Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Evald Nielsen, broche af 14 kt. guld, med akoya saltvandskulturperle
Evald Nielsen broche udført i 14 kt. guld, prydet med en hvid akoya saltvandskulturperle. Er stemplet EN 585 samt 14K. Længde ca. 6,3 cm. Vægt ca. 3,9 gram. Dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede, som i den grad har præget dansk i smykkekunst fra perioden ca. ...
Varenr: 4799552
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
14:50:38
Evald Nielsen. Armlænke af 14 kt. guld med stiliserede blomster, ca. 1930'erne
Evald Nielsen. Armlænke af 14 kt. guld, prydet med stiliserede blomster, udført ca. 1930'erne. L. 17,5 cm. Vægt: ca. 30 gr. Fremstår med brugsspor, områder med kraftigt slid.
Varenr: 4850721
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:20:00
DKK 2.800
Stort skønvirke smykke med månestene, tilskrevet Evald Nielsen
Stort skønvirkesmykke udført i 830sølv med vedhæng samt prydet med 6 cabochonslebne månestene, Smykket er tilskrevet Evald Nielsen, og er stemplet S.J. 830S. For S.A.J. Jacobsen. Mål på selve smykket med vedhæng er ca. 13x9 cm. Længde på kæden er 49 cm. Kæden er ant. senere påsat, eller dele af ...
Varenr: 4787025
DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-12-2017
19:23:00
DKK 1.200
Samling diverse sølveffekter (10)
Samling diverse sølveffekter i tre-tårnet sølv iform af: sølvkrus (heraf et med hank dekoreret med blomster fra Evald Nielsen) cigaretæske, cigaretetui (P.Hertz) tændstikholdere (en med skader på samlinger) og kasserolle med træhåndtag. Dele med inskription og brugsspor og skrammer. Samlet ...
Varenr: 4863662
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-12-2017
20:15:00
DKK 500
Evald Nielsen, halskæde af 14 kt. guld
Evald Nielsen, halskæde i forløb, udført i 14 kt. guld. Længde ca. 49 cm. Vægt ca. 18,6 gram. Er stemplet EN og 585.
Varenr: 4791129
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2017
13:20:00