Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lehmann, Løvemose. Samling retro keramik (27)
Lehmann, Løvemose. Samling retro keramik, bestående af Lehmann Langeland 6 stk. krus samt askebæger, Ø 17 & H. 13 cm. Samt Løvemose tekopper m.m. - 4 kopper , 6 under tall. & 10 tall. Ø 17 cm. Seks dele m/ afstød medfølger. Brugsspor. (27)
Varenr: 4734082
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
19:26:00
DKK 425
Lounge havesæt, model Cayenne - Light Grey
Varenr: 4726244

DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
19:30:00
DKK 3.200
Skænk, Amerikansk valnød
Skænk i finéret valnød og runde ben i massiv valnød. Front med 3 skydelåger, hvor bag hylder. 2 ledningshuller på bagplade. L. 180 cm. D. 45 cm. H. 80 cm. Fremstår delvist samlet i original emballage (kun ben skal monteres). Emballage mål: 190x55x75 cm.
Varenr: 4662161

DKK 5.500 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
19:30:00
DKK 3.400
Jydepejsen, brændeovn model Nord 1
Jydepejsen, brændeovn model Nord 1. Mål : H. 100 cm., B. 52 cm., D. 32 cm. Tilladt brændsel : kløvet træ Nominiel effekt: 5,1 KW Greb: Koldt greb i rustfri Røg udgang: Top eller bag Brænderumslåge: Standard Friskluftindtag: Ja Støbejernsstuds: Ja Støbejernsbund: Ja Askeskuffe:...
Varenr: 4590986

DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
19:31:00
DKK 3.200
Bing & Grøndahl. Måge m/ guld. Diverse dele kaffestel (65)
Bing & Grøndahl. Måge m/ guld. Diverse dele kaffestel af porcelæn, bestående af: 1 kaffekande m/ låg nr. 91A 2. sort. H. 24 cm 1 kande nr. 84 2. sort. H. 17 cm 1 vase nr. 202 2. sort. H. 12,5 cm 1 opsats nr. 66 2. sort. H. 10 cm 1 musling skål nr. 42 2. sort. L. 17 cm 1 skål m/ flæse kant ...
Varenr: 4728167
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
19:32:00
Bing & Grøndahl. Klitrose. Kaffe- og middagsstel (70)
Bing & Grøndahl. Klitrose. Kaffe- og middagsstel af porcelæn, bestående af: 1 kaffekande m/ låg nr. 91A 2. sort. H. 22,5 cm 1 flødekande nr. 189 2. sort. afstød H. 10,5 cm 1 sukkerskål m/ låg nr. 94 2. sort. H. 12,5 cm 1 stage nr. 249 1. sort. H. 4 cm 1 musling askebæger nr. 200 2. sort. L. ...
Varenr: 4732876
19:34:00
DKK 1.300
Vandspil i form af kvindeskulptur i sort marmor
Vandspil i form af kvindeskulptur på sokkel, begge udhugget i råt og poleret sort marmor. Forberedt til vand, pumpe til vandcirkulation medfølger. H. ca. 160 cm. Vægt ca. 300 kg. Modelfoto.
Varenr: 4720773

DKK 8.500 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
19:35:00
DKK 3.600
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl, Kähler m.m. Samling æggebægre (65)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl, Kähler m.m. Samling æggebægre af keramik, porcelæn, metal, sølv m.m., bestående af bl.a. RC Musselmalet Riflet 3 æggebægre samt 1 m/ afstød, B&G Blåmalet æggebæger og Måge uden guld æggebæger samt 3 bemalede æg af porcelæn, Kähler 2 stk. æggebægre, ...
Varenr: 4734141
19:44:00
DKK 1.650
Arbejdsstation. HÅG kontorstol, Omann hæve/sænkebord, 1 kassette og 2 skabe. Fineret bøg (5)
Arbejdsstation: HÅG kontorstol, model H04 Credo, Omann hæve-/sænkebord, 1 kassette m. skuffer og 2 kontorskabe. Fineret bøg. Brugs- og aldersspor. Bord 100 x 180 cm. H. 96 x 58 x 45 cm., H. 57 x 43 x 57 cm. og H. 72. 80 x 47 cm. (5) Denne vare er en del af en større samling møbler oa,, Det er ...
Varenr: 4750521
20:15:00
DKK 1.050
Esben Hanefelt kristensen, akryl på plade, 'De vilde svaner'
'De vilde svaner' af Esben Hanefelt Kristensen f. 1952, akryl på plade, sign. og betitlet på bagsiden, 'De vilde svaner' Esben Hanefelt Kristensen-2016. 20x28 cm. (24x32 cm).Maleriet er afbilledet i bogen og på forsiden Kærlighedseventyr af H.C. Andersen, forord af Benny Andersen, udgivet af ...
Varenr: 4727973
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
20:25:00
Arbejdsstation. Hæve/sænkebord, kontorstol, reol, skab og kassette. Fineret bøg (5)
Arbejdsstation: Hæve-/sænkebord, kontorstol, reol, skab og kassette m. skuffer. Fineret bøg. Brugs- og aldersspor; herunder blækrester på bordplade. Mål: Bord H. 68-118, 120 x 80 cm., skab H. 52. 64 x 42 cm., reol H. 96. 80 x 36 cm. (5) Denne vare er en del af en større samling møbler oa., Det ...
Varenr: 4751051
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
20:48:00
Pendel, Louis Poulsen, Koglen(stål) af Poul Henningsen, nummerbevis, Ø 48 cm
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, pendel 'Koglen', designet i 1957-1959 til Langelinie Pavillonen i KBH, med 72 blade i børstet stål placeret på 12 buer i forkromet stål, fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, stofledning, nummerbevis og baldakin, Ø 48 cm. Fremstår med enkelte ...
Varenr: 4685998
DKK 25.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
21:00:00
DKK 20.000
Franske Riviera
FERIELEJLIGHED TIL LEJE I 7 DØGN ANKOMST: 16.12. 2017 AFREJSE: 23. 12. 2017 ANTAL SOVEPLADSER: 6 Navnenoteret lejebevis fremsendes pr. e- mail, når din bestilling er modtaget. Ferieauktionen dækker ophold i egen ferielejlighed. ( Selvstændigt soverum til 2 prs., alkove med køjeseng til...
Varenr: 4721250
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
21:00:00
DKK 325
Grønlandica. Tupilak, hvalros & sæl, udskåret hvalros (3)
Grønlandica. Tupilak, hvalros & sæl, udskåret hvalros, H. 3-8 cm, L. 10-12 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. rep / afstød. (3) Kan sælges indenfor EU uden Cites. Erklæring fra Miljø- og Fødevareministeriet medfølger.
Varenr: 4734135
21:10:00
DKK 925
Rolex, herrearmbåndsur af 18 kt. guld med brillanter / diamanter, model Day-Date
Rolex Day-Date herreur af 18 kt. guld med brillanter / diamanter. Gylden urskive(m/ pletter) med streg- / punktindeks, datoangivelse ved 3" position, day angivelse ved 12" position, optrækskrone med Rolex-logo m.m. Senere monteret m/ uoriginal lynette af guld, prydet med 44 brillanter samlet 1.75...
Varenr: 4718933
DKK 110.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
21:15:00
DKK 72.000
Hans Hansen / Karl Gustav Hansen. Par toarmede stager af sterlingsølv, nr. 485 (2)
Hans Hansen / Karl Gustav Hansen. Par toarmede stager af sterlingsølv, begge fra 1959, nr. 485, stemplet Hans Hansen Anno 1959 Denmark Sterling 485, H. 14, B. 19,5 cm. Samlet vægt ca. 863 gr. (2)
Varenr: 4745056
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
21:23:00
DKK 7.600
Franske Riviera
FERIELEJLIGHED TIL LEJE I 7 DØGN ANKOMST: 23.12. 2017 AFREJSE: 30. 12. 2017 ANTAL SOVEPLADSER: 6 Navnenoteret lejebevis fremsendes pr. e- mail, når din bestilling er modtaget. Ferieauktionen dækker ophold i egen ferielejlighed. ( Selvstændigt soverum til 2 prs., alkove med køjeseng til...
Varenr: 4721251
21:30:00
Keld Moseholm, bronze, figurativ skulptur, balancerende mand m/ stamme (cd)
Skulptur af mand m/ balancerende stamme af Keld Moseholm (f. 1936), patineret bronze, signeret KMJ & 20-25, H. 11,5 cm, L. 11,2 cm, D. 6 cm. 'Alvor og Sjov' er to vigtige temaer i billedhuggeren Keld Moseholms kunst. Med underfundig humor dribler han tilværelsens store spørgsmål i sine ...
Varenr: 4745877
DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
21:30:00
DKK 16.500
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2015
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2015. Certifikat medfølger. Fremstår med minimale brugsspor....
Varenr: 4714342
DKK 17.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
22:54:00
DKK 12.000
Salgsdiplay med 480 læsebriller
Salgsdiplay med 480 læsebriller, sortlakeret stativ på hjul, læsebriller er varierende i modeller og nuancer, og styrkerne er fordelt på +1 - +1½ - +2- + 2½ - +3.
Varenr: 4702461

DKK 4.200 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
08:56:00
DKK 1.550
Henrik Buster Bruun, Mogens Lohmann mfl., samling litografier, kompositioner (6)
Henrik Buster Bruun, Mogens Lohmann, Dan Sterup Hansen mfl. litografier, et uden glas, alle sign. mål på største med ramme, 90x71,5 cm. Enkelte med syrepletter. (6)
Varenr: 4735000
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
10:14:56
Juliusz Narzynski (1934) tusch på papir, figurkomposition
Figurkomposition af Juliusz NARZYNSKI (1934) indrammet tusch på papir, sign, 63x47 cm. (68x52 cm).
Varenr: 4735001
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
10:31:36
DKK 325
Boye Willumsen, mixed-media på plade, nonfigurativt motiv (cd)
Nonfigurativt motiv af Boye Willumsen f. 1925, mixed-media på plade, sign. Boye Willumsen-87, 60x79 cm. (60,5x80 cm).
Varenr: 4742379
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
10:44:03
DKK 450
Hans Scherfig, plakat, junglemotiv
Junglemotiv af Hans Scherfig (1905-1979), plakat i skifteramme, trykt hos Hertz-Bogtrykkergården, 70x50 cm. Fremstår med defekt glas samt sider med rifter.
Varenr: 4742375
10:58:18
DKK 375
Louis Moe, radering, 'Opus 49', Faun og skildpadde
'Opus 49', Faun og skildpadde af louis Moe (1857-1945), indrammet radering, tryksign. louis Moe, 41,5x51 cm. (48x57,5 cm). Fremstår gulnet.
Varenr: 4742377
11:07:02
DKK 475
Erik Aalykke 1923-1983 offset-tryk, strandmotiver (4)
Erik Aalykke.Strandmotiver, indrammede offset-tryk, sign.E Aa. 35,5x49,5 cm. (37x52 cm). (4)
Varenr: 4742374
11:35:04
DKK 325
Arup Jensen, olie på lærred, marine
Marine af Arup Jensen (1879-1959), olie på lærred, sign. Arup Jensen, 65x98,5 cm. (74x107 cm).
Varenr: 4742373
12:00:59
DKK 450
Søren Christian Bjulf, olie på plade, udsigt mod Rosenborg slot
Udsigt mod Rosenborg slot af Søren Christian Bjulf (1890-1958), olie på lærred, sign. S.C. Bjulf, 46,5x57 cm. (58,5x70 cm).
Varenr: 4741373
12:15:27
To reoler af fineret eg, underskabe med jalousilåger (4 moduler)
To reoler af fineret eg. Underskabe med jalousilåger, overskabe med hylder og postsorteringshylder (4 moduler) Brugsspor; enkelte kantafslag. H. 188 cm. B. 114. D. 32/46 cm. (4 moduler)
Varenr: 4747109
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
12:38:00
DKK 325
Overpolstret sofa, 1940/1950'erne
Overpolstret sofa, 1940/1950'erne. Betræk af velour, knapsyet i ryg. Ben af mørkbejdset træ. L. 176. H. 80. Sædeh. 39-40 cm. Alm. brugs- og aldersspor; oprindeligt betrukket med frynsekanter.
Varenr: 4745916
13:13:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>