Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Odense, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lænestol med lampebord
Lænestol med lampebord. Lænestol af eg, sæde og ryghynde betrukket med uld. Stedvise gennemslid. Mål: B. 65 cm. Sædeh. 36 samt bord af teak. Mål: 78x53 cm. H. 50 cm. Fremstår med små brugsspor. (2) Varenr: 4570462 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 12:02:00 DKK 325
Dragkiste af mørkbejdset eg
Dragkiste af mørkbejdset eg. Dragkiste af mørkbejdset eg, front med skuffer, en nøgle medfølger. Mål: B. 125 cm. H. 131 cm. D. 60 cm. Fremstår med alders og brugsslitage. Varenr: 4571126 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 16:16:00 DKK 325
Smykkevitrine på hjul
Smykkevitrine på hjul . Smykkevitrine på hjul, fineret træ, på bemalet stålstel, øverst med glas, bagtil skuffer / mangler skuffe og delvis front på skuffe. Mål: 100x49 cm. H. 97 cm. Fremstår med alders og brugslitage. Varenr: 4572450 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 10:25:23 DKK 300
Otto Meyer, København, skænk af fineret eg m. intarsia, 1900-tallet
Otto Meyer, København, skænk af fineret eg m. intarsia, 1900-tallet. Snedkermester Otto Meyer, København: Skænk af bejdset fineret eg. Underdel med sprodsede, snoede ben. Overdel med 4 skuffer, flankeret af 2 låger. Fronter med indlægninger af forskellige træsorter, barokstil. Originale nøgler fra Otto Meyer medfølger. H. 100, B. 188, D. 56 cm. Fremstår med ... Varenr: 4573320 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-03-2017 16:48:00 DKK 300
Cornelius Ottesen tophat, Vanda tørrestativ samt stok (3)
Cornelius Ottesen tophat, Vanda tørrestativ samt stok (3). Cornelius Ottesen tophat i org. æske. Samt Vanda Næstved sammenklappeligt tørrestativ af træ og metal, L. 52 cm. Stok, 3-delt, messing, greb formet som and, greb fungerer også som lommelærke - mangler prop & knap ved bund mangler, L. 87 cm. Brugsspor. (3) Varenr: 4573874 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-03-2017 21:15:00 DKK 325
Salonbord m/ hollandsk udtræk og lille skab, 1900-tallet (2)
Salonbord m/ hollandsk udtræk og lille skab, 1900-tallet (2). Salonbord m/ hollandsk udtræk og lille skab, 1940/1950'erne. Fineret nøddetræ. Alm. brugsspor og alderstegn. H. 125. B. 57. D. 28 cm.; bord H. 68. 70 x 114 / 212 cm. (2) Varenr: 4574727 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-02-2017 14:11:00 DKK 300
Chatol af eg, ca. 1800
Chatol af eg, ca. 1800. Chatol af eg, ca. 1800. Bag nedfældelig skriveklap talrige små skuffer. Ringhankebeslag af bronze, støbte med vasemotiver. Brugs- og aldersspor, herunder løse og manglende lister og 2 ben med skader. Nogle kantafslag. H. 115. B. 120. D. 57 cm. Nøgle mangler. Varenr: 4575619 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-02-2017 11:16:32 DKK 300
Sannemanns Møbelfabrik, par senge af eg (2)
Sannemanns Møbelfabrik, par senge af eg (2). Sannemanns Senge. Senge af (fineret) eg, 4 drejede ben af eg. Lameller medfølger. Madrasmål: 100 x 200 cm. Fremstår med brugsspor og skjolder (2) Varenr: 4552432 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 14:59:00 DKK 325
2 skabe af fineret elm (2)
2 skabe af fineret elm (2). 2 skabe af fineret elm. Indvendigt med hylder, samt udtræksbakker af ask. 1900-tallets midte. Stedvise brugs- og alderspræg, herunder skjolder. H. 150. B. 120. D. 33/46 cm. Nøgle medfølger (2) Varenr: 4553918 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2017 14:21:00 DKK 300
Esther Herløw, olie på papir på plade, træer på bakketop
Esther Herløw, olie på papir på plade, træer på bakketop. Træer på bakketop af Esther Herløw, f. 1928, olie på papir på 3 sammensatte plader, sign. Ester Herløw-85, 122x243 cm. (125x247 cm). Varenr: 4554891 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 13:25:00 DKK 300
2 skandinaviske brune lammeskind (2)
2 skandinaviske brune lammeskind (2). 2 brune skandinaviske lammeskind. Man kan frit vælge 2 lammeskind i stakken med de brune skind. Mål ca. 120x80 cm. Tyk og blød kvalitet. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller ... Varenr: 4556042

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2017 10:32:00 DKK 750
2 skandinaviske brune lammeskind (2). 2 brune skandinaviske lammeskind. Mål ca. 120x80 cm. Tyk og blød kvalitet. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig. ... Varenr: 4556827

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 19:32:00 DKK 750
2 skandinaviske brune lammeskind (2). 2 brune skandinaviske lammeskind. Mål ca. 120x80 cm. Tyk og blød kvalitet. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig. ... Varenr: 4556832

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2017 10:14:00 DKK 750
Pendel, opalglas / messing, 1900-tallet
Pendel, opalglas / messing, 1900-tallet. Pendel, mat opalglas / messing, 20. årh., H. inkl. mont. 22 cm. Fremstår m/ brugsspor. Varenr: 4560219 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 20:26:00 DKK 325
Royal Copenhagen / Kgl. P. &  Damask Border South Wales Pottery. Josephine m.m. Fade, porcelæn & fajance (3)
Royal Copenhagen / Kgl. P. & Damask Border South Wales Pottery. Josephine m.m. Fade, porcelæn & fajance (3). Royal Copenhagen / Kgl. P. & Damask Border South Wales Pottery. Josephine m.m. Josephine serveringsfade af porcelæn, 1 stk. er 1. sort. / 1 stk. er 2. sort. & serveringsfad af fajance(m/ rep. ved kant), L. 40-56 cm. Fremstår m/ brugsspor. (3) Varenr: 4560880 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 15:16:00 DKK 300
Nova møbelfabrik, 6 stole af eg / uld (6)
Nova møbelfabrik, 6 stole af eg / uld (6). Nova møbelfabrik, 1960/1970'erne. 6 stole med stel af eg, sæder og rygge betrukket med stribet uld. Skilt i bund fra møbelfabrikken. Sædeh. 44. Sædeb. 47,5 cm. Alm. brugspræg; herunder enkelte huller i betræk og pletter (6) Varenr: 4568119 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-03-2017 15:20:00 DKK 300
Lænestol med tremmeryg, af bøg og uld
Lænestol med tremmeryg, af bøg og uld. Lænestol med tremmeryg, af bøgetræ, sæde og ryg med løse hynder betrukket med lyst brunt uld. B. 63 cm. Sædeh. 43 cm. Små brugsspor. Varenr: 4569207 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 13:10:09 DKK 575
Væglampe, Fog og Mørup, Horisont af Jo Hammerborg
Væglampe, Fog og Mørup, Horisont af Jo Hammerborg . Jo Hammerborg for Fog og Mørup, Horisont væglampe med svingarme, lakeret metal / aluminium, senere bemaling, L. 75 cm & Ø 14,5 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. ridser / mrk. m.m. Varenr: 4569422 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 19:38:00 DKK 700
Pendler, Solar / Nordisk Solar Compagni, CF Møller Design Studio (3)
Pendler, Solar / Nordisk Solar Compagni, CF Møller Design Studio (3). CF Møller Design Studio for Solar / Nordisk Solar Compagni, C.F. Møller pendler af lakeret aluminium, Ø 47,5 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. 1 stk. m/ manglende mellem plade løs fatning. (3) Varenr: 4569456 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 19:34:00 DKK 300
Skænk af birk, 1930'erne
Skænk af birk, 1930'erne. Skænk af fineret birk, ca. 1930'erne, front med en del skuffer og låger. Mål: L. 173 cm. D. 60 cm. H. 143 cm. Der medfølger én nøgle som dog ikke passer til alle skufferne/lågerne, og lågerne i toppen er aflåste, samt der mangler et greb. Fremstår med alders og brugsslitage. Varenr: 4569968 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 14:57:10 DKK 300
Bordlamper, Heiberg, 1900-tallet (4)
Bordlamper, Heiberg, 1900-tallet (4). Bordlamper, messing & fajance / porcelæn, Heiberg, 20. årh., H. inkl. mont. 26-47 cm. Fremstår m/ brugsspor. (4) Varenr: 4570082 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 19:26:00 DKK 325
Bang & Olufsen anlæg samt ITT højtalere (4)
Bang & Olufsen anlæg samt ITT højtalere (4). Bang & Olufsen. Beomaster 2000 og Beocord 2000 samt et sæt ITT højtalere, HT20. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (4) Varenr: 4571459 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2017 12:54:00 DKK 300
Samling vintagesmykker
Samling vintagesmykker. Samling vintagesmykker, bestående af ring udført i 8 kt. guld, prydet med princess-cut lille Cubic Zirkonia. Str. Ø 16½ mm. Samt halskæde af sterling sølv med facetslebne krystaller. L. 39½ cm. Samt par Pandora ørelokker af sterling sølv og foryldt sterling sølv. Varenr: 4571462 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2017 16:10:00 DKK 350
Pelsjakke af sælskind, ca. str. 40-42
Pelsjakke af sælskind, ca. str. 40-42. Pelsjakke opsýet af delvist indfarvet sælskind, model med sjalskrave, skjult hægtelukning samt indstikslommer. L. 86 cm. Brystmål ca. 106 cm. Indvendigt ærmemål ca. 46 cm. Fremstår emd små brugsspor, let hengemt lugt. Varenr: 4572370 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-03-2017 13:52:00 DKK 300
Udstillingsvitrine
Udstillingsvitrine. Udstillingsvitrine / montre med glas, og bemalet træ. Mål: 74x57 cm. H. 101 cm. Fremstår med alders og brugslitage, løse fuger i glas. Der medfølger nøgler. Varenr: 4572453 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 15:27:00 DKK 325
Kasper Holten, lertøj, abstrakt skulptur, 'Kuratoren II'
Kasper Holten, lertøj, abstrakt skulptur, 'Kuratoren II'. Abstrakt skulptur betitlet 'Kuratoren II', af Kasper Holten(f. 1967), lertøj, usign., H. 52,5 cm. Fremstår m/ brændingsrevner. Kasper Holten er autodidakt skulptør og han debuterede i 1992 med en række skulpturer i ler og stentøj. Leret har bevaret den centrale plads i Kasper Holtens værk. ... Varenr: 4573804 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 18:44:00 DKK 400
Fritstående skrivebord af teak, 1950/1960
Fritstående skrivebord af teak, 1950/1960. Fritstående skrivebord af teak, 1950/1960, front med skuffer, på den anden side er der låger. Buet plade. Der medfølger 4 nøgler, og det fremstår med alders og brugsspor, skjolder på topplade og finérskader på skuffefronter at nævne. Mål: 160/130 cm. D. 75 cm. H. 76 cm. Varenr: 4574954 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-02-2017 13:22:00 DKK 350
Erling Andersen & Hans Eriksen, raderinger / kultegning, 'Kradserier og brudstykker af mure' / modelstudie (3)
Erling Andersen & Hans Eriksen, raderinger / kultegning, 'Kradserier og brudstykker af mure' / modelstudie (3) . 'Kradserier og brudstykker af mure' / modelstudie af Erling Andersen (1937-2010) & Hans Eriksen (1912-1982), indrammede raderinger og kultegning, alle sign. 41x31 cm. (66,5x51,5 cm). 46,5x28,5 cm. (58x40 cm). (3) Varenr: 4575009 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-03-2017 13:42:16 DKK 300
Pendel, Santa & Cole, model GT7, Ø 90 cm
Pendel, Santa & Cole, model GT7, Ø 90 cm. Santa & Cole, model GT7, pendel m/ udspændt creamwhite stofbændel monteret på sortlakeret stel af metal & 3 stk. E27 fatninger, Ø 90 cm, H. 44 cm. Fremstår med brugsspor samt lettere støvet. Se også varenr. 4521558. NB første foto er et modelfoto. Varenr: 4521552 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2017 15:11:00 DKK 300
Hanne Sørensen, akryl på lærred med lak, komposition
Hanne Sørensen, akryl på lærred med lak, komposition. Komposition af Hanne Sørensen f. 1964, akryl på lærred med lak, sign. i monogram samt sign. på bagsiden Hanne Sørensen, 80x80 cm. U.R. Varenr: 4543612 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 15:07:00 DKK 325
<<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>