Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 338  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gerard van de Berg. Hvilestol, model Loge i natur læder
van de Berg. Hvilestol, model Loge betrukket med patineret natur læder, ben af forkromet stål. Formgivet i 1989. Fremstillet hos Montis.
Varenr: 4798070
DKK 9.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
04:15:00
DKK 3.700
Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol, model Aeron C
Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol, model Aeron C med størelse op til 140 kg. og personhøjde op til 193 cm. udført i titanium. Justérbare armlæn, fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendeligt materiale. Formgivet i 1992. Fremstillet hos Hermann ...
Varenr: 4793899
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
09:20:22
DKK 2.700
Poul Volther. Et sæt på fire stole af bøgetræ, FDB, model J46. (4)
Poul M. Volther 1923-2001. Et sæt på fire stole af bøgetræ. Fremstillet for FDB, model J46. (4)
Varenr: 4809003
DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
09:37:00
DKK 950
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbare kontorstole, model Aeron Executive B (2)
Donald Chadwick & William Stump: Par multijusterbare kontorstole model Aeron Executive udført i poleret aluminium, genbrugsplast. Formgivet i 1992, fremstillet hos Herman Miller. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med minimale brugsspor. (2)
Varenr: 4791597
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-10-2017
10:00:00
DKK 7.400
Orientmatta
ORIENTMATTA, semiantik, Kirman, ca 500x350 cm
Varenr: 4807224
DKK 9.382 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
10:00:00
Se mere
2 Islandske Muflon lammeskind, hvid med sort touch
2 langhårende islandske Muflon Lammeskind, hvid bund med sort touch. Mål: 88 x 72 cm og 86 x 58 cm. (2)
Varenr: 4804305

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
10:01:00
Bönematta
BÖNEMATTA, Anatolien, mercicerad bomull, ca 233x89 cm
Varenr: 4807225
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
10:02:00
Se mere
Walt Disney Mickey Mouse
WALT DISNEY, "Mickey Mouse - Illustrated Movie Stories", England, London: Dean & Son, ltd, Debrett House, 29, King Street, Covent Garden, W.C.2, ca 22x16 cm
Varenr: 4807226
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
10:04:00
Se mere
Zumtobel. Et sæt på seks industripendler, model Copa. XL (6)
Zumtobel. Seks 250W industripendler / loftpendler med hus af aluminium. H. 82 cm. Ø 54 cm. Formgivet af Charles Keller for Zumtobel Staff, Austria år 2001. Model 'Copa'. Pærer medfølger. (6)
Varenr: 4774687
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
10:06:00
DKK 1.300
Ebba von Eckermann Ripsa poncho
EBBA VON ECKERMANN, poncho, ull, Ripsa, 1950-tal, gul och svart, etikettmärkt, ca 130x65 cm
Varenr: 4807227
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
10:06:00
Se mere
Hans Agne Jakobsson golvlampa
HANS AGNE JAKOBSSON, golvlampa, 1960/70-tal, golvplatta märkt Hans Agne Jakobsson Markaryd, vitlackerat järn, höjd ca 155 cm
Varenr: 4807228
10:08:00
Se mere
Väggappliquer i mässing
APPLIQUER, 1 par, mässing, för 2 ljus vardera, höjd 20, djup 15 cm
Varenr: 4807229
10:10:00
Se mere
Dörröverstycken
DÖRRÖVERSTYCKEN, 1 par, omkring 1900, genombruten skuren dekor i bronserat trä, längd ca 89x27 cm
Varenr: 4807230
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
10:12:00
Se mere
Vaser rörstrand
VASER, 3 st, jugend, 1900-talets början, Rörstrand, dekor i blått, höjd 19-29 cm
Varenr: 4807231
10:14:00
Se mere
Ewa Rudling Porträtt Dali fotografi
EWA RUDLING (född 1936): "Salvador Dali - Hotel Meurice Paris 1972", signerad Ewa Rudling, c-print, ca 30x42 cm;. . Ewa Rudling om SALVADOR DALI:. "- En mästerlig målare och en inspiration till otaliga konstnärer. "Salvador Dali sätter sig där Salvador Dali behagar", sa han. Då går jag hem. Där ä...
Varenr: 4807232
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
10:16:00
Se mere
Balenciaga sjal mönstrad i blått grönt o rött
BALENCIAGA, sjal mönstrad i blått, grönt och rött på gråmelerad botten i ull- och siden med fransade kanter, 130 x 130 cm
Varenr: 4807234
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
10:18:00
Se mere
Christian Dior solglasögon i pilotmodell i rosé
CHRISTIAN DIOR, solglasögon i pilotmodell i rosémetall med rosa spegelglas, tillhörande fodral i original
Varenr: 4807235
10:20:00
Se mere
Knocklering/ Fingerledsring udført af guld med brillanter
Diamonds by Frisenholm. Knocklering/ Fingerledsring udført af 9 kt hvidguld prydet med talrige brillanter på tilsammen ca. 0.10 ct. Ringstr. ca. Ø, 14 mm/ 44.
Varenr: 4807611

DKK 1.100 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
10:20:38
DKK 650
Ring 18 k guld med diamant samt smaragder
RING, 18 k guld, 2 carréslipade smaragder samt gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 2,3 g
Varenr: 4807236
10:22:00
Se mere
Bord teak med stenskiva
BORD, 1900-tal, teak, stenskiva, 2 lådor, höjd 55, 30x59 cm
Varenr: 4807237
10:24:00
Se mere
Åke Nilsson oljemålning
ÅKE NILSSON (född 1935): Figurkomposition, olja på duk, signerad a tergo Åke Nilsson 59, 95x126 cm
Varenr: 4807238
10:26:00
Se mere
Karl-Erik Ekselius karmfåtölj
KARL-ERIK EKSELIUS (1914-1998), karmfåtölj, benställning i teak, klädsel i svart skinn, JOC möbler Vetlanda, sittdjup ca 50, sitthöjd 39 cm
Varenr: 4807239
10:28:00
Se mere
Welsh dresser England Wales Rhondda Valley
SKÄNK MED TALLRIKSHYLLA, furu, 1800-tal, England, Wales, så kallad "Welsh dresser", omkring 1820, enligt uppgift från Rhondda Valley, 3 lådor, draghandtag i mässing, överstycke med 3 hyllplan, höjd ca 204, 154x49 cm
Varenr: 4807240
10:30:00
Se mere
Prada pumps i svart mocka med rosett i lack
PRADA, pumps i svart mocka med rosett i lackat skinn, IT storlek 37,5, klackhöjd 7,5 cm, tillhörande skokartong i original
Varenr: 4807241
10:32:00
Se mere
Röllakanmatta
MATTA, röllakan, monogramsignerad OE, ca 317x215 cm
Varenr: 4807242
10:34:00
Se mere
Birgit Broms
BIRGIT BROMS (1924-2008), "Rosa Hus II", monogramsignerad BB, a tergo etikettmärkt från "Galerie Pierre", olja på pannå, ca 19x38 cm
Varenr: 4807244
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-10-2017
10:36:00
Se mere
Örhängen 1 par 18 k guld pärlor
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, odlade saltvattenpärlor ca 8,3 mm, skruvsystem, vikt ca 3,2 g
Varenr: 4807246
DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-10-2017
10:38:00
Se mere
Orientmatta semiantik Fyra årstiderna
ORIENTMATTA, semiantik, figural, fyra årstiderna, ca 206x137 cm
Varenr: 4807247
10:40:00
Se mere
Vaser Orrefors och Kosta
VASER, 2 st, Nils Landberg Orrefors, resp. Wärff Kosta, höjd 23 resp. 16 cm
Varenr: 4807248
10:42:00
Se mere
Sabel
SABEL, 1800-talets slut, troligen Österike, genombrutet fäste, märkt "M.Striberny Co", längd ink. balja ca 103 cm
Varenr: 4807249
10:44:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 338  >>