Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 106  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Seks armstole model 3207, 'Vacona' anilin læder. (6)
Arne Jacobsen. Seks armstole model 3207, 'Vacona' anilin læder. (6) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Modelfotos. Professionel nybetrukket med cognacfarvet 'Vacona' anilinlæder, vegetabilsk garvet. Sælger yder 2 års garanti ... Varenr: 4492930 DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:06:00 DKK 24.000
Gallerimatta, Ghom, 298 x 65
Gallerimatta, Ghom, 298 x 65. Gallerimatta, Ghom, 298 x 65. Ull på bomullsvarp. Huvudfält i offwhite med dekor av mittmedaljong. . Huvudbård med palmettranka. Varenr: 4529398 DKK 3.920 SE, Norrköping, Finspångsv. 24-01-2017 13:07:14 DKK 3.136
Royal Copenhagen. 'Kløver' stel af porcelæn (66)
Royal Copenhagen. 'Kløver' stel af porcelæn (66). Royal Copenhagen middagstel af porcelæn 'Kløver' bestående af: Fad 9585, fad 9584, 2 fade 9583, skål 9593, skål med fast underfad 9580, 2 stager 3335, skål 9784, 2 fade 9499, 6 sietter 2422, skål 2640, terrin med låg 9575, 12 tallerkner 9588, 12 dybe tallerkner 9587, 12 flade middagstallerkner ... Varenr: 4537270 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 13:07:25 DKK 300
Ljusstakar barockstil
Ljusstakar barockstil. LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft, barockstil, höjd ca 26 cm Varenr: 4536583 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 13:08:00
Se mere
Sæt på 12 porterglas ca. år 1900 (12)
Sæt på 12 porterglas ca. år 1900 (12). Sæt på 12 porterglas med ægformet kumme på glat stilk. (et med lille kantafslag) h. ca. 17.7 cm. 20.årh. beg. (12) Varenr: 4527760 DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:09:00 DKK 375
Carl Fischer cd. Olie på lærred
Carl Fischer cd. Olie på lærred. Carl Fischer 1887-1962. Landskab med hestevogn. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 50 x 60 (62 x 72) cm. Lærred med lille reparation, afskallet maling. Varenr: 4535173 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-01-2017 13:11:04 DKK 300
Certina herrarmbandsur
Certina herrarmbandsur. CERTINA, modell Waterking 215, guld på stål, mekaniskt, datumvisare, armband i läder, ej original, diam 31 mm, 1970-tal. Varenr: 4536584 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 13:12:00
Se mere
BoConcept Gulvlampe 'Elevate'
BoConcept Gulvlampe 'Elevate'. Sort gulvlampe fra BoConcept i mærket 'Elevate' med sort tekstil ledning. Designer Henrik Pedersen. H200 cm. B47 cm. D93 cm. Udstillingsmodel. Fremstår samlet. Varenr: 4537319

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-01-2017 13:15:11 DKK 325
Golvlampa Rubn Arkipelag Twin
Golvlampa Rubn Arkipelag Twin. NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag Twin", Rubn, i röd blanklackerad metall, två ledade armar, svart textilsladd, total höjd ca 165 cm, skärmarnas diameter 11 cm. . Levereras i obruten originalkartong Varenr: 4536585 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 13:16:00
Se mere
Charles Eames. Et sæt på seks kontorstole, model EA-107, Full Leather. (6)
Charles Eames. Et sæt på seks kontorstole, model EA-107, Full Leather. (6) . Charles Eames 1907 - 1978. Armstole / kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med fast stel og armlæn i forkromet aluminium. Betræk af sort 'Premium' læder både foran og på ryg. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. minmale brugsspor. (6) Denne udgave at 'Aluminium Group' ... Varenr: 4417498 DKK 65.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:19:00 DKK 50.000
Light studio by Horn. To bordlamper model 2687
Light studio by Horn. To bordlamper model 2687. Light studio by Horn. To bordlamper model 2687. Messing og forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Monteret med afbryderkontakt . H. 45 Ø. 37 cm. Med brugsspor. (2) Varenr: 4537320 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2017 13:19:11 DKK 300
Charles Eames. Sæt på fire kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108, hvidt læder (4)
Charles Eames. Sæt på fire kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108, hvidt læder (4). Charles Eames 1907 - 1978. Armstole / kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af hvidt læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. (4) Se varenummer 4496748 & 4496750. Varenr: 4496751 DKK 40.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:19:18 DKK 28.000
Servisdelar Gustavsberg Allmoge
Servisdelar Gustavsberg Allmoge. GUSTAVSBERG, servisdelar, 10 delar, Allmoge, fem tekoppar med fat, ytterkruka, två skålar, uppläggningsskål, gräddkanna, stämplade. Varenr: 4536586 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 13:20:00
Se mere
Bonad 1900-tal
Bonad 1900-tal. BONAD, 1900-tal, Egypten, motiv med elefanter, giraffer och fåglar, ca 175x325 cm Varenr: 4536587 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 13:24:00
Se mere
USM Haller, skrivebord, sort
USM Haller, skrivebord, sort. USM Haller. Skrivebord med bordplade af sortlakeret egetræ, monteret med forkromet stålben, H. 74 cm. L. 175 cm. B. 75 cm. Brugsspor, topplade med ridser og enkelte afslag. Varenr: 4536332 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2017 13:24:01 DKK 300
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2016
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2016. Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2016. Certifikat medfølger. Arkivfotos. Fremstår med ... Varenr: 4524207 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:25:00 DKK 13.500
Dansk møbelproducent; lænestol samt stol i eg (2)
Dansk møbelproducent; lænestol samt stol i eg (2). Dansk møbelproducent; lænestol samyt spisestuestol med stel af egetræ. Polstret med møbelstof. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4519180 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:27:11 DKK 300
Ubekendt møbelproducent. Lænestol med tilhørende skammel(2)
Ubekendt møbelproducent. Lænestol med tilhørende skammel(2). Ubekendt møbelproducent. Lænestol med tilhørende skammel, rørstel af forkromet metal, udspændt med rødt stof, armlæn monteret med skum(skum med lille revne på ene armlæn). Mål lænestol H. 38/89 cm. Brugsmærker(2) Varenr: 4529812 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:27:48 DKK 300
Gunnar Nylund harpälsglasyr
Gunnar Nylund harpälsglasyr. GUNNAR NYLUND, skålfat, harpälsglasyr, Rörstrand, märkt GN ARQ, höjd 8, längd 42 cm Varenr: 4536588 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 13:28:00
Se mere
Parti uldsokker (311)
Parti uldsokker (311). Parti uldsokker i størrelse 36-41. 50% uld - 30 % acrylic - 10% polyamide -10% O.F. Blandede farver. (311 par). Varenr: 4536871

DKK 3.100 DK, Herning, Engdahlsvej 24-01-2017 13:28:00 DKK 2.000
Dansk møbelproducent. Lænestol polstret med uldstof
Dansk møbelproducent. Lænestol polstret med uldstof. Dansk møbelproducent. Lænestol polstret med uldstof, monteret på drejelig firpasfod af metal. H. 36/76 cm, B. 71 cm. Brugsslitage, herunder enkelte løse tråde på stof, sæde med pletter. Varenr: 4529811 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:28:01 DKK 300
Guess Herrearmbåndsur.
Guess Herrearmbåndsur.. Guess Herrearmbåndsur. Urkasse Ø44mm. og lænke af poleret stål, blå urskive med permanent sekundviser, Viser for ugedag, dato samt 24 timers viser, vandtæt til 50 m. Manual og boks medfølger. Varenr: 4494888

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2017 13:32:00 DKK 1.000
Barnbyrå björk
Barnbyrå björk. BARNBYRÅ, jugend, björk, fyra lådor, höjd 76, 54x31 cm Varenr: 4536589 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 13:32:00
Se mere
John Lübschitz, olie på lærred, parti med søbred
John Lübschitz, olie på lærred, parti med søbred. Parti med søbred af John Lübschitz (1858-1941), olie på lærred, sign. J. Lübschitz, 73,5x54,5 cm. (51x61 cm). Fremstår med krakeleringer. Varenr: 4536991 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2017 13:32:00 DKK 325
Halskæde og øreringe i perlemor
Halskæde og øreringe i perlemor. Perlemor halskæde og øreringe i hjerte form. Sterling sølv, stemplet Øreringe og halskæde: Øreringe: 40 x 16 x 10mm Total længde kæde: 42.00cm Varenr: 4349143

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 24-01-2017 13:35:00 DKK 298
Bagagevogn / sofabord
Bagagevogn / sofabord . Industriel bagagevogn / sofabord med stel af jern med plade af træ, på hjul. Fremstår med brugsspor og rust. H. 32 cm, B. 70 cm, L. 101 cm. Varenr: 4536160 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:35:00 DKK 475
Traktörpanna koppar
Traktörpanna koppar. TRAKTÖRPANNA, koppar med järnhandtag, märkt AL, G.R.S.B, diam ca 34, höjd 9 cm, omkring år 1900. Varenr: 4536590 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 13:36:00
Se mere
En samling mønter, bl.a Dansk Vestindien sølvmønt 1905. (7)
En samling mønter, bl.a Dansk Vestindien sølvmønt 1905. (7). En samling mønter, bl.a. Grønland 25 øre, 50 øre, 1 kr. 1926, 1 kr. 1957, Færøerne 5 øre, 1941. Dansk Vestindien sølv mønt 1905, 10,01 gr., 800 sølv, 2 francs/40 cent. (7) Varenr: 4528200 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:37:00 DKK 800
Upoleret ravstykke 103 gr.
Upoleret ravstykke 103 gr. . Upoleret ravstykke på 103 gr. Mål ca. 10.4 x 6 cm. Varenr: 4535915 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:38:00 DKK 1.300
Vedhæng med ravindsats
Vedhæng med ravindsats. Delvis poleret ravstykke mål 7.2 x b. 4 cm i montering af metal (ikke sølvstemplet) med integreret leddelt kæde l. 50 cm. Totalvægt 77 gr. Varenr: 4533651 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:39:00 DKK 375
Dansk møbelproducent, par lænestole betrukket med brunt læder (2)
Dansk møbelproducent, par lænestole betrukket med brunt læder (2). Dansk møbelproducent, par lænestole betrukket med brunt bøffellæder, mørkbejdsede ben. Alm. små stedvise brugsspor og patina. B. 72. Sædeh. 42-43 cm. (2) Varenr: 4536056 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2017 13:40:00 DKK 1.850
Stop silver
Stop silver. STOP, silver, barockstil, på tre kulfötter, locket med infällt mynt, invändig förgyllning, GAB, Stockholm 1963, höjd ca 12 cm, vikt ca 308 g Varenr: 4536591 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 13:40:00
Se mere
To spejle i rokokostil (2)
To spejle i rokokostil (2). To spejle med forgyldte rammer i rokokostil (oprindelig trefløjet) ca.1880-1900. H.110 x 57 cm. Brugsspor, afslag på forgyldning. Varenr: 4533947 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:41:00 DKK 300
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. To lænestole model Partner (2)
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. To lænestole model Partner (2) . Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. To lænestole model Partner. Sæde, ryg og armlæn betrukket med alcantara, firpaspas fod med returdrej. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4537019 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:41:00 DKK 1.150
Trix & Robert Haussmann. Lounge lænestol, model 310 fra 1960'erne
Trix & Robert Haussmann. Lounge lænestol, model 310 fra 1960'erne. Trix & Robert Haussmann. Lounge lænestol, model 310. Original betræk af cognacfarvet læder, monteret på stel af forkromet stål. H. ca. 70 cm, B. ca. 85 cm. Formgivet i 1962 'Swiss Design Collection'. Proveniens: Købt af større Sweizisk firma i 1960'erne. Fremstår med aldersrelateret ... Varenr: 4535863 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:42:00 DKK 15.000
Kristina Dam for Kristina Dam Studio: The Cube Table - sort marmor (2)
Kristina Dam for Kristina Dam Studio: The Cube Table - sort marmor (2). Kristina Dam for Kristina Dam Studio: The Cube Table med stel af egetræ, top af sort marmor. 42 x 42 x 44 cm. Fremstår ny og ubrugt. (2) Varenr: 4537326

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:42:00 DKK 350
Seks natborde med lyskilde (6)
Seks natborde med lyskilde (6) . Seks kvadratiske natborde med indbygget lyskilde og lysdæmper/ regulator, med materet glas. Mål. H.60, B.32, D.32. Fremstår med brugsspor. (6) OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og kan ... Varenr: 4480403 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 13:43:00 DKK 300
Jette Ranning. Cd. Litografi
Jette Ranning. Cd. Litografi. Jette L. Ranning f. 1954 .Litografi, komposition. Nummereret 21/40. Sign. i bly. J. L. Ranning. 72 x 53 ( 79 x 60 ) cm. Varenr: 4537393 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2017 13:43:01 DKK 375
Ametyst earrings 1.78ct.
Ametyst earrings 1.78ct. . Ametyst earrings in sterling silver. Hallmarked 925. Earrings adorned with ametyst total 1.78ct. length: 22mm Varenr: 4414367

DKK 1.079 BE, Antwerpen 24-01-2017 13:44:00 DKK 298
Messing mortere, strygejern og Holl.vægt
Messing mortere, strygejern og Holl.vægt . Samling messing effekter iform af: Morter med pistel. Inskription på siden: K.N.D. 1821 h. 10.5 cm. Morter med pistel h. 12 cm, Strygejern med træhåndtag h. 13.5 cm (med afslag og skæv ved lukke) Dele til hollandsk væg samt enkelte lodder (Thiele) Varenr: 4527754 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:44:00 DKK 400
Georg Pauli
Georg Pauli. GEORG PAULI (1855-1935): Stående modell, monogramsignerad GP, otydligt betitlad, blyertsteckning, 26 x 19 cm. Varenr: 4536592 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 13:44:00
Se mere
To bordlamper af patineret messing (2)
To bordlamper af patineret messing (2). To bordlamper af patineret messing, den ene i form af to putti der holder lampens stamme, rund fod h.73,5 cm samt mindre bordlampe af messing, delvis sortpatineret, empireform starten af 1900 tallet h.53,5 cm. Begge med en del brugsspor, smuds, største lampefod med skævhed på fatningsdelen. Varenr: 4533848 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:45:09 DKK 300
Thure Wallner. Oljmålning (BUS)
Thure Wallner. Oljmålning (BUS). Thure Wallner (1888-1965). Oljemålning på duk. Vinterhare i landskap. Ristad signatur i färgen samt datering -13. 33x46 cm (41x53 cm). (BUS) Varenr: 4533198 DKK 1.176 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-01-2017 13:46:23 DKK 255
Jeff Middlemiss, CD. To figurkompositioner. Olie på lærred. 76 x 76 cm. (2)
Jeff Middlemiss, CD. To figurkompositioner. Olie på lærred. 76 x 76 cm. (2). To kompositioner, af Jeff Middlemiss (f. USA, 1900-tallets anden halvdel), CD. Olie på lærred. Begge sign. JM. 76 x 76 cm. Uindrammede. (2) Varenr: 4526313 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:47:00 DKK 300
Dansk møbelproducent, skænk af teak, 1960'erne
Dansk møbelproducent, skænk af teak, 1960'erne. Dansk møbelproducent, 1960'erne. Skænk af (fineret) teak. Top med farveforskel efter oprindelig reoloverdel, senere monterede, drejede ben. Front med skydelåger og skuffer. Brugs- og aldersspor, enkelte små mærker. H. 83. B. 150. D. 44 cm. Varenr: 4536038 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2017 13:48:00 DKK 350
Tavla med vapensköld
Tavla med vapensköld. TAVLA med vapensköld, " Be thankful", ca 102x100 cm Varenr: 4536593 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 13:48:00
Se mere
Thure Wallner. Oljemålning (BUS)
Thure Wallner. Oljemålning (BUS). Thure Wallner (1888-1965). Oljemålning på duk. Räv i landskap. Signerad samt daterad 1912. 33x41 cm (39x47 cm). Krackeleringar. (BUS) Varenr: 4533196 DKK 1.176 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-01-2017 13:48:12 DKK 255
Vintage barstole af jern fra 1930`erne. (3)
Vintage barstole af jern fra 1930`erne. (3). Vintage barstole af jern. Sæder betrukket med cognacsfarvet læder. H. 88 cm. Fremstår med mangel af skumfyld i sæder samt aldersrelateret brugsslitage. (3) Varenr: 4537436 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2017 13:49:21 DKK 400
Asger Bay Christiansen. To lamper af kobber (2)
Asger Bay Christiansen. To lamper af kobber (2) . Asger Bay Christiansen. To væglamper af kobber, arm af forkromet metal. H. ca. 15. Ø 14 cm. Asger Bc LYS. Til montering i skinne. (2) Varenr: 4537441 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2017 13:50:43 DKK 300
CC Sportswear. 'Softshell Equipment' jakker (5)
CC Sportswear. 'Softshell Equipment' jakker (5). Parti bestående af fem vindtætte og vandafvisende softshell jakker med udvendige lommer: Sort damejakke i str. XL, rød damejakke i str. XL, brun damejakke i str. S, sort dame-/børnejakke med hætte i str. XS samt hvid dame-/børnejakke med hætte i str. XS. Jakkerne er udført i polyester og spandex.... Varenr: 4533983

DKK 1.700 DK, Herning, Engdahlsvej 24-01-2017 13:51:00 DKK 400
Par kinesiske vaser med figurer (2)
Par kinesiske vaser med figurer (2). Par omvendt balusterformede kinesiske vaser af porcelæn dekoreret med emaljeglasur samt figurscenerier på hvid grund. Mærket i bund, 1900-tallet. H. 19 cm. (2) Varenr: 4537449 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2017 13:51:33 DKK 325
Petter Thoen digitalprint
Petter Thoen digitalprint. PETTER THOEN (född 1943): "Donald in red", signerad Thoen, EA, digitalprint, bladstorlek ca 39x29 cm Varenr: 4536594 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 13:52:00
Se mere
Pendel i industrielt design. Mat sort
Pendel i industrielt design. Mat sort. Pendel i industrielt design, mat sort lakeret. 100 cm. kæde, som kan afkortes. Lampen kan tiltes og måler 45x46 cm. Fatning: E27 (pærer medfølger ikke) Leveres i originalt emballage i målene: 51x40x51. Varenr: 4412792

DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2017 13:53:00 DKK 2.500
Glasbesætning med slibninger. (50)
Glasbesætning med slibninger. (50). Glasbesætning med slibninger, bestående af 9 rødvinsglas (H. 15 cm.), 11 hvidvinsglas (H. 14 cm.), 10 portvinsglas (H. 11 cm.), 9 likørskåle (H. 8 cm.) og 11 vandglas (H. 12 cm.). (50) Varenr: 4535664 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:55:19 DKK 350
Aquamarine and white topaz earrings and necklace set
Aquamarine and white topaz earrings and necklace set. Aquamarine and white topaz earrings and necklace set Sterling silver, 925 hallmarked Pendant and earrings adorned with white topaz and in center set with 2 smaller aquamarine for the earrings and 1 big aquamarine in the pendant total spprox. 2.50ct pendant measurements: 20 x 10 x 5mm Chain ... Varenr: 4446677

DKK 1.674 BE, Antwerpen 24-01-2017 13:56:00 DKK 930
Anders And Carl Barks Guldbøger (16)
Anders And Carl Barks Guldbøger (16). Walt Disney / Anders And. Guldbøger. Udvalgte serier af Carl Barks. Samling bestående af nr. 1934-84, 2, 1986, 1987, 6-17. Mangler nr 5. Fremstår med brugsspor. (16) Varenr: 4535153 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:56:18 DKK 2.300
Poul Kjærholm. PK-61 sofabord
Poul Kjærholm. PK-61 sofabord . Poul Kjærholm 1929-1980. PK-61 sofabord med stel af matforkromet stål, plade af flintrullet marmor. H. 33 L. 80 B. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimalt kanthak på ene hjørne. Varenr: 4533150 DKK 13.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:57:00 DKK 10.500
Kina. Tre figurer af porcelæn, 1900-tallet (3)
Kina. Tre figurer af porcelæn, 1900-tallet (3). Kina. Tre figurer af porcelæn, to identiske med handelsmand til hest i ført klædedragt dekoreret med emalje dekoration, H. 25 cm, B. 21 cm samt vismand med vifte, H. 26 cm. Ene hest med limning på ben. 1900-tallet (3) Varenr: 4521937 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2017 13:58:00 DKK 300
Philippe Starck for Cassina. Sofa med chaiselongue, model 'Mister' (3)
Philippe Starck for Cassina. Sofa med chaiselongue, model 'Mister' (3). Philippe Starck. Fritstående sofa betrukket med original 'Pelle Extra' læder. Fremstillet hos Cassina, model 'Mister' fra serien '235 - 236 Mister'. L. 356 cm. D. 230 cm. Chaiselongue del B. 140 cm. Sofa højde incl. puder 80 cm. Medfølgende langluvet tæppe 255 x 310 cm. (3) Varenr: 4509750 DKK 45.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:58:10 DKK 34.000
Boltinge stolefabrik: Otte stole af teak (8)
Boltinge stolefabrik: Otte stole af teak (8) . Boltinge stolefabrik. Sæt på otte stole med ryg og stel af teaktræ, sæder polstret med sort skai. 1960'erne. Fremstår med brugsspor. (8) Varenr: 4537417 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:59:08 DKK 300
Jean Prouvé. 'EM (Entretoise Métallique) Table', år 2014
Jean Prouvé. 'EM (Entretoise Métallique) Table', år 2014. Jean Prouvé 1901 - 1984. 'EM (Entretoise Métallique) Table' med plade i fineret eg. Stel af pulverlakeret stål. H. 74 cm., B. 240 cm., D. 90 cm. Fremstillet hos Vitra 2014, mærket heraf. Fremstår med minimale brugspræg. EM Table blev tegnet af Prouvé til "Maison Tropique" projektet i 1950. Varenr: 4384433 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:59:21 DKK 12.000
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive - nyeste model, str. B
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive - nyeste model, str. B . Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol model Aeron Executive udført i poleret aluminium, armlæn i sort læder. Formgivet i 1992, fremstillet hos Hermann Miller. Ny model med justérbare armlæn, fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendeligt materiale. ... Varenr: 4426420 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 14:00:00 DKK 6.200
Dansk møbelproducent; lav skænk i teak
Dansk møbelproducent; lav skænk i teak. Dansk møbelproducent; lav skænk i teak. Front med skuffer samt skydelåger bag hvilke hylder. Hvilende på tilspidsede ben. Senere tilvirket. Fremstår med brugsspor. Mål; L 190, D 40, H 69 cm. Varenr: 4535878 DKK 3.500 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 14:00:00 DKK 1.600
Yrjö Edelmann digital print
Yrjö Edelmann digital print. YRJÖ EDELMANN (1941-2016): Komposition, signerad Y Edelmann, 82/150, digital print, bladmått ca 44x64 cm, oramad Varenr: 4536595 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 14:00:00
Se mere
Tandlægeskab
Tandlægeskab. Tandlægeskab af hvidlakeret metal og glas. 1950-60'erne. Front med to døre bag hvilke 2 hylder af glas, nederst to låger. H. 176 cm, B. 70 cm, D. 38 cm. Nøgle mangler. Brugsspor, anløb, afskalninger. Nederste skab aflåst. Varenr: 4536867 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 14:00:00 DKK 575
Bjerringbro Savværk. Spisebord med hollandsk udtræk
Bjerringbro Savværk. Spisebord med hollandsk udtræk. Bjerringbro Savværk. Spisebord med hollandsk udtræk, plade af fineret teak, stel og ben af lakeret bøg, delvist bemalede ben. H. 74 cm, L. 132/249 cm, B. 90 cm. Fremstår med revne i sarg. Brugsslitage, herunder ridser og minimale brændemærker. Varenr: 4537063 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 14:00:16 DKK 325
Totichair. Tre børnestole. (3)
Totichair. Tre børnestole. (3) . Totichair. Tre børnestole af formspændt lakeret bøg. Fremstår med minimale brugsspor. Mål. B.36, H.66, D.43, SH.39 cm (3) Varenr: 4516560 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:02:36 DKK 300
Møbelproducent. Lænestol
Møbelproducent. Lænestol. Møbelproducent. Lænestol med stel af formbøjet bøg, monteret med brunt læder. B. 78 H. 82 Sh. 42 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4523233 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:03:13 DKK 300
Derrière le Miroir efter Chagall o Miro
Derrière le Miroir efter Chagall o Miro. DERRIÈRE LE MIROIR, 3 st, nr 27-28, 2:a uppl, (efter Chagall) samt 2 st, nr 169 (efter Miro), innehållande färglitografier Varenr: 4536596 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 14:04:00
Se mere
Louis Kalff, Tripod Tischleuchte der 1950er Jahre für Philips
Louis Kalff, Tripod Tischleuchte der 1950er Jahre für Philips. Louis Kalff, Tripod Tischleuchte der 1950er Jahre für Philips. Konstruktion mit goldfarbenem Stand, Reflektor und Schaft aus grün lackiertem Metall. D. 28,5cm, H. 32,5cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Kratzer in der Lackierung, der Schalter ist defekt. Varenr: 4522692 DKK 1.860 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-01-2017 14:05:00 DKK 1.153
Jan Armgardt, loungestol + fodskammel model Jolly, fremstillet hos Wittmann Østrig (2)
Jan Armgardt, loungestol + fodskammel model Jolly, fremstillet hos Wittmann Østrig (2). Loungestol + fodskammel model Jolly, formgivet af Jan Armgardt, fremstillet hos Wittmann Østrig. Formgivet i 2006. Fritsvingende konstruktion med betræk af læder med en overflade i en varm grå nuance. Understel af forkromet stålrør. Begge dele betegnet med metalemblem. B. 66,5/52 cm, H. 103/38,5 ... Varenr: 4529540 DKK 3.720 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-01-2017 14:05:00 DKK 2.232
Salvador Dali
Salvador Dali . SALVADOR DALI (1904-1989): "Hommage à Meissonier", bok med fyra färglitografier och andra illustrationer, försättsbladet signerat Dali med grön färgpenna. Hotel Meurice, Paris, 1967 Varenr: 4536597 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 14:08:00
Se mere
Yngve Ekström för Swedese. Bord 'Lamino'
Yngve Ekström för Swedese. Bord 'Lamino'. Yngve Ekström för Swedese. Bord 'Lamino'. Formböjd bok. Höjd 49 cm, Ø 46 cm. Benavslut med slitage. Varenr: 4537515 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-01-2017 14:08:00 DKK 255
Dansk rav, Fanø. Fire upolerede ravstykker, Ca. 160 gram. (4)
Dansk rav, Fanø. Fire upolerede ravstykker, Ca. 160 gram. (4). Dansk rav fundet på Fanø. Fire stykker uforarbejdet rav. Vægt hhv. 36 - 43 - 38 - 43 gram. Mål største ca. 4.5 x 4.5 cm. Samlet ca. 160 gram. Varenr: 4537785 DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2017 14:10:00 DKK 1.750
Royal Copenhagen. Golden Summer, 6 dybe tallerkener (6)
Royal Copenhagen. Golden Summer, 6 dybe tallerkener (6) . Royal Copenhagen. Golden Summer af porcelæn, prydet med blomster og bladværk, genskabt efter Chr. Joakim design til Aluminia. 6 dybe tallerkener nr 1740704 Ø 20,5 cm. 1. sortering. (6) Varenr: 4536408 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 14:10:12 DKK 500
Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo (3)
Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo (3) . Michel Ducaroy.To-personers sofa med et par tilhørende hvilestole betrukket med slidstærkt sort stof. Sofa H. 70 B. 130 cm. Stole H. 70 B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår professionelt nybetrukket med bibevarelse af det originale bundstof og Ligne Roset labels. (3) Varenr: 4533147 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 14:10:16 DKK 14.000
Mössbord gustavianskt
Mössbord gustavianskt. MÖSSBORD, omkring 1800, gustavianskt, Hälsingland, bemålat, en låda, kannelerad dekor, höjd 72, 68x53,5 cm Varenr: 4536598 DKK 1.960 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 14:12:00
Se mere
Schreibtischleuchte der 1960er Jahre
Schreibtischleuchte der 1960er Jahre. Schreibtischleuchte der 1960er Jahre. Konstruktion mit Montierungen aus goldfarbenem Metall, teilweise Applikationen aus braunem Leder, ausgestattet mit zwei Brennstellen, diese über Zugschalter getrennt zu schalten. D. 38cm, H. 58cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Varenr: 4505333 DKK 1.116 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-01-2017 14:15:00 DKK 298
Miniatyrer Söderberg Eliasson
Miniatyrer Söderberg Eliasson. ELSA SÖDERBERG, miniatyrer, 18 st, stengods, glaserade, monogramsignerade ES; höjd ca 2-7 cm, PER ELIS ELIASSON, miniatyrer, 10 st, burk med lock, stengods, glaserade, signerade Per Elis, höjd ca 2-7 cm Varenr: 4536599 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 14:16:00
Se mere
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-104 fra år 2010
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-104 fra år 2010. Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og firpasfod med drejefunktion af forkromet metal, ryg og sæde betrukket med sort knapsyet, let patineret læder, model ES-104. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført og mærket hos Vitra år 2010. Minimale brugsspor. Varenr: 4492224 DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 14:19:00 DKK 19.000
Regulateur fickur
Regulateur fickur. REGULATEUR, fickur, nickel, ca 1900, med kalender- månfas-, dag och datumvisare, manuellt uppdrag, ankargång, kedja i metall, diameter ca 68 mm Varenr: 4536600 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 14:20:00
Se mere
Aage Bernhard Frederiksen, olie på lærred, to partier fra Skagen cd (2)
Aage Bernhard Frederiksen, olie på lærred, to partier fra Skagen cd (2). To partier fra Skagen, af Aage Bernhard Frederiksen 1883-1963, olie på lærred, sign. monogram. 49,5x66 cm (57x74 cm), 51x66 cm (60,5x75,5 cm) (2) Varenr: 4537564 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:21:51 DKK 375
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, lilla (2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, lilla (2) . Poul Henningsen 1894-1967. Par PH5 pendler med skærme af lilla lakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsslitage; enkelte ridser og lakafskalninger, skærme med løshed. (2) Varenr: 4537568 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2017 14:22:13 DKK 1.000
Illum Wikkelsø. Stol af sortlakeret træ
Illum Wikkelsø. Stol af sortlakeret træ. Illum Wikkelsø. Stol af sortlakeret træ med tremmeryg, formbøjet fineret sæde, Fremstillet hos N. Eilersen. Formgivet 1958. Fremstår med skrammer. Varenr: 4537572 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2017 14:22:55 DKK 575
Umberto Asnago for Giorgetti. Lounge lænestol, model Progetti i naturgarvet kernelæder
Umberto Asnago for Giorgetti. Lounge lænestol, model Progetti i naturgarvet kernelæder . Lounge lænestol, model Progetti af Umberto Asnago. Formgivet i 1987, fremstillet hos Giorgetti. Stel af massivt bøgetræ, armlæn af Pau Ferro. Fuldpolstret med patineret, naturgarvet kernelæder, sjælden udbudt. H. 81/47 B. 75 cm. Varenr: 4525920 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 14:23:00 DKK 12.000
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5) . Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med cognacfarvet læder, knapper af lysere cognacfarvet læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder. Bemærk: Sofaen samt læder stropper medfølger ikke. (5) Varenr: 4537578

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:23:43 DKK 3.100
Rubn taklampa Vouge
Rubn taklampa Vouge. NICLAS HOFLIN, taklampor, 1 par, 'Vouge' Niclas Hoflin, Rubn, i grålackerat stål och aluminium samt svart textilsladd, höjd ca 36 cm, diameter 10 cm. . Levereras i originalkartong Varenr: 4536601 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 14:24:00
Se mere
Achille Castiglioni, Stehleuchte Modell Stylos für Flos
Achille Castiglioni, Stehleuchte Modell Stylos für Flos. Stehleuchte Modell Stylos, italienisches Design von Achille Castiglioni für Flos. Entwurf von 1984. Konstruktion mit Stand aus hellgrau lackiertem Metall, röhrenförmiger Diffusor aus weißem Acryl, ausgestattet mit zwei Brennstellen, diese getrennt schaltbar. D. 35/17cm, H. 198cm. Leichte, ... Varenr: 4512848 DKK 2.976 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-01-2017 14:25:00 DKK 1.860
Set Stühle / Gartenstühle der 1950/60er Jahre (4)
Set Stühle / Gartenstühle der 1950/60er Jahre (4). Set Stühle / Gartenstühle der 1950/60er Jahre. Geradlinige Konstruktion aus weiss lackiertem Metallrahmen mit abgesetzten Kreisornamenten. Moosgrüner Kunstlederbezug. Höhe 92 cm, Breite 36,5 cm, Tiefe 42 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Lackabplatzer. (4) Varenr: 4521731 DKK 2.604 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-01-2017 14:25:00 DKK 1.488
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Cirkulært sofabord af bøg, fra Kongeserien
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Cirkulært sofabord af bøg, fra Kongeserien . Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Rundt sofabord fra Kongeserien af bøgetræ, plade med spejlskåret finér, på krydsbensstel. Fremstillet hos Botium. H. 52 cm. Ø 100. Fremstår med brugsspor, mærker på overflade. Varenr: 4537591 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:27:07 DKK 300
Rullebord, metal. 70 x 50 cm.
Rullebord, metal. 70 x 50 cm. . Rullebord af forkromet stål med plader. Stativ i helsvejset forkromede stålrør. Rustfri plader med vulstkant. Plastbelagt på pladernes underside. Monteret med hjul. Mål: 70 x 50 cm. Fremstår i original emballage. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com ... Varenr: 4525369

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:28:00 DKK 300
Soffa empire
Soffa empire. SOFFA, 1800-talets fösta hälft, empire, svarvad dekor, sabelformade framben, sitthöjd ca 40, längd ca 146 cm Varenr: 4536602 DKK 2.352 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 14:28:00
Se mere
Mogens Valeur, olie på lærred, opstilling ved vindue
Mogens Valeur, olie på lærred, opstilling ved vindue . Opstilling ved vindue, af Mogens Valeur 1927-2000, olie på lærred sign. og dat. M. Valeur 71. 67x55 cm (70x58 cm) Varenr: 4529247 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:29:00 DKK 600
Winther Design, Dobbeltseng størrelse 180x200 cm med hovedgærde
Winther Design, Dobbeltseng størrelse 180x200 cm med hovedgærde. Winther Design, Dobbeltseng størrelse 180x200 cm med hovedgærde. Liggehøjde 70 cm. Top madras på 5 cm med en kerne af blødt skum. Betrukket med mønster aftageligt cover med lynlås samt kerne af blødt skum. Madrassen er inddelt i 7 zoner, der sikrer optimal støtte og består af 265 fjedre pr.... Varenr: 4403185

DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-01-2017 14:30:00 DKK 400
Persisk Beluch tæppe, 172x98 cm.
Persisk Beluch tæppe, 172x98 cm.. Persisk Beluch tæppe, uld på bomuld. 172x98 cm. Varenr: 4451844

DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2017 14:30:00 DKK 1.600
Matgrupp i gustaviansk stil (6)
Matgrupp i gustaviansk stil (6). Matgrupp i gustaviansk stil, ca 10 år. Grupp bestående av; Ovalt matbord med 1 iläggsskiva med sarg à 55 cm. H: 74 cm. 150 x 110 cm. Max L: 205 cm. Repor och märken. 4 stolar med klädd sits, H: 94 cm. Sitth: 45 cm. B: 49 cm. Skänk med 3 dörrar, hyllinredning, 3 lådor upptill. H: 109 cm. 128 x 43 ... Varenr: 4537328 DKK 4.704 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-01-2017 14:30:25 DKK 3.136
Laris Strunke oljemålning
Laris Strunke oljemålning. LARIS STRUNKE (född 1931): "Nattmoln", signerad och daterad L Strunke, olja på duk, ca 42x59 cm Varenr: 4536603 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 14:32:00
Se mere
C.F.C. Sofabord med blomsterkumme
C.F.C. Sofabord med blomsterkumme . C.F.C. Sofabord med blomsterkumme af teaktræ, med glasplade, herunde hylde, samt ende blomsterkumme, runde tilspidede ben. 1960'erne. H. 50 L. 85 D. 54 cm. Brugsspor, skjolder. Varenr: 4537602 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:32:36 DKK 375
Mursten armlænke af 14 kt. guld
Mursten armlænke af 14 kt. guld. 'Mursten' armlænke af 14 kt. guld, lås med dobbelt sikkerhedshasp. Ca. 1960. L. 20 cm. Vægt ca. 12 gr. Varenr: 4537484 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 14:33:00 DKK 1.600
Skovby møbelfabrik, spisebord i ask
Skovby møbelfabrik, spisebord i ask. Skovby møbelfabrik, spisebord af hvidpigmenteret asketræ, plade med skjult udtræk. H. 72 L.121/146 Fremstår med brugsspor. Varenr: 4537294 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2017 14:33:37 DKK 325
<<  1 .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 .. 106  >>