Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Jensen, 'Blok' bestik, samt F. Hingelberg, sauceske, sterlingsølv (24)
Bestik, 'Blok' tegnet af Just Andersen i 1934, udført hos Georg Jensen af sterlingsølv, bestående af 6 middagsgafler (18 cm.), 6 middagsskeer (19 cm.), 6 dessertskeer (17 cm.), større og mindre serveringsske (19,5 og 17 cm.), serveringsske med stålmontering (19,5 cm.), marmeladeske (13,5 cm.) og ...
Varenr: 4840443
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:21:00
DKK 3.800
Just Andersen m.fl. Diverse dele tin og diskometal samt miniature kobbertøj (34)
Just Andersen. Kaffekande, tekande samt par kander af tin alle med hanke af flettet bast. Desuden Just Andersen: 13 små, 8 mellem samt 4 store glasbakker / flaskebakker af diskometal. Ø. ca. 7,5 - 12,5 cm. Endvidere fire dele miniature kobbertøj i form af kasseroller, ubekendt producent. Ø. ...
Varenr: 4862470
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2017
14:54:44
Just Andersen. Vase af bronze samt fad af tin (2)
Just Andersen. Vase af bronze H. 10 cm. Ø. 9 cm. Dessin B70. Fremstår med buler, ridser samt brugsspor. Fad af tin Ø. 33 cm. Dessin 1323. Mærker samt brugsspor. (2)
Varenr: 4851198
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
19:01:00
DKK 325
Tobacciana. Samling piber samt Arne Bang askebæger nr. 42, Just Andersen mm.
Tobacciana. Samling piber bl.a. Carey Magic-inch, Kendal, merskumspibe mm., Just Andersen pibeholder nr. 644 samt Arne Bang askebæger af lertøj med riflet kant dekoreret med blå-spættet glasur, nr. 42, Ø. 17 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte dele med defekter.
Varenr: 4862473
19:35:00
DKK 450
Just Andersen. Fad af bronze med fanger og isbjørn, dess B 181
Just Andersen. Fad af bronze prydet med fanger og isbjørn, dess B 181. Ø 38,5. Med ridser og kanthak.
Varenr: 4864936
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
12:07:43
Just Andersen. To skåle af tin (2)
Just Andersen. To skåle af tin prydet med små svungne fødder. Stemplet. H. 5. Ø 17 cm. og H. 7. Ø 21 cm. (2)
Varenr: 4866255
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 14-12-2017
19:42:00