Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 107  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk rav. Samling rav, 56 g
Dansk rav. Samling rav, 56 g. Dansk rav. 12 stykker rav, i alt 56 g, heraf enkelte stykker kopalrav. Største stykke (ikke-kopal) måler 2,7 x 2,7 x 2,1 cm, vægt 11,4 g. Varenr: 4154337 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 19:57:00 DKK 475
Bordur af bronze m/ løvefødder.
Bordur af bronze m/ løvefødder.. Bordur udført af bronze med hvide felter med romertal, ornamentering i form af frugtkurv, ranker samt løvefødder. H. 50 cm, B. 32 cm. Nøgle medfølger. 1900-tallet. Varenr: 4154754 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-02-2016 19:57:00 DKK 300
Tv møbel fire delt. Eg.
Tv møbel fire delt. Eg.. Tv møbel fire delt. Udført i hvidpigmenteret egelaminat. Reol til venstre med glaslåge hvor bag fire hylder. Tv møbel med en hylde samt en låge. Hylde over tv. Skabe til højre med glaslåge hvor bag to hylder. Højt skab H. 183 cm. B. 60 cm. D. 30 cm. Hylde: L. 139 cm. H. 20 cm. D. 18 cm. Tv bord ... Varenr: 3964263

DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-02-2016 19:57:00 DKK 2.500
José Vasconcellos. 'La Gitane, Provence', pen og akvarel på papir (cd)
José Vasconcellos. 'La Gitane, Provence', pen og akvarel på papir (cd). 'La Gitane, Provence' (Sigøjneren) af José Vasconcellos (f. 1939), pen og akvarel på papir, sign. Vasconcellos. Lysmål: 54 x 36 cm. (68 x 50 cm.) Proveniens: Købt på Galerie Moderne, Silkeborg i 1987. Hidrørende fra privat kunstsamling. Varenr: 4144758 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 19:57:00 DKK 850
Kelim patchworktæppe
Kelim patchworktæppe. Kelim patchworktæppe. Uld, håndvævet. Sammensyet af stykker fra ældre kelimtæpper. Purpur indfarvet og endvidere forsynet med 'farvestænk'. Bagside med brunt stof. Mål: 242 x 173 cm. Varenr: 4151402

DKK 14.926 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-02-2016 19:57:00 DKK 7.090
Poul Henningsen, PH5-pendel
Poul Henningsen, PH5-pendel . Poul Henningsen, PH5-pendel af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser samt afskalning. Varenr: 4152678 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-02-2016 19:57:00 DKK 325
Philippe Starck. Pendel af glas, model Romeo Moon S2
Philippe Starck. Pendel af glas, model Romeo Moon S2. Philippe Starck f. 1949. Pendel,Skærm af glas. H. 23, Ø 50 cm. Fremstillet hos Flos, model Romeo Moon S2. Varenr: 4154871 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 16-02-2016 19:57:00 DKK 875
Georg Jensen øreskruer samt skønvirke øreclips med agat (4)
Georg Jensen øreskruer samt skønvirke øreclips med agat (4). Georg Jensen. Par øreskruer af sterlingsølv med grøn agat dessin nr. 49 mål 1,7 x 1,7 cm. Par skønvirke øreclips (ustemplet) med grøn agat mål 2,3 x 1,5 cm (4) Varenr: 4154834 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-02-2016 19:57:00 DKK 650
Diamantring fra byfrisenholm, 14 kt  guld, 0.13 ct.
Diamantring fra byfrisenholm, 14 kt guld, 0.13 ct.. Diamonds by Frisenholm. Diamantring udført i 14 kt hamret/punslet guld prydet med 7 brillantslebne diamanter på ca. 0.13 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI2. Ringstr: ca. EU-56. Stemplet 585 /FHP. Leveres i gaveæske. Varenr: 4154764

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-02-2016 19:57:00 DKK 2.200
Kombisæt med 4 forskellige funktioner
Kombisæt med 4 forskellige funktioner . Kombisæt med kædesav, hækklipper, buskrydder med nylonsnor samt med klinge. Buskrydder funktion (nylonsnor/metalklinge), topbeskæring (kædesav) samt hækkeklipper som kan indstilles i forskellige vinkler. 2-taktsmotor til blandingsbenzin i forhold 25:1. Målebæger medfølger. Max effekt 1,65kw ved ... Varenr: 3926549

DKK 1.700 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 19:57:00 DKK 1.100
Rosenthal kaffeservis, 38 delar(38)
Rosenthal kaffeservis, 38 delar(38). Rosenthal kaffeservis. 12 kaffekoppar, 12 fat till kaffekoppar, assietter 12 st, sockerskål med lock, gräddkanna.(38) Varenr: 4136420 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 16-02-2016 19:57:00 DKK 322
Badri Naraian Marotia, Zwei Bilder, Rajastan, Indien (2)
Badri Naraian Marotia, Zwei Bilder, Rajastan, Indien (2). Badri Naraian Marotia, Zwei Bilder, Rajastan, mit kleinen Steinen verziertes Gemälde, Indien, jeweils 30,5 x 22,5 cm, aufwendig gerahmt, jeweils rechts unten signiert, Rückseitig auf einem das Künstleretikett und Galerieetikett, altersbedingt geringe Gebrauchsspuren. (2) Varenr: 4101054 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-02-2016 19:58:00 DKK 336
Iriserende glasvase, mønster 'Papillon' i stil med Joh. Loetz Witwe
Iriserende glasvase, mønster 'Papillon' i stil med Joh. Loetz Witwe. Iriserende glasvase, i stil med Joh. Loetz Witwe, blåligt 'Papillon'-mønster, koboltblå, rundmavet form med udkrænget kant, med to bølgede prydhanke på siderne, H. 25,5 cm, mærket 'Czechoslovakia' på undersiden, fremstår med minimale aldersbetingede brugsspor. Varenr: 4113390 DKK 5.224 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-02-2016 19:58:00 DKK 2.985
To orientalske dolke (2)
To orientalske dolke (2). To orientalske dolke med træskede. L. 47 og 46 cm. Fremstår med brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Varenr: 4152042 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 16-02-2016 19:58:00 DKK 300
Takarmatur Sarfatti
Takarmatur Sarfatti. GINO SARFATTI, takarmatur, Flos, Italien, förkromad metall, 30 st., glödlampor, höjd 71 cm Varenr: 4154017 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-02-2016 19:58:00
Se mere
Taklampa, lykta
Taklampa, lykta. Taklampa, i lackerad metall. Höjd 60 cm. Visst slitage. Varenr: 4154705 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 16-02-2016 19:58:00 DKK 282
Stehleuchte, Fluter im Art Déco Stil, schwarz lackiert
Stehleuchte, Fluter im Art Déco Stil, schwarz lackiert. Stehleuchte im Art Déco Stil, schwarz lackiertes Holz mit einem sandgestrahlten Leuchtenschirm. Dazwischen dekorative vernickelte Metallelemente. H. 170 cm - D. (Schirm) 55 cm. Leichte altersbedingte Gebrauchsspuren, wie Reibespuren. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität. Dieser ... Varenr: 4125703 DKK 2.612 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-02-2016 19:58:00 DKK 1.866
To putti, Sydtyskland, 1700-tallet, træ (2)
To putti, Sydtyskland, 1700-tallet, træ (2). To putti, Sydtyskland, 1700-tallet, udskåret træ, polykrom bemaling med rester af forgyldning. Bevingede putti, holdende en opslået bog i den ene hånd, den anden hånd er hævet til velsignelsesgestus. 39 x 28 x 17 cm og 35 x 28 x 17 cm. Overflader fremstår med findelt krakelering. Delvist ... Varenr: 4073051 DKK 18.657 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-02-2016 19:58:00 DKK 14.179
Isglas pendel fra 1960'erne/1970'erne, fremstillet hos Kalmar Franken KG
Isglas pendel fra 1960'erne/1970'erne, fremstillet hos Kalmar Franken KG. Isglas pendel fra 1960'erne/1970'erne, fremstillet hos Kalmar Franken KG. Metalkonstruktion, med 9 lyskilder, med metalarme, hvorpå der er monteret i alt 28 glaselementer i isblok-/istaplook. Mål på pendel: diameter i alt ca. 40 cm, H. ca. 55 cm; mål på hvert glaselement: H. ca. 20 cm, B. ca. 9 ... Varenr: 4138338 DKK 5.970 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-02-2016 19:58:00 DKK 4.478
Carl Fagerlund för Orrefors, 2 st taklampor en st vägg(3)
Carl Fagerlund för Orrefors, 2 st taklampor en st vägg(3). Carl Fagerlund för Orrefors, hängande glas med fäste i bemålad metall. 1900-talet. H. 50 Ø 18 cm. 1 st vägglampa, enbart glasdekor. Höjd 28 cm, bredd 11 cm. Smuts, patina och rost.(3) Varenr: 4130374 DKK 1.610 SE, Malmö, Baltzarsgatan 16-02-2016 19:58:00 DKK 242
Vincent Nilsson. Skulptur av ägg i blått. Höganäs
Vincent Nilsson. Skulptur av ägg i blått. Höganäs. Vincent Nilsson. Skulptur av ägg i blått. Signerad Vincent, Höganäs. Med stativ i svart. Längd 10,5cm. Varenr: 4131736 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 16-02-2016 19:58:00 DKK 282
Lars Fantasiformidler Elgidh. Akryl og spray. Abstrakt komposition
Lars Fantasiformidler Elgidh. Akryl og spray. Abstrakt komposition . Lars Fantasiformidler Elgidh født 1973. Abstrakt sammensat dobbelt komposition betitlet " Saft og kraft", akryl og spray på lærred. Sign. og dateret Lars Elgidh 2016. Uindrammet. 200 x 100 cm. Læs kunstnerprofil her Varenr: 4153811 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 19:58:00 DKK 600
Vitrinskab, grøn antikbemalet.
Vitrinskab, grøn antikbemalet.. Vitrineskab, grøn antikbemalet. Front med seks glaslåger, hvorbag hylder tre hylder, to skuffer samt to træ låger hvor bag hylde. Greb af patineret jern. H. 203 cm. D. 35 cm. B. 90 cm. Varenr: 4090187

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-02-2016 19:59:00 DKK 2.600
Ateljé Lyktan, skrivbordslampa modell 'Tuben'
Ateljé Lyktan, skrivbordslampa modell 'Tuben' . Ateljé Lyktan, skrivbordslampa modell 'Tuben' vitlackerad. Höjd 40 cm, längd 75 cm Framstår med mindre bruksslitage. Varenr: 4140550 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 16-02-2016 19:59:00 DKK 262
Samling orientalske figurer, 1900-tallet (10)
Samling orientalske figurer, 1900-tallet (10). 10 orientalske små figurer af patineret bronze. H. 7-20 cm. (10) Varenr: 4149175 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 19:59:00 DKK 575
Rie Minch 20årh. Opstilling med roser
Rie Minch 20årh. Opstilling med roser. Rie Minch. Opstilling med roser i vase, olie på lærred, sign. og dateret Rie Minch . 80 x 60 (96 x 76) cm Varenr: 4154246 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 19:59:00 DKK 325
Vintageringe i sølv (4)
Vintageringe i sølv (4). Fire ringe i sølv heraf to prydet med koral og en med blå glasperle. Ringstr. Ø16,5-17mm (4) Varenr: 4154844 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-02-2016 19:59:00 DKK 725
To-delt vitrineskab. antikbemalet. (2)
To-delt vitrineskab. antikbemalet. (2) . To-delt vitrineskab. Cremefarvet antikbemalet. Med profileret top, overdel med to glaslåger, hvorbag hylder. Underdel med to skuffer samt låger hvorbag hylder. Mål: H. 220. B. 125. D. 50 cm. Modelfoto. Varenr: 4096798

DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 19:59:00 DKK 3.200
Fickur, Zenith, silver, 4 st
Fickur, Zenith, silver, 4 st. Fickur, Zenith, silver, delvis förgyllda, diameter ca 50 mm. Bruksslitage. Tre av uren fungerar vid test men Lauritz.com garanterar inte funktionen. (4) Varenr: 4155034 DKK 1.208 SE, Stockholm, Slakthusgatan 16-02-2016 19:59:00 DKK 362
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Smithy Cuffs' armring af sterlingsølv
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Smithy Cuffs' armring af sterlingsølv. Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Smithy Cuffs' armring af sterlingsølv. Dessin nr. 566 C. Designet i 2013. Vægt ca. 56,8 g. Str. M. 62 x 48 mm. B. 26,5 mm. Medfølges af originalt etui og kasse. Vejledende udsalgspris: DKK 2.750,- Varenr: 4154686

DKK 1.900 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 19:59:00 DKK 1.650
Barthelay damearmbåndsur, guld og brillianter
Barthelay damearmbåndsur, guld og brillianter. Barthelay "les Sloanes" damearmbåndsur i urkasse af stål, perlemorsurskive fattet med 12 brillanter anslået ca. 0.06 ct. Lynetten i 18 kt. guld fattet med 32 brillanter anslået ca. 0.64 ct. Farve: Wesselton(H) Klarhed: VS2-SI1. Monteret med integreret leddelt lænke af stål delvist belagt med 18 ... Varenr: 4155106 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 19:59:00 DKK 575
Havemøbler. Loungemøblement i sort polyrattan.
Havemøbler. Loungemøblement i sort polyrattan.. Havemøbler. Hjørne loungesæt af moduler med mulighed for forskellige opstillinger. Udført i sort vejrbestandigt polyrattan med fourliner flet, stel af pulverlakeret aluminium. Siddehynder, ryghynder 8cm i farven hvid ,samt 3 hvide puder og 3 sorte puder med vandafvisende vaskbart betræk. ... Varenr: 3939236

DKK 5.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 4.200
Swiss Military Hanowa Chronograph. Swiss made Herrearmbåndsur.
Swiss Military Hanowa Chronograph. Swiss made Herrearmbåndsur. . Swiss Military Hanowa Chronograph. Swiss made Herrearmbåndsur. Urkasse og lænke af delvis poleret stål. Drejbar lynette med minut skala. Orange urskive med permanent sekundviser, stopursfunktion op til 30 min, dato viser,. Vandtæt 100m. Manual og boks medfølger. Varenr: 4119350

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 1.800
Ole Lynggaard. 'Blonde' brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.13 ct
Ole Lynggaard. 'Blonde' brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.13 ct. Ole Lynggaard. 'Blonde' brillantring af 18 kt. hvidguld, prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt 1.13 ct., Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS1. Vægt ca. 10,1 g. B. 1,25 cm. Ringstr. 56/17,8. Medfølges af originalt etui og gaveæske. Vejledende udsalgspris: 68.500,- Varenr: 4124121

DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 41.000
Persisk Kashan 405 x 395 cm
Persisk Kashan 405 x 395 cm. Persisk Kashan, uld med bomuld i målene 405 x 395 cm Varenr: 4145671

DKK 12.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 10.000
Hængeskabssystem i teak og metal
Hængeskabssystem i teak og metal. Hængeskabssystem i teak og metal. Samling bestående af forskellige hylder, støtter, paneler og skabe. Mål: 3 x standere: højde ca. 188,5 cm, dybde ca. 39 cm. 3 x brædder: bredde ca. 90 cm, dybde ca. 24,5 cm. 2 x skabe med skydelåge: højde ca. 48 cm, bredde ca. 92 cm, dybde ca. 38 cm. 1 x skab med... Varenr: 4150192 DKK 3.731 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-02-2016 20:00:00 DKK 2.985
Anders Altzar, målning (bus)
Anders Altzar, målning (bus). Anders Altzar, målning, olja på duk, vinterlandskap. Signerad och daterad 30. Ramad. Dagermått 43 x 63 cm. Varenr: 4150683 DKK 1.208 SE, Stockholm, Slakthusgatan 16-02-2016 20:00:00 DKK 242
Samling diverse møbler  af mahogni (9)
Samling diverse møbler af mahogni (9). Samling diverse møbler af mahogni bestående af: Hjørneskab med to låger, en med glas, bagved hylder H. 183 cm, B. 65 cm, D. ca. 30 cm. Opsats med hylde H. 74 cm, L. 51,5 cm, B. 40 cm. Sofabord H. 57 cm, L. 94 cm, D. 62 cm. Væghængt vitrineskab med glaslåger H. 96 cm, L. 102 cm, B. 30 cm, nøgler ... Varenr: 4153657 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 350
Bolex filmkamera med stativ
Bolex filmkamera med stativ . BOLEX, filmkamera med stativ, märkt "H 16 reflex", höjd 135 cm (ställbart till högre höjd) Varenr: 4154018 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 16-02-2016 20:00:00
Se mere
Regitze Overgaard for Georg Jensen to 'Regitze halskæder af sterlingsølv. (2)
Regitze Overgaard for Georg Jensen to 'Regitze halskæder af sterlingsølv. (2). Regitze Overgaard for Georg Jensen to 'Regitze halskæder af sterlingsølv, prydet med vedhæng af henholdsvis blå jade og sort agat. Designet 2012. Justérbare ærtekæder L. 45 cm. Front 3 cm. I original æske og etui. Samlet vejl. udsalgspris: DKK 3.000,- (2) Varenr: 4154864

DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 1.500
Timo Sarpaneva, Aarikka, vägglampetter, 1 par
Timo Sarpaneva, Aarikka, vägglampetter, 1 par . Timo Sarpaneva, Finland, väglampetter / ljuslampetter, väggfäste samt cirkulärt formad hållare för ljusmanschett. Tillverkade för Kaija Aarikka, Finland, formgivningsår 1965. Höjd 16 cm, djup 16 cm. Framstår med smärre patina. (2) Se också varunummer 4155113. Varenr: 4155114 DKK 1.610 SE, Stockholm, Slakthusgatan 16-02-2016 20:00:00 DKK 805
Vico Magistretti, stole, model Gaudi + spisebord, model Tessera fremstillet hos Artemide (5)
Vico Magistretti, stole, model Gaudi + spisebord, model Tessera fremstillet hos Artemide (5). Armstole, model Gaudi + spisebord, model Tessera Mezza, italiensk design af Vico Magistretti, fremstillet hos Artemide. Formgivet i 1970. Mørkebrunt, formpresset polyester forstærket med glasfiber og med indsatte, sorte gummiglidere. Bord med konstruktion, der kan skilles ad, af mørkebrunt ... Varenr: 4146992 DKK 7.090 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 16-02-2016 20:00:00 DKK 4.105
Broche af 18 kt hvidguld med brillanter.
Broche af 18 kt hvidguld med brillanter.. Broche af 18 kt hvid/gul/rødguld med brillanter i alt ca 0.84 ct Farve: Top Wesselton (G) Klarhed. Vvs1-2 samt lilla og grønne farvede stene, muligtvis safirer. Mål: 5 x 3 cm, Vægt: 7,1 gr. Varenr: 4123177 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-02-2016 20:00:00 DKK 4.000
3 dages kulinarisk weekend i Hamborg på 5-stjernet Privathotel Lindtner med indlogering i Superior værelse, for 2 personer
3 dages kulinarisk weekend i Hamborg på 5-stjernet Privathotel Lindtner med indlogering i Superior værelse, for 2 personer. 3 dages kulinarisk weekend i Hamborg på 5-stjernet Privathotel Lindtner med indlogering i Superior værelse, for 2 personer Opholdet indeholder følgende: - 2 overnatninger i Superior dobbeltværelse - Inkl. righoldig forkælelsesmorgenmad - 1x 3-retters menu på restaurant 'Diele' - 1 ... Varenr: 4093841

DKK 3.172 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-02-2016 20:00:00 DKK 2.612
Jørgen Haugen Sørensen, kvinde med døden, relief af gips (cd)
Jørgen Haugen Sørensen, kvinde med døden, relief af gips (cd). Kvinde med døden, relief af gips, Jørgen Haugen Sørensen f. 1934, sign. monogram, Ø 12 cm. D. ca. 3 cm. Minimale smudsspor Hidrører fra kunstnerens 80 års fødselsdag, hvor alle gæster fik et relief. Minimale smudsspor (cd). Værket er en del af en privatsamling af værker af kunstneren Jørgen ... Varenr: 4147837 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-02-2016 20:00:00 DKK 800
Dansk rav. Samling rav fra Fanø og Læsø, ca. 198 g
Dansk rav. Samling rav fra Fanø og Læsø, ca. 198 g. Dansk rav. Samling upoleret rav fra Fanø og Læsø, ca. 198 g. De største stykker vejer og måler: 12 g, 4,1 x 3,8 x 1,8 cm 10,5 g, 3,5 x 2,1 x 2,1 cm 8,9 g, 3,9 x 2,4 x 1,7 cm 8,2 g, 3,1 x 2,8 x 1,5 cm 7,6 g, 3,1 x 2,6 x 1,4 cm. Varenr: 4155082 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 925
Lise-Lotte Baarup Laustsen. Maleri, 'Lonely Seagull'
Lise-Lotte Baarup Laustsen. Maleri, 'Lonely Seagull'. Lise-Lotte Baarup Laustsen. Komposition betitlet 'Lonely Seagull'. Sign. L. Baarup, 2015. Akryl på lærred. Uindrammet. 80 x 100 cm. Varenr: 4076000 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 16-02-2016 20:00:00 DKK 350
6 dages Mosel-fortryllelse på 3-stjernet Superior Themenhotel Lellmann ved Mosel med halvpension, for 2 personer
6 dages Mosel-fortryllelse på 3-stjernet Superior Themenhotel Lellmann ved Mosel med halvpension, for 2 personer. 6 dages Mosel-fortryllelse på 3-stjernet Superior Themenhotel Lellmann ved Mosel med halvpension, for 2 personer Opholdet indeholder følgende: - 5 x overnatning i dobbeltværelse - Righoldig livsnydermorgenmad fra buffeten hver dag - 3-retters menu hver aften - 1 velkomstdrink pr. person -... Varenr: 4123334

DKK 7.090 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-02-2016 20:00:00 DKK 4.105
Herlufsholm Sofaen. To pers. sofa
Herlufsholm Sofaen. To pers. sofa. Herlufsholm Sofaen. To pers. sofa, betrukket med grålig møbelstof, ben af lys træ. H. 80 cm, siddeh. 48 cm, L. 215 cm, B. 85 cm. Udstillingsmodel, få brugsspor. Varenr: 3599021

DKK 6.000 DK, Herning, Engdahlsvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 1.700
Mathsson / Hein, matbord 'Superellips', masurbjörk
Mathsson / Hein, matbord 'Superellips', masurbjörk. Matbord "Superellips", formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein. Skiva i masurbjörk med fyra spännben i förkromat stål. Tillverkat av Bruno Mathsson International. 120x80 cm, H 70 cm. Smärre slitage. Varenr: 4150502 DKK 1.208 SE, Stockholm, Slakthusgatan 16-02-2016 20:00:00 DKK 1.288
Poul Pava. Figur komposition, lærredstryk
Poul Pava. Figur komposition, lærredstryk . Poul Pava født 1967. Figur komposition, lærredstryk. Usign. 100 x 75 (104 x 79) cm. Varenr: 4154162 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 20:00:00 DKK 350
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320 . Arne Jacobsen (1902-1971). Lænestol, model 3320 'Svanen' delvis betrukket med sort læder, tidlig model med drejelig firpasfod af helstøbt profileret aluminium. H. 80 cm. B. 75 cm. sædehøjde 42 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz ... Varenr: 4153692 DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 5.800
Større samling mineraler og forsteninger
Større samling mineraler og forsteninger. Større samling mineraler og forsteninger i kasse af lakeret teak. ca. 200 dele. Inddelte nummereret i fem bakker, register medfølger ikke. H: 20 B: 38 D: 25 cm. Varenr: 4152180 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 16-02-2016 20:00:00 DKK 650
Poul Henningsen. PH Stolen, Serie 0. Børstet rustfri stel betrukket med sort læder
Poul Henningsen. PH Stolen, Serie 0. Børstet rustfri stel betrukket med sort læder. Poul Henningsen 1894-1967. PH Stolen, Serie 0. Armstol med stel af børstet rustfrit stålrør, sæde betrukket med sort Passport læder fra CAMO. H. 70,5 B. 52 D. 43 Sh. 46 cm. Stel produceret af BSM A/S, Danmark. Læderpolstring udført af Trio Line, Danmark. Stolen er nummereret og ... Varenr: 4136703

DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 16-02-2016 20:00:00 DKK 1.200
Egon W. Nielsen. Akryl på lærred, 'Maskekomposition'
Egon W. Nielsen. Akryl på lærred, 'Maskekomposition'. Egon W. Nielsen f. 1932. 'Maskekomposition '. Sign. monogram samt betitlet på bagsiden, akryl på lærred. 100 x 100 cm. Uindrammet. Varenr: 4152558 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 16-02-2016 20:00:00 DKK 475
Poul M. Volther. Daybed af bøgetræ
Poul M. Volther. Daybed af bøgetræ. Poul M. Volther. Daybed af bøgetræ, H. 34, 190 x 80 cm. Hynde medfølger ikke. Fremstillet hos FDB, model H9. Formgivet 1958. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4152286 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 16-02-2016 20:00:00 DKK 575
Kgl. P/ Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl, Musselmalet kaffe og te service (35)
Kgl. P/ Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl, Musselmalet kaffe og te service (35). Kgl. P/ Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl, Musselmalet kaffe og te service , riflet.. Bestående af: 4 stk. Kgl. P kop med underkop nr. 4654 stk. underkop nr. 465.13 stk. Kgl. P. sidetallerkner nr. 1821 stk. Kgl. P. skål med låge nr. 244 Ø. 14 H. 11 cm.1 stk. Kgl. P skål nr. 239 Ø. 8 H. 4,5 ... Varenr: 4153065 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-02-2016 20:00:00 DKK 1.150
To-pers. sofa, teak og uld, 1950'erne, dansk møbeldesign
To-pers. sofa, teak og uld, 1950'erne, dansk møbeldesign. To-pers. sofa betrukket med uld, svungne armlæn og ryg; armlæn med 'negle' af teak. Runde tilspidsede ben af bøg. 1950'erne, dansk møbeldesign i Juhl stil. L. 155 cm. Slitage; betræk med defekter. Varenr: 4154932 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-02-2016 20:00:00 DKK 4.100
Lambert Havanna Club gulvlampe
Lambert Havanna Club gulvlampe. Lambert Havanna Club gulvlampe. Produceret for Lambert. Stamme af sortlakeret eg. Grå skærm. H: 193 cm B: 58 cm. Få brugsspor. Varenr: 4152284 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-02-2016 20:00:00 DKK 300
Police herrearmbåndsur
Police herrearmbåndsur. Police herrearmbåndsur i urkasse af blankpoleret guld på stål, sort urskive med dato, dag, måned o g 24-timers funktion, separat sekundviser. Monteret med lænke af blank- og matpoleret stål med Flip-Lock spænde. Quartz-værk, mineralglas og vandtæt til 100m. Model 12777J Ø. 45 mm ekskl krone. Varenr: 4127363

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 20:01:00 DKK 1.200
Bordslampor, majolika och metall, sekelskiftet 1900 (2)
Bordslampor, majolika och metall, sekelskiftet 1900 (2). Bordslampor, majolika och metall, omkring sekelskiftet 1900. Fotogenlampor omgjorda till el. Höjd ca 57-58 cm (2) Varenr: 4146019 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 16-02-2016 20:01:00 DKK 362
Marianne Dulong. 'Ilusion' ring af 18 kt. guld med brillanter
Marianne Dulong. 'Ilusion' ring af 18 kt. guld med brillanter. Marianne Dulong. 'Ilusion' ring af 18 kt. guld med 6 brillanter, i alt 0,06 ct. D-F, VVS/VS. Str. 53/17.Vejl. udsalgspris 16.600,- Varenr: 4152855

DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:01:00 DKK 7.000
Pelarbord, sekelskiftet
Pelarbord, sekelskiftet. Pelarbord, sekelskiftet. Mått: Höjd 73 cm. Diameter 96 cm. Åldersrelaterat bruksslitage, repor. Varenr: 4153406 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 16-02-2016 20:01:00 DKK 262
Ubekendt møbelproducent 1960 - 1970-erne. Et par lænestole samt rundt bord og rullebord af bambus (4)
Ubekendt møbelproducent 1960 - 1970-erne. Et par lænestole samt rundt bord og rullebord af bambus (4). Ubekendt møbelproducent 1960 - 1970-erne. Et par lænestole samt rundt bord og rullebord hver af bambus, borde med plader af glas. Bord H. 54. Ø. 54 cm. H. 55. L. 78. D. 46 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ridser og mærker, stole solbleget. (4) Varenr: 4153583 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:01:00 DKK 650
Halskæde med solitaire brillantvedhæng - ca. 0.26 ct. Wesselton/VVS
Halskæde med solitaire brillantvedhæng - ca. 0.26 ct. Wesselton/VVS. Halskæde med solitaire brillantvedhæng udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en klar hvid brillant på ca. 0.26 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VVS. Længde på kæden er ca. 44 cm. Samlet vægt ca. 4,9 gram. Der medfølger Diamantbevis. Varenr: 4154119 DKK 2.800 DK, Kolding, Trianglen 16-02-2016 20:01:00 DKK 1.350
Louis Perret-Gentil. Landskab med høns og hane, akvarel på papir (cd)
Louis Perret-Gentil. Landskab med høns og hane, akvarel på papir (cd). Landskab med høns og hane af Louis Perret-Gentil, akvarel på papir, sign. Louis Perret-Gentil 1991. Lysmål: 38 x 54 cm. (56 x 70 cm.) Hidrørende fra privat kunstsamling. Varenr: 4144808 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:01:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skænk af eg
Dansk møbelproducent. Skænk af eg. Skænk af fineret og massivt lakeret egetræ. Buet front med to låger og 4 skuffer. H. 83,5 cm L. 160 cm. D. 41-53 cm. Fremstillet i Danmark. Udstillingsmodel, enkelte mærker. Varenr: 4022329

DKK 7.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-02-2016 20:02:00 DKK 5.000
Feh / Eichhörnchen Jacke, Gr. 42 / 44
Feh / Eichhörnchen Jacke, Gr. 42 / 44. Feh / Eichhörnchen Jacke, braungrau, verschließbar mit 4 Haken, Schulterbreite 46, Ärmellänge außen 58, Rückenlänge 69 cm, Gr. 42 / 44. Leichte Kantenbestoßungen. Varenr: 4141944 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-02-2016 20:02:00 DKK 299
Tischlampe / Tischleuchte / Schreibtischleuchte
Tischlampe / Tischleuchte / Schreibtischleuchte. Verstellbare Konstruktion. Messingestänge und grau lackierter, durchbrochen gearbeiteter Lampenschirm und Lampenfuß, ausgestattet mit einer Brennstelle. Maße: Höhe ca. 53cm, Durchmesser Schirm ca. 24cm, Durchmesser Fuß ca. 19cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, Metall... Varenr: 4150869 DKK 1.866 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-02-2016 20:02:00 DKK 970
Christian Dior, barnjacka
Christian Dior, barnjacka. Christian Dior, barnjacka. I viskos och bomull. Sydd veckad kant, knappar, storlek 4 ANS. Smärre slitage. Varenr: 4152140 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 16-02-2016 20:02:00 DKK 262
Smykkesæt, sterling sølv og mælkerav (3)
Smykkesæt, sterling sølv og mælkerav (3). Smykkesæt af sterlingsølv, bestående af, armbånd, broche og ring, prydet med cabochon slebet mælkerav og blomster- og bladværk. 1900-tallets midte. L armbånd. 16 cm. Broche. 2,7 x 4,6 cm. Ringstørrelse. 55/Ø 17,5 mm. Mælkerav. 1,2 x 1,7 og 2,1 x 3,3 cm. Samlet vægt. ca. 46 gram. Fremstår med ... Varenr: 4152937 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-02-2016 20:02:00 DKK 3.100
Lennart Jirlow
Lennart Jirlow. LENNART JIRLOW (född 1936): "Kossan", signerad L. Jirlow, 1978-79, numrerad 15/310, färglitografi, Arches, bildmått 38x46,5 cm; . Tryckt hos Fernand Mourlot, Paris, Editions Linnaeus, Varenr: 4154019 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-02-2016 20:02:00
Se mere
Næstved stager
Næstved stager. Næstved stager af messing. 17/1800-tallet. H. 14-15 cm. Varenr: 4154267 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-02-2016 20:02:00 DKK 850
Hermances, Geneve. Chronograph. Herrearmbåndsur Model G104-10
Hermances, Geneve. Chronograph. Herrearmbåndsur Model G104-10 . Hermances, Geneve. Chronograph. Herrearmbåndsur fra Hermances. Model G104-10. Urkasse og integreret lænke i børstet og poleret 18 kt. mat rosegold plated rustfri stål. Hvid sølvtonet style urskive med datovisning ved 4 position. 3 subdials, separat stor sekundviser. Stopursfunktion, ... Varenr: 4135999

DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:02:00 DKK 550
Hans Voigt Steffensen. Jysk landskab med køer, 1982, olie på lærred (cd)
Hans Voigt Steffensen. Jysk landskab med køer, 1982, olie på lærred (cd). Jysk landskab med køer af Hans Voigt Steffensen (f. 1941), olie på lærred, sign. H. Voigt Steffensen samt på bagsiden dateret 81/82. 61 x 70 cm. (63 x 73 cm.) Proveniens: Købt i 1982 på Galleri Stubtoft, Sorø. Hidrørende fra privat kunstsamling. Varenr: 4144707 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:02:00 DKK 8.400
Vintage Omega Constellation 'Pie Pan', herrearmbåndsur
Vintage Omega Constellation 'Pie Pan', herrearmbåndsur. Vintage Omega Constellation, herrearmbåndsur i urkasse af stål med lys 'Pie Pan' urskive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere samt dato. Uret har mekanisk urværk med automatisk optræk, monteret med stållænke med Omega foldespænde. Ø: 34 mm (ekskl. krone). Uret fungerer, men Lauritz.com... Varenr: 4152787 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-02-2016 20:02:00 DKK 3.700
Gant herrearmbåndsur
Gant herrearmbåndsur. Gant. Herrearbåndsur, model 'Milford' i kasse af blank- og matpoleret stål, hvid stribet skive med stregindeks, seperat minut/sekundviser, chonographfunktion, indvendig tachymeterskala, dato mellem 6/7" position. Monteret på rosa/rød gummirem. Ø 45 mm uden krone. Quartz værk. Vandtæt til 100m. ... Varenr: 4127504

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 20:03:00 DKK 1.300
Johannes Andersen. Spisebord af teak
Johannes Andersen. Spisebord af teak. Johannes Andersen. Spisebord af fineret teak, 1950'erne. 152 x 84 cm. Med udtræk, 220 cm. Lette brugsspor. Varenr: 4148469 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-02-2016 20:03:00 DKK 3.600
Police herrearmbåndsur
Police herrearmbåndsur . Police herrearmbåndsur i riflet urkasse af blankpoleret stål, tre-delt sort urskive urskive med mulighed for tre tidszoner. Monteret med sort læderrem. Quartz-værk, mineralglas og vandtæt til 30m. Model 13088J. 42 x 51 mm ekskl krone. Varenr: 4150239

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 20:03:00 DKK 1.200
Bing & Gröndahl. Kaffeservis Blå Måsen (39)
Bing & Gröndahl. Kaffeservis Blå Måsen (39). Bing & Gröndahl. Kaffeservis Blå Måsen. Elva kaffekoppar med tolv underfat, tolv assietter, en kaffekanna med lock, ett kakfat med hänkel, en sockerskål med lock och en mindre skål. (39) Blandad andra och tredje sortering. Nagg kan förekomma. Varenr: 4151191 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 16-02-2016 20:03:00 DKK 262
Solitaire Vedhæng af 14 kt. guld med brillant 0.70 ct.
Solitaire Vedhæng af 14 kt. guld med brillant 0.70 ct. . Solitaire Vedhæng af 14 kt. guld, prydet med brillant sleben diamant på ca. 0.70 ct. Farve: Light Brown, Klarhed: SI1. Længde ca. 12,5 mm. Varenr: 4152408

DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 20:03:00 DKK 2.900
Samling ozonlamper (5)
Samling ozonlamper (5). Samling ozonlamper bestående af : 2 stk. araer, 2 stk. katte og 1 med hunde. H. 16-25 cm. (5) Varenr: 4152518 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 16-02-2016 20:03:00 DKK 325
Georg Jensen. Tre forskellige 'Aria' ringe af sterlingsølv. (3)
Georg Jensen. Tre forskellige 'Aria' ringe af sterlingsølv. (3) . Georg Jensen. Tre 'Aria' ringe af sterlingsølv bestående af Aria ring, Three Row og To Row ring, dessin nr. 593 G. 593 F, 593 E, designet 2014 og 2015. Vægt i alt ca. 46,5 g. Ringstr. 56/17,8, 57/18,2 og 58/18,5. I original æske og etui. Samlet vejl. udsalgspris: DKK 4.975 ,- (3) Varenr: 4155004

DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:03:00 DKK 2.700
Ole Lynggaard. 'Dew Drop' vedhæng af 18 kt. guld med røgkvarts og med læderbånd
Ole Lynggaard. 'Dew Drop' vedhæng af 18 kt. guld med røgkvarts og med læderbånd. Ole Lynggaard. 'Dew Drop' vedhæng af 18 kt. satineret guld, prydet med en dråbesleben røgkvarts. Oplukkelig øsken. L. inkl. øsken: 28 mm. Med tilhørende armbånd af camel farvet læder (str. M.) Medfølges af original pose. Samlet vejl. udsalgspris: DKK 11.940,- Varenr: 4142843

DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:03:00 DKK 5.400
Ole Lynggaard. Kuglelås af 18 kt. guld med brillanter, 0,36 ct., og kæde af ferskvandsperler
Ole Lynggaard. Kuglelås af 18 kt. guld med brillanter, 0,36 ct., og kæde af ferskvandsperler. Ole Lynggaard. Kuglelås af 18 kt. satineret guld, prydet med 20 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0,36 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. H. 14 mm. Str. 3. Med tilhørende 5-radet kæde trukket med små ferskvandsperler. L. 45 cm. I original æske. Samlet vejledende udsalgspris: DKK ... Varenr: 4152784

DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:03:00 DKK 14.000
Lars Rasmussen cd. Farve radering
Lars Rasmussen cd. Farve radering. Lars Rasmussen født 1952. Farve radering, sign. Lars Rasmussen 1986, 30 x 30 (65 x 55) cm. Indrammet bag glas i Ove Olsen ramme. Varenr: 4154712 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 16-02-2016 20:03:00 DKK 325
Brillantring, 14 kt rhodineret guld, ca. 0,76 ct.
Brillantring, 14 kt rhodineret guld, ca. 0,76 ct.. Brillantring fra Diamonds By Frisenholm. i rosetform udført i 14 kt rhodineret guld, prydet med 89 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.76 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. Slibning: God. Ringstr: 55.75/17,75 mm. Vægt ca. 4,5 gr. Levering i gaveæske er inkluderet i ... Varenr: 3409486

DKK 9.250 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-02-2016 20:03:00 DKK 6.800
Hergé / Tintin. Samling modelbiler m.m. (66)
Hergé / Tintin. Samling modelbiler m.m. (66) . Hergé/Tintin Samling på 66 modelbiler m.m. på originale stande, originale certifikater. Produceret for Editions Atlas Collections. Fremstår ubrugt på originale stande. Æsker medfølger ikke. (66) Varenr: 4155188 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:03:00 DKK 3.700
Seguso Vetri d'Arte Murano, Italien skål i glas
Seguso Vetri d'Arte Murano, Italien skål i glas. Murano, skål i lila överfångsglas. Signerad i botten Seguso Vetri d'Arte Murano. H, 13 cm. 25x18,5 cm. Mindre repor i botten. Varenr: 4152883 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 16-02-2016 20:03:00 DKK 362
Persisk Sarough tæppe. 278 x 220 cm.
Persisk Sarough tæppe. 278 x 220 cm. . Persisk Sarough tæppe, uld på bomuld, Boteh mir mønster. 278 x 220 cm. Fremstår med brugspor i form af pletter blegning. Varenr: 4153714 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 20:04:00 DKK 300
Orrefors taklampa
Orrefors taklampa . CARL FAGERLUND, taklampa, för Orrefors, 1900-talets mitt, stomme i mässing med glaskupa, totalhöjd ca 61 cm Varenr: 4154020 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-02-2016 20:04:00
Se mere
Rav kæder poleret vægt ialt 193gr. (3)
Rav kæder poleret vægt ialt 193gr. (3). L:36cm., V:30gr. L:50cm., V:66gr. L:81cm., V:97gr. Varenr: 4140284

DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 16-02-2016 20:04:00 DKK 725
Johannes Hedegaard / Berte Jessen for Royal Copenhagen. Knælende kvinde med vandkrukke
Johannes Hedegaard / Berte Jessen for Royal Copenhagen. Knælende kvinde med vandkrukke. Johannes Hedegaard / Berte Jessen for Royal Copenhagen. Knælende kvinde med vandkrukke. Glaseret i blåt, gråt og hvidt. Formgivet af Johannes Hedegaard. Nr. 4359 1. sort. H. 31 cm. Varenr: 4152431 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 16-02-2016 20:04:00 DKK 1.400
John Hutton, sæt stole, model Anziano fremstillet hos Donghia (6)
John Hutton, sæt stole, model Anziano fremstillet hos Donghia (6). Sæt stole, model Anziano, formgivet af John Hutton, fremstillet hos Donghia. Formgivet i 1980'erne. Solid konstruktion, der kan stables, med understel af stålbånd med sort belægning, siddeskaller af krydsfiner med rødlig brun glasur. B. 51,5cm, H. 82cm, D. ca. 75cm. Fremstår med aldersrelaterede ... Varenr: 4134136 DKK 8.955 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 16-02-2016 20:05:00 DKK 5.970
Henrik Krogsholm. Komposition. Akryl på lærred
Henrik Krogsholm. Komposition. Akryl på lærred. Henrik Krogsholm (f. 1960). Komposition. Akryl på lærred. Sign. 70 x 60 cm. (77,5 x 67,5 cm).Med sine kompositioner skaber Krogsholm landskaber, hvor udefinerbare figurer kommer til syne ud af tågen. Gennem farver skaber han dybde og pirrer beskueren til at søge længere ind i billedrummet. Der er... Varenr: 4136448 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 16-02-2016 20:05:00 DKK 400
Marianne Dulong. 'Piccolo' armbånd i 18 kt. guld med bl.a. safir, rubin, diamant
Marianne Dulong. 'Piccolo' armbånd i 18 kt. guld med bl.a. safir, rubin, diamant. Marianne Dulong. 'Piccolo' armbånd i 18 kt. guld med koral, spinel, safir, rubin, smaragd og sort diamant, 0,30 ct. L. 16 cm.Vejl. udsalgspris 9.700,- Varenr: 4152400

DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:05:00 DKK 4.000
Fridhagen, Bodafors skänk med bokhylla 1960/70-tal
Fridhagen, Bodafors skänk med bokhylla 1960/70-tal. Fridhagen, Bodafors skänk med bokhylla 1960/70-tal.Skänk och lös separat bokhylla. Teak och palisander fanér. Skänk med skåp samt två lådor. Nyckel till skåp medföljer. Skänk, höjd ca 71 cm, längd ca 100cm, bredd ca 45 cm. Stämpelmärkt Design Fridhagen, Bodafors, Made in Sweden på en lådkant. ... Varenr: 4154108 DKK 1.127 SE, Malmö, Baltzarsgatan 16-02-2016 20:05:00 DKK 242
Engelsk diamant solitairering af 18 kt. hvidguld med dråbesleben diamant på 1.29 ct Fancy Deep Brownish Orangy Yellow/VS1. GIA certifikat
Engelsk diamant solitairering af 18 kt. hvidguld med dråbesleben diamant på 1.29 ct Fancy Deep Brownish Orangy Yellow/VS1. GIA certifikat . Diamant solitairering af 18 kt. hvidguld, prydet med større dråbesleben diamant på 1.29 ct. Måler ca. 9,17 x 6,51 x 3,63 mm. Farve: Fancy Deep Brownish Orangy Yellow. Klarhed: VS1. flankeret af 25 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.75 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1-SI2. Stemplet AN med... Varenr: 4100824 DKK 70.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:05:00 DKK 45.000
Tre Ci Luce Ko-No Doppia S-ADJ, Design: Paolo Bistacchi
Tre Ci Luce Ko-No Doppia S-ADJ, Design: Paolo Bistacchi. Tre Ci Luce Ko-No Doppia S-ADJ, Design: Paolo Bistacchi, doppelarmige Deckenleuchte höhenverstellbar, violette Ausführung, Herstellername im Baldachin, Höhe variabel, Breite verstellbar 73 bis 120 cm, Gewicht leicht verbogen. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität. Dieser Artikel ist ... Varenr: 4125718 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-02-2016 20:05:00 DKK 299
José Vasconcellos. 'Drømmen', pen og akvarel på papir (cd)
José Vasconcellos. 'Drømmen', pen og akvarel på papir (cd). 'Drømmen' af José Vasconcellos (f. 1939), pen og akvarel på papir, sign. Vasconcellos. Lysmål: 26 x 39 cm. (41 x 54 cm.) Proveniens: Købt på Galerie Moderne, Silkeborg i 1987. Hidrørende fra privat kunstsamling. Varenr: 4144757 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-02-2016 20:05:00 DKK 700
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 107  >>