Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Odense, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sen-empire hjørneskab af fyr, 1800-tallet
Sen-empire hjørneskab af fyr, 1800-tallet. Sen-empire hjørneskab af fyr, 1800-tallet, front med 2 låger, hvor imellem skuffe. Fremstår med kraftigt aldersrelateret brugsslid, løs sokkel og afslag, Ingen nøgler. Renovering må påregnes. H. 190 cm. B. 90 cm. D. 63 cm. Varenr: 3936609 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 14:28:00 DKK 375
Royal Copenhagen / Kgl. P. Div vaser & fade m/ krakelé glasur (10)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Div vaser & fade m/ krakelé glasur (10). Royal Copenhagen / Kgl. P. Div vaser & fade m/ krakelé glasur på porcelæn, bestående af nr. 259/3032 1. sort., 212/3032 1. sort., 212/3462 1. sort., 212/3148 1. sort., bæger 2. sort., 212/3303 1. sort, 212/4022 1. sort., 212/2521 1. sort, 212/3606 1. sort, 212/2578, H. 8,5-17,5, Ø 17-25 cm & 28 x... Varenr: 3937023 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 19:43:00 DKK 375
Henry Heerup, litografi, 'Fredsdrømmen'
Henry Heerup, litografi, 'Fredsdrømmen'. 'Fredsdrømmen' af Henry Heerup (1907-1993), cd, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 161/300, H Heerup, 70x72 cm. (76x78 cm). Varenr: 3939130 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2015 11:04:29 DKK 1.700
Retro pendel, tre-armet, teak ophæng, 1900-tallets 2. halvdel
Retro pendel, tre-armet, teak ophæng, 1900-tallets 2. halvdel . Retro pendel, tre-armet, skærme af glas & m/ teak ophæng, 20. århs 2. halvdel. H. 103, Skærm H. 19 cm. Enkelte brugsspor. Varenr: 3941698 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2015 15:36:00 DKK 325
Mogens Balle, litografier, kompositioner (2)
Mogens Balle, litografier, kompositioner (2). Kompositioner af Mogens Balle (1921-1988), cd, indrammede litografier, sign. og nummeret, nr. 6/11, 6/20 (særtryk), Balle, 41x63 cm. (60,5x82,5 cm). (2) Varenr: 3941827 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 15:18:38 DKK 325
Seppo Mattenen, Poul Janus Ipsen og Asger Andersen, litografier, kompositioner / 'Maskespil' (3)
Seppo Mattenen, Poul Janus Ipsen og Asger Andersen, litografier, kompositioner / 'Maskespil' (3) . Kompositioner og 'Maskespil' af Seppo Mattenen Poul Janus Ipsen og Asger Andersen, indrammede litografier, sign. og nummeret, nr. 1627/1895, 65/227, 56/120, Seppo Mattenen, Asger A, Poul Janus Ipsen, 55x42 cm. (74,5x58,5 cm). 67x53 cm. (71x56 cm). 68,5x49,5 cm. (85,5x64,5 cm). (3) Varenr: 3941836 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 15:31:45 DKK 300
Ubekendt Kunstner, blandform m. rødt monogram / stempel, komposition
Ubekendt Kunstner, blandform m. rødt monogram / stempel, komposition. Komposition af Ubekendt Kunstner, blandform med rødt monogram / stempel, 36x26 cm. (48,5x36,5 cm). Varenr: 3941839 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2015 12:12:07 DKK 300
Poul Oskar Hansen, Henrik Have og Ole Swalbe, litografier, kompositioner (3)
Poul Oskar Hansen, Henrik Have og Ole Swalbe, litografier, kompositioner (3). Kompositioner af Poul Oskar Hansen, Henrik Have og Ole Swalbe, indrammede litografier, sign. og nummeret, 183/250, 80/300, 18/90, Have, Ole Swable, POH-87, 25,5x17,5 cm. (48x36 cm). 46x38 cm. (67x57 cm). 56x38 cm. (72x53 cm). (3) Varenr: 3942490 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 14:56:14 DKK 325
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Seidelin / Bo Melander m.m. Samling vaser m.m. (5)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Seidelin / Bo Melander m.m. Samling vaser m.m. (5). Royal Copenhagen / Kgl. P. / Seidelin / Bo Melander m.m. Samling vaser m.m. af keramik, bestående af Nils Thorsson vase m/ tyrkisglasur nr. 21299 1. sort. - brændningslinie i bunden, skål m/ fabeldyr sign. Vibeke Ø 16,5 cm, Bo Melander fad Ø 19, Seidelin vase(afstød) H. 16 cm samt Birgit Krogh ... Varenr: 3942566 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 19:36:00 DKK 375
Samling skolekort bl.a. Grønland, Romerriget og Verden, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Samling skolekort bl.a. Grønland, Romerriget og Verden, 1900-tallets 2. halvdel (3). Samling skolekort bl.a. Grønland, Romerriget og Verden, 20. århs 2. halvdel, L. 130-190 cm. Fremstår med brugs- og aldersrelaterede spor. (3) Varenr: 3944616 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2015 19:33:00 DKK 700
Persisk Sirjan / Afshar tæppe samt to forliggere (3)
Persisk Sirjan / Afshar tæppe samt to forliggere (3). Persisk Sirjan / Afshar tæppe samt to forliggere. Håndknyttede. Uld og bomuld. Antageligt ca. 15-40 år gl.160 x 220, 69 x 112, 52 x 108 cm. Alm. brugs- og alderspræg (3) Varenr: 3945165 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 17:04:00 DKK 350
Persisk medaljontæppe, vestlige Iran, 155 x 240 cm.
Persisk medaljontæppe, vestlige Iran, 155 x 240 cm. . Persisk medaljontæppe, vestlige Iran, 155 x 240 cm. Håndknyttet. Uld / bomuld. Antageligt ca. 30-40 år gl. Alm. brugs- og alderspræg. Varenr: 3945230 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 17:45:02 DKK 325
Shimano spinnehjul. Model 6010 og 4010
Shimano spinnehjul. Model 6010 og 4010 . Shimano spinnehjul. Model 6010 og 4010. Ekstraspoler medfølger. Brugsspor. Varenr: 3946605 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2015 17:16:00 DKK 375
Vedhæng med South Sea saltvands kulturperle
Vedhæng med South Sea saltvands kulturperle. Vedhæng monteret med rillet semirund hvis South Sea Saltvands kulturperle, fattet med lille øsken af 14 kt. guld. Varenr: 3946646 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 14:38:00 DKK 300
Wegner bordlampe, Opala
Wegner bordlampe, Opala. H. J. Wegner. Opala bordlampe med skærm af hvidt plast, top, stel og fod af lakeret metal. Formgivet i 1975. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 60, Ø 42 cm. Fremstår med lettere slitage, buler fra opvarming. Varenr: 3946926 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 17:09:48 DKK 350
Hans Hansen - Halsring af sterling sølv - Georg Jensen
Hans Hansen - Halsring af sterling sølv - Georg Jensen. Hans Hansen for Georg Jensen - Halsring udført i sterling sølv, vægt ca. 60 gram. Er stemplet Georg Jensen i perlestaf, Hans Hansen, denmark 925s. Varenr: 3949309 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 20:14:00 DKK 850
Gina Pellon, litografier, figurkompositioner (2)
Gina Pellon, litografier, figurkompositioner (2). Figurkompositioner af Gina Pellon (1926-2014), cd, indrammede litografier, sign. og nummeret, nr. 91/100, Gina Pellon, 44x32 cm. (59x45 cm). (2) Varenr: 3949662 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 14:41:20 DKK 325
Armstol og canterbury / avisholder, samt spejl (3)
Armstol og canterbury / avisholder, samt spejl (3). Armstol i rokokoform, bejdset bøg, betræk af grønt velour; canterbury / avisholder af mahogni på hjul, samt spejl i forgyldt ramme. Alle 20. årh. Ene skuffegreb mangler. Mål: stol: 98 x 60, sædeh. 43 cm.; canterbury 52 x 33 x 52 cm.; spejl: 63 x 54 cm. (3) Varenr: 3949872 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2015 17:27:29 DKK 300
Bong, mixed-media / assemblage, skulptur, 'Perks'
Bong, mixed-media / assemblage, skulptur, 'Perks'. 'Perks' abstrakt skulptur af Bong (f. 1982), mixed-media / assemblage, sign. i bunden, H. 39, L. 24, B. 18 cm. Varenr: 3950100 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 20:34:00 DKK 325
Bong, mixed-media / assemblage, skulptur, 'Tale of the smokey mountain'
Bong, mixed-media / assemblage, skulptur, 'Tale of the smokey mountain'. 'Tale of the smokey mountain' abstrakt skulptur af Bong (f. 1982), mixed-media / assemblage, sign. i bunden, H. 25, L. 35, B. 25 cm. Varenr: 3950101 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 19:50:00 DKK 325
Entrésæt af nøddetræ, konsolskab og spejl, 1800-tallet (2)
Entrésæt af nøddetræ, konsolskab og spejl, 1800-tallet (2). Entrésæt af fineret nøddetræ, konsolskab og spejl, 1800-tallets 2. halvdel. Felter m. rodtræ. Skab m. svungen front, låge med svungen fyldning, drejede forben. Spejl m. profileret, karnisbuet ramme. Brugs- og aldersprægede; enkelte afslag samt enkelte ormhuller. H. 84. 78 x 35 cm. Spejl: 156 x 68... Varenr: 3950133 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2015 13:55:27 DKK 300
Maj Lindman, tryk i farver, skoleplancher (12)
Maj Lindman, tryk i farver, skoleplancher (12). Skoleplancher (kalender) af Maj Lindman, indrammede tryk i farver, sign. Maj Lindman, 37x46 cm. (41x50 cm). Fremstår guldnet samt en med revne i glas. (12) Varenr: 3950887 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-09-2015 11:16:55 DKK 300
Pia Birgitte Stenderup, akryl på lærred, figurkomposition
Pia Birgitte Stenderup, akryl på lærred, figurkomposition. Figurkomposition af Pia Birgitte Stenderup, f. 1968, akryl på lærred, sign. Pia Birgitte. 90x40 cm. U.R. Varenr: 3951576 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 19:45:00 DKK 325
Harrit & Sørensen, Knax stumtjener
Harrit & Sørensen, Knax stumtjener. Harrit & Sørensen, Knax stumtjener af bøg / aluminium. Fremstillet hos LoCa, Danmark. Mål H. 171 cm. Brugsspor. Varenr: 3951611 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 13:51:18 DKK 350
Karen Helbo, akryl på lærred, strandmotiver (2)
Karen Helbo, akryl på lærred, strandmotiver (2). Strandmotiver af Karen Helbo, indrammede akryl på lærred, sign. Karen Helbo, 83x70 cm. (105x88 cm). (2) Varenr: 3952156 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 14:30:37 DKK 300
Butlers trays -  To sofaborde (2)
Butlers trays - To sofaborde (2). Par butlers Tray bakkeborde af mahogni med messingbeslag. L. 135/162 cm, B. 93/109 cm. H. 52 cm, Fremstår med brugsspor, samt ene med påbegyndt renovering.. (2) Varenr: 3952263 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 16:54:44 DKK 300
Klædeskab af fineret teak, 1950/1960
Klædeskab af fineret teak, 1950/1960. Klædeskab af fineret teak, 1950/1960. Front med 2 skydelåger. Indvendigt med bøjlestang og en række hylder. H. 186. B. 94. D. 62 cm. Oprindeligt med overskab. Fremstår m. stedvise skrammer og ridser. Varenr: 3952264 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 16:21:00 DKK 325
Par armstole af bejdset bøgetræ, 1940'erne (2)
Par armstole af bejdset bøgetræ, 1940'erne (2). Par armstole af bejdset bøgetræ, betræk af uld, 1940'erne. Stedvis ledløshed, brugsspor og slitage. B. 64. Sædeh. 38-40 cm. (2) Varenr: 3952266 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 16:59:00 DKK 300
Omega De Ville Automatic og Certina, to ure, det ene med lænke af 18 kt guld (2)
Omega De Ville Automatic og Certina, to ure, det ene med lænke af 18 kt guld (2). Omega De Ville Automatic(gangbart) og Certina(ej gangbart), urkasse samt damearmbåndsur med lænke af 18 kt guld, double / rustfrit stål, manuelt optræk / automatic, urkasser Ø 20-35 mm, rem L. 17-20 cm. Vægt m/ urkasse / værk ca. 28,3 gr. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for ... Varenr: 3952301 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 17:16:02 DKK 1.350
Mitchell og Fladen. Fiskegrej til brændingsfiskeri, stænger og hjul
Mitchell og Fladen. Fiskegrej til brændingsfiskeri, stænger og hjul. Mitchell og Fladen. Begge hjul: Charter Surf 6500. Stænger: Surf Chieftain, 360 cm. 12 fod. kastevægt 100-250 gr. og Mitchell Challenge Pro Surf 363, kastevægt 50-150 gr., 360 cm. Fiskegrej til brændingsfiskeri, stænger og hjul. Kasse m. bly medfølger. Fremstår ubrugte. Varenr: 3952517 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 14:39:00 DKK 425
<<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>