Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 128  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
10 dages Sortehavet-krydstogt `Sortehavet – gylden sjæl` (Tyrkiet, Rusland og meget mere) med MS HAMBURG, 20.03. -  29.03.2015, inkl. fly fra Tyskland, Østrig og Schweiz, for 2 personer
10 dages Sortehavet-krydstogt `Sortehavet – gylden sjæl` (Tyrkiet, Rusland og meget mere) med MS HAMBURG, 20.03. - 29.03.2015, inkl. fly fra Tyskland, Østrig og Schweiz, for 2 personer. 10 dages Sortehavet-krydstogt `Sortehavet – gylden sjæl` (Tyrkiet, Rusland og meget mere) med MS HAMBURG, 20.03. - 29.03.2015, inkl. fly fra Tyskland, Østrig og Schweiz, for 2 personer Rejsen indeholder følgende: - Henrejse med fly fra/til alle lufthavne i Tyskland, Østrig og Schweiz inkl.... Varenr: 3627987

DKK 22.319 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-12-2014 19:15:00 DKK 6.696
Konvolut Puppen, u.a. Götz
Konvolut Puppen, u.a. Götz. Konvolut Puppen, Götz Puppe, 40cm, Arme, Beine und Kopf gelenkig, Körper weich, Augen schließbar, im Nacken markiert. Porzellan Puppe, wohl Käthe Kruse, 40 cm, Arme, Beine und Kopf bewegbar, Körper weich, Augne snicht schließbar, im Nacken und unter dem Fuß markiert, Puppen haben Eigengeruch. (2) Varenr: 3627449 DKK 1.116 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:16:00 DKK 298
Banevagt skilt / ringkrave
Banevagt skilt / ringkrave. Banevagt, skilt / ringkrave af forgyldt bronze, mrk. 'Banevagt', DSB vingehjul, banevagtnummer 3030. 1900-tallets begyndelse. L. 10,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og afslag. Varenr: 3631586 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 19:16:00 DKK 750
Karmstolar/ konferensstolar, 6 st, Karl Erik Ekselius, Joc, Vetlanda, 1970-tal (6)
Karmstolar/ konferensstolar, 6 st, Karl Erik Ekselius, Joc, Vetlanda, 1970-tal (6). Karmstolar, 6 st, Karl Erik Ekselius, Joc, Vetlanda, 1970-tal . Stomme i teak samt stoppad sits och rygg med grön textilklädsel. Stämpelmärkt. Tillverkad för Jan O Carlsson, JOC i Vetlanda. B 63 D 50 H 81. Framstår med något torkad stoppning, fläckar och mindre repor samt slagmärken. Proviniens: ... Varenr: 3558143 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-12-2014 19:16:00 DKK 240
Fotostativ med sort baggrundsstof.
Fotostativ med sort baggrundsstof.. Fotostativ med sort baggrundsstof. Baggrundsstof 3 x 3 meter. inkl. transporttaske. Varenr: 3487092

DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 01-12-2014 19:16:00 DKK 950
Theserviser, 2 st, bla KPM samt Bavaria 15+14+10 delar (39)
Theserviser, 2 st, bla KPM samt Bavaria 15+14+10 delar (39). Theserviser, 2 st, bla KPM samt Bavaria 15+14 + 10 delar. Vitt gods med förgylld bandddekor. KPM betsånede av 11 koppar med + en kopp, sockerskål, gräddkanna samt thekanna. Bavaria bestående av 4 koppar med fat+7 fat, sockerskål, gräddkanna samt thekanna. 10 st tallrikar Hackefors medföljer. Varenr: 3626108 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-12-2014 19:16:00 DKK 240
Indisk Bidjar, 139 x 199 cm
Indisk Bidjar, 139 x 199 cm. Indisk Bidjar. håndknyttet tæppe, udført i uld på bomuldsbund. Mål 139 x 199 cm. Varenr: 3611823

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:16:00 DKK 2.200
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af blålakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Litteratur: Tænd! - PH lampens historie omtalt og gengivet s. 272-275. Varenr: 3636830 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:16:00 DKK 350
Arne Vodder. Havemøbler. (5)
Arne Vodder. Havemøbler. (5) . Arne Vodder f. 1926. 4 stole samt 1 bord. Massiv teak træ, klapstel i rustfri stål. Fremstillet hos Kircodan. Bord H. 73 cm. B. 88 cm. Stol H. 86 cm. SH. 45 cm. D. 54 cm. B. 52 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 3637917 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:16:00 DKK 4.000
Jørgen Bækmark. Spisestole, model 78 (8)
Jørgen Bækmark. Spisestole, model 78 (8). Jørgen Bækmark. Spisestole med stel af massivt egetræ, formbøjet kopstyk fineret med egetræ, sæder betrukket med gråt uld. Fremstillet hos FDB, model 78. Formgivet i 1959. Fremstår med brugsspor, et sæde med skjold, flere med enkelte mindre pletter. (8) Varenr: 3635576 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 19:16:00 DKK 450
Longines Lindbergh Chronograph herrearmbåndsur af stål, ref. L.674.7
Longines Lindbergh Chronograph herrearmbåndsur af stål, ref. L.674.7. Longines 'The Longines-Lindberg Hour Angle Chronograph' herrearmbåndsur af stål, ref. L.674.7, mekanisk værk med automatisk optræk, hvid skive mrk. Longines, Automatic med romertal og arabertal, time- og minutviser, chronograph/stopurs funktion samt med dags- (engelsk) og datoangivelse. Monteret ... Varenr: 3579384 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-12-2014 19:17:00 DKK 9.000
Dansk lampeproducent: Standerlampe
Dansk lampeproducent: Standerlampe. Dansk lampeproducent: Standerlampe med mellemstykke af palisander. H 154 cm. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering. Varenr: 3568776 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2014 19:17:00 DKK 325
Soffa, Chippendalestil, 1940-tal
Soffa, Chippendalestil, 1940-tal. Soffa, Chippendalestil, 1940-tal. Stomme i bonad björk klädd i kungsblå plysch. Soffans längd 180 cm. Dekorband har till viss del lossnat och ställvis trasigt, klädsel med märken och fläckar. Varenr: 3639315 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-12-2014 19:17:00 DKK 240
Arne Vodder, tilskrevet. Lænestol, 1950´erne
Arne Vodder, tilskrevet. Lænestol, 1950´erne. Arne Vodder, tilskrevet. Lænestol med stel af lakeret bøg og originalt betræk af knapsyet velour. Antageligt fremstillet hos Bovirke. H. 102, B. 68, sh. 43 cm. 1950´erne. Varenr: 3636236 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-12-2014 19:17:00 DKK 3.500
Marek Braun, akrylmaleri, 'I can't get no * Satisfaction'
Marek Braun, akrylmaleri, 'I can't get no * Satisfaction' . Akryl på lærred, 'I can't get no * Satisfaction' af Marek Braun (f. 1970), med håndsignatur og titlen 'Mike' på bagsiden. Mål ca. 130 x 100 cm. Varenr: 3563604 DKK 4.464 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:18:00 DKK 2.604
Safir- og diamantring
Safir- og diamantring. Ring udført i 9 kt. guld prydet med fire ovale, facetslebne dybblå safirer på i alt ca. 1.80 ct. samt seks små diamanter på i alt ca. 0.06 ct. Ringstr. ca 56 mm. Varenr: 3536919

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:18:00 DKK 1.250
Chesterfield lænestol, cognacsfarvet læder
Chesterfield lænestol, cognacsfarvet læder. Chesterfield lænestol betrukket med knapsyet brugspatineret cognacsfarvet læder. Ben af bejdset bøgetræ. Forben afsluttende i hjul af messing. H. 81 B. 85 D. 77 cm. Sh. 42 cm. Varenr: 3638792 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 01-12-2014 19:18:00 DKK 500
ELPRO. Fem pendler model 'Gallery'. (5)
ELPRO. Fem pendler model 'Gallery'. (5). ELPRO. 5 pendler, model 'Gallery', lampehus af gråt metal, skærm af hård rillet plast. Monteret med wire ophæng. Fremstillet hos ELPRO art.nr. 4854. H. 35 Ø. 32 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og rust.((5) Varenr: 3637390 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 01-12-2014 19:18:00 DKK 400
Engelsk skænk af egetræ front med to døre.
Engelsk skænk af egetræ front med to døre.. Engelsk skænk af egetræ front med to døre, på drejede ben med sprosser. 1900-tallet. H. 110. L. 139. D. 47. Varenr: 3638212 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:18:00 DKK 325
Oljetryck, tidigt 1900-tal
Oljetryck, tidigt 1900-tal. Oljetryck, tidigt 1900-tal. Genremotiv. Förgylld ram. 63 x 89. Varenr: 3634267 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-12-2014 19:18:00 DKK 260
Arne Jacobsen. 7'er stole, rødligt læder (6)
Arne Jacobsen. 7'er stole, rødligt læder (6). 7'er stole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, betrukket med rødbrunt skind, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår få brugsspor. (6) Varenr: 3634767 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 19:18:00 DKK 7.400
Kai Kristiansen. To stole, palisander, model 42 (2)
Kai Kristiansen. To stole, palisander, model 42 (2) . Kai Kristiansen. To spisestole - Model 42 med stel af palisander, sæde og ryg betrukket med blåt møbelstof. Formgivet 1956-1957. Sædehøjde 47 cm. Fremstår med brugsspor; betræk med nogle pletter. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét ... Varenr: 3605241 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2014 19:18:00 DKK 1.550
Berndt Friberg for Gustavsberg. Vase af stentøj
Berndt Friberg for Gustavsberg. Vase af stentøj. Berndt Friberg 1899-1981 for Gustavsberg. Vase af stentøj dekoreret med lys blå harepelsglasur. Sign. Friberg. H. 8.5, Ø 12 cm. Denne auktion er en del af Lauritz.com temaauktion over keramik og stentøj Varenr: 3553924 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:18:00 DKK 2.900
Clipsvedhæng med rosenkvarts og brillanter
Clipsvedhæng med rosenkvarts og brillanter. Clipsvedhæng med rosenkvarts og brillanter, rødguld 750/000, rosenkvartscabochon omgivet af brillanter af i alt ca. 0.46 ct. Top Wesselton/si Varenr: 3625117 DKK 10.007 DE, Mutterstadt, An der Fohlenweide 01-12-2014 19:19:00 DKK 7.440
Kastrull och 2 traktör pannor med lock i koppar och mässing(3)
Kastrull och 2 traktör pannor med lock i koppar och mässing(3). Kastrull och 2 traktör pannor med lock i koppar och mässing. Märkt Gl Made in Switzerland. Diameter största pannan 26 cm. Bruksslitage.(3) Varenr: 3640068 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-12-2014 19:19:00 DKK 301
Engelsk skænk af egetræ med tallerkenrække.
Engelsk skænk af egetræ med tallerkenrække.. Engelsk skænk af egetræ med tallerkenrække overdel, front med to døre på spiralsnoede ben. 1900- tallet. H. 178. B. 122. D. 47 cm Varenr: 3638200 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:19:00 DKK 325
Samling taburetter (11)
Samling taburetter (11). Samling taburetter af teaktræ, bøgetræ mm. Heriblandt Spøttrup møbelfabrik mm. 1960'erne. Fremstår med brugsspor og enkelte med huller i betræk. (11) Varenr: 3634744 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 19:19:00 DKK 350
Axel Salto for Royal Copenhagen skål nr. 20681
Axel Salto for Royal Copenhagen skål nr. 20681 . Axel Salto 1889-1961 for Royal Copenhagen. Skål af stentøj, modelleret i spirende form, prydet med celadon glasur. Sign. Salto nr. 20681. H. 5,4 cm. Ø 9,7 cm. 1. sort. Denne auktion er en del af Lauritz.com temaauktion over keramik og stentøj. Varenr: 3556338 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:19:00 DKK 1.200
H. W. Klein. Høj skænk
H. W. Klein. Høj skænk . H. W. Klein. Høj skænk af teaktræ, front med tre skuffer samt tre skydelåger, bag hvilke hylder, hjørner med synlige sinker af massivt palisander. Fremstillet hos Bramin. H. 110 cm, L. 170 cm, D. 45 cm. Fremstår med enkelte ridser/skjolder på top. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel ... Varenr: 3605229 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2014 19:20:00 DKK 3.300
Marek Braun, samling serigrafi og spray på flise (3)
Marek Braun, samling serigrafi og spray på flise (3). Serigrafi og spray på keramikflise, 'Consume Globally', 'For Sale' og 'No Honey', dateret, stemplet og signeret på bagsiden, mål ca. 33 x 25 cm. (3) Varenr: 3563550 DKK 4.464 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:20:00 DKK 2.232
Bodil Manz. Vase af stentøj
Bodil Manz. Vase af stentøj. Bodil Manz født 1943. Kugleformet vase af delvist glaseret stentøj. Sign. monogram. H. 19 cm. Denne auktion er en del af Lauritz.com temaauktion over keramik og stentøj. Varenr: 3560797 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:20:00 DKK 425
Kjeld Appel, akryl på lærred, figurkomposition. cd.
Kjeld Appel, akryl på lærred, figurkomposition. cd. . Figurkomposition af Kjeld Appel (1960-2013). Akryl på lærred. Sign. KA. 120 x 90 cm. Dette værk er en del af en stor mindeauktion for kunstneren Kjeld Appel ( 1960-2013 ). Håndplukkede værker fra Kjeld Appels agent gennem mange år, specielt udvalgt til denne auktion. Se alle værkerne her Varenr: 3546255 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:20:00 DKK 400
Ubekendt kunstner. Par malerier. Klovne. (2)
Ubekendt kunstner. Par malerier. Klovne. (2). Ubekendt kunstner. Par malerier. Klovne. Olie på lærred. Begge signeret. Mål: 69 x 48,5 cm. (78,5 x 58 cm.), inkl. trærammer. (2) Varenr: 3638039 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:20:00 DKK 300
Bang & Olufsen. Beovision 7-32 fladskærms-tv med BeoLab 7.1 højttaler,
Bang & Olufsen. Beovision 7-32 fladskærms-tv med BeoLab 7.1 højttaler,. Bang & Olufsen. Beovision 7-32 fladskærms-tv med BeoLab 7.1 højttaler, monteret på gulvstand. Beo4 fjernbetjening medfølger. H. 115 B. 100 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Efterset på autoriseret B&O værksted. 6 mdr. garanti. Varenr: 3636953 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:20:00 DKK 3.300
Ikon, guds moder 'Odigiethria', Rusland 1700-tallet
Ikon, guds moder 'Odigiethria', Rusland 1700-tallet. Tempera på træ, fremstår stedvist krakeleret. H 30cm, B 26cm. Varenr: 3617331 DKK 8.928 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:20:00 DKK 5.208
Elisabet Linna Persson 'Finurliga funderingar' Akryl på duk
Elisabet Linna Persson 'Finurliga funderingar' Akryl på duk. "Finurliga funderingar" av Elisabet Linna Persson (f. 1958, Sverige) Akryl på duk. Mått: 80x80 cm. Monogramsignerad. Signerad, daterad 2013 samt titel a tergo. Jag är konstnär på riktigt sedan 2003. Jag bor och skapar i Luleå. Jag målar i min egen ateljé. Jag arbetar också med grafik, ... Varenr: 3629245 DKK 9.618 SE, Örebro, Aspholmen 01-12-2014 19:20:00 DKK 1.122
Anette Ingeborg, Acrylgemälde, 'Hvile og heale å vandingen'
Anette Ingeborg, Acrylgemälde, 'Hvile og heale å vandingen'. Acryl auf Leinwand, 'Hvile og heale å vandingen', von Anette Ingeborg, rückseitig signiert, bezeichnet und betitelt, 100 x 100cm Varenr: 3616140 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:20:00 DKK 298
Matta i modern design, 230 x 160 cm
Matta i modern design, 230 x 160 cm. Matta i modern design, 230 x 160 cm. Handtuftad, ull och akryl. Varenr: 3624034

DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01-12-2014 19:20:00 DKK 281
Matta, Carpet Vintage, 362 x 282
Matta, Carpet Vintage, 362 x 282. Matta, Carpet Vintage, 362 x 282. Tillverkad av äldre persiska matta, infärgad samt behandlad. Varenr: 2867883

DKK 4.809 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-12-2014 19:20:00 DKK 3.847
Fire bordlamper af alabast (4)
Fire bordlamper af alabast (4). Fire bordlamper af alabast, profileret stamme. H. ca. 35 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (4) Varenr: 3633505 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-12-2014 19:20:00 DKK 300
Italiensk Design Moretti taske af koral-kit farvet læder
Italiensk Design Moretti taske af koral-kit farvet læder . Italiensk Design Moretti taske af koralfarvet læder og offwhite/ kit farvet skind med gyldent hardware og lynlåslukning. Indvendig stort rum med lille sidelomme H. 21 x 35 x 18 cm. Varenr: 3638796 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-12-2014 19:20:00 DKK 425
Willy Lorenz, oliemaleri, 'Wildschweinrotte'
Willy Lorenz, oliemaleri, 'Wildschweinrotte'. Olie på lærred, 'Wildschweinrotte' af Willy Lorenz (1901-1981), signeret forneden til højre, 60cm x 80cm (billedmål ekskl. ramme) Varenr: 3610135 DKK 10.416 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:21:00 DKK 7.440
Vitrineskab/Montre af sort antikbemalet træ
Vitrineskab/Montre af sort antikbemalet træ. Vitrineskab/Montre af sort antikbemalet træ. Front med glaslåge bag hvilke hylder. Greb af patineret jern. H. 216 B 84 D. 44 cm. Varenr: 3485737

DKK 3.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:21:00 DKK 2.700
Gitte Als, Acrylgemälde. 'Afternoon - 2'
Gitte Als, Acrylgemälde. 'Afternoon - 2'. Acryl auf Leinwand,'Afternoon - 2' von Gitte Als. Unten links signiert. 50 x 69,5cm Varenr: 3615724

DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:21:00 DKK 298
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Vase af stentøj, unik
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Vase af stentøj, unik. Nils Thorsson 1898-1972 for Royal Copenhagen. Unik vase af stentøj, fod modelleret med bølget kant, dekoreret med fisk i jernglasur, sign. monogram Nils Thorsson samt med tre bølger. H. 9, Ø 10 cm. 1. sort. Proveniens: Keramikeren Nils Thorsson (1898-1975)' s samling. Nils Thorsson var ... Varenr: 3623682 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:21:00 DKK 325
Panser armlænke i 14 kt. guld og hvidguld
Panser armlænke i 14 kt. guld og hvidguld. Panser armlænke i 14 kt. med led vekslende i guld og hvidguld, 14 kt. L. 19 cm. Mærket 'JA' og 585. Vægt 23,3 g. UdstillingsmodelVaren er en del af Lauritz.coms store temaauktion med inspiration til skønne og unikke julegaver inden for smykker og ure. Varenr: 3640206

DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 01-12-2014 19:21:00 DKK 4.700
En samling modelbiler, bestående af 14 trækkere med sættevogn, samt 3 solo biler.
En samling modelbiler, bestående af 14 trækkere med sættevogn, samt 3 solo biler.. En samling modelbiler, bestående af 14 trækkere med sættevogne, samt 3 solo biler. Nylint USA. (17). Varenr: 3637260 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:21:00 DKK 350
Pendler, Louis Poulsen, PH 5 pendel af Poul Henningsen. (2)
Pendler, Louis Poulsen, PH 5 pendel af Poul Henningsen. (2). Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendler. Stel af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. NB første foto er et modelfoto. (2) Varenr: 3630230 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2014 19:21:00 DKK 400
Nanna Ditzel. Trinidad spisestole (7)
Nanna Ditzel. Trinidad spisestole (7). Nanna Ditzel. Trinidad spisestole af sortlasseret asketræsfiner, stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3298. Fremstår med brugsspor, sæder med små afslag. (7) Varenr: 3637083 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 19:21:00 DKK 8.800
Snöskor (4)
Snöskor (4). Snöskor, två par i trä och läder. Åldersslitage. Längd: 105 cm (4) Varenr: 3627363 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-12-2014 19:22:00 DKK 321
Empirespejl af mahogni ca.1830
Empirespejl af mahogni ca.1830. Empirespejl af mahogni med intarsia, buet top og facetslebet spejl ca.1830. H.173 x 64 cm. Varenr: 3638607 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2014 19:22:00 DKK 375
Par puder med memory skum (2)
Par puder med memory skum (2). Par puder af varmefølsomt memory skum/gel, str. 40 x 63 cm, medfølgende dustbag. (2) Varenr: 3537542

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 19:22:00 DKK 300
Par puder med memory skum (2)
Par puder med memory skum (2). Par puder af varmefølsomt memory skum/gel, str. 40 x 63 cm, medfølgende dustbag. (2) Varenr: 3537540

Kommode af fyrretræ
Kommode af fyrretræ. Kommode af fyrretræ, front med fire små skuffer og fire større skuffer. H. 103 cm. B. 90 cm. D. 41 cm. Varenr: 3633254 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-12-2014 19:22:00 DKK 300
Ivar Alenius-Björk, ljusstake i mässing för Ystad Metall
Ivar Alenius-Björk, ljusstake i mässing för Ystad Metall . Ljusstake i mässing, Svensk design av Ivar Alenius-Björk för Ystad Metall. Konstruktion av mässing, Signerad med präglad logotyp. B. 28,5cm, H 64cm. Lätt, åldersanpassad slitage. Varenr: 3632554 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-12-2014 19:22:00 DKK 281
Max Müller, oliemaleri, 'Ohne Titel'
Max Müller, oliemaleri, 'Ohne Titel'. Olie på lærred, 'Ohne Titel' af Max Müller (f. 1964), signeret og dateret '14'. 70 cm x 100 cm. Varenr: 3621768 DKK 4.464 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:22:00 DKK 2.604
Moderne Kelim, 138 x 194 cm
Moderne Kelim, 138 x 194 cm. Moderne Kelim. Håndknyttet tæppe, udført i uld på bomuldsbund. Mål 138 x 194 cm. Varenr: 3611771

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:22:00 DKK 300
Carl Henning Pedersen. Abstrakt figurkomposition.
Carl Henning Pedersen. Abstrakt figurkomposition.. Carl Henning Pedersen 1913-2007 cd. Abstrakt figurkomposition, litografi nr. 218/250, sign. Carl Henning Pedersen 1985, 68 x 50 cm. Varenr: 3638118 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:22:00 DKK 1.500
Dobbelt fjedrende box madras - str. 180 x 200 cm
Dobbelt fjedrende box madras - str. 180 x 200 cm. Dobbelt fjedrende box madras med 5 Zone pocket. Str. 180 x 200 cm, samt gavl / højde 120 cm. Bestående af to box madrasser med 9 cm. Bonnell nederst 150 pr. m2. 18 cm. 5 Zone pocket fjedre øverst. 268 pr. m2. - Én stor Top madras 180 x 200 cm - 60 mm. høj med memory varmfølsom skum. - En gavl... Varenr: 3568417

DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 19:22:00 DKK 1.150
Fire fl. Ch. Mouton Rothschild 1983 og 1992 (4)
Fire fl. Ch. Mouton Rothschild 1983 og 1992 (4). Fire fl. Ch. Mouton Rothschild, Pauillac 1983 og 1992. (4) Varenr: 3627266 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2014 19:23:00 DKK 2.200
Ladcykel med 3 gear
Ladcykel med 3 gear. Ladcykel med dobbeltsæder og 4 seler. Plads til 4 børn. 3 indvendige Shimano-gear. Ramme, styr og gaffel af stål. Kaleche medvinduer. Maks belastning: 150kg. Cyklen er 60 % samlet. Manual medfølger. I emballage. Varenr: 3611076

DKK 5.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-12-2014 19:23:00 DKK 4.000
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler (3)
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler (3) . Peter J. Lassen for Montana. Tre moduler af grålakeret MDF-plader indelt med rum, hylder og låger, lakeret i blå og rød. Hver H. 70 cm. B. 70 cm. D. 47 cm. Fremstår med finer- og lakskader. (3) Varenr: 3639096 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-12-2014 19:23:00 DKK 1.100
Julie Schantz, Acrylgemälde, 'Mixed Media'
Julie Schantz, Acrylgemälde, 'Mixed Media' . Acryl auf Leinwand, 'Mixed Media' von Julie Schantz. Rückseitig signiert und bezeichnet. 65 x 100cm. Varenr: 3615813 DKK 1.116 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:23:00 DKK 298
Märklin
Märklin . Marklin. Samling med tre lokomotiver bl.a. Krokodille samt 25 vogne m.m. Meget er i originale æsker. Lauritz.com garantere ikke for funktionalitet. Varenr: 3639375 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-12-2014 19:23:00 DKK 3.000
Jens Harald Quistgaard. Dele til 'Relief' service (37)
Jens Harald Quistgaard. Dele til 'Relief' service (37). Jens Harald Quistgaard. Dele til 'Relief' service af stentøj: 10 desserttallerkener Ø 17 cm, 9 kopper H. 6 cm med tilhørende 7 underkopper Ø 15 cm, 2 krukker (en med låg) H. 7 cm, 1 mælkekande H. 17 cm, 1 thekande 13 cm (revnet i bund), 1 lågkrukke H. 6 cm, 2 skåle H. 5-6 cm, 1 opsats H. 6 cm, 1 ... Varenr: 3639014 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-12-2014 19:23:00 DKK 400
Ebba Schrøder. Vægtæppe
Ebba Schrøder. Vægtæppe. Ebba Schrøder. Vægtæppe katuntrykker og mønstertegner: Vævet tæppe med figurer og bibelske citater. Signeret Ebba Schrøder 1956. Fremstår gulnet og nusset. Varenr: 3635623 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 19:23:00 DKK 350
Emilie Mundt, 'Ruth samler aks', olie på lærred.
Emilie Mundt, 'Ruth samler aks', olie på lærred.. Emilie Mundt, 'Ruth samler aks', olie på lærred, 67 x 56 cm. Signeret og dateret 1889. Emilie Mundt blev født i Sorø i 1849 og døde 1922. Hun var elev på Vilhelm Kühns tegneskole for kvinder og blev nægtet adgang til Kunstakademiet i 1875. Hun modtog flere legater og tog på studierejser til ... Varenr: 3638228 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:23:00 DKK 2.800
Konsolbord, empirestil
Konsolbord, empirestil. Konsolbord, empirestil. Mahognyfanér. Svängd form, kopplade ben med hyllplan. Tre lådor. Patinerade lister samt beslag. Svängda ben. L 70, d 34, h 80. Repor samt skarpmärken. Varenr: 3629534 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-12-2014 19:24:00 DKK 240
Louis XVI dragkiste, eg, 1700-tallets slutning
Louis XVI dragkiste, eg, 1700-tallets slutning. Louis XVI dragkiste, udskåret med riflede sider, tandsnit og kvartsøjler, i fronten 4 dybe skuffer. 1700-tallets slutning. H. 120 B. 123 D. 61 cm. Senere underdel. Aldersrelateret slitage; nogle tørrevner. Nøgle medfølger. Varenr: 3637455 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-12-2014 19:24:00 DKK 375
Halskedja med Bärnsten i varierande storlekar
Halskedja med Bärnsten i varierande storlekar. Halskedja med Bärnsten i varierande storlekar. Kedjelängd ca 54 cm. Vikt ca 55 gr. Varenr: 3639969 DKK 1.603 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01-12-2014 19:24:00 DKK 1.322
Kjeld Appel, akryl på lærred, figurkomposition. cd. . Figurkomposition af Kjeld Appel (1960-2013). Akryl på lærred. Sign. KA. 120 x 90 cm. Dette værk er en del af en stor mindeauktion for kunstneren Kjeld Appel ( 1960-2013 ). Håndplukkede værker fra Kjeld Appels agent gennem mange år, specielt udvalgt til denne auktion. Se alle værkerne her Varenr: 3546256 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:25:00 DKK 925
Marianne Markussen, Acrylgemälde, 'The throne of mercy'
Marianne Markussen, Acrylgemälde, 'The throne of mercy'. Acryl auf Leinwand, 'The throne of mercy' von Marianne Markussen, rückseitig signiert, bezeichnet und betitelt, 100 x 100cm. Varenr: 3616135

DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:25:00 DKK 298
1 fl. Grand Vin de Chateau Latour 1988
1 fl. Grand Vin de Chateau Latour 1988. 1 fl. Grand Vin de Chateau Latour 1988, Pauillac. Plettet etiket. Varenr: 3635408 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2014 19:25:00 DKK 1.150
Ovn plader i støbejern (3)
Ovn plader i støbejern (3). Tre ovnplader i støbejern 17-1800 tallet. 63 x 42 cm, Motiv: "Eid & Fos Werk 1755". 64 x 27 cm, Motiv: Infanterist m. spyd/skjold. 47 x 30 cm. Motiv: Hjul. Alders relateret slidtage på alle plader. Varenr: 3637555 DKK 2.250 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2014 19:25:00 DKK 325
Servisdelar Engelska, 2 Terriner och skål blå dekor orientaliskt motiv(3)
Servisdelar Engelska, 2 Terriner och skål blå dekor orientaliskt motiv(3). Servisdelar Engelska med orientalisk dekor, 2 Terriner och skål blå dekor orientaliskt motiv. Terrin mått 37x23 cm, Höjd 23 cm. Mindre terrin 27x24 cm, höjd 17 cm. Skål diameter 17 cm, höjd 8,5 cm. Skål med spricka. Åldersrelaterat slitage, gulnat, krackelerat.(3) Varenr: 3637012 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-12-2014 19:25:00 DKK 240
Pendler, Louis Poulsen, PH4 & PH5 af Poul Henningsen. (4)
Pendler, Louis Poulsen, PH4 & PH5 af Poul Henningsen. (4) . Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH4 & PH5 pendler. Stel med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 40-50 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. tryk, den ene omlakeret m.m. (4) Varenr: 3630612 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2014 19:25:00 DKK 675
Poul Henningsen. To PH4/3 pendler, hvidlakerede (2)
Poul Henningsen. To PH4/3 pendler, hvidlakerede (2). Poul Henningsen 1894-1967. To PH4/3 pendler af hvidlakeret metal. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3632901 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2014 19:25:00 DKK 375
Tofarvet guldring, 14 kt
Tofarvet guldring, 14 kt. Ring af 14 kt guld og hvidguld, front prydet med lyseblå sten. ø af front ca 14 mm. Ringstr. 55 Vægt: ca 9,9 gr Varenr: 3637326 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:25:00 DKK 750
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Par armstole, model Partner 80
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Par armstole, model Partner 80 . Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Par armstole, model EJ-80 Partner. Sæde og ryg betrukket med sort læder, firpasfod og armlæn af poleret metal. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3637698 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:25:00 DKK 2.400
Royal Copenhagen. Mattallrikar 'Musselmalet', halvblond (12)
Royal Copenhagen. Mattallrikar 'Musselmalet', halvblond (12). Royal Copenhagen. Mattallrikar 'Musselmalet', Kgl. P. modellnr 571, halvblond. Diameter 25,5 cm. 1:a sortering. Varenr: 3638755 DKK 5.210 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01-12-2014 19:25:00 DKK 4.008
Smykkesæt af forgyldt sølv prydet med krystal: Halssmykke, øreringe og armbånd (6)
Smykkesæt af forgyldt sølv prydet med krystal: Halssmykke, øreringe og armbånd (6). Smykkesæt udført i forgyldt sterlingsølv prydet med facetslebet krystal bestående af: Armbånd med oval, facetteret krystal i begge ender, et par øreringe, H: 33 mm. og Venezia kæde på 70 cm. med dråbeformet kvarts og hjerteformet matteret vedhæng, H: 21 og 42 mm. inkl. øsken. Smykkeposer ... Varenr: 3552047

DKK 1.800 DK, Herning, Engdahlsvej 01-12-2014 19:26:00 DKK 1.000
Ikon, guds moder 'Lindrer min sorg', Rusland, 1800-tallet
Ikon, guds moder 'Lindrer min sorg', Rusland, 1800-tallet. Ikon, 'Lindrer min sorg', Rusland, 1800-tallet, tempera på træ, skildring af guds moder med Jesusbarnet på armen, helgener i kanten, til venstre: Skt. Anna, til højre: Skt. Irina, H. 36cm B. 30cm D. 2,5cm Varenr: 3617305 DKK 8.928 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:26:00 DKK 5.208
Indisk Tulwar daggert
Indisk Tulwar daggert . Indisk Tulwar daggert med skede beklædt med rødt fløjl, greb med spor af sølvindlæg. 27 cm klinge, totallængde 44 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet Varenr: 3638810 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 01-12-2014 19:26:00 DKK 400
En samling diverse lejetøjsbiler med videre, bla. Gama og Arnold med videre.
En samling diverse lejetøjsbiler med videre, bla. Gama og Arnold med videre.. En samling diverse lejetøjsbiler med videre, bla. Gama og Arnold med videre ca 34 stk. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3637273 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:26:00 DKK 475
Erik Balslev. Radius pendel, hvid
Erik Balslev. Radius pendel, hvid . Erik Balslev for Fog & Mørup, Radius pendel af hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Fog og Mørup. Ø 47. Fremstår med brugsspor, skævhed i skærm. Varenr: 3637271 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:26:00 DKK 300
Diverse bord- og væglamper (6)
Diverse bord- og væglamper (6). Diverse bord- og væglamper af forkromet og bemalet metal. L. 10-60 cm. Fremstår med brugsslitage. (6) Varenr: 3637272 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 19:26:00 DKK 350
Diverse messing og kobber. (18)
Diverse messing og kobber. (18). Kedler, stager m.m. af messing og kobber, 1900-tallet. Fremstår med alm. brugsspor, stor kedel med bule. (18) Varenr: 3639128 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 01-12-2014 19:26:00 DKK 300
Diamantring, ca. 0.11 ct. stemplet
Diamantring, ca. 0.11 ct. stemplet. Diamantring, ca. 0.11 ct. udført af 18 kt. matteret guld - stemplet, åben ringskinne prydet med 1 princess-slebet diamant på ca. 0.11 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: VVS1, ringstr. ca. 55, Ø 17,4 mm, vægt: ca. 6,9 g. Varenr: 3575365

DKK 8.556 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-12-2014 19:27:00 DKK 3.720
Bogreol i fransk landstil. Hvid antikbemaling.
Bogreol i fransk landstil. Hvid antikbemaling. . Bogreol af massiv træ i fransk landstil. Antikbemaling i hvid. Front med hylder, tre låger, samt flere skuffer. Bestående af to moduler, dekorations stige medfølger. H. 238. L. 145. D. 41 cm. Udleveres i 2 kolli. Varenr: 3583998

DKK 4.300 DK, Helsingør, Støberivej 01-12-2014 19:27:00 DKK 3.400
Smykkesæt: 4 par øreringe, 4 halssmykker og 2 armbånd + smykkestativ (11)
Smykkesæt: 4 par øreringe, 4 halssmykker og 2 armbånd + smykkestativ (11). Smykkesæt - 4 par øreringe udført i sterlingsølv prydet med facetslebne kvarts, onyx og perler, H: 22-45 mm. 4 vedhæng der passer til øreringene med hhv. snoet sølvkæde på 40 cm. og sorte strikkede kæder på 45 cm. og to armbånd med regulerbar sort læderbånd. Metalstativ og smykkeposer medfølger. ... Varenr: 3555523

DKK 1.800 DK, Herning, Engdahlsvej 01-12-2014 19:27:00 DKK 1.100
Bordlampe / vase, lustreglaseret keramik, Herman A. Kähler, 1900-tallet
Bordlampe / vase, lustreglaseret keramik, Herman A. Kähler, 1900-tallet. Bordlampe / vase, lustreglaseret keramik, Herman A. Kähler, 20. årh. H. inkl mont. 28 cm. Holder defekt. Varenr: 3638068 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2014 19:27:00 DKK 325
Moderne håndtuftet tæppe, 200 x 140 cm
Moderne håndtuftet tæppe, 200 x 140 cm. Moderne håndtuftet tæppe i brunlige farver, bagside beklædt med bomuldsbund. Mål ca. 200 x 140 cm. Varenr: 3625332 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:27:00 DKK 300
Dansk lampeproducent, pendel, opal
Dansk lampeproducent, pendel, opal . Dansk lampeproducent, pendel af glas med montage af træ. 1960'erne. H. 46 Ø 28 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3630313 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 19:27:00 DKK 300
Art Deco. Standur i eg.
Art Deco. Standur i eg.. Standur med kasse i fineret eg. Art deco. Ca. 1930. Buet top med urskive i messing med dekor og sortlakerede tal. Kasse rigt udskåret. Med kvarterslag. Pendul og lodder i messing med dekor. H. 200 cm. B. 46 cm. D. 25 cm. Varenr: 3638168 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:27:00 DKK 875
Persisk Torkaman, 110 x 85 cm
Persisk Torkaman, 110 x 85 cm . Persisk Torkaman. Håndknyttet tæppe udført i 100 % ren uld. Fremstår med rød bundfarve prydet med mønstre i overvejende sorte og beige garner. Mål: 110 x 85 cm. Varenr: 3355726

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:27:00 DKK 1.200
Diamantring, 14 kt rhodineret guld, ca. 0.49 ct.
Diamantring, 14 kt rhodineret guld, ca. 0.49 ct.. Diamantring fra Diamonds By Frisenholm. udført i 14 kt guld prydet med 9 diamanter på i alt ca. 0.49 ct Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: SI/P1. Ringstr. 54.25/17.25 mm. Vægt ca. 2.2 gr. God brillans. Stemplet FHP og 585. På dette smykke er der udvidet bytteservice. Kan returneres ... Varenr: 3461546

DKK 7.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 19:27:00 DKK 5.400
Aluminia. Vaser samt div. tall.
Aluminia. Vaser samt div. tall.. Aluminia. Vaser samt div. tall., alle af fajance, bestående af Jul 1920 nr. 1195/1072, vase nr. 838/147 samt fire tall. nr. 625 Ø 25-26 cm. Fremstår med afstød ved bund / kant m.m. Varenr: 3613815 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2014 19:27:00 DKK 375
Okänd konstnär. Akryl på duk
Okänd konstnär. Akryl på duk. Okänd konstnär. Akryl på duk. 100x100 cm. Ej ramad. Varenr: 3481579 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01-12-2014 19:28:00 DKK 240
Paraplyställ i gjutjärn 1800-tal
Paraplyställ i gjutjärn 1800-tal. Paraplyställ i gjutjärn 1800-tal. Höjd 76 cm, bredd 56 cm, djup 31 cm. Smuts Varenr: 3635589 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-12-2014 19:28:00 DKK 260
Hildegard Falk, olja på pannå, flicka med rovfågel (BUS)
Hildegard Falk, olja på pannå, flicka med rovfågel (BUS). Hjalmar Falk, 1856- 1938. Olja på pannå, föreställande flicka med rovfågel. Signerad Falk. 58 x 49 (73 x 64) cm. Varenr: 3628203 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-12-2014 19:28:00 DKK 240
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 128  >>