässans, imitationsmåleri, fyra lådor, draghandtag i mässing, höjd ca 94, 95x52 cm Varenr: 4345038 DKK 1.178 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2016 21:39:00
Se mere
Lore Friedrich-Gronau für Hutschenreuther 'Kaiserwalzer'
Lore Friedrich-Gronau für Hutschenreuther 'Kaiserwalzer'. Porzellan, glasiert, 'Kaiserwalzer' von Lore Friedrich-Gronau (1905-2002), auf ovalem Sockel zwei Tänzerinnen (die Geschwister Höpfner), weit schwingende Kleider, die Arme grazil zur Seite gestreckt. Sockel signiert. Boden mit grüner Bodenmarke und Bezeichnung 'Hedi und Margot Höpfner im ... Varenr: 4344698 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2016 21:40:00 DKK 1.636
Dansk designkogegrej fra Grubert fabrikken (7)
Dansk designkogegrej fra Grubert fabrikken (7). Dansk designkogegrej fra Grubert fabrikken Danmark. Galvaniseret guld- og kobberfarvet. Med kunstnersignet og nummerering på undersiden. Består af følgende dele: 2 gryder med trægreb, 3 te-/kaffekander med tud på to sider, 1 mælkekande med trægreb samt en rechaud. Fremstår i ... Varenr: 4345118 DKK 3.347 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2016 21:40:00 DKK 2.231
Soffa allmoge
Soffa allmoge . SOFFA, 1800-talets början, allmoge, originalmålad, fällbart lock, längd ca 140 cm, höjd 82 cm, sitthöjd 53 cm, djup 43 cm Varenr: 4345039 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2016 21:42:00
Se mere
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-108, sort læder
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-108, sort læder . Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og firpasfod af forkromet metal, ryg og sæde betrukket med sort knapsyet anilinlæder, model ES-108. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Se varenummer 4080332. Varenr: 4080334 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2016 21:44:00 DKK 12.500
Poul Henningsen, Louis Poulsen, lampa PH5, vit
Poul Henningsen, Louis Poulsen, lampa PH5, vit . Taklampa PH5, formgiven av Poul Henningsen. Vitlackerad, delvis blå- och rödlackerad. Diameter 50 cm. Tillverkad för Louis Poulsen, Danmark. Visst slitage. Varenr: 4344772 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-07-2016 21:44:00 DKK 432
Fåtölj, ett par, 'Eva', Bruno Matsson för Dux,
Fåtölj, ett par, 'Eva', Bruno Matsson för Dux, . Fåtöljer, ett par, 'Eva', Bruno Mathsson för Dux. Stomme i formböjd bok, senare klädsel i röda nylonband. Tillverkad för DUX. Brännmärkt Bruno Mathsson, DUX. Framstår med smärre slitage/fläckar. Senare klädsel, något skev.(2) Varenr: 4346892 DKK 2.356 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 21:44:00 DKK 1.099
James Pradier, 'L'Ange-Gardien', neoklassicistisk bronzefigur
James Pradier, 'L'Ange-Gardien', neoklassicistisk bronzefigur . James Pradier (1790-1852), 'L'Ange-Gardien'. Neoklassicistisk bronzefigur af skytsengel med sovende barn, signeret på sokelen 'Pradier Sculptur' Mål ca.: H.36 cm, B. 26 cm, Vægt ca.: 11 kg. Varenr: 4314971 DKK 44.628 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2016 21:45:00 DKK 29.752
Roland Kempe
Roland Kempe. ROLAND KEMPE (1907-1991): Karl XIV Johans staty vid Slussen, signerad och daterad R. Kempe, litografi, ca 14x20 cm Varenr: 4345040 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2016 21:45:00
Se mere
Anders Österlin. Färglitografi (BUS)
Anders Österlin. Färglitografi (BUS). Anders Österlin (1926-2011). Färglitografi, Komposition. Blyertssignerad. Numrerad 269/395. Inramad bakom glas. 62x51. Konditionsrapport: smuts och fläckar i marginalen. Varenr: 4230101 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 21:48:00 DKK 236
Kinesisk vase med hanke, 2. halvdel af 1800-tallet
Kinesisk vase med hanke, 2. halvdel af 1800-tallet. Kinesisk vase med hanke, 2. halvdel af 1800-tallet. Dyremotiver i blåt, omkranset af blomstermaleri, to små påsatte hanke. H. 58 cm. Fremstår med diverse glasur- og brændefejl, enkelte chips mangler, afslag. Varenr: 4300335 DKK 4.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 21:48:00 DKK 2.975
Bordslampor
Bordslampor. BORDSLAMPOR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft, svartlackerade, totalhöjd ca 62 cm Varenr: 4345041 DKK 1.178 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2016 21:48:00
Se mere
Vas, porslin, Imari, Japan, Meiji, 1800/1900-tal
Vas, porslin, Imari, Japan, Meiji, 1800/1900-tal. Vas, porslin, Imari, Japan, Meiji, 1800/1900-tal. Rik heltäckande dekor med blommor och bladverk i järnrött, blått och guld. Höjd ca 34 cm. Äldre lagningar med smärre bortfall och senare bemålning. Invändiga missfärgningar efter växter. Varenr: 4275876 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 21:50:00 DKK 255
Carl Larsson Kersti i svart
Carl Larsson Kersti i svart. CARL LARSSON (1853-1919): "Kersti i svart", signerad C.L. i blyerts, etsning, ca 14,8x19,9 cm, utförd 1909, efter en akvarell från 1905 föreställande konstnärens dotter Kersti.. . Proveniens: Direktör Thorsten Laurin, Stockholm. . Litteratur: Hjert & Hjert 68 Varenr: 4345042 DKK 7.852 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2016 21:51:00
Se mere
Karmstol
Karmstol. KARMSTOL, Louis XVI-tal, 1800-tal, mahognyfanér, skuren dekor, sitthöjd ca 47 cm Varenr: 4345043 DKK 1.178 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2016 21:54:00
Se mere
Bvlgari (Bulgari) Anfiteatro herrearmbåndsur af guld 18 kt., ref. AT 35 GL
Bvlgari (Bulgari) Anfiteatro herrearmbåndsur af guld 18 kt., ref. AT 35 GL. Bvlgari (Bulgari) Anfiteatro herrearmbåndsur af guld 18 kt., ref. AT 35 GL, safirglas, quartz værk, indre lynette mrk. Bvlgari Bvlgari, creme skive med timeindikationer, time- og minutviser samt med quick-set datoangivelse, urhus bagside mrk. Bvlgari AT 35 GL samt F.059/G, monteret på original ... Varenr: 4320113 DKK 20.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2016 21:55:00 DKK 16.000
Likör Pippermint get Frères
Likör Pippermint get Frères . Likör Pippermint get Frères, Fabriqué à Revel France. Inhalt 0,7 l. 31 Vol.%. Füllstand: Mid Shoulder. Varenr: 4343609 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2016 21:55:00 DKK 1.041
Brillantring, ca. 0.66 ct
Brillantring, ca. 0.66 ct. Brillantring udført i 14 kt. rhodineret guld, prydet med brillant på ca. 0.32 ct. Farve: Top Crystal/I. Klarhed: VS2. flankeret af 42 brillanter på tilsammen ca. 0.34 ct. Ringstr. Ø 17 mm. Vægt ca. 6,1 gram. Varenr: 4326028

DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2016 21:57:00 DKK 5.800
Nordiska kompaniet sängstomme
Nordiska kompaniet sängstomme. DAVID ROSÉN, tillskriven, Nordiska Kompaniet, 1942, sängstomme "Hytte", i furu, signerad med ritningsnummer 44245, för madrass med måtten ca 195x90 cm Varenr: 4345044 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2016 21:57:00
Se mere
Adolf Henrik Mackeprang (1833-1911). Landskabs motiv.
Adolf Henrik Mackeprang (1833-1911). Landskabs motiv. . Adolf Henrik Mackeprang (1833-1911). Landskabs motiv. Olie på lærred. monogram signeret AM. Mål : 42x53 (60x71). Fremstår med flere små afslag. Varenr: 4344481 DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-07-2016 21:59:00 DKK 350
Le Corbusier. LC2 hvilestol
Le Corbusier. LC2 hvilestol. Le Corbusier 1887-1965. LC2 hvilestol fra cassina med stempel præget i stel. Stel i sortlakeret stålrør, løse hynder polstret med sort læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstår med minimale brugsspor. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs',... Varenr: 4251820 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2016 22:00:00 DKK 14.500
Tre stole i kirsebærtræ (3)
Tre stole i kirsebærtræ (3). Tre stole i kirsebærtræ. Klassisk reduceret rammekonstruktion af kirsebærtræ, polstret sæde og ryg, betrukket hele vejen rundt med stof, let svunget ryg med pynteknapper, 2 stole med rødt stofbetræk: Mål H. ca. 85 cm, B. ca. 60 cm, D. ca. 75 cm, siddehøjde ca. 40 cm. Lænestol med højt ryglæn ... Varenr: 4317411 DKK 5.950 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 22:40:00 DKK 4.463
Hvid markise 5 meter, hellukket aluminiumskasse, motor samt fjernbetjening Galvaniserede beslag samt rustfri bolte
Hvid markise 5 meter, hellukket aluminiumskasse, motor samt fjernbetjening Galvaniserede beslag samt rustfri bolte. Hvid markise i hellukket aluminiumskasse med motor samt tilhørende fjernbetjening. 5 meter bred med 3 meter udfald. Monteret med kraftig overfladebehandlet vandafvisende polyesterdug i hvid farve på 300 gram/m2. Galvaniserede beslag samt rustfri bolte. Markisen kan styres via fjernbetjeningen ... Varenr: 4306821

DKK 5.800 DK, Herning, Engdahlsvej 29-07-2016 08:24:00 DKK 5.200
CC Sportswear. 'Softshell Equipment' to damejakker, str. XL (2)
CC Sportswear. 'Softshell Equipment' to damejakker, str. XL (2). CC Sportswear. 'Softshell Equipment' to damejakker i brun og i sort med hætte, begge str. XL. Ryglængde: 64 og 66 cm, omkreds: 112 cm, inder ærmelængde: 51 og 50 cm. (2) Varenr: 4339528

DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-07-2016 09:20:38 DKK 300
Ottawa Pendel fra BoConcept.
Ottawa Pendel fra BoConcept.. Ottawa pendant i hvid og orange fra Bo Concept. Designer Karim Rashid. H30cm Ø40cm. Modelfoto. Denne auktion er en del af Lauritz.com temaauktion over restvarelager fra BoConcept. Se alle auktionerne her Varenr: 3850828

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 09:21:00 DKK 300
Hans Gugelot, Set Pool- Partyleuchten für VARTA Germany (5)
Hans Gugelot, Set Pool- Partyleuchten für VARTA Germany (5) . Hans Gugelot, Set Pool- Partyleuchten für VARTA Germany. Entwurf um 1970. Ausgezeichnet mit dem 'Bundespreis Gute-Form' 1972. Konstruktion aus weißem und lichtdurchlässigem, bunten Kunststoff. Gespeist durch eine Blockbatterie. Geringe Gebrauchsspuren, teils etwas Berieb, mit Originalkarton. D. ... Varenr: 4282678 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 09:33:00 DKK 595
Paar schwedische Schaffelle, hell (2)
Paar schwedische Schaffelle, hell (2). Paar schwedische Schaffelle, hell Weiche, dicke Qualität. Maße: ca. 100-125 cm x ca. 70-85 cm. Umweltfreundlich gegerbt, natürliche Farben ohne Bleichen oder Färben. (2) Varenr: 4236094

DKK 1.339 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 09:48:00 DKK 744
Kontorstol
Kontorstol. Kontorstol, læder og grålakeret stål. drejelig 5-pas fod. justerbar. B. 58 cm. Sædehøjde 45 cm. små brugsspor. Varenr: 4343648 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-07-2016 09:49:29 DKK 325
Paar schwedische Schaffelle, hell (2). Paar schwedische Schaffelle, hell Weiche, dicke Qualität. Maße: ca. 100-125 cm x ca. 70-85 cm. Umweltfreundlich gegerbt, natürliche Farben ohne Bleichen oder Färben. (2) Varenr: 4236098

DKK 1.339 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 09:56:00 DKK 744
Persisk Songhor 307 x 150 cm
Persisk Songhor 307 x 150 cm. Persisk Songhor 307 x 150 cm Håndknyttet uld på bomuld. Varenr: 4213854

DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2016 10:00:00 DKK 1.800
Dansk møbelarkitekt; skænk i teak
Dansk møbelarkitekt; skænk i teak. Dansk møbelarktitekt; skænk i teak. Front med skydelåger bag hvilke hylder samt barsektion. Greb af rustfrit stål. Hvilende på tilspidsede ben. Fremstår med enkelte brugsspor. Mål; L 190, D 43, H 112 cm. Varenr: 4345657 DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 29-07-2016 10:03:24 DKK 900
Dansk møbelproducent. Spisebord i palisander med Hollandsk udtræk.
Dansk møbelproducent. Spisebord i palisander med Hollandsk udtræk.. Dansk møbelproducent. Spisebord i palisander med Hollandsk udtræk. H. 73. L. 150/250. B. 90 cm. Fremstår med enkelte pletter på pladen. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. BEMÆRK: Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for ... Varenr: 4237970 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2016 10:03:35 DKK 550
Mona Reuter, olie på træ, Akt einer schwangeren Frau auf rotem Grund'
Mona Reuter, olie på træ, Akt einer schwangeren Frau auf rotem Grund'. Mona Reuter (f. 1959), 'Akt einer schwangeren Frau auf rotem Grund', olie på træ, signeret på bagsiden. Mål ca.: 100x100 cm. Fremstår delvist med slitage. Varenr: 4315193 DKK 3.347 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2016 10:03:53 DKK 2.231
Hans J. Wegner. Karmstol modell CH-25
Hans J. Wegner. Karmstol modell CH-25. Hans J. Wegner. Karmstol, modell CH-25. Stomme i ek, sits och rygg flätad med rotting. Höjd 77 cm, bredd 72 cm. Tillverkad för Carl Hansen & son, Odense. Etikettmärkning under armstöd. Smärre blekning på sits. Varenr: 4346265 DKK 7.852 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-07-2016 10:05:21 DKK 7.852
Valenta, olie på lærred, 'Niederrheinische Landschaft'
Valenta, olie på lærred, 'Niederrheinische Landschaft' . Valenta, olie på lærred, 'Niederrheinische Landschaft' af Hans Valenta (1900-tallet), signeret nederst til højre: EXX. Billedmål: 51 x 61 cm. Varenr: 4346269 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2016 10:09:48 DKK 1.116
Oljemålning stilleben
Oljemålning stilleben. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR: Stilleben med blommor, olja på duk, ca 120x80 cm Varenr: 4346084 DKK 2.356 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-07-2016 10:10:00
Se mere
Andulfi, olie på lærred, havn i Holland
Andulfi, olie på lærred, havn i Holland . Andulfi, olie på lærred, havn i Holland, signeret nederst til venstre: Andulfi. Fremstår i aldersrelateret stand med afslag. Billedmål ca.: 68 x 53 cm. Varenr: 4346274 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2016 10:11:38 DKK 1.116
Helle Harbou. Samling kompositioner, akvarel, linoleumstryk, radering og litografier, ca. 1970erne (cd) (41)
Helle Harbou. Samling kompositioner, akvarel, linoleumstryk, radering og litografier, ca. 1970erne (cd) (41). Helle Harbou, f. 1900-tallet. Samling kompositioner bl.a. figurkomposition med violin, triptykon med grønlandske motiver, illustrationer til Pär Lagerkvist udgivelse samt nordisk mytologi, tre akvareller samt linoleumstryk, radering og litografier på japanpapir mm., ca. 1970erne. Sign. i form af ... Varenr: 4292457 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2016 10:12:47 DKK 325

. Diamantring ca. 0.15ct forgyldt sterling sølv, stemplet diamantring prydet med enkeltslebne diamanter farve: Wesselton-Top Crystal (H-I) klarhed: P1-P2 ringstørrelse: 54 / 17.25mm ajr15002 Varenr: 4318418

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 29-07-2016 10:13:00 DKK 744
BoConcept. Bordlampe, model Cable, hvid.
BoConcept. Bordlampe, model Cable, hvid. . Bordlampe fra BoConcept model Cable i hvid samt fatning af eg. Designet af Henrik Pedersen. H. 44,5cm. I original emballage. Modelfotos. Denne auktion er en del af Lauritz.com temaauktion over restvarelager fra BoConcept. Se alle auktionerne her Varenr: 3900311

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 10:15:00 DKK 300
Taklampa
Taklampa. TAKLAMPA, 1950-tal, mässing samt svartlacked plåt, 10 ljuspunkter, diameter ca 60 cm Varenr: 4346085 DKK 1.178 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-07-2016 10:20:00
Se mere
Förvaringshurtsar med korgar, Batavia (2)
Förvaringshurtsar med korgar, Batavia (2). Förvaringshurtsar / byråer. Stomme i svartlackerat trä. Flätade korgar i rotting. Höjd 68 cm, bredd 45 cm, djup 37 cm. Bruksspår. (2) Varenr: 4319108 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 29-07-2016 10:22:00 DKK 236
Bord af massivt eg.
Bord af massivt eg. . Spisebord af massivt eg. Fremstår med brugsspor, mærker og pletter. Mål. L.190, B.91, H.64cm. Bemærk afkortet bordben. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og kan UDELUKKENDE besigtiges og ... Varenr: 4349562 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 10:25:00 DKK 1.950
Persisk Shiraz 305 x 175 cm
Persisk Shiraz 305 x 175 cm. Persisk Shiraz 305 x 175 cm Håndknyttet uld på bomuld. Varenr: 4213828

DKK 2.100 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2016 10:30:00 DKK 1.600
Tamburmajor
Tamburmajor. TAMBURMAJOR, 1900-talets andra hälft, modell "Butler", Rörmekano, förgylld metall, höjd ca 180 cm Varenr: 4346086 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-07-2016 10:30:00
Se mere
Bang & Olufsen. Beovision 7 - 32'' fladskærm
Bang & Olufsen. Beovision 7 - 32'' fladskærm . BANG & OLUFSEN. BeoVision 7-32" LCD Fladskærms TV med DVD afspiller. Leveres med ny digital tuner, så du kan se samtlige tilgængelige digital kanaler, i tillæg ydes der 6 mdr. 100% garanti fra hammerslag af professionel sælger. Udført i Sort / Aluminium, Dolby Digital Surround modul ... Varenr: 4346318 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 29-07-2016 10:30:58 DKK 3.400
Arne Jacobsen; syver stol, model 3107
Arne Jacobsen; syver stol, model 3107. Arne Jacobsen 1902-1971. Stol, model 3107, 'Syveren' af formbøjet blålakeret krydsfinér. Forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med enkelte brugsspor. SH 44 cm. Varenr: 4346321 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 29-07-2016 10:32:12 DKK 850
Stue i Chesterfield stil; sofa samt to øreklapstole (3)
Stue i Chesterfield stil; sofa samt to øreklapstole (3). Stue i Chesterfield stil. Sofa samt to øreklapstole betrukket med sømbeslået og knapsyet skind. Fremståe med enkelte brugsspor. Mål på sofa; L 196 cm. (3) Varenr: 4346326 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 29-07-2016 10:32:57 DKK 3.200
Natlamper / bordlamper i Tiffany stil (4)
Natlamper / bordlamper i Tiffany stil (4). Fire natlamper / bordlamper i Tiffany stil bestående af skrivebordslampe, bordlampe, skilpadde samt kvinde. Fremstår med lette brugsspor. (4) Varenr: 4346331 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 10:34:44 DKK 700
Johannes Andersen; sæt på fire armstole i palisander (4)
Johannes Andersen; sæt på fire armstole i palisander (4). Johannes Andersen; sæt på fire armstole med stel af palisander. Sæde og ryg polstret med møbelstof. Fremstår med brugsspor herunder manglende spros samt løse samlinger. (4) Varenr: 4345622 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 29-07-2016 10:39:21 DKK 1.050
Ametyst ring i sterling sølv
Ametyst ring i sterling sølv . Ametyst ring i sterling sølv, stemplet 925. 5 rundt slebede ametyst af i alt 1,21 ct. ringstørrelse 53, Ø 17 mm. . Varenr: 4294746

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 29-07-2016 10:40:00 DKK 298
Jugend
Jugend. TAKLAMPA, mässing, omkring 1900, kontrajugend, tre ljuspunkter, sargens diameter ca 31 cm Varenr: 4346087 DKK 2.356 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-07-2016 10:40:00
Se mere
Indisk Bidjar løber, 200x84 cm
Indisk Bidjar løber, 200x84 cm. Indisk Bidjar løber, uld på bomuld, 200x84 cm Varenr: 4262547

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 10:41:00 DKK 1.200
TW Steel 'CE1017'. Herreur i rosaforgyldt stål med hvid skive
TW Steel 'CE1017'. Herreur i rosaforgyldt stål med hvid skive. Herrearmbåndsur fra TW Steel, model CE 1017, i urkasse af rosaforgyldt stål, hvid skive med arabertal og stregindeks, ugedag- og datoangivelse ved 3" position, centreret sekundviser, mineralglas, monteret med mørkebrun læderrem med spænde af stål, quartz urværk. Ø. 45 mm.Vejl. udslagspris: ... Varenr: 4300297

DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 29-07-2016 10:45:00 DKK 1.550
Daneline. Par solvogne m/ hynder. (2)
Daneline. Par solvogne m/ hynder. (2). Daneline. Par solvogne udført i sort polyrattan, stel i lakeret stål. Monteret med hjul. Justerbar ryg. Armlæn i plantageteak. hynder i polyakryl medfølger. L. 188 cm. SH. 37 cm. Udstillingsmodel. Ridser og skrammer kan forekomme. Varenr: 4341139 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2016 10:50:00 DKK 925
Koffer aus schwarzem Krokodilleder / Aktenkoffer, 1950er Jahre
Koffer aus schwarzem Krokodilleder / Aktenkoffer, 1950er Jahre . Koffer aus schwarzem Krokodilleder / Aktenkoffer, 1950er Jahre. Koffer mit herausnehmbarer Aktentasche aus schwarzem Krokodilleder / Aktenkoffer, 1950er Jahre, 2 Verschlüsse mit Zahlenschloss, 1 Tragegriff, Inneres mit Stoff bespannt, in Fächer unterteilt. Maße L ca. 43 cm, H ca. 30 cm, T ca. ... Varenr: 4324213 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 10:50:30 DKK 1.860
Manchetknapper, 14 kt guld i form af 'knuder' (2)
Manchetknapper, 14 kt guld i form af 'knuder' (2). Manchetknapper af 14 kt guld, i form af 'knuder'. Front Ø 11,5 mm. Stemplet HJ/ 585. Vægt ca. 4,5 gram. (2) Varenr: 4346373 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2016 10:53:33 DKK 550
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (7)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (7). Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med sort læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder samt to flettede læderstropper til gavl. Polstret på koldskum, 50kg pr. m3 i sæde og 30kg pr. m3 i sidehynder og ryg. Bemærk: Sofaen medfølger ikke. (7) Varenr: 4342893

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2016 10:55:00 DKK 3.200
August Frederik Ernlund, olie på lærred, brænding (cd)
August Frederik Ernlund, olie på lærred, brænding (cd). Brænding af August Frederik Ernlund (1879-1957), olie på lærred, sign. A. F. Ernlund, 94x135 cm. (105x146 cm). Varenr: 4345396 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-07-2016 10:56:01 DKK 300
Juul Kristensen;  trepersoners sofa i teak
Juul Kristensen; trepersoners sofa i teak. Juul Kristensen; trepersoners sofa med stel af teak. Løse epeda hynder betrukket med møbelstof. Fremstår med minimale brugsspor. Mål; L 187 cm. Varenr: 4345612 DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 29-07-2016 10:59:28 DKK 425
Persisk Ardabil kelim 326 x 156 cm
Persisk Ardabil kelim 326 x 156 cm. Persisk Ardabil kelim 326 x 156 cm Håndknyttet uld på bomuld. Varenr: 4213831

DKK 1.900 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2016 11:00:00 DKK 1.400
Öronlappsfåtölj
Öronlappsfåtölj. ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft, djuphäftad klädsel i plysch, träskuren dekor, dekorspikning, sitthöjd ca 47 cm Varenr: 4346088 DKK 1.963 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-07-2016 11:00:00
Se mere
Greigh. Seks spisestole af bambus (6)
Greigh. Seks spisestole af bambus (6). Greigh. Seks spisestole af bambus, sæde betrukket med blomstret stof. 1999. H. 108/46 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 4338356 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 11:03:24 DKK 300
Centurion, herrecykel.
Centurion, herrecykel. . Herrecykel fra Centurion. Fremstår med brugsspor. Stel str. 57 cm. Rust på kæde. Låst. OBS! Kan IKKE besigtiges i Lauritz.com Herlev. AFHENTNING skal ske på Hittegods kontoret, Slotsherrensvej 113, 2720 Vanløse om torsdagen mellem kl 10-14. Alle henvendelser vedrørende Politiets auktioner skal... Varenr: 4347053 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 11:05:00 DKK 600
Dansk møbelproducent. Par grydestole af flet med stel i jern (2)
Dansk møbelproducent. Par grydestole af flet med stel i jern (2). Dansk møbelproducent. Par grydestole af flet med stel i jern. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4345610 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 29-07-2016 11:07:41 DKK 375
Stolar
Stolar. STOLAR, 6 + 2 st, snarlika, 1800-tal, furu, varierande sitthöjd, ca 44 cm Varenr: 4346089 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-07-2016 11:10:00
Se mere
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 123 cm. Fremstår med defekter, skæv stamme, limet og løs i top; skærm med mindre revner ved top. Varenr: 4346417 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 11:14:33 DKK 325
BoConcept platter (282)
BoConcept platter (282). 'Fusion' platter fra BoConcept. Designet af det japanske designfirma Nendo. Leveres ubrugte i original emballage. 47 kasser a' 6stk i hver. i alt. 282 stk. Varenr: 4346425

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 11:15:21 DKK 400
Lena Cronqvist etsning
Lena Cronqvist etsning. LENA CRONQVIST (född 1938): "Fadern", signerad Lena Cronqvist, etsning, 7/40, ca 24,5x26 cm Varenr: 4346090 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-07-2016 11:20:00
Se mere
BoConcept, glasskulpturer af fisk (42)
BoConcept, glasskulpturer af fisk (42). Glasskulpturer af fisk. Fremstillet for BoConcept. Fremstår ubrugte i original emballage. I alt 42 stk. Varenr: 4346437

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 11:27:53 DKK 425
Kinesisk foldeskærm
Kinesisk foldeskærm . Kinesisk foldeskærm med motiv af legende børn, trykt på silke. H. 91, L. 154 cm. 1900-tallet. Varenr: 4292541 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 11:29:58 DKK 325
Halskedjor med hängen Drakenberg
Halskedjor med hängen Drakenberg. DRAKENBERG SJÖLIN, halskedjor 3 st, varav två med hängen, sterlingsilver, ett hänge "Pine", ett i form av frö med kula, längd ca 44 resp 106 cm, vikt ca 37,7 g Varenr: 4346091 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-07-2016 11:30:00
Se mere
Lea; ballon gyngestol
Lea; ballon gyngestol . Lea; ballon gyngestol med stel af jern. Udspændt med vinrødt ruskind. Armlæn af teak. Produceret hos Lea, København. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4345609 DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 29-07-2016 11:30:10 DKK 1.150
18kt baguette-diamond and citrine ring approx. 3.08ct & 3.50ct
18kt baguette-diamond and citrine ring approx. 3.08ct & 3.50ct. 18kt baguette-diamond and citrine ring approx. 3.08ct & 3.50ct 18kt yellow gold, tested Ring decorated with numerous baguette-cut diamonds approx. 3.08ct Colour: River-Top wesselton (E-F) Clarity: VS1-VS2 few SI1 Fancy octagon cut yellow citrine approx. 3.50ct Total weight: 7.62 ... Varenr: 4346442 DKK 15.620 BE, Antwerpen 29-07-2016 11:30:56 DKK 11.157
BoConcept. Plaider (13)
BoConcept. Plaider (13). Tretten plaider af acryl. Fremstillet for BoConcept. Fremstår ubrugte i original emballage. Varenr: 4346444

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 11:30:59 DKK 300
Leopold Peer, 2 Aquarelle, 1971 (2)
Leopold Peer, 2 Aquarelle, 1971 (2). Leopold Peer (b. 1941), 2 Aquarelle, 1971. Jeweils signiert und datiert. Rahmenmaße jeweils: 73 x 52,5 cm. Ein Passepartout leicht fleckig und mit Fingerabdrücken. (2) Varenr: 4296607 DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 11:34:00 DKK 298
BoConcept, smykkeholdere (48)
BoConcept, smykkeholdere (48). Smykkeholdere af lakeret metal. Fremstillet for BoConcept. Fremstår ubrugte i original emballage. (48) Varenr: 4346450

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 11:34:33 DKK 300
Drei Kragstühle B20 Stefan Wewerka für Tecta (3)
Drei Kragstühle B20 Stefan Wewerka für Tecta (3). Drei Kragstühle B20 Stefan Wewerka für Tecta, Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr und weiß lackiertem Geflecht. Teils gemarkt mit Aufklebern. je Höhe ca. 90cm, Breite ca. 48cm, Tiefe ca. 55cm, Sitzhöhe ca. 50cm. Gebrauchsspuren, partiell verschmutzt, Kratzer und Bereibungen, Bestoßungen am ... Varenr: 4293638 DKK 1.860 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 11:35:00 DKK 298
Jeff Ibbo, olie på plade, figurkomposition
Jeff Ibbo, olie på plade, figurkomposition. Figurkomposition af Jeff Ibbo f. 1941, olie på plade, sign. IBBO. 75x54 cm. U.R. Se kunstnerprofil her Varenr: 4325187 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-07-2016 11:37:00 DKK 300
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 91  >>