Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 345  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
2 danske lammeskind - brune (2)
2 danske lammeskind - brune. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. 106x76 cm. og 110x80 cm. Bemærk stol medfølger ikke.
Varenr: 4790215

DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 21-10-2017
09:27:00
DKK 475
Dådyr skind skandinaviske (2)
To stk skandinaviske dådyr skind, i Burne og hvide nuancer, str. 115 x 95 og 88x 72 cm. Blød og lækker kvalitet
Varenr: 4763578

DKK 1.100 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-10-2017
09:50:00
DKK 825
Spisebord design. Hans Thyge& co. (demomodel)
Hans Thygesen & co. Spisebord massiv egetræ der er behandlet med en speciallak Wl 100. Bordpladen er højtrykslamineret i sort,hvilket gør den vedligeholdelsesfri mat overflade.Bemærk bordet er en demomodel. der er ikke plader til bemærk bordpladerne kan have mindre overfladefejl/skønhedsfejl, ...
Varenr: 4812503

DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 21-10-2017
10:00:00
DKK 675
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, tidigt 1900-tal, med bl a varghuvuden, brons, höjd ca 27 cm.
Varenr: 4809874
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
10:00:00
Se mere
Skrivbordslampa
LUXO, Air Led, skrivbordslampa, svart, ledad arm, armens längd ca 100
Varenr: 4809875
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
10:03:00
Se mere
Servisglas
SERVISGLAS, 110 dlr, 1900-talets mitt, med förgylld kant, inköpt på NK, bestående av: 14 vinglas, 22 champagneskålar, 19 likörglas, 34 starkvinsglas, 21 selterglas
Varenr: 4809876
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
10:06:00
Se mere
Spegel tidigt 1900-tal
SPEGELLAMPETT, tidigt 1900-tal, förgylld, ljusarm för ett stearinljus, ca 70x50 cm
Varenr: 4809877
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
10:09:00
Se mere
Nordstjärneorden
NORDSTJÄRNEORDEN, riddartecken, förgylld och emaljerad, märkt Nescit occasum, ca 6x4 cm, i originaletui märkt C.F. Carlman AB.
Varenr: 4809878
10:12:00
Se mere
Herma n Hägg oljemålning
HERMAN HÄGG (1884-1966), motiv med Stockholms stadshus, signerad och daterad 1956, olja på duk, ca 32 x 40 cm.
Varenr: 4809879
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
10:15:00
Se mere
Kaffeservis silver
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, rokokostil, 1900-tal, bestående av: kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, svenska importstämplar, höjd kanna ca 18 cm, vikt ca 793 g
Varenr: 4809880
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
10:18:00
Se mere
Stolar rokokostil
STOLAR, 4 st, rokokostil, 1800-tal, skuren dekor, vitmålade, lösa klädda sitsar, sitthöjd ca 44cm
Varenr: 4809881
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
10:21:00
Se mere
Dsquared sandaletter i svart lackat skinn
DSQUARED, sandaletter i svart lackat skinn med korksula och guldfärgad klack, IT storlek 37, platåsula 3 cm, klackhöjd 11 cm
Varenr: 4809882
10:24:00
Se mere
To delt vitrineskab. Antik hvid bemalet. (2)
To delt vitrineskab. Udført i hvid antik bemalet træ. Profileret op. Greb af patineret messing. Top med låge hvor bag hylder. Underdel med glaslåge hvor bag hylder. H. 200 cm. B. 70 cm. D. 43 cm. Modelfoto.
Varenr: 4795179

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-10-2017
10:25:00
DKK 425
Ringar 18 k guld
RINGAR, 2 st, 18 k guld, fasettslipade syntetiska spineller, ringstorlek ca 15,5 resp. 18,2 mm, totalvikt ca 10 g
Varenr: 4809883
10:27:00
Se mere
Skænk, fremstillet efter mål, fremstillet hos Bornhold
Skænk fremstillet hos Bornhold. Fremstillet efter mål i 1989, i mahogni, låger. Mål ca.: B. 374 cm, D. 49-59 cm, H. 108 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, enkelte små ridser og slitage.
Varenr: 4810464
DKK 3.721 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
10:28:03
DKK 298
Ljustakar i brons
LJUSSTAKAR, 1 par, empirestil, förgylld och patinerad brons, dekor med frukter och instrument, höjd 34 cm
Varenr: 4809884
DKK 9.277 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
10:30:00
Se mere
Lindorm Liljefors oljemålning
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Vintermotiv, signerad och daterad Lindorm L -39, olja på pannå, 62x50 cm
Varenr: 4809885
10:33:00
Se mere
Tom Dixon taklampa Nutida Design
TOM DIXON, "Copper Round", takarmatur, polykarbonat, etikettmärkt, diameter ca 45 cm
Varenr: 4809886
10:36:00
Se mere
Oidentifierad konstnär landskap
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Landskapsmotiv, otydligt signerad, olja på duk, ca 64x93 cm
Varenr: 4809887
10:39:00
Se mere
Pendel, Basilux, Don Pablo af G. Passamani
G. Passamani, Basilux, Don Pablo pendel m/ 5 kvadratiske krystalglasskærme & 5 stk. ekstra skærme samt af metal, halogen, B. 100 cm, H. pr. skærm 7 x 7 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4783281

DKK 4.200 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
10:39:40
DKK 1.050
Design Reijmyre dricksglas
REIJMYRE, 6 vinglas, 6+6 starkvinsglas, 2 dricksglas, rött glas, höjd ca 9-10-11 cm
Varenr: 4809888
10:42:00
Se mere
Albert Amelin litografi
ALBIN AMELIN (1902-1975), "Lantarbetare", signerad och numrerad 108/250, tryckytan ca 65 x 52 cm.
Varenr: 4809889
10:45:00
Se mere
Bägare Söderköping
BÄGARE, silver, Johan Söderdahl, Söderköping 1766, mynning och fot med vågband i relief, godronnerad fot, förgylld insida, höjd 10 cm, vikt ca 87 g
Varenr: 4809890
DKK 2.706 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
10:48:00
Se mere
Jindrich Halabala, Lounge Sessel der 1930er Jahre
Jindrich Halabala, Lounge Sessel, Entwurf der 1930er Jahre. Gepolsteter Korpus mit gemustertem Original-Bezug , mit Federkern. Mit geschwungenen Armlehnen versehen, seitlich am Korpus angesetzt. Auf Holzfüßen stehend, Eiche dunkel gebeizt. Mit Gebrauchsspuren, Polsterung nicht intakt. Maße: H ...
Varenr: 4801606
DKK 2.605 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
10:50:31
DKK 335
Kelim, Teppich, Persien 245 x 95 cm
Kelim, Teppich, Persien, handgewebt, Wolle auf Wolle, 245 x 95 cm
Varenr: 4801863
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
10:50:36
DKK 409
Tre ringe i 585/- rødguld med farvede sten og diamanter (3)
Sæt ringe i 585/- guld, vægt ca. 7 gram i alt 1 x 3 safirer på ca. 0.21 ct. i alt 1 x 3 rubiner, ca. 0.21 ct. i alt 1 x 3 smaragder på ca. 0.21 ct. i alt I alt 6 gammelslebne diamanter på ca. 0.42 ct. i alt, klarhed ca. Pique, farve ca. Top - Crystal (I - L) ringstr. 56 Fremstår med ...
Varenr: 4794869
DKK 4.838 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
10:52:04
DKK 1.749
Armbanduhr, 750/- Gelbgold mit Altschliffdiamanten
Armbanduhr in 750/- Gelbgold, Punze = 18 K, Frauenkopf, Nr. 180263, ca. 1915, das schwarze Alligatorenlederarmband mit vergoldeter Dornschließe ist neuzeitlich. 6 x Altschliffdiamanten zus. ca. 0.15 ct, Reinheit ca. Pique, Farbe ca. Top Crystal (J) Handaufzug, Ankerwerk, Form oval ca. 28 x 22 ...
Varenr: 4794901
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
10:52:11
DKK 633
Marek Braun, 'save the art', 2017. Blandingsteknik
Marek Braun, 'save the art', 2017. Blandingsteknik på lærred. Stemplet, signeret, dateret og med titel på bagsiden. Mål: 90 x 70 cm.
Varenr: 4794754

DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
10:52:31
DKK 744
Farahan Teppich, Persien
Farahan Teppich, Persien, handgeknüpft, Material: Wolle auf Baumwolle, Maße: ca. 325 x 145 cm.
Varenr: 4801865
10:52:36
DKK 298
Shahrebabak, Teppich, 180 x 133 cm
Shahrebabak, Teppich, 180 x 133 cm. Handgeknüpft, Wolle auf Baumwolle, Muster mit Tieren, Pflanzen und geometrischen Formen
Varenr: 4801861
10:52:42
DKK 409
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 345  >>