Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Odense, DK i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Erling Tingkær, stentøj, 'Hjørnekys' (cd)
Erling Tingkær, stentøj, 'Hjørnekys' (cd). 'Hjørnekys' af Erling Tingkær(f. 1948), stentøj, sign. i bunden Erling Tingkær Hjørnekys samt stenplet, H. 18,5 cm, B. 24, D. 19 cm. Erling Tingkær blev kåret som Årets Kunstner på Fyn 2009. Han har siden 1968 arbejdet som udøvende kunstner. Han har gennem årene arbejdet indenfor områder som ... Varenr: 3629943 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 14:49:21 DKK 450
Kærestebænk af bemalt fyr, ca. 1900tallets begyndelse
Kærestebænk af bemalt fyr, ca. 1900tallets begyndelse. Kærestebænk af bemalt fyr, ca. 1900-tallets begyndelse. L. 123 cm. D. 47 cm. Sædehøjde 50 cm. Fremstår med let malingbortfald, og brugsspor. Løs sædehynde medfølger. Varenr: 3629935 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 14:48:32 DKK 600
Rundt sofabord af teak, hylde med rørflet, ca. 1950'erne
Rundt sofabord af teak, hylde med rørflet, ca. 1950'erne. Rundt sofabord af teak, underliggende hylde med rørflet, ca. 1950'erne. Fremstår med skader på flet, slitage og skjolder. Ledløshed i stel. H. 58. Diam. 101 cm. Varenr: 3628651 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 11:16:00 DKK 550
Sælskindspels fra Greenland ca. str. 38-40
Sælskindspels fra Greenland ca. str. 38-40. Pelsjakke fra Grennland af sælskind, model med reverskrave, skjult hægtelukning og indstikslommer. L. 76 cm. Brystmål ca. 104 cm. Indvendigt ærmemål ca. 36 cm. Fremstår med brugsspor på kanter. Varenr: 3628638 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-11-2014 14:02:00 DKK 325
Barskab af oversøisk træsort
Barskab af oversøisk træsort. Barskab/thebord af oversøisk træsort. Rundt korpus med aflange, omløbende ruder, let svungne ben. Top med løs bakke. D. 50 cm.( målt uden bakkegreb) H. 77 cm. Varenr: 3626782 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 10:30:41 DKK 425
Latif - lang hvid skindjakke str. 34
Latif - lang hvid skindjakke str. 34. Latif - lang hvid skindjakke str. 34, model med rynkeeffekt ved krave og manchetter. knaplukning og indstikslommer. L. 118 cm. Brystmål ca. 92 cm. Indvendigt ærmemål ca. 39 cm. Fremstår med små brugsspor/smuds. Varenr: 3626842 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2014 14:49:27 DKK 325
Samling bestik & korpus bl.a. Georg Jensen, Horsens Sølvvarefabrik (5)
Samling bestik & korpus bl.a. Georg Jensen, Horsens Sølvvarefabrik (5). Samling bestik & korpus bl.a. Georg Jensen Pyramide salt/pebersæt(brugsspor ved top), flaskebakke, thesi samt Horsens Sølvvarefabrik Lotus smørkniv, L. 12-14,5 cm, H. 4,5 cm. Vægt for dele med sterlingsølv 81 gr. Vægt for dele med sølv ca. 157 gr. Vægt for dele med stål ca. 15 gr. (5) Varen er... Varenr: 3625544 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 19:47:00 DKK 700
Ikoner, 1900-tallet (4)
Ikoner, 1900-tallet (4). Ikoner, 20. årh. Forgyldte og bemalede, to små med metalmonteringer. Madonna med barn. Mål på største og mindste: 47 x 35 og 13 x 10 cm. (4) Varenr: 3624897 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2014 12:01:14 DKK 475
Ubekendt Kunstner, blandteknik på papir, kompositioner (2)
Ubekendt Kunstner, blandteknik på papir, kompositioner (2). Kompositioner med ansigter af Ubekendt Kunstner, blandteknik på papir, ubekendt sign. 33,5x33 cm. (37,5x36,5 cm). (2) Varenr: 3624893 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 12:45:20 DKK 300
Ubekendt Kunstner, akryl på lærred, portræt med fugle på hoved
Ubekendt Kunstner, akryl på lærred, portræt med fugle på hoved. Portræt med fugle på hoved af Ubekendt Kunstner, akryl på lærred, ukendt sign. 53x48 cm. (56x53 cm). Varenr: 3624895 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-11-2014 13:40:08 DKK 300
Dansk Landsholdstrøje signeret af det danske landshold (2)
Dansk Landsholdstrøje signeret af det danske landshold (2). Autentisk signeret spillertrøje fra den tids danske spillere på det danske landshold. Denne trøje er signeret på fronten af bla. Kenneth Perez, Niclas Jensen, Thomas Helveg, Ebbe Sand mfl. Der medfølger ligeledes en original DBU guldbelagt reversnål Trøjen er ikke nødvendigvis matchworn. ... Varenr: 3620651 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-11-2014 12:48:00 DKK 1.150
Dansk Landsholdstrøje signeret af Christian Eriksen (2)
Dansk Landsholdstrøje signeret af Christian Eriksen (2). Autentisk signeret spillertrøje fra den danske fodboldspiller Christian Eriksen fra hans tid på det danske landshold. (1987-2001/129 kampe). Denne trøje er signeret på front af Christian Eriksen Der medfølger ligeledes en original DBU guldbelagt reversnål Trøjen er ikke nødvendigvis ... Varenr: 3620646 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-11-2014 20:04:00 DKK 375
DBU effekter og andet memorabilia
DBU effekter og andet memorabilia. DBU effekter i form af årsberetninger, julekort, billetter, personlige billeder, fodboldmagasiner, spillerkort, holdkort, pins, programmer fra Landholdets samlinger, musik CD, diverse litteratur, bla. Steen Ankerdals Landsholdet samt indrammet signeret hilsen af Landsholdstræner Richard Møller ... Varenr: 3623618 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-11-2014 16:45:00 DKK 800
Royal Copenhagen / Kgl. P. Jesus figur af bisquit.
Royal Copenhagen / Kgl. P. Jesus figur af bisquit. . Royal Copenhagen / Kgl. P. Jesus figur af bisquit, efter model af Bertel Thorvaldsen. Oprindelig model udført med bistand af P. Tenerani 1821-22, singeret eneret. H. 34,5 cm. Fremstår med afslag. Varenr: 3625500 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-11-2014 19:00:00 DKK 750
Peter Larsen Birkebjerg, olie på plade, personer omkring Sankt Hans-bål
Peter Larsen Birkebjerg, olie på plade, personer omkring Sankt Hans-bål. Personer omkring Sankt Hans-bål af Peter Larsen Birkebjerg (1907-1993), cd, olie på plade, sign. P L B. 39x48 cm. (50x60 cm). Varenr: 3623187 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 12:32:50 DKK 350
Junghans bordur, 1900-tallet
Junghans bordur, 1900-tallet. Junghans Lanterne ur i messingblik fra starten af 1900 tallet. Krakeleret lakering på urskive. Nøgle medfølger. Brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 3622409 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-11-2014 15:11:23 DKK 300
Dansk Landsholdstrøjer (4)
Dansk Landsholdstrøjer (4). Samling Danske landsholdstrøjer fra forskellige perioder. Tre af trøjerne er med DBU's officielle kampdato tryk. Denne auktion er en del af afviklingen af en omfattende privatsamling. Samleren har i mange år været fast tilknyttet DBU og de danske fodboldlandshold, hvor han på sine mange ... Varenr: 3623132 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 14:28:00 DKK 475
Georg Jensen. Dronningmønster. 6 moccaskeer af sterlingsølv (6)
Georg Jensen. Dronningmønster. 6 moccaskeer af sterlingsølv (6). Georg Jensen. Dronningmønster. 6 moccaskeer af sterlingsølv, stemplede Georg Jensen, Sterling, Denmark. Vægt 62 gr. (6) Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion, der sætter fokus på eksklusivt sølv gennem århundrederne. Varenr: 3625039 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-11-2014 19:38:00 DKK 500
4 Halskæder med rav, samt ravperler
4 Halskæder med rav, samt ravperler. 4 Halskæder med ravperler, samt ravperler. Længde henholdsvis 42, 62, 64 og 70 cm. Samt lille pose medpolerede perler. Samlet vægt ca. 210 gram. Varenr: 3622849 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-11-2014 20:27:00 DKK 325
Lars Larsen, olie på lærred, havne- og vinterparti (2)
Lars Larsen, olie på lærred, havne- og vinterparti (2). Havne- og vinterparti af Lars Larsen (1881-1962), olie på lærred, signerede Lars Larsen. Mål på største: 67 x 61 cm. (78 x 72 cm). (2) Varenr: 3624884 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2014 14:08:00 DKK 300
Bordlampe, Louis Poulsen, Petronella af Henning Koppel
Bordlampe, Louis Poulsen, Petronella af Henning Koppel . Henning Koppel 1918-81 for Louis Poulsen, Petronella olielampe i messing m/ skærm af opalglas. H. 31 cm. Enkelte brugsspor. Varenr: 3624857 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2014 19:28:00 DKK 350
Kommode af teak
Kommode af teak. Entre / Kommode af teak, med 6 skuffer, med messinggreb. L. 96 cm. D. 41 cm. H. 85 cm. Fremstår med brugsspor, topplade med skjolder. Varenr: 3626419 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-11-2014 12:57:00 DKK 575
Samling smykker med rav
Samling smykker med rav. Samling smykker med rav, bestående af halskæde i forløb. L. 65 cm. Elastisk armbånd ( Slap i elastik, omtrækning må påregenes) Halskæde med splitter. L. 50 cm. Er knækket omtrækning må påregnes. Samt vedhæng med ravklump Varenr: 3624069 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2014 19:58:00 DKK 300
Robert Jacobsen, komposition, serigrafi
Robert Jacobsen, komposition, serigrafi. Komposition. Robert Jacobsen, 1912-1993. Serigrafi på papir. Signeret i trykket Robert Jacobsen. Ramme med glas. Incl. ramme: 101 x 70 cm. Enkelte håndteringsmærker ved kanter. Varenr: 3622524 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2014 14:41:59 DKK 325
Aage Sikker Hansen, 2 tryk på papir (2)
Aage Sikker Hansen, 2 tryk på papir (2). To tryk på papir efter Aage Sikker Hansen. I rammer med glas, ene glas defekt. Ene med håndteringsmærker. Mål incl. ramme: 81 x 61 cm. og 73 x 58 cm. (2) Varenr: 3622517 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2014 12:16:00 DKK 300
Just Andersen, bordlampe af tin, nr. 2610.
Just Andersen, bordlampe af tin, nr. 2610. . Just Andersen 1884-1943, bordlampe af tin, Denmark Just A 2610. H. inkl 49 cm. Fremstår enkelte brugsspor. Varenr: 3622495 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-11-2014 19:29:00 DKK 325
Bing og Grøndahl. Niels Nielsen. Murer, porcelæn, nr. 1786 1. sort
Bing og Grøndahl. Niels Nielsen. Murer, porcelæn, nr. 1786 1. sort . Bing og Grøndahl. Niels Nielsen. Murer, porcelæn, nr. 1786 1. sort., H. 28 cm. Varenr: 3621831 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-11-2014 19:28:00 DKK 525
Elna Press, Varme tryk presse
Elna Press, Varme tryk presse. Elna Press, varme tryk presse. Brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 3621646 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-11-2014 09:45:05 DKK 300
Kay Kørbin lænestol betrukket med lyst uld
Kay Kørbin lænestol betrukket med lyst uld. Kay Kørbing, lænrstol med ben af forkromet stål, betrukket med uld. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3621497 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 13:19:00 DKK 325
Voss, emaljeret ovn, 1900-tallet
Voss, emaljeret ovn, 1900-tallet. Voss, Dansk Arbejde-stemplet. Blåemaljeret ovn, 1900-tallet. Indvendigt med rist og tilhørende bradepande. Aldersrelateret stand, enkelte emaljeafslag. H. 38. B. 35. L. 51 / 59 cm. Varenr: 3621445 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-11-2014 13:50:00 DKK 375
<<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >>