Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 378  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bonad Kina
Bonad Kina. VÄGGBONAD, Kina, 1900-tal, silke, figuralt mönster med fåglar och träd, 95x170 cm Varenr: 4280731 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-05-2016 10:00:00
Se mere
Orientmatta Tabriz
Orientmatta Tabriz. ORIENTMATTA, Tabriz, old / semiantik, ca 415 x 292 cm Varenr: 4280732 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:03:00
Se mere
Spegel venetiansk typ
Spegel venetiansk typ. SPEGEL, 1900-tal, venetiansk typ, slipad floral dekor, ca 103x50 cm Varenr: 4280733 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:06:00
Se mere
Dragkista
Dragkista . DRAGKISTA, gustaviansk, bemålad, dekor av tandlist, enl uppgift fr Malstanäs, höjd ca 82, 133x56 cm Varenr: 4280734 DKK 2.818 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:09:00
Se mere
Höganär krus med tappkran
Höganär krus med tappkran. HÖGANÄS, krus med tappkran, 1900-talets början, 3 liter, höjd inklusive lock, ca 29 cm Varenr: 4280735 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:12:00
Se mere
Bokhylla Josef Frank
Bokhylla Josef Frank. JOSEF FRANK, bokhylla, modell 2112, Svenskt Tenn, mahognyfanér, underdel med lådor samt skåp, överdel med hyllor samt vitrindel med spegelglas, invändigt med glashyllor, höjd ca 221, 45x100 cm, nyckel finns Varenr: 4280736 DKK 6.440 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:15:00
Se mere
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal. VÄGGPENDYL, 1700-tal, förgylld, skuren dekor, urtavla med arabiska siffror, höjd ca 65 cm, pendel finns Varenr: 4280737 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:18:00
Se mere
Soffa gustavisnsk stil Emil Sandberg
Soffa gustavisnsk stil Emil Sandberg. SOFFA, sekelskifte 1900, gustaviansk stil, svartbemålad delvis bronserad träskuren dekor, rygg med profilerade spjälor, bladhölstrade ben, höjd ca 92, 145x61, sitthöjd 55 cm Varenr: 4280738 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:21:00
Se mere
Sigillstamp 18 k guld
Sigillstamp 18 k guld. SIGILLSTAMP, 18 k guld, empire, Carl Tengstedt, Göteborg 1830, dekor med stjärnor, karneol, ring stämplad C.G.Hallberg, Stockholm 1922, höjd 4,5 cm, total vikt ca 11 g Varenr: 4280739 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:24:00
Se mere
Orientmatta Hereke
Orientmatta Hereke. ORIENTMATTA, Hereke, antik, 1900-talets första hälft, handknuten bl a mönster med kapitäl, silke på bomull, ca 165 x 124 cm Varenr: 4280740 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-05-2016 10:27:00
Se mere
Bord 1800-tal
Bord 1800-tal. BORD med låda i sargen, 1800-tal, svartmålad med vitt stenskiva, beslag i mässing, höjd ca 71 75x42 cm Varenr: 4280741 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:30:00
Se mere
Matta, Röllakan, 270 x 204
Matta, Röllakan, 270 x 204. Matta, Röllakan, 270 x 204. Nougat, rosa samt off-whitemönstrade. Fläckar samt bruksslitage. Varenr: 4249314 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 29-05-2016 10:31:00 DKK 242
Nils Fougstedt brons
Nils Fougstedt brons. NILS FOUGSTEDT (1881-1954): Leda och svanen, signerad Nils Fougstedt, patinerad brons, total höjd med sockel ca 9 cm Varenr: 4280742 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:33:00
Se mere
Tabuterr Stockholmsarbete
Tabuterr Stockholmsarbete. TABURETT, sengustavianskt stockholmsarbete, vitmålad med bronserad dekor, delvis träskuren dekor och patellage; senare kopia medföljer Varenr: 4280743 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:36:00
Se mere
Maria Immaculata
Maria Immaculata. MARIA IMMACULATA (1700-tal), träskuren samt bemålad och förgylld, löstagbar sockel, total höjd ca 22 cm Varenr: 4280744 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-05-2016 10:39:00
Se mere
Bordsur
Bordsur. BORDSUR, marmor, mässingsdekor, höjd ca 43 cm Varenr: 4280745 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:42:00
Se mere
Necklace in 18k with brilliant cut diamonds 1.00 ct
Necklace in 18k with brilliant cut diamonds 1.00 ct . Necklace in 18k with brilliant cut diamonds 1.00 ct Necklace set with numerous brilliant cut diamonds Colour: F-G ( Top Wesselton ) Clarity: VS1-SI1 length of chain: 43.50 cm Weight: 5.8 gr p1304 Varenr: 4268354

DKK 9.702 BE, Antwerpen 29-05-2016 10:46:00 DKK 7.276
Håndvask af natursten, Forza, Antique Forest Marble, , samt stenskjul og armatur (3).
Håndvask af natursten, Forza, Antique Forest Marble, , samt stenskjul og armatur (3).. Håndvask, Forza, Antique Forest Marble.. 42x42x12 cm, tykkelse 6 cm. Materiale: Italiensk marmor. Vasken er udhugget af en blok og håndforarbejdet. Vasken er klar til montering direkte ovenpå bordplade. Inklusive stenskjul, Antique Forest Marble, H: 20 cm. samt et-grebs servantearmatur, ... Varenr: 4269697

DKK 6.200 DK, Herning, Engdahlsvej 29-05-2016 10:48:00 DKK 3.000
Diamond ring approx. 0.69ct
Diamond ring approx. 0.69ct. Diamond ring approx. 0.69ct Sterling silver, hallmarked Ring adorned with numerous brilliant-cut round diamond approx. 0.69ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI2 few P1 Total weight: 3.52 gr Ringsize: 50 / 16.00mmItem will send in jewellery gift box Varenr: 4129080 DKK 8.769 BE, Antwerpen 29-05-2016 10:50:00 DKK 6.717
2 loose brilliant-cut diamonds 0.39ct
2 loose brilliant-cut diamonds 0.39ct. 2 loose brilliant-cut diamonds 0.39ct Colour: Top Crystal-Crystal (I-J) Clarity: SI2-P1 Diameter: 3.66 x 3.73 mm Varenr: 4152700

DKK 2.910 BE, Antwerpen 29-05-2016 10:51:00 DKK 2.239
Platina diamant og safir broche ca.. 1.30ct. <br>
Platina diamant og safir broche ca.. 1.30ct.
. Platina diamant og safir broche ca.. 1.30ct. Platina hvid, stemplet Diamant og safir broche prydet med rund-single, rose, gamle og brillanter i alt ca. 1.30ct Farve: Top Wesselton-Wesselton-Top Crystal (G-H-I) Klarhed: VS2-P1 Også dekoreret med trekant og offentlig-cut blå safir af ca..... Varenr: 4201470

DKK 14.926 BE, Antwerpen 29-05-2016 10:56:00 DKK 11.940
Teak havebord. Ovalt. Sammenklappeligt.
Teak havebord. Ovalt. Sammenklappeligt.. Ovalt havebord, udført i teak. Sammenklappeligt. Ø. 80 cm. H. 77 cm. Modelfoto. I original emballage. Varenr: 4242782

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-05-2016 10:59:00 DKK 900
Armband hängen kedja ring 18 k guld
Armband hängen kedja ring 18 k guld. ARMBAND, HÄNGEN, 2 st., KEDJA, RING, 18 k guld, med odlade vita pärlor, ringstorlek ca 17 mm, kedjans längd ca 37 cm, armbandets längd ca 18 cm, total vikt ca 11,9 g Varenr: 4280746 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 11:00:00
Se mere
Cameo pendant in 18kt with portret of lady and coral earrings (3)
Cameo pendant in 18kt with portret of lady and coral earrings (3). Brooch: Cameo pendant in 18kt with portret of lady 18kt yellow gold, hallmarked Cameo carved in lady portret on the side vieuw Total weight: 13.35 gr Measurements: 47 x 30 x 11mm Earrings: Red coral earrings in 18kt approx. 2.00ct (2) 18kt yellow gold, tested Earrings decorated with 2... Varenr: 4185129 DKK 2.910 BE, Antwerpen 29-05-2016 11:03:00 DKK 2.239
Golvlampa mässing
Golvlampa mässing. GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing, total höjd inkl skärm 165 cm Varenr: 4280747 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 11:03:00
Se mere
Sort og hvid onyx ring i guld <br>
Sort og hvid onyx ring i guld
. Sort og hvid onyx ring i guld 14kt gul og steg rhod.gold , testet Ring prydet med en inderkreds gør ringen muligt at rotere på fingeren Ring dekoreret med sort og hvid onyx i guld Samlet vægt : 8,33 gr Ringsize : 65 / 20.75mm Vare vil sende i smykker gaveæske Ref: 126081310 Varenr: 4185709

DKK 9.702 BE, Antwerpen 29-05-2016 11:04:00 DKK 6.717
Anton Clavé
Anton Clavé. ANTONI CLAVÉ (1913-2005): "Le Roy Boit", färglitografi, 1954-55, signerad och numrerad Clavé 101/200, . ca 50 x 39 cm. . Colour lithograph, 1954-55, signed and numbered.. LITTERATUR: Passeron 41 Varenr: 4280748 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 11:06:00
Se mere
14kt drejelig diamant og emalje ring ca. 0.07ct, ved S.T.diamond <br>
14kt drejelig diamant og emalje ring ca. 0.07ct, ved S.T.diamond
. 14kt drejelig diamant og emalje ring ca. 0.07ct, ved S.T.diamond 14kt gul guld, stemplet Ring dekoreret med sorte emalje motiver mellem guld Også prydet med 7 brillanter ca.. 0.07ct Farve: Top Wesselton - Wesselton (G-H) Klarhed: VS2-SI2 Samlet vægt: 7,22 gr Ring Størrelse: 53 / ... Varenr: 4185655
DKK 4.851 BE, Antwerpen 29-05-2016 11:09:00 DKK 3.731
Matsalsmöbel NK
Matsalsmöbel NK. MATSALSMÖBEL, 1940-tal, Nordiska Kompaniet, skyltmärkta, bok, bestående av bord med 2 iläggskivor, 8 klädda stolar, bordets höjd 75, 167x88, skivorna 60 vardera, sitthöjd ca 46 cm Varenr: 4280749 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 11:09:00
Se mere
Helmer Osslund oljemålning
Helmer Osslund oljemålning. HELMER OSSLUND (1866-1938): Fjällandskap, signerad Helmer Osslund, olja på papp, ca 30 x 40 cm Varenr: 4280750 DKK 9.660 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 11:12:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 378  >>