Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 120  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Knud Erik Færgemann. 'Søndag i parken', 1977, olie på lærred (cd)
Knud Erik Færgemann. 'Søndag i parken', 1977, olie på lærred (cd). 'Søndag i parken' af Knud Erik Færgemann (1925-2003), 1977, olie på lærred, sign. KEF. 51 x 60 cm. (52 x 62 cm.) Varenr: 3579815 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:05:00 DKK 8.000
Sæt frisvingerstole i stålrør, formentlig fremstillet hos TECTA Tyskland (6)
Sæt frisvingerstole i stålrør, formentlig fremstillet hos TECTA Tyskland (6). Sæt frisvingerstole stålrørsstole, formentlig fremstillet hos TECTA Tyskland. Fritsvingende konstruktion med stel af forkromet stålrør, overtræk af naturflet. B. 47,5 cm, H. 80 cm, D. ca. 54 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor. (6) Varenr: 3595902 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-10-2014 20:05:00 DKK 2.606
'L'Exposition Nationale Danemark, Aarhus 1909', vintageplakat
'L'Exposition Nationale Danemark, Aarhus 1909', vintageplakat. L'Exposition Nationale Danemark', fransk plakat for jernbanetransport til landsudstillingen i Aarhus 1909, tryk: 'Aros' - Chr. Olsen, Aarhus. Litografi. 75 x 61 cm. Uden ramme. Varenr: 3596190 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:05:00 DKK 1.200
Riffel - Mauser m/1898, kaliber 8x57JS
Riffel - Mauser m/1898, kaliber 8x57JS. Riffel - Mauser m/1898, kaliber 8x57JS, ændret til jagt brug. Våbennummer : 5162. Stemplet med tyske stempler. Nummerens. PL 50 cm, TL 100 cm. Pæne riffelgange, løb med mindre træringsar ved munding, fint skæfte med netskæringer. Våbentilladelse påkrævet. Denne vare kan kun besigtiges efter ... Varenr: 3596207 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:05:00 DKK 325
Le Klint, sakselampe af teak
Le Klint, sakselampe af teak. Le Klint, sakselampe af teak stor model L. 44 og 127 cm, H. 51 cm. Uden skærm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3596466 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 20:05:00 DKK 525
Parti med ofrankerade frimärken
Parti med ofrankerade frimärken. Parti med frimärken, ofrankerade, övervägande svenska. Bl a några årgångar med svenska frimärken (1970 och 1972). Övervägande gott skick. Varenr: 3513885 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-10-2014 20:05:00 DKK 892
Kay Bojesen. Garder bemalet træ. Proveniens Kay Bojesen
Kay Bojesen. Garder bemalet træ. Proveniens Kay Bojesen. Kay Bojesen (1886-1958). Garder med gevær af bemalet træ. prototype. H. 111,5 cm. Proveniens: Efterkommere af Kay Bojesen. Denne auktion er en del af Lauritz.coms lille temaauktion over Kay Bojesens effekter, der stammer direkte fra kunstnerens familie. Se alle effekterne fra ... Varenr: 3579839 DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 20:05:00 DKK 12.000
Dansk møbelproducent: Armstol
Dansk møbelproducent: Armstol. Dansk møbelproducent. Armstol af bejdset egetræ beklædt med knapsyet møbelstof. H 80 cm, SH 31 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3584462 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 20:05:00 DKK 300
Matta, Carpet Vintage, 283 x 198
Matta, Carpet Vintage, 283 x 198. Matta, Carpet Vintage, 283 x 198. Tillverkad av infärgad samt behandlad äldre persisk matta. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs mer här. Varenr: 2168329

DKK 5.673 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-10-2014 20:05:00 DKK 2.756
Danmark / Hele verden frimærker
Danmark / Hele verden frimærker. Danmark / Hele verden flyttekasse fyldt med frimærker, ca 30 albums herunder flere samlinger Danmark, m.v. samt kasser og æsker med løse mærker m.v. Varenr: 3550302 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-10-2014 20:05:00 DKK 700
Vintage bar / caféstole i jern (6)
Vintage bar / caféstole i jern (6). Vintage bar / caféstole i jern. Stabelbare stole fra 1960´erne, udført i jern. Højde 90 cm. Siddehøjde 49 cm. Fremstår renoverede/reparerede. Kan bruges indendørs og udendørs.(6) Varenr: 3574490 DKK 4.800 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 20:05:00 DKK 350
1 fl. Château Haut Brion 1984 (1)
1 fl. Château Haut Brion 1984 (1). 1 fl. Château Haut Brion Graves 1. Grand Cru Classé 1984. Stand A, etiket med små pletter. Varenr: 3593357 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:05:00 DKK 750
Vinkel Sofabord af massivt hårdttræ
Vinkel Sofabord af massivt hårdttræ. Vinkel Sofabord af massivt hårdttræ, stående på runde ben af poleret stål. Tværmål. L. 268 B. 164 D. 80 H. 50,5 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte tørrevner. Varenr: 3594831 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 20:05:00 DKK 300
Jules Jürgensen. Vintage herreur i stål med day-date
Jules Jürgensen. Vintage herreur i stål med day-date. Vintage herrearmbåndsur fra Jules Jürgensen, ref.nr.: H.76.211, cal. T57, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med stregindeks, ugedag- og datoangivelse ved 6" position, optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med nyere læderrem med stålspænde, automatisk urværk. Ø. 35,5 mm. Fremstår med lette ... Varenr: 3594059 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:06:00 DKK 425
Dansk møbelproducent. Spisestole, teak (5)
Dansk møbelproducent. Spisestole, teak (5) . Dansk møbelproducent. Spisestole med stel af massivt teaktræ, kopstyk fineret med teaktræ, sæde betrukket med ternet stof. 1960'erne. Fremstår med brugsslitage og huller på stof, en stol med reparation på forben. (5) Varenr: 3592906 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:06:00 DKK 525
Christian Dior, väska, Lady Dior, läder
Christian Dior, väska, Lady Dior, läder. Väska modell Lady Dior. Märkt samt framställd av Christian Dior. I läder med dekor av bokstavsberlocker. Etui samt dustbag medföljer. Mått: 25x36 cm. En sida med mindre reva. Denna vara tillhör temaauktion High Fashion från en privat samlare. Varenr: 3591463 DKK 6.484 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-10-2014 20:06:00 DKK 4.863
Nanna Ditzel. Fritstående skrivebord, palisander
Nanna Ditzel. Fritstående skrivebord, palisander. Nanna Ditzel. Fritstående skrivebord af palisander, kasetteformet plade med fire skuffer, monteret på runde kegleformede ben. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen. H. 72 L. 175 B. 75 cm. Fremstår med brugsslitage, skjolder, lille brændmærke, finerskade ved ende og lille ... Varenr: 3506685 DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:06:00 DKK 12.000
Van Der Bauwede 'Legend Mini'. Brillantbesat dameur i sølv
Van Der Bauwede 'Legend Mini'. Brillantbesat dameur i sølv. Damearmbåndsur fra Van Der Bauwede, model 'Legend Mini', ref.nr.: 340.002.1554, i tonneau-formet urkasse af sølv, brillantbesat perlemorsskive med romertal, lynette prydet med brillantslebne diamanter, safirglas, monteret med original krokopræget læderrem med foldespænde af stål, quartz urværk. ... Varenr: 3570650 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:06:00 DKK 7.000
Collier med South Sea perler
Collier med South Sea perler . Collier med South Sea perler udført af 18 kt. guld - stemplet, prydet med 2 South Sea perler, der er og bevægelige pga. hængsel, ca. 11,6 x 9,9 mm, farve: hvid, form: let dråbe, lustre: stærk, L. 48 cm, vægt ca. 32,6 g Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3575882

DKK 37.225 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-10-2014 20:06:00 DKK 16.379
Ebbe Höglund, olja på duk (BUS)
Ebbe Höglund, olja på duk (BUS). Ebbe Höglund, 1914-199, olja på duk. 'Fiskare'. Signerad, även a tergo samt daterad 1970. 60 x 73 cm. Varenr: 3563972 DKK 648 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-10-2014 20:06:00 DKK 243
Par diamantøreringe. ca. 0.30 ct (2)
Par diamantøreringe. ca. 0.30 ct (2) . Par diamantøreringe af 9 kt guld prydede med runde, facetterede diamanter på i alt ca. 0.30 ct. Farve: Crystal-Top Cape(J-L). Klarhed: P2-P3. Ø 14 mm (2)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til... Varenr: 3571616

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 20:07:00 DKK 1.300
Indo Heriz, 134 x 190 cm.
Indo Heriz, 134 x 190 cm.. Indo Heriz, 134 x 190 cm. Håndknyttet tæppe af 100% uld på grundvæv af bomuldNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3561179

DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:07:00 DKK 325
Holmegaard, bordlampe, grønt glas
Holmegaard, bordlampe, grønt glas. Holmegaard bordlampe med stamme af grønt glas, monteret med plisseret Le Klint skærm og sort stofledning. H. 51 cm. Varenr: 3590167 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:07:00 DKK 400
Esstisch / Tisch von Fritz Hansen
Esstisch / Tisch von Fritz Hansen. Esstisch / Tisch von Fritz Hansen. Entwurf um 1940. Quadratische Platte aus Holz, sich verjüngende Holzbeine. Unterseitig bezeichnet. Maße: H. ca. 65 cm, B. ca. 80 cm, T. ca. 80 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils Kantenstauchungen / kleine Bestoßungen / Fehlstellen, ... Varenr: 3587469 DKK 744 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-10-2014 20:07:00 DKK 298
Peter Nicolaisen. Skovparti, efterår. cd
Peter Nicolaisen. Skovparti, efterår. cd. Peter Nicolaisen (1894-1989). Skovparti, efterår. Olie på lærred. Sign. monogram. 79 x 83 cm. (88 x 93). Fremstår med overfladeridse, krakelleringer, afskalninger, trænger til overfladerens. Varenr: 3594318 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:07:00 DKK 325
Majolikalampe med glasskæm, omgjort til el, ca. 1890-1900
Majolikalampe med glasskæm, omgjort til el, ca. 1890-1900. Majolika hængelampe i guldbronceret metal og fajance, dekorationer i form af stiliseret blad- og blomsterværk samt engle, glaskuppel i opalglas, højde kan justeres i kæder. Lampen er omgjort fra petroleum til el, kan dog stadig anvendes med petroliumsindsats. Fremstår med brugsspor, rørglas med ... Varenr: 3595540 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:07:00 DKK 300
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Interlocking Hearts' collier af 18 kt. hvidguld
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Interlocking Hearts' collier af 18 kt. hvidguld. Georg Jensen. Interlocking Hearts, collier af 18 kt. hvidguld, prydet med 6 brillantslebne diamanter på ialt 0.21 ct., Farve: Top Wesselton (G), Klarhed VVS1, halskæde, L. 45 cm. Formgivet af Regitze Overgaard for Georg Jensen. Fremstår med minimal/igen brugsspor. Varenr: 3480922 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:07:00 DKK 5.800
Dansk rav. Stort stykke rav fra Vesterhavet - ca. 506 gr
Dansk rav. Stort stykke rav fra Vesterhavet - ca. 506 gr. Dansk ravklump fra Vesterhavet. Delvist poleret. Mål ca. 15,4 x 12, 1 x 8,6 cm. Vægt ca. 506 gr. Varenr: 3592759 DKK 32.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:07:00 DKK 18.500
Tennfat (2)
Tennfat (2). Tennfat. Större tennfat märkt G Ljung Uti Lund Svenskt tenn M9. Diameter 43 cm. Mindre tennfat med motiv fiskar, märkt Svenskt tenn, med dedikation. Diameter 35 cm. Ojämna. med slitage.(2) Varenr: 3541372 DKK 648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-10-2014 20:08:00 DKK 263
Jaeger-leCoultre 'Memovox'. Vintage herreur i 18 kt. guld med alarmfunktion, ca. 1960
Jaeger-leCoultre 'Memovox'. Vintage herreur i 18 kt. guld med alarmfunktion, ca. 1960. Vintage herrearmbåndsur fra Jaeger-LeCoultre, model Memovox, cal. P489/1, i urkasse af 18 kt. guld, lys two-tone skive med arabertal og stregindeks, alarm-funktion, plexiglas, monteret med læderrem med forgyldt spænde af stål, automatisk urværk. Ø. 35 mm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på ... Varenr: 3544745 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:08:00 DKK 15.000
1 fl. Château Lafite Rothschild 1986 Pauillac Premier Grand Cru Classé.
1 fl. Château Lafite Rothschild 1986 Pauillac Premier Grand Cru Classé.. 1 fl. Château Lafite Rothschild 1986 Pauillac Premier Grand Cru Classé. Stand A. Varenr: 3596321 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 20:08:00 DKK 2.300
Buffet, lakeret eg, midten af 1900 tallet
Buffet, lakeret eg, midten af 1900 tallet. Buffet af lakeret egetræ med to gles låger. Underdel med skabslåger, hvorbag hylder samt to skuffer. Overdel med vitrinedel samt hylde. Beslag af messing i skønvirkestil. H. ca. 198 cm. B. 137 cm, D. 63 cm. 1900 tallets midte. Der medfølger nøgle. (4) Varenr: 3587233 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 20:08:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med gyldenbrunt møbelstof, ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. Fremstår med lettere brugsslitage og lettere ledløs. Varenr: 3592393 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:08:00 DKK 300
Citizen. Vintage herreur i stål med changerende skive med dato
Citizen. Vintage herreur i stål med changerende skive med dato. Vintage herrearmbåndsur fra Citizen, model 8260, i urkasse af stål, changerende skive med punktindeks, datoangivelse ved 3" position, optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med nyere læderrem med stålspænde, manuelt optræk. Ø. 36,2 mm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker. Uret gik på ... Varenr: 3592528 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:08:00 DKK 300
Gemla, stolar, 1940-tal (6)
Gemla, stolar, 1940-tal (6). Gemla DIÖ, 1940-tal. Stolar nr 829, 6 stycken, i bok och svärtat trä, spjälrygg, fasta stoppade sitsar. Höjd 100 cm, bredd 46 cm, sitthöjd 44 cm. Stämplade i botten, några etikettmärkta Gemla, DIÖ, made in Sweden. Bruksslitage, klädsel och stoppning med skador. (6) Varenr: 3596925 DKK 1.621 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 20:09:00 DKK 324
Solitærring af guld med brillant, ca. 1.07 ct.
Solitærring af guld med brillant, ca. 1.07 ct.. Ring udført af 14kt. guld - stemplet, prydet med 1 brillant af ca. 1.07 ct., farve: light Brown med let farvezonering, klarhed: SI1, let mælkeagtig, ringstr. ca. 52, Ø ca.16,7 mm, vægt: ca. 1,5 g.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær ... Varenr: 3574997

DKK 23.079 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-10-2014 20:09:00 DKK 8.934
Parti miniatyr instrument, 6 delar (6)
Parti miniatyr instrument, 6 delar (6). Parti miniatyr instrument, 6 delar. Partiet består av trumpet (L 13), valthorn (L 7), saxofon (L 15), baryton (L 9,5) i gulmetall samt en gitarr (L 19,5) med tillhörande fodral samt fiol (L 12,5) med stråke och tillhörande fodral. Varenr: 3594018 DKK 648 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-10-2014 20:09:00 DKK 243
Royal Dux Bohemia, stor opsats af porcelæn
Royal Dux Bohemia, stor opsats af porcelæn. Royal Dux Bohemia, stor opsats af porcelæn, skål båret af figurer, dekoreret i farver, hvid og guld. Nummeret og stemplet i bund. H. 51 cm. Varenr: 3594414 DKK 4.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-10-2014 20:09:00 DKK 825
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'The Silent Watcher concentrates on the small gods of forming'
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'The Silent Watcher concentrates on the small gods of forming'. Akryl på lærred, 'The Silent Watcher concentrates on the small gods of forming' af Nikolaus Hirschmann (f. 1953), med signatur, dateringen '14' og titel på bagsiden. 120 x 80 cm. Varenr: 3520343 DKK 5.956 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-10-2014 20:10:00 DKK 3.350
Brev til Kay Bojesen som svar på hans skriv ''Fru Justitia til Hest', 1949
Brev til Kay Bojesen som svar på hans skriv ''Fru Justitia til Hest', 1949. Brev til Kay Bojesen fra Dr.Jur Vinding Kruse som svar på Kay Bojesens skrift 'Fru Justitia til Hest', dateret 15. juli 1949. Bagsiden påklæbet titelbladet fra hæftet. Kay Bojesen - Fru Justitia til hest med illustration af Svend Johansen. Kay Bojesen udgav hæftet efter han og Erna Bojesen var... Varenr: 3543544 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 20:10:00 DKK 975
Gartenmöbel der 1950er Jahre, Wire Stühle + Tisch (4)
Gartenmöbel der 1950er Jahre, Wire Stühle + Tisch (4). Gartenmöbel der 1950er Jahre, Wire Stühle + Tisch. Konstruktion aus weiß ummanteltem Stahldraht, Sitzschalen mit Drahtgeflecht. Der Tisch verfügt über eine lose aufliegende Platte aus strukturiertem Glas. Maße der Stühle: B. 69cm, H. 87cm, T. 77cm. Maße des Tisches: B. 110cm, H. 68cm, T. 77cm. ... Varenr: 3593445 DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-10-2014 20:10:00 DKK 372
Samling bömisk krystalglas med farvet kumme (54)
Samling bömisk krystalglas med farvet kumme (54). Samling bömisk krystalglas med farvet kumme, dekoreret med slibninger, bestående af 36 med blå kumme, H. 13 cm (13 stk.), 14 cm (12 stk.), 15,2 cm (11 stk.) samt 18 tranebærfarvede, H. 21 cm (6 stk.) og 25,1 cm (12 stk.). Fremstår med lettere brugsspor, mikrochips. (54) Varenr: 3591705 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:10:00 DKK 1.300
Martinsen. Hatthylla samt två skohyllor 'Thelma' (3)
Martinsen. Hatthylla samt två skohyllor 'Thelma' (3). Martinsen. Hatthylla samt två skohyllor 'Thelma'. Metall, mörkgrå. Fristående skohyllans mått 78x23x35 cm. Hatthyllans mått 80x16x35 cm. Omonterade i kartonger. Skohylle i matt svart för vägghängning, 80x30x41 cm, omonterad i originalkartong. (3)Nyproducerade varor värderas efter ... Varenr: 3581429

DKK 1.216 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-10-2014 20:10:00 DKK 243
1 fl. Château d'Yquem Sauternes 1. Grand Cru Classé 1950.
1 fl. Château d'Yquem Sauternes 1. Grand Cru Classé 1950.. 1 fl. Château d'Yquem Sauternes 1. Grand Cru Classé 1950. Stand A. Frigivet fra slottet år 2000. Denne auktion kommer fra en stor privat vinsamling på over 700 flasker af rødvine, hvidvine samt dessertvine. Disse vine er på auktion hos Lauritz.com i Søborg i perioden fra 13. oktober til den ... Varenr: 3583829 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 20:10:00 DKK 4.000
Mogens Vantore. Opstilling. cd
Mogens Vantore. Opstilling. cd. Mogens Vantore (1895-1977). Opstilling. Olie på lærred. Sign. Vantore. 65 x 80 cm. (76 x 91). Trænger til overfladerens. Varenr: 3583272 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:10:00 DKK 300
Tilley projektør
Tilley projektør . Tilley projektør til petroleum, på stand af patineret metal. H. 66, Ø 35 cm. Brugsspor. Varenr: 3595236 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-10-2014 20:10:00 DKK 325
Ove Boldt. 3 Windsortstühle / Armlehnstühle Modell 1638 für Fritz Hansen (3)
Ove Boldt. 3 Windsortstühle / Armlehnstühle Modell 1638 für Fritz Hansen (3). Ove Boldt. 3 Windsortstühle / Armlehnstühle Modell 1638 für Fritz Hansen. Entwurf von 1947. Vierbeinig mit Arm- und Rückenlehne bzw. Sprossen. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils Kantenstauchungen / kleine Bestoßungen / Fehlstellen, teils leichte Verschmutzungen / kleine ... Varenr: 3587497 DKK 1.861 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-10-2014 20:10:00 DKK 1.415
Kristensen & Kristensen. Sæt på otte armstole. (8)
Kristensen & Kristensen. Sæt på otte armstole. (8) . Kristensen & Kristensen. Sæt på otte armstole, med stel i mat stål. Sæde, armlæn samt ryg betrukket med hvidt læder. H. 98 B. 52 Sh. 49 cm. Udstillingsmodeler. (8) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3596144

DKK 10.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 20:10:00 DKK 4.000
Tæppe, design 'Oz Ozbeki Suzani', Indien, 150 x 200 cm
Tæppe, design 'Oz Ozbeki Suzani', Indien, 150 x 200 cm. Tæppe, design 'Oz Ozbeki Suzani', Indien, håndlavet, orange bund med trekantet sammensyede striber og geometriske mønstre, 150 x 200 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil ... Varenr: 3584088

DKK 5.584 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-10-2014 20:10:00 DKK 2.047
Danmark marginalnumre og Færøerne samlinger
Danmark marginalnumre og Færøerne samlinger. Danmark samling postfriske marginalnumre, småark m.v. Færøerne 2 samlinger postfrisk og stemplet monteret i 2 Leuchturm albums med klemlommer, begge forekommer komplet for perioden 1975-2000 og indeolder også samling årsmapper og julemærker fra samme periode. Varenr: 3568941 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-10-2014 20:10:00 DKK 1.200
Charles Eames. Tre skalstole, glasfiber, model DSS (3)
Charles Eames. Tre skalstole, glasfiber, model DSS (3). Charles Eames. Sæt på tre DSS skalstole, forstøbte skaller af glasfiber i farven Lemon Yellow, Orange og Seafoam, monteret på stel af stål. Fremstillet hos Herman Miller. Sædehøjde 45 cm. Skaller og stel med brugsslitage; ridser og skrammer. Nogle mgl. dupper. (3) Varenr: 3600089 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 20:10:00 DKK 1.100
Abstrakt figur af patineret bronze.
Abstrakt figur af patineret bronze.. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 47 cm. inkl sokkel.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil ... Varenr: 3582605

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 20:10:00 DKK 800
Franck Muller 'Master Banker Havana'. Herreur i stål med GMT
Franck Muller 'Master Banker Havana'. Herreur i stål med GMT. Herrearmbåndsur fra Franck Muller, model Master Banker Havana, ref.nr.: 6850 MB HV, i tonneau-formet urkasse af stål, two-tone skive med arabertal og stregindeks, datoangivelse ved 3" position, dobbelt tidszone, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original stållænke med dobbelt ... Varenr: 3570706 DKK 45.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:10:00 DKK 34.000
Jesper K. Thomsen.  Spisebord model Float
Jesper K. Thomsen. Spisebord model Float . Jesper K. Thomsen. Spisebord model Float med plade af laminat, stel af hvid powdercoatet stål. Str.: H. 75 L. 160 B. 90 cm. God plads til 6 pers. og mulighed for 8 pers. Arkivfoto. Fremstår usamlet i original emballage. Bemærk stole på fotos medfølger ikke. Varenr: 3592356

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:10:00 DKK 325
Persisk Zanjan 300 x 90 cm.
Persisk Zanjan 300 x 90 cm. . Persisk Zanjan 300 x 90 cm. Håndknyttet uld på bomuld. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3584078

DKK 7.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 20:10:00 DKK 375
Johan Gustafsson, fotografi, 'Whitehorse'
Johan Gustafsson, fotografi, 'Whitehorse'. Johan Gustafsson, född 1976, fotografi, 'Whitehorse'. Fotoprint på Museo fine art papper. Signerad samt numrerad 4/50. Mått inkl. ram: 40x50 cm. Varenr: 3596314 DKK 2.026 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-10-2014 20:10:00 DKK 304
Ole Wanscher sofabord i mahogni
Ole Wanscher sofabord i mahogni. Ole Wanscher sofabord i mahogni udført hos AJ Iversen h. 52 x 96 x 48 cm. Plade med lidt skjolder Varenr: 3595095 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 20:10:00 DKK 450
H. J. Wegner. Ox-chair. Lænestol med skammel (2)
H. J. Wegner. Ox-chair. Lænestol med skammel (2) . H. J. Wegner. Ox-chair. Lænestol med skammel med stel af stål, overpolstret med sort skind. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med let brugsslitage. Litt: Noritsugu Oda: Hans J. Wegner's 100 Chairs s. 94 - 95, Per H. Hansen & Klaus Petersen: Dansk møbelguide s. 145. (2) Varenr: 3590852 DKK 35.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-10-2014 20:10:00 DKK 26.000
Hugo Grün m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv (18)
Hugo Grün m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv (18). Hugo Grün m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, bestående af to armlænker, L. 19 og 19,5 cm., 6 vedhæng, bl.a. Dagmar-kors, to halskæder, L. 58 og 60 cm., to brocher, et par ørestikker, Carlsberg mærke samt tre ringe, str. 53, 55 og 57. Samlet vægt: ca. 126 gr. Fremstår med brugsspor, ... Varenr: 3596358 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:11:00 DKK 375
Rensch Nielsen, Ebeltoft. Håndsmedet ring af 14 kt. hvidguld prydet med safir (cd)
Rensch Nielsen, Ebeltoft. Håndsmedet ring af 14 kt. hvidguld prydet med safir (cd). Rensch Nielsen, Ebeltoft. Håndsmedet ring af 14 kt. delvist satineret hvidguld, prydet med trekantet facetsleben safir, stemplet "585 RNS". Str. 55. Medfølges af etui. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Varenr: 3379032 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:11:00 DKK 4.600
Alliancering. Ca. 0.50 ct
Alliancering. Ca. 0.50 ct. Alliancering af 9 kt rhodineret guld prydet med talrige mindre diamanter på i alt ca. 0.50 ct. Farve: Top Crystal - Top Cape (I-L). Klarhed: P2-P3. Ringstr. 54 Ø 17,25 mm Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3310867

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:11:00 DKK 1.500
Kontinentalsäng, Brizley, 120 cm
Kontinentalsäng, Brizley, 120 cm. Brizley, kontinentalsäng, 120 cm. Botten med resårmadrass samt 4 cm tjock bäddmadrass och huvudgavel, klätt i mörkgrå textil. Observera att botten är klädd i avvikande tyg (bild 2 och 3). Ben samt fästen för huvudgavel saknas .Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att ... Varenr: 3593740

DKK 8.105 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-10-2014 20:12:00 DKK 1.094
Bang & Olufsen. Sæt Beolab 4000 højttalere (2)
Bang & Olufsen. Sæt Beolab 4000 højttalere (2) . Bang & Olufsen. Par sølvfarvede Beolab 4000 højttalere. Strøm- samt højtalerkabler medfølger. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. NB. se også varenummer 3560281. (2) Varenr: 3596285 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 20:12:00 DKK 2.400
Arne Jacobsen, AJ-1 pendel, brunlakeret (2)
Arne Jacobsen, AJ-1 pendel, brunlakeret (2). Arne Jacobsen, AJ pendel med skærm af mørk brunlakeret metal. Model AJ1, formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte ridser samt smuds. (2) Varenr: 3587720 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:12:00 DKK 1.500
Armlehnstuhl / Stuhl / Esszimmerstuhl von FDB
Armlehnstuhl / Stuhl / Esszimmerstuhl von FDB . Armlehnstuhl / Stuhl / Esszimmerstuhl von FDB. Entwurf um 1940. Konstruktion aus Eschenholz. Vierbeinig mit Arm- und Rückenlehne bzw. Sprossen. Multicoloursitzbezug. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils Kantenstauchungen / kleine Bestoßungen / Fehlstellen, teils leichte ... Varenr: 3587482 DKK 744 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-10-2014 20:12:00 DKK 298
Eilersen, sofagruppe, model Monza, læder (2)
Eilersen, sofagruppe, model Monza, læder (2) . Eilersen: Sofagruppe Par 2 ½ pers. sofaer betrukket med patineret brunt læder, model Monza. Lynlåshæftede hynder. Sort sokkel af træ. Fremstår patineret og solfalmet. Enkelte lynlås defekt. L. 210 cm. (2) Varenr: 3595948 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 20:12:00 DKK 300
Brilliant- og diamantring Ca. 0.62 ct.
Brilliant- og diamantring Ca. 0.62 ct. . Ring af 14 kt. rhodineret guld, prydet med brilliant på ca. 0.26 ct. Farve: Top Wesselton (G) Klarhed: VVS1., flankeret af mindre diamanter på ca. 0.36 ct. Ringstr. 16.50/52. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende... Varenr: 3597832

DKK 11.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-10-2014 20:12:00 DKK 8.800
Ljuskrona, gustaviansk stil
Ljuskrona, gustaviansk stil. Ljuskrona, gustaviansk stil. Mässingsstomme behängd med olikslipade prismor i kedjor och kaskader. Krönande plym, korgbotten. Svängda ljusarmar i form av siffran 5. För 7+1 ljus samt 7 ljuspunkter. H: 92, Diam 66 cm. Varenr: 3596527 DKK 4.863 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-10-2014 20:12:00 DKK 3.404
Handknuten persisk matta, Arak 520 x 325 cm
Handknuten persisk matta, Arak 520 x 325 cm. Handknuten matta från Markazidistriktet i västra Iran. Heratimönstrad, på roströd botten.Arak, ull på bomullsvarp. Storlek 520 x 325 cm.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris ... Varenr: 3595221

DKK 25.125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-10-2014 20:12:00 DKK 892
Brillantring fra FHP DeLuxe, 14 kt rhodineret guld, ca. 0.31 ct.
Brillantring fra FHP DeLuxe, 14 kt rhodineret guld, ca. 0.31 ct.. FHP Diamonds DeLuxe serien. Brillantring udført i 14 kt rhodineret guld, prydet med 10 brillantslebne diamanter. Centerplaceret 1 brillant på ca. 0.14 ct, denne omkranset af 9 mindrebrillanter. Tilsammen i alt ca. 0.31 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: VS1. Fantastisk ... Varenr: 3576931

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 20:12:00 DKK 6.000
Jacob & Co 'Five Time Zone'. Oversize herreur i stål med perlemorsskive, ca. 2006
Jacob & Co 'Five Time Zone'. Oversize herreur i stål med perlemorsskive, ca. 2006. Herrearmbåndsur fra Jacob & Co., model Five Time Zone, i oversize urkasse af stål, perlemorsskive med arabertal, datoangivelse ved 3" position, fire separat tidszone-indikatorer, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original læderrem med foldespænde af stål, quartz urværk. Ø. 47 mm. ... Varenr: 3570834 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:12:00 DKK 8.000
'Red Star Line', vintageplakat for oceandampere, ca. 1920'erne
'Red Star Line', vintageplakat for oceandampere, ca. 1920'erne. Vintageplakat for Red Star Line uden påtrykt titel, ca. 1920'erne. Motiv med s/s Belgenland. Litografi. Tryksign. DOR. 105 x 65 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfold og enkelt kort kantrevne. Varenr: 3596072 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:12:00 DKK 2.100
Poul Henningsen for Louis Poulsen, pendel, Kuglelamel
Poul Henningsen for Louis Poulsen, pendel, Kuglelamel . Poul Henningsen 1894-1967. Pendel, Kuglelamel / Snowball, tegnet i 1958. Stel med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Litt. Tænd! PH-lampens historie, s. 270-71. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3594411 DKK 7.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-10-2014 20:12:00 DKK 5.600
Uforarbejdet dansk ravklump, ca. 433 g.
Uforarbejdet dansk ravklump, ca. 433 g.. Uforarbejdet dansk ravklump, opfisket ved Sletterhage fyr i 1959. Vægt ca. 433 gram, ca. 10 x 11 cm. Varenr: 3551448 DKK 14.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:12:00 DKK 9.200
Ringe af sølv og guld med ædelsten (4)
Ringe af sølv og guld med ædelsten (4). 4 ringe udført i sterlingsølv og 18 kt. guld, prydet med ædelsten, bl.a. turmalin og turkis. Ringstr.: ca. 55, 55½, 56, 56. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en ... Varenr: 3553855

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 20:13:00 DKK 1.000
Klassisk svær ankerarmlænke af sterling sølv
Klassisk svær ankerarmlænke af sterling sølv. Armlænke - Klassisk ankermønster udført i sterling sølv, model med skjult lukke. L. 21 cm. B. 1,3 cm. Vægt ca. 75 gram. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik.... Varenr: 3544795

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-10-2014 20:13:00 DKK 1.200
Evgenij Grigor'evich Belikov, Fremtidens arkitekter, olie på lærred, 1988
Evgenij Grigor'evich Belikov, Fremtidens arkitekter, olie på lærred, 1988. Evgenij Grigor'evich Belikov (f. 1947), Fremtidens arkitekter, olie på lærred, 1988, bagside med gammelt klistermærke fra kunstkombinatet Dnepropetrovsk, her betegnet med kunstnernavnet skrevet på kyrillisk, datering og titel. 80 x 85 cm. Беликов ... Varenr: 3548850 DKK 5.956 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-10-2014 20:13:00 DKK 4.467
Tre-pers. sofa, sort læder, dansk møbelproducent
Tre-pers. sofa, sort læder, dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, hynder betrukket med sort læder, ben af bejdset træ. L. 186 cm. Dansk møbelproducent. Almindelige brugsspor. Varenr: 3595370 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 20:13:00 DKK 300
Michael Christensen, Rough#3 daybed, cognacfarvet anilin-læder
Michael Christensen, Rough#3 daybed, cognacfarvet anilin-læder. Michael Christensen. Rough #3 Daybed. Ben af skråtstillet birk og hynde af knapsyet cognacfarvet anilin-læder. Hynde integreret i bund. Læderet har en naturlig nøgen overflade, hvor alle naturmærker er synlige og der kan derfor være naturlige mærker, insektbid o.lign. Læderet er fuldnarvet, ... Varenr: 3593878

DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 20:13:00 DKK 4.600
Per Eli. 'Whale Song' fra serien The Wild Ocean.
Per Eli. 'Whale Song' fra serien The Wild Ocean. . Per Eli født 1957 'Whale Song' fra serien The Wild Ocean. Akryl på lærred. Sign. Per Eli samt signeret, dateret og betitlet på bagsiden. 100 x 240 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Læs kunstnerprofil her Varenr: 3568624 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:13:00 DKK 2.300
Leo Arnak Pedersen, .Fantasilandskab' (2)
Leo Arnak Pedersen, .Fantasilandskab' (2). Leo Arnak Pedersen født 1937, 'Fantasilandskab' Olie på lærred. Signeret bagpå 'Arnak'. Måler UR: Billed 1: 25 x 28 cm. Billed 2: 31 x 34 cm. . Vigtigste udstillinger: Galerie Moderne, Silkeborg 1962-63; .Fr. havn Kunstmus. 1987-89; Kunstnernes påskeudstilling 1961, 1970, 1981, 1990 og ... Varenr: 3569352 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-10-2014 20:13:00 DKK 300
Valdemar Irminger. Landskabsparti, olie på lærred
Valdemar Irminger. Landskabsparti, olie på lærred. Landskabsparti af Valdemar Irminger (1850-1938), olie på lærred, sign. VI. 58 x 85 cm. (75 x 102 cm.) Fremstår med afskalning. Har været udstillet på Charlottenborg, på bagsiden udstillingsmærkat herfra. Varenr: 3593694 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:13:00 DKK 325
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal . Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal med kanneleret korpus samt ti-sidet fodstykke, sign. monogram Just A, dessin 2239, Denmark. H. inkl. skærmholder 52 cm. Fremstår med brugsridser samt plet mellem korpus og fodstykke. . Varenr: 3595917 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 20:13:00 DKK 1.300
Vedhæng af gul rav. 31,9 gr.
Vedhæng af gul rav. 31,9 gr.. Vedhæng af gult ravstykke. Vægt: 6,5 x 3,5 x 2,5 cm. Vægt: 31,9 gr. Varenr: 3595026 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 20:13:00 DKK 375
Arne Vodder, kommode af palisander, front med fire skuffer
Arne Vodder, kommode af palisander, front med fire skuffer. Arne Vodder. Kommode af palisander, front med fire skuffer. Udført og mærket hos Sibast Møbler. H. 80. D. 49. L. 100. Fremstår med alm. brugsspor. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der ... Varenr: 3555765 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 20:13:00 DKK 4.000
Dansk møbelproducent.Sofabord palisander.
Dansk møbelproducent.Sofabord palisander.. Dansk møbelproducent.Sofabord af palisander med sortmalede ben. H. 42 cm., L. 152 cm., B. 52 cm. Fremstår med senere monterede ben, mærker, ridser. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der ... Varenr: 3559071 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 27-10-2014 20:14:00 DKK 325
Peter Nicolaisen. Opstilling med brogede blomster i blå vase. cd
Peter Nicolaisen. Opstilling med brogede blomster i blå vase. cd. Peter Nicolaisen (1894-1989). Opstilling med brogede blomster i blå vase. Olie på lærred. Sign. monogram. 48 x 59 cm. (58 x 69). Varenr: 3594319 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:14:00 DKK 475
Kommode af teaktræ, 1950'erne, dansk møbeldesign
Kommode af teaktræ, 1950'erne, dansk møbeldesign. Kommode af fineret teaktræ, front med seks skuffer. H. 125. B. 76 x 44 cm. 1950'erne, dansk møbeldesign. Varenr: 3595311 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 20:14:00 DKK 325
Iittala, Grøn vibe af Oiva Toikka, 2005
Iittala, Grøn vibe af Oiva Toikka, 2005. Iittala, Grøn vibe af Oiva Toikka. Fugl af mundblæst glas. L. 22. cm. Alle Iittala Birds er mundblæste på Iittala's fabrik i Nuutajärvi, Finland. Original emballage medfølger. Varenr: 3593634 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:14:00 DKK 1.050
Rolex Datejust. Herrearmbåndsur i 18 kt. guld og stål, 1987
Rolex Datejust. Herrearmbåndsur i 18 kt. guld og stål, 1987. Herrearmbåndsur fra Rolex, model Datejust, ref.nr.. 16233, R-serie, i urkasse og med jubileelænke af 18 kt. guld og stål, sølvfarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, lænke med flip-Lock, optrækskrone i guld med logo, riflet lynette af guld, automatisk urværk. Ø. 36 mm. ... Varenr: 3571631 DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:14:00 DKK 22.000
A. Michelsen m.fl, brocher, sølv (3)
A. Michelsen m.fl, brocher, sølv (3). A. Michelsen broche af sterlingsølv i form af blomst med stilk og blad samt to brocher af sølv. L. 4,5 - 8,5 cm. Fremstår med lettere slitage. (3) Varenr: 3590148 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:14:00 DKK 300
Tonni Museth. Komposition, olie og akryl på lærred
Tonni Museth. Komposition, olie og akryl på lærred. Komposition af Tonni Museth (f. 1949), olie og akryl på lærred, sign. monogram. 100 x 100 cm. Uden ramme. Varenr: 3581592 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 20:14:00 DKK 550
Lisa Larson, figurin 'Malin' Gustavsberg
Lisa Larson, figurin 'Malin' Gustavsberg. Lisa Larson, figurin 'Malin'. Glaserat lergods. Stämpelsignerad. Höjd: 18 cm Varenr: 3558269 DKK 648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-10-2014 20:15:00 DKK 304
Persisk moderne tæppe 230 x 160 cm.
Persisk moderne tæppe 230 x 160 cm. . Persisk moderne tæppe 230 x 160 cm. Håndknyttet uld på bomuld. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3583248

DKK 3.200 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 20:15:00 DKK 350
Tyg, Ingela Westergaard, Skulptur, gul, lin, 10 m
Tyg, Ingela Westergaard, Skulptur, gul, lin, 10 m. Tyg, Ingela Westergaard, Skulptur, gul, 10 m, lin, bredd 135 cm, andrasortering. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat ... Varenr: 3581660

DKK 3.242 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-10-2014 20:15:00 DKK 243
Danmark og Grønland m.v.
Danmark og Grønland m.v. . Danmark mindre samling i album og diverse kasser med afklip. Grønland kasse med ca. 385 FDC kuverter og original kliche til tiltryk på kuverter. Hertil kilovare og andet fra Hele Verden Varenr: 3597027 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 27-10-2014 20:15:00 DKK 325
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, Armlehnstuhl aus der Portex Serie, dazu Sofatisch von Fritz Hansen (2)
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, Armlehnstuhl aus der Portex Serie, dazu Sofatisch von Fritz Hansen (2). Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, Armlehnstuhl aus der Portex Serie, dazu Sofatisch von Fritz Hansen. Stuhl: Entwurf von 1944 / 1945. Konstruktion aus Buchenholz. Vierbeinig mit Arm- und Rückenlehne. Maße des Tische: H. ca. 56 cm, B. ca. 75 cm, T. ca. 50 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, ... Varenr: 3587433 DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-10-2014 20:15:00 DKK 1.005
Nomad DOT Large, modul hjørnesofa betrukket lys gråt møbelstof med lyse læderknapper
Nomad DOT Large, modul hjørnesofa betrukket lys gråt møbelstof med lyse læderknapper . Nomad DOT Large, modul hjørnesofa betrukket lys gråt møbelstof. Ben af forkromet metal. På ryg er monteret knapper med læder. Sofaen består af 7 moduler (3 hjørner, 3 sæde og en puf). Kan sammensættes på mange måder og opdeles i to seperate sofaer (af fx. henholdsvis fire og tre dele) Nomad ... Varenr: 3581477

DKK 19.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 20:15:00 DKK 5.600
Charlotte Borgen - halskæde med 11 charms
Charlotte Borgen - halskæde med 11 charms. Charlotte Borgen halskæde med 11 beads charms af forgyldt sterling sølv, beads med glasdekoration. Længde ca. 45 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3595903

DKK 1.700 DK, Odense, Kratholmvej 27-10-2014 20:15:00 DKK 300
5 dage i ISTANBUL, den enestående by på 2 kontinenter, en blanding af europæisk metropol og orientalske eventyr, for 2 personer
5 dage i ISTANBUL, den enestående by på 2 kontinenter, en blanding af europæisk metropol og orientalske eventyr, for 2 personer . 5 dage i ISTANBUL, den enestående by på 2 kontinenter, en blanding af europæisk metropol og orientalske eventyr, for 2 personer d. 23.10., 06.11., 20.11.2014, 12.02., 05.03., 19.03., 16.04.2015 (alt afhængigt af ledige pladser) Rejsen indeholder følgende: - 4 overnatninger på 4-stjernet ... Varenr: 3584098

DKK 3.350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-10-2014 20:15:00 DKK 409
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 120  >>