Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 71  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sigurd Larsen for Formel A, modulsofa model Flokk
Sigurd Larsen for Formel A, modulsofa model FLOKK. To moduler. Sofaen er designet af den danske arkitekt Sigurd Larsen for Formel A. Sofaen er betrukket med velvet shade velour-betræk og ben af egetræ. Hynder af polyuretan skum med en bund af nozag-fjedre. Sigurd Larsen er en dansk ...
Varenr: 4714928

DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
15:05:00
DKK 5.000
Josef Hoffmann. Lounge lænestol, model 'Club1910' for Wittmann
Josef Hoffmann 1870 - 1956. 'Club1910' lænestol udført i sort, let patineret læder med sølv og sortlakeret bøgefødder påsat glidere. Formgivet i 1910. Udført hos Wittmann, Austria med plakette herfra. H. 70 B. 105 D. 80 cm. Fremstår med minimale/lette brugsspor. Se varenummer 4469405.
Varenr: 4678549
DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 23-07-2017
15:09:00
DKK 7.000
Stockholm av Probst ca 1760
PROBST, GEORG BALTHASAR. Holmia. Stockholm. Augsburg ca 1760.. . Graverad plansch i 2 hopsatta blad, Stockholm med utsikt från Kungsholmen med båda broarna över Klara sjö, med svensk och tysk text under vyn rörande 28 olika platser. Ca 345x1001 mm. Ramad.. . Ovanlig plansch. . Georg Balthasar Pro...
Varenr: 4724456
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
15:16:00
Se mere
Mini-quad, benzin ATV i blå
Mini-quad, ATV, sølvfarvet ramme, blå beklædning, 49 cm3 slagvolumen. Tankkapacitet 1 liter. Siddehøjde ca. 50 cm, 30 kg vægt, L. ca. 100 cm, B. ca. 55 cm, siddehøjde ca. 50 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Udstillingsmodel.
Varenr: 4711334
DKK 3.718 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-07-2017
15:55:51
DKK 1.562
Burmesisk kalaga med 16 felter
Kalaga fra Burma (Myanmar), kunstfærdigt broderet vægtæppe fremstillet af bomuldsfibre og kunststoffibre. Forarbejdet og prydet med pailletter og glas og delvist af metaltråd. Det er et stort og langsommeligt arbejde at fremstille en kalaga. Kalagaer opstod som kunstform i midten af ...
Varenr: 4714080
DKK 14.873 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017
16:22:00
DKK 781
Burmesisk kalaga
Varenr: 4714064
DKK 6.321 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017
16:23:00
DKK 483
Louis Braun, olie på lærred, 'Wehrpflicht’
Louis Braun (1836 -1916), olie på lærred, 'Wehrpflicht’, signeret nederst til højre: ’L. Braun’. Billedmål ca.: 60 x 76 cm. Rammemål ca.: 79 x 99. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4691937
DKK 25.284 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017
16:23:00
DKK 2.603
Otto Modersohn, olie på lærred, 'Sommerabend auf dem Land'
Otto Modersohn (1865-1943), olie på lærred, 'Sommerabend auf dem Land', signeret og dateret nederst til venstre: ’O. Modersohn, 1937’, ramme med kartoucher i gylden farve. Billedmål ca.: 45 x 52. Rammemål ca.: 58 x 66 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4691982
DKK 63.209 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017
16:24:00
DKK 8.552
Patchwork løber, 375x84 cm.
Patchwork løber, fremstillet af ældre persiske tæppe fragmenter. 375x84 cm.
Varenr: 4680503

DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
16:37:00
DKK 850
Marc Chagall Derriere Le Miroir
MARC CHAGALL (1887-1985): Derriere Le Miroir, No 235, octobre 1979, originallitografier omslag samt sid 4-5
Varenr: 4724467
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
16:48:00
Se mere
BANG & OLUFSEN. BeoVision 7-32 fladskærm
BANG & OLUFSEN. BeoVision 7-32" LCD Fladskærms TV med DVD afspiller. Højttaler og vægbeslag medfølger ikke. Beo4 fjernbetjening samt manual medfølger Der ydes 6 mdr. garanti fra hammerslag af professionel sælger. Udført i Sort / Aluminium, Dolby Digital Surround modul -MasterLink - Picture...
Varenr: 4725131
DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 23-07-2017
16:54:20
ECO2. Sort unisex cykel. Model 'Retro'
ECO2. Sort unisex cykel. Model 'Retro'. Stel, styr og forgaffel i genanvendeligt aluminium. Miljøvenlig lakering. Shimano Nexus 7 gear. Fælgbremser for, fodbremse bag. 28'' Hjul. Sadel og håndtag af sort læder. Stelstørrelse 50,4 cm/20''. Fremstår delvist samlet og kan færdigsamles på ca. 15 ...
Varenr: 4716666

DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-07-2017
17:00:00
DKK 1.150
Charles Eames. Et par stole fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 (2)
Charles Eames 1907 - 1978. Et par fra serien 'Aluminium Group' model EA-105 med fast stel af forkromet aluminium. Betræk af rødt læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (2)
Varenr: 4714651
DKK 13.000 DK, Kolding, Trianglen 23-07-2017
17:00:00
DKK 8.800
Valsespilleur, 1900-tallet
Valsespilleur, 1900-tallet, korpus med messingdekoration udført af træ i mørkebrun farve, funktionsdygtigt. Mål ca.: L 30,5 cm, H. 12 cm, D. 14 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 4708609
DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017
17:00:00
DKK 1.004
Dimitry Savchenko, Artistry, Fotografie / Druck, 2017, Edition 2 / 50
Dimitry Savchenko (geb. 1970), Artistry, Fotografie/Druck, 2017, Edition 2/50, aus der Barcelona-Serie, handsigniert, Authentizitätszertifikat beiliegend, Maße 25 x 35cm, gerahmt 35 x 45cm. In seinem Werk komponiert der polnische Fotograf Dmitry Savchenko zumeist aus Motiven des klassischen ...
Varenr: 4710580
DKK 1.115 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017
17:05:00
DKK 297
Bronze 'La Renommée', efter Louis Guillaume Fulconis
Bronze 'La Renommée', efter Louis Guillaume Fulconis (1817 - 1873), let påklædt kvinde stående med venstre arm løftet, på naturstenssokkel med indfældet bronzerelief, foden bæres af en fontæne, H. 75,5 cm, Ø (sokkel). 18 cm, fremstår i god aldersrelateret stand.
Varenr: 4583681
DKK 7.436 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017
17:13:00
DKK 5.391
George Nelson, Beistelltisch / Coffee Table / Occasional Table Modell 5452 für Herman Miller / Vitra
George Nelson, Beistelltisch / Occasional Table Modell 5452 für Herman Miller / Vitra. Untergestell aus weiß beschichtetem Aluminiumguss. Platte aus Schichtholz, weiß laminiert. Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. DM ca. 72 cm, H. ca. 57 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Standfuß einmal ...
Varenr: 4709279
DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017
17:14:00
DKK 669
Eiri Iwakura barstol
EIRI IWAKURA, "Karas PM301", barstol, Rockstone, Japan, formgivningsår 1982, sits i japansk lack, förkromad benställning och rygg, sitthöjd ca 79, totalhöjd 85 cm
Varenr: 4724470
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017
17:16:00
Se mere
BLYFRI. 'Globe' taske, sort kalveskind
BLYFRI. 'Globe' taske udført i sort kalveskind. Tasken fungerer som kabine-, ryg- og skulder taske. Tasken har stort rum i midt med plads til opbevaring af pc og rum på bagside til remme m.v. 45x30x20 cm. Kan bære op til 27 liter - 22 kg. BLYFRI er et dansk mærke. Dustbag medfølger.
Varenr: 4689670

DKK 1.400 DK, Herning, Engdahlsvej 23-07-2017
17:16:00
DKK 525
AQUARIB Jolle aluminium – MODEL AQUARIB 3000 med El-motor - Påhængsmotor 672W m.m.
Komplet sejler-sæt bestående af : Jolle El-motor (demo) Batteri + oplader Hånd-trailer Årer & åregafler Komplet sæt - klar til sejlads. AQUARIB Jolle aluminium – MODEL AQUARIB 3000 - Letvægtsjolle - kun ca. 45 kg egenvægt - Udført i aluminium - ingen vedligeholdelse AQUARIB ...
Varenr: 4707498

DKK 18.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-07-2017
17:17:00
DKK 11.000
Persisk Patchwork løber, 355 x 84 cm.
Persisk Patchwork løber, fremstillet af persiske vintage fragmenter. 355 x 84 cm.
Varenr: 4622928

DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
17:22:00
DKK 925
Longines, armbåndsur, 585/- guld, manuelt optræk, Saint-Imier, Schweiz, 1940
Compagnie des Montres Longines, Francillon S.A., Saint-Imier, Schweiz, armbåndsur, ref.-nr., urværk med manuelt optræk, urværksnummer 5924205, kaliber 25.17.9L, urkassenummer 5924205, firkantet urkasse ca. 31,7 x 19,6 x 10,2 mm, 585/- guld, urets vægt i alt, ca. 31,5 gram, guldfarvet urskive, ...
Varenr: 4666735
DKK 17.104 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017
17:28:00
DKK 4.090
ECO2. Hvid unisex cykel. Model 'Retro'
ECO2. Hvid unisex cykel. Model 'Retro'. Stel, styr og forgaffel i genanvendeligt aluminium. Miljøvenlig lakering. Shimano Nexus 7 gear. Fælgbremser for, fodbremse bag. 28'' Hjul. Sadel og håndtag af sort læder. Stelstørrelse 50,4 cm/20''. Fremstår delvist samlet og kan færdigsamles på ca. 15 ...
Varenr: 4716676

17:30:00
DKK 1.550
Poul Pava, håndkoloreret tryk, akryl på træplade, firgurkomposition
Figurkomposition af Poul Pava f. 1967, indrammet håndkoloreret tryk, akryl på træplade, sign. Poul Pava-2007 samt sign. på bagsiden Poul Pava, 15,5x15,5 cm. (32,5x32,5 cm).
Varenr: 4728062
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-07-2017
17:45:00
DKK 675
Figurkomposition af Poul Pava f. 1967, indrammet håndkoloreret tryk, akryl på træplade, sign. på bagsiden Poul Pava, 15,5x15,5 cm. (32,5x32,5 cm).
Varenr: 4728060
17:50:00
DKK 675
James Coignard färgcarborundum
JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Komposition, signerad J Coignard, 29/75, färgcarborundum, ca 57x74 cm
Varenr: 4724477
DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
18:16:00
Se mere
Konvolut doppelläufige Steinschlosspistole + Garderobengewehr (2)
Konvolut bestehend aus einer doppelläufigen Steinschlosspistole und einer Garderobe in Form eines Gewehrs, Steinschlosspistole mit nebeneinanderliegenden Läufen, oben graviert 'St. Etienne 1718', silberne Garnituren mit Blüten- und Rankendekor, Material: Holz und Stahl, Länge: ca. 50 cm, ...
Varenr: 4719538
18:24:00
DKK 1.004
Luka Design, enkeltseng med Latex pude
Luka Design, enkeltseng med latex pude. Sengen måler 90x200cm. Topmadras med 5 cm. memory skum behandlet med aloe vera. Madrassen er med 448 stk. 18 cm. høje pocket fjedre med zoner. Bund af metal som kan justeres. Liggehøjde 61 cm. Sengen udleveres usamlet. Kolli1 - Madras - 90x200x10 cm. ...
Varenr: 4725138

DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-07-2017
18:28:00
DKK 1.250
Golvlampa i mässing, empirestil
Golvlampa, empirestil. Stomme i mässing med kannelyrer och tredelad fotplatta med dekor rocailler. Höjd: 130 cm. Lampskärm i gul plysch med fransar. Höjd. ca 40 cm. Ø 50 cm. Lauritz.com garanterar ej funktionen.
Varenr: 4694941
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-07-2017
18:32:00
DKK 229
Nordvest Persisk kelim, 397x250 cm.
Nordvest persisk kelim, fransk stil, uld på bomuld. 397x250 cm.
Varenr: 4715956
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
18:55:00
DKK 3.500
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 71  >>