Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rembrandt, hans art, ca 1840 olja
REMBRANDT, hans art (ca 1840): Porträtt av soldat, olja på duk, 47x38 cm
Varenr: 4842014
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
12:00:00
Se mere
Hans J. Wegner, "Kinastolen", 1 par, Fritz Hansen
HANS J WEGNER, "Kinastolen", karmstolar, 1 par, Fritz Hansen, Danmark 1987, formgivna 1943, körsbär, lösa dynor i ljust skinn, etikettmärkta
Varenr: 4842118
DKK 15.443 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-11-2017
16:26:00
Se mere
Warse, Asmat, Kasuarinakusten, New Guinea. Star stone axe
Warse, Asmat, Kasuarinakusten, New Guinea. Star stone axe. Used in close combat and for trepanning of enemies' skulls in order to get to the brain, which was eaten in order to take over the fallen warrior's soul. Very unusual. Received as a gift in 1976 when Magnus Andersson was adopted in the ...
Varenr: 4597864
DKK 7.722 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
18:00:00
DKK 2.703
Junghans. Vægur i kasse af egetræ,
Junghans. Vægur i kasse af egetræ, låge med glas flankeret af kannelerede søjler. Hvidmalet urskive med romertal. H. 70 L. 27 D. 12 cm. Ca. 1900.
Varenr: 4841915
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-11-2017
18:00:00
Antoine Watteau, hans efterföljare olja på pannå
ANTOINE WATTEAU, hans efterföljare (1900-tal): Sällskap i park, olja på pannå, 24,5x24,5 cm
Varenr: 4842166
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
18:30:00
Se mere
Bord Superellips
FRITZ HANSEN, matbord, "Superellips", etikettmärkt Fritz Hansen, licenstillverkat MIAB, Sverige, höjd 71, 180 x 120 cm, inköpt på Nordiska Galleriet
Varenr: 4842184
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
19:18:00
Se mere
Ocenep, Casuarina Coast, Asmat, New Guinea. Shield
Ocenep, Casuarina Coast, Asmat, New Guinea. Shield. Collected in the village in the 1980s. Produced by Magnus Andersson's family and his adoptive father Chief Ari and his sons in the village Ocenep as a gift to Andersson whose name is Is in the village. Magnus Andersson was present when the ...
Varenr: 4593309
DKK 9.266 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
19:35:00
DKK 1.622
Aluminia Børnehjælpsfigurer af fajancebestående af 10.
Aluminia Børnehjælpsfigurer af fajancebestående af 2 Skovserdreng, Konen med ægene, Bror Hans, Hyrdinden og Skorstensfejeren, 2 Amagerpiger, 1 Amagerdreng, 1 Pige med kurv på ryggen, denne figur med lille glasur aflag. H. ca. 13 - 15 cm. Tegnet af Herluf Jensenius og modelleret af Hans Henrik ...
Varenr: 4842780
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-11-2017
19:50:00
DKK 1.050
Hendrick Mommers, hans art, olja
HENDRICK MOMMERS, hans art: Landskapsvy med figurer och boskap, olja på duk, 76,5x100 cm
Varenr: 4842203
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
19:56:00
Se mere
Hans Jørgen Wegner. Sæt på fire lufthavnsstole (4)
Hans Jørgen Wegner 1914-2007. Sæt på fire lufthavnsstole betrukket med patineret grønt læder, ben af forkromet stålrør. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Johannes Hansen. Fremstår med brugsslitage samt mærker og huller (4)
Varenr: 4842307
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-11-2017
20:12:00
DKK 1.650
Hans Hansen broche af sølv og forgyldtsølv
Hans Hansen broche af poleret sterlingsølv samt bevægeligt vedhæng af forgyldt sølv. Mål ca 47X48 mm.
Varenr: 4834794
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-11-2017
20:29:00
DKK 875
H. J. Wegner. Savbuk lænestol, CH-28
Hans J. Wegner. Savbuk lænestol med stel af massivt egetræ, ryglæn og sæde betrukket med orange uld. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn i 1950'erne, model CH-28. Formgivet i 1951. H. 77/38 cm. Fremstår med lettere brugsspor, lille plet på sæde og flere åbne samlinger på stel.
Varenr: 4843227
DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-11-2017
20:29:00
DKK 7.800
Hans Hansen, halskæde af 14 kt. guld
Hans Hansen, halskæde af 14 kt. guld i form af rektangulære led, monteret med bidsellås. Stemplet Hans Hansen, 585, Denmark. L. 45 cm. Vægt ca. 51,2 gr. Fremstår med enkelte brugsspor.
Varenr: 4840266
DKK 13.000 DK, Kolding, Trianglen 22-11-2017
20:35:00
DKK 5.800
Hans Hansen. 'Peak' halskæde af 14 kt. guld
'Peak' halskæde af 14 kt. guld, udført hos Hans Hansen, Kolding. L. 47,5 cm. Vægt 54,2 g. Brugsspor, gravering på bagsiden.
Varenr: 4818982
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-11-2017
20:43:00
DKK 5.400
Hans J. Wegner. Lænestol, model EJ100 Oxchair med tilhørende skammel. (2)
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol, model EJ100 Oxchair med tilhørende skammel, original fuldt polstret med sort, anilin læder, stel af forkromet stål. Formgivet 1960. Udført og mærket hos Erik Jørgensen. H. 88/36 cm. Fremstår med nogle stedvis ridser og mærker. Litt: Noritsugu Oda: 'Hans J. ...
Varenr: 4823094
DKK 38.000 DK, Kolding, Trianglen 22-11-2017
20:49:00
DKK 24.000
Willumsen & Engholm Fritz Hansen Tray Table
WILLUMSEN & ENGHOLM, Fritz Hansen, "Tray Table", bord, ben i massiv ek, bricka i ekfanér, höjd ca 42, diameter 45 cm
Varenr: 4842263
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-11-2017
21:56:00
Se mere
Hans Holbein, hans efterföljare
HANS HOLBEIN, hans efterföljare (1800-tal): Porträtt av äldre kvinna, olja på duk fäst på pannå, 17x13 cm
Varenr: 4843322
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
10:32:00
Se mere
Teniers hans efterföljare
DAVID TENIERS, hans efterföljare (1800-tal): Värdshus med dansande par, olja på pannå, 20,5x26 cm. . PROVENIENS: Russell Bodés samling
Varenr: 4843324
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
10:36:00
Se mere
Hans Holbein, hans efterföljare olja på pannå
HANS HOLBEIN, hans efterföljare (1800-tal): Porträtt av renässansherre, olja på pannå, 18x12,5 cm
Varenr: 4843378
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
12:40:00
Se mere
David Teniers, hans art, olja på pannå
DAVID TENIERS, hans art (1800-tal): Bymotiv med figurer, olja på pannå, 20,5x27 cm
Varenr: 4843388
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
13:12:00
Se mere
Hans Bol efter oljemålning
HANS BOL (1534-1593):efter, 1600/1700-tal, mansporträtt, olja på pannå, a tergo med etikett, 13,5x10 cm. . PROVENIENS: Russell Bodés samling
Varenr: 4843398
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
13:32:00
Se mere
Hans J. Wegner. Par armstole 'Den kinesiske stol', model FH4283
Hans J. Wegner 1914 - 2007. Par armstole 'Den kinesiske stol' / 'Kinastolen', med sortlakerede stel, sædet med original løs, vendbar hynde patineret vegetabilsk garvet, knapsyet læder. Formgivet 1943. Fremstillet hos Fritz Hansen, model FH4283. (2) Litt.: Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 ...
Varenr: 4843257
DKK 26.000 DK, Kolding, Trianglen 23-11-2017
14:28:19
DKK 10.000
Hans J. Wegner. Armstol model JH513
Hans. J. Wegner ( 1014-2007). Armstol med stel af massivt lakeret eg, originalt betrukket med brunt læder. Fremstillet hos Snedkermester Johannes Hansen, plakette herfra. model JH513. H. 89 cm. D. 56 cm. B. 67 cm. Fremstår med slidtage på lakering.
Varenr: 4843239
DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-11-2017
16:05:00
DKK 1.300
Hans Hansen, armring af sterling sølv, dessinnr. 211
Hans Hansen, armring udført i sterling sølv, dessinnr. 211. Omkreds ca. 20 cm. Bredde ca. 16 mm. Vægt ca. 78,4 gram. Er stemplet Hans Hansen, 925s Denmark samt dessinnr. 211. Hans Hansen (1884-1940) stod i lære som sølvsmed hos Cohr i Fredericia fra 1898-1903 og arbejdede der indtil han i 1906...
Varenr: 4844399
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 23-11-2017
16:21:02
DKK 1.550
Hans Hansen. Ring udført i sterling sølv
Hans Hansen. Ring udført i sterlingsølv, front med lueforgyldning. Stemplet HaH samt Denmark 925S. Ringstørrelse 54 /17 mm. Fremstår med almindelig brugsspor.
Varenr: 4843198
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-11-2017
18:00:00
DKK 675
Niki Cash Graffiti
NIKI CASH (Stockholm, född 1973): Komposition - graffiti, signerad och numrerad 26/60, digital print, ca 43x43 cm. . . HISTORIK:. Första minnet av Graffiti är från New York sent sjuttiotal och har satt sin prägel på hans bildspråk sedan dess.. I mitten av åttiotalet var han med och grundade Graff...
Varenr: 4843509
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-11-2017
18:10:00
Se mere
Hans Hansen. Susanne, sølvbestik (65)
Hans Hansen. Susanne bestik af sterlingsølv, best. af: 12 middagsgafler (L. 18 cm), 6 middagsknive (L. 22), 6 frokostgafler (L. 16,5), 11 frokostknive (L. 18,5), 12 kagegafler (L. 13), 12 teskeer (L. 11,5), kartoffelske, serveringsske, sovseske, marmeladeske, lille og stor stegegaffel. Vægt ...
Varenr: 4829669
DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-11-2017
19:36:00
DKK 4.100
Bruno Hansen. Spisebord / Langbord / Plankebord massiv ålerøget egetræ, L. 240 cm
Snedkermester Bruno Hansen. Stort spisebord / langbord / plankebord af massiv ålerøget egetræ, på let tilspidsede aftagelige ben af ålerøget egetræ. Fremstillet hos Bruno Hansen Snedkerier, Slagelse med brændemærke herfra. Fremstår som nyt. H. 74. L. 240. B. 99 cm. Træplankerne til dette bord er ...
Varenr: 4837146
DKK 25.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-11-2017
19:36:00
DKK 13.500
Samling div. armbåndsure bla. Brixon, Junghans, Eterna, Timex m.fl.
Samling armbåndsure bla. Brixon, Junghans, Eterna, Timex, Continental, Ermano, Lorus, Facit, Chronos, Certina m.fl. Opbevaringsæske til 8 ure medfølger. Urene fremstår med brugsslitage, nogle defekter. Ej testet. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitet.
Varenr: 4838530
DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-11-2017
19:38:00
DKK 700
P.W. Johannsen efter Nikolai Astrup. Sankt Hansbål, litografi
Nikolai Johannes Astrup 1880-1928. Sankt Hansbål / Jonsokbål, litografi. Prøvetryk udført af P.W. Johannsen. Repræsenteret på Nasjonalgalleriet. Med dedikation fra kunstneren. Indr. 78 x 90 cm.
Varenr: 4843119
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-11-2017
19:49:00
 1 2 3  >>