Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Axel Salto for Royal Copenhagen. Vase af stentøj nr. 20564
Axel Salto 1889-1961 for Royal Copenhagen. Vase af stentøj modelleret i spirende stil, dekoreret med sung glasur. Sign. Salto samt med tre bølger, dessin nr. 20564. H. 18 cm 1. sort.
Varenr: 4919117
DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-02-2018
20:10:00
DKK 14.000
Axel Salto. Skål af stentøj i riflet stil
Axel Salto. Skål af stentøj i riflet stil, dekoreret med sungglasur. Sign. Salto, udført hos Royal Copenhagen nr. 20568. H. 15,5, Ø 26 cm. 1. sort. Fremstår med afslag/ rep på kant samt lille afslag på corpus .
Varenr: 4919092
DKK 18.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
20:34:00
DKK 8.400
Axel Salto, litografisk tryk fra Klingen
Litografisk tryk fra kunsttidskriftet Klingen af Axel Salto (1889-1961). Ikke signeret, betegnet 'Originallitografi af Axel Salto, Klingen III nr. 2, 1919-20. 35 x 26 cm.
Varenr: 4927696
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2018
18:08:00
Axel Salto for Royal Copenhagen. 'Salto' steldele af porcelæn (3)
Axel Salto for Royal Copenhagen. 'Salto' steldele af hvid porcelæn med mønster i relief bestående af: Skål 14417, sennepskrukke med låg 14429, lågterrin 14402. 2. sort. Terrin, terrinlåg og sennespskrukke med ejerinitialer i bund (3)
Varenr: 4925256
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-02-2018
12:39:07
Axel Salto for Royal Copenhagen. Kaffeservice (16)
Axel Salto for Royal Copenhagen. Kaffeservice bestående af: 5 kagetallerkener, underkopper, 5 tekopper, 2 underkopper, 2 frokost tallerkener, 2 middagstallerkener.(16)
Varenr: 4927292
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-02-2018
14:33:00
Axel Salto. Vase af stentøj
Axel Salto 1889-1961. Vase af stentøj, dekoreret med olivinglasur, sign. monogram samt nr. 20738.Formgivet i 1945, fremstillet hos Royal Copenhagen. H. 15,5 cm. 3. sort.
Varenr: 4915322
DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-02-2018
20:04:00
DKK 4.200