Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 364  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par lænestole Bergère (2)
Par lænestole Bergère, med sort tekstilbetræk og guldlakeret træstel, forreste ben rillet og med let konisk forløb, løstliggende siddepuder, H: 79,5 cm, B: 65,5 cm, D: 60 cm, siddehøjde ca. 45 cm, fremstår med afslag og mangler på træet. (2)
Varenr: 4679349
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2017
04:00:00
DKK 1.675
Gotlandsk lammeskind, grå
Et Gotlandsk lammeskind. Nuance: Grå. Mål ca. 104x57 cm.Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig
Varenr: 4864567

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2017
09:12:00
DKK 500
Giani Antonio, 'Haydn' (1961)
Abstrakte Komposition, betitelt 'Haydn', signiert und datiert. Mixed Media auf Papier, im Passepartout, gerahmt. Maße im Rahmen ca. 50 x 40 cm
Varenr: 4863169
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-12-2017
09:14:55
DKK 298
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik / Collage auf Leinwand. Unbezeichnet. Maße: 100 x 100 cm.
Varenr: 4863175
09:16:21
DKK 335
Sylvie Schimmel figursydd jacka i beige mocka
SYLVIE SCHIMMEL, figursydd jacka i beige mocka med vita stickningar, råa kanter och tryckknappar, FR storlek 40
Varenr: 4862879
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:00:00
Se mere
Matservis Rörstrand
RÖRSTRAND, "Sylvia", matservis, 42 dlr, porslin, 1900-talets andra hälft, bestående av: 11 djupa tallrikar, 11 mattallrikar, skål, skålfat, tillbringare, 9 kaffekoppar med fat, 8 tekoppar med fat
Varenr: 4862880
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:03:00
Se mere
Georges Dominique Rouault Paris akvarell
GEORGES DOMINIQUE ROUAULT (1904-2002): Parisgata, signerad, akvarell, ca 22,5x30 cm
Varenr: 4862881
10:06:00
Se mere
Tennisbracelet 'POGANY' with brilliant cut diamonds approx 6.5ct
Tennisbracelet in 18k white rhod gold set with 37 brilliant cut diamonds approx 6.5ct Colour:(F-G) Top Wesselton Clarity:VVS
Varenr: 4818407
DKK 52.104 BE, Antwerpen 12-12-2017
10:08:00
DKK 11.909
Berndt Friberg Gustavsberg
BERNDT FRIBERG, skål, stengods, Gustavsberg, brun harpälsglasyr, vit kant, signerad Friberg Gustavsbergs studio, diameter ca 21 cm, höjd ca 9,5 cm
Varenr: 4862882
10:09:00
Se mere
Greta Gerell oljemålning
GRETA GERELL (1898-1982): "Nyheterna", olja på pannå, signerad Gerell, ca 16,5x12,5 cm
Varenr: 4862883
10:12:00
Se mere
Silvertroféer
TROFEÉR, 2 st., silver, C G Hallberg, Stockholm 1919 och 1923 för Svenska Kennelklubben, höjd ca 21 cm, totalvikt ca 601 g
Varenr: 4862884
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
10:15:00
Se mere
Indisk Kelim, 297 x 220 cm.
Indisk Kelim tæppe udført af uld på bomuldsbund. Mål. ca. 297 x 220 cm. Fremstår med en mindre fejl på kant.
Varenr: 4718583

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2017
10:17:15
DKK 325
Soffbord och sidobord
SOFFBORD, SIDOBORD, 1900-talets andra hälft, fanerade med palisander, skiva delvis kaklad, märkt Furnituremarks Danish contral, samt kakle fp.a Royal Copenhagen, höjd ca 51, 152x74, resp 74x74 cm, cites intyg finns
Varenr: 4862885
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:18:00
Se mere
Jacka blåräv Gemmi furs
JACKA, svart blåräv, med kapuschong, vändbar, märkt Gemmi furs, Saga furs, storlek enligt etikett XS
Varenr: 4862886
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
10:21:00
Se mere
Otto Tigerhielm oljemålning
OTTO TIGERHIELM (1800-tal): Landskap med vattendrag, signerad Otto Tigerhielm, olja på duk, ca 37 x 63 cm
Varenr: 4862887
10:24:00
Se mere
Havevase / urne af patineret støbejern h. 68 cm
Havevase / urne af patineret støbejern h. 68 cm Ø 50 cm. Modelfoto
Varenr: 4818614

DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2017
10:24:28
DKK 950
Tom Stepp/Fredercia Furniture. Otte stole, model FUNK. (8)
Tom Stepp/Fredercia Furniture. Otte stole, model FUNK med sæde i formspændt lakeret bøg, medeformet stel i forkromet stål monteret med dupsko m/filt. Modelfoto. Fremstillet ved Fredericia Furniture. (8)
Varenr: 4774609

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2017
10:25:30
Marc Jacobs figursydd trekvartsärmad jacka i puder
MARC JACOBS, figursydd trekvartsärmad jacka i puderfärgad ull med tryckknappar, US storlek 6
Varenr: 4862888
10:27:00
Se mere
Fiskekugler, 1900-tallet (11)
Fiskekugler, søgrønt / olivenfarvet glas, 20 årh., Ø 12 cm. Fremstår med brugsspor. (11)
Varenr: 4863361
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2017
10:29:37
Peter Raadsig "En fiskarfamilie"
PETER RAADSIG (Danmark, 1806-1882): "En fiskarfamilie", monogramsignerad PR och daterad 1874, olja på duk, ca 38x32.
Varenr: 4862889
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 12-12-2017
10:30:00
Se mere
Eric Scott-Robbert armringar silver
ERIC SCOTT-ROBBERT, armringar 6 st, silver, stämplade Robbert, 1980-tal, diameter ca 6,5 cm vardera, vikt ca 36 g
Varenr: 4862890
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:33:00
Se mere
Stig Lindberg Gustavsberg
STIG LINDBERG (1916-1982), vas, stengods, Gustavsberg, kvadratisk form, dekor av rutnät i grönt och svart, märkt med "Gustavsbergs studiohand Stig L", höjd ca 19 cm
Varenr: 4862891
10:36:00
Se mere
Golvlampa 1960-tal
GOLVLAMPA, 1960-tal, förkromad samt svartlackerad metall, trumpetfot, höjd ca 142 cm
Varenr: 4862892
10:39:00
Se mere
Matservis Ranka
STIG LINDBERG, "Ranka", matservis, 96 dlr, flintgods, Gustavsberg, bestående av: 13 mattallrikar, 13 förättstallrikar, 12 assietter, 12 djupa, 13 mindre djupatallrikar, 12 efferättstallrikar, 12 äggkoppar, 1 såssnipa, kanna, såskål, 1+1 uppläggningsfat, 2+1+1 uppläggningsskålar
Varenr: 4862893
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:42:00
Se mere
Apples. Weekendtaske samt skulder/ rejsetaske. (2)
Apples. weekendtaske i kraftig sort læder. Kraftige bærehåndtag. Indvendig med stort rum samt mindre rum med lynlås. H. 30 cm. L. 55 cm. Dertil skulder/rejsetaske i rødbrunt skind. Kraftigt bærehåndtag samt skulderrem. Indvendig med flere rum hvoraf et med holder for fyldepen, mobiltelefon m.m. ...
Varenr: 4806198

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2017
10:43:00
DKK 1.300
Sofabord af mahogni med klapper
Sofabord af mahogni med 2 klapper, H. 60 cm. B. 49 cm. L. (udslået) 167 cm. Brugsspor.
Varenr: 4863383
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2017
10:43:19
Sven Erik Johansson
SVEN ERIK JOHANSSON (född 1925): Kompostion, signerad och daterad -63, blandteknik på trycktpapper, ca 28x34 cm
Varenr: 4862894
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:45:00
Se mere
Alvar Aalto barpallar 4 st
ALVAR AALTO, barpalar, 4 st., modell 64, Artek, Finland, tillverkade år 2013, svartlackerade, etikettmärkta, sitthöjd ca 65 cm
Varenr: 4862895
10:48:00
Se mere
Byrå, mahogny, England, 1800-tal
Byrå, mahogny, England, 1800-tal. Draghandtag och nyckelskoningar i mässing. Åldersslitage, repor. Mått: 104x52 cm H 95 cm
Varenr: 4800345
DKK 1.544 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 12-12-2017
10:48:16
DKK 811
Goebel, samling Hummelfigurer, tallrikar & årsklockor (10)
Goebel, samling Hummelfigurer, tallrikar & årsklockor. Flicka med knyte & blomkorg nr. 204 Två flickor med tårta nr. 176/0 Bagargosse nr. 126 fotnagg. Pojke i äppelträd nr. 1423/0 H 10-15 cm Fyra årstallrikar dia 19 cm samt två årsklockor. (10)
Varenr: 4855241
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 12-12-2017
10:48:42
DKK 347
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 364  >>