Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
2 skandinaviske lammeskind, lys rosa (2)
2 skandinaviske lammeskind - indfarvede i ensart /lys rosa nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stole medfølger ikke. Mål ca. 90x60 cm. ( Kan variere let, da det er et naturprodukt.) Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige ...
Varenr: 4880958

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
09:15:00
2 danske lammeskind - Gyldne (2)
2 danske lammeskind - indfarvede i en rødbrun / gylden nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stole medfølger ikke. Man kan frit vælge 2 lammeskind i stakken med de gyldne skind.
Varenr: 4880732

11:23:00
Grethe Ammundsen, olie på lærred, blomster i vindueskarm
Blomster i vindueskarm af Grethe Ammundsen 20.årh., olie på lærred, sign. GA, samt sign. på bagsiden, 65x54 cm. (72x61 cm).
Varenr: 4885297
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
11:33:00
Erik Hagens, olie på lærred, 'Stilleben (med toldfrie varer)
'Stilleben' af Erik Hagens f. 1940, olie på lærred, sign. og betitlet på bagsiden, 'Stilleben (med toldfrie varer)', Erik H.- 01-01-94, 50x65,5 cm. U.R.
Varenr: 4887074
11:33:40
DKK 450
Mønthuset Danmark m.m. Samling medaljer m.m. (14)
Mønthuset Danmark m.m. Samling medaljer af sterlingsølv m.m. bl.a. 4 stk. Danmarks Regenter vægt 31,1 gr per stk., 2 stk. Danmarks Historie af sterling(92,5%), vægt per stk. 27 gr., 5 stk. Hollywood Legends 25 gr. pr. stk. m/ certifikat m.m. I æsker. (14)
Varenr: 4887097
12:00:00
DKK 650
Sæt indskudsborde af teak, 1950/1960'erne (3)
Sæt indskudsborde af teak, tilspidsede ben, 1650/1960'erne. H. 48-46-44 cm. B. 57-45,5-34 cm. Brugsspor samt ridser. (3)
Varenr: 4892341
12:02:06
Ester Herløw, olie på plade, komposition
Komposition af Ester Herløw f. 1928, olie på plade, sign. E. Herløw, 56,5x77,5 cm. (60,5x81,5 cm).
Varenr: 4883305
12:15:00
Sofabord af bøgetræ
Sofabord af egetræ, sarg med skuffe, H. 56 cm. L. 140 cm. B. 91 cm. Brugsspor, ridser samt enkelte rander / pletter.
Varenr: 4892483
12:27:50
Børge Mogensen, par armstole af eg, model 3242 (2)
Børge Mogensen. Par armstole, model 3242. Stel af lakeret egetræ, sæder betrukket med stribet uld, Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. H. 73 cm. Sædehøjde 44 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4892343
12:35:11
Smykkesæt af forgyldt sterling sølv med krystaller, halskæde med vedhæng samt par ørestikker
Smykkesæt af forgyldt sterling sølv med krystaller, bestående af halskæde med vedhæng samt par ørestikker med krystaller. Længde på halskæde er justerbar op til 44 cm.
Varenr: 4874156

12:58:00
2 langhårede islandske Muflon lammeskind (2)
2 langhårende islandske Muflon Lammeskind, hvid bund med mørkere touch. Mål: ca. mellem 90 x 55 cm. Modelfotos. Nuance. udtryk og mål kan variere lidt da der er tale om naturprodukter. Man kan frit vælge mellem 2 skind i stakken af Muflon lammeskind. (2)
Varenr: 4896369

13:00:00
DKK 500
TV bord / stereomøbel af hardwood, 20 årh
TV bord / stereomøbel af hardwood, 20 årh. Front prydet med reliefudskæringer i form af tern i felter. Indvendigt med forskellige hylder og skuffer. Bagbeklædning med huller til kabler. Alm. små brugsspor, top med klister/tape-rester. H. 67. B. 100. D. 55 cm.
Varenr: 4882247
13:13:00
Jens Uffe Rasmussen, olie på lærred, kompositioner (cd) (2)
Kompositioner af Jens Uffe Rasmussen f. 1948, olie op lærred, sign. JUR, 48x60 cm. (52x64 cm). (2)
Varenr: 4891588
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
13:22:14
Håndvask af natursten, model 'Kandau Cream',
Håndvask af natursten, model 'Kandau Cream', Udhugget og håndforarbejdet ud af et stykke sten i farven Cream Marble. Ø. 40 cm. H. 15 cm. Modelfotos, da håndvasken er naturmateriale må små variationer forventes i farve samt åretegninger.
Varenr: 4890699

DKK 3.400 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
13:30:00
Stouby, lænestol, bøg / læder
Stouby, formbøjet lænestol med stel af bøg, hynder med læder, H. 93 cm. Sædehøjde 44 cm. Brugsspor samt læder med slid / pletter.
Varenr: 4892481
14:02:48
Par safir og brillantørestikker
Par safir og brillantørestikker, udført i 18 kt. hvidguld, hver prydet med en dråbeformet kornblomst blå safir på ca. 1 ct. Samt en brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Samlet vægt ca. 3,9 gram.
Varenr: 4829914
DKK 9.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:10:00
9 dele modebeklædning, ubrugt, ca. str. M-L (9)
9 dele modebeklædning, ubrugt, ca. str.. M-L, bestående af: Tunika fra Copenhagen Luxe i beige/grå med label, str. Large. Quiltet blå jakke fra Vila med gyldne tryknapper og bælte ( uden label). Sort Cocktailkjole fra Moe str. XL, men svarer til str. L, med label. Støvet Lyseblå buks fra ...
Varenr: 4885153
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:18:00
Samling kinesisk & japansk Imari porcelæn, 1800/1900-tallet (13)
Samling kinesisk & japansk Imari porcelæn, 1800/1900-tallet. Ovevejende 1900-tallet. Enkelte små kantafslag, samt 2-3 revner. Mål på største og mindste: H. 8,5 og ottekantet fad 29 x 30 cm. (13)
Varenr: 4861415
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:25:00
Frits Henningsen. Fem stole af massivt egetræ (5)
Frits Henningsen. Fem stole af massivt egetræ med tremmeryg. Fremstillet hos Carl Hansen & søn. Fremstår vakkelvorne, en mangler en tremme samt en stol med afknækket ryg. (5)
Varenr: 4892356
DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:26:59
3 par manchetknapper samt slipseclip af 14 kt. guld
3 par manchetknapper samt slipseclip af 14 kt. guld, bestående af 2 par stemplet 585 og HS for Herman Siersbøl, samt et par stemplet 585 og JI. Smt et slipseclip er stemplet 585 samt AX.H for Aksel Holm. Samlet vægt ca. 27,9 gram.
Varenr: 4865121
DKK 5.400 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:28:00
DKK 3.600
Fransk modeltog med passagervogne / godsvogne m.m. bl.a. Orient-ekspressen m.m.(12)
Fransk lokomotiv m/ tender & passagervogne / godsvogne m.m. bl.a. Orient-ekspressen m.m., lakeret metal, størrelse Spor O & signeret AS Fabrique en France. Bestående af lokomotiv 'Nord Calais C7 F7 3_1192'm/ tender 'Nord 38040', 2 stk. brun 'Compagnie Internationale des Wagons-lits et des grands ...
Varenr: 4873758
DKK 40.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:28:00
DKK 1.300
Stouby, to-pers. tremmesofa, bøg / læder
Stouby. To-pers. sofa af bøg, ryg og sider med tremmer, hynder betrukket med læder. Fremstillet hos Stouby. H. 76 cm. L. 150 cm. Sædehøjde 41 cm. Fremstår med brugsspor samt læder med slid og pletter. Se tillige 4892479.
Varenr: 4892480
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:30:00
Par lænestole med hvidmalede stel, blå hynder, 1950/1960'erne (2)
Par lænestole med hvidmalet stel, tremmeryg, løse hynder med blåt uld, 1950/1960'erne. H. 81 cm. Sædehøjde 44 cm. Brugsspor samt enkelte afslag. (2)
Varenr: 4892598
14:30:01
Arne Jacobsen, par 'Syveren', stole med koskind, model 3107 (2)
Arne Jacobsen. Et par stole 'Syveren', model 3107 med betræk af koskind. Forkromet ben. Udført hos Fritz Hansen. Brugsspor samt ben lettere ridset. (2)
Varenr: 4892596
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:53:23
DKK 2.800
Stouby, tre-pers. tremmesofa, bøg / læder
Stouby. Tre-pers. sofa af bøg, ryg og sider med tremmer, hynder betrukket med læder. (nyere siddehynder) Fremstillet hos Stouby. H. 76 cm. L. 193 cm. Sædehøjde 41 cm. Fremstår med brugsspor samt læder med slid og pletter og farveforskel. Se tillige 4892480.
Varenr: 4892479
14:55:00
Heiring, to vedhæng af 14 kt. guld
Heiring, 2 klassiske vedhæng udført i 14 kt. guld, ene prydet med lys blå topaz andet med lilla ametyst (2)
Varenr: 4889512

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:56:00
DKK 450
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, 'Camponotus Castaneus'
'Camponotus Castaneus' af Ubekendt Kunstner, 20. årh., olie på lærred, uden sign. 115x155 cm. U.R.
Varenr: 4892359
15:08:04
Kjeld Ulrich, radering, komposition
Komposition af Kjeld Ulrich f. 1942, indrammet radering, sign. i bly, Kjeld Ulrich, 54x79 cm. (59x85 cm).
Varenr: 4892904
15:13:20
Morten Abild Christensen, akryl på lærred, kompositioner (2)
Kompositioner af Morten Abild Christensen, olie på lærred, sign. i monogram, 70x60 cm. (73x63 cm). (2)
Varenr: 4892469
15:19:41
DKK 450
Leon Møller, olie på plade / lærred, landskaber (cd) (2)
Landskaber af Leon Møller (1919-1992), olie på plade / lærred, sign. LM, 24x30 cm. (40,5x46,5 cm). 31,5x81,5 cm. (41,5x92 cm). (2)
Varenr: 4891591
15:50:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>